TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Како да се повлече аболицијата ?

24 Вести - 17.04.2016

Никола Груевски, Трајко Вељаноски, Зоран Заев и Бранко Црвенковски досега до претседателот Ѓорѓе Иванов испратиле писмено барање да бидат избришани од списокот на помилувани. Не се согласуваат Иванов да ги аболицира и да немаат можност по судски пат ...

Малески со коментар за изјавата на Хан околу одлуката за аболиција

Алсат-М - 17.04.2016

Владеењето на правото е темелен принцип на европските општества па затоа и одлуката за масовна аболиција за предмети кои се опфатени со сериозни истраги е нормално да предизвика жестоки реакцијата на меѓународните претставници, смета ...

Од 56 помилувани, само 11 му ја одбија аболицијата на Иванов

МК News - 17.04.2016

Со неодамнешната одлука на претседателот Ѓорге Иванов, за општо помилување на политичари и нивни соработници за истраги кои се водат против нив, беа аболицирани 56 лица, а меѓу нив има поранешни министри, високи функционери, градоначалници, ...

Само Заев, Груевски и Црвенковски официјално побарале укинување на аболицијата

Фокус - 17.04.2016

Повеќе лица од листата на сите аболицирани во јавноста дадоа изјави дека бараат од Иванов да ја укине одлуката за нивно помилување, но досега од нив не е стигнато официјално барање до претседателот.

Само Црвенковски, Заев, Вељановски и Груевски успратиле писмено барање со кое го одбиле помилувањето

Локално - 17.04.2016

Никола Груевски, Трајко Вељаноски, Зоран Заев и Бранко Црвенковски досега до претседателот Ѓорѓе Иванов испратиле писмено барање да бидат избришани од списокот на помилувани. Не се согласуваат Иванов да ги аболицира и да немаат можност по судски пат ...

Кабинетот на Иванов без одговор како ќе постапи по барањата за повлекување на аболицијата

Локално - 17.04.2016

Кабинетот на Претседателот засега е без одговор- како ќе постапи по барањата на аболираните функционери кои не се согласуваат со таквата одлука на шефот на државата-јави Алсат. Од кај Ѓорге Иванов, нема информација ниту дали тоа законски е воопшто ...

Никој не сака да е аболициран - ама сите се

Вечер - 17.04.2016

Поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков, се огласи по донесената одлука на претседателот Ѓорге Иванов за општ прекин на сите постапки против политичари и нивни соработници поврзани со прислушувањето и политичката криза.

Кабинетот на Иванов без одговор како ќе постапи по барањата за повлекување на аболицијата

Репортер - 17.04.2016

Кабинетот на Претседателот засега е без одговор- како ќе постапи по барањата на аболираните функционери кои не се согласуваат со таквата одлука на шефот на државата. Од кај Ѓорге Иванов, нема информација ниту дали тоа законски е воопшто можно ниту ...

Нема одговор од Кабинетот на Иванов за повлекување на барањата за аболиција

Фактор - 17.04.2016

Од Кабинетот на претседателот Ѓорѓе Иванов засега нема одговор, како тој ќе постапи по барањата на аболираните функционери кои не се согласуваат со таквата одлука, пренесува Алсат. Нема информација ниту дали тоа законски е воопшто можно ниту пак ...

Од 56 помилувани, само 11 му ја одбија аболицијата на Иванов

еМагазин - 17.04.2016

Со неодамнешната одлука на претседателот Ѓорге Иванов, за општо помилување на политичари и нивни соработници за истраги кои се водат против нив, беа аболицирани 56 лица, а меѓу нив има поранешни министри, високи функционери, градоначалници, ...

Од 56 помилувани, само 11 одбија аболиција од Иванов

ТВ21 - 17.04.2016

Само 11 од 56 аболицирани поранешни министри, високи функционери, градоначалници, бизнисмени од страна на претседателот Ѓорѓе Иванов, до сега, официјално ја одбија аболицијата. Иако политичките партии не се согласија со оваа одлука на Иванов и ...

Форумот на слободоумни патриоти предупредува на последиците од одлуката на Иванов

Телма - 16.04.2016

Форумот на Слободоумни патриоти со соопштение искажа загриженоста за настанатата ситуација во државата и немилите сцени кои се случуваат, а предизвикани според нив, само со една одлука на лицето Ѓорѓе Иванов, со која тој ги ги аболицира сите ...

Иванов ја води Македонија кон меѓународна изолација

Нова ТВ - 16.04.2016

Форумот на слободоумни патриоти сака да ја искаже својата загриженост за настанатата ситуација во државата и немилите сцени кои се случуваат, а предизвикани само со една одлука на лицето Ѓорѓе Иванов, со која тој ги ги аболицира сите протагонисти на ...

Форумот на слободоумни патриоти загрижено за настанатата ситуација

24 Вести - 16.04.2016

Форумот на Слободоумни патриоти со соопштение ја искажува загриженоста за настанатата ситуација во државата и немилите сцени кои се случуваат, а предизвикани само со една одлука на лицето Ѓорѓе Иванов, со која тој ги ги аболицира сите протагонисти ...

Вељаноски до Иванов: Не сум побарал и нема зошто да бидам аболициран

Вест - 16.04.2016

„Никогаш не сум побарал, и нема зошто да бидам аболициран“, му напиша во писмо претседателот на Собранието Трајко Вељаноски на претседателот на Македонија Ѓорѓе Иванов, и додава дека секој политичар и функционер треба да одговара за своите постапки ...

Иванов - Останувам на својата одлука

Утрински - 16.04.2016

„Останувам на својата одлука за аболиција“, соопшти вчера доцна попладне претседателот Ѓорге Иванов, додавајќи дека е свесен за одговорноста што ја презел. „Пред три дена, донесов одлука која е исклучиво во интерес на државата и на граѓаните.

Кабинетот на Иванов без одговор како ќе постапи по барањата за повлекување на аболицијата

Алсат-М - 16.04.2016

Кабинетот на Претседателот засега е без одговор- како ќе постапи по барањата на аболираните функционери кои не се согласуваат со таквата одлука на шефот на државата. Од кај Ѓорге Иванов, нема информација ниту дали тоа законски е воопшто можно ниту ...

Вељаноски: Не сум побарал и нема за што да бидам аболициран

МКД - 16.04.2016

Трајко Вељаноски, претседателот на Собранието на Македонија испрати писмо до претседателот Ѓорге Иванов во кое вели дека не побарал и нема за што да биде аболициран. Вељановски и претходно изјави дека е против одлуката на Иванов за аболиција.

НДМ: На аболицираните политичари да им се забрани да се кандидираат во политиката

МКД - 16.04.2016

Народно движење за Македонија бара свикување на итна седница на Собранието со цел дополнување на членот 7 од Изборниот законик на начин што ќе се определи дека кандидат за претседател, пратеник, член на совет и градоначалник не може да биде лице кое ...

Анкета: Граѓаните не се согласуваат со одлуката на Иванов за аболиција

МКД - 16.04.2016

Мнозинството од македонските граѓани не се согласуваат со одлуката на македонскиот претседател за помилување на македонските политичари, ниту пак сметаат дека мотивот за ваквата одлука бил во надминување на политичката криза.

ФСП: Иванов ја втурнува Македонија во предфаза на меѓународна изолација со катастрофални последици

Либертас - 16.04.2016

Форумот на слободоумни патриоти сака да ја искаже својата загриженост за настанатата ситуација во државата и немилите сцени кои се случуваат, а предизвикани само со една одлука на лицето Ѓорѓе Иванов, со која тој ги ги аболицира сите протагонисти на ...

Аболицираниот директор на Идризово уште го држи заклучен неаболицираниот Љубе Бошкоски

А1 On - 16.04.2016

Аболицираниот директор на Идризово, Живко Пејковски никако да потпише за излегувањето на Љубе Бошкоски од затвор. Веќе е јасно дека наредбата е да се држи до крај на казната, односно до 5 јуни, кога владеачката партија планира да спроведе избори без ...

Студентски пленум бара отповикување на аболицијата

Фокус - 16.04.2016

Студентски пленум бара отповикување на аболицијата, оставка од Иванов, формирање експертска влада. Таа влада би ги применила препотаките на Прибе за фер и… Студентски пленум бара отповикување на аболицијата, оставка од Иванов, формирање експертска ...

Протест во Струмица против избори и аболицијата на Иванов

А1 On - 16.04.2016

Група граѓани попладнево во 18 часот се собраа пред новоотворената зграда на Јавната администрација во Струмица, за како што рекоа, да го искажат своето незадоволство за последните политички случувања и одлуката за аболиција на претседателот Ѓорге ...

ФСП: Иванов ја втурнува Македонија во предфаза на меѓународна изолација со катастрофални последици

Локално - 16.04.2016

Форумот на слободоумни патриоти сака да ја искаже својата загриженост за настанатата ситуација во државата и немилите сцени кои се случуваат, а предизвикани само со една одлука на лицето Ѓорѓе Иванов, со која тој ги ги аболицира сите протагонисти на ...

Протест во Струмица против избори и аболицијата на Иванов

Локално - 16.04.2016

Граѓани попладнево во 18 часот се собраа и пред новоотворената зграда на Јавната администрација во Струмица, за како што рекоа, да го искажат своето незадоволство за последните политички случувања и одлуката за аболиција на претседателот Ѓорге ...

(ФОТО) Илјадници граѓани петти ден пред Собранието – протестираат против одлуката на Иванов за аболиција

Локално - 16.04.2016

Илјадниците граѓани, организирани од страна на граѓанското движење „Протестирам“, кои петти ден протестираат против одлуката на претседателот Иванов за аболиција на учесниците во скандалот со прислушкувањето веќе се пред Парламентот.

Вељаноски му пиша на Иванов: Не сум побарал и нема за што да бидам аболициран

еМагазин - 16.04.2016

Претседателот на Собранието Трајко Вељаноски во писмо до претседателот Ѓорге Иванов истакнува дека никогаш не побарал и нема за што да биде аболициран. Повторува дека се спротивставува на одлуката на Иванов за аболиција и прачува дека секој ...

Вељаноски до Иванов: Не сум побарал и нема за што да бидам аболициран

Дневник - 16.04.2016

Претседателот на Собранието Трајко Вељаноски во писмо до претседателот Ѓорге Иванов истакнува дека никогаш не побарал и нема за што да биде аболициран. Повторува дека се спротивставува на одлуката на Иванов за аболиција и прачува дека секој ...

Форумот на слободоумни патриоти загрижени за она што и се случува на Македонија

Фактор - 16.04.2016

Форумот на слободоумни патриоти ја искажуваатсвојата загриженост за настанатата ситуација во државата и немилите сцени кои се случуваат, а предизвикани само со една одлука на Ѓорѓе Иванов „Сакаме да укажеме и на дел од последиците кои ќе произлезат ...

(ФОТО) За прв пат за оставка на Иванов се протестираше и во Струмица

еМагазин - 16.04.2016

Група граѓани попладнево во 18 часот се собраа пред новоотворената зграда на Јавната администрација во Струмица, за како што рекоа, да го искажат своето незадоволство за последните политички случувања и одлуката за аболиција на претседателот Ѓорге ...

И Струмичани на нозе – Градот на Заев се крева за слобода

Репортер - 16.04.2016

Група граѓани попладнево во 18 часот се собраа пред новоотворената зграда на Јавната администрација во Струмица, за како што рекоа, да го искажат своето незадоволство за последните политички случувања и одлуката за аболиција на претседателот Ѓорге ...

Аболицираниот директор на Идризово уште го држи заклучен неаболицираниот Љубе Бошкоски

Репортер - 16.04.2016

Аболицираниот директор на Идризово, Живко Пејковски никако да потпише за излегувањето на Љубе Бошкоски од затвор. Веќе е јасно дека наредбата е да се држи до крај на казната, односно до 5 јуни, кога владеачката партија планира да спроведе избори без ...

Ќе има ли забрани за патувања во Шенген зоната за македонски политичари?

еМагазин - 16.04.2016

Висок претставник на ЕУ вели дека западните земји ќе се ангажираат поагресивно против претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, и други високи функционери доколку одлуката за амнестија на претседателот Ѓорге Иванов за политичари обвинети за ...

Секоја партија посебно му пиша на Иванов за повлекување на аболицијата

Дневник - 16.04.2016

Наместо заеднички, како што првично предложи владејачката ВМРО-ДПМНЕ за четирите најголеми партии, секоја партија чии функционери се најдоа на листата на аболирани поединечно му пиша на шефот на државата Ѓорге Иванов да ја отповика својата одлука од ...

Форумот на слободоумни патриоти изразува загриженост за настанатата ситуација и немилите сцени кои се случуваат ...

Репортер - 16.04.2016

Форумот на слободоумни патриоти сака да ја искаже својата загриженост за настанатата ситуација во државата и немилите сцени кои се случуваат, а предизвикани само со една одлука на лицето Ѓорѓе Иванов, со која тој ги ги аболицира сите протагонисти на ...

ИНТЕРВЈУ ЈЕТОН ШАСИВАРИ: Иванов се промовираше во средновековен монарх!

Фактор - 16.04.2016

Аболицијата на Иванов по многу нешта, е пример како еден шеф на држава не треба да аболира. Нашиот систем на помилување и аболиција е фаличен. Иванов од церемонијална фигура во нашиот уставен систем, стана апсолутен монарх од типот на средниот век.

АБОЛИЦИЈА, ИЗБОРИ, ПРОТЕСТИ: Што беше најчитано неделава?

Фактор - 16.04.2016

Бурна работна недела на политичката сцена во земјава. Полни раце работа за медиумските известувачи, репортери и новинари поврзани со одлуката за аболиција на претседателот Иванов, распишувањето на изборите од страна на претседателот на Собранието ...

(ВИДЕО) Студентскиот пленум бара оставка на Иванов и формирање експертска влада!

Бриф - 16.04.2016

И Студентскиот пленум кој се приклучи на масовните протести пред Собранието на Република Македонија ги упатија своите барања: Поднесување на неотповиклива оставка на претседателот Ѓорѓе Иванов и формирање на Експертска влада во најкус можен рок која ...

Претседателот Иванов останува на одлуката за аболиција

24 Вести - 15.04.2016

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов попладнево соопшти дека останува на одлуката за аболиција. Како што рече во обраќањето, причината за неповлекувањето на одлуката е државниот интерес на Македонија.

Вељаноски до Иванов: Не сум побарал и нема за што да бидам аболициран

Телма - 15.04.2016

Претседателот на Собранието Трајко Вељаноски во писмо до претседателот Ѓорге Иванов истакнува дека никогаш не побарал и нема за што да биде аболициран. Повторува дека се спротивставува на одлуката на Иванов за аболиција и порачува дека секој ...

Црвенковски прв поднел барање до Иванов за укинување на аболицијата, по него и Груевски

Телма - 15.04.2016

Поранешниот претседател на Републиката Бранко Црвенковски е првиот функционер кој поднел барање до Иванов да ја поништи аболицијата за него, потврдија извори за Телма. Денеска по повикот на Иванов и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски лично ...

ДУИ до Иванов: Искажете јасна политичка определба за повлекување на одлуката

Телма - 15.04.2016

Демократска Унија за Интеграција упати писмо до претседателот Ѓорѓе Иванов, во кое стои дека: -ДУИ како потписничка на Скопскиот Договор за излез од политичката криза ви се обраќа со барање да ја разгледате уште еднаш вашата одлука за Аболиција од ...

Претседателот Иванов не ја повлекува одлуката

Телма - 15.04.2016

Претседателот Ѓорге Иванов не ја повлекува одлуката затоа што, вели, таа е во интерес на државата и на граѓаните и ќе придонесе за надминување на политичката криза. Свесен сум за одговорноста која ја презедов со носењето на одлуката, рече тој.

Москва контра Запад за ситуацијата во Македонија

Глас на Америка - 15.04.2016

Руското МНР со обвинувања за опозицијата, ја брани одлуката на Иванов за аболиција на политичарите СКОПЈЕ— „Активирање на 'украинското сценарио', надворешно инспирирање на незаконски дејствија и на државни удари, може да доведе до сериозни потреси ...

Претседателот Иванов останува на одлуката за аболиција

Вест - 15.04.2016

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов соопшти дека останува на одлуката за аболиција. Како што соопшти во обраќањето, причината за неповлекувањетона одлуката е државниот интерес на Македонија.

Иванов: Избори на 5 јуни вовед во ново поглавје за Македонија

Вест - 15.04.2016

Останувам на одлуката за прекинување на сите кривични постапки против лица од власта и опозицијата, истата го штити државниот интерес и ќе помогне за надминување на политичката криза. Секој кој смета дека му е сторена лоша услуга и сака невиноста да ...

ДУИ побара од Иванов уште еднаш да ја разгледа одлуката за аболиција

Утрински - 15.04.2016

Демократската унија за интеграција (ДУИ) денеска упати писмо до претседателот Ѓорге Иванов, во кое бара тој уште еднаш да ја разгледа одлуката за аболиција. - Демократска унија за интеграција, како потписничка на Скопскиот договор за излез од ...

ДУИ побара од Иванов уште еднаш да ја разгледа одлуката за аболиција

Вест - 15.04.2016

Демократската унија за интеграција (ДУИ) упати писмо до претседателот Ѓорге Иванов, во кое бара тој уште еднаш да ја разгледа одлуката за аболиција. - Демократска унија за интеграција, како потписничка на Скопскиот договор за излез од политичката ...

ДУИ со писмо до Иванов: Повлечете ја аболицијата

Алсат-М - 15.04.2016

ДУИ со писмо до Претседателот Иванов побара повлекување на одлуката за аболиција. „Демократска Унија за Интеграција, како потписничка на Скопскиот Договор за излез од политичката криза ви се обраќа со барање да ја разгледате уште еднаш вашата одлука ...

Вељаноски до Иванов: Не сум побарал и нема за што да бидам аболициран

Алсат-М - 15.04.2016

Претседателот на Собранието Трајко Вељаноски во писмо до претседателот Ѓорге Иванов истакнува дека никогаш не побарал и нема за што да биде аболициран. Повторува дека се спротивставува на одлуката на Иванов за аболиција и прачува дека секој ...

Иванов не ја повлекува одлуката за аболиција

Р.С.Европа - 15.04.2016

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов попладнево соопшти дека останува на одлуката за аболиција. Како што соопшти во обраќањето, причината за неповлекувањето на таа одлука, бил државниот интерес на Македонија.

Претседателот Иванов останува на одлуката за аболиција

Утрински - 15.04.2016

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов попладнево соопшти дека останува на одлуката за аболиција. Како што соопшти во обраќањето, причината за неповлекувањетона одлуката е државниот интерес на ...

Иванов: Писмени барања за изземање од аболицијата

Алсат-М - 15.04.2016

Претседателот Иванов побара во писмена форма барање од помилуваните лица кои сакаат да бидат изземени од одлуката за аболиција. Откако барањата ќе бидат доставени, ќе бидат предмет на разгледување на правните служби, рече Иванов.

Иванов: не ја повлекувам амнестијата!

Deutsche Welle - 15.04.2016

Македонскиот претседател Иванов попладнево порача дека нема намера да ја повлече широката амнестија за политичарите која предизвика жестоки реакции во јавноста. Иванов очекува избори на 5 јуни. „Свесен сум за одговорноста која ја преземав.

Амнестијата на Иванов важи само до изборите

Утрински - 15.04.2016

Повторно гледавме еден очаен претседател кој не знае како да се извади и да ја признае грешката Аболицијата по се' изгледа важи само до изборите, како што можеше да се разбере од немуштото дообјаснување на претседателот Ѓорге Иванов на својата ...

Повици за смирување

Утрински - 15.04.2016

Државниот интерес, излезот од кризата и спроведувањето фер и демократски избори беа клучниот мотив поради кој ја донесов одлуката за аболиција, рече претседателот Ѓорге Иванов во вчерашното заедничко интервју за повеќе македонски телевизии.

Москва контра Брисел и Вашингтон во македонската криза

Deutsche Welle - 15.04.2016

Русија и западните земји во нов клинч околу кризата во Македонија. Москва ја обвинува опозицијата, ЕУ најавува санкции за Груевски и други високи функционери. Русија сака политички да поентира, велат познавачи.

Иванов: Кој сака да ја докаже невиноста нека поднесе барање за поништување на мојата одлука

МКД - 15.04.2016

Претседателот Ѓорге Иванов повторно се обрати на јавноста каде само ја потврди својата одлука од пред два денови за аболиција 56 лица, меѓу кои најголем број сегашни и бивши функционери и нивни помошници поврзани со аферата за прислушувањето.

ДУИ до Иванов: Да искажете определба за повлекување или поништување на одлуката за аболиција

МКД - 15.04.2016

Демократска Унија за Интеграција (ДУИ), како потписничка на договорот од Пржино за излез од политичката криза ви се обраќа со барање да ја разгледате уште еднаш вашата одлука за аболиција од 13 Април 2016 година и да искажете јасна политичка ...

Досега само Црвенковски и Груевски поднеле барање за поништување на нивната аболиција

МКД - 15.04.2016

Бранко Црвенковски пред неколку дена, а Никола Груевски веднаш по денешното обраќање на претседателот Иванов, поднеле барање за поништување на одлуката на шефот на државата за нивно помилување, дознава МКД.мк.

ДУИ го повика Иванов да ја поништи одлуката за аболиција

Кајгана - 15.04.2016

Демократската унија за интеграција (ДУИ) го повика Ѓорге Иванов да ја повлече или поништи одлуката за аболиција. „Одлуката директно задира во реформскиот процес започнат со политичкиот договор од 2 јуни 2015, како и Протоколот од 15 јули 2015 и ...

ДУИ побара од Иванов да ја поништи аболицијата

А1 On - 15.04.2016

Демократската унија за интеграција (ДУИ) денеска упати писмо до претседателот Ѓорге Иванов, во кое бара тој уште еднаш да ја разгледа одлуката за аболиција. – Демократска унија за интеграција, како потписничка на Скопскиот договор за излез од ...

ДУИ бара Иванов да ја повлече одлуката за амнестија

Капитал - 15.04.2016

Демократска Унија за Интеграција, како потписничка на Скопскиот Договор за излез од политичката криза се обрати до претседателот Ѓорѓе Иванов со барање да ја разгледа уште еднаш неговата одлука за Аболиција од 13 април 2016 година и да искажете ...

Претседателот Иванов останува на одлуката за аболиција

Идивиди - 15.04.2016

Скопје, 15 април 2016 (МИА) - Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов попладнево соопшти дека останува на одлуката за аболиција. Како што соопшти во обраќањето, причината за неповлекувањетона одлуката е државниот интерес на Македонија.

Величковски: Импичмент за Иванов поддржан од сите партии

Фокус - 15.04.2016

„Иницијативата за повлекување на аболицијата треба да биде само една од точките за излез од тековната криза. Како единечна мерка таа не е доволна. Затоа, предлагаме пакет-мерки.“ Во врска со иницијативата на ВМРО-ДПМНЕ за повлекување на аболицијата ...

ДУИ до Иванов: Уште еднаш да ја разгледате одлуката за аболиција

+инфо - 15.04.2016

Демократска унија за интеграција, како потписничка на скопскиот Договор за излез од политичката криза ви се обраќа со барање да ја разгледате уште еднаш вашата одлука за Аболиција од 13 Април 2016 година и да искажете јасна политичка определба за ...

ЛП: Аболицијата да се повлече, импичмент за Иванов и одложување на изборите

+инфо - 15.04.2016

Во врска со иницијативата на ВМРО-ДПМНЕ за повлекување на аболицијата од страна на Ѓорге Иванов, претседателот на Либералната партија, Ивон Величковски потсети дека доколку Иванов„ ја сфатеше штетата што ја нанесе, тој досега ќе ја повлечеше ...

Иванов побара сите поединечно писмено да побараат поништување на аболицијата

Кајгана - 15.04.2016

Претседателот Ѓорге Иванов, во своето вонредно обраќање до јавноста, денеска ги повика сите аболицирани доколку сакаат, да упатат писмено барање до него за поништување на помилувањето. Иванов ги повикува сите што сакаат, лично во писмена форма, да ...

Ниско, премногу ниско

Окно - 15.04.2016

Не треба, и не смее да има аболиција, амнестија или каква било друга постапка, процедура или форма - правна, политичка, морална (таква, пак, најмалку) - што ќе го ослободи од одговорност оној што злоупотребувајќи ја функцијата претседател на ...

Црвенковски поднел барање за укинување на аболицијата, Груевски најави дека тоа ќе го стори денеска

+инфо - 15.04.2016

Поранешниот претседател на Републиката Бранко Црвенковски е првиот функционер кој поднел барање до актуелниот претседател Ѓорге Иванов да ја поништи аболицијата за него, а денеска тоа го најави и лидерот на ВМРО ДПМНЕ, Никола Груевски.

(ГАЛЕРИЈА) „Вратете ни ја државата“

Фокус - 15.04.2016

Трет ден протести против одлуката на Иванов за општа ...

ПИСМО НА ЗАЕВ ДО ИВАНОВ: Поништете ја аболицијата и дајте си оставка

+инфо - 15.04.2016

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, денеска му упати писмо на претседателот Ѓорге Иванов во кое бара да ја повлече аболицијата и да поднесе оставка со цел да отвори пат за демократските процеси во земјава.

И Црвенковски барал од Иванов поништување на аболицијата за него

МК News - 15.04.2016

Поранешниот претседател на Републиката Бранко Црвенковски поднел барање до Иванов да ја поништи аболицијата за него, потврдија извори за Телма. Црвенковски уште завчера, на 13 април го поднел барањето, а истото е објавено и на неговата интернет ...

Иванов: Кој сака да ја докаже невиноста нека поднесе барање за поништување на мојата одлука

Тера - 15.04.2016

Претседателот Ѓорге Иванов повторно се обрати на јавноста каде само ја потврди својата одлука од пред два денови за аболиција 56 лица, меѓу кои најголем број сегашни и бивши функционери и нивни помошници поврзани со аферата за ...

Иванов не ја повлекува одлуката за аболиција

+инфо - 15.04.2016

Претседателот Ѓорге Иванов во денешното обраќање пред јавноста рече дека не ја повлекува одлуката за аболиција со која се опфатени 56 лица за дела поврзани и кои произлегуваат од прислушкуваните разговори.

Иванов: Кој сака да биде изземен лично нека ми пише – не ја повлекува одлуката за аболиција

МК News - 15.04.2016

Претседателот Ѓорге Иванов во денешното обраќање пред јавноста рече дека не ја повлекува одлуката за аболиција со која се опфатени 56 лица за дела поврзани и кои произлегуваат од прислушкуваните разговори.

Иванов не ја повлекува одлуката за аболиција

А1 On - 15.04.2016

Ѓорге Иванов во денешното обраќање пред јавноста кажа дека нема да ја повлече одлуката за аболиција за сите опфатени лица кои произлегуваат од прислушуваните разговори. Иванов ги повика сите кои сметаат дека им е нанесена штета да поднесат барање до ...

Демонстрантите тргнаа кон канцеларијата на Иванов, пред Собрание ги чекаат водени топови

Фокус - 15.04.2016

Поворката со демонстранти кои се револтирани од одлуката на Иванов за општа аболиција тргна кон неговата канцеларија која се наоѓа на Рекорд. Поворката со демонстранти кои се револтирани од одлуката на Иванов за општа аболиција тргна кон неговата ...

ЛП: Повлекувањето на аболицијата е само една од точките за излез од тековната криза, заедно со одложување на изборите и ...

А1 On - 15.04.2016

Во врска со иницијативата на ВМРО-ДПМНЕ за повлекување на аболицијата од страна на Ѓорге Иванов, претседателот на Либералната партија, Ивон Величковски потсети дека доколку Иванов ја сфатеше штетата што ја нанесе, тој досега ќе ја повлечеше ...

Иванов денеска во 16 часот ќе и се обрати на јавноста

Капитал - 15.04.2016

Претседателот Ѓорѓе Иванов денеска во 16 часот ќе и се обрати на јавноста, соопштија од неговиот Кабинет. Ова ќе биде негово второ обраќање, откако во вторникот најави општа амнестија за сите вклучените во случаите што ги води Специјалното јавно ...

Иванов не ја повлекува одлуката за аболиција

OhridNews - 15.04.2016

Претседателот Ѓорге Иванов на денешното обраќање до јавноста потврди дека останува на донесената одлука за аболиција. При тоа ги повика сите амнестирани лица, кои сметаат дека се невини и сакаат таа невиност да ја докажат пред судот, писмено да се ...

Иванов: Кој сака да биде изземен од аболицијата, нека напише барање

Фокус - 15.04.2016

Претседателот Ѓорѓе Иванов попладнево на куса прес конференција на која не беа дозволени прашања од новинарите соопшти дека нема да ја повлече одлуката за општа аболиција, бидејќи таа била најдобар начин да се излезе од политичката криза.

Иванов: Поради државен интерес не ја повлекувам одлуката за аболиција

Капитал - 15.04.2016

Останувам на одлуката за аболиција, е ставот што и на денешната прес -онференција го соопшти претседателот на Македонија, Ѓорѓе Иванов. Денеска државниот интерес, за кој претходно велеше дека е причина за аболицијата, го наведе и како причина за ...

Вељаноски до Иванов: Не сум побарал и нема за што да бидам аболициран

А1 On - 15.04.2016

Претседателот на Собранието Трајко Вељаноски во писмо до претседателот Ѓорге Иванов истакнува дека никогаш не побарал и нема за што да биде аболициран. Повторува дека се спротивставува на одлуката на Иванов за аболиција и прачува дека секој ...

НДМ: Аболицираните криминалци надвор од политиката

А1 On - 15.04.2016

„Народно движење за Македонија бара свикување на итна седница на парламентот со цел дополнување на членот 7 од Изборниот законик на начин што ќе се определи дека кандидат за претседател, пратеник, член на совет и градоначалник не може да биде лице ...

ФОКУС: Хорхе хаос

Либертас - 15.04.2016

Во новиот број на неделникот „Фокус“ ќе читате: ДПМНЕ СО ТАПИЈА ОД ИВАНОВ Е ПАРТИЈА НА АБОЛИЦИРАНИ КРИМИНАЛЦИ Капката што ја прелила чашата и ѝ дала забрзување за контраакцијата на Иванов, наспроти акциите на тимот на Катица Јанева, биле над сто ...

Тодоровиќ: Ниту сум барал, ниту ја прифаќам одлуката за аболиција

Алфа - 15.04.2016

Поранешниот градоначалник на Општина Центар, Владимир Тодоровиќ, преку соопштение до медиумите, вели дека е изненаден од одлуката за помилување на претседателот Иванов. Поранешниот градоначалник на Општина Центар, Владимир Тодоровиќ, преку ...

Вељаноски до Иванов: Не сум побарал и нема за што да бидам аболициран

Сител - 15.04.2016

Претседателот на Собранието Трајко Вељаноски во писмо до претседателот Ѓорге Иванов истакнува дека никогаш не побарал и нема за што да биде аболициран. Повторува дека се спротивставува на одлуката на Иванов за аболиција и прачува дека секој ...

Велјаноски до Иванов: Не сум побарал и нема за што да бидам аболициран

Канал5 - 15.04.2016

Претседателот на Собранието Трајко Велјаноски во писмо до претседателот Ѓорге Иванов истакнува дека никогаш не побарал и нема за што да биде аболициран. Повторува дека се спротивставува на одлуката на Иванов за аболиција и прачува дека секој ...

ДУИ: Бараме претседателот да ја повлече одлуката за аболиција

Телеграф - 15.04.2016

Демократска унија за интеграција, како потписничка на Пржинскиот договор за излез од политичката криза, ви се обраќа со барање да ја разгледате уште еднаш вашата одлука за аболиција од 13 април 2016 година, стои во писмото до Ѓорге Иванов ...

Претседателот Иванов не ја повлекува одлуката за помилување

Канал5 - 15.04.2016

Претседателот Ѓорге Иванов не ја повлекува одлуката за аболиција, но ги повика сите кои се помилувани а не се согласуваат со неговата одлука, да поднесат барање за поништување на одлуката.

Вељаноски со писмо ја одби одлуката на Иванов за аболиција

Курир - 15.04.2016

Претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски го извести претседателот Ѓорге Иванов преку писмо, дека ја одбива аболицијата. Господин Иванов, ја користам оваа пригода упатувајќи го ова писмо до Вас, но и до јавноста, уште еднаш да го изразам својот ...

ДУИ го повика Иванов да ја поништи одлуката за аболиција

Точка - 15.04.2016

Демократската унија за интеграција(ДУИ) во петок го повика Ѓорге Иванов да ја повлече или поништи одлуката за аболиција. „Одлуката директно задира во реформскиот процес започнат со политичкиот договор од 2 јуни 2015, како и Протоколот од 15 јули ...

Вељаноски до Иванов: Не сум побарал и нема за што да бидам аболициран

Алфа - 15.04.2016

Претседателот на Собранието Трајко Вељаноски во писмо до претседателот Ѓорге Иванов истакнува дека никогаш не побарал и нема за што да биде аболициран. Повторува дека се спротивставува на одлуката на Иванов за аболиција и прачува дека секој ...

ДУИ официјално побара Иванов да ја повлече или поништи аболицијата…

Локално - 15.04.2016

Демократска Унија за Интеграција упати писмо до претседателот Ѓорѓе Иванов. Во него интегративците пишуваат: “ДУИ како потписничка на Скопскиот Договор за излез од политичката криза ви се обраќа со барање да ја разгледате уште еднаш вашата одлука за ...

ВЕЉАНОСКИ ДО ИВАНОВ: Не сум побарал и нема за што да бидам аболициран

Телеграф - 15.04.2016

Со писмо до Претседателот на државата, Трајко Вељаноски порачува дека секој политичар и функционер треба да одговара за своите постапки и одлуки Претседателот на Собранието Трајко Вељаноски во писмо до претседателот Ѓорге Иванов истакнува дека ...

Претседателот Иванов останува на одлуката за аболиција

Алфа - 15.04.2016

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов попладнево соопшти дека останува на одлуката за аболиција. Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов попладнево соопшти дека останува на одлуката за аболиција.

Ефтов: Ќе побараат ли Верушевски и Бобо Дајнерс укинување на аболициите кои се однесуваат на нив?

Курир - 15.04.2016

Новинарот Васко Ефтов дава свое гледиште на ситуацијата што се создаде по одлуката на претседателот Ѓорге Иванов за аболиција. Во статусот објавен на Фејсбук најавува политичка анализа, за која поставува три гледишта.

Иванов побара сите поединечно писмено да побараат поништување на аболицијата

Точка - 15.04.2016

Претседателот Ѓорге Иванов, во своето вонредно обраќање до јавноста ги повика сите аболицирани доколку сакаат, да упатат писмено барање до него, за поништување на помилувањето. Иванов ги повикува сите што сакаат, лично во писмена форма, да побараат ...

И Вељаноски побара да биде повлечена неговата аболиција

Локално - 15.04.2016

Претседателот на Собранието Трајко Вељаноски во писмо до претседателот Ѓорге Иванов истакнува дека никогаш не побарал и нема за што да биде аболициран. Повторува дека се спротивставува на одлуката на Иванов за аболиција и прачува дека секој ...

Либералите бараат заедничка постапка за импичмент за Иванов

Точка - 15.04.2016

Челникот на опозициската Либерална партија (ЛП), Иво Величковски, во петокот ги повика четирите партии кои се потписнички на Договорот од Пржино да спроведат постапка за импичмент за претседателот Ѓорге Иванов, поради неговиот потег да ги прекине ...

Црвенковски уште завчера поднел барање до Иванов да се поништи неговата аболиција

Локално - 15.04.2016

Поранешниот претседател и премиер Бранко Црвенковски уште завчера, на 13 април поднел барање до Иванов да ја поништи аболицијата за него. Тоа е објавено и на неговата интернет страница. Денеска по повикот на Иванов и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола ...

Претседателот Иванов останува на одлуката за аболиција

Канал5 - 15.04.2016

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов попладнево соопшти дека останува на одлуката за аболиција. Тој повика сите што се опфатени со аболицијата а се незадоволни со таа одлука да испрата до него писмени барања а потоа тој со правен тим ...

 Иванов не попушти- останува одлуката за аболиција, амбасадорите да внимавале што зборуваат

Локално - 15.04.2016

Претседателот Иванов одговори на писмата на СДСМ, ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ и ги одби нивните повици за повлекување на аболицијата. Останувам на одлуката за аболиција- посочи Иванов. Секој кој смета дека му се нарушени правата, можел, според Иванов, да ...

Иванов: пишете ми барање да ја поништам одлуката за аболиција

Сакам да кажам - 15.04.2016

Претседателот на Македонија Ѓорге Иванов останува на одлуката за аболиција на политичарите и нивните соработници кои се осомничени за кривични дела поврзани со прислушуваните разговори. Во обраќањето до нацијата тој ги повика тие што се чувствуваат ...

Иванов останува на одлуката за аболиција

Алфа - 15.04.2016

Претседателот Ѓорге Иванов останува на одлуката за аболиција. Тој во денешното обраќање посочи дека нема да ја повлече одлуката со која ги прекинува сите кривични постапки против лица од власта и од опозицијата бидејќи според него, аболицијата е ...

Иванов: Останувам на одлуката за аболиција

Курир - 15.04.2016

И по сите реакции како и тогаш, така и сега цврсто сум убеден дека ваквата одлука ќе помогне за надминување на политичката криза и намалување на тензиите меѓу политичките противници. Свесен сум за одговорноста која ја презедов и внимателно ги ...

ДУИ побара од Иванов уште еднаш да ја разгледа одлуката за аболиција

еМагазин - 15.04.2016

Демократската унија за интеграција (ДУИ) денеска упати писмо до претседателот Ѓорге Иванов, во кое бара тој уште еднаш да ја разгледа одлуката за аболиција. - Демократска унија за интеграција, како потписничка на Скопскиот договор за излез од ...

Вељаноски ја одби одлуката на Иванов за аболиција

Нетпрес - 15.04.2016

Претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски го извести претседателот Ѓорге Иванов преку писмо, дека ја одбива аболицијата. Господин Иванов, ја користам оваа пригода упатувајќи го ова писмо до Вас, но и до јавноста, уште еднаш да го изразам својот ...

ДУИ побара од Иванов да ја поништи аболицијата

Репортер - 15.04.2016

Демократската унија за интеграција (ДУИ) денеска упати писмо до претседателот Ѓорге Иванов, во кое бара тој уште еднаш да ја разгледа одлуката за аболиција. – Демократска унија за интеграција, како потписничка на Скопскиот договор за излез од ...

Иванов не се откажува од аболицијата, кој не ја сакал да му пишел

еМагазин - 15.04.2016

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов попладнево соопшти дека останува на одлуката за аболиција. Како што рече во обраќањето, причината за неповлекувањето на одлуката е државниот интерес на Македонија.

Вељановски: Претседателе, не сум побарал аболиција и нема за што да ме аболицирате

Република - 15.04.2016

Претседателот на Собранието Трајко Вељаноски во писмо до претседателот Ѓорге Иванов истакнува дека никогаш не побарал и нема за што да биде аболициран. Повторува дека се спротивставува на одлуката на Иванов за аболиција и прачува дека секој ...

Вељаноски до Иванов: Не сум побарал и нема за што да бидам аболициран

Репортер - 15.04.2016

Претседателот на Собранието Трајко Вељаноски во писмо до претседателот Ѓорге Иванов истакнува дека никогаш не побарал и нема за што да биде аболициран. Повторува дека се спротивставува на одлуката на Иванов за аболиција и прачува дека секој ...

Претседателот Иванов останува на одлуката за аболиција

Дневник - 15.04.2016

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов попладнево соопшти дека останува на одлуката за аболиција. Како што соопшти во обраќањето, причината за неповлекувањетона одлуката е државниот интерес на ...

Иванов не ја повлекува одлуката за аболиција

ТВ21 - 15.04.2016

Ѓорге Иванов во денешното обраќање пред јавноста кажа дека нема да ја повлече одлуката за аболиција за сите опфатени лица кои произлегуваат од прислушуваните разговори. Иванов ги повика сите кои сметаат дека им е нанесена штета да поднесат барање до ...

Ефтов: Дали Заев и Бобо Дајнерс ќе бараат поништување на своите аболиции?

Нетпрес - 15.04.2016

Новинарот Васко Ефтов преку статус објавен на Фејсбук ја коментираше ситуацијата која настана по одлуката за аболиција на претседателот Ѓорѓе Иванов. Тој поставува три гледишта. Ефтов поаѓа од фактите дека претседателот Иванов нема да ја повлече ...

Иванов: Не ја повлекувам одлуката за аболиција!

Бриф - 15.04.2016

Претседателот Ѓорге Иванов во денешното обраќање пред јавноста рече дека не ја повлекува одлуката за аболиција со која се опфатени 56 лица за дела поврзани и кои произлегуваат од прислушкуваните разговори.

Иванов не ја повлекува одлуката за аболиција

Репортер - 15.04.2016

Ѓорге Иванов во денешното обраќање пред јавноста кажа дека нема да ја повлече одлуката за аболиција за сите опфатени лица кои произлегуваат од прислушуваните разговори. Иванов ги повика сите кои сметаат дека им е нанесена штета да поднесат барање до ...

ЛП: Повлекувањето на аболицијата е само една од точките за излез од тековната криза, заедно со одложување на изборите и ...

Репортер - 15.04.2016

Во врска со иницијативата на ВМРО-ДПМНЕ за повлекување на аболицијата од страна на Ѓорге Иванов, претседателот на Либералната партија, Ивон Величковски потсети дека доколку Иванов ја сфатеше штетата што ја нанесе, тој досега ќе ја повлечеше ...

Претседателот Иванов останува на одлуката за аболиција

Нетпрес - 15.04.2016

Како што соопшти во обраќањето, причината за неповлекувањетона одлуката е државниот интерес на ...

Иванов: Останувам на одлуката за аболиција

Вечер - 15.04.2016

И по сите реакции како и тогаш, така и сега цврсто сум убеден дека ваквата одлука ќе помогне за надминување на политичката криза и намалување на тензиите меѓу политичките противници. Свесен сум за одговорноста која ја презедов и внимателно ги ...

НДМ: Аболицираните криминалци надвор од политиката

Репортер - 15.04.2016

„Народно движење за Македонија бара свикување на итна седница на парламентот со цел дополнување на членот 7 од Изборниот законик на начин што ќе се определи дека кандидат за претседател, пратеник, член на совет и градоначалник не може да биде лице ...

ДУИ бара од Иванов да ја отповика одлуката за аболиција

Фактор - 15.04.2016

Партијата на Али Ахмети бара од претседателот Иванов како потписничка на Скопскиот Договор за излез од политичката криза да ја разгледа уште еднаш одлуката за Аболиција од 13 Април 2016 и да искаже јасна политичка определба за повлекување или ...

Москва контра Запад за ситуацијата во Македонија

Репортер - 15.04.2016

Руското МНР со обвинувања за опозицијата, ја брани одлуката на Иванов за аболиција на политичарите СКОПЈЕ— „Активирање на ‘украинското сценарио’, надворешно инспирирање на незаконски дејствија и на државни удари, може да доведе до сериозни потреси ...

ЕКСПРЕСНА ОДЛУКА: Иванов со обраќање до граѓаните во 16 ч

Фактор - 15.04.2016

Од кабинетот на претседателот Ѓорге Иванов соопштуваат дека во 16 часот ќе има обраќање до јавноста. Ова најава следи откако политичките партии побараа од Иванов да ја поништи одлуката за аболиција, а опозицијата дури побара оставка од првиот човек ...

ДУИ го повика Иванов да ја поништи одлуката за аболиција

Макфакс - 15.04.2016

Демократската унија за интеграција(ДУИ) во петок го повика Ѓорге Иванов да ја повлече или поништи одлуката за аболиција. „Одлуката директно задира во реформскиот процес започнат со политичкиот договор од 2 јуни 2015, како и Протоколот од 15 јули ...

Иванов се обрати на нацијата: Не ја повлекува одлуката за аболиција

Позитив.мк - 15.04.2016

Претседателот, Ѓорге Иванов се обрати до нацијата и рече дека не ја повлекува одлуката за аболиција со која се опфатени 56 лица за дела поврзани и кои произлегуваат од прислушкуваните разговори.

Иванов не ги послуша партиите: Нема повлекување на одлуката за аболиција!

Фактор - 15.04.2016

Во краткото обраќање до јавноста, претседателот Иванов соопшти дека нема да ја повлече донесената одлука за аболиција. И покрај барањата од политичките партии Ѓорге Иванов останува на ставот дека оваа одлука ја донел со цел да се излезе од ...

Кој не сака аболиција, нека му пише на Иванов

еМагазин - 15.04.2016

И во текот на вчерашниот ден неколку функционери и бизнисмени му порачаа на претседателот Ѓорге Иванов дека не ја прифаќаат неговата аболиција. Тој пак во интервјуто на МРТ со неколку уредници на национални телевизии, порача дека ако некој не сака ...

Ефтов: Ќе побараат ли Верушевски и Бобо Дајнерс укинување на аболициите кои се однесуваат на нив?

Република - 15.04.2016

Новинарот Васко Ефтов дава свое гледиште на ситуацијата што се создаде по одлуката на претседателот Ѓорге Иванов за аболиција. Во статусот објавен на Фејсбук најавува политичка анализа, за која поставува три гледишта.

Црвенковски поднел барање за поништување на аболицијата

Нетпрес - 15.04.2016

Поранешниот претседател на Републиката Бранко Црвенковски поднел барање до Иванов да ја поништи аболицијата за него, потврдија извори за Телма. Телевизијата јавува дека Црвенковски уште завчера, на 13-ти април го поднел барањето, а истото е објавено ...

Иванов побара сите поединечно писмено да побараат поништување на аболицијата

Макфакс - 15.04.2016

Претседателот Ѓорге Иванов, во своето вонредно обраќање до јавноста во петокот, ги повика сите аболицирани доколку сакаат, да упатат писмено барање до него, за поништување на помилувањето.

Либералите бараат заедничка постапка за импичмент за Иванов

Макфакс - 15.04.2016

Челникот на опозициската Либерална партија (ЛП), Иво Величковски, во петокот ги повика четирите партии кои се потписнички на Договорот од Пржино да спроведат постапка за импичмент за претседателот Ѓорге Иванов, поради неговиот потег да ги прекине ...

Дебата во „Клик Плус“: Дали политичките договори смеат да бидат над законите?

ТВ21 - 15.04.2016

Аболицијата не е начин за решавање на политичката криза. Таа само ќе се продлабочи и нема да се реши ништо ниту наредните две години, се дел од ставовите на учесниците на дебатната емисија „Клик плус“.

Претседателот остана на претседателскиот збор

Вечер - 15.04.2016

Барам претставниците на меѓународната заедница кои се вклучени во процесот да помогнат сите страни целосно да си ги исполнат преземените обврски од договорот од Пржино, додека потписниците на договорат да ги спроведат преземените обврски и да ...

Што значи вмешувањето на Русија во македонската криза?

Фактор - 15.04.2016

Најновите настани во Македонија не останаа незабележани во официјална Русија. Вчера со свој коментар се јави руското Министерство за надворешни работи. И ако во досегашните коментарии и соопштенија тоа балансираше и воопшто не префрлаше вина врз ...

ДУИ побара од Иванов уште еднаш да ја разгледа одлуката за аболиција

Lider - 15.04.2016

Демократската унија за интеграција (ДУИ) денеска упати писмо до претседателот Ѓорге Иванов, во кое бара тој уште еднаш да ја разгледа одлуката за аболиција. – Демократска унија за интеграција, како потписничка на Скопскиот договор за излез од ...

Вељаноски преку писмо ја одби аболицијата на Иванов

Пулс24 - 15.04.2016

Претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски го извести претседателот Ѓорге Иванов преку писмо, дека ја одбива аболицијата. - Господин Иванов, ја користам оваа пригода упатувајќи го ова писмо до Вас, но и до јавноста, уште еднаш да го изразам ...

Вељаноски до Иванов: Не сум побарал и нема за што да бидам аболициран

Lider - 15.04.2016

Претседателот на Собранието Трајко Вељаноски во писмо до претседателот Ѓорге Иванов истакнува дека никогаш не побарал и нема за што да биде аболициран. Повторува дека се спротивставува на одлуката на Иванов за аболиција и прачува дека секој ...

Иванов: Останувам на одлуката за аболиција

Lider - 15.04.2016

И по сите реакции како и тогаш, така и сега цврсто сум убеден дека ваквата одлука ќе помогне за надминување на политичката криза и намалување на тензиите меѓу политичките противници. Свесен сум за одговорноста која ја презедов и внимателно ги ...

Ефтов: Ќе побараат ли Верушевски и Бобо Дајнерс укинување на аболициите кои се однесуваат на нив?

Lider - 15.04.2016

Новинарот Васко Ефтов дава свое гледиште на ситуацијата што се создаде по одлуката на претседателот Ѓорге Иванов за аболиција. Во статусот објавен на Фејсбук најавува политичка анализа, за која поставува три гледишта.

Ефтов: Дали Верушевски и Бобо Дајнерс ќе побараат укинување на нивните аболиции?

Пулс24 - 15.04.2016

Новинарот Васко Ефтов дава свое гледиште за ситуацијата што се создаде по одлуката на претседателот Ѓорге Иванов за аболиција. Во статусот објавен на Фејсбук најавува политичка анализа, за која поставува три гледишта.

Претседателот Иванов останува на одлуката за аболиција

Lider - 15.04.2016

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов попладнево соопшти дека останува на одлуката за аболиција. Како што соопшти во обраќањето, причината за неповлекувањетона одлуката е државниот интерес на ...

Екс-градоначалникот Тодоровиќ не ја прифаќа аболицијата

24 Вести - 14.04.2016

Ниту сум барал, ниту ја прифаќам одлуката за аболиција, од причина што додека ја вршев функцијата градоначалник, а и како граѓанин и стопанственик, секогаш сум работел чесно и во согласност со уставот и законските прописи, се наведува во реакцијата ...

Комитет за заштита на права: Активно да се вклучи меѓународна заедница

Нова ТВ - 14.04.2016

Комитетот за заштита на правата ја повикува меѓународната заедница активно и непосредно да се вклучи во заштита на владеењето на правото и уставно – загарантираните слободи и права на граѓаните, по ново настанатата ситуација со протести по одлуката ...

Иванов: Ги амнестирав сите за да имаме фер и демократски избори

24 Вести - 14.04.2016

Шефот на државата во интервју со голем дел од главните уредници на медиумите во земјава, тврди дека имал информации дека двајца лидери на политички партии имале закани за физичка ликвидација.

Телма: Не сакаме да бидеме покритие за медиумски плурализам на Иванов

Телма - 14.04.2016

Телевизија Телма ја одби поканата од кабинетот на Претседателот Ѓорѓе Иванов и одлучи одговорниот уредник на телевизијата да не учествува на денешната средба на Иванов со главните уредници.

Иванов: Сакав да обезбедам слободни избори

Телма - 14.04.2016

Претседателот Ѓорге Иванов тврди дека одлуката за аболиција ја донел за да ги ослободи сите учесници во изборниот процес од било какви притисоци, уцени и влијанија, што треба да придонесе за сопирање на кризата и за фер предизборни услови.

Груевски: Во ВМРО ДПМНЕ нема виновни, аболицијата нема можност да ја одбијам

24 Вести - 14.04.2016

Никола Груевски го прозва директно лидерот на опозицијата Зоран Заев дека е кретор на како што рече анархијата и потикнувач на насилство и судири во кои вели хулигани ја напаѓаат полицијата, граѓаните институциите со цел да избега од избори.

Историјата ќе покаже дали одлуката е исправна

Вест - 14.04.2016

Државниот интерес, излезот од кризата и спроведувањето фер и демократски избори, беа клучниот мотив поради кој ја донесов одлуката за аболиција, рече претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов во вчерашното заедничко интервју за 8 македонски ...

Иванов: Постапив во интерес на државата

Алсат-М - 14.04.2016

Државниот интерес, излезот од кризата и спроведувањето фер и демократски избори, беа клучниот мотив поради кој ја донесов одлуката за аболиција, рече претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов во денешното заедничко интервју за повеќе ...

Владимир Тодоровиќ не ја прифаќа одлуката за аболиција

Утрински - 14.04.2016

Изразувам големо изненадување, во врска со одлуката за помилување - ослободување од гонење, без спроведување на постапка, донесена од Претседателот на РМ, Ѓорѓе Иванов, за која дознав од медиумите, стои во соопштението кое го испрати поранешниот ...

Иванов - Постапив во интерес на државата

Утрински - 14.04.2016

Државниот интерес, излезот од кризата и спроведувањето фер и демократски избори, беа клучниот мотив поради кој ја донесов одлуката за аболиција, рече претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов во денешното заедничко интервју за повеќе ...

Писмо од 84 невладини организации до Јункер, Хан и Могерини

Утрински - 14.04.2016

Вкупно 84 невладини организации од Македонија испратија отворено писмо до највисоки функционери и тела на Европската унија со кое побараа да се преиспита одлуката за одржување избори на 5 јуни, да се свика повторно Собранието, а претседателот Иванов ...

Невладини организации побараа повлекување на одлуката на Иванов

Алсат-М - 14.04.2016

Осумдесет и пет невладини организации побараа итно повлекување на одлуката на Иванов и за таа цел испратија писмо до Еврпската комисија. Побараа да се почитува Договорот од Пржино и итните приоритетни реформи за, како што оценија, да се врати ...

Иванов – Кој не сака аболиција, нека го побара тоа писмено

Р.С.Европа - 14.04.2016

Кој не сака неговото име да биде меѓу аболицираните, нека достави писмено барање и ќе најдеме начин, ако сме погрешиле кон нив, да се најде правен основ тоа да се избрише, вели претседателот Ѓорге Иванов.

Владимир Тодоровиќ: Ниту сум барал, ниту пак ја прифаќам одлуката за мое помилување

МКД - 14.04.2016

Изразувам големо изненадување во врска со одлукатаза помилување-ослободување од гонење, без спроведување на постапка, донесена од претседателот на Македонија Ѓорѓе Иванов, за која дознав од медиумите, вели во писмената изјава поранешниот ...

СДСМ: Иванов и Груевски се тим на злосторот против Македонија

МКД - 14.04.2016

Иванов дрско ја лаже јавноста. Предводникот на демократска Македонија, претседателот Зоран Заев, никако не може да биде покритие за обидот на криминалното здружение на Никола Груевски да ја спаси сопствената кожа преку неуставни одлуки, пишува во ...

Иванов: Одлуката ја донесов поради државен интерес, историјата ќе суди дали сум во право

МКД - 14.04.2016

Државниот интерес, излезот од кризата и спроведувањето фер и демократски избори, беа клучниот мотив поради кој ја донесов одлуката за аболиција, рече претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов во денешното заедничко интервју за повеќе ...

Иванов го аболицирал Заев зашто тоа го барал ланим од него

МК News - 14.04.2016

Државниот интерес, излезот од кризата и спроведувањето фер и демократски избори, беа клучниот мотив поради кој ја донесов одлуката за аболиција, рече претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов во денешното заедничко интервју за повеќе ...

Владимир Тодоровиќ: Ниту сум барал, ниту прифаќам аболиција, работев чесно

Либертас - 14.04.2016

Поранешниот градоначалник на општина Центар, Владимир Тодоровиќ, преку соопштение реагираше на одлуката на претседателот Иванов за помилување. „Изразувам големо изненадување, во врска со одлуката за помилување-ослободување од гонење, без ...

Иванов: Постапив во интерес на државата

Идивиди - 14.04.2016

Скопје, 14 април 2016 (МИА) - Државниот интерес, излезот од кризата и спроведувањето фер и демократски избори, беа клучниот мотив поради кој ја донесов одлуката за аболиција, рече претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов во денешното ...

СДСМ тврди дека намало телефонски разговор меѓу Заев и Иванов за аболиција

Кајгана - 14.04.2016

Иванов нека ја објави снимката од состанокот на Советот за безбедност, одржан на 10 мај, веднаш по настаните во Куманово и друг разговор претседателот на СДСМ, Зоран Заев, со Претседателот Ѓорге Иванов - немал, тврдат од најголемата опозициска ...

Иванов: Постапив во интерес на државата, историјата ќе суди дали сум бил во право

Либертас - 14.04.2016

Државниот интерес, излезот од кризата и спроведувањето фер и демократски избори, беа клучниот мотив поради кој ја донесов одлуката за аболиција, рече претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов во денешното заедничко интервју за повеќе ...

Тодоровиќ: Ниту сум барал, ниту ја прифаќам одлуката за аболиција

А1 On - 14.04.2016

„Изразувам големо изненадување, во врска со одлуката за помилување-ослободување од гонење, без спроведување на постапка, донесена од Претседателот на РМ, Ѓорге Иванов, за која дознав од медиумите.

СДСМ: Иванов нека ја објави снимката со Заев

+инфо - 14.04.2016

Предводникот на демократска Македонија, претседателот Зоран Заев, никако не може да биде покритие за обидот на криминалното здружение на Никола Груевски да ја спаси сопствената кожа преку неуставни одлуки, реагира СДСМ.

(ВИДЕО) Заев: Аболиција не прифаќам, испраќам порака за мирни и ненасилни протести!

Либертас - 14.04.2016

Одговори на новинарски прашања на лидерот на СДСМ, Зоран Заев: Медиуми: Господине Заев, претседателот Иванов рече дека неговата одлука ќе нуди помирување, меѓутоа се гледа какво помирување нуди.

СДСМ тврди дека намало телефонски разговор меѓу Заев и Иванов за аболиција

А1 On - 14.04.2016

Иванов нека ја објави снимката од состанокот на Советот за безбеност, одржан на 10-ти мај, веднаш по настаните во Куманово, и друг разговор претседателот на СДСМ, Зоран Заев, со Претседателот Ѓорге Иванов – немал, тврдат од најголемата опозициска ...

Иванов: Сакаме решение за името, но без уцени

Кајгана - 14.04.2016

Притисокот врз Република Македонија за промена на името е перманентен, додека на Грција никој не и врши притисок, рече претседателот Ѓорге Иванов во отвореното интервју со главните уредници на националните телевизии.

Ќе има ли Иванов храброст денеска да ги прими Бејли и Орав?

Фокус - 14.04.2016

Иако меѓународните преставници побараа средба уште пред два дена, Иванов се правдаше со обврски. Амбасадорите на САД и ЕУ, Џес Беји и Аиво Орав според некои информации денеска напладне е можно да се сретнат со претседателот на државата Ѓорге Иванов ...

Заев: Се срамам од одлуката на Иванов (ВИДЕО)

+инфо - 14.04.2016

Одговори на новинарски прашања на лидерот на СДСМ Зоран Заев по денешното потпишување на Платформата за демократска Македонија од страна на ДОМ и СДСМ. - Знаете како, се влегува од глупост во глупост, оваа одлука на Ѓорге Иванов е голем срам за ...

Телма: Не сакавме да бидеме дел од интервју кое требаше да го испере Иванов

Фокус - 14.04.2016

Редакциски став на ТВ Телма Телевизија Телма ја одби поканата од кабинетот на Претседателот Ѓорѓе Иванов и одлучи одговорниот уредник на телевизијата да не учествува на денешната средба на Иванов со главните уредници.

Тодоровиќ: Не ја прифаќам аболицијата на Иванов

+инфо - 14.04.2016

Изразувам големо изненадување, во врска со одлуката за помилување-ослободување од гонење, без спроведување на постапка, донесена од Претседателот на РМ, Ѓорѓе Иванов, за која дознав од медиумите, вели поранешниот градоначалник на општина Центар, ...

Иванов: Претседателот има начини да дознае кој сè ќе биде обвинет, за да го аболицира

Кајгана - 14.04.2016

Претседателот има свои начини како да дојде до потребните информации, вели претседателот Ѓорге Иванов, во своето отворено интервју со повеќе уредници од повеќе телевизии, одговарајќи на новинарско прашање како знаел кои се 56 луѓе што ги аболицира.

Иванов ја донел одлуката за аболиција за Заев да не се чувствувал непријатно на лидерските средби?!

А1 On - 14.04.2016

„Кажав дека ќе има незадоволни, но треба да бидат информирани зошто сето ова е направено. Многумина нема да се согласат, но моментот е сега да се обезбедат слободни и фер избри. Се извинувам на сите што сум ги довел во непријатна состојба.

Телма: Ја одбивме поканата за заедничко интервју, не сакаме да бидеме покритие за медиумски плурализам на Иванов

Либертас - 14.04.2016

„Телевизија Телма ја одби поканата од кабинетот на Претседателот Ѓорѓе Иванов и одлучи одговорниот уредник на телевизијата да не учествува на денешната средба на Иванов со главните уредници.

РТС: Скопје, Иванов под притисок

А1 On - 14.04.2016

Радио телевизија Србија ( РТС ) објави прилог за случувањата во Скопје и протестите против одлуките за аболиција на Ѓорге ...

ДС: Иванов да ја повлече аболицијата, ДУИ од изборите

Фокус - 14.04.2016

Да се суспендира и одлуката за самораспуштање на парламентот. Демократскиот сојуз предлага три мерки за брзо надминување на кризата. Во нивниот допис се наведува: Состојбите можно е да излезат од контрола, поради што повикуваме на разумно, одговорно ...

Иванов: Кој не ја сака аболицијата, можам да ја повлечам

А1 On - 14.04.2016

Ѓорге Иванов во интервјуто на МРТ, на новинарско прашање во два наврати кажа дека секој што не ја сакал и ја отфрла аболицијата да се обрател кај него и правната служба ќе пронајдела решение да се повлече аболицијата.

Комитет за заштита на правата: Сцените со мигрантите ќе станат наша судбина

+инфо - 14.04.2016

Ако намерата на аболицијата е помирување и надминување на кризата, тогаш таа ќе беше прифатена од политичките субјекти во земјата и од меѓународната заедница. Аболицијата е возможна ако се потпира на најшироко подготвена и прифатена национална ...

Иванов денеска ќе ги прими Бејли и Орав?

+инфо - 14.04.2016

Амбасадорите на САД и ЕУ, Џес Беји и Аиво Орав според неофицијланите информации денеска напладне се оочекува да се сретнат со претседателот на државата Ѓорге Иванов во врска со неговата одлука за аболиција на лица поврзани со дела што произлегуваат ...

Иванов ја донел одлуката за аболиција за Заев да не се чувствувал непријатно на лидерските средби?!

+инфо - 14.04.2016

Кажав дека ќе има незадоволни, но треба да бидат информирани зошто сето ова е направено. Многумина нема да се согласат, но моментот е сега да се обезбедат слободни и фер избри. Се извинувам на сите што сум ги довел во непријатна состојба.

СЛОБОДЕН УДАР Ниско, премногу ниско

+инфо - 14.04.2016

Не треба, и не смее да има аболиција, амнестија или каква било друга постапка, процедура или форма - правна, политичка, морална (таква, пак, најмалку) - што ќе го ослободи од одговорност оној што злоупотребувајќи ја функцијата претседател на ...

Невладините организации им пишаа на Јункер, Хан и на Могерини: ВМРО-ДПМНЕ спроведува валкан план

+инфо - 14.04.2016

Поголема група невладини организации од Македонија со отворено писмо до највисоки функционери и тела на Европската Унија побараа да се преиспита одлуката за одржување избори на 5 јуни, да се свика повторно Собранието, а претседателот Иванов да ја ...

Писмо од 84 организации до меѓународната заедница, невладините бараат оставка од Иванов

Радио МОФ - 14.04.2016

Претставници на 84 граѓански организации од Македонија денеска по трет пат предадоа писмо упатено до меѓународната заедница, кое денеска го примија САД, Џес Бејли и на ЕУ во Македонија, Аиво Орав.

(ВИДЕО) Заев: Аболиција не прифаќам, испраќам порака за мирни и ненасилни протести!

А1 On - 14.04.2016

Знаете како, се влегува од глупост во глупост, оваа одлука на Ѓорге Иванов е голем срам за Македонија. Јас се срамам од оваа одлука, јас сум еден од луѓето кои се на таа листа согласно оваа срамна одлука којашто е донесена.

Тодоровиќ: Секогаш сум работел чесно и во согласност со Уставот и законите

Курир - 14.04.2016

Бизнисменот и поранешен градоначалник на општина Центар , Владимир Тодоровиќ изразува големо изненадување, во врска со одлуката за помилување – ослободување од гонење, без спроведување на постапка, донесена од претседателот на РМ, Ѓорѓе Иванов, за ...

ИВАНОВ: По изборите СЈО може да продолжи со решавање на случаите

Телеграф - 14.04.2016

Специјалното обвинителство во моментов е злоупотребено за собирање политички поени. По изборите тоа може да продолжи со решавање на случаите, наместо сега да биде инволвирано во дневната политика.

Тодоровиќ: Ниту сум барал, ниту ја прифаќам одлуката за аболиција

Канал5 - 14.04.2016

Бизнисменот и поранешен градоначалник на општина Центар , Владимир Тодоровиќ изразува големо изненадување, во врска со одлуката за помилување - ослободување од гонење, без спроведување на постапка, донесена од претседателот на РМ, Ѓорѓе Иванов, за ...

Иванов: Постапив во интерес на државата

Сител - 14.04.2016

Државниот интерес, излезот од кризата и спроведувањето фер и демократски избори, беа клучниот мотив поради кој ја донесов одлуката за аболиција, рече претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов во денешното заедничко интервју за повеќе ...

СДСМ твди дека намало телефонски разговор меѓу Заев и Иванов за аболиција

Точка - 14.04.2016

Иванов нека ја објави снимката од состанокот на Советот за безбеност, одржан на 10-ти мај, веднаш по настаните во Куманово, и друг разговор претседателот на СДСМ, Зоран Заев, со Претседателот Ѓорге Иванов - немал, тврдат од најголемата опозициска ...

И екс-градоначалникот Тодоровиќ одбива аболиција

Локално - 14.04.2016

Изразувам големо изненадување, во врска со одлуката за помилување-ослободување од гонење, без спроведување на постапка, донесена од Претседателот на РМ, Ѓорѓе Иванов, за која дознав од медиумите.

Реакција од СДСМ на интервјуто на претседателот Иванов

Канал5 - 14.04.2016

Опозициската СДСМ во писмена реакција на денешеното интервју на претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов за повеќе македонски телевизии вели дека Иванов дрско ја лаже јавноста и потенцира дека нивниот лидер побарал веднаш да биде повлечена ...

(ВИДЕО) Заев: Формално кога ќе стигне актот за аболиција го враќам назад и одам на судење

Локално - 14.04.2016

За актуелните политички прашања првиот опозицонер денеска, при приклучувањето на ДОМ на Платформата за демократска Македонија, одговараше на новинарски прашања. Интегрално Ви ги пренесуваме неговите одговори:.

КЗП: Имаме надредени „политички“ граѓани од прва категорија, а сите останати се од пониска вредност

Локално - 14.04.2016

Комитетот за заштита на правата реагира на ненајавената аболиција која за прв резултат има уште подлабока поделба и конфронтација во македонското општество. Комитетот се сомнева во кадарноста и спремноста на „политичките елити“ да ја решат кризата.

Иванов: Постапив во интерес на државата

Канал5 - 14.04.2016

Државниот интерес, излезот од кризата и спроведувањето фер и демократски избори, беа клучниот мотив поради кој ја донесов одлуката за аболиција, рече претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов во денешното заедничко интервју за повеќе ...

Иванов: Сакаме решение за името, но без уцени

Точка - 14.04.2016

Притисокот врз Република Македонија за промена на името е перманентен, додека на Грција никој не и врши притисок, рече претседателот Ѓорге Иванов во отвореното интервју со главните уредници на националните телевизии.

РТС: Скопје, Иванов под притисок

Локално - 14.04.2016

Радио телевизија Србија ( РТС ) објави прилог за случувањата во Скопје и протестите против одлуките за аболиција на Ѓорге Иванов:/пренесе ...

Иванов не одговара – Ќе ги прими ли Бејли и Орав за да ги објасни „странските интереси “

Локално - 14.04.2016

Претседателот Ѓорги Иванов е пред невиден пристисок и осуда од опозицијата, партиите, народот , и сите кој се противат на неговата одлука за помилување криминалци. Се бара оставка и отповикување на одлуката.

СДСМ: Иванов да ја објави снимката од состанокот на Советот за безбедност на 10 мај

Телеграф - 14.04.2016

Предводникот на демократска Македонија, претседателот Зоран Заев, никако не може да биде покритие за обидот на криминалното здружение на Никола Груевски да ја спаси сопствената кожа преку неуставни одлуки, стои во писмената реакција на СДСМ Иванов ...

СДСМ: Иванов и Груевски се тим на злосторот против Македонија

Локално - 14.04.2016

Иванов дрско ја лаже јавноста. Предводникот на демократска Македонија, претседателот Зоран Заев, никако не може да биде покритие за обидот на криминалното здружение на Никола Груевски да ја спаси сопствената кожа преку неуставни одлуки.

Иванов го аболицирал Заев зашто тоа го барал лани…

Локално - 14.04.2016

Државниот интерес, излезот од кризата и спроведувањето фер и демократски избори, беа клучниот мотив поради кој ја донесов одлуката за аболиција, рече претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов во денешното заедничко интервју за повеќе ...

Тодоровиќ: Ниту сум барал, ниту ја прифаќам одлуката за аболиција

Репортер - 14.04.2016

„Изразувам големо изненадување, во врска со одлуката за помилување-ослободување од гонење, без спроведување на постапка, донесена од Претседателот на РМ, Ѓорге Иванов, за која дознав од медиумите.

СДСМ тврди дека немало телефонски разговор меѓу Заев и Иванов за аболиција

Репортер - 14.04.2016

Иванов нека ја објави снимката од состанокот на Советот за безбеност, одржан на 10-ти мај, веднаш по настаните во Куманово, и друг разговор претседателот на СДСМ, Зоран Заев, со Претседателот Ѓорге Иванов – немал, тврдат од најголемата опозициска ...

Заев: Одлуката на Иванов судри народ со народ

Фактор - 14.04.2016

Лидерот на опозицијата Зоран Заев одговарајќи на новинарско прашање истакна дека се срами од одлуката на претседателот Иванов која поттикна судири и протести во земјава. „Јас се срамам од оваа одлука, јас сум еден од луѓето кои се на таа листа ...

Тодоровиќ: Не ја прифаќам аболицијата на Иванов

Бриф - 14.04.2016

Изразувам големо изненадување, во врска со одлуката за помилување-ослободување од гонење, без спроведување на постапка, донесена од Претседателот на РМ, Ѓорѓе Иванов, за која дознав од медиумите, вели поранешниот градоначалник на општина Центар, ...

РТС: Скопје, Иванов под притисок

Репортер - 14.04.2016

Радио телевизија Србија ( РТС ) објави прилог за случувањата во Скопје и протестите против одлуките за аболиција на Ѓорге ...

Реакција од СДСМ на интервјуто на претседателот Иванов

Вечер - 14.04.2016

Опозициската СДСМ во писмена реакција на денешеното интервју на претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов за повеќе македонски телевизии вели дека Иванов дрско ја лаже јавноста и потенцира дека нивниот лидер побарал веднаш да биде повлечена ...

Иванов: Ако некој не сака аболиција, нека се обрати писмено, ќе ја повлечам

ТВ21 - 14.04.2016

Сите може да се обратат до Архивата и со мојата правна служба ќе најдеме решение како да го повлечеме решението, рече Претседателот Ѓорге Иванов во интервјуто на МРТ. Иванов, потанцираше дека секој што не ја сакал, и ја отфрла аболицијата да се ...

СДСМ тврди дека намало телефонски разговор меѓу Заев и Иванов за аболиција

Макфакс - 14.04.2016

Иванов нека ја објави снимката од состанокот на Советот за безбеност, одржан на 10-ти мај, веднаш по настаните во Куманово, и друг разговор претседателот на СДСМ, Зоран Заев, со Претседателот Ѓорге Иванов - немал, тврдат од најголемата опозициска ...

Иванов ја донел одлуката за аболиција за Заев да не се чувствувал непријатно на лидерските средби?!

Репортер - 14.04.2016

„Кажав дека ќе има незадоволни, но треба да бидат информирани зошто сето ова е направено. Многумина нема да се согласат, но моментот е сега да се обезбедат слободни и фер избри. Се извинувам на сите што сум ги довел во непријатна состојба.

Реакција од СДСМ на интервјуто на претседателот Иванов

Нетпрес - 14.04.2016

Опозициската СДСМ во писмена реакција на денешеното интервју на претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов за повеќе македонски телевизии вели дека Иванов дрско ја лаже јавноста и потенцира дека нивниот лидер побарал веднаш да биде повлечена ...

Иванов: Кој не ја сака аболицијата, можам да ја повлечам

Репортер - 14.04.2016

Ѓорге Иванов во интервјуто на МРТ, на новинарско прашање во два наврати кажа дека секој што не ја сакал и ја отфрла аболицијата да се обрател кај него и правната служба ќе пронајдела решение да се повлече аболицијата.

СДСМ: Иванов и Груевски се тим на злосторот против Македонија

Репортер - 14.04.2016

Иванов дрско ја лаже јавноста. Предводникот на демократска Македонија, претседателот Зоран Заев, никако не може да биде покритие за обидот на криминалното здружение на Никола Груевски да ја спаси сопствената кожа преку неуставни одлуки.

Иванов: Го искористив тоа што ми е дадено за да го заштитам државниот интерес

Press24 - 14.04.2016

Државниот интерес, излезот од кризата и спроведувањето фер и демократски избори, беа клучниот мотив поради кој ја донесов одлуката за аболиција, рече претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов во денешното заедничко интервју за повеќе ...

(ВИДЕО) Заев: Аболиција не прифаќам, испраќам порака за мирни и ненасилни протести!

Репортер - 14.04.2016

Знаете како, се влегува од глупост во глупост, оваа одлука на Ѓорге Иванов е голем срам за Македонија. Јас се срамам од оваа одлука, јас сум еден од луѓето кои се на таа листа согласно оваа срамна одлука којашто е донесена.

Иванов: Одлуката ја донесов поради државен интерес, историјата ќе суди дали сум во право

Exclusive.mk - 14.04.2016

Државниот интерес, излезот од кризата и спроведувањето фер и демократски избори, беа клучниот мотив поради кој ја донесов одлуката за аболиција, рече претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов во денешното заедничко интервју за повеќе ...

(ГАЛЕРИЈА) Втор ден протести против помилувањата на Иванов

Бриф - 14.04.2016

Граѓаните на Скопје втор ден по ред го изразуваат револтот против аболицијата што ја објави претседателот Ѓорѓе ...

Во живо: Груевски ќе и се обрати на нацијата

Позитив.мк - 14.04.2016

Екс премиерот и лидер на ВМРО-ДПМНЕ за кратко ќе и се обрати на нацијата по последните протести кои се одржаа по повод граѓанското незадоволство од донесената целосна аболиција на претседателот Ѓорги Иванов.

Владимир Тодоровиќ: Ниту сум барал, ниту ја прифаќам одлуката за аболиција

еМагазин - 14.04.2016

„Изразувам големо изненадување, во врска со одлуката за помилување-ослободување од гонење, без спроведување на постапка, донесена од Претседателот на РМ, Ѓорѓе Иванов, за која дознав од медиумите.

Иванов има свои механизми да дознае кој се ќе биде обвинет, за да го аболицира

Макфакс - 14.04.2016

Претседателот има свои начини како да дојде до потребнитеинформации, вели претседателот Ѓорге Иванов, во своето отворено интервју со повеќе уредници од повеќе телевизии, одговарајќи на новинарско прашање како знаел кои се 56 луѓе што ги аболицира.

Иванов тврди дека двајца лидери на партии имале закани за ликвидација

Фактор - 14.04.2016

Претседателот на државата, Ѓорѓе Иванов во интервју со главните уредници на медиумите во земјава, кажа дека имал информации дека двајца лидери на политички партии имале закани за физичка ликвидација.

(Видео) Народот се крена против Иванов – Овој пат на ред дојде Собранието

Репортер - 14.04.2016

Неколку илјади граѓани денеска повторно протестираат против одлуката на Претседателот Иванов за аболиција на 56 лица. Присутните изразуваат незадоволство од постапките на Иванов, од кого бараат да понесе одговорност и оставка од функцијата.

Платформа на граѓански организации: Јавна реакција по одлуката на Иванов

ТВ21 - 14.04.2016

Платформата на граѓански организации за борба против корупцијата упати јавна реакција против одлуката на Претседателот Иванов за прекин на сите кривични постапки против политичари и функционери.

Иванов: Сакаме решение за името, но без уцени

Макфакс - 14.04.2016

Притисокот врз Република Македонија за промена на името е перманентен, додека на Грција никој не и врши притисок, рече претседателот Ѓорге Иванов во отвореното интервју со главните уредници на националните телевизии.

Сите против одлуката на Иванов, кој се ќе му ја врати аболицијата?

еМагазин - 14.04.2016

Одлуката на претседателот Ѓорге Иванов за помилување на 56 политичари и нивни соработници официјално беше одбиена од сите политички фактори во земјава и сите побара тој да ја повлече одлуката.

На Македонија во моментов и' е потребно заздравување

Дневник - 14.04.2016

Првиот човек не беше осуден на суд. Да, тој беше обвинет и, да, многумина во јавноста - и во меѓународната заедница - веруваат дека е тој криминалец. Но, како и во секое праведно општество, тој беше невин с` додека не се докаже дека е виновен.

Иванов наместо мир, донесе немир

еМагазин - 14.04.2016

Во своето обраќање до јавноста, кога ја соопшти одлуката за помилување на 56 политичари и нивни соработници против кои се водат истраги, претседателот Ѓорге Иванов, потенцираше дека никој не му сугерирал да ја донесе оваа одлука и дека тоа го прави ...

Иванов: Еден од мотивите за аболиција е закана по живот врз двајца политичари

ТВ21 - 14.04.2016

Претседателот на државата Ѓорге Иванов изјави дека му пречи, зошто од илјадници прислушувани материјали кои се на располагање, Специјалното јавно обвинителство ги избрало токму оние каде има сомнежи за злоупотреби од политичарите.

Тодоровиќ: Секогаш сум работел чесно и во согласност со Уставот и законите

Lider - 14.04.2016

Бизнисменот и поранешен градоначалник на општина Центар , Владимир Тодоровиќ изразува големо изненадување, во врска со одлуката за помилување – ослободување од гонење, без спроведување на постапка, донесена од претседателот на РМ, Ѓорѓе Иванов, за ...

Иванов: Постапив во интерес на државата

Lider - 14.04.2016

Државниот интерес, излезот од кризата и спроведувањето фер и демократски избори, беа клучниот мотив поради кој ја донесов одлуката за аболиција, рече претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов во денешното заедничко интервју за повеќе ...

Ангелов: Иванов е нелегитимен и не може да носи вакви одлуки

24 Вести - 13.04.2016

Лидерот на достоинство Стојанче Ангелов, не се согласува со одлуката на претседателот Иванов за аболиција на политичари. Тој повикувајќи се на бомбите на опозицијата тврди дека Иванов е нелегитимно избран претседател и според него не може да носи ...

Тортевски: Иванов го урна уставниот поредок

24 Вести - 13.04.2016

Одлуката на Иванов за аболиција е уривање на уставниот поредок. Едно од клучните прашања е како можел претседателот да има сознанија за преткривични постапки кои се тајни. Како е можно да се спроведе целата операција заобиколувајќи го Министерството ...

Шкариќ: Иванов помилува според непостечка законска одредба

Телма - 13.04.2016

Голем ризик за шеф на државата е да аболира некој кој е на самиот почеток на истрага за криминал, но за професорот по уставно право Светомир Шкариќ скандалозно е тоа што претседателот се повикува на помилување според член од законот кој е ...

КРИЗА ВО ЖИВО: #аболиција #протестирам [12-17 април]

Призма - 13.04.2016

Политичката криза во Македонија, по одлуката на претседателот Иванов за аболиција на сите политичари, зема нов замав. Екипа на БИРН преку блог во живо ги следи случувањата во Македонија од час во ...

НСДП: Со амнестијата се охрабрува изборен фалсификат

Р.С.Европа - 13.04.2016

НСДП соопшти дека во чинот на претседателот Ѓорге Иванов за амнестија и аболиција гледа создавање правна можност, како што посочуваат, докажани криминалци „очистени" од секаков криминал да се најдат на кандидатските листи на предвремените ...

Вељаноски ја одбива аболицијата од Иванов

Алсат-М - 13.04.2016

И претседателот на Собранието Трајко Вељаноски не ја прифаќа одлуката со која и тој е аболициран од страна на Иванов. Во писмена изјава до јавноста, Вељановски вели: „Сакам лично како човек и како пратеник да истакнам дека ниту сум побарал, ниту ја ...

За одлуката на Иванов денеска коментираа дел од домашните правници

Алсат-М - 13.04.2016

Правни експерти одлуката на Иванов за помилување во пакет на политичари и функционери ја оценуваат како незаконска и противуставна. Поранешниот претседател на Уставниот суд Трендафил Ивановски смета дека законот на кој се темели неговата одлука е ...

Заев: Сите политичари да ја одбијат аболицијата и да дадат шанса на правната држава

МКД - 13.04.2016

Уште еднаш ги повикувам сите политичари, затоа што ова се однесува на политичарите како што соопшти Ѓорге Иванов, да не ја прифатат и да ја одбијат аболицијата. Само на тој начин ќе можеме да дадеме начин, шанса за враќање на правната држава, никој ...

Противуставна, антидржавна и неписмена одлука на Иванов

+инфо - 13.04.2016

Одлуката за аболиција што ја донесе претседателот Горѓе Иванов не е само противуставна и противзаконска туку и антидржавна, сметаат правните експерти во земјава. Со неа, велат тие, претседателот излегува од својата надлежност, ги суспендира ...

ФСП: Повикуваме на отпор против уривањето на последните остатоци на Уставната демократија

Либертас - 13.04.2016

„Форумот на слободоумни патриоти е згрозен од постапката на Претседателот Ѓорѓе Иванов со која денес прогласи аболиција на сите обвинети и осомничени во постапките кои што се водат во случаите Пуч и Поткуп, како и во сите други случаи покренати од ...

НСДП: Иванов е избран на фалсификувани избори, нема правен кредибилитет да амнестира или аболира

Либертас - 13.04.2016

Соопштение на НСДП: Со чинот на амнестија и аболиција, Иванов само го потврди организираниот криминал на злосторничко здружување. Практично и нема потреба за натаможно докажување на вината.

(ВИДЕО) Заев: Излезот се регуларни избори

Либертас - 13.04.2016

Одговори на новинарски прашања на Зоран Заев, претседател на СДСМ П1: Кои ќе бидат вашите следни чекори по одлуката на Иванов? Ние вчера ги кажавме ставовите и ќе ги повториме. Вчера е направен државен удар од страна на Ѓорге Иванов врз Република ...

ПДП: Нелегитимниот Иванов ја засрами државата и го суспендираше правниот систем

Либертас - 13.04.2016

„Партијата за Демократски Просперитет најостро го осудува чинот на аболиција даден од страна на нелегитимниот Ѓорге Иванов даден на политичарите инкриминирани во криминални дела за корупција и изборни нерегуларности и бара од него веднаш да даде ...

НСДП: Иванов го потврди организираниот криминал на злосторничкото здружување

+инфо - 13.04.2016

Со чинот на амнестија и аболиција, Иванов само го потврди организираниот криминал на злосторничко здружување. Практично и нема потреба за натаможно докажување на вината, смета НСДП. „Една од причините за оваа валкана игра и брзањето на Иванов, ...

Шкариќ за Фактор: Одлуката на Иванов ќе падне, таа е незаконска!

Либертас - 13.04.2016

Професорот Светомир Шкариќ за порталот Фактор објаснува дека одлуката за аболиција е незаконска. „Македонскиот претседателот Ѓорѓе Иванов се одлучил на мерката аболиција а не на мерката помилување.

ВИДЕО: Вака изгледаше протестот пред канцеларијата на Иванов – јајца кон прозорците

Либертас - 13.04.2016

Канцеларијата на Претседателот Иванов на Рекорд во центарот на Скопје беше мета на граѓаните кои се организираа на социјалните мрежи. Тие со јајца фрлаа кон просториите на претседателот во знак на револт од неговата одлука.

Костов: Иванов не ги прекрши своите овластувања, има право да помилува и аболицира

МК News - 13.04.2016

Правно гледано, претседателот Ѓорге Иванов, има право да ја донесе одлуката што ја донесе. Тоа право веќе ја користеше неговиот претходник, Бранко Црвенковски, смета аналитичарот Сотир Костов во гостувањето во ТВ Нова.

Заев: Излезот е во регуларни избори

+инфо - 13.04.2016

Вчера е направен државен удар од страна на Ѓорге Иванов врз Република Македонија, согласно тоа урнисан е и Договорот од Пржино. Повикавме на протести, повикавме на улици, повикавме на обединување на сите граѓани, да се спаси Република Македонија, ...

(ГАЛЕРИЈА) Граѓаните против аболицијата

Фокус - 13.04.2016

Денешниот протест против одлуката на Иванов да ги аболицира сите политичари низ фотографиите на Томислав ...

Одлуката на Иванов објавена во Службен весник (ГАЛЕРИЈА)

+инфо - 13.04.2016

На 11 страници во Службен весник вчера е објавена одлуката на претседателот Ѓорге Иванов за ...

ГАЛЕРИЈА: Пламен кај канцеларијата на Иванов

Либертас - 13.04.2016

Протестот против одлуката на Иванов за општа аболиција стигна пред неговата народна канцеларија на Рекорд. Од таму се шири ...

ГАЛЕРИЈА+ВИДЕО: Пламен кај канцеларијата на Иванов

Либертас - 13.04.2016

Протестот против одлуката на Иванов за општа аболиција стигна пред неговата народна канцеларија на Рекорд. Од таму се шири пламен од запалени бакљи оставени пред канцеларијата. Постојано кон прозорците летаат и јајца и други предмети.

Контра-демонстрантите се вратија пред седиштето на СДСМ

Фокус - 13.04.2016

Откако се собираа пред Собрание, контра-демонстрантите сега се пред штабот на СДСМ. Тие протестираат против одлуката на претседателот Ѓорѓе Иванов да ги аболицира Зоран Заев и Зоран Верушевски.

Обновено: Јајца, камења и скршени прозорци на канцеларијата на Иванов

Радио МОФ - 13.04.2016

Со јајца, но и со некој камен, демонстрантите кои излегоа на протест против одлуката на претседателот Ѓорѓе Иванов да потпише аболиција за сите политичари против кои се води истрага, почнаа да фрлаат кон Народната канцеларија на Иванов.

НСДП: Иванов е избран на криминални избори и нема кредибилитет некој да амнестира

А1 On - 13.04.2016

Со чинот на амнестија и аболиција, Иванов само го потврди организираниот криминал на злосторничко здружување. Практично и нема потреба за натаможно докажување на вината. Една од причините за оваа валкана игра и брзањето на Иванов, секако е со ...

Трајанов: Македонија е блиску до вонредна состојба

+инфо - 13.04.2016

Со оваа одлука за аболиција претседателот Ѓорге Иванов практично го разора целокупниот правен поредок во земјава и ја загрози перспективата и иднината на Република Македонија, рече на денешната прес конференција лидерот на Демократскиот сојуз (ДС) ...

(ВИДЕО) Заев: Излезот се регуларни избори

А1 On - 13.04.2016

По потпишувањето на платформата за демократска Македонија, претседателот на СДСМ, Зоран Заев одговараше на новинарските прашања. П1: Кои ќе бидат вашите следни чекори по одлуката на Иванов? Ние вчера ги кажавме ставовите и ќе ги повториме.

КОСТОВ: Иванов не ги прекрши своите овластувања, има право да помилува и аболицира

Телеграф - 13.04.2016

Претседателот ја донел таквата одлука со најдобра намера за да се помогне Македонија да излезе од кризата во која се наоѓа, рече Сотир Костов Правно гледано, претседателот Ѓорге Иванов, има право да ја донесе одлуката што ја донесе.

КОСТОВ: Во услови кога една група фрла камења и крши прозорци треба да се одржат избори

Телеграф - 13.04.2016

Според аналитичарот, правник и поранешен јавен обвинител Сотир Костов, времето ќе покаже да претседателот Иванов бил во право Претходникот на претседателот Ѓорге Иванов, Бранко Црвенковски, веќе претходно ја имаше искористено, поради што не станува ...

(ВИДЕО) Заев: Ќе ги повикаме граѓаните да ја земат правдата во свои раце!

Локално - 13.04.2016

П1: Кои ќе бидат вашите следни чекори по одлуката на Иванов? Ние вчера ги кажавме ставовите и ќе ги повториме. Вчера е направен државен удар од страна на Ѓорге Иванов врз Република Македонија, согласно тоа урнисан е и Договорот од Пржино.

Шкариќ за Фактор: Одлуката на Иванов ќе падне, таа е незаконска!

Локално - 13.04.2016

„Македонскиот претседателот Ѓорѓе Иванов се одлучил на мерката аболиција а не на мерката помилување. За да може некого да аболира мора да се потпре на Законот за помилување од 1993 година кој му овозможуваше на шефот на државата по исклучок без ...

МИХАЈЛОВСКИ: Да престанат да се аболицираат оние што го почнаа државниот удар (ВИДЕО)

Телеграф - 13.04.2016

Нас нè интересира само Република Македонија и нема да дозволиме никој да чепне ниту една буква од тоа - свето име. И како што кажа колегата од границата „ова е моја земја и јас сум спремен и да умрам за неа“, и ова не е само фраза, рече Тони ...

Камбовски: Ако Иванов донел таква одлука, извршил државен удар

Локално - 13.04.2016

Ако Иванов донел таква општа одлука за помилување, а не поединечни акти адресирани точно по име, презиме и за одредени кривични дела, тој постапил надвор од своите овластувања и извршил државен удар, смета академик Владо Камбовски, во изјавата за ...

Сите аболиции во независна Македонија: Иванов ги надмина Трајковски и Црвенковски

Локално - 13.04.2016

Тројца од вкупно четворицата претседатели на државата во историјата на самостојна Македонија ја искористија аболицијата како правен инструмент за ослободување лица од кривично гонење уште пред осомничените да седнат на обвинителна клупа во судот.

ИНТЕГРАЛНО: Претседателот Иванов прогласи аболиција за сите случаи поврзани со прислушуваните разговори

Локално - 13.04.2016

Претседателот Ѓорге Иванов прогласи аболиција за сите обвинети и осомничени во постапките кои што се водат во Специјалното обвинителство, се што произлегува од прислушуваните материјали за власта иГруевски и неговите министри и послучници, како и за ...

Костов: Во услови кога една група фрла камења и крши прозорци треба да се одржат избори

Курир - 13.04.2016

Претходникот на претседателот Ѓорге Иванов, Бранко Црвенковски, веќе претходно ја имаше искористено, поради што не станува збор за преседан. Иванов има право да донесе одлука за аболицирање, изјави за ТВ Нова аналитичарот Сотир Костов.

Костов: Иванов не ги прекрши своите овластувања, има право да помилува и аболицира

Курир - 13.04.2016

Правно гледано, претседателот Ѓорге Иванов, има право да ја донесе одлуката што ја донесе. Тоа право веќе ја користеше неговиот претходник, Бранко Црвенковски, смета аналитичарот Сотир Костов во гостувањето во ТВ Нова.

Михајловски: Да престанат да се аболицираат оние кои го почнаа државниот удар

Курир - 13.04.2016

Има една суштинска разлика меѓу нас и нив, тука се сите Македонци, а таму некаде се собрани бивши југословени кои сакаат да живеат во мртва држава. Каде се тие, таму и ние, оти не се само тие народ во оваа земја.

Почна спроведувањето на одлуките за аболиција донесени од претседателот Иванов

Алфа - 13.04.2016

Меѓу опфатените има и многу мои политички поддржувачи но и противници но не поаѓам од мои лични позиции туку од државните интереси - рече претседателот Иванов. Звонко Костовски инспекторот од УБК, обвинет за шпионажа и неовластено снимање, во ...

Михајловски: Да престане аболицијата на оние кои го почнаа државниот удар

Вечер - 13.04.2016

Има една суштинска разлика меѓу нас и нив, тука се сите Македонци, а таму некаде се собрани бивши југословени кои сакаат да живеат во мртва држава. Каде се тие, таму и ние, оти не се само тие народ во оваа земја.

Костов: Иванов не ги прекрши своите овластувања

Нетпрес - 13.04.2016

Правно гледано, претседателот Ѓорге Иванов, има право да ја донесе одлуката што ја донесе. Тоа право веќе ја користеше неговиот претходник, Бранко Црвенковски, смета аналитичарот Сотир Костов во гостувањето во ТВ Нова.

Михајловски: Да престанат да се аболицираат оние кои го почнаа државниот удар

Република - 13.04.2016

Има една суштинска разлика меѓу нас и нив, тука се сите Македонци, а таму некаде се собрани бивши југословени кои сакаат да живеат во мртва држава. Каде се тие, таму и ние, оти не се само тие народ во оваа земја.

НСДП: Иванов е избран на криминални избори и нема кредибилитет некој да амнестира

Репортер - 13.04.2016

Со чинот на амнестија и аболиција, Иванов само го потврди организираниот криминал на злосторничко здружување. Практично и нема потреба за натаможно докажување на вината. Една од причините за оваа валкана игра и брзањето на Иванов, секако е со ...

ФСП: Повикуваме на отпор против уривањето на последните остатоци на Уставната демократија

Репортер - 13.04.2016

„Форумот на слободоумни патриоти е згрозен од постапката на Претседателот Ѓорѓе Иванов со која денес прогласи аболиција на сите обвинети и осомничени во постапките кои што се водат во случаите Пуч и Поткуп, како и во сите други случаи покренати од ...

НСДП: Иванов само го потврди организираниот криминал на злосторничко здружување

Кумановски м. - 13.04.2016

Новата социјалдемократска партија денес излезе со соопштение за јавноста во која се вели дека чинот на амнестија и аболиција на Иванов само го потврди организираниот криминал на злосторничко здружување, а во продолжение прочитајте го нивното целосно ...

Костов: Иванов не ги прекрши своите овластувања, има право да помилува и аболицира

Press24 - 13.04.2016

Правно гледано, претседателот Ѓорге Иванов, има право да ја донесе одлуката што ја донесе. Тоа право веќе ја користеше неговиот претходник, Бранко Црвенковски, смета аналитичарот Сотир Костов во гостувањето во ТВ Нова.

Шкариќ за Фактор: Одлуката на Иванов ќе падне, таа е незаконска!

Репортер - 13.04.2016

Професорот Светомир Шкариќ за порталот Фактор објаснува дека одлуката за аболиција е незаконска. „Македонскиот претседателот Ѓорѓе Иванов се одлучил на мерката аболиција а не на мерката помилување.

Иванов не ги прекрши своите овластувања, има право да помилува и аболицира

Вечер - 13.04.2016

Правно гледано, претседателот Ѓорге Иванов, има право да ја донесе одлуката што ја донесе. Тоа право веќе ја користеше неговиот претходник, Бранко Црвенковски, смета аналитичарот Сотир Костов во гостувањето во ТВ Нова.

Михајловски: Да престанат да се аболицираат оние кои го почнаа државниот удар

Нетпрес - 13.04.2016

Има една суштинска разлика меѓу нас и нив, тука се сите Македонци, а таму некаде се собрани бивши југословени кои сакаат да живеат во мртва држава. Каде се тие, таму и ние, оти не се само тие народ во оваа земја.

(ВИДЕО) Заев: Излезот се регуларни избори

Репортер - 13.04.2016

По потпишувањето на платформата за демократска Македонија, претседателот на СДСМ, Зоран Заев одговараше на новинарските прашања. П1: Кои ќе бидат вашите следни чекори по одлуката на Иванов? Ние вчера ги кажавме ставовите и ќе ги повториме.

Протест во Скопје против одлуката на Иванов

ТВ21 - 13.04.2016

Граѓанската иницијатива „Протестирам“ и граѓаните денеска, втор ден по ред, излегоа на мирни протести да го изразат револтот и незадоволството против аболицијата на политичари и нивни соработници, што ја објави претседателот Ѓорге Иванов.

Костов: Во услови кога една група фрла камења и крши прозорци треба да се одржат избори

Press24 - 13.04.2016

Претходникот на претседателот Ѓорге Иванов, Бранко Црвенковски, веќе претходно ја имаше искористено, поради што не станува збор за преседан. Иванов има право да донесе одлука за аболицирање, изјави за ТВ Нова аналитичарот Сотир Костов.

Михајловски: Да престанат да се аболицираат оние кои го почнаа државниот удар (ВИДЕО)

Press24 - 13.04.2016

Има една суштинска разлика меѓу нас и нив, тука се сите Македонци, а таму некаде се собрани бивши југословени кои сакаат да живеат во мртва држава. Каде се тие, таму и ние, оти не се само тие народ во оваа земја.

НСДП: Спас од кризата е забрана за ВМРО-ДПМНЕ да учествува на избори

Фактор - 13.04.2016

Од Нова Социјалдемократска партија ја коментираат одлуката на претседателот Иванов и велат дека со овој чин на аболиција тој само го потврдил криминал на злосторничко здружување. „НСДП сака да ја предупреди македонската јавност од последиците на ...

Трајанов: Иванов ја загрози перспективата на земјата

Фактор - 13.04.2016

Претседателот Ѓорге Иванов практично го разора целокупниот правен поредок во земјава и ја загрози перспективата и иднината на Република Македонија, кажа на денешната прес конференција лидерот на Демократскиот сојуз, Павле Трајанов.

Одлуката за аболиција на политички криминалци ги крена граѓаните на протести (фото+видео)

Кумановски м. - 13.04.2016

Претседателот Ѓорѓе Иванов во текот на вчерашниот ден на прес конференција соопшти дека сите политичари во земјава ќе добијат аболиција за претистражните постапки кои се водат против нив, како и помилување за едно лице веќе осудено.

(ФОТО) Скршени прозори и мирис од изгорено – Што остана од канцеларијата на Иванов

Репортер - 13.04.2016

Вечерва демонстрантите покажаа револт кон одлуката на претседателот Иванов за направената аболиција, по што голем број на граѓани се упатија кон неговата канцеларија, каде ги скршија прозорите и се случи палење на неговите ...

СТАВ Гордан Калајџиев: Претседателот го распушти Специјалното обвинителство!

Фактор - 13.04.2016

Професорот Калајџиев за одлуката на Иванов за Фактор го даде следниот став: Ѓорѓе Иванов со потпишувањето на указот за аболиција ја злоупотреби функцијата претседател на државата. По измените на Законот за помилување што ги усвои Уставниот суд, ...

Протест во Скопје против аболицијата што ја објави Иванов

Бриф - 13.04.2016

Граѓаните на Скопје втор ден по ред го изразуваат револтот против аболицијата што ја објави претседателот Иванов. Тие се во центарот на Скопје, пред Специјалното јавно обвинителство, а продолжуваат кон Собранието на република Македонија.

Дежави: Иванов по стапките на Трајковски за „Големото уво“

еМагазин - 13.04.2016

Поминаа само петнаесетина години откако во јавноста беше обелоденета аферата “Големото уво“ по која тогашниот претседател Борис Трајковски ги ослободи од судско гонење министерката за внатрешни работи Доста Димовска и полицискиот функционер ...

На кого е претседател Иванов?

еМагазин - 13.04.2016

Ѓорге Иванов, никогаш не ми оставил некој впечаток. Да бидам искрен истото го мислат и многу други луѓе кои ги познавам, а познавам многу. Одлуката која што ја соопшти вчера ме шокираше како и многумина други, кои навистина и мислат добро на ...

Полицијата го блокира патот, протестот и контрапротестот во тек

Фактор - 13.04.2016

Делот меѓу канцеларијата на претседателот Ѓорѓе Иванов и Собранието е блокиран од полицијата. По улиците на Скопје во тек се протестите за подддршка на СЈО и против одлуката за аболиција на Иванов, а пред Собранието се одржува контрапротест затоа ...

Регионалните медиуми за одлуката на Иванов: „Претседателот ги извади Македонците на улица„

еМагазин - 13.04.2016

Одлуката на претседателот Ѓорге Иванов да ги помилува сите политичари протов кои се водат истраги, предизвика голем интерес во регионот. Веста е топ тема во Словенија, Хрватска, Србија... Словенечките медиуми пишуваат дека одлуката на Иванов ...

Политичките партиите и меѓународната заедница ја осудија одлуката на Иванов за аболиција на политичарите под истрага

ТВ21 - 13.04.2016

Речиси сите политички партии се огласија со негативна реакција и осуда за одлуката на македонскиот претседател Ѓорге Иванов, кој со едностран акт ги аболираше сите политичари против кои се води истрага.

(ВИДЕО) Заев: Ако сам не поднесе Иванов оставка, да му гласаме импичмент

еМагазин - 13.04.2016

„Јас апелирам согласно изјавите коишто се дадени од лидерите на политичките партии, да преземат и конкретни чекори. Што значи тоа, ако сам не поднесе Ѓорге Иванов оставка, да гласаме импичмент, да гласаме негово разрешување и да ја почнеме ...

Камбовски: не може топтан аболиција, Мора со име и презиме

Репортер - 13.04.2016

“Ниеден обвинител, ниеден суд не може да го натера да запре кривична постапка ваква општа одлука за аболицирање на осомничени и обвинети од претседателот на државата. Претседателот дава аболиција не со општ акт, туку со поединечни решенија.

Вељаноски: Не прифајќам аболиција од Иванов

еМагазин - 13.04.2016

Претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски не ја прифајќа одлуката за негова аболиција од претседателот, Трајко Вељаноски. „Истакнува дека како човек и како пратеник ниту побарал, ниту ја прифаќа одлуката за аболиција на претседателот Иванов.

Сите аболиции во независна Македонија: Иванов ги надмина Трајковски и Црвенковски

Репортер - 13.04.2016

Тројца од вкупно четворицата претседатели на државата во историјата на самостојна Македонија ја искористија аболицијата како правен инструмент за ослободување лица од кривично гонење уште пред осомничените да седнат на обвинителна клупа во судот, ...

Костов: Иванов не ги прекрши своите овластувања, има право да помилува и аболицира

Lider - 13.04.2016

Правно гледано, претседателот Ѓорѓе Иванов, има право да ја донесе одлуката што ја донесе. Тоа право веќе ја користеше неговиот претходник, Бранко Црвенковски, смета аналитичарот Сотир Костов.

Михајловски: Да престанат да се аболицираат оние кои го почнаа државниот удар

Lider - 13.04.2016

Има една суштинска разлика меѓу нас и нив, тука се сите Македонци, а таму некаде се собрани бивши југословени кои сакаат да живеат во мртва држава. Каде се тие, таму и ние, оти не се само тие народ во оваа земја.

Костов: Иванов има право да аболицира и помилува

Пулс24 - 13.04.2016

Правно гледано, претседателот Ѓорге Иванов, има право да ја донесе одлуката што ја донесе. Тоа право веќе ја користеше неговиот претходник, Бранко Црвенковски, смета аналитичарот Сотир Костов во гостувањето во ТВ Нова.

Тони Михајловски: Да престане аболицијата за тие кои го започнаа државниот удар

Пулс24 - 13.04.2016

Има една суштинска разлика меѓу нас и нив, тука се сите Македонци, а таму некаде се собрани бивши југословени кои сакаат да живеат во мртва држава. Каде се тие, таму и ние, оти не се само тие народ во оваа земја.

Костов: Времето ќе покаже дали Иванов бил во право

Lider - 13.04.2016

Загрижува фактот што постојат две групи што своето незадоволство од одлуката за аболиција на претседателот Ѓорге Иванов го изразуваат на различен начин, вели за ТВ Нова аналитичарот Сотир Костов. -Во протестиве постојат две матрици.

Костов: Времето ќе покаже дали Иванов е во право

Пулс24 - 13.04.2016

Претходникот на претседателот Ѓорге Иванов, Бранко Црвенковски, веќе претходно ја имаше искористено, поради што не станува збор за преседан. Иванов има право да донесе одлука за аболицирање, изјави за ТВ Нова аналитичарот Сотир Костов.

РЕСЕТ или ЧИСТИЛИШТЕ???

Пулс24 - 13.04.2016

Оној кој го нарекуваа „Фикус“, „Англиска кралица“ и му се потсмеваа активисти од разни вери, бои и провиниенции, вчера имаше обраќање. Прозборе молчаливиот. И предизвика бура каква што никој од него не очекуваше. Добар плот твист.

Шкариќ-Одлуката на Иванов незаконска и нелегална

Канал 77 - 13.04.2016

Професорот Светомир Шкариќ, тврди дека одлуката за аболиција е незаконска, нелегална и без правна основа. Укината одредба од одреден закон станува мртва одредба и не може никој да ја врати повторно на сила.Поради тоа целата аболиција нема правна ...

Иванов објави аболиција за сите политичари и ќе потпише за прекин на сите истраги и процеси против политичари

Телма - 12.04.2016

Претседателот Ѓорге Иванов пред малку објави дека донел одлука да потпише аболиција за сите политичари против кои се води истрага, против кои е покренато обвинение, како и за еден политичар кој отслужува затворска казна.

Гарет: Сериозно сме загрижени од одлуката на Иванов

Нова ТВ - 12.04.2016

Британскиот амбасадор Чарлс Гарет испрати порака на Фејсбук по бројните барања на новинарите за реакција по одлуката за аболиција на Иванов: “Денешната изјава на претседателот бара појаснување.

Политичките партии не се согласуваат со одлуката на Претседателот Иванов

24 Вести - 12.04.2016

Дел од поголемите политички партии изразија несогласување со одлуката на Претседателот Ѓорѓе Иванов за аболиција на сите лица во случаите поврзани со прислушкуваните разговори. Според СДСМ, потегот на Иванов е државен удар со кој, според нив, ...

Реакција на НСДП на одлуката на претседателот Иванов

Вест - 12.04.2016

Нова социјалдемократска партија реагираше на одлуката на претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов за прекинување на сите постапки против политичари. - На 8 септември 1991 година граѓаните прогласија самостојна, суверена и независна ...

СДСМ зборува за државен удар, ВМРО ДПМНЕ е фрапирана од Иванов

Deutsche Welle - 12.04.2016

Жестоки реакции по одлуката на македонскиот претседател Иванов за амнестирање на сите политичари против кои се водат постапки. „Ова е државен удар“ оцени попладнево на прес-конференција лидерот на опозициониот СДСМ, Зоран Заев.

Гарет загрижен за одлуката на Иванов

Р.С.Европа - 12.04.2016

Британскиот амбасадор во Скопје Чарлс Гарет на социјалната мрежа Твитер изрази загриженост поради одлуката на претседателот Ѓорѓе Иванов за прекинување на кривичните пријави против политичарите од власта и опозицијата кои се вклучени во политичаката ...

СДСМ изненаден од одлуката на Иванов

Утрински - 12.04.2016

Лидерот на опозицијата Зоран Заев, по одлуката на претседателот Ѓорге Иванов, во кратка изјава рече дека најголемата опозициска партија не била консултирана за одлуката на претседателот Иванов за аболиција на сите случаи поврзани со нелегалните ...

Иванов ги амнестираше сите политичари против кои се водат постапки

Deutsche Welle - 12.04.2016

Иако во март годинава најавуваше дека нема намера да амнестира, претседателот Иванов денеска објави општа аболиција. „Кризата почнува да завршува во овој момент“, рече Иванов Македонскиот претседател Ѓорге Иванов донесе одлука со која „се извршува ...

Амбасадорот Гарет: Изјавата на Иванов е предмет на сериозна загриженост

А1 On - 12.04.2016

Британскиот амбасадор Чарлс Гарет на Фејсбук ја напиша својата реакција по одлуката на Иванов за аболиција, тој напиша: „Денешната изјава на претседателот бара појаснување. Ако одлуката е да се аболираат политичарите се однесува на истрагите околу ...

Чарлс Гарет: Изјавата на Иванов е предмет на сериозна загриженост

+инфо - 12.04.2016

Британскиот амбасадор Чарлс Гарет на Фејсбук испрати реакција по одлуката на Иванов за аболиција: “Денешната изјава на претседателот бара појаснување. Ако одлуката е да се аболираат политичарите се однесува на истрагите околу сомненијата содржани во ...

ТХП го осуди потегот на Иванов

+инфо - 12.04.2016

Партијата за движење на Турците (ТХП) во Македонија најостро го осудува претседателот на државата Ѓорге Иванов кој денеска прогласи аболиција за сите обвинети и осомничени во постапките кои што се водат против политичарите.

ЛДП: Иванов ги аболицира криминалот и диктатурата

Либертас - 12.04.2016

„Антидржавна и противуставна е одлуката на Ѓорге Иванов да прогласува аболиција за сите случаи поврзани со прислушуваните разговори. Со овој чин Иванов ги аболицира криминалот и диктатурата на власта.

ЦИВИЛ Срамна аболиција! Иванов, заминувај!

+инфо - 12.04.2016

Интегрално соопштение на невладината организација Цивил: Ѓорге Иванов објави дека поднел општ акт за прекинување на сите кривични постапки против лица од власта и од опозицијата, наводно, како начин за излез од политичката криза, тврдејќи дека не ...

Љубе Бошковски конечно излегува од затвор?!

Коментар - 12.04.2016

Претседателот Ѓорге Иванов пред малку објави дека донел одлука да потпише аболиција за сите политичари против кои се води истрага, против кои е покренато обвинение, како и за еден политичар кој отслужува затворска казна.

Заев: СДСМ не беше запознат со одлуката на Иванов, ќе се произнесеме вечерва

Либертас - 12.04.2016

Лидерот на опозицијата Зоран Заев за Плусинфо потврди дека најголемата опозициска партија не била консултирана за одлуката на претседателот Иванов за аболиција на сите случаи поврзани со нелегалните прислушувања.

НСДП: Иванов со едностран акт ја укина Република Македонија како држава

Либертас - 12.04.2016

„На 8 септември 1991 година граѓаните прогласија самостојна, суверена и независна Република Македонија, а денеска на 12 април 2016 година, во 15:30 часот, Ѓорге Иванов во својство на претседател на државата со едностран акт ја поништи волјата и ја ...

ЛДП: Иванов ги аболицира криминалот и диктатурата

А1 On - 12.04.2016

„Антидржавна и противуставна е одлуката на Ѓорге Иванов да прогласува аболиција за сите случаи поврзани со прислушуваните разговори. Со овој чин Иванов ги аболицира криминалот и диктатурата на власта.

Форумот на слободоумни патриоти е згрозен од постапката на Иванов и повикува на отпор

+инфо - 12.04.2016

Форумот на слободоумни патриоти е згрозен од постапката на претседателот Ѓорѓе Иванов со која денес прогласи аболиција на сите обвинети и осомничени во постапките кои што се водат во случаите Пуч и Поткуп, како и во сите други случаи покренати од ...

НСДП: Иванов ја укина Република Македонија и прогласи мафијашка држава

+инфо - 12.04.2016

На 8 септември 1991 година граѓаните прогласија самостојна, суверена и независна Република Македонија, а денеска на 12 април 2016 година, во 15,30 часот, Ѓорге Иванов во својство на претседател на државата со едностран акт ја поништи волјата и ја ...

Иванов не сакал да се сретнува и да зборува по телефон со странските дипломати

Либертас - 12.04.2016

Попладнево разговор со претседателот Ѓорге Иванов побарале Федерика Могерини, високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност, шефот на германската дипломатија Франк Валтер Штајнмаер, како и дипломатските претсавници на САД , на ...

Претседателот Иванов прогласи аболиција за сите случаи поврзани со прислушуваните разговори

+инфо - 12.04.2016

Претседателот Ѓорге Иванов прогласи аболиција за сите обвинети и осомничени во постапките кои што се водат во случаите „Пуч“ и „Поткуп“ и во сите други случаи покренати од страна на Специјалното јавно обвинителство, а поврзани со прислушуваните ...

Зоран Заев: СДСМ не беше запознат со одлуката на Иванов!

+инфо - 12.04.2016

Лидерот на опозицијата Зоран Заев за Плусинфо потврди дека најголемата опозициска партија не била консултирана за одлуката на претседателот Иванов за аболиција на сите случаи поврзани со нелегалните прислушувања.

НСДП: Иванов со едностран акт ја укина Република Македонија како држава

А1 On - 12.04.2016

„На 8 септември 1991 година граѓаните прогласија самостојна, суверена и независна Република Македонија, а денеска на 12 април 2016 година, во 15:30 часот, Ѓорге Иванов во својство на претседател на државата со едностран акт ја поништи волјата и ја ...

Протест поради аболицијата: Пожолте народната канцеларија на Иванов (ФОТО)

+инфо - 12.04.2016

„Нема правда, нема мир“, скандираат граѓаните кои незадоволни од денешната одлука на Иванов за аболиција се собраа на протест пред народната канцеларија на претседателот во Центарот на Скопје.

Демонстрантите со јајца кон канцеларијата на Иванов во центарот на Скопје

МК News - 12.04.2016

Канцеларија на Рекорд во Скопје отворена од претседателот Ѓорѓе Иванов беше мета на граѓаните кои се организираа на социјалните мрежи. Тие со јајца фрлаат кон просториите на претседателот во знак на револт од неговата одлука.

ФОТО: Со јајца кон кацеларијата на Иванов

Фокус - 12.04.2016

Протестот против одлуката на претседателот Ѓорѓе Иванов за аболицирање на сите политичари стигна пред неговата канцеларија на Рекорд во Скопје. Протестот против одлуката на претседателот Ѓорѓе Иванов за аболицирање на сите политичари стигна пред ...

СДСМ и СЈО затечени и изненадени од одлуката на Иванов

Капитал - 12.04.2016

Претседателот на СДСМ Зоран Заев е „изненаден од одлуката на Иванов“. Во изјава за Плус Инфо тој потврди дека најголемата опозициска партија не била консултирана за одлуката на претседателот Иванов за аболиција на сите случаи поврзани со нелегалните ...

ВИДЕО: Почна протестот против одлуката на Иванов за аболиција

Фокус - 12.04.2016

Сега групата се движи кон Канцеларијата на претседателот Иванов за да го изрази својот револт од ваквата одлука. Во 18 часот незадоволни граѓаните од денешната одлука на Ѓорѓе Иванов да ги помилува сите политичари почнаа да се собираат пред ...

ОБНОВЕНО Иванов одбил да се објаснува со странските дипломати

+инфо - 12.04.2016

Попладнево разговор со претседателот Ѓорге Иванов побарале Федерика Могерини, високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност, шефот на германската дипломатија Франк Валтер Штајнмаер, како и дипломатските претсавници на САД , на ...

Писмо до Ѓорге Иванов

А1 On - 12.04.2016

Г-дине Иванов, нарочно не ве ословувам со Претседателе, сакам да ви поставам неколку прашања. И за на крај кого бе ……….. веќе незнам како да те ословам, кого утре други-ден ќе обвиниш. Барам и за мене аболиција бидејки на државата, на банките и ...

ЛДП: Иванов да поднесе оставка - го поништи Договорот од Пржино, го укина СЈО

+инфо - 12.04.2016

Антидржавна и противуставна е одлуката на Ѓорге Иванов да прогласува аболиција за сите случаи поврзани со прислушуваните разговори. Со овој чин Иванов ги аболицира криминалот и диктатурата на власта, реагира ЛДП.

Иванов: Ги аболицирав сите политичари за тие да се помират едни со други

Фокус - 12.04.2016

„Погледнете што им се направи на нашите политичари и од власта и од опозицијата. Тие толку многу завојуваа што работите отидоа толку лично и далеку. Си отворија меѓусебно толку многу кривични постапки што сега и едните и другите се подготвени да ...

ЦИВИЛ: Срамна аболиција! Иванов, заминувај!

А1 On - 12.04.2016

„Ѓорге Иванов објави дека поднел општ акт за прекинување на сите кривични постапки против лица од власта и од опозицијата, наводно, како начин за излез од политичката криза, тврдејќи дека не може „во својот мандат да го дозволи ова што ѝ се случува ...

ПДП: Иванов го суспендира правниот систем, се приклучуваме кон широкиот демократски фронт

+инфо - 12.04.2016

Партијата за Демократски Просперитет “најостро го осудува чинот на аболиција даден од страна на нелегитимниот Ѓорге Иванов на политичарите инкриминирани во криминални дела за корупција и изборни нерегуларности и бара од него веднаш да даде оставка ...

ГЕРОСКИ Одлуката на Иванов е државен удар

+инфо - 12.04.2016

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, пред малку лично ме увери дека тој и неговата партија немаат ништо заедничко со одлуката на претседателот Ѓорге Иванов за аболиција (иако таа се однесува и на двата случаи во кои е обвинет Заев).

ОБНОВЕНО + ВИДЕО Претседателот Иванов прогласи аболиција за сите случаи поврзани со прислушуваните разговори

+инфо - 12.04.2016

Претседателот Ѓорге Иванов прогласи аболиција за сите обвинети и осомничени во постапките кои што се водат во случаите „Пуч“ и „Поткуп“ и во сите други случаи покренати од страна на Специјалното јавно обвинителство, а поврзани со прислушуваните ...

ТХП: Иванов да ја преиспита својата одлука или да поднесе оставка

А1 On - 12.04.2016

„Партијата за Движење на Турците (ТХП) во Р.Македонија најостро го осудува Претседателот на државата Ѓорге Иванов кој денеска прогласи аболиција за сите обвинети и осомничени во постапките кои што се водат против политичарите.

ФСП: Отпор против уривањето на последните остатоци на Уставната демократија во Македонија

А1 On - 12.04.2016

„Форумот на слободоумни патриоти е згрозен од постапката на Претседателот Ѓорѓе Иванов со која денес прогласи аболиција на сите обвинети и осомничени во постапките кои што се водат во случаите Пуч и Поткуп, како и во сите други случаи покренати од ...

ЗА ОДЛУКАТА НА ИВАНОВ: Реагираат од НСДП

Телеграф - 12.04.2016

Нова социјал демократска партија реагираше на одлуката на претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, за прекинување на сите постапки против политичари Нова социјалдемократска партија реагираше на одлуката на претседателот на Република ...

ЛДП: Иванов ги аболицира криминалот и диктатурата

Точка - 12.04.2016

Антидржавна и противуставна е одлуката на претседателот Ѓорге Иванов да прогласува аболиција за сите случаи поврзани со прислушуваните разговори, со овој чин Иванов ги аболицира криминалот и диктатурата на власта, реагираше во вторникот опозициската ...

Реакција на НСДП на одлуката на претседателот Иванов

Сител - 12.04.2016

Нова социјалдемократска партија реагираше на одлуката на претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов за прекинување на сите постапки против политичари. - На 8 септември 1991 година граѓаните прогласија самостојна, суверена и независна ...

ЛДП: Иванов ги аболицира криминалот и диктатурата

Локално - 12.04.2016

„Aнтиидржавна и противуставна е одлуката на Ѓорге Иванов да прогласува аболиција за сите случаи поврзани со прислушуваните разговори. Со овој чин Иванов ги аболицира криминалот и диктатурата на власта.

Гарет загрижен за одлуката на Иванов, ќе треба појаснување

Локално - 12.04.2016

Британскиот амбасадор во Македонија, Чарлс Гарет напиша порака на Фејсбук по одлуката за аболиција на претседателот Ѓорѓе Иванов. Денешната изјава на претседателот бара појаснување, смета тој.

НСДП: Иванов со едностран акт ја укина Република Македонија како држава

Локално - 12.04.2016

На 8 септември 1991 година граѓаните прогласија самостојна, суверена и независна Република Македонија, а денеска на 12 април 2016 година, во 15:30 часот, Ѓорге Иванов во својство на претседател на државата со едностран акт ја поништи волјата и ја ...

ТХП: Иванов да ја преиспита својата одлука или да поднесе оставка

Локално - 12.04.2016

„Партијата за Движење на Турците (ТХП) во Р.Македонија најостро го осудува Претседателот на државата Ѓорге Иванов кој денеска прогласи аболиција за сите обвинети и осомничени во постапките кои што се водат против политичарите.

Британскиот амбасадор бара целосна истрага на сомнежите од прислушуваните разговори

Сакам да кажам - 12.04.2016

И британскиот амбасадор Чарлс Гарет, исто како и Амбасадата на САД побара појаснување околу изјавата на претседателот Иванов за аболицијата. „Ако одлуката е да се аболираат политичарите се однесува на истрагите околу сомненијата содржани во ...

ЦИВИЛ: Срамна аболиција! Иванов, заминувај!

Локално - 12.04.2016

„Ѓорге Иванов објави дека поднел општ акт за прекинување на сите кривични постапки против лица од власта и од опозицијата, наводно, како начин за излез од политичката криза, тврдејќи дека не може „во својот мандат да го дозволи ова што ѝ се случува ...

ПДП: Иванов го суспендира правниот систем, се приклучуваме кон широкиот демократски фронт

Локално - 12.04.2016

Партијата за Демократски Просперитет “најостро го осудува чинот на аболиција даден од страна на нелегитимниот Ѓорге Иванов на политичарите инкриминирани во криминални дела за корупција и изборни нерегуларности и бара од него веднаш да даде оставка ...

ФСП: Отпор против уривањето на последните остатоци на Уставната демократија во Македонија

Локално - 12.04.2016

„Форумот на слободоумни патриоти е згрозен од постапката на Претседателот Ѓорѓе Иванов со која денес прогласи аболиција на сите обвинети и осомничени во постапките кои што се водат во случаите Пуч и Поткуп, како и во сите други случаи покренати од ...

АБОЛИЦИЈА!! Иванов (18.03.16): Нема да помилувам изборни силеџии VS Иванов (12.04.16): Аболиција за Мијалков, ...

Локално - 12.04.2016

KIKI IVANOV ZA ODLUKATA NA USTAVEN SUD 18 03 by 24vesti Преседателот на државата, Ѓорге Иванов, денеска донесе одлука за аболиција и за амнестија на сите политичари против кои се водат правосудни постапки.

САД загрижени за посветеноста на Македонија кон владеењето на правото

Сакам да кажам - 12.04.2016

Амабасадата на САД во Скопје бара натамошни појаснувања по изјавата на претседателот Ѓорге Иванов дека прогласува аболиција за сите политичари кои се осомничени од Специјалното обвинителство во врска со прислушуваните разговори.

Иванов објави аболиција за прислушуваните разговори за сите

Сакам да кажам - 12.04.2016

Претседателот Ѓорге Иванов прогласи аболиција за сите осомничени од Специјалното јавно обвинителство, а поврзани со прислушуваните разговори што ги објави СДСМ. Одлуката што ја потпишал денеска, стапува во сила веднаш.

Реакции од сите страни на одлуката на Иванов да ги аболицира сите осомничени функционери

Сведок - 12.04.2016

Али Ахмети со реакција за одлуката на Иванов да донесе одлука за аболиција за постапките против владините функционери: -Сметам дека одлуката на Иванов е избрзана и непромислена и таквата одлука од таканаречениот претседател, нелегитимен претседател, ...

Чарлс Гарет: Денешната изјава на Претседателот бара појаснување

Вечер - 12.04.2016

Британскиот амбасадор Чарлс Гарет на фејсбук ја напиша својата реакција по одлуката на Иванов за аболиција, тој напиша: „Денешната изјава на Претседателот бара појаснување. Ако одлуката е да се аболираат политичарите се однесува на истрагите околу ...

Амбасадорот Гарет: Изјавата на Иванов е предмет на сериозна загриженост

Репортер - 12.04.2016

Британскиот амбасадор Чарлс Гарет на Фејсбук ја напиша својата реакција по одлуката на Иванов за аболиција, тој напиша: „Денешната изјава на претседателот бара појаснување. Ако одлуката е да се аболираат политичарите се однесува на истрагите околу ...

Реакција на НСДП на одлуката на претседателот Иванов

Република - 12.04.2016

Нова социјалдемократска партија реагираше на одлуката на претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов за прекинување на сите постапки против политичари. – На 8 септември 1991 година граѓаните прогласија самостојна, суверена и независна ...

ЛДП: Иванов ги аболицира криминалот и диктатурата

Репортер - 12.04.2016

„Антидржавна и противуставна е одлуката на Ѓорге Иванов да прогласува аболиција за сите случаи поврзани со прислушуваните разговори. Со овој чин Иванов ги аболицира криминалот и диктатурата на власта.

Видео: Иванов „ги испра“ сите гревови на функционерите – Аболиција за сите

Позитив.мк - 12.04.2016

Претседателот на Република Македонија почна да ги остварува овластувањата кои Уставниот суд му ги врати за помилување на сторители на изборен криминал и изборни измами. Ѓорге Иванов поднесе општ акт за прекинување на сите кривични постапки против ...

Заев: СДСМ не беше запознат со одлуката на Иванов, ќе се произнесеме вечерва

Репортер - 12.04.2016

Лидерот на опозицијата Зоран Заев за Плусинфо потврди дека најголемата опозициска партија не била консултирана за одлуката на претседателот Иванов за аболиција на сите случаи поврзани со нелегалните прислушувања.

НСДП: Иванов со едностран акт ја укина Република Македонија како држава

Репортер - 12.04.2016

„На 8 септември 1991 година граѓаните прогласија самостојна, суверена и независна Република Македонија, а денеска на 12 април 2016 година, во 15:30 часот, Ѓорге Иванов во својство на претседател на државата со едностран акт ја поништи волјата и ја ...

Зоран Заев: СДСМ не беше запознат со одлуката на Иванов!

Вечер - 12.04.2016

- Ова е изненадување за нас - рече Заев и најави дека партиското раководство вечерва ќе се произнесе за одлуката на Иванов. Лидерот на опозицијата Зоран Заев изјави дека најголемата опозициска партија не била консултирана за одлуката на ...

Иванов не сакал да се сретнува и да зборува по телефон со странските дипломати

Репортер - 12.04.2016

Попладнево разговор со претседателот Ѓорге Иванов побарале Федерика Могерини, високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност, шефот на германската дипломатија Франк Валтер Штајнмаер, како и дипломатските претсавници на САД , на ...

ТХП: Иванов да ја преиспита својата одлука или да поднесе оставка

Репортер - 12.04.2016

„Партијата за Движење на Турците (ТХП) во Р.Македонија најостро го осудува Претседателот на државата Ѓорге Иванов кој денеска прогласи аболиција за сите обвинети и осомничени во постапките кои што се водат против политичарите.

Иванов објави аболиција за сите политичари, прекин на сите истраги и процеси

Бриф - 12.04.2016

Претседателот Ѓорге Иванов пред малку објави дека донел одлука да потпише аболиција за сите политичари против кои се води истрага, против кои е покренато обвинение, како и за еден политичар кој отслужува затворска казна, јавува Телма .

Гарет загрижен за одлуката на Иванов, ќе треба појаснување

Фактор - 12.04.2016

Британскиот амбасадор во Македонија, Чарлс Гарет напиша порака на Фејсбук по одлуката за аболиција на претседателот Ѓорѓе Иванов. Денешната изјава на претседателот бара појаснување, смета тој.

Претседателот Иванов прогласи аболиција за сите случаи поврзани со прислушуваните разговори

Press24 - 12.04.2016

Претседателот Ѓорге Иванов прогласи аболиција за сите обвинети и осомничени во постапките кои што се водат во случаите „Пуч“ и „Поткуп“ и во сите други случаи покренати од страна на Специјалното јавно обвинителство, а поврзани со прислушуваните ...

Писмо до Ѓорге Иванов

Репортер - 12.04.2016

Г-дине Иванов, нарочно не ве ословувам со Претседателе, сакам да ви поставам неколку прашања. Иванов, дали сте свесен за постапката која што ја превзедовте? Дали сваќате каква глупост и каква ……… незнам каква идиотштина протежирате? Дали не сметате ...

ЛДП: Иванов ги аболицира криминалот и диктатурата

Макфакс - 12.04.2016

Антидржавна и противуставна е одлуката на претседателот Ѓорге Иванов да прогласува аболиција за сите случаи поврзани со прислушуваните разговори, со овој чин Иванов ги аболицира криминалот и диктатурата на власта, реагираше во вторникот опозициската ...

„Цивил“: Бараме Иванов да каже кој е виновникот од меѓународната заедница

Репортер - 12.04.2016

Ѓорге Иванов објави дека поднел општ акт за прекинување на сите кривични постапки против лица од власта и од опозицијата, наводно, како начин за излез од политичката криза, тврдејќи дека не може „во својот мандат да го дозволи ова што ѝ се случува ...

РЕАКЦИЈА ОД ТХП: Или оставка или Иванов да ја преиспита својата одлука

Фактор - 12.04.2016

Партијата за Движење на Турците (ТХП) најостро го осудува претседателот на државата, Ѓорге Иванов кој денеска прогласи аболиција за сите обвинети и осомничени во постапките кои што се водат против политичарите.

Британскиот амбасадор се огласи по одлуката на Иванов

Press24 - 12.04.2016

Британскиот амбасадор Чарлс Гарет испрати порака на Фејсбук по бројните барања на новинарите за реакција по одлуката за аболиција на Иванов: “Денешната изјава на претседателот бара појаснување.

„Твитер“ експлодира: Ќутеше 10 години и оп – им прости на сите!

Репортер - 12.04.2016

Голем број коментари доби претседателот на државата Ѓорге Иванов откако донесе одлука за аболиција и за амнестија на сите политичари против кои се водат правосудни постапки. Извор: ...

Претседателот Иванов објави аболиција за сите политичари

Вечер - 12.04.2016

Иванов рече дека е подготвен да ги поднесе сите критики кои по оваа одлука би стигнале на негова адреса, но убеден дека донел исправна одлука Претседателот Ѓорге Иванов поднесе општ акт за прекинување на сите кривични постапки против лица од власта ...

(ВИДЕО) Целото обраќање: Иванов прогласи аболиција за сите политичари против кои се водат постапки

еМагазин - 12.04.2016

Како што објавиме, денеска претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов објави дека донел одлука да потпише аболиција за сите политичари против кои се води истрага, против кои е покренато обвинение, и за еден политичар кој издржува затворска ...

Иванов ги аболицираше сите политичари

Фактор - 12.04.2016

Одлука со кој ќе потпише аболиција за сите политичари против кои се води истрага, против кои е покренато обвинение, како и за еден политичар кој отслужува затворска казна најави денеска претседателот Ѓорге Иванов.

Револтираните граѓани стигнаа до Канцеларијата на Иванов

Фактор - 12.04.2016

Граѓаните кои попладнево спонтано излегоа на протест, заради одлуката за аболиција на претседателот Ѓорѓе Иванов, стигнаа со неговата канцеларија. Стотици демонстранти сега се наоѓаат пред канцеларијата на Иванов во центарот на Скопје и фрлаа со ...

Аболиција од Иванов за сите политичари против кои се водат истраги или е покренато обвинение

еМагазин - 12.04.2016

Претседателот Ѓорге Иванов во денешното обраќање до јавноста објави дека донел одлука да потпише аболиција за сите политичари против кои се води истрага, против кои е покренато обвинение, и амнестија за еден политичар кој отслужува затворска казна.

Иванов најави помилување и за идни постапки против политичари

еМагазин - 12.04.2016

Претседателот, Ѓорге Иванов во своето денешно обраќање најави помилувања и за идни постапки кои ќе се отворат против политичари. - Ако некого сум пропуштил и тоа го оценам во наредниот период, ќе го исправам пропустот.

Шкариќ за Фактор: Одлуката на Иванов ќе падне, таа е незаконска!

Фактор - 12.04.2016

Професорот Светомир Шкариќ за Фактор објаснува дека одлуката за аболиција е незаконска. „Македонскиот претседателот Ѓорѓе Иванов се одлучил на мерката аболиција а не на мерката помилување.

Реакција на НСДП на одлуката на претседателот Иванов

Lider - 12.04.2016

Нова социјалдемократска партија реагираше на одлуката на претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов за прекинување на сите постапки против политичари. – На 8 септември 1991 година граѓаните прогласија самостојна, суверена и независна ...

Иванов донесе одлука да потпише аболиција за сите политичари против кои се води истрага

Пулс24 - 12.04.2016

Како што од кабинетот на Иванов јавува репортерот на Телма Мирко Трајановски, Претседателот не посочил за кои конкретни политичари станува збор. Иванов на прес конференцијата тврдел дека одлуката ја донел сам и не ги известил политичарите затоа што ...

Протест-Аболицијата ја пожолти канцеларијата на Иванов

Канал 77 - 12.04.2016

Граѓани протестираат пред Канцеларијата на Претседателот Ѓорѓе Иванов во центарот на Скопје.канцеларијата беше демолирана со јајца, од револтираните граѓани.Народната канцеларија на Иванов е под силно полициско обезбедување.