TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Путин вети ново оружје

Дневник - 19.10.2007

Претседателот Владимир Путин најави дека Русија ќе ги развива стратегиските сили, вклучувајќи и производство на сосема нови оружја , за да ги зачува своите природни богатства. Одговарајќи на прашања од граѓаните, Путин истакна дека искуството на војната во Ирак укажува на потребата земјите богати ...

Русија има сила да ги заштити интересите на својата територија

Утрински - 19.10.2007

Путин побара САД да го кажат датумот кога нивната војска ќе го напушти Ирак Владимир Путин Од нашиот дописник БРАНКО ВЛАХОВИЌ МОСКВА - „Русија има доволно сила и средства да ги заштити своите интереси на сопствена територија, но и во другите региони“, изјави вчера пред ТВ камерите рускиот ...

Иран ги отфрли заканите на Буш

Дневник - 19.10.2007

Иран ги оцени како „дел од психолошка војна“ заканите од американскиот претседател Џорџ Буш дека може да избувне трета светска војна ако Техеран произведе нуклеарно оружје, јави МИА. - Овие изјави едноставно се рефлексија на гневот на САД поради успехот на Техеран на меѓународната сцена и не се ...

Буш: Ќе има трета светска војна

Вечер Прес - 19.10.2007

Иран ги оцени како "психолошка војна" и ги отфрли предупредувањата на Буш дека е можно да дојде до трета светска војна Американскиот претседател Џорџ Буш прексиноќа изјави дека ако Иран со стекне со нуклеарно оружје, тоа може да доведе до трета светска војна. "Иран е закана за мирот.

Русија и Иран заедно против заканите

Време - 18.10.2007

ИРАНСКИОТ ПРЕТСЕДАТЕЛ Иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад по средбата со рускиот претседател Владимир Путин, изјави дека Русија и Иран треба заедно да ги одбиваат постојните закани, пренесе МИА. Ахмадинеџад истакна дека соработката и односите меѓу двете земји се корисни за целиот регион, а ...

Џорџ Буш: Нуклеарното оружје на Иран може да доведе до трета светска војна

Канал5 - 18.10.2007

Американскиот претседател Џорџ Буш синоќa изјави дека ако Иран со стекне со нуклеарно оружје, тоа може да доведе до трета светска војна. Вашингтон, 18 октомври (МИА) - Американскиот претседател Џорџ Буш синоќa изјави дека ако Иран со стекне со нуклеарно оружје, тоа може да доведе до трета светска ...

Путин и' порача на Америка да не го напаѓа Иран

Утрински - 18.10.2007

Русија нема да прифати воена акција против Иран и Ахмадинеџад е поканет на разговори во Москва Посетата на Путин на Иран, прва на лидер на Кремљ од 1943 година, се следеше поради потенцијалната моќ на Русија да го заузди Иран ТЕХЕРАН - Рускиот претседател Владимир Путин јасно му стави на знаење на ...

Иран ги отфрли предупредувањата на Буш за закана за трета светска војна

Канал5 - 18.10.2007

Иран ги оцени како „психолошка војна“ и ги отфрли предупредувањата на американскиот претседател Џорџ Буш дека е можно да дојде до трета светска војна, доколку Техеран произведе нуклеарно оружје. Техеран, 18 октомври (МИА) - Иран ги оцени како психолошка војна и ги отфрли предупредувањата на ...

На Русија и' треба сојуз со Западот

Вечер Прес - 18.10.2007

Ова е оценка на британски "Гардијан", а "Фајненшл тајмс", откако Путин го покани Ахмадинеџад во Москва, виде причина за зголемување на тензијата меѓу Русија и САД Учеството на рускиот претседател Владимир Путин на вториот самит на државите од Каспискиот регион - Иран, Азербејџан, Казахстан, Русија ...

Не го даваат Каспиското море

Утрински - 17.10.2007

Путин во Техеран потпиша декларација со лидерите на Туркменистан, Казахстан, Азербејџан и Иран МОСКВА - Земјите од каспискиот регион се договорија вчера во Техеран дека при никакви услови нема да дозволат некој да ја користи нивната територија за напад на една од тие пет држави.

И покрај заканите Путин пристигна во Техеран

Време - 17.10.2007

ИРАН Претседателот на Русија Владимир Путин и покрај шпекулациите дека во Иран му подготвуваат атентат, вчера допатува во Техеран каде ќе учествува на средба со врвот на државите од каспискиот регион, јави телевизијата „Си-ен-ен“.

Путин го брани Иран од „касписки заговор“

Дневник - 17.10.2007

Рускиот претседател индиректно го предупреди Баку, по шпекулациите дека Вашингтон преговара со азербејџанските власти да ги користат нивите воени капацитети заради за евентуален напад врз Иран Рускиот претседател Владимир Путин вчера во Техеран ги предупреди касписките земји да не отстапуваат своја ...

Иран демантира дека подготвува атентат врз Путин

Време - 16.10.2007

ПО ИНФОРМАЦИИТЕ ОД СВЕТСКИТЕ МЕДИУМИ Иранското министерство за надворешни работи ги отфрли информациите дека се подготвува атентат врз рускиот претседател Владимир Путин, кој би бил извршен за време на неговата посета на Техеран, пренесе МИА.

Кој го заплашува Путин со атентат во Иран

Утрински - 16.10.2007

Експерти сметаат дека во Вашингтон би биле задоволни кога Путин не би патувал во Техеран На барање во Визбаден да ја прокоментира информацијата за подготовките за атентат, Путин само одмавна со раката и рече: „Подоцна“ Од нашиот дописник БРАНКО ВЛАХОВИЌ МОСКВА - Претставникот на иранското ...

Путин ќе оди во Ирак и покрај заговорот за атентат

Вест - 16.10.2007

ВИЗБАДЕН, Германија, 16 октомври (Ројтерс) - Рускиот претседател Владимир Путин вчера изјави дека оствари историска посета на Иран за да дискутира за нуклеарната програма, со што ги отфрли сомневањата дека ќе ја откаже посетата поради наводен заговор за атентат.

Путин не се плаши од атентат во Техеран

Дневник - 16.10.2007

Иран ги отфрли извештаите, оценувајќи ги како дел од „психолошката војна на противниците заради нарушување на руско-иранските односи“ Рускиот претседател Владимир Путин вчера тргна во историска посета на Иран, игнорирајќи ги извештаите дека бил планиран атентат врз него во Техеран.

Путин, сепак, долета во Иран

Вечер Прес - 16.10.2007

Путин отпатува во Техеран по средбата со германскиот канцелар Ангела Меркел и тоа ќе биде прва посета на руски претседател на Иран по цели 60 години Рускиот претседател Владимир Путин, и покрај информациите дека му подготвуваат атентат, сепак, одлучи синоќа да отпатува во дводневна посета на ...

Иран демантира дека се подготвува атентат врз Путин

А1 - 15.10.2007

Иранското Министерството за надворешни работи ги отфрли како „целосно неосновани“ информациите за подготвување атентат врз рускиот претседател Владимир Путин, што би бил извршен во текот на неговата посета на Иран, утре и задутре.

Владимир Путин патува за Техеран и покрај шпекулациите за можен атентат врз него

Канал5 - 15.10.2007

Рускиот претседател Владимир Путин ќе пристигне денеска во Техеран според планираниот протокол, соопшти иранското Министерство за надворешни работи. Техеран, 15 октомври (МИА) - Рускиот претседател Владимир Путин ќе пристигне денеска во Техеран според планираниот протокол, соопшти иранското ...

Меркел: ОН треба да разгледа дополнителни санкции против Иран

Канал5 - 15.10.2007

Обединетите нации треба да го разгледаат воведувањето дополнителни санкции против Иран, доколку Техеран не одговори на барањата на меѓународната заедница за нивната нуклеарна програма, изјави германската канцеларка Ангела Меркел во интервју за весникот „Велт“.