TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

„Дејли телеграф“: Претседателот Обама „се коцка“ со безбедноста на Европа

Канал5 - 20.09.2009

Американскиот претседател Барак Обама „се коцка“ со безбедноста на Европа, определувајќи се само за одбрана од иранските проектили со кус и среден дострел, ...

Обама: Русија не одредува што е најдобро за одбраната на САД

Телма - 20.09.2009

Русија не одредува што е најдобро за одбраната на САД и нејзините сојузници, рече американскиот претседател Барак Обама во интервју емитувано денеска на ...

Договор за трилатерална средба - Обама, Нетанјаху, Абас

Р.С.Европа - 20.09.2009

Израелските и палестинските власти ја прифатија поканата за трилатерална средба со претседателот на САД Барак Обама, во обид да се најде решение за мир на ...

„Дејли телеграф“: Обама „се коцка“ со безбедноста на Европа

Кирилица - 20.09.2009

Американскиот претседател со својата одлука ја стави судбината на својата земја во рацете на руското раководство, што е тажно за една супер сила Американскиот ...

Обама: Русија не одредува каква одбрана ќе имаме

Р.С.Европа - 20.09.2009

Американскиот претседател Барак Обама ги отфрла критиките дека руското противење на американскиот антиракетен штит во Чешка и во Полска влијаело на неговата ...

„Дејли телеграф“ - Обама ја стави судбината на САД во рацете на руското раководство

Inpress - 20.09.2009

Лондон, 20. септември (ИНПРЕС) После напуштањето на плановите за поставување антиракетен штит во источна Европа, САД ќе изврши притисок врз Москва за најзино ...

Русите се откажаа од анти-ракетниот штит во Калининград

Форум - 20.09.2009

Русија решила да го прекине проектот за поставување ракети во Калинградската енклава на границата со Европската Унија, како одговор на одлуката на ...

Обама: Средбата на Г-20 е поволен момент за оценка на економијата

А1 - 19.09.2009

Водечките светски економски сили постигнаа напредок во стабилизирањето на светскиот финансиски систем, но претстои да се направи уште многу, за да се обезбедат ...

НА­ТО предлага нова соработка на релација САД - Русија

Вест - 19.09.2009

Рускиот премиер Владимир Путин ја опиша како исправна и смела одлуката на американскиот претседател Барак Обама да се откаже од антиракетниот штит, планиран да ...

Обама: Средбата на Г-20 е поволен момент за оценка на економијата

Канал5 - 19.09.2009

Водечките светски економски сили постигнаа напредок во стабилизирањето на светскиот финансиски систем, но претстои да се направи уште многу, за да се обезбедат ...

Откажувањето на САД од противракетниот штит во Европа предизвикано и од финансиски причини

Канал5 - 19.09.2009

Одлуката на американскиот претседател Барак Обама да се откаже од плановите за американски антиракетен штит во Европа било предизвикано не само од политички, ...

Твитер искушение за новинарската етика

Утрински - 19.09.2009

Искрените забелешки на претседателот Барак Обама за Кени Вест испровоцираа дебата околу новинарските стандарди во времето на „Твитер“.

Републиканците лути на Барак Обама

Утрински - 19.09.2009

Опозиционите републиканци сметаат дека одлуката на американскиот претседател Барак Обама да не се инсталира планираниот антиракетен штит во Полска и Чешка е - ...

Русија задоволна од американското повлекување од антиракетниот штит

Утрински - 19.09.2009

МОСКВА - Рускиот претседател Дмитриј Медведев ја поздрави како позитивна одлуката на САД околу контроверзните антиракетени одбранбени бази во Полска и Чешката ...

Нов почеток за САД и Русија

Време - 19.09.2009

Рускиот претседател Дмитриј Медведев ја поздрави одлуката на САД да се откажат од плановите за системот за противракетна одбрана во Европа и изјави дека Москва ...

Стратегиско или финансиско откажување од штитот ?

Телма - 19.09.2009

Одлуката на американскиот претседател Барак Обама да се откаже од плановите за американски антиракетен штит во Европа било предизвикано не само од политички, ...

САД се откажале од штитот и поради финансиски причини

Кирилица - 19.09.2009

Во четвртокот Обама соопшти дека Вашингтон се откажува од идејата да распореди 10 ракети пресретнувачи во Полска и радар во Чешка Одлуката на американскиот ...

Русија нема да го постави ракетниот систем „Искандер“

Кирилица - 19.09.2009

Упорно им зборувавме на Американците дека опасноста за која тие говорат е потенцијална, а не моментално постоечка Русија нема да го постави системот на ...

Откажувањето на сад од противракетниот штит во Европа предизвикано и од финансиски причини

Сител - 19.09.2009

Одлуката на американскиот претседател Барак Обама да се откаже од плановите за американски антиракетен штит во Европа било предизвикано не само од политички, ...

Русија се откажа од ракетниот систем во Калининград

Р.С.Европа - 19.09.2009

Русија се откажува од инсталирање на својот ракетен систем во Калининград, на границата со Европската унија.

Американско Руски - РЕСЕТ

Р.С.Европа - 19.09.2009

Ова се прашањата на кои одговор се обиде да добие Григориј Фајфер од Централниот деск на Слободна Европа.

Обама: Светските лидери со напредок во економијата

Р.С.Европа - 19.09.2009

Американскиот претседател Барак Обама оценува дека светските лидери постигнале напредок во стабилизирање на светскиот економски пазар.

Русија се откажува од поставувањето ракетен систем „Искандер“

Идивиди - 19.09.2009

Москва, 19 септември (МИА) - Русија нема да го постави системот на тактички проектили „Искандер“ во најзападната руска област Калининград, како одговор на ...

Москва задоволна од одлуката за ракетниот штит

BBC - 18.09.2009

Москва вели дека позитивно ќе одговори на американската одлука да го укине планираниот ракетен одбранбен систем кој требаше да биде поставен во Источна Европа.

Расмусен за заедничко учество со Русија во антиракетниот штит

А1 - 18.09.2009

Генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен и предложи на Русија заедничко учество во антиракетниот штит.

Москва одговори со откажување од ракетен систем во Калининград

Телма - 18.09.2009

Откако САД го повлекоа проектот за противракетна одбрана во Источна Европа, Русија се откажува од плановите за ракетите „Искандер“ во Калининград, изјави ...

САД се откажале од ракетниот штит како дел од таен договор со Русија

Канал5 - 18.09.2009

Американското напуштање на планот за поставување ракетен штит во источна Европа русите веќе го слават како голема дипломатска победа.

Русија се откажува од распоредување на ракетите „Искандер“ во Калининград

Канал5 - 18.09.2009

Откако САД го повлекоа проектот за противракетна одбрана во Источна Европа, Русија се откажува од плановите за ракетите „Искандер“ во Калининград, изјави ...

Обама се откажа од ракетниот штит во Европа

Утрински - 18.09.2009

Соединетите Американски Држави ќе го напуштат планот за развој на ракетниот одбранбен систем во Полска и во Република Чешка, според „Волстрит џрнал“.

Путин ја поздрави одлуката на САД да се откажат од антиракетниот штит во Европа

Канал5 - 18.09.2009

Рускиот премиер Владимир Путин ја оцени како правилна и смела одлуката на САД да се откажат од распоредување на елементи од антиракетниот штит во Европа.

Путин ја поздрави одлуката за ракетниот штит, но...

Р.С.Европа - 18.09.2009

Рускиот премиер Владимир Путин денеска ја поздрави одлуката на Соединетите Држави за откажување од анти-ракетниот штит во Европа, но го повика Вашингтон и на ...

Русија се откажува од распоредување на ракетите „Искандер“ во Калининград

Сител - 18.09.2009

Откако САД го повлекоа проектот за противракетна одбрана во Источна Европа, Русија се откажува од плановите за ракетите „Искандер“ во Калининград, изјави ...

Позитивни реакции на одлуката на САД

Макфакс - 18.09.2009

Одлуката на Соединетите Американски Држави (САД) да отстапат од поставувањето на противракетен штит во Европа, наиде на позитивни реакции кај западните ...

„Фајненшл Тајмс“: Откажувањето од ракетниот штит ќе внесе тензии меѓу САД и земјите од Средна Европа

Кирилица - 18.09.2009

Откажувањето од поставувањето на ракетниот штит во Европа, што го соопшти американскиот претседател Барак Обама, ќе предизвика тензии во односите меѓу САД и ...

Позитивни реакции на одлуката на САД

МРТ - 18.09.2009

Одлуката на Соединетите Американски Држави (САД) да отстапат од поставувањето на противракетен штит во Европа, наиде на позитивни реакции кај западните ...

Обама објави нов пристап кон противракетната одбрана во Европа

Кирилица - 18.09.2009

Американскиот претседател Барак Обама соопшти дека презема нов пристап кон противракетната одбрана во Европа кој ќе се заснова на побрзи и поефикасни ...

Путин ја поздрави одлуката на САД да се откажат од антиракетниот штит во Европа

Алфа - 18.09.2009

Рускиот премиер Владимир Путин ја оцени како правилна и смела одлуката на САД да се откажат од распоредување на елементи од антиракетниот штит во Европа.

Прва реакција на НАТО, по откажувањето на САД од ракетниот штит во Европа

Inpress - 18.09.2009

Брисел, 18. септември (ИНПРЕС) НАТО ќе ги разгледа последиците за европските сојузници, по напуштањето, од страна на претседателот на САД, Барак Обама, на ...

САД: Откажувањето од антиракетниот штит не се должи на зделка со Русија

Кирилица - 18.09.2009

Белата куќа соопшти денеска дека откажувањето од планот за противракетна одбрана на САД во Европа не претставува отстапка за Русија, која се противеше на ...

Поддржана одлуката на САД да се откажат од противракетниот штит во Европа

Кирилица - 18.09.2009

Британскиот премиер Гордон Браун и германскиот канцелар Ангела Меркел го поддржаа решението на САД да се откажат од своите планови да распоредат елементи од ...

Позитивни реакции на одлуката на САД

Нетпрес - 18.09.2009

Одлуката на Соединетите Американски Држави, со која се откажуваат од анти ракетниот штит во Европа, наишла на позитивни реакции од западните сојузници на САД и ...

Двете Европи различно реагираат на одлуката на САД за ракетниот штит

Форум - 18.09.2009

Одлуката на САД да отстапат од поставувањето на противракетен штит во Европа, наиде на позитивни реакции кај западните сојузници, но за источноевропските тоа ...

САД се откажуваат од штитот во Европа

Н.Македонија - 18.09.2009

Обама се откажува од противракетниот штит во Полска и во Чешка, на кој најмногу се противеше Русија.

Обама ги промени плановите за ракетен штит

BBC - 17.09.2009

Американскиот претседател Барак Обама одобри нов план за заштита на Соединетите Држави и нејзините европски сојузници.

САД се откажаа од противракетен штит во Европа

А1 - 17.09.2009

Американскиот претседател Барак Обама му соопштил на чешкиот премиер Јан Фишер дека САД се откажуваат од плановите за поставување радарска станица во Чешка, во ...

Обама се откажува од ракетниот штит

BBC - 17.09.2009

Извештаите од Соединетите држави кажуваат дека претседателот Обама решил да се откаже од плановите за распоредување на делови од против-ракетниот штит во ...

Расизам или обид да се сврти вниманието?

А1 - 17.09.2009

Расизмот повторно ја вжешти Америка. Додека на сите нивоа се водат жестоки дебати за тоа дали се повторува историјата, претседателот Обама се обиде да ја смири ...

Обама го сели штитот на југот на Европа

Дневник - 17.09.2009

Овој потег ќе им овозможи на САД да добијат поддршка од Русија за борба против талибанците, но може да ги засили и „симптомите на неоимперијализам“ на Москва ...

„Волстрит џурнал“: САД ќе ги пролонгираат плановите за противракетниот штит во Европа

Канал5 - 17.09.2009

Белата куќа ќе ги пролонгира плановите за распоредување на елементи од американскиот сиситем за противракетна одбрана во Чешка и Полска, пишува денеска ...

САД го напуштаат планот за ракетен штит во Источна Европа

Канал5 - 17.09.2009

Америка ги напушта плановите за противракетниот штит во Источна Европа на неодредено време. Информацијата која утрината ја објави Вол Стрит Журнал ја потврдија ...

Картер ги обвини за расизам противниците на реформите на Обама

Утрински - 17.09.2009

ВАШИНГТОН - Поранешниот американски претседател Џими Картер изјави дека голем дел од зајадливоста против здравствените реформи и плановите за трошоци на ...

Јан Фишер - САД се откажаа од поставувањето на противракетниот штит во Чешка и Полска

Сител - 17.09.2009

Чешкиот премиер Јан Фишер денеска на прес-конференција во Прага соопшти дека САД се откажале од поставувањето на противракетен штит во Чешка и Полска.

Расмусен: Нераспоредувањето на американскиот антиракетен штит во Европа е позитивен чекор

Кирилица - 17.09.2009

Генералниот секретар на НАТО, Андерс Фог Расмусен изјави дека одлуката на САД да не распоредуваат елементи од американскиот систем за противракетна одбрана во ...

Омилениот американски републикански претседател Картер, во одбрана на демократот Обама (ВИДЕО)

Inpress - 17.09.2009

Атланта, 17. септември (ИНПРЕС) Џими Картер, поранешниот претседател на САД, го оцени нападот на Џо Вилсон, републиканецот од Јужна Каролина, кој за време на ...

Вашингтон се откажа од штитот во Средна Европа

Р.С.Европа - 17.09.2009

Премиерот на Чешка, Јан Фишер на вонредна прес конференција во Прага денеска изјави дека американскиот претседател Барак Обама синоќа му телефонирал во врска ...

„Волстрит џурнал“ - САД ќе ги пролонгираат плановите за противракетниот штит во Европа

Сител - 17.09.2009

Белата куќа ќе ги пролонгира плановите за распоредување на елементи од американскиот сиситем за противракетна одбрана во Чешка и Полска, пишува денеска ...

САД не му се враќаат на расизмот

Кирилица - 17.09.2009

САД не му се враќаат на расизмот по само десет месеци од инаугурацијата на првиот црномурест американски претседател, пишува лондонски „Дејли телеграф“, ...

САД се откажаа од поставувањето на противракетниот штит во Чешка и Полска

Кирилица - 17.09.2009

Чешкиот премиер Јан Фишер денеска на прес-конференција во Прага соопшти дека САД се откажале од поставувањето на противракетен штит во Чешка и Полска Чешките ...

САД - Попаметна, посилна и побрза одбрана

Р.С.Европа - 17.09.2009

Претседателот на САД Барак Обама изјави дека Соединетите Американски Држави ќе ги променат и подобрат плановите за развој на системот за против-ракетна одбрана.

САД се откажале од противракетниот штит во Европа

Форум - 17.09.2009

Вашингтон ќе ги одложи плановите на администрацијата Буш за градење систем за заштита од проектили во Полска и Чешка.

Расмусен - нераспоредувањето на американскиот антиракетен штит во Европа е позитивен чекор

Сител - 17.09.2009

Генералниот секретар на НАТО, Андерс Фог Расмусен изјави дека одлуката на САД да не распоредуваат елементи од американскиот систем за противракетна одбрана во ...

Обама објави нов пристап кон противракетната одбрана во Европа

МРТ - 17.09.2009

Американскиот претседател Барак Обама соопшти дека презема нов пристап кон противракетната одбрана во Европа кој ќе се заснова на побрзи и поефикасни ...

Расмусен: Непоставувањето на американскиот антиракетен штит во Европа е позитивен чекор

Кајгана - 17.09.2009

Генералниот секретар на НАТО, Андерс Фог Расмусен изјави дека одлуката на САД да не распоредуваат елементи од американскиот систем за противракетна одбрана во ...

Родригез- Обама не го промени односот спрема ембаргото

Р.С.Европа - 17.09.2009

Доаѓањето на Барак Обама на чело на САД не направи никакви промени во однос на ембаргото спрема Куба, изјавил кубанскиот министер за надворешни работи Бруно ...

САД ќе ги пролонгираат плановите за противракетниот штит во Европа

Кирилица - 17.09.2009

Белата куќа ќе ги пролонгира плановите за распоредување на елементи од американскиот сиситем за противракетна одбрана во Чешка и Полска, пишува денеска ...

Промени во американскиот ракетен штит

Макфакс - 17.09.2009

Американскиот претседател Барак Обама одобри нов план за заштита на Соединетите Држави и нејзините европски сојузници.

Ништо од Штитот во Полска и Чешка?

Р.С.Европа - 17.09.2009

Белата Куќа ке се откаже од плановите на Бушовата администрација за изградба на рекетен штит во Полска и Чешка.

Америка се откажува од противракетниот штит во источна Европа

Нетпрес - 17.09.2009

САД се откажуваат од изградба на одбранбен ракетен систем во Полска и Чешка, бидејќи оцениле дека иранскиот капацитет за испукување на проектили со долг домет ...

САД креваат раце од ракетниот штит

Inpress - 17.09.2009

Вашингтон, 17. септември (ИНПРЕС) Американската влада одлучи да го стопира планот за поставување на антиракетниот штит во Полска, што во јавноста беше ...

Мајкл Мален: Вашингтон ќе усвои нов компромисен план за противракетниот штит во Европа

Кирилица - 17.09.2009

Администрацијата на американскиот претседател Барак Обама најверојатно ќе усвои нов компромисен план за распоредување елементи од американскиот систем за ...

САД се повлекуваат од изградбата на противракетен штит во Европа

Алфа - 17.09.2009

Белата куќа ќе ги пролонгира плановите за распоредување на елементи од американскиот сиситем за противракетна одбрана во Чешка и Полска, пишува денеска ...

Вашингтон се откажува од Штитот во Средна Европа

Р.С.Европа - 17.09.2009

Американскиот Претседател Барак Обама ноќеска го повикал чешкиот премиер Јан Фишер да разговараат на темата распоредување американски анти ракетен штит во ...

САД се откажува од ракетен штит во Европа

Вечер Прес - 17.09.2009

Обама веќе му соопштил на чешкиот премиер Јан Фишер дека САД не планира да постави радарска станица во Чешка Администрацијата на американскиот претседател ...

САД се откажаа од поставувањето на противракетниот штит во Чешка и Полска

Вечер Прес - 17.09.2009

Чешкиот премиер Јан Фишер денеска на прес-конференција во Прага соопшти дека САД се откажале од поставувањето на противракетен штит во Чешка и Полска, јави ...

САД не му се враќаат на расизмот

Идивиди - 17.09.2009

Лондон, 17 септември (МИА) - САД не му се враќаат на расизмот по само десет месеци од инаугурацијата на првиот црномурест американски претседател, пишува ...

Поставувањето на антиракетниот штит се уште не е одлучено

А1 - 16.09.2009

Прашањето за поставување на елементи од американската противракетна одбрана не е завршено, изјави портпаролот на Министерството за одбрана на САД, Џеф Морел.

„Расизмот предизвикува нетрпение кон Обама“

А1 - 16.09.2009

Поранешниот американски претседател Џими Картер предупреди дека расизмот игра улога во минатонеделниот испад на конгресменот Џо Вилсон.

Обама го искара Волстрит што ги игнорира лекциите од кризата

Вест - 16.09.2009

ЊУЈОРК, 16 септември (АФП) - Претседателот на САД Барак Обама отворено предупреди дека одредени раководители на Волстрит ги игнорираат поуките од финансиската ...

Обама го нарече пијаниот рапер - магаре

Утрински - 16.09.2009

Испадот на пијаниот Кени Вест на доделувањето на наградите на Ем-Ти-Ви, наводно, го разлутило и самиот претседател на САД, Барак Обама.

Барак Обама: Канје Вест е магаре

Дневник - 16.09.2009

По испадот на Канје Вест на доделувањето на видеонаградите на Ем-ти-ви, претседателот на САД, Барак Обама, го окарактеризира раперот како обично магаре.

Пентагон: Се уште не е завршено проучувањето за американскиот антиракетен штит

Кирилица - 16.09.2009

Прашањето за поставување на елементи од американската противракетна одбрана не е завршено, изјави портпаролот на Министерството за одбрана на САД, Џеф Морел ...

Обама го предупреди Волстрит

Н.Македонија - 16.09.2009

Волстрит не може повторно да почне ризично да работи и да ги игнорира можните последици со надеж оти сметката повторно ќе ја платат граѓаните на САД, нагласи ...

Обама го продолжи трговското ембарго врз Куба

Н.Македонија - 16.09.2009

Американскиот претседател Барак Обама го продолжи за уште една година трговското ембарго кон Куба, соопшти Белата куќа Продолжувањето на ембаргото беше ...

Обама не прифаќа план Б за економијата

А1 - 15.09.2009

Американскиот претседател Барак Обама цврсто застана зад својот план за стабилизирање на економијата и не прифати да биде усвоен и втор план.

Обама бара реорганизација на регулаторниот режим

Утрински - 15.09.2009

ВАШИНГТОН - Американскиот претседател Барак Обама има намера да го повика Конгресот да одобри реорганизација на американскиот регулаторен режим.

Обама го продолжи за уште една година трговското ембарго кон Куба

Кирилица - 15.09.2009

Американскиот претседател Барак Обама го продолжи за уште една година трговското ембарго кон Куба, соопшти Белата куќа Продолжувањето на ембаргото беше ...

Обама во одбрана на планот за стабилизирање на економијата

Кирилица - 15.09.2009

Американскиот претседател Барак Обама не преферира усвојување втор план за стабилизирање на економијата и буџетот на САД - Немам намера да го сторам тоа, ...

Обама: најлошото помина, но...

Р.С.Европа - 15.09.2009

Претседателот Барак Обама ги предупреди американските финансиски институции дека не е можно враќање кон, како што изјави, несовесно однесување и неконтролирано ...

Обама нема да објави нов економски пакет

BBC - 14.09.2009

Една година по колапсот на американската инвестициска банка Лиман Брадрс, претседателот на земјата Барак Обама рече дека не е веројатно тој да предложи уште ...

Десетици илјади протестираа против здравствените реформи во САД

Утрински - 14.09.2009

ВАШИНГТОН - Десетици илјади луѓе маршираа од Белата куќа кон Капитол хил во Вашингтон за да протестираат против здравствените реформи на претседателот Барак ...

Обама со говор по повод годишнина од почетокот на глобалната финансиска криза

МРТ - 14.09.2009

Американскиот претседател Барак Обама денеска во Њујорк ќе одржи говор во кој ќе потсети на неславната годишнина од почетокот на најголемата финансиска криза ...

Обама ќе го објави закрепнувањето на економијата

Р.С.Европа - 14.09.2009

Американскиот претседател Барак Обама денеска на Вол Стрит официјално ќе го најави закрепнувањето на економијата од светската криза.

Обама: Не смее да се повтори несовесното однесување

Р.С.Европа - 14.09.2009

Американскиот претседател Барак Обама ги предупреди американските финансиски институции дека не смее да се повтори несовесното однесување и неконтролираните ...

Обама на Вол Стрит

Р.С.Европа - 14.09.2009

Американскиот претседател Барак Обама денеска на Вол Стрит ќе зборува за закрепнувањето на економијата од светската криза што коинцидира со годишнината од ...

Илјадници Американци протестираа против Обама

Н.Македонија - 14.09.2009

Демонстрантите во Вашингтон го обвинија американскиот претседател оти сака САД да ги претвори во социјалистичка држава Десетици илјади граѓани од цела Америка ...