TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ДУИ не попушта за јазикот

Телма - 19.02.2017

ДУИ не попушта за јазикот-бара СДСМ целосно да го прифати нивниот предлог. Денеска портпаролот на партијата Бујар Османи иуспрати известување дека не биле точни информациите кои се појавиле во јавноста дека предлог законот на ДУИ за јазикот излегува ...

Aналитичари: СДСМ и ДУИ имаат различни ставови за албанскиот јазик

Алсат-М - 19.02.2017

За познавачите на политичките прашања, одолговлекувањето на преговорите меѓу СДСМ и ДУИ околу албанските барања е нормално. Арсим Синани вели дека на Ахмети му е тешко да се оддели од својот досегашен партнер Груевски, додека Петар Арсовски смета ...

Преговори, СДСМ одговори на ДУИ

Алсат-М - 19.02.2017

СДСМ и ги врати на ДУИ забелешките во врска со ставовите на интегративците за нацрт-законот за албански јазик. Извори од преговарачкиот процес наведуваат дека успеале да ги надминат најголемите разлики во однос на барањата на ДУИ и дека останале ...

СДСМ му одговори на ДУИ, Османи вели дека ниту една буква не може да се смени во нивниот предлог за двојазичноста

МКД - 19.02.2017

СДСМ одговорил на предлогот на ДУИ за двојазичност, што е дел од преговорите меѓу овие две партии за формирање на собраниско мнозинство и на нова влада. Неофицијално, најголемите разлики веќе биле надминати.

Османи: Предлогот за двојазичноста не излегува од рамките на Уставот

+инфо - 19.02.2017

Предлогот може да се надополни, но не може да се стесни ниту во една негова буква, рече Османи. Ниту еден член од предлогот на ДУИ за двојазичноста не излегува од рамките на Уставот и не е почетна позиција за преговори и не е предмет на преговори, ...

ДУИ и СДСМ гледаат решение за албанскиот јазик во рамки на Уставот

ТВ21 - 19.02.2017

Додека партиите вклучени во преговорите за обезбедување пратеничко мнозинство се допишуваат со предлог-верзии за чувствителните точки, главно за употребата на јазиците во Македонија, до јавноста допираат само сигнали што е прифатливо, а што не.

СДСМ вечерва му одговори на ДУИ

Република - 19.02.2017

СДСМ и ги врати на ДУИ забелешките во врска со ставовите на интегративците за нацрт-законот за албански јазик. Извори од преговарачкиот процес наведуваат дека успеале да ги надминат најголемите разлики во однос на барањата на ДУИ и дека останале ...

СДСМ и одговори на ДУИ

Репортер - 19.02.2017

СДСМ и ги врати на ДУИ забелешките во врска со ставовите на интегративците за нацрт-законот за албански јазик. Извори од преговарачкиот процес наведуваат дека успеале да ги надминат најголемите разлики во однос на барањата на ДУИ и дека останале ...

Алсат: СДСМ и ги врати на ДУИ забелешките за нацрт-законот за албански јазик

Фактор - 19.02.2017

СДСМ и ги врати на ДУИ забелешките во врска со ставовите на интегративците за нацрт-законот за албански јазик. Извори од преговарачкиот процес наведуваат дека успеале да ги надминат најголемите разлики во однос на барањата на ДУИ и дека останале ...

СДСМ и ги врати на ДУИ забелешките во врска со ставовите на интегративците за нацрт-законот за албански јазик

Локално - 19.02.2017

СДСМ и ги врати на ДУИ забелешките во врска со ставовите на интегративците за нацрт-законот за албански јазик. Извори од преговарачкиот процес наведуваат дека успеале да ги надминат најголемите разлики во однос на барањата на ДУИ и дека останале ...

ДУИ не попушта за јазикот

Локално - 19.02.2017

ДУИ не попушта за јазикот- бара СДСМ целосно да го прифати нивниот предлог, информира Телма . Денеска портпаролот на партијата Бујар Османи испрати известување дека не биле точни информациите кои се појавиле во јавноста дека предлог законот на ДУИ ...

(ВИДЕО) Aналитичари: СДСМ и ДУИ имаат различни ставови за албанскиот јазик

Локално - 19.02.2017

За познавачите на политичките прашања, одолговлекувањето на преговорите меѓу СДСМ и ДУИ околу албанските барања е нормално, информира Алсат М. Арсим Синани вели дека на Ахмети му е тешко да се оддели од својот досегашен партнер Груевски, додека ...

Алсат – М: СДСМ ги вратија забелешките на ДУИ, останале помали работи за усгогласување

Стандард - 19.02.2017

СДСМ и ги вратила на ДУИ забелешките во врска со ставовите на партијата за нацрт-законот за албанскиот јазик, пренесе Алсат-М . Извори на телевизијата од преговарачкиот процес наведуваат дека успеале да ги надминат најголемите разлики во однос на ...

Османи: Предлог законот за албанскиот јазик не е предмет на преговори

Стандард - 19.02.2017

Портпаролот на ДУИ, Бујар Османи денеска соопшти дека не биле точни информациите кои се појавиле во јавноста дека предлог законот на ДУИ за јазикот излегува од рамките на уставот, пренесе Телма .

КОНЕЧНО ПАДНА: Албанците и Западот ја превземаат Македонија!

Репортер - 19.02.2017

По албанските партии „Беса“ и „Алијансата за Албаницте“ и најголемата албанска партија ДУИ, до крајот на неделата би можело јавно да се обелодени да се даде поддршка на прозападно ориентираниот македонски политичар Зоран Заев за формирање на Влада, ...

ДУИ излезе од платформата: Законот за јазикот нема да чепка во Уставот, за промена на химната, грбот и знамето бараме ...

Република - 19.02.2017

Албанските партии потписници на платформата викендов одлучија дека во рок од три дена треба да формираат работна група, односно тело, составено од по двајца претставници од секоја партија, кое ќе изготви предлог закон за употреба на јазиците.

Преговори, СДСМ одговори на ДУИ

Канал 77 - 19.02.2017

Преговарачите на ДУИ утре ќе го известат претседателот на партијата Али Ахмети за текот на преговорите, а се очекува да се свика и централното претседателство за детално да го разгледа нацрт-законот за албанскиот јазик.

Почна средбата на албанските партии – не присуствува Беса

24 Вести - 18.02.2017

Почна средбата на албанските партии потписнички на платформата. На состанокот присутни се лидерите на партиите од коалицијата Алијанса на Албанците како и Али Ахмети и Артан Груби од ДУИ. На средбата нема да присуствува лидерот на Беса, Билал Касами ...

За СДСМ делови од законот за албанскиот јазик на Ахмети над Уставот

24 Вести - 18.02.2017

Али Ахмети излегол надвор од рамката на Уставот со јазикот што го стави на маса пред СДСМ, дознава неофицијално ТВ 24 од партиски извори во СДСМ. Детали од содржината на законот никој не открива, а нема ниту информации во кој дел првиот човек на ДУИ ...

СДСМ го разгледува предлог законот за употреба на јазиците од ДУИ

Алсат-М - 18.02.2017

Работните комисии на СДСМ веќе два дена го разгледуваат предлог законот за употреба на јазиците, кој ДУИ го достави до социјалдемократите. Од партијата денеска не откриваат детали, ниту пак дали раководството на партијата има некакви забелешки во ...

Ахмети му испрати на Заев предлог за албанскиот јазик

Слободен Печат - 18.02.2017

Ако партиите ги усогласат ставовите по прашањето за албанскиот јазик и другите прашања, се очекува Ахмети да го свика Централното претседателство за да се донесе одлука пратениците на ДУИ да ги дадат потписите, со што би се обезбедило мнозинство врз ...

Албанските партии на средба

Република - 18.02.2017

ДУИ, Беса и Алијансата за албанците-партиите од албанскиот блок кои преговараат со опозицијата за формирање на нов владин кабинет денеска ќе се сретнат. Сите очи сега се вперени во ДУИ. Од Ахмети се очекува да го каже ставот за влада со СДСМ.

(ВИДЕО) Делови на законот за албанскиот јазик на Ахмети над Уставот – го заобиколил: Има ли компромис за ова!?

Локално - 18.02.2017

Али Ахмети излегол надвор од рамката на Уставот со јазикот што го стави на маса пред СДСМ, дознава неофицијално ТВ 24 од партиски извори во СДСМ. Детали од содржината на законот никој не открива, а нема ниту информации во кој дел првиот човек на ДУИ ...

Средба на албанските партии: Очекување на конечен став за нова влада

Слободен Печат - 18.02.2017

Денес се среќаваат партиите од албанскиот блок, ДУИ, Беса и Алијансата на Албанците, кои преговараат за формирање на нова влада. Се очекува денес Ахмети да го изнесе конечниот став околу составување влада со СДСМ.

АЛБАНСКИТЕ ПАРТИИ НА СРЕДБА: Ќе ги разјасни ли ставовите албанскиот блок за влада со СДСМ?

Фактор - 18.02.2017

ДУИ, Беса и Алијансата за албанците-партиите од албанскиот блок кои преговараат со опозицијата за формирање на нов владин кабинет денеска ќе се сретнат. Сите очи сега се вперени во ДУИ. Од Ахмети се очекува да го каже ставот за влада со СДСМ.

Ахмети и Заев пред договор за јазикот?

Фактор - 18.02.2017

Се претпоставува дека СДСМ не го прифатила барањето на етничките Албанци, албанскиот јазик да стане втор официјален јазик на цела територија . Барем не како услов за добивање мандат. Шефот на СДСМ Зоран Заев и лидерот на ДУИ Али Ахмети во последните ...

СДСМ бара „заеднички јазик“ со албанските партии - Се што е над Уставот е неприфатливо

Фактор - 18.02.2017

СДСМ веќе изготвиле забелешки на предлот законот за употреба на албанскиот јазик кој е доставен од ДУИ, а поддржан и од Алијансата на Албанците. Засега нема официјални информации од инволвираните партии за содржината на предлог законот и во кои ...

Коха: Заев се согласил на промена на химната и знамето – ДУИ побарала гаранции дека ќе го исполни

Бизнис Вести - 18.02.2017

Иако одговорите на СДСм кон албанската Платформа не се обелоденети за медиумите и за граѓаните, весникот Коха од блиски извори до албанските партии дознава некои детали за тоа што напишале од СДСМ.

Заев се согласил на промена на химната и знамето

Пулс24 - 18.02.2017

Иако одговорите на СДСМ кон албанската Платформа не се обелоденети за медиумите и за граѓаните, весникот Коха од блиски извори до албанските партии дознава некои детали за тоа што напишале од СДСМ.

СДСМ го разгледува предлог законот за употреба на јазиците од ДУИ

Канал 77 - 18.02.2017

Од партијата денеска не откриваат детали, ниту пак дали раководството на партијата има некакви забелешки во однос на барањата на албанските партии. Претседателот на Комисијата за транспорт и врски Благој Бочварски изјави дека нема конкретен рок до ...

Алијансата за Албанците организира средба на партиите од платформата,од Беса не потврдиле се уште присуство

24 Вести - 17.02.2017

Алијансата на Албанците утре попладне иницира средба на партиите на албанците што застанаа зад албанската платформа. Средбата е најавена во хотелот Арка во 13 часот. Али Ахмети како што информирата од ДУИ го потврдил своето присуство, но не и Биалал ...

Разговорите меѓу СДСМ и ДУИ се ближат кон финиш?

Deutsche Welle - 17.02.2017

До крајот на неделава се очекува да се добие појасна слика дали и во која мера постои согласност и совпаѓање на партиско-програмските платформи, за кои деновиве се водат разговори меѓу тимовите на ДУИ и СДСМ.

ДУИ му ги предаде на СДСМ мислењата за законот за албански јазик

Тера - 17.02.2017

ДУИ му го врати на СДСМ предлог-законот за албанскиот јазик со дополнувања во врска со неколку суштински прашања во врска со статусот, спроведувањето и неговата хармонизација со уставот. Алсат-М дознава дека предлог-законот кој бил работен и со ...

ДУИ вчера попладне го доставиле предлог законот за јазик до СДСМ

Таратур - 17.02.2017

ДУИ попладнево го вратила на СДСМ предлог законот за албанскиот јазик, дознава телевизија 24, а неофицијално потврдуваат од ДУИ. Според информациите ДУИ имала повеќе забелешки на предлогот на законот за aлбански јазик.

Заев не го прочитал нацрт-законот за албанскиот јазик, што го достави ДУИ

ТВ21 - 17.02.2017

Лидерот на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија се уште не го прочитал документот испратен од ДУИ. Причината е што нацрт-законот за албанскиот јазик интегративците го доставиле до Бихаќка речиси на полноќ.

Заев не го прочитал предлог законот на ДУИ – СДСМ ќе го анализира нацртот со експерти

ТВ21 - 17.02.2017

Лидерот на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија попладнево изјави дека се уште не го прочитал документот испратен од ДУИ. Причината била што нацрт-законот за албанскиот јазик интегративците го доставиле до Бихаќка на полноќ.

СДСМ не доби потписи, ДУИ испорача нови барања

Канал5 - 17.02.2017

СДСМ не доби потписи, туку ново барање од Мала Речица. Претседателот на партијата Али Ахмети предложи конкретен закон за јазиците до Заев. Од партијата велат дека веќе го разгледуваат предлогот на ДУИ.

ДУИ реши да ја преземе иницијативата за нова влада, и Ахмети прати свој предлог за двојазичноста до СДСМ

Сител - 17.02.2017

Заев чека потписи, Ахмети двојазичност. ДУИ го врати на Бихаќка предлог законот за употребата на албанскиот јазик, надграден и проширен. Според медиумите кои известуваат на албански јазик, Ахмети по консултациите со лидерите на останатите политички ...

Зоран Заев по повеќе од 15 часа не стигнал да го види писмото од ДУИ

Алфа - 17.02.2017

Албанската платформа и барањата на партиите се уште на отворена маса пред ДУИ и СДСМ. Но проблемот не е во тоа што се уште траат партиските тактизирања околу ултиматумот кој го поставуваат албанските партии, туку содржината на текстот кој се држи во ...

Коха: Заев се согласил на промена на химната и знамето - ДУИ побарала гаранции дека ќе го исполни

Сител - 17.02.2017

Иако одговорите на СДСм кон албанската Платформа не се обелоденети за медиумите и за граѓаните, весникот Коха од блиски извори до албанските партии дознава некои детали за тоа што напишале од СДСМ.

ДУИ му ги предаде на СДСМ мислењата за законот за албански јазик

Репортер - 17.02.2017

И му го врати на СДСМ предлог-законот за албанскиот јазик со дополнувања во врска со неколку суштински прашања во врска со статусот, спроведувањето и неговата хармонизација со уставот. Алсат-М дознава дека предлог-законот кој бил работен и со помош ...

ДУИ до СДСМ: Еве ги нашите забелешки!

Вечер Прес - 17.02.2017

ДУИ доцна попладнево му го вратила на СДСМ Предлог-законот за албанскиот јазик, но не за да го одбие предлогот туку со Предлог-нацрт закон за употреба на албанскиот јазик, објави телевизијата Алсат ТВ повикувајќи се на партиски извори.

ДУИ вечерва му ги испрати своите забелешки на СДСМ

Курир - 17.02.2017

ДУИ доцна попладнево му го вратила на СДСМ Предлог-законот за албанскиот јазик, но не за да го одбие предлогот туку со Предлог-нацрт закон за употреба на албанскиот јазик, објави телевизијата Алсат ТВ повикувајќи се на партиски извори.

„Коха“: Заев се согласил на промена на химната и знамето

Нетпрес - 17.02.2017

СДСМ прифатија многу понапреден статус за употреба на Албанскиот јазик за разлика од ВМРО-ДПМНЕ, кажуваат извори од албанските партии. Според одговорот на СДСМ, Албанскиот јазик ќе биде официјален за внатрешна употреба на ниво на целата извршна ...

Борјан Јовановски: „Албанскиот треба да е задолжителен за сите првооделенци во цела Македонија“

Република - 17.02.2017

Мегафонот на СДСМ и човекот кој цел свој живот е спонзориран од странски фондации како Сорос и повеќе амбасади, Борјан Јовановски, вчера на својот твитер профил го даде својот мал удел во медиумската поддршка на големоалбанските аспирации на СДСМ, ...

„Коха“: Заев се согласил на промена на химната и знамето

Курир - 17.02.2017

Иако одговорите на СДСМ кон албанската Платформа не се обелоденети за медиумите и за граѓаните, весникот Коха од блиски извори до албанските партии дознава некои детали за тоа што напишале од СДСМ.

Коха: Заев се согласил на промена на химната и знамето

Вечер Прес - 17.02.2017

Иако одговорите на СДСм кон албанската Платформа не се обелоденети за медиумите и за граѓаните, албанскиот весник Коха од блиски извори до албанските партии дознава некои детали за тоа што напишале од СДСМ.

Борјан Јовановски: Албанскиот треба да е задолжителен за сите првооделенци во цела Македонија

Нетпрес - 17.02.2017

Мегафонот на СДСМ и човекот кој цел свој живот е спонзориран од странски фондации како Сорос и повеќе амбасади, Борјан Јовановски, вчера на својот твитер профил го даде својот мал удел во медиумската поддршка на големоалбанските аспирации на СДСМ, ...

„Коха“: Заев се согласил на промена на химната и знамето, ДУИ побарала гаранции

Република - 17.02.2017

Иако одговорите на СДСм кон албанската Платформа не се обелоденети за медиумите и за граѓаните, весникот Коха од блиски извори до албанските партии дознава некои детали за тоа што напишале од СДСМ.

ДУИ му одговори на СДСМ

Репортер - 17.02.2017

ДУИ му одговори на СДСМ со приложување на предлог нацрт закон за употреба на албанскиот јазик, јавува телевизијата Алсат М, повикувајќи се на партиски извори. Во прилог биле испратени и мислење на ДУИ кое се однесува на неговиот статус, спроведување ...

Разговорите меѓу СДСМ и ДУИ се ближат кон финиш?

Репортер - 17.02.2017

До крајот на неделава се очекува да се добие појасна слика дали и во која мера постои согласност и совпаѓање на партиско-програмските платформи, за кои деновиве се водат разговори меѓу тимовите на ДУИ и СДСМ.Со претпазливост и умерен оптимизам ...

Борјан Јовановски: „Албанскиот треба да е задолжителен за сите првооделенци во цела Македонија“

Курир - 17.02.2017

Мегафонот на СДСМ и човекот кој цел свој живот е спонзориран од странски фондации како Сорос и повеќе амбасади, Борјан Јовановски, вчера на својот твитер профил го даде својот мал удел во медиумската поддршка на големоалбанските аспирации на СДСМ, ...

Борјан Јовановски: „Албанскиот треба да е задолжителен за сите првооделенци во државата“

Пулс24 - 17.02.2017

Мегафонот на СДСМ и човекот кој цел свој живот е спонзориран од странски фондации како Сорос и повеќе амбасади, Борјан Јовановски, вчера на својот твитер профил го даде својот мал удел во медиумската поддршка на големоалбанските аспирации на СДСМ, ...

Ахмети му ги испрати на Заев забелешките за неговата понуда

еМагазин - 17.02.2017

ДУИ го врати во СДСМ нацрт-законот за албанскиот јазик, а во прилог има и свое мислење за неколку клучни прашања кои се однесуваат на неговиот статус, спроведувањето и усогласувањето со Уставот, објави Алсат-М.

Попладнево ДУИ го доставила законот за албански јазик до СДСМ

24 Вести - 16.02.2017

ДУИ попладнево го вратила на СДСМ предлог-законот за албанскиот јазик, дознава телевизија 24, а неофицијално потврдуваат од ДУИ. Според информациите ДУИ имала повеќе забелешки на предлогот на законот за aлбански јазик.

АЛСАТ: ДУИ вечерва му ги испрати своите забелешки на СДСМ

Нова ТВ - 16.02.2017

Алсат ТВ јави вечерва дека ДУИ доцна попладнево му го вратила на СДСМ предлог-законот за албанскиот јазик но не за да го одбие предлогот туку со предлог нацрт закон за употреба на албанскиот јазик. Телевизијата се повикува на партиски извори.

ДУИ му ги предаде на СДСМ мислењата за законот на албански јазик

Алсат-М - 16.02.2017

ДУИ му го врати на СДСМ предлог-законот за албанскиот јазик со дополнувања во врска со неколку суштински прашања во врска со статусот, спроведувањето и неговата хармонизација со уставот. Алсат дознава дека предлог-законот кој бил работен и со помош ...

Влада нема, политичарите „си намигнуваат“

Р.С.Европа - 16.02.2017

ДУИ се уште не се изјаснува за материјалите кои ги добија од СДСМ. Во меѓувреме, преку неколку изјави повторно се отвори можноста ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ да влезат во преговори. ДУИ се уште не се изјаснува за доставените писмени материјали од СДСМ.

ДУИ и Алијанса за Албанците ја повикаа Беса да не бега од одговорност и да свика заедничка средба

Алсат-М - 16.02.2017

Свикувањето на средба на албанските политички партии стана една од најжешките точки од заедничката платформа. ДУИ настојува дека редот за тоа ù припаѓа на БЕСА. Но, од оваа партија одговараат дека сè додека не се формира парламентарно мнозинство, не ...

ДУИ му одговори на СДСМ

Р.С.Европа - 16.02.2017

ДУИ му одговори на СДСМ со приложување на предлог нацрт закон за употреба на албанскиот јазик, јавува телевизијата Алсат М, повикувајќи се на партиски извори. Во прилог биле испратени и мислење на ДУИ кое се однесува на неговиот статус, спроведување ...

ДУИ го врати во СДСМ предлог-законот за албанскиот јазик со свои забелешки

МКД - 16.02.2017

ДУИ го врати во СДСМ предлог-законот за албанскиот јазик, додавајќи мислење за неколку суштински прашања кои се однесуваат на статутот, спроведувањето и негово усогласување со Уставот. Предлог-законот, како што јавува Алсат-М , бил подготвен во ...

ДУИ му ги предаде на СДСМ мислењата за законот на албански јазик

+инфо - 16.02.2017

Кога прашањето на албанскиот јазик ќе биде прифатен од двете страни, тогаш ДУИ се очекува да го собере претседателството за да донесе одлука. ДУИ го врати во СДСМ нацрт-законот за албанскиот јазик, а во прилог има и свое мислење за неколку клучни ...

Ахмети: Албанските партии имаат свој предлог закон за албанскиот јазик

Кајгана - 16.02.2017

„Албанските партии имаат свој предлог закон за албанскиот јазик кој е дел од платформата и нема потреба за предлог од другите“, изјави претседателот на ДУИ Али Ахмети, одговарајќи на новинарски прашања.

Ахмети му ги испрати на Заев забелешките за неговата понуда

Фокус - 16.02.2017

ДУИ го врати во СДСМ нацрт-законот за албанскиот јазик, а во прилог има и свое мислење за неколку клучни прашања кои се однесуваат на неговиот статус, спроведувањето и усогласувањето со Уставот, дознава Алсат-М.

Нов маратонски состанок на ДУИ – Анализа на предлог законот на СДСМ за двојазичноста

ТВ21 - 16.02.2017

Мирна ноќ во Мала Речица, но не во штабот на Демократската унија за интеграција. Пред седиштето на партијата паркирани се автомобилите на четворицата потпретседатели на ДУИ и други високи партиски функционери.

АХМЕТИ: Албанските партии  имаат свој предлог за Албанскиот јазик

ТВ21 - 16.02.2017

Албанските партии имаат свој предлог закон за албанскиот јазик кој е дел од платформата и нема потреба за предлог од другите. Вака одговори претседателот на ДУИ Али Ахмети прашан во врска со пакетот на документите доставени од страна на СДСМ, во кои ...

„Клик Плус“ дебата – Различни гледишта и ставови за платформата

ТВ21 - 16.02.2017

Членот на претседателството на ДУИ Талат Џафери изјави дека нема непријателство помеѓу албанските партии и дека не гледа причина да не седнат на заедничка маса. Како што вели тој, нивниот лидер Али Ахмети не пати од комплекси и не му пречи да оди на ...

Егзит: СДСМ му се заканува на Ахмети со СЈО

Канал5 - 16.02.2017

Содржината на документот што деновиве од Бихачка го испратија во Мала Речица се уште ја чуваат во тајност и интегративците и социјалдемократите. Додека во ДУИ се крчка одлуката и партискиот врв во проширен состав дебатира околу предлог програмата на ...

Законот за албански јазик вратен во СДСМ со забелешките на ДУИ...

Н.Македонија - 16.02.2017

Законот за албански јазик вратен во СДСМ со забелешките на ДУИ ДУИ го врати во СДСМ нацрт-законот за албанскиот јазик, додавајќи мислење за неколку значајни прашања кои се однесуваат на неговото спроведување, според одредени информации.

АЛБАНЦИТЕ ИМААТ НОВ МИЛЕНИК: Рејтингот на СДСМ угоре, на ДУИ удолу

Телеграф - 16.02.2017

Поддршката за ВМРО-ДПМНЕ кај гласачите се зголемува откако лидерот Никола Груевски јасно стави до знаење дека не ја прифаќа албанската платформа како услов да формира влада со ДУИ Со наближувањето на терминот за одржување на локалните избори, ...

Егзит: Ова е порака од СДСМ до Ахмети- или замоли не за коалиција или СЈО ќе отвори постапки за тебе и твоите ...

Сител - 16.02.2017

Одлуката на Ахмети кого ѓе избере за владин партнер ќе покаже дали овој политичар е мудар како што сака да се прикаже или потклекнува на заканите на Заев и СДСМ- пишува албанскиот портал Егзит во анализа на пост изборните партиски калкулации во ...

Албански „Егзит“: Богоевски најави, Заев го користи СЈО за да го уцени Ахмети!

Вечер Прес - 16.02.2017

Политичката ситуација во Македонија е доста сложена и се чини дека причината е формирање на нова владина коалиција. ВМРО-ДПМНЕ е победничка партија на изборите во македонскиот блок со 51 пратеник, а СДСМ, чиј лидер е Зоран Заев, е втора со 49 ...

ДУИ вечерва му ги испрати своите забелешки на СДСМ

Република - 16.02.2017

ДУИ доцна попладнево му го вратила на СДСМ Предлог-законот за албанскиот јазик, но не за да го одбие предлогот туку со Предлог-нацрт закон за употреба на албанскиот јазик, објави телевизијата Алсат ТВ повикувајќи се на партиски извори.

Албански „Егзит“: Богоевски најави, Заев го користи СЈО за да го уцени Ахмети

Република - 16.02.2017

Политичката ситуација во Македонија е доста сложена и се чини дека причината е формирање на нова владина коалиција. ВМРО-ДПМНЕ е победничка партија на изборите во македонскиот блок со 51 пратеник, а СДСМ, чиј лидер е Зоран Заев, е втора со 49 ...

Ахмети: Албанските партии имаат свој предлог закон за албанскиот јазик

Точка - 16.02.2017

Албанските партии имаат свој предлог закон за албанскиот јазик кој е дел од платформата и нема потреба за предлог од другите, изјави претседателот на ДУИ Али Ахмети, одговарајќи на новинарски прашања.

ДУИ му ги предаде на СДСМ мислењата за законот за албански јазик

Локално - 16.02.2017

ДУИ му го врати на СДСМ предлог-законот за албанскиот јазик со дополнувања во врска со неколку суштински прашања во врска со статусот, спроведувањето и неговата хармонизација со уставот. Алсат дознава дека предлог-законот кој бил работен и со помош ...

ДУИ пред конечна одлука – Ќе испрати ли позитивен сигнал до СДСМ за нова влада?!

Репортер - 16.02.2017

И многу скоро се очекува да донесе одлука, која засега води кон прифаќање на предлог програмата која Заев му ја достави на Ахмети. Партиски извори велат дека неизвесноста веќе се приведува при крај.

РСЕ: Влада нема, политичарите „си намигнуваат“

Локално - 16.02.2017

ДУИ се уште не се изјаснува за материјалите кои ги добија од СДСМ. Во меѓувреме, преку неколку изјави повторно се отвори можноста ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ да влезат во преговори, информира РСЕ. ДУИ се уште не се изјаснува за доставените писмени материјали ...

Ахмети: Албанските партии имаат свој предлог закон за албанскиот јазик

Макфакс - 16.02.2017

Албанските партии имаат свој предлог закон за албанскиот јазик кој е дел од платформата и нема потреба за предлог од другите, изјави претседателот на ДУИ Али Ахмети, одговарајќи на новинарски прашања.

ДУИ со забелешки му го врати нацрт/законот за албанскиот јазик на СДСМ

Стандард - 16.02.2017

ДУИ го врати во СДСМ нацрт/законот за албанскиот јазик, a во прилог има и свое мислење за неколку клучни прашања кои се однесуваат на неговиот статус, спроведувањето и усогласувањето со Уставот, пренесе Алсат – М .

Ахмети и Села нудат свој закон за албански јазик на СДСМ

Локално - 16.02.2017

Али Ахмети ќе испорача нов закон за албанскиот јазик, откако тој што е на маса предизвика низа несогласувања кај партиските функционери на ДУИ и пратеници, информира ТВ24. Лидерот на ДУИ порача дека албанските партии нема да дозволат некој друг да ...

Нема отстапки од албанската платформа но, кој ќе парадира како победник?

Фактор - 16.02.2017

За албанските партии во моментов освен ДПА која не учествува во преговорите за нова влада, најважна е албанската платформа која е заедничка на ДУИ, БЕСА и Алијанса на Албанците, но и покрај договорените барања со посредство на Еди Рама, партиите и ...

Викендов на ред потписите! Документот од СДСМ не содржи атомска бомба порача Ахмети

Локално - 16.02.2017

За очекување е викендов да бидат депонирани потписите за мандат за составување нова влада со мандат за СДСМ. Остана уште изјаснувањето во ДУИ, каде ставовите за сите се јасни, освен дилемите на лидерот на партијата.

Албански „Егзит“: ДУИ на Али Ахмети под закана од Заев?

Пулс24 - 16.02.2017

Политичката ситуација во Македонија е доста сложена и се чини дека причината е формирање на нова владина коалиција. ВМРО-ДПМНЕ е победничка партија на изборите во македонскиот блок со 51 пратеник, а СДСМ, чиј лидер е Зоран Заев, е втора со 49 ...

ДУИ се уште не ја извести „Беса“ за содржината на материјалите кои ги добија од СДСМ

Алсат-М - 15.02.2017

Раководството на Движењето „Беса“ не е информирано за содржината на преговорите кои се одвиваат меѓу ДУИ и СДСМ. И покрај тоа што „Беса“ е една од партиите кои ја потпишаа заедничката „Платформа“, ДУИ се’ уште не виде за потребно да ја информира ...

Понудата за двојазичност од СДСМ полоша или подобра од таа на ВМРО-ДПМНЕ, во зависност од изворите во ДУИ

МКД - 15.02.2017

Централното претседателство на ДУИ денеска треба да одлучи дали ќе го прифати писмениот документ што го доби од СДСМ, што ќе значи и давање на потписи за формирање влада. Според неофицијалните информации, преговорите запнале кај двојазичноста, но ...

Во ДУИ се крчка одлуката за договор за влада

+инфо - 15.02.2017

Уште денеска партискиот врв во проширен состав ќе испрати сигнал до СДСМ во кој ќе реферира во која мерка програмата е прифатлива. Се очекува ДУИ набргу да донесе одлука која води кон прифаќање на предлог програмата која лидерот на СДСМ, Зоран Заев ...

ШТО ОДБИ ГРУЕВСКИ, ШТО БИ ПРИФАТИЛ ЗАЕВ: Двојазичноста во цела Македонија на маса пред Ахмети

Телеграф - 15.02.2017

Али Ахмети пред неколку дена најави дека нема да се брза во одлуката кого да избере за коалициски партнер од македонскиот блок. Тој не ја исклучува можноста да коалицира со ВМРО-ДПМНЕ и покрај тоа што СДСМ се надева на позитивен одговор од ДУИ ...

КАВГА КАЈ АЛБАНСКИТЕ ПАРТИИ: Платформата ги затегна односите помеѓу ДУИ, Беса и Алијансата

Телеграф - 15.02.2017

Поголем дел од централното претседателство на ДУИ било на став дека нема причина да се влегува во авантура со коалицирање со СДСМ и дека треба да се размислува или за продолжување на соработката со ВМРО-ДПМНЕ или, пак, партијата да се подготвува за ...

Молк во ДУИ и СДСМ - Што понуди Заев за коалиција со Ахмети

Сител - 15.02.2017

ДУИ и останатите албански партии потписници на платформата се уште молчат за писмениот предлог што СДСМ им го достави како гаранција за формирање на идната влада. Партијата на Ахмети, кратко потенцира дека партискиот став ќе биде познат, кога за тоа ...

Формирањето нова влада ги испоти поштарите...

Н.Македонија - 15.02.2017

Бидејќи политичката криза излезе од уставната рамка, нема рокови до кога СДСМ и ДУИ треба да се изјаснат дали можат да договорат владина коалиција Демократската унија за интеграција почна да го разгледува писмениот предлог за формирање владина ...

Законот за албанскиот јазик спорен во преговорите меѓу СДСМ и ДУИ

Репортер - 15.02.2017

Законот за албански јазик и натаму отворен меѓу преговарачите на СДСМ и на ДУИ, дознава ТВ 24 од партиски извори. Според неофицијалните информации, законското решение сè уште нема договор, а според најави се очекува да биде и најжешко прашање на ЦП ...

Албанската Топ Ченел открива – Што договорија Заев и Ахмети?

Репортер - 15.02.2017

СДСМ подготвиле документ на 72 страници со кои целосно ја прифатиле платформата на албанските партии и детално предложиле нов закон за употреба на јазиците во Македонија, пишува албанската Топ Ченел повикувајќи се на извори од Бихаќка.

Алмакос: Понудата на Заев за албанскиот јазик била полоша од таа на Груевски!?

Репортер - 15.02.2017

Различни реакции по вчерашната средба меѓу ДУИ и Алијансата на Албанците која не помина без искри и поделени мислења. Сега на ред беа реакциите од различни членови на Алијансата кои не го прифаќаат Ахмети како лидер на Албаците, па затоа дејствуваа ...

„Дневник“: Сакаат влада со Заев и по цена на платформата – Kрилото од ДУИ за коалиција со СДСМ отстапи од двојазичноста

Република - 15.02.2017

Предлогот за албанскиот јазик е камен на сопнување меѓу преговарачките тимови на СДСМ и ДУИ за да бидат прифатени гаранциите кои на лидерот на ДУИ, Али Ахмети, му ги испратил лидерот на СДСМ, Зоран Заев, за тој да ги добие десетте пратенички потписи ...

„Егзит“: Заев го злоупотребува СЈО за да го уцени Ахмети

Нетпрес - 15.02.2017

Политичката ситуација во Македонија е доста сложена и се чини дека причината е формирање на нова владина коалиција. ВМРО-ДПМНЕ е победничка партија на изборите во македонскиот блок со 51 пратеник а СДСМ чиј лидер е Зоран Заев е втора со 49 пратеник.

ДУИ се уште не ја известиле „Беса“ за содржината на материјалите кои ги добиле од СДСМ

Репортер - 15.02.2017

Раководството на Движењето „Беса“ не е информирано за содржината на преговорите кои се одвиваат меѓу ДУИ и СДСМ. И покрај тоа што „Беса“ е една од партиите кои ја потпишаа заедничката „Платформа“, ДУИ се’ уште не виде за потребно да ја информира ...

Влада формирана од СДСМ и ДУИ или нови избори во мај: Што е на повидок?

Фактор - 15.02.2017

Преговорите меѓу СДСМ и ДУИ за формирање на Влада запнале кај Законот за албански јазик, брифираат дел од медиумите. 24 вести пишува дека Законот за двојазичноста е камен кој ги сопка преговорите а ДУИ не сака да брза а информациите кои се ...

Алмакос: Понудата на Заев за албанскиот јазик била полоша од таа на Груевски!?

Фактор - 15.02.2017

Различни реакции по вчерашната средба меѓу ДУИ и Алијансата на Албанците која не помина без искри и поделени мислења. Сега на ред беа реакциите од различни членови на Алијансата кои не го прифаќаат Ахмети како лидер на Албаците, па затоа дејствуваа ...

Дневник: Крилото од ДУИ за коалиција со СДСМ отстапи од двојазичноста

Репортер - 15.02.2017

Предлогот за Албанскиот јазик е камен за сопнување на масата за преговори меѓу СДСМ и ДУИ. Како што пишува Дневник , додека СДСМ е оптимист дека испратениот документ до ДУИ гарантира брзо собирање потписи за Влада, од Мала Речица се воздржани, ...

Неизвесноста се приведува при крај: ДУИ во проширен состав решава за сигналот кон СДСМ

Локално - 15.02.2017

ДУИ многу скоро се очекува да донесе одлука, која засега води кон прифаќање на предлог програмата која Заев му ја достави на Ахмети. Партиски извори велат дека неизвесноста веќе се приведува при крај, информора ТВ24.

СДСМ се поблиски до влада и премиерска позиција

Локално - 15.02.2017

Заев ќе биде идниот премиер . Тука повеќе никој нема дилеми П реговорите меѓу СДСМ и ДУИ за формирање на Влада се побиску до завршницата. Според извори на Локално.мк не е исклучено тие да бидат заокружени во оваа седмица.

Албански „Егзит“: Богоевски најави, Заев го користи СЈО за да го уцени Ахмети

Курир - 15.02.2017

Политичката ситуација во Македонија е доста сложена и се чини дека причината е формирање на нова владина коалиција. ВМРО-ДПМНЕ е победничка партија на изборите во македонскиот блок со 51 пратеник, а СДСМ, чиј лидер е Зоран Заев, е втора со 49 ...

Сакаат влада со Заев и по цена на платформата- Kрилото од ДУИ за коалиција со СДСМ отстапи од двојазичноста

Пулс24 - 15.02.2017

Предлогот за албанскиот јазик е камен на сопнување меѓу преговарачките тимови на СДСМ и ДУИ за да бидат прифатени гаранциите кои на лидерот на ДУИ, Али Ахмети, му ги испратил лидерот на СДСМ, Зоран Заев, за тој да ги добие десетте пратенички потписи ...

Средба Ахмети - Села по гаранциите на СДСМ

Телма - 14.02.2017

Али Ахмети ги добил писмените ставови од СДСМ кои се однесуваат на делови на барањата од Платформата на Албанците. На маса ги има и програмските принципи за работата на идната Влада кои доколку се прифатат би требало да резултираат со заедничка ...

Законот за албански јазик спорен

24 Вести - 14.02.2017

Законот за албански јазик и натаму отворен меѓу преговарачите на СДСМ и на ДУИ, дознава ТВ 24 од партиски извори. Според неофицијалните информации, законското решение сè уште нема договор, а според најави се очекува да биде и најжешко прашање на ЦП ...

Консултации меѓу ДУИ и Алијансата на Албанците

Р.С.Европа - 14.02.2017

ДУИ денеска ги започна консултациите со другите партии за документот кој го доби од СДСМ, како услов за коалицирање. Од СДСМ велат дека не поставиле рок до ДУИ за изјаснување. Експертите очекуваат ДУИ во разумен рок да одговори.

ДУИ ги разгледува добиените материјали од СДСМ

Алсат-М - 14.02.2017

ДУИ ги разгледува доставените материјали од страна на СДСМ кои се однесуваат на поставените услови од партијата на Ахмети за преговори со Заев. Извори од ДУИ за Алсат М денеска открија дека истите материјали ќе им бидат доставени и на другите ...

Законот за албанскиот јазик и натаму камен на сопнување

Фокус - 14.02.2017

Законот за албанскиот јазик и натаму е отворен меѓу преговарачите на СДСМ и на ДУИ, дознава ТВ 24 од партиски извори. Неофицијално, иако од ДУИ не откриваат детали од предлог законот на СДСМ, сепак порачуваат дека тој не се однесува на целосна ...

ДУИ: Добивме предлог од СДСМ за албанскиот јазик

Сител - 14.02.2017

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, ги добил писмените материјали што јавно ги побара од лидерот на СДСМ, Зоран Заев, но не се откриваат детали дали понудениот пишан документ за заедничка владина платформа ги задоволува барањата на интегративците.

ВЛАДА ДО ЛОКАЛНИ ТЕШКО ДЕКА ЌЕ ИМА: Во мај се можни двојни избори

Телеграф - 14.02.2017

Последните интерни анкети на ДУИ покажале дека Беса има поголем рејтинг од најмалку пет отсто, што дополнително оди во прилог на намерата на Ахмети да коалицира со ВМРО-ДПМНЕ Откако не беше постигнат договор помеѓу ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ за формирање ...

Албанската Топ Ченел открива што му испрати Заев на Ахмети - целосно прифатена двојазичноста

Сител - 14.02.2017

СДСМ подготвиле документ на 72 страници со кои целосно ја прифатиле платформата на албанските партии и детално предложиле нов закон за употреба на јазиците во Македонија, пишува албанската Топ Ченел повикувајќи се на извори од Бихаќка.

Ахмети ги доби писмените гаранции од Заев, дали СДСМ ја прифати албанската платформа?

Канал5 - 14.02.2017

Демократската унија за интеграција и Алијанса за Албанците заеднички ќе го разгледуваат документот што претседателот на СДСМ, Зоран Заев го испрати до Али Ахмети. Според информации од партиите, папката ќе се разгледува на ниво на работни групи.

ДУИ: Заев го прифати предлогот за албанскиот јазик на цела територија!

Вечер Прес - 14.02.2017

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, ги добил писмените материјали што јавно ги побара од лидерот на СДСМ, Зоран Заев, но не се откриваат детали дали понудениот пишан документ за заедничка владина платформа ги задоволува барањата на интегративците.

ДУИ: Добивме предлог од СДСМ за албанскиот јазик

Нетпрес - 14.02.2017

Откако Ахмети јавно порача дека Заев нема да добие пратенички потписи за мандат без договор за влада, од СДСМ истакнуваат дека документот е на маса пред Ахмети, но и оти очекуваат највисокиот партиски орган на ДУИ сепак првин да решава за потписите ...

ДУИ: Добивме предлог од СДСМ за албанскиот јазик

Курир - 14.02.2017

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, ги добил писмените материјали што јавно ги побара од лидерот на СДСМ, Зоран Заев, потврдија за „Дневник“ од СДСМ, но не се откриваат детали дали понудениот пишан документ за заедничка владина платформа ги задоволува ...

Селмани: Заев не смее да покаже слабост пред овие мафијашко-удбашки структури во СДСМ и ДУИ

Репортер - 14.02.2017

Имав право кога пред неколку недели зборував за неодлучноста на СДСМ да коалицира со албанските партии. Тогаш бев обвинет дека сум бил неинформиран. Но ете испаѓа дека сум имал право иако не се дружам со партиски спинери.

ДУИ ги разгледува добиените материјали од СДСМ

Локално - 14.02.2017

ДУИ ги разгледува доставените материјали од страна на СДСМ кои се однесуваат на поставените услови од партијата на Ахмети за преговори со Заев. Извори од ДУИ за Алсат М денеска открија дека истите материјали ќе им бидат доставени и на другите ...

(ВИДЕО) Законот за албански јазик е спорен за преговарачите на СДСМ со ДУИ

Локално - 14.02.2017

Законот за албански јазик и натаму отворен меѓу преговарачите на СДСМ и на ДУИ, дознава ТВ 24 од партиски извори. Според неофицијалните информации, законското решение сè уште нема договор, а според најави се очекува да биде и најжешко прашање на ЦП ...

ДУИ добил предлог од СДСМ за албанскиот јазик?

Фактор - 14.02.2017

Од „Демократската унија за интеграција“ (ДУИ) потврдија дека добиле понуда за албанскиот јазик од партијата на Зоран Заев, но одбија да појаснат дали такви биле упатени и до другите барања од платформата на албанските партии, пишува „ Дневник “.

ДУИ: Добивме предлог од СДСМ за албанскиот јазик

Република - 14.02.2017

Од ДУИ потврдија само дека добиле предлог за албанскиот јазик, но не одговараат дали социјалдемократите им доставиле предлози и за другите барања од нивната и од платформата на албанските партии потпишана во Тирана, објави „ Дневник “.

ДУИ дискутира за понудата на СДСМ со албанските партии - Директни средби со Ахмети нема

Фактор - 14.02.2017

Откако ДУИ доби писмен документ кој треба да ги опфати барањата од албанската платформа се формираат работни групи кои ќе разговараат со останатите албански партии кои може да бидат дел од новата владина коалиција.

Селмани: Заев не смее да покаже слабост пред овие мафијашко-удбашки структури во СДСМ и ДУИ

Локално - 14.02.2017

Имав право кога пред неколку недели зборував за неодлучноста на СДСМ да коалицира со албанските партии. Тогаш бев обвинет дека сум бил неинформиран. Но ете испаѓа дека сум имал право иако не се дружам со партиски спинери.

Унитарниот карактер и македонскиот јазик да бидат обединувачки фактор во македонската платформа

Вечер Прес - 14.02.2017

Засега во голема тајност се крие содржината напишана во документот кој лидерот на ДУИ го бараше од првиот човек на СДСМ, но извори од Бихаќка велат дека документот овозможува брзо и непречено собирање на потписите потребни за формирање на влада ...

ДУИ: Добивме предлог од СДСМ за албанскиот јазик

Пулс24 - 14.02.2017

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, ги добил писмените материјали што јавно ги побара од лидерот на СДСМ, Зоран Заев, потврдија за „Дневник“ од СДСМ, но не се откриваат детали дали понудениот пишан документ за заедничка владина платформа ги задоволува ...

Албански „Топ Ченел“ ги открива деталите од понудата која Заев ја испртил до ДУИ!

Пулс24 - 14.02.2017

Иако Македонија не се приближува кон можно решение по предвремените парламентарни избори во Декември, партијата на Заев СДСМ има одреден прогрес во преговорите со Албанската Демократска унија за интеграција (ДУИ) водена од Али Ахмети, пишува ...

Дел од писмените гаранции на маса кај Ахмети

Телма - 13.02.2017

Дел од писмените материјали што ги бараше ДУИ како услов да ги даде своите потписи на Зоран Заев се на маса кај Ахмети. Работните групи на СДСМ веќе испратиле писмени материјали за некои прашања но засега нема детали за што станува збор.

Што бара ДУИ, што ветуваше СДСМ?

Р.С.Европа - 13.02.2017

Од партиите не откриваат многу за тоа до каде се преговорите за формирање мнозинство. Аналитичарите оценуваат дека нема многу големи разлики, но и дека ѓаволот е во деталите. Повеќе од два месеца по изборите без влада и без транспарентни информации ...

Нова Влада, СДСМ сѐ уште ги нема потребните потписи, а на Ахмети му е потребно повеќе време за одлука

Алсат-М - 13.02.2017

ДУИ нема да брза со донесувањето одлука во однос на формирањето на новата влада. Во соопштението на партијата на Али Ахмети се вели дека независно од притисоците на јавноста, што според нив имаат за цел ослабување на ДУИ, партијата има потреба од ...

Писмените гаранции на СДСМ доставени до ДУИ

Р.С.Европа - 13.02.2017

СДСМ ги достави писмените гаранции до ДУИ,кој ги побара лидерот Али Ахмети како услов да ги даде своите потписи на Зоран Заев, потврдуваат извори одСДСМ. Од двете партии засега нема конкретни информации што содржат доставените материјали.

ДУИ дебатира, СДСМ бара потписи, ВМРО-ДПМНЕ веќе планира избори на 14 или 21 мај

МКД - 13.02.2017

Во ДУИ и натаму се води внатрешнопартиска дебата за тоа дали се за коалиција со СДСМ или за нови избори или за коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, во штабот на социјалдемократите се надеваат дека ќе го земат мандатот со потписите на пратениците на ДУИ, па ...

Заев му пратил документи на Ахмети, неделава се очекува интензивирање на преговорите

МКД - 13.02.2017

Денеска СДСМ на лидерот на ДУИ Али Ахмети писмено му ги испратил предлозите за владина коалиција. За ТВ 24 оваа информација ја потврдиле од двете партии. Во ДУИ е најавена седница на централното претседателство за предлозите на СДСМ.

Недоразбирања и тензии во албанскиот блок: Тачи без поддршка за платформата, БЕСА со обвинување до ДУИ

Таратур - 13.02.2017

Платформата на албанските политички партии причина за недоразбирања. По завршувањето на состанокот на Централното собрание на ДПА, претседателот Мендух Тачи рече дека не ја поддржува заедничката платформа на албанските партии.

СДСМ испратиле документ со предлози до ДУИ

А1 On - 13.02.2017

СДСМ испратиле пратка со материјали до ДУИ, потврдиле извори од двете партии за ТВ 24 , но не сакале да прецизираат што се има во пакетот освен. Од ДУИ потврдиле само дека има предлог закон за албанскиот јазик, додека од СДСМ одговориле дека ...

Заев ги доставил гаранциите до ДУИ, Ахмети се жали на медиумски притисок

Сакам да кажам - 13.02.2017

СДСМ ги доставил до лидерот на ДУИ Али Ахмети сите потребни писмени гаранции што ги побара за да може да ги добијат нивните 10 пратенички потписи, потребни за лидерот на СДСМ Зоран Заев на претседателот на државата Ѓорге Иванов да му покаже дека има ...

Што бара ДУИ, што ветуваше СДСМ?

Локално - 13.02.2017

Од партиите не откриваат многу за тоа до каде се преговорите за формирање мнозинство. Аналитичарите оценуваат дека нема многу големи разлики, но и дека ѓаволот е во деталите, информира РСЕ .

СДСМ до ДУИ: Прифаќаме двојазичност на цела територија!

Вечер Прес - 13.02.2017

На адресата на ДУИ во Мала Речица денес пристигнала пратка од Бихаќка, во која како што пренесува 24вести би требало да биде содржан целиот пакет на барања кои Ахмети и ДУИ ги бараа од СДСМ Според ДУИ, засега потврдуваат дека Заев удрил параф на ...

Преговорите меѓу СДСМ и ДУИ се засилуваат, на Бејта му се брза на „Илинденска“

Фактор - 13.02.2017

Според најновите информации СДСМ подготвиле документ со предлози кој треба да биде ставен на разгледување на претседателот на ДУИ Али Ахмети, а во меѓувреме преговорите на двете партии се засилуваат.

СДСМ испратиле документ со предлози до ДУИ

Репортер - 13.02.2017

СДСМ испратиле пратка со материјали до ДУИ, потврдиле извори од двете партии за ТВ 24 , но не сакале да прецизираат што се има во пакетот освен. Од ДУИ потврдиле само дека има предлог закон за албанскиот јазик, додека од СДСМ одговориле дека ...

Тачи без поддршка за платформата, БЕСА со обвинување до ДУИ

Канал 77 - 13.02.2017

Но, претседателот на ДУИ, Али Ахмети, пред три тврдеше дека разговарал неколку пати со Тачи и дека претседателот на ДПА потенцирал дека нема да се противи на платформата на албанските партии.