TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Либиските бунтовници се приближуваат кон Злитан

А1 - 10.07.2011

Бунтовничките сили ги одбиле единиците на армијата на либискиот лидер Моамер ел-Гадафи и се придвижиле кон клучниот град Злитан, во северозападниот дел од земјата, јавува BBC.

Либиските бунтовници се приближуваат на клучниот град Злитан

Алфа - 10.07.2011

Бунтовничките сили ги одбиле единиците на армијата на либискиот лидер Моамер ел-Гадафи и се придвижиле кон клучниот град Злитан, во северозападниот дел од земјата, јавува BBC.

НАТО нападна магацин за ракети во Либија

Нетпрес - 10.07.2011

НАТО соопшти дека уништил еден ракетен арсенал што владините сили на Либија го сокриле во цивилни згради, од каде што претходно се користени ракети за напад на Мисрата.

НАТО нападна магацин за ракети во Либија

Сител - 10.07.2011

НАТО соопшти дека уништил еден ракетен арсенал што владините сили на Либија го сокриле во цивилни згради, од каде што претходно се користени ракети за напад на Мисрата.

Либија- продолжуваат борбите за Триполи

Р.С.Европа - 10.07.2011

Борбата меѓу силите лојални на Моамер Гадафи и бунтовниците продолжуваат и денеска во Либија. Безбедносните сили започнаа контранапад против бунтовниците кои се стационирани на 50 километри ...

Либиските бунтовници се приближуваат кон Злитан

Sky - 10.07.2011

Бунтовничките сили ги одбиле единиците на армијата на либискиот лидер Моамер ел-Гадафи и се придвижиле кон клучниот град Злитан, во северозападниот дел од земјата, јавува BBC.

Гадафи: Режимот нема да падне

А1 - 09.07.2011

Либискиот лидер Моамер Гадафи вечерва изјави дека неговиот режим нема да падне и го повика НАТО да ги прекине воздушните напади. „Либискиот режим нема да падне.

НАТО уништи четири згради во Триполи

Алсат-М - 09.07.2011

Авионите на НАТО изминатите 24 часа уништија четири згради во Триполи, кои биле означени како командни и контролни центри на силите на режимот на либискиот лидер Моамер Гадафи, соопшти Алијансата.

Гадафи: Стотици Либијци ќе умрат како маченици во Европа

Дневник - 09.07.2011

Моамер Гадафи се закани денеска дека ќе испрати стотици Либијци да извршат напади во Европа како одмазда за воената операција на НАТО врз Либија. - Стотици Либијци ќе умрат како маченици во Европа.

НАТО уништи најмалку четири згради во Триполи

Телма - 09.07.2011

Авионите на НАТО изминатите 24 часа уништија четири згради во Триполи, кои биле означени како командни и контролни центри на силите на режимот на либискиот лидер Моамер Гадафи, соопшти Алијансата.

Гадафи се заканува: Стотина Либијци ќе извршат самоубиствени напади низ Европа

Канал5 - 09.07.2011

Либискиот лидер Моамер Гадафи се заканува дека војната од Либија ќе ја пренесе во Европа со цел да се одмазди за кампањата што НАТО ја води против него.

Муамер Гадафи се закани дека ќе ја пренесе војната во Европа

Inpress - 09.07.2011

Триполи, 9. јули 2011 (ИНПРЕС) Либискиот лидер Муамар Гадафи се заканува да испрати во Европа неколку стотици либиски воени сили, како одмазда кон западните земји за насочената против него воена ...

Гадафи се закани: Стотици Либијци ќе изведат самоубиствени напади по цела Европа

Нетпрес - 09.07.2011

Либискиот лидер Моамер Гадафи се закани дека војната од Либија ќе ја пренесе во Европа како освета за воената операција која што НАТО ја води против него.

НАТО урна уште четири згради на Гадафи

Курир - 09.07.2011

Авијацијата на НАТО во изминатите 24 часа урна четири згради во градот Триполи, соопшти Алијансата. Зградите биле означени како командни центри на силите на режимот на Гадафи.

Нови закани од Гадафи за напади во Европа

Press24 - 09.07.2011

Во интервју за државната телевизија, Гадафи повторно упати закани за самоубиствени напади низ Европа Во говорот, либискиот лидер Моамер Гадафи се закани дека војната од Либија ќе ја пренесе во Европа ...

Гадафи: Око за око, заб за заб

Курир - 09.07.2011

Либискиот лидер Моамер Гадафи денес испрати сериозни закани дека ќе испрати стотици Либици да извршат напади во Европа, како би се извршила одмазда за воената операција на НАТО врз Либија.

Либија-НАТО погодиле позиција за лансирање на ракети

Р.С.Европа - 09.07.2011

НАТО соопшти дека нивните борбени авиони погодиле позиција за ракетни лансирање во Либија, јужно од градот Мисрата. Според Алиајнската поцизијата с екористела за анапди на цивилите.

НАТО уништи четири згради во Триполи

МРТ - 09.07.2011

Авионите на НАТО изминатите 24 часа уништија четири згради во Триполи, кои биле означени како командни и контролни центри на силите на режимот на либискиот лидер Моамер Гадафи, соопшти Алијансата.

НАТО урна уште четири згради на Гадафи

+инфо - 09.07.2011

Авионите на НАТО во изминатите 24 часа уништија четири згради во Триполи, кои биле означени како командни и контролни центри на силите на режимот на либискиот лидер Моамер Гадафи, соопшти Алијансата.

НАТО уништи четири згради во Триполи

Сител - 09.07.2011

Авионите на НАТО изминатите 24 часа уништија четири згради во Триполи, кои биле означени како командни и контролни центри на силите на режимот на либискиот лидер Моамер Гадафи, соопшти Алијансата.

Гадафи се закани: Стотици Либијци ќе изведат самоубиствени напади по цела Европа

Точка - 09.07.2011

Либискиот лидер Моамер Гадафи се закани дека војната од Либија ќе ја пренесе во Европа како освета за воената операција која што НАТО ја води против него.

Вистинскиот план на НАТО за Либија

Идивиди - 09.07.2011

НАТО повеќе не ги штити ниту либиските бунтовници, ниту внатрешните кругови на Гадафи. Па тогаш во чиј интерес делува? Што прави НАТО во Либија? Возејќи се низ било кој град кој го држат либиските ...

Гадафи се закани со одмазда: „око за око, заб за заб“

Телма - 08.07.2011

Лидерот на либиската Џамахирија полковникот Моамер Гадафи им се закани денеска на земјите од Европа кои учествуваат во НАТО-кампањата и ја бомбардираат Либија дека ќе испрати стотици Либијци да ...

Либиската Влада преговара со руски и кинески инвеститори

Телма - 08.07.2011

Владата на Либија почна преговори со руски и кинески енергетски фирми за преземање на проектите од компанијата ЕНИ, откако оваа италијанска компанија без претходна најава го повлече својот персонал, ...

Што бара НАТО во Либија?

Утрински - 08.07.2011

Лондон - Што прави НАТО во Либија? Возејќи се низ кој било град што го држат либиските бунтовници, лесно може да се забележат слоганите од раните денови на офанзивата на НАТО: „Ви благодариме САД, ...

Либија бара нови инвеститори во проектите на ЕНИ

Алсат-М - 08.07.2011

Владата на Либија почна преговори со руски и кинески енергетски фирми за преземање на проектите од компанијата ЕНИ, откако оваа италијанска компанија без претходна најава го повлече својот персонал, ...

Либија: Бунтовниците напредуваат на два фронта

Нетпрес - 08.07.2011

Либиските бунтовници денеска напредувале на два фронта на кои водат борби против силите на либискиот лидер Моамер Гадафи, а НАТО соопшти дека војската на лидерот држи под контрола два града западно ...

Либија бара нови инвеститори во проектите на ЕНИ

МРТ - 08.07.2011

Владата на Либија почна преговори со руски и кинески енергетски фирми за преземање на проектите од компанијата ЕНИ, откако оваа италијанска компанија без претходна најава го повлече својот персонал, ...

Гадафи се закани со одмазда „заб за заб, око за око”

+инфо - 08.07.2011

Либискиот лидер Моамер Гадафи вечерва изјави дека неговиот режим нема да падне и се закани дека ќе испрати стотици Либијци да извршат напади во Европа како одмазда за воената операција на НАТО врз ...

Либија бара нови инвеститори во проектите на ЕНИ

Сител - 08.07.2011

Владата на Либија почна преговори со руски и кинески енергетски фирми за преземање на проектите од компанијата ЕНИ, откако оваа италијанска компанија без претходна најава го повлече својот персонал, ...

Конгресот на САД против забраната за финансирање мисии во Либија

МРТ - 08.07.2011

Претставничкиот дом на американскиот Конгрес гласаше против предлогот со кој би се забранило финансирње на воени операции на САД во Либија, но гласаше за мерките, со кои не се дозволува Пентагон да ...

Либија бара инвеститори за нафтените компании

Курир - 08.07.2011

Владата на Либија почна преговори со руски и кинески енергетски фирми за преземање на проектите од компанијата ЕНИ, откако оваа италијанска компанија без претходна најава го повлече својот персонал.

САД доби одобрение за финансирање мисии во Либија

Курир - 08.07.2011

Претставничкиот дом на американскиот Конгрес гласаше против предлогот со кој би се забранило финансирње на воени операции на САД во Либија, но гласаше за мерките, со кои не се дозволува Пентагон да ...

Пет либиски бунтовници убиени во бомбардирањето на Мисрата

Точка - 08.07.2011

Најмалку пет лица загинале, а 17 се повредени во петокот при бомбардирањето од страна на силите лојални на либискиoт водач Моамер ел-Гадафи врз позициите на бунтовниците кои го контролираат источниот ...

Либиските бунтовници напредуваат кон главниот град

А1 - 07.07.2011

Либиските бунтовници бележат успеси во офанзивата околу Триполи и се повеќе напредуваат кон главниот град на земјата, додека во исто време силите на НАТО ги интензивираат нападите врз трупите на ...

Либиските бунтовници напредуваат кон Триполи

Алсат-М - 07.07.2011

Либиските бунтовници бележат успеси во офанзивата околу главниот град Триполи и сè повеќе напредуваат, особено откако и Франција им достави оружје.

Бан: Гадафи треба да ги слуша граѓаните на Либија

Deutsche Welle - 07.07.2011

Генералниот секретар на ОН, Бан Ки Мун, денеска изјави дека се во тек преговорите за ставање крај на конфликтот во Либија и оти властодржецот Моамер Гадафи треба да извлече заклучоци засновани на ...

Тивка преговарачка офанзива во Либија

Дневник - 07.07.2011

Наспроти острите закани од Моамер Гадафи, контразаканите од бунтовниците и жестоките битки на бојното поле, тивко се забрзуваат напорите за изнаоѓање политичко решение за долгиот и крвав конфликт во ...

Со поддршка од НАТО, бунтовниците на 50 км од Триполи

Телма - 07.07.2011

Либиските бунтовници бележат успеси во офанзивата околу Триполи и се повеќе напредуваат кон главниот град на земјата, додека во исто време силите на НАТО ги интензивираат нападите врз трупите на ...

Либиските бунтовници напредуваат кон Триполи

МРТ - 07.07.2011

Либиските бунтовници бележат успеси во офанзивата околу Триполи и се повеќе напредуваат кон главниот град на земјата, додека во исто време силите на НАТО ги интензивираат нападите врз трупите на ...

Либиските бунтовници напредуваат кон Триполи

Алфа - 07.07.2011

Либиските бунтовници се повеќе напредуваат кон Триполи, додека авионите на НАТО ги интензивираат нападите врз трупите на либискиот лидер Моамер Гадафи.

Кина ги продлабочува врските со либискиот Преоден национален совет

МРТ - 07.07.2011

Висок кинески дипломат се сретнал со лидерот на либискиот Преоден национален совет во Бенгази, јавија денеска кинеските државни медиуми.

Разговори меѓу бунтовниците и НАТО следната недела

Сител - 07.07.2011

Водачите на либиските бунтовници во среда за прв пат ќе разговараат со Советот на НАТО и ќе го претстават својот план за демократска транзиција во Либија, соопшти вчера генералниот секретар на НАТО, ...

Либиската опозиција презеде два града јужно од Триполи

Inpress - 07.07.2011

Бенгази, 7. јули 2011 (ИНПРЕС) Либиските антивладини сили освоиле два мали града јужно од главниот град Триполи по шест часа борби со лојалните сили на Моамер Гадафи.

Разговори меѓу бунтовниците и НАТО следната недела

Нетпрес - 07.07.2011

Водачите на либиските бунтовници во среда за прв пат ќе разговараат со Советот на НАТО и ќе го претстават својот план за демократска транзиција во Либија, соопшти вчера генералниот секретар на НАТО, ...

Либиските бунтовници напредуваат кон Триполи

Press24 - 07.07.2011

Еден од бунтовничките команданти изјави дека неговите сили ги координирале своите акции со бомбардирањата на НАТО и во текот на минатата недела ги интензивирале нападите врз трупите на Гадафи.

Разговори меѓу бунтовниците и НАТО следната недела

Точка - 07.07.2011

Водачите на либиските бунтовници во среда за прв пат ќе разговараат со Советот на НАТО и ќе го претстават својот план за демократска транзиција во Либија, соопшти вчера генералниот секретар на НАТО, ...

ЕУ мисли на "нов период", а режимот на Гадафи на судења

Вечер Прес - 07.07.2011

Европската унија се подготвува за преодниот период по паѓањето на режимот на Гадафи, изјави прексиноќа високиот претставник на ЕУ за надворешна и безбедносна политика Кетрин Ештон.

И Кина против Гадафи

Идивиди - 07.07.2011

Пекинг, 7 јули 2011 (МИА) - Висок кинески дипломат се сретнал со лидерот на либискиот Преоден национален совет во Бенгази, јавија денеска кинеските државни медиуми.

Бунтовници на чекор пред Триполи

Идивиди - 07.07.2011

Триполи, 7 јули 2011 (МИА) - Либиските бунтовници бележат успеси во офанзивата околу Триполи и се повеќе напредуваат кон главниот град на земјата, додека во исто време силите на НАТО ги интензивираат ...

Бунтовниците во Либија тргнаа во офанзива кај Триполи

А1 - 06.07.2011

Либиските бунтовници започнаа рано изутрината офанзива против силите лојални на Моамер Гадафи, кои се стационирани во Галиш, педесетина километри јужно од Триполи.

Најмалку 14 бунтовници загинаа во борбите кај Мисрата

Дневник - 06.07.2011

Најмалку 14 либиски бунтовници денеска се убиени во борбите во близина на градот Мисрата, соопштија медицински извори . Лекарите од болницата Ал Хекма, исто така, соопштија дека педесетина лица се ...

Гадафи не сака да учествува во преговорите за мирно решение

Дневник - 06.07.2011

Либискиот лидер Моамер Гадафи дал до знаење дека нема намера да учествува во преговори за мирно решавање на кризата во земјата, изјави денеска јужноафриканскиот министер за надворешни работи Маите ...

Либиските власти ќе им судат на лидерите на бунтовниците

Телма - 06.07.2011

Либиски обвинители планираат да покренат обвиненија против 21 лидер на бунтовниците. Судијата Халифа Иса Халифа, на кого му доверена задачата да ги подготви обвинителните акти, има намера да ги ...

Свет - Нема преговори за симнување на Гадафи од власт

Вест - 06.07.2011

ТРИПОЛИ, 6 јули (Ројтерс) - Либиската влада нема да преговара за симнување на Моамер Гадафи од власт, изјави вчера владин портпарол за "Ројтерс".

Либија - бунтовниците тргнаа во офанзива со поддршка на НАТО

Телма - 06.07.2011

Либиските бунтовници, откако добија зелено светло од НАТО, со поддршка на авиони на Алијансата, започнаа офанзива против војската лојална на Гадафи, на 50 км јужно од Триполи.

НАТО нема потврда дека Гадафи бара начин да замине

Дневник - 06.07.2011

НАТО нема добиено потврда дека либискиот лидер Моамер ел Гадафи настојува да постигне договор за повлекување од власта, изјави денеска генералниот секретар на Алијансата Андерс Фог Расмусен.

Либија-бунтовните не се подготвени да го заземат Триполи

Р.С.Европа - 06.07.2011

Либиските бунтовници кои се борат против режимот на Моамер Гадафи изјавија дека се уште не се подготвени да го заземат главниот град Триполи.

Бунтовниците се движат кон Триполи

Сител - 06.07.2011

Либиските бунтовници рано утрово извршиле напади на само 50 километри од главниот град, обидувајќи се да го ослободат клучниот премин кон Триполи, јаува агенцијата “Франс прес“.

ЕУ се подготвува за преодниот период по паѓањето на режимот на Гадафи

МРТ - 06.07.2011

Европската унија се подготвува за преодниот период по паѓањето на режимот на Гадафи, изјави денеска високиот претставник на ЕУ за надворешна и безбедносна политика Кетрин Ештон.

НАТО нема потврда дека Гадафи бара начин да замине

Курир - 06.07.2011

НАТО нема добиено потврда дека либискиот лидер Моамер ел Гадафи настојува да постигне договор за повлекување од власта, изјави денеска генералниот секретар на Алијансата Андерс Фог Расмусен.

Турција очекува брз напредок за ставање крај на конфликтот во Либија

МРТ - 06.07.2011

Турција изрази надеж дека западните и арапските влади кои работат со либиските бунтовници ќе можат да создадат рамка за политичко решение до следниот месец, со цел побрзо ставање крај на конфликтот ...

Најмалку 11 загинати и 56 повредени во Мисрата

Нетпрес - 06.07.2011

Најмалку 11 лица загинале, а 57 биле повредени на подрачјето на Мисрата во вчерашното бомбардирање од страна на силите на либискиот лидер Моамер Гадафи, соопштиле либиските бунтовници.

Бунтовниците во Либија тргнаа во офанзива кај Триполи

Алфа - 06.07.2011

Либиските бунтовници започнаа рано изутрината офанзива против силите лојални на Моамер Гадафи, кои се стационирани во Галиш, педесетина километри јужно од Триполи.

Бунтовниците се движат кон Триполи

Нетпрес - 06.07.2011

Либиските бунтовници рано утрово извршиле напади на само 50 километри од главниот град, обидувајќи се да го ослободат клучниот премин кон Триполи, јаува агенцијата “Франс прес“.

Гадафи не сака да учествува во преговорите за мирно решение на кризата

Сител - 06.07.2011

Либискиот лидер Моамер Гадафи дал до знаење дека нема намера да учествува во преговори за мирно решавање на кризата во земјата, изјави денеска јужноафриканскиот министер за надворешни работи Маите ...

Турција- Се надеваме на наоѓање на политичко решение на конфликтот во Либија до следниот месец

Inpress - 06.07.2011

Анкара, 6. јули 2011 (ИНПРЕС) Турција се надева дека западните и арапските влади, работат заедно со либиската опозиција и дека ќе можат да издејствуваат политичка одлука до следниот месец за прекин ...

Турција изрази надеж за брзо решение на либанската криза

Р.С.Европа - 06.07.2011

Турција се надева дека западните и арапските влади кои работат со либиските бунтовници ќе можат да создадат рамка за политичко решение до следниот месец, со цел побрзо ставање крај на конфликтот во ...

Либиските бунтовници напаѓаат во координација со НАТО силите

Канал 77 - 06.07.2011

Либиските бунтовници рано утрово извршиле напади на само 50 километри од главниот град, обидувајќи се да го ослободат клучниот премин кон Триполи, јаува агенцијата “Франс прес”.

Бунтовниците во Либија тргнаа во офанзива кај Триполи

Точка - 06.07.2011

Либиските бунтовници започнаа рано изутрината офанзива против силите лојални на Моамер Гадафи, кои се стационирани во Галиш, педесетина километри јужно од Триполи.

Најмалку 11 загинати и 56 повредени во Мисрата

Точка - 06.07.2011

Најмалку 11 лица загинале, а 57 биле повредени на подрачјето на Мисрата во вчерашното бомбардирање од страна на силите на либискиот лидер Моамер Гадафи, соопштиле либиските бунтовници.

„Гадафи е подготвен да се откаже од власта“

А1 - 05.07.2011

Либискиот лидер Моамер Гадафи е подготвен да се откаже од власта во замена на безбедносни гаранции, објави рускиот весник „Комерсант“, повикувајќи се на изјава на висок државник од Русија.

Режимот на Гадафи и бунтовниците постигнаа одреден напредок во преговорите

Дневник - 05.07.2011

Либиските власти и бунтовниците постигнаа одреден напредок во преговорите за прекин на конфликтот, кој трае повеќе од четири месеци, изјави вчера во Триполи либискиот заменик-министер за надворешни ...

Свет - Турција ги призна либиските бунтовници

Вест - 05.07.2011

Турскиот министер за надворешни работи на плоштадот во главниот град на отпорот во Либија, Бенгази БЕНГАЗИ, 5 јули (АП) - Министерот за надворешни работи на Турција ги призна лидерите на либиските ...

Франција му нуди гаранции на Гадафи?

Телма - 05.07.2011

Либискиот лидер Моамер Гадафи се согласил да се повлече од власта во замена за гаранции за неговата безбедност, пишува денеска рускиот весник „Комерсант“.

Напредок во преговорите меѓу либиската влада и бунтовниците?

Телма - 05.07.2011

Либиските власти и бунтовниците постигнаа одреден напредок во преговорите за прекин на конфликтот, кој трае повеќе од четири месеци, изјави вчера во Триполи либискиот заменик-министер за надворешни ...

Анкара ги прекина односите со Гадафи

Утрински - 05.07.2011

ИСТАНБУЛ - Турција ги прекина дипломатските односи со либиската влада на Моамер Гадафи и го отповика својот амбасадор, објави за време на викендот „Турска газета“.

Либиските власти запленија бродови со оружје за бунтовниците

Телма - 05.07.2011

Либиската морнарица пресретна два брода во водите западно од Триполи, кои пренесувале катарско оружје за либиските бунтовници, соопшти либиската Влада во Триполи.

„Комерсант“: Гадафи е подготвен да се повлече ако му се гарантира безбедноста

Дневник - 05.07.2011

Либискиот лидер Моамер Гадафи се согласил да се повлече од власта во замена за гаранции за неговата безбедност, пишува денеска рускиот весник „Комерсант“.

Режимот на Гадафи и бунтовниците постигнаа напредок во преговорите

+инфо - 05.07.2011

Либиските власти и бунтовниците постигнаа одреден напредок во преговорите за прекин на конфликтот, кој трае повеќе од четири месеци, изјави синоќа во Триполи либискиот заменик-министер за надворешни ...

Има напредок во преговорите меѓу бунтовниците и режимот на Гадафи

Курир - 05.07.2011

Либискиот заменик-министер за надворешни работи, Халед Каим, изјави дека властите и бунтовниците постигнале одреден напредок во преговорите за прекин на конфликтот, кој трае повеќе од четири месеци.

Гадафи и бунтовниците постигнаа одреден напредок во преговорите

Кирилица - 05.07.2011

Либиските власти и бунтовниците постигнаа одреден напредок во преговорите за прекин на конфликтот, кој трае повеќе од четири месеци, изјави вчера во Триполи либискиот заменик-министер за надворешни ...

Режимот на Гадафи и бунтовниците постигнаа одреден напредок во преговорите

Алфа - 05.07.2011

Либиските власти и бунтовниците постигнаа одреден напредок во преговорите за прекин на конфликтот, кој трае повеќе од четири месеци, изјави вчера во Триполи либискиот заменик-министер за надворешни ...

Запленети два брода со оружје за либиските бунтовници

Алфа - 05.07.2011

Либиската морнарица пресретна два брода во водите западно од Триполи, кои пренесувале катарско оружје за либиските бунтовници, соопшти либиската Влада во Триполи.

Либиската морнарица заплени два брода со оружје за бунтовниците

Курир - 05.07.2011

Владата во Либија соопштува дека, моранрицата пресретна два брода во водите западно од Триполи, кои пренесувале катарско оружје за либиските бунтовници.

Режимот на Гадафи и бунтовниците постигнаа одреден напредок во преговорите

Сител - 05.07.2011

Либиските власти и бунтовниците постигнаа одреден напредок во преговорите за прекин на конфликтот, кој трае повеќе од четири месеци, изјави вчера во Триполи либискиот заменик-министер за надворешни ...

Запленети два брода со оружје за либиските бунтовници

МРТ - 05.07.2011

Либиската морнарица пресретна два брода во водите западно од Триполи, кои пренесувале катарско оружје за либиските бунтовници, соопшти либиската Влада во Триполи.

Режимот на Гадафи и бунтовниците постигнаа одреден напредок во преговорите

МРТ - 05.07.2011

Либиските власти и бунтовниците постигнаа одреден напредок во преговорите за прекин на конфликтот, кој трае повеќе од четири месеци, изјави вчера во Триполи либискиот заменик-министер за надворешни ...

Запленети два брода со оружје за либиските бунтовници

Нетпрес - 05.07.2011

Либиската морнарица пресретнала два брода во водите западно од Триполи кои биле натоварени со катарско вооружување наменето за либиските бунтовници, соопштила либиската влада.

Запленети два брода со оружје за либиските бунтовници

+инфо - 05.07.2011

Либиската морнарица пресретна два брода во водите западно од Триполи, кои пренесувале катарско оружје за либиските бунтовници, соопшти либиската влада во Триполи.

Запленети два брода со оружје за либиските бунтовници

Сител - 05.07.2011

Либиската морнарица пресретна два брода во водите западно од Триполи, кои пренесувале катарско оружје за либиските бунтовници, соопшти либиската Влада во Триполи.

Гадафи е подготвен да се повлече од власт доколку му се гарантира безбедноста

МРТ - 05.07.2011

Либискиот лидер Моамер Гадафи се согласил да се повлече од власта во замена за гаранции за неговата безбедност, пишува денеска рускиот весник „Комерсант“.

Режимот на Гадафи и бунтовниците постигнаа одреден напредок во преговорите

Inpress - 05.07.2011

Триполи, 5. јули 2011 (ИНПРЕС) Либиските власти и бунтовниците постигнаа одреден напредок во преговорите за прекин на конфликтот, кој трае повеќе од четири месеци, изјави вчера во Триполи либискиот ...

Комерсант: Гадафи сака да замине од власт

Р.С.Европа - 05.07.2011

Рускиот весник Комерсант денеска цитира неименуван руски официјален претставник кој вели дека либискиот лидер Муамер Гадафи сакал да ја напушти власта, но само ако му биде ветена соодветна заштита.

Гадафи е подготвен да се повлече ако му се гарантира безбедноста

+инфо - 05.07.2011

Либискиот лидер Моамер Гадафи се согласил да се повлече од власта во замена за гаранции за неговата безбедност, пишува денеска рускиот весник „Комерсант”.

Либиската морнарица заплени два брода со оружје за либиските бунтовници

Press24 - 05.07.2011

Во водите западно од Триполи, либиската морнарица пресретнала два брода натоварени со катарско вооружување наменето за либиските бунтовници Двата брода биле пресретнати од либиската морнарица околу ...

Не се преговара за иднината на Гадафи

Кајгана - 05.07.2011

Владата на Либија не преговара за предавање на власта од страна на Муамар Гадафи, изјави денеска портпаролот Муса Ибраим.

Анализа: Моамер Гадафи е подготвен да се пензионира

Нетпрес - 05.07.2011

Либискиот лидер Моамер Гадафи се согласил да ја напушти власта во замена за гаранции за неговата безбедност, а некои земји членки на НАТО, особено Франција, може да обезбедат такви гаранции, пишува ...

Моамер Гадафи не планира да ја напушти

Inpress - 05.07.2011

Триполи, 6. јули 2011 (ИНПРЕС) Либискиот лидер Муамар Гадафи не планира да ја напушти Либија и не води со никого преговори за предавање на власта во земјата, изјави денеска портпаролот на либиската ...

Гадафи ќе се повлече од власт

Вечер Прес - 05.07.2011

Либискиот лидер Моамер Гадафи се согласил да се повлече од власта во замена за гаранции за неговата безбедност, објави вчера рускиот весник "Комерсант".

Комерсант: Гадафи е подготвен да се откаже од власта

Точка - 05.07.2011

Либискиот лидер Моамер Гадафи е подготвен да се откаже од власта во замена на безбедносни гаранции, објави рускиот весник Комерсант, повикувајќи се на изјава на висок државник од Русија.

Не се преговара за иднината на Гадафи

Точка - 05.07.2011

Владата на Либија не преговара за предавање на власта од страна на Муамар Гадафи, изјави денеска портпаролот Муса Ибраим „Информацииите за преговори за заминувањето на Гадафи или за тоа дека се бара ...

Моамер Гадафи е подготвен да се пензионира

Точка - 05.07.2011

Либискиот лидер Моамер Гадафи се согласил да ја напушти власта во замена за гаранции за неговата безбедност, а некои земји членки на НАТО, особено Франција, може да обезбедат такви гаранции, пишува ...

Запленети два брода со оружје за либиските бунтовници

Точка - 05.07.2011

Либиската морнарица пресретнала два брода во водите западно од Триполи кои биле натоварени со катарско вооружување наменето за либиските бунтовници, соопштила либиската влада.

Гадафи потклекна пред бунтовниците

Идивиди - 05.07.2011

Триполи, 5 ули 2011 (МИА) - Либиските власти и бунтовниците постигнаа одреден напредок во преговорите за прекин на конфликтот, кој трае повеќе од четири месеци, изјави вчера во Триполи либискиот ...

Ако се предаде, Гадафи може да остане во Либија

А1 - 04.07.2011

Муамер Гадафи е добредојден своите пензионерски денови да ги мине во Либија ако се откаже од власта, соопшти лидерот на бунтовниците Мустафа Абдел Џалил, што е досега најјасната концесија која ј а ...

НАТО ги засили воздушните напади на објекти во Либија

Дневник - 04.07.2011

Во текот на изминатата ноќ НАТО силите ги засили воздушните напади врз објекти на либиска територија под контрола на режимот во Триполи, соопшти либиската државна информативна агенција „Џамахирија“.

Расмусен: НАТО продолжува со напади врз Либија

Телма - 04.07.2011

Генералниот секретар на НАТО Андрес Фог Расмусен денеска изјави дека Алијансата во Либија постапува во целосна согласност со резолуцијата 1973 на Советот за безбедност на Обединетите нации и дека ...

САД и НАТО не се плашат од заканите на Гадафи

Дневник - 04.07.2011

Американската државна секретарка Хилари Клинтон вчера уште еднаш го повика либискиот лидер Моамер Гадафи да си замине од власта, отфрлајќи ги неговите закани за напади врз Европејците во нивните ...

Бунтовниците му нудат пензија на Гадафи во Либија

Канал5 - 04.07.2011

Моамер Гадафи може својата пензија да ја доживее во Либија, само ако ја напушти власта. Оваа последна порака стигна од челниците на бунтовниците кои му нудат и јасни гаранции на либискиот водач.

Либиската опозиција против планот на АУ

Deutsche Welle - 04.07.2011

Мировниот план поднесен од страна на Африканската унија за крај на граѓанската војна во Либија предизвика скепса кај бунтовниците.

НАТО ги засили воздушните напади на објекти во Либија

Алсат-М - 04.07.2011

Во текот на изминатата ноќ НАТО силите ги засилија воздушните напади врз објекти на либиска територија под контрола на режимот во Триполи, соопшти либиската државна информативна агенција „Џамахирија“.

Турција ги прекина дипломатските врски со триполи

Телма - 04.07.2011

Турција ги прекина дипломатскте врски со либискиот лидер Моамер Гадафи и го повлече својот амбасадор од Либија, се наведува во турскиот Службен весник.

НАТО ги засили воздушните напади на објекти во Либија

Утрински - 04.07.2011

Во текот на изминатата ноќ НАТО силите ги засили воздушните напади врз објекти на либиска територија под контрола на режимот во Триполи, соопшти либиската државна информативна агенција „Џамахирија“.

Турција ги прекина дипломатските односи со Гадафи

Утрински - 04.07.2011

Турција ги прекина дипломатскте односи со либискиот лидер Моамер Гадафи и го повлече својот амбасадор од Либија, се наведува во турскиот Службен весник.

Либиската влада тврди дека преговара со бунтовниците

Дневник - 04.07.2011

Либиската Влада преговара со претставниците на либиската опозиција за мировен договор, а разговорите се одржуваат во главните градови на други земји, изјави денеска портпаролот на администрацијата на ...

Турција ги прекина дипломатските врски со Моамер Гадафи

Алсат-М - 04.07.2011

Турција ги прекина дипломатскте врски со либискиот лидер Моамер Гадафи и го повлече својот амбасадор од Либија, се наведува во турскиот Службен весник.

Турција ги прекина дипломатските односи со Моамер Гадафи

Дневник - 04.07.2011

Турција ги прекина дипломатскте односи со либискиот лидер Моамер Гадафи и го повлече својот амбасадор од Либија, се наведува во турскиот Службен весник.

Турција сепак не ги прекинала дипломатските односи со Либија

Нетпрес - 04.07.2011

Информацијата дека Турција ги прекинала дипломатските односи со режимот на Моамер Гадафи во Либија не е точна, соопшти “Ројтерс“, пренесува НетПрес.

Го чека ли Гадафи иста судбина како Бин Ладен?

Курир - 04.07.2011

Најстариот син на Моамер Гадави, Мухамед Гадафи тврди дека во главниот град Триполи се пристигнати специјални единици на неколку странски земји со цел да го убијат неговиот татко, изјави денеска ...

Мухамед Гадафи тврди дека специјалци во Либија сакаат да го убијат татко му

Нетпрес - 04.07.2011

Постариот син на либискиот лидер Моамер Гадафи, Мухамед тврди дека во Триполи, главниот град на Либија, пристигнале групи на специјални единици од неколку западни земји, за да го убијат неговиот ...

Расмусен: Постапуваме во согласност со Резолуцијата 1973

Нетпрес - 04.07.2011

Генералниот секретар на НАТО, Андерс Фог Расмусен изјави денеска дена Алијансата во Либија “постапува во согласност со резолуцијата 1973 на Советот за безбедност на Обединетите нации и дека целта е ...

Џалил: Гадафи има само една опција

Курир - 04.07.2011

Мустафа Абдел Џалил, лидерот на бунтовниците во Ливија денес изјави дека Гадафи нема шанси ни сега, ни во иднина да остане во Либија.

Џалил: Нема никакви шански Моамер Гадафи да остане во Либија

МРТ - 04.07.2011

Лидерот на либиските бунтовници во Бенгази, Мустафа Абдел Џалил денеска изјави дека нема никакви шанси, сега и во иднина, Моамер Гадафи да остане во Либија.

Ибрахим: Гадафи преговара со опозицијата

Курир - 04.07.2011

Владата на Либија е во интезивни преговори со преставниците на либиските бунтовници за мировен договор, а разговорите се одржуваат во главните градови на други земји, изјави денеска портпаролор на ...

Во Триполи има специјални единици кои сакаат да го убијат Моамер Гадафи

МРТ - 04.07.2011

Постариот син на либискиот лидер Моамер Гадафи, Мухамед тврди дека во главниот град Триполи пристигнале трупи на специјалните единици на неколку странски земји со цел да го убијат неговиот татко, ...

НАТО ги засили воздушните напади на објекти во Либија

Сител - 04.07.2011

Во текот на изминатата ноќ НАТО силите ги засили воздушните напади врз објекти на либиска територија под контрола на режимот во Триполи, соопшти либиската државна информативна агенција „Џамахирија“.

Преговори меѓу либиските власти и бунтовниците во Рим

Press24 - 04.07.2011

Портпаролот на либиската влада Муса Ибрахим изјави дека денес во Рим се одржала средба на претставници на либиската влада со бунтовниците Според Ибрахим, на состанокот одржан во Рим, бунтовниците ...

Турција дефинитивно му врти грб на Гадафи

Курир - 04.07.2011

Службениот весник на Турција пишува дека се прекинати дипломатскте врски со либискиот лидер Моамер Гадафи и дека е повлечен турскиот амбасадор од Либија.

Турција ги прекина дипломатските врски со Моамер Гадафи

Алфа - 04.07.2011

Турција ги прекина дипломатскте врски со либискиот лидер Моамер Гадафи и го повлече својот амбасадор од Либија, се наведува во турскиот Службен весник.

Турција ги прекина односите со Моамер ел Гадафи

Р.С.Европа - 04.07.2011

Турција ги прекина дипломатскте врски со либискиот лидер Моамер Гадафи и го повлече својот амбасадор од Либија, се наведува во турскиот Службен весник.

НАТО ги засили воздушните напади на објекти во Либија

Press24 - 04.07.2011

Генералниот секретар на НАТО Андрес Фог Расмусен денеска изјави дека Алијансата во Либија постапува во целосна согласност со резолуцијата 1973 на Советот за безбедност на Обединетите нации Во текот ...

Ако се предаде, Гадафи може да остане во Либија

Алфа - 04.07.2011

Муамар Гадафи е добредојден своите пензионерски денови да ги мине во Либија ако се откаже од власта, соопшти лидерот на бунтовниците Мустафа Абдел Џалил, што е досега најјасната концесија која ја ...

Бунтовниците му нудат пензија на Гадафи во Либија

+инфо - 04.07.2011

Моамер Гадафи може својата пензија да ја доживее во Либија, само ако ја напушти власта. Оваа последна порака стигна од челниците на бунтовниците кои му нудат и јасни гаранции на либискиот водач.

Турција ги прекина дипломатските врски со Моамер Гадафи

МРТ - 04.07.2011

Турција ги прекина дипломатскте врски со либискиот лидер Моамер Гадафи и го повлече својот амбасадор од Либија, се наведува во турскиот Службен весник.

НАТО ги засили воздушните напади на објекти во Либија

МРТ - 04.07.2011

Во текот на изминатата ноќ НАТО силите ги засили воздушните напади врз објекти на либиска територија под контрола на режимот во Триполи, соопшти либиската државна информативна агенција „Џамахирија“.

Турција со мерки против режимот на либискиот лидер Гадафи

Р.С.Европа - 04.07.2011

Турција го повлече својот амбасадор од Триполи и усвои мерки против режимот на либискиот лидер Моамер Гадафи. Одлуката властите ја донесоа по посетата на министерот за надворешни работи Ахмет ...

На силите против Гадафи им фали тешко оружје

Inpress - 04.07.2011

Мисрата, 4. јули 2011 (ИНПРЕС) Неколку недели со ред опозициските борци против режимот на Моамер Гадафи се обидуваат под ракетен напад да напреднат во реоните опколени од силите на Гадафи, пишува ...

Tурција ги прекинала дипломатските односи со владата на Гадафи

Нетпрес - 04.07.2011

Турција ги прекинала дипломатските односи со либиската влада на Моамер Гадафи и го повлекла својот амбасадорот од Триполи.

Синот на Гадафи: Западните сили се легитимна цел

Нетпрес - 04.07.2011

Воената операција на западните сили за симнување на либискиот лидер Моамер Гадафи се осудени на неуспех, а нивните воздушни напади ги направија легитимна цел, изјавил синот на Гадафи, Саиф ал Ислам ...

Турција ги прекина дипломатските врски со Моамер Гадафи

Сител - 04.07.2011

Турција ги прекина дипломатскте врски со либискиот лидер Моамер Гадафи и го повлече својот амбасадор од Либија, се наведува во турскиот Службен весник.

Турција го призна бунтовничкиот преоден совет

Нетпрес - 04.07.2011

Турција смета дека Преодниот национален совет е легитимен претставник на Либија, изјавил шефот на турската дипломатија, Ахмет Давутоглу во Бенгази, седиштето на советот.

Во Либија НАТО постапува во целосна согласност со резолуцијата 1973

МРТ - 04.07.2011

Генералниот секретар на НАТО Андрес Фог Расмусен денеска изјави дека Алијансата во Либија постапува во целосна согласност со резолуцијата 1973 на Советот за безбедност на Обединетите нации и дека ...

Расмусен: НАТО во Либија постапува во согласност со резолуцијата 1973

Кирилица - 04.07.2011

Генералниот секретар на НАТО Андрес Фог Расмусен денеска изјави дека Алијансата во Либија постапува во целосна согласност со резолуцијата 1973 на Советот за безбедност на Обединетите нации и дека ...

Расмусен: Целта е да го заштитиме населението во Либија

Курир - 04.07.2011

НАТО Алијансата во Либија постапува во целосна согласност со резолуцијата 1973 на Советот за безбедност на ОН нејзина цел е заштита на цивилното население во Либија од систематски напади од режимот ...

Расмусен: Во Либија НАТО постапува во целосна согласност со резолуцијата 1973

Сител - 04.07.2011

Генералниот секретар на НАТО Андрес Фог Расмусен денеска изјави дека Алијансата во Либија постапува во целосна согласност со резолуцијата 1973 на Советот за безбедност на Обединетите нации и дека ...

Режимот на Гадафи соочен со засилен напад на НАТО

Курир - 04.07.2011

Либиската државна информативна агенција „Џамахирија“ соопштува дека во текот на минатата ноќ НАТО силите ги засилиле воздушните напади врз цели на либиска територија под контрола на режимот на Муамер ...

Tурција ја призна владата на бунтовниците во Либија

Press24 - 04.07.2011

Со повлекување на својот амбасадорот од Триполи, Турција ги прекина дипломатските односи со либиската влада на Моамер Гадафи, а турскиот министер за надворешни работи, Ахмет Давутоглу и официјално ја ...

Специјалци тргнале во лов на Гадафи!

Вечер Прес - 04.07.2011

Постариот син на либискиот лидер Моамер Гадафи, Мухамед тврди дека во главниот град Триполи пристигнале трупи на специјалните единици на неколку странски земји со цел да го убијат неговиот татко, ...

Ако се предаде, Гадафи може да остане во Либија

Sky - 04.07.2011

Муамер Гадафи е добредојден своите пензионерски денови да ги мине во Либија ако се откаже од власта, соопшти лидерот на бунтовниците Мустафа Абдел Џалил, што е досега најјасната концесија која ј а ...

Ако се предаде, Гадафи може да остане во Либија

Точка - 04.07.2011

Муамар Гадафи е добредојден своите пензионерски денови да ги мине во Либија ако се откаже од власта, соопшти лидерот на бунтовниците Мустафа Абдел Џалил, што е досега најјасната концесија која ј а ...

И Турција ја призна владата на бунтовниците во Либија

Точка - 04.07.2011

Турскиот министер за надворешни работи, Ахмет Давутоглу и официјално ја призна бунтовничката влада на Либија и вети помош во висина од најмалку 200 милиони долари, јавува телевизијата Al Jazeera.

Турција му го сврте грбот на Гадафи

Канал 77 - 04.07.2011

Турција ги прекина дипломатскте врски со либискиот лидер Моамер Гадафи и го повлече својот амбасадор од Либија, се наведува во турскиот Службен весник.

Синот на Гадафи: Западните сили се легитимна цел

Точка - 04.07.2011

Воената операција на западните сили за симнување на либискиот лидер Моамер Гадафи се осудени на неуспех, а нивните воздушни напади ги направија легитимна цел, изјавил синот на Гадафи, Саиф ал Ислам ...

НАТО силите ги интензивираат нападите во Либија

Канал 77 - 04.07.2011

Либиската државна информативна агенција „Џамахирија” соопштува дека во текот на минатата ноќ НАТО силите ги засилиле воздушните напади врз цели на либиска територија под контрола на режимот на Муамер ...

Властите на Либија и бунтовниците разговараат за мирно решени во Рим

Точка - 04.07.2011

Средба на претставници на либиската влада со бунтовниците се одржала во Италија, а исто така и во Египет и во Норвешка, пишува во понеделникот Reuters, повикувајќи се на изјава портпаролот на ...

Tурција ги прекинала дипломатските односи со владата на Гадафи

Точка - 04.07.2011

Турција ги прекинала дипломатските односи со либиската влада на Моамер Гадафи и го повлекла својот амбасадорот од Триполи.

Гадафи е безбеден во Африла

Идивиди - 04.07.2011

Малабо, 2 јули 2011 (МИА) - На самитот на Африканската унија (АУ) земјите членки одлучија дека нема да го спроведат налогот на Меѓународниот кривичен суд (МКС) за апсење на либискиот лидер Моамер ...