TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Грузија демантира руско повлекување

А1 - 17.08.2008

Официјален Тбилиси соопшти денеска дека руските сили продолжиле да ги утврдуваат позициите во Грузија, недалеку од сепаратистичката област Јужна Осетија и покрај прекинот на огнот, кој предвидува нивно повлекување.

Меркел: Грузија ќе стане членка на НАТО

А1 - 17.08.2008

Грузија ќе стане членка на НАТО, изјави денеска во Тбилиси германскиот канцелар Ангела Меркел по разговорите со грузискиот претседател Михаил Саакашвили. Меркел се заложи за почитување на договорениот прекин на воените дејства во Грузија.

БУШ НА СААКАШВИЛИ МУ ПОРАЧА ДЕКА Е СО ГРУЗИЈА

Телма - 17.08.2008

БУШ НА СААКАШВИЛИ МУ ПОРАЧА ДЕКА Е СО ГРУЗИЈА Американскиот претседател Џорџ Буш телефонски разговарал со претседателот на Грузија Михаил Саакашвили. Во разговорот, како што соопшти кабинетот на Саакашвили, Буш уште еднаш порачал дека САД го поддржуваат територијалниот интегритет на Грузија.

Меркел во дипломатска мисија во Тбилиси

Форум - 17.08.2008

Германската канцеларка по Москва, денеска оди на разговори со грузискиот претседател Саакашвили во Тбилиси. Ангела Меркел е во потрага по долгорочно мировно решение за кавкаскиот конфликт. Во Тбилиси, Ангела Меркел може да очекува пријателски прием.

Дали Русите се повлекуваат од Грузија?

Форум - 17.08.2008

Иако уште вчера рускиот претседател Дмитриј Медведев го потпиш договорот за примирје со Грузија, руските воени сили се’ уште се стационирани на грузиска територија.

Руските трупи се повлекуваат од Грузија?

Форум - 17.08.2008

Руската војска почна да се повлекува од Грузија, изјави утринава рускиот генерал мајор Вјачеслав Борисов, командант на руските сили во Грузија. Во меѓувреме висок претставник на руското министерство за одбрана изјави дека станува збор за делумно повлекување на трупите.

Кушнер: Грузија згреши, Русија претера

Кирилица - 17.08.2008

Грузија направи сериозна грешка во проценката на состојбата во Јужна Осетија, но и реакцијата на Москва беше несразмерна, ја пренесе Тањуг изјавата на шефот на француската дипломатија Бернар Кушнер .

РАЗНОГЛАСИЈА ЗА ПОВЛЕКУВАЊЕТО НА РУСКАТА ВОЈСКА ОД ГРУЗИЈА

Сител - 17.08.2008

РАЗНОГЛАСИЈА ЗА ПОВЛЕКУВАЊЕТО НА РУСКАТА ВОЈСКА ОД ГРУЗИЈА Руската војска продолжува да ги засилува позициите во Грузија и покрај договорот за прекин на огнот, со кој е предвидено нејзино повлекување, изјави секретарот на грузискиот Совет за безбедност Александар Ломаја.

БУШ ЈА ПОВТОРИ ПОДДРШКАТА ЗА ГРУЗИЈА

Сител - 17.08.2008

- За време на телефонскиот разговор на претседателот Џорџ Буш ја потврди поддршката на САД за народот и за Владата на Грузија, истакна портпаролот на Советот за национална безбедност, Гордон Џондроу.

РУСКАТА ВОЈСКА УТРЕ ЌЕ ЗАПОЧНЕ СО ПОВЛЕКУВАЊЕ ОД ЗОНАТА НА ГРУЗИСКО-ЈУЖНООСЕТИСКИОТ КОНФЛИКТ

Сител - 17.08.2008

РУСКАТА ВОЈСКА УТРЕ ЌЕ ЗАПОЧНЕ СО ПОВЛЕКУВАЊЕ ОД ЗОНАТА НА ГРУЗИСКО-ЈУЖНООСЕТИСКИОТ КОНФЛИКТ Рускиот претседател Медведев денеска појасни дека ќе бидат повлечени само силите кои пред 10 дена беа упатени како подршка на руските мировници кои го одржуваат мирот во оваа област, но не и сите приапдници ...

Грузија си го бараше!

Вечер - 17.08.2008

Поранешниот германски канцелар Герхард Шредер саботата го обвини Тбилиси за предизвикување судир со Москва, сугерирајќи дека грузиските сепаратистички региони Јужна Осетија и Абхазија, после минатонеделните судири, повеќе не е возможно да останат дел од Грузија.

Кушнер: Грузија направи голема грешка

Нетпрес - 17.08.2008

Грузија направи голема грешка во процената со Јужна Осетија, но сепак реакцијата на Москва беше несразмерна,проценил шефот на француската дипломатија Бернард Кушнер за францускиот неделник “Журнал ди диманш”, пренесува “Пресс” Кушнер меѓутоа одбил да каже кој е крив за започнување на судирот кој ...

Абхазиските сили заземале 13 грузиски села

Нетпрес - 17.08.2008

Абхазискита бунтовници, кои ги подржаа руските сили, денеска превземале контрола над 13 села, и една електроцентрала која се наоѓа во близина на сепаратистичката територија Абхазија, соопштило грузиското Министерство за надворешни работи, пренесува “Блиц”.

Грузија демантира руско повлекување

Макфакс - 17.08.2008

Официјален Тбилиси соопшти денеска дека руските сили продолжиле да ги утврдуваат позициите во Грузија, недалеку од сепаратистичката област Јужна Осетија и покрај прекинот на огнот, кој предвидува нивно повлекување.

Папата бара хуманитарни коридори во Грузија

Макфакс - 17.08.2008

Папата Бенедикт 16 апелираше денеска за итно отворање хуманитарни коридори меѓу Јужна Осетија и Грузија, пренесуваат западните агенции.

Рајс во дипломатска офанзива

Време - 16.08.2008

Американскиот државен секретар Кондолиза Рајс вчера пристигна во грузискиот главен град Тбилиси при што истакна дека договорот за прекин на огнот, што треба да го потпишат Грузија и Русија, е во најдобар интерес на Грузија и треба да го запечати претходно постигнатиот договор со посредство на ...

Засилен меѓународен напор да се смири кризата во Грузија

Утрински - 16.08.2008

Медведев вчера во Сочи разговораше и со Меркел, која и замери на Русија за прекумерната употреба на сила Од нашиот дописник Бранко Влаховиќ МОСКВА - Русија не сака да ги влошува односите со светот поради конфликтот во Јужна Осетија и во Грузија, но очекува објективни оцени од светската јавност ...

БУШ: "РУСИЈА НАВЛЕЗЕ ВО СУВЕРЕНА ДРЖАВА"

Телма - 16.08.2008

Американскиот претседател Џорџ Буш дејствувањето на Русија во Грузија го оцени како „апсолутно недозволиво“ и ја повика Москава да стави крај на кризата.

МЕДВЕДЕВ ГО ПОТПИША ПЛАНОТ ЗА МИРНО РЕШАВАЊЕ НА КОНФЛИКТОТ

Телма - 16.08.2008

Рускиот претседател Дмитриј Медведев го потпиша мировниот планот за грузиско-јужноосетискиот конфликт, соопшти подсекретарот на шефот на руската држава, Наталија Тимкова. Претходно, Русија по факс доби копија од потпишаниот документ од страна на Грузија за прекин на огнот.

Рајс: Медведев не го испочитува прекинот на огнот

Н.Македонија - 16.08.2008

Американската државна секретарка Кондолиза Рајс, која вчера допатува во Тбилси, го обвини рускиот претседател Дмитриј Медведев дека не го одржал ветувањето дека ќе ги запре сите воени акции на територијата на Грузија.

Вашингтон и Берлин ја прекоруваат Москва

Дневник - 16.08.2008

Необележана граница - патрола грузиски полицајци и руски тенкисти едни спроти други на патот од Гори кон Тбилиси Американскиот претседател Џорџ Буш ја обвини Русија дека си поигрува со Грузија, а германската канцеларка Ангела Меркел лично му порача на рускиот претседател Дмитриј Медведев дека ...

Домината се навалија - ќе ги исправи ли ЕУ?

Дневник - 16.08.2008

Во екот на подготовките за признавањето на независноста на Косово многумина укажуваа од опасноста од таканаречениот „домино-ефект“. Но Запад велеше дека не постои можност за такво нешто.

ТБИЛИСИ И МОСКВА СО РАЗЛИЧНИ ИНФОРМАЦИИ ЗА ПОЗИЦИИТЕ НА РУСКАТА ВОЈСКА

Сител - 16.08.2008

- Руските војски го урнаа мостот во реонот на градот Каспи западно од Тбилиси со што ја парализираа железничката мрежа, изјави портпаролот на грузиското МВР, Шота Утиашвили. Руското Министерство за одбрана демантираше нарекувајќи ја „информациски блеф“.

МЕДВЕДЕВ ГО ПОТПИША ПЛАНОТ ЗА НАДМИНУВАЊЕ НА ГРУЗИСКО-ЈУЖНООСЕТИСКИОТ КОНФЛИКТ

Сител - 16.08.2008

Претходно, Русија по факс доби копија од потпишаниот документ од страна на Грузија за прекин на огнот. Документот, претходно во Москва беше потпишан од лидерите на сепаратистичките региони Абхазија и Јужна Осетија.

РУСКИОТ ПРЕСТЕДАТЕЛ ДМИТРИЈ МЕДВЕВДВЕ ГО ПОТПИША ПЛАНОТ ЗА НАДМИНУВАЊЕ НА ГРУЗИСКО-ЈУЖНООСЕТИСКИОТ КОНФЛИКТ

Сител - 16.08.2008

РУСКИОТ ПРЕСТЕДАТЕЛ ДМИТРИЈ МЕДВЕВДВЕ ГО ПОТПИША ПЛАНОТ ЗА НАДМИНУВАЊЕ НА ГРУЗИСКО-ЈУЖНООСЕТИСКИОТ КОНФЛИКТ Документот беше поптишан откако Кремљ преку факс доби копија од потпишаниот документ со кој Грузија се обврзува за целосен прекин на огнот.

Грузија со тужба против Русија

Нетпрес - 16.08.2008

Грузија побарала од Меѓународниот суд на правдата, најголем правосуден орган на ООН, одма да и нареди на Русија да прекине со нарушувањата на човековите права на Грузијците.

Лавров: Грузија треба да ги исполни обврските од планот

Нетпрес - 16.08.2008

Шефовите на дипломатиите на Русија и САД, Сергеј Лавров и Кондолиза Рајс вчера разговарале телефонски за решавање на ситуацијата во отцепената грузиска автономна област Јужна Осетија, соопштува денеска руското министерство за надворешни работи.

Русија го потпиша планот за решавање на конфликтот вo Јужна Осетија

Нетпрес - 16.08.2008

Рускиот претседател Дмитриј Медведев денеска го потпишал планот за решавање на конфликтот во Јужна Осетија, изјавила неговата портпаролка Наталија Тимакова.

Лавров: Сакашвили, Медведев и Саркози потпишаа различни документи

Макфакс - 16.08.2008

Лавров: Сакашвили, Медведев и Саркози потпишаа различни документи Москва /16/08/ 17:02 Содржината на документите за регулирање на конфликтот во Јужна Осетија, што ја потпиша грузискиот претседател Михаел Сакашвили, е различна од онаа што ја потпишаа претседателите на Русија и Франција.

Шредер: Грузија ги изгуби Јужна Осетија и Абхазија

Макфакс - 16.08.2008

Јужна Осетија и Абхазија повеќе не можат да бидат дел од Грузија поради конфликтот, што го иницираа властите во Тбилиси.

Грузија бара на Русија да и се суди во Хаг

А1 - 15.08.2008

Грузија побара од Обединетите нации, Меѓународниот кривичен суд во Хаг да поведе постапка против Русија, поради етничкото чистење во Јужна Осетија и Абхазија.

„Грузискиот интегритет - неважен!“

BBC - 15.08.2008

Една седмица откако Грузија покрена голема воена акција во обид да ја поврати отцепената област Јужна Осетија, Москва ја отфрли идејата за грузискиот територијален интегритет како неважна.

Сакашвили го потпиша прекинот на огнот со Русија

BBC - 15.08.2008

Грузискиот претседател Михаил Сакашвили го потпишал прекинот на огнот со Русија, за кој посредуваше Франција, но рече дека тоа не е трајно решение.

Сеопфатен план на Русија

BBC - 15.08.2008

Потпишувањето на овој договор се чини е само последниот од низата противудари од Вашингтон. А никој од нив, се чини, не го смири руското однесување.

Медведев: Русија ќе биде гарант за Абхазија и за Јужна Осетија

Време - 15.08.2008

Медведев: Русија ќе биде гарант за Абхазија и за Јужна Осетија Рускиот претседател Дмитриј Медведев вчера по средбата во Кремљ со лидерите на отцепените региони, Јужна Осетија и Абхазија, изјави дека Москва ќе биде гарант за двата региона во целиот свет.

Русија триумфира во Грузија

Време - 15.08.2008

Русија во војната во Јужна Осетија ги постигнала сите свои цели, а судирите ги прекина во најдобриот можен момент, враќајќи се на меѓународната сцена како херој, оценуваат експерти од геополитичкиот институт „Стратфор“.

Русија, Абхазија и Јужна Осетија потпишаа мировен план за Грузија

Вест - 15.08.2008

МОСКВА, 15 август - Рускиот претседател Дмитриј Медведев на вчерашната средба во Кремељ со лидерите на сепаратистичките републики Абхазија и Јужна Осетија, Сергеј Багапш и Едуард Кокојти го потпишаа планот, кој беше одобрен во вторникот со посредство на францускиот претседател Никола Саркози.

Русија прифаќа решение што гарантира мир во Јужна Осетија

Утрински - 15.08.2008

Претседателите Дмитриј Медведев, Сергеј Багапш и Едуард Кокојти ги потпишаа шесте принципи Од нашиот дописник Бранко Влаховиќ „Русија ќе го поддржи кое било решение за идниот статус што ќе го прифатат народите на Јужна Осетија и Абхазија и ќе им биде гаранција за мирот“, рече Дмитриј Медведев во ...

Никола Саркози поентираше со медијаторството околу Јужна Осетија

Утрински - 15.08.2008

Повторно расте рејтингот на францускиот претседател Никола Саркози ПАРИЗ - Франција може да ја смета својата интервенција во грузиската криза како голем дипломатски успех. Како сегашен претседавач со Европската унија, Французите секогаш предничеа во напорите на ЕУ да посредува меѓу Русија и Грузија.

Грузија ја напушти Заедницата на независни држави (НЗД)

Утрински - 15.08.2008

Грузија ја напушти Заедницата на независни држави (НЗД) Грузискиот парламент вчера изгласа Грузија да излезе од Заедницата на независни држави (ЗНД). Одлуката е донесена едногласно.

Абхазија и Ј. Осетија сакаат независност

Форум - 15.08.2008

Ситуацијата во конфликтниот регион е непрегледна. Руски трупи и натаму веројатно држат под окупација делови од чисто грузиска територија, каде се наоѓаат и градовите Гори, Поти и Зугдиди Сепаратистичките региони Абхазија и Јужна Осетија се решени да се отцепат од Грузија и да се здобијат со ...

САД и Русија во војна на зборови за Грузија

Н.Македонија - 15.08.2008

САД и Русија разменија остри критики за конфликтот во Грузија, при што Вашингтон порача дека однесувањето на Москва може сериозно да ги разниша американско-руските односи во иднина. Белата куќа, сепак, нагласи дека односите меѓу Москва и Вашингтон не се непријателски туку сложени, јави АФП.

Заладување меѓу Вашингтон и Москва поради Грузија

Форум - 15.08.2008

Грузија побара од Меѓународниот суд на правдата мерки против Русија заради заштита на своите државјани од расна дискриминација.

Буш со критики за Русија

Форум - 15.08.2008

Буш забележал дека “Русија треба да ја почитува слободата на другите држави“. Според него, суверенитетот на Грузија и територијаланата целост треба да бидат запазени. Буш ја повикал Русија да ги исполни своите обврски и да ги повлече трупите од Грузија.

ГРУЗИЈА ПОДНЕСЕ ВТОРА ЖАЛБА ПРОТИВ РУСИЈА ДО МЕЃУНАРОДНИОТ СУД

Сител - 15.08.2008

ГРУЗИЈА ПОДНЕСЕ ВТОРА ЖАЛБА ПРОТИВ РУСИЈА ДО МЕЃУНАРОДНИОТ СУД Грузија поднесе втора жалба против Русија до Меѓународниот суд во Хаг со барање за времени мерки за заштита на нејзините граѓани од расна дискриминација, се наведува во соопштението на главниот судски орган на ОН.

Буш: САД и Европската унија му даваат поддршка на грузискиот народ

Канал5 - 15.08.2008

Њујорк, 15 август (МИА) - Американскиот претседател Џорџ Буш изјави денеска дека територијалниот интегритет на Грузија и нејзиниот суверенитет треба да бидат почитувани. Тој нагласи дека САД и Европската унија даваат поддршка на грузискиот народ и демократски избраната Влада.

САКАШВИЛИ - ПОТПИШАВ ДОГОВОР ЗА ПРЕКИН НА ОГНОТ

Сител - 15.08.2008

Грузискиот претседател Михаил Сакашвили соопшти денеска дека потпишал договор за прекин на огнот со што се запираат борбите со руските сили во државата. - Деенска јас потпишав договор за прекин на огнот, изјави Сакашвили на прес конференција со американскиот државен секретар Кондолиза Рајс.

САРКОЗИ ГО ПОЗДРАВИ ПОТПИШУВАЊЕТО НА ДОГОВОРОТ ОД САКАШВИЛИ ЗА ПРЕКИН НА ОГНОТ СО РУСИЈА

Сител - 15.08.2008

САРКОЗИ ГО ПОЗДРАВИ ПОТПИШУВАЊЕТО НА ДОГОВОРОТ ОД САКАШВИЛИ ЗА ПРЕКИН НА ОГНОТ СО РУСИЈА Францускиот претседател Никола Саркози го поздрави потпишувањето на договорот од страна на грузискиот претседател Михаил Сакашвили за прекин на огнот со Русија.

Русија запленила американско оружје во Сенаки, Грузија

Нетпрес - 15.08.2008

Русија запленила американско оружје во Сенаки, Грузија Русија денеска соопштила дека нејзините сили во грузиска воена база недалеку од градот Сенаки заплениле американско оружје, но и додала дека во последните 24 часа немало никакви борби.

Русите ја добија првата интернет војна

Нетпрес - 15.08.2008

Русија во судирот против Грузија во Јужна Осетија, покрај конвенцијалната војна, паралелно водела и интернет војна. Тоа е прв пат во историјата на човештвото една земја да користи модерна технологија во војувањето.

Мнозинството Руси се “за“ помош на Јужна Осетија

Нетпрес - 15.08.2008

Осумдесет отсто од испитаници во Русија не гледаат иднина за Јужна Осетија во склоп на Грузија, а 39 отсто сметаат дека треба Јужна Осетија да биде примена во Руската Федерација.

Буш ја обвинил Русија за “застрашување на Грузија“

Нетпрес - 15.08.2008

Американскиот претседател Џорџ Буш денес ја обвинил Русија за “малтретирање и застрашување“ кое ги покажала во односот кон Грузија, пренесува БиБиСи.

Буш: Русија треба да ја почитува слободата на другите држави

Нетпрес - 15.08.2008

Во специјална изјава за ситуацијата во Грузија, американскиот претседател Џорџ Буш рекол дека Русија во распространувањето на слободата и демократијата видела закана за својот суверенитет, пренесе ИТАР-ТАСС. Буш одбележал дека “Русија треба да ја почитува слободата на другите држави“.

Грузија бара на Русија да и се суди во Хаг

Макфакс - 15.08.2008

Грузија побара од Обединетите нации (ОН), Меѓународниот кривичен суд во Хаг да поведе постапка против Русија, поради етничкото чистење во Јужна Осетија и Абхазија.

Руската војска најде американско оружје во Грузија

Макфакс - 15.08.2008

Руските вооружени сили во воена база во грузискиот град Сенаки пронајдоа оружје произведено во Соединетите Американски Држави (САД). Ова денеска го соопшти заменик началникот на Генералштабот на руската армија, Анатолиј Ноговицин.

Над 118 илјади бегалци од кризата во Грузија

Макфакс - 15.08.2008

Врховниот комесеријат за бегалци при Обединетите нации (ОН) соопшти дека бројот на бегалците од конфликтот меѓу Русија и Грузија, се искачи на 118 илјади луѓе, официјално е соопштено. Информациите, како што информираат од ОН се темелат на податоци од руската и грузиската влада.

Грузискиот претседател потпиша примирје со Русија

Макфакс - 15.08.2008

Грузискиот претседател Михаил Сакашвили попладнево изјави дека потпишал прекин на огнот со Русија, со кој се заштитуваат интересите на Грузија и покрај отстапките направени кон Москва.

Руските сили се повлекуваат од Гори

А1 - 14.08.2008

Руските војски почнаа да се повлекуваат од Гори, соопшти портпарол на грузиското МВР. Во Гори денеска се враќаат грузиските полицајци кои ќе го обезбедуваат мирот во градот.

Русија подготвена да го гарантира статусот на Абхазија и Јужна Осетија

А1 - 14.08.2008

Русија ќе поддржи каква било одлука на Абхазија и Јужна Осетија што се однесува за нивниот статус во иднина, објавија руските медиуми цитирајќи го рускиот претседател Дмитриј Медведев. Во Кремљ тој денеска има средба со лидерите на сепаратистичките грузиски региони Абхазија и Јужна Осетија.

Анализа: Русија покажа кој е газда на Кавказот

А1 - 14.08.2008

Со големата победа во шестдневната војна со Грузија, Русија покажа кој е газда на Кавказот. Моќниот двоец во Кремљ, Медведев - Путин, не можеше да посака поубава прилика од намерата на грузискиот претседател Михаил Саакашвили со воена сила да го покори проблематичниот проруски регион, Јужна ...

Вчера во Грузија

BBC - 14.08.2008

Русија вчера велеше дека демонтирала и уништила воена опрема и муниција во празна грузиска воена база крај Гори, град на околу дваесет и пет километри од отцепениот регион Јужна Осетија. Бепше соопштено дека акцијата е преземена заради демилитаризација на конфликтната зона.

Путин извојува целосна победа

Време - 14.08.2008

Поголем дел од светскиот печат во вчерашните изданија коментира дека Русија во војната со Грузија постигнала целосна воена и дипломатска победа. - Русија има свои интереси кои не се совпаѓаат со оние на останатите држави во Европа. Победата на Путин е целосна.

Лавров: Грузиските мировници се покажаа како страшливци

Вест - 14.08.2008

МОСКВА/ТБИЛИСИ - Колона руски тенкови и оклопни возила вчера го напуштија градот Гори по што грузиските власти и дел од светските медиуми објавија дека руските трупи тргнале на Тбилиси.

Јужна Осетија и Грузија жалат и ги бројат мртвите

Утрински - 14.08.2008

Грузија мора да плати воена отштета, вели рускиот министер за надворешни, Лавров Од нашиот дописник Бранко Влаховиќ МОСКВА - „Грузија мора да плати воена отштета за уривањата во Јужна Осетија“, изјави вчера рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров.

ЕУ сака да испрати мировници во Јужна Осетија

Утрински - 14.08.2008

Саакашвили со претседателите на Полска и на Украина, Лех Качињски и Виктор Јушченко Саркози е убеден оти Русија ќе го прифати европското присуство, но Карл Билд е отворено скептичен БРИСЕЛ - Министрите за надворешни работи на земјите-членки на ЕУ вчера изразија поддршка за намерата за испраќање ЕУ- ...

ВО ГРУЗИЈА ПРИСТИГНУВА АМЕРИКАНСКА ХУМАНИТАРНА ПОМОШ

Телма - 14.08.2008

Американски воени авиони С-17 почнаа да доставуваат хуманитарна помош во Грузија. Првиот авион С-17 се приземји синоќа во Грузија, а следниот се очекува денеска.

Јужна Осетија - метастаза на Косово

Дневник - 14.08.2008

Сцени какви што веќе сме виделе на Косово - руски војници поминуваат покрај уништен грузиски тенк во Јужна Осетија Јужна Осетија, низ призмата на западната политика на двојни стандарди,субјективноста на меѓународниотфактор и недоследноста во почитувањето на меѓународното право, се одразува како ...

Оружјето стивна, со молк испратени жртвите

Дневник - 14.08.2008

Европската Унија вчера прифати да испрати набљудувачка мисија во Јужна Осетија, за да се контролира прекинот на огнот и повлекување то на силите на двете страни, а да се овозможи хуманитарна помош за настраданите Во Гори, родното место на Сталин, нема руски тенкови - илјадници луѓе останаа без ...

Грузија тужи во Хаг, Русија почна истрага

Дневник - 14.08.2008

Наспроти извештаите дека прекинот на огнот се почитува, функционери од САД и од Грузија ги обвинија руските сили дека вршат злосторства врз села во Јужна Осетија.Имаме извештаи за запалени села, пукања и убиства - изјави Метју Бриза, американски претставник во регионот.

Белата куќа остана без адути

Дневник - 14.08.2008

Соединетите Американски Држави се делумно виновни поради поттикнувањето на раководството во Тбилиси да почне војна, а сега немаат начин како да ги запрат руските сили да не навлезат подлабоко во Грузија, велат експерти анкетирани од Ројтерс.

Грузија и Русија се обвинуваат за прекршување на примирјето

Н.Македонија - 14.08.2008

Грузиските власти вчера ја обвинија Русија дека го прекршила прекинот на огнот, издејствуван со посредство на францускиот претседател Никола Саркози, кој претходно го поддржаа двете завојувани страни. Москва веднаш ги демантира обвинувањата на грузиските власти, јави АФП.

Русите се повлекуваат од Гори

Форум - 14.08.2008

Руските трупи започнале со повлекување од нивните позиции на главниот грузиски автопат исток-запад во близина на градот Гори, соопштиле од грузиското министерство за внатрешни работи, пренесува Асошиејтед Прес. Стратешкиот град се наоѓа 25 километри јужно од регионот Јужна Осетија.

Пакт за ненапаѓање на Ј.Осетија и Абхазија

Форум - 14.08.2008

Дојче веле)Русија бара од Грузија потпишување на пакт за ненапаѓање на регионите Јужна Осетија и Абхазија. Претседателот Дмитриј Медведев, според наводи од неговиот кабинет, во телефонски разговор барал од францускиот претседател Никола Саркози да ја наведе Грузија на потпишување таков договор.

“Интегритетот на Грузија е мртво прашање“

Форум - 14.08.2008

Рускиот министер за надворешни работи изјавил дека прашањето за грузискиот територијален интегритет е “мртво прашање“, пренесува Асошиејтед Прес.

Русија сака да ѕирне во пакетите за Грузија

Дневник - 14.08.2008

Генералштабот на руските сили вчера изрази сомневање за содржината на пакетите што Американците ги префрлаат со авион во Грузија. Американски воени авиони вчера почнаа да доставуваат контејнери, за кои тврдат дека содржат хуманитарна помош. Акцијата завчера ја најави претседателот Џорџ Буш.

ЌЕ СЕ ИСТРАЖУВА ГЕНОЦИД НАД РУСКИ ГРАЃАНИ ВО ЈУЖНА ОСЕТИЈА

Сител - 14.08.2008

ЌЕ СЕ ИСТРАЖУВА ГЕНОЦИД НАД РУСКИ ГРАЃАНИ ВО ЈУЖНА ОСЕТИЈА Во врска со убиствата на руски граѓани во Јужна Осетија Истражниот комитет при руското Обвинителство (СКП) покрена кривична постапка за геноцид во врска со масовните убиства во Јужна Осетија, изјави помошникот на претседателот на СКП Игор ...

Русија триумфира и ги постигна целите во Грузија

Кирилица - 14.08.2008

Геополитичкиот институт “Стратфор” оцени дека Русија ја прекинала војната во Јужна Осетија во прав момент. Според анализите на институтот, Москва ги постигнала сите свои цели, ја скршиле Грузија, и ги уништиле шансите да влезе во западната алијанса, повторно се враќа како херој меѓу ...

ДМИТРИЈ МЕДВЕДЕВ И ЛИДЕРИТЕ НА АБХАЗИЈА И ЈУЖНА ОСЕТИЈА ПОТПИШАА ПЛАН ЗА МИР ВО ГРУЗИЈА ОД ШЕСТ ТОЧКИ

Сител - 14.08.2008

ДМИТРИЈ МЕДВЕДЕВ И ЛИДЕРИТЕ НА АБХАЗИЈА И ЈУЖНА ОСЕТИЈА ПОТПИШАА ПЛАН ЗА МИР ВО ГРУЗИЈА ОД ШЕСТ ТОЧКИ - Рускиот претседател Дмитриј Медведев ги прими во Кремљ лидерите на самопрогласените грузиски републики Абхазија и Јужна Осетија.

ЕУ ПОЧНА ДА ДОСТАВУВА ХУМАНИТАРНА ПОМОШ ВО ГРУЗИЈА

Сител - 14.08.2008

Европската унија почна да испраќа хуманитарна помош за Грузија од сопствениот Центар за цивилна заштита, кој беше активиран на 12 август по апелот на Грузија за меѓународна помош.

ГРУЗИЈА ЈА НАПУШТА ЗНД

Сител - 14.08.2008

Грузискиот претседател Михал Саакашвили во вторникот најави дека Грузија ќе ја напушти ЗНД, при што ги повика и другите земји-членки го следат примерот на Тбилиси.

Русија ќе ја почитува волјата на Абхазија и Јижна Осетија

Кирилица - 14.08.2008

Русија ќе поддржи каква било одлука на Абхазија и Јужна Осетија што се однесува за нивниот статус во иднина, објавија руските медиуми цитирајќи го рускиот претседател Дмитриј Медведев . Во Кремљ, Медведев денеска се сретнал со лидерите на сепаратистичките грузиски региони Абхазија и Јужна Осетија.

Меркел во посета на Русија и Грузија

Кирилица - 14.08.2008

Германската канцеларка Ангела Меркел утре во руското крајбрежје на Црно Море ќе се сретне со тамошниот претседател Дмитриј Медведев . Главна тема на разговорот е ситуацијата околу Јужна Осетија и Абхазија.

Грузија се повлекува од Заедницата на независни држави

Кирилица - 14.08.2008

Грузискиот парламент денеска донесе едногласна одлука Грузија да се повлече од Заедницата на независни држави, соопшти грузискиот претседател Михаил Саакашвили . Пратениците гласаа за излегување од Заедницата, создадена по распадот на Советскиот сојуз, а во која што доминира Москва.

РУСИЈА БАРА ГРУЗИЈА ДА СЕ ОБВРЗЕ ДА НЕ ГИ НАПАЃА АБХАЗИЈА И ЈУЖНА ОСЕТИЈА

Сител - 14.08.2008

РУСИЈА БАРА ГРУЗИЈА ДА СЕ ОБВРЗЕ ДА НЕ ГИ НАПАЃА АБХАЗИЈА И ЈУЖНА ОСЕТИЈА Русија бара од Грузија таа преку потпишување на документ да се обврзе дека нема да ги напаѓа Абхазија и Јужна Осетија.

АБХАЗИЈА И ЈУЖНА ОСЕТИЈА НЕ ОТСТАПУВААТ ОД НЕЗАВИСНОСТ

Сител - 14.08.2008

АБХАЗИЈА И ЈУЖНА ОСЕТИЈА НЕ ОТСТАПУВААТ ОД НЕЗАВИСНОСТ Сепаратистичките републики Абхазија и Јужна Осетија решени се да се стекнат со независност, истакнаа нивните лидери Сергеј Багапш и Едуард Кокојти на заедничката прес-конференција во Москва.

Москва е немилосрдна

Вечер - 14.08.2008

Грузискиот претседател Михаил Сакашвили во колумна во Вашингтон пост наведува дека западните лидери мора да испратат мировници во Грузија без одлагање. Во спротивно нивните демократски идеали ќе звучат празно. "Само западни мировници може да стават крај на војната", потенцира Сакашвили.

Руската армија се повлекува од Гори

Нетпрес - 14.08.2008

Руските сили, кои ја освоија територијата околу грузискиот град Гори, почнале да се повлекуваат, јавува “Би-Би-Си-“. Во информацијата се вели дека повлекувањето ја потврдува руската обврска во однос на мировната спогодба, со која беше завршена петдневниот руско-грузиски воен конфликт.

Американски авион со хуманитарна помош пристигна во Грузија

Нетпрес - 14.08.2008

Американскит воен авион Ц-17 пристигнал во Тбилиси со хуманитарна помош за жртвите од воените дејствија меѓу грузиските и руските сили.

Операција “Триумф”

Нетпрес - 14.08.2008

Русија во војната во Јужна Осетија ги постигнала сите свои цели, а судирите ги прекина во најдобриот можен момент, враќајќи се на меѓународната сцена како херој. Русија ја прекина војната во Јужна Осетија во вистински момент, е проценка на геополитичкиот институт “Стратфор“.

Русија ќе ја поддржи секоја одлука на народот на Осетија и Абхазија

Нетпрес - 14.08.2008

Русија ќе ја поддржи секоја одлука која ќе ја донесе народот на Јужна Осетија и Абхазија, изјавил денеска рускиот претседател Дмитриј Медведев.

Грузиските сили ја враќаат контролата над Гори

Макфакс - 14.08.2008

Грузиските сили ја враќаат контролата над градот Гори, во близина на сепаратистичката област Јужна Осетија, соопшти грузиското Министерството за внатрешни работи.

Руското Обвинителство започна истрага за геноцид во Јужна Осетија

Макфакс - 14.08.2008

Руското Обвинителство започна истрага за геноцид во Јужна Осетија Москва /14/08/ 09:43 Руското Обвинителство започна истрага за „геноцид“ по грузиската воена операција во Јужна Осетија, соопшти претставник на истражниот комитет на Генералното обвинителство, Игор Комисаров.

Руските сили се уште во Гори

Макфакс - 14.08.2008

Руски тенкови се вратија во грузискиот град Гори, но единствено да го помогнат повлекувањето на силите, соопшти грузискиот министерство за внатрешни работи.

Лавров – Територијалната целост на Грузија е „де факто ограничена“

Макфакс - 14.08.2008

Територијалната целост на Грузија е „де факто ограничена“, изјави шефот на руската дипломатија, Сергеј Лавров, додавајќи дека тоа прашање може да се реши единствено со „пронаоѓање на меѓусебно прифатливи решенија“.

Грузија ја обвини Русија за „нечовечко постапување“

Макфакс - 14.08.2008

Грузискиот амбасадор во Обединетите нации (ОН) го осуди „нечовечкото однесување на руските војници“ спрема цивилите во Грузија.

Грузија се повлекува од Заедницата на независни држави

Макфакс - 14.08.2008

Грузискиот парламент денеска донесе едногласна одлука Грузија да се повлече од Заедницата на независни држави, соопшти грузискиот претседател Михаил Саакашвили. Пратениците гласаа за излегување од Заедницата, создадена по распадот на Советскиот сојуз, а во која што доминира Москва.

Во конфликтот меѓу Тбилиси и Москва загинале 175 Грузијци

А1 - 13.08.2008

Во конфликтот меѓу Тбилиси и Москва загинале 175 Грузијци, повеќето од нив цивили, изјави министерот за здравство на Грузија Александер Квиташвили. Претходните податоци беа 92 загинати, од кои 40 цивили.

Западните медиуми пристрасно известуваат за Грузија

А1 - 13.08.2008

Рускиот амбасадор во Македонија се огласи за да ги дообјасни медиумските извештаи за војната во Грузија. Тој потврдува дека најголемиот град во Јужна Осетија е разурнат, но вели дека треба да се постави прашањето кој го уништил Цхинвали.

Саркози: Москва и Тбилиси го прифатија планот

А1 - 13.08.2008

Претседателот на Франција Никола Саркози изјави дека е постигната согласност меѓу Русија и Грузија за мировниот договор. Клучно за постигнувањето компромис се покажа надминувањето на забелешката за идните преговори за статусот на Јужна Осетија.

Министрите на ЕУ ќе расправаат за конфликтот во Грузија

А1 - 13.08.2008

Министрите за надворешни работи на Европската унија денеска треба да одржат итен состанок за руско-грузискиот судир околу Јужна Осетија.

Примирјето во Грузија главно се почитува

А1 - 13.08.2008

Примирјето меѓу Русија и Грузија генерално се почитува, со повремени помали инциденти за кои двете страни меѓусебно се обвинуваат. Руската армија ги нарече лага тврдењата на грузискиот претседател Саакашвили дека колона од 60 руски тенкови од Гори, тргнала во правец на Тбилиси.

Примирје меѓу Русија и Грузија

BBC - 13.08.2008

Еден ден по засилената дипломатска активност во Русија и Грузија, францускиот претседател Никола Саркози ги убеди двете земји во принцип да се согласат на мировен план и да му стават крај на судирот.

Отцепување и на Абхазија?

BBC - 13.08.2008

Додека меѓународното внимание е насочено кон насилствата во Јужна Осетија, Грузија претрпе нов удар на вториот фронт - сепаратистичкиот регион Абхазија.

Медведев нареди прекин на огнот

Време - 13.08.2008

Рускиот претседател Дмитриј Медведев вчера нареди нареди прекин на воените дејства во Грузија, откако францускиот претседател Никола Саркози пристигна во мировна мисија во Москва, јави „Си-Ен-Ен“. - Донесов решение за прекин на операциите за принудување на грузиските власти кон мир.

Русија може да ја окупира Грузија за два дена

Време - 13.08.2008

Русија има сила да ја окупира Грузија за два дена но тоа не се нашите намери, затоа што ние го почитуваме територијалниот интегритет на Грузија, изјави рускиот амбасадор во Македонија, Владимир Солоцински.

Буш: Недозволена инвазија врз суверена држава

Време - 13.08.2008

Американскиот претседател Џорџ Буш вчера ја повика Русија да ја прекине воената операција во Грузија и ги нарече акциите на Москва недозволена инвазија врз суверена држава. - Русија нападна суверена соседна држава и и се закани на демократската Влада избрана од народот.

Повеќе од 100.000 раселени лица

Време - 13.08.2008

Бројот на раселени лица од конфликтот во Јужна Осетија е речиси 100.000, соопшти УНХЦР и побара властите да отворат хуманитарни коридори. УНХЦР тврди дека бројот на луѓето кои влегле од Јужна Осетија во Северна Осетија е околу 30.000, додека во Јужна Осетија има 12.000 раселени.

Медведев нареди прекин на огнот, Грузија бара докази

Вест - 13.08.2008

МОСКВА/ТБИЛИСИ , 13 август (Ројтерс) - Рускиот претседател Дмитри Медведев вчера нареди прекин на огнот во воените операции во Грузија, но Тбилиси фрли сомнеж врз објавата, велејќи дека руски борбени авиони бомбардирале две села.

Русија ја запре војната во Грузија

Утрински - 13.08.2008

Вчера во Москва беше Николас Саркози да помогне во пронаоѓањето на мирот Од нашиот дописник Бранко Влаховиќ МОСКВА - Рускиот претседател Дмитриј Медведев вчера малку пред 12 часот и' нареди на својата армија да ги сопре сите акции во Грузија.

Михаил Саакашвили

Утрински - 13.08.2008

Михаил Саакашвили Грузискиот претседател реши „да го мине Рубикон“, но се чини се пресмета во плановите дека обидот за враќање на грузискиот суверенитет во сепаратистичката Јужна Осетија ќе ја зголеми неговата популарност дома и симпатиите на Запад во вид на членска карта во НАТО - цел на која ...

Запад пред тежок избор како да реагира

Утрински - 13.08.2008

Со кусата војна на Кавказ завршува периодот на постсоветската ера. Русија сака да биде повторно голема сила ВАШИНГТОН - Акцијата на руските трупи во Грузија претставува обид да се врати часовникот назад на деновите кога Москва имаше неприкосновено влијание врз она што го сметаше за свое „блиско ...

Според УНХЦР, конфликтот во Грузија расели 100.000 лица

Утрински - 13.08.2008

Дури 30.000 луѓе од Јужна Осетија отишле во Руската Федерација ЖЕНЕВА - Речиси 100.000 лица ги напуштија своите домови поради конфликтот во Грузија, соопшти вчера агенцијата на ОН за бегалци.

Рускиот амбасадор вели дека Саакашвили погрешно читал пораки од Вашингтон

Утрински - 13.08.2008

За време на Саакашвили, Грузија го зголеми воениот буџет за 30 пати Три цели требаше да бидат постигнати со руската интервенција против грузиските сили откако на 8 август Грузија ја нападна Јужна Осетија: Повлекување на грузиската армија од Јужна Осетија, враќање на состојбите на нивото од пред 8 ...

Грузија не би ја нападнала Јужна Осетија без согласност на Буш

Утрински - 13.08.2008

Грузија не би ја нападнала Јужна Осетија без согласност на Буш Хавана - Владата на Грузија „никогаш не би се решила да ја нападне престолнината на Јужна Осетија без претходна согласност од претседателот на САД, Џорџ Буш, пишува кубански лидер Фидел Кастро во текстот објавен на кубанскиот ...

САРКОЗИ: "РУСИЈА И ГРУЗИЈА ГО ПРИФАЌААТ МИРОВНИОТ ПЛАН"

Телма - 13.08.2008

САРКОЗИ: "РУСИЈА И ГРУЗИЈА ГО ПРИФАЌААТ МИРОВНИОТ ПЛАН" Грузија и Русија ги прифатија предлозите за мировен план за решавање на конфликтот меѓу нив, изјави францускиот претседател Никола Саркози по синоќешната средба во Тбилиси со грузискиот претседател Михаил Сакашвили.

ГРУЗИЈА ТЕШКО ПОРАЗЕНА - ВИНАТА СЕ БАРА КАЈ СААКАШВИЛИ

Телма - 13.08.2008

Грузиските сили ја напуштија синоќа клисурата Кодори во сепаратистичката република Абхазија, откако беа истиснати од војската на таа република која вчера утрото презеде широка офанзива. Официјален Тбилиси ја потврди веста за повлекувањето.

Јужна Осетија и Абхазија не ќе можат да живеат во Грузија

Дневник - 13.08.2008

Повозрасна жителка на Цхинвали се поздравува со руски војник Јужна Осетија и Абхазија веќе не можат да живеат во Грузија, а претседателот Михаил Саакашвили ја уништи територијалната целовитост на земјата, смета Владимир Солоцински, руски амбасадор во Македонија.

Ечат ветувања за мир, ечат и експлозии

Дневник - 13.08.2008

Руска самоодна хаубица напредува на позиција во село Џава кај Цхинвали во Јужна Осетија И Русија и Грузија вчера објавија дека ги запреле сите воени акции, но во Јужна Осетија попладнето повторно паѓаа бомби.

Стратегиски превид на Тбилиси

Дневник - 13.08.2008

Стратегиски превид на Тбилиси Ако одите во војна, како што направија Грузијците, мора да пресметате какви ќе бидат последиците, сосема сигурно беше дека Русите ќе реагираат жестоко, вели Брус Џорџ, британски пратеник Командоси од руската елитна единица Васток, од Чеченија, на позиција во Јужна ...

Дојдоа „петте минути“ на Европејците

Форум - 13.08.2008

САД се страна во конфликтот во Кавказот, па не можат да бидат објективен посредник во меѓународните напори за изнаоѓање дипломатско решение. Коментира Миодраг Сориќ .

Москва и Тбилиси се согласија на мировниот план

Форум - 13.08.2008

По петдневна војна на југот на Кавказ Русија и Грузија, со посредство на Франција како претседавач на ЕУ постигнаа спогодба за прекин на огнот во регионот на Јужна Осетија. (Дојче веле) Мировната мисија на францускиот претседател Никола Саркози беше успешна.

Медведев пресече - прекин на огнот во Грузија

Н.Македонија - 13.08.2008

Рускиот претседател Дмитриј Медведев вчера наредил запирање на воената офанзива во Грузија затоа што, според него, целта на акцијата била исполнета, притоа нагласувајќи дека воената операција може повторно да продолжи доколку грузиската страна комплетно не прекине со воените дејства, јави АФП.

Абхазијци навлегле на грузиска територија

Форум - 13.08.2008

Ова е абхазиска земја“, рекол еден од борците. Тие полагале право на земјата што некогаш била абхазиска територија и што грузиските трупи ја напуштија без отпор. “Границата се протега низ реката веќе 1000 години“, изјавил Руслан Кишмариа , претставник на сепаратистите.

Околу 100.000 раселени од конфликтот во Јужна Осетија

Кирилица - 13.08.2008

Бројот на раселени лица од конфликтот во Јужна Осетија е речиси 100.000, соопшти УНХЦР и побара властите да отворат хуманитарни коридори. УНХЦР тврди дека бројот на луѓето кои влегле од Јужна Осетија во Северна Осетија е околу 30.000 додека во Јужна Осетија има 12.000 раселени.

СОВЕТОТ НА МИНИСТРИ НА ЕУ ЌЕ РАСПРАВА ЗА СИТУАЦИЈАТА ВО ГРУЗИЈА

Сител - 13.08.2008

На состанокот претседавачот со Советот на министри, шефот на француската дипломатија Бернар Кушнер ќе ги информира колегите за резултатите од состанокот на претседателството на ЕУ во Москва и Тбилиси.

РУСКИТЕ МИРОВНИЦИ ЌЕ ВОВЕДАТ ДОПОЛНИТЕЛНИ МЕРКИ ЗА БЕЗБЕДНОСТ ВО ЈУЖНА ОСЕТИЈА

Сител - 13.08.2008

РУСКИТЕ МИРОВНИЦИ ЌЕ ВОВЕДАТ ДОПОЛНИТЕЛНИ МЕРКИ ЗА БЕЗБЕДНОСТ ВО ЈУЖНА ОСЕТИЈА Руските мировници ќе воведат дополнителни мерки за безбедност во Јужна Осетија, но таму веќе нема да има грузиски мировници, изјави денеска шефот на дипломатијата на Русија Сергеј Лавров.

Путин покажа кој е главен на Кавказот

Кирилица - 13.08.2008

Рускиот премиер, Владимир Путин во текот на воената криза во Грузија му покажа на западот кој е главен на Кавказот, а и во самата Русија, пренесува српскиот сајт “24часа“.

Абхазиските сили поставија нова граница кон Грузија

Кирилица - 13.08.2008

- Ова е абхазиска земја, рекол еден од борците. Тие тврделе дека имаат право на она што историски претставувало абхазиска територија и оти грузиските трупи си заминале без проблем.

ПОСТИГНАТА Е СОГЛАСНОСТ МЕЃУ РУСИЈА И ГРУЗИЈА ЗА ПРЕКИН НА СУДИРИТЕ

Сител - 13.08.2008

ПРЕГОВОРИ, А НЕ ВОЈНА - СПЕТАКУЛАРЕН ЗАКЛУЧОК НА ЕУ ПОСТИГНАТА Е СОГЛАСНОСТ МЕЃУ РУСИЈА И ГРУЗИЈА ЗА ПРЕКИН НА СУДИРИТЕ Состојбата на Кавказот денеска е релативно мирна но неизвесна.

РУСКИТЕ И ГРУЗИСКИТЕ ВОЈНИЦИ СЕ ВРАТИЈА НА ВООБИЧАЕНИОТ РЕЖИМ НА РАБОТА

Сител - 13.08.2008

Овие единици, кои беа предислоцирани поради конфликтот меѓу Москва и Тбилиси, се вратија на вообичаениот режим на работа. - Руските војници, кои беа во реонот на грузискиот град Зугдиди и неговата околина, веќе се вратија во Абхазија, потврди Кутелија.

Путин - газда на Кавказот

Вечер - 13.08.2008

Путин во текот на воената криза во Грузија му покажа на западот кој е главен на Кавказот, а и во самата Русија, пренесува српскиот сајт "24часа".

Русија ја матира Грузија

Вечер - 13.08.2008

Грузијците, според француски извор, паднале "во стапица" сметајќи дека рускиот премиер Путин, кој се наоѓаше на ОИ во Пекинг, нема да реагира.

Русија почнала распит на грузиските воени заробеници

Нетпрес - 13.08.2008

Комисија при главното руско обвинителство денеска почналa сослушување на грузиските воени заробеници, кои учествувале во нападите во Јужна Осетија, јавува руската новинска агенција “Интерфакс“.

Грузиската авантура го зацврсти “царот“ Путин на тронот на Русија

Нетпрес - 13.08.2008

Путин во текот на воената криза во Грузија му покажа на западот кој е главен на Кавказот, а и во самата Русија, пренесува српскиот сајт “24часа“.

Кои се шестте точки на руско-грузискиот мировен план?

Нетпрес - 13.08.2008

Претседаделот на Грузија, Михаил Сакашвили, на состанокот со неговиот француски колега Николас Саркози, во Тбилиси, го прифатил планот за завршување на воената криза.

Меккејн заработува поени со осуда на Русија

Нетпрес - 13.08.2008

Американскиот сенатор Џон Меккејн, републиканскиот кандидат за претседател на САД, би можел, благодарение на остриот став кон Русија по повод нејзиниот судар со грузија во Јужна Осетија, да стекне нови поени во трката против Барак Обама, демократскиот противкандидат.

Министрите на ЕУ ќе расправаат за конфликтот во Грузија

Макфакс - 13.08.2008

Министрите за надворешни работи на Европската унија(ЕУ) денеска треба да одржат итен состанок за руско-грузискиот судир околу Јужна Осетија.

Абхазија и Јужна Осетија не сакаат преговори со Грузија

Макфакс - 13.08.2008

Лидерите на проруските сепаратистички области Абхазија и Јужна Осетија ја отфрлија можноста за преговори со Грузија, обвинувајќи го Тбилиси за „геноцид“, пренесува Интерфакс. „Не разговараме со организатори на геноцид...

Чуркин – САД ја поддржаа воената операција на Грузија

Макфакс - 13.08.2008

Соединетите Американски Држави (САД) ја поддржаа грузиската воена операција против сепаратистичката област Јужна Осетија, што го предизвика вмешувањето на руската армија, изјави рускиот амбасадор во Обединетите нации, Виталиј Чуркин.

Лавров – Русија го почитува суверенитетот на Грузија

Макфакс - 13.08.2008

Тврдењата дека воената интервенција на Русија во Јужна Осетија е обид да се стави контрола над Грузија и да се симне нејзината влада се „глупости“, изјави рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров.

Саркози: Москва и Тбилиси го прифатија планот

Макфакс - 13.08.2008

Претседателот на Франција Никола Саркози, изјави дека е постигната согласност меѓу Русија и Грузија за мировниот договор. Клучно за постигнувањето компромис се покажа надминувањето на забелешката за идните преговори за статусот на Јужна Осетија.

ЕУ испраќа мировни набљудувачи во Грузија

Макфакс - 13.08.2008

Шефовите на дипломатии на Европската унија (ЕУ), на вонреден состанок денеска во Брисел, изразија подготвеност да испратат мировни набљудувачи за да го надгледуваат примирјето меѓу Грузија и Русија, во Јужна Осетија.

Околу 3.500 Грузијци ги напуштиле домовите

Макфакс - 13.08.2008

Околу 3.500 луѓе ги напуштиле своите домови во Грузија заради конфликтот со Русија, соопштија грузиските власти и хуманитарните агенции на Обединетите нации (ОН), но агенциите се подготвени да им помогнат на најмалку 30 илјади луѓе.

Силите на Абхазија поставиле нова граница на реката Ингури

Макфакс - 13.08.2008

Неколку десетици борци од грузискиот сепаратистички регион Абхазија, влегле на територијата на Грузија и поставиле знаме на мост преку реката Ингури, јавуваат агенциите. „Ова е абхазиска земја“, рекол еден од борците.

Русија ќе издвои 400 млн. долари за обнова на Цхинвали

Макфакс - 13.08.2008

Русија, во текот на оваа година ќе издвои најмалку 400 милиони долари за обнова на главниот град на Јужна Осетија, Цхинвали, соопшти денеска рускиот министер за финансии, Алексеј Кудрин.

Грузија бара ОН да го запрат конфликтот

А1 - 12.08.2008

„Грузија апелира мировните сили на Обединетите нации да интервенираат и да го запрат сегашниот судир со Русија“, изјави Георги Бадридзе, вршител на должност во грузиската амбасада во Лондон. „Изјавите и изразите на добра волја не успеаја.

Русија и ЕУ се договорија за решавање на воениот судир

А1 - 12.08.2008

Русија и Европската унија ги усогласија принципите за решавање на грузиско-рускиот воен судир. Конечно запирање на воените дејствија, враќање на грузиската армија на почетните позициите, откажување на употреба на сила и повлекување на руската армија на позициите од пред почетокот на воените ...

Буш ги осуди руските акции во Грузија

BBC - 12.08.2008

Американскиот претседател Џорџ Буш, во отворен напад на руските акции во Грузија, остро ја осуди Москва, повикувајќи ја да го почитува територијалниот интегритет на Грузија и да ги повлече нејзините трупи.

Крај на акциите но бегалци сепак има

BBC - 12.08.2008

Рускиот претседател нареди крај на воените операции во Грузија но каде стои Русија сега во однос на грузиските власти? Москва отсекогаш беше јасна дека овој судир ќе го заврши под свои услови.

Дали Грузија може да се спореди со Косово?

BBC - 12.08.2008

Дали можат да се повлечат паралели меѓу случувањата во Грузија и оние на Косово? БиБиСи за ова зборуваше со двајца македонски аналитичари и најпрвин го праша Митко Билјаноски, уредник во весникот „Дневник" , како големите сили влијаат на развојот на овој судир, особено имајќи ја предвид поддршката ...

Медведев: Руската воена операција наскоро ќе заврши

Време - 12.08.2008

Медведев: Руската воена операција наскоро ќе заврши Рускиот претседател Дмитриј Медведев вчера изјави дека руската воена операција во Јужна Осетија наскоро ќе заврши. - Главниот дел од операцијата, чија цел е да ги принуди грузиските власти да го обноват мирот во Јужна Осетија, заврши.

Ултиматум до грузиските трупи во Абхазија

Време - 12.08.2008

Руските сили во Абхазија вчера упатија ултиматум до грузиските трупи да го положат оружјето, изјави рускиот генерал-мајор Сергеј Чабан.

Тбилиси потпиша прекин на огнот, Русија продолжи со воените акции

Вест - 12.08.2008

ТБИЛИСИ, 12 август (Ројтерс) - Руските сили вчера го одбија понуденото примирје од страна на Грузија, и продолжија со воение акции во Јужна Осетија, а дури и ги проширија и во вториот сепаратистички регион Абхазија.

Избрзан потег во големата игра

Утрински - 12.08.2008

Грузискиот претседател Михаил Саакашвили не почувствува дека ќе ја изгуби токму во Јужна Осетија. Претседателот на некогашната советска република, која се одвои по распадот на поранешниот Советски Сојуз, го избра токму 8.8.2008, датум во кој светот ги славеше 29.

Буш- Рускиот одговор во Грузија е „диспропорционален“

Утрински - 12.08.2008

ПЕКИНГ - Американскиот претседател Џорџ Буш вчера изјави дека му кажал на рускиот премиер Владимир Путин дека е длабоко загрижен околу „диспропорционалниот одговор“ на Русија против Грузија во конфликтот во Јужна Осетија.

Дали мирот во Осетија е само на хартија

Утрински - 12.08.2008

Францускиот министер Бернар Кушнер во Гори, кој беше нападнат од руските сили Иако Саакашвили потпиша неговата армија да го прекине огнот и вчера се слушаа пукотници Од нашиот дописник Бранко Влаховиќ МОСКВА - Со префрлањето на 9.000 војници и 350 различни оклопни возила во Абхазија руската армија ...

Еден милион евра хуманитарна помош за Јужна Осетија од ЕУ

Утрински - 12.08.2008

Еден милион евра хуманитарна помош за Јужна Осетија од ЕУ БРИСЕЛ - Европската комисија издвои еден милион евра хуманитарна помош за цивилите погодени од борбите во Јужна Осетија, се наведува во соопштението.

РУСИЈА ГИ ЗАПРЕ ВОЕНИТЕ ОПЕРАЦИИ ВО ГРУЗИЈА

Телма - 12.08.2008

Врз основа на вашиот извештај, донесов решение за прекинување на операциите, што имаа за цел да ги принудат грузиските власти кон мир“, изјави Медведев по средбата со рускиот министер за одбрана Анатолиј Серџоков. „Целта на операцијата е постигната.

Екехеирија!

Дневник - 12.08.2008

Олимписките игри е највисокиот цивилизациски симбол на натпревар меѓу народите. Секои четири години, мотото „цитиус, алтиус, фортиус“ (побрзо, повисоко, посилно) активира некаков си нервен центар,кој рефлексно пушта солзи радосници од очите на првите звуци од химната.

Војната стигна до прагот на Абхазија

Дневник - 12.08.2008

Огнот на Русија и Грузија ја продолжија војната за Јужна Осетија, а се' повеќе мириса на војна и во другиот проруски бунтовнички регион - во Абхазија.

Tурција испрати медицински тим на границата со Грузија

SETimes - 12.08.2008

НКАРА, Турција -- Турската Црвена полумесечина во саботата (9-ти август) објави дека испраќа медицински тим на границата помеѓу Турција и Јужна Осетија во обид да им помогне на жртвите од вооружениот конфликт помеѓу Русиај и Грузија.

Доминацијата со Кавказ ја доближува Москва до Медитеранот

Н.Македонија - 12.08.2008

На 9 август претседателот на Грузија, Михаил Сакашвили, му покажа на светот како е можно еден лош политичар со една одлука да ја уништи иднината на својата земја. Ретко кога во живо може да се види што значи кога некој несоодветен ќе се најде на погрешно место во погрешно време.

Сакашвили бара примирје, Русија ја прошири офанзивата

Н.Македонија - 12.08.2008

Грузискиот претседател Михаил Сакашвили вчера во Тбилиси потпиша предлог за итен прекин на огнот меѓу Грузија и Русија, подготвен од шефовите на дипломатиите на Франција и на Финска, Бернар Кушнер и Александар Стаб.

„Примерното момче“ испровоцира војна

Форум - 12.08.2008

Дојче веле) Портрет: Михаил Саакашвили е на чело на Грузија од „розовата револуција“ во 2003-та. За Западот долго време беше „примерно момче“ во спроведувањето реформи. Сега тој ја провоцира ескалацијата на конфликтот.

Русија има мандат од ОН за ангажманот во Осетија

Форум - 12.08.2008

Руската армија има капацитет за два дена да ја прегази Грузија, но тоа не е цел на операцијата на руската армија, ниту е руски интерес, изјави рускиот амбасадор во Македонија.

Буш: Москва мора да се врати од патот по кој тргнала

Кирилица - 12.08.2008

Во телевизиското обраќање до јавноста по повод судирот во Грузија, претседателот на САД Џорџ Буш остро ја предупреди Русија и рече дека „Москва мора да се врати од патот по кој тргнала“ и дека акциите на Русија „го доведуваат во опасност нејзиниот однос со САД и со Европа“, ...

Сакашвили: Грузија е преполовена

Кирилица - 12.08.2008

Руската војска го превзела делот од автопатот што ги поврзува истокот и западот на Грузија со што, како што кажал претседателот на државата Михаил Сакашвили на синоќешната седница на владата, Русија, практично ја блокирала Грузија од воздух, море и од копно, јави Б92 повикувајќи се на Итар Тас.

Илјадници бегалци ја напуштија Јужна Осетија

Кирилица - 12.08.2008

Од страв од насилството, илјадници бегалци од Јужна Осетија преку планините приминувале во Северна Осетија и во Русија, со секаков можен транспорт, па дури и пеш, соопштуваат руските медиуми.

Абхазија влегува во војната

Кирилица - 12.08.2008

Грузиската сепаратистичка покраина Абхазија прогласила „воена состојба” на дел од својата територија што ќе трае 10 дена, почнувајќи од саботата во 22 часот, известува агенцијата „Интерфакс” пренесувајќи ја одлуката на абхазискиот претседател Сергеј Багапш .

Во Грузија убиен холандски камерман

Кирилица - 12.08.2008

Еден холандски камерман е убиен во Грузија, ја пренесе Тањуг информацијата на холандската новинска агенција АНП која се повикува на странски извори. Агенцијата јавила и дека холандските власти се уште не ја потврдиле информацијата.

Фидел Кастро: Грузија не би се решила да ја нападне Јужна Осетија без согласност на Буш

Канал5 - 12.08.2008

Хавана, 12 април (МИА) - Владата на Грузија „никогаш не би се решила да ја нападне престолнината на Јужна Осетија без претходна согласност од претседателот на САД Џорџ Буш, пишува кубански лидер Фидел Кастро во текстот објавен на кубанскиот информативен сајт.

Кастро: Буш го одобрил нападот на Грузија врз Ј. Осетија

Кирилица - 12.08.2008

По повод воената криза во Грузија синоќа се огласи и пензионираниот лидер на Куба Фидел Кастро . - Раководството на Грузија никогаш не би го нападнала главниот град на Јужна Осетија ако тоа не им го одобриле САД и нивниот претседател Џорџ Буш , напишал во Кастро во своја колумна за кубански медиум.

Русија бара од Грузија мирна разврска на ситуацијата

Кирилица - 12.08.2008

Солоцињски информира дека главниот град на Јужна Осетија, Чинвали бил срамнет со земја пред руската интервенција, дека се убиени 2.000 граѓани а дека 34 илјади ги напуштиле домовите и сега се во Русија.

БРОЈОТ НА РАСЕЛЕНИТЕ ОД КОНФЛИКТОТ ВО ЈУЖНА ОСЕТИЈА Е РЕЧИСИ 100.000

Сител - 12.08.2008

БРОЈОТ НА РАСЕЛЕНИТЕ ОД КОНФЛИКТОТ ВО ЈУЖНА ОСЕТИЈА Е РЕЧИСИ 100.000 Бројот на раселени лица од конфликтот во Јужна Осетија е речиси 100.000, соопшти денеска УНХЦР и побара властите да отворат хуманитарни коридори.

РУСКИОТ АМБАСАДОР ВО ОДБРАНА НА ВОЕНАТА ИНТЕРВЕНЦИЈА ВО ГРУЗИЈА

Сител - 12.08.2008

РУСКИОТ АМБАСАДОР ВО ОДБРАНА НА ВОЕНАТА ИНТЕРВЕНЦИЈА ВО ГРУЗИЈА Дипломатска машинерија на Русија се вклучи во одбрана на руската воена интервенција во Грузија.Според рускиот Амбасадор во Македонија ситуацијата е идентична како во Косово.

Грузија ја напушта Заедницата на независни држави

Кирилица - 12.08.2008

Грузија ќе ја напушти Заедницата на независни држави (ЗНД), изјави денеска грузискиот претседател Михаил Сакашвили , пред десетици илјади свои приврзаници во Тбилиси. - Ние донесовме одлука – Грузија ја напушта ЗНД - рече грузискиот претседател пред 70.000 лица.

Солоцински: ситуацијата со Јужна Осетија и Абхазија е иста со онаа на Косово

Канал5 - 12.08.2008

Споредено со Косово, САД и Велика Британија во Јужна Осетија применуваат двојни стандарди, го објаснуваше постапувањето на руската федерација, нејзиниот амбасадор во Скопје Владимир Солоцински.

РУСИЈА ЈА ПРЕКИНА ВОЕНАТА ОФАНЗИВА ВРЗ ГРУЗИЈА

Сител - 12.08.2008

Рускиот претседател Дмитриј Медведев по 5 дневната жестока офанзива им нареди на руските трупи прекин на воената операција против Грузија. Во налетот на руската армија, грузиските сили кои пред 5 дена ја нападнаа Јужна Осетија, започнаа со повлекување кон главниот грузиски град Тбилиси.

Медведев: Агресорот е казнет!

Вечер - 12.08.2008

Претседателот Саакашвили тврди дека Русија целосно ја блокирала Грузија, Кремљ сака меѓу Грузија и Јужна Осетија да биде создадена демилитаризирана зона, а јужноосетискиот лидер Кокојти побара обединување со рускиот регион на Северна Осетија Рускиот претседател Дмитриј Медведев нареди прекин на ...

Саакашвили: Грузија излегува од ЗНД!

Вечер - 12.08.2008

Грузија излегува од Заедницата на независни држави (ЗНД), изјави на вчерашниот митинг во Тбилиси грузискиот претседател Михаил Саакашвили.

Руски трупи се распоредуваат околу Тбилиси

Нетпрес - 12.08.2008

Грузискиoт министeр за одбрана, Давид Кезерашвили, денеска го информирал претседателот на земјата, Михаил Саакашвили, дека групи на руската војска “се распоредуваат околу Тбилиси“, објавува руската агенција “Интерфакс“, повикувајќи се на грузиски медиуми.

Руските сили се повлекле од грузискиот град Сенаки

Нетпрес - 12.08.2008

Руските вооружени сили се повлекле од грузискиот град Сенаки, на западот од земјата, објавило руското министерство за одбрана, а Грузија ја потврдила таа информација, како и тоа дека е уништена нивната воена база во истиот град.

Убиен холандски камерман во Грузија

Нетпрес - 12.08.2008

Еден холандски камерман е убиен во Грузија, пренесува денеска холандската новинска агенција АНП повикувајќи се на странски извори. Холандските власти не ја потврдиле веста, не сакајќи да изнесуваат дополнителни детали, пренесува агенција ДПА.

Кастро: Грузија не би ја нападнала Јужна Осетија без согласност од Буш

Нетпрес - 12.08.2008

Бившиoт лидер на Куба, Фидел Кастро, изјави дека грузиските власти не би се одлучиле да ја нападнат Јужна Осетија без претходна согласност, дури и премолчена, од американскиот претседател Џорџ Буш.

Чуркин: Не дозволивме во Јужна Осетија да се повтори Сребреница

Нетпрес - 12.08.2008

Виталиј Чуркин, постојан претставник на Русија во обединетите нации повлекол паралела помеѓу Јужна Осетија денес и Босна и Херцеговина во време на граѓанската војна во оваа земја.

Грузија: Руски авиони бомбардираат две грузиски села

Нетпрес - 12.08.2008

Грузија денес соопштува дека руски авиони бомбардираат села во нејзина територија надвор од Јужна Осетија. „Покрај тврдењето на рускиот претседател изречено изутринава дека воената операција против Грузија е стопирана, во овој момент руски борбени авиони бомбардираат две грузиски села надвор од ...

Горбачов смета дека САД направиле голема мешаница

Нетпрес - 12.08.2008

САД направија голема мешаница со тоа што за свој национален интерес го прогласиле за нив далечниот Кавказ во која е длабоко вкоренета Русија, пишува последниот претседател на СССР Михаил Горбачов за денешното издание на американскиот дневен весник “Вашингтон Пост”, а пренесува “Блиц”.

УНХЦР: Околу 100.000 бегалци поради војната во Грузија

Нетпрес - 12.08.2008

УНХЦР: Околу 100.000 бегалци поради војната во Грузија Околу 100 илјади луѓе ги напуштиле своите домови поради војната во Грузија, изјавил денес високиот комесар на Обединетите нации за бегалци Рон Редмонд.

Јужна Осетија сака да се припои со Русија

Нетпрес - 12.08.2008

Претседателот на Јужна Осетија, Едвард Којкоти, денес побарал побунетата грузиска република да се приспои со Северна Осетија, покраина на јузгозападна Русија. “Повеќе пати рековме и сакам тоа да го повториме: ние сме мал и поделен народ.

Абхазија започна воена операција против грузиските сили

Макфакс - 12.08.2008

Силите на Абхазија утрово започнаа воена операција за потиснување на грузиските сили од клисурата Кодори, јавува Интерфакс повикувајќи се на изјава на претставник во Министерството за одбрана на Абхазија.

Саркози во посета на Грузија

Макфакс - 12.08.2008

Францускиот претседател Никола Саркози, чија земја е актуелен претседавач со Европската унија(ЕУ), денеска ќе ја посети Грузија, соопшти грузискиот претседател Михаил Сакашвили, на телефонска пресконференција.

Буш-Русија сака да ја урне грузиската влада

Макфакс - 12.08.2008

Американскиот претседател Џорџ Буш денеска побара од Русија да го прекине военото делување во Грузија, изразувајќи сомнеж дека Москва се обидува да ја урне грузиската влада и претседателот Михаел Сакашвили. „Русија нападна соседна суверена држава и ја загрози демократски избраната влада.

Сакашвили-Грузија е преполовена

Макфакс - 12.08.2008

Грузискиот претседател Михаел Сакашвили на вонредна седница на владата изјави дека Русија ја блокира Грузија од воздух, море и копно. Русија ја преполови Грузија, преземајќи делови од автопатот што го поврзува западот и истокот на земјата“, појасни Сакашвили.

Грузија бара ОН да ја сопре војната

Макфакс - 12.08.2008

Грузија ги повика мировните сили на Обединетите нации (ОН) да интервенираат и да ја сопрат војната со Русија. „Изјавите за добри намери не се успешни. Потребна ни е силна акција, потребни ни се војници на терен“, изјави грузиски дипломат.

Лавров:Подобро е Сакашвили да си замине од власт

Макфакс - 12.08.2008

Русија не се обидува да го собори грузискиот претседател Михаил Сакашвили, но смета дека е подобро тој да си замине од власт, изјави денеска шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров.

Сакашвили:Грузија ја напушта Заедницата на независни држави

Макфакс - 12.08.2008

Грузија ќе ја напушти Заедницата на независни држави(ЗНД), изјави денеска грузискиот претседател Михаил Сакашвили, пред десетици илјади свои приврзаници во Тбилиси. „Ние донесовме одлука – Грузија ја напушта ЗНД“, рече грузискиот претседател пред 70.000 лица.

Руската авијација бомбардира во Тбилиси

А1 - 11.08.2008

Русија рано изутринава нанесе воздушни удари врз воената база и радарската станица во близина на Тбилиси, јави „Франс прес“, повикувајќи се на портпаролот на грузиското МВР Шота Утиашвили. „Беа исфрлени најмалку две бомби, но колку што знам, нема жртви“, изјави портпаролот.

Воена состојба во Абхазија

А1 - 11.08.2008

Грузиската сепаратистичка област Абхазија, синоќа од 22 часот по средноевропско време, воведе воена состојба на своја територија во траење од десет дена. Ова го јави агенцијата „Интерфакс“, пренесувајќи ја одлуката на абхазискиот претседател Сергеј Багапш.

Борбите во Јужна Осетија продолжуваат

А1 - 11.08.2008

Русија го отфрли примирјето што го понуди грузискиот претседател Михаил Саакашвили, со образложение дека грузиската армија се уште дејствува врз цели во Јужна Осетија.

Нови судири во Грузија

BBC - 11.08.2008

Во телефонски разговор американскиот вице-претседател Дик Чејни му порача на Грузискиот претседател Михаил Саакашвили дека не смее да изостане одговор на, како што ја нарече, руската агресија.

Русите навлегуваат подлабоко во Грузија

BBC - 11.08.2008

Русија вели дека нејзините сили влегле во Грузија од отцепениот регион Абхазија и напредуваат кон западниот град Сенаки. Министерството за одбрана вели дека акцијата е преземена за да се спречат грузиските сили да се регрупираат и да извршат нови напади во Јужна Осетија.

Причини за судирот

BBC - 11.08.2008

По падот на комунизмот во Советскиот сојуз во 1991-та година, Грузија гласаше за обнова на независноста во која накусо уживаше во текот на Болшевичката револуција. Но со тоа националистичко докажување дојдоа и проблемите со северниот грузиски регион, претежно населен со не-Грузијци.

Русија трупа војска, Грузијците се повлекоа од Јужна Осетија

Време - 11.08.2008

Русија трупа војска, Грузијците се повлекоа од Јужна Осетија Грузија ги повлече своите сили за безбедност од отцепениот регион Јужна Осетија по три дена борби, но Русија продолжува да испраќа трупи во регионот, соопшти грузиската Влада.

Путин: Руските активности во Јужна Осетија се легитимни

Време - 11.08.2008

Путин: Руските активности во Јужна Осетија се легитимни Рускиот премиер Владимир Путин вчера ги обвини грузиските власти за ескалацијата на состојбата во Јужна Осетија и истакна дека активностите што ги презема Москва од правна гледна точка се апсолутно основани.

Светот немоќен

Време - 11.08.2008

Белата куќа вчера изрази жалење поради руската воена интервенција во Грузија, оценувајќи дека се работи за „опасен и непропорционален“ потег што би можел да има „значајни долгорочни последици“ врз односите меѓу Вашингтон и Москва.

Хронологија на руско-грузиските односи

Време - 11.08.2008

1991 година - Се распаѓа Советскиот Сојуз, Грузија станува независна држава. 1992-1994 година - Малцински етнички групи во провинции во Јужна Осетија и Абхазија се судрија со цел ставање крај на грузиското владеење што резултираше со илјадници загинати.

Грузија ги прекина воените акции, Русија го освои Цхинвали

Вест - 11.08.2008

ГРУЗИЈА, 11 август (Ројтерс) - Грузиското министерство за надворешни работи вчера испрати известување до руската амбасада во Тбилиси дека нејзините воени сили ги запреле сите воени дејствија зајклучнмо со 10 август.

Грузијците се повлекуваат од Јужна Осетија

Утрински - 11.08.2008

Грузиски војници по кусата радост се повлекуваат од главниот град во Јужна Осетија, Цхинвали Руските војници ја исчистија Јужна Осетија од грузиската армија, но Саакашвили се плаши Москва да не тргне и понатаму Од нашиот дописник Бранко Влаховиќ МОСКВА - Делови од 58.

Кушнер- Балканско сценарио во Јужна Осетија

Утрински - 11.08.2008

„Опасен и непропорционален“ потег на Москва, оценува Вашингтон Париз – Францускиот министер за надворешни работи Бернар Кушнер предупреди на можно балканско сценарио од насилствата во конфликтот меѓу Русија и Грузија. „Се соочуваме со ескалација на насилствата, што е неприфатливо за Европа.

РУСКИТЕ СИЛИ ВО АБХАЗИЈА СО УЛТИМАТУМ ДО ГРУЗИЈА

Телма - 11.08.2008

РУСКИТЕ СИЛИ ВО АБХАЗИЈА СО УЛТИМАТУМ ДО ГРУЗИЈА Руските сили во Абхазија денеска упатија ултиматум до грузиските трупи да го положат оружјето, изјави рускиот генерал-мајорот Сергеј Чабан.

ОСТРО ИНТОНИРАНИ ОБРАЌАЊА НА ПУТИН И МЕДВЕДЕВ

Телма - 11.08.2008

ОСТРО ИНТОНИРАНИ ОБРАЌАЊА НА ПУТИН И МЕДВЕДЕВ Рускиот премиер Владимир Путин денеска изјави дека Западот погрешно ги гледа вистинските агресори како жртви на конфликтот за Јужна Осетија. Тој ги обвини и САД дека и помагаат на Грузија да го повлече својот контингент од Ирак.

Грузиските сили протерани од Јужна Осетија

Дневник - 11.08.2008

Досега во Грузија влегле околу 10.000 руски војници, а московските медиуми јавуваат дека руската во ена флота е тактички распоредена во Црно Море и е наредено да спречи какви било пратки оружје да стигнат до земјата по морски пат Грузиските трупи вчера, по тридневно војување, се повлекоа од Јужна ...

Русија бара грузиско повлекување од Абхазија

Форум - 11.08.2008

Грузија објави дека добила ултиматум да ги разоружа трупите близу провинцијата Абхазија или во спротивно ќе се соочи со инвазија во оваа покраина, јави Асошиејтед Прес.

Русија ја освои Јужна Осетија

Н.Македонија - 11.08.2008

По тридневни жестоки борби, руските сили поддржани од воени авиони и тенкови вчера ја презедоа контролата врз целата територија на грузискиот сепаратистички регион Јужна Осетија.

Русите итаат кон Тбилиси

Форум - 11.08.2008

Тбилиси: Русија продолжува со нападите на грузиска територија Официјални лица на Грузија утринава изјавија дека и покрај најавите на Тбилиси за повлекување на грузиската војска од Јужна Осетија и отпочнување на преговори со Москва, Русија продолжува со нападите на Грузиска територија.

САД во војна со зборови со Русија

Форум - 11.08.2008

Со изјавите на американскиот претседател, Буш, Американците, како што и се очекуваше се ставија сосема недвосмислено на страната на Грузијците, чие што членство во НАТО го посакуват одамна.

Грузија е пресечена на половина

Форум - 11.08.2008

Грузискиот председател изјавил дека руските трупи ефективно “ја пресекле земјата на половина“ со завземањето на стратешки град кој се наоѓа на главниот автопат исток-запад, јави Асошиејтед Прес.

САД со нови предупредувања до Русија

Кирилица - 11.08.2008

Америка испратила нови предупредувања до Русија поради воените акции во Грузија, а потпретседателот Дик Чејни дури изјавил дека на руската агресија треба да се одговори, пренесува БиБиСи.

РУСИЈА ИСПРАТИ ВОЗДУШНО-ДЕСАНТНИ ЕДИНИЦИ

Сител - 11.08.2008

Русија вчера испрати воздушно-десантни единици во зоната на грузиско-абхазискиот конфликт, со помош на Колективните сили на ЗНД за поддршка на мирот во регионот.

ТРОЈЦА МИРОВНИЦИ ЗАГИНАА, А 18 СЕ ПОВРЕДЕНИ ВО БОРБИТЕ ВО ЧИНВАЛИ

Сител - 11.08.2008

ТРОЈЦА МИРОВНИЦИ ЗАГИНАА, А 18 СЕ ПОВРЕДЕНИ ВО БОРБИТЕ ВО ЧИНВАЛИ Најмалку тројца припадници на мировните сили загинаа, а 18 се повредени во борбите во западниот дел на Чинвали, изјави денеска претставничка на властите на Јужна Осетија Ирина Гаглојева.

КУШНЕР - ЕУ ТРЕБА ДА ПРЕДНИЧИ ВО РЕШАВАЊЕТО НА РУСКО-ГРУЗИСКИОТ КОНФЛИКТ

Сител - 11.08.2008

ШЕФОТ НА ФРАНЦУСКАТА ДИПЛОМАТИЈА ПРИСТИГНА ВО ТБИЛИСИ КУШНЕР - ЕУ ТРЕБА ДА ПРЕДНИЧИ ВО РЕШАВАЊЕТО НА РУСКО-ГРУЗИСКИОТ КОНФЛИКТ ЕУ треба да предничи во решавањето на конфликтот меѓу Русија и Грузија, бидејќи САД „во извесна смисла се дел од конфликтот“, изјави францускиот министер за надворешни ...

Саркози заминува за Москва по мир во Грузија

Кирилица - 11.08.2008

Францускиот претседател Николас Саркози чија земја воедно и претседава со ЕУ најверојатно утре ќе замине за Москва за да издејствува прекин на воениот судар во Грузија. Оваа најава ја дал министерот за надворешни работи на Франција Бернард Кушнер кој се наоѓа во Грузија.

ГРУЗИСКИОТ ПРЕТСЕДАТЕЛ ПОТПИША ПЛАН ЗА ПРЕКИН НА ОГНОТ ПРЕДЛОЖЕН ОД ЕВРОПСКИТЕ ПОСРЕДНИЦИ

Сител - 11.08.2008

ГРУЗИСКИОТ ПРЕТСЕДАТЕЛ ПОТПИША ПЛАН ЗА ПРЕКИН НА ОГНОТ ПРЕДЛОЖЕН ОД ЕВРОПСКИТЕ ПОСРЕДНИЦИ Грузискиот претседател Михаил Саакашвили изјави дека потпишал план за прекин на огнот, предложен од пратеници на ЕУ.

Валенса: Западот го наговори Сакашвили на војна

Кирилица - 11.08.2008

Поранешниот полски претседател Лех Валенса денеска упати критики до грузискиот претседател Михаел Сакашвили поради тоа што „неодговорно ја вовлече државата во војна по наговарање на политичари од Запад“.

Грузија уште долго ќе биде во криза

Кирилица - 11.08.2008

Инаку борбите во регионот сеуште траат и покрај еднострано прогласеното примирје од страна на Грузија. Русија не го зема во предвид, барајќи писмен договор за прекин на огнот.

СААКАШВИЛИ И КУШНЕР ЕВАКУИРАНИ ОД ГОРИ

Сител - 11.08.2008

Грузискиот претседател Михаил Саакашвили и шефот на француската дипломатија Бернар Кушнер беа евакуирани со два автомобили по информацијата дека неидентификуван хеликоптер прелетува над грузискиот град Гори.

ГРУЗИЈА БАРА ПРИМИРЈЕ СО РУСИЈА

Сител - 11.08.2008

Борбите меѓу руската армија и грузиските сили за безбедност продолжуваат и покрај вчерашното еднострано примирје прогласено до страна на грузиската Влада во Тбилиси. Руските сили за безбедност денеска соопштија дека го вратиле под целосна контрола главниот град на Осетија Цхинвали.

Руската армија влезе во Грузија

Кирилица - 11.08.2008

Руските копнени сили со силна поддршка од воздух навлегоа на грузиска територија, преку границата на вториот отцепен регион Абхазија.

САД ИСПРАТИ ПОСРЕДНИК ЗА РЕШАВАЊЕ НА РУСКО-ГРУЗИСКИОТ КОНФЛИКТ

Сител - 11.08.2008

Заменик-помошникот на државниот секретар Метју Брајза, кој е одговорен за Европа и Евроазија, денеска пристигна во Тбилиси. - Тој ќе учествува во меѓународните посреднички напори, додаде Уд.

РУСКАТА ВОЈСКА КОНТОРЛИРА ПОГОЛЕМ ДЕЛ ОД ГРУЗИЈА

Сител - 11.08.2008

Руската војска вечерва ја зазеде полициската станица од централниот автопат, кој го поврзува западниот со источниот дел на Грузија, изјави грузискиот претседател Михаил Саакашвили.

Грузија ќе мора да го обнови мирот во Јужна Осетија

Вечер - 11.08.2008

Рускиот претседател Дмитриј Медведев изјави дека руската воена операција во Јужна Осетија наскоро ќе заврши. "Главниот дел од операцијата, чија цел е да ги принуди грузиските власти да го обноват мирот во Јужна Осетија, заврши" - рече Медведев.

Буш: Насилството во Грузија, не прифатливо

Нетпрес - 11.08.2008

Американскиот претседател Џорџ Буш, изјавил денеска дека насилството во Грузија е не прифатливо од негова страна, пренесува Топ Ченел. Во изјава дадена за американската телевизија “НБЦ“, Буш потврдил дека му изразил загриженост на Рускиот премиер Владимир Путин.

Милибанд ја осудил руската воена акција во Грузија

Нетпрес - 11.08.2008

Министерот за надворешни работи на Велика Британија Дејвид Милибанд денеска ја осудил руската воена акција во Грузија, наведувајќи дека последните напади ги прошириле борбите далеку надвор од отцепената грузиска покраина Јужна Осетија.

Кушнер: Сакашвили е одлучен да се постигне мир

Нетпрес - 11.08.2008

Шефор на француската дипломатија Бернар Кушнер денес изјавил дека претседателот на Грузија Михаил Сакашвили е “одлучен да се постигне мир“ и дека ги прифатил речиси сите предлози на Европската унија и ОЕБС. „Мирот мора да се врати и цивилното население мора да биде заштитено.

Израелска врска со војната во Јужна Осетија

Нетпрес - 11.08.2008

Војната која изминатиот викенд изби меѓу Русија и Грузија допринела на виделина да излезе и улогата на Израел во тој регион.

Медведев: Воената операција во Јужна Осетија начелно завршена

Нетпрес - 11.08.2008

Рускиот претседател Дмитриј Медведев денес изјавил дека руските сили го завршиле најголемиот дел од операцијата во Јужна Осетија.

МНР Русија: Не е време да се говори за признавање на независноста на Јужна Осетија

Нетпрес - 11.08.2008

Портпаролот на руското Министерство за надворешни работи, Борис Малахов, изјавил дека не е време да се зборува за признавање од Москва на независноста на Јужна Осетија, објави ИТАР-ТАСС. Според Малахов, важно е да се реши ситуацијата во зоната на грузиско-осетискиот конфликт.

Воена состојба во Абхазија

Макфакс - 11.08.2008

Грузиската сепаратистичка област Абхазија, синоќа од 22.00 часот по средноевропско време, воведе воена состојба на своја територија во траење од десет дена. Ова го јави агенцијата Интерфакс, пренесувајќи ја одлуката на абхазискиот претседател Сергеј Багапш.

ЕУ и предложи на Грузија мировен план

Макфакс - 11.08.2008

Францускиот шеф на дипломатијата Бернар Кушнер, чија што земја претседава со Европската унија (ЕУ), денеска се сретна со грузискиот претседател Михаел Сaкашвили, кому му предложи план на ЕУ за решавање на конфликтот со Русија.

Русија со ултиматум до грузиските војници во Абхазија

Макфакс - 11.08.2008

Руската војска упати ултиматум до грузиските сили распоредени во близина на Абхазија, барајќи од нив да го положат оружјето, бидејќи во спротивно ќе бидат нападнати. Ултиматумот, според руските мировни сили, истече во осум часот утринава.

Валенса: Западот го наговори Сакашвили на војна

Макфакс - 11.08.2008

Поранешниот полски претседател Лех Валенса денеска упати критики до грузискиот претседател Михаел Сакашвили поради тоа што „неодговорно ја вовлече државата во војна по наговарање на политичари од Запад“.

Убиени 18 руски војници во Јужна Осетија, урнати и 4 авиони

Макфакс - 11.08.2008

Осумнаесет руски војници загинаа, а 52 се ранети денеска во борбите во Јужна Осетија, соопшти заменик началникот на руската армија, Анатолиј Ноговицин. Во нападите, биле урнати и четири авиони на руската армија, официјално е соопштено.

Тбилиси: Падна кредитниот рејтинг на Грузија

Макфакс - 11.08.2008

Ескалацијата на ситуацијата во Јужна Осетија предизвика реакција и кај двете најголеми агенции за одредување на кредитен рејтинг, „Фитч“ и „Стандард енд Пурс“, кои го снижија кредитниот рејтинг на Грузија.

Медиуми: Сакашвили потпиша одлука за прекин на огнот

Макфакс - 11.08.2008

Грузискиот претседател Михаел Сакашвили денеска во присуство на францускиот и финскиот шеф на дипломатијата, Бернар Кушнер и Александар Стуб, потпиша одлука за прекинување на огнот. Ова денеска го пренесува агенцијата Интерфакс, повикувајќи се на информации објавени во грузиските медиуми.

Франција го испраќа првиот авион со хуманитарна помош за Грузија

Макфакс - 11.08.2008

Франција денеска ќе го испрати првиот авион со хуманитарна помош за Грузија, кој на враќање е предвидено да земе француски граѓани и други Европејци, блокирани во Тбилиси.

Сакашвили:Деведесет проценти од грузиските жртви се цивили

Макфакс - 11.08.2008

Грузискиот претседател Михаел Сакашвили денеска информираше дека 90 проценти од жртвите во неговата земја се цивили. „Жртвите од наша страна се претежно цивили. Деведесет насто од жртвите се цивили“, изјави Сакашвили, потврдувајќи дека руските сили го напаѓаат и градот Гори.

Грузиски хеликоптери ја бомбардираа Јужна Осетија

Макфакс - 11.08.2008

Најмалку шест грузиски хеликоптери бомбардираа денеска цели во регионот околу Цхинвали, главниот град на Јужна Осетија. Светските агенции јавуваат дека хеликоптерите кои полетале од грузиска територија бомбардирале цели во сепаратистичкиот регион Јужна Осетија.

Сакашвили и Кушнер евакуирани поради сомнителен хеликоптер

Макфакс - 11.08.2008

Грузискиот претседател Михаел Сакашвили и францускиот шеф на дипломатијата Бернар Кушнер денеска успешно се евакуирани од грузискиот град Гори кој бил прелетуван од сомнителен хеликоптер. Политичарите кои во моментот на инцидентот биле во посета на критичниот град, биле евакуирани со два автомобили.

ЕУ ја повика Русија да ги запре операциите во Грузија

Макфакс - 11.08.2008

Европската комисија (ЕК) денеска ја повика Русија да ги запре воените активности на грузиската територија, додека генералниот секретар на НАТО ја обвини Москва за прекумерна употреба на сила.

Путин ги обвини САД за мешање во грузискиот конфликт

Макфакс - 11.08.2008

Западните земји ги помешале вистинските агресори во грузискиот конфликт, истакна денеска рускиот премиер Владимир Путин. Тој истовремено го обвини Вашингтон дека го помага враќањето на грузиските војски од Ирак, и се обидува да ги попречи руските воени операции.