TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Единствена Македонија: Заев наместо подобар живот, од ЕУ носи само хомосексуализам и дрога

Макфакс - 30.06.2019

Наместо подобар живот, марионетскиот премиер Заев од НАТО и ЕУ носи само лоши работи, како, хомосексуализам, дрога, проституција, секојдневни убиства, грабеж на народни пари, безаконие, криминал и корупција, велат од партијата Единствена Македонија ...

Единствена Македонија: Заев од НАТО и ЕУ носи само лоши работи – хомосексуализам, дрога, проституција

А1 On - 30.06.2019

„Марионетскиот премиер Зоран Заев секојдневно ја бомбардира јавноста дека Македонија отвора светла страница и економски напредок, се доближува до НАТО и ЕУ од каде ќе се истурат милијарди евра во Македонија и сите ќе бидат среќни и весели.

Единствена Македонија: Заев наместо подобар живот, од ЕУ носи само хомосексуализам и дрога

24Инфо - 30.06.2019

Наместо подобар живот, марионетскиот премиер Заев од НАТО и ЕУ носи само лоши работи, како, хомосексуализам, дрога, проституција, секојдневни убиства, грабеж на народни пари, безаконие, криминал и корупција, велат од партијата Единствена Македонија ...

Единствена Македонија: Заев наместо подобар живот, од ЕУ носи само хомосексуализам и дрога

Точка - 30.06.2019

Наместо подобар живот, марионетскиот премиер Заев од НАТО и ЕУ носи само лоши работи, како, хомосексуализам, дрога, проституција, секојдневни убиства, грабеж на народни пари, безаконие, криминал и корупција, велат од партијата Единствена Македонија ...

Единствена Македонија: Заев наместо подобар живот, од НАТО и ЕУ носи само лоши работи – хомосексуализам, дрога, ...

Скопје1 - 30.06.2019

„Марионетскиот премиер Зоран Заев секојдневно ја бомбардира јавноста дека Македонија отвора светла страница и економски напредок, се доближува до НАТО и ЕУ од каде ќе се истурат милијарди евра во Македонија и сите ќе бидат среќни и весели.

Заев може да раководи со финансии до септември в година

Независен - 29.06.2019

Премиерот Зоран Заев нема намера да раководи со Министерството за финансии во техничката влада што, согласно со Изборниот законик и законот за Влада, треба да се формира сто дена пред одржување парламентарни избори.

ВМРО-ДПМНЕ: Единствен кој е симбол за криминал и корупција е Зоран Заев и СДСМ

Нетпрес - 29.06.2019

Единствен кој е симбол за криминал и корупција е Зоран Заев и СДСМ, ова преку реакција го истакнуваар од ВМРО-ДПМНЕ. Зоран Заев е единствен премиер во Европа кој неколкукратно е аболициран за криминал.

ВМРО-ДПМНЕ: Единствен кој е симбол за криминал и корупција е Зоран Заев и СДСМ

Курир - 29.06.2019

Единствен кој е симбол за криминал и корупција е Зоран Заев и СДСМ, ова преку реакција го истакнуваар од ВМРО-ДПМНЕ. -Зоран Заев е единствен премиер во Европа кој неколкукратно е аболициран за криминал.

Мицкоски: Ќе победиме дури и ако Кочо Анѓушев уште утре стане технички премиер, а Заев министер за финансии

Република - 29.06.2019

Подготвени сме да го направиме тоа што го рече пратеникот Антонијо Милошоски во Собранието – да му ги исполниме двете желби на Зоран Заев, а биде министер за финансии така што ќе си даде оставка од премиерското место и да организираме за сто дена од ...

ВМРО-ДПМНЕ: Целата влада на Заев е криминална, време е СДСМ да си замине

24Инфо - 29.06.2019

Единствен кој е симбол за криминал и корупција е Зоран Заев и СДСМ. Зоран Заев е единствен премиер во Европа кој неколкукратно е аболициран за криминал, се вели во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ како реакција на соопштението на СДСМ кое се однесуваше на ...

Заев ќе остане на раководната функција во Министерството за финансии до изборот на техничка влада

Сител - 28.06.2019

Немам конкретен план, но веројатно не подоцна од тогаш кога заедно сите ќе одлучиме дека одиме на избори, a тоа е секако 100 дена пред редовни избори кога се формира техничка влада. Ако вашиот претседател е слободен за избори и јас ќе бидат слободен ...

Заев: Со Министерството за финансии ќе раководам до формирањето техничка влада

Канал5 - 28.06.2019

Заев ќе раководи со Министерството за финансии до формирањето на техничката влада, одговори премиерот на пратеничко прашање во Собранието. Премиерот Зоран Заев ќе раководи со министерството за финансии до формирање на техничка влада односно 100 дена ...

Заев ќе остане на раководната функција во Министерството за финансии до изборот на техничка влада

Канал5 - 28.06.2019

Немам конкретен план, но веројатно не подоцна од тогаш кога заедно сите ќе одлучиме дека одиме на избори, a тоа е секако 100 дена пред редовни избори кога се формира техничка влада. Ако вашиот претседател е слободен за избори и јас ќе бидат слободен ...

Канибализмот на Заев

Deutsche Welle - 28.06.2019

Во хиперактивизмот и канибализмот на Заев не се наѕира пристап кој може да нѐ извади од партиските логики и неказнивост на корупцијата, клиентелизмот, криминалот и непотизмот. Колумна на Ивор Мицковски.

Заев ќе остане на чело на Финансии до изборот на техничка влада

Press24 - 28.06.2019

Немам конкретен план, но веројатно не подоцна од тогаш кога заедно сите ќе одлучиме дека одиме на избори, a тоа е секако 100 дена пред редовни избори кога се формира техничка влада. Ако вашиот претседател е слободен за избори и јас ќе бидат слободен ...

Заев ќе раководи во Финансии до изборот на техничка влада

+инфо - 28.06.2019

Немам конкретен план, но веројатно не подоцна од тогаш кога заедно сите ќе одлучиме дека одиме на избори, a тоа е секако 100 дена пред редовни избори кога се формира техничка влада. Ако вашиот претседател е слободен за избори и јас ќе бидат слободен ...

Единствена Македонија: НАТО и ЕУ го гарантираат беззаконието на инсталираната власт на Заев во Скопје

А1 On - 28.06.2019

Устата на Зоран Заев е полна со демократија, владеење на правото, европски вредности за одговорност, чесност, моралност. И навистина, во земји – членки на Европската Унијата почесто гледаме како премиери и министри си даваат оставки за најбанални ...

Заев ќе остане на раководната функција во Министерството за финансии до изборот на техничка влада

Либертас - 28.06.2019

Немам конкретен план, но веројатно не подоцна од тогаш кога заедно сите ќе одлучиме дека одиме на избори, a тоа е секако 100 дена пред редовни избори кога се формира техничка влада. Ако вашиот претседател е слободен за избори и јас ќе бидат слободен ...

Заев ќе остане на раководната функција во Министерството за финансии до изборот на техничка влада

ММС - 28.06.2019

Немам конкретен план, но веројатно не подоцна од тогаш кога заедно сите ќе одлучиме дека одиме на избори, a тоа е секако 100 дена пред редовни избори кога се формира техничка влада. Ако вашиот претседател е слободен за избори и јас ќе бидат слободен ...

Заев ќе раководи со Финансии до изборот на техничка влада

24Инфо - 28.06.2019

Немам конкретен план, но веројатно не подоцна од тогаш кога заедно сите ќе одлучиме дека одиме на избори, a тоа е секако 100 дена пред редовни избори кога се формира техничка влада. Ако вашиот претседател е слободен за избори и јас ќе бидат слободен ...

Што уште треба да се случи за Заев да поднесе оставка?

Република - 28.06.2019

Устата на Зоран Заев е полна со демократија, владеење на правото, европски вредности за одговорност, чесност, моралност. И навистина, во земји – членки на Европската Унијата почесто гледаме како премиери и министри си даваат оставки за најбанали ...

Заев ќе остане на раководната функција во Министерството за финансии до изборот на техничка влада

Локално - 28.06.2019

Немам конкретен план, но веројатно не подоцна од тогаш кога заедно сите ќе одлучиме дека одиме на избори, a тоа е секако 100 дена пред редовни избори кога се формира техничка влада. Ако вашиот претседател е слободен за избори и јас ќе бидат слободен ...

(ВИДЕО) Заев: Максимално се посветуваме на бенефитите за граѓаните, со сериозни, крупни рационални одлуки во ...

Бриф - 28.06.2019

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, во завршното обраќање на собраниската седница за избор на членови на Владата порача дека во услови кога државата до крајот на годината очекува влез во НАТО и почеток на ...

Заев: Со Министерството за финансии ќе раководам до формирањето техничка влада

Локално - 28.06.2019

Заев ќе раководи со Министерството за финансии до формирањето на техничката влада, одговори премиерот на пратеничко прашање во Собранието. Премиерот Зоран Заев ќе раководи со министерството за финансии до формирање на техничка влада односно 100 дена ...

Заев ќе раководи со финасии до избори

Република - 28.06.2019

Премиерт Зоран Заев нема конкретен план до кога ќе биде раководител на Министерството за финансии. Ова тој го посочи на денешната собраниска седница, одговарајќи на пратеничко прашање поставено од пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ Лилјана Кузмановска.

Заев одговори до кога планира да раководи со министерството за финансии

ТВ21 - 28.06.2019

Денеска на седницата за пратенички прашања во Собранието, Зоран Заев беше прашан до кога планира да раководи со министерството за финансии. Еве го одговорот на ...

Актуелни теми во фокусот на пратениците- Спасовски за Љуботен, Заев за Зафировски и пак за финансии

Вечер Прес - 28.06.2019

Министерскиот потпис на Зоран Заев во финансии, по дводневната расправа за реконструкцијата на владата, тема и на јунските пратенички прашања. Позицијата министер за финансии останува празна, откако премиерот Зоран Заев ја повлече кандидатурата, но ...

Заев ќе остане на раководната функција во Министерството за финансии до изборот на техничка влада

еМагазин - 28.06.2019

Немам конкретен план, но веројатно не подоцна од тогаш кога заедно сите ќе одлучиме дека одиме на избори, a тоа е секако 100 дена пред редовни избори кога се формира техничка влада. Ако вашиот претседател е слободен за избори и јас ќе бидат слободен ...

Заев ќе раководи и со Министерство за финансии – до избори

Expres - 28.06.2019

Одговарајќи на пратеничко прашање за тоа до кога ќе биде рководител за финансии, на прашање поставено од пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ Лилјана Кузмановска, премиерот Зоран Заев рече дека нема конкретен план.

Собрание: Премиерот Заев објави дека ќе биде министер за финансии до 100 дена пред избори

Денешен - 28.06.2019

Немам конкретен план, но веројатно не подоцна од тогаш кога заедно сите ќе одлучиме дека одиме на избори, а тоа е секако 100 дена пред редовни избори кога се формира техничка влада. Ако вашиот претседател е слободен за избори и јас ќе бидат слободен ...

Заев: Немам конкретен план, најверојатно ќе раководам со финансии до изборот на техничка влада

MakPress - 28.06.2019

Немам конкретен план, но веројатно не подоцна од тогаш кога заедно сите ќе одлучиме дека одиме на избори, a тоа е секако 100 дена пред редовни избори кога се формира техничка влада. Ако вашиот претседател е слободен за избори и јас ќе бидат слободен ...

Единствена Македонија : Што уште треба да се случи за Заев да поднесе оставка?

Скопје1 - 28.06.2019

Устата на Зоран Заев е полна со демократија, владеење на правото, европски вредности за одговорност, чесност, моралност. И навистина, во земји – членки на Европската Унијата почесто гледаме како премиери и министри си даваат оставки за најбанали ...

ЕМ: Што уште треба да се случи за Заев да поднесе оставка

MakPress - 28.06.2019

Устата на Зоран Заев е полна со демократија, владеење на правото, европски вредности за одговорност, чесност, моралност. И навистина, во земји - членки на Европската Унијата почесто гледаме како премиери и министри си даваат оставки за најбанали ...

Заев: Немам намера да останам министер во техничката влада пред избори (ВИДЕО)

PressingTV - 28.06.2019

Претседателот на Владата Зоран Заев,денеска во Собранието на Република Северна Македонија, одговараше напратенички прашања. Т ој ги разреши дилемите што Пресинг ТВ прв ги отвори , дали со назначувањето да раководи со министерството за финансии си ...

(ВИДЕО) Заев: Максимално се посветуваме на бенефитите за граѓаните, со сериозни, крупни рационални одлуки во ...

iPortal - 28.06.2019

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, во завршното обраќање на собраниската седница за избор на членови на Владата порача дека во услови кога државата до крајот на годината очекува влез во НАТО и почеток на ...

Заев верува дека новите министри ќе ги продолжат политиките кои даваат резултати

Сител - 27.06.2019

Премиерот Зоран Заев на почетокот на денешната собраниска седница, на чиј на дневен ред е изборот на новите министри, изрази уверување дека предложените министри ќе ги продолжат успешните политики во областа на земјоделството, културата, животната ...

Заев верува дека новите министри ќе ги продолжат политиките кои носат резултати

МКД - 27.06.2019

Премиерот Зоран Заев на почетокот на денешната собраниска седница, на чиј на дневен ред е изборот на новите министри, изрази уверување дека предложените министри ќе ги продолжат успешните политики во областа на земјоделството, културата, животната ...

Димовски: Заев е во тотален хаос, а со тоа ја турка и државата во калта во која самиот се валка

Сител - 27.06.2019

Дозволете хронолошки да ги разјасниме сите апсурди во кои западна Заев во едно деноноќие. Зоран Заев е во тотален хаос, а со тоа ја турка и државата во калта во која самиот се валка. Прво кажува – Јас влегувам во последната фаза само во конечната ...

Димовски: Заев е во тотален хаос, а со тоа ја турка и државата во калта во која самиот се валка

Канал5 - 27.06.2019

Дозволете хронолошки да ги разјасниме сите апсурди во кои западна Заев во едно деноноќие. Зоран Заев е во тотален хаос, а со тоа ја турка и државата во калта во која самиот се валка. Прво кажува – Јас влегувам во последната фаза само во конечната ...

Заев верува дека новите министри ќе ги продолжат политиките кои даваат резултати

Канал5 - 27.06.2019

Премиерот Зоран Заев на почетокот на денешната собраниска седница, на чиј на дневен ред е изборот на новите министри, изрази уверување дека предложените министри ќе ги продолжат успешните политики.

Заев верува дека новите министри ќе ги продолжат политиките кои даваат резултати

24 Вести - 27.06.2019

Премиерот Зоран Заев на почетокот на денешната собраниска седница, на чиј на дневен ред е изборот на новите министри, изрази уверување дека предложените министри ќе ги продолжат успешните политики во областа на земјоделството, културата, животната ...

Димовски: Заев е во тотален хаос, а со тоа ја турка и државата во калта во која самиот се валка

24 Вести - 27.06.2019

„Зоран Заев е во тотален хаос, а со тоа ја турка и државата во калта во која самиот се валка. Прво кажува – Јас влегувам во последната фаза само во конечната реализација на програмските определби.

Собранието ќе гласа за новите министри

24 Вести - 27.06.2019

Со дел од ново предложените министри во собраниските клупи, жестока расправа и остри реплики и контрареплики денеска во Законодавниот дом продолжи 103- тата собраниска седница за владината реконструкција.

Мицкоски: Со Заев зборот не важи туку „лажи"

Press24 - 27.06.2019

Христијан Мицкоски се огласи на Фејсбук по одлуката на Заев да се повлече од идејата да биде министер за финансии. - Повлекувањето на предлогот Зоран Заев покрај премиер, лидер на СДСМ да биде и министер за финансии не е затоа што е премногу чесен ...

(ВИДЕО) Димовски: Заев повлекувањето не го направи оти е чесен, туку затоа што беше фатен во кршење на законот

А1 On - 27.06.2019

„Зоран Заев е во тотален хаос, а со тоа ја турка и државата во калта во која самиот се валка. Дозволете хронолошки да ги разјасниме сите апсурди во кои западна Заев во едно деноноќие. Прво кажува – Јас влегувам во последната фаза само во конечната ...

Заев за новите министри: Ќе градат едно општество за сите

Press24 - 27.06.2019

Премиерот Зоран Заев на почетокот на денешната собраниска седница, на чиј на дневен ред е изборот на новите министри, изрази уверување дека предложените министри ќе ги продолжат успешните политики во областа на земјоделството, културата, животната ...

Заев се откажа од намерата да ја чува државната каса

Н.Македонија - 27.06.2019

Премиерот Зоран Заев, на почетокот на вчерашната собраниска седница, на која требаше да биде изгласана реконструкција на Владата, објави дека го повлекува предлогот тој да биде назначен и за министер за финансии.

Заев верува дека новите министри ќе ги продолжат политиките кои даваат резултати

4NEWS - 27.06.2019

Премиерот Зоран Заев на почетокот на денешната собраниска седница, на чиј на дневен ред е изборот на новите министри, изрази уверување дека предложените министри ќе ги продолжат успешните политики во областа на земјоделството, културата, животната ...

Заев верува дека новите министри ќе ги продолжат политиките кои даваат резултати

ТВ21 - 27.06.2019

Премиерот Зоран Заев на почетокот на денешната собраниска седница, на чиј на дневен ред е изборот на новите министри, изрази уверување дека предложените министри ќе ги продолжат успешните политики во областа на земјоделството, културата, животната ...

Заев верува дека новите министри ќе ги продолжат политиките кои даваат резултати

1tv - 27.06.2019

Премиерот Зоран Заев на почетокот на денешната собраниска седница, на чиј на дневен ред е изборот на новите министри, изрази уверување дека предложените министри ќе ги продолжат успешните политики во областа на земјоделството, културата, животната ...

Мицкоски: Со Заев зборот не важи туку „лажи”

Вечер Прес - 27.06.2019

Христијан Мицкоски се огласи на Фејсбук по одлуката на Заев да се повлече од идејата да биде министер за финансии. – Повлекувањето на предлогот Зоран Заев покрај премиер, лидер на СДСМ да биде и министер за финансии не е затоа што е премногу чесен ...

Заев верува дека новите министри ќе ги продолжат политиките кои даваат резултати

Вечер Прес - 27.06.2019

Премиерот Зоран Заев на почетокот на денешната собраниска седница, на чиј на дневен ред е изборот на новите министри, изрази уверување дека предложените министри ќе ги продолжат успешните политики во областа на земјоделството, културата, животната ...

Димитар Димовски: Зоран Заев е во тотален хаос, а со тоа ја турка и државата во калта во која самиот се валка.

Опсервер - 27.06.2019

Дозволете хронолошки да ги разјасниме сите апсурди во кои западна Заев во едно деноноќие. Прво кажува – Јас влегувам во последната фаза само во конечната реализација на програмските определби.

Заев верува дека новите министри ќе ги продолжат политиките кои даваат резултати

Опсервер - 27.06.2019

Премиерот Зоран Заев на почетокот на денешната собраниска седница, на чиј на дневен ред е изборот на новите министри, изрази уверување дека предложените министри ќе ги продолжат успешните политики во областа на земјоделството, културата, животната ...

Заев верува дека новите министри ќе ги продолжат политиките кои даваат резултати

24Инфо - 27.06.2019

Премиерот Зоран Заев на почетокот на денешната собраниска седница, на чиј на дневен ред е изборот на новите министри, изрази уверување дека предложените министри ќе ги продолжат успешните политики во областа на земјоделството, културата, животната ...

Заев е уверен дека новиот министер за екологија ќе ја продолжи борбата на Дураку

Слободен Печат - 27.06.2019

Во однос на новото Министерство за политички систем и назначувањето на Садула Даураку за прв човек на ова министерство, Заев рече дека верува оти Дураку сериозно ќе ја презеде одговорноста за градење на едно општество за сите.

Заев верува дека новите министри ќе ги продолжат политиките кои даваат резултати

Независен - 27.06.2019

Премиерот Зоран Заев на почетокот на денешната собраниска седница, на чиј на дневен ред е изборот на новите министри, изрази уверување дека предложените министри ќе ги продолжат успешните политики во областа на земјоделството, културата, животната ...

Која е Елези: Заев ќе раководи со финансиите а Ширет е заменик министер

Република - 27.06.2019

Oткако премиерот Зоран Заев го повлече својот предлог истовремено да биде и министер за финансии, фактички прв човек во ова министерство ќе биде заменичката Ширет Елези.Но во јавноста малку се знае која е Елези.

Димовски: Заев сака спротивно на закон да стане министер и да се добере до народните пари

Курир - 27.06.2019

Зоран Заев е во тотален хаос, а со тоа ја турка и државата во калта во која самиот се валка, ова денеска на прес-конференција го истакна Димитар Димовски од ВМРО-ДПМНЕ. -Дозволете хронолошки да ги разјасниме сите апсурди во кои западна Заев во едно ...

Заев верува дека новите министри ќе ги продолжат политиките кои даваат резултати

Локално - 27.06.2019

Премиерот Зоран Заев на почетокот на денешната собраниска седница, на чиј на дневен ред е изборот на новите министри, изрази уверување дека предложените министри ќе ги продолжат успешните политики во областа на земјоделството, културата, животната ...

Шкариќ: Премиерот може да врши која било министерска функција, во иднина уставни измени за тоа

Фактор - 27.06.2019

Некои законски и уставни решенија се многу тврди и мора да се променат. Професорот по уставно право Светомир Шкариќ за Фактор вели дека можеби во иднина треба да се иницираат измени во концептот на Уставот, со што ќе и се овозможи поголема ...

Заев не стигна да го наследи Тевдовски

Независен - 27.06.2019

Премиерот Зоран Заев се „сопна“ пред самиот влез во зградата на Министерството за финансии. За малку недостигаше да стане и прв финансиер и да плати глоба од минимум 300 евра. Антикорупциската комисија, сепак, реагираше навреме и спречи премиерот и ...

Димовски: Сведоци сме на психолошкиот трилер „Зоран против Заев’

24Инфо - 27.06.2019

Димитар Димовски, Член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ на прес конференција рече дека премиерот Зоран Заев е во тотален хаос, а со тоа ја турка и државата во калта во која самиот се валка. -Дозволете хронолошки да ги разјасниме сите апсурди во кои западна Заев ...

Заев верува дека новите министри ќе ги продолжат политиките кои даваат резултати

MakPress - 27.06.2019

Премиерот Зоран Заев на почетокот на денешната собраниска седница, на чиј на дневен ред е изборот на новите министри, изрази уверување дека предложените министри ќе ги продолжат успешните политики во областа на земјоделството, културата, животната ...

Заев верува дека новите министри ќе ги продолжат политиките кои даваат резултати

еМагазин - 27.06.2019

Премиерот Зоран Заев на почетокот на денешната собраниска седница, на чиј на дневен ред е изборот на новите министри, изрази уверување дека предложените министри ќе ги продолжат успешните политики во областа на земјоделството, културата, животната ...

Зошто премиерот Заев се откажа од функцијата министер за Финансии?!

Бизнис Вести - 27.06.2019

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, вчера се обрати во Собранието на Република Северна Македонија, во врска со предлозите за разрешување членови на Владата на Република Северна Македонија и избор на членови на ...

Димовски: Заев сака спротивно на закон да стане министер

MakPress - 27.06.2019

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Димитар Димовски, Член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ Зоран Заев е во тотален хаос, а со тоа ја турка и државата во калта во која самиот се валка. Дозволете хронолошки да ги разјасниме сите апсурди во кои ...

Милошоски: Само на Белизе премиерот и е министер за финансии и е најспомнуван за корупција

iPortal - 27.06.2019

Само на Белизе премиерот е и министер за финансии и е најспомнуван за криминал и корупција, рече пратеникот Антонијо Милошоски. Милошоски потенцира дека во случај на болест или поради спреченост од друга причина, законот предвидува ...

Димовски: Противзаконски е било каква одлука да потпише Заев како министер за финансии

MakPress - 27.06.2019

На денешната собраниска седница за избор на новите министри опозицијата реагираше дека премиерот не смее да биде ниту вршител на должност министер. -Господинот Зоран Заев може само совети да дава но не и да потпишува одлуки, оти секој негов потпис ...

Која е Елези: Заев ќе раководи со финансиите а Ширет е заменик министер (ФОТО)

PressingTV - 27.06.2019

Oткако премиерот Зоран Заев го повлече својот предлог истовремено да биде и министер за финансии, фактички прв човек во ова министерство ќе биде заменичката Ширет Елези .Но во јавноста малку се знае која е Елези.

Милошоски: Само во Белизе премиерот е и министер за финансии, Заев: Не знам од каде толку знаете за Белизе

МКД - 26.06.2019

На собраниската седница на која треба да се гласа по предлозите за разрешување членови на Владата и за избор на нови министри, пратениците од опозицијата рекоа дека очекувале од премиерот Зоран Заев да слушнат зошто се сменети министрите.

Заев го повлече предлогот да раководи со Министерството за финансии, ќе ја врши функцијата до изборот на нов министер

Сител - 26.06.2019

Премиерот Зоран Заев на денешната 103. седница на Собранието, на која се расправа по реконструкцијата на Владата, го повлече предлогот во исто време да биде и министер за финансии. Заев појасни дека согласно овлатувастувањата со Законот за Влада, ќе ...

Заев го повлече предлогот, но сака да биде министер за финансии

Алсат-М - 26.06.2019

Премиерот Зоран Заев на денешната 103. седница на Собранието, на која се расправа по реконструкцијата на Владата, го повлече предлогот во исто време да биде и министер за финансии. Тој појасни дека согласно овлатувастувањата со Законот за Влада, ќе ...

Заев се откажа од Министерството за финансии, ќе го раководи само до изборот на нов министер

МКД - 26.06.2019

Премиерот Зоран Заев од собраниската говорница рече дека го повлекува предлогот да биде и министер за финансии иако Уставот и Законот за Влада го дозволуваат тоа, а со Министерството за финансии ќе раководи додека не се избере нов министер.

Заев го повлече предлогот да го преземе Министерството за финансии

Телма - 26.06.2019

Премиерот Зоран Заев го повлече предлогот да го преземе Министерството за финансии. По реакциите на опозицијата и ДКСК дека според закон премиерската и министерската функција се неспоиви, од собраниската говорница Заев соопшти дека поради дебатата ...

Заев: Ќе раководам со Министерството за финансии се додека не се избере министер

Фокус - 26.06.2019

Премиерот Зоран Заев на денешната седница им се заблагодари на министрите кои дадоа оставка, додавајќи дека ќе раководи со Министерството за финансии, се додека не биде избран министе. „Сакам да се заблагодарам на сите министри кои дадоа оставка и ...

Го повлекувам предлогот да бидам и министер за финансии, иако Уставот и законите го дозволуваат тоа, кажа Заев во ...

Сакам да кажам - 26.06.2019

Премиерот Зоран Заев од собраниската говорница на седницата за владината реконструкција кажа дека го повлекува предлогот да биде и министер за финансии. Тој кажа дека Уставот и Законот за Влада дозволуваат премиерот да биде и министер, но, како што ...

Заев кон опозицијата: Ќе ви одржам економска лекција!

Канал5 - 26.06.2019

Веќе неколку часа пратениците дебатираат за досега најголемата реконстуркција на Владата на Заев. Уште на почетокот, премиерот го повлече предлогот да биде и министер за финансии, откако претходно реагираа Антикорупциската комисија и опозицијата...

ДКСК: Заев не може да биде и премиер и министер за финансии

Телма - 26.06.2019

Со речиси еден час задоцнување почна собраниската седница на која се разрешуваат досегашни министри и на нивно место ќе дојдат нови. Оставките на министрите само се констатираат засега и не се образложуваат.

Премиерот Заев нема да биде формално министер за финансии, ама ќе ја врши должноста

Канал5 - 26.06.2019

Премиерот Зоран Заев го повлече предлогот да биде и министер за финансии. Антикорупциска комисија пред почетокот на собраниската седницата испратила известување во кое стои дека неговиот избор за министер е судир на интереси.

Ќе ви одржам економска лекција И тоа ќе ви донесе 4 нови години опозиција, им кажа Заев на Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ

Сакам да кажам - 26.06.2019

Собраниската расправа за реконструкција на Владата продолжи со барање од ВМРО-ДПМНЕ премиерот Зоран Заев да го повлече предлогот да биде и министер за финансии. „Јас нема да бидам министер.

За Белизе многу ви е познато, не знам од каде, му рече Заев на Милошоски по забелешката дека само таму премиерот е и ...

Сакам да кажам - 26.06.2019

Ако во иднина потпишете каков било документ како министер за финансии, а притоа таму си има заменик-министер Ширете Елези што го заменува министерот за финансии, вие Зоран Заев го кршите Законот за органите на државната управа, му кажа пратеникот од ...

Заев се повлече од намерата да биде и министер за финансии по реакцијата на опозицијата и ДКСК

Сител - 26.06.2019

Антикорупцинерите го предупредија Заев дека не може да биде и премиер и министер за финансии. Пред почетокот на денешната собраниска седница комисијата со допис ги извести пратениците дека според Законот за спречување корупција и судир на интерси ...

Милошоски: Имаме премиер кој ни самиот не знае дека не може да се предложи за министер

Фокус - 26.06.2019

Белизе е единствената земја во светот каде премиерот е и министер за финансии, но овој премиер е најспоменуван за криминал и корупција, рече пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски, на денешната владина седница каде се дебатира за реконструкција ...

Заев го повлече предлогот да раководи со Министерството за финансии, ќе ја врши функцијата до изборот на нов министер

Канал5 - 26.06.2019

Премиерот Зоран Заев на денешната 103. седница на Собранието, на која се расправа по реконструкцијата на Владата, го повлече предлогот во исто време да биде и министер за финансии. Заев појасни дека согласно овлатувастувањата со Законот за Влада, ќе ...

Заев „се спаси“ од министерството за финансии и глоба од 500 евра- ВМРО-ДПМНЕ се врати на Белизе

Телма - 26.06.2019

Законска бомба со европско знаменце, членот 44 од законот за спречување на корупцијата ја спречи намерата претседателот на владата да го води и министерството за финансии. До 19-ти јануари оваа година, Заев можел да биде и премиер и министер, но ...

Заев го повлече предлогот да раководи со Министерството за финансии, ќе ја врши функцијата до изборот на нов министер

24 Вести - 26.06.2019

Премиерот Зоран Заев на денешната 103. седница на Собранието, на која се расправа по реконструкцијата на Владата, го повлече предлогот во исто време да биде и министер за финансии. Заев појасни дека согласно овлатувастувањата со Законот за Влада, ќе ...

Заев ќе раководи со Министерството за финансии до изборот на нов министер

Нова ТВ - 26.06.2019

Премиерот Зоран Заев ја повлече кандидатурата за министер за финансии. По укажувањето на Антикорупциската комисија дека премиерската е неспоива со министерската функција, Заев рече дека ќе раководи со ова министерство само привремено до изборот на ...

Заев го повлекува предлогот да биде министер за финансии

Р.С.Европа - 26.06.2019

Премиерот Зоран Заев за време на денешната седница најави дека до Собранието ќе достави предлог за повлекување од негово назначување на функцијата министер за финансии. „Уставот и Законот за Влада дозволуваат премиерот да биде и министер.

Заев: Ветив економска лекција на ВМРО ДПМНЕ и ќе ја одржиме

Нова ТВ - 26.06.2019

Пратениците на ВМРО ДПМНЕ на собраниската расправа за реконструкција на Владата побараа од премиерот Заев да го повлече предлогот да биде и министер за финансии. „Зошто го менувате министерот за финансии, ако економијата е толку добра како што се ...

Премиерот Заев "се откажа" од Министерството за финансии

Р.С.Европа - 26.06.2019

Денеска претпладне во Собранието почнa седницата на која ќе се разрешат досегашни министри и на нивно место ќе дојдат нови. Ова е прва поголема реконструкција на владата откако неа ја раководи премиерот Зоран Заев.

Премиерот Заев се откажа од министерската позиција во финансии

24 Вести - 26.06.2019

Остра расправа на пратениците од власта и опозицијата во собранието за реконструкцијата на владата. По укажувањето на антикорупциската комисија, но и опозицијата за судир на интереси, премиерот Зоран Заев се премисли.

Владина реконструкција- Белизе, името и криминалот

Р.С.Европа - 26.06.2019

Предлогот за владина реконструкција на собраниската седница ја разжешти дебатата меѓу пратениците од СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ за тоа која власт била по криминална, а која била подобра за граѓаните.

Заев ќе раководи со министерството за финансии до изборот на нов министер

Press24 - 26.06.2019

Премиерот Зоран Заев на денешната 103. седница на Собранието, на која се расправа по реконструкцијата на Владата, го повлече предлогот во исто време да биде и министер за финансии. Заев појасни дека согласно овлатувастувањата со Законот за Влада, ќе ...

Мицкоски: Заев го повлече предлогот да биде Министер за финансии затоа што мора, а не дека е чесен

AKO - 26.06.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на својот Фејсбук профил објави статус поврзан со предлогот на Заев да биде министер за финансии , кој подоцна беше повлечен од самиот премиер.

Плусинфо: Заев се повлекува од позицијата Министер за финансии

Press24 - 26.06.2019

Премиерот Зоран Заев ќе го повлече предлогот истовремено да биде министер за финансии, дознава „Плусинфо“ од собраниски извори. Седницата за избор на нови членови на Владата требаше да почне во 11 часот, но сѐ уште не е почната токму поради оваа ...

Заев го повлече предлогот, но сепак ќе раководи со Mинистерството за финансии

Н.Македонија - 26.06.2019

Премиерот Зоран Заев го повлече предлогот тој да биде и министер за финансии, но сепак сака да раководи со Министерството до изборот на нов министер. – Уставот и Законот за Влада дозволуваат премиерот да е и министер, но кога е отворена дилемата и ...

(Видео) Заев ќе раководи со Министерството за финансии до изборот на нов министер

Макфакс - 26.06.2019

Премиерот Зоран Заев го истакна предлогот тој да биде и министер за финанасии, но сепак сака да раководи со Министерството до изборот на нов министер. „Уставот и Законот за Владата дозволуваат премиерот да е и министер, но кога е отворена дилемата и ...

(Видео) Милошоски: Само на Белизе премиерот и е министер за финансии и е најспомнуван за корупција

Макфакс - 26.06.2019

Само на Белизе премиерот е и министер за финансии и е најспомнуван за криминал и корупција, рече пратеникот Антонијо Милошоски. Милошоски потенцира дека во случај на болест или поради спреченост од друга причина, законот предвидува ...

Милошоски: Само во Белизе премиерот е и министер за финансии

+инфо - 26.06.2019

Само во Белизе премиерот е и министер за финансии, и воедно е најспоменуван за криминал, рече пратеникот Анонио Милошоски од собраниската говорница каде денеска се водеше жестока дебата во пресрет на гласањето за реконструкцијата на Владата.

Заев: Имаме видливи економски резултати, 2020 година ќе биде година на економијата

Press24 - 26.06.2019

Зоран Заев, денеска се обрати во Собранието, во врска со предлозите за разрешување членови на Владата на Македонија и избор на членови на Владата. Премиерот Заев рече дека врз основа на членот 94 од Уставот на Република Северна Македонија, како ...

Милошоски: Имаме премиер кој ни самиот не знае дека не може да се предложи за министер

Press24 - 26.06.2019

Белизе е единствената земја во светот каде премиерот е и министер за финансии, но овој премиер е најспоменуван за криминал и корупција, рече пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски, на денешната владина седница каде се дебатира за реконструкција ...

Заев го повлече предлогот, но сака да биде министер за финансии до изборот на нов

А1 On - 26.06.2019

Премиерот Зоран Заев го повлече предлогот тој да биде и министер за финансии. „Уставот и Законот за Влада дозволува премиерот да е и министер, но кога е отворена дилемата и дебатата во јавноста треба да ги слушаме Државната комисија за спречување ...

Заев ќе го повлече предлогот да биде министер за финансии

+инфо - 26.06.2019

Премиерот Зоран Заев ќе го повлече предлогот истовремено да биде министер за финансии, дознава Плусинфо од собраниски извори. Седницата за избор на нови членови на Владата требаше да почне во 11 часот, но сѐ уште не е почната токму поради оваа ...

Заев: Дадов налог на кабинетот да ја повлечат кандидатурата на Зоран Заев за Министер за финансии(видео)

AKO - 26.06.2019

Премиерот Зоран Заев на денешната седница на Собранието на која имаше експозе за реконструкцијата на владата, го повлече предлогот тој самиот да биде и министер за финансии и рече дека со овој ресор ќе раководи додека не биде избран нов ...

Заев потврди: Го повлекувам предлогот да бидам и министер за финансии

+инфо - 26.06.2019

Премиерот Зоран Заев, на почетокот на денешната седница во Собранието, како што објави Плусинфо, објави дека го повлекува предлогот тој да биде назначен и за министер за финансии. Тој рече дека Уставот и Законот за Влада, дозволуваат на премиерот да ...

Мицкоски: Со Заев зборот не важи, туку зборот лажи

+инфо - 26.06.2019

Повлекувањето на предлогот Зоран Заев покрај премиер, лидер на СДСМ да биде и министер за финансии не е затоа што е премногу чесен туку зошто законот е таков, напиша на Фејсбук лидерот на ВМРО-ДПМНе Христијан Мицкоски.

(ВИДЕО) Милошоски: Само во Белизе премиерот е и министер за финансии и е најспомнуван за корупција

А1 On - 26.06.2019

Само во Белизе премиерот е и министер за финанансии и е најспомнуван за криминал и корупција, рече пратеникот Антонијо Милошоски. Милошоски потенцира дека во случај на болест или поради спреченост од друга причина, законот предвидува ...

Милошоски: Само во Белизе премиерот е и министер за финансии и го знаат по криминал

Press24 - 26.06.2019

Жестока дебата се водеше денеска во Парламентот по повод гласањето за реконструкцијата на Владата. Премиерот Зоран Заев се повлече од идејата да биде и Премиер и министер за финансии, а обраќање и критика имаше Антонио Милошоски од ВМРО-ДПМНЕ.

Предлог на Милошоски: Заев да биде министер за финансии, Анѓушев премиер, а избори наесен ВИДЕО

+инфо - 26.06.2019

Претеникот Антонио Милошоски денеска предложи како да се разреши дилемата на премиерот Зоран Заев. Тој предложи Заев да биде министер за финансии, вицепремиерот Кочо Анѓушев технички премиер, а опозицијата да предложи свои министри за пржинска ...

Милошоски: Ова е дезориентираност на премиерот кој има 40 советници

+инфо - 26.06.2019

На денешната седница во Собранието каде се расправа за реконструкција на Владата, премиерот Зоран Заев најави дека иако законот и Уставот дозволуваат, тој сепак ќе го повлече предлогот да биде именуван за министер за финансии.

Како Заев ја ископа законската дупка за да биде и премиер и министер

А1 On - 26.06.2019

Дали премиерот Зоран Заев може привремено да ја извршува функцијата министер за финансии до изборот на нов и дали тоа е сива зона и правен вакуум кој донесе дилеми и кај правните експерти.

Заев го повлече предлогот да раководи со Министерството за финансии, ќе ја врши функцијата до изборот на нов министер

Скопје инфо - 26.06.2019

Премиерот Зоран Заев на денешната 103. седница на Собранието, на која се расправа по реконструкцијата на Владата, го повлече предлогот во исто време да биде и министер за финансии. Заев појасни дека согласно овлатувастувањата со Законот за Влада, ќе ...

Заев го повлече предлогот да раководи со Министерството за финансии, ќе ја врши функцијата до изборот на нов министер

ММС - 26.06.2019

Премиерот Зоран Заев на денешната 103. седница на Собранието, на која се расправа по реконструкцијата на Владата, го повлече предлогот во исто време да биде и министер за финансии. Заев појасни дека согласно овлатувастувањата со Законот за Влада, ќе ...

ЕВЕ ЗОШТО ЗАЕВ СЕ ПОВЛЕЧЕ: Не дека е чесен, законот е таков!

Курир - 26.06.2019

Пред јавноста, Зоран Заев на денешната собраниска седница за реконструкција на владата на СДСМ, сакаше да претстави слика дека е чесен политичар, па се повлекува предлогот тој освен премиер, да биде и министер за финансии.

Собранието расправа по предлозите за разрешување членови на Владата и за избор на нови министри

Опсервер - 26.06.2019

Пратениците од опозицијата попладнево во рамки на 103. седница на Собранието на која треба да се гласа по предлозите за разрешување членови на Владата и за избор на нови министри, истакнаа дека очекувале од премиерот Зоран Заев да слушнат зошто се ...

Премиерот Заев го повлече предлогот да раководи со Министерството за финансии, ќе ја врши функцијата до изборот на нов ...

Бриф - 26.06.2019

Премиерот Зоран Заев на денешната 103. седница на Собранието, на која се расправа по реконструкцијата на Владата, го повлече предлогот во исто време да биде и министер за финансии. Заев појасни дека согласно овлатувастувањата со Законот за Влада, ќе ...

Мицкоски: Се покажа дека со Заев „зборот не важи“

24Инфо - 26.06.2019

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на Фејсбук се огласи откако премиерот Зоран Заев го повлече предлогот да биде министер за финансии. -Повлекувањето на предлогот Зоран Заев покрај премиер, лидер на СДСМ да биде и министер за финансии не е ...

(ВИДЕО) Заев: Имаме видливи економски резултати, 2020 година ќе биде година на економијата

Либертас - 26.06.2019

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, денеска се обрати во Собранието на Република Северна Македонија, во врска со предлозите за разрешување членови на Владата на Република Северна Македонија и избор на членови на ...

Заев го повлече предлогот да раководи со Министерството за финансии, ќе ја врши функцијата до изборот на нов министер

Локално - 26.06.2019

Премиерот Зоран Заев на денешната 103. седница на Собранието, на која се расправа по реконструкцијата на Владата, го повлече предлогот во исто време да биде и министер за финансии. Заев појасни дека согласно овлатувастувањата со Законот за Влада, ќе ...

Заев вршител на должност во Министерството за финансии до изборот на нов министер

Centar - 26.06.2019

Премиерот Зоран Заев го истакна предлогот тој да биде и министер за финанасии, но сепак сака да раководи со Министерството до изборот на нов министер. „Уставот и Законот за Владата дозволуваат премиерот да е и министер, но кога е отворена дилемата и ...

Заев ќе го повлече предлогот да биде министер за финансии

Локално - 26.06.2019

Премиерот Зоран Заев ќе го повлече предлогот истовремено да биде министер за финансии, дознава Плусинфо од собраниски извори. Седницата за избор на нови членови на Владата требаше да почне во 11 часот, но сѐ уште не е почната токму поради оваа ...

Заев ќе го повлече предлогот да биде министер за финансии

Курир - 26.06.2019

Премиерот Зоран Заев ќе го повлече предлогот истовремено да биде министер за финансии, дознава Плусинфо од собраниски извори, пренесува Плусинфо . Седницата за избор на нови членови на Владата требаше да почне во 11 часот, но сѐ уште не е почната ...

Милошоски: Само во Белизе премиерот е и министер за финансии

Република - 26.06.2019

Пратениците од опозицијата попладнево во рамки на 103. седница на Собранието на која треба да се гласа по предлозите за разрешување членови на Владата и за избор на нови министри, истакнаа дека очекувале од премиерот Зоран Заев да слушнат зошто се ...

(ВИДЕО) Обраќање на премиерот Заев во Собранието: Имаме видливи економски резултати, ги активираме сите перформанси, ќе ...

Бриф - 26.06.2019

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, денеска се обрати во Собранието на Република Северна Македонија, во врска со предлозите за разрешување членови на Владата на Република Северна Македонија и избор на членови на ...

Заев го повлече предлогот да биде и министер за финансии

Точка - 26.06.2019

Премиерот Зоран Заев на почетокот на денешната седница во Собранието објави дека го повлекува предлогот тој да биде назначен и за министер за финансии. Тој рече дека Уставот и Законот за Влада, дозволуваат на премиерот да биде и министер, но сепак, ...

Собранието расправа по предлозите за разрешување членови на Владата и за избор на нови министри

Нетпрес - 26.06.2019

Пратениците од опозицијата попладнево во рамки на 103. седница на Собранието на која треба да се гласа по предлозите за разрешување членови на Владата и за избор на нови министри, истакнаа дека очекувале од премиерот Зоран Заев да слушнат зошто се ...

Плусинфо:Заев ќе го повлече предлогот да биде министер за финансии

ММС - 26.06.2019

Премиерот Зоран Заев ќе го повлече предлогот истовремено да биде министер за финансии, дознава Плусинфо од собраниски извори. Седницата за избор на нови членови на Владата требаше да почне во 11 часот, но сѐ уште не е почната токму поради оваа ...

Заев потврди: Го повлекувам предлогот да бидам и министер за финансии

Либертас - 26.06.2019

Премиерот Зоран Заев, на почетокот на денешната седница во Собранието објави дека го повлекува предлогот тој да биде назначен и за министер за финансии. Тој рече дека Уставот и Законот за Влада, дозволуваат на премиерот да биде и министер, но сепак, ...

Мицкоски: Да не беше трагично сигурно ќе беше смешно, се покажа дека со Заев зборот не важи, туку зборот лажи

Република - 26.06.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на својот Фејсбук профил објави статус поврзан со предлогот на Заев да биде министер за финансии. Повлекувањето на предлогот Зоран Заев покрај премиер, лидер на СДСМ да биде и министер за финансии не е ...

Собранието расправа по предлозите за разрешување членови на Владата и за избор на нови министри

24Инфо - 26.06.2019

Пратениците од опозицијата попладнево во рамки на 103. седница на Собранието на која треба да се гласа по предлозите за разрешување членови на Владата и за избор на нови министри, истакнаа дека очекувале од премиерот Зоран Заев да слушнат зошто се ...

Милошоски: Само во Белизе премиерот е и министер за финансии и е најспомнуван за корупција

Нетпрес - 26.06.2019

„Само во Белизе премиерот е и министер за финанансии и е најспомнуван за криминал и корупција, рече пратеникот Антонијо Милошоски од собраниската говорница. Тој потенцира дека во случај на болест или поради спреченост од друга причина, законот ...

Заев: Имаме видливи економски резултати, 2020 година ќе биде година на економијата

1tv - 26.06.2019

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, денеска се обрати во Собранието на Република Северна Македонија, во врска со предлозите за разрешување членови на Владата на Република Северна Македонија и избор на членови на ...

Милошоски: Само Белизе има премиер министер за финансии, Заев: Белизе е многу близок на ДПМНЕ

24Инфо - 26.06.2019

Претениците од ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски. Влатко Ѓорчев и Илија Димовски жестоко го критизираа премиерот Зоран Заев на денешната собраниска седница на која треба да бидат изгласани новите министри во Владата.

Заев ќе го повлече предлогот да биде министер за финансии

Либертас - 26.06.2019

Премиерот Зоран Заев ќе го повлече предлогот истовремено да биде министер за финансии, пренесува порталот Плусинфо повикувајќи се на собраниски извори. Седницата за избор на нови членови на Владата требаше да почне во 11 часот, но сѐ уште не е ...

Заев го повлече предлогот да биде и министер за финансии

Нетпрес - 26.06.2019

Премиерот Зоран Заев на почетокот на денешната седница во Собранието објави дека го повлекува предлогот тој да биде назначен и за министер за финансии. Тој рече дека Уставот и Законот за Влада, дозволуваат на премиерот да биде и министер, но сепак, ...

Мицкоски: Повлекувањето на Заев за да биде министер за финансии се покажа дека со Заев зборот не важи, туку зборот лажи

Курир - 26.06.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на својот Фејсбук профил објави статус поврзан со предлогот на Заев да биде министер за финансии. -Повлекувањето на предлогот Зоран Заев покрај премиер, лидер на СДСМ да биде и министер за финансии не е ...

Заев нека биде министер за финансии, Анѓушев технички премиер, а избори во октомври

Република - 26.06.2019

Претеникот од редовите на ВМРО – ДПМНЕ, Антонио Милошоски денеска од собраниската говорница предложи како да се разреши дилемата на премиерот Зоран Заев. Тој предложи Заев да биде министер за финансии, вицепремиерот Кочо Анѓушев технички премиер, а ...

Заев ќе раководи со Министерството за финансии додека не се избере министер

Пулс24 - 26.06.2019

На денешната седница премиерот Заев им се заблагодари на министрите кои дадоа оставка и додаде дека ќе раководи со Министерството за финансии, се додека не биде избран министер. – Сакам да се заблагодарам на сите министри кои дадоа оставка и им ...

„Уставот дозволува, но јас го повлекувам предлогот да бидам министер за финансии“, рече Заев

ТВ21 - 26.06.2019

Од Собраниската говорница премиерто Зоран Заев рече дека иако уставот го дозволува тоа сепак тој ќе го повлече предлогот за да биде министер за финансии. „Уставот и Законот за Влада дозволуваат премиерот да биде и министер.

Заев се повлече – Нема да биде министер за финансии

Слободен Печат - 26.06.2019

Тој ќе раководи со министерството за финансии до изборот на нов министер. Го повлекувам предлогот да бидам и министер за финансии, рече премиерот Зоран Заев предмалку од собраниската говорница.

Аникорупциска го предупреди Џафери: Заев не може да биде премиер и министер, се очекува Заев да го повлече предлогот

Слободен Печат - 26.06.2019

Законот за спречување на корупција, јасно вели дека функциите премиер и министер се неспоиви. Антикорупциската комисија преку допис до претседателот на Собранието, Талат Џафери, регира дека премиерот Зоран Заев не може истовремено да биде и министер ...

За Белизе многу ви е познато, не знам од каде, му рече Заев на Милошоски, откако тој му рече дека само таму премиерот е ...

Либертас - 26.06.2019

Ако во иднина потпишете каков било документ како министер за финансии, а притоа таму си има заменик-министер Ширете Елези што го заменува министерот за финансии, вие Зоран Заев го кршите Законот за органите на државната управа, му кажа пратеникот од ...

Заев го повлече предлогот да раководи со Министерството за финансии, ќе ја врши функцијата до изборот на нов министер

Опсервер - 26.06.2019

Премиерот Зоран Заев на денешната 103. седница на Собранието, на која се расправа по реконструкцијата на Владата, го повлече предлогот во исто време да биде и министер за финансии. Заев појасни дека согласно овлатувастувањата со Законот за Влада, ќе ...

Заев не смее да биде и премиер и министер, тоа е спротивно на законот – денеска ќе го повлече предлогот

ТВ21 - 26.06.2019

Премиерот Зоран Заев не смее да биде и премиер и министер за финансии како што тој најави по промените на Илинденска. Членот 44, став 2 од Законот за спречување на корупција, не дозволува спојување на функциите. Премиерот не смее да биде министер.

Заев: Го повлекувам предлогот да бидам и министер за финансии, иако уставот и законите го дозволуваат тоа

1tv - 26.06.2019

Премиерот Заев од Собранието изјави дека го повлекува предлогот да биде и министер за финансии. Тој кажа дека Уставот и Законот за Влада дозволуваат премиерот да биде и министер, но, како што рече, кога е отворена дилема и дебата, треба да се ...

„Плусинфо“: Заев ќе го повлече предлогот да биде и министер за финансии

365 - 26.06.2019

Премиерот Зоран Заев ќе го повлече предлогот самиот тој да биде и министер финансии, објави „Плусинфо“ , повикувајќи се на собраниски избори. Седницата за разрешување на старите и избор на новите министри беше закажана за во 11 часот, но почна пред ...

Заев ќе биде министер за финансии се додека не се избере нов

24Инфо - 26.06.2019

Премиерот Зоран Заев ќе биде и министер за финансии се додека не се избере наследникот на Драган Тевдовски, дознава 24 инфо од извори од Собранието на Република Македонија. Според иститеизвори Премиерот Заев нема да се повлече од веќе превземената ...

Заев призна: ВМРО-ДПМНЕ беше во право, не можам да бидам и премиер и министер за финансии

Курир - 26.06.2019

Премиерот Зоран Заев на денешната собраниска седница за реконструкција на владата на СДСМ посочи дека опозициската ВМРО-ДПМНЕ била во право кога укажувала дека тој како претседател на Владата на Република Македонија не може да биде носител и на ...

Заев: Ќе раководам со министерството за финансии до избор на министер

OhridNews - 26.06.2019

По реакциите на опозицијата и ДКСК дека според закон премиерската и министерската функција се неспоиви, премиерот Зоран Заев од собраниската говорница, изјави дека одлучил да го повлече предлогот.

Заев го повлекува предлогот да биде и министер

Вечер Прес - 26.06.2019

Премерот Зоран Заев го повлече предлогот да биде и министер за финансии, најави предмалку од од собраниската говорница. Тој рече дека иако законите дозволуваат, тој одлучил дека требаа да се послушаат сугестиите на опозицијата на и Антикорупциската ...

(видео) Милошоски: Само во Белизе има и премиер и министер за финансии, кој е најпознат по криминал и корупција.

Магазин - 26.06.2019

Жестока дебата се разви во македонскиот парламент за предлогот за двојната фунцкија на Заев, каде се предлагаше да биде и претседател на Влада и министер за финансии. Белизе е единствената земја во светот каде премиерот е и министер за финансии, но ...

На кого Заев вети дека ќе одржи економска лекција?

Фактор - 26.06.2019

Ветив економска лекција, ќе ја одржам, изјави премиерот Зоран Заев денеска во Собранието, одговарајќи на критиките на пратениците од ВМРО-ДПМНЕ. „Враќање нема. И знаете што ќе значи тоа? Тоа ќе донесе 4 нови години опозиција на ВМРО-ДПМНЕ“, рече ...

Премиерот Заев нема да биде министер за финансии, но ќе раководи со ресорот

365 - 26.06.2019

Со доцнење од повеќе од 1 час започна седницата на која ќе се гласа по разрешувањата на старите и избор на новите министри во Владата, кои се дел од долгонајавуваната реконструкција на истата.

Заев се повлече, нема да биде министер, ама ќе раководи со Министерството за финасии

Мета - 26.06.2019

Образлагајќи го предлогот за разрешување на министри, како втора точка на денешната седница на Собранието, премиерот Зоран Заев истовремено ја повлече својата кандидатура за министер за финансии, но рече дека ќе раководи со министерството сè до ...

Антикорупциска: Заев не може да биде и премиер и министер за финансии

Нетпрес - 26.06.2019

Премиерот Зоран Заев веројатно денеска ќе го повлече предлогот да биде министер за финансии. Неофицијано, седницата за избор на нови членови на Владата што требаше да започне денеска во 11 часот, сѐ уште не е почната токму поради оваа причина.

Милошоски: Само во Белизе Премиерот е и министер за финансии, и тој е најспоменуван за криминал; Заев: Гледам вие ...

ТВ21 - 26.06.2019

Жестока дебата се водеше денеска во Парламентот по повод гласањето за реконструкцијата на Владата. Премиерот Зоран Заев се повлече од идејата да биде и Премиер и министер за финансии. Влатко Ѓорчев од ВМРО-ДПМНЕ го обвини премиерот дека спроведува ...

Непознавањето на Заев дека не може да биде и премиер и министер за финансии е голем гаф на целата Влада ! !

Магазин - 26.06.2019

Магазин вчера пишуваше дека претседателот на Владата Зоран Заев не може да биде и министер за финансии бидејќи има судир на интереси утврден во Законот за спречување на корупција и судир на интереси. Премиерот Зоран Заев на денешната 103.

Милошоски, Ѓорчев, Димовски „го нападнаа“ координирано Заев во Собрание

Фактор - 26.06.2019

Зоран Заев не смее да потпишува документи од министерството за финансии. Тој е единствениот премиер, со оној на Белизе, кој сака да биде и министер за финансии, рече пратеникот Антонио Милошоски на денешната собраниска седница на која треба да бидат ...

Колкава поддршка ќе има во парламентот подновената влада?

Независен - 26.06.2019

Најмалку по 65 пратеници се очекува да ја поддржат реконструкцијата на владиниот кабинет што ја предложи премиерот Зоран Заев, за чии предлози за разрешувања и избор на министри би требало да се гласа поединечно бидејќи со промените не е надмината ...

Собранието расправа по предлозите за разрешување членови на Владата и за избор на нови министри

Локално - 26.06.2019

Пратениците од опозицијата попладнево во рамки на 103. седница на Собранието на која треба да се гласа по предлозите за разрешување членови на Владата и за избор на нови министри, истакнаа дека очекувале од премиерот Зоран Заев да слушнат зошто се ...

ПРЕМИЕР ПИШМАН АЏИЈА: Ќе бидам – нема да бидам министер!

Вечер Прес - 26.06.2019

Премиерот Зоран Заев се премисли, не сака уште една функција освен претседател на Владата. На седница на Собранието на која се расправаше за реконструкција на владата, најави дека до Собранието ќе достави предлог за повлекување од негово назначување ...

Заев во Собранието: Имаме видливи економски резултати, е се носат храбри одлуки, 2020 година ќе биде година на ...

24Инфо - 26.06.2019

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, денеска се обрати во Собранието на Република Северна Македонија, во врска со предлозите за разрешување членови на Владата на Република Северна Македонија и избор на членови на ...

СОБРАНИЕ: Премиерот Зоран Заев го повлече предлогот Заев да биде и министер за финансии

Денешен - 26.06.2019

Премиерот Зоран Заев на денешната 103. седница на Собранието, на која се расправа по реконструкцијата на Владата, го повлече предлогот во исто време да биде и министер за финансии. Заев појасни дека согласно овластувањата со Законот за Влада, ќе ...

Мицкоски: Заев се повлече не затоа што премногу е чесен туку затоа што законот е таков

PressingTV - 26.06.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на својот Фејсбук профил објави статус поврзан со предлогот на Заев да биде министер за финансии. Повлекувањето на предлогот Зоран Заев покрај премиер, лидер на СДСМ да биде и министер за финансии не е ...

Собранието расправа по предлозите за разрешување членови на Владата и за избор на нови министри

MakPress - 26.06.2019

Пратениците од опозицијата попладнево во рамки на 103. седница на Собранието на која треба да се гласа по предлозите за разрешување членови на Владата и за избор на нови министри, истакнаа дека очекувале од премиерот Зоран Заев да слушнат зошто се ...

Од метлата на Зоран Заев остана само правта која ја кренаа

MakPress - 26.06.2019

Од метлата на Зоран Заев остана само правта која ја кренаа. Сега Заев се премисли и вели економскиот цунами министер Тевдовски бил добар ама Заев повеќе ја сакал функцијата министер за финансии, а ја сака за парите со кои сака да располага тој и ...

Мицкоски: Заев се повлече од местото министер за финансии не затоа што е чесен туку зошто мора

MakPress - 26.06.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на својот Фејсбук профил објави статус поврзан со предлогот на Заев да биде министер за финансии. -Повлекувањето на предлогот Зоран Заев покрај премиер, лидер на СДСМ да биде и министер за финансии не е ...

ИЗБОР НА МИНИСТРИ: Го менувате Тевдовски, во година кога тврдите дека „блескаме“!

Денешен - 26.06.2019

Пратениците од опозицијата попладнево во рамки на 103. седница на Собранието на која треба да се гласа по предлозите за разрешување членови на Владата и за избор на нови министри, истакнаа дека очекувале од премиерот Зоран Заев да слушнат зошто се ...

Мицкоски: Повлекувањето на предлогот Заев покрај премиер, да биде и министер за финансии не е затоа што е премногу ...

Скопје1 - 26.06.2019

Повлекувањето на предлогот Зоран Заев покрај премиер, лидер на СДСМ да биде и министер за финансии не е затоа што е премногу чесен туку зошто законот е таков. Но ова е и добра прилика да излезат на површина уште еднаш како многупати претходно ...

Заев: Кога е отворена дилема и дебата, власта, премиерот и сите други треба да ја слушаме и опозицијата и телата како ...

iPortal - 26.06.2019

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, денеска се обрати во Собранието на Република Северна Македонија, во врска со предлозите за разрешување членови на Владата на Република Северна Македонија и избор на членови на ...

Заев: Отворени се 49.522 нови работни места

iPortal - 26.06.2019

Претседателот на Владата, Заев во денешното обраќање во Сообранието се осврна на досега сработеното од Владата и ја образложи потребата од предложената измена во составот на Владата на Република Македонија.

Заев го повлече предлогот да раководи со Министерството за финансии, ќе ја врши функцијата до изборот на нов министер

еМагазин - 26.06.2019

Премиерот Зоран Зае в на денешната 103. седница на Собранието, на која се расправа по реконструкцијата на Владата, го повлече предлогот во исто време да биде и министер за финансии. Заев појасни дека согласно овлатувастувањата со Законот за Влада, ...

Заев: Дадов налог за повлекување на мојата кандидатура за министер за финансии

PressingTV - 26.06.2019

Премиерот Зоран Заев нема да биде министер за финансии како што претходно најавуваше под притисок на јавноста и на укажување на Антикорупциската комисија тој на денешната собраниска седница за реконструкција посочи дека опозициската тој како ...

Заев ќе го води ресорот додека не се избере министер за финасии

Expres - 26.06.2019

Премиерот Зоран Заев на денешната седница на Собранието го повлече предлогот тој самиот да биде и министер за финансии, но сепак најави дека со овој ресор ќе раководи додека не биде избран нов министер.

Заев призна: Опозицијата беше во право, не можам да бидам и премиер и министер за финансии

Скопје1 - 26.06.2019

Премиерот Зоран Заев на денешната собраниска седница на која се дискутира за реконструкција на владата на СДСМ посочи дека опозициската ВМРО-ДПМНЕ била во право кога укажувала дека тој како претседател на Владата на Република Македонија не може да ...

Заев: Ќе раководам со министерството за финансии до избор на министер

iPortal - 26.06.2019

По реакциите на опозицијата и ДКСК дека според закон премиерската и министерската функција се неспоиви, премиерот Зоран Заев од собраниската говорница, изјави дека одлучил да го повлече предлогот.

Опозициските пратеници во „клинч“ со премиерот Заев за владината реконструкција

еМагазин - 26.06.2019

Пратениците од опозицијата попладнево во рамки на 103. седница на Собранието на која треба да се гласа по предлозите за разрешување членови на Владата и за избор на нови министри, истакнаа дека очекувале од премиерот Зоран Заев да слушнат зошто се ...

Заев се предомисли

CivilMedia - 26.06.2019

Премиерот Зоран Заев за време на денешната седница најави дека до Собранието ќе достави предлог за повлекување од негово назначување на функцијата министер за финансии. „Уставот и Законот за Влада дозволуваат премиерот да биде и министер.

(видео) ТВ СТИХОВИ: Заев цврсто метлата ја фати да го очисти секој што сака водата да ја мати

Денешен - 26.06.2019

Како што секој сака куќата да му цвета, така треба да цвета и државата, порача гледачка во контактна емисија на една македонска ТВ. Таа низ стихови ја долови метлата на премиерот Зоран Заев, како што рече, за средување на државата.

Твит на денот: 23 фирми за огледала за состанокот на премиерот со министерот за финансии

CivilMedia - 26.06.2019

„Состанок на премиерот и министерот за финансии. Во Златна Книга 23 фирми за огледала“, е новата понуда на информации за организирање на идните средби меѓу премиерот Зоран Заев со новиот министер за финансии, исто така, Зоран ...

Согласно Устав и Закон за Влада: Заев ќе ја извршува и функцијата министер за финансии, до избор на нов министер

iPortal - 26.06.2019

Премиерот Заев ќе ја извршува и функцијата министер за финансии, до избор на нов министер. Нема да биде избран за министер за финансии, ќе ја извршува функцијата како премиер, согласно Уставот и Законот за ...

Заев ќе се откаже од министер за финансии?!

Expres - 26.06.2019

Пратеникот Антонио Милошоски навестува дека премиерот Зоран Заев ќе се откаже од намерата да го води и Министерство за финансии. „Реконструкција на Владата: има информации дека @ Zoran_Zaev сфатил дека неговата мегаломанска желба да биде и премиер, ...

Заев се повлече – нема да биде министер за финансии

PressingTV - 26.06.2019

Премиерот Зоран Заев денес им нареди на службите да го повлечат предлогот тој да биде и министер за финансии во новата влада. Дадов налог за повлекување на канидидатурата за Зоран Заев за министер за финансии“, рече во Собранието Заев.

Сфати ли Заев дека го крши законот, му се тресе министерската фотелја

Expres - 26.06.2019

Седницата на која треба да се изгласа реконструккијата на македонската влада доцни веќе речиси еден час затоа што премиерот Заев се консултира со правни експерти за својата функција министер за финансии.

Милошоски: Постои една земја во светот каде што премиерот е и министер за финасии, а тоа е Белизе

PressingTV - 26.06.2019

„Постои една земја во светот каде што премиерот е и министер за финасии, а тоа е Белизе. Не сакаме и во Република Македонија, премиерот Заев да ја има својата сличност со премиерот на Белизе“, рече пратеникот Антонио Милошоски од ВМРО-ДПМНЕ.

Заев го повлече предлогот да го преземе Министерството за финансии, но ќе го раководи до избор на министер

Скопје1 - 26.06.2019

Премиерот Зоран Заев на денешната седница на Собранието го повлече предлогот тој самиот да биде и министер за финансии и рече дека со овој ресор ќе раководи додека не биде избран нов министер.

„Оливер Андонов подолго издржа“: Твитер реакции по повлекувањето на предлогот Заев да биде и министер за финансии

еМагазин - 26.06.2019

Премиерот Зоран Заев , по реакцијата на Антикорупциска комсија дека неможе да биде и претседател на Владата и министер го повлече предлогот да биде и министер за финансии. Заев појасни дека согласно овлатувастувањата со Законот за Влада, ќе раководи ...

Заев: Ќе одржам економска лекција

PressingTV - 26.06.2019

Чувме како блеска владата, а не зошто се разрешени министрите“, рече координаторот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Мицевски. Потенцираше дека премиерот не може да биде министер за финансии, упатувајќи на Членот 13 од Законот за влада, кој пропишува дека ...

Милошоски најде решение за маките на Заев (ВИДЕО)

Expres - 26.06.2019

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Антонио Милошоски со спојување на две желби на Заев му нуди решение на проблемот во кој влезе. “Заев да даде оставка од премиер, да го избереме за мин финансии во пржинска влада, нека го стави Кочо Анѓушев за технички ...

ДУИ до Заев: Не си играј со оган, не ја понижувај заменичката министер во финансии

Expres - 26.06.2019

Со најавата дека тој нема да биде формално министер за финансии но дека ќе го води и контролира министерството за финансии премиерот Заев предизвика многу реакции во јавноста но го испровоцира и својот коалиционен партнер ДУИ.

ВМРО-ДПМНЕ: Од Метлата на Зоран Заев остана само правта која ја кренаа

Сител - 25.06.2019

Сега Заев се премисли и вели економскиот цунами министер Тевдовски бил добар ама Заев повеќе ја сакал функцијата министер за финансии, а ја сака за парите со кои сака да располага тој и неговиот брат Вице Заев.

Заев за Сител: Ќе бидат разрешени над 200 функционери

Press24 - 25.06.2019

Државата ја затекнавме со 840 милини обврски, но сега состојбата е поволна и економијата е ликвидна. – рече во денешното интервју за Сител ТВ премиерот Зоран Заев. „Чест и одговорност е што ќе ја превземам функцијата Министер за финансии со цел ...

Политичка „хирургија“ од која се очекува напредок

Н.Македонија - 25.06.2019

Премиерот Зоран Заев викендов го достави до Собранието предлогот за реконструкција на Владата, а веќе од утре треба да почне собраниската расправа за новите министри. Според предлогот на Заев, на местото на Љупчо Николовски, за нов министер за ...

ВМРО-ДПМНЕ: Од метлата на Заев остана само правта што ја крена

Либертас - 25.06.2019

Скопје, 25 јуни 2019 Од Метлата на Зоран Заев остана само правта која ја кренаа. Сега Заев се премисли и вели економскиот цунами министер Тевдовски бил добар ама Заев повеќе ја сакал функцијата министер за финансии, а ја сака за парите со кои сака ...

ВМРО-ДПМНЕ: Од метлата на Заев остана само правта што ја крена

1tv - 25.06.2019

Сега Заев се премисли и вели економскиот цунами министер Тевдовски бил добар ама Заев повеќе ја сакал функцијата министер за финансии, а ја сака за парите со кои сака да располага тој и неговиот брат Вице Заев.

Заев ќе разреши над 200 функционери

Нетпрес - 25.06.2019

„Чест и одговорност е што ќе ја преземам функцијата Министер за финансии со цел фокус на финансиите. Очекуваме покачување на просечната плата, и се надевам покачување на пензиите од 1-јануари 2020-та година.

ВМРО ДПМНЕ: Од метлата на Зоран Заев остана само правта што ја крена

Нетпрес - 25.06.2019

„Криминалната дружина на Заев сака да располага со парите на граѓаните- тој потврди дека метлата е само маска и козметичка операција. Од Метлата на Зоран Заев остана само правта која ја кренаа, велат од ВМРО-ДПМНЕ.

Си подготви ли Заев министерска позиција во Пржинска влада при предвремени избори?

Република - 25.06.2019

Двојната функција, како премиер и министер за финансии, на Зоран Заев не е случајна, сметаат експертите, според кои се наметнува прашањето: Си подготвува ли премиерот терен за министерска позиција во Пржинска влада доколку дојде и до предвремени ...

Заев за Сител: Смена на 200 функционери до почетокот на јули

Бриф - 25.06.2019

Премиерот Зоран Заев во денешното гостување на ТВ Сител најави дека до почетокот на јули ќе заврши процесот на промена на кадарот, па така од партијата ќе бидат сменети над 200 луѓе. Меѓу другото премиерот Зоран Заев соопшти дека земјава СДСМ ја ...

Експерти : двојната функција на Заев не е случајна

Алфа - 25.06.2019

Си подготвува ли премиерот терен за министерска позиција во Пржинска влада доколку дојде и до предвремени избори? По моделот кој го договорија партиите, премиерот во случај на техничка влада се повлекува од позицијата, но министерството за финансии ...

Заев за Сител: “Метла” за 200 функционери до почетокот на јули

Centar - 25.06.2019

Премиерот Зоран Заев во денешното гостување на ТВ Сител најави дека до почетокот на јули ќе заврши процесот на промена на кадарот, па така од партијата ќе бидат сменети над 200 луѓе. Меѓу другото премиерот Зоран Заев соопшти дека земјава СДСМ ја ...

„Криминалната дружина на Заев сака да располага со парите на граѓаните- тој потврди дека метлата е само маска и ...

Курир - 25.06.2019

Од Метлата на Зоран Заев остана само правта која ја кренаа, велат од ВМРО-ДПМНЕ. -Сега Заев се премисли и вели економскиот цунами министер Тевдовски бил добар ама Заев повеќе ја сакал функцијата министер за финансии, а ја сака за парите со кои сака ...

Славески: Самоименувањето на Заев за министер нема да им се допадне на меѓународните институции

Скопје1 - 25.06.2019

Поранешниот министер од редовите на ВМРО-ДПМНЕ и професор, Трајко Славески во вечерашното гостување на телевизија Телма изјави дека потегот на премиерот Зоран Заев да се самоименува за министер за финансии е непроверен со меѓународните финансиски ...

Славески: Нејасна ми е изјавата на Заев дека министерот за финансии се менува бидејќи 2019 година е година на ...

PressingTV - 25.06.2019

Потегот на премиерот Зоран Заев да се самоименува за министер за финансии е непроверен со меѓународните финансиски институции, кои што не се неважни за развојот на Република Македонија, а професорот Трајко Славески смета дека овој потег нема да ...

Дали вчера беше најлошиот ден за владата на Заев?

Expres - 25.06.2019

Владата на Зоран Заев кој во последните 2 месеци најмалку 10 пати јавно изјави дека неговата администрација блеска вчера се соочи со еден од најцрните денови од формирањето. За само еден ден, вчера Заев доби 5 сериозни удари и тоа од двајца членови ...

Заев во интервју за Сител: Функцијата Министер ја превземам со цел фокус на финансиите

iPortal - 25.06.2019

Државата ја затекнавме со 840 милини обврски, но сега состојбата е поволна и економијата е ликвидна. – рече во денешното интервју за Сител ТВ премиерот Зоран Заев. „Чест и одговорност е што ќе ја превземам функцијата Министер за финансии со цел ...

Идниот министер за финансии Заев е синоним за храброст и борба за правда, според биографијата на Премиерот Заев ...

Сакам да кажам - 24.06.2019

Како лидер на политичката опозиција во земјата, Зоран Заев стана синоним за храброст и предводник во борбата за правда, слобода и демократија, наведено е во неговата биографија доставена вчера до Собранието.

ВМРО-ДПМНЕ: Со смената на Тeвдовски, СДСМ призна дека се работело расипнички со народните пари

МКД - 24.06.2019

Смената на министерот за финансии ја потврди катастрофата која СДСМ и ја донесе на македонската економија. СДСМ конечно призна дека во изминативе две години работи расипнички со народните пари и ги осиромашува граѓаните, реагира ВМРО-ДПМНЕ на ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ ги ограби граѓаните и докажа дека не може да донесе подобар стандард

Сител - 24.06.2019

Смената на министерот за финансии ја потврди катастрофата која СДСМ и ја донесе на македонската економија. СДСМ конечно призна дека во изминативе две години работи расипнички со народните пари и ги осиромашува граѓаните.

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ ги ограби граѓаните и докажа дека не може да донесе подобар стандард

Канал5 - 24.06.2019

Смената на министерот за финансии ја потврди катастрофата која СДСМ и ја донесе на македонската економија. СДСМ конечно призна дека во изминативе две години работи расипнички со народните пари и ги осиромашува граѓаните.

За експертите ,,метлата‘‘ во Владата не ги исполнила очекувањата

Сител - 24.06.2019

Метлата на Заев помина но на Илиндеска и натаму треба длабинско чистење. Експертската јавност негодува по објавата на реконструираниот владин состав. Одлуката на премиерот истовремено да биде и министер за финансии за експертската јавност е погрешен ...

Славески: Самоименувањето на Заев за министер за финансии нема да им се допадне на меѓународните финансиски институции

Фокус - 24.06.2019

Поранешниот министер од редовите на ВМРО-ДПМНЕ и професор, Трајко Славески во вечерашното гостување на телевизија Телма изјави дека потегот на премиерот Зоран Заев да се самоименува за министер за финансии е непроверен со меѓународните финансиски ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ ги ограби граѓаните и докажа дека не може да донесе подобар стандард

24 Вести - 24.06.2019

Смената на министерот за финансии ја потврди катастрофата која СДСМ и ја донесе на македонската економија. СДСМ конечно призна дека во изминативе две години работи расипнички со народните пари и ги осиромашува граѓаните.

Дали министерот Заев ќе може да му каже не на премиерот зоран?

24 Вести - 24.06.2019

Дали двоецот Заев ќе биде повеќе премиер или чувар на државната каса?! Дали кабинетот ќе му биде на Илинденска бр.2 или во зградата на финансии?! Колку часа во денот ќе биде премиер, а колку министер за финанансии? Ќе зема една или две плати? Ова се ...

Премиерот Заев смета дека министерот Заев е доволно храбар за економски реформи

AKO - 24.06.2019

Не стивнуваат бурните реакции по објавувањето на новиот состав на Владата, каде , како што објави вчера Заев, ќе има едно министерско место помалку, кое практично ќе го пополни лично премиерот.

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ ги ограби граѓаните и докажа дека не може да донесе ниту подобар стандард

А1 On - 24.06.2019

„Смената на министерот за финансии ја потврди катастрофата која СДСМ и ја донесе на македонската економија. СДСМ конечно призна дека во изминативе две години работи расипнички со народните пари и ги осиромашува граѓаните.

ГДУ: Наместо чистка на неспособните во извршната власт, Заев си додели нова функција

А1 On - 24.06.2019

ГДУ ја поздравува одлуката на Петар Атанасов да се повлече од функцијата Заменик- министер за Образование, бидејќи не видел промени во образованието. И ние не гледаме. Освен што донеле одлуки да затворат неколку основни училишта на македонски јазик ...

ГДУ: Наместо чистка на неспособните, Заев си додели нова функција

Макфакс - 24.06.2019

ГДУ преку соопштение ги искоментира промените во владиниот состав, нагласувајќи дека наместо чистка на неспособните, Заев си доделил нова функција. Партијата ја поздрави одлуката на Петар Атанасов да се повлече од функцијата заменик- министер за ...

ВМРО-ДПМНЕ: Смената на министерот за финансии ја потврди катастрофата која СДСМ и ја донесе на македонската економија

Курир - 24.06.2019

Смената на министерот за финансии ја потврди катастрофата која СДСМ и ја донесе на македонската економија. СДСМ конечно призна дека во изминативе две години работи расипнички со народните пари и ги осиромашува граѓаните, ова денеска преку соопштение ...

ВМРО-ДПМНЕ: На Македонија и следат уште поцрни денови затоа што нов министер за финансии е Заев

24Инфо - 24.06.2019

Смената на министерот за финансии ја потврди катастрофата која СДСМ и ја донесе на македонската економија. СДСМ конечно призна дека во изминативе две години работи расипнички со народните пари и ги осиромашува граѓаните, се вели во соопштението на ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ ги ограби граѓаните и докажа дека не може да донесе подобар стандард

Либертас - 24.06.2019

Скопје, 24 јуни 2019 Смената на министерот за финансии ја потврди катастрофата која СДСМ и ја донесе на македонската економија. СДСМ конечно призна дека во изминативе две години работи расипнички со народните пари и ги осиромашува граѓаните.

Комисијата за економија на ВМРО-ДПМНЕ: Заев влезе во опасна игра од која на крајот губитниците ќе бидат само граѓаните

Курир - 24.06.2019

Комисијата за економија на ВМРО-ДПМНЕ оценува дека со самоназначување на должноста Министер за финансии, Заев влезе во опасна игра од која на крајот губитниците ќе бидат само граѓаните. Имено, според Комисијата, со ова Заев ја нарушува независноста ...

ВМРО-ДПМНЕ: Смената на министерот за финансии ја потврди катастрофата која СДСМ и ја донесе на македонската економија

Опсервер - 24.06.2019

Смената на министерот за финансии ја потврди катастрофата која СДСМ и ја донесе на македонската економија. СДСМ конечно призна дека во изминативе две години работи расипнички со народните пари и ги осиромашува граѓаните.

ВМРО-ДПМНЕ: Смената на министерот за финансии ја потврди катастрофата што СДСМ и ја нанесе на македонската економија

Нетпрес - 24.06.2019

Смената на министерот за финансии ја потврди катастрофата која СДСМ и ја донесе на македонската економија. СДСМ конечно призна дека во изминативе две години работи расипнички со народните пари и ги осиромашува граѓаните, ова денеска преку соопштение ...

Атанасоски: Прашање е колку Заев е психофизички силен и за премиер и за прв финансиер

Фактор - 24.06.2019

Премиерот Заев го предложи новиот состав на кабинетот кој сега е пополнет со нови кадри додека пак главното изненадување е одлуката тој самиот одреден период да биде и министер за финансии.

Самоназначувањето на Заев за министер за финансии ја нарушува независноста на Буџетот

Нетпрес - 24.06.2019

Со самоназначувањето на должноста министер за финансии, премиерот Зоран Заев влезе во опасна игра од која на крајот губитниците ќе бидат само граѓаните, предупредуваат во понеделникот од Комисијата за економија на опозициската ВМРО-ДПМНЕ.

ВМРО-ДПМНЕ: Смената на министерот на финансии ја потврди катастрофата на СДСМ, но на Македонија и следат уште поцрни ...

ТВ21 - 24.06.2019

„Смената на министерот за финансии ја потврди катастрофата која СДСМ и ја донесе на македонската економија. СДСМ конечно призна дека во изминативе две години работи расипнички со народните пари и ги осиромашува граѓаните.

Со заминување на Тевдовски, СДСМ потврди дека ја донесе економијата во колапс

Магазин - 24.06.2019

Смената на министерот за финансии ја потврди катастрофата која СДСМ и ја донесе на македонската економија. СДСМ конечно призна дека во изминативе две години работи расипнички со народните пари и ги осиромашува граѓаните, стои во соопштението на ...

Тој е синоним за храброст, популарен, отворен, со неговиот брат беа воспитани да бидат вредни луѓе

Република - 24.06.2019

Како лидер на политичката опозиција во земјата, Зоран Заев стана синоним за храброст и предводник во борбата за правда, слобода и демократија. Во февруари 2015 година, Заев го почна проектот „Вистина за Македонија‘, објавувајќи го прислушуваниот ...

Заев е министер за финансии, твитер “поцрвене“ од критики и шеги!

Магазин - 24.06.2019

Социјалната мрежа твитер “поцрвене“ од коментари, критики и шеги на сметка на премиерот Заев, кој себе си се самоназначи и за министер за финансии. Критиките главно се однесуваат на пропаѓањето на таканаречениот проект “Метла“, кој испадна дека е ...

Интервју Савески: Финансии е голем залак за Заев, Дураки заслужи „метла“ место прекоманда

Фактор - 24.06.2019

Владината реконструкција која сите како едвај да ја чекаа конечно се случи. Јавноста но и експертите не баш со воодушевување ги дочекаа одлуките на претседателот на Владата Зоран Заев во однос на новите министри.

Дали Заев се токми за министер во пржинската влада?

Република - 24.06.2019

Себеназначувањето за министер за финансии ја отвори дилемата дали Зоран Заев се токми да остане во Владата и во периодот кон треба да се формира техничка влада пред парламентарните избори кога и да се случат.

Полиглоти и ИТ експерти напред, мрчатори стој!

Вечер Прес - 24.06.2019

Кои се министрите кои по долгонајавуваната метла ја добија довербата на премиерот Зоран Заев? Прв е тој самиот, кој како премиер си ја довери и министерската фотелја во финансии. Иако Собранието допрва треба да ги прифати неговите предлози, сепак ...

ГДУ: Наместо чистка на неспособните, Заев си додели нова функција

24Инфо - 24.06.2019

ГДУ преку соопштение ги искоментира промените во владиниот состав, нагласувајќи дека наместо чистка на неспособните, Заев си доделил нова функција. Партијата ја поздрави одлуката на Петар Атанасов да се повлече од функцијата заменик- министер за ...

ГДУ: Наместо чистка на неспособните, Заев си додели нова функција

Точка - 24.06.2019

ГДУ преку соопштение ги искоментира промените во владиниот состав, нагласувајќи дека наместо чистка на неспособните, Заев си доделил нова функција. Партијата ја поздрави одлуката на Петар Атанасов да се повлече од функцијата заменик- министер за ...

Славевски: Не верувам дека Заев ќе успее да ја заживее македонската економија

Курир - 24.06.2019

Професорот Трајко Славевски во своето гостување во емисијата „Топ Тема“ на телевизија Телма истакна дека потегот на премиерот Зоран Заев да се самоименува за министер за финансии е непроверен со меѓународните финансиски институции, кои што не се ...

Славески: Не верувам дека Заев ќе ја заживее македонската економија

Нетпрес - 24.06.2019

Професорот Трајко Славески во своето гостување во емисијата „Топ Тема“ на телевизија Телма истакна дека потегот на премиерот Зоран Заев да се самоименува за министер за финансии е непроверен со меѓународните финансиски институции, кои што не се ...

Славески: Самоименувањето на Заев за министер за финансии нема да им се допадне на меѓународните финансиски институции

Република - 24.06.2019

Потегот на премиерот Зоран Заев да се самоименува за министер за финансии е непроверен со меѓународните финансиски институции, кои што не се неважни за развојот на Република Македонија, а професорот Трајко Славески смета дека овој потег нема да ...

Славевски го искоментира потегот на Заев да се самоименува за министер за финансии

Фактор - 24.06.2019

Професорот Трајко Славевски во своето гостување во емисијата „Топ Тема“ на телевизија Телма изјави дека потегот на премиерот Зоран Заев да се самоименува за министер за финансии е непроверен со меѓународните финансиски институции, кои што не се ...

ВМРО ДПМНЕ: На Македонија и следат уште поцрни денови затоа што нов министер за финансии е Зоран Заев

Скопје1 - 24.06.2019

Смената на министерот за финансии ја потврди катастрофата која СДСМ и ја донесе на македонската економија. СДСМ конечно призна дека во изминативе две години работи расипнички со народните пари и ги осиромашува граѓаните.

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ со Тевдовски и нанесе катастрофа на македонската економија, а сега ќе ја дозацрни со Заев како негов ...

Денешен - 24.06.2019

Смената на министерот за финансии ја потврди катастрофата која СДСМ и ја донесе на македонската економија, се вели во денешната реакција на ВМРО-ДПМНЕ за реконструкцијата на Владата. – СДСМ конечно призна дека во изминативе две години работи ...

ВМРО-ДПМНЕ: Смената на министерот за финансии потврди дека СДСМ работи расипнички

MakPress - 24.06.2019

Смената на министерот за финансии ја потврди катастрофата која СДСМ и ја донесе на македонската економија. СДСМ конечно призна дека во изминативе две години работи расипнички со народните пари и ги осиромашува граѓаните.

Станал ли Заев министер за финансии од немајкаде?

Expres - 24.06.2019

Повеќе експерти за финансии и монетарна политика го одбиле премиерот Заев кој ја нудел функцијата министер за финансии, тврдат високи извори во владата кои сметаат дека и самиот премиер е свесен дека не може на долг рок да биде на двете важни ...

Дали Заев се токми за министер во пржинската влада?

PressingTV - 24.06.2019

Себеназначувањето за министер за финансии ја отвори дилемата дали Зоран Заев се токми да остане во Владата и во периодот кон треба да се формира техничка влада пред парламентарните избори кога и да се случат.

Биографијата на премиерот испратена до Собрание: Покажува афинитети за математика

MakPress - 24.06.2019

Премиерот Зоран Заев се предложи себе си за министер за финансии, а досегашниот министер Драган Тевдовски, ќе му биде советник. Во биографијата на премиерот, покрај професионалната кариера, пишува и дека израснал во „скромно, земјоделско и ...

ГДУ: Колку импресивна понуда, исто како биографијата на новиот министер за финасии

PressingTV - 24.06.2019

ГДУ ја поздравува одлуката на Петар Атанасов да се повлече од функцијата Заменик- министер за Образование, бидејќи не видел промени во образованието. И ние не гледаме. Освен што донеле одлуки да затворат неколку основни училишта на македонски јазик ...

ГДУ: Наместо чистка на неспособните во извршната власт, Заев си додели нова функција

Скопје1 - 24.06.2019

ГДУ ја поздравува одлуката на Петар Атанасов да се повлече од функцијата Заменик- министер за Образование, бидејќи не видел промени во образованието. И ние не гледаме. Освен што донеле одлуки да затворат неколку основни училишта на македонски јазик ...