TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Праведно и солидарно да се распореди товарот со бегалците

Вечер Прес - 25.09.2016

Ципрас ги повика земјите кои имаат забелеши и сметаат дека бегалците треба да се вратат преку море, отворено тоа да им го кажат на европските тела и на Фронтекс Грчкиот премиер Алексис Ципрас порача од Виена дека раководењето со бранот бегалци и ...

Ципрас: праведно и солидарно да се распореди товарот со бегалците

ТВ21 - 24.09.2016

Грчкиот премиер Алексис Ципрас порача денеска во Виена дека раководењето со бранот бегалци и мигранти не треба да се смета како проблем на земјите од прв прием или државите долж балканската рута, туку треба односот кон ова прашање да биде колективен ...

Ципрас: Луѓето не се шверцувани цигари

Канал5 - 24.09.2016

Балканската рута не постои; и ЕУ и Турција да ги исполнат обврските од договорот за мигрантите; потребна е рамноправна поделба на товарот; бегалскиот е европски и глобален проблем; треба конечно да започне процесот на релокација, а договорот ...

Ципрас побара праведно распоредување на товарот со бегалците

Телеграф - 24.09.2016

Ципрас ги повика земјите кои имаат забелеши и сметаат дека бегалците треба да се вратат преку море, отворено тоа да им го кажат на европските тела и на Фронтекс Грчкиот премиер Алексис Ципрас порача денеска во Виена дека раководењето со бранот ...

Ципрас: Праведно и солидарно да се распореди товарот со бегалците

Сител - 24.09.2016

Грчкиот премиер Алексис Ципрас порача денеска во Виена дека раководењето со бранот бегалци и мигранти не треба да се смета како проблем на земјите од прв прием или државите долж балканската рута, туку треба односот кон ова прашање да биде колективен ...

Ципрас: Праведно и солидарно да се распореди товарот со бегалците

А1 On - 24.09.2016

Грчкиот премиер Алексис Ципрас порача денеска во Виена дека раководењето со бранот бегалци и мигранти не треба да се смета како проблем на земјите од прв прием или државите долж балканската рута, туку треба односот кон ова прашање да биде колективен ...

Ципрас бара праведно и солидарно да се распореди товарот со бегалците

+инфо - 24.09.2016

Ципрас ги повика земјите кои имаат забелешки, отворено тоа да им го кажат на европските тела и на Фронтекс. Грчкиот премиер Алексис Ципрас порача денеска во Виена дека раководењето со бранот бегалци и мигранти не треба да се смета како проблем на ...

Ципрас - Праведно и солидарно да се распореди товарот со бегалците

Р.С.Европа - 24.09.2016

Грчкиот премиер Алексис Ципрас денеска во Виена порача дека раководењето со бранот бегалци и мигранти не треба да се смета како проблем на земјите од прв прием или државите долж балканската рута, туку треба односот кон ова прашање да биде колективен ...

“Politiko”: Унгарската стратегија “нула бегалци”

Локално - 24.09.2016

Постер на улица во Будимпешта носи потресно порака. “Знаете ли дека просечниот Унгарец гледа повеќе НЛО на бегалци во животот?” Постер на улица во Будимпешта носи потресно порака. “Знаете ли дека просечниот Унгарец гледа повеќе НЛО на бегалци во ...

“Билд”: 10 000 бегалци “испарија” од Грција

Локално - 24.09.2016

Според официјалните податоци во Грција се наоѓаат околу 60 000 бегалци. За 8150 сепак не се знае каде се и дали воопшто се уште се во Грција, пишува “Билд”. Само што во реалноста бројот на “испарените” бегалци е низок, тврди весникот.

Ципрас: Праведно и солидарно да се распореди товарот со бегалците

Либертас - 24.09.2016

Грчкиот премиер Алексис Ципрас порача денеска во Виена дека раководењето со бранот бегалци и мигранти не треба да се смета како проблем на земјите од прв прием или државите долж балканската рута, туку треба односот кон ова прашање да биде колективен ...

Ципрас: Мора да го одржиме во живот договорот ЕУ-Турција за бегалците

Локално - 24.09.2016

Европската Унија и Турција мора да ги исполнат взаемните обврски за да продолжи имплементирањето на договорот за бегалците, апелираше грчкиот премиер Алексис Ципрас по завршувањето на Самитот за бегалската криза во Виена.

Ципрас: Мора да го одржиме во живот договорот ЕУ-Турција за бегалците

Мета - 24.09.2016

Европската Унија и Турција мора да ги исполнат взаемните обврски за да продолжи имплементирањето на договорот за бегалците, апелираше грчкиот премиер Алексис Ципрас по завршувањето на Самитот за бегалската криза во Виена.

Ципрас: Праведно и солидарно да се распореди товарот со бегалците...

Н.Македонија - 24.09.2016

Ципрас: Праведно и солидарно да се распореди товарот со бегалците Грчкиот премиер Алексис Ципрас порача денеска во Виена дека раководењето со бранот бегалци и мигранти не треба да се смета како проблем на земјите од прв прием или државите долж ...

Ципрас: Праведно и солидарно да се распореди товарот со бегалците

Идивиди - 24.09.2016

Грчкиот премиер Алексис Ципрас порача денеска во Виена дека раководењето со бранот бегалци и мигранти не треба да се смета како проблем на земјите од прв прием или државите долж балканската рута, туку треба односот кон ова прашање да биде колективен ...

Ципрас: Праведно и солидарно да се распореди товарот со бегалците

Lider - 24.09.2016

Грчкиот премиер Алексис Ципрас порача денеска во Виена дека раководењето со бранот бегалци и мигранти не треба да се смета како проблем на земјите од прв прием или државите долж балканската рута, туку треба односот кон ова прашање да биде колективен ...

Германија: Кавга околу протерувањето бегалци

Deutsche Welle - 23.09.2016

Германските покраини го заострија односот кон одбиените баратели на азил минатите години. Во 2016 година досега се протерани 14.000 апликанти, меѓу кои и бројни болни луѓе. Лекарите ја критикуваат праксата.

Над 60.000 бегалци и мигранти на грчка територија

Алфа - 23.09.2016

На грчка територија има над 60.000 бегалци. Организациите за човекови права предупредуваат дека живеат во мизерни услови. На македонска земја, пак, ги има нешто над 100 и се сместени во транзитните центри кои се прошируваат.

Кавги во Германија околу протерувањето на бегалците

МКД - 23.09.2016

Германските покраини го заострија односот кон одбиените баратели на азил минатите години. Во 2016 година досега се протерани 14.000 апликанти, меѓу кои и голем број болни луѓе. Лекарите ја критикуваат оваа практика.

Речиси 10 000 бегалци „испариле“ од Грција

Стандард - 23.09.2016

Според официјалните податоци, во Грција се наоѓаат околу 60 000 бегалци. За речиси 10.000, сепак, не се знае каде се и дали воопшто сé уште се во Грција, пишува Билд. Со оглед дека Грција е земја низ која кон Европа минуваат огромен број на мигранти ...

Во очите на Европеецот: Не сите мигранти се еднакви

Фактор - 23.09.2016

Европејците имаат јасна идеја за тоа на кои бегалци треба да биде дадено засолниште и на кои - не. Особено негативно тие се однесуваат кон ликот на мигрант, ако тој е муслиман, необразован и не го владее националниот јазик на земјата.

КАДЕ ЛИ ОТИДОА: Близу 10 000 бегалци „испарија“ од Грција

Фактор - 23.09.2016

Според официјалните податоци во Грција се наоѓаат околу 60 000 бегалци. За 8150 сепак не се знае каде и дали воопшто се уште се во Грција, пишува германски Билд. Само што во реалноста бројот на исчезнати бегалци е нисок, тврди весникот.

Turkcell разви мобилна апликација за сириските бегалци во Турција

Бизнис Инфо - 22.09.2016

Водечкиот мобилен оператор во Турција, Turkcell, разви мобилна апликација за над три милиони сириски бегалци во земјата, пишува Хуријет . Преку апликацијата, што го носи името Hello Hope, бегалците ќе можат да научат основни зборови и изрази на ...

Амнести Интернешнал: Повеќе од 60.000 мигрантите во Грција живеат во ужасни услови

+инфо - 22.09.2016

Мигрантите се соочуваат со „огромни страдања кои можат да се избегнат“ Организацијата за заштита на човековите права Амнести Интернешнал (АИ) ја повика денеска Грција да ги подобри условите за бегалците и мигрантите, а европските земји да го ...

ЗА ШТО ЌЕ ИМ КОРИСТИ: Турција развива мобилна апликација за бегалците

Фактор - 22.09.2016

Турскиот мобилен оператор "Турксел" разви специјална мобилна апликација за бегалците од Сирија во земјата, кои во моментот се повеќе од 3 милиони луѓе. Апликацијата се вика „Hello Hope“ (Здраво надеж) и ќе им помага на бегалците да учат основни ...

Канада ќе прими 31 илјади сириски бегалци, и ќе ги прави Канаѓани

Бизнис Вести - 22.09.2016

Канада прифати 31 илјади сириски бегалци и има намера да ги интегрира целосно во општеството, изјави премиерот на земјата Џастин Тридо. Тој зборуваше за време на 71-тата сесија на Генералното собрание на ОН во Њујорк.

И Сорос ќе им помага на емигрантите, планира да донира 500 милиони долари

Република - 22.09.2016

Милијардерот Џорџ Сорос најави вложување во износ од 500 милиони долари во стартапи, етаблирани компании, општествени иницијативи и фирми кои ги основале бегалци и мигранти за да им помогне да се осамостојат.

АИ: Мигрантите во Грција живеат во ужасни услови...

Н.Македонија - 22.09.2016

АИ: Мигрантите во Грција живеат во ужасни услови Организацијата за заштита на човековите права Амнести Интернешнал (АИ) ја повика денеска Грција да ги подобри условите за бегалците и мигрантите, а европските земји да го забрзаат процесот за нивна ...

АИ: Мигрантите во Грција живеат во ужасни услови

Lider - 22.09.2016

Организацијата за заштита на човековите права Амнести Интернешнал (АИ) ја повика денеска Грција да ги подобри условите за бегалците и мигрантите, а европските земји да го забрзаат процесот за нивна релокација, напоменувајќи дека според сегашното ...

Обама ја пофали бегалската политика на Германија

Deutsche Welle - 21.09.2016

На самитот за бегалците во Њујорк, американскиот претседател упати зборови на признание за Германија и Канада поради нивниот ангажман во бегалската криза. До сите останати Барак Обама упати итен апел.

Обама: 50 држави најавија прифаќање 360.000 бегалци следната година

Канал5 - 21.09.2016

Американскиот претседател Барак Обама најави во Обединетите нации дека педесетина земји се обврзале оти во идната година ќе прифатат 360 илјади бегалци, што е двојно повеќе од досега. Тој не наведе за кои земји станува збор, ниту пак по колку тие би ...

Обама: Околу 50 земји најавуваат прифаќање 360.000 бегалци следната година

24 Вести - 21.09.2016

Околу 50 држави се ангажирале да прифатат 360.000 бегалци во следната година, изјави синоќа американскиот претседател Барак Обама. Обама беше домаќин на средба во рамки на Генералното собрание на ОН на која учесниците презедоа обврски да ги зголемат ...

Ќе се прифатат 360.000 бегалци од 50 држави

Нетпрес - 21.09.2016

Обама беше домаќин на средба во рамки на ГС на ОН на која учесниците презедоа обврски да ги зголемат средствата за хуманитарна помош и да обезбедат полесен пристап до образование и работа на бегалците, јави ДПА.

Околу 50 држави најавуваат прифаќање 360.000 бегалци во следната година

Алфа - 21.09.2016

Околу 50 држави се ангажирале да прифатат 360.000 бегалци во следната година, изјави синоќа американскиот претседател Барак Обама. Околу 50 држави се ангажирале да прифатат 360.000 бегалци во следната година, изјави синоќа американскиот претседател ...

Околу 50 држави најавија прифаќање 360.000 бегалци следната година

А1 On - 21.09.2016

Околу 50 држави се ангажираа да прифатат 360.000 бегалци во текот на следната година, изјави синоќа во Њујорк американскиот претседател Барак Обама. Обама беше домаќин на средба во рамки на Генералното Собрание на ОН, на која учесниците презедоа ...

Обама најави ангажман на 50 земји за прием на бегалци

Р.С.Европа - 21.09.2016

Американскиот претседател Барак Обама најави во Обединетите нации дека пеесетина земји се обврзале оти во идната година ќе прифатат 360 илјади бегалци, што е двојно повеќе од досега. Тој не наведе за кои земји станува збор, ниту пак по колку тие би ...

Околу 50 држави најавуваат прифаќање 360.000 бегалци во следната година

Сител - 21.09.2016

Околу 50 држави се ангажирале да прифатат 360.000 бегалци во следната година, изјави синоќа американскиот претседател Барак Обама. Обама беше домаќин на средба во рамки на ГС на ОН на која учесниците презедоа обврски да ги зголемат средствата за ...

Обама најави дека 50 земји ќе примат 360.000 беглаци

Макфакс - 21.09.2016

Педесет земји ветиле дека ќе примат 360.000 бегалци оваа година, двојно повеќе од минатата, најави американскиот претседател Барак Обама отворајќи го мини самитот за бегалците во седиштето на Обединетите нации во Њујорк ноќта кон средата.

Обама: Педесет земји ќе примат 360.000 бегалци

Капитал - 21.09.2016

Педесет земји ветија дека годинава ќе примат 360.000 бегалци, што е двојно повеќе отколку лани, изјави американскиот претседател Барак Обама. Отворајќи го самитот посветен на бегалската криза, во Обединетите нации, Обама вчера ги пофали Германија и ...

Околу 50 држави најавуваат прифаќање 360.000 бегалци во следната година

+инфо - 21.09.2016

Околу 50 држави се ангажирале да прифатат 360.000 бегалци во следната година, изјави синоќа американскиот претседател Барак Обама. Околу 50 држави се ангажирале да прифатат 360.000 бегалци во следната година, изјави синоќа американскиот претседател ...

УНХЦР задоволен од резултатите на Самитот за бегалците

Сител - 21.09.2016

Високиот комесаријат на Обединетите нации за бегалци (УНХЦР) ја поздрави поддршката на која се обврзаа државите учеснички на Самитот за бегалци, одржан во Њујорк на иницијатива на американскиот претседател Барак Обама, што заврши синоќа.

Канада прифаќа 31. 000 бегалци и ќе ги прави дел од средната класа

Стандард - 21.09.2016

Канада има примено 31 илјади сириски бегалци и има намера да ги интегрира целосно во општеството, изјави премиерот на Канада, Џастин Трудо. Тој зборуваше за време на 71-та сесија на Генералното собрание на ОН во Њујорк.

УНХЦР задоволен од резултатите на Самитот за бегалците

А1 On - 21.09.2016

Високиот комесаријат на Обединетите нации за бегалци (УНХЦР) ја поздрави поддршката на која се обврзаа државите учеснички на Самитот за бегалци, одржан во Њујорк на иницијатива на американскиот претседател Барак Обама, што заврши синоќа.

УНХЦР изрази задоволство од резултатите на Самитот за бегалците

Телеграф - 21.09.2016

Според УНХЦР, лидерите се согласиле двојно да го зголемат зацртаниот број на бегалци што би ги прифатиле во своите земји Високиот комесаријат на Обединетите нации за бегалци (УНХЦР) ја поздрави поддршката на која се обврзаа државите учеснички на ...

ЕРДОГАН ЈА ОБВИНИ ЕУ: Што не исполни Унијата?

Фактор - 21.09.2016

Турскиот претседател Реџеп Ердоган изјави дека Европската унија ја предала Турција што се однесува до обврските во рамките на договорот за бегалци, пишува „Хуриет“. За време на својот говор на состанокот на Генералното собрание на ОН, посветено на ...

Обама: Oколу 50 држави најавуваат прифаќање 360.000 бегалци во следната година

Либертас - 21.09.2016

Околу 50 држави се ангажирале да прифатат 360.000 бегалци во следната година, изјави синоќа американскиот претседател Барак Обама. Обама беше домаќин на средба во рамки на ГС на ОН на која учесниците презедоа обврски да ги зголемат средствата за ...

Обама најави ангажирање на 50 земји за прием на бегалци

Мета - 21.09.2016

Американскиот претседател Барак Обама денеска во ОН најави дека 50 земји се обврзале следната година да прифатат 360.000 бегалци, што е двојно повеќе отколку досега. – Нашите земји заедно ќе го дуплираат бројот на бегалците кои ќе ги прифатиме и ќе ...

Ќе се прифатат 360.000 бегалци од 50 држави

Точка - 21.09.2016

Обама беше домаќин на средба во рамки на ГС на ОН на која учесниците презедоа обврски да ги зголемат средствата за хуманитарна помош и да обезбедат полесен пристап до образование и работа на бегалците, јави ДПА.

Обама: Ветувам дека ќе примиме 360 илјади бегалци

Фактор - 21.09.2016

На специјален самит во Обединетите нации на кој домаќин беше токму Барак Обама вети дека годинава САД и сојузниците ќе примат 360 илјади бегалци во 2017-та со што речиси двојно ќе се зголемат квотите во сите држави.

Ердоган: ЕУ не ги исполни своите ветувања пред Турција!

Локално - 21.09.2016

Претседателот упати остра критика и спрема самата политика на Заедницата во однос на бегалците Европската унија е пред Турција што се однесува до обврските во рамките на договорот за бегалците.

Обама ја пофали бегалската политика на Германија

Либертас - 21.09.2016

На самитот за бегалците во Њујорк, американскиот претседател упати зборови на признание за Германија и Канада поради нивниот ангажман во бегалската криза. До сите останати Барак Обама упати итен апел.

Околу 50 држави најавуваат прифаќање 360.000 бегалци во следната година

Тера - 21.09.2016

Околу 50 држави се ангажирале да прифатат 360.000 бегалци во следната година, изјави синоќа американскиот претседател Барак Обама. Обама беше домаќин на средба во рамки на ГС на ОН на која учесниците презедоа обврски да ги зголемат средствата за ...

УНХЦР задоволен од резултатите на Самитот за бегалците...

Н.Македонија - 21.09.2016

УНХЦР задоволен од резултатите на Самитот за бегалците Високиот комесаријат на Обединетите нации за бегалци (УНХЦР) ја поздрави поддршката на која се обврзаа државите учеснички на Самитот за бегалци, одржан во Њујорк на иницијатива на американскиот ...

Обама најави дека 50 земји ќе примат 360.000 беглаци

Денар - 21.09.2016

Педесет земји ветиле дека ќе примат 360.000 бегалци оваа година, двојно повеќе од минатата, најави американскиот претседател Барак Обама отворајќи го мини самитот за бегалците во седиштето на Обединетите нации во Њујорк ноќта кон средата.

Околу 50 држави најавуваат прифаќање 360.000 бегалци во следната година

Lider - 21.09.2016

Околу 50 држави се ангажирале да прифатат 360.000 бегалци во следната година, изјави синоќа американскиот претседател Барак Обама. Обама беше домаќин на средба во рамки на ГС на ОН на која учесниците презедоа обврски да ги зголемат средствата за ...

Нелегалните трговци со луѓе лани од бегалците кои патувале во ЕУ заработиле четири милијарди долари

ТВ21 - 20.09.2016

Нелегалната трговија со бегалци кон Европската унија на нелегалните трговци минатата година им донела заработувачка од околу четири милијарди долари, изјави Бернд Кернер, од раководството на европската погранична агенција, Фронтекс.

Нелегалните трговци со луѓе лани од бегалците кои патувале во ЕУ заработиле четири милијарди долари

Вест - 20.09.2016

Нелегалната трговија со бегалци кон Европската унија на нелегалните трговци минатата година им донела заработувачка од околу четири милијарди долари, изјави Бернд Кернер, од раководството на европската погранична агенција, Фронтекс.

„Може да се справиме со бегалската криза!“

Deutsche Welle - 20.09.2016

Неделава во Њујорк се одржуваат две конференции посветени на бегалците. Едната ја свика Бан Ки Мун а другата САД и Германија. За актуелната бегалска криза говори шефот на УНХЦР за Европа, Винсен Коштел.

Нелегалните трговци со луѓе лани од бегалците кои патувале во ЕУ заработиле четири милијарди долари

Телма - 20.09.2016

Нелегалната трговија со бегалци кон Европската унија на нелегалните трговци минатата година им донела заработувачка од околу четири милијарди долари, изјави Бернд Кернер, од раководството на европската погранична агенција, Фронтекс.

Сорос вложил 500 млн долари за мигрантите

Макфакс - 20.09.2016

Американскиот милијардер и берзански шпекулант Џорџ Сорос објави во вторникот во весникот The Wall Street Journal дека дава 500 милиони долари во полза на мигрантите и бегалци, изразувајќи надеж дека и други ќе го следат неговиот пример.

Се очекува нов бран бегалци

МРТ - 20.09.2016

Земјите членки ги прекршуваат законите на унијата, да се преземат мерки и санкции, да се редефинира мигрантската политика во пресрет на новиот миграциски бран што се очекува следната пролет- оценка од меѓународната конференција за мигрантите што се ...

Олбрајт: Мораме сите да ги отвориме вратите за бегалците

Нова ТВ - 20.09.2016

Во обраќање до јавноста, поранешната државна секретарка на САД, Медлин Олбрајт посочува дека потребен е заеднички и глобален одговор на мигрантската криза, бидејќи и самата таа била бегалец пред да застане на чело на една од најзначајните политички ...

АИ: На ничија земја на сириско-јорданската граница се наоѓаат 75.000 бегалци

+инфо - 20.09.2016

За помалку од една година, бројот на луѓето кои се блокирани во тој пограничен дел се зголемил од неколку стотици на околу 75.000 бегалци. Меѓународната организација Амнести интернешнал (АИ), пред одржувањето на самитот на ОН за бегалци, апелира до ...

АИ: На ничија земја на сириско-јорданската граница се наоѓаат 75.000 бегалци, стотици умираат

Сител - 20.09.2016

Меѓународната организација Амнести интернешнал (АИ), пред одржувањето на самитот на ОН за бегалци, апелира до меѓународната заедница да им помогне на околу 75.000 бегалци кои се наоѓаат на ничија земја во пустина на сириско-јорданската граница.

ОН: Повеќе од 300.000 мигранти годинава го преминале Медитеранот

+инфо - 20.09.2016

Тоа е многу помал број од оние 520.000, кои пристигнаа во текот на првите девет месеци во 2015 година. Повеќе од 300.000 мигранти оваа година го преминале Средоземно Море на својот пат кон Европа, соопшти денеска ОН.

ОН: Повеќе од 300.000 мигранти годинава го преминале Медитеранот

Нетпрес - 20.09.2016

Повеќе од 300.000 мигранти оваа година го преминале Средоземно Море на својот пат кон Европа, соопшти денеска ОН. Тоа е многу помал број од оние 520.000, кои пристигнаа во текот на првите девет месеци во 2015 година.

ОН: Повеќе од 300.000 мигранти годинава го преминале Медитеранот

А1 On - 20.09.2016

Повеќе од 300.000 мигранти оваа година го преминале Средоземно Море на својот пат кон Европа, соопшти денеска ОН. Тоа е многу помал број од оние 520.000, кои пристигнаа во текот на првите девет месеци во 2015 година.

Над 50 компании од САД ветија 650 милиони долари за поддршка на бегалците

А1 On - 20.09.2016

Над 50 американски компании ветија 650 милиони долари за помош на бегалците во светот, соопшти Белата куќа. Соопшението е објавено во момент кога американскиот претседател Барак Обама се обидува да најде начини за решавање на проблемите на бегалците ...

Американските компании ќе дадат 650 милиони долари на бегалците

Нетпрес - 20.09.2016

Соопшението е објавено во момент кога американскиот претседател Барак Обама се обидува да најде начини за решавање на проблемите на бегалците пред светските лидери, кои се собраа во Њујорк на годишната сесија на Генералното собрание на Обединетите ...

Над 50 компании од САД ветија 650 милиони долари за поддршка на бегалците

Сител - 20.09.2016

Над 50 американски компании ветија 650 милиони долари за помош на бегалците во светот, соопшти Белата куќа. Соопшението е објавено во момент кога американскиот претседател Барак Обама се обидува да најде начини за решавање на проблемите на бегалците ...

АИ: На ничија земја на сириско-јорданската граница се наоѓаат 75.000 бегалци, стотици умираат

Алфа - 20.09.2016

Меѓународната организација Амнести интернешнал, пред одржувањето на самитот на ОН за бегалци, апелира до меѓународната заедница да им помогне на околу 75.000 бегалци кои се наоѓаат на ничија земја во пустина.

Нелегалните трговци со луѓе лани од бегалците кои патувале во ЕУ заработиле четири милијарди долари

Сител - 20.09.2016

Нелегалната трговија со бегалци кон Европската унија на нелегалните трговци минатата година им донела заработувачка од околу четири милијарди долари, изјави Бернд Кернер, од раководството на европската погранична агенција, Фронтекс.

Шверцери со луѓе лани од бегалците кои патувале во ЕУ заработиле четири милијарди долари

+инфо - 20.09.2016

Заработувачката од трговијата значително се зголемила во 2015 година, претворајќи се во една од најпрофитните форми на криминален бизнис. Нелегалната трговија со бегалци кон Европската унија на нелегалните трговци минатата година им донела ...

Нелегалните трговци со луѓе лани од бегалците кои патувале во ЕУ заработиле четири милијарди долари

А1 On - 20.09.2016

Нелегалната трговија со бегалци кон Европската унија на нелегалните трговци минатата година им донела заработувачка од околу четири милијарди долари, изјави Бернд Кернер, од раководството на европската погранична агенција, Фронтекс.

АИ: На ничија земја на сириско-јорданската граница се наоѓаат 75.000 бегалци, стотици умираат

Нетпрес - 20.09.2016

Меѓународната организација Амнести интернешнал (АИ), пред одржувањето на самитот на ОН за бегалци, апелира до меѓународната заедница да им помогне на околу 75.000 бегалци кои се наоѓаат на ничија земја во пустина на сириско-јорданската граница.

АИ: На ничија земја на сириско-јорданската граница се наоѓаат 75.000 бегалци, стотици умираат

А1 On - 20.09.2016

Меѓународната организација Амнести интернешнал (АИ), пред одржувањето на самитот на ОН за бегалци, апелира до меѓународната заедница да им помогне на околу 75.000 бегалци кои се наоѓаат на ничија земја во пустина на сириско-јорданската граница.

Време е за нова иднина со бегалците

Р.С.Европа - 20.09.2016

Светските лидери на собирот на Обединетите нации за бегалци и мигранти усвоија декларација со која ветуваат дека ќе изградат сеопфатна рамка за решавање на сегашната бегалска криза. Декларацијата од Њујорк е правно необврзувачка и дава преглед на ...

Нелегалните трговци со луѓе лани од бегалците кои патувале во ЕУ заработиле четири милијарди долари

Нетпрес - 20.09.2016

Нелегалната трговија со бегалци кон Европската унија на нелегалните трговци минатата година им донела заработувачка од околу четири милијарди долари, изјави Бернд Кернер, од раководството на европската погранична агенција, Фронтекс.

Шверцот на бегалци кон ЕУ им донел на посредниците речиси 4 милијарди долари

Стандард - 20.09.2016

Нелегалната трговија со бегалци кон Европската унија им донела на посредници близу 4 милијарди долари минатата година. Ова го соопшти словачкото радио, цитирајќи го Бернд Кернер од раководството на европската гранична агенција Фронтекс, пренесе ТАСС.

АНАЛИЗА: Бегалската криза е реалност

Нетпрес - 20.09.2016

Во срцето на светската политика лежи една многу изразена и длабока поделба. Светот станува се повеќе поврзан меѓусебно, но и покрај тоа механизмите и начините за управување на глобализацијата изгледаат недоволни за справување со предизвиците.

Џорџ Сорос ќе инвестира 500 милиони долари за помош на мигрантите

Стандард - 20.09.2016

Американскиот финансиер Џорџ Сорос ќе даде 500 милиони долари за да ги задоволи потребите на мигрантите, станува јасно од простран коментар на милијардерот за американскиот весник „The Wall Street Journal“.

ОН превзема одговорност за справување со милионите бегалци во светот

Стандард - 20.09.2016

ОН се ангажира да се стави во ред глобалниот миграциски тек, кој достигна рекордни 21 милиони и 300 илјади бегалци во светот. Ова се вели во декларацијата усвоена од Генералното собрание на организацијата.

ОГРАДИТЕ ЈА ЗАШТИТИЈА МАКЕДОНИЈА: Мигрантите преку бугарските села ја полнат Србија

Телеграф - 20.09.2016

Намалувањето на бегалците во Македонија ја покажува оправданоста на државниот врв да постави ограда на јужната граница. Во моментов околу 130 бегалци се останати во Прифатниот центар во Гевтелија и околу стотина во Табановце Во Србија секојдневно од ...

ОН: Повеќе од 300.000 мигранти годинава го преминале Медитеранот

Сител - 20.09.2016

Повеќе од 300.000 мигранти оваа година го преминале Средоземно Море на својот пат кон Европа, соопшти денеска ОН. Тоа е многу помал број од оние 520.000, кои пристигнаа во текот на првите девет месеци во 2015 година.

Можен нов бран бегалци по илегални рути

Р.С.Европа - 20.09.2016

Договорот меѓу ЕУ и Турција од март 2016 година го намали приливот на бегалци преку балканската рута, но се очекува зголемување на бројот на мигранти што од Африка пристигнуваат во Италија.

Владата ги батали обврските околу бегалците

+инфо - 20.09.2016

Сега се обезбедува есенска и зимска облека. Додека невладините се мачат да обезбедат се, Владата не ги плаќа ниту чистачите во камповите. Есенска и зимска облека деновиве ќе добијат околу 200 бегалци кои се сместени во бегалските кампови „Табановце“ ...

Над 50 компании од САД ветија 650 милиони долари за поддршка на бегалците

+инфо - 20.09.2016

„Фејсбук“, „Твитер“, „Мастеркард“, „Џонсон и Џонсон“ и „Чобани“ се меѓу 51 компанија, кои ветија дека ќе го олеснат пристапот до образованието. Над 50 американски компании ветија 650 милиони долари за помош на бегалците во светот, соопшти Белата ...

Сорос ќе инвестира 500 милиони во бегалците

Фактор - 20.09.2016

Милијардерот Џорџ Сорос вети дека преку неговата фондација ќе бидат инвестирани 500 милиони долари за помош на бегалците од воените конфликти на Блискиот исток. „ Ќе инвестираме во стартапи, веќе етаблирани компании, иницијативи со општествен ...

Сорос вложил 500 милиони долари за мигрантите

Точка - 20.09.2016

Американскиот милијардер и берзански шпекулант Џорџ Сорос објави во вторникот во весникот The Wall Street Journal дека дава 500 милиони долари во полза на мигрантите и бегалци, изразувајќи надеж дека и други ќе го следат неговиот пример.

Шверцери со луѓе лани од бегалците кои патувале во ЕУ заработиле четири милијарди долари

Либертас - 20.09.2016

Нелегалната трговија со бегалци кон Европската унија на нелегалните трговци минатата година им донела заработувачка од околу четири милијарди долари, изјави Бернд Кернер, од раководството на европската погранична агенција, Фронтекс.

ОН: Повеќе од 300.000 мигранти годинава го преминале Медитеранот

Локално - 20.09.2016

– Повеќе од 300.000 мигранти оваа година го преминале Средоземно Море на својот пат кон Европа, соопшти денеска ОН. Тоа е многу помал број од оние 520.000, кои пристигнаа во текот на првите девет месеци во 2015 година.

Ренци: Терористите доаѓаат во Европа со авиони, а не со чамци

Мета - 20.09.2016

Италијанскиот премиер Матео Ренци изјави дека нема основа за поврзување на борбата против тероризмот со политиката што се однесува на миграцијата. Ренци рече дека терористите што стигнале во Европа не дошле со чамци, туку со удобни авиони.

АИ: На ничија земја на сириско-јорданската граница се наоѓаат 75.000 бегалци, стотици умираат

Либертас - 20.09.2016

Меѓународната организација Амнести интернешнал (АИ), пред одржувањето на самитот на ОН за бегалци, апелира до меѓународната заедница да им помогне на околу 75.000 бегалци кои се наоѓаат на ничија земја во пустина на сириско-јорданската граница.

Нелегалните трговци со луѓе лани од бегалците кои патувале во ЕУ заработиле четири милијарди долари

Точка - 20.09.2016

Нелегалната трговија со бегалци кон Европската унија на нелегалните трговци минатата година им донела заработувачка од околу четири милијарди долари, изјави Бернд Кернер, од раководството на европската погранична агенција, Фронтекс.

ОН: Повеќе од 300.000 мигранти годинава го преминале Медитеранот

Точка - 20.09.2016

Повеќе од 300.000 мигранти оваа година го преминале Средоземно Море на својот пат кон Европа, соопшти денеска ОН. Тоа е многу помал број од оние 520.000, кои пристигнаа во текот на првите девет месеци во 2015 година.

Ќе има ли и втор бегалски бран?

Фактор - 20.09.2016

Напролет се очекува нов бран бегалци кои ќе се упатат кон Европа. Бегалската криза не е завршена и се очекува нов бран на бегалци и мигранти, кажаа учесниците на денешната меѓународна конференција која се одржа во Министерството за надворешни работи.

Над 50 компании од САД ветија 650 милиони долари за поддршка на бегалците

Либертас - 20.09.2016

Над 50 американски компании ветија 650 милиони долари за помош на бегалците во светот, соопшти Белата куќа. Соопшението е објавено во момент кога американскиот претседател Барак Обама се обидува да најде начини за решавање на проблемите на бегалците ...

Изненадување: Сорос спонзорира во бегалскиот бран во Европа!

Локално - 20.09.2016

Милијардерот ќе инвестира 500 милиони долари за помош на мигрантите. Милијардерот Џорџ Сорос ја презеде обврската да инвестира 500 милиони долари во новосоздадени и етаблирани компании, социјално корисни иницијативи и бизнис потфати за помош на ...

Американските компании ќе дадат 650 милиони долари на бегалците

Точка - 20.09.2016

Соопшението е објавено во момент кога американскиот претседател Барак Обама се обидува да најде начини за решавање на проблемите на бегалците пред светските лидери, кои се собраа во Њујорк на годишната сесија на Генералното собрание на Обединетите ...

ОН: Повеќе од 300.000 мигранти годинава го преминале Медитеранот...

Н.Македонија - 20.09.2016

ОН: Повеќе од 300.000 мигранти годинава го преминале Медитеранот Повеќе од 300.000 мигранти оваа година го преминале Средоземно Море на својот пат кон Европа, соопшти денеска ОН. Тоа е многу помал број од оние 520.000, кои пристигнаа во текот на ...

Tрговците со луѓе од мигрантите лани заработиле четири милијарди долари...

Н.Македонија - 20.09.2016

Tрговците со луѓе од мигрантите лани заработиле четири милијарди долари Нелегалната трговија со бегалци кон Европската унија на нелегалните трговци минатата година им донела заработувачка од околу четири милијарди долари, изјави Бернд Кернер, од ...

Педесеттина компании од САД ветија 650 милиони долари за поддршка на бегалците...

Н.Македонија - 20.09.2016

Педесеттина компании од САД ветија 650 милиони долари за поддршка на бегалците Над 50 американски компании ветија 650 милиони долари за помош на бегалците во светот, соопшти Белата куќа. Соопшението е објавено во момент кога американскиот ...

Сорос вложил 500 милиони долари за мигрантите

Денар - 20.09.2016

Американскиот милијардер и берзански шпекулант Џорџ Сорос објави денес во весникот The Wall Street Journal дека дава 500 милиони долари во полза на мигрантите и бегалци, изразувајќи надеж дека и други ќе го следат неговиот пример.

Нелегалните трговци со луѓе лани од бегалците кои патувале во ЕУ заработиле четири милијарди долари

Lider - 20.09.2016

Нелегалната трговија со бегалци кон Европската унија на нелегалните трговци минатата година им донела заработувачка од околу четири милијарди долари, изјави Бернд Кернер, од раководството на европската погранична агенција, Фронтекс.

Над 50 компании од САД ветија 650 милиони долари за поддршка на бегалците

Lider - 20.09.2016

Над 50 американски компании ветија 650 милиони долари за помош на бегалците во светот, соопшти Белата куќа. Соопшението е објавено во момент кога американскиот претседател Барак Обама се обидува да најде начини за решавање на проблемите на бегалците ...

Самит на ОН посветен на бегалците и мигрантите

24 Вести - 19.09.2016

Во седиштето на Обединетите нации во Њујорк денеска ќе почне Самит за бегалците и мигрантите, кој ќе го отвори новиот претседавач на Генералното собрание на ОН Питер Томсон, по што ќе говори и генералниот секретар на ОН Бан Ким-мун.

Самит на ОН посветен на бегалците и мигрантите

+инфо - 19.09.2016

Генералната дебата во Генералното собрание, на која ќе учествуваат шефови на влади и држави членки на ОН ќе трае до 20 до 26 септември. Во седиштето на Обединетите нации во Њујорк денеска ќе почне Самит за бегалците и мигрантите, кој ќе го отвори ...

САМИТ НА ОН: Главна тема бегалската криза и мигрантите

Телеграф - 19.09.2016

На маргините на Генералното собрание утре американскиот претседател Барак Обама ќе биде домаќин на Самитот на лидерите за бегалците Во седиштето на Обединетите нации во Њујорк денеска ќе почне Самит за бегалците и мигрантите, кој ќе го отвори новиот ...

БРОЈКАТА СЕ ЗГОЛЕМУВА: Повеќе од 300 нови мигранти на грчките острови

Телеграф - 19.09.2016

Вкупниот број на бегалци, кои се заглавени на островите во северниот дел на Егејското Море, првпат по неколку месеци ја надмина бројката од 10.000 луѓе Во последните 48 часа на островите во северниот дел на Егејското Море пристигнале вкупно 308 ...

Повеќе од 300 нови мигранти на грчките острови

Сител - 19.09.2016

Во последните 48 часа на островите во северниот дел на Егејското Море пристигнале вкупно 308 мигранти и бегалци. Поточно, 93 бегалци пристигнале на Лезбос, на Хиос 155 и 60 на Самос. Според грчката полицијата, 5.264 мигранти и бегалци се заглавени ...

Во Њујорк самити за мигрантите и бегалците

Р.С.Европа - 19.09.2016

Генералното собрание на ОН денеска ќе биде домаќин на собирот на шефови на држави и влади посветен на мигрантите и бегалците. Тоа ќе биде за прв пат да се одржи собир на такво високо ниво во рамките на ОН и на него се гледа како на историска можност ...

Самит на ОН посветен на бегалците и мигрантите

А1 On - 19.09.2016

Во седиштето на Обединетите нации во Њујорк денеска ќе почне Самит за бегалците и мигрантите, кој ќе го отвори новиот претседавач на Генералното собрание на ОН Питер Томсон, по што ќе говори и генералниот секретар на ОН Бан Ким-мун.

Повеќе од 300 нови мигранти на грчките острови

А1 On - 19.09.2016

Во последните 48 часа на островите во северниот дел на Егејското Море пристигнале вкупно 308 мигранти и бегалци. Поточно, 93 бегалци пристигнале на Лезбос, на Хиос 155 и 60 на Самос. Според грчката полицијата, 5.264 мигранти и бегалци се заглавени ...

Самит за бегалците и мигрантита во ОН

МРТ - 19.09.2016

На самитот ќе присуствуваат шефовите на држави и влади, министри, лидери на агенциите на ОН, претставници на цивилното општество, приватниот сектор, меѓународната безбедност, академските кругови.

Протест на бегалците во Љубљана

+инфо - 19.09.2016

Демонстрантите закачиле на зграда голем плакат на кој на англиски јазик пишувало „И ние сме луѓе“. Околу 30 бегалци утринава започнаа протести во бегалскиот центар во Љубљана поради бавното разгледување на барањата за азил и побараа да бидат примени ...

Лидерски самит за бегалците во ОН

Глас на Америка - 19.09.2016

Њујоршката декларација ќе биде обврзувачка за сите членки На годишниот Самит за справување со предизвиците од глобалниот бран бегалци и мигранти во Њујорк, се очекува Генералното собрание да усвои сет обврски за засилување на заштитата на оваа ...

Транзитниот центар за мигранти подготвен за сите сценарија

Алфа - 19.09.2016

Моето име е бегалец. Не е битно како се викам- Јас сум бегалец, сите ние тука сме бегалци и нашиот пат е кон централна Европа. Моето име е бегалец. Не е битно како се викам- Јас сум бегалец, сите ние тука сме бегалци и нашиот пат е кон централна ...

Усвоена декларацијата за мигранти на ОН

Нетпрес - 19.09.2016

Светските лидери денеска ја усвоија декларацијата на Обединетите Нации чија цел е да обезбеди усогласен и хуман одговор на бегалската криза која се’ повеќе ги црпи ресурсите и поттикна поделба меѓу земјите од Африка и Европа.

Генерално собрание на ОН: Почнува Самитот за бегалците и мигрантите

Нова ТВ - 19.09.2016

Во седиштето на Обединетите нации во Њујорк денеска започнува Самит за бегалците и мигрантите, прв на ниво на шефови на држави и влади за големото движење на мигрантите и бегалците ширум светот, што се смета за историска можност да се изработи план ...

Протест на бегалците во Љубљана

Сител - 19.09.2016

Околу 30 бегалци утринава започнаа протести во бегалскиот центар во Љубљана поради бавното разгледување на барањата за азил и побараа да бидат примени од министерот за внатрешни работи. - Некои од нас чекаат веќе цела година за да добијат статус на ...

Протест на бегалците во Љубљана

А1 On - 19.09.2016

Околу 30 бегалци утринава започнаа протести во бегалскиот центар во Љубљана поради бавното разгледување на барањата за азил и побараа да бидат примени од министерот за внатрешни работи. – Некои од нас чекаат веќе цела година за да добијат статус на ...

Земјите-членки на ОН изгласаа документ за поголеми права на бегачците и мигрантите

А1 On - 19.09.2016

Светските лидери и министрите за надворешни работи на 193 земји-членки на Обединети нации денеска изгласаа документ, чија цел е похуман и кооридинаран одговор на бегалската криза. Документот на 22 страница наречен е „Њујоршка декларација за ...

Земјите-членки на ОН изгласаа документ за поголеми права на бегалците и мигрантите

Сител - 19.09.2016

Светските лидери и министрите за надворешни работи на 193 земји-членки на Обединети нации денеска изгласаа документ, чија цел е похуман и кооридинаран одговор на бегалската криза. Документот на 22 страница наречен е „Њујоршка декларација за ...

ДОКУМЕНТ ОД 22 СТРАНИЦИ: Изгласана „Њујоршка декларација за бегалците и мигрантите“

Телеграф - 19.09.2016

Документот не е правно обврзувачки и нема конкретно преземени обврски, но ги повикува земјите да ги почитуваат човековите права, да ја зголемат хуманитарната помош и да ги забрзаат процесите за прераспредечна на бегалцит Светските лидери и ...

Самит на ОН посветен на бегалците и мигрантите

Сител - 19.09.2016

Во седиштето на Обединетите нации во Њујорк денеска ќе почне Самит за бегалците и мигрантите, кој ќе го отвори новиот претседавач на Генералното собрание на ОН Питер Томсон, по што ќе говори и генералниот секретар на ОН Бан Ким-мун.

ОН изгласаа документ за поголеми права на бегалците и мигрантите

Либертас - 19.09.2016

Светските лидери и министрите за надворешни работи на 193 земји-членки на Обединети нации денеска изгласаа документ, чија цел е похуман и кооридинаран одговор на бегалската криза. Документот на 22 страница наречен е „Њујоршка декларација за ...

Земјите-членки на ОН изгласаа документ за поголеми права на бегачците и мигрантите

Република - 19.09.2016

Светските лидери и министрите за надворешни работи на 193 земји-членки на Обединети нации денеска изгласаа документ, чија цел е похуман и кооридинаран одговор на бегалската криза. Документот на 22 страница наречен е „Њујоршка декларација за ...

Самит на ОН посветен на бегалците и мигрантите

Либертас - 19.09.2016

Во седиштето на Обединетите нации во Њујорк денеска ќе почне Самит за бегалците и мигрантите, кој ќе го отвори новиот претседавач на Генералното собрание на ОН Питер Томсон, по што ќе говори и генералниот секретар на ОН Бан Ким-мун.

Самит на ОН посветен на бегалците и мигрантите

Тера - 19.09.2016

Во седиштето на Обединетите нации во Њујорк денеска ќе почне Самит за бегалците и мигрантите, кој ќе го отвори новиот претседавач на Генералното собрание на ОН Питер Томсон, по што ќе говори и генералниот секретар на ОН Бан Ким-мун.

Повеќе од 300 нови мигранти на грчките острови

Вечер Прес - 19.09.2016

Во последните 48 часа на островите во северниот дел на Егејското Море пристигнале вкупно 308 мигранти и бегалци. Поточно, 93 бегалци пристигнале на Лезбос, на Хиос 155 и 60 на Самос. Според грчката полицијата, 5.264 мигранти и бегалци се заглавени ...

Самит на ОН посветен на бегалците и мигрантите

Вечер Прес - 19.09.2016

Во седиштето на Обединетите нации во Њујорк денеска ќе почне Самит за бегалците и мигрантите, кој ќе го отвори новиот претседавач на Генералното собрание на ОН Питер Томсон, по што ќе говори и генералниот секретар на ОН Бан Ким-мун - Ова е прв пат ...

Земјите-членки на ОН изгласаа документ за поголеми права на бегалците и мигрантите...

Н.Македонија - 19.09.2016

Земјите-членки на ОН изгласаа документ за поголеми права на бегалците и мигрантите Светските лидери и министрите за надворешни работи на 193 земји-членки на Обединети нации денеска изгласаа документ, чија цел е похуман и кооридинаран одговор на ...

Самит на ОН посветен на бегалците и мигрантите...

Н.Македонија - 19.09.2016

Самит на ОН посветен на бегалците и мигрантите Во седиштето на Обединетите нации во Њујорк денеска ќе почне Самит за бегалците и мигрантите, кој ќе го отвори новиот претседавач на Генералното собрание на ОН Питер Томсон, по што ќе говори и ...

Самит на ОН посветен на бегалците и мигрантите

Идивиди - 19.09.2016

Њујорк, 19 септември 2016 (МИА) - Во седиштето на Обединетите нации во Њујорк денеска ќе почне Самит за бегалците и мигрантите, кој ќе го отвори новиот претседавач на Генералното собрание на ОН Питер Томсон, по што ќе говори и генералниот секретар ...

Земјите-членки на ОН изгласаа документ за поголеми права на бегачците и мигрантите

Идивиди - 19.09.2016

Њујорк, 19 септември 2016 (МИА) - Светските лидери и министрите за надворешни работи на 193 земји-членки на Обединети нации денеска изгласаа документ, чија цел е похуман и кооридинаран одговор на бегалската криза.

Протест на бегалците во Љубљана

Lider - 19.09.2016

Околу 30 бегалци утринава започнаа протести во бегалскиот центар во Љубљана поради бавното разгледување на барањата за азил и побараа да бидат примени од министерот за внатрешни работи. – Некои од нас чекаат веќе цела година за да добијат статус на ...

Самит на ОН посветен на бегалците и мигрантите

Lider - 19.09.2016

Во седиштето на Обединетите нации во Њујорк денеска ќе почне Самит за бегалците и мигрантите, кој ќе го отвори новиот претседавач на Генералното собрание на ОН Питер Томсон, по што ќе говори и генералниот секретар на ОН Бан Ким-мун.

Повеќе од 300 нови мигранти на грчките острови

Lider - 19.09.2016

Во последните 48 часа на островите во северниот дел на Егејското Море пристигнале вкупно 308 мигранти и бегалци. Поточно, 93 бегалци пристигнале на Лезбос, на Хиос 155 и 60 на Самос. Според грчката полицијата, 5.264 мигранти и бегалци се заглавени ...