TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Садам преку Ал Џезира порача дека е во Ирак

Вест - 05.07.2003

ДУБАИ, 5 јули (Ројтерс) - Телевизијата "Ал Џезира" вчера објави аудиоснимка наводно од Садам Хусеин на која поранешниот лидер вели дека е жив и дека се наоѓа во Ирак. "Јас сум Ирак со еден пријател", вели гласот на снимката кој звучел како Садам. "Ќе ви кажам дека ми недостасувате...

САД нудат 25 милиони долари за Садам,по 15 милиони за синовите Удај и Кусај

Дневник - 05.07.2003

ИРАК Се очекува богатата понудена награда за Садам да предизвика лавина од информации бидејќи и досега поранешни телохранители, љубовници, лекари, политички соработници и преведувачи на Садам се јавуваа со разни информации за него Американскиот повоен управник на Косово, Пол Бремер, понуди 25 ...

Еден американски војник загина, 32 се повредени во Ирак

А1 - 04.07.2003

Во три одделни напади денеска во Ирак загина еден американски војник, а 32-ца се повредени, потврдија извори на американската војска. Американскиот војник загинал при герилски напад во близина на багдадскиот музеј. Во северниот дел од главниот ирачки град во минофрлачки оган биле повредени 16 ...

„Ал Џазира“ емитуваше аудио запис на Садам Хусеин

А1 - 04.07.2003

Арапскиот телевизиски канал „Ал Џазира“ денеска емитуваше аудио запис за кој се тврди дека е снимка од гласот на поранешниот ирачки лидер Садам Хусеин. „Јас сум се уште во Ирак“, вели гласот на лентата, за која телевизијата тврди дека е снимена на 14 јуни.

Американците ќе испратат засилувања во Ирак?

Дневник - 04.07.2003

ПО СЕРИЈАТА НАПАДИ Пол Бремер, американскиот управник на повоен Ирак, од своите шефови во Вашингтон побарал засилување на американската армија и полиција за да се запрат нападите на ирачките групи врз американските војници, јави Ројтерс.

Американски војници повредени во експлозија во Ирак

А1 - 03.07.2003

Шест американски војници беа повредени утрово во ирачкиот град Рамади, кога кон двата автомобила во кои тие се наоѓале биле фрлени експлозивни направи, соопшти американски воен портпарол. Во друг инцидент во Багдад беше повреден еден американски војник кога врз неговото оклопно возило било стрелано ...

Американски војник им подлегна на повредите

Утрински - 03.07.2003

Нова жртва во Ирак БАГДАД - Еден американски војник, кој во вторникот беше ранет во нападот на неговиот воен конвој во Багдад, им подлегна на повредите, соопшти вчера американската војска. Војникот и припаѓал на неборбена единица, инволвирана првенствено во реконструкцијата на поствоен Ирак.

Американците се цел на напади од професионалци

Дневник - 03.07.2003

ОЦЕНА НА АДМИНИСТРАТОРОТ НА ИРАК Американските војници во Ирак се цел на добро организирани напади од професионални командоси верни на режимот на Садам Хусеин, покажуваат анализите на истрагите за фаталните инциденти, особено сослушувањата на фатените напаѓачи, јави Ројтерс.

Инциденти во Ирак, Буш со порака до ирачките екстремисти

Канал5 - 03.07.2003

Двајца ирачки цивили денеска загинале , а шест американски војници биле повредени во два одвоени инциденти во Ирак. Во експлозијата која се случила за време на демонстрациите во Бакуба на 55 километри од главниот град еден ирачанин загинал ,а најмалку Двајца ирачки цивили денеска загинале , а шест ...

Пет мртви во експлозија во џамија, Ирачаните бесни на Американците

Вест - 02.07.2003

ФАЛУЏАХ, Ирак, 2 јуни (АП) - Во силна експлозија вчера беше уништена една џамија во ирачкиот град Фалуџах при што најмалку пет лица загинаа, а четворица беа повредени. Експлозијата уште повеќе ги крена тензиите во регионот каде што и пред тоа постоеше силно антиамериканско расположение.

Ирак нема да биде Виетнам

Утрински - 02.07.2003

Американскиот секретар за одбрана, Доналд Рамсфелд, негира БАГДАД - Шест Американски војници во Ирак вчера беа повредени во три одделни напади во Багдад, а во експлозијата што се случи покрај една џамија во градот Фалуџа загинаа, најмалку, осум Ирачани.

Четворица убиени во три одделни експлозии во Фалуџа

А1 - 01.07.2003

Четири лица се убиени, а 15 други се повредени во три одделни експлозии во ирачкиот град Фалуџа, кој се наоѓа на 50 километри од Багдад. Едната експлозија одекнала во џамијата Ал Хасан. Според очевидците, жртвите и повеќето од повредените биле студенти по веронаука.

Нови американски операции против садамците во Ирак

Дневник - 01.07.2003

ОПЕРАЦИЈА "САЈДВИНДЕР" Американските војници во Ирак водат две голема операција за разбивање на ирачките групи кои се уште се лојални на режимот на Садам Хусеин, јави Ројтерс. Во операцијата "Пустинска скорпија" биле уапсени 148 Ирачани, а во операцијата "Пустински сајдвиндер" биле уапсени 32 ...

Доналд Рамсфелд ги отфрли тврдењата дека американско британските сили се соочени со герилска војна

Канал5 - 01.07.2003

Американскиот министер за одбрана Доналд Рамсфелд на редовниот брифинг во Пентагон изјави дека поединци од власта на некогашниот ирачки претседател Садам Хусеин им се приклучиле на терористичките мрежи, но ги отфрли тврдењата дека американско британските Американскиот министер за одбрана Доналд ...

Четири американски војници загинале а двајца се ранети во напад во Багдад (ФП)

Канал5 - 01.07.2003

Четири американски војници утринава загинале а двајца се ранети кога на нивното возило во центарот на Багдад биле фрлени ракети , додека пак синоќа во Фалуџа во три експлозии четири лица го загубиле животот ,а најмалку 15 биле повредени,јави агенцијатаа Е Четири американски војници утринава ...

Американските сили во Ирак започнаа операција „Пустинска sвечарка“

А1 - 30.06.2003

Американските сили во Ирак ноќеска започнаа нова акција во рамките на операцијата „Пустинска sвечарка“, која има за цел да се пронајдат приврзаниците на поранешниот ирачки претседател Садам Хусеин, лицата осомничени дека извршиле напади врз американски војници, како и некогашните ирачки воени ...

Садам мора да се уапси или да се убие, оти маринците и натаму ќе гинат

Вест - 30.06.2003

Багдад, 30 јуни - Коалиционите сили во Ирак ќе трпат човечки загуби се додека не биде уапсен или убиен поранешниот ирачки претседател Садам Хусеин, изјави вчера американскиот администратор во Ирак Пол Бремер. Во изјава за Би-Би-Си Бремер оцени дека со апсењето или со ликвидацијата на Хусеин, ќе се ...

Загина Ирачанец, повредени двајца американски војници

Утрински - 30.06.2003

Уште еден "погоди и бегај" напад врз американски војници во Ирак БАГДАД - Еден ирачки цивил беше убиен, а двајца припадници на американската воена полиција беа повредени вчера во Багдад, од експлозијата што погоди американски конвој.

Доналд Рамсфелд тврди: Во Ирак не се води герилска војна

Дневник - 30.06.2003

ПО МНОГУБРОЈНИТЕ ЗАСЕДИ И ЖРТВИ НА АМЕРИКАНЦИТЕ ВО ИРАК Секретарот за одбрана на САД Доналд Рамсфелд изјави дека нападите врз американските сили во Ирак се дело на групи кои се остатоци од режимот на Садам и дека тие не се дел од герилска војна Армијата на САД во Ирак во текот на минатата недела ...

Во американската операција “Пустинска ѕвечарка” досега уапсени 60 лица

Канал5 - 30.06.2003

Вчера започнатата американска операција “Пустинска ѕвечарка” против приврзаниците на поранешниот ирачки диктатор Садам Хусеин во која досега се уапсени 60 лица продолжува и денеска . Операцијата се спроведува во областите кои се простираат од ирачко ир Вчера започнатата американска операција ...