TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Нов случај на САРС во јужна Кина

А1 - 11.01.2004

Втор случај на САРС е откриен во провинцијата Кантон во јужниот дел од Кина, објавија денеска здравствените власти на Хонг Конг. „Денеска од Кантон примивме информација дека е откриен нов случај на заболен за кој постои сомневање оти е инфициран со висрусот на САРС“, изјави советникот на ...

Кина потврди нови можни случаи од болеста САРС

Утрински - 09.01.2004

Шест месеци откако последниот пациент ја напушти болницата Втор сомнителен случај на болеста САРС е идентификуван во јужната кинеска провинција Гуангдонг. Една 20-годишна келнерка е примена во болница и е изолирана од другите пациенти, објави државната новинска агенција Ксинхуа.

Кинеска келнерка има САРС

Дневник - 09.01.2004

ПЕКИНГ Смртоносниот вирус САРС е дијагностициран вчера кај една келнерка во југоисточна Кина, јави Ројтерс. Овој најнов случај на болеста ги зголеми стравувањата на јавноста за повторно избивање епидемија во земјата. Кинеското Министерство за здравство соопшти дека кај дваесетгодишната келнерка во ...

Тројца кинески новинари се хоспитализирани со симптоми на САРС

А1 - 08.01.2004

Тројца кинески новинари се хоспитализирани денеска во една болница во Хонгконг со симптоми на тешкиот акутен респираторен синдром САРС. Според претставник на болницата, тројцата мажи имаат треска, кашлица и инфекции на дишните патишта.

Кина јави за уште еден случај на САРС

Канал5 - 08.01.2004

Кина соопшти дека има уште еден пациент за кој се сомнева дека е заболен од САРС, болеста на дишните патишта. Министерството за здравство вели дека една келнерка во јужната покраина Гуандонг била примена в болница. Девојката, на возраст од 20 г Кина соопшти дека има уште еден пациент за кој се ...

Кина ги уништува сивет мачките поради САРС-от

Канал5 - 06.01.2004

Кина вели дека до сабота ќе го има сосема завршено колењето животни за кои се сомнева дека ја шират болеста на дишните органи, САРС. Владата рече дека освен што ќе ги уништува сивет-мачките во јужната покраина Гуандонг, ќе се колат и слични видови Кина вели дека до сабота ќе го има сосема завршено ...

На Филипините три лица со можни симптоми на САРС

А1 - 05.01.2004

Филипинските власти изолираа три лица под сомневање дека се заболени од САРС, потврдија денеска властите во Манила. Министерството за здравство соопшти дека е изолирана една брачна двојка која била на привремена работа во Хонг Конг, и лекарот кој и пружил помош.

Кина ќе истреби илјадници животинки за да спречи САРС

Канал5 - 05.01.2004

Кинеските власти планираат да убијат илјадници мали животни познати како „сивети" кои личат на мачки и се поврзуваат со ширењето на смртоносниот вирус САРС. Целта е да се убијат околу десет илјади „сивети" и да се затворат пазарите во јужната прови Кинеските власти планираат да убијат илјадници ...