TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Лина Ѓорчевска не успеа во последниот чекор

Спортски - 15.01.2017

Најдобро рангираната македонска тенисерка Лина Ѓорчевска го заврши настапот на Аустралиан Опен 2017. Лина на чекор пред пласманот на главен турнир загуби од Стефани Фогеле(SUI) [1] (114 на ВТА, а најдобар нејзин ранг 42), првата носителка на ...

Лина ќари фино, од Мелбурн ќе си замине со награда од 25 илјади долари

SportMedia - 15.01.2017

Лина Ѓорческа беше на чекор до историски настап на гренд-слем турнир, се бореше како лавица, но не успеа да ја мине последната пречка и да биде првата македонска тенисерка што играла на еден од четирите најценети турнири.

Историјата е испишана, Македонија е горда на Лина – Епилог од настапот на Австралија Опен

СуперСпорт - 15.01.2017

На нашата најдобра тенисерка, Лина Ѓорческа и недостигаше само 1 натпревар, односно уште 1 освоен сет за да се пласира во 1-то коло од главниот дел на турнирот во Мелбурн, но за жал не успеа да ја победи искусната Фогеле.

Ѓорческа не успеа да се пласира на Грен слемот во Мелбурн

Телма - 14.01.2017

Лина Ѓорческа не успеа да се пласира на Грен слем турнирот Австралија Опен. Македонската тенисерка беше блиску до историски пласман на главниот турнир во Мелбурн но со 2-1 го загуби мечот од 3-то, последно коло во квалификациите од швајцарката ...

Ѓорческа загуби на чекор пред главната фаза на Австралија опен

24 Вести - 14.01.2017

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа повторно остана без настап на големо натпреварување како што е првиот грен слем турнир годинава, на Австралија Опен, откако во финалната фаза од квалификациите забележа пораз од својата противничка.

Ѓорческа не успеа да се пласира на авсралија Опен

ТВ21 - 14.01.2017

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа не успеа да се пласира на главниот турнир Австралија Опен откако во третото квалификациско коло загуби од првата носителка на квалификациите, Швајцарката Стефани Вогел. Ѓорческа 206.

Ѓорческа не успеа да се пласира на Авсралија Опен

Канал5 - 14.01.2017

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа не успеа да се пласира на главниот турнир Австралија Опен откако во третото квалификациско коло загуби од првата носителка на квалификациите, Швајцарката Стефани Вогел. Ѓорческа 206.

Ѓорческа не успеа да ја мине последната пречка, загуби од Вогел

Слободен Печат - 14.01.2017

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа не успеа да се пласира на главниот турнир Австралија Опен откако во третото квалификациско коло загуби од првата носителка на квалификациите, Швајцарката Стефани Вогел. Ѓорческа 206.

На чекор до главниот турнир: Лина загуби во три сета од Фогел

Курир - 14.01.2017

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа одигра уште еден квалитетен меч, но во последното квалификациско коло загуби од првата носителка во квалификациите, Швајцарката Стефани Вогел, останувајќи само на чекор од главниот турнир на Австралија ...

ВИДЕО: Ѓорческа загуби од Фогел и остана пократка за пласман на Австралија опен!

Gol.mk - 14.01.2017

Лина Ѓорческа не успеа да испише историја и да стане првата тенисерка од Македонија на еден Грен слем турнир. Тетовчанката загуби од првата фаворитка во квалификациите, Стефани Фогел од Швајцарија (6-4, 3-6, 2-6) по голема борба, во меч кој го ...

Ѓорческа загуби од Фогеле, настапот на Австралија Опен ѝ се лизна од раце

МКД - 14.01.2017

Лина Ѓорческа не успеа да се пласира на главниот турнир на Австралија Опен откако со 2-1 во сетови загуби од Швајцарката Штефани Фогеле. Лина Ѓорческа дојде на чекор до остварување на големиот сон, настап на грен слем турнир, но не успеа да ја ...

НА ЧЕКОР ОД ГЛАВНИОТ ТУРНИР: Лина загуби во три сета од Фогел

Телеграф - 14.01.2017

Заморот ја стигна Ѓорческа во третиот сет, па првата носителка во квалификациите обезбеди пласман на главниот турнир Лина Ѓорческа одигра уште еден одличен натпревар на Австралија опен, но не успеа да издржи и да се пласира на главниот турнир.

Македонката не издржа: Ѓорческа водеше, но се сопна на последното скалило

Спортклуб - 14.01.2017

Македонската тенисерка Лина Ѓорческа за малку не успеа да се пласира на главниот турнир на првиот Гренд слем во сезоната, Австралија Опен. Таа одигра уште еден одличен меч против првата носителка во квалификациите Штефани Фегеле, но не го издржа ...

Лина и „украде“ сет на Швајцарката Вогел, но немаше сили за триумф

Екипа - 14.01.2017

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа одигра уште еден квалитетен меч, но во последното квалификациско коло загуби од првата носителка во квалификациите, Швајцарката Стефани Вогел, останувајќи само на чекор од главниот турнир на Австралија ...

Фогеле го урна сонот на Лина за настап на АО

Сител - 14.01.2017

Нашата најдобра тенисерка, Лина Ѓорческа повторно остана без настап на големо натпреварување како што е првиот Грен Слем годинава Австралиа Опен. Во решавачкиот меч за влез на главниот турнир Лина загуби од Швајцарката Фогеле со 2-1 во сетови.

Сонот за Грен Слем премиерa не се оствари – Ѓорческа поразена од фаворитката Фегеле

СуперСпорт - 14.01.2017

Нашата најдобра тенисерка за малку не успеа да се пласира во главниот дел од АО, откако во 3-то коло од квалификациите беше поразена од Штефани Фегеле. Лина во првиот сет успеа да победи со 6:4 и сите се надевавме дека и така ќе продолжи, но тука ...

Лина ја намачи фаворитката, но остана без пласман на Австралија Опен

Дерби - 14.01.2017

Македонската тенисерка Лина Ѓорческа, остана без пласман на главниот турнир на Австралија Опен откако утринава загуби со 2:1 во третото квалификациско коло во Мелбурн. Најдобрата македонска тенисерка стартуваше одлично против фаворитката и прва ...

Австралија опен: Ѓорческа поведе, Фогел со пресврт до главниот турнир

Нова ТВ - 14.01.2017

Лина Ѓорческа остана без учество на главниот турнир на Австралија опен. По двете историски гренслем победи против Американката Викери (6:3, 3:6, 6:3) во првото коло и Унгарката Далма Галфи (6:1, 6:1) во второто, најдобрата македонска тенисерка е ...

Лина Ѓорчевска загуби на чекор пред главниот турнир

Макфакс - 14.01.2017

Најдобро рангираната македонска тенисерка Лина Ѓорчевска го заврши настапот на Аустралиан Опен 2017. Лина на чекор пред пласманот на главен турнир загуби од Стефани Фогеле(SUI) [1] (114 на ВТА, а најдобар нејзин ранг 42), првата носителка на ...

Лина: Ви благодарам момци (ФОТО)

SportMedia - 14.01.2017

Лина Ѓорческа доживеа елиминација во третото квалификациско коло на Австралискиот опен, но дефинитивно остави свој белег на овој Гренд слем. Нашата тенисерка на трибините имаше голема поддршка од Македонците во Мелбурн.

Ѓорческа остана без зборови: Ви благодарам момци (Фото)

Дерби - 14.01.2017

Лина Ѓорческа и ова утро се прикажа во навистина добро светло на терените во Мелбурн, но за жал тоа не се покажа како доволно да се пласира на главниот турнир во Австралија Опен. Најдобрата македонска тенисерка поведе со 1:0 во сетови против Стефани ...

Ѓорческа не успеа да се пласира на Авсралија Опен

А1 On - 14.01.2017

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа не успеа да се пласира на главниот турнир Австралија Опен откако во третото квалификациско коло загуби од првата носителка на квалификациите, Швајцарката Стефани Вогел. Ѓорческа 206.

Ѓорческа не се пласираше во главната фаза на Австралија Опен

Стандард - 14.01.2017

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа не успеа да се пласира на главниот турнир Австралија Опен откако во третото квалификациско коло загуби од првата носителка на квалификациите, Швајцарката Стефани Вогел. Ѓорческа 206.

ВИДЕО: Најдоброто од Лина на мечот со Швајцарката Вогел…

Екипа - 14.01.2017

Лина Ѓорческа не успеа да обезбеди место на главниот турнир на Австралија опен, откако во последното квалификациско коло загуби во три сета од првата носителка во квалификациите, Швајцарката Стефани Вогел.

ВИДЕО: Во Мелбурн ечеше „Македонско девојче“ - Лина ја израдува македонската нација!

Gol.mk - 14.01.2017

Лина Ѓорческа не успеа да се пласира на главниот турнир на АО, откако во последното претквалификациско коло загуби од првата носителка , Швајцараката Стефани Фогел со 2-1 (4-6, 6-4, 6-2). Сепак нашата најдобра тенисерка воопшто не разочара, напротив ...

ЛИНА СО ПОРАКА ДО ФАНОВИТЕ: Ви благодарам, немам зборови да го опишам ова (ФОТО)

Телеграф - 14.01.2017

Најдобрата македонска тенисерка знаеше како да ги поздрави сите коишто и даваа поддршка во последните неколку дена во Мелбурн Најдобрата македонска тенисерка, Лина Ѓорческа одигра одлични квалификации на Австралија опен. Таа загуби во 3.

„Македонско девојче“ во чест на Ѓорческа: Македонците ечеа на трибините во Мелбурн (Видео)

Дерби - 14.01.2017

Најдобрата македонска тенисерка, Лина Ѓорческа не успеа да го направи третиот последен чекор и да се пласира во главната фаза на првиот грен слем „Австралија Опен“, но нашата најдобра спортистка за 2016 воопшто не разочара и ги освои срцата на ...

Ѓорческа до фановите: Ви благодарам,нема зборови за опис на чувството

Нова ТВ - 14.01.2017

Лина Ѓорческа го заврши настапот на Австралија опен во квалификациите. Но, искуството што го доживеа при двата настапа во Мелбурн парк е непроценливо за неа. И на резултатски план во дебитантското учество на гренслемот и за поддршката што ја имаше ...

Ѓорческа не успеа да се пласира на Австралија Опен

+инфо - 14.01.2017

Ѓорческа 206. место на ВТА листата загуби во три сета од 6-4,3-6,2-6, против швајцарската тенисерка која е на 114. рангирана. Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа не успеа да се пласира на главниот турнир Австралија Опен откако во третото ...

Лина Ѓорчевска загуби на чекор пред главниот турнир

Кајгана - 14.01.2017

Најдобро рангираната македонска тенисерка Лина Ѓорчевска го заврши настапот на Аустралијан Опен 2017. Лина на чекор пред пласманот на главен турнир загуби од Стефани Фогеле (114 на ВТА, а најдобар нејзин ранг 42), првата носителка на ...

Ѓорческа не успеа да се пласира на Авсралија Опен

еМагазин - 14.01.2017

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа не успеа да се пласира на главниот турнир Австралија Опен откако во третото квалификациско коло загуби од првата носителка на квалификациите, Швајцарката Стефани Вогел. Ѓорческа 206.

Се пееше "македонско девојче" во Мелбурн во чест на Ѓорческа (Видео)

Вечер Прес - 14.01.2017

Лина за време на трите квалификациски кола имаше максимална поддршка од трибините, од македонската „фаланга" која и беше голем ветар во грб за да ги запише двете историски победи Најдобрата македонска тенисерка, Лина Ѓорческа не успеа да го направи ...

Ѓорческа не успеа да се пласира на главниот турнир на Австралија Опен

Вечер Прес - 14.01.2017

Лина Ѓорческа не успеа да се пласира на главниот турнир на првиот грен слем годинава Австралија опен. Тетовчанката загуби од првата фаворитка во квалификациите, Стефани Фогел од Швајцарија (6-4, 3-6, 2-6) по голема борба, во меч кој го решаваа ...

Ѓорческа не успеа да се пласира на Авсралија Опен

Локално - 14.01.2017

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа не успеа да се пласира на главниот турнир Австралија Опен откако во третото квалификациско коло загуби од првата носителка на квалификациите, Швајцарката Стефани Вогел. Ѓорческа 206.

Лина загуби, но нѐ направи горди Македонци

Република - 14.01.2017

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа не успеа да се пласира на главниот турнир Австралија Опен откако во третото квалификациско коло загуби од првата носителка на квалификациите, Швајцарката Стефани Вогел. Ѓорческа 206.

Лина Ѓорчевска загуби на чекор пред главниот турнир

Точка - 14.01.2017

Најдобро рангираната македонска тенисерка Лина Ѓорчевска го заврши настапот на Аустралиан Опен 2017. Лина на чекор пред пласманот на главен турнир загуби од Стефани Фогеле(SUI) [1] (114 на ВТА, а најдобар нејзин ранг 42), првата носителка на ...

Ѓорческа го живее тенискиот сон...

Н.Македонија - 14.01.2017

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа за пласман на гранслем-турнирот во Мелбурн за противничка ја имаше првата фаворитка во квалификациите, Швајцарката Стефани Вогеле Најдобра македонска тенисерка Лина Ѓорческа (22) утринава го играше ...

Ѓорческа не успеа да се пласира на Австралија Опен...

Н.Македонија - 14.01.2017

Ѓорческа не успеа да се пласира на Австралија Опен Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа не успеа да се пласира на главниот турнир Австралија Опен откако во третото квалификациско коло загуби од првата носителка на квалификациите, ...

Ѓорческа не успеа да се пласира на Авсралија Опен

Идивиди - 14.01.2017

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа не успеа да се пласира на главниот турнир Австралија Опен откако во третото квалификациско коло загуби од првата носителка на квалификациите, Швајцарката Стефани Вогел. Ѓорческа 206.

Ѓорческа не успеа да се пласира на Австралија Опен

Lider - 14.01.2017

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа не успеа да се пласира на главниот турнир Австралија Опен откако во третото квалификациско коло загуби од првата носителка на квалификациите, Швајцарката Стефани Вогел. Ѓорческа 206.

Ѓорческа обезбеди пласман во последното квалификациско коло за Австралија Опен

Алсат-М - 13.01.2017

Македонската тенисерка Лина Ѓорчевска со резултат од 2:0 во сетови беше подобра од Далма Галфи од Унгарија со што обезбеди пласман во последното квалификациско коло за учество на Австралија Опен.

Ѓорческа на чекор од Австралија Опен

Канал5 - 13.01.2017

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа е на чекор од главниот турнир на Австралија Опен, откако во второто квалификациско коло славеше против Унгарката Далма Галфи со 2:0 во сетови (6:1, 6:1).

Историја: Ѓорческа ја мина и втората рунда квалификации на Австралија Опен

24 Вести - 13.01.2017

Најдобро рангираната македонска тенисерка Лина Ѓорческа со нова сензационална победа во квалификациите од Австралија Опен. Откако во првото коло нашата тенисерка беше подобра од американката Викери, во второто коло, Ѓорческа славеше со 2-0 во сетови ...

Лина Ѓорческа го мина и 2.коло квалификации за гс во мелбурн

Телма - 13.01.2017

Лина Ѓорческа е е пред историски успех,пласман на Грен слем турнир. Најдобрата македонска тенисерка го мина и вториот филтер квалификации во Мелурн ,откако за неполн час игра со супериорни 6-1 во двата сета ја елиминираше унгарката Далма Галфи.За ...

ЕКСКЛУЗИВНО ВИДЕО: Гази Лина, газат и навивачите во Мелбурн

SportMedia - 13.01.2017

Лина Ѓорческа не е сама во далечната Австралија. На двата меча кои ги одигра, нашата најдобра тенисерка, имаше поддршка и од трибините. Македонците кои живеат во Австралија се радуваат на успесите на Ѓорческа.

ВИДЕО: „МА-КЕ-ДО-НИ-ЈА“ грмеше во Мелбурн - македонската „ФАЛАНГА“ со поддршка за Лина

Gol.mk - 13.01.2017

Нашата најдобра тенисерка, Лина Ѓорческа стигна до голем успех со победата во второто квалификациско коло на Австралија опен против Унгарката, Далма Галфи. На теренот број 22, македонската тенисерка не беше сама.

Македонката Лина Ѓорческа на чекор поблиску до Австралија Опен

ЗаЗабава - 13.01.2017

Македонската тенисерка Лина Ѓорческа деновиве ги израдува сите вљубеници во тенисот, но и целата македонска спортска јавност, откако ја постигна првата победа во квалификацискиот турнир за влез во главниот турнир на Австралија Опен.

Ништо од „македонски“ дуел во Мелбурн: Лина против првата носителка ќе бара пласман на АО!

Gol.mk - 13.01.2017

Најдобрата македонска тенисерка, Лина Ѓорческа, го доби противникот во последното квалификациски коло на големиот грен-слем турнир Австралија опен. Во последниот филтер пред главната фаза Ѓорческа ќе се соочи со Штефани Фегеле од Швајцарија, која ја ...

Лина ќе мора преку најдоброрангираната: Швајцарката Вогел е следната пречка

Екипа - 13.01.2017

Швајцарката Стефани Вогел, првата носителка во квалификациите за гранслем турнирот Австралија Опен, ќе биде последната пречка за македонската тенисерка Лина Ѓорческа во последниот квалификациски меч за пласман на главниот турнир во Мелбурн.

Ѓорческа експресно ја совлада Далма, на чекор до пласман на главниот турнир

Кајгана - 13.01.2017

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа ја мина и втората пречка во квалификациите за пласман на главниот турнир, на првиот грен слем турнир во сезоната, Австралија Опен. Ѓорческа, во второто коло, ја декласира Унгарката Далма Галфи во два ...

Драматична швајцарска пресметка: Ѓорческа ја доби противничката во финалето

Спортклуб - 13.01.2017

Првата носителка, Штефани Фегеле ќе и биде противничка на Лина Ѓорческа во финалето од квалификациите за настап на Австралија Опен. Во швајцарскиот дуел, Фегеле беше подобар од Садиковиќ со 2-1 (6-1, 6-7, 6-2) во натпревар кој се чинеше дека ќе биде ...

Ништо од македонското дерби, Фогеле последна пречка за Лина во Мелбурн

SportMedia - 13.01.2017

Стефани Фогеле ќе биде последната пречка во квалификациите за настап на Австралија опен за нашата тенисерка Лина Ѓорческа. Фогеле која е прва носителка во филтерот за пласман на главниот турнир во Мелбурн, денеска ја победи Амра Садиковиќ со 2:1 во ...

Нова победа на Ѓорческа – Македонката на чекор до пласман на главниот турнир!

Спортски - 13.01.2017

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа ја мина и втората пречка во квалификациите за пласман на главниот турнир, на првиот грен слем турнир во сезоната, Аустралија Опен. Ѓорческа , во второто коло, ја декласира Унгарката Далма Галфи во два ...

Прворангираната Фогеле е последната пречка на Лина до Австралија Опен

МКД - 13.01.2017

Швајцарската тенисерка Штефани Фогеле е противничката на Лина Ѓорческа во третото и последно квалификациско коло за настап на Австралија Опен. Фогеле со 2-1 (6-1, 6-7 и 6-2) во сетови ја доби швајцарската битка против Садиковиќ и ќе и биде ...

Ѓорческа на еден чекор од Аустралијан опен

Слободен Печат - 13.01.2017

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа дојде и до втората победа во квалификациите за австралискиот Грен слем. Во натпреварот од второто квалификациско коло, таа за само 55 минути игра на двапати со 6:1 ја совлада Унгарката Далма Галфи.

Македонско славје на македонското девојче: Реакцијата на Ѓорческа по вториот голем триумф на Австралија Опен (Видео)

Дерби - 13.01.2017

Лина Ѓорческа имаше импресивно издание ова утро и со фуриозни 6:1 во двата сета ја збриша Унгарката Далма Галфи, победа со која успеа да стигне на само еден чекор од главниот турнир на првиот грен слем во годината.

Искусната Фогеле последна пречка за Ѓорческа на патот до главната фаза

Макфакс - 13.01.2017

Стефани Фогеле од Швајцарија е последната пречка која стои на патот на најдобрата македонска тенисерка, Лина Ѓорческа, до пласман на главниот турнир, на првиот грен слем во сезоната, Аустралијан Опен.

За Лина се навива како на фудбалски натпревар (ВИДЕО)

МКД - 13.01.2017

Најдобрата македонска тенисерка, Лина Ѓорческа на патот до Австралија Опен има силна навивачка поддршка од македонски фанови кои навиваат буквално како на натпревар од екипен спорт. Група од македонски иселеници, бурно ја бодрат Лина Ѓорческа кон ...

Македонците на нозе: Сплотени заедно за Лина (Видео)

Спортклуб - 13.01.2017

Македонските фанови несомнено одлучија да и пружат максимална поддршка на нашата најдобра тенисерка, Лина Ѓорческа. Ѓорческа денес ја мина и втората противничка и е на само чекор од апсолутно историски пласман на Гренд Слем турнирот, Австралија Опен.

ВИДЕО: Македонија има тениска гордост - како Лина ја „здроби“ јуниорската шампионка на УС Опен...

Gol.mk - 13.01.2017

Македонската тенисерка, Лина Ѓорческа, на вториот настап на Грен-слем турнир бележи одлични резултати. Во квалификациите таа славеше над две подоброрангирани противнички, а со посебен шмек беше последниот триумф, над Далма Галфи од Унгарија.

ФОТО НА ДЕНОТ: Лина ги освои срцата на Македонците во Австралија

Екипа - 13.01.2017

Деновиве се за Македонците во Мелбурн се врти околу најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа која ги освои срцата, од најмладо до најстаро, на нашинците во Австралија. Се поголема е бројката македонски фанови кои ја бодрат секогаш скромната ...

Нова победа на Ѓорческа – Македонката на чекор до пласман на главниот турнир!

Таратур - 13.01.2017

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа ја мина и втората пречка во квалификациите за пласман на главниот турнир, на првиот грен слем турнир во сезоната, Аустралија Опен. Ѓорческа , во второто коло, ја декласира Унгарката Далма Галфи во два ...

Доколку Лина слави над Фегел еве кои би биле нејзини противнички во првото коло од АО!

Gol.mk - 13.01.2017

Нашата најдобрата тенисерка, Лина Ѓорческа, е на чекор до историски успех и пласман во главната фаза од еден Грен слем турнир. Младата тетовчанка минатата година на УС Опен за првпат се појави на едни квалификации на вака голем турнир, но таму беше ...

Ѓорческа го мина и второто коло во Мелбурн ВИДЕО

+инфо - 13.01.2017

На патот до главниот турнир на Ѓорческа и стои една од Швајцарките, Фогел или Садиковиќ. Нашата најдобра тенисерка Лина Ѓорческа денеска ја мина и втората пречка во квалификациите за пласман на главниот турнир, на првиот Гренд слем турнир во ...

Историски успех за македонската тенисерка Лина Ѓорческа

Сител - 13.01.2017

Само една победа ја дели најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа од влез во главната фаза на првиот од серијата Гренд Слем турнири во оваа сезона. Горческа утрово ја извојува и втората победа совладувајќи ја Унгарката Галфи со 2:0 во сетови.

И ПРОТИВ ФОГЕЛ ЌЕ ИМА ПОДДРШКА: Македонците од Австралија се заедно со Лина во Мелбурн (ВИДЕО)

Телеграф - 13.01.2017

Најдобрата македонска тенисерка има огромна поддршка од трибините кои ѝ помагаат да игра одлично Лина Ѓорческа од 4 часот наутро по македонско време ќе игра против Стефани Фогел од Швајцарија, која е прва носителка на квалификациите.

Поддршка за одлични резултати: Како македонските фанови ја бодрат Ѓорческа во Мелбурн (Видео)

Дерби - 13.01.2017

Првиот женски македонски рекет, Лина Ѓорческа запиша две историски победи во кваликациите за настап на Австралија Опен, односно останува да направи само уште еден чекор за да дојде до главната фаза на грен слемот во Мелбурн.

Супер-Лина пред голем предизвик во Мелбурн – Една победа ја дели од историски успех на АО!(ВИДЕО)

СуперСпорт - 13.01.2017

Нашата најдобра тенисерка Лина Ѓорческа е во моментов една од најсветлите ѕвезди во македонскиот спорт. Таа настапува во квалификациите за Австралијан Опен и веќе на патот до главниот ждреб во првото коло ја елиминираше Саша Викери со 2:1 во сетови, ...

ВИДЕО: Ѓорческа на чекор од Австралија Опен

А1 On - 13.01.2017

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа е на чекор од главниот турнир на Австралија Опен, откако во второто квалификациско коло славеше против Унгарката Далма Галфи со 2:0 во сетови (6:1, 6:1).

Искусната Фогеле последна пречка за Ѓорческа на патот до главната фаза

Кајгана - 13.01.2017

Стефани Фогеле од Швајцарија е последната пречка која стои на патот на најдобрата македонска тенисерка, Лина Ѓорческа, до пласман на главниот турнир, на првиот грен слем во сезоната на Австралија Опен.

AO: Ѓорческа против Швајцарката Фогеле во последната квалификациска рунда

Сител - 13.01.2017

Стефани Фогеле од Швајцарија е последната пречка која стои на патот на најдобрата македонска тенисерка, Лина Ѓорческа, до пласман на главниот турнир, на првиот грен слем во сезоната, Аустралијан Опен.

Ѓорчевска убедлива во првиот сет - Еве каде можете да ја гледате ВО ЖИВО

Сител - 13.01.2017

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа убедливо го доби со 6-1 првиот сет од второто квалификациско коло на Австралија опен против Унгарката Далма Галфи. Ѓорческа (206. место на ВТА листата) комплетно доминираше во првиот сет против Галфи, ...

ВО 3. РУНДА НА АВСТРАЛИЈА ОПЕН: Можен дуел меѓу Тетово и Прилеп

Телеграф - 13.01.2017

Доколку денешните дуели од 2. коло од квалификациите завршат со победи на Ѓорческа и Садиковиќ, ќе има македонска пресметка за влез на главниот турнир Одлагањето на средбите на Австралија опен поради дожд придонесе Лина Ѓорческа да почека за старт ...

ВО ЖИВО: Нашата најдобра тенисерка Лина Ѓорческа во моментов игра против унгарката Галфи

Курир - 13.01.2017

Лина Ѓорческа, најдобрата наша тенисерка и спортистка за 2016 година, вчера ја израдува целата македонска јавност, откако за првпат во историјата извојува победа на едни квалификации од гранслем-турнир.

ВО ЖИВО: Ѓорческа го доби убедливо првиот сет против Унгарката Галфи

Екипа - 13.01.2017

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа убедливо го доби со 6-1 првиот сет од второто квалификациско коло на Австралија опен против Унгарката Далма Галфи. Ѓорческа (206. место на ВТА листата) комплетно доминираше во првиот сет против Галфи, ...

Како грмеа нашите во Мелбурн за Лина

Оff.net - 13.01.2017

Нашата најдобра тенисерка Лина Ѓорчевска испиша историја откако стана прва Македонка со триумф на еден гренд слем турнир, а нејзиниот сон е исполнет бидејќи како што изјави игра на ист турнир со нејзиниот идол Серена Вилијамс.

Супер-Лина гази сè пред себе: Ѓорческа ја уништи Галфи за финале во квалификациите за Австралија Опен

Спортклуб - 13.01.2017

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа е на само чекор од главниот турнир на првиот Гренд слем во сезоната, Австралија Опен. Откако вчера ја совлада Сашија Викери од САД, нашата тенисерка денеска ја уништи Далма Галфи од Унгарија со 2-0 (6-1, ...

ВИДЕО: ЛИНА ЃОРЧЕСКА ја декласира Галфи и се наоѓа на чекор до Австралија опен!

Gol.mk - 13.01.2017

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа се наоѓа на чекор до влез во главната ждрепка на Австралија опен, откако и во вториот меч од квалификациите во Мелбург демонстрираше во каква форма се наоѓа.

Лина гази фино, падна и јуниорската шампионка од САД опен

SportMedia - 13.01.2017

Лина Ѓорческа гази сигурно и веќе се пласираше во третото квалификациско коло на гренд-слем турнирот во Мелбурн, откако ја елиминира Далма Галфи со убедлива победа од 6:1, 6:1. Ѓорческа брилијантен меч, сервираше одлично, имаше 5 аса, а форхендот ...

Лина маестрално до третото квалификациско коло на Австралија Опен

МКД - 13.01.2017

Фантастичен меч на најдобрата македонска тенисерка, Лина Ѓорческа со 6-1 и 6-1 ја совлада Унгарката Далма Галфи и се пласира во третото квалификациско коло на Австралија Опен. Лина Ѓорческа блеска во квалификациите на Австралија Опен, покажа моќна ...

ФЕНОМЕНАЛНА ЛИНА: За неполн час збришана Унгарката Галфи, на чекор од главниот турнир во Австралија

Екипа - 13.01.2017

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа е на чекор од главниот турнир на Австралија Опен, откако во второто квалификациско коло славеше против Унгарката Далма Галфи во два сета. За само 54 минути игра, Ѓорческа комплетно ја „збриша“ унгарската ...

Нова историска победа за нашата Лина Ѓорческа, чекор поблиску до Австралија Опен

Курир - 13.01.2017

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа ја оствари втората победа во квалификациите на Грен слемот Австралија Опен. Лина само штотуку го заврши натпреварот во вторто коло и ја победи Далма Галфи од Унгарија со 2-0 во сетови за помалку од еден ...

Лина „меле“ во Мелбурн: Ѓорческа ја почисти фаворизираната Унгарка и се пласираше во последното коло на Австралија ...

Дерби - 13.01.2017

Лина Ѓорческа направи уште еден подвиг на Австралија опен, па така по вчерашната премиерна и деби победа на грен слем турнирите, нашата најдбора тенисерка денеска и одржа лекција на уште една противничка за пласман во завршното трето коло од ...

Ѓорческа експресно ја совлада Далма, на чекор до пласман на главниот турнир

Макфакс - 13.01.2017

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа ја мина и втората пречка во квалификациите за пласман на главниот турнир, на првиот грен слем турнир во сезоната, Аустралија Опен. Ѓорческа, во второто коло, ја декласира Унгарката Далма Галфи во два ...

ГАЗЕЊЕ ВО МЕЛБУРН: Лина Ѓорческа ја прелета Галфи, на чекор од главниот турнир

Телеграф - 13.01.2017

Македонскиот тенис и спорт имаат причина за уште една радост, најдобрата наша тенисерка е на чекор од пласман на главниот турнир Лина Ѓорческа се пласираше во 3. рунда од квалификациите на Австралија опен откако во 2.

ВИДЕО: Победничкиот „танц“ на македонското девојче во Австралија…

Екипа - 13.01.2017

Лина Ѓорческа дефинитивно ги освојува срцата на македонските навивачи во Австралија, кои уште еднаш и пружија максимална поддршка во триумфот и во второто квалификациско коло. Во 2. коло од квалификациите Ѓорческа ја „збриша“ Унгарката Далма Галфи ...

(ВИДЕО) Ѓорческа го мина и второто коло во Мелбурн

Нова ТВ - 13.01.2017

Лина Ѓорческа мина уште една пречка во квалификациите за Австралија опен. Првиот македонски рекет ја совлада Далма Галфи од Унгарија со 6:1, 6:1 и до главниот турнир ја дели само уште една пречка – најтешката, највисоката.

Ѓорческа фуриозна во вториот меч од квалификациите на Австралија Опен

Сител - 13.01.2017

Македонската тенисерка Лина Ѓорческа со сигурна и убедлива игра успеа да ја постигна и втората победа од квалификациите на Австралија опен во Мелбурн. Таа денеска ја победи Далма Галфи од Унгарија со 2-0 во сетови (6:1 и 6:1). Мечот траеше 52 минути.

Ќе има ли македонско дерби во Мелбурн? Прилепчанката Садиковиќ можен противник на Ѓорческа

SportMedia - 13.01.2017

Лина Ѓорческа ефектно ја прегази Унгарката Далма Галфи на двапати со 6:1 и ја чека противничката за последниот квалификациски филтер пред настапот на Австралија опен. Можна противничка е Амра Садиковиќ, 27-годишната тенисерка која е родена во ...

Ѓорческа на чекор од пласман во главната фаза на Австралија Опен

Стандард - 13.01.2017

Нашата најдобра македонска тенисерка Лина Ѓорческа ја мина и втората пречка во квалификациите за пласман на главниот турнир, на првиот Гренд слем турнир во сезоната, Австралија Опен. Ѓорческа во второто коло ја декласира Унгарката Далма Галфи во два ...

Чекор до историски пласман – Лина ја декласираше Галфи на АО!(ВИДЕО)

СуперСпорт - 13.01.2017

Денес, со задоцнување поради врнежите од дожд, беше одигран натпреварот помеѓу Лина Ѓорческа и Далма Галфи во 2-то квалификациско коло на Австралијан Опен. Нашата тенисерка експресно за 54 минути со 6:1 и 6:1 ја елиминираше тенисерката од Унгарија и ...

Лина на една победа до главниот турнир на Австралија Опен

Вечер Прес - 13.01.2017

Најдобрата македонска тенисерка, Лина Ѓорческа, се пласираше во третото квалификациско коло на грен слем турнирот Австралија Опен, откако во второто коло со 2:0 (6:1, 6:1) славеше над Унгарката Далма Галфи Ова е втора победа за Лина на турнирот во ...

Ѓорческа го доби последниот противник пред главниот настап на Австралија Опен

Вечер Прес - 13.01.2017

Најдобрата македонска тенисерка, Лина Ѓорческа, во последното квалификациско коло пред пласман на главниот турнир на Австралија Опен ќе ги одмери силите со Швајцарката Стефани Вогел Ѓорческа во второто коло славеше во дуелот со Унгарката Далма Галфи ...

Лина Ѓорческа на чекор до Австралија опен

Бриф - 13.01.2017

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа се наоѓа на чекор до влез во главната ждрепка на Австралија опен. Во вториот меч од квалификациите во Мелбурн, Ѓорческа ја победи Далма Галфи од Унгарија, која што е 160.

(ВИДЕО) Ѓорческа на чекор од Австралија Опен

еМагазин - 13.01.2017

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа е на чекор од главниот турнир на Австралија Опен, откако во второто квалификациско коло славеше против Унгарката Далма Галфи со 2:0 во сетови (6:1, 6:1).

Лина „меле“ во Мелбурн: Ѓорческа ја почисти фаворизираната Унгарка и се пласираше во последното коло на Австралија ...

Точка - 13.01.2017

Лина Ѓорческа направи уште еден подвиг на Австралија опен, па така по вчерашната премиерна и деби победа на грен слем турнирите, нашата најдобра тенисерка денеска и одржа лекција на уште една противничка за пласман во завршното трето коло од ...

Лина на чекор до главниот турнир на Австралија Опен, за неполн час ја збриша Унгарката Галфи (видео)

Република - 13.01.2017

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа се наоѓа на чекор до влез во главната ждрепка на Австралија опен, откако и во вториот меч од квалификациите во Мелбурн демонстрираше во каква форма се наоѓа.

Искусната Фогеле последна пречка за Ѓорческа на патот до главната фаза

Точка - 13.01.2017

Стефани Фогеле од Швајцарија е последната пречка која стои на патот на најдобрата македонска тенисерка, Лина Ѓорческа, до пласман на главниот турнир, на првиот грен слем во сезоната, Аустралијан Опен.

Македонската фаланга ја има секаде, подршка за Лина и во Мелбурн (видео)

Република - 13.01.2017

Нашата најдобра тенисерка, Лина Ѓорческа стигна до голем успех со победата во второто квалификациско коло на Австралија опен против Унгарката, Далма Галфи. На теренот број 22, македонската тенисерка не беше сама.

Победничкиот „танц“ на Лина Ѓорческа во Австралија (ВИДЕО)

Република - 13.01.2017

Најдобрата македонск тенисерка Лина Ѓорческа ја победи Унгарката Далма Галфи. Лина ја победи Далма Галфи од Унгарија со 2-0 во сетови за помалку од еден час. На трибините присутни беа поголем број на Македонци кои за време на целиот натпревар и ...

Македонија има тениска гордост

Тера - 13.01.2017

Стефани Фогеле од Швајцарија е последната пречка која стои на патот на најдобрата македонска тенисерка, Лина Ѓорческа, до пласман на главниот турнир, на првиот грен слем во сезоната, Аустралијан Опен.

Гледајте ја Лина Ѓорческа во живо на Австралија Опен

Вечер Прес - 13.01.2017

Гледајте ја најдобрата македонска тенисерка, Лина Ѓорческа, во живо на грен слемот Австралија Опен Гледајте ја најдобрата македонска тенисерка, Лина Ѓорческа, во живо на грен слемот Австралија Опен ...

Лина ќе мора да се надмине себеси и преку Вогел да стигне до првото коло на Австралија Опен

Република - 13.01.2017

Швајцарката Стефани Вогел, првата носителка во квалификациите за гренлем турнирот Австралија Опен, ќе биде последната пречка за македонската тенисерка Лина Ѓорческа во последниот квалификациски меч за пласман на главниот турнир во Мелбурн.

Ѓорческа урива бариери...

Н.Македонија - 13.01.2017

Младата тетовка е првата тенисерка од Македонија што победила во квалификации на гранслем-турнир поединечно, а утринава играше за пласман во завршниот меч утре, за играње на главниот турнир на Австралија опен, во Мелбурн Најдобрата македонска ...

Ѓорческа на чекор до пласман на „Австралија опен“...

Н.Македонија - 13.01.2017

Ѓорческа на чекор до пласман на „Австралија опен“ Најдобрата македонска тенисерка на сите времиња Лина Ѓорческа (22), 202-ра на ВТА-листата, е на чекор до историски пласман на еден гранслем-турнир, откако утринава ја совлада Унгарката Далма Галфи ...

Ѓорческа на чекор од Австралија Опен (ВИДЕО)

Lider - 13.01.2017

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа е на чекор од главниот турнир на Австралија Опен, откако во второто квалификациско коло славеше против Унгарката Далма Галфи со 2:0 во сетови (6:1, 6:1).

Премиерно гренд слем славење за Лина

Идивиди - 13.01.2017

Најдобрата македонска тенисерка, Лина Ѓорческа, ја оствари својата прва гренд слем победа во кариерата. Лина во квалификациите на Австралискиот опен, во првото коло ја победи американската тенисерка Саша Викери со 6:2, 3:6, 6:3.

Победничкиот гем на Лина против Галифи

365 - 13.01.2017

По експресната победа над Унгарката Галифи, Лина ќе се соочи со Швајцарката Стефани Вогел, првата носителка во квалификациите за гранслем турнирот Австралија Опен. Таа ќе биде последната пречка за македонската тенисерка Лина Ѓорческа во последниот ...

Австралија опен: Ѓорческа со прва гренслем победа во кариерата

Вест - 12.01.2017

Лина Ѓорческа ја забележа првата гренслем победа во кариерата што ја истакна како една од своите желби за 2017 година. Најдобрата македонска тенисерка ја совлада Американката Саша Викери, 18 носителка, во првото квалификациско коло на Австралија ...

Ѓорческа го мина првото квалификациско коло на Австралија Опен

Канал5 - 12.01.2017

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа ја оствари првата победа во квалификациите на Грен слемот Австралија Опен. Таа ноќеска во Мелбурн во првото коло ја победи Саша Викери од САД со 2-1 во сетови за еден час и 40 минути игра.

Ѓорческа стана првата Македонка со победа на Гренслем турнир

24 Вести - 12.01.2017

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа со победа во првото квалификациско коло на Австралија Опен 2017 испиша историја за македонскиот тенис. Имено, 206-тата тенисерка на ВТА листата, Лина Ѓорческа стана првата Македонка која забележа победа ...

Невидена ситуација во тенисот: Две тенисерки направија нешто што никој го нема направено, Ѓорческа го уништи невкусниот ...

Дерби - 12.01.2017

Лина Ѓорческа успеа да ја совлада Саша Викери и да направи историја во македонскиот тенис, но името на американската тенисерка во последните неколку часа повеќе се споменува поради една бизарна ситуација, а не поради неуспехот кој го претрпе во ...

Глумеше повреда за да игра на Австралија Опен но загуби на стартот против нашата Ѓорческа (ВИДЕО)

МКД - 12.01.2017

Саша Викери, противничката на Лина Ѓорческа во квалификациите за Австралија Опен, пред два дена била инволвирана во бизарни сцени кои ретко се гледаат на тениските терени Најдобрата македонска тенисерка, Лина Ѓорческа денеска испиша историја откако ...

До сега невидено: Две тенисерки во исто време го предадоа мечот!

Спортски - 12.01.2017

Американката Саша Викери, која во четвртокот загуби од Лина Ѓорческа, во првото квалификациско коло за пласман на првиот грен слем во сезоната Аустралијан Опен, пред два дена била актерка на еден од најсрамните мечеви во историјата на тенисот.

По големата победа: Ѓорческа испратена со овации и аплаузи од публиката во Мелбурн (Видео)

Дерби - 12.01.2017

Најдобрата македонска тенисерка, Лина Ѓорческа рано утрово ја оствари најголемата победа во својата кариера, прва на големите турнири и тоа на „Австралија Опен“ над фаворизираната Американка Саша Викери.

ДЕН ЗА СПОРТСКАТА ИСТОРИЈА: Лина донесе добро утро, а ракометарите добра ноќ

Телеграф - 12.01.2017

Најдобрите спортисти за 2016 година во ист ден со доминација на два различни краја во светот Хероите во Македонија на спортски план со секој нов ден стануваат с è побројни, а 12 јануари дефинитивно ќе си најде свое место во спортската историја ...

Прва Гренд Слем победа за Лина Ѓорческа

Стандард - 12.01.2017

Македонската тенисерка Лина Ѓорческа ја оствари првата победа во квалификациите на Грен слемот Австралија Опен. Таа ноќеска во Мелбурн во првото коло ја победи Саша Викери од САД со 2:­1 во сетови за еден час и 40 минути игра.

ВИДЕО: Максимална поддршка за Ѓорческа во Австралија – Никогаш во живот немало такво навивање за мене

Курир - 12.01.2017

Лина Ѓорческа дефинитивно е уште едно име од македонскиот спорт кое со златни букви ќе остане запишано во нашата историја, пишува Екипа . Со првата победа на еден Грандслем турнир, од Австралија Лина се вивна меѓу македонските спортски ѕвезди, иако ...

Ѓорческа го мина првото квалификациско коло на Австралија Опен

+инфо - 12.01.2017

Во второто квалификациско коло Ѓорческа ќе игра против Далма Галфи од Унгарија. Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа ја оствари првата победа во квалификациите на Грен слемот Австралија Опен.

Ѓорческа: Ми се оствари сонот, со мојот идол играм на ист турнир!

Курир - 12.01.2017

Лина Ѓорческа, најдобрата наша тенисерка и спортистка за 2016 година, утрово ја израдува целата македонска јавност откако за првпат во историјата извојува победа на едни квалификации од гранслем-турнир.

Викери предаде меч во првиот гем, дали се чуваше за Лина?!

Сител - 12.01.2017

Американката Саша Викери, која во четвртокот загуби од Лина Ѓорческа, во првото квалификациско коло за пласман на првиот грен слем во сезоната Аустралијан Опен, пред два дена била актерка на еден од најсрамните мечеви во историјата на тенисот.

До сега невидено: Две тенисерки во исто време го предадоа мечот!

Таратур - 12.01.2017

Американката Саша Викери, која во четвртокот загуби од Лина Ѓорческа, во првото квалификациско коло за пласман на првиот грен слем во сезоната Аустралијан Опен, пред два дена била актерка на еден од најсрамните мечеви во историјата на тенисот.

Ѓорческа го мина првото квалификациско коло на Австралија Опен

А1 On - 12.01.2017

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа ја оствари првата победа во квалификациите на Грен слемот Австралија Опен. Таа ноќеска во Мелбурн во првото коло ја победи Саша Викери од САД со 2-1 во сетови за еден час и 40 минути игра.

Ѓорческа успешно ја мина првата пречка во Мелбурн

Кајгана - 12.01.2017

Лина Ѓорческа утрово во Мелбурн испиша нова страница во историјата на македонскиот тенис. Ѓорческа успеа да го мине првото квалификациско коло на Аустралијан Опен и да стане првата Македонска која забележала победа на еден Грен слем турнир.

Одличен успех на Ѓорческа: Се пласираше во второто квалификациско коло на Австралија Опен

Таратур - 12.01.2017

Нашата најдобра тенисерка Лина Ѓорческа, која одигра фантастичен тенис и славеше против Американката, Саша Викери со 2-1 во сетови (6-2, 3-6, 6-3). Со победата македонската тенисерка обезбеди пласман во второто квалификациско коло на првиот Грен ...

ВИДЕО: ЛИНА ЃОРЧЕСКА ИСПИША ИСТОРИЈА ВО МЕЛБУРН! Победа над Викери за второ квалификациско коло

Gol.mk - 12.01.2017

Голем успех за нашата најдобра тенисерка Лина Ѓорческа, која одигра фантастичен тенис и славеше против Американката, Саша Викери со 2-1 во сетови (6-2, 3-6, 6-3). Со победата македонската тенисерка обезбеди пласман во второто квалификациско коло на ...

Ѓорческа блесна во квалификациите на Австралија Опен, победа над Американката Викери

МКД - 12.01.2017

Маестрална партија на најдобрата македонската тенисерка, Лина Ѓорческа со 2:1 (6:2, 3:6, 6:3) во сетови ја доби 135. рангираната Американка Саша Викери и се пласираше во второто квалификациско коло од Австралија Опен.

Лина запиша историја: Прва Македонка со победа на Гранслем турнир!

Екипа - 12.01.2017

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа запиша историја за себе и за македонскиот тенис со победата во првото квалификациско коло на Австралија Опен 2017. Ѓорческа (206. место на ВТА листата) стана првата Македонка со триумф на еден Грандслем ...

Ѓорческа ја постигна првата победа во Мелбурн

Сител - 12.01.2017

Македонската тенисерка Лина Ѓорческа ја оствари првата победа во квалификациите на Гренд слемот во Мелбурн, Австралија Опен. Таа во првото коло ја победи 135.та на ВТА листата Саша Викери од САД (18.носителка) со 2-1 во сетови.

Денот почна супер: Ечеше Македонија, Македонија, во Мелбурн (Видео)

SportMedia - 12.01.2017

Најдобрата македонска спортистка за 2016 година, Лина Ѓорческа покажа дека е во одлична форма. Ѓорческа стигна до првата историска победа, откако со 6:2, 3:6, 6:3 славеше во дуелот со Американката Саша Викери, во првото квалификациско коло на ...

Историска победа за Лина: Ѓорческа започна со триумф на Австралија Опен

Дерби - 12.01.2017

Најдобрата македонска тенисерка, Лина Ѓорческа, успеа да го мине првото коло во квалификациите за тенискиот грен-слем Австралија Опен, постигнувајќи ја со тоа првата својата победа на еден грен-слем турнир.

Ѓорческа со историска победа во Мелбурн

Курир - 12.01.2017

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа ја оствари првата победа во квалификациите на Грен слемот Австралија Опен. Таа ноќеска во Мелбурн во првото коло ја победи Саша Викери од САД со 2-1 во сетови за еден час и 40 минути игра.

Ѓорческа успешно ја мина првата пречка во Мелбурн

Макфакс - 12.01.2017

Лина Ѓорческа утрово во Мелбурн испиша нова страница во историјата на македонскиот тенис. Ѓорческа успа да го мине првото квалификациско коло на Аустралијан Опен и да стане првата Македонска која забележала победа на еден Грен слем турнир.

Историја за Македонија: Лина Ѓорческа со прва победа на Гренд слем турнир!

Спортклуб - 12.01.2017

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа дојде до историска победа за себе и македонскиот тенис откако триумфираше во првото квалификациско коло на Австралија Опен. Лина Ѓорческа, која е на 206.

Феноменален натпревар на стартот на АО – Лина Ѓорческа ја „скрши“ Викери во 1-то коло!

СуперСпорт - 12.01.2017

Најдобрата македонска тенисерка денес беше подобра од Саша Викери во квалификациите на АО во 1-то коло со 2:1 во сетови, односно 6:2, 3:6 и 6:3. Одличната форма на нашата тенисерка дојде до израз во натпреварот со Викери, која не беше моќна против ...

Австралија опен: Ѓорческа со прва гренслем победа во кариерата

Нова ТВ - 12.01.2017

Лина Ѓорческа ја забележа првата гренслем победа во кариерата што ја истакна како една од своите желби за 2017 година. Најдобрата македонска тенисерка ја совлада Американката Саша Викери, 18 носителка, во првото квалификациско коло на Австралија ...

ДЕНОТ ТРГНА СО ПОБЕДА: Ѓорческа ја спакува Саша Викери

Телеграф - 12.01.2017

Најдобрата тенисерка од Македонија го мина првото квалификациско коло на Австралија опен Лина Ѓорческа го отвори 12 јануари со победа и најави голем ден за македонскиот спорт кој може да го разубават ракометарите на дуелот против Тунис на Светското ...

Ѓорческа триумфално на првиот меч од квалификациите за АО

Алфа - 12.01.2017

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа испиша нова страница во историјата на македонскиот тенис откако со победата над Саиша Викери ја забележа првата победа на еден грен слем турнир.

Историска победа на Лина Ѓорческа

Слободен Печат - 12.01.2017

Најдобрата тенисерка Лина Ѓорческа стана првата Македонка која оствари победа на еден Гренслем турнир. Ѓорческа, која се наоѓа на 206.место на ВТА листата славеше на стартот од квалификациите на Австралија Опен над Американката Саша Викери во три ...

Ѓорческа со максимална поддршка во Австралија: Пресреќна сум, никогаш во живот немало такво навивање за мене!

Екипа - 12.01.2017

Лина Ѓорческа дефинитивно е уште едно име од македонскиот спорт кое со златни букви ќе остане запишано во нашата историја. Со првата победа на еден Грандслем турнир, од Австралија Лина се вивна меѓу македонските спортски ѕвезди, иако уште многу ...

ФОТО: Лина имаше поддршка во Мелбурн и од „Фалангата“

Gol.mk - 12.01.2017

Како што информиравме рано утрово, Лина Ѓорческа својот втор настап во квалификациите од Грен слем турнирите го започна со победа. Во првото коло од Австралија опен беше совладана Американката, Саша Викери со 2-1 во сетови (6-2, 3-6, 6-3) Ѓорческа ...

Ѓорческа: Среќна сум за првата Грен слем победа, огромна благодарност до публиката

Gol.mk - 12.01.2017

Рано утрово од Мелбурн не израдуваа пријатни вести со информацијата дека спортиската на годината за 2016 на Македонија, Лина Ѓорческа стигна до историска победа на еден Грен слем турнир, макар тоа било и квалификации.

ГЕМ, СЕТ И МЕЧ: Поенот со кој Лина Ѓорческа ја совлада Викери (ВИДЕО)

Телеграф - 12.01.2017

Првата и единствена тенисерка од Македонија што успеала да дојде до гренд-слем квалификации стигна и до првата победа Лина Ѓорческа ја елиминира Американката Саша Викери, а имаше и поддршка од трибините од македонските иселеници.

Одличен успех на Ѓорческа: Се пласираше во второто квалификациско коло на Австралија Опен

Спортски - 12.01.2017

Нашата најдобра тенисерка Лина Ѓорческа, која одигра фантастичен тенис и славеше против Американката, Саша Викери со 2-1 во сетови (6-2, 3-6, 6-3). Со победата македонската тенисерка обезбеди пласман во второто квалификациско коло на првиот Грен ...

Фалангата ја понесе Лина против Викари

Сител - 12.01.2017

Нашата најдобра тенисерка Лина Ѓорческа го мина првото квалификациско коло на Аустралиан Опен совладувајќи ја Американката Викари. Ѓорческа по мечот изјави дека никогаш во животот не доживеала таква поддршка и навивање како од нашите во Мелбурн и ...

Ѓорческа имаше голема помош од македонските навивачи во Австралија

Слободен Печат - 12.01.2017

Лина Ѓорческа направи голем успех со пласманот во второто квалификациско коло на Австралија опен, а голема помош имаше и од трибините каде бројни Македонци и даваа максимална поддршка. „Навистина сум пресреќна што стигнав до првата своја победа на ...

Лина: Ми се оствари детскиот сон, Серена е мојот идол и сега сме на ист турнир!

Gol.mk - 12.01.2017

Лина Ѓорческа, најдобрата наша тенисерка и спортистка за 2016 година утрово ја израдува целата македонска јавност, откако за првпат во историјата извојува победа на едни квалификации од Гран слем турнир.

Ѓорческа по историскиот успех: Благодарам до Македонците без кои немаше да успеам во ова

Дерби - 12.01.2017

Лина Ѓорческа направи историски успех и стана првата Македонка која оствари победа на еден грен-слем турнир, а сега следен чекор на нашата најдобра тенисерка ќе биде второто квалификациско коло кое е претпоследна станица пред пласман во главниот ...

На „жртвата“ на Лина и се смее цел свет (Видео)

SportMedia - 12.01.2017

Американската тенисерка Саша Викери, која утрово загуби од нашата Лина Ѓорческа е предмет на потсмев. Викери беше фаворитка во дуелот со Ѓорческа, но загуби во три сета. Интересно е што Американката пред само неколку дена беше креатор на ...

Тенисерката која загуби од Ѓорческа, пред два дена одигра бизарен меч

Макфакс - 12.01.2017

Американката Саша Викери, која во четвртокот загуби од Лина Ѓорческа, во првото квалификациско коло за пласман на првиот грен слем во сезоната Аустралијан Опен, пред два дена била актерка на еден од најсрамните мечеви во историјата на тенисот.

Двоен срам за противничката на Ѓорческа: Викери глумеше повреда за да игра во Мелбурн, па си го доби од Лина (ВИДЕО)

Спортклуб - 12.01.2017

За два дена, американската тенисерка Сашија Викери два пати беше исправена на столбот на срамот. За да учествува во квалификациите за Австралија Опен, таа мораше да игра на турнирот во Хобарт каде во првото коло е видена една од најголемите лакрдии ...

Ѓорческа успешно ја мина првата пречка во Мелбурн

Точка - 12.01.2017

Лина Ѓорческа утрово во Мелбурн испиша нова страница во историјата на македонскиот тенис. Ѓорческа успеа да го мине првото квалификациско коло на Аустралијан Опен и да стане првата Македонка која забележала победа на еден Грен слем турнир.

Победа за Лина Ѓорческа: Во Мелбурн ечеше "Македонија, Македонија!" (видео)

Скопје инфо - 12.01.2017

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа ја оствари првата победа во квалификациите на Грен слемот Австралија Опен. Таа ноќеска во Мелбурн во првото коло ја победи Саша Викери од САД со 2-1 во сетови за еден час и 40 минути игра.

Победа на Лина Ѓорческа во Мелбурн

Пулс24 - 12.01.2017

Таа ноќеска во Мелбурн во првото коло ја победи Саша Викери од САД со 2-1 во сетови за еден час и 40 минути игра. Првиот сет Ѓорческа го доби со 6:2, Викери изедначи на 1-1 по 6:3 во вториот сет, а со истиот резултат Македонката славеше во ...

Лина Ѓорческа: Пресреќна сум, никогаш не сум имала толку навивачи на еден меч

Република - 12.01.2017

Лина Ѓорческа утринава со настапот во првото квалификациско коло на Австралија Опен испиша историја за македонскиот тенис и спортот воопшто бидејќи е првата од нашата држава што настапи на овој грен-слем.

Видео: Во Мелбурн ечеше "Македонија, Македонија!"

Вечер Прес - 12.01.2017

Најдобрата македонска тенисерка, Лина Ѓорческа, ја забележа првата историска победа на грен слем турнирите, откако славеше во квалификациското коло на Австралија Опен над Американката Саша Викери со 2:1 во сетови Со оваа победа таа стана првата ...

Ѓорческа: Ми се оствари сонот, со мојот идол играм на ист турнир!

Република - 12.01.2017

Лина Ѓорческа, најдобрата наша тенисерка и спортистка за 2016 година утрово ја израдува целата македонска јавност, откако за првпат во историјата извојува победа на едни квалификации од грен-слем турнир.

Лина Ѓорческа е првата Македонка со победа на гранслем (видео)

Република - 12.01.2017

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа запиша историја за себе и за македонскиот тенис со победата во првото квалификациско коло на Австралија опен во 2017 година Ѓорческа (202. место на листата на ВТА) стана првата Македонка со триумф на ...

Убава вест: Историски успех за македонската тенисерка Лина Ѓорчевска

еМагазин - 12.01.2017

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа (22) ја оствари првата победа во еден квалификациски меч на гранслем турнир, што е прв вакво триумф во македонскиот женски тенис. Ѓорческа во три сета со 2-1 (6-2, 3-6 и 6-3) во сетови ја победи ...

Ѓорческа за 100 минути испиша историја за македонскиот тенис...

Н.Македонија - 12.01.2017

Ѓорческа за 100 минути испиша историја за македонскиот тенис Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа (22), 202 - ра на ВТА листата ја оствари својата прва победа во еден квалификациски меч на гранслем турнир, откако по голема борба, во три ...

Ѓорческа го мина првото квалификациско коло на Австралија Опен

Lider - 12.01.2017

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа ја оствари првата победа во квалификациите на Грен слемот Австралија Опен. Таа ноќеска во Мелбурн во првото коло ја победи Саша Викери од САД со 2-1 во сетови за еден час и 40 минути игра.

Ѓорческа против Викери во првото квалификациско коло на АО

Канал5 - 11.01.2017

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа доцна по полноќ ќе настапи во првото квалификациско коло на пвриот годинашен Гренс слем турнир Австралија Опен. Противничка на Македонката ќе биде Саша Викери од САД.

Ѓорческа против американката Викери ги стартува квалификациите за Австралија Опен

24 Вести - 11.01.2017

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа доби тешка противничка во првото квалификациско коло на Австралија Опен. Нашата тенисерка ја доби американката Саша Викери за противничка во првото квалификациско коло од Австралија Опен.

Ѓорчевска утре ќе го игра првиот дуел на турнирот „Австралија Опен“

Алсат-М - 11.01.2017

Најдобрата македонската тенисерка, Лина Ѓорчевска утре ќе го игра првиот дуел на турнирот „Австралија Опен“ каде силите ќе ги одмери со Саша Викери од Америка во рамките на предквалификациските дуели.

Тешки противници за Ѓорческа

Алфа - 11.01.2017

Најдобро рангираната македонска тенисерка Лина Ѓорческа ги доби противниците во квалификациите за првиот грен слем во сезоната Австралија Опен. Ѓорческа немаше среќа во денешната жрепка со оглед на квалитетот на противничките кои ги доби.

Ѓорческа против Викери во првото квалификациско коло на АО

+инфо - 11.01.2017

Почетокот на мечот Ѓорческа – Викери е во 3 часот по полноќ по македонско време. Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа доцна по полноќ ќе настапи во првото квалификациско коло на пвриот годинашен Гренс слем турнир Австралија Опен.

Ѓорческа против Викари на Аустралијан Опен

Кајгана - 11.01.2017

Најдобрата спортискта на Македонија за 2016 година, тенисерката Лина Ѓорческа, во четврток во раните утрински часови, ќе настапи во првото квалификациско коло на гренс слем турнирот Аустралијан Опен.

Ѓорческа против Викари на Австралија Опен

Спортски - 11.01.2017

Најдобрата спортискта на Македонија за 2016 година, тенисерката Лина Ѓорческа, во четврток во раните утрински часови, ќе настапи во првото квалификациско коло на гренс слем турнирот Австралија Опен.

Ѓорческа против Американката Викери на стартот од Австралија опен

Екипа - 11.01.2017

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа утре околу 7 часот, по македонско време, ќе го игра својот меч од првото квалификациско коло на Грандслем турнирот „Австралија Опен 2017“. Ѓорческа (206.

Среќно Лина! Утре нашата најдобра тенисерка за првпат ќе настапи на Австралија опен

Gol.mk - 11.01.2017

Нашата најдобра тенисерка, Лина Ѓорческа, го доби својот противник во првото квалификациско коло од Гран слет турнирот во Мелбурн, Австралија опен. Тетовчанката утре во 7.00 часот по македонско време ќе се сретне со 137.

ЛИНА ВО ТЕШКА ГРУПА: Викери е првата пречка за Ѓорческа

Телеграф - 11.01.2017

Најдобрата тенисерка од Македонија немаше многу среќа во ждрепката за квалификациите за првиот гренд-слем турнир во годината По минатогодишното учество во квалификациите за УС опен, Лина Ѓорческа ќе игра и во квалификациите во Австралија.

Ѓорческа против Американката Викари ги започнува квалификациите за Австралија Опен

МКД - 11.01.2017

Американската тенисерка, Саша Викери е противничката на Лина Ѓорческа во првото квалификациско коло за Австралија Опен. Надобрата македонска тенисерка, Лина Ѓорческа ја доби противничката за првото квалификациско коло на Австралија Опен, се работи ...

Историска ноќ во Мелбурн: Ѓорческа дебитира на Австралија Опен, првата противничка е Американка

Спортклуб - 11.01.2017

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа ноќва ќе дебитира во квалификациите за Австралија Опен. Утринава беше одржана ждрепка и позната е нејзината прва противничка. Станува збор за американската тенисерка Сашија Викери која е 135.

Ѓорческа против Викери за почеток на квалификациите на Австралија опен

SportMedia - 11.01.2017

Лина Ѓорческа повторно ќе игра против Американка, овојпат со Саша Викери на стартот на квалификации за настап на гренд-слем, утре во Мелбурн на Австралија опен. Викери е подоброрангирана на нашата тенисерка и е 137.

Ѓорческа против Викари на Аустралијан Опен

Макфакс - 11.01.2017

Најдобрата спортискта на Македонија за 2016 година, тенисерката Лина Ѓорческа, во четврток во раните утрински часови, ќе настапи во првото квалификациско коло на гренс слем турнирот Аустралијан Опен.

Започнуваат квалификациите за Австралијан Опен: Лина Ѓорческа во 1-то коло против Викери!

СуперСпорт - 11.01.2017

Нашата најдобра тенисерка Лина Ѓорческа ќе игра против Саша Викери во 1-то коло од квалификациите на Австралијан Опен во Мелбурн. Нашата тенисерка моментално е пласирана на 202-та позиција на ВТА листата додека нејзината противничка се наоѓа на ...

Среќата повторно не и се насмевна: Ѓорческа доби тешка ривалка во дебито на Австралија опен (Фото)

Дерби - 11.01.2017

Лина Ѓорческа доби навистина тешка противничка во првото квалификациско коло на Ју-Ес опен во кое претрпе пораз од Кетрин Белис, а моар да се напомене дека среќата не и се насмевна на нашата најдобра тенисерка и кога е во прашање ждребот за ...

Ѓорческа против Викери ќе го има дебито на Австралија Опен

Курир - 11.01.2017

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа утре околу 7 часот, по македонско време, ќе го игра својот меч од првото квалификациско коло на првиот грен-слем во новата сезона, Отвореното првенство на Австралија.

АО: Ѓорческа ќе стартува од 1. квалификациско коло

Сител - 11.01.2017

Најдобрата спортискта на Македонија за 2016 година, тенисерката Лина Ѓорческа, во четврток во раните утрински часови, ќе настапи во првото квалификациско коло на гренс слем турнирот Аустралијан Опен.

Ѓорческа против Викери во првото квалификациско коло на АО

А1 On - 11.01.2017

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа доцна по полноќ ќе настапи во првото квалификациско коло на пвриот годинашен Гренс слем турнир Австралија Опен. Противничка на Македонката ќе биде Саша Викери од САД.

Ѓорческа против Викери ќе го има дебито на Австралија Опен

Република - 11.01.2017

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа утре околу 7 часот, по македонско време, ќе го игра својот меч од првото квалификациско коло на првиот грен-слем во новата сезона, Отвореното првенство на Австралија.

Ѓорческа против Викари на Аустралијан Опен

Точка - 11.01.2017

Најдобрата спортискта на Македонија за 2016 година, тенисерката Лина Ѓорческа, во четврток во раните утрински часови, ќе настапи во првото квалификациско коло на гренс слем турнирот Аустралијан Опен.

Ѓорческа против Американка и на Австралија Опен

Вечер Прес - 11.01.2017

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа утре од седум часот по македонско време ќе го стартува својот меч од првото квалификациско коло на грен слем турнирот Австралија Опен Ѓорческа, која е на 202.

Ѓорческа го почнува походот кон „Австралија опен“ против Викери...

Н.Македонија - 11.01.2017

Ѓорческа го почнува походот кон „Австралија опен“ против Викери Најдобрата македонска тенисерка на сите времиња, Лина Ѓорческа (22), го почнува походот кон својот прв настап на еден гранслем-турнир, во квалификациите за годинашниот „Австралија ...

Ѓорческа тргнува против Американката Викери кон првиот настап на гренслем...

Н.Македонија - 11.01.2017

Ѓорческа тргнува против Американката Викери кон првиот настап на гренслем Најдобрата македонска тенисерка на сите времиња Лина Ѓорческа (22) походот кон својот прв настап на еден гранслем турнир на првиот ваков турнир годинава Австралија опен (АО), ...

Ѓорческа ќе игра на кратки поени и со излез на мрежа?...

Н.Македонија - 11.01.2017

Ѓорческа ќе игра на кратки поени и со излез на мрежа? Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа (22), 205-та на ВТА-листата, во првото коло во квалификациите на првиот гранслем годинава, Австралија опен (АО) утре рано изутрина ќе игра против ...

Ѓорческа против Викери во првото квалификациско коло на АО

Идивиди - 11.01.2017

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа доцна по полноќ ќе настапи во првото квалификациско коло на пвриот годинашен Гренс слем турнир Австралија Опен. Противничка на Македонката ќе биде Саша Викери од САД.

Ѓорческа го задржа 202. место на најновата ранг листа на ВТА

Канал5 - 09.01.2017

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа остана на 202.место на најновата ВТА ранг листа објавена денеска. Таа има вкупно 266 поени. Магдалена Стоилковска е на 1.251 место со три поени.

Ѓорческа го задржа 202. место на најновата ранг листа на ВТА

Курир - 09.01.2017

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа остана на 202.место на најновата ВТА ранг листа објавена денеска. Таа има вкупно 266 поени. Магдалена Стоилковска е на 1.251 место со три поени.

Ѓорческа ни напред, ни назад на ВТА листата

Дерби - 09.01.2017

Најдобрата македонска тенисерка, Лина Ѓорческа ги задржа своите позиции во двете конкуренции на најновата ВТА листа. Со вкупно 266 поени, Ѓорческа е на 202 место во сингл, додека пак во игра на двојки е 129 со 539 освоени бодови.

Ѓорческа го задржа 202. место на најновата ранг листа на ВТА

А1 On - 09.01.2017

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа остана на 202.место на најновата ВТА ранг листа објавена денеска. Таа има вкупно 266 поени. Магдалена Стоилковска е на 1.251 место со три поени.

Ѓорческа го задржа 202. место на најновата ранг листа на ВТА

+инфо - 09.01.2017

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа остана на 202.место на најновата ВТА ранг листа објавена денеска. Таа има вкупно 266 поени. Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа остана на 202.место на најновата ВТА ранг листа објавена денеска.

Ѓорческа оваа недела остана на 202 место на ВТА листата

Сител - 09.01.2017

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа во очекување на ждребот за квалификациите на Австралија опен во Мелбурн остана на 202 место на ВТА листата. Таа има вкупно 266 поени. Магдалена Стоилковска е на 1.251 место со три поени.

Ѓорческа го задржа 202. место на најновата ранг листа на ВТА

Lider - 09.01.2017

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа остана на 202.место на најновата ВТА ранг листа објавена денеска. Таа има вкупно 266 поени. Магдалена Стоилковска е на 1.251 место со три поени.

Ѓорческа го задржа 202. место на најновата ранг листа на ВТА

Идивиди - 09.01.2017

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа остана на 202.место на најновата ВТА ранг листа објавена денеска. Таа има вкупно 266 поени. Магдалена Стоилковска е на 1.251 место со три поени.