TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Прапочетокот на тероризмот се револуционерните идеологии

Дневник - 29.11.2015

Тероризмот е најгрозоморен терор и најсурово насилство, кое денес му се случува на човештвото. Најголема закана и предизвик, како на државата и нејзините институции, така и за целата меѓународна заедница.

Најбезбедните земји во светот за патување

Вистина.мк - 29.11.2015

Поради неодамнешните терористички напади во Франција и заканите кои подоцна беа насочени кон Брисел, многу туристи беа во искушение да останат дома и да не го реализираат своето патување. Но, според индексот за глобален тероризам на Институтот за ...

„Гардијан“: Западот сам придонесува за регрутирање нови терористи

Репортер - 28.11.2015

По терористичките напади во Париз на 13 ноември, западните политичари со отворени очи паѓаат во замката на терористите, исто како што направија и по 11 септември 2001 година, наведува германскиот новинар Јирген Тоденхофер во авторски текст во ...

„Гардијан“: Западот сам придонесува за регрутирање нови терористи

А1 On - 28.11.2015

По терористичките напади во Париз на 13 ноември, западните политичари со отворени очи паѓаат во замката на терористите, исто како што направија и по 11 септември 2001 година, наведува германскиот новинар Јирген Тоденхофер во авторски текст во ...

Најбезбедните земји во светот за патување

Факултети - 28.11.2015

Поради неодамнешните терористички напади во Франција и заканите кои подоцна беа насочени кон Брисел, многу туристи беа во искушение да останат дома и да не го реализираат своето патување. Но, според индексот за глобален тероризам на Институтот за ...

Џихадистите не треба да се бомбардираат - причината ќе ве изненади

Press24 - 28.11.2015

Западот користи бомби, а не сфаќа дека тие бомби се причината поради која денес се бориме против тероризам. Бомбите убиваат невини луѓе, а тоа на ИД му дава алиби за регрутација на нови членови, пишува германскиот новинар Јирген Тоденхофер за ...

„Гардијан“: Западот сам придонесува за регрутирање нови терористи

Сител - 28.11.2015

По терористичките напади во Париз на 13 ноември, западните политичари со отворени очи паѓаат во замката на терористите, исто како што направија и по 11 септември 2001 година, наведува германскиот новинар Јирген Тоденхофер во авторски текст во ...

„Гардијан“: Западот сам придонесува за регрутирање нови терористи

Локално - 28.11.2015

По терористичките напади во Париз на 13 ноември, западните политичари со отворени очи паѓаат во замката на терористите, исто како што направија и по 11 септември 2001 година, наведува германскиот новинар Јирген Тоденхофер во авторски текст во ...

„Гардијан“: Западот сам придонесува за регрутирање нови терористи

Република - 28.11.2015

По терористичките напади во Париз на 13 ноември, западните политичари со отворени очи паѓаат во замката на терористите, исто како што направија и по 11 септември 2001 година, наведува германскиот новинар Јирген Тоденхофер во авторски текст во ...

Гардијан": Западот сам придонесува за регрутирање нови терористи

Вечер Прес - 28.11.2015

Според него, како и по нападите во Њујорк и Вашингтон во 2001 година, западните политичари и сега се одмаздуваат со бомби, убивјаќи првенствено недолжни цивили, со што создаваат терен за регрутирање на нови терористи По терористичките напади во ...

Ова се најбезбедни земји во светот за патување

Lider - 28.11.2015

Голем број туристи одлучија да не патуваат поради неодамнешните терористички напади во Франција и заканите кои потоа се појавија во Брисел. Сепак според индексот за глобалниот тероризам на Институтот за економија и мир 97 отсто од терористичките ...

Најбезбедните земји за патување во светот

ЗаЗабава - 27.11.2015

Дали сте знаеле дека 97% од терористичките напади во последните 15 години се случиле во незападни земји? Барем така велат податоците од глобалниот Индекс за тероризам, пишува Independent. Со оглед на последните настани поврзани со терористичките ...

Ова се најбезбедни земји во светот за патување

А1 On - 27.11.2015

Голем број туристи одлучија да не патуваат поради неодамнешните терористички напади во Франција и заканите кои потоа се појавија во Брисел. Сепак според индексот за глобалниот тероризам на Институтот за економија и мир 97 отсто од терористичките ...

Најбезбедните места за патување во светот

Кајгана - 27.11.2015

Дали сте знаеле дека 97% од терористичките напади во последните 15 години се случиле во незападни земји? Барем така велат податоците од глобалниот Индекс за тероризам, пишува Independent. Со оглед на последните настани поврзани со терористичките ...

Секој четврти муслиман во Италија смета дека Западот е виновен за нападите на џихадистите

А1 On - 27.11.2015

Секој четврти муслиман во Италија смета дека Западот е виновен за џихадистичките напади, покажува истражувањето на Институтот ИПР. Анкетата е спроведена по нарачка на Италијанската национална телевизија (РАИ).

Безбедносната состојба во светот ве искушува да не патувате: Кои се најбезбедни земји во светот

еМагазин - 27.11.2015

По нападите во Париз, антитерористичките операции во Брисел и зголемените тензии меѓу Русија и Турција искушението за многумина е да не патуваат, односно да останат дома. Ако и вие сте исплашени од безбедносната ситуација во светот и планирате да ги ...

Секој четврти муслиман во Италија смета дека Западот е виновен за нападите на џихадистите

Денешен - 27.11.2015

Секој четврти муслиман во Италија смета дека Западот е виновен за џихадистичките напади, покажува истражувањето на Институтот ИПР. Анкетата е спроведена по нарачка на Италијанската национална телевизија (РАИ).

Кои се најбезбедни земји за патување по терористичките напади?

Република - 27.11.2015

Поради неодамнешните терористички напади во Франција и закани кои потоа му се случија на Брисел, многу туристи останаа во искушение дали да останат дома или да патуваат. Според индексот на глобалниот тероризам на Институтот за економија и мир, 97 ...

(ВИДЕО) ОВИЕ 15 ЗЕМЈИ СЕ НАЈБЕЗБЕДНИ ЗА ЖИВОТ: Тука нема тероризам, но нема ни една земја од Балканот!

Фактор - 27.11.2015

Со оглед на моменталната ситуација во светот и неодамнешното предупредување кое Америка го издаде за сите кои патуваат, луѓето низ светот почнуваат да се премилсуваат кога резервираат авионски карти.

Најбезбедни за туризам, 2015-та

Оn.net - 26.11.2015

Данска, Австрија, Португалија и Шведска меѓу најбезбедните туристички дестинации од 2015-та, според рангирањето на Independent и Statista. САД, Франција и Белгија не успеаја да се рангираат во 15-те најбезбедни туристички дестинации, особено поради ...

Филип Петровски: Трошењето на парите на СОРОС не смее да се замени со македонските национални државни интереси!

Пулс24 - 26.11.2015

Интервју со Филип Петровски, сегашен директор на Државниот Архив. Во интервјуто за „К 3 Телевизија“ зборува за последните терористички напади во Париз но и се наврати на настаните во Куманово.

Оер: Потребна е поголема координација на земјите од регионот по терористичките напади

24 Вести - 25.11.2015

Неопходна е поголема координација меѓу полициите и воените служби на земјите од регионот со цел подобро да се обезбедат границите по терористичките напади во Париз, порача француската амбасадорка во земјава Лоренс Оер.

Стефановиќ:Србија е безбедна,нема закани од тероризам

Телма - 25.11.2015

Србија е стабилна и безбедна и нема непосредни закани од терористички напади, како ни лица кои се индетификувани дека имаат план за вршење на терористички напади, изјави синоќа српскиот министер за внатрешни работи Небојша Стефановиќ.

Србија е безбедна, нема закани од терористички напади

Сител - 25.11.2015

Србија е стабилна и безбедна и нема непосредни закани од терористички напади, како ни лица кои се индетификувани дека имаат план за вршење на терористички напади, изјави синоќа српскиот министер за внатрешни работи Небојша Стефановиќ.

Професор разговараше со терористи, остана шокиран: Што ги тера да станат бомбаши-самоубијци?

Press24 - 25.11.2015

Многу експерти истражуваа што е тоа што ги тера луѓето своите нормални животи да ги променат со преминување во Ислам, станувајќи воедно и бомбаши-самоубијци. По нападите во Париз кои се случија пред дне недели, на Петок 13, каде беа убиени 129 лица, ...

Франција :Две милијарди евра штета од терористичките напади

Репортер - 25.11.2015

Терористичките напади од 13 ноември ќе се одразат врз економскиот раст на Франција со 0,1 од БДП во текот на наредните месеци, оценија службите на француската влада. Како што јави дописникот на МИА на Париз, според проценките направени една недела ...

Тероризмот ќе ја спаси Европа!?

Окно - 25.11.2015

Во коментарите и анализите по терористичките напади во Париз доминираше, ми се чини, тонот на очајот. На моменти ми се чинеше дека тоа беа готови текстови што чекаа некој терористички удар да ги извади од уредничките и коментаторски фиоки.

Терористичките напади ќе ја чинат Франција околу две милијарди евра

А1 On - 25.11.2015

Терористичките напади од 13 ноември ќе се одразат врз економскиот раст на Франција со 0,1 од БДП во текот на наредните месеци, оценија службите на француската влада. Како што јави дописникот на МИА на Париз, според проценките направени една недела ...

Терористичките напади ќе ја чинат Франција околу две милијарди евра

+инфо - 25.11.2015

Терористичките напади од 13 ноември ќе се одразат врз економскиот раст на Франција со 0,1 од БДП во текот на наредните месеци, оценија службите на француската влада. Како што јави дописникот на МИА на Париз, според проценките направени една недела ...

Србија е безбедна, нема закани од терористички напади

Репортер - 25.11.2015

Србија е стабилна и безбедна и нема непосредни закани од терористички напади, како ни лица кои се индетификувани дека имаат план за вршење на терористички напади, изјави синоќа српскиот министер за внатрешни работи Небојша Стефановиќ.

Шокантна изјава - Откриена причината што ги тера терористите да станат бомбаши-самоубијци

Сител - 25.11.2015

Многу експерти истражуваа што е тоа што ги тера луѓето своите нормални животи да ги променат со преминување во Ислам, станувајќи воедно и бомбаши-самоубијци. По нападите во Париз кои се случија пред дне недели, на Петок 13, каде беа убиени 129 лица, ...

ФРАНЦИЈА: Терористичките напади ќе ја чинат земјата околу две милијарди евра

Телеграф - 25.11.2015

Првата недела по нападите, резервациите за летови кон Париз се намалија за 27 отсто Терористичките напади од 13 ноември во Париз ќе се одразат врз економскиот раст на Франција со 0,1 од БДП во текот на наредните месеци, оценија службите на ...

Србија е безбедна, нема закани од терористички напади

Вечер Прес - 25.11.2015

Србија е стабилна и безбедна и нема непосредни закани од терористички напади, како ни лица кои се индетификувани дека имаат план за вршење на терористички напади, изјави синоќа српскиот министер за внатрешни работи Небојша Стефановиќ Србија е ...

Како Путин заработува од тероризмот- темната страна на Кремљ

Локално - 25.11.2015

Путин вешто ја користи борбата против тероризмот за свои цели: тој се залага за уште посилна на милитаризација на Русија. Во Москва никој нема намера да ги користи тенковите против терористите. Тие им требаат за друго-пишува DW.

Терористичките напади ќе ја чинат Франција околу две милијарди евра

Lider - 25.11.2015

Терористичките напади од 13 ноември ќе се одразат врз економскиот раст на Франција со 0,1 од БДП во текот на наредните месеци, оценија службите на француската влада. Како што јави дописникот на МИА на Париз, според проценките направени една недела ...

Србија е безбедна, нема закани од терористички напади

Lider - 25.11.2015

Србија е стабилна и безбедна и нема непосредни закани од терористички напади, како ни лица кои се индетификувани дека имаат план за вршење на терористички напади, изјави синоќа српскиот министер за внатрешни работи Небојша Стефановиќ.

Светот живее во страв од тероризам

Телма - 24.11.2015

Милитантните групи Исламска држава, Боко Харам, Ал-каеда и други се реална закана бидејќи планираат терористички напади на повеќе локации во светот, предупреди Стејт департментот. По ваквата објава, официјален Вашингтон упати глобално предупредување ...

Стејт департментот ги предупреди граѓаните на САД на зајакнати терористички напади во светот

24 Вести - 24.11.2015

Стејт департментот ги предупреди граѓаните на САД за зајакнати терористички напади насекаде во светот. За тоа сведочат неодамнешните терористички напади во Франција, Данска, Нигерија, Турција и Мали, како и бомбата, поради која се урна рускиот авион ...

Стејт департмент со предупредување за терористички напади

Телма - 24.11.2015

Стејт департментот ги предупреди граѓаните на САД за зајакнати терористички напади насекаде во светот. За тоа сведочат неодамнешните терористички напади во Франција, Данска, Нигерија, Турција и Мали, како и експлозивот, поради кој се урна рускиот ...

САД издадоа преупредување за опасност од тероризам при патувањето во странство

Канал5 - 24.11.2015

Американскиот стејт департмент издаде предупредување за опасност од тероризам за сите свои граѓани кои патуваат надвор од земјата. Актуелните закани упатуваат дека Исламската Држава, Ал Каеда, Боко Харам и други организации планираат напади во ...

Косово: Да се избегнуваат собири на граѓаните!

Репортер - 24.11.2015

По нападите во Париз и терористичките закани во неколку европски земји, Владата на Косово упати апел до своите граѓани да ги избегнуваат пофрекфентните места, како концерти, спортски натпревари, ноќни клубови, автобуски станици и трговски центри.

Стејт департментот ги предупреди граѓаните на САД на зајакнати терористички напади во светот

А1 On - 24.11.2015

Стејт департментот ги предупреди граѓаните на САД за зајакнати терористички напади насекаде во светот. За тоа сведочат неодамнешните терористички напади во Франција, Данска, Нигерија, Турција и Мали, како и експлозивот, поради кој се урна рускиот ...

Стејт департментот ги предупреди граѓаните на САД на зајакнати терористички напади во светот

Сител - 24.11.2015

Стејт департментот ги предупреди граѓаните на САД за зајакнати терористички напади насекаде во светот. За тоа сведочат неодамнешните терористички напади во Франција, Данска, Нигерија, Турција и Мали, како и експлозивот, поради кој се урна рускиот ...

САД упатија глобално предупредување до Американците за опасност од патување

Макфакс - 24.11.2015

САД во понеделник упатија глобално предупредување за опасност од патување за своите државјани секаде во светот, заради зголемената ‘терористичка закана’. „Актуелните информации кои упатуваат на тоа дека ИД, Ал Каеда, Боко Харам и останатите ...

САД со предупредување за терористички напади

Р.С.Европа - 24.11.2015

Соединетите држави издадоа предупредување до своите граѓани во светот за зголемена опасност од терористички напади слични на париските кога загинаа 129 луѓе. Стејт департментот соопшти дека „сегашните информации сугерираат дека милитанти на ...

Стејт департментот издаде глобално предупредување за патувања поради општа терористичка закана

МКД - 24.11.2015

Повикувајќи се на „зголемените терористички закани“ од милитантните групи во разни региони на светот, американскиот Стејт департмент во понеделникот издаде глобално предупредување за Американците што планираат да патуваат, по смртоносните милитантни ...

Терористичките напади во светот не мируваат

Алфа - 24.11.2015

Расте тензијата на глобално ниво. Терористички напад во Египет со четворица загинати, помали експлозии без жртви во Босна и во Грција. САД предупредија на зголемен ризик од тероризам во светски рамки, а турската авијација собори руски авион.

Кои земји најмногу страдаат од тероризам?

Кајгана - 24.11.2015

Ирак, Авганистан и Нигерија се земјите кои најмногу страдаат од тероризам, терористичките групи Боко Харам и Исламска држава убиле најмногу луѓе во 2014 година, пишува британскиот Telegraph.

Стејт департментот ги предупреди граѓаните на САД на зголемена опасност од терористички напади во светот

+инфо - 24.11.2015

Стејт департментот ги предупреди граѓаните на САД за зајакнати терористички напади насекаде во светот. За тоа сведочат неодамнешните терористички напади во Франција, Данска, Нигерија, Турција и Мали, како и експлозивот, поради кој се урна рускиот ...

Светот влегува во нова, многу опасна фаза од борбата со тероризмот

Алфа - 24.11.2015

По уривањето на рускиот авион над Синај, по симултаните напади во Париз и бројните терористички акции низ Африка и Блискиот исток Светот влегува во нова и многу поопасна фаза во соочувањето со глобалниот тероризам По уривањето на рускиот авион над ...

Косово: Граѓаните да избегнуваат пофрекфентни места и собири

Курир - 24.11.2015

По нападите во Париз и терористичките закани во неколку европски земји, Владата на Косово упати апел до своите граѓани да ги избегнуваат пофрекфентните места, како концерти, спортски натпревари, ноќни клубови, автобуски станици и трговски центри.

Стејт департментот ги предупреди граѓаните на САД на зајакнати терористички напади во светот

Репортер - 24.11.2015

Стејт департментот ги предупреди граѓаните на САД за зајакнати терористички напади насекаде во светот. За тоа сведочат неодамнешните терористички напади во Франција, Данска, Нигерија, Турција и Мали, како и експлозивот, поради кој се урна рускиот ...

Стејт департментот ги предупреди граѓаните на САД на зајакнати терористички напади во светот

Алфа - 24.11.2015

Стејт департментот ги предупреди граѓаните на САД за зајакнати терористички напади насекаде во светот. Стејт департментот ги предупреди граѓаните на САД за зајакнати терористички напади насекаде во светот.

СТЕЈТ ДЕПАРТМЕНТ: Американците да бидат внимателни, ќе има нови напади

Телеграф - 24.11.2015

Оваа информација покажува дека групациите „Исламска држава“, Боко харам, „Ал каеда“ и други планираат терористички напади во различни региони, истакна Стејт департментот Стејт департментот ги предупреди граѓаните на САД за зајакнати терористички ...

Косовските власти апелираат до граѓаните да избегнуваат собири

+инфо - 24.11.2015

По нападите во Париз и терористичките закани во неколку европски земји, Владата на Косово упати апел до своите граѓани да ги избегнуваат пофреквентните места, како концерти, спортски натпревари, ноќни клубови, автобуски станици и трговски центри.

Стејт департментот ги предупреди граѓаните на САД на зголемени терористички напади во светот

Република - 24.11.2015

Стејт департментот ги предупреди граѓаните на САД за зајакнати терористички напади насекаде во светот. За тоа сведочат неодамнешните терористички напади во Франција, Данска, Нигерија, Турција и Мали, како и експлозивот, поради кој се урна рускиот ...

Стејт департментот ги предупреди граѓаните на САД на зајакнати терористички напади во светот

Денешен - 24.11.2015

Стејт департментот ги предупреди граѓаните на САД за зајакнати терористички напади насекаде во светот. За тоа сведочат неодамнешните терористички напади во Франција, Данска, Нигерија, Турција и Мали, како и експлозивот, поради кој се урна рускиот ...

САД ги предупредува граѓаните на опасност од тероризам во текот на патување

Фактор - 24.11.2015

САД издадоа предупредување кое се однесува на патувања на американски државјани во светот поради „зголемените терористички закани“, јави рано утрово Би-Би-Си. Според податоците на Стејт департменот, Исламска Држава, Ал Каеда и Боко Харам, како и ...

САД упатија глобално предупредување до Американците за опасност од патување

Точка - 24.11.2015

САД во понеделник упатија глобално предупредување за опасност од патување за своите државјани секаде во светот, заради зголемената "терористичка закана". „Актуелните информации кои упатуваат на тоа дека ИД, Ал Каеда, Боко Харам и останатите ...

САД издаде предупредување до граѓаните да не патуваат поради терористички закани

Локално - 24.11.2015

Американскиот Стејт Департмент издаде предупредување за сите американски граѓани за патувања низ целиот свет, поради како што е наведено “зголемување на терористичките закани.” “Тековните информации сугерираат дека Исламската држава, Ал каеда, Боко ...

Глобално предупредување за патувања поради општа терористичка закана

Вечер Прес - 24.11.2015

Aмериканскиот Стејт департмент вчера издаде глобално предупредување за Американците што планираат да патуваат, по смртоносните милитантни напади во Франција и Мали. Додека милиони Американци се подготвуваат да патуваат за Денот на благодарноста во ...

Внимавајте, ќе има уште терористички напади

Вечер Прес - 24.11.2015

Во соопштението не се посочени конкретни закани или најопасните региони во светот, но на американските граѓани им се порепорачува да бидат крајно внмателни при секое патување во странство Стејт департментот ги предупреди граѓаните на САД за ...

САД предупредува за зајакнати терористички напади во светот

Lider - 24.11.2015

Стејт департментот ги предупреди граѓаните на САД за зајакнати терористички напади насекаде во светот. За тоа сведочат неодамнешните терористички напади во Франција, Данска, Нигерија, Турција и Мали, како и експлозивот, поради кој се урна рускиот ...

Последен поздрав: Семејствата ги погребуваат своите најблиски кои настрадаа во терористичките напади во Париз

Press24 - 23.11.2015

Семејствата во Франција започнаа да ги погребуваат своите најблиски кои се убиени во терористичките напади во Париз на 13 ноември. Од 130 жртви, 105 беа Французи на возраст од 23 до 41 година.

Сите терористички напади во последните 15 години

Факултети - 23.11.2015

Несомнено, терористичките напади во одредени делови од светот добиваат поголемо внимание отколку оние места кадешто за луѓето тероризмот е трагичен дел од секојдневието. Едно видео ги покажува сите терористички напади во кои биле убиени над 20 луѓе ...

Ненаучена лекција

Руска реч - 23.11.2015

Терористите од ИДИЛ изјавија дека петок, 13 ноември за Франција ќе биде новиот „11 септември“. „Терористичката интернационала“ веќе докажа дека може да изведе низа истовремени терористички напади во мегаполисите и на местата каде што масовно се ...

На испит западно-цивилизираниот одговор на терористичките закани

Капитал - 23.11.2015

Франција ја користи прогласената вонредна состојба што законски ѝ овозможува на полицијата да ги земе работите во свои раце, како што треба, по нападите во Париз. Но, можно ли е покажаната голема ранливост на европската безбедност да придонесе за ...

Овој видео запис ја покажува мапата на терористичките напади од 1980-та година, па сè до денес

Точка - 23.11.2015

Поттикнат од нападите во Париз, видео записот којшто се појави на YouTube мрежата покажува каде и кога терористите се нападнале во текот на изминатите 35 години. Графиката покажува како тероризмот се проширил од централна Европа и Блискиот исток, до ...

10-те најбогати терористички организации во светот

Бизнис Вести - 23.11.2015

“Исламска држава” го разбуди стравот на цела Европа. По нападите во Париз сите земји се на штрек. Како сепак терористите успеаја да го постигнат тоа? Одговорот е, со пари. Американското списание Forbes ги подреди 10-те најбогати терористички ...

Париски терористички фасади за кумановски политички рехабилитации

Кумановски м. - 23.11.2015

Пишува: Љубомир Костовски Настанот кој власта сакаше бргу да го заборави, по дебаклот што го доживеа со кумановските настани од 9 и од 10 мај годинава, во јавноста во земјава, ама особено меѓу соседите и, секако, во поширокиот простор, наеднаш, со ...

ЗАСТРАШУВАЧКО: Терористички напади во последните 35 години за само две минути!

Пулс24 - 23.11.2015

Терористичките напади на исламистичките и џихадистичките групи се сѐ позачестени. Експертите ја оценуваат Исламската држава како најмоќна и најопасна терористичка организација во историјата на човештвото.