TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Макрон на донаторската конференција: Мораме да делуваме брзо и ефикасно, иднината на Либан е на коцка

ТВ21 - 09.08.2020

Светските сили се должни да му помогнат на либанскиот народ после катастрофалната експлозија која уништи голем дел од Бејрут, исјави денес францускиот претседател Емануел Макрон на отворањето на донаторската конференција за Либан.

Светски лидери денеска одлучуваат за помош за Либан

24 Вести - 09.08.2020

Продолжуваат антивладини протести во Либан, неколку дена по катастрофалната експлозија која уништи дел од престолнината Бејрут. Илјадници демонстранти се судрија со полицијата во центарот на градот а дел од нив упаднаа во зградите на либанската ...

ООН собираат помош за опустошениот Либан

Телма - 09.08.2020

На иницијатива на францускиот претседател Емануел Макрон и ОН, светските лидери одржуваат вируелен самит за соберање помош за Либан пет денови по катастрофалната експлозија на пристаништето.

(ФОТО) Што остави зад себе експлозијата во Бејрут

Фокус - 09.08.2020

Експлозијата која се случи во Бејрут во вторникот, се уште е главна тема низ светските медиуми. После експлозијата, остана кратер во ширина од 200 метри, пренесува телевизијата Скај њуз Арабија, повикувајќи се на извори од либанската полиција.

Нова видео снимка од катастрофата во Бејрут – граѓаните гледале чад, а потоа следувала јака експлозија

ТВ21 - 09.08.2020

Нова снимка која го покажува страшниот момент на експлозијата во Бејрут се појави на интернет. На кратката снимка која е објавена од РТ се гледа како жителите на Бејрут гледаат во голем облак од чад, а потоа се слуша многу по силна и по гласна ...

Светските лидери денеска одлучуваат за помош за Либан

ТВ21 - 09.08.2020

На иницијатива на францускиот претседател Емануел Макрон и ОН, светските лидери ќе одлучат денеска, на петтиот ден по катастрофалната експлозија во Бејрут, да соберат помош за Либан на видео самит.

Лидерите на Либан знаеле за бродот-бомба? – Претседателот со една изјава ги разбесни новинарите

ТВ21 - 09.08.2020

Претседателот на Либан, Мишел Аун знаел за залихите на експлозивниот материјал кој бил складиран во бејрутското пристаниште пред скоро три недели пред да експлодира и наредил да се преземе акција уште тогаш, иако тој, како што вели, нема овластување ...

Денеска е денот за одлука за помош на Либан

Фокус - 09.08.2020

На иницијатива на францускиот претседател Емануел Макрон и ОН, светските лидери ќе одлучат денеска, на петтиот ден по катастрофалната експлозија во Бејрут, да соберат помош за Либан на видео самит.

Прва оставка поради експлозијата во Бејрут

Макфакс - 09.08.2020

Министерката за информации на Либан, Манал Абдел Самад најави денеска дека поднесува оставка од функцијата. Ова е прва оставка на еден владин претставник во Либан, по разорната експлозија која предизвика лутина кај народот поради невнимание на ...

Либанската министерка за информирање си поднесе оставка

Р.С.Европа - 09.08.2020

Либанската министерка за информирање, Манал Абдел Самад поднесе оставка, повикувајќи се на неуспехот на владата да ги спроведе реформите и катастрофалната експлозија што го потресе Бејрут.

Видео конференција за помош на Либан

Р.С.Европа - 09.08.2020

Европските и лидерите од Блискиот Исток денеска ќе разговараат за собирање помош за Бејрут по експлозијата која го разори либанскиот главен град. Виртуелната конференција ја организираат Франција и Обединетите нации.

На донаторската конференција собрани 253 милиони евра итна помош за Либан

Независен - 09.08.2020

Домаќин на видео-конференцијата беше францускиот претседател Емануел Макрон (Фото: Ројтерс) ФОРТ БРЕГАНСОН – Итната конференција на донатори по експлозијата во Либан денеска се заложи за помош од 253 милиони евра за брзо хуманитарно закрепнување, ...

Европските и лидерите од Блискиот Исток денеска разговараа за собирање помош за Бејрут

Сител - 09.08.2020

Европските и лидерите од Блискиот Исток денеска разговараа за собирање помош за Бејрут, преку виртуелен видео самит кој го организираа Франција и Обединетите нации. На отворањето на Самитот, францускиот претседател Макрон повика на брза акција и на ...

Папата Франциск повика на меѓународна солидарност со Либан

А1 On - 09.08.2020

Папата Франциск денеска повика на меѓународна солидарност со Либан, по експлозијата што се случи оваа недела и уништи голем дел од Бејрут. – Катастрофата што се случи во вторникот налага на сите нас, почнувајќи од либанскиот народ, да работиме ...

Судир помеѓу демонстрантите и полицијата во Бејрут, премиерот повика на предвремени избори

Радио МОФ - 09.08.2020

Антивладини демонстранти упаднаа вчера во зградите на либанската влада, вклучително и Министерството за надворешни работи, како дел од демонстрациите по смртоносната експлозија во Бејрут, пренесува „Еуроњуз“ .

Макрон и ОН организираа конференција за собирање помош за Бејрут

Макфакс - 09.08.2020

Меѓународните лидери денеска ќе разговараат за собирање помош за Бејрут по експлозијата која го разори либанскиот главен град. Виртуелната конференција, која ја организираа Франција и Обединетите нации почнува во 14 часот по либанско време.

Сопругата на холандскиот амбасадор во Бејрут почина од повреди од експлозијата

МКД - 09.08.2020

Сопругата на холандскиот амбасадор во Либан почина синоќа како последица на повреди од експлозијата во пристаништето во Бејрут, објави холандското министерство. „Со шок и голема тага известуваме дека почина нашата колешка Хедвиг Валтманс-Молие.

Ново видео од експлозијата во Бејрут се појави на интернет (ВИДЕО)

ММС - 09.08.2020

Ново видео кое го покажува моментот на смртоносната експлозија во Бејрут се појави на интернет. На кратката снимка која е објавена од „Раша Тудеј“ се гледа како граѓаните на Бејрут гледаат во големиот облак од густ чад во облик на печурка, која го ...

Нова „експлозија“ во Либан, овој пат граѓанска: Конфликтите уште траат, народот бара оставка од високите претставници

ММС - 09.08.2020

Демонстрантите во Либан и понатаму протестираат, неколку часа откако бројни заменици си поднеле оставки, тие извршија упад во Министерствата за надворешни работи, економија, енергетика и комуникации, како и во Здружението на банки во главниот град ...

Светски лидери денеска одлучуваат за помош за Либан

А1 On - 09.08.2020

На иницијатива на францускиот претседател Емануел Макрон и ОН, светските лидери ќе одлучат денеска, на петтиот ден по катастрофалната експлозија во Бејрут, да соберат помош за Либан на видео самит.

Светските лидери ќе одлучуваат за помош кон Либан

360 степени - 09.08.2020

На иницијатива на францускиот претседател Емануел Макрон и ОН, светските лидери ќе одлучат денеска, на петтиот ден по катастрофалната експлозија во Бејрут, да соберат помош за Либан на видео самит.

Либанскиот премиер повика на предвремени избори

Кајгана - 09.08.2020

Премиерот на Либан, Хасан Диаб вчера најави дека ќе предложи одржување предвремени избори во земјата, откако експлозијата во центарот на Бејрут во вторникот ја продлабочи кризата. Во телевизиско обраќање, Диаб ги повика сите политички партии да ги ...

Mинистерката за информации во Либан си поднесе оставка

360 степени - 09.08.2020

Министерката за информации на Либан, Манал Абдел-Самад, денеска поднесе оставка и тоа е првата откако во експлозија на пристаниште загинаа повеќе од 150 луѓе и уништен е дел од Бејрут. „По огромната катастрофа во Бејрут, поднесувам моја оставка од ...

Поднесе оставка министерката за информации на Либан

А1 On - 09.08.2020

Министерката за информации на Либан, Манал Абдел-Самад, денеска поднесе оставка и тоа е првата откако во експлозија на пристаниште загинаа повеќе од 150 луѓе и уништен е дел од Бејрут. „По огромната катастрофа во Бејрут, поднесувам моја оставка од ...

Оставка поднесе министерката за информации во Либан

Слободен Печат - 09.08.2020

Министерката за информации на Либан, Манал Абдел-Самад, денеска поднесе оставка и тоа е првата откако во експлозија на пристаниште загинаа повеќе од 150 луѓе и уништен е дел од Бејрут. Министерката за информации на Либан, Манал Абдел-Самад, денеска ...

Оставка поднесе министерката за информации во Либан

Независен - 09.08.2020

Министерката за информации на Либан, Манал Абдел-Самад, денеска поднесе оставка и тоа е првата откако во експлозија на пристаниште загинаа повеќе од 150 луѓе и уништен е дел од Бејрут. „По огромната катастрофа во Бејрут, поднесувам моја оставка од ...

Видео конференција за помош на Либан

Нетпрес - 09.08.2020

Европските и лидерите од Блискиот Исток денеска ќе разговараат за собирање помош за Бејрут по експлозијата која го разори либанскиот главен град. Виртуелната конференција ја организираат Франција и Обединетите нации.

Падна првата оставка во Либан

+инфо - 09.08.2020

Во телевизиско обраќање, Диаб ги повика сите политички партии да ги остават несогласувањата настрана и да работат заедно. Министерката за информации на Либан, Манал Абдел-Самад, денеска поднесе оставка и тоа е првата откако во експлозија на ...

Светски лидери денеска одлучуваат за помош за Либан

Сител - 09.08.2020

На иницијатива на францускиот претседател Емануел Макрон и ОН, светските лидери ќе одлучат денеска, на петтиот ден по катастрофалната експлозија во Бејрут, да соберат помош за Либан на видео самит.

Макрон: Светските сили се должни да му помогнат на либанскиот народ

А1 On - 09.08.2020

Светските сили се должни да му помогнат на либанскиот народ по катастрофалната експлозија што уништи голем дел од Бејрут, изјави денеска францускиот претседател Емануел Макрон на отворањето на донаторската конференција за Либан.

Макрон: Светските сили се должни да му помогнат на либанскиот народ

Сител - 09.08.2020

Светските сили се должни да му помогнат на либанскиот народ по катастрофалната експлозија што уништи голем дел од Бејрут, изјави денеска францускиот претседател Емануел Макрон на отворањето на донаторската конференција за Либан.

Макрон: Светските сили се должни да му помогнат на либанскиот народ

Слободен Печат - 09.08.2020

Треба да дејствуваме брзо и ефикасно, така што оваа помош да оди директно таму каде што е потребна, рече Макрон, додавајќи дека „иднината на Либан е во прашање”. Светските сили се должни да му помогнат на либанскиот народ по катастрофалната ...

Почна донаторската конференција за Либан, Макрон бара итно дејствување

360 степени - 09.08.2020

Светските сили се должни да му помогнат на либанскиот народ по катастрофалната експлозија што уништи голем дел од Бејрут, изјави денеска францускиот претседател Емануел Макрон на отворањето на донаторската конференција за Либан.

Макрон: Треба да дејствуваме брзо и ефикасно, иднината на Либан е во прашање

Press24 - 09.08.2020

Светските сили се должни да му помогнат на либанскиот народ по катастрофалната експлозија што уништи голем дел од Бејрут, изјави денеска францускиот претседател Емануел Макрон на отворањето на донаторската конференција за Либан.

Папата Франциск повика на меѓународна солидарност со Либан

Слободен Печат - 09.08.2020

Папата Франциск денеска повика на меѓународна солидарност со Либан, по експлозијата што се случи оваа недела и уништи голем дел од Бејрут. – Катастрофата што се случи во вторникот налага на сите нас, почнувајќи од либанскиот народ, да работиме ...

Макрон: Светските сили се должни да му помогнат на либанскиот народ

Независен - 09.08.2020

Франција – Светските сили се должни да му помогнат на либанскиот народ по катастрофалната експлозија што уништи голем дел од Бејрут, изјави денеска францускиот претседател Емануел Макрон на отворањето на донаторската конференција за Либан.

Папата Франциск повика на меѓународна солидарност со Либан

+инфо - 09.08.2020

Катастрофата што се случи во вторникот налага на сите нас, почнувајќи од либанскиот народ, да работиме заедно за општо добро на таа сакана земја - рече Папата по неделната молитва на плоштадот „Свети Петар“ во Ватикан.

Светски лидери денеска одлучуваат за помош за Либан

Вечер Прес - 09.08.2020

На иницијатива на францускиот претседател Емануел Макрон и ОН, светските лидери ќе одлучат денеска, на петтиот ден по катастрофалната експлозија во Бејрут, да соберат помош за Либан на видео самит.

Светските лидери бараат решение за Либан

MTM - 09.08.2020

Светските лидери бараат решение за Либан и ќе одржат разговори за Бејрут. Претседателот на Франција и ООН организираат конференциски повик. Доналд Трамп потврди дека ќе се приклучи на иницијативата на Емануел Макрон.

Оставка поднесе министерката за информации во Либан

Опсервер - 09.08.2020

Бејрут, 9 абгуст 2020 () – Министерката за информации на Либан, Манал Абдел-Самад, денеска поднесе оставка и тоа е првата откако во експлозија на пристаниште загинаа повеќе од 150 луѓе и уништен е дел од Бејрут.

Оставка поднесе министерката за информации во Либан

Курир - 09.08.2020

Министерката за информации на Либан, Манал Абдел-Самад, денеска поднесе оставка и тоа е првата откако во експлозија на пристаниште загинаа повеќе од 150 луѓе и уништен е дел од Бејрут. „По огромната катастрофа во Бејрут, поднесувам моја оставка од ...

Оставка поднесе министерката за информации во Либан

Тера - 09.08.2020

Министерката за информации на Либан, Манал Абдел-Самад, денеска поднесе оставка и тоа е првата откако во експлозија на пристаниште загинаа повеќе од 150 луѓе и уништен е дел од Бејрут. „По огромната катастрофа во Бејрут, поднесувам моја оставка од ...

Оставка поднесе министерката за информации во Либан

Либертас - 09.08.2020

Министерката за информации на Либан, Манал Абдел-Самад, денеска поднесе оставка и тоа е првата откако во експлозија на пристаниште загинаа повеќе од 150 луѓе и уништен е дел од Бејрут. „По огромната катастрофа во Бејрут, поднесувам моја оставка од ...

Светските лидери на виртуелен самит за помош на Либан

Локално - 09.08.2020

На иницијатива на францускиот претседател Емануел Макрон и ООН, светските лидери ќе решаваат денес, на петтиот ден по катастрофалната експлозија во Бејрут, да соберат помош за Либан на видео самит.

Продолжува потрагата по исчезнатите во Бејрут – спасен работник кој за 30 часа бил заглавен

4NEWS - 09.08.2020

Спасувачките тимови се уште трагаат по околу 60 исчезнати под урнатините кои се резултат на страшната експлозија која во вторникот се случи на пристаништето во Бејрут. Надежите дека некои од нив ќе бидат живи се зголемија откако вчера вечер работник ...

Триста милиони долари за „дупка“ длабока 15 милијарди

Локално - 09.08.2020

Итна хуманитарна помош од 298 милиони долари беше собрана на донаторската видео конференција за Либан, чиј главен град Бејрут неодамна беше погоден од голема експлозија, соопшти канцеларијата на францускиот претседател Емануел Макрон.

Светски лидери денеска одлучуваат за помош за Либан

Опсервер - 09.08.2020

Лондон, 9 август 2020 () – На иницијатива на францускиот претседател Емануел Макрон и ОН, светските лидери ќе одлучат денеска, на петтиот ден по катастрофалната експлозија во Бејрут, да соберат помош за Либан на видео самит.

Светски лидери денеска одлучуваат за помош за Либан

24Инфо - 09.08.2020

На иницијатива на францускиот претседател Емануел Макрон и ОН, светските лидери ќе одлучат денеска, на петтиот ден по катастрофалната експлозија во Бејрут, да соберат помош за Либан на видео самит.

Светски лидери денеска одлучуваат за помош за Либан

Либертас - 09.08.2020

На иницијатива на францускиот претседател Емануел Макрон и ОН, светските лидери ќе одлучат денеска, на петтиот ден по катастрофалната експлозија во Бејрут, да соберат помош за Либан на видео самит.

Макрон: Светските сили се должни да му помогнат на либанскиот народ

Опсервер - 09.08.2020

Париз, 9 август 2020 () – Светските сили се должни да му помогнат на либанскиот народ по катастрофалната експлозија што уништи голем дел од Бејрут, изјави денеска францускиот претседател Емануел Макрон на отворањето на донаторската конференција за ...

Макрон: Светските сили се должни да му помогнат на либанскиот народ

Курир - 09.08.2020

Светските сили се должни да му помогнат на либанскиот народ по катастрофалната експлозија што уништи голем дел од Бејрут, изјави денеска францускиот претседател Емануел Макрон на отворањето на донаторската конференција за Либан.

Mинистерката за информации во Либан, поднесе оставка

Frontline - 09.08.2020

Министерката за информации на Либан, Манал Абдел-Самад, денеска поднесе оставка и тоа е првата откако во експлозија на пристаниште загинаа повеќе од 150 луѓе и уништен е дел од Бејрут. „По огромната катастрофа во Бејрут, поднесувам моја оставка од ...

Кратер длабок 43, а широк 200 метри – вака изгледа местото на екплозијата денеска

Република - 09.08.2020

Кратер со длабочина од 43 метри, а широк 200 метри – ова е она што останува по експлозијата во либанската престолнина Бејрут, објави телевизијата Скај нјуз Арарбија, повикувајќи се на либански полициски извори.

Макрон: Светските сили се должни да му помогнат на либанскиот народ

24Инфо - 09.08.2020

Светските сили се должни да му помогнат на либанскиот народ по катастрофалната експлозија што уништи голем дел од Бејрут, изјави денеска францускиот претседател Емануел Макрон на отворањето на донаторската конференција за Либан.

Макрон: Светските сили се должни да му помогнат на либанскиот народ

Либертас - 09.08.2020

Светските сили се должни да му помогнат на либанскиот народ по катастрофалната експлозија што уништи голем дел од Бејрут, изјави денеска францускиот претседател Емануел Макрон на отворањето на донаторската конференција за Либан.

На иницијатива на Макрон, светски лидери денеска одлучуваат за помош за Либан

Frontline - 09.08.2020

На иницијатива на францускиот претседател Емануел Макрон и ОН, светските лидери ќе одлучат денеска, на петтиот ден по катастрофалната експлозија во Бејрут, да соберат помош за Либан на видео самит.

Прва оставка поради експлозијата во Бејрут

Centar - 09.08.2020

Министерката за информации на Либан, Манал Абдел Самад најави денеска дека поднесува оставка од функцијата. Ова е прва оставка на еден владин претставник во Либан, по разорната експлозија која предизвика лутина кај народот поради невнимание на ...

Макрон: Светските сили се должни да му помогнат на либанскиот народ

Локално - 09.08.2020

Светските сили се должни да му помогнат на либанскиот народ по катастрофалната експлозија што уништи голем дел од Бејрут, изјави денеска францускиот претседател Емануел Макрон на отворањето на донаторската конференција за Либан.

Макрон: Светските сили се должни да му помогнат на либанскиот народ

4NEWS - 09.08.2020

Светските сили се должни да му помогнат на либанскиот народ по катастрофалната експлозија што уништи голем дел од Бејрут, изјави денеска францускиот претседател Емануел Макрон на отворањето на донаторската конференција за Либан.

Прва оставка поради експлозијата во Бејрут

24Инфо - 09.08.2020

Министерката за информации на Либан, Манал Абдел Самад најави денеска дека поднесува оставка од функцијата. Ова е прва оставка на еден владин претставник во Либан, по разорната експлозија која предизвика лутина кај народот поради невнимание на ...

Папата Франциск повика на меѓународна солидарност со Либан

Опсервер - 09.08.2020

Ватикан, 9 август 2020 () – Папата Франциск денеска повика на меѓународна солидарност со Либан, по експлозијата што се случи оваа недела и уништи голем дел од Бејрут. – Катастрофата што се случи во вторникот налага на сите нас, почнувајќи од ...

Макрон: Светските сили се должни да му помогнат на либанскиот народ

Frontline - 09.08.2020

Експлозијата во магацинот во пристаништето се проценува дека предизвикала штета до 15 милијарди долари. Светските сили се должни да му помогнат на либанскиот народ по катастрофалната експлозија што уништи голем дел од Бејрут, изјави денеска ...

Светски лидери денеска одлучуваат за помош за Либан

Курир - 09.08.2020

На иницијатива на францускиот претседател Емануел Макрон и ОН, светските лидери ќе одлучат денеска, на петтиот ден по катастрофалната експлозија во Бејрут, да соберат помош за Либан на видео самит.

Светски лидери денеска одлучуваат за помош за Либан

CivilMedia - 09.08.2020

На иницијатива на францускиот претседател Емануел Макрон и ОН, светските лидери ќе одлучат денеска, на петтиот ден по катастрофалната експлозија во Бејрут, да соберат помош за Либан на видео самит.

Папата Франциск повика на меѓународна солидарност со Либан

24Инфо - 09.08.2020

Папата Франциск денеска повика на меѓународна солидарност со Либан, по експлозијата што се случи оваа недела и уништи голем дел од Бејрут. – Катастрофата што се случи во вторникот налага на сите нас, почнувајќи од либанскиот народ, да работиме ...

Папата Франциск повика на меѓународна солидарност со Либан

Либертас - 09.08.2020

– Папата Франциск денеска повика на меѓународна солидарност со Либан, по експлозијата што се случи оваа недела и уништи голем дел од Бејрут. – Катастрофата што се случи во вторникот налага на сите нас, почнувајќи од либанскиот народ, да работиме ...

Прва оставка поради експлозијата во Бејрут

Точка - 09.08.2020

Министерката за информации на Либан, Манал Абдел Самад најави денеска дека поднесува оставка од функцијата. Ова е прва оставка на еден владин претставник во Либан, по разорната експлозија која предизвика лутина кај народот поради невнимание на ...

Папата се моли за Либан и повика на меѓународна солидарност

Локално - 09.08.2020

Денес, папата Франциск изрази солидарност со Либан и повторно повика да и се помогне оваа земја, пет дена по експлозијата што уништи голем дел од главниот град Бејрут. „Деновиве, моите мисли честопати се враќаат во Либан.

Макрон и ОН организираа конференција за собирање помош за Бејрут

Точка - 09.08.2020

Меѓународните лидери денеска ќе разговараат за собирање помош за Бејрут по експлозијата која го разори либанскиот главен град. Виртуелната конференција, која ја организираа Франција и Обединетите нации почнува во 14 часот по либанско време.

Папата Франциск повика на меѓународна солидарност со Либан

Вечер Прес - 09.08.2020

Папата Франциск денеска повика на меѓународна солидарност со Либан, по експлозијата што се случи оваа недела и уништи голем дел од Бејрут. – Катастрофата што се случи во вторникот налага на сите нас, почнувајќи од либанскиот народ, да работиме ...

Папата повика на меѓународна солидарност со Либан

Frontline - 09.08.2020

Папата Франциско денеска повика на меѓународна солидарност со Либан, по експлозијата што се случи оваа недела и уништи голем дел од Бејрут. – Катастрофата што се случи во вторникот налага на сите нас, почнувајќи од либанскиот народ, да работиме ...

Европските и лидерите од Блискиот Исток денеска разговараа за собирање помош за Бејрут

4NEWS - 09.08.2020

Европските и лидерите од Блискиот Исток денеска разговараа за собирање помош за Бејрут, преку виртуелен видео самит кој го организираа Франција и Обединетите нации. На отворањето на Самитот, францускиот претседател Макрон повика на брза акција и на ...

Макрон и ОН организираа конференција за собирање помош за Бејрут

Н.Македонија - 09.08.2020

Меѓународните лидери денеска ќе разговараат за собирање помош за Бејрут по експлозијата која го разори либанскиот главен град. Виртуелната конференција, која ја организираа Франција и Обединетите нации почнува во 14 часот по либанско време.

Прва оставка поради експлозијата во Бејрут

Н.Македонија - 09.08.2020

Министерката за информации на Либан, Манал Абдел Самад најави денеска дека поднесува оставка од функцијата. Ова е прва оставка на еден владин претставник во Либан, по разорната експлозија која предизвика лутина кај народот поради невнимание на ...

Макрон и ОН организираа конференција за собирање помош за Бејрут

Вечер - 09.08.2020

Меѓународните лидери денеска ќе разговараат за собирање помош за Бејрут по експлозијата која го разори либанскиот главен град. Виртуелната конференција, која ја организираа Франција и Обединетите нации почнува во 14 часот по либанско време.

Сопругата на холандскиот амбасадор во Либан почина од последици на експлозијата во Бејрут

AKO - 09.08.2020

55 годишната сопруга на холандскиот амбасадор во Либан, почина од последици на експлозијата што се случи пред неколку дена во пристаништето во Бејрут. Како што наведува холандското министерство за надворешни работи, таа стоела во дневната соба од ...

Прва оставка поради експлозијата во Бејрут

Вечер - 09.08.2020

Министерката за информации на Либан, Манал Абдел Самад најави денеска дека поднесува оставка од функцијата. Ова е прва оставка на еден владин претставник во Либан, по разорната експлозија која предизвика лутина кај народот поради невнимание на ...

КАТАСТРОФА ОД ЕПСКИ РАЗМЕР: 43 метарски кратер остана во Бејрут (ВИДЕО)

Вечер - 09.08.2020

По експлозијата во главниот град на Либан, Бејрут, останал кратер длабок 43 метри, јавува Скај Њуз Арабија, повикувајќи се на извори во либанската полиција. Бројот на загинати од експлозија во центарот на Бејрут во вторникот се искачи на 158, а ...

Оставка на Владин претставник во Либан, по разорната експлозија

Скопје1 - 09.08.2020

Министерката за информации на Либан, Манал Абдел Самад најави денеска дека поднесува оставка од функцијата. Ова е прва оставка на еден владин претставник во Либан, по разорната експлозија која предизвика лутина кај народот поради невнимание на ...

Повеќе од 60 лица се уште се водат како исчезнати во Бејрут по експлозијата

MakPress - 09.08.2020

Повеќе од 60 лица се уште се водат како исчезнати во Бејрут, четири дена по експлозијата во пристаништето, во која загинаа повеќе од 150 лица, изјави денеска портпаролот на либанското Министерство за здравство.

Мишел во Бејрут: Европа ќе биде овде за да ви помогне во повторната изградба

MakPress - 09.08.2020

Претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел по пристигнувањето во Бејрут денеска порача дека Либан може да смета на солидарноста на ЕУ, не само со зборови, туку и во конкретни активности.

Либанскиот премиер повика на предвремени избори

MakPress - 09.08.2020

Премиерот на Либан, Хасан Диаб денеска најави дека ќе предложи одржување предвремени избори во земјата, откако експлозијата во центарот на Бејрут во вторникот ја продлабочи кризата. Во телевизиско обраќање, Диаб ги повика сите политички партии да ги ...

Повеќе од 60 лица се уште се водат како исчезнати во Бејрут по експлозијата

ТВ21 - 08.08.2020

Повеќе од 60 лица се уште се водат како исчезнати во Бејрут, четири дена по експлозијата во пристаништето, во која загинаа повеќе од 150 лица, изјави денеска портпаролот на либанското Министерство за здравство.

Повеќе од 60 лица се уште се водат како исчезнати во Бејрут по експлозијата

24 Вести - 08.08.2020

Повеќе од 60 лица се уште се водат како исчезнати во Бејрут, четири дена по експлозијата во пристаништето, во која загинаа повеќе од 150 лица, изјави денеска портпаролот на либанското Министерство за здравство.

По експлозијата, либанскиот премиер повика на предвремени избори

ТВ21 - 08.08.2020

Премиерот на Либан, Хасан Диаб денеска најави дека ќе предложи одржување предвремени избори во земјата, откако експлозијата во центарот на Бејрут во вторникот ја продлабочи кризата. Во телевизиско обраќање, Диаб ги повика сите политички партии да ги ...

Мишел во Бејрут: Европа ќе биде овде за да ви помогне во повторната изградба

ТВ21 - 08.08.2020

Претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел по пристигнувањето во Бејрут денеска порача дека Либан може да смета на солидарноста на ЕУ, не само со зборови, туку и во конкретни активности.

Расте бројот на загинати од експлозијата во Бејрут

Фокус - 08.08.2020

Бројот на загинати во експлозијата во центарот на Бејрут што се случи во вторникот денеска се искачи на 158, а повредени се повеќе од 6.000 лица, соопшти либанското Министерство за здравство. Како што се наведува, 21 лице се водат како исчезнати.

Расте бројот на загинати по експлозијата во Бејрут

24 Вести - 08.08.2020

Шеесетина лица се уште се водат како исчезнати, четири дена по силната експлозија која уништи делови од Либанскиот главен град. Жителите на Бејрут, очајни, се собираат пред сега веќе уништеното пристаниште, во надеж дека ќе добијат информации за ...

Видео: Венчавка во Бејрут неколку секунди пред експлозијата, се слуша страшен звук,...

Канал5 - 08.08.2020

Ново видео од венчавка во Бејрут пред експлозијата го шокираше светот. Се слуша страшен звук, погледот на исплашената невеста кажува се, а потоа следува раззорен удар!! На социјалните мрежи и понатаму се објавуваат видеа од страшната експлозија во ...

Вознемирувачко видео од експлозијата во Бејрут додека младоженци се фотографираат

Фокус - 08.08.2020

Страшната експлозија што се случи во вторникот во Бејрут одзеде 154 животи, а над 5 илјади луѓе се повредени. Овој настан го шокира цел свет, а се појави видео-снимка од млад брачен пар кој го овековечува нивниот најважен момент.

ИНТЕРПОЛ со тим од стручњаци ќе му помогне на Либан во истрагата за експлозијата

Канал5 - 08.08.2020

Интерпол ќе испрати тим на експерти во Бејрут за да им помогне на либанските власти во истрагата за катастрофалната експлозија во пристаништето. „На барање на либанските власти, Интерпол испраќа специјализиран тим во Бејрут по експлозијата во која ...

Работник на пристаништето во Бејрут пронајден 30 часа по експлозијата – од силната детонација завршил во морето ...

ТВ21 - 08.08.2020

Работник од пристаништето во Бејрут, Амин Ал Захед, пронајден е 30 часа по катастрофалната експлозија која го уништи градот. Ал Захед е пронајден жив во Средоземното море во кое завршил после силната детонација.

Десетпати било предупредувано дека материјалот на пристаништето во Бејрут е исклучително опасен

Фокус - 08.08.2020

Најмалку десетпати во последните шест години, либанските царински, воени, безбедносни и судски официјални лица предупредувале на големите количини на експлозивни хемикалии кои се наоѓале на пристаништето во Бејрут.

Ново видео од Бејрут: Додека младиот пар се фотографираше настана моментот на страшната експлозија

ТВ21 - 08.08.2020

Страшната експлозија која се случи во вторникот во либанскиот главен град Бејрут однесе 154 жртви, а преку 5.000 лица се повредени. Овој настан го шокираше цел свет, а видео снимки од моментот на експлозијата не престануваат да кружат по социјалните ...

Бејрут: И натаму десетици исчезнати

Deutsche Welle - 08.08.2020

Четири дена по катастрофалната експлозија во Бејрут, повеќе од 60 луѓе се уште се водат како исчезнати во либанската престолнина. За утре попладне пак е закажана меѓународна донаторска конференција за помош на Либан.

Сведоштво на Македонка во Бејрут: Нема ниту еден здрав прозорец, улиците се покриени со стакло

+инфо - 08.08.2020

Зградите покрај брегот се комплетно уништени. Сè е уништено. Жално е на улиците на Бејрут - вели Трајковска, која веќе една година живее во Бејрут каде работи во УНИЦЕФ. Бејрут е во шок, сите сме во тага и неверување, вели Македонка Трајковска, ...

Трамп ќе учествува на видео конференција за помош на Либан

Р.С.Европа - 08.08.2020

Американскиот претседател, Доналд Трамп, најави дека ќе учествува на заедничка средба со либанскиот претседател и другите светски лидери в недела за да разговара за помошта за Либан по катастрофалната експлозија во пристаништето во Бејрут.

Повеќе од 60 лица се уште се водат како исчезнати во Бејрут по експлозијата

Независен - 08.08.2020

Либан – Повеќе од 60 лица се уште се водат како исчезнати во Бејрут, четири дена по експлозијата во пристаништето, во која загинаа повеќе од 150 лица, изјави денеска портпаролот на либанското Министерство за здравство.

Над 60 лица се водат како исчезнати во Бејрут

360 степени - 08.08.2020

Повеќе од 60 лица се уште се водат како исчезнати во Бејрут, четири дена по експлозијата во пристаништето, во која загинаа повеќе од 150 лица, изјави денеска портпаролот на либанското Министерство за здравство.

Интерпол испраќа тим на експерти во Либан: Ќе помагаат во истрагата за разорната експлозија на пристаништето

Press24 - 08.08.2020

Интерпол ќе испрати тим на експерти во Бејрут за да им помогне на либанските власти во истрагата за колосалната експлозија која разурна половина град. „На барање на либанските власти, Интерпол испраќа специјализиран тим во Бејрут после експлозијата ...

Од експлозијата во Бејрут, почина сопругата на холандскиот амбасадор во Либан

А1 On - 08.08.2020

Сопругата на холандскиот амбасадор во Либан почина денеска од повредите со кои се здоби во експлозијата што се случи во пристаништето во Бејрут во вторникот, соопшти холандското Министерство за надворешни работи.

Сопругата на холандскиот амбасадор во Либан им подлегна на повредите – седела покрај сопругот дома во време на ...

+инфо - 08.08.2020

Масовната експлозија во Бејрут предизвика огромна штета на холандската амбасада, при што биле повредени и уште четири други лица. Сопругата на холандскиот амбасадор во Либан, Хедвиг Волтманс-Молиер, почина денеска од повредите со кои се здоби во ...

Почина сопругата на амбасадор која беше повредена во експлозијата во Бејрут

Press24 - 08.08.2020

Сопругата на холандскиот амбасадор во Либан почина денеска од повредите со кои се здоби во експлозијата што се случи во пристаништето во Бејрут во вторникот, соопшти холандското Министерство за надворешни работи.

Почина сопругата на холандскиот амбасадор во Либан по повреда од експлозијата

360 степени - 08.08.2020

Хедвиг Волтманс – Молиер (55), вработена во холандското Министерство за надворешни работи, чиј сопруг Јан Волтманс е амбасадор во Либан почина денеска од повредите со кои се здоби во експлозијата што се случи во пристаништето во Бејрут.

Стоела покрај сопругот дома кога се случила експлозијата- Почина сопругата на холандскиот амбасадор, тешко повреедена ...

ММС - 08.08.2020

Сопругата на холандскиот амбасадор во Либан почина во саботата од последица од повредите здобиени во големата експлозија во пристаништето во Бејрут, што се случи во вторникот. Хедвиг Волтманс-Молиер (55), сопруга на холандскиот амбасадор во Либан, ...

Експлозијата во Бејрут ја разниша и политичката сцена, премиерот бара избори

360 степени - 08.08.2020

Премиерот на Либан, Хасан Диаб денеска најави дека ќе предложи одржување предвремени избори во земјата, откако експлозијата во центарот на Бејрут во вторникот ја продлабочи кризата. По страшната експлозија која уби околу 158 лица, а повреди на 6 ...

Повеќе од 60 лица се уште се водат како исчезнати во Бејрут по експлозијата

А1 On - 08.08.2020

Повеќе од 60 лица се уште се водат како исчезнати во Бејрут, четири дена по експлозијата во пристаништето, во која загинаа повеќе од 150 лица, изјави денеска портпаролот на либанското Министерство за здравство.

Бројот на загинати во бејрутската експлозија достигна 158, над 6.000 повредени

А1 On - 08.08.2020

Бројот на загинати во експлозијата во центарот на Бејрут што се случи во вторникот денеска се искачи на 158, а повредени се повеќе од 6.000 лица, соопшти либанското Министерство за здравство. Како што се наведува, 21 лице се водат како исчезнати.

Експлозијата во Бејрут прекина фотографирање на млад пар на денот на венчавката (ВИДЕО)

Слободен Печат - 08.08.2020

На социјалните мрежи и понатаму се објавуваат видеа од страшната експлозија во Бејрут во која загинаа 158 лица, а повредени се повеќе од 5.000 луѓе. На последното видео може да се види фотографирањето на млада брачна двојка на венчавката неколку ...

Продолжува потрагата по исчезнатите во Бејрут – спасен работник кој за 30 часа бил заглавен

Сител - 08.08.2020

Спасувачките тимови се уште трагаат по околу 60 исчезнати под урнатините кои се резултат на страшната експлозија која во вторникот се случи на пристаништето во Бејрут. Надежите дека некои од нив ќе бидат живи се зголемија откако вчера вечер работник ...

Либанскиот премиер повика на предвремени избори

Независен - 08.08.2020

Премиерот на Либан, Хасан Диаб денеска најави дека ќе предложи одржување предвремени избори во земјата, откако експлозијата во центарот на Бејрут во вторникот ја продлабочи кризата. Во телевизиско обраќање, Диаб ги повика сите политички партии да ги ...

Повеќе од 60 лица се уште се водат како исчезнати во Бејрут по експлозијата

Сител - 08.08.2020

Повеќе од 60 лица се уште се водат како исчезнати во Бејрут, четири дена по експлозијата во пристаништето, во која загинаа повеќе од 150 лица, изјави денеска портпаролот на либанското Министерство за здравство.

Европски и блискоисточни лидери пристигнуваат во Либан

Р.С.Европа - 08.08.2020

Високи официјални претставници од Блискиот исток и Европа започнаа денеска да пристигнуваат во Либан во знак на солидарност со земјата погодена од смртоносната експлозија неделава. Генералниот секретар на Арапската лига, Ахмед Абул Гајт и ...

Ново вознемирувачко видео од свадба за време на експлозијата во Бејрут

360 степени - 08.08.2020

Вознемирувачко видео од младоженци кои прават фотосесија пред ресторан во Бејрут во време кога се случи експлозијата на пристаништето во градот. Зетот и невестата позираа пред ресторан, а во еден момент се руши се околу нив.

Бројот на повредени во Бејрут се искачи на 6 000 лица

360 степени - 08.08.2020

Бројот на загинати во експлозијата во центарот на Бејрут што се случи во вторникот денеска се искачи на 158, а повредени се повеќе од 6 000 лица, соопшти либанското Министерство за здравство. Како што се наведува, 21 лице се водат како исчезнати.

Нова застрашувачка снимка од црква во Бејрут: Се подготвуваа за венчавка кога сѐ експлодираше (ВИДЕО)

Press24 - 08.08.2020

Нова снимка покажува низ каков хорор поминаа жителите на Бејрут на денот на страотната експлозија која го уништи градот. Додека гостите се подготвувале за венчавката во Бејрут, црквата се тресела.

Почина сопругата на амбасадорот на Холандија која беше повредена во експлозијата во Бејрут

Макфакс - 08.08.2020

Сопругата на холандскиот амбасадор во Либан почина денеска од повредите со кои се здоби во експлозијата што се случи во пристаништето во Бејрут во вторникот, соопшти холандското Министерство за надворешни работи.

Либанскиот премиер повика на предвремени избори

Слободен Печат - 08.08.2020

Како што се наведува, 21 лице се водат како исчезнати. Премиерот на Либан, Хасан Диаб денеска најави дека ќе предложи одржување предвремени избори во земјата, откако експлозијата во центарот на Бејрут во вторникот ја продлабочи кризата.

Потресени од експлозијата во Бејрут Амал и Џорџ Клуни ќе донираат 100.000 долари

Нетпрес - 08.08.2020

По разорната експлозија во Бејрут, гордата Либанка Амал Клуни и нејзиниот сопруг Џорџ, одлучија да донираат 100.000 долари во хуманитарни цели. Во ексклузивната изјава порачаа дека парите ќе бидат донирани во три добротворни организации – Либанскиот ...

Моментот на експлозијата снимен од сега разрушена продавница во Бејрут (ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО)

МКД - 08.08.2020

Снимките од видеокамери за надзор од продавница за мебел во Бејрут го покажуваат моментот на втората експлозија на 4 август во градот. По првата експлозија луѓето од продавницата излегуваат надвор да видат што се случува, кога ги погодува втората и ...

Во Бејрут бројот на загинати во експлозијата достигна 158, над 6.000 повредени

Нетпрес - 08.08.2020

Бројот на загинати во експлозијата во центарот на Бејрут што се случи во вторникот денеска се искачи на 158, а повредени се повеќе од 6.000 лица, соопшти либанското Министерство за здравство. Како што се наведува, 21 лице се водат како исчезнати.

„Сцена од постапокалиптичен филм“: руските спасувачки операции во епицентарот во Бејрут (ВИДЕО)

МКД - 08.08.2020

Спасувачките екипи од Русија ги почнаа своите операции за пребарување низ урнатините по двете масовни експлозии во либанската престолнина Бејрут, додека преживеаните доаѓаат по медицинска помош во новопоставените болнички шатори.

Претседателот на Либан не ја исклучува можноста дека експлозијата во Бејрут е последица на ракетен напад

Репортер - 08.08.2020

Претседателот на Либан, Мишел Аун, не ја исклучува можноста, дека експлозијата која се случи изминатата недела во Бејрут, е последица на ракетен напад. Тој изјавил дека истрагата треба да покаже и утврди дали таа е предизвикана од невнимание, ...

По катастрофалната експлозија, Либан оди на избори

+инфо - 08.08.2020

Во телевизиско обраќање, Диаб ги повика сите политички партии да ги остават несогласувањата настрана и да работат заедно. Премиерот на Либан, Хасан Диаб, денеска најави дека ќе предложи одржување предвремени избори во земјата, откако експлозијата во ...

Сведоштво на Македонка во Бејрут: Гладот во Либан е неизбежен, сцените се апокалиптични

Глас на Америка - 08.08.2020

Либанците се истрајни и трпеливи и покрај сите кризи низ кои минале, но Либан се соочува со веројатно најголемата криза досега по граѓанската војна, вели Македонка Трајковска, која живее и работи во Бејрут Околу 300.000 либанци останаа без дом по ...

Експлозијата во Бејрут ги потресе Амал и Џорџ Клуни: Ќе донираат 100.000 долари

Слободен Печат - 08.08.2020

По разорната експлозија во Бејрут, гордата Либанка Амал Клуни и нејзиниот сопруг Џорџ, одлучија да донираат 100.000 долари во хуманитарни цели. Во ексклузивната изјава порачаа дека парите ќе бидат донирани во три добротворни организации – Либанскиот ...

Младенци во Бејрут се фотографираа за свадба и наеднаш следеша експлозија: За еден момент настана хаос (ВИДЕО)

Press24 - 08.08.2020

Страшна експлозија се случи во вторникот во Бејрут, главниот град на Либан. Најмалку 154 луѓе загинаа, а повеќе од 5000 беа повредени. Овој настан го шокираше целиот свет, а снимките не престануваат да кружат на социјалните мрежи.

Трамп ќе учествува на лидерската средба за помош на Либан

Макфакс - 08.08.2020

Американскиот претседател, Доналд Трамп, најави дека ќе учествува на заедничка средба со либанскиот претседател и другите светски лидери в недела за да разговара за помошта за Либан по катастрофалната експлозија во пристаништето во Бејрут.

Џорџ и Амал Клуни со донација од 100.000 долари за Либан

Убавина и Здравје - 08.08.2020

Џорџ и Амал Клуни донирале 100.000 американски долари на либанските добротворни здруженија по смртоносната експлозија во која загинаа 135 и беа повредени 5.000 луѓе во Бејрут, каде што е родена Амал, објави денеска „Дејли мејл“.

Бројот на загинати во експлозијата во Бејрут достигна 158, повеќе од 6.000 повредени

Опсервер - 08.08.2020

Бејрут, 8 август 2020 () – Бројот на загинати во експлозијата во центарот на Бејрут што се случи во вторникот денеска се искачи на 158, а повредени се повеќе од 6.000 лица, соопшти либанското Министерство за здравство.

Повеќе од 60 лица се уште се водат како исчезнати во Бејрут по експлозијата

Либертас - 08.08.2020

– Повеќе од 60 лица се уште се водат како исчезнати во Бејрут, четири дена по експлозијата во пристаништето, во која загинаа повеќе од 150 лица, изјави денеска портпаролот на либанското Министерство за здравство.

Трамп ќе учествува на лидерската средба за помош на Либан

24Инфо - 08.08.2020

Американскиот претседател, Доналд Трамп, најави дека ќе учествува на заедничка средба со либанскиот претседател и другите светски лидери в недела за да разговара за помошта за Либан по катастрофалната експлозија во пристаништето во Бејрут.

Сведоштвo на Македонка во Бејрут: Гладот е неизбежен, Либан ќе има храна само за следниот месец

Frontline - 08.08.2020

Околу 300.000 либанци останаа без дом по големата експлозија на пристаништето во Бејрут. Од нив 80.000 се деца. Штетите се проценуваат на 15 милијарди долари, а по уништувањето на силосот за жито Либан се соочува со закана од глад.

Премиерот на Либан предлага предвремени избори: Падна крв на демонстрациите во Бејрут

Точка - 08.08.2020

Либанскиот премиер Хасан Дијаб денеска најави дека ќе предложи одржување на предвремени избори во таа земја, откако експлозијата во центарот на Бејрут во вторникот ја продлабочи кризата. Дијаб во ТВ обраќање ги повика сите политички партии да ги ...

Мишел во Бејрут: Европа ќе биде овде за да ви помогне во повторната изградба

24Инфо - 08.08.2020

Претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел по пристигнувањето во Бејрут денеска порача дека Либан може да смета на солидарноста на ЕУ, не само со зборови, туку и во конкретни активности.

Мишел во Бејрут: Европа ќе биде овде за да ви помогне во повторната изградба

Вечер Прес - 08.08.2020

Претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел по пристигнувањето во Бејрут денеска порача дека Либан може да смета на солидарноста на ЕУ, не само со зборови, туку и во конкретни активности.

Либанскиот премиер повика на предвремени избори

24Инфо - 08.08.2020

Премиерот на Либан, Хасан Диаб денеска најави дека ќе предложи одржување предвремени избори во земјата, откако експлозијата во центарот на Бејрут во вторникот ја продлабочи кризата. Во телевизиско обраќање, Диаб ги повика сите политички партии да ги ...

Повеќе од 60 лица се уште се водат како исчезнати во Бејрут по експлозијата

Вечер Прес - 08.08.2020

Повеќе од 60 лица се уште се водат како исчезнати во Бејрут, четири дена по експлозијата во пристаништето, во која загинаа повеќе од 150 лица, изјави денеска портпаролот на либанското Министерство за здравство.

Либанскиот премиер повика на предвремени избори

Вечер Прес - 08.08.2020

Премиерот на Либан, Хасан Диаб денеска најави дека ќе предложи одржување предвремени избори во земјата, откако експлозијата во центарот на Бејрут во вторникот ја продлабочи кризата. Во телевизиско обраќање, Диаб ги повика сите политички партии да ги ...

Повеќе од 60 лица се уште се водат како исчезнати во Бејрут по експлозијата

24Инфо - 08.08.2020

Повеќе од 60 лица се уште се водат како исчезнати во Бејрут, четири дена по експлозијата во пристаништето, во која загинаа повеќе од 150 лица, изјави денеска портпаролот на либанското Министерство за здравство.

Почина сопругата на амбасадор која беше повредена во експлозијата во Бејрут

Курир - 08.08.2020

Сопругата на холандскиот амбасадор во Либан почина денеска од повредите со кои се здоби во експлозијата што се случи во пристаништето во Бејрут во вторникот, соопшти холандското Министерство за надворешни работи.

Мишел во Бејрут: Европа ќе биде овде за да ви помогне во повторната изградба

Опсервер - 08.08.2020

Бејрут, 8 август 2020 () – Претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел по пристигнувањето во Бејрут денеска порача дека Либан може да смета на солидарноста на ЕУ, не само со зборови, туку и во конкретни активности.

Бејрут: Бројот на загинати се искачи на 158, над 6.000 се повредени

Локално - 08.08.2020

Бројот на загинати од експлозијата во центарот на Бејрут во вторникот се искачи на 158 денес, при што се повредени повеќе од 6.000 лица, соопшти либанското министерство за здравство. Како што објавија, 21 лице се наведени како исчезнати.

Нови застрашувачки снимки од Бејрут: Ја слушале експлозијата без да знаат што ги чека

24Инфо - 08.08.2020

Нови снимки насоцијалните мрежи покажуваат низ каков хорор поминаа жителите на Бејрут на денот на страотната експлозија која го уништи градот. My Hope is that they are ok 💔 Our hearts are with Beirut, Lebanon pic.twitter.com/USOd2NaXBa — ...

Eксплозијата предизвика предвремени избори во Либан

Република - 08.08.2020

Премиерот на Либан, Хасан Диаб денеска најави дека ќе предложи одржување предвремени избори во земјата, откако експлозијата во центарот на Бејрут во вторникот ја продлабочи кризата. Во телевизиско обраќање, Диаб ги повика сите политички партии да ги ...

Исповед на Русинка од Бејрут: Слушнав експлозија! Бев крвава, но поважно ми беше да ја заштитам ќерка ми

Точка - 08.08.2020

Људмила Аун, Русинка која ја преживеала трагедијата во Бејрут, ги раскажала своите доживувања тој ден, велејќи дека веднаш по експлозијата морала да го спасува детето и дека немала време да мисли на своите повреди и урнатините на улиците.

Младенци во Бејрут се фотографираа за свадба и наеднаш следеша експлозија: За еден момент настана хаос (ВИДЕО)

Centar - 08.08.2020

Страшна експлозија се случи во вторникот во Бејрут, главниот град на Либан. Најмалку 154 луѓе загинаа, а повеќе од 5000 беа повредени. Овој настан го шокираше целиот свет, а снимките не престануваат да кружат на социјалните мрежи.

Либанскиот премиер повика на предвремени избори

Либертас - 08.08.2020

– Премиерот на Либан, Хасан Диаб денеска најави дека ќе предложи одржување предвремени избори во земјата, откако експлозијата во центарот на Бејрут во вторникот ја продлабочи кризата. Во телевизиско обраќање, Диаб ги повика сите политички партии да ...

Мишел во Бејрут: Европа ќе биде овде за да ви помогне во повторната изградба

Либертас - 08.08.2020

– Претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел по пристигнувањето во Бејрут денеска порача дека Либан може да смета на солидарноста на ЕУ, не само со зборови, туку и во конкретни активности.

Либанскиот премиер повика на предвремени избори

Опсервер - 08.08.2020

Бејрут, 8 август 2020 () – Премиерот на Либан, Хасан Диаб денеска најави дека ќе предложи одржување предвремени избори во земјата, откако експлозијата во центарот на Бејрут во вторникот ја продлабочи кризата.

Повеќе од 60 лица се уште се водат како исчезнати во Бејрут по експлозијата

Frontline - 08.08.2020

Повеќе од 60 лица се уште се водат како исчезнати во Бејрут, четири дена по експлозијата во пристаништето, во која загинаа повеќе од 150 лица, изјави денеска портпаролот на либанското Министерство за здравство.

Либанскиот премиер повика на предвремени избори

Frontline - 08.08.2020

Премиерот на Либан, Хасан Диаб денеска најави дека ќе предложи одржување предвремени избори во земјата, откако експлозијата во центарот на Бејрут во вторникот ја продлабочи кризата. Во телевизиско обраќање, Диаб ги повика сите политички партии да ги ...

Седeла во дневната соба: Почина сопругата на холандскиот амбасадор во Либан како последица од експлозијата

Република - 08.08.2020

Eдвиг Волтманс – Молиер (55), вработена во холандското Министерство за надворешни работи, чиј сопруг Јан Волтманс е амбасадор во Либан почина денеска од повредите со кои се здоби во експлозијата што се случи во пристаништето во Бејрут.

Трамп ќе учествува на лидерската средба за помош на Либан

MTM - 08.08.2020

Американскиот претседател, Доналд Трамп, најави дека ќе учествува на заедничка средба со либанскиот претседател и другите светски лидери в недела за да разговара за помошта за Либан по катастрофалната експлозија во пристаништето во Бејрут.

Ново видео од венчавка во Бејрут го шокираше светот: Погледнете го ужасниот момент на експлозијата

Точка - 08.08.2020

Стравична експлозија се случи во вторникот во Бејрут, главниот град на Либан. Во експлозијата загинаа најмалку 154 лица, а над 5 илјади се повредени. Снимките и фотографиите од Бејрут го обиколија светот, а сега пристигнува ново видео од фотосесија ...

Почина сопругата на амбасадорот на Холандија која беше повредена во експлозијата во Бејрут

Точка - 08.08.2020

Сопругата на холандскиот амбасадор во Либан почина денеска од повредите со кои се здоби во експлозијата што се случи во пристаништето во Бејрут во вторникот, соопшти холандското Министерство за надворешни работи.

Интерпол испраќа тим на експерти во Либан: Ќе помагаат во истрагата за разорната експлозија на пристаништето

Точка - 08.08.2020

Интерпол ќе испрати тим на експерти во Бејрут за да им помогне на либанските власти во истрагата за колосалната експлозија која разурна половина град. „На барање на либанските власти, Интерпол испраќа специјализиран тим во Бејрут после експлозијата ...

Повеќе од 60 лица се уште се водат како исчезнати во Бејрут по експлозијата

Курир - 08.08.2020

Повеќе од 60 лица се уште се водат како исчезнати во Бејрут, четири дена по експлозијата во пристаништето, во која загинаа повеќе од 150 лица, изјави денеска портпаролот на либанското Министерство за здравство.

Сведоштво на Македонка во Бејрут

Тера - 08.08.2020

Околу 300.000 либанци останаа без дом по големата експлозија на пристаништето во Бејрут. Од нив 80.000 се деца. Штетите се проценуваат на 15 милијарди долари, а по уништувањето на силосот за жито Либан се соочува со закана од глад.

Трамп ќе учествува на лидерската средба за помош на Либан

Centar - 08.08.2020

Американскиот претседател, Доналд Трамп, најави дека ќе учествува на заедничка средба со либанскиот претседател и другите светски лидери в недела за да разговара за помошта за Либан по катастрофалната експлозија во пристаништето во Бејрут.

Бројот на загинати во експлозијата во Бејрут достигна 158, повеќе од 6.000 повредени

Курир - 08.08.2020

Бројот на загинати во експлозијата во центарот на Бејрут што се случи во вторникот денеска се искачи на 158, а повредени се повеќе од 6.000 лица, соопшти либанското Министерство за здравство. Како што се наведува, 21 лице се водат како исчезнати.

Повеќе од 60 лица се уште се водат како исчезнати во Бејрут по експлозијата

Опсервер - 08.08.2020

Бејрут, 8 август 2020 () – Повеќе од 60 лица се уште се водат како исчезнати во Бејрут, четири дена по експлозијата во пристаништето, во која загинаа повеќе од 150 лица, изјави денеска портпаролот на либанското Министерство за здравство.

Почина сопругата на амбасадорот на Холандија која беше повредена во експлозијата во Бејрут

Н.Македонија - 08.08.2020

Сопругата на холандскиот амбасадор во Либан почина денеска од повредите со кои се здоби во експлозијата што се случи во пристаништето во Бејрут во вторникот, соопшти холандското Министерство за надворешни работи.

(ВИДЕО) Старица свири на пијано, кое по силната експлозија во Бејрут е единственото нешто кое и остана

Скопје1 - 08.08.2020

По силната експлозија во Бејрут, единственото нешто кое и остана на една стара жена е пијаното. Таа болката се обудува ја да задуши токму тука. Рушевини на секаде, а старицата свири. Погледнете го ова видео од кое ќе ви поминат ...

Почина сопругата на амбасадорот на Холандија која беше повредена во експлозијата во Бејрут

Вечер - 08.08.2020

Сопругата на холандскиот амбасадор во Либан почина денеска од повредите со кои се здоби во експлозијата што се случи во пристаништето во Бејрут во вторникот, соопшти холандското Министерство за надворешни работи.

ВИДЕО: Бејрут е пеплосан, се вадат преживеани под урнатините и се бараат причините за експлозијата

Скопје1 - 08.08.2020

Тим од 22 истражувачи од Франција започна да ги бара телата на настраданите како и доказите за експлозијата која се случи во Бејрут. Според досегашните податоци кои доаѓаат од Либан, францускиот полициски форензичар Доминик Абенанти за екплозијата ...

Трамп ќе учествува на лидерската средба за помош на Либан

Вечер - 08.08.2020

Американскиот претседател, Доналд Трамп, најави дека ќе учествува на заедничка средба со либанскиот претседател и другите светски лидери в недела за да разговара за помошта за Либан по катастрофалната експлозија во пристаништето во Бејрут.

Лидерот на Хезболах негира вмешаност во експлозијата во Бејрут

MakPress - 08.08.2020

Лидерот на Хезболах, Хасан Насралах, денеска ги негираше тврдењата дека неговото движење е одговорно за експлозијата во пристаништето во Бејрут. Тој рече дека експлозијата сведочи за непотизам и корупција, кои не смеат да се игнорираат во Либан и ...

Интерпол му помага на Либан во истрагата за експлозијата, испраќа експерти

MakPress - 08.08.2020

Интерпол ќе испрати тим експерти во Бејрут за да им помогне на либанските власти во истрагата за катастрофалната експлозија во пристаништето. – На барање на либанските власти, Интерпол испраќа специјализиран тим во Бејрут по експлозијата во која ...

До следниот пат, мој драг Бејрут

Deutsche Welle - 07.08.2020

Апокалипсата на Бејрут е како нешто што никогаш не се нема случено во Либан, а верувам сите знаат – во овој град многу се има случено. Пишува Ивор Мицковски. Некои споредби и аналогии се секогаш претерани, но изјавата низ солзи на гувернерот на ...

Либанскиот претседател не исклучува можност за надворешно мешање во експлозијата во Бејрут

24 Вести - 07.08.2020

Либанскиот претседател Мишел Аун изјави дека во истрагата за експлозијата во магацинот во пристаништето во Бејрут се трага по фактот дали станува збор за последица од надворешно мешање или е само небрежност или несреќа, соопшти денеска неговиот ...

Интерпол му помага на Либан во истрагата за експлозијата, испраќа експерти

ТВ21 - 07.08.2020

Интерпол ќе испрати тим експерти во Бејрут за да им помогне на либанските власти во истрагата за катастрофалната експлозија во пристаништето. – На барање на либанските власти, Интерпол испраќа специјализиран тим во Бејрут по експлозијата во која ...

Уапсени 16 луѓе поради експлозијата во Бејрут

Фокус - 07.08.2020

Либанските власти уапсија 16 лица во рамки на истрагата за експлозијата во магацинот, објави денеска либанската новинска агенција ННА, а правосудни извори и локални медиуми наведуваат дека меѓу притворените е и главниот директор на пристаништето.

Лидерот на Хезболах негира поврзаност со експлозијата во Бејрут

Канал5 - 07.08.2020

Лидерот на проиранската група Хезболах, Хасан Насралах ги отфрли обвиненијата дека неговата група го контролирала пристаништето во Бејрут, кое е уништено од катастрофалната експлозија претходно оваа недела.

Трамп и Макрон разговарале за испраќање помош во Либан

Канал5 - 07.08.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп и неговиот француски колега Емануел Макрон денеска разговарале за испраќање помош во Либан, заедно со другите земји, соопшти Белата куќа. Во телефонски разговор, двајцата лидери „изразија длабоко жалење поради ...

Протести во Бејрут- граѓаните бесни на властите поради експлозијата

Канал5 - 07.08.2020

Се погласни се повиците за меѓународна независна истрага за експлозијата во Бејрут. По францускиот претседател Макрон, денеска и претставници на Обединетите нации повикаа целосно да се истражат околностите кои донеле до трагедијата во која животот ...

80.000 деца во Бејрут ќе останат бездомници по катастрофалната експлозија

Канал5 - 07.08.2020

Се проценува дека до 80.000 деца се раселени во Либан, откако нивните домови беа оштетени во огромната експлозија во Бејрут во вторникот, објави УНИЦЕФ. Спасувачките екипи сè уште ги пребаруваат урнатините на пристаништето во Бејрут во потрага по ...

Тензично во Бејрут

24 Вести - 07.08.2020

Либанските безбедносни сили испалиле солзавец кон антивладините демонстранти во Бејрут, кој се собрале вчера да протестираат, а биле лути на власта поради страшната експлозија во која настрадаа над 150 лица.

Луѓето во Бејрут сакаат „револуција“

Deutsche Welle - 07.08.2020

Гневот на жителите на Бејрут кон властите е голем по катастрофалната експлозија. Тоа беше јасно видливо и за време на посетата на францускиот претседател. Во меѓувреме 16 лица се уапсени во истрагата за експлозијата.

Додека спасувачките операции траат, Либанците бараат одговорност од владата

Телма - 07.08.2020

Три денови по експлозијата полицијата со солзавец ги спречуваше демонстрантите да стигнат до владата, за која сметаат дека со нејзината неспособност и негрижа ја предизвикала катастрофата на пристаништето во Бејрут.

Интерпол испраќа стручен тим во Бејрут

Канал5 - 07.08.2020

Интерпол ќе испрати тим експерти во Бејрут за да им помогнат на либанските власти во истрагата за катастрофалната експлозија во пристаништето. „На барање на либанските власти, Интерпол испраќа специјализиран тим во Бејрут по експлозијата во која ...

Расте бројот на загинати во експлозијата во Бејрут (ВИДЕО)

Канал5 - 07.08.2020

Бројот на загинати во експлозијата во пристаништето во Бејрут денеска се искачи на 154, јави државната агенција ННА, повикувајќи се на либанскиот министер за здравство. Според министерот Хамад Хасан, секое петто лице меѓу 5.000 повредени морало да ...

Макрон: Потребна е меѓународна истрага за експлозијата во Бејрут

24 Вести - 07.08.2020

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска во Бејрут изјави дека тој нема нови информации за причината за смртоносната експлозија во пристаништето во тој град, освен оние што веќе се објавени.

Либанскиот претседател не исклучува можност за надворешно мешање во експлозијата во Бејрут

Фокус - 07.08.2020

Либанскиот претседател Мишел Аун изјави дека во истрагата за експлозијата во магацинот во пристаништето во Бејрут се трага по фактот дали станува збор за последица од надворешно мешање или е само небрежност или несреќа, соопшти денеска неговиот ...

Џорџ Клуни и неговата сопруга донираат 100.000 долари за помош на Бејрут

Канал5 - 07.08.2020

Џорџ и Амал Клуни донираа 100.000 американски долари на либанските групи за помош по смртоносната експлозија во која загинаа најмалку 154, а се повредени над 5.000 лица во Бејрут каде е родена Амал, објави во петокот „Дејли меил“.

Судир меѓу демонстрантите и полицијата во Бејрут – граѓаните бесни на власта поради експлозијата

ТВ21 - 07.08.2020

Либанските безбедносни сили испалиле солзавец кон антивладините демонстранти во Бејрут, кој се собрале вчера да протестираат, а биле лути на власта поради страшната експлозија во која настрадаа 150 лица.

Застрашувачко видео од црква во Бејрут – се спремале за венчавка, а потоа сè се срушило

ТВ21 - 07.08.2020

Додека гостите се подготвувале за венчавката во Бејрут, црквата почнала да се тресе. Отпрвин, тие мислеле дека станува збор за земјотрес, но кога следуваше уште еден удар настанала паника.

Претседателот на Либан не исклучува експлозијата да е предизвикана од ракета или бомба

Алсат-М - 07.08.2020

Претседателот на Либан изјави дека истрагата за експлозијата во Бејрут, во која загинаа накмалку 154 лица, ја испитува можноста таа да била предизвикана од „ракета или бомба“, пренесува Скај њуз.

Либанската влада била предупредена од опасноста од експлозивните хемикалии во Бејрут

Канал5 - 07.08.2020

Владата на Либан била известена минатата година за опасностите од експлозивните хемикалции складирани во пристаништетот во Бејрут, тврди шефот на либанската царинска служба Бадри Дахер. Тој потврди дека испратил писмо и во 2017 година, ...

Бројот на загинати од експлозијата во Бејрут се искачи на 154

24 Вести - 07.08.2020

Бројот на загинати лица во експлозијата на пристаништето во Бејрут се искачи на 154, соопшти либанскиот министер за здравство Хамад Хасан. Хасан истакна дека околу 5.000 лица побарале лекување во болница. Во моментов 120 лица се во критична состојба.

Хрват повреден во експлозијата во Бејрут: „Мојата операција траеше 4 часа, сега сум подобро“

ТВ21 - 07.08.2020

Еден хрватски државјанин е повреден во страшната експлозија кај пристаништето во Бејрут каде имало амониум нитрат, но досега нема настрадани хрватски државјани, објави вчера Министерството за надворешни и европски работи.

Жена се породи среде експлозијата во Бејрут (ВИДЕО)

Канал5 - 07.08.2020

Либанката Емануела се подготвувала секој момент да се породи во болницата „Свети Џорџ“ во Бејрут , кога експлозијата го погоди главниот град на Либан. Нејзиниот сопруг Едмонд го сними застрашувачкиот момент на камера.

Антивладини протести по експлозијата во Бејрут

Телма - 07.08.2020

Демонстрантите во Бејрут се судрија со полицијата на антивладините протести по катастрофалната експлозија на пристаништето. Полицијата употреби солзавец за да ги растера демонстрантите кои ја обвинуваат владата дека нејзината неспособност доведе до ...

Бројот на загинати лица од експлозијата во Бејрут се искачи на 154

ТВ21 - 07.08.2020

Бројот на загинати лица во експлозијата на пристаништето во Бејрут се искачи на 154, соопшти либанскиот министер за здравство Хамад Хасан. Хасан истакна дека околу 5.000 лица побарале лекување во болница. Во моментов 120 лица се во критична состојба.

Бројот на загинати лица од експлозијата во Бејрут се искачи на 154

Алсат-М - 07.08.2020

Бројот на загинати лица во експлозијата на пристаништето во Бејрут се искачи на 154, соопшти либанскиот министер за здравство Хамад Хасан. Хасан истакна дека околу 5.000 лица побарале лекување во болница. Во моментов 120 лица се во критична состојба.

Макрон: Меѓународна истрага за експлозијата во Либан

Алсат-М - 07.08.2020

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави во Бејрут дека нема нови информации за причината за смртоносната експлозија во пристаништето во тој град, освен оние што се веќе објавени. Тој посочи дека е потребна потранспарентна меѓународна истрага ...

Либанскиот претседател не исклучува можност за надворешно мешање во експлозијата во Бејрут

ТВ21 - 07.08.2020

Либанскиот претседател Мишел Аун изјави дека во истрагата за експлозијата во магацинот во пристаништето во Бејрут се трага по фактот дали станува збор за последица од надворешно мешање или е само небрежност или несреќа, соопшти денеска неговиот ...

Вознемирувачко фото: Работник во пристаниште спасен од морето по 30 часа од експлозијата во Бејрут

Press24 - 07.08.2020

Работник на пристаништето во чија близина се случи експлозијата во Бејрут бил пронајден жив во морето по речиси 30 часа од несреќата. Амин Ал-Захед бил примен во болница откако бил спасен од Средоземното Море.

(ВИДЕО) Во Бејрут се бараат телата на настраданите, причината за експлозијата непозната: несреќа или мешање од ...

А1 On - 07.08.2020

Тим од 22 истражувачи од Франција започна да ги бара телата на настраданите како и доказите за експлозијата која се случи во Бејрут. Според досегашните податоци кои доаѓаат од Либан, францускиот полициски форензичар Доминик Абенанти за екплозијата ...

Либанскиот претседател не исклучува можност за надворешно мешање во експлозијата во Бејрут

360 степени - 07.08.2020

Либанскиот претседател Мишел Аун изјави дека во истрагата за експлозијата во магацинот во пристаништето во Бејрут се трага по фактот дали станува збор за последица од надворешно мешање или е само небрежност или несреќа, соопшти денеска неговиот ...

Либанскиот претседател на ја исклучува можноста за странско мешање во Бејрут

+инфо - 07.08.2020

Причината сè уште не е утврдена. Постои можност за странско мешање преку ракета или бомба или некое друго дело, изјави Аун за локалните медиуми. Либанскиот претседател Мишел Аун изјави дека во истрагата за експлозијата во магацинот во пристаништето ...

Макрон: Меѓународна истрага за експлозијата во Либан

Нетпрес - 07.08.2020

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави во Бејрут дека нема нови информации за причината за смртоносната експлозија во пристаништето во тој град, освен оние што се веќе објавени. Тој посочи дека е потребна потранспарентна меѓународна истрага ...

Лидерот на Хезболах негира вмешаност во експлозијата во Бејрут

А1 On - 07.08.2020

Лидерот на Хезболах, Хасан Насралах, денеска ги негираше тврдењата дека неговото движење е одговорно за експлозијата во пристаништето во Бејрут. Тој рече дека експлозијата сведочи за непотизам и корупција, кои не смеат да се игнорираат во Либан и ...

Интерпол се вклучува во истрагата за експлозијата во Бејрут, испраќа свој тим експерти

360 степени - 07.08.2020

Интерпол ќе испрати тим експерти во Бејрут за да им помогне на либанските власти во истрагата за катастрофалната експлозија во пристаништето. „На барање на либанските власти, Интерпол испраќа специјализиран тим во Бејрут по експлозијата во која ...

Протести и неред во Бејрут: Граѓаните бесни на власта поради разорната експлозија, полицијата употреби и солзавец ...

Press24 - 07.08.2020

Либанските безбедносни сили употребија солзавец против демонстрантите во Бејрут кои се собраа синоќа на протест, бесни поради властите после стравичната експлозија во која животот го загубија околу 150 лица.

Интерпол му помага на Либан во истрагата за експлозијата, испраќа експерти

Слободен Печат - 07.08.2020

Интерпол ќе испрати тим експерти во Бејрут за да им помогне на либанските власти во истрагата за катастрофалната експлозија во пристаништето. – На барање на либанските власти, Интерпол испраќа специјализиран тим во Бејрут по експлозијата во која ...

Интерпол испраќа експерти во Бејрут кои треба да помогнат во истрагата

Press24 - 07.08.2020

Интерпол ќе испрати тим експерти во Бејрут за да им помогне на либанските власти во истрагата за катастрофалната експлозија во пристаништето. – На барање на либанските власти, Интерпол испраќа специјализиран тим во Бејрут по експлозијата во која ...

Лидерот на Хезболах негира вмешаност во експлозијата во Бејрут (ВИДЕО)

Слободен Печат - 07.08.2020

Лидерот на Хезболах, Хасан Насралах, денеска ги негираше тврдењата дека неговото движење е одговорно за експлозијата во пристаништето во Бејрут. Тој рече дека експлозијата сведочи за непотизам и корупција, кои не смеат да се игнорираат во Либан и ...

Интерпол му помага на Либан во истрагата за експлозијата, испраќа експерти

Сител - 07.08.2020

Интерпол ќе испрати тим експерти во Бејрут за да им помогне на либанските власти во истрагата за катастрофалната експлозија во пристаништето. – На барање на либанските власти, Интерпол испраќа специјализиран тим во Бејрут по експлозијата во која ...

Интерпол испрати свој тим во Бејрут

А1 On - 07.08.2020

Интерпол испрати тим на експерти во Бејрут за да им помогне на либанските власти во истрагата за катастрофалната експлозија во пристаништето. „На барање на либанските власти, Интерпол испраќа специјализиран тим во Бејрут по експлозијата во која ...

До следниот пат, мој драг Бејрут

+инфо - 07.08.2020

Некои споредби и аналогии се секогаш претерани, но изјавата низ солзи на гувернерот на Бејрут дека градот наликува на Нагасаки и Хирошима – токму овие денови кога се навршуваат 75 години од атомската деструкција на Јапонија – даваат чувство за ...

Расте бројот на жртви во Бејрут: 154 загинати и 120 тешко повредени

+инфо - 07.08.2020

Хасан истакна дека околу 5.000 лица побарале лекување во болница. Бројот на загинати лица во експлозијата на пристаништето во Бејрут се искачи на 154, соопшти либанскиот министер за здравство Хамад Хасан.

Бројот на загинати од експлозијата во Бејрут се искачи на 154

Слободен Печат - 07.08.2020

Бројот на загинати лица во експлозијата на пристаништето во Бејрут се искачи на 154, соопшти либанскиот министер за здравство Хамад Хасан. Хасан истакна дека околу 5.000 лица побарале лекување во болница. Во моментов 120 лица се во критична состојба.

Бројот на загинати од експлозијата во Бејрут се искачи на 154

360 степени - 07.08.2020

Бројот на загинати лица во експлозијата на пристаништето во Бејрут се искачи на 154, соопшти либанскиот министер за здравство Хамад Хасан. Хасан истакна дека околу 5.000 лица побарале лекување во болница. Во моментов 120 лица се во критична состојба.

Бројот на загинати во експлозијата во Бејрут се искачи на 154

А1 On - 07.08.2020

Билансот на загинати лица во катастрофалната експлозија во пристаништето во Бејрут се искачи на 154, соопшти либанскиот министер за здравство Хамад Хасан. Хасан истакна дека околу 5.000 лица побарале лекување во болница.

ОН бара независна истрага за експлозијата во Бејрут

+инфо - 07.08.2020

Портпаролот на Високиот комесар на ООН за човекови права, Руперт Колвил рече дека има потреба меѓународната заедница да ја засили помошта за Либан со брзо реагирање и постојан ангажман. Канцеларијата на ООН за човекови права побара да се спроведе ...

Хрватски морнар меѓу повредените во експлозијата во Бејрут

Нетпрес - 07.08.2020

Хрватски морнар бил повреден во големата експлозија во пристаништето во Бејрут, соопшти Министерството за надворешни работи и европски работи (МВЕП). „Во моментот на експлозијата, во Бејрут имало 11 хрватски морнари, од кои едниот е полесно повреден.

Невестата од Бејрут: „Мислев дека ќе умрам“ или како најубавиот ден во животот на млада докторка стана кошмар

Независен - 07.08.2020

Силата на експлозијата ја фрли невестата на земја, а и младоженецот не помина подобро. Тој „ одлета “ речиси два метри пред да падне на земја Требаше да биде најубавиот ден во нивни те живот и .

ОН бара независна истрага за експлозијата во Бејрут

Независен - 07.08.2020

Канцеларијата на ООН за човекови права побара да се спроведе независна истрага за експлозијата во Бејрут и порача дека „мора да се слушнат повиците од жртвите за да ги изведат одговорните пред лицето на правдата“.

СЗО апелира: Потребна е помош од 15 милиони долари за Либан

Слободен Печат - 07.08.2020

Светската здравствена организација (СЗО) апелира за помош од 15 милиони американски долари за покривање на итните здравствени потреби на Либан, по катастрофалната експлозија во пристаништето во Бејрут, во услови на економска криза и пораст на случаи ...

Вознемирувачка фотографија: Го спасиле од морето после 30 часа од експлозијата во Бејрут

Таратур - 07.08.2020

Работник кој работел во пристаништето во чија близина се случи стравичната и разорна експлозија во Бејрут, бил пронајден жив во морето по речиси 30 часа од несреќата. Амин Ал-Захед бил примен во болница откако бил спасен од Средоземното Море.

СЗО бара итно да се реагира за здравствената состојба во Либан

360 степени - 07.08.2020

Светската здравствена организација (СЗО) апелира за помош од 15 милиони американски долари за покривање на итните здравствени потреби на Либан, по катастрофалната експлозија во пристаништето во Бејрут, во услови на економска криза и пораст на случаи ...

СЗО апелира за итна помош од 15 милиони долари за Либан

А1 On - 07.08.2020

Светската здравствена организација (СЗО) апелира за помош од 15 милиони американски долари за покривање на итните здравствени потреби на Либан, по катастрофалната експлозија во пристаништето во Бејрут, во услови на економска криза и пораст на случаи ...

Либан ќе води истрага дали причина за експлозијата е бомба или странска вмешаност

Нетпрес - 07.08.2020

Либанскиот претседател Мишел Аун изјави во петокот дека се разглeдуваат неколку верзии во истрагата за најголемата експлозија во историјата на Бејрут и ќе се испитува дали причината за неа е бомба или некоја друга странска активност.

Либанскиот претседател не ја искучува можноста експлозијата да била предизвикана од бомба или ракета

МКД - 07.08.2020

Либанскиот претседател Мишел Аун рече дека истрагата за најголемата експлозија во историјата на Бејрут ќе испита дали причината за неа е бомба или некое друго странско делување. „Причината за експлозијата сè уште не е утврдена.

СЗО апелира за итна помош од 15 милиони долари за Либан

Кајгана - 07.08.2020

Светската здравствена организација (СЗО) апелира за помош од 15 милиони американски долари за покривање на итните здравствени потреби на Либан, по катастрофалната експлозија во пристаништето во Бејрут.

Протести во Бејрут поради експлозијата, има и судири со војската (ВИДЕО)

МКД - 07.08.2020

По силната експлозија која го погоди Бејрут и ги однесе животите на најмалку 137 луѓе, почнаа протести против владата на улиците на либанската престолнина. На протестите демонстрантите се судрија со силите за безбедност.

Либанскиот претседател се сомнева: Експлозијата може да е предизвикана од бомба, ракета…

Слободен Печат - 07.08.2020

Материјалната штета која ја предизвика експлозијата е со сеизмички размери, вклучувајќи ги тука и деловните загуби кои ќе следат во постоечката ситуација, и може да нараснат до 15 милијарди долари.

СЗО апелира за итна помош од 15 милиони долари за Либан

Независен - 07.08.2020

Светската здравствена организација (СЗО) апелира за помош од 15 милиони американски долари за покривање на итните здравствени потреби на Либан, по катастрофалната експлозија во пристаништето во Бејрут, во услови на економска криза и пораст на случаи ...

По експлозијата во Бејрут 80.000 деца се бездомници

Слободен Печат - 07.08.2020

Проценките се дека и до 80.000 деца се раселени во Либан откако нивните домови се оштетени во експлозијата во вторникот во Бејрут, објави УНИЦЕФ. Спасувачките тимови и натаму ги пребаруваат урнатините на пристаништето во Бејрут по телата на ...

На Либан му требаат 15 милиони долари за најитните здравствени потреби

Р.С.Европа - 07.08.2020

Светската здравствена организација апелира за помош од 15 милиони американски долари за покривање на итните здравствени потреби на Либан, по катастрофалната експлозија во пристаништето во Бејрут, во услови на економска криза и пораст на случаи со ...

Претседателот на Либан отфрла можност за меѓународна истрага за експлозијата

Р.С.Европа - 07.08.2020

Претседателот на Либан Мишел Аун денеска отфрли можност за меѓународна истрага за разорната експлозија во бејрутското пристаниште, откако светски лидери, но и либански граѓани побараа независна истрага.

(ВИДЕО) Ни милениците не беа поштедени од експлозијата во Бејрут – активистите ги бараат сопствениците на преживеаните

А1 On - 07.08.2020

Во стравотната експлозија што се случи во главниот либански град Бејрут, не беа поштедени ниту животите на домашните миленици. Покрај стотиците загубени човечки животи, настрадаа и голем број улични животни и домашни миленичиња.

Постои можност да е вмешан странски фактор во експлозијата во Бејрут, вели претседателот на Либан

ММС - 07.08.2020

Либанскиот претседател Мишел Аун денеска изјавил дека за истрагата на најголемата експлозија во историјата во Бејрут ќе биде покрената истрага за можноста на странски фактор кој би можел да биде вмешан, додека жителите на Бејрут се обидуваат да ги ...

(Видео) Хаос во Бејрут, народот излезе на улица по експлозијата

Независен - 07.08.2020

По силната експлозија којаго погоди Бејрут и однесе најмалку 149 животи народот излезе на улица да протестира против властите. Демонстрантите се собраа пред парламентот каде полицајците повеќепати фрлаа солзавец за да ги растераат, пренесе Би-би-си.

Либанскиот претседател не исклучува надворешна вмешаност во експлозијата во Бејрут со ракета или бомба

Макфакс - 07.08.2020

Претседателот на Либан, Мишел Аун, не ја отфрла можноста за надворешна вмешаност во катастрофалната експлозија во главниот град Бејрут, велејќи дека истражителите вршат увид дали во инцидентот биле користени ракета или бомба, пренесува „Спутник“.

По експлозијата во Бејрут 80.000 деца се бездомници

Press24 - 07.08.2020

Спасувачките екипи сѐ уште трагаат по телата на настраданите под урнатините на пристаништето во Бејрут речиси три дена по страшната експлозија во која животот го загубија 154 луѓе. Околу 300.000 луѓе , односно повеќе од 12 отсто од жителите на ...

Џорџ и Амал Клуни донираа 100 илјади долари за жртвите во Бејрут

Независен - 07.08.2020

САД- Една од најпознатите Либанки во светот на шоубизнисот е Амал Клуни (36), адвокат за човекови права и сопруга на оскаровецот Џорџ Клуни (53). -Двајцата сме загрижени за граѓаните на Бејрут поради разорувањата во изминативе денови.

Бројот загинати во експлозијата во Бејрут се искачи на 154 луѓе

Нетпрес - 07.08.2020

Најмалку 154 луѓе загинаа во силната експлозија во пристаништето на либанската престолнина Бејрут, пренесува во петокот телевизискиот канал Sky News Arabia. Претходниот биланс од петокот говореше за 149 загинати и повеќе од пет илјади повредени.

Џорџ и Амал Клуни донираа сто илјади долари на либанските хуманитарни здруженија

ММС - 07.08.2020

Џорџ и Амал Клуни донираа сто илјади долари на либанските хуманитарни здруженија, по експлозијата во Бејрут, во која животот го загубија 154 луѓе, а повеќе од 5.000 се повредени. Амал Клуни е инаку родена во Бејрут.

Хаос во Бејрут: Уапсени 16 луѓе поврзани со експлозијата, протест против владата

Кајгана - 07.08.2020

По силната експлозија во Бејрут при што загинаа најмалку 137 луѓе, следат протести против владата на Либан. На протестите демонстрантите се судрија со припадниците на безбедносните сили. Во близина на парламентот се собраа демонстранти, а полицијата ...

Хрват повреден во експлозијата во Бејрут: „Мојата операција траеше 4 часа, сега се чувствувам подобро“

Press24 - 07.08.2020

Хрватски државјанин е повреден во грозоморната експлозија на магацинот на амониум нитрат во Бејрут, но нема загинати хрватски државјани, соопшти вчера Министерството за надворешни работи и европски работи (МВЕП).

Хрватски морнар повреден во експлозијата во Бејрут, се чувствува добро по операцијата

Макфакс - 07.08.2020

Хрватски државјанин е повреден во експлозијата на магацините на амониум нитрат во Бејрут, соопшти Министерството за надворешни работи и европски работи (МВЕП). „Во моментот на експлозијата, во Бејрут имало 11 хрватски морнари, од кои едниот е ...

Либанскиот претседател се сомнева дека експлозијата е предизвикана од бомба

Press24 - 07.08.2020

Либанскиот претседател Мишен Аоун денеска изјави дека истрагата за експлозијата која во вторникот се случи во престолнината Бејрут треба да испита дали нејзината причина е бомба. -Причината за експлозијата сѐ уште не е утврдена.

Бројот на загинати од експлозијата во Бејрут се искачи на 154

Макфакс - 07.08.2020

Бројот на загинати во експлозијата во пристаништето во Бејрут се искачи на 154, изјави либанскиот министер за здравство, пренесува државната агенција ННА. Според министерот Хамад Хасан, секое петто лице меѓу 5.000 повредени морало да биде ...

Работник во пристаниште спасен од морето по 30 часа од експлозијата во Бејрут

Факултети - 07.08.2020

Работник на пристаништето во чија близина се случи експлозијата во Бејрут бил пронајден жив во морето по речиси 30 часа од несреќата. Амин Ал-Захед бил примен во болница откако бил спасен од Средоземното Море.

(Видео) Ракета ја предизвикала експлозијата во Бејрут

Репортер - 07.08.2020

На социјалните мрежи деновиве се појавија разни снимки од несреќата која се случи во Бејрут во Либан, на кои може да се забележи проектил како го погодува магацинот од каде изби големата експлозија.

Макрон: во наредните денови донаторска конференција за Либан

Р.С.Европа - 07.08.2020

Францускиот претседател Емануел Макрон најави дека во наредните неколку дена ќе се одржи донаторска конференција за Либан за да се соберат средства за закрепнување на Бејрут од смртоносната експлозија што разурна голем дел од градот.

Џорџ и Амал Клуни донираа 100.000 долари за хуманитарни организации во Либан

Макфакс - 07.08.2020

Џорџ Куни и неговта сопруга Амал донираа 100.000 долари на хуманитарните организации со седиште во Либан, по стравотната експлозија во која загинаа најмалку 135 лица, а 5.000 беа повредени во Бејрут, родниот град на Амел.

Хрватски морнар меѓу повредените во експлозијата во Бејрут: Операција траеше четири часа и помина добро

Слободен Печат - 07.08.2020

Хрватски морнар бил повреден во големата експлозија во пристаништето во Бејрут, соопшти Министерството за надворешни работи и европски работи (МВЕП). „Во моментот на експлозијата, во Бејрут имало 11 хрватски морнари, од кои едниот е полесно повреден.

Стравична снимка од црква во Бејрут: Среде свадбената церемонија се затресе, луѓето бегаа во паника (ВИДЕО)

Слободен Печат - 07.08.2020

Нова снимка покажува низ каков хорор поминаа жителите на Бејрут на денот на страотната експлозија која го уништи ...

(Видео) Антивладини протести во Бејрут поради експлозијата

Макфакс - 07.08.2020

По силната експлозија во Бејрут во која загинаа голем број луѓе, на улиците на престолнината следат демонстрации против владата. Демонстрантите се собраа синоќа во близина на парламентот каде се судрија со силите за безбедност, при што полицијата во ...

Шефот на либанската царина: владата беше предупредена за опасните хемикалии

Р.С.Европа - 07.08.2020

Шефот на либанската царинска служба Бадри Дахер изјави дека Владата била известена во минатата година за опасностите од експлозивните хемикалии складирани во пристаништето во Бејрут. Тој потврди дека испратил писмо и во 2017 година, предупредувајќи ...

Судир меѓу полицијата и револтираните демонстранти по експлозијата во Бејрут

ММС - 07.08.2020

Либанските безбедносни сили синоќа истрелале солзавец кон антивладините демонстранти во Бејрут, кои се собрале да протестираат поради страшната експлозија во која загинаа околу 150 луѓе, а повеќе од 5.000 се повредени.

Ова е Џорџ, бебето родено за време на експлозијата во Бејрут, во речиси уништена болница (видео)

Црнобело - 07.08.2020

Ова е Џорџ и докторката Мари Еид. Џорџ се роди во болницата St. George University во Бејрут, веднаш по големата експлозија. Болницата е сместена на неколку километри од пристаништето на кое настана експлозијата.

(ВИДЕО) Антивладини протести во Бејрут по разорната експлозија

360 степени - 07.08.2020

Полицијата употребила и солзавец во близина на парламентот на антивладините протести кои се одржуваат во либанскиот главен град Бејрут, јави Би-би-си. Демонстрантите се бесни на владата оти голема количина амониум нитрат,од 2013 била несоодветно ...

Снимка на експлозијата во Бејрут од блиску (ВИДЕО)

МКД - 07.08.2020

Експлозијата во пристаништето во Бејрут во вторникот ја уништи либанската престолнина, ги оштети зградите, уби повеќе од стотина луѓе, а повредени се уште илјадници. Луѓето снимија видеа на кои се гледаат експлозивниот бран и огромен црвен облак што ...

Што се случувало во породилиштето во Бејрут по експлозијата

Деца - 07.08.2020

Емануел се подготвувала да се породи во болницата „Сент Џорџ“ во Бејрут кога се случи големата експлозија. Нејзиниот сопруг Едмонд го сними застрашувачкиот момент со мобилниот. Во интервју за Би-би-си тој објаснува што се случило во болницата.

Жителите на Бејрут сами ги расчистуваат улиците

Факултети - 07.08.2020

Бејрут е во двонеделна вонредна состојба по страшната експлозија од вторникот, во која загинаа најмалку 137 лица, а илјадници се повредени. Десетици илјади лица останаа без своите домови. Маја Амар, жителка на Бејрут, направила видео во нејзиното ...

Уапсени 16 луѓе поради експлозијата во Бејрут

Макфакс - 07.08.2020

Либанските власти уапсија 16 лица во рамки на истрагата за експлозијата во магацинот, објави денеска либанската новинска агенција ННА, а правосудни извори и локални медиуми наведуваат дека меѓу притворените е и главниот директор на пристаништето.

Девојче пронајдено живо под рушевините во Бејрут: Била затрупана 24 часа, спасувачите копале со раце за да дојдат до ...

Lady - 07.08.2020

Во експлозијата што се случи во Бејрут загинаа повеќе од 130 луѓе, a повредени беа илјадници. На социјалните мрежи беше објавено и видео од спасување на едно девојче кое поминало 24 часа под урнатините, пренесува „Дејли мејл“.

Либан ќе испитува дали експлозијата била предизвикана од ракета или бомба

Независен - 07.08.2020

Либанскиот претседател Мишел Аун изјави дека во истрагата за експлозијата во магацинот во пристаништето во Бејрут се трага по фактот дали станува збор за последица од надворешно мешање или е само небрежност или несреќа, соопшти денеска неговиот ...

СЗО апелира за итна помош од 15 милиони долари за Либан

24Инфо - 07.08.2020

Светската здравствена организација (СЗО) апелира за помош од 15 милиони американски долари за покривање на итните здравствени потреби на Либан, по катастрофалната експлозија во пристаништето во Бејрут, во услови на економска криза и пораст на случаи ...

Бројот на загинати лица од експлозијата во Бејрут се искачи на 154

iPortal - 07.08.2020

Бројот на загинати лица во експлозијата на пристаништето во Бејрут се искачи на 154, соопшти либанскиот министер за здравство Хамад Хасан. Хасан истакна дека околу 5.000 лица побарале лекување во болница. Во моментов 120 лица се во критична состојба.

Расте бројот на загинати лица од експлозијата во Бејрут

Курир - 07.08.2020

Бројот на загинати лица во експлозијата на пристаништето во Бејрут се искачи на 154, соопшти либанскиот министер за здравство Хамад Хасан. Хасан истакна дека околу 5.000 лица побарале лекување во болница. Во моментов 120 лица се во критична состојба.

Бројот на загинати лица од експлозијата во Бејрут се искачи на 154

Либертас - 07.08.2020

Бројот на загинати лица во експлозијата на пристаништето во Бејрут се искачи на 154, соопшти либанскиот министер за здравство Хамад Хасан. Хасан истакна дека околу 5.000 лица побарале лекување во болница. Во моментов 120 лица се во критична состојба.

80.000 деца во Бејрут ќе останат бездомници по катастрофалната експлозија

iPortal - 07.08.2020

Се проценува дека до 80.000 деца се раселени во Либан, откако нивните домови беа оштетени во огромната експлозија во Бејрут во вторникот, објави УНИЦЕФ. Спасувачките екипи сè уште ги пребаруваат урнатините на пристаништето во Бејрут во потрага по ...

Околу 80.000 деца во Бејрут ќе останат бездомници по катастрофалната експлозија

Frontline - 07.08.2020

УНИЦЕФ соопшти дека се залагале за повторно обединување на децата одделени од нивните семејства и отвориле телефонска линија за да обезбедат психосоцијална поддршка за да им помогнат на децата да се справат со стравот и траумата што ја преживеале.

Уапсени 16 луѓе поради експлозијата во Бејрут

Centar - 07.08.2020

Либанските власти уапсија 16 лица во рамките на истрагата за експлозијата во магацинот, објави денеска либанската новинска агенција ННА, а правосудни извори и локални медиуми наведуваат дека меѓу притворените е и главниот директор на пристаништето.

Либанскиот претседател не исклучува можност за надворешно мешање во експлозијата во Бејрут

Опсервер - 07.08.2020

Бејрут, 7 август 2020 () – Либанскиот претседател Мишел Аун изјави дека во истрагата за експлозијата во магацинот во пристаништето во Бејрут се трага по фактот дали станува збор за последица од надворешно мешање или е само небрежност или несреќа, ...

Либанскиот претседател не исклучува можност за надворешно мешање во експлозијата во Бејрут

24Инфо - 07.08.2020

Либанскиот претседател Мишел Аун изјави дека во истрагата за експлозијата во магацинот во пристаништето во Бејрут се трага по фактот дали станува збор за последица од надворешно мешање или е само небрежност или несреќа, соопшти денеска неговиот ...

Либанскиот претседател не исклучува можност за надворешно мешање во експлозијата во Бејрут

Либертас - 07.08.2020

– Либанскиот претседател Мишел Аун изјави дека во истрагата за експлозијата во магацинот во пристаништето во Бејрут се трага по фактот дали станува збор за последица од надворешно мешање или е само небрежност или несреќа, соопшти денеска неговиот ...

Уапсени 16 луѓе поради експлозијата во Бејрут

MTM - 07.08.2020

Либанските власти уапсија 16 лица во рамки на истрагата за експлозијата во магацинот, објави денеска либанската новинска агенција ННА, а правосудни извори и локални медиуми наведуваат дека меѓу притворените е и главниот директор на пристаништето.

Либанскиот претседател не исклучува можност за надворешно мешање во експлозијата во Бејрут

Вечер Прес - 07.08.2020

Либанскиот претседател Мишел Аун изјави дека во истрагата за експлозијата во магацинот во пристаништето во Бејрут се трага по фактот дали станува збор за последица од надворешно мешање или е само небрежност или несреќа, соопшти денеска неговиот ...

Бројот на загинати лица од експлозијата во Бејрут се искачи на 154

24Инфо - 07.08.2020

Бројот на загинати лица во експлозијата на пристаништето во Бејрут се искачи на 154, соопшти либанскиот министер за здравство Хамад Хасан. Хасан истакна дека околу 5.000 лица побарале лекување во болница. Во моментов 120 лица се во критична состојба.

Либанскиот претседател не исклучува можност за надворешно мешање во експлозијата во Бејрут

Бизнис Вести - 07.08.2020

Либанскиот претседател Мишел Аун изјави дека во истрагата за експлозијата во магацинот во пристаништето во Бејрут се трага по фактот дали станува збор за последица од надворешно мешање или е само небрежност или несреќа, соопшти денеска неговиот ...

Уапсени 16 луѓе поради експлозијата во Бејрут

Република - 07.08.2020

Либанските власти уапсија 16 лица во рамки на истрагата за експлозијата во магацинот, објави денеска либанската новинска агенција ННА, а правосудни извори и локални медиуми наведуваат дека меѓу притворените е и главниот директор на пристаништето.

Хрватски морнар повреден во експлозијата во Бејрут, се чувствува добро по операцијата

24Инфо - 07.08.2020

Хрватски државјанин е повреден во експлозијата на магацините на амониум нитрат во Бејрут, соопшти Министерството за надворешни работи и европски работи (МВЕП). „Во моментот на експлозијата, во Бејрут имало 11 хрватски морнари, од кои едниот е ...

Жена се породи среде експлозијата во Бејрут (ВИДЕО)

Курир - 07.08.2020

Либанката Емануела се подготвувала секој момент да се породи во болницата „Свети Џорџ“ во Бејрут , кога експлозијата го погоди главниот град на Либан. Нејзиниот сопруг Едмонд го сними застрашувачкиот момент на камера.

(ВИДЕО) Се родило бебе среде разорната експлозија во Бејрут

Frontline - 07.08.2020

Либанката Емануела се подготвувала секој момент да се породи во болницата „Свети Џорџ“ во Бејрут , кога експлозијата го погоди главниот град на Либан. Нејзиниот сопруг Едмонд го сними застрашувачкиот момент на камера.

ОН бара независна истрага за експлозијата во Бејрут

Курир - 07.08.2020

Канцеларијата на ООН за човекови права побара да се спроведе независна истрага за експлозијата во Бејрут и порача дека „мора да се слушнат повиците од жртвите за да ги изведат одговорните пред лицето на правдата“.

Либанскиот претседател не исклучува можност за надворешно мешање во експлозијата во Бејрут

iPortal - 07.08.2020

Либанскиот претседател Мишел Аун изјави дека во истрагата за експлозијата во магацинот во пристаништето во Бејрут се трага по фактот дали станува збор за последица од надворешно мешање или е само небрежност или несреќа, соопшти денеска неговиот ...

Бројот на загинати од експлозијата во Бејрут се искачи на 154

Centar - 07.08.2020

Бројот на загинати во експлозијата во пристаништето во Бејрут се искачи на 154, изјави либанскиот министер за здравство, пренесува државната агенција ННА. Според министерот Хамад Хасан, секое петто лице меѓу 5.000 повредени морало да биде ...

Лидерот на Хезболах негира вмешаност во експлозијата во Бејрут

24Инфо - 07.08.2020

Лидерот на Хезболах, Хасан Насралах, денеска ги негираше тврдењата дека неговото движење е одговорно за експлозијата во пристаништето во Бејрут. Тој рече дека експлозијата сведочи за непотизам и корупција, кои не смеат да се игнорираат во Либан и ...

Лидерот на Хезболах негира вмешаност во експлозијата во Бејрут

Либертас - 07.08.2020

Тој рече дека експлозијата сведочи за непотизам и корупција, кои не смеат да се игнорираат во Либан и оти одговорните треба да бидат изведени пред лицето на правдата. Сепак, Насралах не ја исклучи можноста дека станува збор за ракетен напад или ...

Уапсени 16 луѓе поради експлозијата во Бејрут

Курир - 07.08.2020

Либанските власти уапсија 16 лица во рамки на истрагата за експлозијата во магацинот, објави денеска либанската новинска агенција ННА, а правосудни извори и локални медиуми наведуваат дека меѓу притворените е и главниот директор на пристаништето.

Лидерот на Хезболах негира вмешаност во експлозијата во Бејрут

Бриф - 07.08.2020

Лидерот на Хезболах, Хасан Насралах, денеска ги негираше тврдењата дека неговото движење е одговорно за експлозијата во пристаништето во Бејрут. Тој рече дека експлозијата сведочи за непотизам и корупција, кои не смеат да се игнорираат во Либан и ...

Интерпол му помага на Либан во истрагата за експлозијата

24Инфо - 07.08.2020

Интерпол ќе испрати тим експерти во Бејрут за да им помогне на либанските власти во истрагата за катастрофалната експлозија во пристаништето. – На барање на либанските власти, Интерпол испраќа специјализиран тим во Бејрут по експлозијата во која ...

ОН бара независна истрага за експлозијата во Бејрут

24Инфо - 07.08.2020

Канцеларијата на ООН за човекови права побара да се спроведе независна истрага за експлозијата во Бејрут и порача дека „мора да се слушнат повиците од жртвите за да ги изведат одговорните пред лицето на правдата”.

Макрон: Потребна е меѓународна истрага за експлозијата во Бејрут

Либертас - 07.08.2020

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска во Бејрут изјави дека тој нема нови информации за причината за смртоносната експлозија во пристаништето во тој град, освен оние што веќе се објавени.

Бројот на загинати лица од експлозијата во Бејрут се искачи на 154

Бизнис Вести - 07.08.2020

Бејрут, 7 август 2020 (МИА) – Бројот на загинати лица во експлозијата на пристаништето во Бејрут се искачи на 154, соопшти либанскиот министер за здравство Хамад Хасан. Хасан истакна дека околу 5.000 лица побарале лекување во болница.

Лидерот на Хезболах негира вмешаност во експлозијата во Бејрут

Вечер Прес - 07.08.2020

Лидерот на Хезболах, Хасан Насралах, денеска ги негираше тврдењата дека неговото движење е одговорно за експлозијата во пристаништето во Бејрут. Тој рече дека експлозијата сведочи за непотизам и корупција, кои не смеат да се игнорираат во Либан и ...

Интерпол му помага на Либан во истрагата за експлозијата, испраќа експерти

Либертас - 07.08.2020

– На барање на либанските власти, Интерпол испраќа специјализиран тим во Бејрут по експлозијата во која загинаа повеќе од 150 луѓе и уништи голем дел од градот, се вели во соопштението на Интерпол.

ОН бара независна истрага за експлозијата во Бејрут, бројот на загинати се искачи на 154

Frontline - 07.08.2020

Канцеларијата на ООН за човекови права побара да се спроведе независна истрага за експлозијата во Бејрут и порача дека „мора да се слушнат повиците од жртвите за да ги изведат одговорните пред лицето на правдата“.

ОН бара независна истрага за експлозијата во Бејрут

Либертас - 07.08.2020

– Канцеларијата на ООН за човекови права побара да се спроведе независна истрага за експлозијата во Бејрут и порача дека „мора да се слушнат повиците од жртвите за да ги изведат одговорните пред лицето на правдата“.

Бројот на загинати од експлозијата во Бејрут се искачи на 154

Точка - 07.08.2020

Бројот на загинати во експлозијата во пристаништето во Бејрут се искачи на 154, изјави либанскиот министер за здравство, пренесува државната агенција ННА. Според министерот Хамад Хасан, секое петто лице меѓу 5.000 повредени морало да биде ...

Интерпол му помага на Либан во истрагата за експлозијата, испраќа експерти

4NEWS - 07.08.2020

Интерпол ќе испрати тим експерти во Бејрут за да им помогне на либанските власти во истрагата за катастрофалната експлозија во пристаништето. – На барање на либанските власти, Интерпол испраќа специјализиран тим во Бејрут по експлозијата во која ...

Невестата од Бејрут: „Мислев дека ќе умрам“ или како најубавиот ден во животот на млада докторка стана кошмар

Курир - 07.08.2020

Силата на експлозијата ја фрли невестата на земја, а и младоженецот не помина подобро. Тој „одлета“ речиси два метри пред да падне на земја Требаше да биде најубавиот ден во нивните животи.

Интерпол му помага на Либан во истрагата за експлозијата, испраќа експерти

Вечер Прес - 07.08.2020

Интерпол ќе испрати тим експерти во Бејрут за да им помогне на либанските власти во истрагата за катастрофалната експлозија во пристаништето. – На барање на либанските власти, Интерпол испраќа специјализиран тим во Бејрут по експлозијата во која ...