TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Средбата Пауел - Арафат конструктивна и корисна

А1 - 14.04.2002

Американскиот државен секретар Kолин Пауел за време на средбата со палестинскиот лидер Jасер Aрафат инсистирал да бидат прекинати палестинските самоубиствени бомбашки напади. Пауел изјавил дека била конструктивна и корисна средбата со Арафат, која се одржала во главниот штаб на Палестинците во ...

Пауел сепак ќе се сретне со Aрафат

А1 - 13.04.2002

Американскиот државен секретар Колин Пауел, кој е на турнеја по Блискиот исток, сепак ќе има средба со палестинскиот лидер Јасер Арафат, јавуваат агенциите повикувајќи се на неофицијални извори. По вчерашниот бомбашки напад беше откажана средбата Пауел Арафат, најавена за денеска.

Бомбашки напад за време на клучните разговори Пауел - Шарон

Утрински - 13.04.2002

Американскиот државен секретар Колин Пауел пристигна на Блискиот Исток ЕРУСАЛИМ - Експлозија на бомба која се случи вчера, на автобуска постојка во Ерусалим, а за која се сомнева дека е уште еден самоубиствен напад на Палестинците, однесе животи на најмалку шест лица.

Нов самоубиствен напад во ерусалим, многу загинати

Вест - 13.04.2002

ЕРУАСЛИМ, 13 април (АП) - Експлозивна направа што, најверојатно, ја активирал бомбаш-самоубиец, експлодирала вчера на автобуска станица во близина на пазарот Махене Јехуда во Ерусалим, при што неколкумина загинале, а најмалку пет лица се повредени.

За Белата куќа одненадеж Шарон е миротворец

Дневник - 13.04.2002

ВАШИНГТОН СЕ ПРЕМИСЛИ Белата куќа вчера соопшти дека израелскиот премиер Ариел Шарон е "миротворец", иако пред одвај две недели американскиот претседател инсистираше тој да и нареди на израелската армија да се повлече од палестинските автономни области, јави Ројтерс.

Утре средба Пауел - Арафат

А1 - 12.04.2002

Американскиот државен секретар Колин Пауел ги започна претпладнето во Ерусалим разговорите со израелскиот премиер Ариел Шарон во обид да го натера израелскиот премиер да ја прекине офанзивата на Западниот Брег. „Во рамките на мировната мисија, трета по ред на Блискиот Исток, Пауел утре треба да се ...

Шарон ги отфрли меѓународните критики

Утрински - 12.04.2002

Израелската армија почна со нови напади на Западниот Брег ЕРУСАЛИМ - Израелската армија под американски притисок за запирање на офанзивата пред мировната мисија на државниот секретар Колин Пауел, вчера почна со нови напади на Западниот Брег, но соопшти дека се повлекла од 24 села.

Израел веднаш да се повлече од палестинските градови

Утрински - 12.04.2002

Совет за безбедност ЊУЈОРК - Советот за безбедност на ОН во средата ја поддржаа изјавата на мировните пратеници за Блискиот Исток, во која се бара целосно повлекување на Израел од палестинските градови и вршење на притисок над палестинскиот претседател Јасер Арафат за спречување на "терористичките ...

Израел нема да ја повлече војската се додека не бидат разбиени палестинските сили

Вест - 12.04.2002

Од вчерашните про-израелски протести во Варшава БЕГАЛСКИ КАМП ЏЕНИН, Западен Брег, 12 април (Ројтерс) - Израел вчера се повлече од дваесетина мали градови и села на Западниот Брег, но зазедоа неколку други палестински територии, праќајќи двосмислени сигнали пред почетокот на мисијата за мир на ...

Војната во Израел го подели светот на "Израелци" и "Палестинци"

Дневник - 12.04.2002

ВОЈНА НА БЛИСКИОТ ИСТОК Најмалку пет лица загинале, а десетици биле ранети во експлозија на камион бомба кај еврејска синагога во Тунис, јави Ројтерс. Ова е досега најтежок терористички напад врз еврејски цели надвор од Израел откако во светот зачестија напади против Израелците.

Над 500 Палестинци жртви на израелската војска

А1 - 11.04.2002

Израелската армија изутрината упадна во автономното палестинско подрачје Дахариех, во близина на Хеброн во Цисјорданија, јавија западните агенции, повикувајќи се на палестински извори и очевидци. Десетици оклопни возила на израелската армија упаднаа во оваа палестинска област, се слушнаа пукотници, ...

Мисијата на Пауел со двојна задача

Утрински - 11.04.2002

Американската администрација го испрати Пауел со двојна задача. Првата е да ги убеди арапските умерени лидери дека мора да престанат да ги финансираат и третираат како херои палестинските самоубијци, а потоа тие да го убедат во истото и Јасер Арафат.

Последна опомена за Шарон

Утрински - 11.04.2002

Се запали ли црвено светло во Вашингтон околу однесувањето на Израел Слободанка Јовановска "Кога ќе се запали црвено светло во Вашингтон, не е вистинско време да се глуми слепило", напиша вчера лондонски ?Тајмс", коментирајќи ја турнејата на државниот секретар Колин Пауел на Блискиот Исток.

Пауел сака да се сретне со Арафат

Утрински - 11.04.2002

Блискоисточната посета КАИРО - Американскиот државен секретар Колин Пауел во вторникот изјавил дека има намера да се состане со палестинскиот претседател Јасер Арафат во текот на оваа недела, иако палестинската заседа во која загинаа 13 израелски војници сериозно ги поткопа надежите за прекин на ...

Палестински бомбаш-самоубиец разнел осум Израелци

Утрински - 11.04.2002

Нов удар на мировните напори на меѓународната зедница за Блискиот Исток ХАИФА - Бомбаш-самоубиец вчера убил осум патници на еден автобус во северен Израел, во услови кога израелската офанзива на Западниот Брег продолжува, нанесувајќи и нов удар на мировната мисија на американскиот државен секретар ...

Бомбаш самоубиец уби осуммина во Хаифа, Израел продолжува со офанзивата

Вест - 11.04.2002

Палестински Хамас ја презеде одговорноста за самоубиствениот напад на автобусот во Хаифа ЕРУСАЛИМ, 11 април (Ројтерс) - Израел ја потврди својата одлука да продожли со воената офанзива на Западниот Брег по самоубиствениот бомбашки напад што се случи во еден автобус во кој загинаа 8, а ранети беа 12 ...

Израелците трпат осуди, воени и цивилни жртви, но победуваат?

Дневник - 11.04.2002

ВОЈНА НА БЛИСКИОТ ИСТОК Обединетите нации, САД, Европската Унија и Русија испратија заедничко барање до израелската Влада веднаш да ги повлече своите војници од палестинските автономни области Палестински бомбаш самоубиец на организацијата Хамас вчера се разнел во автобус кај израелскиот град Хаифа ...

Најмалку 10 загинати во експлозија на автобус во Израел

А1 - 10.04.2002

Најмалку десет лица загинаа, а дваесетина се повредени рано изутрината во самубиствениот атентат извршен во автобус на патот во северниот дел на Израел, во близина на пристаништето Хаифа, јавија западните агенции, повикувајќи се на болнички извори.

Палестинците повлекувањето го нарекоа трик

Утрински - 10.04.2002

РЕАКЦИЈА РАМАЛАХ - Палестинците го окарактеризираа вчерашното повлекување на Израел од двата града на Западниот Брег како трик, бидејќи војниците се задржале во другите градови и села. Израелските сили во текот на ноќта навлегоа во селото Дура, во близина на градот Хеброн на Западниот Брег, и ја ...

Израелците се повлекуваат од едни, за да влезат во други градови

Утрински - 10.04.2002

По засилениот американски притисок врз израелскиот премиер Ариел Шарон ЕРУСАЛИМ - Израел почна со повлекувањето на војниците од градовите Квалквилија и Тулкарм на северниот дел од Западниот Брег. Потегот уследи по засилениот американски притисок врз израелскиот премиер, Ариел Шарон, за повлекување ...

Пауел се соочи со арапскиот бес

Утрински - 10.04.2002

Поради израелската воена офанзива врз Западниот Брег КАЗАБЛАНКА - Американскиот државен секретар Колин Пауел во понеделникот се соочи со арапскиот бес поради израелската воена офанзива, но повлекувањето од два палестински града понуди зрак на надеж на првиот ден од неговата мисија на Блискиот Исток.

Израел се повлече од два града, но окупира други делови на Западниот Брег

Вест - 10.04.2002

Израелски војник покажува знак на победа при повлекувањето од градот Туларам на Западниот Брег ЕРУСАЛИМ, 10 април (Ројтерс) - Израелските сили вчера убиле тројца и раниле 15 Палестинци во една рација што ја спровеле во селото Дура на Западниот Брег, соопштија палестинските безбедносни сили.

Израелците се повлекле од два града, но се уште војуваат

Дневник - 10.04.2002

ВОЈНА НА БЛИСКИОТ ИСТОК Израелската армија вчера се повлече од два погранични палестински града во Западниот брег, откако американските власти мораа по третпат да го повторат своето барање за итно запирање на крвавата офанзива, јави Ројтерс.

Израел се повлекува од палестински територии

А1 - 09.04.2002

„Израелското повлекување од двата града на Западниот брег претставува само почеток“, изјави американскиот претседател Џорџ Буш за весникот „Вол Стрит Журнал“. „Тоа е почеток“, рече Буш за овој весник, откако дозна дека израелските сили започнале да се повлекуваат.

Две нови партии во израелската владина коалиција

Утрински - 09.04.2002

Шарон бара дозвола ЕРУСАЛИМ - Израелскиот премиер Ариел Шарон вчера побара од парламентот одобрување за присоединување на две други партии, вклучувајќи една десничарска религиозна партија, кон неговата широка коалициона влада.

Шарон не отстапува од замислената цел за Западниот Брег

Утрински - 09.04.2002

И покрај тоа што ветил дека ќе се обиде да ја заврши офанзивата во најкус можен рок Израелскиот премиер сака да се сретне со умерените арапски лидери околу мировните напори за Блискиот Исток ЕРУСАЛИМ - Израелскиот премиер Ариел Шарон вчера изјави дека израелската армија ќе продолжи со офанзивата на ...

Пауел ја почна потрагата по сојузници на Блискиот исток

Вест - 09.04.2002

АГАДИР, Мароко, 9 април (АП) - Барајќи помош од арапските земји за да стави крај на израелско-палестинските борби американскиот државен секретар Колин Пауел вчера почна кампања за да ги придобие умерените лидери на своја страна.

Серафимовски : "Бев петстотини метри од човек-бомба"

Вест - 09.04.2002

Како ја доживуваат новата интифада нашите фудбалски интернационалци Жарко Серафимовски и Благоја Милевски во Израел Никогаш не се знае на што ќе налеташ.- Жарко Серафимовски Нашите фудбалски интернационалци Жарко Серафимовски и Благоја Милевски се единствените македонски спортисти кои настапуваат ...

Шарон најави продолжување на офанзивата, не ги ферма барањата на САД

Вест - 09.04.2002

Израелски војник не ги пушти христијанските свештеници да одат во Црквата на рождеството во Витлеем. Ватикан вчера ги предупрди Израелците и Палестинците за "апсолутен приоритет" за заштита на светите места НАБЛУС, 9 април (АП) - Во вчерашните борби израелски хеликоптери извршија напад на еден ...

Загинатите во израелската офанзива се бројат во стотици

Дневник - 09.04.2002

КРВАВ ВИКЕНД НА БЛИСКИОТ ИСТОК Очевидци изјавија дека вчера имало престрелки и кај црквата Рождество Христово во Витлеем, во која веќе цела една недела се блокирани околу 200 вооружени и невооружени Палестинци Израелската армија завчера соопшти дека најмалку 200 вооружени Палестинци биле убиени, а ...

Израелските сили пукаа во црквата на Христовото раѓање

А1 - 08.04.2002

Израелските сили изутринава отворија оган на црквата на Христовото раѓање во Витлеем во престрелката со вооружените лица внатре во црквата, при што загина најмалку еден палестински полицаец, соопшти управникот на Витлеем. „Престрелките предизвикаа пожар во просториите на црквата, што бил подоцна ...

Шарон останува глув на барањата за повлекување

Утрински - 08.04.2002

Израел ја интензивираше воената офанзива на Блискиот Исток Шарон телефонски му рекол на Буш дека ќе ја забрза, но нема да ја запре офанзивата против Палестинците ЕРУСАЛИМ - Израелски теренски командант вчера изјави дека неговите војници убиле повеќе од 30 вооружени Палестинци за време на претресите ...

Арапската лига ја поддржа палестинската интифада

Вест - 08.04.2002

КАИРО, 8 април - Шефовите на дипломатиите на земјите членки на Арапската лига во Каиро ја потврдија својата поддршка на "легитимниот палестински отпор" против израелските сили. Министерскиот совет на Арапската лига "ја поздравува интифадата на палестинскиот народ и го поддржува неговиот легитимен ...

Израел не се откажува од оружјето, воените операции продолжуваат

Вест - 08.04.2002

ЕРУСАЛИМ, 8 април (Ројтерс) - Израелскиот премиер Ариел Шарон остана при оружјето и покрај барањата што лично му ги упати американскиот претседател Џорџ Буш да ги повлече израелските сили од палестинските ... ЕРУСАЛИМ, 8 април (Ројтерс) - Израелскиот премиер Ариел Шарон остана при оружјето и покрај ...

Офанзивата на Шарон ќе трае барем уште една недела

Дневник - 08.04.2002

И ПОКРАЈ СТРОГИОТ УКОР ОД ВАШИНГТОН Американскиот државен секретар Колин Пауел денеска треба да пристигне во Израел за да се обиде да го убеди Шарон да ја прекине операцијата Премиерот Ариел Шарон вчера ја продолжи големата офанзива за уништување на палестинските милитанти, игнорирајќи го второто и ...