TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ВМРО-ДПМНЕ: Уривањето на споменикот на Андон Јанев Лазов - Ќосето е нелегално

Канал5 - 25.02.2018

Јавноста е шокирана од незаконските и вандалски постапки на СДСМ. Рушењето на споменикот на македонскиот револуционер Андон Јанев Лазов - Ќосето кое беше изведено во раните утрински часови е нелегално.

ВМРО-ДПМНЕ: Уривањето на споменикот на Андон Јанев Лазов - Ќосето е нелегално

Алфа - 25.02.2018

Јавноста е шокирана од незаконските и вандалски постапки на СДСМ. Рушењето на споменикот на македонскиот револуционер Андон Јанев Лазов - Ќосето кое беше изведено во раните утрински часови е нелегално.

Костовски: Рушењето на споменикот на македонскиот револуционер Ќосето е незаконско

Макфакс - 25.02.2018

„Јавноста е шокирана од незаконските и вандалски постапки на СДСМ. Рушењето на споменикот на македонскиот револуционер Андон Јанев Лазов – Ќосето кое беше изведено во раните утрински часови е нелегално“, изјави Дарко Костовски од ВМРО-ДПМНЕ.

Костовски: Рушењето на споменикот на Ќосето е нелегално, јавноста е шокирана од незаконските и вандалски постапки на ...

Сител - 25.02.2018

„Јавноста е шокирана од незаконските и вандалски постапки на СДСМ. Рушењето на споменикот на македонскиот револуционер Андон Јанев Лазов – Ќосето кое беше изведено во раните утрински часови е нелегално“, изјави Дарко Костовски од ВМРО-ДПМНЕ.

Костовски: Рушењето на споменикот на Ќосето е нелегално

Нетпрес - 25.02.2018

Јавноста е шокирана од незаконските и вандалски постапки на СДСМ. Рушењето на споменикот на македонскиот револуционер Андон Јанев Лазов – Ќосето кое беше изведено во раните утрински часови е нелегално, изјави во неделата Дарко Костовски од ...

Костовски: Уште колку тајни ветување дал Заев на Бугарија како дел од договорот?

А1 On - 25.02.2018

„Јавноста е шокирана од незаконските и вандалски постапки на СДСМ. Рушењето на споменикот на македонскиот револуционер Андон Јанев Лазов – Ќосето кое беше изведено во раните утрински часови е нелегално.

И Музејот на ВМРО дел од ревизијата на проектот „Скопје 2014“

Алфа - 25.02.2018

И Музејот на ВМРО набрзо ќе биде дел од анализата на работната група која врши ревизија на проектот „Скопје 2014“, најави министерот за култура Роберт Алаѓозовски. И Музејот на ВМРО набрзо ќе биде дел од анализата на работната група која врши ...

Шилегов: Споменикот на УЧК е работа на Општина Чаир, Град Скопје во таа постапка нема правен допир

Фактор - 25.02.2018

Во интервју за „360 Степени“ , градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов , зборуваше за отстранувањето на споменикот на Андон Јанев-Ќосето. Тој исто така истакна дека нема да го урива споменикот на УЧК во Чаир, бидејќи Градот Скопје нема надлежност ...

Костовски: Рушењето на споменикот на македонскиот револуционер Ќосето е незаконско

Sky - 25.02.2018

„Јавноста е шокирана од незаконските и вандалски постапки на СДСМ. Рушењето на споменикот на македонскиот револуционер Андон Јанев Лазов – Ќосето кое беше изведено во раните утрински часови е нелегално“, изјави Дарко Костовски од ВМРО-ДПМНЕ.

Ќе се уриваат „Воинот на коњ“, „Порта Македонија” и „Филип Втори“ – но не и „Скендербег“ и „УЧК“

МК News - 25.02.2018

По Ќосето, следни на листата за дислокација се споменикот „Воин на коњ“ на плоштадот Македонија, порта Македонија, споменикот Мајка Тереза чија градба е веќе стопирана. За нив веќе се готови елаборатите.

И музејот на ВМРО под анализа, ќе се урива ли и тој?

Вечер Прес - 25.02.2018

И Музејот на ВМРО набрзо ќе биде дел од анализата на работната група која врши ревизија на проектот „Скопје 2014", најави министерот за култура Роберт Алаѓозовски. Комисијата нема да го поштеди ниту споменикот на плоштадот ВМРО.

Шилегов за двоглавиот орел на УЧК: Град Скопје нема ингеренции од таа страна на Вардар (ВИДЕО)

Вечер Прес - 25.02.2018

Фото: Во интервју за „360 Степени", Петре Шилегов, градоначалник на Скопје, зборуваше за отстранувањето на споменикот на Андон Јанев-Ќосето. ТМРО ве праша дали ќе го тргнете и споменикот на УЧК во општина Чаир за кои тие тврдат дека е нелегално, ...

Костовски: Рушењето на споменикот на македонскиот револуционер Ќосето е незаконско

Вечер Прес - 25.02.2018

„Јавноста е шокирана од незаконските и вандалски постапки на СДСМ. Рушењето на споменикот на македонскиот револуционер Андон Јанев Лазов – Ќосето кое беше изведено во раните утрински часови е нелегално“, изјави Дарко Костовски од ВМРО-ДПМНЕ.

Филип Петровски: Нашата душа, гордост и патриотизам се поголеми од сите споменици

Пулс24 - 25.02.2018

Браќа и сестри Македонци, Нашата душа, гордост и патриотизам се поголеми од сите споменици. Ние сме горда нација и затоа и ги подигнавме овие спомен обележја. Нашата душа не можат да ни ја бутнат, иако пробуваат со остранувањето на спомениците да не ...

По Ќосето, уште пет споменици од проектот „Скопје 2014“ пред одлука за дислокација?!

Канал5 - 24.02.2018

По Ќосето, ситно одбројуваат и „Воинот на коњ“, „Мајка Тереза“ и „Порта Македонија“ пред одлука за отстранување. Работната група која ги разгледува документите за проектот „Скопје 2014“ доставила елаборати за вкупно пет споменици - кај сите се ...

Шилегов: „Ќосето“ не е отстранет реваншистички

Алсат-М - 24.02.2018

Отстранувањето на споменикот на Андон Лазов Ќосето не е чин на реваншизам, туку чин на постапување по дивоградба. Така изјави градоначалникот на Скопје во синоќешното гостување на емисијата 360 Степени на АЛСАТ М.

Здружението на воените инвалиди од 2001 од Велес бара споменикот на Ќосето да се постави во градот

Канал5 - 24.02.2018

Здружението на воените инвалиди од 2001 од Велес денеска со писмено соопштение до медиумите информира дека донело одлука да се најде решение за споменикот на Андон Лазов Јанев Ќосето. Како што нагласува Стојче Гочевски претседателот на ова ...

Здружението на воените инвалиди од 2001 од Велес бара Ќосето да се постави во градот

Фокус - 24.02.2018

Здружението на воените инвалиди од 2001 од Велес денеска со писмено соопштение до медиумите информира дека донело одлука да се најде решение за споменикот на Андон Лазов Јанев Ќосето. Како што нагласува Стојче Гочевски претседателот на ова ...

Град Скопје му одговори на Бачев – Нема да дозволиме етнички и национални поделби

ТВ21 - 24.02.2018

Откако беше отстранет споменикот на Андон Ќосето, се појавија и првите реакции од оние кои не се задоволни од оваа одлука. Јанко Бачев, претседател на партијата „Единствена Македонија“, бара отстранување и на другите споменици, кои според него не се ...

Здружението на воените инвалиди од 2001 од Велес бара Ќосето да се постави во градот

+инфо - 24.02.2018

За оваа цел тие планираат да се обратат до Советот на општина Велес да им помогне овој споменик да се донесе во неговиот роден град. Здружението на воените инвалиди од 2001 од Велес денеска со писмено соопштение до медиумите информира дека донело ...

Костовски: Отстранување на споменикот Ќосето е резултат на спроведување на договорот со Бугарија, што уште не знаат ...

Нетпрес - 24.02.2018

Изјавата на бугарски европратеници во кои што го поздравуваат отстранувањето на споменикот на Андон Јанев Лазев – Ќосето се недолични, но очекувани со оглед на срамните антидржавни политики на Зоран Заев.

Здружението на воените инвалиди од Велес бара споменикот на Ќосето да се постави во градот

Слободен Печат - 24.02.2018

Здружението на воените инвалиди од 2001 од Велес денеска со писмено соопштение до медиумите информира дека донело одлука да се најде решение за споменикот на Андон Лазов Јанев Ќосето. Како што нагласува Стојче Гочевски претседателот на ова ...

ВМРО-ДПМНЕ: Отстранувањето на Ќосето е резултат на спроведување на договорот за добрососедство со Бугарија

Стандард - 24.02.2018

„Македонската јавност е шокирана од изјавите со кои се поздравува одлуката за отстранување на спомен обележјето на Андон Лазов Јанев-Ќосето бидејќи е резултат на спроведување на договорот за добрососедство со Бугарија.

Шилегов за Ќосето: Уривањето на дивоградба не е свечен чин и не треба да се прави со најави

Press24 - 24.02.2018

Во интервју за „360 Степени“, Петре Шилегов, градоначалник на Скопје, зборуваше за отстранувањето на споменикот на Андон Јанев-Ќосето. – Поставување на споменик е свечен чин и тој по дефиниција не треба да се одвива во раните утрински часови, ...

Историска фотографија: Ќосето суди на предавник кој го предал Гоце Делчев

Курир - 24.02.2018

Историската фотографија до која дојде КУРИР покажува како Андон Ќосето присуствува на судење на осомничен за предавство на војводата Гоце Делчев, чиј близок соработник одреден период бил токму Андон Ќосето.

Стојанче Ангелов: Споменик на Ќосето треба да има на некоја друга локација

Кајгана - 24.02.2018

Споменик на Ќосето – да, но не пред судот, напиша Стојанче Ангелов на неговиот профил на социјалната мрежа Facebook. „Андон Ќосето (1854-1953). Херој на македонската борба за слобода. Лојален припадник, бескомпромисен борец и суров извршител на ...

Костовски: Отстранување на споменикот Ќосето е резултат на спроведување на договорот со Бугарија- Што се уште ветил ...

Курир - 24.02.2018

Изјавата на бугарски европратеници во кои што го поздравуваат отстранувањето на споменикот на Андон Јанев Лазев – Ќосето се недолични, но очекувани со оглед на срамните антидржавни политики на Зоран Заев.

(ВИДЕО) Костовски: Отстранување на споменикот на Ќосето е резултат на спроведување на договорот за добрососедство со ...

А1 On - 24.02.2018

„Изјавата на бугарски европратеници во кои што го поздравуваат отстранувањето на споменикот на Андон Јанев Лазев – Ќосето се недолични, но очекувани со оглед на срамните антидржавни политики на Зоран Заев.

Шилегов: Градот нема правен допир за споменикот на УЧК во Чаир за чие поставување асистираше ВМРО

iPortal - 24.02.2018

Во интервју за „ 360 Степени “, Петре Шилегов, градоначалник на Скопје, зборуваше за отстранувањето на споменикот на Андон Јанев-Ќосето. ТМРО ве праша дали ќе го тргнете и споменикот на УЧК во општина Чаир за кои тие тврдат дека е нелегално, ...

И Петар Богојески со разумен предлог за дислокација на споменикот на Андон Ќосето

Поглед - 24.02.2018

Заменик-генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ Петар Богојески им се приклучи на Петар Колев, член на Инициативниот Комитет на Граѓанско Демократската Унија и генерал Стојанче Ангелов во повикот до власта за разумно решение на проблемот со дислокацијата ...

Шилегов за Ќосето: Уривањето на дивоградба не е свечен чин и не треба да се прави со најави

Скопје инфо - 24.02.2018

Во интервју за „360 Степени“, Петре Шилегов, градоначалник на Скопје, зборуваше за отстранувањето на споменикот на Андон Јанев-Ќосето. – Поставување на споменик е свечен чин и тој по дефиниција не треба да се одвива во раните утрински часови, ...

Каде му е местото на Ќосето?

Фактор - 24.02.2018

Андон Ќосето (1854-1953), е херој на македонската борба за слобода. Лојален припадник, бескомпромисен борец и суров извршител на Организацијата, порача Стојанче Ангелов на својот Фејсбук профил.

Костовски: МНР да каже дали рушењето на споменици е дел од договорот за добрососедство со Бугарија

Sky - 24.02.2018

Изјавите на бугарски европратеници во кои што го поздравуваат отстранувањето на споменикот на Андон Јанев Лазев – Ќосето се недолични, но очекувани со оглед на срамните антидржавни политики на Зоран Заев, рече денеска на прес-конференција Дарко ...

(ВИДЕО) 360˚ Шилегов за ноќната акција за Ќосето: Уривањето на дивоградба не е свечен чин и не треба да се прави со ...

Либертас - 24.02.2018

Во интервју за „ 360 Степени “, Петре Шилегов, градоначалник на Скопје, зборуваше за отстранувањето на споменикот на Андон Јанев-Ќосето и зошто тоа беше направено ноќе, исто како што беше и поставен за што, СДСМ во опозиција велеше дека е на ...

(ВИДЕО) 360˚ Шилегов: Градот Скопје нема правен допир во постапката кај споменикот на УЧК во Чаир, за чие поставување ...

Либертас - 24.02.2018

Во интервју за „ 360 Степени “, Петре Шилегов, градоначалник на Скопје, зборуваше за отстранувањето на споменикот на Андон Јанев-Ќосето. ТМРО ве праша дали ќе го тргнете и споменикот на УЧК во општина Чаир за кои тие тврдат дека е нелегално, ...

Здружението на воените инвалиди од 2001 од Велес најде решение за Ќосето

Фактор - 24.02.2018

Денес со писмено соопштение до медиумите, Здружението на воените инвалиди од 2001 од Велес информира дека донело одлука да се најде решение за споменикот на Андон Лазов Јанев Ќосето. Претседателот на здружението, Стојче Гочевски вели дека тие ...

(ВИДЕО) 360˚Шилегов за Ќосето: Уривањето на дивоградба нема во себе свеченост и не треба да се прави со најави

iPortal - 24.02.2018

Во интервју за „ 360 Степени “, Петре Шилегов, градоначалник на Скопје, зборуваше за отстранувањето на споменикот на Андон Јанев-Ќосето и зошто тоа беше направено ноќе, исто како што беше и поставен за што, СДСМ во опозиција велеше дека е на ...

Здружението на воените инвалиди од 2001 од Велес бара споменикот на Ќосето да се постави во градот...

Н.Македонија - 24.02.2018

Здружението на воените инвалиди од 2001 од Велес бара споменикот на Ќосето да се постави во градот Здружението на воените инвалиди од 2001 од Велес денеска со писмено соопштение до медиумите информира дека донело одлука да се најде решение за ...

Буда и заблуда

Призма - 23.02.2018

Добро е што е отстранет споменикот на Андон Лазов Јанев-Ќосето. Но, недозволиво е тој да замине „само“ како локациска дивоградба, бесправно поставена од страна на претходната градска власт.

Партијата на Ванчо Шехтански бара да се отстрани споменикот на УЧК кој бил дивоградба

Фокус - 23.02.2018

ТМРО очекува Петре Шилегов да постапи по одлуката од февруари 2016, која Коце Трајановски нескаше да ја спроведе и веднаш да го отстрани споменикот на УЧК, кој е дивоградба во Чаир и кој градските власти мора да го отстранат со оглед да Општина Чаир ...

ВМРО-ДПМНЕ го споредува Ќосето со древниот град Палмира и со статуите на Буда од шестти век

Фокус - 23.02.2018

Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека нема разлика помеѓу Мула Омар, талибанскиот лидер кој даде наредба за уривање на статуите на Буда, светско културно наследство, и вчерашната наредба на СДСМ да се урне споменикот на Андон Лазов Јанев – Ќосето.

Ванчо Шехтански со барање до Шилегов да го отстрани двоглавиот орел во Чаир

Телма - 23.02.2018

„Петре Шилегов, со оглед дека Коце Трајановски како поранешен градоначалник никако не сакаше да постапи по моето решение од февруари 2016 од позиција на тогашен директор на Државниот инспекторат за локална самоуправа за уривање на споменикот на УЧК ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ со уривањето на Ќосето манифестира примитивизам и кукавичлук

Канал5 - 23.02.2018

Која е разликата помеѓу Мула Омар, талибанскиот лидер кој даде наредба за уривање на статуата на Буда која е светско културно наследство и вчерашната наредба на СДСМ да се урне споменикот на Андон Лазов Јанев - Ќосето? Која е разликата меѓу Ал ...

Ќосето дислоциран, Мицкоски демаскиран

Deutsche Welle - 23.02.2018

Реакцијата на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ по отстранувањето на споменикот на Ќосето, откри многу повеќе отколку сите најави за наводни промени во партијата. Аналитичарите велат дека минатото повторно е ставено пред иднината.

ВИДЕО Како се отстрануваше Ќосето

Фокус - 23.02.2018

Град Скопје објави видео од отстранувањето на споменикот на Андон Јанев Ќосето од пред судска палата. Акцијата траеше два часа по полноќ, а како што рекоа од Градот избрано е ноќно време за да не се предизвика застој во одвивањето на сообраќајот на ...

„Единствена Македонија“: Ако Ќосето е дивоградба, Шилегов можеше да го легализира со 1 евро по м2

Фокус - 23.02.2018

Партијата „Единствена Македонија“ го осуди отстранувањето на споменикот на Андон Јанев Ќосето. Од таму велат дека се изненадени од брзопотезноста на Петре Шилегов. На изјавата на Шилегов, кој рече дека го отстранил споменикот затоа што било ...

ЛИДЕМ: Новото раководство на ВМРО-ДПМНЕ се уште е заробено во минатото

ТВ21 - 23.02.2018

Жално е што и новото раководство на ВМРО-ДПМНЕ се уште е заробено во минатото и под силно влијание на ретроградните сили, кои што повеќе од една деценија ја држеа Македонија под заложништво, велат од ЛИДЕМ.

Реакции за отстранување на споменикот на Ќосето

24 Вести - 23.02.2018

Ќосето повторно ги наостри копјата на опозициската и владејачката партија. Отстранувањето на споменикот новиот лидер на ВМРО ДПМНЕ го нарече чин на омраза, а партијата на власт ја спореди со ИСИС и талибанците.

Ангелов: Ќосето е херој на македонската борба за слобода и заслужува споменик, ама не пред Судот

Фокус - 23.02.2018

Стојанче Ангелов денеска напиша дека Андон Ќосето (1854-1953) е херој на македонската борба за слобода, лојален припадник, бескомпромисен борец и суров извршител на Организацијата. Тој смета дека Ќосето заслужува споменик на некое репрезентативно ...

Комисијата предложила отстранување и на спомениците на Александар, Филип, како и Портата

Фокус - 23.02.2018

Работната група на Министерството за култура која го анализира проектот Скопје 2014, донела препораки за дислокација и демонтирање (или рециклирање) и на споменикот на Александар (Воин на коњ), Филип Втори и Портата Македонија, објави Либертас.

Џамбазки со предлог до Заев: Дајте ни го споменикот на Ќосето да го ставиме во Благоевград

Сител - 23.02.2018

Европратеникот Ангел Џамбазки, од редовите на ВМРО-БНД на Красимир Каракачанов, вели дека отстранувањето на споменикот на македонскиот раволуционер Андон Јанев Лазов – Ќосето е всушност исполнување на договорот за добрососедство со Бугарија.

Ќе се уриваат „Воинот на коњ“, „Порта Македонија” и „Филип Втори“ - но не и „Скендербег“ и „УЧК“

Сител - 23.02.2018

По Ќосето, следни на листата за дислокација се споменикот „Воин на коњ“ на плоштадот Македонија, порта Македонија, споменикот Мајка Тереза чија градба е веќе стопирана. За нив веќе се готови елаборатите.

Ќе се уриваат „Воинот на коњ“, „Порта Македонија” и „Филип Втори“ - но не и „Скендербег“ и „УЧК“

Press24 - 23.02.2018

По Ќосето, следни на листата за дислокација се споменикот „Воин на коњ“ на плоштадот Македонија, порта „Македонија“, споменикот „Мајка Тереза“, чија градба е веќе стопирана, како и споменикот на Филип Втори, потврди за Алфа , професорот Мирослав ...

Ангелов: Споменик на Ќосето – да, но не пред судот

А1 On - 23.02.2018

Стојанче Ангелов на неговиот Фејсбук профил објави дека е за поставување на споменик на Андон Ќосето, но не пред судот. „Херој на македонската борба за слобода. Лојален припадник, бескомпромисен борец и суров извршител на Организацијата.

Стојанче Ангелов: Споменик на Ќосето треба да има на некоја друга локација

Макфакс - 23.02.2018

Споменик на Ќосето – да, но не пред Судот, напиша Стојанче Ангелов на „Фејсбук“. „Андон Ќосето (1854-1953). Херој на македонската борба за слобода. Лојален припадник, бескомпромисен борец и суров извршител на Организацијата.

Комисијата предложила отстранување и на Воинот на коњ, Филип и Порта Македонија, исто како и Ќосето

Нетпрес - 23.02.2018

Работната група на Министерството за култура која го анализира проектот Скопје 2014, донела препораки за дислокација и демонтирање (или рециклирање) и на споменикот на Воин на коњ (или Александар Велики), Филип Втори и Портата Македонија, пишува ...

Ванчо Шехтански: Шилегов да го отстрани двоглавиот орел во Чаир

А1 On - 23.02.2018

Ванчо Шехтански, лидер на политичката партија ТМРО, кој беше функционер во власта предводена од ВМРО-ДПМНЕ, очекува скопскиот градоначалник Петре Шилегов да постапи по одлуката од февруари 2016, која претходниот градоначалник Коце Трајановски не ја ...

Јовановски: Уривањето на споменикот на Ќосето е акт на длабока фрустрација и гнев кон сопствениот народ

Нетпрес - 23.02.2018

Која е разликата меѓу Мула Омар, талибанскиот лидер кој даде наредба за уривање на статуата на Буда која е светско културно наследство и вчерашната наредба на СДСМ да се урне споменикот на Андон Лазов Јанев – Ќосето? Која е разликата меѓу Ал ...

ТМРО очекува Шилегов да го отстрани и споменикот дивоградба на УЧК во Чаир

Нетпрес - 23.02.2018

Ванчо Шехтански, лидер на политичката партија ТМРО, очекува скопскиот градоначалник Петре Шилегов да постапи по одлуката од февруари 2016, која Коце Трајановски нескаше да ја спроведе и веднаш да го отстрани споменикот на УЧК , кој е дивоградба во ...

ТМРО: Сега Шилегов треба да го отстрани и споменикот на УЧК во Чаир

МКД - 23.02.2018

Сега Петре Шилегов треба да постапи по одлуката од февруари 2016, која Коце Трајановски не сакаше да ја спроведе и веднаш да го отстрани споменикот на УЧК, кој е дивоградба во Чаир и кој градските власти мора да го отстранат затоа што општина Чаир ...

Ангелов: Споменик на Ќосето – да, но не пред судот

Слободен Печат - 23.02.2018

Споменик на Ќосето – да, но не пред судот, напиша Стојанче Ангелов на „Фејсбук“. „Андон Ќосето (1854-1953). Херој на македонската борба за слобода. Лојален припадник, бескомпромисен борец и суров извршител на Организацијата.

Шилегов да го отстрани двоглавиот орел во Чаир, бара Ванчо Шехтански

Макфакс - 23.02.2018

„Петре Шилегов, со оглед дека Коце Трајановски како поранешен градоначалник, никако не сакаше да постапи по моето решение од февруари 2016 од позиција на тогашен директор на Државниот инспекторат за локална самоуправа за уривање на споменикот на УЧК ...

(Видео) Јовановски: Рушењето на споменикот на Ќосето е вандалски чин

Макфакс - 23.02.2018

„Која е разликата помеѓу Мула Омар, талибанскиот лидер кој даде наредба за уривање на статуата на Буда која е светско културно наследство и вчерашната наредба на СДСМ да се урне споменикот на Андон Лазов Јанев – Ќосето? Која е разликата меѓу Ал ...

Шехтански до Шилегов: Како што го отстрани Ќосето отстрани гo двоглавиот орел и УЧК во Чаир

Сител - 23.02.2018

Ванчо Шехтански, лидер на политичката партија ТМРО, кој беше функционер во власта предводена од ВМРО-ДПМНЕ, очекува скопскиот градоначалник Петре Шилегов да постапи по одлуката од февруари 2016, која претходниот градоначалник Коце Трајановски не ја ...

Единствена Македонија: Шилегов поставува плоча за човекови права, а заборавил да напише дека е недозволиво бришењето на ...

А1 On - 23.02.2018

„Единствена Македонија го осудува отстранувањето на споменикот на македонскиот револуционер Андон Јанев Ќосето и истовремено изразува изненаденост од брзопотезноста на Петре Шилегов кој вели дека го остртанил споменикот бидејќи бил дивоградба иако ...

(ВИДЕО) Јовановски: Рушењето на споменикот на Ќосето е акт на длабока фрустрација и гнев кон сопствениот народ

А1 On - 23.02.2018

„Која е разликата помеѓу Мула Омар, талибанскиот лидер кој даде наредба за уривање на статуата на Буда која е светско културно наследство и вчерашната наредба на СДСМ да се урне споменикот на Андон Лазов Јанев – Ќосето? Која е разликата меѓу Ал ...

Јовановски: Рушењето на споменикот на Ќосето е вандалски чин

Кајгана - 23.02.2018

„Која е разликата помеѓу Мула Омар, талибанскиот лидер кој даде наредба за уривање на статуата на Буда која е светско културно наследство и вчерашната наредба на СДСМ да се урне споменикот на Андон Лазов Јанев – Ќосето? Која е разликата меѓу Ал ...

Градот да се фокусира на клучните проблеми, а не на спомениците

Р.С.Европа - 23.02.2018

Од Град Скопје не откриваат дали ќе бидат отстранети и други споменици од проектот Скопје 2014. Уверуваат дека посветено работат на проектите кои беа ветени. Експертите, пак, апелираат до власта да создаде услови за достоинствен живот на граѓаните, ...

(ВИДЕО) ЛИДЕМ: Новото раководство на ВМРО-ДПМНЕ се уште е заробено во минатото

А1 On - 23.02.2018

„Жално е што и новото раководство на ВМРО-ДПМНЕ се уште е заробено во минатото и под силно влијание на ретроградните сили, кои што повеќе од една деценија ја држеа Македонија под заложништво.

Експерти: Со дислоцирање на спомениците, власта ја подготвува јавноста за бришење на македонската историја

Алфа - 23.02.2018

Втор ден по отстранувањето на споменикот на Ќосето пред Врховниот суд, а сеуште не спласнуваат реакциите од граѓаните и екпертите кои остро го осудуваат овој чин. Втор ден по отстранувањето на споменикот на Ќосето пред Врховниот суд, а сеуште не ...

Власта го брише „Скопје-2014“- по ,,Ќосето” следни се ,,Воинот на коњ”, ,,Порта Македонија”, ,,Филип Втори”.

Алфа - 23.02.2018

По Ќосето, следни на листата за дислокација се споменикот „Воин на коњ“ на плоштадот Македонија, порта Македонија, споменикот Мајка Тереза чија градба е веќе стопирана. За нив веќе се готови елаборатите.

По Ќосето, ќе паднат и Александар Велики, Филип Втори и Мајка Тереза

+инфо - 23.02.2018

По Ќосето, следни на листата за дислокација се споменикот „Воин на коњ“ на плоштадот Македонија, порта „Македонија“, споменикот „Мајка Тереза“, чија градба е веќе стопирана, како и споменикот на Филип Втори, потврди за Алфа , професорот Мирослав ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ го откри гневот кон народот - СДСМ: Споменикот е симбол за работењето на ВМРО-ДПМНЕ

Сител - 23.02.2018

Не стивнуваат реакциите по отстранувањето на споменикот на Андон Лазов - Ќосето, кој пред повеќе од 3 години беше поставен пред Врховниот Суд во Скопје. Целта на рушењето не беше споменикот како предмет, кој е обележје на еден човек кој животот го ...

Џамбазки: Рушењето на споменикот на Ќосето е дел од договорот за добрососедство со Бугарија

Курир - 23.02.2018

Европратеникот Ангел Џамбазки, од редовите на ВМРО-БНД на Красимир Каракачанов, вели дека отстранувањето на споменикот на македонскиот раволуционер Андон Јанев Лазов – Ќосето е всушност исполнување на договорот за добрососедство со Бугарија.

Единствена Македонија: Ако Ќосето е дивоградба, Шилегов можеше да го легализира со 1 евро по м2

Сител - 23.02.2018

Партијата „Единствена Македонија“ го осуди отстранувањето на споменикот на Андон Јанев Ќосето. Од таму велат дека се изненадени од брзопотезноста на Петре Шилегов. На изјавата на Шилегов, кој рече дека го отстранил споменикот затоа што било ...

Единствена Македонија“: ако Ќосето е дивоградба, Шилегов можеше да го легализира со 1 евро по м2

Алфа - 23.02.2018

Партијата „Единствена Македонија“ го осуди отстранувањето на споменикот на Андон Јанев Ќосето. Партијата „Единствена Македонија“ го осуди отстранувањето на споменикот на Андон Јанев Ќосето.

Генерал Ангелов: Ќосето треба да има споменик, но не пред судот

МКД - 23.02.2018

Андон Ќосето (1854-1953), херој на македонската борба за слобода. Лојален припадник, бескомпромисен борец и суров извршител на Организацијата, напиша денеска Стојанче Ангеллов на својот Фејсбук профил.

Град Скопје демантира: Се проширија лажни вести за цената на дрвото Гинко

Слободен Печат - 23.02.2018

Град Скопје ги демантира неточни наслови и информации пренесени од некои медиуми во врска со цената на дрвото Гинко што ќе биде поставено на местото каде беше т.н. споменик од Ќосето, пред Судската палата во Скопје.

Шехтански до Шилегов: Како што го отстрани Ќосето, отстрани гo двоглавиот орел и УЧК во Чаир

Курир - 23.02.2018

Тој го повика градоначалникот на Скопје, исто како што го отстрани спомениот на Андон Лазов Јанев – Ќосето, да го отстрани и споменикот на УЧК во Чаир, за кој вели дека е дивоградба. Лидерот на политичката партија ТМРО, Ванчо Шехтански, очекува ...

Јовановски: Рушењето на споменикот на Ќосето е акт на длабока фрустрација и гнев кон сопствениот народ, историја и ...

Курир - 23.02.2018

Која е разликата помеѓу Мула Омар, талибанскиот лидер кој даде наредба за уривање на статуата на Буда која е светско културно наследство и вчерашната наредба на СДСМ да се урне споменикот на Андон Лазов Јанев – Ќосето? Која е разликата меѓу Ал ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ со уривањето на Ќосето манифестира примитивизам и кукавичлук

Алфа - 23.02.2018

Која е разликата помеѓу Мула Омар, талибанскиот лидер кој даде наредба за уривање на статуата на Буда која е светско културно наследство и вчерашната наредба на СДСМ да се урне споменикот на Андон Лазов Јанев - Ќосето? Која е разликата помеѓу Мула ...

Град Скопје не открива дали ќе отстрани други споменици - Галиите ќе бидат тргнати

Press24 - 23.02.2018

Од Град Скопје не откриваат дали ќе бидат отстранети и други споменици од проектот Скопје 2014, откако беше преку ноќ отстранет споменикот на Ќосето. Оттаму не ја исклучуваат можноста дека истото може да се случи и со други споменици, но потенцираат ...

Шехтански: Шилегов да го тргне двоглавиот орел од Чаир

Press24 - 23.02.2018

Ванчо Шехтански, лидер на политичката партија ТМРО, очекува скопскиот градоначалник Петре Шилегов да постапи по одлуката од февруари 2016, и веднаш да го отстрани споменикот на УЧК , кој е дивоградба во скопската населба Чаир.

ЛИДЕМ: Мицкоски наместо да жали за Ќосето, да ги поддржи конкретните државни реформи

Макфакс - 23.02.2018

Жално е што и новото раководство на ВМРО-ДПМНЕ се уште е заробено во минатото и под силно влијание на ретроградните сили, кои што повеќе од една деценија ја држеа Македонија под заложништво, велат од подмладокот на Либерално-демократската партија ...

ВМРО-ДПМНЕ: Рушењето на Ќосето е акт на длабока фрустрација и гнев кон сопствениот народ, историја и култура (ВИДЕО)

Стандард - 23.02.2018

„Која е разликата помеѓу Мула Омар, талибанскиот лидер кој даде наредба за уривање на статуата на Буда која е светско културно наследство и вчерашната наредба на СДСМ да се урне споменикот на Андон Лазов Јанев – Ќосето? Која е разликата меѓу Ал ...

Грчев: По „Ќосето“ следни за дислокација се „Воин на коњ“, „Порта Македонија“, „Филип Втори“

Стандард - 23.02.2018

По Ќосето, следни на листата за дислокација се споменикот „Воин на коњ“ на плоштадот Македонија, порта Македонија, споменикот Мајка Тереза чија градба е веќе стопирана. За нив веќе се готови елаборатите.

По Ќосето, следни за дислокација се Александар Велики, Филип Втори и Мајка Тереза

Слободен Печат - 23.02.2018

По Ќосето, следни на листата за дислокација се споменикот „Воин на коњ“ на плоштадот Македонија, порта „Македонија“, споменикот „Мајка Тереза“, чија градба е веќе стопирана, како и споменикот на Филип Втори, потврди за Алфа , професорот Мирослав ...

Бугарскиот европратеник Џамбазки: Дајте ни го споменикот на Ќосето да го ставиме во Благоевград

Press24 - 23.02.2018

Европратеникот Ангел Џамбазки, од редовите на ВМРО-БНД на Красимир Каракачанов, вели дека отстранувањето на споменикот на македонскиот раволуционер Андон Јанев Лазов – Ќосето е всушност исполнување на договорот за добрососедство со Бугарија.

„Единствена Македонија“: Ако Ќосето е дивоградба, Шилегов можеше да го легализира со 1 евро по м2

Press24 - 23.02.2018

Партијата „Еиндствена Македонија“ го осуди отстранувањето на споменикот Андон Јанев Ќосето од пред Врховниот суд во Скопје. Оттаму посочија дека доколку споменикот е дивоградба, тогаш градоначалникот Петре Шилегов требало да го легализира за 1 евро ...

Џамбаски со предлог до Заев: Дајте ни го споменикот на Ќосето да го ставиме во Благоевград

Нетпрес - 23.02.2018

Европратеникот Ангел Џамбаски, од редовите на ВМРО-БНД на Красимир Каракачанов, вели дека отстранувањето на споменикот на македонскиот раволуционер Андон Јанев Лазов – Ќосето е всушност исполнување на договорот за добрососедство со Бугарија.

Во недостиг на правни и политички лекови, судството ќе го лечиме со лековити дрва

CivilMedia - 23.02.2018

На местото од каде вчера беше отстранет споменикот на Андон Јанев Лазов – Ќосето, пред комплексот судови, ќе никне Гинко-билбоа дрво, коешто според градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов, ќе биде „Дрво на човековите права“.

Шехтански до Шилегов: Што не го тргнеш двоглавиот орел на УЧК во Чаир

Вечер Прес - 23.02.2018

Ванчо Шехтански, лидер на политичката партија ТМРО, кој беше функционер во власта предводена од ВМРО-ДПМНЕ, очекува скопскиот градоначалник Петре Шилегов да постапи по одлуката од февруари 2016 и веднаш да го отстрани, како што пишува, споменикот на ...

ИСИС по стапките на нивниот идол – Ќосето!

CivilMedia - 23.02.2018

„Само Талибанците во Авганистан и радикалите на ИСИС во Сирија и во Ирак уриваа споменици. Нивната деструкција, невидена за 21 век ја осуди целиот цивилизиран свет. Истото што го правеа Талибанците и ИСИС во регионите зафатени од војна, го гледаме ...

Шехтански до Шилегов: Како што го отстрани Ќосето, отстрани гo двоглавиот орел и УЧК во Чаир

Република - 23.02.2018

Лидерот на политичката партија ТМРО, Ванчо Шехтански, очекува скопскиот градоначалник Петре Шилегов да постапи по одлуката од февруари 2016, а која се однесуваше на како што вели „споменикот на УЧК“, кој е дивоградба во скопската населба Чаир.

(Видео) Како се отстрануваше Ќосето

Sky - 23.02.2018

Град Скопје објави видео од отстранувањето на споменикот на Андон Јанев Ќосето од пред судска палата. Акцијата траеше два часа по полноќ, а како што рекоа од Градот избрано е ноќно време за да не се предизвика застој во одвивањето на сообраќајот на ...

Ќосето дислоциран, Мицкоски демаскиран

iPortal - 23.02.2018

Реакцијата на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ по отстранувањето на споменикот на Ќосето, откри многу повеќе отколку сите најави за наводни промени во партијата. Аналитичарите велат дека минатото повторно е ставено пред иднината.

Вечерва Стојанче Ангелов се огласи на фејсбук во врска со отстранувањето на споменикот на Ќосето – еве што порача

Sky - 23.02.2018

Андон Ќосето (1854-1953), херој на македонската борба за слобода. Лојален припадник, бескомпромисен борец и суров извршител на Организацијата, порача генерал Стојанче Ангеллов на својот Фејсбук профил.

Шилегов да го отстрани двоглавиот орел во Чаир, бара Ванчо Шехтански

Вечер Прес - 23.02.2018

Ванчо Шехтански, лидер на политичката партија ТМРО, кој беше функционер во власта предводена од ВМРО-ДПМНЕ, очекува скопскиот градоначалник Петре Шилегов да постапи по одлуката од февруари 2016, која претходниот градоначалник Коце Трајановски не ја ...

Буда и заблуда

iPortal - 23.02.2018

Добро е што е отстранет споменикот на Андон Лазов Јанев-Ќосето. Но, недозволиво е тој да замине „само“ како локациска дивоградба, бесправно поставена од страна на претходната градска власт.

ЛИДЕМ: Мицкоски наместо да жали за Ќосето да ги поддржи конкретните државни реформи

Вечер Прес - 23.02.2018

Жално е што и новото раководство на ВМРО-ДПМНЕ се уште е заробено во минатото и под силно влијание на ретроградните сили, кои што повеќе од една деценија ја држеа Македонија под заложништво, велат од подмладокот на Либерално-демократската партија ...

Стојанче Ангелов: Споменик на Ќосето треба да има на некоја друга локација

Вечер Прес - 23.02.2018

Споменик на Ќосето – да, но не пред Судот, напиша Стојанче Ангелов на „Фејсбук“. „Андон Ќосето (1854-1953). Херој на македонската борба за слобода. Лојален припадник, бескомпромисен борец и суров извршител на Организацијата.

Г-дин Мицковски вие од ДПМНЕ го урнавте споменикот на Ќосето!

Поглед - 23.02.2018

Пишува: Петар Колев Во последните денови доста емоции се излеаа низ медиумите за отстранувањето на споменикот на Андон Лазов-Ќосето. Би го започнал моето писание со тоа кој всушност е Ќосето, но денеска живееме во ерата на интернетот и кој сака може ...

По Ќосето, ќе паднат и Александар Велики, Филип Втори и Мајка Тереза...

Вечер Прес - 23.02.2018

По Ќосето, следни на листата за дислокација се споменикот „Воин на коњ" на плоштадот Македонија, порта „Македонија", споменикот „Мајка Тереза", чија градба е веќе стопирана, како и споменикот на Филип Втори, потврди за Алфа, професорот Мирослав ...

Кој е следниот споменик за тргање?

Локално - 23.02.2018

Комисијата предложила отстранување и на Александар, Филип и Портата – исто како и Ќосето Работната група на Министерството за култура која го анализира проектот Скопје 2014, донела препораки за дислокација и демонтирање (или рециклирање) и на ...

Јовановски: Рушењето на споменикот на Ќосето е вандалски чин

Точка - 23.02.2018

СДСМ, рече Јовановски, испраќа порака дека во Македонија се е менливо, дека нема историја, нема идентитетско обележје или било што од кое тие самите се подготвени да се откажат да го поништат.

„Скендербег“ и „УЧК“ остануваат: Градот ќе ги урива „Воинот на коњ“, „Порта Македонија” и „Филип Втори“

Република - 23.02.2018

По Ќосето, следни на листата за дислокација се споменикот „Воин на коњ“ на плоштадот Македонија, порта Македонија, споменикот Мајка Тереза чија градба е веќе стопирана. За нив веќе се готови елаборатите.

По Ќосето ќе бидат отстранети и други споменици од „Скопје 2014“?

Фактор - 23.02.2018

По Ќосето, следни на листата за дислокација се споменикот „Воин на коњ“ на плоштадот Македонија, порта „Македонија“, споменикот „Мајка Тереза“, чија градба е веќе стопирана, како и споменикот на Филип Втори, вели за Алфа , професорот Мирослав Грчев, ...

Комисијата предложила отстранување и на Александар, Филип и Портата – исто како и Ќосето

Либертас - 23.02.2018

Работната група на Министерството за култура која го анализира проектот Скопје 2014, донела препораки за дислокација и демонтирање (или рециклирање) и на споменикот на Александар (Воин на коњ), Филип Втори и Портата Македонија.

Ќосето дислоциран, Мицкоски демаскиран

Локално - 23.02.2018

Реакцијата на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ по отстранувањето на споменикот на Ќосето, откри многу повеќе отколку сите најави за наводни промени во партијата. Аналитичарите велат дека минатото повторно е ставено пред иднината.

Ангелов: Ќосето е херој на македонската борба за слобода и заслужува споменик, ама не пред Судот

Локално - 23.02.2018

Стојанче Ангелов денеска напиша дека Андон Ќосето (1854-1953) е херој на македонската борба за слобода, лојален припадник, бескомпромисен борец и суров извршител на Организацијата. Тој смета дека Ќосето заслужува споменик на некое репрезентативно ...

Ванчо Шехтански: Шилегов да го отстрани двоглавиот орел во Чаир

МК News - 23.02.2018

Ванчо Шехтански, лидер на политичката партија ТМРО, кој беше функционер во власта предводена од ВМРО-ДПМНЕ, очекува скопскиот градоначалник Петре Шилегов да постапи по одлуката од февруари 2016, која претходниот градоначалник Коце Трајановски не ја ...

(Видео) Јовановски: Рушењето на споменикот на Ќосето е вандалски чин

Вечер Прес - 23.02.2018

„Која е разликата помеѓу Мула Омар, талибанскиот лидер кој даде наредба за уривање на статуата на Буда која е светско културно наследство и вчерашната наредба на СДСМ да се урне споменикот на Андон Лазов Јанев – Ќосето? Која е разликата меѓу Ал ...

ЛИДЕМ: Мицкоски наместо да жали за Ќосето, да ги поддржи конкретните државни реформи

Sky - 23.02.2018

Жално е што и новото раководство на ВМРО-ДПМНЕ сè уште е заробено во минатото и под силно влијание на ретроградните сили, коишто повеќе од една деценија ја држеа Македонија под заложништво, велат од подмладокот на Либерално-демократската партија ...

(Видео) Јовановски: Рушењето на споменикот на Ќосето е вандалски чин

Sky - 23.02.2018

„Која е разликата помеѓу Мула Омар, талибанскиот лидер кој даде наредба за уривање на статуата на Буда, која е светско културно наследство, и вчерашната наредба на СДСМ да се урне споменикот на Андон Лазов Јанев – Ќосето? Која е разликата меѓу Ал ...

ТМРО бара Шилегов да го тргне и споменикот на УЧК во Чаир

Фактор - 23.02.2018

Лидерот на ТМРО Ванчо Шехтански побара отстранување на споменикот-дивоградба на УЧК во Чаир. Шехтански очекува скопскиот градоначалник Петре Шилегов да јаспроведе одлуката од февруари 2016 година, која претходниот градоначалник Коце Трајановски не ...

Џамбаски: Демонтирањето на „бугарскиот национален револуционер“ е добра вест

Република - 23.02.2018

Бугарскиот европратеник Ангел Џамбаски е задоволен од дислоцирањето на Андон Ќосето, бидејќи тој неговото поставување пред судот во Скопје го доживеал како навреда. „Одлични вести за бугарската кауза во Македонија.

ВМРО-ДПМНЕ го споредува Ќосето со древниот град Палмира и со статуите на Буда од шестти век

Локално - 23.02.2018

Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека нема разлика помеѓу Мула Омар, талибанскиот лидер кој даде наредба за уривање на статуите на Буда, светско културно наследство, и вчерашната наредба на СДСМ да се урне споменикот на Андон Лазов Јанев – Ќосето.

Ќосето дислоциран, Мицкоски демаскиран

Либертас - 23.02.2018

Реакцијата на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ по отстранувањето на споменикот на Ќосето, откри многу повеќе отколку сите најави за наводни промени во партијата. Аналитичарите велат дека минатото повторно е ставено пред ...

Ванчо Шехтански: Шилегов да го отстрани двоглавиот орел во Чаир

Точка - 23.02.2018

Ванчо Шехтански, лидер на политичката партија ТМРО, кој беше функционер во власта предводена од ВМРО-ДПМНЕ, очекува скопскиот градоначалник Петре Шилегов да постапи по одлуката од февруари 2016, која претходниот градоначалник Коце Трајановски не ја ...

Буда и заблуда

Либертас - 23.02.2018

Добро е што е отстранет споменикот на Андон Лазов Јанев-Ќосето. Но, недозволиво е тој да замине „само“ како локациска дивоградба, бесправно поставена од страна на претходната градска власт.

Се огласија од градот Скопје: Еве колку пари ќе чини дрвото посадено на местото на споменикот од Ќосето

Бизнис Вести - 23.02.2018

Град Скопје ги демантира неточни наслови и информации пренесени од некои медиуми во врска со цената на дрвото Гинко што ќе биде поставено на местото каде беше т.н. споменик од Ќосето, пред Судската палата во Скопје.

Шилегов го најави процесот на справување со нелегалните градби од „Скопје 2014“...

Н.Македонија - 23.02.2018

Шилегов го најави процесот на справување со нелегалните градби од „Скопје 2014“ Вчера наутро од пред Врховниот суд во Скопје е отстранет споменикот на Андон Јанев-Ќосето. Од градот Скопје велат дека причината поради тоа што се работело во раните ...

Бугарскиот европратеник Џамбаски смета дека демонтирањето на ,,бугарскиот национален револуционер“ е добра вест

AKO - 23.02.2018

Бугарскиот европратеник Ангел Џамбаски е задоволен од дислоцирањето на Андон Ќосето, бидејќи тој неговото поставување пред судот во Скопје го доживеал како навреда. ,,Одлични вести за бугарската кауза во Македонија.

Споменикот на Андон Јанев-Ќосето е отстранет oд пред Врховниот суд

Телма - 22.02.2018

Во текот на ноќта од пред Врховниот суд, во центарот на Скопје, е отстранет споменикот на Андон Јанев – Ќосето. Контроверзна историска личност чие поставување на споменик предизвика низа реакции во јавноста. Ќосето е познат како ликвидаторот на ВМРО.

Ноќе беа ставани –ноќе се дислоцираат спомениците од центарот на Скопје

Канал5 - 22.02.2018

Ноќеска од пред Врховниот суд е отстранет споменикот на Андон Ќосето. На социјалните мрежи објавија видеа од вадењето на споменикот, за кој беа најжестоки барањата да биде тргнат поради неговата контровезност во историјата.

Ќосето го тргнавме рано утрово за да не се загрози безбедноста во сообраќајот, велат од Град Скопје

Сакам да кажам - 22.02.2018

Споменикот на Ќосето беше тргнат рано утрово околу 5 часот од пред Врховниот суд, за да не се загрози безбедноста во сообраќајот, велат од Град Скопје за САКАМДАКАЖАМ.МК. Од Град Скопје додаваат дека споменикот на Ќосето е отстранет по решение ...

Општина Центар: Споменикот на Ќосето е отстранет бидејќи бил дивоградба!

Фокус - 22.02.2018

Од Општина Центар преку соопштение информираат дека во текот на ноќта од пред Врховниот суд, во центарот на Скопје, е отстранет споменикот на Андон Јанев Ќосето, со појаснување дека станувало збор за дивоградба.

Шилегов: Ќосето е отстранет навечер за да се избегне метежот

ТВ21 - 22.02.2018

Доцна синоќа беше отстранет споменикот на Андон Лазов – Ќосето пред Врховен суд. Истиот е однесен во просториите на МЗТ, а постаментот ќе биде отстранет од 15 до 30 дена, потврди градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов.

Тодор Петров запали свеќа за Ќосето

Фокус - 22.02.2018

Тодор Петров од Светскиот македонски конгрес денеска запали свеќа во знак на протест што Град Скопје го тргна споменикот на Андон Ќосето пред судската палата во Скопје. На фотографијата која се шири денеска на социјалните мрежи може да се забележи ...

Ќосето беше дивоградба, на негово место ќе засадиме дрво на човековите права, кажа Шилегов

Сакам да кажам - 22.02.2018

Споменикот на Андон Лазов Ќосето беше дивоградба и затоа Град Скопје го отстрани утрово, а на негово место ќе засадиме дрво на човекови права, кажа денеска градоначалникот Петре Шилегов, на прес-конференција.

На местото на Ќосето, Шилегов ќе засади дрво за човекови права

Фокус - 22.02.2018

На местото каде што стоеше постамент со спомен обележје на Андон Јанев – Ќосето, кој Град Скопје го отстрани како дивоградба, ќе биде насадено дрво „за човекови права“ набавено од Нирнбер од видот „гинко“, под кое ќе биде изгравиран Членот 10 од ...

Споменикот на Ќосето отстранет од пред Врховен суд

24 Вести - 22.02.2018

По налог на градежниот инспекторат на општина Центар доцна во ноќта споменикот на Андон Ќосето беше отстранет од пред Врховниот суд во центарот на Скопје. Општинските служби констатирале дека станува збор за дивоградба.

Дрвјата „гинко“ за кои Градот Скопје ќе потроши 650.000 евра се отпорни на загадување

Фокус - 22.02.2018

Градоначалникот Петре Шилегов , најавувајќи дека на местото каде што стоеше споменикот на Ќосето, ќе биде засадено дрво од видот „гинко“, појасни и дека градот ќе набави повеќе дрвја од овој тип, за што ќе бидат потрошени 650.000 евра.

На местото на Ќосето, ќе никне древно дрво/ОБНОВЕН

Канал5 - 22.02.2018

Древно дрво од видот Gинко ќе никне на местото на Ќосето, споменикот кој во раните утрински часови беше отстранет од пред Врховниот суд. Отстранувањето на Ќосето следи по констатирањето на надлежните од Општина Центар дека се работи за дивоградба.

Споменикот на Ќосето: ноќе поставен, ноќе отстранет

Deutsche Welle - 22.02.2018

Од општина Центар велат дека споменикот на Андон Јанев Ќосето е отстранет затоа што бил дивоградба. Споменикот си замина како што и дојде: среде ноќ. Контроверзната историска личност предизвикуваше спротивставени реакции Пред Врховниот суд од утрово ...

Ќосето однесен во Металски завод Тито, се чекаат сопствениците да си го земат

Фокус - 22.02.2018

Споменикот на Андон Јанев-Ќосето, кој во утринските часови беше од пред Судската палата, а по одлука Град Скопје, е однесен во магацин во Металскиот завод Тито, каде што во определен рок ќе се чува, со можност сопствениците да дојдат и да си го ...

На местото на вооружениот Ќосе, пред скопските судови ќе никне дрво

Телма - 22.02.2018

На местото на вооружениот Ќосе, пред скопските судови ќе никне дрво. Градските власти најавија дека откако ќе го тргнат и постаментот ќе засадат дрво на човекови права. Ноќната акција за дислоцирање на споменикот, Шилегов ја оправда со избегнување ...

Отстранет споменикот на Ќосето од пред Врховен суд

24 Вести - 22.02.2018

Дрво „За човекови права“ ќе го замени Андон Јанев Ќосето. Споменикот на контроверзната историска личност во доцните часови беше отстранет од постаментот пред Врховниот суд и пренесен во магацините на Металскиот завод откако градежниот инспекторат на ...

Богдановиќ: Споменикот на Ќосето е дивоградба

Канал5 - 22.02.2018

Споменикот на Ќосето е дивоградба вели градоначалникот на општина Центар , Саша Богдановиќ . Градоначалникот Богдановиќ вели дека во тек е постапка за утврдување на законитоста и на други споменици од проектот ,,Скопје 2014” .

Како што беше поставен, така е и отстранет, среде ноќ, на местото на Ќосето ќе биде засадено дрвото Гинко

ТВ21 - 22.02.2018

Споменикот на Андон Јанев Лазов – Ќосето пред Врховниот суд, како што беше поставен така и беше отстранет, доцна во ноќта, далеку од очите на граѓаните. По детално испитување на фактичката состојба, надлежните служби во општина Центар донеле решение ...

Мицковски: Ќе дојде ден кога споменикот повторно ќе биде поставен

Алсат-М - 22.02.2018

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ со реакција за отстранувањето на споменикот на Андон Ќосето. Тој вели дека овој чин удира по достоинството на граѓаните. “Рушењето на споменици, секако не е активност со која се занимава една просперитетна влада чии ...

За набавка на дрва Град Скопје ќе потроши 650 илјади евра

Фокус - 22.02.2018

Град Скопје ќе набави дрва од повеќе видови во вредност од 650.000 евра. Дрвата ќе се набавуваат преку јавна набавка во соработка со Министерството за животна средина и ЈП „Паркови и зеленило.

Инспекторот кој го потпишал решението за дислоцирање на Ќосето бил на истата позиција и кога споменикот бил поставен

Фокус - 22.02.2018

Решението со кое е утврдено дека споменикот на Ќосето е дивоградба и наредбата за дислоцирање се од пред три дена и ја потпишал градежниот инспектор во општина Центар Милан Пижула, кој истата функција ја вршеше и во 2014-та кога беше поставен ...

Споменикот на Ќосето отстранет од пред Врховен

Алсат-М - 22.02.2018

Споменикот на Андон Ќосето ноќеска е отстранет од пред Врховниот суд во центарот на Скопје. Споменикот е однесен во магацините на Металски завод Тито. Налогот за негово отстранување го издал градежниот инспекторат на општина Центар по извршениот ...

Споменикот на Ќосето отстранет од пред Врховен суд

ТВ21 - 22.02.2018

Споменикот на Андон Ќосето ноќеска е отстранет од пред Врховниот суд во центарот на Скопје. Споменикот е однесен во магацините на Металски завод Тито. Налогот за негово отстранување го издал градежниот инспекторат на општина Центар по извршениот ...

Општина Центар: Споменикот на Ќосето беше дивоградба

Канал5 - 22.02.2018

Во врска со отстранувањето на споменикот на Андон Јанев Ќосето од пред Врховниот суд во Скопје, општина Центар денеска соопшти дека по детално испитување на фактичката состојба, нивните надлежни служби донеле решение дека се работи за дивоградба.

Општина Центар: Споменикот на Ќосето беше дивоградба

Телма - 22.02.2018

Во врска со отстранувањето на споменикот на Андон Јанев-Ќосето од пред Врховниот суд во Скопје, општина Центар денеска соопшти дека по деталното испитување на фактичката состојба, нивните надлежни служби донеле решение дека се работи за дивоградба.

Шилегов: Почнува процесот на демонтирање на проектот „Скопје 2014“

Канал5 - 22.02.2018

Во Градот Скопје нема понатаму да се толерира незаконитоста и недозволеното постапување и почнува процесот на справување со проектот „Скопје 2014“. Сите досега изведени самоволни активности на претходната власт во градот ќе бидат соодветно законски ...

Шилегов: Почнува процесот на демонтирање на проектот „Скопје 2014“

Алсат-М - 22.02.2018

Во Градот Скопје нема понатаму да се толерира незаконитоста и недозволеното постапување и почнува процесот на справување со проектот „Скопје 2014“. Сите досега изведени самоволни активности на претходната власт во градот ќе бидат соодветно законски ...

СДСМ: За поздравување е прекинот на бесправно поставување споменици

Канал5 - 22.02.2018

Отстратнувањето на т.н. споменик на Андон Лазов Јанев-Ќосето, дивоградба бесправно поставена од страна на претходната градска власт предводена од ВМРО-ДПМНЕ, става крај на самоволието и незаконитоста во поставувањето објекти и споменици во Скопје.

ВМРО ДПМНЕ: Само Талибанци, ИСИС и СДСМ уриваат споменици

Фокус - 22.02.2018

,,Само Талибанците во Авганистан и радикалите на ИСИС во Сирија и во Ирак уриваа споменици. Нивната деструкција, невидена за 21 век ја осуди целиот цивилизиран свет, реагираа од опозициската СДСМ.

Град Скопје: Ќе набавиме 10.000 дрва за разеленување на Скопје

Фокус - 22.02.2018

Град Скопје вечерва испрати соопштение во кое ги демантира насловите и информациите пренесени од некои медиуми во врска со цената на дрвото Гинко што ќе биде поставено на местото каде беше т.н. споменик од Ќосето, пред Судската палата во Скопје.

Град Скопје го тргна Ќосето од пред судот

Сакам да кажам - 22.02.2018

Oтстранет е споменикот на Ќосето од тревникот на крстосницата кај Врховниот суд во Скопје. Работниците кои утрово го тргаа Ќосето за САКАМДАКАЖАМ.МК рекоа дека добиле налог од властите на Град Скопје.

Ќосето падна, Град Скопје го отстрани од пред судска палата

Фокус - 22.02.2018

Споменикот на Андон Јанев Ќосето е во раните утрински часови тргнат од пред судска палата. Отстранувањето го спроведе Град Скопје со екипита на Јавното претпријатие „Улици и патишта“. Од Градот за „Фокус“ велат дека потегот е врз база на извештајот ...

Споменикот на Ќосето отстранет од пред Врховен суд

Алфа - 22.02.2018

Споменикот на Андон Ќосето ноќеска е отстранет од пред Врховниот суд во центарот на Скопје. Споменикот на Андон Ќосето ноќеска е отстранет од пред Врховниот суд во центарот на Скопје. Споменикот е однесен во магацините на Металски завод Тито.

Шилегов за Ќосето: На местото на споменикот дрво „за човекови права“

Press24 - 22.02.2018

На местото каде што стоеше постамент со спомен обележје на Андон Јанев Ќосето за кој се констатираше дека е дивоградба, ќе биде насадено дрво „за човекови права“ под кое ќе биде изгравиран Членот 10 од Општата повелба за човекови права на ...

Шилегов: Го извадивме Ќосето навечер за да нема гужва во сообраќај

Press24 - 22.02.2018

Градоначалникот Петре Шилегов денеска на прес-конференција истакна дека споменикот на Ќосето бил отстранет бидејќи бил дивоградба, а дивоградбите Град Скопје веќе нема да ги толерира. Запрашан зошто е изваден навечер, вели тоа е сторено во доцните ...

На местото на Ќосето - дрво со плочка „Секој има исто право на праведно и јавно судење“!

+инфо - 22.02.2018

Скопскиот градоначалник рече дека со отстранување на споменикот, започнува справувањето со проектот „Скопје 2014“. Екипи на Градот Скопје за да не предизвикаат застој во одвивањето на сообраќајот на една од најфреквентните крстосници кај Врховниот ...

Тодор Петров му запали свеќа на Ќосето

Слободен Печат - 22.02.2018

Претседателот на Светскиот македонски конгрес (СМК) утрово запали свеќа на местото каде до вчера се наоѓаше споменикот на Андон Ќосето. Споменикот на Ќосето од пред Врховниот суд беше отстранет во текот на изминатата вечер, а утрово на тоа место ...

Споменикот на Ќосето е во магацин во МЗТ, донаторот може да си го земе

Нова ТВ - 22.02.2018

Споменикот на Андон Јанев Ќосето кој нешто помалку од 4 години стоеше пред Врховниот суд во Скопје од утринава е во магацинот на Металски завод Тито, каде донаторот може да го подигне, а постаментот ќе биде урнат, бидејќи е дивоградба, соопшти ...

Општина Центар: Споменикот на Ќосето беше дивоградба

Нова ТВ - 22.02.2018

Во врска со отстранувањето на споменикот на Андон Јанев Ќосето од пред Врховниот суд во Скопје, општина Центар денеска соопшти дека по детално испитување на фактичката состојба, нивните надлежни служби донеле решение дека се работи за дивоградба.

На местото на Ќосето ќе се стави дрво - оваа порака ќе се испише на него

Press24 - 22.02.2018

На местото каде што стоеше постамент со спомен обележје на Андон Јанев Ќосето за кој се констатираше дека е дивоградба, ќе биде насадено дрво „за човекови права“ под кое ќе биде изгравиран Членот 10 од Општата повелба за човекови права на ...

Споменикот на Ќосето отстранет од пред Врховен суд

Сител - 22.02.2018

Споменикот на Андон Ќосето ноќеска е отстранет од пред Врховниот суд во центарот на Скопје. Споменикот е однесен во магацините на Металски завод Тито. Налогот за негово отстранување го издал градежниот инспекторат на општина Центар по извршениот ...

Шилегов: Отстранувањето на споменикот на Ќосето беше во утринските часови поради судот и сообраќајот

МРТ - 22.02.2018

Градоначалникот Шилегов, на конференцијата за новинарите изјави- споменикот е незаконски поставен и затоа ќе преземаме и слични дејствија, не наведе кои... Отстранет споменикот на Андон Јанев- Ќосето, револуционер, но и контроверзна личност на ...

(Видео) Шилегов: На местото кај стариот споменик на Ќосето ќе никне дрво

Макфакс - 22.02.2018

На местото каде што до вчеравечер беше споменикот на Андон Јанев Ќосето за кој Општина Центар констатираше дека е дивоградба ќе биде насадено дрво „за човекови права“ под кое ќе биде изгравиран членот 10 од Општата повелба за човекови права на ...

Шилегов: На местото кај стариот споменик на Ќосето ќе никне дрво

Кајгана - 22.02.2018

На местото каде што до вчеравечер беше споменикот на Андон Јанев Ќосето за кој Општина Центар констатираше дека е дивоградба ќе биде насадено дрво „за човекови права“ под кое ќе биде изгравиран Членот 10 од Општата повелба за човекови права на ...

Шилегов: На местото на Ќосето, ќе биде засадено дрво

Нетпрес - 22.02.2018

Екипи на Градот Скопје за да не предизвикаат застој во одвивањето на сообраќајот на една од најфреквентните крстосници кај Врховниот суд, утрово го отстранија бесправно поставениот споменик на Андон Лазов Јанев – Ќосето.

Шилегов за Ќосето: На местото на споменикот дрво „за човекови права“

Сител - 22.02.2018

На местото каде што стоеше постамент со спомен обележје на Андон Јанев Ќосето за кој се констатираше дека е дивоградба, ќе биде насадено дрво „за човекови права“ под кое ќе биде изгравиран Членот 10 од Општата повелба за човекови права на ...

Споменикот на Ќосето отстранет од пред Врховен суд

Стандард - 22.02.2018

Споменикот на Андон Ќосето ноќеска е отстранет од пред Врховниот суд во центарот на Скопје. Споменикот е однесен во магацините на Металски завод Тито. Налогот за негово отстранување го издал градежниот инспекторат на општина Центар по извршениот ...

СДСМ: За поздравување е ставањето крај на самоволието и бесправното поставување објекти и споменици во Скопје

А1 On - 22.02.2018

„Отстратнувањето на т.н. споменик на Андон Лазов Јанев-Ќосето, дивоградба бесправно поставена од страна на претходната градска власт предводена од ВМРО-ДПМНЕ, става крај на самоволието и незаконитоста во поставувањето објекти и споменици во Скопје.

Историчари: отстранувањето на спомениците значи негирање на сопствената историја

Алфа - 22.02.2018

Наместо да се прави политизација на споменичните обележја, надлежните институции да го слушнат мислењето на стручната фела околу заложбите на историските личности и оправданоста денеска да добијат споменици.

Сопствениците може да си го земат Ќосето од Металски завод Тито

Press24 - 22.02.2018

Споменикот на Андон Јанев-Ќосето, кој во утринските часови беше однесен во магацин во Металскиот завод Тито, чека сопствениците да дојдат по него. Споменикот ќе се чува таму определено време, со можност сопствениците да дојдат и да си го земат.

Јовановски: Истото што го правеа Талибанците и ИСИС во регионите зафатени од војна, го гледаме денес во Македонија од ...

А1 On - 22.02.2018

„Само Талибанците во Авганистан и радикалите на ИСИС во Сирија и во Ирак уриваа споменици. Нивната деструкција, невидена за 21 век ја осуди целиот цивилизиран свет. Истото што го правеа Талибанците и ИСИС во регионите зафатени од војна, го гледаме ...

Отстранет споменикот на Ќосето, ВМРО-ДПМНЕ обвинува за вандализам

МРТ - 22.02.2018

Споменикот на Ќосето отстранет од пред Врховниот суд. Надлежните велат – бил дивоградба, на негово место ќе се засади дрво. ВМРО-ДПМНЕ обвинува за вандализам, за СДСМ се става крај на самоволието во Скопје...

Споменикот на Андон Ќосето ноќеска отстранет oд пред Врховниот суд

Кајгана - 22.02.2018

Споменикот на Андон Ќосето ноќеска беше отстранет од пред Врховниот суд, во центарот на Скопје и пренесен во магацините на Металскиот завод Тито. Отстранувањето е извршено по налог на Град Скопје.

Градот Скопје во 3 часот во ноќта го отстрани споменикот на Ќосето - Тодор Петров утрво запали свеќа

Сител - 22.02.2018

Рано утрово, без никаква најава и под засилено полициско обезбедување Град Скопје го отстрани споменикот на Андон Јанев – Ќосето, кој беше поставен пред Врховниот суд во Скопје. Решението за отстранување на споменикот било издадено од надлежен ...

Шилегов: Почнува процесот на демонтирање на проектот „Скопје 2014“

Press24 - 22.02.2018

Во Градот Скопје нема понатаму да се толерира незаконитоста и недозволеното постапување и почнува процесот на справување со проектот „Скопје 2014“. Сите досега изведени самоволни активности на претходната власт во градот ќе бидат соодветно законски ...

Среде ноќ со полиција отстранет споменикот на Ќосето

Алфа - 22.02.2018

Минатата вечер, среде ноќ беше отстранет споменикот на Андон Јанев Ќосето. Сега тој е сместен во магацините на фабриката МЗТ од каде треба да си го подигне донаторот. Започнува справување со проектот Скопје 2014.

Отстранет споменикот на Ќосето

Глас на Америка - 22.02.2018

СКОПЈЕ — Статуата на Антон Лазев-Ќосето, во текот на ноќта беше отсранета од пред Врховниот суд во центарот на Скопје. Потегот на Град Скопје следи откако е добиен налог од градежниот инспекторат на општина Центар, којшто утврдил дека воопшто немало ...

Шилегов: Почнува процесот на демонтирање на проектот „Скопје 2014“

Стандард - 22.02.2018

Во Градот Скопје нема понатаму да се толерира незаконитоста и недозволеното постапување и почнува процесот на справување со проектот „Скопје 2014“. Сите досега изведени самоволни активности на претходната власт во градот ќе бидат соодветно законски ...

Шилегов: Кај стариот споменик на Ќосето ќе биде засадено дрво

МКД - 22.02.2018

На местото каде што до вчеравечер беше споменикот на Андон Јанев Ќосето за кој Општина Центар констатираше дека е дивоградба ќе биде насадено дрво „за човекови права" под кое ќе биде изгравиран Членот 10 од Општата повелба за човекови права на ...

На местото на Ќосето ќе се насади дрво "гинко" за кои Град Скопје ќе потроши 650.000 евра

Сител - 22.02.2018

Градоначалникот Петре Шилегов, најавувајќи дека на местото каде што стоеше споменикот на Ќосето, ќе биде засадено дрво од видот „гинко“, појасни и дека градот ќе набави повеќе дрвја од овој тип, за што ќе бидат потрошени 650.000 ...

Споменикот на Ќосето отстранет од пред Врховен суд

А1 On - 22.02.2018

Споменикот на Андон Ќосето ноќеска е отстранет од пред Врховниот суд во центарот на Скопје. Споменикот е однесен во магацините на Металски завод Тито. Налогот за негово отстранување го издал градежниот инспекторат на општина Центар по извршениот ...

СДСМ: Ќосето е контраверзна личност со негативна симболика

Алфа - 22.02.2018

Овој незаконски поставен споменик со години предизвикуваше негативни реакции во јавноста и поради локацијата на која што беше поставен и поради негативната симболика со неговата контроверзна страна на историјата.

СДСМ: Дрвото на човековите права на местото на Ќосето е потврда на заложбата за владеење на правото на сите

Макфакс - 22.02.2018

Засадувањето на Дрвото на човековите права, на местото на споменикот на една негативна односно контроверзна личност, е потврда на заложбата на демократските, прогресивни сили во општеството за владеење на правото и правда за сите, што треба да ...

Град Скопје: Дрвото кај судска палата се очекува да чини 5.000 денари

А1 On - 22.02.2018

„Град Скопје ги демантира неточни наслови и информации пренесени од некои медиуми во врска со цената на дрвото Гинко што ќе биде поставено на местото каде беше т.н. споменик од Ќосето, пред Судската палата во Скопје.

Мицкоски: Еден ден споменикот на Ќосето ќе биде поставен на местото на кое заслужува (ВИДЕО)

Стандард - 22.02.2018

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска имаше видео обраќање во врска со отстранувањето на споменикот на Андон Јанев Ќосето, познат како Касапот. Споменикот на Ќосето е отстранет во раните утрински часови од пред судска палата.

Ќосето како дојде, така си ојде!

Слободен Печат - 22.02.2018

На местото на спорниот споменик ќе биде засадено дрво на човековите права кое треба да симболизира дека судот не е место каде се егзекутираат луѓе, туку место каде се суди за нивните права.

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ треба да знае дека споменикот на Ќосето ќе биде вратен откако ВМРО-ДПМНЕ ќе дојде на власт

А1 On - 22.02.2018

„СДСМ руши и уништува. СДСМ е безидејна и ги лечи своите длабоки фрустрации врз државата, граѓаните и имотот на државата. СДСМ 9 месеци не изгради ништо ново, но сруши и уништи многу. Споменикот на македонскиот револуционер Андон Јанев Ќосето е ...

ВИДЕО: Кој е Андон Ќосето, современик на Гоце Делчев, Татарчев, Александров

Курир - 22.02.2018

„Некаде со добро, некаде со нож – Филм за Aндон Ќосето“. Ова е насловот на документарецот за Антон Лазов Јанев- Ќосето, македонскиот револуционер, деец на ТМОРО/ВМОРО. Познат како Андон Ќосето или Андон Велешанецот, од 1896 година бил борец во ...

СДСМ: За поздравување е ставањето крај на самоволието и бесправното поставување објекти и споменици

МКД - 22.02.2018

Отстратнувањето на споменикот на Андон Лазов Јанев-Ќосето, дивоградба бесправно поставена од страна на претходната градска власт предводена од ВМРО-ДПМНЕ, става крај на самоволието и незаконитоста во поставувањето објекти и споменици во Скопје, ...

СДСМ: Дрвото на човековите права на местото на Ќосето е потврда на заложбата за владеење на правото на сите

Кајгана - 22.02.2018

Засадувањето на Дрвото на човековите права на местото на споменикот на една негативна, односно контроверзна личност, е потврда на заложбата на демократските, прогресивни сили во општеството за владеење на правото и правда за сите, што треба да ...

Јовановски: Само Талибанците уриваа споменици

Макфакс - 22.02.2018

„Само Талибанците во Авганистан и радикалите на ИСИС во Сирија и во Ирак уриваа споменици. Нивната деструкција, невидена за 21 век ја осуди целиот цивилизиран свет. Истото што го правеа Талибанците и ИСИС во регионите зафатени од војна, го гледаме ...

Ќосето „замина“ во магацините на поранешната фабрика МЗТ

Нова ТВ - 22.02.2018

Споменикот на Андон Ќосето ноќеска е отстранет од пред Врховниот суд во центарот на Скопје. Споменикот е однесен во магацините на Металски завод Тито. На социјалните мрежи се појавија видеа од неговото отстранување со најразлични коментари, од ...

ВМРО-ДПМНЕ: Само Талибанци и радикални исламисти уриваат споменици како СДСМ

Курир - 22.02.2018

СДСМ во тајност, далеку од очите на јавноста, во текот на ноќта го срушија споменикот на македонскиот револуционер Андон Јанев Лазов - Ќосето. Само Талибанците во Авганистан и радикалите на ИСИС во Сирија и во Ирак уриваа споменици.

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ не може да поднесат да гледаат ништо што е изградено

МКД - 22.02.2018

Само Талибанците во Авганистан и радикалите на ИСИС во Сирија и во Ирак уриваа споменици. Нивната деструкција, невидена за 21 век ја осуди целиот цивилизиран свет. Истото што го правеа Талибанците и ИСИС во регионите зафатени од војна, го гледаме ...

ВМРО ДПМНЕ: Само Талибанците и ИСИС уриваат споменици

Нова ТВ - 22.02.2018

ВМРО ДПМНЕ во денешната реакција на отстранувањето на споменикот на Андон Ќосето, ја обвинија власта за нецивилизарно однесување, надвор од законот и овој чин го споредија споредија со уривањето на спомениците од страна на Талибанците и припадниците ...

Отстранувањето на Ќосето - почеток на справување со „Скопје 2014“

Глас на Америка - 22.02.2018

Сите досега изведени самоволни активности на претходната власт во градот ќе бидат соодветно законски истретирани, најави градоначалникот Шилегов СКОПЈЕ — Од поставувањето, ноќта меѓу 6-ти и 7-ми септември 2014 година, како еден од петте споменици ...

Градот Скопје во 3 часот во ноќта го отстрани споменикот на Ќосето - Тодор Петров утрво запали свеќа (видео)

Press24 - 22.02.2018

Рано утрово, без никаква најава и под засилено полициско обезбедување Град Скопје го отстрани споменикот на Андон Јанев – Ќосето, кој беше поставен пред Врховниот суд во Скопје. Решението за отстранување на споменикот било издадено од надлежен ...

(Фото) Град Скопје: Дрвото кај споменикот на Ќосето ќе чини 5.000 денари

Макфакс - 22.02.2018

Дрвото Гинко кое ќе биде посадено на местото каде досега се наоѓаше споменикот на Ќосето, ќе биде дел од вкупната набавка за разеленување на главниот град, а само тој садник се очекува да чини околку 5.000 денари, информираат од Град Скопје.

Град Скопје: Дрвото кај споменикот на Ќосето ќе чини 5.000 денари

МКД - 22.02.2018

Дрвото гинко што ќе биде посадено на местото каде што досега се наоѓаше споменикот на Ќосето, ќе биде дел од вкупната набавка за разеленување на главниот град, а само тој садник се очекува да чини околу 5.000 денари, информираат од Град Скопје.

Град Скопје објави колку ќе чини дрвото кое ќе биде засадено на местото каде досега се наоѓаше „Ќосето“

Press24 - 22.02.2018

Дрвото Гинко што ќе биде посадено на местото каде што досега се наоѓаше споменикот на Ќосето, ќе биде дел од вкупната набавка за разеленување на главниот град, а само тој садник се очекува да чини околу 5.000 денари, информираат од Град Скопје.

ФОТО: Тодор Петров запали свеќи пред постаментот на Ќосето

А1 On - 22.02.2018

Утрово, претседателот на Свестскиот македонски конгрес, Тодор Петров, запали свеќи пред постаментот на споменикот на Андон Ќосето, кој ноќеска беше отстранет од пред Врховниот суд во Скопје.

ВИДЕО: Кој бил Андон Ќосето, современик на Гоце Делчев, Татарчев, Александров

Press24 - 22.02.2018

„Некаде со добро, некаде со нож – Филм за Aндон Ќосето“. Ова е насловот на документарецот за Антон Лазов Јанев- Ќосето, македонскиот револуционер, деец на ТМОРО/ВМОРО. Познат како Андон Ќосето или Андон Велешанецот, од 1896 година бил борец во ...

Шилегов на прес ќе објасни зошто споменикот на Ќосето е отстранет во ноќна акција

А1 On - 22.02.2018

Зошто споменикот на Андон Ќосето се отстрануваше во ноќна акција градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов, ќе објасни на посебна прес конференција. Портпаролот на Град Скопје Ваљон Салиху утрово не сакаше да даде никакво објаснување за ноќната ...

Тодор Петров му запали свеќа на Ќосето

Стандард - 22.02.2018

Претседателот на Светскиот македонски конгрес (СМК) утрово запали свеќа на местото каде до вчера се наоѓаше споменикот на Андон Ќосето, пренесе Плус Инфо. Споменикот на Ќосето од пред Врховниот суд беше отстранет во текот на изминатата вечер, а ...

Општина Центар: Спомен обележјето на Ќосето е дивоградба

А1 On - 22.02.2018

„Во текот на ноќта од пред Врховниот суд, во центарот на Скопје, е отстранет споменикот на Андон Јанев Ќосето. По детално испитување на фактичката состојба, надлежните служби во општина Центар донесоа решение дека се работи за дивоградба.

Започна дислоцирањето на споменикот на Ќосето

Антропол - 22.02.2018

Вечерва се забележани кран и работници кај споменикот на Ќосето, кој контроверзно беше поставен пред Врховниот Суд во време на владеењето на претходната власт на ВМРО-ДПМНЕ. Нема ништо спорно дислоцирањето на овој споменик, но начинот на кој тоа се ...

Општина Центар: Споменикот на Ќосето беше дивоградба

+инфо - 22.02.2018

Констатирано едека спомен обележјето не е поставено на одобрената микро локација и издаденото решение од страна на Град Скопје, објаснуваат од Центар. Во текот на ноќта од пред Врховниот суд, во центарот на Скопје, е отстранет споменикот на Андон ...

Општина Центар: Споменикот на Ќосето беше дивоградба

Кајгана - 22.02.2018

Споменикот на Андон Јанев – Ќосето e отстранет од пред Врховниот суд затоа што беше дивоградба и не беше поставен на одобрената локација од страна на Град Скопје, велат од Општина Центар. Од таму наведуваат дека одлуката за поставување на споменикот ...

Го нема веќе Ќосето пред судот

Нова ТВ - 22.02.2018

Доцна ноќеска од пред Врховниот суд е отстранет споменикот на Андон Ќосето.На социјалните мрежи објавија видеа од вадењето на споменикот, за кој беа најжестоки барањата да биде тргнат поради неговата контровезност во историјата.

Падна првиот споменик, Ќосето веќе не е пред Врховниот суд

МКД - 22.02.2018

Како што беа поставувани спомениците од проектот „Скопје 2014", под закрилата на ноќта, така синоќа беше и отстранет споменикот на Ќосето и однесен во магацините на Металскиот завод Тито. Работниците рекоа дека налогот за оваа операција бил издаден ...

Град Скопје: Споменикот на Ќосето е дивоградба

МКД - 22.02.2018

По детално испитување на фактичката состојба, надлежните служби во општина Центар донесоа решение дека се работи за дивоградба. При увидот на овластениот градежен инспектор на општина Центар е констатирано дека спомен обележјето не е поставено на ...

Споменикот на Андон Ќосето ноќеска отстранет oд пред Врховниот суд

Макфакс - 22.02.2018

Споменикот на Андон Ќосето ноќеска беше отстранет од пред Врховниот суд, во центарот на Скопје и пренесен во магацините на Металскиот завод Тито. Отстранувањето е извршено по налог на Град Скопје.

ВИДЕО: Отстранет споменикот на Ќосето

Нетпрес - 22.02.2018

Споменикот на Андон Јанев – Ќосето, отстранет е доцна синоќа од локацијата пред Врховниот суд во Скопје. На социјалните мрежи објавени се видеа отстранувањето на споменикот. Ова е првиот од спомениците од преоктот „Скопје 2014“, за кој е утврдено ...

„Ќосето" заврши во Металски Завод Тито - споменикот тргнат преку ноќ

Press24 - 22.02.2018

Споменикот на Андон Ќосето ноќеска е отстранет од пред Врховниот суд во центарот на Скопје. Споменикот е спакуван во камион и однесен во магацините на Металски завод Тито. Налогот за негово отстранување го издал градежниот инспекторат на општина ...

„Падна“ Ќосето: Споменикот отстранет од крстосницата кај судска палата

Таратур - 22.02.2018

Синоќа, во раните утрински часови, од пред судската палата во Скопје, од страна на екипи од ЈП „Улици и патишта“ од град Скопје беше отстранет споменито на Андон Јанев Ќосето. Од Градот за „ Фокус “ велат дека потегот е врз база на извештајот на ...

Општина Центар: Ќосето е отстранет бидејќи бил дивоградба

Press24 - 22.02.2018

Од Општина Центар преку соопштение информираат дека во текот на ноќта од пред Врховниот суд, во центарот на Скопје, е отстранет споменикот на Андон Јанев Ќосето, со појаснување дека станувало збор за дивоградба.

Падна Ќосето (ФОТО)

+инфо - 22.02.2018

Споменикот на Андон Ќосето, кој беше поставен пред Врховниот суд во Скопје, е отстранет. Како што беше поставен преку ноќ, така беше и отстранет во текот на изминатата ноќ. Тој е однесен во магацините на Металски завод Тито.

ИСИС во Сирија и СДСМ во Македонија рушат споменици: Во 3 часот изутрина на шверцерски начин тргнат Ќосето

Курир - 22.02.2018

Ваков начин на отстранување на споменици не е запомнет на овие простори. Истиот наликува само на она што ИСИС го прави во Сирија, па по нивни стапки и СДСМ го прави тоа во Македонија. Споменикот на Андон Ќосето ноќеска во 3 часот по полноќ е ...

Тодор Петров му запали свеќа на Ќосето (ГАЛЕРИЈА)

+инфо - 22.02.2018

Претседателот на Светскиот македонски конгрес (СМК) утрово запали свеќа на местото каде до вчера се наоѓаше споменикот на Андон Ќосето. Споменикот на Ќосето од пред Врховниот суд беше отстранет во текот на изминатата вечер , а утрово на тоа место ...

(Фото) Тодор Петров запали свеќи пред постаментот на Ќосето

Макфакс - 22.02.2018

Утрово, претседателот на Свестскиот македонски конгрес, Тодор Петров, запали свеќи пред постаментот на споменикот на Андон Ќосето, кој ноќеска беше отстранет од пред Врховниот суд во Скопје.

Општина Центар: Споменикот на Ќосето е отстранет бидејќи бил дивоградба!

Слободен Печат - 22.02.2018

Споменикот на Андон Јанев Ќосето, ноќта од пред Врховниот суд бил остранет бидејќи станувало збор за дивоградба, објаснува Општина Центар. -По детално испитување на фактичката состојба, надлежните служби во општина Центар донесоа решение дека се ...

Шилегов на прес ќе објасни зошто споменикот на Ќосето е отстранет во ноќна акција

Макфакс - 22.02.2018

Зошто споменикот на Андон Ќосето се отстрануваше во ноќна акција градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов, ќе објасни на посебна прес конференција. Портпаролот на Град Скопје Ваљон Салиху утрово не сакаше да даде никакво објаснување за ноќната ...

Шилегов на прес-конференција ќе објасни зошто го тргнале Ќосето

Press24 - 22.02.2018

Споменикот на Ќосето беше тргнат рано утрово околу 5 часот од пред Врховниот суд, за да не се загрози безбедноста во сообраќајот. Ова го велат од Град Скопје за Сакамдакажам , за споменикот кој беше тргнат доцна синоќа.

Тргната дивоградба, споменикот на Андон Јанев-Ќосето

Порта 3 - 22.02.2018

Споменикот на Андон Јанев-Ќосето утрово е тргнат од тревникот кај крстосницата на Врховниот суд во Скопје. Ова е еден од петте споменици кои Град Скопје ги постави на 7 септември 2014 на различни локации, а кои ги доби како донација од Здружението ...

Отстранет споменикот на Ќосето

МРТ - 22.02.2018

Споменикот беше подигнат пред речиси четири години, како дел од проектот Скопје 2014. Тој беше отстранет во утринските часови, по што е преместен во магацините на скопска фабрика. Отстранет споменикот на Андон Јанев- Ќосето, револуционер, но и ...

Споменикот на Ќосето отстранет од пред Врховен суд

Р.С.Европа - 22.02.2018

Споменикот на Андон Јанев Лазов Ќосето во текот на ноќта е отстранет од пред Врховниот суд во центарот на Скопје. Споменикот е однесен во магацините на Металски завод Тито. Налогот за негово отстранување го издал градежниот инспекторат на општина ...

Општина Центар: Споменикот на Ќосето беше дивоградба

Макфакс - 22.02.2018

Споменикот на Андон Јанев – Ќосето e отстранет од пред Врховниот суд затоа што беше дивоградба и не беше поставен на одобрената локација од страна на Град Скопје, велат од Општина Центар. Од таму наведуваат дека одлуката за поставување на споменикот ...

Не стивнуваат реакциите за отстранувањето на споменикот на Ќосето (ФОТО)

Курир - 22.02.2018

Не стивнуваат реакциите по отстранувањето на споменикот на Андон Ќосето во Скопје. Во три часот наутро, на шверцерски начин, споменикот беше отстранет. Граѓаните на социјалните мрежи го коментираат овој чекор на градските власти.

Општина Центар: Споменикот на Ќосето беше дивоградба

Стандард - 22.02.2018

Во врска со отстранувањето на споменикот на Андон Јанев Ќосето од пред Врховниот суд во Скопје, општина Центар денеска соопшти дека по детално испитување на фактичката состојба, нивните надлежни служби донеле решение дека се работи за дивоградба.

(ВИДЕО) Шилегов: На местото на споменикот на Ќосето ќе биде насадено дрво „за човекови права“

А1 On - 22.02.2018

На местото каде што стоеше постамент со спомен обележје на Андон Јанев Ќосето за кој се констатираше дека е дивоградба, ќе биде насадено дрво „за човекови права“ под кое ќе биде изгравиран Членот 10 од Општата повелба за човекови права на ...

За „Гинко“ дрва Град Скопје ќе потроши 650 илјади евра

Локално - 22.02.2018

Град Скопје ќе набави дрва од видот „Гинко“ во вредност од 650.000 евра. Дрвата ќе се набавуваат преку јавна набавка во соработка со Министерството за животна средина и ЈП „Паркови и зеленило.

Шилегов на прес ќе објасни зошто споменикот на Ќосето е отстранет во ноќна акција

Sky - 22.02.2018

Зошто споменикот на Андон Ќосето се отстрануваше во ноќна акција, градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов, ќе објасни на посебна прес-конференција. Портпаролот на Град Скопје, Ваљон Салиху, утрово не сакаше да даде никакво објаснување за ноќната ...

Шилегов: Почнува процесот на демонтирање на проектот „Скопје 2014“

Sky - 22.02.2018

Во Градот Скопје нема понатаму да се толерира незаконитоста и недозволеното постапување и почнува процесот на справување со проектот „Скопје 2014“. Сите досега изведени самоволни активности на претходната власт во градот ќе бидат соодветно законски ...

Општина Центар: Споменикот на Ќосето беше дивоградба

Бриф - 22.02.2018

Во врска со отстранувањето на споменикот на Андон Јанев Ќосето од пред Врховниот суд во Скопје, општина Центар денеска соопшти дека по детално испитување на фактичката состојба, нивните надлежни служби донеле решение дека се работи за дивоградба.

Дрвото на Шилегов ќе го надживее Скопје

Република - 22.02.2018

Градоначалникот Петре Шилегов, најавувајќи дека на местото каде што стоеше споменикот на Ќосето, ќе биде засадено дрво од видот „гинко“, појасни и дека градот ќе набави повеќе садници од различен вид, за што ќе бидат потрошени 650.000 евра.

Шилегов: На местото кај стариот споменик на Ќосето ќе никне дрво

Вечер Прес - 22.02.2018

На местото каде што до вчеравечер беше споменикот на Андон Јанев Ќосето за кој Општина Центар констатираше дека е дивоградба ќе биде насадено дрво „за човекови права“ под кое ќе биде изгравиран Членот 10 од Општата повелба за човекови права на ...

(ВИДЕО) Андон Јанев Ќосето замина, на негово место никнува дрво „за човекови права“

Фактор - 22.02.2018

Денес на прес-конференција градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов, изјави дека на местото каде што стоеше постамент со спомен обележје на Андон Јанев Ќосето за кој се констатираше дека е дивоградба, ќе се насади дрво „за човекови права“ под ...

Шилегов: На местото на споменикот на Ќосето ќе биде насадено дрво „за човекови права“

Тера - 22.02.2018

На местото каде што стоеше постамент со спомен обележје на Андон Јанев Ќосето за кој се констатираше дека е дивоградба, ќе биде насадено дрво „за човекови права“ под кое ќе биде изгравиран Членот 10 од Општата повелба за човекови права на ...

На местото на споменикот на Ќосето ќе никне дрво „за човекови права“ од видот „Гинко“

Република - 22.02.2018

На местото каде што стоеше постамент со спомен обележје на Андон Јанев Ќосето ќе биде насадено дрво „за човекови права“ под кое ќе биде изгравиран Членот 10 од Општата повелба за човекови права на Обединетите нации, изјави градоначалникот на Град ...

Тодор Петров запали свеќи пред постаментот на Ќосето

Точка - 22.02.2018

Утрово претседателот на Светскиот македонски конгрес, Тодор Петров, запали свеќи пред постаментот на споменикот на Андон Ќосето, кој ноќеска беше отстранет од пред Врховниот суд во Скопје.

Општина Центар: Споменикот на Ќосето беше дивоградба

Либертас - 22.02.2018

Во врска со отстранувањето на споменикот на Андон Јанев Ќосето од пред Врховниот суд во Скопје, општина Центар денеска соопшти дека по детално испитување на фактичката состојба, нивните надлежни служби донеле решение дека се работи за дивоградба.

ФОТО: Тодор Петров му запали свеќа на Ќосето

Либертас - 22.02.2018

Тодор Петров од Светскиот македонски конгрес денеска беше пред Врховниот суд на местото каде беше поставен споменикот на Ќосето, каде запалил свеќа. „Запалив свеќи пред осквернавениот споменик на Андон Лазов Јанев Ќосето до Судската палата, за да и’ ...

Шилегов на прес ќе објасни зошто споменикот на Ќосето е отстранет во ноќна акција

Точка - 22.02.2018

Зошто споменикот на Андон Ќосето се отстрануваше во ноќна акција градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов, ќе објасни на посебна прес конференција. Портпаролот на Град Скопје Ваљон Салиху утрово не сакаше да даде никакво објаснување за ноќната ...

Шилегов: На местото кај стариот споменик на Ќосето ќе никне дрво

Точка - 22.02.2018

На местото каде што до вчеравечер беше споменикот на Андон Јанев Ќосето за кој Општина Центар констатираше дека е дивоградба ќе биде насадено дрво „за човекови права“ под кое ќе биде изгравиран Членот 10 од Општата повелба за човекови права на ...

Споменикот на Андон Ќосето ноќеска отстранет oд пред Врховниот суд

Вечер Прес - 22.02.2018

Споменикот на Андон Ќосето ноќеска беше отстранет од пред Врховниот суд, во центарот на Скопје и пренесен во магацините на Металскиот завод Тито. Отстранувањето е извршено по налог на Град Скопје.

Шилегов: На местото на Ќосето ќе насадиме дрво на човековите права

Мета - 22.02.2018

На местото на споменикот на Андон Лазов Јанев – Ќосето, кој ноќеска беше остранет од службите на Град Скопје, ќе се насади дрво на човековите права и ќе биде поставена изгравирана плоча, која Скопје ќе ја добие од збратимениот германски град ...

Ноќе го поставија, ноќе го тргнаа: Отстранет еден од најголемите споменици во Скопје

Sky - 22.02.2018

Споменикот на Андон Ќосето ноќеска беше отстранет од пред Врховниот суд, во центарот на Скопје и пренесен во магацините на Металскиот завод Тито. Отстранувањето е извршено по налог на Град Скопје.

Општина Центар: Споменикот на Ќосето беше дивоградба

Вечер Прес - 22.02.2018

Споменикот на Андон Јанев – Ќосето e отстранет од пред Врховниот суд затоа што беше дивоградба и не беше поставен на одобрената локација од страна на Град Скопје, велат од Општина Центар. Од таму наведуваат дека одлуката за поставување на споменикот ...

(ФОТО) Шилегов на местото на споменикот на Ќосето ќе засади дрво на човековите права

еМагазин - 22.02.2018

Екипи на Градот Скопје за да не предизвикаат застој во одвивањето на сообраќајот на една од најфреквентните крстосници кај Врховниот суд, утрово го отстранија бесправно поставениот споменик на Андон Лазов Јанев – Ќосето.

Шилегов: Почнува процесот на демонтирање на проектот „Скопје 2014“

Бриф - 22.02.2018

Во Градот Скопје нема понатаму да се толерира незаконитоста и недозволеното постапување и почнува процесот на справување со проектот „Скопје 2014“. Сите досега изведени самоволни активности на претходната власт во градот ќе бидат соодветно законски ...

Шилегов: Почнува процесот на демонтирање на проектот „Скопје 2014“

Локално - 22.02.2018

Скопје, 22 февруари 2018 (МИА) – Во Градот Скопје нема понатаму да се толерира незаконитоста и недозволеното постапување и почнува процесот на справување со проектот „Скопје 2014“. Сите досега изведени самоволни активности на претходната власт во ...

ВМРО-ДПМНЕ: Само Талибанците, ИД и СДСМ уриваат споменици

Мета - 22.02.2018

Истото што го правеа Талибанците и Исламска држава во регионите зафатени од војна, го гледаме денес во Македонија, во срцето на Европа, од страна на СДСМ, изјави денеска пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Крсто Јовановски, реагирајќи на отстранувањето на ...

Споменикот на Ќосето отстранет од пред Врховен суд

МК News - 22.02.2018

Споменикот на Андон Ќосето ноќеска е отстранет од пред Врховниот суд во центарот на Скопје. Споменикот е однесен во магацините на Металски завод Тито. Налогот за негово отстранување го издал градежниот инспекторат на општина Центар по извршениот ...

(ФОТО) Запалени свеќи пред постаментот на Ќосето

Вечер Прес - 22.02.2018

Запалени свеќи стојат покрај постаментот на споменикот на Андон Ќосето, кој ноќеска беше отстранет од пред Врховниот суд во Скопје. Споменикот е пренесен во магацините на Металскиот завод Тито. Отстранувањето е извршено по налог на Град Скопје.

Шилегов: На местото на споменикот на Ќосето ќе биде насадено дрво „за човекови права“

МК News - 22.02.2018

На местото каде што стоеше постамент со спомен обележје на Андон Јанев Ќосето за кој се констатираше дека е дивоградба, ќе биде насадено дрво „за човекови права“ под кое ќе биде изгравиран Членот 10 од Општата повелба за човекови права на ...

Споменикот на Андон Ќосето ноќеска отстранет oд пред Врховниот суд

Точка - 22.02.2018

Споменикот на Андон Ќосето ноќеска беше отстранет од пред Врховниот суд, во центарот на Скопје и пренесен во магацините на Металскиот завод Тито. Отстранувањето е извршено по налог на Град Скопје.

Шилегов најави процес на справување со проектот „Скопје 2014“

Бизнис Вести - 22.02.2018

Екипи на Градот Скопје за да не предизвикаат застој во одвивањето на сообраќајот на една од најфреквентните крстосници кај Врховниот суд, утрово го отстранија бесправно поставениот споменик на Андон Лазов Јанев – Ќосето.

На местото на Ќосето – дрво со плочка „Секој има исто право на праведно и јавно судење“!

Либертас - 22.02.2018

Местото пред Врховниот суд во Скопје каде стоеше споменикот на Ќосето, нема да остане празно, најави градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов. – На ова место, пред Судската палата, ќе биде засадено дрво посветено на човековите права со ...

Јовановски: Само талибанците уриваа споменици

Sky - 22.02.2018

„Само талибанците во Авганистан и радикалите на ИСИС во Сирија и во Ирак уриваа споменици. Нивната деструкција, невидена за 21 век, ја осуди целиот цивилизиран свет. Истото што го правеа талибанците и ИСИС во регионите зафатени од војна го гледаме ...

Град Скопје објави фотографии од дислокацијате на Ќосето

Скопје инфо - 22.02.2018

По налог на градежниот инспекторат на општина Центар доцна во ноќта споменикот на Андон Ќосето беше отстранет од пред Врховниот суд во центарот на Скопје. Општинските служби констатирале дека станува збор за дивоградба.

Шилегов: Почнува процесот на демонтирање на проектот „Скопје 2014“

Скопје инфо - 22.02.2018

Во Градот Скопје нема понатаму да се толерира незаконитоста и недозволеното постапување и почнува процесот на справување со проектот „Скопје 2014“. Сите досега изведени самоволни активности на претходната власт во градот ќе бидат соодветно законски ...

(Фото) Запалени свеќи пред постаментот на Ќосето

Sky - 22.02.2018

Запалени свеќи стојат покрај постаментот на споменикот на Андон Ќосето, кој ноќеска беше отстранет од пред Врховниот суд во Скопје. Споменикот е пренесен во магацините на Металскиот завод Тито. Отстранувањето е извршено по налог на Град Скопје.

Општина Центар: Споменикот на Ќосето беше дивоградба

Скопје инфо - 22.02.2018

Споменикот на Андон Јанев – Ќосето e отстранет од пред Врховниот суд затоа што беше дивоградба и не беше поставен на одобрената локација од страна на Град Скопје, велат од Општина Центар. Од таму наведуваат дека одлуката за поставување на споменикот ...

Шилегов на прес ќе објасни зошто споменикот на Ќосето е отстранет во ноќна акција

Вечер Прес - 22.02.2018

Зошто споменикот на Андон Ќосето се отстрануваше во ноќна акција градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов, ќе објасни на посебна прес конференција. Портпаролот на Град Скопје Ваљон Салиху утрово не сакаше да даде никакво објаснување за ноќната ...

Ивона од земјата на Ќосињата

Поглед - 22.02.2018

Ќосето и мртов им врши добра работа на комуњарите. Додека бил на активна служба им вршел добра работа и на едни други комуњари, оти нели Гоце и Даме биле токму тоа според некои недоветни левичари.

Споменикот на Ќосето отстранет од пред Врховен суд

Бриф - 22.02.2018

Споменикот на Андон Ќосето ноќеска е отстранет од пред Врховниот суд во центарот на Скопје. Споменикот е однесен во магацините на Металски завод Тито. Налогот за негово отстранување го издал градежниот инспекторат на општина Центар по извршениот ...

СДСМ: Дрвото на човековите права на местото на Ќосето е потврда на заложбата за владеење на правото на сите

Вечер Прес - 22.02.2018

Засадувањето на Дрвото на човековите права, на местото на споменикот на една негативна односно контроверзна личност, е потврда на заложбата на демократските, прогресивни сили во општеството за владеење на правото и правда за сите, што треба да ...

Општина Центар излезе со соопштение во врска отстранувањето на споменикот на Андон Јанев Ќосето

Бизнис Вести - 22.02.2018

Во текот на ноќта од пред Врховниот суд, во центарот на Скопје, е отстранет споменикот на Андон Јанев Ќосето. По детално испитување на фактичката состојба, надлежните служби во општина Центар донесоа решение дека се работи за дивоградба.

ФОТО: Падна Ќосето

Вечер Прес - 22.02.2018

Од Општина Центар преку соопштение информираат дека во текот на ноќта од пред Врховниот суд, во центарот на Скопје, е отстранет споменикот на Андон Јанев Ќосето, со појаснување дека станувало збор за дивоградба.

СДСМ: Дрвото на човековите права на местото на Ќосето е потврда на заложбата за владеење на правото на сите

Точка - 22.02.2018

Засадувањето на Дрвото на човековите права на местото на споменикот на една негативна, односно контроверзна личност, е потврда на заложбата на демократските, прогресивни сили во општеството за владеење на правото и правда за сите, што треба да ...

Сопствениците може да си го земат Ќосето од Металски завод Тито

Скопје инфо - 22.02.2018

Споменикот на Андон Јанев-Ќосето, кој во утринските часови беше однесен во магацин во Металскиот завод Тито, чека сопствениците да дојдат по него. Споменикот ќе се чува таму определено време, со можност сопствениците да дојдат и да си го земат.

Отстранет споменикот на Андон Јанев-Ќосето

еМагазин - 22.02.2018

Синоќа од пред Врховниот суд е отстранет споменикот на контраверзниот Андон Јанев-Ќосето. Споменикот на Андон Јанев-Ќосето беше поставен пред Врховниот суд во 2014 година како донација на Здружението за духовно обединување на Сетинци, Попадинци и ...

Ликвидиран споменикот на Ќосето од пред Судот

Фактор - 22.02.2018

Власта го острани првиот споменик од контроверзниот проект Скопје 2014. Како што беше подолго време најавувано од пред Судска палата во центарот на Скопје доцна во ноќта беше остранет споменикот на Андон Лазов Ќосето, еден од најпрочуените ...

Ќосето замина во историјата

CivilMedia - 22.02.2018

Граѓански новинар, до редакцијата на ЦИВИЛ Медиа испрати фотографија од симнувањето на споменикот на Андон Лазов Јанев, познат како Ќосето. Споменикот кој се наоѓаше пред судовите во Скопје е отстранет во раните утрински ...

Каде е однесен споменикот на Ќосето?

Фактор - 22.02.2018

Споменикот на Андон Јанев-Ќосето, кој во утринските часови беше однесен во магацин во Металскиот завод Тито, чека сопствениците да дојдат по него. Споменикот ќе се чува таму определено време, со можност сопствениците да дојдат и да си го земат.

Тргнат е првиот споменик на Скопје 2014- Ќосето го спакуваа во камион!

Локално - 22.02.2018

Ноќеска е тргнат првиот споменик од СКОПЈЕ 2014. Како што се криеја кога беа поставувани спомениците од проектот „Скопје 2014″, под закрилата на ноќта, така ноќеска зад превезот на темницата , пред скоките судови , беше отстранет споменикот на ...

Го нема веќе Ќосето пред Врховниот суд (ВИДЕО)

Република - 22.02.2018

Доцна ноќеска од пред Врховниот суд е отстранет споменикот на Андон Ќосето. На социјалните мрежи објавија видеа од вадењето на споменикот. Ова е првиот од спомениците за кој е утврдено дека се незаконски поставени.

ФОТО: Споменикот на Ќосето синоќа отстранет од пред Врховен суд

Либертас - 22.02.2018

Споменикот на Андон Ќосето ноќеска е отстранет од пред Врховниот суд во центарот на Скопје. Споменикот е однесен во магацините на Металски завод Тито. Налогот за негово отстранување го издал градежниот инспекторат на општина Центар по извршениот ...

Јовановски: Само Талибанците уриваа споменици

Вечер Прес - 22.02.2018

„Само Талибанците во Авганистан и радикалите на ИСИС во Сирија и во Ирак уриваа споменици. Нивната деструкција, невидена за 21 век ја осуди целиот цивилизиран свет. Истото што го правеа Талибанците и ИСИС во регионите зафатени од војна, го гледаме ...

Споменикот на Андон Ќосето ноќеска отстранет oд пред Врховниот суд

Канал 77 - 22.02.2018

Споменикот на Андон Ќосето ноќеска беше отстранет од пред Врховниот суд, во центарот на Скопје и пренесен во магацините на Металскиот завод Тито. Отстранувањето е извршено по налог на Град Скопје.

„Ќосето“ беше дивоградба!

CivilMedia - 22.02.2018

„По детално испитување на фактичката состојба, надлежните служби во општина Центар донесоа решение дека се работи за дивоградба. При увидот на овластениот градежен инспектор на општина Центар е констатирано дека спомен обележјето не е поставено на ...

Повеќе од пола милион евра за новото дрво кое ќе треба да го замени Ќосето

Скопје инфо - 22.02.2018

На местото каде што стоеше постамент со спомен обележје на Андон Јанев Ќосето ќе биде насадено дрво „за човекови права“ под кое ќе биде изгравиран Членот 10 од Општата повелба за човекови права на Обединетите нации, изјави градоначалникот на Град ...

Видео од отстранувањето на споменикот на Ќосето пред Врховниот суд

Локално - 22.02.2018

Споменикот на Андон Ќосето ноќеска е отстранет од пред Врховниот суд во центарот на Скопје. Споменикот е спакуван во камион и однесен во магацините на Металски завод Тито. Отстранувањето е направено во ноќните часови исто како и што беше скриено ...

Општина Центар: Споменикот на Ќосето отстранет зошто бил дивоградба

еМагазин - 22.02.2018

Во врска со отстранувањето на споменикот на Андон Јанев Ќосето од пред Врховниот суд во Скопје, општина Центар денеска соопшти дека по детално испитување на фактичката состојба, нивните надлежни служби донеле решение дека се работи за дивоградба.

Општина Центар: Споменикот на Ќосето беше дивоградба

Точка - 22.02.2018

Споменикот на Андон Јанев – Ќосето e отстранет од пред Врховниот суд затоа што беше дивоградба и не беше поставен на одобрената локација од страна на Град Скопје, велат од Општина Центар. Од таму наведуваат дека одлуката за поставување на споменикот ...

Започна размонтирањето на дел од спомениците во Скопје (Видео)

Бизнис Вести - 22.02.2018

Синоќа властите го отстранија спомен обележјето на Андон Ќосето, кој се наоѓаше пред зградата на Врховниот суд во Скопје. Дали ова е првиот чекор кон понатамошно отстранување на спомениците од проектот на претходната Влада “Скопје ...

Споменикот на Ќосето отстранет од пред Врховен суд

Мета - 22.02.2018

Споменикот на Андон Лазов Јанев – Ќосето ноќеска е отстранет од пред Врховниот суд во центарот на Скопје. Тој исто така беше поставен ноќе, помеѓу 6 и 7 септември 2014 година, исто така без најава.

Градот Скопје во 3 часот го отстрани споменикот на Ќосето – Тодор Петров запали свеќа

МК News - 22.02.2018

Рано утрово, без никаква најава и под засилено полициско обезбедување Град Скопје го отстрани споменикот на Андон Јанев – Ќосето, кој беше поставен пред Врховниот суд во Скопје. Решението за отстранување на споменикот било издадено од надлежен ...

Јовановски: Само Талибанците уриваа споменици

Точка - 22.02.2018

„Само Талибанците во Авганистан и радикалите на ИСИС во Сирија и во Ирак уриваа споменици. Нивната деструкција, невидена за 21 век ја осуди целиот цивилизиран свет. Истото што го правеа Талибанците и ИСИС во регионите зафатени од војна, го гледаме ...

ВМРО-ДПМНЕ: Само Талибанците, ИД и СДСМ уриваат споменици

Локално - 22.02.2018

Истото што го правеа Талибанците и Исламска држава во регионите зафатени од војна, го гледаме денес во Македонија, во срцето на Европа, од страна на СДСМ, изјави денеска пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Крсто Јовановски, реагирајќи на отстранувањето на ...

СДСМ: За поздравување е ставањето крај на самоволието и бесправното поставување објекти и споменици во Скопје

iPortal - 22.02.2018

Отстратнувањето на т.н. споменик на Андон Лазов Јанев-Ќосето, дивоградба бесправно поставена од страна на претходната градска власт предводена од ВМРО-ДПМНЕ, става крај на самоволието и незаконитоста во поставувањето објекти и споменици во Скопје.

Споменикот на Ќосето ноќеска е тргнат од пред судовите

Тера - 22.02.2018

Андон Јанев-Ќосето, како што дојде излеан во бронза пред Комплексот судови во Скопје , на ист начин и си замина. Тој ноќеска беше дислоциран и качен со кревалка во камион. Ова е првиот од спомениците за кој е утврдено дека се незаконски поставени.

Отстранет споменикот на Ќосето

iPortal - 22.02.2018

Отстранет е споменикот на Андон Ќосето од пред Врховниот суд во Скопје. На истиот начин како што беше поставен, така и е отстранет, во ноќ! Отстранувањето е извршено од службите на општина Центар откако е утврдено дека немало решение за негово ...

Тодор Петров му запали свеќа на Ќосето

Република - 22.02.2018

Претседателот на Светскиот македонски конгрес (СМК) утрово запали свеќа на местото каде до вчера се наоѓаше споменикот на Андон Ќосето, објави „ Плусинфо“ . Споменикот на Ќосето од пред Врховниот суд беше отстранет доцна синоќа, а утрово на тоа ...

СДСМ: Дрвото на човековите права на местото на Ќосето е потврда на заложбата за владеење на правото на сите

Sky - 22.02.2018

Засадувањето на Дрвото на човековите права на местото на споменикот на една негативна, односно контроверзна личност, е потврда на заложбата на демократските, прогресивни сили во општеството за владеење на правото и правда за сите, што треба да ...

Реакции на твитер: А, што правиме со спомениците во Чаир?

Скопје инфо - 22.02.2018

Споменикот на Андон Јанев-Ќосето утрово е тргнат од тревникот кај крстосницата на Врховниот суд во Скопје. Ова е еден од петте споменици кои Град Скопје ги постави на 7 септември 2014 на различни локации, а кои ги доби како донација од Здружението ...

Мицковски: Ќе дојде ден кога споменикот повторно ќе биде поставен

Локално - 22.02.2018

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ со реакција за отстранувањето на споменикот на Андон Ќосето. Тој вели дека овој чин удира по достоинството на граѓаните. “Рушењето на споменици, секако не е активност со која се занимава една просперитетна влада чии ...

Тодор Петров запали свеќа пред тргнатиот споменик на Ќосето

Локално - 22.02.2018

Споменикот на „чистачот “на ВМРО Андон Јанев-Ќосето е симнат, спакуван во камион и сместен во магацин во хангарите на МЗТ Тито. Во црни темници како што беше поставен така беше и симнат . По медиумите бројни коментари на одобрување и негирање на ...

Мицковски вети дека ќе го врати Ќосето

Фактор - 22.02.2018

Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицковски реагираше на отстранувањето на споменикот на Андон Ќосето. Мицковски вети негово враќање на вистинското место. Според него, овој чин удира по достоинството на македонските граѓани.

За „Гинко“ дрва Град Скопје ќе потроши 650.000 евра

Вечер Прес - 22.02.2018

Град Скопје ќе набави дрва од видот „Гинко" во вредност од 650.000 евра. Дрвата ќе се набавуваат преку јавна набавка во соработка со Министерството за животна средина и ЈП „Паркови и зеленило.

Град Скопје: Ќосето го тргнавме рано наутро за да не се загрози сообраќајот

Скопје инфо - 22.02.2018

Споменикот на Ќосето беше тргнат рано утрово околу 5 часот од пред Врховниот суд, за да не се загрози безбедноста во сообраќајот. Ова го велат од Град Скопје за Сакамдакажам , за споменикот кој беше тргнат доцна синоќа.

Шилегов: Започнува процесот на справување со проектот “Скопје 2014”

iPortal - 22.02.2018

Екипи на Градот Скопје за да не предизвикаат застој во одвивањето на сообраќајот на една од најфреквентните крстосници кај Врховниот суд, утрово го отстранија бесправно поставениот споменик на Андон Лазов Јанев – Ќосето.

Тодор Петров запали свеќа за Ќосето

Фактор - 22.02.2018

Тодор Петров од Светскиот македонски конгрес се чини дека е единствениот кој денеска се побуни за дислоцирањето на споменикот на Андон Јанев Лазев Ќосето од пред судската палата во Скопје.

Општина Центар: Спомен обележјето на Андон Јанев-Ќосето е дивоградба

iPortal - 22.02.2018

Во текот на ноќта од пред Врховниот суд, во центарот на Скопје, е отстранет споменикот на Андон Јанев Ќосето. По детално испитување на фактичката состојба, надлежните служби во општина Центар донесоа решение дека се работи за дивоградба.

Инспекторот кој го потпишал решението за дислоцирање на Ќосето бил на истата позиција и кога споменикот бил поставен

Локално - 22.02.2018

Решението со кое е утврдено дека споменикот на Ќосето е дивоградба и наредбата за дислоцирање се од пред три дена и ја потпишал градежниот инспектор во општина Центар Милан Пижула, кој истата функција ја вршеше и во 2014-та кога беше поставен ...

Општина Центар: Споменикот на Ќосето беше дивоградба

Локално - 22.02.2018

Во врска со отстранувањето на споменикот на Андон Јанев Ќосето од пред Врховниот суд во Скопје, општина Центар денеска соопшти дека по детално испитување на фактичката состојба, нивните надлежни служби донеле решение дека се работи за дивоградба.

(Фото) Град Скопје: Дрвото кај споменикот на Ќосето ќе чини 5.000 денари

Вечер Прес - 22.02.2018

Дрвото Гинко кое ќе биде посадено на местото каде досега се наоѓаше споменикот на Ќосето, ќе биде дел од вкупната набавка за разеленување на главниот град, а само тој садник се очекува да чини околку 5.000 денари, информираат од Град Скопје.

За „Гинко“ дрва Град Скопје ќе потроши 650 илјади евра

Либертас - 22.02.2018

Град Скопје ќе набави дрва од видот „Гинко“ во вредност од 650.000 евра. Дрвата ќе се набавуваат преку јавна набавка во соработка со Министерството за животна средина и ЈП „Паркови и зеленило.

Инспекторот кој го потпишал решението за дислоцирање на Ќосето бил на истата позиција и кога споменикот бил поставен

Република - 22.02.2018

Решението со кое е утврдено дека споменикот на Ќосето е дивоградба и наредбата за дислоцирање се од пред три дена и ја потпишал градежниот инспектор во општина Центар Милан Пижула, кој истата функција ја вршеше и во 2014-та кога беше поставен ...

За дрвта што ќе се садат на местото на Ќосето, Град Скопје ќе потроши 650 илјади евра

Република - 22.02.2018

Град Скопје ќе набави дрва од видот „Гинко“ во вредност од 650.000 евра. Дрвата ќе се набавуваат преку јавна набавка во соработка со Министерството за животна средина и ЈП „Паркови и зеленило.

Споменикот на Ќосето отстранет од пред Врховен суд...

Н.Македонија - 22.02.2018

Споменикот на Ќосето отстранет од пред Врховен суд Споменикот на Андон Ќосето ноќеска е отстранет од пред Врховниот суд во центарот на Скопје. Споменикот е однесен во магацините на Металски завод Тито.

Општина Центар: Споменикот на Ќосето беше дивоградба...

Н.Македонија - 22.02.2018

Општина Центар: Споменикот на Ќосето беше дивоградба По детално испитување на фактичката состојба, надлежните служби донесоа решение дека се работи за дивоградба, соопштија денеска од општина Центар во врска со отстранувањето на споменикот на Андон ...

Шилегов: Почнува процесот на демонтирање на проектот „Скопје 2014“...

Н.Македонија - 22.02.2018

Шилегов: Почнува процесот на демонтирање на проектот „Скопје 2014“ Во Градот Скопје нема понатаму да се толерира незаконитоста и недозволеното постапување и почнува процесот на справување со проектот „Скопје 2014“.

ВМРО ДПМНЕ: Само Талибанци, ИСИС и СДСМ уриваат споменици

AKO - 22.02.2018

,,Само Талибанците во Авганистан и радикалите на ИСИС во Сирија и во Ирак уриваа споменици. Нивната деструкција, невидена за 21 век ја осуди целиот цивилизиран свет. Истото што го правеа Талибанците и ИСИС во регионите зафатени од војна, го гледаме ...

Општина Центар: Споменикот на Ќосето беше дивоградба

Денар - 22.02.2018

Во врска со отстранувањето на споменикот на Андон Јанев – Ќосето од пред Врховниот суд во Скопје, општина Центар денеска соопшти дека по детално испитување на фактичката состојба, нивните надлежни служби донеле решение дека се работи за дивоградба.

Шилегов: Почнува процесот на демонтирање на проектот „Скопје 2014“

Денар - 22.02.2018

Во Градот Скопје нема понатаму да се толерира незаконитоста и недозволеното постапување и почнува процесот на справување со проектот „Скопје 2014“. Сите досега изведени самоволни активности на претходната власт во градот ќе бидат соодветно законски ...

Шилегов: Започнува справувањето со незаконските градби од Скопје 2014

AKO - 22.02.2018

,,Екипи на Градот Скопје за да не предизвикаат застој во одвивањето на сообраќајот на една од најфреквентните крстосници кај Врховниот суд, утрово го отстранија бесправно поставениот споменик на Андон Лазов Јанев – Ќосето.

Шилегов: Почнува процесот на демонтирање на проектот „Скопје 2014“

Идивиди - 22.02.2018

Во Градот Скопје нема понатаму да се толерира незаконитоста и недозволеното постапување и почнува процесот на справување со проектот „Скопје 2014“. Сите досега изведени самоволни активности на претходната власт во градот ќе бидат соодветно законски ...

СДСМ: На местото на Ќосето ќе биде засадено Дрво на човековите права

AKO - 22.02.2018

,,Отстратнувањето на т.н. споменик на Андон Лазов Јанев-Ќосето, дивоградба бесправно поставена од страна на претходната градска власт предводена од ВМРО-ДПМНЕ, става крај на самоволието и незаконитоста во поставувањето објекти и споменици во Скопје.

Споменикот на Ќосето ноќеска е тргнат од пред судовите

AKO - 22.02.2018

Андон Јанев-Ќосето, како што дојде излеан во бронза пред Комплексот судови во Скопје , на ист начин и си замина. Тој ноќеска беше дислоциран и качен со кревалка во камион. Ова е првиот од спомениците за кој е утврдено дека се незаконски поставени.

Општина Центар: Споменикот на Ќосето беше дивоградба

Идивиди - 22.02.2018

Во врска со отстранувањето на споменикот на Андон Јанев Ќосето од пред Врховниот суд во Скопје, општина Центар денеска соопшти дека по детално испитување на фактичката состојба, нивните надлежни служби донеле решение дека се работи за дивоградба.

Општина Центар: Споменикот на Андон Јанев Ќосето беше дивоградба

AKO - 22.02.2018

Во текот на ноќта од пред Врховниот суд, во центарот на Скопје, е отстранет споменикот на Андон Јанев Ќосето. По детално испитување на фактичката состојба, надлежните служби во општина Центар донесоа решение дека се работи за дивоградба.