TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Тестирање на израелско тајно оружје на ТВ

Утрински - 07.11.2003

Телевизиски пренос по грешка на Блискиот Исток ЕРУСАЛИМ - Во живо од Израел: низ целиот Блиски Исток, преку сателитски телевизиски канал, по грешка беше емитуван артилириски тест за долг дострел. Израелскиот телевизиски канал Канал 10 фати некодирана фреквенција од една контролна соба за тестирање ...

Израелски тајни во живо на ТВ

Дневник - 07.11.2003

БЛИСКИ ИСТОК Израелската армија по грешка емитувала снимка од тајна воена вежба, на која била тестирана нова артилериска граната преку обичен сателит, јави Ројтерс. Снимката била емитувана на простор од Либија до Иран и секој гледач со обична сателитска антена можел да гледа како заменик-началникот ...

Зголемена воената помош од САД за Израел

А1 - 04.11.2003

Белата куќа од американскиот Конгрес ќе побара за Израел да бидат одобрени 2,22 милијарди воена помош за фискалната 2005 година, што е за 60 милиони повеќе отколку што беше одобрено за 2004 година, соопшти Стејт департментот.

Европјаните мислат дека Израел е најголема закана за светскиот мир

Вест - 04.11.2003

БРИСЕЛ, 4 ноември, (АП) - Властите на Европската унија вчера се обидоа да го занемарат значењето на анкетата во која голем број Европејци го посочиле Израел како најголема закана за светскиот мир, поголема од било која друга држава, и образложија дека прашањето било наведувачко и одговорите нема да ...

ЕУ го осуди исходот од анкетата за Израел

Канал5 - 04.11.2003

Лидерите на Европската унија изразија длабока осуда на исходот од едно истражување на јавното мислење кое вели дека речиси шеесет проценти од европските граѓани веруваат оти Израел претставува закана по светскиот мир. Италијанскиот премиер Силвио Б Лидерите на Европската унија изразија длабока ...