TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Парламентарни избори на Косово

А1 - 12.12.2010

Денеска на Косово се одржуваат првите парламентарни избори по прогласувањето на независноста во 2008 година. Право на глас на овие избори имаат 1.630.636 граѓани, од кои 73.288 ќе гласаат по прв пат.

Први парламентарни избори на Косово

Телма - 12.12.2010

На Косово денеска се одржуваат првите парламентарни избори по прогласувањето независност во 2008 година. Право на глас имаат 1.630.636 избирачи.

На Косово се одржуваат парламентарни избори

Алсат-М - 12.12.2010

Денеска во Косово, за прв пат по прогласувањето на независноста, се одржуваат парламентарни избори. Околу 1,6 милиони избирачи треба да одберат 120 пратеници од 1.265-те кандидати од 29 листи.

Историски избори на Косово со изолирани инциденти

Канал5 - 12.12.2010

Во главно мирна атмосфера со неколку изолирани инциденти главно на северот на Косово денеска се одржуваат вонредните парламентарни избори на кои се избираат идните 120-те членови на Парламентот.

Избори во Косово - Протагонистите оптимисти

Алсат-М - 12.12.2010

Протагонистите на овие избори Хашим Тачи, Иса Мустафа и Албин Курти по гласањето изјавија дека се надеваат оти денов ќе донесе позитивни промени за Косово и посигурна иднина.

Во Косово се бројат гласовите, ДПК во водство

Алсат-М - 12.12.2010

Во Косово трае броењето на гласовите од денеска одржаните вонредни парламентарни избори, први по независноста на државата.

Хашим Тачи води по изборите на Косово

Канал5 - 12.12.2010

Според првичните резултати партијата на премиерот Хашим Тачи е во водство на денеска одржаните избори на Косово. Ова го покажала анкетата направена од институтот Гани Боби на испитани 2200 избирачи.

Историски избори на Косово

Курир - 12.12.2010

Косово ги одржува своите први парламентарни избори по унилатералното прогласување независност од Србија пред скоро три години.

На Косово се одржуваат парламентарни избори

Сител - 12.12.2010

На Косово денеска се одржуваат првите парламентарни избори по прогласувањето независност во 2008 година. Право на глас имаат 1.630.636 избирачи.

Изборите во Косово се одвиваат без проблеми

Р.С.Европа - 12.12.2010

Најголемиот дел од гласачките места за вонредните параламентарни избори се отворени и гласањето се одвива без проблеми соопшти Централната изборна комисија во Косово.

Косово: Закунувачко писмо до Србите да не гласаат

Сител - 12.12.2010

Непознати луѓе синоќа отвориле оган кон зграда која се сместени силите на НАТО во општината Зубин Поток, во северниот дел на Косово.

Парламентарни избори во Косово

Р.С.Европа - 12.12.2010

Изборниот процес во Косово се одвива во мирна и демократска атмосфера. Жителите не се надеваат на големи промени по изборите.Меѓународната заедница набљудува колку српското малцинство е интегрирано ...

Косово: Заканувачко писмо до Србите да не гласаат

Нетпрес - 12.12.2010

Непознати луѓе синоќа отвориле оган кон зградата во која биле сместени силите на НАТО во општината Зубин Поток, во северниот дел на Косово.

Без инциденти се одвива изборниот процес на Косово

Макфакс - 12.12.2010

Без инциденти се одвиваат денеска на Косово првите парламентарни избори од како во 2008 година земјата прогласи независност. На северо... Copyright 2010 makfax Сите права се задржани.

Демократската Лига на Косово врши притисок врз гласачите- обвинува ДПК

Макфакс - 12.12.2010

Демократската партија на Косово предмалку на пресконференција ја обвини Демократската лига на Косово дека врши притисок врз гласачите. ... Copyright 2010 makfax Сите права се задржани.

Два изборни инцидента во Косово, приведени две лица

Р.С.Европа - 12.12.2010

Косовската полиција соопшти дека во северниот дел на Митровица се сличиле два инцидента поврзани со изборниот процес. Потпаролот на полицијата во Косовска Митровица Бесим Хоти за косовскиот сервис на ...

Косовската полиција го потврди инцидентот во српската општина Штрпце

Макфакс - 12.12.2010

Портпаролот на Косовската полиција, Баки Кељани потврди дека на избирачкото место во Долна Битина, во општината Штрпце се случил ...

Уапсени две лица за нарушување на изборниот процес

Макфакс - 12.12.2010

Косовската полиција соопшти дека во Лепосавич, на северот на Косово уапсила две лица кои учествувале во инциденти за време на изборниот ...

На Косово се одржуваат парламентарни избори

Алфа - 12.12.2010

На Косово денеска се одржуваат првите парламентарни избори по прогласувањето независност во 2008 година. Право на глас имаат 1.630.636 избирачи.

Парламентарни избори на Косово

Алфа - 12.12.2010

Мирно и без поголеми инциденти, главно во демократска атмосфера изминува гласањето на парламентарните избори во Косово. За 120 места во парламентот се борат 29 политички партии или 1260 кандидати од ...

Косово гласа на првите парламентарни избори

Inpress - 12.12.2010

Приштина, 11. декември 2010 (ИНПРЕС) На Косово утрово се отворени гласачките места. Граѓаните ќе ги бираат своите претставници на првите парламентарни избори кои се одржуваат во ова држава по ...

Над 30% излезност на изборите во Косово до 15 часот

Р.С.Европа - 12.12.2010

Централната изборна Комисија во Косово соопшти дека до 15 часот над 550 илјади луѓе или 34 проценти од гласачите излегле да гласаат.

Отворени гласачките места во Косово

Р.С.Европа - 12.12.2010

Денеска во Косово се оддржуват вонредни парламентарни избори, прв пат откако земјата прогласи независност.Според предизборните анкети се очекува трката да се води меѓу Демократската партија на сега ...

Парламентарни избори на Косово

Макфакс - 12.12.2010

Денеска на Косово се одржуваат првите парламентарни избори по прогласувањето на независноста во 2008 година. Право на глас на овие избори имаат 1.630.636 граѓани, од кои 73.288 ќе гласаат по прв пат.

Предизборен молк на Косово

А1 - 11.12.2010

На Косово на полноќ почна предизборен молк и ќе трае до затворањето на избирачките места в недела во 19 часот, соопшти косовската Централна изборна комисија.

САД се плашат дека Косово би можело да се подели

Утрински - 11.12.2010

Лондон - Американската администрација стравува од можноста за трајна поделба на Косово по долината на Ибар, открива Викиликс, продолжувајќи да ги публикува тајните на дипломатијата на САД, што ги ...

Косово - од протекторат до членство во ЕУ

Deutsche Welle - 11.12.2010

Во Берлин е одржана панел дискусија на тема „Косово - од протекторат до членство во Европската унија", која ја организираше германската политичка Фондација „Хајнрих Бел“.

Свет - САД се плашат од поделба на Косово

Време - 11.12.2010

САД се сериозно загрижени од можноста за поделба на Косово по долината на реката Ибар, се вели во телеграма испратена од американските амбасадори во Белград и во Приштина до Стејт департментот, која ...

Косово подготвено за утрешните вонредни парламентарни избори

Канал5 - 11.12.2010

Се е подготвено за утрешните вонредни парламентарни избори на Косово, на кои еден милион и шестотини илјади граѓани ќе можат да гласаат за 29 политички партии коалиции и независни кандидати за 120-те ...

Предизборен молк во Косово

Телма - 11.12.2010

На Косово на полноќ почна предизборен молк и ќе трае до затворањето на избирачките места в недела во 19 часот, соопшти косовската Централна изборна комисија.

Предизборен молк на Косово

Алсат-М - 11.12.2010

На Косово на полноќ почна предизборен молк и ќе трае до затворањето на избирачките места в недела во 19 часот, соопшти косовската Централна изборна комисија.

Предизборен молк на Косово во пресрет на утрешните парламентарни избори

Inpress - 11.12.2010

Приштина, 11. декември 2010 (ИНПРЕС) На Косово во тек е предизборниот молк во предвечерјето на првите парламентарни избори кои ќе се одржат во ова држава по прогласувањето на независноста.

Косово утре на избори

Курир - 11.12.2010

На Косово на полноќ почна предизборен молк и ќе трае до затворањето на избирачките места в недела во 19 часот, соопшти косовската Централна изборна комисија.

Предизборен молк на Косово

Кирилица - 11.12.2010

На Косово на полноќ почна предизборен молк и ќе трае до затворањето на избирачките места в недела во 19 часот, соопшти косовската Централна изборна комисија Претседателката на таа комисија Валдете ...

Предизборен молк во Косово

Нетпрес - 11.12.2010

Во Косово од полноќ започнал изборниот мол, што ќе трае до утре во 19 часот кога ќе се затворат гласачите места. На парламентарните избори, по прогласувањето на независноста во 2008 година, право на ...

Предизборен молк на Косово

Алфа - 11.12.2010

На Косово на полноќ почна предизборен молк и ќе трае до затворањето на избирачките места в недела во 19 часот, соопшти косовската Централна изборна комисија.

ЕУ бара Косово да спроведе фер и демократски избори

Р.С.Европа - 11.12.2010

Европската Унија побара од Косово да се погрижи првите избори од прогласувањето на независност да бидат слободни и фер. Шефот на набљудувачката мисија на Европскиот Парламент Дорис Пак денеска ги ...

Предизборен молк на Косово, се е подготвено

Сител - 11.12.2010

На Косово на полноќ почна предизборен молк и ќе трае до затворањето на избирачките места в недела во 19 часот, соопшти косовската Централна изборна комисија.

Предизборен молк на Косово

Идивиди - 11.12.2010

Приштина, 11 декември 2010 (МИА) - На Косово на полноќ почна предизборен молк и ќе трае до затворањето на избирачките места в недела во 19 часот, соопшти косовската Централна изборна комисија.

Косово на избори

BBC - 10.12.2010

Во недела, Косово ги одржува своите први парламентарни избори откако објави еднострана независност од Србија во февруари 2008 г.

„САД загрижени од поделба на Косово“

BBC - 10.12.2010

Доверливи американски дипломатски преписки до кој дојде интернет страницата Викиликс откриваат сериозна загриженост на амбасадорите на Соединетите држави во Приштина и Белград дека би можело да дојде ...

Бошњачки активист убиен на Косово

Дневник - 10.12.2010

Шефко Салковиќ, активист на бошњачката изборна коалиција Вакат на Косово, е убиен во средата кај село Постење, во косовската општина Лепосавиќ, само четири дена пред вонредните парламентарни избори ...

„Викиликс“ - САД се плашат од поделба на Косово

Телма - 10.12.2010

Американската администрација стравува од можноста за трајна поделба на Косово по долината на Ибар, открива Викиликс, продолжувајќи да ги публикува тајните на дипломатијата на САД, што ги пренесува ...

В недела на Косово избори

Канал5 - 10.12.2010

В недела на Косово се одржуваат првите парламентарни избори по прогласувањето на независноста во февруари 2008. Право на глас имаат 1.630.636 граѓани,кои ќе гласаат во 746 гласачки центри со 2 280 ...

„Викиликс“ - Можна поделба на Косово

Алсат-М - 10.12.2010

Американските дипломати се загрижени зашто навлегувањето на Србија во северно Косово може да доведе до поделба на новата држава.

САД стравува од поделба на Косово

Курир - 10.12.2010

Викиликс, продолжувајќи да ги публикува тајните на дипломатијата на САД, што ги пренесува „Гардијан“, открива дека американската администрација стравува од можноста за трајна поделба на Косово по ...

Викиликс: САД се плашат дека Косово би можело да се подели

Алфа - 10.12.2010

Американската администрација стравува од можноста за трајна поделба на Косово по долината на Ибар, открива Викиликс, продолжувајќи да ги публикува тајните на дипломатијата на САД, што ги пренесува ...

Викиликс: САД загрижени поради можната поделба на Косово

Нетпрес - 10.12.2010

Доверливи американски документи кои се објавени на интернет страницата Викиликс, откриваат сериозна загриженост на американските амабасадори во Белград и Приштина поради можноста да дојде до ...

Од полноќ изборен молк на Косово

Нетпрес - 10.12.2010

Претседателката на косовската Централна изборна комисија, Ваљдете Дака, изјавила дека се е спремно за одржување на вонредните парламентарни избори во недела на 12 декември, објавиле косовските ...

Косово пред избори

Р.С.Европа - 10.12.2010

Белград бара од косовските срби да ги бојкотираат неделните предвремени парламентарни избори. Но за разлика од претходните гласања, овојпат само малкумина го слушаат белградскиот глас.

Кацин- Изборите на Косово важни за претстојниот дијалог

Inpress - 10.12.2010

Брисел, 10. декември 2010 (ИНПРЕС) Изборите кои на Косово ќе бидат одржани на 12 декември посебно се значајни заради дијалогот помеѓу Белград и Приштина, изјави потпретседателот на делегацијата на ...

Викиликс: амбасадорите загрижени за Косово

Р.С.Европа - 10.12.2010

Доверливата преписка на американската дипломатија до која дојде интернет страницата Викиликс откриваат дека американските амбасадори во Белград и во Приштина биле сериозно загрижени од можната ...

Викиликс: САД се плашат дека Косово би можело да се подели

Сител - 10.12.2010

Американската администрација стравува од можноста за трајна поделба на Косово по долината на Ибар, открива Викиликс, продолжувајќи да ги публикува тајните на дипломатијата на САД, што ги пренесува ...

САД се плашат дека Косово би можело да се подели

МРТ - 10.12.2010

Американската администрација стравува од можноста за трајна поделба на Косово по долината на Ибар, открива Викиликс, продолжувајќи да ги публикува тајните на дипломатијата на САД, што ги пренесува ...

Во недела парламентарни избори на Косово

Нетпрес - 10.12.2010

Првите парламентарни избори на Косово по прогласувањето на независноста во февруари 2008 година, ќе се одржат во недела на 12 декември.

Изборите на Косово значајни за дијалогот меѓу Белград и Приштина

МРТ - 10.12.2010

Изборите кои на Косово кои ќе се одржат во недела посебно се значајни поради претстојниот дијалог меѓу Белград и Приштина, изјави потпретседателот на делегацијата на Европскиот парламент за ЈИЕ, ...

САД загрижени од можната поделба на Косово

Inpress - 10.12.2010

Лондон, 10. декември 2010 (ИНПРЕС) Доверливи американски дипломатски преписки до кој дојде интернет страницата Викиликс откриваат сериозна загриженост на амбасадорите на САД во Приштина и Белград ...

Србин претседател на Косово

Курир - 10.12.2010

Потенцијалот на српските гласачи на Косово и Метохија е 30 пратеници и тоа би можело да доведе следниот претседател на Косово да биде Србин, изјави Слободан Петровиќ претседателот на Самостојната ...

Апсења на Косово за организиран криминал

Р.С.Европа - 10.12.2010

Косовската полиција уапсила 11 лица осомничени за организиран криминал со што мобилните оператори Телеком Косово и Ипко претрпеле штета од над 20 милиони евра.

Свет - Косово ќе остане без помош од ЕУ

Време - 09.12.2010

Поради непочитување на Договорот со Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) во целост и големите предизборни ветувања, Косово ќе загуби 20 милиони евра помош од Европската унија.

Активист на босанската изборна коалиција во Косово беше убиен во близина на косовскиот град Лепосави

МРТ - 09.12.2010

Активист на босанската изборна коалиција на Косово „Вакат“ Сефко Салковиќ беше убиен во околината на севернокосовскиот град Лепосавиќ, соопшти полицијата.

Брисел и Приштина ги повикуваат косовските Срби да учествуваат на изборите во недела, Белград е прот

МРТ - 09.12.2010

Светиот Синод на Српската православна црква (СПЦ) во своето обраќање до косовските Срби нагласи дека не се создадени услови за нивното учество на претстојните парламентарни избори на 12 декември.

СНС ги повика косовските Срби да ги бојкотираат изборите

Курир - 08.12.2010

Претставници на Српскиот национален совет во Косово денеска ги повика косовските Срби да ги бојкотираат изборите на 12 декември.

Европскиот парламент ќе ги надгледува изборите на Косово

Макфакс - 08.12.2010

Европскиот парламент ќе испрати специјална набљудувачка делегација на Косово, по повод вонредните парламентарни избори в недела, 12 декември, соопш..

Европскиот парламент ќе ги надгледува изборите на Косово

Форум - 08.12.2010

Европскиот парламент ќе испрати специјална набљудувачка делегација на Косово, по повод вонредните парламентарни избори в недела, 12 декември, соопштија денеска од Кабинетот на претседателот на Косово ...

Повик до косовските Срби да ги бојкотираат изборите на 12 декември

Сител - 08.12.2010

Претставници на Српскиот национален совет во Косово денеска ги повика косовските Срби да ги бојкотираат изборите на 12 декември.

Убиен лидерот на Бошњаците во Косово

Макфакс - 08.12.2010

Лидерот на Бошњаците во Косово е убиен во заседа во тензичниот северен дел на земјата, соопшти косовската полиција, пренесува Асошиејтед прес ..

Убиен лидерот на Бошњаците во Косово

Форум - 08.12.2010

Лидерот на Бошњаците во Косово е убиен во заседа во тензичниот северен дел на земјата, соопшти косовската полиција, пренесува АP Портпаролот на полицијата, Бесим Хоти, одби да го идентификува ...

Косово ќе остане без помош од ЕУ бидејќи го крши договорот со ММФ

Алсат-М - 07.12.2010

Поради непочитување на Договорот со Меѓународниот монетарен фонт (ММФ) во целост и големите предизборни ветувања, Косово ќе изгуби 20 милиони евра помош од Европската унија.

Косово ќе остане без помош од ЕУ поради кршење на договорот со ММФ

Кирилица - 07.12.2010

Поради непочитување на Договорот со Меѓународниот монетарен фонт (ММФ) во целост и големите предизборни ветувања, Косово ќе изгуби 20 милиони евра помош од Европската унија Европската комисја ...

Косово остана без парите на ЕУ

Inpress - 07.12.2010

Приштина, 7. декември 2010 (ИНПРЕС) Косово ќе изгуби 20 милиони евра помош од Европската унија поради непочитување во целост на Договорот со Меѓународниот монетарен фонт (ММФ) и големите предизборни ...

Косово ќе остане без помош од ЕУ бидејќи го крши договорот со ММФ

МРТ - 07.12.2010

Поради непочитување на Договорот со Меѓународниот монетарен фонт (ММФ) во целост и големите предизборни ветувања, Косово ќе изгуби 20 милиони евра помош од Европската унија.

Косово: Нема пари од ЕУ заради кршење на договорот со ММФ

Нетпрес - 07.12.2010

Косово ќе остане без 20 милиони евра помош од Европската унија заради непочитување на договорот со Меѓународниот монетарен фонд, пишува денес “Коха диторе“.

Македонците на Косово ќе учествуваат на парламентарните избори

А1 - 06.12.2010

Македонско-горанската заедница ќе учествува на претстојните предвремени парламентарни избори на Косово во коалиција со Самостојната либерална партија на српското малцинство.

Тачи: На Косово не му требаат посредници за техничките прашања

Deutsche Welle - 06.12.2010

Косовскиот премиер Хашим Тачи порача дека Косово нема потреба од посредник од Обединетите нации во разговорите за технички прашања помеѓу Приштина и Белград, пренесе весникот „Зери“.

Голем интерес за изборите на Косово

Макфакс - 06.12.2010

Централната изборна комисија на Косово во текот на денешниот ден акредитираше уште неколку преставници од политичките партии, меѓународни и други о..

Косово нема потреба од посредник во преговорите со Белград

Макфакс - 06.12.2010

Косовскиот премиер Хашим Тачи порача дека Косово нема потреба од посредник од Обединетите нации (ОН) во разговорите за технички прашања помеѓу Приш..