TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Најмалку девет мртви во бомбашки напад во Багдад

24 Вести - 15.06.2014

Најмалку девет лица загинаа, а 23 се ранети денеска во бомбашки напад во центарот на Багдад, соопштија претставници на безбедносните и медицинските власти.

Најмалку девет мртви во бомбашки напад во Багдад

Утрински - 15.06.2014

Најмалку девет лица загинаа, а 23 се ранети денеска во бомбашки напад во центарот на Багдад, соопштија претставници на безбедносните и медицинските власти.

Ирачките сили убија 279 сунитски бунтовници за 24 часа

24 Вести - 15.06.2014

Ирачките сили за безбедност во изминатите 24 часа во контраофанзива против сунитските милитанти, предводени од движењето Исламска држава во Ирак и Левант (ИДИЛ) убиле 279 терористи, соопшти денеска ...

Ирачките сили го спречија напредокот на сунитските џихадисти кон север

Канал5 - 15.06.2014

Ирачките воени сили, поддржани од племенски борци го осуетија денеска обидот на сунитските џихадисти да ги прошират своите позиции во северниот дел на земјата, јави ДПА.

Ирачките сили убија 279 сунитски бунтовници за 24 часа

Канал5 - 15.06.2014

Ирачките сили за безбедност во изминатите 24 часа во контраофанзива против сунитските милитанти, предводени од движењето Исламска држава во Ирак и Левант (ИДИЛ) убиле 279 терористи, соопшти денеска ...

Ирак: Шест загинати во воздушниот напад на војската на курдски конвој

Канал5 - 15.06.2014

Најмалку шест луѓе загинаа во воздушниот напад на ирачката армија на курдски конвој северно од Багдад. Нападот се случил во текот на ноќта на околу 150 километри североисточно од престолнината на ...

Кери му поставува услови на Ирак за американска помош

Deutsche Welle - 15.06.2014

Државниот секретар на САД Џон Кери ги повика одговорните во Ирак заеднички да им се спротивстават на џихадистите. Неговиот германски колега Штајнмајер апелираше до соседите на Ирак да се спречи ...

Од Ирак - една 30 - годишна верска војна?

Deutsche Welle - 15.06.2014

Водачот на терористичката организација ИДИС го втурнува целиот Блиски Исток во долгогодишна верска војна меѓу шиитите и сунитите, смета во коментарот главниот уредник на ДВ, Александер Кудашеф.

Ирачките сили го сопреа походот на џихадистите кон Багдад

Телма - 15.06.2014

Ирачките владини сили, поддржани од шиитските и курдските вооружени групи, го спречиле напредувањето на сунитските милитанти северно од Багдад, пренесуваат медиумите.

КЕРИ: Ирачките лидери да ги надминат несогласувањата

Телеграф - 15.06.2014

Американскиот државен секретар Џон Кери нагласи дека помош од САД би дала резултат само ако ирачките раководители сакаат да ги надминат несогласувањата Американска помош за Ирак би имала успех само ...

Ирачките сили убија 279 сунитски бунтовници за 24 часа

А1 On - 15.06.2014

Ирачките сили за безбедност во изминатите 24 часа во контраофанзива против сунитските милитанти, предводени од движењето Исламска држава во Ирак и Левант (ИДИЛ) убиле 279 терористи, соопшти денеска ...

ИРАК: Убиени 279 сунитски бунтовници за 24 часа

Телеграф - 15.06.2014

Сунитските бунтовници, откако во понеделникот ја почнаа офанзивата, зазедоа една цела провинција и делови од уште три, вклучувајќи го и вториот по големина град Мосул Ирачките сили за безбедност во ...

Кери: Америсканска помош би имала успех ако ирачките лидери ги надминат несогласувањата

А1 On - 15.06.2014

Американска помош за Ирак би имала успех само ако ирачките лидери ги надминат несогласувањата, изјави американскиот државен секретар Џон Кери во разговор со ирачкиот колега Хошијар Зебари.

Ирачките сили ги спречуваат сунитските бунтовници во напредокот

Телеграф - 15.06.2014

Според неофицијална информација во минофрлачки напад на борците од ИДИЛ во Тел Афар загинале десет цивили Ирачките воени сили, поддржани од племенски борци го спречија денеска обидот на сунитските ...

Ирачките сили го спречија напредокот на сунитските џихадисти кон север

А1 On - 15.06.2014

Ирачките воени сили, поддржани од племенски борци го осуетија денеска обидот на сунитските џихадисти да ги прошират своите позиции во северниот дел на земјата, јави ДПА.

Гувернерот на Мосул предложи воздушни напади на САД и Турција врз исламистите од ИДИЛ

Сител - 15.06.2014

Гувернерот на Мосул во егзил Атила ал Нуџејфи предложи во интервју за турскиот весник „Хуриет“, САД и Турција да извршат воздушни напади врз исламистите од Исламската држава во Ирак и Левант (ИДИЛ), ...

Џон Кери: Американската помош би имала успех ако ирачките лидери ги надминат несогласувањата

Алфа - 15.06.2014

Американска помош за Ирак би имала успех само ако ирачките лидери ги надминат несогласувањата, изјави американскиот државен секретар Џон Кери во разговор со ирачкиот колега Хошијар Зебари.

Кери го повика Ирак заеднички да им се спротивстават на екстремистите

Нетпрес - 15.06.2014

Државниот секретар на САД Џон Кери ги повика одговорните во Ирак заеднички да им се спротивстават на џихадистите. Неговиот германски колега Штајнмајер апелираше до соседите на Ирак да се спречи ...

Џон Кери: Америсканска помош би имала успех ако ирачките лидери ги надминат несогласувањата

Сител - 15.06.2014

Американска помош за Ирак би имала успех само ако ирачките лидери ги надминат несогласувањата, изјави американскиот државен секретар Џон Кери во разговор со ирачкиот колега Хошијар Зебари.

Кери: Помошта за Ирак има смисла доколку ирачките челници постигнат единство

Макфакс - 15.06.2014

Американскиот државен секретар Џон Кери оцени дека американската помош за Ирак која оваа земја ја бара наоѓајќи се под жесток налет на џихадистите, има смисла само доколку ирачките челници ги ...

Најмалку девет мртви во бомбашки напад во Багдад

+инфо - 15.06.2014

Најмалку девет лица загинаа, а 23 се ранети денеска во бомбашки напад во центарот на Багдад, соопштија претставници на безбедносните и медицинските власти.

Најмалку девет мртви во бомбашки напад во Багдад

А1 On - 15.06.2014

Најмалку девет лица загинаа, а 23 се ранети денеска во бомбашки напад во центарот на Багдад, соопштија претставници на безбедносните и медицинските власти.

БАГДАД: Најмалку девет лица загинаа во бомбашки напад

Телеграф - 15.06.2014

Нападот се случил во момент кога силите за безбедност се обидуваат да се справат со последиците од големата офанзива на екстремистите, предводена од џихадистите од групата Исламска држава во Ирак и ...

Над 270 џихадисти убиени последното деноноќие во Ирак

Макфакс - 15.06.2014

Ирачките специјални сили ликвидирала 279 терористи во последните 24 часа во рамките на контраофанзивата против сунитските џихадисти од Исламската држава во Ирак и на Левантот (ISIL) коишто изминатите ...

ГУВЕРНЕРОТ НА МОСУЛ: САД и Турција да извршат воздушни напади врз исламистите

Телеграф - 15.06.2014

Ал Нуџејфи се огласи против доаѓањето странски војници во неговиот регион и спомена единствено воздушни операции, но не и копнени Гувернерот на Мосул во егзил Атила ал Нуџејфи предложи во интервју за ...

Расте тензијата во Ирак!

МРТ - 15.06.2014

Најмалку шест лица загинаа при воздушен напад на ирачката војска северно од Багдад. Деветмина загинати и над 20 ранети пак,при експлозија на автомобил –бомба. „Беше страшно.

Ирачките сили убија 279 сунитски бунтовници за 24 часа

Алфа - 15.06.2014

Ирачките сили за безбедност во изминатите 24 часа во контраофанзива против сунитските милитанти, предводени од движењето Исламска држава во Ирак и Левант (ИДИЛ) убиле 279 терористи.

Ирачките сили го спречија напредокот на сунитските џихадисти кон север

Алфа - 15.06.2014

Ирачките воени сили, поддржани од племенски борци го осуетија денеска обидот на сунитските џихадисти да ги прошират своите позиции во северниот дел на земјата, јави ДПА.

Во Ирак војници прават утврдувања на околу 25 км. од Багдад

Сител - 15.06.2014

Војници прават утврдувања на 25 км. северно од Багдад додека други стражарат на нови контролни пунктови, зајакнувајќи ја одбраната на ирачкиот главен град од можен напад на екстремистите.

Најмалку 15 загинати во експлозии во Багдад, ISIL зазема уште еден град

Макфакс - 15.06.2014

Најмалку 15 луѓе загинале а повеќе од 30 се ранети во серија експлозии во неделата во ирачката престолнина Багдад, а џихадистите од Исламската држава во Ирак и на Левантот (ISIL) ја преземале ...

Џон Кери: Само обединети ирачки лидери можат против екстремистите

Република - 15.06.2014

Американска помош за Ирак би имала успех само ако ирачките лидери ги надминат несогласувањата, изјави американскиот државен секретар Џон Кери во разговор со ирачкиот колега Хошијар Зебари.

Кери: Помошта за Ирак има смисла доколку ирачките челници постигнат единство

Тера - 15.06.2014

Американскиот државен секретар Џон Кери оцени дека американската помош за Ирак која оваа земја ја бара наоѓајќи се под жесток налет на џихадистите, има смисла само доколку ирачките челници ги ...

(ВИДЕО) Ирачката авијација почна да бомбардира бунтовнички цели,нападнат и Багдад

Локално - 15.06.2014

Почнаа битките за превласт во Ирак. Ирачката армија покажа борбени видеа на авијацијата како гаѓа сунитски бунтовнички цели. Денеска пак и Багдад беше цел на напад.

„Фејсбук“ и „Јутјуб“ блокирани во Ирак

Фактор - 15.06.2014

„Фејсбук“ и „Јутјуб“ како и другите социјални мрежи се недостапни во Ирак, во моментите кога постојат закани дека сунитските милитанти кои се противат на власта би можеле да напреднат кон главниот ...

Десетина загинати во бомбашки напад

Република - 15.06.2014

Најмалку десет лица загинаа, а 23 се ранети денеска во бомбашки напад во центарот на Багдад, соопштија претставници на безбедносните и медицинските власти.

Багдад: Најмалку 9 загинати и 23 ранети во бомбашки напад

Локално - 15.06.2014

Во бомбашки напад во центарот на Багдад загинаа најмалку девет лица, а 23 се ранети, пренесува AP, повикувајќи се на медицинските екипи во градот. Претставник на ирачкото Министерство за внатрешни ...

Американски носач на авиони влезе во Персискиот Залив

Вечер Прес - 15.06.2014

САД ја условуваат воената помош со единство меѓу ирачките лидери како единствена опција за успех во борбата против милитантните сунити Вашингтон вчера испрати носач на авиони во Персискиот Залив по ...

САД се размрда: Американски носач на авиони влезе во Персискиот залив

Локално - 15.06.2014

Вашингтон испраќа носач на авиони во Персискиот залив во врска со напнатата ситуација во Ирак. ”Овој чекор му дава дополнителни можности на претседателот Обама, но тој засега не гледа варијанти за ...

Ирачките сили убија 279 сунитски бунтовници за 24 часа

Н.Македонија - 15.06.2014

Ирачките сили за безбедност во изминатите 24 часа во контраофанзива против сунитските милитанти, предводени од движењето Исламска држава во Ирак и Левант (ИДИЛ) убиле 279 терористи, соопшти денеска ...

Ирачките сили го спречија напредокот на сунитските џихадисти

Н.Македонија - 15.06.2014

Ирачките воени сили, поддржани од племенски борци го осуетија денеска обидот на сунитските џихадисти да ги прошират своите позиции во северниот дел на земјата, јави ДПА Жестоки судири избија меѓу ...

Најмалку девет мртви во бомбашки напад во Багдад

Н.Македонија - 15.06.2014

Најмалку девет лица загинаа, а 23 се ранети денеска во бомбашки напад во центарот на Багдад, соопштија претставници на безбедносните и медицинските власти Нападот се случил во момент кога силите за ...

Ирачката војска тргнува во бој со џихадистите над Багдад

Телма - 14.06.2014

Ирачките сили за безбедност се подготвуваат денеска за контраофанзива против радикалните исламисти северно од Багдад, изјави полковник од ирачката армија, јави БТА.

Американците потрошија 25 милијарди долари за војска што се распадна за три часа

Дневник - 14.06.2014

Игор K. Илиевски Во Ирак, Исламската држава во Ирак и Сирија (ИДИС) се бори за исламски калифат, поддржана од сунитското малцинство, кое уживаше привилегии во режимот на Садам Хусеин.

САД и Иран станаа сојузници во Ирак

Дневник - 14.06.2014

Eлизабета Bожиноска Три баталјони на иранските елитни специјални сили „Ал Kудс“, кои се дел од иранската Револуционерна гарда, се префрлени во Ирак за да се борат против сунитските џихадисти од ИСИЛ, ...

Најмалку 34 лица загинаа во воздушен напад на ирачките вооружени сили

24 Вести - 14.06.2014

Најмалку 34 лица загинаа, а 46 беа ранети во напад на ирачки воени хеликоптери врз исламистички борци, кои се кријат во две џамии во централниот дел на Ирак, изјавија очевидци, јави ДПА.

Почна акцијата за одбрана на Багдад од џихадистите

Канал5 - 14.06.2014

Со полни овластувања добиени од премиерот Нури ел Малики , ирачката војска е во контраофанзива во северниот дел на Багдад против џихадистите. Владата и даде широки овластувања на армијата во одбрана ...

Борците на ИДИЛ сѐ поблиску до Багдад

Deutsche Welle - 14.06.2014

Луѓето во Багдад стравуваат, бидејќи борците од ИДИЛ се на пат кон ирачкиот главен град. Американскиот претседател Обама навести помош, но под тешко остварливи услови.

Во Ирак војници прават утврдувања на околу 25 км. од Багдад

Канал5 - 14.06.2014

Војници прават утврдувања на 25 км. северно од Багдад додека други стражарат на нови контролни пунктови, зајакнувајќи ја одбраната на ирачкиот главен град од можен напад на екстремистите.

Најмалку 34 загинати и 46 ранети при напад на ирачки воен хеликоптер на исламистички борци

Канал5 - 14.06.2014

Најмалку 34 лица загинаа, а 46 беа ранети во напад на ирачки воени хеликоптери врз исламистички борци, сокриени во две џамии во централниот дел на Ирак, изјавија очевидци, јави ДПА.

Ирачките сили се подготвуваат за контраофанзива

Алфа - 14.06.2014

Ирачките сили за безбедност се подготвуваат денеска за контраофанзива против радикалните исламисти северно од Багдад, изјави полковник од ирачката армија.

Најмалку 34 лица загинаа во воздушен напад на ирачките вооружени сили

Сител - 14.06.2014

Најмалку 34 лица загинаа, а 46 беа ранети во напад на ирачки воени хеликоптери врз исламистички борци, кои се кријат во две џамии во централниот дел на Ирак, изјавија очевидци, јави ДПА.

Поскапување на цената на нафтата поради воената криза во Ирак

Inpress - 14.06.2014

Бајџи, 14. јуни 2014 (ИНПРЕС) Ирак е пред граѓанска војна и тоа се одразува постојано врз цената на нафтата, која достигна највисоки вредности од една година.

Ал-Малики -Волонтери ќе и помагаат на ирачката армија

Р.С.Европа - 14.06.2014

Ирачкиот премиер Нури ал-Малики денеска пред армиските офицери во Самара изјави дека ќе пристигнат волонтери да им помогнат да ги поразат исламистичките милитанти, кои се на пат кон ирачкиот главен ...

Багдад подготвува офанзива, Курдите освоија уште еден град

Макфакс - 14.06.2014

Ирачките безбедносни сили се подготвуваат во сабота да преземат контраофанзива врз сунитските џихадисти од Исламската држава во Ирак и на Лeвантот (ISIL) откако премиерот Нури ал-Малики доби ...

Војниците прават утврдувања на околу 25 км. од Багдад

+инфо - 14.06.2014

Војници прават утврдувања на 25 км. северно од Багдад додека други стражарат на нови контролни пунктови, зајакнувајќи ја одбраната на ирачкиот главен град од можен напад на екстремистите.

Состојбата во Ирак екслаира!

МРТ - 14.06.2014

Ескалираше состојбата во Ирак. Влада почна контра–офанзива за одбрана на Багдад, по вчерашните напади на џихадистите кои се доближуваат до главниот град од три страни.

Стотици млади Ирачани се одзваа на повикот на главниот шиитски ајатолах за заштита на земјата од сунитските бунтовници

Сител - 14.06.2014

Стотици млади Ирачани се собираат денеска во центрите за доброволци во Багдад, за да се приклучат кон битката со радикалните исламисти, кои оваа недела презедоа офанзива во северните региони на Ирак.

Исламската држава во Ирак и Левант го блокира доставувањето храна и лекови

+инфо - 14.06.2014

Џихадистичката групација Исламска држава во Ирак и Левант (ИДИЛ) го спречува доставувањето на пратките со лекови и храна до десетици илјади Сиријци во источниот град Дејр ал Зур, соопшти Сирискиот ...

БИТКА ЗА БАГДАД: Војската прави утврдувања

Телеграф - 14.06.2014

Градот се штити од можен напад од екстремистите Војници прават утврдувања на 25 км. северно од Багдад додека други стражарат на нови контролни пунктови , зајакнувајќи ја одбраната на ирачкиот главен ...

Војниците прават утврдувања на околу 25 км. од Багдад

А1 On - 14.06.2014

Војници прават утврдувања на 25 км. северно од Багдад додека други стражарат на нови контролни пунктови, зајакнувајќи ја одбраната на ирачкиот главен град од можен напад на екстремистите.

Малики: Почна чистењето на градовите од терористи

Сител - 14.06.2014

Ирачкиот премиер Нури ал Малики денеска изјави дека ирачките безбедносни сили почнале со чистење на градовите од „терористи“, откако екстремистите зазедоа големи делови од територијата и со тоа ја ...

Ирак и Левант го блокира доставувањето храна и лекови до сирискиот град Дејр ал Зур

А1 On - 14.06.2014

Џихадистичката групација Исламска држава во Ирак и Левант (ИДИЛ) го спречува доставувањето на пратките со лекови и храна до десетици илјади Сиријци во регионот на источниот град Дејр ал Зур, соопшти ...

Малики: Почна чистењето на градовите од терористи

А1 On - 14.06.2014

Ирачкиот премиер Нури ал Малики денеска изјави дека ирачките безбедносни сили почнале со чистење на градовите од „терористи“, откако екстремистите зазедоа големи делови од територијата и со тоа ја ...

Најмалку 34 лица загинаа во воздушен напад на ирачките вооружени сили

А1 On - 14.06.2014

Најмалку 34 лица загинаа, а 46 беа ранети во напад на ирачки воени хеликоптери врз исламистички борци, кои се кријат во две џамии во централниот дел на Ирак, изјавија очевидци, јави ДПА.

Најмалку 34 исламистички борци загинаа во воздушен напад на ирачки хеликоптери

+инфо - 14.06.2014

Најмалку 34 лица загинаа, а 46 беа ранети во напад на ирачки воени хеликоптери врз исламистички борци, кои се кријат во две џамии во централниот дел на Ирак, изјавија очевидци, јави ДПА.

Бунтовниците во Ирак го блокираа доставувањето на храна до Сирија

Алфа - 14.06.2014

во Ирак и Левант (ИДИЛ) го спречува доставувањето на пратките со лекови и храна до десетици илјади Сиријци во регионот на источниот град Дејр ал Зур, соопшти Сирискиот центар за набљудување на ...

Ќе интервенира ли САД во Ирак и Сирија?

Нова ТВ - 14.06.2014

„САД ја разгледуваат можноста за изведување воздушни напади на места каде што се концентрирани членовите на екстремистичката група ”Исламска држава Ирак и Левант“, не само во Ирак, туку и во Сирија“, ...

Ирачки екстремисти најавуваат поход кон Ерусалим

Нетпрес - 14.06.2014

Драматичната состојба во Ирак продолжува – екстремисти од Исламските држави Ирак и Левант(ИСИЛ), некогашна гранка на озлогласниот Ал Каеда, напредуваат кон Багдад сеејќи страв и смрт, а после ...

Бајден на консултации со Ердоган, бунтовниците напредуваат кон Багдад

Р.С.Европа - 14.06.2014

Додека безбедносната ситуација во Ирак продолжува да се влошува, американскиот заменик-претседател Џо Бајден оствари консултации со турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган за растечката сила на ...

ВИДЕО: Терорист се заканува дека ќе го освои светот

А1 On - 14.06.2014

Абу Бакр ал Багдади е командант на движењето Исламска држава Ирак и Левант (ИСИС), од Ирак и Сирија чии што припадници моментално контролираат голем дел од територијата на Ирак, за кој што сосема ...

Обама: Ние не можеме да ја поправиме ситуацијата во Ирак

Курир - 14.06.2014

Американскиот претседател Барак Обама, во петокот изјави дека ги разгледува можностите во однос на Ирак со акцент на скорешното ескалирање на ситуацијата.

Стотици млади Ирачани ќе се вклучат во борбата против радикалните исламисти

+инфо - 14.06.2014

Стотици млади Ирачани се собираат денеска во центрите за доброволци во Багдад, за да се приклучат кон битката со радикалните исламисти, кои оваа недела презедоа офанзива во северните региони на Ирак.

Исламската држава во Ирак и Левант го блокира доставувањето храна и лекови до сирискиот град Дејр ал Зур

Сител - 14.06.2014

Џихадистичката групација Исламска држава во Ирак и Левант (ИДИЛ) го спречува доставувањето на пратките со лекови и храна до десетици илјади Сиријци во регионот на источниот град Дејр ал Зур, соопшти ...

Иран може да соработува со САД против терористите во Ирак

Макфакс - 14.06.2014

Иран би можел да размисли за соработка со САД поради обновувањето на безбедноста во Ирак, доколку се увери дека официјален Вашингтон се бори против „терористичките групи во Ирак и на други места", ...

Белата куќа “земена на нишан” поради Ирак

Локално - 14.06.2014

Бран од критики падна на Белата куќа поради настаните во Ирак, каде што исламистите започнаа офанзива и зазедоа важни градови. Критикуваа лидерите на опозицијата од Републиканската партија.

The Guardian:САД ќе удираат во Сирија и Ирак

Локално - 14.06.2014

“САД ја разгледуваат можноста за нанесување на воздушни напади во места каде што се концентрирани екстремисти од групата” Исламска држава Ирак и Левант “, не само во Ирак, но и во Сирија, соопшти ...

Иран може да соработува со САД против терористите во Ирак

Тера - 14.06.2014

Иран би можел да размисли за соработка со САД поради обновувањето на безбедноста во Ирак, доколку се увери дека официјален Вашингтон се бори против „терористичките групи во Ирак и на други места", ...

Ирак денес подготвува контра-офанзива

Фактор - 14.06.2014

Ирачките сили денеска се подготвуваат за контра-офанзива против џихадистите на северот на Багдад , бидејќи премиерот Нури ел Малики на војската и дал многу обврски.

Видео: Терорист се заканува, ќе го освои светот

Денешен - 14.06.2014

Иако се претпоставува дека ова не е неговото вистинско име, Абу Бакр ал Багдади сепак има големо влијание врз ширење на исламскиот тероризам во Ирак. Тој е командант на движењето Исламска држава Ирак ...

Брутален и екстремен: Светот го доби новиот Осама бин Ладен!

Точка - 14.06.2014

Абу Бакр ал-Багдади е лидер на Исламската држава Иран и Левант. Следбениците го сметаат за лидер на новата генерација. Додека милитантите на исламската држава Ирак и Сирија продолжуваат да ...

Бајден на консултации со Ердоган, бунтовниците напредуваат кон Багдад

Либертас - 14.06.2014

Додека безбедносната ситуација во Ирак продолжува да се влошува, американскиот заменик-претседател Џо Бајден оствари консултации со турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган за растечката сила на ...

Иран разгледува евентуалната соработка со САД за помош на Ирак против џихадистите

Локално - 14.06.2014

Иран е длабоко вознемирен од последните случувања во Ирак поврзани со подемот на борците на групата “Исламска држава во Ирак и Левант”, и размислува за можноста за соработка со САД во цел помош за ...

Во Ирак “платениците” станаа “волонтери”-властите се подготвуваат за бој

Локално - 14.06.2014

Ирачкиот премиер Нури ал-Малики денеска пред армиските офицери во Самара изјави дека ќе пристигнат волонтери да им помогнат да ги поразат исламистичките милитанти, кои се на пат кон ирачкиот главен ...

Ирачки екстремисти најавуваат поход кон Ерусалим

Точка - 14.06.2014

Драматичната состојба во Ирак продолжува – екстремисти од Исламските држави Ирак и Левант(ИСИЛ), некогашна гранка на озлогласниот Ал Каеда, напредуваат кон Багдад сеејќи страв и смрт, а после ...

Багдад подготвува офанзива, Курдите освоија уште еден град

Тера - 14.06.2014

Ирачките безбедносни сили се подготвуваат во сабота да преземат контраофанзива врз сунитските џихадисти од Исламската држава во Ирак и на Лeвантот (ISIL) откако премиерот Нури ал-Малики доби ...

Багдад под закана на ИДИЛ

Локално - 14.06.2014

Луѓето во Багдад стравуваат, бидејќи борците од ИДИЛ( Исламска држава на Ирак и Левант) се на пат кон ирачкиот главен град. Американскиот претседател Обама навести помош, но под тешко остварливи ...

Ирачки екстремисти: Ќе го освоиме Ерусалим!

Фактор - 14.06.2014

Драматичната состојба во Ирак продолжува – екстремисти од Исламските држави Ирак и Левант (ИСИЛ), некогашна гранка на озлогласниот Ал Каеда , напредуваат кон Багдад сеејќи страв и смрт, а после ...

Обама не испраќа копнени војски во Ирак, има можни опции

Тера - 14.06.2014

Американскиот претседател Барака Обама потврди во петокот навечер дека нема да испраќа единици на копнените војски во Ирак во борбата против џихадистичкиот бунт, но дека ќе разгледа разни опции за ...

Што всушност се случува во Ирак: Започна Третата ирачка војна, најкрвава до сега

Точка - 14.06.2014

Неколку илјади исламистички борци освојуваат ирачки градови еден по еден, а редовната ирачка војска бега пред нив. Сцените од северниот ирачки град Мосул, кој бил заземен од сунитските бунтовници и ...

Ескалира состојбата во Ирак

Н.Македонија - 14.06.2014

Ирачката Влада почна контра–офанзива за одбрана на Багдад, по вчерашните напади на џихадистите кои се доближуваат до главниот град од три страни Војската најде 12 тела на запалени полицајци.

„Земете оружје и борете се“

Н.Македонија - 14.06.2014

Америка ги разгледува сите опции за Ирак, Иран испрати елитни единици во Ирак за да ги заштитат шиитските светилишта, а највисокиот шиитски свештеник повика на борба против џихадистите Дали ИДИЛ ќе ...

„Живееме во постојан страв“

Deutsche Welle - 13.06.2014

Жителите на Багдад се во сѐ поголема паника поради брзото напредување на џихадистите кон главниот град. Американците размислуваат дали да интервенираат воено.

На Ирак му е потребна помошта на Западот

Deutsche Welle - 13.06.2014

Европа не смее со скрстени раце да го набљудува напредувањето на џихадистите во Ирак и тоа поради себеси. Нашата безбедност се брани и во Мосул, коментира Рајнер Золих.

Ирак се соочува со најголема криза по државата

Телма - 13.06.2014

Ирак се соочува со најголемата криза во последните години, земјата е доведена на раб на општа војна по нападите на милитантите кои имаат силна поддршка од поглаварите на сунитските верски групи и Ал ...

Стратфор: Ирачката криза се заканува да го дестабилизира Блискиот Исток

24 Вести - 13.06.2014

Подемот на исламистичките бунтовници во Северен Ирак се заканува дополнително да го дестабилизира Блискиот Исток, оценува Стратфор. Напредокот на Исламската држава во Ирак и Левантот стави голем дел ...

На вага: Воена реакција на САД во Ирак?

Deutsche Welle - 13.06.2014

Џихадистите го продолжуваат освојувачкиот поход кон Багдад. Исламистичката опасност во Ирак ги стави САД и Иран на иста страна. Вашингтон одмерува евентуална воена интервенција.

Сунитските џихадисти зазеле уште два града во источен Ирак

24 Вести - 13.06.2014

Сунитските џихадисти од групата „Исламска држава во Ирак и Левант“ ноќеска зазеле два града во источната провинција Дијала, откако силите за безбедност ги напуштиле своите позиции, пренесоа ...

Германија ги повика своите граѓани да го напуштат Ирак

Алсат-М - 13.06.2014

Германија вчера упати апел до своите граѓани веднаш да ги напуштат нестабилните региони во Ирак, вклучително и главниот град Багдад. Берлин предупредува дека пред се треба да се напуштат ирачките ...

Советот за безбедност повика на итен дијалог за решавање на кризата во Ирак

24 Вести - 13.06.2014

Советот за безбедност на ОН ги осуди појавите на тероризам извршени во Ирак каде џихадисти продолжуваат да напредуваат кон Багдад. Тие повикаа на итно почнување дијалог меѓу сите страни во конфликтот.

Ирански елитни единици на помош во Ирак во борба против терористите

Канал5 - 13.06.2014

Три батаљона на иранските елитни специјални сили „Ал кудс“, што се дел од корпусот на гардата на исламската револуција, се префрлени во Ирак за да се борат против сунитската група „Исламска држава во ...

Ирански сили навлегоа во Ирак, екстремнистите во поход на Џалаула

Утрински - 13.06.2014

Три батаљона на иранските елитни специјални сили „Ал Кудс“, што се дел од Корпусот на гардата на Исламската револуција, се префрлени во Ирак за да се борат против сунитската група „Исламска држава во ...

Итна седница за Советот за безбедност на ОН, стотици стотици цивилни жртви во Ирак

Утрински - 13.06.2014

Советот за безбедност на ОН ги осуди пројавите на тероризам извршени во Ирак каде џихадисти продолжуваат да напредуваат кон Багдад. Тие повикаа на итно почнување дијалог меѓу сите страни во ...

Исламските трупи на „Ирак и левент“ станаа моќна сила

Телма - 13.06.2014

Германскиот министер за надворешни работи Франк-Валтер Штајнмаер изјави денеска дека брзото напредување на сунитските екстремисти во Ирак покажува дека тие стануваат моќна сила, која ќе ги отежне ...

Ирачки воени хеликоптери гранатираа џамија во Тикрит

24 Вести - 13.06.2014

Хеликоптери на ирачките вооружени сили извршија ракетен напад врз една од најголемите џамии во градот Тикрит и засега не се знае дали има жртви, соопштија локалните власти.

Обама ја условува помошта за Ирак со политички реформи

24 Вести - 13.06.2014

Соочен со драматичната криза во Ирак, американскиот претседател Барак Обама денеска најави дека нема да испрати воени сили за запирање на борбите во земјата, како и дека секоја американска акција за ...

Ал Каеда егзекутираше речиси 2.000 ирачки војници!

Утрински - 13.06.2014

Радикалната организација „Исламска држава Ирак и Левант“ (ИСИЛ) на Твитер соопшти дека е одговорна за масакрот на 1.700 ирачки војници. Терористичката група на Твитер дури поставила и фотографија од ...

ИСИЛ го доведе Ирак пред трета голема војна

Дневник - 13.06.2014

Ирачките Kурди ја презеле контролата врз градот Kиркук, во североисточен Ирак,откако припадниците на ирачкатa армија, побегнаа пред офанзивата на припадниците на исламистичката група Исламска држава ...

Ирачката војска ги нападна исламските екстремисти поврзани со Ал Каеда

Канал5 - 13.06.2014

Ирачката војска ги протера исламските екстремисти од Тикрит. Советот за безбедност на ОН ја поддржа ирачката влада во борбата против тероризмот. Курдските сили ја презедоа контролата над Киркук да го ...

Штајнмаер: Исламската држава во Ирак и Левантот покажа дека станала моќна сила

А1 On - 13.06.2014

Германскиот министер за надворешни работи Франк-Валтер Штајнмаер изјави денеска дека брзото напредување на сунитските екстремисти во Ирак покажува дека тие стануваат моќна сила, која ќе ги отежне ...

Штајнмаер: Исламската држава во Ирак и Левантот покажа дека станала моќна сила

Алфа - 13.06.2014

Германскиот министер за надворешни работи Франк-Валтер Штајнмаер изјави денеска дека брзото напредување на сунитските екстремисти во Ирак покажува дека тие стануваат моќна сила, која ќе ги отежне ...

Иран испратил три елитни батаљони во Ирак за да се борат против џихадистите од ИДИЛ

+инфо - 13.06.2014

Три батаљона на иранските елитни специјални сили „Ал Кудс“, што се дел од Корпусот на гардата на Исламската револуција, се префрлени во Ирак за да се борат против сунитската група „Исламска држава во ...

АНКАРА: Турските специјалци во Мосул да не влегуваат во судир со исламистите

Телеграф - 13.06.2014

Борците на ИДИЛ, по заземањето на турскиот Конзулат во Мосул на 11 јуни, киднапираа 49 турски граѓани, меѓу кои и генералниот конзул и други дипломати и нивните семејства, како и припадници на ...

Анкара побарала турските специјалци во Мосул да не влегуваат во судир со исламистите

А1 On - 13.06.2014

Властите во Анкара им наредиле на турските специјални единици, кои го обезбедувале Конзулатот на Турција во Мосул, да не влегуваат во судири со борците на исламистичката група Исламска држава во Ирак ...

Ирачки воени хеликоптери гранатираа џамија во Тикрит

А1 On - 13.06.2014

Хеликоптери на ирачките вооружени сили извршија ракетен напад врз една од најголемите џамии во градот Тикрит и засега не се знае дали има жртви, соопштија локалните власти.

Иран префрли три елитни батаљони во Ирак за да се борат против џихадистите од ИДИЛ

А1 On - 13.06.2014

Три батаљона на иранските елитни специјални сили „Ал Кудс“, што се дел од Корпусот на гардата на Исламската револуција, се префрлени во Ирак за да се борат против сунитската група „Исламска држава во ...

Советот за безбедност на ОН разговараше за Ирак

Р.С.Европа - 13.06.2014

Советот за безбедност на Обединетите нации разговараше за состојбата во Ирак каде што неделава бунтовниците од Исламска држава Ирак и Левант, двете групи што се поврзуваат со Ал-каеда преземаа два ...

Обама:Вашингтон ги разгледува сите опции за Ирак

Р.С.Европа - 13.06.2014

Американскиот претседател Барак Обама вчера рече дека сите опции се отворени за да му се помогне на Ирак во борбата со исламските бунтовници. Тој додаде дека на земјата и треба повеќе помош од ...

Обама ја условува помошта за Ирак со политички реформи

+инфо - 13.06.2014

Соочен со драматичната криза во Ирак, американскиот претседател Барак Обама денеска најави дека нема да испрати воени сили за запирање на борбите во земјата, како и дека секоја американска акција за ...

Германија ги повика своите граѓани да го напуштат Ирак

Алфа - 13.06.2014

Германија вчера упати апел до своите граѓани веднаш да ги напуштат нестабилните региони во Ирак, вклучително и главниот град Багдад. Германија вчера упати апел до своите граѓани веднаш да ги напуштат ...

Советот за безбедност на ОН повика за итен дијалог за решавање на кризата во Ирак

А1 On - 13.06.2014

Советот за безбедност на ОН ги осуди пројавите на тероризам извршени во Ирак каде џихадисти продолжуваат да напредуваат кон Багдад. Тие повикаа на итно почнување дијалог меѓу сите страни во ...

Расте цената на нафтата поради борбите во Ирак

Нова ТВ - 13.06.2014

Цените на суровата нафта бележат пораст, најголем во изминативе 10 месеци. Главна причина за тоа се настаните во Ирак кои би можело да влијаат врз глобалното производство на нафтата.

Сунитските џихадисти зазеле уште два града во источната ирачка провинција Дијала

Алфа - 13.06.2014

Сунитските џихадисти од групата „Исламска држава во Ирак и Левантот“ ноќеска зазеле два града во источната провинција Дијала, откако силите за безбедност го напуштиле своите позиции, пренесоа ...

САД со беспилотни летала ќе му помага на Ирак?

А1 On - 13.06.2014

Американскиот претседател, Барак Обама рече дека на Ирак ќе му биде потребна дополнителна помош од САД, за сузбивање на исламистите кои зазедоа два града.

Растат цените на суровата нафта

Р.С.Европа - 13.06.2014

Цените на суровата нафта бележат пораст, најголем во изминативе 10 месеци. Главна причина за тоа се настаните во Ирак кои би можело да влијаат врз глобалното производство на нафтата.

Припадници на ИДИЛ навлегоа и во ирачкиот град Џалаула

А1 On - 13.06.2014

Исламистички бунтовници од Исламска држава Ирак и Левант навлегле во источниот ирачки град Џалаула. Тоа се случило откако ирачките сили ги напуштиле своите позиции во градот.

Американски приватни компании ги евакуираат вработените од ирачката воена база во Балад

А1 On - 13.06.2014

Американските приватни компании, кои работат за ирачката Влада во секторот на одбраната, ги евакуираа своите вработени од воено-воздухопловната база во Балад, северно од Багдад, кон ирачката ...

Во Ирак повторно кошмар

Р.С.Европа - 13.06.2014

Леснотијата со која тешко вооружени луѓе, облечени во црни униформи и со знамиња на џихад влегоа во Мосул, вториот град по големина во Ирак, треба да му испрати јасна порака на светот.

Исламистите незадржливо напредуваат – Ирак во канџите на Ал Каеда

Алфа - 13.06.2014

Екстремистите од таканаречената „Исламска држава Ирак и Левант незадржливо напредуваат во Ирак, а војската на оваа земја не покажува способност и воља за да ги запре.

НАТО и САД не планираат воена интервенција во Ирак

Макфакс - 13.06.2014

НАТО, САД и Велика Британија ја отфрлија можноста од воено ангажирање во Ирак каде што припадниците на Исламската држава во Ирак и на Левантот (ISIL), џихадистичко движење кое се одвои од Ал Каеда ...

ОН повикаа на национален дијалог во Ирак

Р.С.Европа - 13.06.2014

Советот за безбедност на Обединетите нации повика на, како што се наведува, инклузивен национален дијалог во Ирак, но не препорача никаква акција против исламските милитанти.

Иран е подготвен, заедно со САД, да му помогне на Ирак во борбата против џихадистите

А1 On - 13.06.2014

Шиитски Иран е толку загрижен од напредокот на сунитските бунтовници во Ирак, што, се чини, е подготвен да соработува и со САД само за да им помогне на властите во Багдад да го одбијат џихадистичкиот ...

Ирак:Исламистите се поблиску до создавање на емират

Нетпрес - 13.06.2014

Ирачката доминантно шиитска влада на премиеро Нури ал-Малики и денес е парализирана и неспособна да пружи адекватен одговор на предизивик0т кој пред нив го исфрлија исламските екстремисти, окупирајќи ...

Исламистите во Ирак зазедоа уште градови

Inpress - 13.06.2014

Багдад, 13. јуни 2014 (ИНПРЕС) Исламистите во Ирак од терористичката група "Исламска држава во Ирак и Левант" зазедоа уште два града во источниот дел на земјата, во провинцијата Дијала.

Екстремистите во Ирак заземаат поголема територија!

МРТ - 13.06.2014

Расте хаосот во Ирак. Екстремистите заземаат се поголема териотрија. Ирачката војска се повлекува пред офанзивата на бунтовниците. Владата на Малики е немоќна да се справи со состојбата, панично бара ...

Германија ги повика своите граѓани да го напуштат Ирак

А1 On - 13.06.2014

Германија вчера упати апел до своите граѓани веднаш да ги напуштат нестабилните региони во Ирак, вклучително и главниот град Багдад. Берлин предупредува дека пред се треба да се напуштат ирачките ...

Ирачките шиити повикани да се вооружат

Р.С.Европа - 13.06.2014

Ирачкиот шиитски врховен верски лидер ајатолах Али ал Систани денеска ги повика да земат оружје откако сунитски милитанти на Исламската држава Ирак и Левант, група која се одвои од Ал Каеда ги ...

На Србите им се советува да не одат во Ирак

Телеграф - 13.06.2014

Сите што можат да го напуштат Ирак, тоа и да го направат по консултација со Амбасадата, соопшти српското МНР Министерството за надворешни работи на Србија им препорача на Србите што престојуваат во ...

Штајнмаер: Исламската држава во Ирак покажа дека станала моќна сила

+инфо - 13.06.2014

Германскиот министер за надворешни работи Франк-Валтер Штајнмаер изјави денеска дека брзото напредување на сунитските екстремисти во Ирак покажува дека тие стануваат моќна сила, која ќе ги отежне ...

Анкара побарала турските специјалци во Мосул да не влегуваат во судир со исламистите

Алфа - 13.06.2014

Властите во Анкара им наредиле на турските специјални единици, кои го обезбедувале Конзулатот на Турција во Мосул, да не влегуваат во судири со борците на исламистичката група Исламска држава во Ирак ...

Исламистички бунтовници напредуваат во Ирак

Глас на Америка - 13.06.2014

САД уште не се изјаснуваат за тоа како ќе одговорат на влошувањето на кризата. Исламистички милитанти заземаат повеќе територија во Ирак, додека САД размислуваат како да реагираат на напредувањето на ...

Советот за безбедност на ОН повика за итен дијалог за решавање на кризата во Ирак

Алфа - 13.06.2014

Советот за безбедност на ОН ги осуди пројавите на тероризам извршени во Ирак каде џихадисти продолжуваат да напредуваат кон Багдад. Тие повикаа на итно почнување дијалог меѓу сите страни во ...

Сунитските џихадисти зазеле уште два града во источната ирачка провинција Дијала

А1 On - 13.06.2014

Сунитските џихадисти од групата „Исламска држава во Ирак и Левантот“ ноќеска зазеле два града во источната провинција Дијала, откако силите за безбедност го напуштиле своите позиции, пренесоа ...

НАТО и САД не планираат воена интервенција во Ирак

Кајгана - 13.06.2014

НАТО, САД и Велика Британија ја отфрлија можноста од воено ангажирање во Ирак каде што припадниците на Исламската држава во Ирак и на Левантот (ISIL), џихадистичко движење кое се одвои од Ал Каеда ...

Кери ги повика ирачките лидери да бидат единствени против џихадистите

А1 On - 13.06.2014

Американскиот државен секретар Џон Кери ги повика денеска политичките лидери во Ирак да демонстрираат единство против џихадистичките борци, кои презедоа неколку провинции и сега претставуваат закана ...

Обама ја условува помошта за Ирак со политички реформи

А1 On - 13.06.2014

Соочен со драматичната криза во Ирак, американскиот претседател Барак Обама денеска најави дека нема да испрати воени сили за запирање на борбите во земјата, како и дека секоја американска акција за ...

Лидерот на ирачките шиити повика на борба против џихадистите

Макфакс - 13.06.2014

Големиот ајатолах Али ал-Систани, највисоката шиитска верска истанца во Ирак, ги повика во петокот своите следбеници да земат оружје во рацете и да ја бранат својата земја од сунитските џихадисти кои ...

ОН крајно загрижени од ситуацијата во Ирак

Макфакс - 13.06.2014

Високата комесарка на Обединетите нации за човекови права Нави Пилај ги критикуваше грабежите и вонсудските погубувања во Ирак во градовите коишто ги заземаа сунитските џихадисти кои се закануваат со ...

Обама не испраќа копнени војски во Ирак, има можни опции

Макфакс - 13.06.2014

Американскиот претседател Барака Обама потврди во петокот навечер дека нема да испраќа единици на копнените војски во Ирак во борбата против џихадистичкиот бунт, но дека ќе разгледа разни опции за ...

Германија ги повика своите граѓани да го напуштат Ирак

Телеграф - 13.06.2014

Шефот на германската дипломатија, Франк-Валтер Штајнмајер, истакна дека настаните во Ирак почнуваат драстично да ја влошуваат ситуацијата Германија вчера упати апел до своите граѓани веднаш да ги ...

Германија ги повика своите граѓани да го напуштат Ирак

Сител - 13.06.2014

Германија вчера упати апел до своите граѓани веднаш да ги напуштат нестабилните региони во Ирак, вклучително и главниот град Багдад. Берлин предупредува дека пред се треба да се напуштат ирачките ...

Иран префрли три елитни батаљони во Ирак за да се борат против џихадистите од ИДИЛ

Сител - 13.06.2014

Три батаљона на иранските елитни специјални сили „Ал Кудс“, што се дел од Корпусот на гардата на Исламската револуција, се префрлени во Ирак за да се борат против сунитската група „Исламска држава во ...

The Independent: Богатиот Киркук е во рацете на Курдите

Локално - 13.06.2014

Ирак се распаѓа. Курдите се позиционирани на северниот град Киркук, богат со нафта, кој одамна го сметаа за своја престолнина, пишува The Independent.

Екстремистите стигнаа на 50 километри до Багдад

Фактор - 13.06.2014

Исламските екстремисти во Ирак ги зазедоа Садија и Џалавла, градови во провинцијата Дијала, и продолжија со судирите со ирачките безбедносни сили приближувајќи се до главниот град Багдад.

Овој човек стои зад немирите во Ирак – сака да го надмине Бин Ладен

Фактор - 13.06.2014

Прогласен е за лидер на радикалната Исламска држава Ирак и Левант (ИСИЛ), која во себе интегрира неколку вооружени групи, и лидер на ирачката Ал-Каеда.

Исламистите заземаа уште два града во Ирак, се вмешува и Иран

Тера - 13.06.2014

Исламските милитанти заземаа уште два града во Ирак и сега контролираат петнаесетина проценти од ирачката територија и се закануваат со напад врз главниот град Багдад, додека соседен Иран испратил ...

Германија ги повика своите граѓани да го напуштат Ирак

Либертас - 13.06.2014

Германија упати апел до своите граѓани веднаш да ги напуштат нестабилните региони во Ирак, вклучително и главниот град Багдад. Берлин предупредува дека пред се треба да се напуштат ирачките провинции ...

Скокна цената на нафтата

Република - 13.06.2014

Цените на суровата нафта бележат пораст, најголем во изминативе 10 месеци. Главна причина за тоа се настаните во Ирак кои би можело да влијаат врз глобалното производство на нафтата.

Иран се вмешува во ирачката граѓанска војна

Локално - 13.06.2014

По заземеањето на неколку ирачки градови од страна на сунистските исламисти,во судирот може да се вмеша и Иран, земја со доминантно шиитско население, кое споделува заедничка граница со Ирак.

Обама:Вашингтон ги разгледува сите опции за Ирак

Локално - 13.06.2014

Американскиот претседател Барак Обама вчера рече дека сите опции се отворени за да му се помогне на Ирак во борбата со исламските бунтовници. Тој додаде дека на земјата и треба повеќе помош од ...

НАТО и САД не планираат воена интервенција во Ирак

Тера - 13.06.2014

НАТО, САД и Велика Британија ја отфрлија можноста од воено ангажирање во Ирак каде што припадниците на Исламската држава во Ирак и на Левантот (ISIL), џихадистичко движење кое се одвои од Ал Каеда ...

Ирачки воени хеликоптери гранатираа џамија

Денешен - 13.06.2014

Хеликоптери на ирачките вооружени сили извршија ракетен напад врз една од најголемите џамии во градот Тикрит и засега не се знае дали има жртви, соопштија локалните власти.

Реагираше МНР: Формиран Кризен центар за помош на македонските граѓани во Ирак!

Фактор - 13.06.2014

Министерството за надворешни работи соопшти дека ја следи безбедносната ситуацијата во Ирак, која е сериозно влошена во последните дваесет и четири часа.

Турската армија е во целосна борбена готовност за Ирак

Локално - 13.06.2014

Турските вооружени сили се во борбена готовност поради континуираната криза со киднапираните 49 лица од турскиот конзулат во ирачкиот град Мосул од радикалната група Исламска држава во Ирак и Леванте ...

Штајнмаер: Исламската држава во Ирак достигнала потенцијал кој го надминува нивото на терористички напади

Локално - 13.06.2014

Германскиот министер за надворешни работи Франк-Валтер Штајнмаер изјави денеска дека брзото напредување на сунитските екстремисти во Ирак покажува дека тие стануваат моќна сила, која ќе ги отежне ...

МАСАКР ВО ИРАК: Ал Каеда егзекутираше речиси 2.000 ирачки војници!

Фактор - 13.06.2014

Радикалната организација „Исламска држава Ирак и Левант“ (ИСИЛ) на Твитер соопшти дека е одговорна за масакрот на 1.700 ирачки војници. Терористичката група на Твитер дури поставила и фотографија од ...

Ирак: Исламистите се поблиску до создавање на емират

Точка - 13.06.2014

Ирачката доминантно шиитска влада на премиеро Нури ал-Малики и денес е парализирана и неспособна да пружи адекватен одговор на предизивикот кој пред нив го исфрлија исламските екстремисти, окупирајќи ...

Започна третата ирачка војна

Локално - 13.06.2014

Може ли Вашингтон да набљудува од страна, додека “Исламска држава во Ирак и Левант” напредува кон Багдад? Тоа го прашува Мајкл Наjтс од списанието “Форин полиси”.

САД соопштија дека не се во преговори со Иран во врска со кризата во Ирак

Локално - 13.06.2014

Вашингтон изјави дека не започнал преговори со својот традиционален непријател Техеран во врска со кризата во Ирак и покрај нивниот вкупен интерес за поддршка на Багдад, соопшти американскиот Стејт ...

Каква држава се обидува да создаде ИСИЛ во Ирак?

Фактор - 13.06.2014

Силите на радикалната Исламска држава на Ирак и Левент (ИСИЛ) за само неколку дена успеаја под своја контрола да стават големи територии од Ирак. Дури иако ирачката Влада успее повторно да ја врати ...

Исламистите се поблиску до создавање исламски емират

Вечер Прес - 13.06.2014

Ирачката доминантно шиитска влада на премиерот Нури ал-Малики и во текот на вчерашниот ден не умееше да даде адекватен одговор на предизвикот што и го поставија исламските екстремисти, кои за само ...

(ВИДЕО) Багдад зајакнува безбедност за да се одбрани од исламистите

Фактор - 13.06.2014

Нов план за заштита на Багдад од екстремистите е воведен денеска, откако исламистите од радикалната организација ИСИЛ успеаја да де приближат на само 50 километри од главниот град на Ирак.

Ирачка Ал Каеда “се пофали” дека ликвидирала 1.700 ирачки војници

Локално - 13.06.2014

Експозитурата на Ал Каеда во Ирак „Исламска држава Ирак и Левант“ (ИСИЛ) на Твитер соопшти дека е одговорна за масакрот на 1.700 ирачки војници. Сунитската организација на Твитер поставила и ...

И Србија препорача да не се патува во Ирак, македонското МНР засега молчи

Фактор - 13.06.2014

Српското Министерство за надворешни работи денеска им препорача на државјаните на Србија да се воздржат од патување во Ирак заради влошената безбедносна ситуација во оваа земја.

Ирачката криза се заканува да го запали Блискиот Исток

Н.Македонија - 13.06.2014

Анкара може да ја искористи ситуацијата за да го зајакне военото присуство во северен Ирак, но и за тоа ќе биде потребна поддршката од курдските бунтовници, кои, пак, имаат интерес да го одржат ...

Живееме во постојан страв

Идивиди - 13.06.2014

Жителите на Багдад се во сѐ поголема паника поради брзото напредување на џихадистите кон главниот град. Американците размислуваат дали да интервенираат воено.

Ирак: Киркук под целосна контрола на Курдите, турската армија на готовс

Утрински - 12.06.2014

Ирачките Курди ја презедоа контролата врз градот Киркук, во североисточен Ирак, откако припадниците на ирачкат армија, побегнаа пред офанзивата на припадниците на исламистичката група Исламска држава ...

Ирачката армија тврди дека ги протерала терористите од Тикрит

24 Вести - 12.06.2014

Ирачката армија денеска ги протера од градот Тикрит терористите од Исламска држава во Ирак и Левант, јави телевизијата Ал Манар. Генерал Али ал Фрејџи, командант со операцијата во провинцијата Салах ...

Турската армија во состојба на воена готовност

Алсат-М - 12.06.2014

Продолжува кризата со киднапираните 49 луѓе од турскиот Конзулат во ирачкиот град Мосул од страна на радикалната Исламска држава во Ирак и Левант (ИДИЛ).

Екстремистите во Ирак со намера да го освојат и Багдад

Вест - 12.06.2014

Исламските екстремисти кои зазедоа значаен дел од северниот и северно централниот дел од Ирак, планираат да го заземат и Багдад, соопшти денеска американската мониторинг група СИТЕ.

Исламистите напредуваат: „Нашата цел е Багдад!“

Deutsche Welle - 12.06.2014

Ирачките џихадисти се на час возење до Багдад. Ирачката армија организира фронт за одбрана на градот. Курдските милиции ја презедоа контролата врз Киркук.

Десант врз позиции на џихадистите во Мосул

Телма - 12.06.2014

Ирачката армија попладнево изврши десант врз градот Мосул, 369 километри северозападно од Багдад. Телевизијата „Ал Мајадин“ јави дека елитните единици на ирачката армија со поддршка од воздух од ...

Ирачкото воздухопловство бомбардира позиции на џихадистите

Телма - 12.06.2014

Ирачките воено-воздухопловни сили извршија напади врз позиции на борците, кои презедоа дел од северен Ирак, вклучувајќи го и вториот по големина град Мосул.

„Исламска држава во Ирак и Левант“ тргнуваат кон Багдад

Канал5 - 12.06.2014

Екстремистите кои оперираат во северниот дел на Ирак, по преземањето на голем број градови во регионот, планираат да тргнат во насока на главниот град Багдад, јави АФП, повикувајќи се на ...

Екстремистите во поход на Багдад

Утрински - 12.06.2014

Исламските екстремисти, кои зазедоа значаен дел од северниот и северно централниот дел од Ирак, планираат да го заземат и Багдад, соопшти денеска американската мониторинг група СИТЕ.

Џихадистите избркаа повеќе од 500.000 луѓе за еден ден

Дневник - 12.06.2014

Вториот град по големина во Ирак, Мосул, завчера падна во рацете на разгранокот на Ал каеда ИСИЛ (Исламска Држава на Ирак и Левант), пренесува Ал Џезира.

Имаат ли САД одговор за Ирак?

Дневник - 12.06.2014

Ирак е повторно ударна вест во светските медиуми бидејќи исламистичката сунитска група Исламска држава на Ирак и Левант (ИСИЛ) го зазеде вториот по големина град во земјата - Мосул.

Исламистите сакаат да го нападнат Багдад

Deutsche Welle - 12.06.2014

Ирачкиот парламент денеска (12.06) расправа за прогласување вонредна состојба во земјата. Тоа го бара премиерот Нури ал-Малики, за да добие повеќе овластувања во конфликтот со радикалните исламисти.

Турската армија во состојба на воена готовност по случувањата во Ирак

24 Вести - 12.06.2014

Продолжува кризата со киднапираните 49 луѓе од турскиот Конзулат во ирачкиот град Мосул од страна на радикалната Исламска држава во Ирак и Левант (ИДИЛ).

Обама размислува за воена помош на владата во Багдад за да се запрат џихадистите

Канал5 - 12.06.2014

Американскиот претседател Барак Обама изјави дека не исклучува ни една опција па ни воената, за да и помогне на владата во Багдад да се спречи џихадистите да оебзбедат упориште во Ирак.

Џихадистите во офанзива кон Багдад

Телма - 12.06.2014

Исламските екстремисти кои зазедоа значаен дел од северниот и северно централниот дел од Ирак, планираат да го заземат и Багдад, соопшти денеска американската мониторинг група СИТЕ.

Техеран изрази поддршка на Багдад во борбата против тероризмот

Алсат-М - 12.06.2014

Министерот за надворешни работи на Иран Мохамед Џавад Зариф во телефонски разговор со ирачкиот колега Хошир Махмуд Мохамед Зебари, изразил поддршка на владата и народот на Ирак во борбата против ...

Ирак бара помош од воздухопловните сили на САД

24 Вести - 12.06.2014

Ирачкиот премиер Нури ал Малики тајно побарал од администрацијата на американскиот претседател Барак Обама да разгледа можност за воздушен напад против исламските екстремисти, пишува „Њујорк тајмс“.

Курдите ја презедоа целосната контрола врз ирачкиот град Киркук

24 Вести - 12.06.2014

Ирачките Курди ја презедоа контролата врз градот Киркук, во североисточен Ирак, откако припадниците на ирачката армија, побегнаа пред офанзивата на припадниците на ислаистичката група Исламска држава ...

Пола милион луѓе побегнаа од градот за само еден ден

Нетпрес - 12.06.2014

Помалку од еден ден им било потребно на борците на Исламската држава Ирак и Левант (ИСИЛ) да го завземат вториот по големина ирачки град низ кој минува најважната рута за извоз на нафта.

Советот за безбедност ќе расправа за ситуацијата во Ирак

Нова ТВ - 12.06.2014

Ирачкиот парламент денеска расправа за прогласување вонредна состојба во земјата. Тоа го бара премиерот Нури ал-Малики, за да добие повеќе овластувања во конфликтот со радикалните исламисти.

Ирак пред граѓанска војна

Inpress - 12.06.2014

Тикрит, 12. јуни 2014 (ИНПРЕС) Ирак се соочува со граѓанска војна откако екстремисти поврзани со "Ал Каеда" зазедоа големи територии во северниот дел на земјата и се приближуваат кон главниот град.

Итен состанок на Советот за безбедност на ОН поради ситуацијата во Ирак

Макфакс - 12.06.2014

Исламските екстремисти, кои зазедоа поголем дел од северен и северно – централен Ирак, планираат да го нападнат Багдад, соопштила во четвртокот американската мониторинг група SITE.

Ирак: По Мосул, падна и Тикрит!

МРТ - 12.06.2014

По Мосул, исламистите ја презедоа контролата и во Тикрит, родниот град на Садам Хусеин. Исламистите се подготвуваат да го нападнат и Багдад. Советот за безбедност на ОН ги осуди нападите од страна на ...

Ирак бара помош од САД

Макфакс - 12.06.2014

Ирачкиот претседател, Нури ал-Малики, тајно побарал од администрацијата на американскиот претседател Барак Обама да ја разгледаат можноста за воздушни напади против исламистичките екстремисти.

ИРАК: Курдите го зазедоа Киркук

Телеграф - 12.06.2014

Ирачаните масовно бегаат од градовите и од местата што ги освоија исламистите, барајќи спас и безбедност во делови од ирачки Курдистан Ирачките Курди ја презедоа контролата врз градот Киркук, во ...

ИДИЛ тврди дека кај Тикрит заробила 4.500 ирачки војници

Сител - 12.06.2014

Џихадистичката група Исламска држава во Ирак и Левантот на својот налог на Твитер објави дека во провинцијата Салах ал Дин, северно од престолнината Багдад, заробила 4.500 ирачки војници, јави ДПА.

САД ќе ги поддржат ирачките челници во офанзивата против џихадистите

Макфакс - 12.06.2014

САД изразија поддршка за ирачките челници коишто се соочуваат со офанзивата од големи размери во северниот дел од земјата против екстремистичката џихадистичка група Исламска држава во Ирак и на ...

Ирачката армија тврди дека ги протерала терористите до ИДИЛ од Тикрит

А1 On - 12.06.2014

Ирачката армија денеска ги протера од градот Тикрит терористите од Исламска држава во Ирак и Левант, јави телевизијата Ал Манар. Генерал Али ал Фрејџи командант со операцијата во провинцијата Салах ...

Лавров: Ситуацијата во Ирак е резултат на неуспешната акција на САД и Британија

Нова ТВ - 12.06.2014

Русија денеска изрази загриженост поради ситуацијата во Ирак, каде исламските екстремисти зазедоа два града, и оцени дека тоа е резултат на акцијата на САД и Британија.

ИДИЛ ги ослободи турските возачи, но ги зароби друга екстремистичка група

А1 On - 12.06.2014

Борците на исламистичката група Исламска држава на Ирак и Левантот (ИДИЛ) ги ослободиле 28-те турски возачи на камиони, кои ги киднапираа на 10 јуни во Ирак, но по ослободувањето тие биле заробени од ...

Ирачката армија воспостави контрола над Баиџи

Алфа - 12.06.2014

Ирачките безбедносни сили ја презедоа контролата над градот Баиџи, еден од клучните индустриски центри во земјата, изјави министерот за нафта на Ирак, Абдел Керим ал Луејби.

Ирачкиот парламент го одложи воведувањето на вонредна состојба

Нетпрес - 12.06.2014

Ирачкиот парламент го одложи воведувањето на вонредна состојба бидејќи немало доволно кворум. За носење на оваа одлука е потребно двотретинско мнозинство.

БРИТАНИЈА: Испрати хуманитарна екипа во Ирак

Телеграф - 12.06.2014

Екипата ќе ја процени ситуацијата и ќе се координира со локални партнерски организации, соопшти британскиот државен секретаријат за меѓународен развој Британската Влада испрати хуманитарна екипа во ...

НАТО го осуди заробувањето турски државјани во Ирак

Р.С.Европа - 12.06.2014

Генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен повика денеска во Мадрид на итно ослободување на околу 50 турски државјани заробени во конзулатот во Мосул, но истовремено ја отфрли можноста за воена ...

САД нудат повеќе помош за Ирак среде напредувањето на терористите

Глас на Америка - 12.06.2014

До сега милитантите ги зазеле Фалуџа, Мосул и Тикрит и напредуваат кон Багдад Во четврток се среќава Советот за безбедност на ОН да дискутира за влошувањето на безбедносната ситуација во Ирак, додека ...

Британскиот вицепремиер против воена интервенција на Западот во Ирак

Алфа - 12.06.2014

Британскиот заменик-премиер Ник Клег денеска изјави дека „не верува оти западните сили би се вратиле во Ирак“, поради сегашната воена криза во оваа земја.

ИДИЛ тврди дека кај Тикрит заробила 4.500 ирачки војници

А1 On - 12.06.2014

Џихадистичката група Исламска држава во Ирак и Левантот на својот налог на Твитер објави дека во провинцијата Салах ал Дин, северно од престолнината Багдад, заробила 4.500 ирачки војници, јави ДПА.

Ирачката армија со воздушна офанзива против екстремистите во Тикрит

Алфа - 12.06.2014

Ирачката армија денеска почна воздушни напади врз позициите на припадниците на Исламска држава во Ирак и Левантот во центарот на северниот град Тиркит.

Обама ги разгледува сите опции за помош на Владата во Багдад

Сител - 12.06.2014

Американскиот претседател Барак Обама денеска изјави дека не исклучува ниту една опција, па ни воена, како помош на Владата во Багдад за да спречи џихадистите да дојдат до упориште во Ирак.

Ирачката војска изврши воздушни напади врз Тикрит

Макфакс - 12.06.2014

Ирачката војска во четврток изврши воздушни напади врз позициите што ги држат џихадистите во центарот на Тикрит, на северот на Ирак, јавуваат агенциите.

ТУРЦИЈА: Преговори со екстремистите за ослободување на заложниците

Телеграф - 12.06.2014

Меѓу киднапираните турски граѓани се и 49 лица, заробени вчера од турскиот Генерален конзулат во Мосул, како и 31 турски возачи на камиони Се вложуваат интензивни дипломатски напори за ослободување ...

Десант на ирачката армија врз Мосул

Алфа - 12.06.2014

Ирачката армија попладнево изврши десант врз градот Мосул, 369 километри северозападно од Багдад. Ирачката армија попладнево изврши десант врз градот Мосул, 369 километри северозападно од Багдад.

Дали ќе падне и Багдад?

Глас на Америка - 12.06.2014

Меѓународната заедница е загрижена за брзото влошување на безбедносната ситуација во Ирак. Исламистичките бунтовници напредуваат кон Багдад откако ја презеле контролата врз повеќе територија на само ...

ОБАМА: Не е исклучена воена операција во Ирак

Телеграф - 12.06.2014

Американскиот претседател Барак Обама изјави дека „САД имаат интерес да се погрижат џихадистите да не стекнат упориште во Ирак“ Американскиот претседател Барак Обама денеска изјави дека не исклучува ...

Обама ги разгледува сите опции за помош на Владата во Багдад

А1 On - 12.06.2014

Американскиот претседател Барак Обама денеска изјави дека не исклучува ниту една опција, па ни воена, како помош на Владата во Багдад за да спречи џихадистите да дојдат до упориште во Ирак.

Десант на ирачката армија врз Мосул

+инфо - 12.06.2014

Ирачката армија попладнево изврши десант врз градот Мосул, 369 километри северозападно од Багдад. Телевизијата „Ал Мајадин“ јави дека елитните единици на ирачката армија со поддршка од воздух од ...

Ирак бара помош од воздухопловните сили на САД

Телеграф - 12.06.2014

Сунитски бунтовници, припадници на „Исламската држава Ирак и Левантот“, вчера го зазедоа Тикрит, родното место на поранешниот ирачки лидер Садам Хусеин, и прават напори за уривање на шиитската влада ...

Десант на ирачката армија врз Мосул

Телеграф - 12.06.2014

Телевизијата „Ал Мајадин“ јави дека елитните единици на ирачката армија со поддршка од воздух од четири правци се движат кон аеродромот на административниот центар на провинцијата Ниневија Ирачката ...

Итен состанок на Советот за безбедност на ОН поради ситуацијата во Ирак

Кајгана - 12.06.2014

Исламските екстремисти, кои зазедоа поголем дел од северен и северно – централен Ирак, планираат да го нападнат Багдад, соопштила денеска американската мониторинг група SITE.

Ирак бара помош од воздухопловните сили на САД

Алфа - 12.06.2014

Ирачкиот премиер Нури ал Малики тајно побарал од администрацијата на американскиот претседател Барак Обама да разгледа можност за воздушен напад против исламските екстремисти, пишува „Њујорк тајмс“.

Екстремистите во Ирак со намера да го освојат и Багдад

+инфо - 12.06.2014

Исламските екстремисти кои зазедоа значаен дел од северниот и северно централниот дел од Ирак, планираат да го заземат и Багдад, соопшти денеска американската мониторинг група СИТЕ.

Екстремистите во Ирак со намера да го освојат и Багдад

Алфа - 12.06.2014

Исламските екстремисти кои зазедоа значаен дел од северниот и северно централниот дел од Ирак, планираат да го заземат и Багдад, соопшти денеска американската мониторинг група СИТЕ.

Турција бара итно заседание на НАТО за Ирак

Р.С.Европа - 12.06.2014

Турција бара одржување на итно заседание на НАТО со цел да се разгледа безбедносната ситуација во Ирак, откако исламистички екстремисти киднапираа 80 турски државјани во реонот на ирачкиот град ...

Техеран со поддршка за борба против тероризмот во Багдад

Телеграф - 12.06.2014

Иранскиот министер ја истакна потребата од ефективна меѓународна помош за ирачката влада во борбата против тероризмот Министерот за надворешни работи на Иран, Мохамед Џавад Зариф, во телефонски ...

Одржан итен состанок на НАТО за Ирак по барање на Турција

А1 On - 12.06.2014

Претставници на НАТО одржаа вчера, по барање на Турција, итен состанок за безбедносната ситуација во Ирак, откако бунтовници киднапираа 80 турски државјани, додека американските власти соопштија дека ...

Ирачките воено-воздухопловни сили извршија воздушен напад врз бунтовниците во северен Ирак

А1 On - 12.06.2014

Ирачките воено-воздухопловни сили извршија напади врз позиции на борците, кои презедоа дел од северен Ирак, вклучувајќи го и вториот по големина град Мосул.

ИРАК: Екстремистите сакаат да го освојат и Багдад

Телеграф - 12.06.2014

Портпарол на екстремистите изјави дека ќе има борби во Багдад и Карбала, град југозападно од престолнината и кој се смета за еден од најсветите места за шиитите Исламските екстремисти кои зазедоа ...

Курдите ја презедоа целосната контрола врз ирачкиот град Киркук

А1 On - 12.06.2014

Ирачките Курди ја презедоа контролата врз градот Киркук, во североисточен Ирак,откако припадниците на ирачкат армија, побегнаа пред офанзивата на припадниците на ислаистичката група Исламска држава ...

Ирачките воено-воздухопловни сили извршија воздушен напад врз бунтовниците во северен Ирак

Сител - 12.06.2014

Ирачките воено-воздухопловни сили извршија напади врз позиции на борците, кои презедоа дел од северен Ирак, вклучувајќи го и вториот по големина град Мосул.

Екстремистите во Ирак со намера да го освојат и Багдад

Сител - 12.06.2014

Исламските екстремисти кои зазедоа значаен дел од северниот и северно централниот дел од Ирак, планираат да го заземат и Багдад, соопшти денеска американската мониторинг група СИТЕ.

Ирак бара помош од воздухопловните сили на САД

Сител - 12.06.2014

Ирачкиот премиер Нури ал Малики тајно побарал од администрацијата на американскиот претседател Барак Обама да разгледа можност за воздушен напад против исламските екстремисти, пишува „Њујорк тајмс“.

ИДИЛ ги ослободи турските возачи, но ги зароби друга екстремистичка група

+инфо - 12.06.2014

Борците на исламистичката група Исламска држава на Ирак и Левантот (ИДИЛ) ги ослободиле 28-те турски возачи на камиони, кои ги киднапираа на 10 јуни во Ирак, но по ослободувањето тие биле заробени од ...

Ирачката армија воспостави контрола над Баиџи

+инфо - 12.06.2014

Ирачките безбедносни сили ја презедоа контролата над градот Баиџи, еден од клучните индустриски центри во земјата, изјави министерот за нафта на Ирак, Абдел Керим ал Луејби.

ИДИЛ ги ослободи турските возачи, но ги зароби друга екстремистичка група

Телеграф - 12.06.2014

Според непотврдени информации, екстремистите побарале откуп од неколку милиони долари Борците на исламистичката група „Исламска држава на Ирак и Левантот“ (ИДИЛ) ги ослободиле 28.

Ирачката армија воспостави контрола над Баиџи

Телеграф - 12.06.2014

На улиците на Багдад има оклопни возила, а населението е вознемирено од веста дека екстремистите се на околу 100 километри од градот Ирачките безбедносни сили ја презедоа контролата над градот Баиџи, ...

Ирачката армија воспостави контрола над Баиџи

А1 On - 12.06.2014

Ирачките безбедносни сили ја презедоа контролата над градот Баиџи, еден од клучните индустриски центри во земјата, изјави министерот за нафта на Ирак, Абдел Керим ал Луејби.

Одржан итен состанок на НАТО за Ирак по барање на Турција

Press24 - 12.06.2014

Претставници на НАТО одржаа денеска, по барање на Турција, итен состанок за безбедносната ситуација во Ирак, откако бунтовници киднапираа 80 турски државјани, додека американските власти соопштија ...

КЛЕР: Западот не треба да интервенира во Ирак

Телеграф - 12.06.2014

Ситуацијата во Ирак е многу опасна и тоа покажува колку е деструктивен ударот од долгата граѓанска војна во Сирија, изјави Клег за лондонското радио Ел-Би-Си.

ИРАК: Џихадистите тврдат дека заробиле 4.500 војници

Телеграф - 12.06.2014

Бунтовниците, воедно тврдат и дека ја опколиле најголемата нафтена рафинерија во Ирак во северниот град Бајџи Џихадистичката група Исламска држава во Ирак и Левантот на својот налог на Твитер објави ...

Британскиот вицепремиер против воена интервенција на Западот во Ирак

А1 On - 12.06.2014

Британскиот заменик-премиер Ник Клег денеска изјави дека „не верува оти западните сили би се вратиле во Ирак“, поради сегашната воена криза во оваа земја.

Ирачката армија со воздушна офанзива против екстремистите во Тикрит

Сител - 12.06.2014

Ирачката армија денеска почна воздушни напади врз позициите на припадниците на Исламска држава во Ирак и Левантот во центарот на северниот град Тиркит.

Екстремистите во Ирак со намера да го освојат и Багдад

А1 On - 12.06.2014

Исламските екстремисти кои зазедоа значаен дел од северниот и северно централниот дел од Ирак, планираат да го заземат и Багдад, соопшти денеска американската мониторинг група СИТЕ.

ИРАК: Воздушен напад врз бунтовниците

Телеграф - 12.06.2014

Воени хеликоптери отворија оган кон борци од групацијата „Исламска држава во Ирак и Левант“ (ИДИЛ) во провинцијата Салах ад Дин и елиминираат колона од бунтовници на главен пат Ирачките ...

Британскиот вицепремиер против воена интервенција на Западот во Ирак

Сител - 12.06.2014

Британскиот заменик-премиер Ник Клег денеска изјави дека „не верува оти западните сили би се вратиле во Ирак“, поради сегашната воена криза во оваа земја.

ОН го осуди порастот на насилството во Ирак

Нетпрес - 12.06.2014

Советот за безбедност на Обединтетите Нации (ОН) го осуди порастот на насилството во северниот ирачки град Мосул со оцена дека терористичката организација пробува да го дестабилизира целиот регион.

Одложена итната седница на ирачкиот парламент

Р.С.Европа - 12.06.2014

Ирачкиот парламент ја одложи итната седница, на која требаше да се изјасни по барањето на премиерот Нури ал Малики за да прогласи вонредна состојба, поради немање кворум.

Ирак бара помош од САД

А1 On - 12.06.2014

Ирачкиот премиер, Нури ал Малики тајно побарал од администрацијата на американскиот претседател да ја разгледа можноста за воздушни напади против исламските екстремисти.

Москва: Двоен стандард на Западот за Ирак и Сирија

Макфакс - 12.06.2014

Москва изрази жалење поради двојните стандарди кои Западот ги покажува во проценките на акциите на милитантните сили во Ирак, соопштило во средата Министерството за надворешни работи, по повод ...

Туските возачи ослободени, па повторно киднапирани од други екстремисти

Република - 12.06.2014

Борците на исламистичката група Исламска држава на Ирак и Левантот (ИДИЛ) ги ослободиле 28-те турски возачи на камиони, кои ги киднапираа на 10 јуни во Ирак, но по ослободувањето тие биле заробени од ...

Ирачката армија воспостави контрола над Баиџи

Либертас - 12.06.2014

Ирачките безбедносни сили ја презедоа контролата над градот Баиџи, еден од клучните индустриски центри во земјата, изјави министерот за нафта на Ирак, Абдел Керим ал Луејби.

Ирачките Курди го превземаа нафтениот град Киркук

Локално - 12.06.2014

Ирачките Курди заземаа целосна контрола над Киркук, откако владината армија го напуштила богатиот нафтен град, соопштува БиБиСи. “Целиот Киркук падна во рацете на” Пешмерга “, рече портпаролот на ...

Турција преговара со киднаперите во Ирак

Република - 12.06.2014

Се вложуваат интензивни дипломатски напори за ослободување на 80 турски граѓани, кои се заложници на борците на групата Исламска држава во Ирак и Левантот во Мосул, северен Ирак, изјави неименуван ...

Ирак бара помош од САД

Тера - 12.06.2014

Ирачкиот претседател, Нури ал-Малики, тајно побарал од администрацијата на американскиот претседател Барак Обама да ја разгледаат можноста за воздушни напади против исламистичките екстремисти.

Екстремистите во Ирак со намера да го освојат и Багдад

Бриф - 12.06.2014

Исламските екстремисти кои зазедоа значаен дел од северниот и северно централниот дел од Ирак, планираат да го заземат и Багдад, соопшти денеска американската мониторинг група СИТЕ.

Терористичката група ИСИС поседува 429 милиони долари

Локално - 12.06.2014

По заземањето на ирачкиот град Мосул исламистичката група “Исламска држава во Ирак и Левант” стана една од најбогатите терористички организации во светот.

Екстремистите во Ирак го зазедоа и Тикрит, стотици илјади се обидуваат да избегаат

Локално - 12.06.2014

Ирачката влада беше на работ на колапс вчера вечерта откако исламистите предводени од војсководецот на меѓународната терористичка мрежа “Ал Каеда” , и го поставија под нејзина контрола вториот град ...

Техеран со поддршка на Багдад во борбата против тероризмот

Локално - 12.06.2014

Министерот за надворешни работи на Иран Мохамед Џавад Зариф во телефонски разговор со ирачкиот колега Хошир Махмуд Мохамед Зебари, изразил поддршка на владата и народот на Ирак во борбата против ...

Екстремистите од “Исламска држава во Ирак и Левант” тргнуваат кон Багдад

Локално - 12.06.2014

Екстремистите кои оперираат во северниот дел на Ирак, по преземањето на голем број градови во регионот, планираат да тргнат во насока на главниот град Багдад, јави АФП, повикувајќи се на ...

Турската армија во состојба на воена готовност

Вечер Прес - 12.06.2014

Продолжува кризата со киднапираните 49 луѓе од турскиот Конзулат во ирачкиот град Мосул од страна на радикалната Исламска држава во Ирак и Левант (ИДИЛ).

Велика Британија испрати хуманитарна екипа за оценување на ситуацијата во Ирак

Република - 12.06.2014

Британската Влада испрати хуманитарна екипа во Ирак, со цел да им помогне на луѓето кои бегаат од насилствата во северниот дел на земјата. Во Ирак ситуацијата е заострена, бидејќи џихадистички ...

Турската армија во состојба на воена готовност

Денешен - 12.06.2014

Продолжува кризата со киднапираните 49 луѓе од турскиот Конзулат во ирачкиот град Мосул од страна на радикалната Исламска држава во Ирак и Левант (ИДИЛ).

Турската армија во состојба на воена готовност поради Ирак

Локално - 12.06.2014

Продолжува кризата со киднапираните 49 луѓе од турскиот Конзулат во ирачкиот град Мосул од страна на радикалната Исламска држава во Ирак и Левант (ИДИЛ).

НАТО нема да се меша во Ирак

Локално - 12.06.2014

Генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен изјави дека не гледа улога за организацијата во Ирак, откако исламистички вооружени борци презедоа области во земјата и зедоа 80 турски граѓани за ...

ОН го осуди порастот на насилството во Ирак

Точка - 12.06.2014

Советот за безбедност на Обединтетите Нации (ОН) го осуди порастот на насилството во северниот ирачки град Мосул со оцена дека терористичката организација пробува да го дестабилизира целиот регион.

ИДИЛ тврди дека кај Тикрит заробила 4.500 ирачки војници

Либертас - 12.06.2014

Џихадистичката група Исламска држава во Ирак и Левантот на својот налог на Твитер објави дека во провинцијата Салах ал Дин, северно од престолнината Багдад, заробила 4.500 ирачки војници, јави ДПА.

Турција подготвува акција во Ирак

Република - 12.06.2014

Продолжува кризата со киднапираните 49 луѓе од турскиот Конзулат во ирачкиот град Мосул од страна на радикалната Исламска држава во Ирак и Левант (ИДИЛ). Турските вооружени сили се во воена готовност.

САД ќе ги поддржат ирачките челници во офанзивата против џихадистите

Тера - 12.06.2014

САД изразија поддршка за ирачките челници коишто се соочуваат со офанзивата од големи размери во северниот дел од земјата против екстремистичката џихадистичка група Исламска држава во Ирак и на ...

(ВИДЕО) Ирак пак врие – џихадисти сакаат да го заземат Багдад?

Фактор - 12.06.2014

Исламистички есктремисти во судир со ирачката војска. Радикалната група Исламска држава на Ирак и Левант (ИСИЛ) најавува поход за да го заземе ирачкиот главен град Багдад.

Џихадистите тврдат дека заробиле 4.500 ирачки војници

Денешен - 12.06.2014

Џихадистичката група Исламска држава во Ирак и Левантот на својот налог на Твитер објави дека во провинцијата Салах ал Дин, северно од престолнината Багдад, заробила 4.500 ирачки војници, јави ДПА.

Исламистите во Ирак се насочуваат кон Багдад

Либертас - 12.06.2014

Исламските екстремисти кои зазедоа значаен дел од северниот и северно централниот дел од Ирак, планираат да го заземат и Багдад, соопшти денеска американската мониторинг група СИТЕ.

Ирак бара помош од воздухопловните сили на САД

Денешен - 12.06.2014

Ирачкиот премиер Нури ал Малики тајно побарал од администрацијата на американскиот претседател Барак Обама да разгледа можност за воздушен напад против исламските екстремисти, пишува „Њујорк тајмс“.

Пола милион луѓе побегнаа од градот за само еден ден

Точка - 12.06.2014

Помалку од еден ден им било потребно на борците на Исламската држава Ирак и Левант (ИСИЛ) да го завземат вториот по големина ирачки град низ кој минува најважната рута за извоз на нафта.

Покај се или умри: Ал Каеда ги објави правилата на ирачката територија што сега ја контролира

Бриф - 12.06.2014

ISIS, групата на Ал Каеда, која сега владее низ северниот дел на Ирак, за медиумите објави листа на правила кои граѓаните ќе мора да ги почитуваат, вклучувајќи ја девизата “покај се или умри”.

Германија предупредува: Напуштете го Ирак!

Фактор - 12.06.2014

Германија ги повика своите граѓани веднаш да ги напуштат деловите на Ирак во кои ситуацијата е нестабилна, вклучувајќи го и главниот град Багдад кон кого во офанзива тргнуваат исламистите.

Екстремистите во Ирак со намера да го освојат и Багдад

Денешен - 12.06.2014

Исламските екстремисти кои зазедоа значаен дел од северниот и северно централниот дел од Ирак, планираат да го заземат и Багдад, соопшти денеска американската мониторинг група СИТЕ.

Бан Ки-мун повика на солидарност за Ирак

Локално - 12.06.2014

Генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун ја повика меѓународната заедница да покаже солидарност со Ирак. Белата куќа оценувајки дека безбедносната ситуација е влошена во текот на изминатите 24 часа, ...

Итен состанок на Советот за безбедност на ОН поради ситуацијата во Ирак

Тера - 12.06.2014

Исламските екстремисти, кои зазедоа поголем дел од северен и северно – централен Ирак, планираат да го нападнат Багдад, соопштила во четвртокот американската мониторинг група SITE.

Џихадистите решени да го освојуваат Багдад

Вечер Прес - 12.06.2014

По барање на Турција се одржа итен состанок на НАТО откако исламистите киднапираа 80 турски државјани, меѓу кои и дипломати, а американските власти соопштија дека се подготвени да му помогнат на ...

Половина милион лица избегаа од борбите во Мосул

Н.Македонија - 12.06.2014

Околу 500.000 лица биле принудени да го напуштат Мосул откако исламистички екстремисти поврзани со Ал каеда (ИСИЛ) презедоа контрола во вториот по големина ирачки град Колони возила со цивили го ...

Турција бара итно заседание на НАТО за Ирак

24 Вести - 11.06.2014

Турција бара одржување на итно заседание на НАТО со цел да се разгледа безбедносната ситуација во Ирак, откако исламистички екстремисти киднапираа 80 турски државјани во реонот на ирачкиот град ...

Исламистите го освоија и ирачкиот град Тикрит

24 Вести - 11.06.2014

Припадници на милитантната исламистичка група Исламска држава на Ирак и Левантот го освоија и градот Тикрит, родното место на поранешниот ирачки претседател Садам Хусеин.

Одржан итен состанок на НАТО за Ирак по барање на Турција

24 Вести - 11.06.2014

Претставници на НАТО одржаа денеска, по барање на Турција, итен состанок за безбедносната ситуација во Ирак, откако бунтовници киднапираа 80 турски државјани, додека американските власти соопштија ...

Одржан итен состанок на НАТО за Ирак по барање на Турција

Утрински - 11.06.2014

Претставници на НАТО одржаа денеска, по барање на Турција, итен состанок за безбедносната ситуација во Ирак, откако бунтовници киднапираа 80 турски државјани, додека американските власти соопштија ...

Бан Ки Мун повика на единство на Ирак

24 Вести - 11.06.2014

Генералниот секретар на ОН Бан Ки-Мун изрази сериозна загриженост за ситуацијата во вториот по големина ирачки град Мосул, што е преплавен од терористи поврзани со Ал Каеда и ги повика сите политички ...

Џихадисти зазедоа уште неколку области во Ирак

24 Вести - 11.06.2014

Џихадисти синоќа презедоа контрола и врз два сектора во ирачката провинција Селахедин, северно од Багдад, откако претходно ја заземаа целата област Нинива и Киркук, потврдија воени извори за западни ...

ООН и САД загрижени за состојбите во Ирак

Канал5 - 11.06.2014

САД и Обединетите нации изразија загриженост откако милитантите ја презедоа контролата над поголемиот дел од вториот по големина град во Ирак. Милитантите од исламската држава во Ирак и Левант на 10 ...

Курдски сили го штитат Киркук, откако радикални сунити го заземаа Мосул

Утрински - 11.06.2014

Силите на ирачките Курди синоќа влегле во северниот ирачки град Киркук, на околу 160 километри југозападно од Мосул, со цел да го заштитат градот од џихадистички борци, јави ДПА, повикувајќи се на ...

Мосул падна во рацете на џихадистите!

Телма - 11.06.2014

Генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун изрази сериозна загриженост за ситуацијата во вториот по големина ирачки град Мосул, што е заземен од терористи поврзани со Ал Каеда и ги повика сите политички ...

Ирачките џихадисти напредуваат кон Багдад

Deutsche Welle - 11.06.2014

Офанзивата на џихадистите во Ирак се‘ повеќе се приближува кон Багдад. Исламиски екстремисти го зазедоа турскиот конзулат во Мосул, а во нивни раце е и градот Тикрит.

Околу 500.000 лица го напуштиле Мосул поради исламисти

24 Вести - 11.06.2014

Околу 500.000 луѓе биле принудени да го напуштат Мосул откако исламистички екстремисти поврзани со Ал Каеда преземаа контрола во овој втор по големина ирачки град.

Во бегство 500.000 Ирачани

Deutsche Welle - 11.06.2014

Терористичката група Исламска држава во Ирак и Левант продолжува да се движи кон северот на Ирак. Од областите каде се водат борбите луѓето во голем број ги напуштаат своите домови.

Исламиските екстремисти бараат пет милиони долари за ослободување на турските возачи

+инфо - 11.06.2014

Припадници на исламистичката екстремистичка група Исламска држава на Ирак и Левантот побараа пет милиони долари откуп за киднапираните возачи во северно ирачкиот град Мосул, јави турската новинска ...

ТУРЦИЈА ДО НАТО: Итно заседание за Ирак

Телеграф - 11.06.2014

Генералниот секретар на ОН, Бан Ки-мун остро го осуди киднапирањето на турскиот генерален конзул и дипломатите во Мосул Турција бара одржување на итно заседание на НАТО со цел да се разгледа ...

Одржан итен состанок на НАТО за Ирак

Телеграф - 11.06.2014

Во меѓувреме, портпаролката на Стејт департментот, Џен Псаки изјави дека Вашингтон е подготвен да „соработува со ирачката Влада и лидерите ширум Ирак, со цел да го поддржи заедничкиот пристап во ...

ИРАК: Џихадисти зазедоа неколку области

Телеграф - 11.06.2014

Припадници на џихадистичката група „Исламистичка држава во Ирак и левант“, ги зазедоа областите Синија и Сулејмане-Бек по повлекувањето на силите за безбедност Џихадисти синоќа презедоа контрола и ...