TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Папата Бенедикт Шеснаесетти отслужи велигденска литургија

Канал5 - 16.04.2006

Поглаварот на Римокатоличката црква папата Бенедикт Шеснаесетти доцна синоќа отслужи велигденска литургија во римската базилика “Свети Петар”. Рим, 16 април (МИА) - Поглаварот на Римокатоличката црква папата Бенедикт Шеснаесетти доцна синоќа отслужи велигденска литургија во римската базилика Свети ...

ВМРО-ДПМНЕ денеска излезе со нови моменти за случајот Бошкоски

Канал5 - 16.04.2006

ВМРО-ДПМНЕ денеска соопшти оти Хашкиот трибунал во четвртокот, 13 април, го известил Љубе Бошкоски дека трошоците за неговата одбрана ќе мора самиот да си ги покрие. Скопје, 16 април (МИА) - ВМРО-ДПМНЕ денеска соопшти оти Хашкиот трибунал во четвртокот, 13 април, го известил Љубе Бошкоски дека ...

СДСМ излезе со податоци за клучните економски индикатори во изминатите осум години

Канал5 - 16.04.2006

СДСМ на денешната прес-конференција ги соопшти клучните економски индикатори во изминатите осум години со цел, како што рече портпаролот на Централниот изборен штаб, Дејан Мицковиќ да се направи реална споредба меѓу резултатите што ги оствариле Владата на ВМРО-ДПМНЕ од 1998 до 2002 година и ...

Хрватската амбасада организира концерт по повод велигденските празници

Канал5 - 16.04.2006

По повод велигденските празници, Амбасадата на Република Хрватска во Македонија вечерва организира концерт во Католичката катедрала “Пресвето Срце Исусово” во Скопје. Скопје, 16 април (МИА) - По повод велигденските празници, Амбасадата на Република Хрватска во Македонија вечерва организира концерт ...

АИСЕК организира две манифестации: Ден на толеранција и Глобално село

Канал5 - 15.04.2006

Интернационалната организација АИЕСЕК, со седиште на Економскиот факултет во Скопје, денеска во средното училиште “Орце Николов” ќе одржи Ден на толеранција и Глобално село. Скопје, 15 април (МИА) - Интернационалната организација АИЕСЕК, со седиште на Економскиот факултет во Скопје, денеска во ...

САД го заштитија Израел пред Советот за безбедност

А1 - 14.04.2006

Советот за безбедност на ОН не постигна согласност по текстот на соопштението со која се осудува насилството меѓу Израелците и Палестинците откако постојаниот претставник на САД, Џон Болтон изјави дека и по тридневните интензивни преговори, предложениот текст останува „несразмерно критичен кон ...

Акции за пошумување во кочанско

Канал5 - 14.04.2006

Вработените во кочанската подружница на Електростопанство и членови на еколошкото друштво “Здрав живот” деновиве на површина од околу два хектара засадија над три илјади садници од чемпрес и багрем. Кочани, 14 април (МИА) - Вработените во кочанската подружница на Електростопанство и членови на ...

САД не дозволија Израел да биде обвинет во Советот за безбедност

Канал5 - 14.04.2006

Советот за безбедност на ОН не постигна согласност по текстот на соопштението со која се осудува насилството меѓу Израелците и Палестинците Њујорк, 14 април (МИА) - Советот за безбедност на ОН не постигна согласност по текстот на соопштението со која се осудува насилството меѓу Израелците и ...

Американска антиталибанска операција во Авганистан

А1 - 13.04.2006

Американската армија денеска започна операција против талибанците во источниот дел на Авганистан. Во операцијата „Планински лав“, која започна со воздушен напад на долината на реката Пеш во провинцијата Конар, учествуваат 2.500 американски и авганистански војници, потврди американски воен извор.

ЗАВАХИРИ СО ПОФАЛНИ ЗБОРОВИ ЗА ИРАЧКИТЕ БУНТОВНИЦИ

Канал5 - 13.04.2006

Вториот човек во терористичката организација Ал Каеда, Ајман ал Завахири ги пофали денеска ирачките бунтовници преку видео снимка, објавена на интернет сајт. Каиро, 13 април (МИА) - Вториот човек во терористичката организација Ал Каеда, Ајман ал Завахири ги пофали денеска ирачките бунтовници преку ...

ТРИБИНА “КОЛЕКТИВНИТЕ ДОГОВОРИ - МОЖНОСТ ЗА ПОГОЛЕМИ ПРАВА”

Канал5 - 13.04.2006

“Колективните договори - можност за поголеми работнички права”, е темата на трибината што ќе се одржи денеска во општина Кисела Вода. Скопје, 13 април (МИА) - Колективните договори - можност за поголеми работнички права”, е темата на трибината што ќе се одржи денеска во општина Кисела Вода.

Антикорупциска комисија: Неоснованите наоди штетат на угледот на комисијата

Канал5 - 13.04.2006

Државната комисија за спречување на корупцијата, денеска преку соопштение реагира на написот објавен во вчерашниот број на “Утрински весник” под наслов “Антикорупциската комисија се ниша”, нагласувајќи оти ги одбива сите инсинуации во однос на начинот на работа на Комисијата, оценувајќи ги како ...

Американска антиталибанска операција во Авганистан

Канал5 - 13.04.2006

Американската армија денеска започна операција против талибанците во источниот дел на Авганистан. Кабул, 13 април (МИА) - Американската армија денеска започна операција против талибанците во источниот дел на Авганистан. Во операцијата Планински лав”, која започна со воздушен напад на долината ...

На продажба поранешниот брод на Тито „Галеб“

А1 - 12.04.2006

Трговскиот суд на Риека синоќа ги објави условите за продажба на поранешниот брод на Тито „Галеб“, најавена за 9 мај. Вредноста на бродот изнесува 275.194 долари, а најниската прифатлива понуда е одредена на 150.000 долари. Бродот „Галеб“ се продава поради неплатени трошоци од страна на ...

СЕ ПРОДАВА БРОДОТ НА ТИТО “ГАЛЕБ”

Канал5 - 12.04.2006

Трговскиот суд на Ријека синоќа ги објави условите за продажба на поранешниот брод на Тито “Галеб”, најавена за 9 мај. Вредноста на бродот изнесува 275.194 долари, а најниската прифатлива понуда е одредена на 150.000 долари. Ријека, 12 април (МИА) - Трговскиот суд на Ријека синоќа ги објави ...

“Слободна Далмација”: На Денис Латин му е понудено амбасадорско место во Шпанија

Канал5 - 12.04.2006

Авторот и водител на хрватска емисија “Латиница” Денис Латин по истекот на договорот со Хрватската Редио телевизија најверојатно ќе замине на местото амбасадор на Хрватска во Шпанија, објави денеска “Слободна Далмација”. Сплит, 12 април (МИА) - Авторот и водител на хрватска емисија Латиница” ...

“КОНТИНЕНТАЛЕН ПОЈАДОК СКОПЈЕ” - ПРОЕКТ НА ЕВРОПСКИ УМЕТНИЦИ ВО МСУ

Канал5 - 12.04.2006

Во Музејот на современа уметност вечерва ќе биде отворен проектот “Континентален појадок Скопје”. Се работи за мултимедијален проект, во чии рамки ќе бидат претставени осум перформански, а своите дела ќе ги претстават 15 уметници од Шведска, Полска, Словачка, Унгарија, Молдавија, Италија, ...

ВО ОНТАРИО УАПСЕНИ ПЕТ ЛИЦА ОСОМНИЧЕНИ ЗА УБИСТВО

Канал5 - 11.04.2006

Канадската полиција уапси пет лица, осомничени за убиство на осум мажи, членови на моторџиска група, чии тела беа пронајдени за време на викендов во четири автомобили во околината на оддалечена фарма во јужниот дел на провинцијата Онтарио.

ПЕТКОВСКИ: ДА СЕ ПОЧИТУВАМЕ ДОМА ЗА ДА НЕ ПОЧИТУВА СВЕТОТ

Канал5 - 11.04.2006

На Македонија сега и треба храброст, визија и чесност. Само од нас зависи дали европскиот сон ќе ни стане реалност и кога. Затоа, повеќе од кога било порано, ни треба внатрешна кохезија по клучните национални прашања и приоритети.

САД се подготвува за “долга војна” против тероризмот во светот

Канал5 - 11.04.2006

Американската Влада се подготвува за повеќегодишна војна против тероризмот, кој ќе се вика “Долга војна” и ќе трае најмалку 20 години, а целта е светот на глобално ниво да се ослободи од опасноста од тероризам. Вашингтон, 11 април (МИА) - Американската Влада се подготвува за повеќегодишна војна ...

СРЕДБА НА СТОПАНСТВЕНИЦИ ОД МАКЕДОНИЈА И ОД КОСОВО

Канал5 - 10.04.2006

Постои голем интерес за соработка на косовски со македонски фирми, а поради малата оддалеченост и предностите што ги нуди косовскиот пазар, тој може да стане втор “домашен” пазар за македонските компании. Ова го оценија стопанствениците од Македонија и Косово на денешната средба што се одржа во ...

“ИНДЕПЕНДЕНТ”: СЛОВЕНИЈА НЕ Е БЕЗГРЕШНА ВО ОДНОСОТ КОН “НЕСЛОВЕНЦИТЕ”

Канал5 - 10.04.2006

Словенија има добра позиција во Европската унија, но таа не е безгрешна кога станува збор за односот кон “несловенците”, пишува лондонски “Индепендент”, осврнувајќи се на решението на словенечките власти да го затворат случајот со убиството на тројца припадници на поранешната Југословенска народна ...

НАПИСИТЕ ЗА МОЖЕН НАПАД ВРЗ ИРАН - ПСИХОЛОШКА ВОЈНА, ОЦЕНУВА ТЕХЕРАН

Канал5 - 10.04.2006

Извештаите во американските медиуми за подготовки на Пентагон за “ограничен напад” врз иранските нуклеарни постројки, за властите во Техеран претставува состојба на “психолошка војна”, пишува лондонски “Дејли телеграф”. Лондон, 10 април (МИА) - Извештаите во американските медиуми за подготовки на ...

Врачена наградата на МАНУ “Млад научник на годината” за 2005-та

Канал5 - 10.04.2006

Софија Грандаковска, професорка по македонски јазик во американската гимназија НОВА и магистер по општа и компаративна книжевност денеска ја прими наградата “Млад научник на годината” за 2005-та, што ја доделува Македонската академија на науките и уметностите.