TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

На повидок генерален штрајк во образованието

Фокус - 27.07.2014

Пред евентуачлниот штрајк во септември, најавен е протест пред Министерството за образование на 1-август за подршка на професорите што гладуваат Доколку итно не се разрешат состојбите со професорите ...

„Солидарност“ го поддржа штрајкот со глад на професорите

А1 On - 27.07.2014

Левичарското движење „Солидарност” се солидаризира со штрајкот со глад кој го започнаа тројцата професори, Крсте Шајновски, Маргарета Матлиевска и Александар Костадиновски од универзитетот во Штип ...

Граѓани со поддршка за тројцата професори кои штрајкуваат со глад

Нова ТВ - 27.07.2014

Некои од професорите од штипскиот универзтитет уплашени за своите позиции тајно ги посетуваат своите колеги Крсте Шајноски, Маргарита Матлиеска и Александар Костадиновски.

ВИДЕО Професорите што штрајкуваат со глад добија поддршка од граѓаните

+инфо - 27.07.2014

Професорите од универзитетот „Гоце Делчев“ од Штип, кои втора недела штрајкуваат со глад зашто не се избрани во повисоки звања и зашто останаа без работа, поддршка добиваат од граѓани и од нивите ...

„Солидарност“ го поддржа штрајкот со глад на професорите

+инфо - 27.07.2014

Левичарското движење „Солидарност” се солидаризира со штрајкот со глад кој го започнаа тројцата професори, Крсте Шајновски, Маргарета Матлиевска и Александар Костадиновски од универзитетот во Штип ...

СОНК најавува постапка за преиспитување на таксата за јавен сервис

Нова ТВ - 27.07.2014

Самостојниот синдикат за образование, наука и култура најавува генерален штрајк на 1-ви септември доколку под итно не се реши случајот на тројцата универзитетски професори од штипскиот универзитет ...

СОНК најави протест и можен генерален штрајк во образованието

Радио МОФ - 27.07.2014

Самостојниот Синдикат за образование, наука и култура најави дека доколку итно не се разрешат состојбите со професорите од УГД- Штип и Барањата од Советот на СОНК од крајот на јуни оваа година, ќе ...

„Солидарност“ со поддршка за штрајкот со глад на тројцата професори

Нова ТВ - 27.07.2014

Левичарското движење “Солидарност” се солидаризира со штрајкот со глад кој го започнаа тројцата професори, Крсте Шајновски, Маргарета Матлиевска и Александар Костадиновски од универзитетот во Штип ...

Неколку декани од Штискиот универзитет повикуваат на прекин на штрајкот

МРТ - 27.07.2014

По Ректорот на штипскиот универзитет Саша Митрев кој на прес конференција повика на прекин на штрајкот со глад и почитување на, со закон утврдените постапки за избор во повисоко звање, денес преку ...

СОНК најави преиспитување на радиодифузерите заради селективно известување

Локално - 27.07.2014

Самостојниот синдикат за образование, наука и култура најавува генерален штрајк на 1-ви септември доколку под итно не се реши случајот на тројцата универзитетски професори од штипскиот универзитет ...

(ВИДЕО) Граѓаните им даваат поддршка на тројцата професори кои штрајкуваат со глад

Либертас - 27.07.2014

Некои од професорите од штипскиот универзтитет уплашени за своите позиции тајно ги посетуваат своите колеги Крсте Шајноски, Маргарита Матлиеска и Александар Костадиновски.

Граѓаните сo поддршка за професорите кои штрајкуваат со глад

Локално - 27.07.2014

Подршка од граѓаните за професорите од универзитетот „Гоце Делчев“ од Штип, кои втора недела штрајкуваат со глад зашто не се избрани во повисоки звања и зашто останаа без работа.

СОНК најавува и генерален штрајк од 1 септември доколку не се реши проблемот со професорите во Штип

Либертас - 27.07.2014

Соопштение на СОНК: Советот и Претседателството на СОНК на нова вонредна седница одржана на 25-07-2014 година, расправајќи за најактуелните состојби во образованието, науката и културата, а со ...

СОНК: Треба ли да плаќаме радиодифузна такса за вакво известување?

Фактор - 27.07.2014

СОНК ќе побара промена на законот, повеќе да не се плаќа за радиодифузна такса, незадоволен од начинот на кој МРТВ информира за протестот на СОНК и штрајкот со глад.

СОНК најави протест и генерален штрајк, учебната година нема да почне навреме?

Фактор - 27.07.2014

СОНК најавува генерален штрајк во образованието од први септември. Во денеска испратеното соопштение до медиумите од синдикатот најавуваат и протест што ќе се одржи пред Министерството за образование.

„Солидарност“ со поддршка за штрајкот со глад на тројцата професори

Локално - 27.07.2014

Левичарското движење “Солидарност” се солидаризира со штрајкот со глад кој го започнаа тројцата професори, Крсте Шајновски, Маргарета Матлиевска и Александар Костадиновски од универзитетот во Штип ...

Адеми советуван да си седи настрана од штрајкот на Штипскиот унивезитет?!

Либертас - 27.07.2014

СОНК најави дека на 1-ви ви август ке протестира пред министерството за образование во знак на револт на игнорантскиот однос на државните институции и ректорската управа на штрајкот на тројцата ...

СОНК најавува генерален штрајк за поддршка на професорите

Телма - 26.07.2014

Силен притисок со протести насочени кон државните институции и генерален штрајк на први септември, најави синдикатот за образование, наука и култура ако институциите итно не го решат проблемот со ...

Масовна поддршка од Прилеп за штипските професори - се спрема и голем протест

Нова ТВ - 26.07.2014

После вчерашниот состанок на Советот на СОНК и донесените одлуки за понатамошно делување, раководствата на регионалните одбори го продолжија штрајкот со глад. „Враќање назад нема.

СОНК синоќа одлучи – на 1-ви август голем протест пред Министерството за образование

Либертас - 26.07.2014

СОНК на 1-ви Август ќе организира масовен протест пред Министерството за образование и наука, ако дотогаш не се реши проблемот со тројцата професори од Универзитетот „Гоце Делчев“ од Штип, одлучи ...

СОНК: масовен протест на 1 август за поддршка на професорите

Телма - 25.07.2014

Mасовен протест на 1 август пред Министерството за образование, а на 1 септември ќе бидат затворени вратите на сите основни и средни училишта во земјава доколку во најбрз рок не се реши случајот со ...

Митрев: Случајот со тројцата професори добива други димензии

Вест - 25.07.2014

Ректорот на универзитетот "Гоце Делчев"(УГД) во Штип уште еднаш ги повика професорите да го прекинат штрајкот и ги повика проблемот да се реши во институциите на Универзитетот.

Новинарскиот синдикат ги подржа професорите што штрајкуваат со глад

Фокус - 25.07.2014

Разочарани и згрозени сме што за остварување на своите работни права професорите мораа да штрајкуваат со глад, велат од ССНМ Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници изразува ...

Професорите продолжуваат со штрајкот

Глас на Америка - 25.07.2014

По 14 дена гладување, тие денес примиле инфузија. Медиумите и денес јавуваат за влошената здравствена состојба на тројцата професори од штипскиот ниверзитет “Гоце Делчев“, што веќе 14 дена ...

Професорите во Штип: Доручек ни е кафе, за ручек - какао, а вечераме „Цедевита“

+инфо - 25.07.2014

Тројцата професори од Штипскиот универзитет Крсте Шајноски, Маргарита Матлиеска и Александар Костадиновски, петнаесетти ден без залак леб во уста штрајкуваат со глад во просторија од 25 квадратни ...

И новинарскиот синдикат ги поддржа професорите кои штрајкуваат со глад

+инфо - 25.07.2014

Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ) денеска изрази солидарност и поддршка во борбата на професорите Крсте Шајноски, Маргарита Матлиеска и Александар Костадиновски, кои се ...

Ректорот ги повика професорите да го прекинат штрајкот

Нова ТВ - 25.07.2014

Ректорот на штипскиот универзитет Саша Митрев ги повика професорите и СОНК да го прекинат штрајкот со глад, на денешната прес конференција најави дека Универзитетот Гоце Делчев и Економскиот факултет ...

Новинарскиот синдикат ги поддржа професорите што штрајкуваат со глад

А1 On - 25.07.2014

Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ) денеска се солидаризираше и даде поддршка на професорите Крсте Шајноски, Маргарита Матлиеска и Александар Костадиновски, кои штрајкуваат ...

Здравствената состојба на тројцата професори е сериозно нарушена

Факултети - 25.07.2014

Здравствената состојба на тројцата професори – Крсте Шајноски, Маргарита Матлиеска и Александар Костадиновски, кои веќе 15 дена гладуваат, од вчера е сериозно влошена, па тие мораа да примат и ...

СОНК на 1 август организира масовен протест во Скопје

Нова ТВ - 25.07.2014

СОНК на 1-ви Август ќе организира масовен протест пред Министерството за образование и наука, ако дотогаш не се реши проблемот со тројцата професори од штипскиот универзитет, ова е одлуката на ...

Новинарскиот синдикат со поддршка за штипските професори

Радио МОФ - 25.07.2014

Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници изразува солидарност и поддршка во борбата на професорите Крсте Шајноски , Маргарита Матлиеска и Александар Костадиновски кои се одлучија на ...

Новинарски синдикат: Поддршка за штипските професори

Нова ТВ - 25.07.2014

Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници изразува солидарност и поддршка во борбата на професорите Крсте Шајноски, Маргарита Матлиеска и Александар Костадиновски кои се одлучија на ...

ССНМ со поддршка за штипските професори кои штрајкуваат со глад

Макфакс - 25.07.2014

Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници(ССНМ) изразува солидарност и поддршка во борбата на професорите Крсте Шајноски, Маргарита Матлиеска и Александар Костадиновски кои се одлучија ...

СОНК: Учебната година нема да почне ако не се реши проблемот на професорите кои штрајкуваат!

Локално - 25.07.2014

Синдикатот за образование, наука и култура за 1 август организира масовен протест пред Министерството за образование во Скопје, доколку до тогаш не се реши проблемот на тројцата професори од ...

Советот на СОНК ќе заседава во Штип, штрајкот ќе се радикализира!

Либертас - 25.07.2014

На 15-тиот ден од штрајкот на тројцата професори од штипскиот економски факултет на кои од понеделникот им се придружија и околу 50 членови на СОНК, советот на синдикатот денеска претпладне вонредно ...

СОНК: Учебната година нема да почне ако не се реши проблемот на професорите кои штрајкуваат!

Фактор - 25.07.2014

Синдикатот за образование, наука и култура за 1 август организира масовен протест пред Министерството за образование во Скопје, доколку до тогаш не се реши проблемот на тројцата професори од ...

Советот на СОНК денес во Штип ќе одржи вонредна седница

Канал 77 - 25.07.2014

Како да се постапува понатаму и како да се изврши притисок на институциите со оглед на влошената здраствена состојба на тројцата професори штрајкувачи со глад , ќе одлучува денес Советот на СОНК, на ...

Советот на СОНК се собира во Штип за да им даде поддршка на професорите кои штрајкуваат

Фактор - 25.07.2014

Советот на Синдикатот за образование, наука и култура претпладнево во 11 часот ќе се собере пред просториите на Регионалната канцеларија на СОНК во Штип за да им даде поддршка на тројцата професори ...

За ректорот на УГД штрајкот е незаконски

Канал 77 - 25.07.2014

Петанесет дена од почетокот на штрајкот со глад на тројцата професори на Економскиот факултет од Штип, со прес конференција се огласи ректорот Сашо Митрев.

И новинарскиот синдикат со поддршка на професорите кои штрајкуваат

Фактор - 25.07.2014

Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници изразува солидарност и поддршка во борбата на професорите Крсте Шајноски, Маргарита Матлиеска и Александар Костадиновски кои се одлучија на ...

Ректорот Митрев бара прекин на штрајкот со глад, СОНК ќе одлучува за радикализирање на штрајкот

Локално - 25.07.2014

По 15 дена штрајк со глад на тројцата доценти на Штипскиот Универзитет се појави Ректорот Саша Митрев и ги повика да го прекинат штрајкот, бидејќи не се искористени сите законски нормативи за ...

Загрижувачка е здравствената состојба на професорите што штрајкуваат со глад

Фокус - 24.07.2014

СОНК вечерва во знак на поддршка се сели во Штип каде ќе одлучува што да прави со цел да изврши поголем притисок врз институциите кои до сега не реагираа.

14 дена штрајк со глад, решение за професорите нема

Телма - 24.07.2014

Половина месец да штрајкуваш со глад и да си ги бараш правата загарантирани со Уставот а кои тие следуваат согласно законот за високо образование не е шоу или претставата за јавноста им порачаа на ...

Се влошува здравјето на тројцата професори кои две седмици штрајкуваат со глад

Радио МОФ - 24.07.2014

Здравствената состојба на тројцата професори од Економскиот факултет во Штип кои веќе две недели штрајкуваат со глад, од утрово е драстично влошена, при што морала да интервенира и медицинска екипа.

СОНК бара итна реакција од надлежните- здравјето на професорите е многу лошо

Нова ТВ - 24.07.2014

Претседателството на СОНК ја известува јавноста на Република Македонија дека последните информации што ги има во врска со здравствената состојба на тројцата универзитетски професори од Универзитетот ...

СОНК: Професорите се во сè потешка состојба, надлежните мора да реагираат

МКД - 24.07.2014

Здравствената состојба на тројцата универзитетски професори од универзитетот „Гоце Делчев" во Штип, кои се веќе 14 дена во штрајк со глад, е крајно загрижувачка и уште еднаш бараме надлежните веднаш ...

Штрајкот со глад на Штипскиот униврзитет добива се` помасовна поддршка

Глас на Америка - 24.07.2014

Ректорот и професорите разменија писмени обвинувања. Штрајкот на Крсте Шајнкоски, Маргарита Матлиевска и Александар Костадиновски, тројцата професори од Штипскиот универзитет, добива се` поголема ...

Влошена здравствената состојба на професорите што штрајкуваат со глад

А1 On - 24.07.2014

Професорите Крсте Шајноски, Маргарита Матлиеска и Александар Костадиновски веќе 14 дена штрајкуваат со глад, незадоволни што спротивно на препораките на рецензентската комисија, Економскиот факултет ...

Универзитетот „тера“ одмори – професорите и синдикалците штрајкуваат со глад

Нова ТВ - 24.07.2014

Здравствената состојба на професорите се влошува, штипскиот универзитет се уште молчи и не постапува по решението на Државниот просветен инспекторат. „Веќе не ги броиме деновите, ние сме само трет ...

СОНК: Здравствената состојба на професорите е крајно загрижувачка, веднаш да се спроведе решението на испекторатот

Либертас - 24.07.2014

СОНК преку соопштение алармира за здравствената состојба на професорите од штипскиот универзитет кои веќе 14 дена штрајкуваат со глад. Соопштението ви го пренесуваме во целост.

Штрајкот со глад во регионалната канцеларија на СОНК во Куманово продолжува

Кумановски м. - 24.07.2014

Членовите на Регионалниот одбор на СОНК во Куманово, веќе трет ден штрајкуваат со глад, а како поддршка во штрајкот, се придружуваат и членовите на синдикати од сите кумановски основни и средни ...

Повторно интервенираше брзата помош,се влоши здравјето на професорите

Локално - 24.07.2014

Повторно интервенираше брзата помош на штипскиот универзитет.Tахикардија, вртоглавици и зголемено ниво на шеќер во крвта утврдила лекарската екипа кај тројцата професори од Економскиот факултет во ...

СОНК:Здравјето на професорите е крајно загрижувачко,ако се случи најлошото ќе бараме казни

Локално - 24.07.2014

Претседателството на СОНК денеска повторно реагираше за штрајкот со глад на тројцата униветзитетски професори во Штип. Вечер раководството ќе заседава во Штип за да ги утврди понатамошните дејствија ...

СОНК: Состојбата на тројцата професори кои штрајкуваат со глад е крајно загрижувачка!

Фактор - 24.07.2014

Здравствената состојба на тројцата универзитетски професори од Универзитетот “Гоце Делчев“-Штип, кои веќе 14 дена се во штрајк со глад, е крајно загрижувачка, информира Претседателството на ...

Драстично влошена здравствената состојба на професорите кои штрајкуваат со глад

Фактор - 24.07.2014

Здравствената состојба на тројцата професори од Економскиот факултет во Штип кои веќе две недели штрајкуваат со глад, од утрово е драстично влошена, при што морала да интервенира и медицинска екипа.

Професорскиот штрајк ги откри „дефектите“ во универзитетската автономија

Deutsche Welle - 23.07.2014

Битката на тројцата универзитетски професори, кои со штрајк со глад се дигнаа во заштита на правата, е предизвик за надлежните. Експерите предупредуваат дека автономијата им даде преголема сила на ...

Солидарност со професорите штрајкувачи со глад

Телма - 23.07.2014

Поддршка од повеќе страни пристигнува за тројцата професори кои 13 ти ден штрајкуваат со глад. Претседателите и секретарите на регионалникте канцеларии на СОНК се солидализираа и веќе едно денонокие ...

Професорите од Штип бараат ректорот да не ги навредува

24 Вести - 23.07.2014

Тринаесетти ден како тројцата професори на економскиот факултет од Штип при Универзитетот “Гоце Делчев“ штрајкуваат со штрајк со глад, барајќи остварување на нивните права.

Велес: Солидарност со штипските професори

24 Вести - 23.07.2014

Зад тројцата професори од штипскиот универзитет од вчера застанаа и двајца членови на СОНК во Велес. И тие штрајкуваат со глад. Сметаат дека нивните колеги се неправедно третирани од ректорот и ...

Продолжува шртајкот со глад на СОНК и тројцата професори

МРТ - 23.07.2014

СОНК и тројцата професори го продолжуваат штрајкот со глад, иако Ректорот на штипскиот универзитет понуди транспарентно решение, професорите да го одберат тимот кој ќе оцени дали ги задоволуваат ...

Поддршка за тројцата професори и од струмичко-радовишкиот регион

Нова ТВ - 23.07.2014

Претседателот на СОНК во струмичко – радовишкиот регион Никола Џорлев и секретарот Габриела Јанкова, се приклучија кон штрајкот со глад од солидарност кон тројцата професори од УГД „Гоце Делчев“ – ...

Просветарскиот штрајк со глад се прошири и во Велес

Нова ТВ - 23.07.2014

Штрајкот со глад на просветарите се прошири и во Велес. Во знак на солидарност на тројцата професори од штипскиот државен универзитет, претседателот на велешко-светиниколскиот регионален огранок на ...

Синдикатот почнува да се однесува синдикално

Р.С.Европа - 23.07.2014

По подолго време синдикатот застанува зад интересите на поединци чии права се доведени во прашање, зад професорите на штипскиот универзитет кои штрајкуваат со глад.

СОНК: Ќе штрајкуваме сè дури не се реши статусот на тројцата професори

Нова ТВ - 23.07.2014

Тринаесетиот ден од штрајкот со глад на тројцата професори поминува со поддршка и од претседателството и раководството на СОНК, како и други синдикални членови низ цела Македонија кои од вчера во ...

Ректорот Митрев избегнува личен контакт со СОНК, им пратил само и-меил

Либертас - 23.07.2014

Денеска е 13-тиот ден откако тројцата професори од штипскиот Економски факултет штрајкуваат со глад а од вчера нив им се приклучија и 50 членови на СОНК. Ректорот др.

Штрајкот со глад на просветарите се прошири и во Велес

Локално - 23.07.2014

Штрајкот со глад на просветарите се прошири и во Велес. Во знак на солидарност на тројцата професори од штипскиот државен универзитет, претседателот на велешко-светиниколскиот регионален огранок на ...

Солидарноста расте: Уште три синдикати дадоа подршка за професорите кои штрајкуваат со глад

еМагазин - 23.07.2014

Преку соопштение Синдикатот за транспорт и врски, Синдикатот за администрација и државна управа на РМ и Самостојниот синдикат за енергетика, рударство и индустрија дадоа целосна подршка на своите ...

Кумановци штрајкуваат со глад заради штипските професори

Kumanovo News - 23.07.2014

Двајца членови на Регионалниот просветен синдикат од вчера штрајкуваат со глад, солидаризирајќи се со штипските професори кои не беа унапредени во звањата.

Ректорот Митрев би ги посетил штрајкувачите, но е во странство!

Либертас - 23.07.2014

Ректорот на Штипскиот универзитет, д-р Саша Митрев, не е во Македонија и затоа не се сретнал со преставници на СОНК. Тој на прашање на Либертас кога ќе ги посети професорите од неговиот универзитет ...

Гранковиот синдикат на Енергетика, Рударство и Индустрија целосно го поддржува штрајкот со глад на СОНК

Денар - 23.07.2014

Гранковитиот синдикат на Енергетика, Рударство и Индустрија дава целосна поддршка на членовите на Синдикатот за образование, наука и култура кои штрајкуваат со глад.

Штрајкот на професорите доби масовност

Утрински - 22.07.2014

Педесетина наставници и професори заедно со највисокото раководството на СОНК почнаа штрајк со глад од солидарност со тројцата професори од штипскиот Универзитет.

Професори и наставници од Синдикатот за образование се приклучија на штрајкот со глад

24 Вести - 22.07.2014

Педесеттина професори и наставници од цела Македонија, членови на Синдикатот за образование, од утрината штрајкуваат со глад. Ова е чин на солидарност за тројцата штипски професори кои останаа без ...

Од денеска 50 професори и наставници почнуваат со штрајк со глад

24 Вести - 22.07.2014

Од денеска и дел од раководството на Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК) во знак на солидарност со тројцата професори од штипскиот универзитет почнуваат штрајк со глад.

СОНК бара УГД - Штип да го почитува законот

Канал5 - 22.07.2014

Претседателството на самостојниот синдикат за образование, наука и култура, по ставот на штипскиот универзитетот „Гоце Делчев“ категорично застанува зад тројцата професори.

ТМРО ги поддржа штрајкувачите и СОНК

МКД - 22.07.2014

ТМРО му дава целосна поддршка на најголемиот синдикат во државата СОНК во одбрана на достоинството не само на тројцата професори на штипскиот Универзитет,туку и на сите универзитетски професори во ...

Штрајкот со глад се шири низ цела Македонија

Нова ТВ - 22.07.2014

Известуваат: Виолета Кожинкова од Штип, Зоран Милошески од Прилеп и Мики Трајковски од Охрид Педесетина наставници и професори заедно со највисокото раководството на СОНК почнаа штрајк со глад од ...

50 професори од денес почнуваат штрајк со глад

Таратур - 22.07.2014

Од денеска советот на Синдикатот за образование и наука почнува со штрајк со глад, како поддршка за тројцата универзитетски професори, Крсте Шајноски, Маргарита Матлиеска и Александар Костадиновски ...

Ректорот Митрев ги повика професорите сами да формираат тим за оценување

МРТ - 22.07.2014

Ректорот Саша Митрев го пресекува „Гордевиот јазол“ на штипскиот универзитет. За да излезе вистината на виделина и за да не се манипулира со јавноста ги повика тројцата професори кои штрајкуваат сами ...

Професорите кои штрајкуваат со глад добија поддршка од 50 нивни колеги

Нетпрес - 22.07.2014

Од осум часот утрово, покрај тројцата професори од штипскиот универзитет кои штрајуваат со глад веќе 12-ти ден, кон штрајкот се приклучија и 50-тина просветни работници, членови на раководните органи ...

Дел од раководството на СОНК Охрид од денеска штрајкува со глад

Inpress - 22.07.2014

Охрид, 22. јули 2014 (ИНПРЕС) Раководството на Регионалниот одбор на Синдикатот за образование и наука - СОНК денеска стапи во штрајк со глад, јави Супер радио.

Раководството на СОНК ќе започне штрајк со глад

Нова ТВ - 22.07.2014

Синдикатот за образование денска почнува штрајк со глад, како поддршка за тројцата штипски професори кои останаа без работа. Од СОНК информираат дека во осум часот ќе ги спроведат усвоени заклучоци ...

Ректорот на штипскиот универзитет бара мониторинг на рецензиите

Нетпрес - 22.07.2014

За да излезе вистината на виделина и за да не се манипулира со јавноста Ректорот Саша Митрев ги повика тројцата професори кои штрајкуваат сами да формираат тим кој ќе оцени дали наставниците ги ...

50 професори од денеска штрајкуваат со глад за да се реши проблемот со тројцата професори

А1 On - 22.07.2014

Од денеска советот на Синдикатот за образование и наука почнува со штрајк со глад, како поддршка за тројцата универзитетски професори, Крсте Шајноски, Маргарита Матлиеска и Александар Костадиновски ...

Од денеска 50 професори и наставници почнуваат со штрајк со глад

МКД - 22.07.2014

Од денеска и дел од раководството на Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК) во знак на солидарност со тројцата професори од штипскиот универзитет почнуваат штрајк со глад.

Советот на синдикатот за образование од денес почнува штрајк со глад

Inpress - 22.07.2014

Скопје, 22. јули 2014 (ИНПРЕС) Синдикатот за образование ја потврди одлуката - од денес советот на синдикатот почнува штрајк со глад, како поддршка за тројцата штипски професори кои останаа без ...

И претседателот на СОНК Охрид со штрајк со глад за подршка на штипските професори

OhridNews - 22.07.2014

Од денеска дел од раководството на Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК), меѓу кои и претседателот на Регионалниот одбор на СОНК Охрид, Ацо Речкоски, се приклучува кон штрајкот со глад во ...

Шајноски: Штрајкуваме до крај!

+инфо - 22.07.2014

Двајца професори од Битола, со отворено писмо до ректорот на Универзитетот „Гоце Делчев“ – Штип, апелираат да реагира за решавање на ситуацијата на тројцата професори од Економскиот факултет кои ...

СОНК во знак на солидарност кон штипските професори штрајкува со глад

Нова ТВ - 22.07.2014

Советот на СОНК од денес стапува штрајк со глад на знак на солидарност кон тројцата професори кои веќе 12- ти ден штрајкуваат со глад, откако и покрај позитивното мислење на рецензенската комисија на ...

Солидарност: Педесет професори и наставници почнаа штрајк со глад за нивните колеги од Економскиот факултет во Штип

еМагазин - 22.07.2014

Педесет професори и наставници, организирани од Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК) од денеска штрајкуваат со глад, во знак на поддршка и солидарност со тројцата нивни колеги од ...

И СОНК почна штрајк со глад

Канал 77 - 22.07.2014

Околу педесет членови од највисокото раководство на СОНК, денеска му се приклучија на штрајкот со глад на тројцата универзитетски професори од Економскиот факултет при Штипскиот Универзитет-Крсте ...

И СОНК утрово почна штрајк со глад – 50 наставници и професори се придружија

Либертас - 22.07.2014

Во 20 подрачни канцеларии во земјава, претседателите, секретарите и членови, утрово го почнаа најавеното солидаризирање со тројцата професори од штипскиот Економски факултет.

Професорите кои штрајкуваат со глад добија поддршка од 50 нивни колеги

Точка - 22.07.2014

Од осум часот утрово, покрај тројцата професори од штипскиот универзитет кои штрајкуваат со глад веќе 12-ти ден, кон штрајкот се приклучија и 50-тина просветни работници, членови на раководните ...

Се шири штрајкот -денеска и 50 професори солидарни со тројцата колеги

Локално - 22.07.2014

Денеска советот на Синдикатот за образование и наука почнува со штрајк со глад, како поддршка за тројцата универзитетски професори, кои останаа без работа.

ШТРАЈК СО ГЛАД: Педесет професори и наставници се придружуваат за поддршка

Фактор - 22.07.2014

Педесет професори и наставници, организирани од Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК) од денеска штрајкуваат со глад, во знак на поддршка и солидарност со тројцата нивни колеги од ...

Вкупно 49 луѓе штрајкуваат со глад, Универзитетот во Штип не презема ништо

Фактор - 22.07.2014

Претседателите и секретарите на 23 регионални канцеларии на Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК) од утрово го започнаа штрајкот со глад, во знак на поддршка на тројцата професори од ...

Од денеска 50 професори и наставници почнуваат со штрајк со глад

Тера - 22.07.2014

Од денеска и дел од раководството на Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК) во знак на солидарност со тројцата професори од штипскиот универзитет почнуваат штрајк со глад.

СОНК им се придружува на професорите во штрајкот со глад

Телма - 21.07.2014

Крајно негативно е денешното соопштение од штипскиот универзитет „Гоце Делчев“, оценуваат тројцата универзитетски професори кои единаесети ден штрајкуваат со глад.

Штипски универзитет: Постапката за тројцата професори ќе се повтори

Дневник - 21.07.2014

Веќе е постапено по решението на Државниот просветен инспекторат и рецензентските комисии ќе изготват нови извештаи, соопшти вчера штипскиот Универзитет „Гоце Делчев“.

Советот на синдикатот за образование почнува штрајк со глад

24 Вести - 21.07.2014

Вечевра Синдикатот за образование ја потврди одлуката – од утре советот на синдикатот почнува штрајк со глад, како поддршка за тројцата штипски професори кои останаа без работа.

СОНК ја потврди одлуката – од утре 50 професори и наставници почнуваат штрајк со глад

Фокус - 21.07.2014

Ваквата одлука, СОНК ја донел вечерва, откако пред неколку дена му даде рок на менаџментот на штипскиот универзитет да го решат проблемот со тројцата доктори на науки.

СОНК од утре се приклучува на штрајкот со глад, професорите со влошена здравствена состојба

Фокус - 21.07.2014

Цело раководство на СОНК, односно 46 професори и наставници најавија дека од утре солидарно ќе се приклучат кон штрајкот со глад на избрканите професори.

Влошена здравствената состојба на професорите штрајкувачи

Телма - 21.07.2014

Влошена е здравствената состојба на тројцата универзитетски професори од штипскиот Економски факултет, кои веќе 11 ти дена штрајкуваат со глад. Итната медицинска помош веќе двапати интервенирала.

Штипски универзитет: Професорите да прекинат со штрајкот со глад, постапката ќе се повтори

Фокус - 21.07.2014

Од таму потврдија дека го добиле решението од страна на Државниот просветен инспекторат, изготвено по направениот инспекциски надзор и ќе постапат по него кон средината на август.

Штрајкот продолжува, здравствената состојба на професорите се влошува

24 Вести - 21.07.2014

Препишаната лекарска терапија, добриот збор и поддршката од бројни страни, е мотивација да се истрае во бробата за правото и сопствениот и личниот интегритет и авторитет.

Ректоратот најавува повторување на постапката, професорите незадоволни

24 Вести - 21.07.2014

Штипскиот универзитет почнал да постапува по решението на Државниот просветен инспекторат. По 11 дена откако тројцата професори го почнаа штрајкот со глад и откако инспектори влегоа на универзитетот, ...

Избрканите професори реагираат: Менаџментот на УГД да прекине да манипулира

Фокус - 21.07.2014

Според нив, нивниот штрајк не е со цел да вршат притисок врз надлежните институции, туку да искажат револт на противуставното, незаконито, самоволно работење на менаџментот на факултетот, со кое се ...

СОНК: Состојбата на професорите што штрајкуваат со глад лоша, им се приклучуваме утре!

+инфо - 21.07.2014

Без ниту еден залак леб в уста веќе единаесетти ден се тројцата професори од економскиот факултет при штипскиот универзитет „Гоце Делчев“, а уште 46 други професори и наставници најавија дека ќе се ...

Штипскиот универитет ќе ја преиспитува одлуката за тројцата професори

Нова ТВ - 21.07.2014

Штипскиот универзитет соопшти дека го добиле решението од страна на Државниот просветен инспекторат изготвено по направениот инспекциски надзор и во средината на следниот месец ќе постапат според ...

По 10 дена штрајк со глад, влошена здравствената состојба на штипските професори

Нетпрес - 21.07.2014

Влошена е здравствената состојба на тројцата професори од штипскиот универзитет кои вече 10 ден штрајкуваат со глад и затоа е побарана интервенција од дежурните служби на брза помош.

Влошена здравствена состојба на професорите, СОНК се приклучува на штрајкот со глад

Радио МОФ - 21.07.2014

Без ниту еден залак леб в уста веќе единаесетти ден се тројцата професори од економскиот факултет при штипскиот универзитет „Гоце Делчев“, а уште 46 други професори и наставници најавија дека ќе се ...

УГД апелира професорите да го прекинат штрајкот

Макфакс - 21.07.2014

Одговорните на Универзитетот „Гоце Делчев“ – Штип упатија апел до тројцата професори да го прекинат штрајкот со глад, незадоволни од постапката по објавен конкурс за избор во звања во наставно ...

Професорите кои штрајкуваат со глад порачаа: Ова е обид од универзитетот да нè изманипулира!

+инфо - 21.07.2014

Соопштението на УГД го сметаме за уште еден обид да бидеме изманипулирани и ние и јавноста. Имено, ДПИ наведува дека УГД треба да постапи во рок од 8 дена од добивањето на Решението на ДПИ, и дека ...

Штрајкувачите чекаат реакција на Министерството за образование

Глас на Америка - 21.07.2014

На тројцата професори на Штипскиот универзитет од утре им се придружуваат уште десетици професори и раководството на СОНК. „Се чувствуваме добро! Колку што може, после ваков штрајк.

УГД апелира професорите да го прекинат штрајкот

МКД - 21.07.2014

Од центарот за односи со јавност при Универзитетот „Гоце Делчев" – Штип се огласија со соопштение во врска со случајот на тројцата универзитетски професори Крсте Шајноски, Маргарита Матлиеска и ...

Штипски универзитет: Да прекине штрајкот со глад, постапката ќе се повтори

+инфо - 21.07.2014

По 11 дена штрајк со глад тројцата професори Крсте Шајноски, Маргарита Матлиеска и Александар Костадиновски, конечно преку соопштение се огласија од штипскиот Универзитет „Гоце Делчев“.

Професорите велат дека штипскиот универзитет продолжува да манипулира

МКД - 21.07.2014

Соопштението на универзитетот „Гоце Делчев" го сметаме за уште еден обид да бидеме изманипулирани и ние и јавноста. Решението на Државниот просветен инспекторат (ДПИ) е јасно и универзитетот треба да ...

Професорите штрајкувачи со глад: УГД со обид да не изманипулира

Нова ТВ - 21.07.2014

Професорите Крсте Шајноски, Маргарита Матлиеска и Александар Костадиновски, кои штрајкуваат веќе 11 дена бидејќи и покрај позитивното мислење на рецензенската комисија, научно наставничкиот совет не ...

СОНК потврди - од утре штрајк со глад!

+инфо - 21.07.2014

Вечевра Синдикатот за образование ја потврди одлуката дека од утре советот на синдикатот почнува штрајк со глад , како поддршка за тројцата штипски професори кои останаа без работа.

СОНК утре се приклучува на штрајкот со глад на тројцата професори во Штип!

Фактор - 21.07.2014

Вкупно 46 професори и наставници, вклучувајќи го и целото раководство на Синдикатот за образование, наука и култура од утре се приклучуваат на штрајкот со глад на тројцата професори од Економскиот ...

Министерот Адеми: Јас не сум адресата за штрајкот. Барајте го ректорот во Штип!

Либертас - 21.07.2014

Министерот за образование, Абдулаќим Адеми, предмалку во телефонски разговор за Либертас изјави дека ни тој, ниту Министерството за образование не се адресата на која треба да се бара одговор за ...

Универзитетот апелира професорите да го прекинат штрајкот, тие велат – уште една манипулација

Фактор - 21.07.2014

Со соопштение до медиумите Универзитетот „Гоце Делчев“ од Штип денеска упати апел до тројцата професори кои штрајкуваат со глад да го прекинат протестот, ветувајќи дека по решението на Државниот ...

Професорите продолжуваат со штрајкот со глад, УГД преку соопштението ги манипулирал и нив и јавноста

Локално - 21.07.2014

Соопштението на УГД го сметаме за уште еден обид да бидеме изманипулирани и ние и јавноста. Имено, ДПИ наведува дека УГД треба да постапи во рок од 8 дена од добивањето на Решението на ДПИ, и дека ...

Штрајк со глад на претседателството на СОНК и 46 академски работници

МК News - 21.07.2014

Веќе единаесетти ден тројцата професори од економскиот факултет при штипскиот универзитет „Гоце Делчев“ штрајкуваат со глад, а уште 46 други нивни колеги најавија дека ќе се приклучат кон штрајкот со ...

Универзитетот конечно го добил решението од инспекторатот

Канал 77 - 21.07.2014

Се огласи Универзитетот „Гоце Делчев“ – Штип, кој по една недела го добил решението од страна на Државниот просветен инспекторат, изготвено по направениот инспекциски надзор во врска со постапката по ...

По 10 дена штрајк со глад, влошена здравствената состојба на штипските професори

Точка - 21.07.2014

Влошена е здравствената состојба на тројцата професори од штипскиот универзитет кои веќе 10 дена штрајкуваат со глад и затоа е побарана интервенција од дежурните служби на брза помош.

Од утре и претседателството на СОНК и уште 46 академски работници ќе почнат штрајк со глад

Локално - 21.07.2014

Веќе единаесетти ден тројцата професори од економскиот факултет при штипскиот универзитет „Гоце Делчев“ штрајкуваат со глад, а уште 46 други нивни колеги најавија дека ќе се приклучат кон штрајкот со ...

Професорите штрајкувачи: Универзитетот со уште еден обид за манипулација

Либертас - 21.07.2014

Реакција на професорите од Универзитетот Гоце Делчев – Штип кои штрајкуваат со глад – одговор на соопштението на универзитетот : Соопштението на УГД го сметаме за уште еден обид да бидеме ...

Професорите штрајкувачи денеска чекаат реакција од министерот Адеми

Либертас - 21.07.2014

Денеска е последниот ден од ултиматумот кој СОНК им го даде на надлежните институции да постапат по решението на Државниот просветен инспекторат да ги поништи отказните решенија на тројцата професори ...

ИСТЕКУВА РОКОТ: СОНК бара реакција на штипскиот Универзитет или почнува штрајк со глад!

Фактор - 21.07.2014

Денеска истекува рокот што Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК) им го даде на органите на Универзитетот „Гоце Делчев“ во Штип да го спроведат решението на Државниот просветен инспекторат ...

Советот на СОНК од утре ќе се придружи на штрајкот со глад на професорите од штипскиот универзитет

Либертас - 21.07.2014

Вечевра Синдикатот за образование ја потврди одлуката – од утре советот на синдикатот почнува штрајк со глад, како поддршка за тројцата штипски професори кои останаа без работа, објави 24 Вести.

УГД: Професорите да прекинат со штрајкот со глад, постапката ќе се повтори

Локално - 21.07.2014

По 11-дневен штрајк на тројцата професори Крсте Шајноски, Маргарита Матлиеска и Александар Костадиновски, преку соопштение се огласија од штипскиот Универзитет „Гоце Делчев“.

Штипскиот универзитет: Апелираме професорите да го прекинат штрајкот

Либертас - 21.07.2014

Универзитетот „Гоце Делчев” – Штип преку соопштение се огласи во врска со случајот на тројцата универзитетски професори Крсте Шајноски, Маргарита Матлиеска и Александар Костадиновски од Економскиот ...