TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Нема да гласаат речиси половина од граѓаните

А1 - 29.03.2009

Речиси половината од македонските граѓани изјавиле дека нема да гласаат во вториот круг на претседателските избори, покажуваат резултатите од последната анкета.

Анкета: Нема да гласаат речиси половината од граѓаните

Вест - 29.03.2009

Скопје - Речиси половината од македонските граѓани изјавиле дека нема да гласаат во вториот круг на претседателските избори, покажуваат резултатите од последната анкета на Институтот за демократија.

Фрчкоски тврди дека Владата лаже, ВМРО ДПМНЕ го обвинува за велепредавство

Алсат-М - 29.03.2009

Претседателскиот кандидат на СДСМ, Љубомир Фрчкоски изјави дека Владата на премиерот Груевски манипулира со јавноста за спорот со Грција околу уставното име на Македонија.

Анкета : За Иванов би гласале 25,4 отсто, за Фрчкоски 13,8 отсто

Алсат-М - 29.03.2009

Во телефонската анкета на Институтот за демократија речиси половината од македонските граѓани изјавиле дека нема да гласаат во вториот круг на претседателските избори.

За Иванов би гласале 25,4 отсто, за Фрчкоски 13,8 отсто

Сител - 29.03.2009

Во телефонската анкета на Институтот за демократија за рејтингот на претседателските кандидати речиси половината од македонските граѓани изјавиле дека нема да гласаат во вториот круг на претседателските избори.

Според Институтот за демократија за Иванов би гласале 25,4 отсто, за Фрчкоски 13,8 отсто

Кирилица - 29.03.2009

Во телефонската анкета на Институтот за демократија за рејтингот на претседателските кандидати речиси половината од македонските граѓани изјавиле дека нема да гласаат во вториот круг на претседателските избори ...

Фрчко нервозен, Ѓорге по страна!

Вечер - 29.03.2009

Се заострува меѓупартиската реторика пред финалната изборна трка на 5 април. Власта го обвинува Фрчкоски за велепредавство, тој дека власта се бави со неговото минато и прави црни пропаганди.

Нема да гласаат речиси половина од граѓаните

Макфакс - 29.03.2009

Речиси половината од македонските граѓани изјавиле дека нема да гласаат во вториот круг на претседателските избори, покажуваат резултатите од последната анкета.

Заострена меѓупартиска реторика

А1 - 28.03.2009

Се заострува меѓупартиската реторика пред финалната изборна трка на петти април. Власта го обвинува Фрчкоски за велепредавство, тој дека власта се бави со неговото минато и прави црни пропаганди.

Фрчкоски одал државна тајна

Време - 28.03.2009

ВМРО-ДПМНЕ вчера го обвини кандидатот за претседател од СДСМ, Љубомир Фрчкоски, дека во 2001 година издал строга државна тајна.

Фрчкоски: "власта се служи со црна пропаганда"

Телма - 28.03.2009

Претседателскиот кандидат на СДСМ Љубомир Данаилов Фрчкоски денеска на прес-конференција обвини дека е лага оти предмет на преговори во спорот со Грција поради кој ни е блокиран влезот во НАТО се националниот ...

Името и влезот во НАТО доминираа на дуелот Иванов-Фрчкоски

Алсат-М - 28.03.2009

Пристапот кон решавање на прашањето на името и согласно тоа влезот на Македонија во НАТО доминираа на синоќешната дебата на МРТВ на двајацата претседателски кандидати Ѓорѓи Иванов и Љубомир Фрчкоски.

Со полициското досие добив политички азил во Канада

Н.Македонија - 28.03.2009

Кумановецот Јордан Петровски, кој поднесе иницијатива против кандидатурата на Љубомир Фрчкоски за претседател, бидејќи по негова наредба како министер на МВР од политички и идеолошки причини, бил следен од ...

Фрчкоски: Тагувам што Бошкоски не влезе во втор круг

Н.Македонија - 28.03.2009

Тагувам што Бошковски не ми е противник во вториот круг од изборите. Очекувам да ги добијам гласовите од граѓаните што во првиот круг гласаа за Бошковски, Селмани и за Ружин, а со другите албански партии ќе ...

Фрчкоски за спорот со името и осуда на денешниот инцидент

Кирилица - 28.03.2009

Претседателскиот кандидат на СДСМ Љубомир Данаилов Фрчкоски денеска на прес-конференција обвини дека е лага оти предмет на преговори во спорот со Грција поради кој ни е блокиран влезот во НАТО се националниот ...

Реакции за инцидентот на протестите

Макфакс - 28.03.2009

Инцидентот на плоштадот Македонија меѓу групите, кои се за, односно против изградба на црква, предизвика реакции на политичките фактори од власта и опозицијата.

Прв јавен дуел Иванов - Фрчкоски

А1 - 27.03.2009

Жестока дебата, лични нареди и префрлања во првиот јавен дуел меѓу кандидатите за претседател на Македонија, кои влегоа во вториот круг, Иванов и Фрчкоски.

Издавал ли Фрчкоски наредби за следење?

Време - 27.03.2009

ВМРО-ДПМНЕ бара претседателскиот кандидат на СДСМ, Љубомир Фрчкоски, да одговори на обвинувањата од еден граѓанин дека кога бил министер за внатрешни работи во периодот од 1992 до 1996 година издавал наредби ...

ВМРО-ДПМНЕ отвори фронт за дискредитирање на Фрчкоски

Утрински - 27.03.2009

ВМРО-ДПМНЕ бара претседателскиот кандидат на СДСМ, Љубомир Фрчкоски, да одговори на обвинувањата од еден македонски граѓанин дека кога бил министер за внатрешни работи во периодот од 1992 до 1996 година ...

Фрчкоски во Прилеп

Алсат-М - 27.03.2009

Кандидатот за претседател од СДСМ Љубомир Фрчкоски синоќа во Прилеп на средба со граѓаните рече дека ќе се бори за брзо решавање на спорот со Грција, влез во НАТО годинава и за враќање на респектот на ...

ВМРО-ДПМНЕ бара Фрчкоски да каже дали полициски гонел граѓанин

Н.Македонија - 27.03.2009

ВМРО-ДПМНЕ бара претседателскиот кандидат на СДСМ Љубомир Фрчкоски да одговори на обвинувањата од еден македонски граѓанин дека кога бил министер за внатрешни работи во периодот од 1992 до 1996 година издавал ...

Фрчкоски на средби со граѓани во Струмица и Ново Село

Сител - 27.03.2009

Претседателскиот кандидат на СДСМ Љубомир Фрчковски попладнево, во придружба на в.д. лидерот на партијата и градоначалник на Струмица Зоран Заев, имаше средби со граѓаните на општините Ново Село и Струмица ...

ВМРО-ДПМНЕ: Фрчкоски во 2001 година предал строга државна тајна

Нетпрес - 27.03.2009

Партијата на власт, ВМРО-ДПМНЕ, денеска обвин и дека кандидатот за претсеадтел од редовите на СДСМ, Љубомир Фрчкоски, во 2001ж година предал строга државна тајна.

Дуел Иванов-Фрчкоски

Макфакс - 27.03.2009

Прашањето за решавањето на разликите за името, односно влезот на Македонија во НАТО го одбележаа почетокот на првото телевизиско соочување на претседателските кандидати Ѓорге Иванов и Љубомир Фрчкоски.

Фрчкоски се пишмани за тужбата за Грција

Време - 26.03.2009

Ставовите на претседателскиот кандидат на СДСМ Љубомир Фрчкоски немаат никаков рок на траење, ниту политичка или морална тежина, оцени вчера портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Бичиклиски.

Фрчкоски може да се најде во ситуацијата на Доста Димовска

Н.Македонија - 26.03.2009

На претседателскиот кандидат на СДСМ Љубомир Фрчкоски не му е сигурна претседателската функција дури и кога би победил во вториот круг, на 5 април.

Фрчкоски: Ќе се борам за поддршка од сите кандидати

Н.Македонија - 26.03.2009

Ќе се обидам да ја добијам поддршката од сите кандидати што испаднаа во првиот круг, а кои имаат исти проевропски и пронатовски ставови како мене и да ја победиме политиката на изолација што ја води оваа ...

ВМРО-ДПМНЕ бара одговор од Фрчковски дали издавал наредби за следење луѓе од идеолошки причини

Сител - 26.03.2009

ВМРО-ДПМНЕ бара претседателскиот кандидат на СДСМ Љубомир Фрчкоски да одговори на обвинувањата од еден македонски граѓанин дека кога бил министер за внатрешни работи во периодот од 1992 до 1996 година издавал ...

Претседателските кандидати во потрага по нови гласови

Сител - 26.03.2009

Десет дена пред вториот круг од претседателските избори, Фрчкоски и Иванов, на терен меѓу граѓаните ги бараат последните поддршки пред конечната одлука.

Фрчкоски излажал дека не бил соработник на тајните служби

Вечер - 26.03.2009

Политичкиот азилант од Канада Јордан Петровски го обвинува Фрчкоски дека заедно со Томислав Чојревски, Слободан Богоевски, Зоран Верушевски, Сиљан Аврамовски и други полициски функционери кои од идеолошки и ...

Фрчкоски немал кредибилитет, а Владата капацитет

А1 - 25.03.2009

Фрчкоски нема морален кредибилитет да биде претседател, затоа што за ниту едно прашање од висок државен интерес нема цврст и одлучен став.

Наместо големи митинзи, повеќе жар

Време - 25.03.2009

Игор Чавески Директните средби со граѓаните ќе ги заменат митинзите низ градовите, како што беше пред првиот круг на гласање. Кандидатите за градоначалници и за претседател истакнуваат дека нема да ...

Предлогот на МКГ добра основа

Вест - 25.03.2009

Предлогот на Меѓународната кризна група беше Македонија да прифати име Република Северна Македонија за целосна меѓународна употреба, а Грција да прифати националниот идентитет и јазикот да останат македонски и ...

Фрчкоски: Владата ќе го девалвира денарот

Вест - 25.03.2009

Во Законот за Народната банка стриктно се наброени околностите за смена на гувернерот. Фрчкоски не го познава Законот, затоа изјавата му е неодговорна, смешна и нестручна, изјави Славески Претседателскиот ...

Иванов и Фрчкоски ја почнаа кампањата за вториот круг

Утрински - 25.03.2009

Не поминаа ни два дена од неделното изборно соочување, а двајцата главни фаворити за нов шеф на државата веќе влегоа во жестока кампања за убедување на гласачите.

Фрчкоски: "Кога ja градев полицијата, Груевски бркаше врски во Прилеп"

Телма - 25.03.2009

"Кога јас бев министер за внатрешни работи Македонија имаше вистинска полиција, а тогаш Никола Груевски бараше врски за полагање на испити во Прилеп", со оваа реплика претседателскиот кандидат на СДСМ, Љубомир ...

ВМРО-ДПМНЕ: "Фрчкоски нема кредибилитет да биде претстедател"

Телма - 25.03.2009

Ставовите на претседателскиот кандидат на СДСМ Љубомир Фрчкоски немаат никаков рок на траење, ниту политичка или морална тежина, оцени денеска на прес-конференција портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Александар ...

„Фрчкоски даде лажна изјава за ДИК!”

Н.Македонија - 25.03.2009

Јавно ја поднесувам иницијативата за проверка на точноста на изјавата на Љубомир Фрчкоски дека не бил соработник или наредбодател на службите за државна безбедност од идеолошки причини.

На изборите ќе победи проевропската и пронатовска опција!

Н.Македонија - 25.03.2009

Јасно е дека на овие избори ќе победи проевропската и пронатовска опција со 550.000 гласа наспроти гласовите на Владата и на нивниот претседателски кандидат, изјави вчера Љубомир Фрчкоски, кандидат на СДСМ за ...

Груевски: Нема непотребно трошење туку се реализира седумгодишната програма за јавни инвестиции

Н.Македонија - 25.03.2009

Скопје, 25 март (МИА) - На обвинувањата на претседателскиот кандидат на СДСМ Љубомир Фрчкоски дека Владата го празни буџетот, премиерот Никола Груевски денеска одговори дека се работи за инвестиции изгласани ...

Бичиклиски: Фрчкоски нема став за името

Алсат-М - 25.03.2009

Од ВМРО-ДПМНЕ денеска го обвинија кандидатот на СДСМ за претседател, Љубомир Фрчкоски, дека во неговите колумни во дневниот весник “Утрински весник“ за само еден месец ги менувал неговите ставови во врска со ...

Груевски: Фрчкоски веќе нема теми за да не напаѓа

Алсат-М - 25.03.2009

Премиерот Никола Груевски ги отфрли обвинувањата на претседателскиот кандидат од редовите на СДСМ Љубомир Фрчкоски дека во текот на изборната кампања владата го „испразнила“ буџетот.

Фрчкоски: Дамка на изборите ќе остават изборните списоци

Алсат-М - 25.03.2009

Претседателскиот кандидат на СДСМ, Љубомир Фрчкоски денеска на средба со новинарите ја повтори својата оценка дека Македонија е изолирана земја.

Нема непотребно трошење туку се реализира седумгодишната програма за јавни инвестиции

Сител - 25.03.2009

На обвинувањата на претседателскиот кандидат на СДСМ Љубомир Фрчкоски дека Владата го празни буџетот, премиерот Никола Груевски денеска одговори дека се работи за инвестиции изгласани во Собранието и оти ...

Груевски: Нема непотребно трошење само реализација на седумгодишната програма за јавни инвестиции

Кирилица - 25.03.2009

На обвинувањата на претседателскиот кандидат на СДСМ Љубомир Фрчкоски дека Владата го празни буџетот, премиерот Никола Груевски денеска одговори дека се работи за инвестиции изгласани во Собранието и оти ...

Фрчоски нема морален кредибилитет да биде претседател на Македонија

Сител - 25.03.2009

Ставовите на претседателскиот кандидат на СДСМ Љубомир Фрчкоски немаат никаков рок на траење, ниту политичка или морална тежина, оцени денеска на прес-конференција портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Александар ...

Македонија мора брзо да воспостави дипломатски односи со Косово

Сител - 25.03.2009

Македонија најитно да воспостави дипломатски односи со Косово, за да изолацијата во која се наоѓа државата на меѓународен план не се пренесе и на регионална изолација од соседите.

Ставовите на Фрчкоски немаат ниту морална, ниту политичка тежина

Вечер - 25.03.2009

Ставовите на Фрчкоски немаат никаков рок на траење и немаат никаква политичка или морална тежина, сметаат во владејачката ВМРО-ДПМНЕ.

Смената на гувернерот е лага на Фрчкоски

Вечер - 25.03.2009

Внимателно ги анализираме сите забелешки и ако наидеме на некој проблем, ќе преземеме се тој проблем да биде решен. Лично јас исто така посветувам големо вмнимание и ги идентификувам во реалноста, се со цел да ...

ВМРО-ДПМНЕ: Фрчковски за еден месец го смени ставот за спорот со името

Нетпрес - 25.03.2009

Ставовите на Фрчковски немаат никаков рок на траење, а најдобро за ова говори фактот што тој постојано го менува својот став за решавање на спорот за името на Македонија, се огласи денеска портпаролот на ...

СДСМ: Граѓаните ја враќаат довербата во нас

А1 - 24.03.2009

Граѓаните ја враќаат довербата во СДСМ, вели шефот на изборниот штаб, Игор Ивановски. „Бидејќи бројките и фактите се неумоливи, вториот круг продолжува понатаму, таму е претседателскиот кандидат Љубомир ...

Пополнети 32 градски фотелји

Време - 24.03.2009

Тони Ангеловски Претседателските кандидати на ВМРО-ДПМНЕ, Ѓорѓе Иванов и на СДСМ, Љубомир Фрчкоски ќе се борат за функцијата шеф на државата во вториот изборен круг, официјално потврдија од Државната изборна ...

И Иванов ги очекува гласовите од противкандидатите

Телма - 24.03.2009

Претседателскиот кандидат на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата што ја предводи оваа партија Ѓорге Иванов денеска ја почна кампањата за вториот круг од изборите што ќе се одржи на 5 април во скопската општина Аеродром.

Фрчкоски очекува најмалку два тв-дуела со Иванов

Телма - 24.03.2009

Претседателскиот кандидат од СДСМ Љубомир Фрчкоски денеска на прес-конференција ја обвини власта дека нема политичка волја да ги реши проблемите во државата.

Груевски: Фрчкоски нема доволна поддршка од граѓаните

Алсат-М - 24.03.2009

Премиерот и лидер на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски изјави за медиумите дека се работи на што подобро претставување на кандидатот за претседател Ѓорге Иванов пред граѓаните, уверен дека е тој најдобриот кандидат ...

Фрчкоски:На изборите победи опцијата за ЕУ и НАТО

Алсат-М - 24.03.2009

Претседателскиот кандидат од СДСМ Љубомир Фрчкоски денеска на прес-конференција ја обвини власта дека нема политичка волја да ги реши проблемите во државата.

Иванов и Фрчкоски во кампања пред вториот круг

Сител - 24.03.2009

ВМРО ДПМНЕ ќе работи на што подобро претставување на својот претседателски кандидат пред вториот изборен круг. Лидерот на партијата, Никола Груевски оценува дека опозицијата бара сламка за која ќе се фати по ...

Фрчкоски бара сламка за спас

Вечер - 24.03.2009

ВМРО-ДПМНЕ работи на што подобро претставување на кандидатот за претседател Ѓорге Иванов пред граѓаните, изјави вчера премиерот илидер на партијата, Никола Груевски додавајќи дека е уверен оти Иванов е ...

Води Иванов, Фрчкоски втор, трет Бошковски

А1 - 23.03.2009

Според последните неофицијални податоци на Државната изборна комисија, што се презентираат на видео-бимовите во прес-центарот во Собранието на Македонија, на претседателските избори што се одржаа денеска води ...

Иванов со 35% Фрчкоски со 20% гласови

А1 - 23.03.2009

Првиот круг заврши, гласовите се преброени. На вчерашните избори гласаа вкупно милион 11 илјади и 441 избирачи, објави Државната изборна комисија.

Ѓорге Иванов прв, другите втори

Време - 23.03.2009

Ѓорге Иванов, кандидатот за претседател на Република Македонија од коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ, убедливо води по првиот круг на претседателските избори.

Првични збирни резултати на ДИК: Иванов и Фрчкоски одат во втор круг

Вест - 23.03.2009

Скопје, 23 март - Претседателскиот кандидат на ВМРО-ДПМНЕ Ѓорге Иванов, според првичните збирни резултати на Државната изборна комисија, на вчерашните избори освоил 339.706 гласови.

Иванов и Фрчкоски во втор круг

Вест - 23.03.2009

Скопје, 23 март - Претседателскиот кандидат на ВМРО-ДПМНЕ Ѓорге Иванов, според првичните збирни резултати на Државната изборна комисија, на вчерашните избори освоил најмногу гласови 343.374.

Последни вести за изборите

Утрински - 23.03.2009

- Државната изборна комисија вчера на прес-конференцијата ги соопшти првичните официјални резултати добиени по електронски пат за претседателските избори за 482 од вкупно 2.976 избирачки места.

Мирни избори, Иванов и Фрчкоски во вториот круг

Телма - 23.03.2009

Претседателскиот кандидат на владеачката ВМРО - ДПМНЕ Ѓорге Иванов освоил 339.707 гласови, што е 35,04 отсто од вкупниот број на важечки ливчиња.

Фрчкоски: Македонија наесен во НАТО

Дневник - 23.03.2009

Имаме различни концепции како Македонија ќе се движи во иднина и мислам дека граѓаните ќе изберат тоа што сметаат дека е добро за нив, изјави претседателскиот кандидат Љубомир Фрчкоски, порачувајќи дека овие ...

ДИК: Иванов освоил над 285 илјади гласа

Алсат-М - 23.03.2009

Претседателскиот кандидат на владеачката ВМРО - ДПМНЕ Ѓорге Иванов освоил 285.842 гласови, што е 35,33 отсто од вкупниот број на важечки ливчиња.

Првични збирни резултати на ДИК: Иванов и Фрчкоски одат во втор круг

Н.Македонија - 23.03.2009

Скопје, 23 март (МИА) - Претседателскиот кандидат на ВМРО-ДПМНЕ Ѓорге Иванов, според првичните збирни резултати на Државната изборна комисија, на вчерашните избори освоил 339.706 гласови.

ДИК:Иванов освоил 339 илјади,Фрчкоски 197 илјади гласа

Алсат-М - 23.03.2009

Резултатите од избројани 2 800 гласачки места ги покажуваат следниве резултати за избор на претседател на Република Македонија: Имер Селмани вкупно добил 145 379 гласа или 15%, Мируше Хоџа 30 199 гласа или ...

ДИК:Иванов и Фрчкоски одат во втор круг

Алсат-М - 23.03.2009

Претседателскиот кандидат на ВМРО-ДПМНЕ Ѓорге Иванов, според првичните збирни резултати на Државната изборна комисија, на вчерашните избори освоил најмногу гласови 343.374.

ДИК: Води Иванов, Фрчкоски втор, Бошкоски трет

МРТ - 23.03.2009

Според првичните официјални резултати од претседателските избори за 1.101 од вкупно 2.976 избирачки места што ги објави вечерва ДИК, води кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ Ѓорге Иванов со 82.329 или 37,27 проценти, а ...

Иванов и Фрчкоски одат во втор круг

Сител - 23.03.2009

Претседателскиот кандидат на ВМРО-ДПМНЕ Ѓорге Иванов, според првичните збирни резултати на Државната изборна комисија, на вчерашните избори освоил најмногу гласови 343.374 или 33, 95 отсто.

Првични збирни резултати на ДИК - Иванов и Фрчкоски одат во втор круг

Вечер - 23.03.2009

Претседателскиот кандидат на ВМРО-ДПМНЕ Ѓорге Иванов, според првичните збирни резултати на Државната изборна комисија, на вчерашните избори освоил 339.706 гласови.

ДИК:Иванов со речиси двојна предност пред Фрчкоски

Макфакс - 23.03.2009

Кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ Ѓорге Иванов по пребројувањето на 37% од гласовите, води со освоени 82.329 гласови, соопшти Државната изборна комисија(ДИК).

ДИК: Иванов освоил над 285 илјади гласа

Макфакс - 23.03.2009

Претседателскиот кандидат на владеачката ВМРО - ДПМНЕ Ѓорге Иванов освоил 285.842 гласови, што е 35,33 отсто од вкупниот број на важечки ливчиња.

Иванов и Фрчкоски во втор круг

Макфакс - 23.03.2009

Кандидатот на владеачката ВМРО - ДПМНЕ Ѓорге Иванов и кандидатот на опозициониот СДСМ Љубомир Данаилов Фрчкоски ќе го трчаат вториот круг од претседателските избори.

ДИК: Иванов 35%; Фрчкоски 20% од гласовите

Макфакс - 23.03.2009

Државната изборна комисија соопшти дека по преброените 94,86 проценти преброени гласови на избори излегле 56,44 насто од вкупниот број гласачи.