TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Федерер: Не сум скаран со Ѓоковиќ

Сител - 21.07.2012

Новак Ѓоковиќ или Роже Федерер. Само еден од овие двајца врвни тенисери ќе избори пласман во финалето на Вимблдон. Дуелот на најпрестижниот Грен-слем турнир обајцата го очекуваат со нетрпение.

Федерер прв финалист на Вимблдон

Сител - 21.07.2012

Швајцарецот Рожер Федерер е првиот финалист на неофицијалното светско тениско првенство Вимблдон. Третиот фаворит на турнирот Федерер, го совлада минатогодишниот победник Новак Џоковиќ во првиот ...

Федерер повторно број 1 на АТП листата

Сител - 21.07.2012

Швајцарскиот тенисер Рожер Федерер по вчерашната победа на „Вимблдон“ и по пауза од две години повторно е на врвот на АТП листата.

Љубичиќ: Надал и Федерер не се пријатели

Макфакс - 19.07.2012

Пензионираниот хрватски тенисер, Иван Љубичиќ не е избран во Управниот одбор на АТП, по што реши отворено да говори на оваа тема.

Федерер го надмина Сампрас

Утрински - 17.07.2012

Роже Федерер се запиша како најголем во историјата на тенисот во уште една статистичка категорија. Швајцарскиот ас вчера ја почна 287.

Федерер пак заработил повеќе од Меси и Роналдо

МРТ - 17.07.2012

Швајцарецот Роџер Федерер, четврти пат е на чело на листата на најплатените спортисти во светот, традиционално подготвени од американското списание Sports Illustrated.

Федерер најдобар на сите времиња

Н.Македонија - 17.07.2012

Покрај 287-те недели на врвот на АТП-листата, Швајцарецот уште од поодамна има најмногу гранслем-титули, а е лидер и уште во многу други категории Собра 17 гранслем-титули, од кои седум на Вимблдон: ...

Федерер го мина Сампрас со 287 недели на врвот

Идивиди - 17.07.2012

Рожер Федерер додаде нов рекорд во својата колекција во понеделникот кога ја започна 287. недела на првото место на АТП листата.

Федерер најдобар тенисер во историјата – го урна рекордот на Сампрас

Канал5 - 16.07.2012

Роџер Федерер и официјално е најдобриот тенисер во историјата. Со поминати 287 недели на врвот на АТП листата, соборувајќи го досегашниот рекорд на американецот Пит Сампрас за една недела.

Федерер нов рекордер на АТП листата

24 Вести - 16.07.2012

Швајцарецот Роџер Федерер е нов апсолутен рекордер кога е во прашање периодот минат на врвот на АТП листата од еден тенисер, надминувајќи го достигнувањето на Пит Сампрас од 286 седмици на првото ...

АТП ранг листа: Федерер и официјално го собори рекордот

Телма - 16.07.2012

Рожер Федерер и официјално стана првиот тенисер во историјата што 287 недели беше прв на АТП ранг листата по објавувањето на најновото рангирање во понеделник.

Федерер и официјално го урна рекордот на АТП

Таратур - 16.07.2012

Иако најновата АТП листа објавена во понеделникот не донесе никакви промени на листата на најдобри тенисер, швајцарецот Роџер Федерер влезе во историјата како тенисер кој најмногу недели ги преседел ...

Федерер го собори рекордот на Сампрас

МРТ - 16.07.2012

Роџер Федерер забележа уште едно врвно достигнување. Швајцарецот веќе е лидер по најдолг престој на првата позиција во светската ранглиста на ATP. Федерер бил на врвот вкупно 287 недели.

Роџер Федерер и официјално најдобар на сите времиња

Оff.net - 16.07.2012

И официјално, историјата не познава подобар тенисер. Роџер Федерер се врати на светскиот врв и ги урна сите рекорди. А пред само една година сите помислија дека му дојде крајот и тој веќе треба да ...

ЛИДЕРИ: Ивица Коневски / Роже Федерер

Капитал - 16.07.2012

Градоначалникот на Аеродром ќе може да се пофали како единствен во земјава во чија општина ќе никнат четири висококатници, инвестиција вредна 100 милиони евра Швајцарскиот тенисер после триумфот на ...

Федерер – крал на тенисот

МКД - 16.07.2012

Швајцарецот Роже Федерер денеска, по 287-ми пат во досегашната кариера, е на лидерската позиција на неделната рејтинг-листа што ја изработува Асоцијацијата на тениски професионалци (АТП), со што го ...

Сампрас му честиташе на Федерер за рекордот

МРТ - 16.07.2012

Федерер веќе го држи рекордот од 17 титули Гренд Слем и денес излезе на врвот на ранглистата по 287 пат. Тој се врати на првото место по речиси две-годишен прекин, откако ја освои седмата титула од ...

Федерер собори уште еден неверојатен рекорд

Спортманија - 16.07.2012

Швајцарскиот тенисер Рожер Федерер од денеска е апсолутен рекордер според бројот на недели во кои бил светски рекет број 1 на АТП листата.

Федерер и официјално најдобар во историјата

Алфа - 16.07.2012

Втора последователна седмица за Роже Федерер на врвот од листата на најдобрите светски тенисери. Со оглед на тоа што никој од водечките тенисери немаше настап по Вимблдон, веројатно не е ниту за ...

17 гренд-слем титули на Федерер во 4 минути (Видео)

Спортманија - 16.07.2012

Швајцарецот Рожер Федерер од денеска е тенисер со најмногу недели на првата позиција на светскиот ранкинг. АТП му се заблагодари за историските моменти и сите рекорди со видеото во кое е одбележано ...

Федерер го сруши Пит Сампрас

Кирилица - 16.07.2012

Рожер Федерер го сруши рекордот на легендарниот Американец, Пит Сампрас, во неделите поминати на врвот на АТП листата. Од денес, Швајцарецот ја започнува својата 287-ма седмица на првото место на ...

Федерер - 287 недели на врвот на светскиот тенис

Екипа - 16.07.2012

Швајцарскиот тенисер Роже Федерер овој понеделник ја стартуваше 287 недела на врвот на светскиот тенис, со што и официјално го надмина рекордот на Пит Сампрас.

Роџер Федерер: Не плачев пред близначките за да не ги исплашам

МРТ - 16.07.2012

Заедно со враќањето како број 1 на светската АТП листа, освојувањето на седмата титула од Вимблдон и вкупно 17 Гренд Слем турнири во својата богата кариера, Роџер Федерер исполни уште еден свој сон.

Федерер го "симна" Сампрас

ЗаЗабава - 16.07.2012

Швајцарецот Роже Федерер од овој понеделник влезе во 287. недела како број 1 на АТП листата со што и официјално стана рекордер по бројот на недели поминати на врвот на оваа листа.

Федерер пишува нова историја

Оn.net - 16.07.2012

Швајцарецот е нов апсолутен рекордер кога е во прашање периодот минат на врвот на АТП листата од еден тенисер, надминувајќи го достигнувањето на Пит Сампрас од 286 седмици на првото место.

Федерер и официјално го урна рекордот на АТП

Макфакс - 16.07.2012

Иако најновата АТП листа објавена во понеделникот не донесе никакви промени на листата на најдобри тенисер, швајцарецот Роџер Федерер влезе во историјата како тенисер кој најмногу недели ги преседел ...

Федерер и официјално го урна рекордот на АТП

Спортски - 16.07.2012

Иако најновата АТП листа објавена во понеделникот не донесе никакви промени на листата на најдобри тенисер, швајцарецот Роџер Федерер влезе во историјата како тенисер кој најмногу недели ги преседел ...

Федерер најдолго трае на врвот на АТП-листа

+инфо - 16.07.2012

Швајцарскиот тенисер Роже Федерер ја почна 287 недела како најдобар тенисер на светот и го сруши рекордот на Пит Сампрас, кој во белиот спорт доминираше една седмица помалку.

Федерер го собори рекордот на Сампрас

Точка - 16.07.2012

Швајцарецот е 287ма седмица на врвот на АТП листата и официјално стана рекордер по бројот на поминати недели на врвот на АТП листата.