TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Затворски казни за кривичните дела против изборниот процес

24 Вести - 15.10.2017

Кривичните дела против изборите и гласањето се уредени во посебна глава од Кривичниот законик на Република Македонија. Тука спаѓаат спречување на избори и гласање, повреда на избирачкото право, повреда на слободата на определување на избирачите, ...

Македонија по шести пат избира локална власт

Телма - 15.10.2017

Граѓаните на Македонија по шести пат избираат локална власт. За градоначалници и советници се гласа во 80 општини и Градот Скопје, а право на глас имаат 1.814.644 избирачи кои можат да се изјаснат за 260 кандидати за градоначалници.

Гласање во Општина Чаир

24 Вести - 15.10.2017

Утринава точно навреме, во 7 часот беа отворени трите гласачки места во ОУ Лирија во скопски Чаир. Од избирачките одбори велат дека изборниот ден започнал без проблеми, се било во ред со материјалите и немало никакви пречки за веднаш да започнат со ...

Жителите на Чаир очекуваат решавање на проблемите

Телма - 15.10.2017

Мирно и без никакви проблеми утрово се одвиваше гласањето во избирачките места во основните училишта „Васил Главинов“ и „Лирија“ во скопската општина Чаир, кои ги посети екипата на Телма. Гласачките места се навреме отворени.

Парламентарни избори во Австрија

24 Вести - 15.10.2017

Нешто над 6,4 милиони Австријци со право на глас денеска избираат нов состав на Долниот дом на австрискиот парламент, националниот совет. Избирачките места во поголемиот дел од земјата се отворени од 7 часот и гласањето ќе трае до 17 часот, додека ...

Заврши гласањето, Македонија помина мирен изборен ден

Deutsche Welle - 15.10.2017

Локалните избори поминаа во мирна атмосфера, со мали нерегуларности. Излезноста на гласачите до 17 часот била за 8 отсто помала во споредба со одѕивот на минатите локални избори Со затворање на избирачките места во 19 часот заврши гласањето во ...

Колкава излезност е потребна за успешни избори?

Алсат-М - 15.10.2017

За локалните избори да бидат успешни, мора на гласање да излезат над една третина од запишаните гласачи, предвидува Изборниот законик. Доколку во првиот круг од гласањето за избор на градоначалник не излезат една третина од вкупниот број на избирачи ...

За успешност на изборите потребна е излезност од над една третина

Р.С.Европа - 15.10.2017

За локалните избори да бидат успешни, мора на гласање да излезат над една третина од запишаните гласачи, предвидува Изборниот законик. Доколку во првиот круг од гласањето за избор на градоначалник не излезат една третина од вкупниот број на избирачи ...

Гласање, броење, резултати, жалби

Алсат-М - 15.10.2017

На 1517 избирачки места во 35 општини, каде право на глас имаат 833.710 граѓани ќе се гласа во вториот круг од локалните избори во Македонија. Во скопските општини Бутел, Кисела Вода, Гази Баба, Сарај, Шуто Оризари и Чаир, право на глас имаат ...

Затворски казни за кривичните дела против изборниот процес

Алсат-М - 15.10.2017

Кривичните дела против изборите и гласањето се уредени во посебна глава од Кривичниот Законик на Република Македонија. Тука спаѓаат спречување на избори и гласање, повреда на избирачкото право, повреда на слободата на определување на избирачите, ...

Гласањето во Тетово и Куманово се одвива без проблеми

Алсат-М - 15.10.2017

Процесот на гласање во општините Куманово и Тетово се одвива без неправилности и пречки. Одѕивот на гласачите во раните часови е ...

Гласањето во Бутел и Чаир засега тековно и без проблеми

Алсат-М - 15.10.2017

Гласачките места во наслелбите Бутел и Чаир се отворени навреме и засега процесот на гласање се одвива без инциденти. Денешните локални избори во Македонија се спроведуваат на 3.480 избирачки места во 80 општини и во Град Скопје.

Во општина Тетово се гласа без проблеми

Р.С.Европа - 15.10.2017

Сите 117 избирачки места во општина Тетово на кои можат да гласаат вкупно 82.798 гласачи се отворени навремено по што е започнато гласањето за лолакните избори. Според општинската изборна комисија сите избирчки одбори успеале точно во 7 часот да ги ...

Гласањето во општина Аеродром без поголеми проблеми

Алсат-М - 15.10.2017

Гласањето тече без поголеми проблеми и во скопската општина Аеродром. Наша екипа посети неколку избирачки места. Еве како тече изборниот процес, колкава е излезноста до 10 часот во оваа општина и кои се очекувањата на ...

Гласањето заврши, изборниот процес без поголеми нерегуларности

Глас на Америка - 15.10.2017

Процентот на граѓани кои излегле и го оствариле своето право на глас е понизок од парламентарните избори одржани минатата година Шестите локални избори завршија. Гласачките места се затворени во 19 часот а изборниот процес мина мирно без посериозни ...

Мирни избори со помала излезност од претходните

Р.С.Европа - 15.10.2017

Излезноста, според ДИК, до 17 часот е околу 49 проценти, што е за десетина процентни поени помалку од претходните избори. Ова се шести избори за градоначалници и советници во независна Македонија.

Локални избори - мирно и без сериозни нарушувања

Р.С.Европа - 15.10.2017

До 13 часот гласале околу 27 проценти од гласачите, соопшти ДИК. Според МВР и според набљудувачите гласањето поминува без посериозни нарушувања на јавниот ред и мир. Забележани се нарушувања на постапката на гласање и од одбори и од гласачи и од ...

Мал застој во гласањето на едно избирачко место во Кавадарци

ТВ21 - 15.10.2017

Мал застој во гласањето имало денеска на едно избирачко место во Кавадарци. – Постар брачен пар отишол да гласа. Откако регуларно си изгласал за себе, мажот ги земал и двете ливчиња на сопругата. На едното дури и заокружил место неа.

Гласање, броење, резултати, жалби

ТВ21 - 15.10.2017

На 1517 избирачки места во 35 општини, каде право на глас имаат 833.710 граѓани ќе се гласа во вториот круг од локалните избори во Македонија. Во скопските општини Бутел, Кисела Вода, Гази Баба, Сарај, Шуто Оризари и Чаир, право на глас имаат ...

Гласачкото место 2649 во Карпош отворено на време

ТВ21 - 15.10.2017

„Избирачкото место 2649 во Основното училиште „Димо Хаџи Димов“ во Општина Центар беше отворено на време, во 7 часот наутро“, изјави претседтелката на ова избирачко ...

Избирачкото место бр. 397/1 во ОУ „Исмаил Ќемали“ во Гостивар отворено на време

ТВ21 - 15.10.2017

Се наоѓаме избирачкото место бр. 397/1 во основното училиште Исмаил Ќемали во Гостивар. На ова избирачко место процесот на гласање започна на време, а исто така и избирачките материјали пристигнале на време.

Гласањето во Желино се одвива непречено

ТВ21 - 15.10.2017

Се вративме од општина Тетово, сега се наоѓаме во општина Желино, пред основното училиште Луиѓ Ѓуракуќи. Оваа општина има вкупно 24 илјади жители, од кои на минатите избори на гласање излегле околу 10 илјади жители.

Гласањето во Свиларе се одвива тековно

ТВ21 - 15.10.2017

Се наоѓаме во Свиларе, на избирачките места 2453 и 2454. Да влеземе внатре и да видиме, претседателите на овие избирачки места да ни дадат информации за излезеноста до сега и како се одвива гласачкиот процес.

Водич за гласање: Гласајте со сино пенкало

OhridNews - 15.10.2017

Државната изборна комисија (ДИК) подготви упатство за гласање на овие локални избори, пренесува „Макфакс“. Гласањето се врши лично, на гласачките места во Република Македонија. Избирачкиот одбор на избирачот му го објаснува начинот на гласањето и му ...

Упатство за гласање на локалните избори

Популарно - 15.10.2017

За локалните избори кои се одржуваат денес, избирачот може само еднаш да се појави на гласачкото место за остварување на своето избирачко право. Избирачот добива две гласачки ливчиња (за избор на членови на Совет и за избор на градоначалник), освен ...

Шести локални избори – граѓаните избираат градоначалници на 80 општини и Град Скопје

Либертас - 15.10.2017

Граѓаните на Македонија денеска на шестите локални избори ги избираат градоначалниците и општинските советници на своите општини. Гласањето започна во 7 часот утринава и ќе трае до 19 часот.

Гласање, броење, резултати, жалби

Идивиди - 15.10.2017

На 3.480 избирачки места во Македонија на локалните избори можат да гласаат 1.814.644 граѓани запишани во Избирачкиот список. Се избираат градоначалници и советници во 80 општини и Градот Скопје.

ПРЕД ДА ОДИТЕ НА ГЛАСАЊЕ: Прочитајте ги правилата и насоките за изборниот процес

Популарно - 15.10.2017

На 3.480 избирачки места во Македонија на локалните избори можат да гласаат 1.814.644 граѓани запишани во Избирачкиот список. Се избираат градоначалници и советници во 80 општини и Градот Скопје.

Се гласа на 3.480 избирачки места во 80 општини и град Скопје

А1 On - 15.10.2017

Денешните локални избори во Македонија се спроведуваат на 3.480 избирачки места во 80 општини и во Град Скопје. Според заклучениот Избирачки список на Државната изборна комисија, право на глас на Локалните избори имаат 1.814.644 гласачи во ...

Една третина излезност и мнозинство од излезените за избор на градоначалник во прв круг

А1 On - 15.10.2017

Една третина од избирачите и мнозинство Правилата за избор на градоначалник се пропишани во Изборниот законик. Уште вечерва, во првиот круг од гласањето за градоначалник е избран кандидатот кој добил мнозинство гласови од избирачите кои гласале, ...

Застој во гласањето на избирачко место во Кавадарци – гласал наместо сопругата

Либертас - 15.10.2017

– Мал застој во гласањето имало денеска на едно избирачко место во Кавадарци. – Постар брачен пар отишол да гласа. Откако регуларно си изгласал за себе, мажот ги земал и двете ливчиња на сопругата. На едното дури и заокружил место неа.

Медиумите на албански јавуваат за низа инциденти во албанските средини

Сител - 15.10.2017

Полнење на кутии, вперување на оружје во главата на гласачи, тепачки на избирачките места, закани до набљудувачите, фотографирање на избирачки ливчиња и агитирање пред избирачките места – ова се само дел од изборните инциденти за кои јавуваат ...

Гласање, броење, резултати, жалби

Канал5 - 15.10.2017

На 3.480 избирачки места во Македонија на локалните избори можат да гласаат 1.814.644 граѓани запишани во Избирачкиот список. Се избираат градоначалници и советници во 80 општини и Градот Скопје.

Претепан член на избирачки одбор на гласачко место во Гостивар, изборите прекинати

Сител - 15.10.2017

После вербална расправија, и физички беше нападнат член на избирачкиот одбор во Форина а изборниот процес бил прекинат триесетина минути. Инцидентот се случил во 16:00 ч. – јавува ТВ 21. Форино е село кое е дел од Општина Гостивар, во кое доминантно ...

ДИК: Официјални резултати (21:30ч.) од локалните Избори во Македонија 2017 год.

Турлитава - 15.10.2017

Државната изборна комисија со официјални резултати до сега (21:30 часот) Вкупен број на избирачи запишани во избирачкиот список* 1.814.644 Вкупен број на избирачки места (без ЗРЛ) 3.480 Број/Процент на избирачки места од кои пристигнале податоци ...

Мал застој во гласањето на едно избирачко место во Кавадарци

Сител - 15.10.2017

Мал застој во гласањето имало денеска на едно избирачко место во Кавадарци. - Постар брачен пар отишол да гласа. Откако регуларно си изгласал за себе, мажот ги земал и двете ливчиња на сопругата. На едното дури и заокружил место неа.

МВР: Член на избирачки одбор добил закани и пцовки

Либертас - 15.10.2017

Член на избирачки одбор на избирачко место 2546 во ОУ „Кирил и Методиј“, во Скопје, пријавил денеска инцидент во ...

ДИК: Гласале 70 отсто од затворениците

Фокус - 15.10.2017

На сите гласачки места низ Република Македонија гласањето е во тек и се одвива непречено, велат од Државната изборна комисија. Од таму информираат дека на неколку избирачки места стартот на гласањето е одложен поради отстранување на пропаганден ...

Мал застој во гласањето на едно избирачко место во Кавадарци

А1 On - 15.10.2017

Мал застој во гласањето имало денеска на едно избирачко место во Кавадарци. – Постар брачен пар отишол да гласа. Откако регуларно си изгласал за себе, мажот ги земал и двете ливчиња на сопругата. На едното дури и заокружил место неа.

Колкава излезност е потребна за успешни избори?

Фокус - 15.10.2017

За да биде избран градоначалник во првиот изборен круг, на гласање мора да излезат барем една третина од запишаните избирачи, како и за кандидатот за градоначалник да гласаат повеќе од половина од оние кои излегле на избори.

Прекин на гласањето од еден час на избирачко место во Чаир

Макфакс - 15.10.2017

Еден час имаше застаој на избирачкиот процес на гласачкото место 2884 во Чаир, откако избирачкиот одбор забележал дека еден од гласачите земал едно ливче повеќе за избор на граданачалник.Избирачкиот одбор го прекинал гласањето , по што било утврдено ...

Потребна е една третина одѕив за избор на градоначалник во првиот круг

Макфакс - 15.10.2017

Изборниот законик пропишува дека во првиот круг од гласањето за градоначалник е избран кандидатот кој добил мнозинство гласови од избирачите што гласале доколку на изборите излегле една третина од вкупниот број избирачи запишани во изводот од ...

Непречено се одвива гласањето во Куманово

Канал5 - 15.10.2017

Освен одредени технички проблеми, други нерегуларности не се евидентирани во кумановските општини, информираат од општинската изборна комисија. - Немаше никакви проблеми, можеби имало некакви ситни проблеми но тие се надминати, излезеноста ...

Алфа на терен: Мирно и масовно се гласаше и во Сарај и Бутел

Алфа - 15.10.2017

Македонија денеска по шестти пат избира нова локална власт. Граѓаните гласаат повеќе од 10 часа. Гласањето според надлежните, до сега се одвива без поголеми нерегуларности. Македонија денеска по шестти пат избира нова локална власт.

Охриѓани бираат градоначалник-се надеваат на подобар живот

OhridNews - 15.10.2017

Раздвижено на избирачките места и улиците во Охрид. Дел од граѓаните своето право на глас го остварија во утринските часови, останатите имаат можност тоа да го направат до 19 часот кога се затвораат сите гласачки места.

Кавадарец се обидел да гласа за сопругата...

Н.Македонија - 15.10.2017

Кавадарец се обидел да гласа за сопругата Мал застој во гласањето имало денеска на едно избирачко место во Кавадарци. - Постар брачен пар отишол да гласа. Откако регуларно си изгласал за себе, мажот ги земал и двете ливчиња на сопругата.

Мирно тече гласањето во Автокоманда...

Н.Македонија - 15.10.2017

Мирно тече гласањето во Автокоманда Мирно и во најдобар ред тече гласањето на избирачките места 2489 и 2490 во месната заедница во населбата Автокоманда. Излезноста до 12:40 часот околу 30 проценти.

Шести локални избори: Се избираат градоначалници на 80 општини и на Град Скопје

Мета - 15.10.2017

Граѓаните на Македонија денеска на шестите локални избори ги избираат градоначалниците и општинските советници на своите општини. Гласањето почна во 7 часот утринава и ќе трае до 19 часот.

Шести локални избори – граѓаните избираат градоначалници на 80 општини и Град Скопје

Бриф - 15.10.2017

Граѓаните на Македонија денеска на шестите локални избори ги избираат градоначалниците и општинските советници на своите општини. Гласањето започна во 7 часот утринава и ќе трае до 19 часот.

Упатство за гласање на локални избори

Точка - 15.10.2017

За локалните избори избирачот може само еднаш да се појави на гласачкото место за остварување на своето избирачко право. Избирачот добива две гласачки ливчиња (за избор на членови на Совет и за избор на градоначалник).

Гласање, броење, резултати, жалби

Скопје инфо - 15.10.2017

На 3.480 избирачки места во Македонија на локалните избори можат да гласаат 1.814.644 граѓани запишани во Избирачкиот список. Се избираат градоначалници и советници во 80 општини и Градот Скопје.

Гласање, броење, резултати, жалби

Слободен Печат - 15.10.2017

На 3.480 избирачки места во Македонија на локалните избори можат да гласаат 1.814.644 граѓани запишани во Избирачкиот список. Се избираат градоначалници и советници во 80 општини и Градот Скопје.

МВР: Инцидент на избирачко место во Скопје

Телевизија Нова - 15.10.2017

Член на избирачки одбор на избирачко место 2546 во ОУ „Кирил и Методиј“, во Скопје, пријавил денеска инцидент во полиција. Како што изјави за МИА портпаролот на МВР Тони Ангеловски, С.С. член на избирачки одбор пријавил дека имало вербална ...

Детали за денешните избори: Кој може да гласа, што е дозволено, а што забрането?

Курир - 15.10.2017

Се избираат градоначалници и советници во 80 општини и Градот Скопје. Гласачките места ќе бидат отворени од седум до 19 часот. По затворањето на избирачките места ќе можат да гласаат само лицата кои во тој момент се затекнале во објектот каде што се ...

Мал застој во гласањето на едно избирачко место во Кавадарци

Телевизија Нова - 15.10.2017

– Постар брачен пар отишол да гласа. Откако регуларно си изгласал за себе, мажот ги земал и двете ливчиња на сопругата. На едното дури и заокружил место неа. Од страна на избирачкиот одбор му биле одземени тие две ливчиња и интервенирала полицијата.

Во Кавадарци човек се обидел да гласа и за сопругата

Слободен Печат - 15.10.2017

Мал застој во гласањето имало денеска на едно избирачко место во Кавадарци. – Постар брачен пар отишол да гласа. Откако регуларно си изгласал за себе, мажот ги земал и двете ливчиња на сопругата. На едното дури и заокружил место неа.

Потребна е една третина излезност за избор на градоначалник во прв круг

Скопје инфо - 15.10.2017

Изборниот законик пропишува дека во првиот круг од гласањето за градоначалник е избран кандидатот кој добил мнозинство гласови од избирачите кои гласале, доколку на изборите излегле една третина од вкупниот број на избирачи запишани во изводот од ...

Гласање, броење, резултати, жалби

Република - 15.10.2017

На 3.480 избирачки места во Македонија на локалните избори можат да гласаат 1.814.644 граѓани запишани во Избирачкиот список. Се избираат градоначалници и советници во 80 општини и Градот Скопје.

Мал застој во гласањето на едно избирачко место во Кавадарци

Локално - 15.10.2017

Мал застој во гласањето имало денеска на едно избирачко место во Кавадарци. – Постар брачен пар отишол да гласа. Откако регуларно си изгласал за себе, мажот ги земал и двете ливчиња на сопругата. На едното дури и заокружил место неа.

Потребна е една третина одѕив за избор на градоначалник во првиот круг

Точка - 15.10.2017

Изборниот законик пропишува дека во првиот круг од гласањето за градоначалник е избран кандидатот кој добил мнозинство гласови од избирачите што гласале доколку на изборите излегле една третина од вкупниот број избирачи запишани во изводот од ...

Како се гласа и кога се прогласува победник !

Локално - 15.10.2017

На 3.480 избирачки места во Македонија на локалните избори можат да гласаат 1.814.644 граѓани запишани во Избирачкиот список. Се избираат градоначалници и советници во 80 општини и Градот Скопје.

Прекин на гласање од еден час на избирачко место во Чаир

Точка - 15.10.2017

Еден час имаше застаој на избирачкиот процес на гласачкото место 2884 во Чаир, откако избирачкиот одбор забележал дека еден од гласачите земал едно ливче повеќе за избор на граданачалник.Избирачкиот одбор го прекинал гласањето , по што било утврдено ...

ДИК: Излезноста до 17 часот е 49,14 %

Локално - 15.10.2017

Државната изборна комисија објави дека до 17 часот излезнста на локалните избори е 49,17 проценти. Изборниот законик пропишува дека во првиот круг од гласањето за градоначалник е избран кандидатот кој добил мнозинство гласови од избирачите што ...

Мал застој во гласањето на едно избирачко место во Кавадарци

Република - 15.10.2017

Мал застој во гласањето имало денеска на едно избирачко место во Кавадарци. – Постар брачен пар отишол да гласа. Откако регуларно си изгласал за себе, мажот ги земал и двете ливчиња на сопругата. На едното дури и заокружил место неа.

Затворски казни за кривичните дела против изборниот процес

Локално - 15.10.2017

Кривичните дела против изборите и гласањето се уредени во посебна глава од Кривичниот законик на Република Македонија. Тука спаѓаат спречување на избори и гласање, повреда на избирачкото право, повреда на слободата на определување на избирачите, ...

Прекин во гласањето во Чаир

Република - 15.10.2017

Еден час застаој на избирачкиот процес на гласачкото место 2884 во Чаир, откако избирачкиот одбор забележал дека еден од гласачите земал едно ливче повеќе за избор на граданачалник. Избирачкиот одбор го прекинал гласањето , по што било утврдено дека ...

Низа инциденти во албанските средини

Нетпрес - 15.10.2017

Полнење на кутии, вперување на оружје во главата на гласачи, тепачки на избирачките места, закани до набљудувачите, фотографирање на избирачки ливчиња и агитирање пред избирачките места – ова се само дел од изборните инциденти за кои јавуваат ...

Потребна е една третина излезност за избор на градоначалник во прв круг

Република - 15.10.2017

Изборниот законик пропишува дека во првиот круг од гласањето за градоначалник е избран кандидатот кој добил мнозинство гласови од избирачите кои гласале, доколку на изборите излегле една третина од вкупниот број на избирачи запишани во изводот од ...

Гласањето во Бутел и Чаир засега тековно и без проблеми

Локално - 15.10.2017

Гласачките места во наслелбите Бутел и Чаир се отворени навреме и засега процесот на гласање се одвива без инциденти. Денешните локални избори во Македонија се спроведуваат на 3.480 избирачки места во 80 општини и во Град Скопје.

(ВИДЕО) Гласањето во Општина Чаир се одвива нормално

Локално - 15.10.2017

Утринава точно навреме, во 7 часот беа отворени трите гласачки места во ОУ Лирија во скопски Чаир. Од избирачките одбори велат дека изборниот ден започнал без проблеми, се било во ред со материјалите и немало никакви пречки за веднаш да започнат со ...

Гласањето заврши, се чекаат резултатите: Сите информации за локалните избори на едно место

Newsroom - 15.10.2017

Претседателот Ѓорге Иванов по гласањето порача граѓаните да ги изберат оние кои за време на изборните кампањи им понудиле дека ќе им го подобрат нивниот живот и услови за живот Кандидатот на СДСМ за Скопје Петре Шилегов смета дека победникот може да ...

Претепан член на избирачки одбор на гласачко место во Гостивар, изборите прекинати

Република - 15.10.2017

После вербална расправија, и физички беше нападнат член на избирачкиот одбор во Форина а изборниот процес бил прекинат триесетина минути. Инцидентот се случил во 16:00 ч. – јавува ТВ 21. Форино е село кое е дел од Општина Гостивар, во кое доминантно ...

58,22% гласачи го оствариле своето право

Република - 15.10.2017

Податоци од ДИК Вкупен број на избирачи запишани во избирачкиот список* 1.814.644 Вкупен број на избирачки места (без ЗРЛ) 3.480 Број/Процент на избирачки места од кои пристигнале податоци (без ЗРЛ) 363 / 10,43% Вкупен број на избирачи запишани во ...

Каде ќе има втор круг: Најголемиот број градоначалници ќе се изберат уште на првото гласање (ВИДЕО)

Телевизија Нова - 15.10.2017

Општините со албанско население и градот Скопје рекордери по бројот на пријавени кандидати.Таму победникот најверојатно ќе се знае на 29 октомври. Изборите на 15 октомври ќе бидат одлучувачки во најголемиот број од општините во Македонија.Ако се ...

Шаблонот со Браево писмо недостасува на некои избирачки места, реагира „Инклузива“

Кумановски м. - 15.10.2017

loading... Шаблонот со кој денеска треба да гласаат слепите и лицата со попречен вид на дел од избирачките места ги нема, реагира Здружението за развој и промоција на инклузивно општество „Инклузива“.

Гласањето во Куманово се одвива непречено

Кумановски м. - 15.10.2017

loading... Непречено се одвива гласањето на локалните избори на подрачјето на Општина Куманово, вели заменик Народниот правобранител, Насер Весели. Како што изјави Весели, проблеми имало од техничка природа со дел од УВ лампите, но тие бргу биле ...

Медиумите на албански јавуваат за низа инциденти во албанските средини

Република - 15.10.2017

Полнење на кутии, вперување на оружје во главата на гласачи, тепачки на избирачките места, закани до набљудувачите, фотографирање на избирачки ливчиња и агитирање пред избирачките места – ова се само дел од изборните инциденти за кои јавуваат ...

Сите детали: Упатство за гласање на локалните избори

еМагазин - 15.10.2017

За локалните избори кои се одржуваат денеска, избирачот може само еднаш да се појави на гласачкото место за остварување на своето избирачко право. Избирачот добива две гласачки ливчиња (за избор на членови на Совет и за избор на градоначалник).

Шести локални избори: Се избираат градоначалници на 80 општини и на Град Скопје

Sky - 15.10.2017

Граѓаните на Македонија денеска на шестите локални избори ги избираат градоначалниците и општинските советници на своите општини. Гласањето почна во 7 часот утринава и ќе трае до 19 часот.

Кој може да гласа, што е дозволено, а што забрането?

Пулс24 - 15.10.2017

На 3.480 избирачки места во Македонија на локалните избори можат да гласаат 1.814.644 граѓани запишани во Избирачкиот список. Се избираат градоначалници и советници во 80 општини и Градот Скопје.

Инцидент на избирачко место во Скопје

Бизнис Вести - 15.10.2017

Член на избирачки одбор на избирачко место 2546 во ОУ „Кирил и Методиј“, во Скопје, пријавил денеска инцидент во полиција. Како што изјавил за МИА портпаролот на МВР Тони Ангеловски, С.С. член на избирачки одбор пријавил дека имало вербална ...

Локални Избори 2017 – Лајв блог

Канал 77 - 15.10.2017

Детали за денешните избори: Кој може да гласа, што е дозволено, а што забрането? Се избираат градоначалници и советници во 80 општини и Градот Скопје. Гласачките места ќе бидат отворени од седум до 19 часот.

Може ли да се снима гласањето: Сите детали за начинот на гласање, броењето, резултатите, жалбите

еМагазин - 15.10.2017

На 3.480 избирачки места во Македонија на локалните избори можат да гласаат 1.814.644 граѓани запишани во Избирачкиот список. Се избираат градоначалници и советници во 80 општини и Градот Скопје.

Потребна е една третина одѕив за избор на градоначалник во првиот круг

Sky - 15.10.2017

Изборниот законик пропишува дека во првиот круг од гласањето за градоначалник е избран кандидатот кој добил мнозинство гласови од избирачите што гласале доколку на изборите излегле една третина од вкупниот број избирачи запишани во изводот од ...

Детали за настанот во Чаир – имаше прекин на гласањето

Sky - 15.10.2017

Еден час имаше застаој на избирачкиот процес на гласачкото место 2884 во Чаир, откако избирачкиот одбор забележал дека еден од гласачите земал едно ливче повеќе за избор на граданачалник.Избирачкиот одбор го прекинал гласањето , по што било утврдено ...

МВР: Инцидент на избирачко место во Скопје

Exclusive.mk - 15.10.2017

Член на избирачки одбор на избирачко место 2546 во ОУ „Кирил и Методиј“, во Скопје, пријавил денеска инцидент во полиција. С.С. член на избирачки одбор пријавил дека имало вербална расправија.

Потребна е една третина одѕив за избор на градоначалник во првиот круг

Exclusive.mk - 15.10.2017

Изборниот законик пропишува дека во првиот круг од гласањето за градоначалник е избран кандидатот кој добил мнозинство гласови од избирачите што гласале доколку на изборите излегле една третина од вкупниот број избирачи запишани во изводот од ...

Упатство за гласање на локалните избори

24 Вести - 28.10.2017

За вториот круг од локалните избори, избирачот може само еднаш да се појави на гласачкото место за остварување на своето избирачко право. По доаѓањето на избирачкото место, на граѓанинот најнапред му се проверува десниот палец со ув ламба за да се ...

Упатство за гласање на локалните избори

Алсат-М - 14.10.2017

За локалните избори кои ќе се одржат утре, избирачот може само еднаш да се појави на гласачкото место за остварување на своето избирачко право. Избирачот добива две гласачки ливчиња (за избор на членови на Совет и за избор на градоначалник).

Упатство за гласање на локалните избори

+инфо - 14.10.2017

Избирачот добива две гласачки ливчиња- за избор на членови на Совет и за избор на градоначалник. За локалните избори кои ќе се одржат утре, избирачот може само еднаш да се појави на гласачкото место за остварување на своето избирачко право.

МВР: Инцидент на избирачко место во Скопје

МКД - 14.10.2017

Член на избирачки одбор на избирачко место 2546 во ОУ „Кирил и Методиј“, во Скопје, пријавил денеска инцидент во полиција. Како што изјавил за МИА портпаролот на МВР Тони Ангеловски, С.С. член на избирачки одбор пријавил дека имало вербална ...

МВР: Член на избирачки одбор добил закани и пцовки

+инфо - 14.10.2017

Т.Б. и го повикал С.С во дворот каде почнал вербално да му се заканува со погрдни зборови и пцовки, по што се одалечил во непознат правец... Член на избирачки одбор на избирачко место 2546 во ОУ „Кирил и Методиј“, во Скопје, пријавил денеска ...

Локални избори, во многу општини ќе има и втор круг

Алсат-М - 14.10.2017

Во п оголемите општини, кои привлекоа најголемо внимание на јавноста во текот на изборната кампања, најверојатно ќе има и втор круг, поради големиот број кандидати во трката. Изборниот законик предвидува исполнување на два критериум а за гласањето ...

Упатство за гласање на локалните избори

ТВ21 - 14.10.2017

За вториот круг од локалните избори кој ќе се одржи утре, избирачот може само еднаш да се појави на гласачкото место за остварување на своето избирачко право. По доаѓањето на избирачкото место, на граѓанинот најнапред му се проверува десниот палец ...

Како се гласа на локалните избори?

А1 On - 14.10.2017

За локалните избори кои ќе се одржат утре, избирачот може само еднаш да се појави на гласачкото место за остварување на своето избирачко право. Избирачот добива две гласачки ливчиња (за избор на членови на Совет и за избор на градоначалник).

Упатство за гласање на локалните избори

Сител - 14.10.2017

За локалните избори кои ќе се одржат утре, избирачот може само еднаш да се појави на гласачкото место за остварување на своето избирачко право. Избирачот добива две гласачки ливчиња (за избор на членови на Совет и за избор на градоначалник).

Упатство за гласање на локалните избори

Канал5 - 14.10.2017

За локалните избори кои ќе се одржат утре, избирачот може само еднаш да се појави на гласачкото место за остварување на своето избирачко право. Избирачот добива две гласачки ливчиња (за избор на членови на Совет и за избор на градоначалник).

Еве како се гласа на локалните избори

Либертас - 14.10.2017

За локалните избори кои ќе се одржат утре, избирачот може само еднаш да се појави на гласачкото место за остварување на своето избирачко право. Избирачот добива две гласачки ливчиња (за избор на членови на Совет и за избор на градоначалник).

Упатство за гласање на локалните избори

Идивиди - 14.10.2017

За локалните избори кои ќе се одржат утре, избирачот може само еднаш да се појави на гласачкото место за остварување на своето избирачко право. Избирачот добива две гласачки ливчиња (за избор на членови на Совет и за избор на градоначалник).

Упатство за гласање на локалните избори

МРТ - 14.10.2017

Избирачот добива две гласачки ливчиња- за избор на членови на Совет и за избор на градоначалник. За локалните избори во Град Скопје и општините во Скопје, избирачот добива четири гласачки ливчиња...

Упатство за гласање на утрешните локални избори

БркајРабота - 14.10.2017

За локалните избори кои ќе се одржат утре, избирачот може само еднаш да се појави на гласачкото место за остварување на своето избирачко право. Избирачот добива две гласачки ливчиња (за избор на членови на Совет и за избор на градоначалник).

Водич за гласање: Гласајте со сино пенкало

Макфакс - 14.10.2017

Државната изборна комисија (ДИК) подготви упатство за гласање на овие локални избори. Гласањето се врши лично, на гласачките места во Република Македонија. Избирачкиот одбор на избирачот му го објаснува начинот на гласањето и му се овозможува да ...

Водич за гласање: Гласајте со сино пенкало

Кајгана - 14.10.2017

Државната изборна комисија (ДИК) подготви упатство за гласање на овие локални избори. Гласањето се врши лично, на гласачките места во Република Македонија. Избирачкиот одбор на избирачот му го објаснува начинот на гласањето и му се овозможува да ...

Во голем број општини ќе има и втор круг

Фокус - 14.10.2017

Во п оголемите општини, кои привлекоа најголемо внимание на јавноста во текот на изборната кампања, најверојатно ќе има и втор круг, поради големиот број кандидати во трката. Изборниот законик предвидува исполнување на два критериум а за гласањето ...

МВР: Инцидент на избирачко место во Скопје...

Н.Македонија - 14.10.2017

МВР: Инцидент на избирачко место во Скопје Член на избирачки одбор на избирачко место 2546 во ОУ „Кирил и Методиј“, во Скопје, пријавил денеска инцидент во полиција. Како што изјави за МИА портпаролот на МВР Тони Ангеловски, С.С.

Упатство за гласање на локалните избори

Кумановски м. - 14.10.2017

loading... За локалните избори кои ќе се одржат утре, избирачот може само еднаш да се појави на гласачкото место за остварување на своето избирачко право. Избирачот добива две гласачки ливчиња (за избор на членови на Совет и за избор на ...

Упатство за гласање на локални избори

Нетпрес - 14.10.2017

За локалните избори избирачот може само еднаш да се појави на гласачкото место за остварување на своето избирачко право. Избирачот добива две гласачки ливчиња (за избор на членови на Совет и за избор на градоначалник).

Упатство за гласање на локалните избори

Телевизија Нова - 14.10.2017

За локалните избори кои ќе се одржат утре, избирачот може само еднаш да се појави на гласачкото место за остварување на своето избирачко право. Избирачот добива две гласачки ливчиња (за избор на членови на Совет и за избор на градоначалник).

Упатство за гласање на утрешните локални избори

Скопје инфо - 14.10.2017

За локалните избори кои ќе се одржат утре, избирачот може само еднаш да се појави на гласачкото место за остварување на своето избирачко право. Избирачот добива две гласачки ливчиња (за избор на членови на Совет и за избор на градоначалник).

Упатство за гласање на локалните избори

Слободен Печат - 14.10.2017

За локалните избори кои ќе се одржат утре, избирачот може само еднаш да се појави на гласачкото место за остварување на своето избирачко право. Избирачот добива две гласачки ливчиња (за избор на членови на Совет и за избор на градоначалник).

Упатство за гласање на локалните избори

Шеталиште - 14.10.2017

За локалните избори кои ќе се одржат утре, избирачот може само еднаш да се појави на гласачкото место за остварување на своето избирачко право. Избирачот добива две гласачки ливчиња (за избор на членови на Совет и за избор на градоначалник).

МВР: Член на избирачки одбор добил закани и пцовки

Локално - 14.10.2017

Член на избирачки одбор на избирачко место 2546 во ОУ „Кирил и Методиј“, во Скопје, пријавил денеска инцидент во полиција. Како што изјави за МИА портпаролот на МВР Тони Ангеловски, С.С. член на избирачки одбор пријавил дека имало вербална ...

МВР: Инцидент на избирачко место во Скопје

Република - 14.10.2017

Член на избирачки одбор на избирачко место 2546 во ОУ „Кирил и Методиј“, во Скопје, пријавил денеска инцидент во полиција. С.С. член на избирачки одбор пријавил дека имало вербална расправија.

МВР: Инцидент на избирачко место во Скопје

Стандард - 14.10.2017

Член на избирачки одбор на избирачко место 2546 во ОУ „Кирил и Методиј“, во Скопје, пријавил денеска инцидент во полиција. Pортпаролот на МВР, Тони Ангеловски, изјави дека С.С. член на избирачки одбор, пријавил дека имало вербална расправија.

Инцидент на избирачко место во Скопје

Newsroom - 14.10.2017

Член на избирачки одбор на избирачко место 2546 во ОУ „Кирил и Методиј“, во Скопје, пријавил денеска инцидент во полиција. Како што изјави за МИА портпаролот на МВР Тони Ангеловски, С.С. член на избирачки одбор пријавил дека имало вербална ...

МВР: Инцидент на избирачко место во Скопје

Кумановски м. - 14.10.2017

loading... Член на избирачки одбор на избирачко место 2546 во ОУ „Кирил и Методиј“, во Скопје, пријавил денеска инцидент во полиција. Како што изјави за МИА портпаролот на МВР Тони Ангеловски, С.С.

Водич за гласање: Гласајте со сино пенкало

Sky - 14.10.2017

Државната изборна комисија (ДИК) подготви упатство за гласање на овие локални избори. Гласањето се врши лично, на гласачките места во Република Македонија. Избирачкиот одбор на избирачот му го објаснува начинот на гласањето и му се овозможува да ...

МВР: Инцидент на избирачко место во Скопје

еМагазин - 14.10.2017

Член на избирачки одбор на избирачко место 2546 во ОУ „Кирил и Методиј“, во Скопје, пријавил денеска инцидент во полиција. Како што изјави за МИА портпаролот на МВР Тони Ангеловски, С.С. член на избирачки одбор пријавил дека имало вербална ...

Упатство за гласање на локалните избори

Exclusive.mk - 14.10.2017

За локалните избори кои ќе се одржат утре, избирачот може само еднаш да се појави на гласачкото место за остварување на своето избирачко право. Избирачот добива две гласачки ливчиња (за избор на членови на Совет и за избор на градоначалник).

Доколку некој се подготвува за ПОТКУП при избори, проблеми на гласачко место и ПОСЛЕДИЦИТЕ од тоа?!

Маркукуле - 12.10.2017

Локалните избори се на врата. Македонија во недела одново ќе гласа за први луѓе на општините и членови на советот. Од изборната кампања останува утре утрешниот ден, кога на полноќ ќе биде означен изборен молк.

Колкави се шансите градоначалниците да бидат избрани во првиот круг?

Канал5 - 10.10.2017

Изборниот закон дава шанса најголем број од општините да добијат градоначалник уште во недела. Според правилата – за да биде избран градоначалник во првиот круг на гласање треба да излезат една третина од избирачите а половина од нив да гласаат за ...

ДИК го објави упатството за гласање, само скопјани ќе гласаат на 4 ливчиња

МКД - 09.10.2017

На интернет страницата на Државната изборна комисија од вчера објавено е упатството за гласање наменето за едукација на гласачите. Упатството кое е објавено на седум јазици го пренесуваме во целост. 1.

ДИК го објави упатството за гласање за локалните избори

Академик - 09.10.2017

Една недела пред одржување на локалните избори во Република Македонија, Државната изборна комисија го објави упатството за гласање. Државната изборна комисија го објави упатството за гласање кое е наменето за едукација на гласачите.

Упатство за гласање: Забрането селфи со гласачкото ливче

Фокус - 14.10.2017

За вториот круг од локалните избори кој ќе се одржи утре, важат истите правила како и во првиот круг, односно граѓаните имаат право еднаш да гласат. По доаѓањето на избирачкото место, на граѓанинот најнапред му се проверува десниот палец со УВ ламба ...

ДИК почна со распределбата на изборниот материјал што не е доверлив, како и на гласачките кутии и параваните

Сител - 09.10.2017

На 15 октомври оние кои ќе излезат на гласање ќе добијат две гласачи ливчиња, едно за избор на градоначалник, друго за советничка листа. Само скопјани ќе добијат четири избирачки ливчиња и тоа прилично долги.

ДИК го објави упатството за гласање

Тера - 09.10.2017

На интернет страницата на Државната изборна комисија од вчера објавено е упатството за гласање наменето за едукација на гласачите. Упатството кое е објавено на седум јазици го пренесуваме во целост. 1.

Упатство! Како ќе се гласа на утрешните локалните избори

Локално - 14.10.2017

За локалните избори кои ќе се одржат утре, избирачот може само еднаш да се појави на гласачкото место за остварување на своето избирачко право. Избирачот добива две гласачки ливчиња (за избор на членови на Совет и за избор на градоначалник).

Упатство за гласање на локалните избори

Република - 14.10.2017

За локалните избори кои ќе се одржат утре, избирачот може само еднаш да се појави на гласачкото место за остварување на своето избирачко право. Избирачот добива две гласачки ливчиња (за избор на членови на Совет и за избор на градоначалник).

Упатство за гласање на локалните избори

Скопје24 - 14.10.2017

За локалните избори кои ќе се одржат утре, избирачот може само еднаш да се појави на гласачкото место за остварување на своето избирачко право. Избирачот добива две гласачки ливчиња (за избор на членови на Совет и за избор на градоначалник).