TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Американските маринци се повлекуваат од Багдад

А1 - 19.04.2003

Американските маринци денеска почнаа да се повлекуваат од Багдад, предавајќи им ја контролата на единиците на американската армија, чија главна задача ќе биде одржувањето на јавниот ред и мир. Два баталјона од околу 1.600 маринци го напуштија Багдад и се упатија на југ, а поголем дел од ...

Во Ирак загинале 128 американски и 31 британски војник

А1 - 19.04.2003

Во војната во Ирак загинале 128 американски и 31 британски војник, додека според наводите на САД, во Багдад загинале најмалку 2.320 припадници на ирачката армија. На страницата на Интернет што ја ажурираат ирачки академици и мировни активисти се наведува дека во Ирак загинале меѓу 1.652 и 1.932 ...

Садам Хусеин со документ бара прекин на огнот

А1 - 19.04.2003

Арапските телевизиски канали „Ал Џазира“ и „Абу Даби“ денеска прикажаа документ кој, според нив, е доказ дека соборениот ирачки лидер Садам Хусеин е се уште жив. Телевизиите прикажаа рачно напишат текст, за кој тврдат дека е порака што Садам Хусеин и ја испратил на ирачката тајна полиција.

Можниот наследник на Хусеин ги преферира САД

А1 - 19.04.2003

Кандидатот за нов ирачки претседател Шариф Али бин Хусеин, роднина на последниот ирачки крал Фејсал Втори, кој беше убиен во 1958 година, повеќе сака земјата ограничен период да биде контролирана од САД, наместо од Обединетите нации.

Маринците се повлекуваат од Багдад, соседите на Ирак на самит за помош

Вест - 19.04.2003

Соседните држави на Ирак се собраа во Саудиска Арабија за да одговорат на брзата американска победа, се очекува тие да изразат вербална поддршка за Сирија која е изложена на американски притисок. "Сакаме да н БАГДАД, 19 април, (Ројтерс) - Соседните држави на Ирак се собраа во Саудиска Арабија за да ...

Садам го предале офицери за врска

Утрински - 19.04.2003

Во Министерството за одбрана на Русија сметаат дека американските бомби го убиле Хусеин ОД НАШИОТ ДОПИСНИК БРАНКО ВЛАХОВИЌ МОСКВА - Без оглед што Американците и ветија парична награда за оној што ќе им даде информации каде се наоѓа мртов или жив Садам Хусеин, руските генерали сметаат дека ...

Соседите на Ирак кројат свој план за иднината на регионот

Дневник - 19.04.2003

САМИТ ВО САУДИСКА АРАБИЈА Осум блискоисточни земји вчера во Саудиска Арабија дебатираа како да се приспособат на новата ситуација во регионот, кога Садам е веќе соборен, а Ирак е разурнат. Осум блискоисточни земји вчера во Саудиска Арабија дебатираа како да се приспособат на новата ситуација во ...

Протести во Багдад против американската окупација

А1 - 18.04.2003

Над 10.000 лица демонстрираа денеска пред џамијата во Багдад против американската окупација врз Ирак, носејќи пароли „Ниту Америка, ниту Садам“ и „САД се непријатели на Господ“. Демонстрантите Сунити повикале за единство со муслиманите Шиити, извикувајќи дека нема да има поделба на Ирак.

Американските телевизии емитуваа снимка на Садам Хусеин

А1 - 18.04.2003

Американските телевизии денеска емитуваа снимка на која соборениот ирачки лидер Садам Хусеин шета низ улиците на Багдад, при што е поздравуван од граѓаните. Медиумите тврдат дека снимката, емитувана од телевизија „Абу Даби“, е снимена на 9.

Заробен уште еден полубарт на Садам

Вест - 18.04.2003

Американските специјални сили вчера го заробиле Барзан Ибрахим Хасан ал-Тикрити, еден од полубраќата на Садам Хусеин во напорите да се соберат членовите на поранешниот режим, соопшти американската ........ КАМПОТ АС СЕЈЛИЈА, Катар, 18 април (АП) - Американските специјални сили вчера го заробиле ...

Ограбувањето во Ирак попушта

Утрински - 18.04.2003

Според генерал Томи Френкс КУВАЈТ - Американскиот генерал Томи Френкс во четвртокот изјави дека законот и редот повторно се враќаат во Ирак и посочи дека е среќен за тоа како неговите сили се справија со грабежите откако беше соборен Садам Хусеин.

Садам веројатно е мртов, вели Белата куќа

Утрински - 18.04.2003

Мислење КРАФОРД - Најмалку еден висок официјален претставник на Белата куќа верува дека Садам Хусеин е мртов и не се плашеше јавно да го обелодени тоа во средата. Во првото од серијата допишувања преку Интернет, еден од главните помошници на претседателот Џорџ Буш, шефот на кабинетот Ендрју Кард му ...

Шиитите во Ирак излегоа од темнината на историјата

Утрински - 18.04.2003

По падот на власта и режимот на Садам Хусеин, Ирачаните пред нов политички и верски предизвик ТАМАРА ГРНЧАРОСКА На шиитите во Ирак по седумдесет години власта им е на дофат на рацете. Садам Хусеин го нема, како ни неговите следбеници.

Американски командоси ќе го апсат Садам во Сирија?!

Дневник - 18.04.2003

ЛОНДОНСКИОТ ВЕСНИК "ТАЈМС" ТВРДИ Американски командоси се подготвени да почнат операција за да го уапсат ирачкиот претседател Садам Хусеин, доколку биде потврдено дека тој се крие во Сирија, пишува лондонскиот весник "Тајмс", јави МИА.

Буш повика ОН да ги укинат санкциите против Ирак

А1 - 17.04.2003

Американскиот претседател Џорџ Буш ги повика Обединетите нации да ги укинат економските санкции против Ирак и потпиша закон со кој се доделуваат 79 милијарди долари за плаќање на трошоците за војната. „Ирак е ослободен и ОН би требале да ги укинат санкциите“, изјави американскиот претседател Буш.

Американците ќе го апсат Садам Хусеин и во Сирија

А1 - 17.04.2003

Американските командоси се подготвени да започнат операција „Уапси и пукај“ за да го уапсат ирачкиот претседател Садам Хусеин, доколу биде потврдено дека тој се крие во соседна Сирија, пишува денеска лондонскиот весник „Тајмс“.

"Слободни ирачки сили" во Багдад

Вест - 17.04.2003

БАГДАД, 17 април - Околу 120 војници, припадници на групата "Слободни ирачки сили", обучувани во американската база во Унгарија, вчера пристигнаа во Багдад, каде Ќе бидат задолжени за одржување на редот и законските прописи, јави Си-Ен-Ен.

Буш и Ширак го скршија мразот преку телефон

Утрински - 17.04.2003

Помирување ВАШИНГТОН - Претседателот Џорџ Буш и францускиот претседател Жак Ширак кои беа остро поделени во дебатата која се одвиваше во ОН, а се однесуваше на употребата на сила против Ирак, го скршија мразот во вторникот со телефонскиот разговор од Белата куќа кој беше наречен "деловен".

Власта на Хусеин веќе не постои, изјави задоволниот Буш

Утрински - 17.04.2003

Американскиот претседател не прогласи победа во војната, но го најави нејзиниот крај ВАШИНГТОН - Задоволниот американски претседател Буш вчера изјави дека "режимот на Садам Хусеин веќе не постои", додека претставници на администрацијата почнаа да дискутираат за последиците од конфликтот кој, се ...

Дамаск предлага чистење на забранетото оружје од Блискиот Исток

Дневник - 17.04.2003

СЕ СМИРУВА СУДИРОТ МЕЃУ СИРИЈА И САД Шефот на сириската дипломатија Фарук ал Шара вчера истакна дека неговата Влада уште утре би потпишала евентуална спогодба во која Блискиот Исток би бил прогласен за регион без оружје за масовно уништување, јави Ројтерс.

Дали тираните се шокирани или создаваат нуклеарно оружје?

Капитал - 17.04.2003

Лекцијата на операцијата "Ирачка слобода" за соседите на ИракДали тираните се шокирани или создаваат нуклеарно оружје?САД сакаат војната во Ирак да ги заплаши земјите од "оската на злото" и да ги натера на послушност, но планот може да предизвика и сосема спротивен ефект Џонатан ...

„Слободни ирачки сили“ во Багдад

А1 - 16.04.2003

Околу 120 војници, припадници на групата „Слободни ирачки сили“, обучувани во американската база во Унгарија, денеска пристигнаа во Багдад, каде ќе бидат задолжени за одржување на редот и законските прописи, јави „СNN“. Се работи за поранешни азиланти кои ќе го сочинуваат јадрото на новата ирачка ...

Внука на Тито им помага на ирачките дечиња

А1 - 16.04.2003

Внуката на Јосип Броз Тито, Светлана Броз во Сараево организира акција за собирање крв за ирачките деца која со посебен конвој наскоро треба да биде префрлена во Багдад. Акцијата „Дарувајте крв за ирачките деца“ ја спроведува Детската амбасада во која Броз извршува една од главните функции, а е ...

САД се заканува со санкции, Сирија навредена од американските уцени и лаги

Вест - 16.04.2003

МАДРИД, 16 април (Ројтерс) - Сирискиот амбасадор во Шпанија американските обвинувања дека Сирија крие терористи ги нарече навреда и го искритикува она што го нарече уцена од американската страна. Амбасадорот Мохсен Билал зборуваше вчера, поточно еден ден откако високи американски претсавници се ...

Најстресните денови на администрацијата на Буш

Утрински - 16.04.2003

Како тринеделната војна во Ирак изгледаше од Овалниот кабинет на Белата куќа и какво беше расположението на главните актери ВАШИНГТОН - Беше утро 19 март во кабинетот за разгледување на состојбата во Белата куќа, само неколку часа пред да истече 48-часовниот ултиматум на претседателот Буш за Садам ...

Ирачката опозиција ги почна разговорите за иднината на земјата

Утрински - 16.04.2003

Под покровителство на Соединетите Американски Држави и на Велика Британија НАСИРИЈА - Објавувајќи дека нивната 27-дневна војна со Садам Хусеин е речиси готова, САД и Велика Британија вчера почнаа преговори со фракциски ирачки групи, како земјата треба да се управува сега откако тој е соборен.

САД најавија дипломатски и економски казни за Сирија

Дневник - 16.04.2003

ПРИТИСОК ВРЗ ДАМАСК Американците се заканија дека ќе воведат дипломатски и економски казни за Сирија поради основани сомневања дека Дамаск крие ирачки лидери, поддржува тероризам и развива хемиско оружје, јави Ројтерс. - Со сета почит спрема Сирија, ние ќе разгледаме какви санкции да воведеме ...

Ирачаните почнаа да се расправаат за фотелји

Дневник - 16.04.2003

МАЧНИ ПРЕГОВОРИ ЗА ИДНИНАТА НА ИРАК Американските офицери вчера ги собраа поделените ирачки лидери на разговори за иднината на Ирак, но почетокот на конференцијата беше во сенка на антиамерикански протест и недоверба меѓу разните групи, кои досега ги обединуваше само желбата да го соборат режимот ...

Анан загрижен за критиките на САД кон Сирија

А1 - 15.04.2003

Генералниот секретар на Обединетите нации Кофи Анан изрази загриженост од се понагласените критики на САД упатени кон Сирија, кои според него, можат да придонесат за дополнително дестабилизирање на Блискиот Исток. „Секој обид за закана на меѓународниот мир и безбедност треба да биде разгледан во ...

Уапсен Ватбан, полубратот на Садам

Вест - 15.04.2003

БАГДАД, 15 април, (Ројтерс) - Додека маринците кја зацврстуваа својата позиција ви Тиркит американски официјални лица соопштија дека кај сириската граница бил уапсен полубратот на Садам Ватбан Инрахим Хасан ал-Тикрити. Ватбан се наоѓа на американската листа на 55 најбарани лица.

Војната пред крај, никој не знае кај е Садам

Вест - 15.04.2003

Американските маринци поткрепени од тенкови вчера влегоа во центарот на последното упориште на Садам Хусеин градот Тиркит, кој е и негов роден град, протерувајќи ги последните решителни одбрамбени сили. ТИРКИТ, 15 април (Ројтерс) - Американските маринци поткрепени од тенкови вчера влегоа во ...

Сирија "не е следната", ама којзнае

Вест - 15.04.2003

ДАМАСК / ВАШИНГТОН, 15 април, (Ројтерс) - Додека војната во Ирак постепено губи на интензитет американскиот претседател Џорџ Буш и министерот за одбрана Доналд Рамсфелд вршат поголем притисок врз Сирија обвинувајќи го Дамаск дека им обезбедува прибежиште на лидерите на Садамовиот режим и дека чува ...

Американците го уапсија полубратот на Садам

Утрински - 15.04.2003

Полубратот на Садам во американски притвор ВАШИНГТОН - Официјални лица во неделата соопштија дека полубратот на Садам Хусеин, еден од 55 лица кои се на наоѓаат на листата на најбарани, е уапсен во Ирак во близина на границата со Сирија и се наоѓа во американски притвор.

Американските маринци влегоа во Тикрит

Утрински - 15.04.2003

Падна и последното ирачко упориште на силите лојални на Садам Хусеин БАГДАД - Американските маринци со поддршка од тенкови вчера презедоа контрола врз центарот на родното место на Садам Хусеин, Тикрит, по интензивните борби со тврдокорните лојалисти, беше прикажано на телевизиските снимки.

Сирија може да помине како колатерална штета на Ирак

Утрински - 15.04.2003

Предупредувачка реторика на Вашингтон и на Лондон адресирана до Дамаск Димитар Чулев "Да се биде на терористичкиот список и не е некое место на кое јас би сакал да се најдам". Ова е кусиот коментар на американскиот секретар за одбрана Доналд Рамсфелд, запрашан околу стравувањата дека сојузничката ...

Маринците во Тикрит ги чистат остатоците од режимот на Садам

Дневник - 15.04.2003

ВОЈНА ВО ИРАК Американски маринци, поддржани со тенкови и борбени хеликоптери, вчера навлегоа во центарот на Тикрит, родниот град на Садам Хусеин и последно упориште на соборениот ирачки режим, јави Ројтерс. Додека патроли маринци ги прегледуваа објектите во предградијата, хеликоптери "кобра" ...

Ирачкиот синдром ја зарази Сирија, но САД најавија поблага терапија

Дневник - 15.04.2003

ОСТРИ ОБВИНУВАЊА ЗА ДАМАСК Американскиот претседател Џорџ Буш прексиноќа ја обвини Сирија дека засолнува ирачки функционери и крие хемиско оружје, но се воздржа од закани за воена акција. Сирија категорично ги отфрла обвиненијата.

Уапсен братот на Садам Хусеин

А1 - 14.04.2003

Братот на ирачкиот претседател Садам Хусеин и поранешен министер за внатрешни работи, Уатбан Ибрахим Хасан е уапсен во Ирак во близина на границата со Сирија и во моментов се наоѓа во притвор, соопштија американски официјални претставници.

Буш: „Сирија да не засолнува ирачки функционери“

А1 - 14.04.2003

Американскиот претседател Џорџ Буш синоќа ја предупреди Сирија да не засолнува ирачки функционери и изрази уверување дека Дамаск крие хемиски оружје, но се воздржа од закани за воена акција. „Сметаме дека Сирија има хемиско оружје“, изјави Буш при враќањето од Кемп Дејвид во Белата Куќа, ...

Багдадските полицајци се враќаат на работа

А1 - 14.04.2003

Повеќе од 2.000 припадници на ирачката полиција се вратија изутрината на работа во источната багдадска полициска станица за да се регистрираат на работните места. Поголемиот број од полицајците на работа пристигнале во цивилна облека, стравувајќи од гневот на локалните жители.

Падна последното упориште на Хусеин

А1 - 14.04.2003

И последното ирачко упориште, родното место на ирачкиот лидер Садам Хусеин, градот Тикрит е под американска контрола. Американските сили кои денеска влегоа во центарот на Тикрит, водат разговори со претставници на племињата од областа, за воспоставување целосна контрола врз градот.

Американските сили влегоа во Садамовиот град

Вест - 14.04.2003

АС САЛИЈА, Катар, 14 април (Ројтерс) - Генералот Томи Френкс, командант на американските сили во војната во Ирак, изјави вчера дека амерканските војници не наишле на отпор во родниот град на Садам Хусеин, Тикрит, иако, како што нагласи генералот, војната сеуште не е завршена.

Пауел: Војната заврши, се бара оружјето

Вест - 14.04.2003

ЛОНДОН, 14 април (Ројтерс) - Државниот секретар на САД Колин Пауел изјави вчера дека американските сили "сигурно ќе пронајдат оружје за масовно уништување во Ирак", што беше една од главните причини за нападот врз режимот на Садам Хусеин.

Во Ирак загинале 114 американски и 2.320 ирачки војници

Утрински - 14.04.2003

Биланс на едномесечната војна во Ирак ВАШИНГТОН - Пентагон соопшти дека билансот на .жртвите меѓу американските војници кои се борат во Ирак се зголеми на 114, или седум повеќе од претходниот ден, и истакна дека најмалку 399 се ранети или повредени.

Шара:Американските тврдења "несериозни"

Утрински - 14.04.2003

Дамаск демантира дека го помагал Садам Хусеин ДАМАСК - Сирискиот министер за надворешни работи, Фарук ал Шара, изјави дека американските обвиненија оти Дамаск му помагал на Ирак под режимот на Садам Хусеин се неосновани и го предизвика Вашингтон да изнесе цврсти докази.

САД сигурни дека ќе најдат оружје за масовно уништување

Утрински - 14.04.2003

Според изјавата на Колин Пауел ЛОНДОН - Американскиот државен секретар Колин Пауел вчера инсистираше дека САД ќе пронајдат оружје за масовно уништување во Ирак, што беше една од причините за напад врз државата и за соборување на Садам Хусеин од власт.

И Тикрит падна без борба

Дневник - 14.04.2003

ПОСЛЕДНИ ДЕНОВИ НА ВОЈНАТА ВО ИРАК Американските трупи вчера влегоа и во предградијата на Тикрит, родниот град на Садам Хусеин, но не се соочија со отпор, иако очекуваа жестоки судири за последниот град под контрола на ирачкиот режим, јави Ројтерс.

Ирачкиот претседател се крие во Багдад

Дневник - 14.04.2003

ИРАЧКИОТ ОПОЗИЦИСКИ ЛИДЕР ТВРДИ Ирачкиот претседател Садам Хусеин е жив и најверојатно се крие во североисточниот дел од Багдад, тврди лидерот на Ирачкиот национален конгрес Ахмед Чалаби, јави МИА. Чалаби истакнал дека Садам и неговите синови Удај и Кусај одделно се видени во Багдад.