TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

СДСМ ќе ја урива „Св. Никола“

Време - 11.04.2009

СДСМ ќе спречи на скопскиот плоштад да се изгради црквата „Св Никола“ и да се постави споменикот на Александар Македонски откако освоија мнозинство советници во Советот на општина Центар. В.д.

Ново-стариот лидер подготвува нова стратегија за СДСМ

Н.Македонија - 11.04.2009

СДСМ ќе се спасува од кризата во која се наоѓа по поразот и на овие избори со промовирање нови лица и нова стратегија, но и со обединување на сите стари кадри што сега се во сенка или пак надвор од партијата.

СДСМ го чека Црвенковски

Алфа - 11.04.2009

Заклучно со утре на Бихаќка треба да пристигнат извештаите на ОИШ на СДСМ за тоа како поминале изборната кампања и гласањето. Истовремено, и штабот на Љубомир Фрчкоски треба да подготви свој рапорт за ...

Бранко ќе ги враќа интелектуалците и отцепените од СДСМ

Н.Македонија - 10.04.2009

Откако на локалните и на претседателските избори како апсолутен победник се промовира ВМРО-ДПМНЕ, а СДСМ како голем губитник, во опозициската партија се зборува на големо дека со враќањето на Бранко ...

ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ се како сестри близначки

Н.Македонија - 10.04.2009

Есад Рахиќ е поранешен политичар или како што вели засега само пензиониран политичар - поранешен пратеник и поранешен член и висок функционер во СДСМ.

Претконгресни случувања во СДСМ

Канал5 - 10.04.2009

В недела, во централата во Скопје, општинските изборни штабови треба да ги достават анализите и оценките кои треба да го дадат одговорот на прашањето – што му се случи на СДСМ на овие локални избори? Во ...

СДСМ: Изборите мирни, но под ниво на земја-кандидат за ЕУ и за НАТО

Утрински - 09.04.2009

СДСМ смета дека изборите беа мирни, но не биле на нивото што се очекува од земја-кандидат за членство во ЕУ и во НАТО. Портпаролот на партијата, Емилијан Станковиќ, на вчерашната прес-конференција рече дека ...

Изборите и партиите

Дневник - 09.04.2009

Во редовите на владејачката партија се јави мала, но незгодна пукнатина. Таа се вика Брат Љубе. ВМРО-ДПМНЕ ќе се обиде овој проблем брзо да го елиминира.

ВМРО-ДПМНЕ со 460 советници и со 53 градоначалници

Н.Македонија - 09.04.2009

Државната изборна комисија (ДИК) ги објави резултатите за избор на советници. ВМРО-ДПМНЕ освои убедливо најмногу советнички места 460, додека опозициската СДСМ има 282 советници.

СДСМ се крсти во Бранко Црвенковски

Време - 08.04.2009

Неуспехот на овие избори треба да дејствува освестувачки за опозицијата затоа што, во состојба на апсолутна власт, каква што сега добива ВМРО- ДПМНЕ, за државата е неопходна противтежа од силна опозиција, ...

По поразот, СДСМ го чека Црвенковски

Утрински - 08.04.2009

И покрај големиот пораз што го доживеа на претседателските и на локалните избори, во Социјалдемократскиот сојуз на Македонија велат дека немаат причина за големо очајување.

Тројца пратеници станаа градоначалници

Утрински - 08.04.2009

За десетина дена на Горан Петров, Ратко Димитровски од ВМРО-ДПМНЕ и Веби Беџети од ДУИ ќе им престане пратеничкиот мандат по добивањето на градоначалничките функции.

Советот во Центар контра градоначалникот

Утрински - 08.04.2009

Градоначалниците на скопските општини, кои се од редовите на владејачката партија, во наредниве четири години очигледно без никаков проблем ќе соработуваат со општинските совети, имајќи предвид дека ...

СДСМ на најниски гранки од постоењето

Н.Македонија - 08.04.2009

Локалните избори, особено вториот круг, ја покажаа сегашната моќ на СДСМ или, поточно речено, немоќ да се претстави како сериозна опозиција.

СДСМ: Изборите мирни, но не на ниво на земја кандидат за ЕУ

Алсат-М - 08.04.2009

Аналитичкиот центар на СДСМ денеска ги презентираше резултатите од локалните избори. Според резултатите СДСМ има освоено градоначалнички места во седум општини, а во Македонски Брод победил кандидат поддржан ...

Изборите мирни, но не ниво што се очекува од земја кандидат за ЕУ и НАТО

Сител - 08.04.2009

СДСМ смета дека изборите беа мирни, но не биле на нивото кое се очекува од земја кандидат за членство во ЕУ и НАТО. Портпаролот на партијата Емилијан Станковиќ на денешната прес-конференција рече дека ...

СДСМ: изборите не беа на ниво на земја кандидат за ЕУ и НАТО

Кирилица - 08.04.2009

Портпаролот на партијата Емилијан Станковиќ денеска изјави дека многубројните притисоци, закани и злоупотреби на државните институции фрлиле сериозна дамка врз квалитетот на изборниот процес што е нотирано и ...

Триумф на ВМРО, дебакл на ДУИ

Време - 07.04.2009

Тони Ангеловски ВМРО-ДПМНЕ извојува убедлива победа на локалните избори. Од вкупно 83 општини, владејачката партија во вториот круг освои 31 општина плус градот Скопје, а кога ќе се додадат и резултатите од ...

ВМРО-ДПМНЕ освои 58 градоначалнички места, ДУИ 13, СДСМ седум, ДПА, СРМ и РССМ по еден

Вест - 07.04.2009

Скопје, 6 април - Во вториот круг од локалните избори, ВМРО-ДПМНЕ доби 30 градоначалници, ДУИ седум, СДСМ три, ДПА еден. Според податоците од последниот извештај објавен на веб страницата на ДИК, по едно ...

Тројца пратеници стануваат градоначалници

Вест - 07.04.2009

Скопје, 7 април - За десетина дена на Горан Петров, Ратко Димитровски од ВМРО-ДПМНЕ и Веби Беџети од ДУИ ќе им престане пратеничкиот мандат по добивањето на градоначалничките функции.

ВМРО-ДПМНЕ триумфира на локалните избори

Утрински - 07.04.2009

Претседателските и локалните избори во Македонија и' донесоа триумфалната победа на десницата на сите нивоа од власта. Владејачката ВМРО-ДПМНЕ, која од лани, по вонредните парламентарни избори, доминира со ...

Скромна прослава на победата

Утрински - 07.04.2009

Двата изборни штаба - на владејачката ВМРО-ДПМНЕ и на СДСМ, кои во изминатите четириесетина дена си разменуваа остри стрели, прексиноќа имаа исклучително напната и неизвесна вечер.

ВМРО-ДПМНЕ СО 58 ГРАДОНАЧАЛНИЦИ, ДУИ 13, СДСМ СЕДУМ, ДПА, СРМ и РССМ ПО ЕДЕН

Телма - 07.04.2009

Во вториот круг од локалните избори, ВМРО-ДПМНЕ доби 30 градоначалници, ДУИ седум, СДСМ три, ДПА еден. Според податоците од последниот извештај објавен на веб страницата на ДИК, по едно градоначаничко место ...

Фрчкоски победил само во пет општини

Дневник - 07.04.2009

Кандидатот за претседател на СДСМ и НСДП, Љубомир Фрчкоски, добил повеќе гласови од противкандидатот Ѓорге Иванов во само пет од вкупно 84 општини. Тој доби 188.734 гласа помалку отколку Иванов.

Тесно во советите на Охрид, Карпош и во Тетово

Н.Македонија - 07.04.2009

Охрид и Карпош ќе добијат градоначалници од опозицијата, а најголем број од советниците во општинските совети се од власта. Новиот градоначалник на Центар Владимир Тодоровиќ ќе добие совет со најмногу ...

Претседателот е избран со 42,61 отсто од гласовите

Н.Македонија - 07.04.2009

Ѓорге Иванов од ВМРО-ДПМНЕ победи на четвртите претседателски избори со освоени 453.426 гласа или 59,38 отсто, а противкандидатот Љубомир Фрчкоски од СДСМ освои 264.692 гласа или 34,66 проценти.

ВМРО-ДПМНЕ освои 58 градоначалнички места, ДУИ 13, СДСМ седум, ДПА, срм и рссм по еден

Сител - 07.04.2009

Во вториот круг од локалните избори, ВМРО-ДПМНЕ доби 30 градоначалници, ДУИ седум, СДСМ три, ДПА еден. Според податоците од последниот извештај објавен на веб страницата на ДИК, по едно градоначаничко место ...

Од пратенички во градоначалнички фотељи

Кирилица - 07.04.2009

Горан Петров, Ратко Димитровски од ВМРО-ДПМНЕ и Веби Беџети од ДУИ од пратеници преминуваат на градоначалничка функција Нивните места во Собранието на Република Македонија ќе ги заземат тројца нови пратеници.

СДСМ темпира етничка бомба во Македонија!

Вечер - 07.04.2009

СДСМ, преку медиумите под своја контрола, како компензација за серијата изборни порази вклучително и последниот, турка теза дека Ѓорге Иванов бил претседател со фабричка грешка затоа што за него не гласале ...

Фрчкоски: Господ нека и е на помош на Македонија

А1 - 06.04.2009

Од изборниот штаб на СДСМ кандидатот за претседател Љубомир Фрчкоски им се заблагодари на сите граѓани кои го дале својот глас за него. Сега, рече тој „Господ да и на помош на Македонија“.

ВМРО-ДПМНЕ освои 55 општини плус Скопје

А1 - 06.04.2009

ВМРО-ДПМНЕ во вториот круг објави победа во 55 општини плус главниот град Скопје. Владејачката партија ги освои Центар, Кисела Вода, Илинден и Петровец во Скопје, а меѓу останатите во Македонија се Велес, ...

Се менува сликата на локалната власт во земјава

А1 - 06.04.2009

Изборите успешно завршија. Македонија доби нов претседател, но и повеќе нови отколку стари градоначалници. Вчера на претседателските избори постигнат е цензусот.

Уверлива победа

Време - 06.04.2009

Игор Чавески Ѓорге Иванов е новиот претседател на Република Македонија. Тој на претседателските избори извојува уверлива победа пред неговиот противкандидат Љубомир Фрчкоски.

ВМРО-ДПМНЕ ја освои локалната власт

Време - 06.04.2009

Тони Ангеловски ВМРО-ДПМНЕ прогласи победа во најголем дел од општините во кои вчера се избираа градоначалници во вториот круг од локалните избори.

ДИК: Иванов освоил над 60 отсто од гласовите

Вест - 06.04.2009

ВМРО-ДПМНЕ победи во Скопје, Центар, Карпош и Ресен, СДСМ победи во Велес, а ДУИ ја доби Струга, но загуби во Тетово и Гостивар Претседателскиот кандидат на ВМРО - ДПМНЕ Ѓорѓе Иванов од 348 549 обработени ...

Заев и Фрчкоски на ВМРО-ДПМНЕ му честитаа победа

Телма - 06.04.2009

Околу полноќ, во СДСМ се одржа последната прес-конференција. В.д. лидерот на партијата Зоран Заев на ВМРО-ДПМНЕ му ја честита победата, подвлекувајќи дека граѓаните во мнозинство гласаа за таа опција.

Груевски објави победа, воедно и честита на опозицијата

Телма - 06.04.2009

Премиерот и лидер на ВМРО-ДПМНЕ малку по полноќ објави голема победа на владејачката коалиција на локалните избори како и на претседателските избори.

Изборите завршија, голема предност на ВМРО-ДПМНЕ

Телма - 06.04.2009

ВМРО-ДПМНЕ вечерва објави дека е остварена голема победа на локалните избори. Директорот на Центарот за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски соопшти дека партијата, според досегашните податоци, во вториот ...

СДСМ го призна поразот

Форум - 06.04.2009

Социјалдемократите го признаа својот пораз на овие претседателски и локални избори и и честитаа на владејачката партија ВМРО-ДПМНЕ, за комплетната победа Зоран Заев , привремениот претседател на СДСМ ги оцени ...

Фрчкоски: Господ нека и е на помош на Македонија

Алсат-М - 06.04.2009

Претседателскиот кандидат на СДСМ Љубомир Фрчкоски и в.д лидерот на партијата Зоран Заев му ја честитаа победата на новиот претседател на државата Ѓорге Иванов и на новите градоначалници од редовите на ...

Груевски и Иванов ја прогласија победата

Форум - 06.04.2009

Во обраќањето од аналитичкиот центар на ВМРО-ДПМНЕ во хотелот „Холидеј Ин“, премиерот Груевски и новиот македонски претседател Ѓорге Иванов, изјавија дека победата на претседателскит и на локалните избори за ...

Ѓорге Иванов претседател

Н.Македонија - 06.04.2009

Кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ Ѓорге Иванов е со речиси двојна предност во вториот круг на претседателските избори пред неговиот противкандидат Љубомир Фрчкоски од СДСМ.

Албанците ги бојкотираа изборите

Алсат-М - 06.04.2009

Потребниот одзив за успешни претседателски избори се надмина за само околу два процента. Едвај се постигна потребниот одзив. Иванов претседател, ВМРО-ДПМНЕ обезбеди апсолутна власт.

Заев и фрчкоски им ја честитаа изборната победа на ВМРО-ДПМНЕ и Иванов

Сител - 06.04.2009

Лидерот на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија Зоран Заев вечерва на прес-конференција им ја честиташе изборната победа на ВМРО-ДПМНЕ и на нивниот претседателски кандидат Ѓорге Иванов и рече дека СДСМ ја ...

Груевски - ВМРО-ДПМНЕ победи во 55 општини и Скопје, се чека официјална потврда и за победата на Иванов

Сител - 06.04.2009

По втор пат за само 14 дена Македонија победи, демонстрирајќи капацитет, волја и способност за организирање мирни, фер и демократски избори на кои граѓаните слободно ја изразија својата волја, бирајќи ...

ВМРО-ДПМНЕ освои 55 општини и Скопје, СДСМ ја честиташе изборната победа

МРТ - 06.04.2009

По втор пат за само 14 дена Македонија победи, демонстрирајќи капацитет, волја и способност за организирање мирни, фер и демократски избори на кои граѓаните слободно ја изразија својата волја, бирајќи ...

Десницата обезбеди апсолутна власт во Македонија

МРТ - 06.04.2009

Неделните претседателски и локални избори во Македонија ја потврдија апсолутната победа и власт на ВМРО - ДПМНЕ, партија на десницата.

ВМРО ДПМНЕ освои 55 градоначалници, а СДСМ 8

Сител - 06.04.2009

Коце Трајановски е новиот скопски градоначалник. Од 43 отсто од граѓаните кои излегоа на гласање, за Трајановски својот глас го дале 112.331 наспрема 69.285 гласови за неговиот опонент Тито Петковски.

Коце Трајановски - нов градски татко

Вечер - 06.04.2009

За кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ гласаа 112.331 граѓани, а неговиот опонент, кандидатот на СДСМ и НСДП Тито Петковски доби поддршка од 69.285 избирачи Владејачката коалиција За Подобра Македонија" предводена од ...

Заев: Со жалење констатирам дека изборите не беа фер и демократски

Нетпрес - 06.04.2009

Претседателот на СДСМ Зоран Заев денешните избори ги оцени како мирни, без насилство и потешки инциденти. Заев исто така им ја честита победата на ВМРО-ДПМНЕ и дека СДСМ ја прифаќа волјата на мнозинството ...

Груевски: Денеска победи Македонија

Нетпрес - 06.04.2009

“Денеска по вторпат за само 14 дена победи Македонија. Денеска по вторпат за само 14 дена Македонија демонстрираше капацитет, волја и способност за организирање фер, мирни и демократски избори кога граѓаните ...

ВИДЕО: Прослава на ВМРО-ДПМНЕ на плоштадот “Македонија“

Нетпрес - 06.04.2009

Партијата на власт ВМРО-ДПМНЕ вечерва на плоштадот “Македонија“, прославува победа на претседателските избори како и победа во повеќето општини во државата.

Фрчкоски: Господ нека и е на помош на Македонија

Макфакс - 06.04.2009

Претседателскиот кандидат на СДСМ, Љубомир Фрчкоски му ја честита победата на претседателските избори на противкандидатот Ѓорге Иванов. Фрчкоски потоа додаде „Господ нека и е на помош на Македонија“.

СДСМ - честитки за ВМРО-ДПМНЕ – нејасно за цензусот

Макфакс - 06.04.2009

Опозициониот Социјалдемократски сојуз на Македонија (СДСМ) вечерва му ја честиташе изборната победа на ВМРО ДПМНЕ,потсетувајќи дека се уште е нејасна состојбата околу цензусот за претседателските избори.

Десницата обезбеди апсолутна власт во Македонија

Макфакс - 06.04.2009

Неделните претседателски и локални избори во Македонија ја потврдија апсолутната победа и власт на ВМРО - ДПМНЕ, партија на десницата.