TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ЛДП трибина - Владата да ги прифати критиките од Брисел

Телма - 14.11.2010

ЛДП организира отворена партиска панел дискусија за извештајот на Европската комисија. Наместо фалби за внатрешна употреба, Владата треба да ги прифати критиките од Брисел зашто во извештајот се ...

ЛДП бара сериозен пристап кон извештајот на ЕК

Форум - 14.11.2010

Раководството на опозиционата ЛДП денеска одржа панел дискусија посветена на годишниот извештај на Европската Комисија за Македонија, со намера да обрне внимание на сериозноста на извештајот Според ...

Сериозен пристап кон забелешките во Извештај на ЕK за Македонија бара ЛДП

Курир - 14.11.2010

ЛДП смета дека Македонија оваа година доби слаб извештај од ЕК, кој е опис на реалната ситуација на многу полиња во кои се наоѓа земјата, и бара да се обрне внимание на извештајот и на, како што ...

ЛДП бара сериозен пристап кон извештајот на ЕК

Макфакс - 14.11.2010

Раководството на опозиционата ЛДП денеска одржа панел дискусија посветена на годишниот извештај на Европската Комисија за Македонија, со намера да ..

Став - Извештајот реално ја скенира Владата

Време - 13.11.2010

Александар Даштевски На деветти ноември Европската комисија го објави Извештајот за напредокот на Македонија. Генерално, произлегува дека извештајот е позитивен, особено поради препораката за датум ...

Што вели ЕУ за ИТ прогресот во Македонија?

IT.mk - 12.11.2010

Новиот извештај на Европската комисија за напредокот на Македонија, објавен на 9 ноември 2010, го оценува релативно позитивно развојот на информатичката технологија во Македонија.

Бриселски марципан

Дневник - 12.11.2010

Извештајот е, се разбира, критичен за власта и за Владата, но е уништувачки за опозицијата; мислам за главната партија. Веќе со месеци целиот сериозен легитимитет си го црпеа на претпоставката дека ...

Трибина: Позитивен извештај, но и потврда за името како услов

Форум - 12.11.2010

Годишниот извештај на ЕК објективно ги прикажува состојбите во Македонија, но истовремено преку изјавите на европските претставници се потврди дека проблемот со името останува пречка за натамошните ...

’Павел Шатев’ - Трибина за извештајот на ЕК

Алсат-М - 12.11.2010

Европската Комисија ја фаворизира Грција во спорот со името наведувајќи го македонскиот јазик во последниот извештај како „државен“, оценија пратеници на ВМРО-ДПМНЕ и аналитичари на дебатата за ...

Трибина „ЕУ и Извештајот на ЕК за напредокот на Република Македонија во 2010“

МРТ - 12.11.2010

Македонија со повторното добивање на препораката за почнување преговори за членство во ЕУ, покажа дека е на добар пат и дека опстојува во исполнувањето на критериумите од Копенхаген.

Македонија бележи прогрес во полето на културата, се наведува во извештајот на ЕК

МРТ - 12.11.2010

Забележан е прогрес во полето на културата. Земјата континуирано продолжува да партиципира во програмата „Култура 2007-2013“ и програмата „Европа за граѓаните“, која е во надлежност на Минстерството ...

Трибина „ЕУ и Извештајот на ЕК за напредокот на Македонија во 2010“

Сител - 12.11.2010

Извештајот од Европката комисија е објективен и ја отсликува реалната слика во Македонија за интегративниот процес. Тоа покажува дека земјата е подготвена за отпочнување на преговорите за името.

Ивештајот на ЕК покажува напредок во областа на културата

Курир - 12.11.2010

Министерството за култура денеска во писмено соопштение го преводот на дел од Извештајот на Европската Комисија за 2010 година во кој е нотиран напредокот на Република Македонија во областа на ...

Трибина: Позитивен извештај, но и потврда за името како услов

Макфакс - 12.11.2010

Годишниот извештај на Европската Комисија објективно ги прикажува состојбите во Македонија, но истовремено преку изјавите на европските претставниц..

Трибина за ЕУ - Извештајот

Inpress - 12.11.2010

Скопје, 12. ноември 2010 (ИНПРЕС) Денеска напладне, во просториите на Младински културен центар (МКЦ), Институтот „Павел Шатев“ ќе одржи трибина на тема „Европка унија, Извештајот на Европската ...

Забележан е прогрес во полето на културата во Република Македонија

Inpress - 12.11.2010

Скопје, 12. ноември 2010 (ИНПРЕС) Забележан е прогрес во полето на културата. Земјата континуирано продолжува да партиципира во програмата „Култура 2007-2013“ и програмата „Европа за граѓаните“, која ...

ЕК го третира Косово како територија под ОН

Утрински - 11.11.2010

Приштина - Европската комисија во извештајот за напредокот на балканските држави изрази сериозна загриженост за ситуацијата на Косово, третирајќи го како територија под јурисдикција на Обединетите ...

Сами себе си аплаудираа

Утрински - 11.11.2010

Претежно благо, малку солено и умерено забиберено. Вака шефот на дипломатијата Антонио Милошоски реагираше на извештајот на Европската комисија за успехот на Македонија во остварувањето на реформите ...

Власта ги чита само пофалбите, опозицијата само критиките

Н.Македонија - 11.11.2010

Признание за постигнувањата во реформите или доказ дека една година сме тапкале во место? Опозицијата и власта како што е вообичаено со различен диоптер го прочита извештајот за напредокот на ...

Пофалби за напредокот на Хрватска во извештајот на ЕК

SETimes - 11.11.2010

Членството е на видик, но дали е хрватската јавност подготвена за тоа? Од Наташа Радиќ за Southeast European Times во Загреб -- /11/11/2010 Хрватска ги исполнува политичките критериуми за членството ...

ЕУ донесе заклучок за кандидатурата на Македонија

МК-Фондови - 11.11.2010

Европската комисија на 9 ноември 2010 година го усвои пакетот за проширување на Унијата. Постојат извештаи за секоја држава која има за цел да стане членка на ЕУ земјата.

СДУ: Беспредметно е да се дебатира дали Извештајот е позитивен или негативен

Нетпрес - 11.11.2010

Дебатата што ја наметнаа двете олигархиски структури за тоа дали Извештајот е 100 отсто позитивен или негативен е безпредметна и апсурдна и не оддалечува од суштината на самиот Извештај кој и самиот ...

СДУ: Европроцесот повторно стопиран

Курир - 11.11.2010

Во врска со актуелниот Извештај за напредокот на РМ во евроинтегративниот процес и ниското ниво на политичка комуникација која произлезе од двете најголеми партии ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ по Извештајот, ...

СДУ: Повторно стоп за европроцесот

eReporter - 11.11.2010

Во врска со актуелниот Извештај за напредокот на РМ во евроинтегративниот процес и ниското ниво на политичка комуникација која произлезе од двете најголеми партии ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ по Извештајот, ...

СДУ - Повторно СТОП за Европроцесот

Inpress - 11.11.2010

Скопје, 11. ноември 2010 (ИНПРЕС) Во врска со актуелниот Извештај за напредокот на РМ во евроинтегративниот процес и ниското ниво на политичка комуникација која произлезе од двете најголеми партии ...

Филе: Името останува есенцијален проблем за интеграција во ЕУ

А1 - 10.11.2010

Еврокомесарот за проширување Штефан Филе во ексклузивно интервју за А1 бара од земјата најмногу внимание да посвети на судството. Есенцијален проблем останува името.

За извештајот секој од свој агол

BBC - 10.11.2010

Годишниот извештај за Македонија што Европската Комисија го објави вчера, денеска беше презентиран во Собранието и во Врховниот суд.

Плусови и минуси за кандидатите за ЕУ

Deutsche Welle - 10.11.2010

Пофалби и критики добија од Европската комисија земјите-кандидати и аспиранти за членство во Европската унија. Какви се реакциите по објавување на извештајот за напредок во 2010 година? Ова со ...

Македонија - Европа оцени дека чекориме в место

Време - 10.11.2010

Диана Младеновска Игор Чавески Делумен или незначителен напредок за повеќето области, за разлика од ланскиот „значителен“, е констатацијата во годинашниот извештај на Европската комисија за ...

Партизацијата ја намалила безработицата

Утрински - 10.11.2010

Еврокомесарот за проширување, Штефан Филе, го презентираше вчера извештајот на Европската комисија за прогресот на Македонија.

СДСМ: „Успех за Македонија е добивање датум за преговори“

Телма - 10.11.2010

СДСМ ја поздравува одлуката на Европската комисија за препорака за почнување преговори и покрај сите критики и нотираниот сериозен застој во реформите, информира денеска на прес-конференција ...

Демократијата на стаклени нозе

Дневник - 10.11.2010

БРИСЕЛ ГО ОБЈАВИ ИЗВЕШТАЈОТ ЗА МАКЕДОНИЈА Препораката за преговори за членство со ЕУ останува, но загрижува многу лошата оценка за судството при што директно се спомнати нападите од министерот за ...

ЕК констатира прогрес во реформите, но и области каде е потребна дополнителна работа

Идивиди - 10.11.2010

Брисел, 9 ноември 2010 (МИА) - Македонија продолжува со задоволително исполнување на политичките критериуми. Комисијата ги нагласува своите препораки дека преговорите за пристапување кон ЕУ треба да ...

Извештајот избалансиран: и критики и прогрес

Н.Македонија - 10.11.2010

Се констатира дека владината коалиција е стабилна, но влијание на неа имал недоволниот дијалог, кој направил поделба во меѓуетничките односи, како воведувањето на учење на државниот јазик од прво ...

Владината економска политика е неодржлива

Н.Македонија - 10.11.2010

Во извештајот на ЕУ се констатира дека Владата ги зголемувала социјалните трансфери и субвенциите за сметка на капиталните инвестиции, што имало негативно влијание врз квалитетот на јавната ...

Власта не сака да го види Извештајот

Шпиц - 10.11.2010

За да ја избегне дебата за слабостите во Извештајот на ЕУ и за тоа колку не си ја сработила работата, владата деновиве прави обид да не дискредитира со лажни обвиненија, велат од невладината ...

Од Брисел два минус

Шпиц - 10.11.2010

Европската комисија ја повторува препораката за почеток на преговорите за членство во Европската унија, но нема датум, а извештајот е полн со критики за многу области.

Груевски одби датум во 2006 поради Александар Македонски?

Шпиц - 10.11.2010

Дали владата предводена од Никола Груевски се откажала од датум за преговори со Европската унија (ЕУ) за време на финското претседателство кон крајот на 2006 година, чекајќи ги Германија и Словенија, ...

Европската Комисија ја потврди препораката за почеток на преговори за членство со Република Македонија

Алфа - 10.11.2010

Европската комисија го објави редовниот годишен Извештај за напредокот на Република Македонија во процесот на пристапување во ЕУ, за 2010 година, како составен дел на Стратегијата за проширувањето и ...

Иако ги исполнуваме политичките критериуми името мора да го решиме ако сакаме влез во ЕУ

Алфа - 10.11.2010

Администрацијата, судството, борбата со корупција, сиромаштијата, се најкритикуваните поглавја во годинешниот извештај од Европската Комисија.

СДСМ: Терминот „македонски“ не се споменува веќе четири години наназад

Форум - 10.11.2010

Последен пат терминот „македонски“ во извештај на ЕК беше споменат во 2005-та, што е индиректен доказ дека милионски проекти како Скопје 2014-та не и помагаат на европската интеграција на земјата, ...

Приштина:Дебата за извештајот на ЕК за Косово

Алсат-М - 10.11.2010

Власта и опизицијата во Косово се судрија за последниот извештај на Европската Комисија. За владините претставници, има значајни постигнувања во многу области во споредба со извештајот од пред една ...

Партиите со различни оценки за извештајот на ЕК

Алсат-М - 10.11.2010

Извештајот на ЕК денес беше коментиран различно, дури дијаметрално спротивно од политичките партии без разлика дали се работи за мнозинството или опозицијата.

Јанкуловска: Позитивни оценки за работата на МВР

Дневник - 10.11.2010

Во Европскиот извештај, единствено кај Македонија е нотиран добар напредок и во борбата против тероризмот, а земјава има најдобри резултати, споредбено со оние на Хрватска и на Турција, во однос на ...

Останува препораката за преговори, решавањето на името е од суштинска важност

МРТ - 10.11.2010

Македонија продолжува со задоволително исполнување на политичките критериуми. Комисијата ги нагласува своите препораки дека преговорите за пристапување кон ЕУ треба да се отворат.

ЕК ја потврди препораката за почеток на преговори за членство со Р. Македонија

Кирилица - 10.11.2010

Европската комисија го објави редовниот годишен Извештај за напредокот на Република Македонија во процесот на пристапување во ЕУ, за 2010 година, како составен дел на Стратегијата за проширувањето и ...

ЕК го третира Косово како територија под јурисдикција на ОН

Кирилица - 10.11.2010

Европската комисија во извештајот за напредокот на балканските држави изрази сериозна загриженост за ситуацијата на Косово, третирајќи го како територија под јурисдикција на Обединетите нации, објави ...

Европската Комисија ја потврди препораката за почеток на преговори за членство со Република Македони

МРТ - 10.11.2010

10 ноември 2010 Европската комисија го објави редовниот годишен Извештај за напредокот на Република Македонија во процесот на пристапување во ЕУ, за 2010 година, како составен дел на Стратегијата за ...

ЕК го третира Косово како територија под јурисдикција на Обединетите нации

МРТ - 10.11.2010

Европската комисија во извештајот за напредокот на балканските држави изрази сериозна загриженост за ситуацијата на Косово, третирајќи го како територија под јурисдикција на Обединетите нации, објави ...

Партиски реакции за Извештајот на ЕК за Македонија

Сител - 10.11.2010

Сите критики и препораки од лани се исти, но има и нови, како што се уназадување на позицијата на уставниот суд, слободата на медиумите и партизација на јавната администрација.

Реакции на МВР и Министерството за правда на Извештајот на ЕК

Сител - 10.11.2010

Во извештајот на ЕК за напредокот на Република Македонија се забележани позитивни оценки во сите области од поглавјето 24 посветено на безбедноста, правдата и слободата, и други делови кои имаат ...

За ЕУ, Косово е територија на ОН!

Вечер Прес - 10.11.2010

Европската комисија во Извештајот за напредокот на балканските држави изрази сериозна загриженост за ситуацијата на Косово, третирајќи го како територија под јуриздикција на Обединетите нации, пишува ...

СДСМ: Извештајот е полош од ланскиот

eReporter - 10.11.2010

ЕК вчера го објави извештајот за прогресот што РМ го направи изминатава година. Извештајот го нотира изодениот пат на државата на полето на реформите во периодот септември 2009 – октомври 2010.

За Европската Комисија, Косово е под управа на ООН

Курир - 10.11.2010

Косовскиот весник „Коха диторе“ во денешниот број објави дека Европската комисија во извештајот за напредокот на балканските држави изразила сериозна загриженост за ситуацијата на Косово, третирајќи ...

Јанкулоска: Забележан е напредок во сите области

Нетпрес - 10.11.2010

Европската комисија забележа напредок во сите области кои се однесуваат на работата на Министерството за внатрешни работи, вели министерката Гордана Јанкулоска “Забележаниот напредок во сите области ...

Полициските реформи во Македонија подобри од Хрватска и Турција

Курир - 10.11.2010

Министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска на денешната прес-конференција посочи на напредокот истакнат во овогодинешниот Извештај на Европската комисија, во рамките на поглавјето 24 ...

СДСМ ја поздравува одлуката на ЕК за започнување на преговорите

Курир - 10.11.2010

Потпретседателот на СДСМ Гордан Георгиев, денес изјави дека СДСМ ја поздравува одлуката на Европската комисија за препорака за почнување преговори за членство на Македонија во Европската Унија.

СДСМ - Извештајот е полош од ланскиот извештај и предупредува на сериозни заостанувања на реформите

Inpress - 10.11.2010

Скопје, 10. ноември 2010 (ИНПРЕС) ЕК вчера го објави извештајот за прогресот што РМ го направи изминатава година. Извештајот го нотира изодениот пат на државата на полето на реформите во периодот ...

Јанкуловска - Македонија е на добар пат во поглавјето за безбедноста, правдата и слободата

Inpress - 10.11.2010

Скопје, 10. ноември 2010 (ИНПРЕС) По вчерашниот извештај на Европската комисија, МВР денеска го соопшти ставот во однос на оценките искажани во поглавјето 24, посветено на безбедноста, правдата и ...

Критики за судството, администрацијата, корупцијата

А1 - 09.11.2010

Судството, администрацијата, борбата со корупција, сиромаштијата, овие точки остануваат најжешки во новиот извештај за напредок на ЕК.

Европската комисија за Македонија

BBC - 09.11.2010

Европската комисија попладнево ќе го објави Извештајот за напредокот на Република Македонија и на другите земји од западниот Балкан, кандидати за членство во ЕУ за 2010 година.

Фуере: Граѓаните очекуваат да ја слушнат реалноста

BBC - 09.11.2010

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, денеска го повика евроамбасадотот Ерван Фуере да појасни зошто во извештајот на Европската комисија за напредокот на Македонија кон ...

Македонија очекува потврда на препораката за преговори

Deutsche Welle - 09.11.2010

Земјите кандидати за членство во ЕУ денеска го чекаат најновиот извештај на Еврокомисијата за нивниот напредок во интегративниот процес.

ЕК ќе го објави извештајот за напредокот на Македонија кон ЕУ

Р.С.Европа - 09.11.2010

Европската Комисија, денеска попладне ќе го објави Извештајот за напредокот на Македонија и на другите земји кандидати и аспиранти за членство во ЕУ за 2010 година .Денеска ќе се знае до каде е ...

(Не)Критичен извештај од ЕК?

Р.С.Европа - 09.11.2010

ЕК денеска го објавува извештајот за Македонија. Според експертите, критиките треба да се сватат како поттик за напредок и спроведување на реформите.

Македонија - Задушувањето на говорот, главна забелешка

Време - 09.11.2010

Европската комисија денеска ќе го објави извештајот за напредокот на земјава во 2010 година, кој, според најавите од Брисел и очекувањата на македонските власти, генерално ќе биде позитивен и ќе го ...

Судството и борбата со корупција главни забелешки во Извештајот

Р.С.Европа - 09.11.2010

Македонија остварила напредок во исполнувањето на политичките критериуми во процесот на евроинтеграција на земјата, но заостанува во спроведувањето на реформите во судството и борбата против ...

Филе - Името, па преговори

Р.С.Европа - 09.11.2010

За Македонија да ги почне преговорите за членство во ЕУ потребно е да се најде решение за името, изјави еврокомерасот Штефан Филе објавувајќи го извештајот на ЕК.

Груевски ќе влече поуки од критиките на ЕУ

Утрински - 09.11.2010

Премиерот Никола Груевски очекува во извештајот на Европската комисија за напредокот на Македонија да се потврди препораката за почеток на преговори.

ЕК ќе го објави извештајот за напредокот на Македонија во 2010

Идивиди - 09.11.2010

Брисел, 9 ноември 2010 (МИА) - Европската комисија денеска ќе го објави извештајот за напредокот на Република Македонија во 2010 година.

ЕК го објавува извештајот за Македонија

Форум - 09.11.2010

Годишниот редовен извештај за напредокот на Македонија, како држава кандидат за членство во Унијата, ќе биде објавен денеска од страна на Европската комисија во Брисел И покрај некои најави дека во ...

Зошто ВМРО-ДПМНЕ одби датум за преговори со ЕУ во 2006 година?

Шпиц - 09.11.2010

Во рамките на владината хајка против неистомислениците, ВМРО-ДПМНЕ вчера удри и врз Македонскиот центар за европско образование (МЦЕО) на Лидија Димова, обвинувајќи дека станува збор за квази ...

МЦЕО: Поголемиот дел од нашите финансии доаѓаат од ФИООМ

Алфа - 09.11.2010

Извршниот директор на Македонскиот Центар за европско образование (МЦЕО), Лидија Димова, изјави дека поголемиот дел од финансиите на оваа невладина организација доаѓаат од Фондација Институт Отворено ...

Владата јавно да дебатира за извештајот на ЕК

Алфа - 09.11.2010

Извештајот на Европската Комисија за Македонија мора јавно да се дебатира независно од забелешките- побара Македонскиот Центар за Европско Образование.

ЕК: Останува препораката за преговори, решавањето на името е од суштинска важност

Форум - 09.11.2010

Европската Комисија ја задржа препораката за почеток на пристапни преговори на Македонија со ЕУ, соопшти во Брисел еврокомесарот за проширување Штефан Фуле, Притоа еврокомесарот Штефан фуле повтори ...

ЕК:Останува препораката за преговори, решавањето на името е од суштинска важност

Алсат-М - 09.11.2010

Европската Комисија, Македонија ја стави меѓу „проблематичните“ земји во Балканот. Во „Пакетот за проширување“ кој денес официјално беше објавен во Брисел каде се вклучуваат стратегијата за ...

ЕК: Поголеми напори во судството, администрацијата и слободата на изразување

Форум - 09.11.2010

Европската Комисија во годишниот извештај за напредокот на Македонија констатира задоволително исполнување на политичките критериуми од страна на земјата и бара дополнителни напори во однос на ...

ЕК: Македонија задоволително ги исполнува политичките критериуми

Канал5 - 09.11.2010

Македонија задоволително ги исполнува политичките критериуми, вака Европската комисија ја оценува земјава, за сработеното од средината на септември минатата година до октомври оваа година, во ...

ЕК ќе го објави извештајот за напредокот на Македонија во 2010

МРТ - 09.11.2010

Европската комисија дденеска ќе го објави извештајот за напредокот на Република Македонија во 2010 година. Според најавите од Брисел и очекувањата на македонските власти, извештајот генерално ќе биде ...

МЦЕО: Забелешките од извештајот да се решаваат со дебати

Канал5 - 09.11.2010

Забелешките во извештајот на Европската комисија треба да се решаваат со дебати. И со различни, но аргументирани ставови. Потребен е акционен план за решавање на проблемите.

ЕК го објавува извештајот за напредокот на Македонија во 2010

Сител - 09.11.2010

Македонија бележи задоволителен напредок во исполнување на политичките критериуми. Препораката за почеток на преговорите останува и во овој извештај на Европската Комисија, иако како клучен елемент ...

Недостига јавна дебата по објавувањето на Извештајот од ЕК

МРТ - 09.11.2010

Македонскиот центар за европско образование - МЦЕО смета дека по секој Извештај за напредокот на Република Македонија што го објавува Европската Комисија недостига јавна дебата која ќе ги вклучи сите ...

Извештај од ЕК: Решавањето на името е од суштинска важност

Кирилица - 09.11.2010

Македонија продолжува задоволително да ги исполнува политичките критериуми. По значајните реформи во 2009 година, забележан е натамошен прогрес, иако со нееднакво темпо, стои во Извештајот на ЕК за ...

Филе: Останува препораката за преговори, решавањето на името е од суштинска важност

Сител - 09.11.2010

Македонија продолжува со задоволително исполнување на политичките критериуми. Комисијата ги нагласува своите препораки дека преговорите за пристапување кон ЕУ треба да се отворат.

Груевски за Извештајот: Има критики, но доминираат пофалбите

Канал5 - 09.11.2010

Минатата година првпат како држава добивме позитивен извештај и препорака за преговори, што значи дека Брисел за првпат оцени дека Македонија ги исполнува критериумите за членство во ЕУ.

Филе ги презентираше извештаите за балканските земји

Сител - 09.11.2010

Црна Гора доби статус на држава кандидат за членство во ЕУ Црна Гора доби статус на држава-кандидат за членство во Европската унија, изјави на прес конференција во Брисел, еврокомесарот за ...

Позитивна оценка за Македонија, името останува пречка за преговори со ЕУ

Вечер Прес - 09.11.2010

Едногласно мислење на Европската комисија е дека земјава ќе ги почне преговорите со ЕУ откако ќе најде заедничко прифатливо решение за спорот со Грција околу името, изјави Штефан Филе, еврокомесар за ...

Македонија во исчекување на извештајот на ЕК

Нетпрес - 09.11.2010

Европската Комисија денеска попладне треба да го објави годинешниот извештај за тоа како Македонија напредувала во реформскиот процес на патот кон Европската Унија.

ЕК ќе го објави извештајот за напредокот на Македонија во 2010 година

МК-Фондови - 09.11.2010

Според извештаите од Брисел и очекувања на македонските власти, во целина извештајот ќе биде позитивен нагласувајќи го напредокот на земјата и посочувајќи ги слабостите.

МЦЕО: Очекуваме покритичен извештај од ЕК

Нетпрес - 09.11.2010

Поради некои мерки на владата, економијата ќе биде на тапет во годишениот извештај на Европската комисија за напредокот на Македонија, ваквите се очекувањата на Македонскиот центар за европско ...

МЦЕО бара отворање дебата за Европскиот извештај

Курир - 09.11.2010

Македонискиот центар за европско образование (МЦЕО) по повод извештајот на Европската Комисија кој ќе биде објавен денеска, повика на отворање јавна дебата за забелешките кои ќе бидат наведени во ...

МЦЕО – Владата знаела за "Надеж’ уште во 2009

eReporter - 09.11.2010

Повод за ова обраќање е Извештајот на ЕК за напредокот на Република Македонија во 2010 година кој се објавува денеска. Извештајот за напредокот е производ на објективна анализа и следење на ...

ЕК ќе ја потврди препораката за почеток на преговорите со ЕУ

Курир - 09.11.2010

Курир од дипломатски извори дознава дека Европската комисија денеска ќе ја потврди препораката за почеток на преговорите на Македонија со ЕУ и ќе го верификува напредокот во реформите на Република ...

Европската Комисија го објавува извештајот за напредокот на Македонија

Курир - 09.11.2010

Првичните информации за делови од извештајот, посочуваат дека Комисијата позитивно ја оценува регионалната соработка. Македонија е активен актер во регионалната соработка.Ппозитивно се оценуваат и ...

ЕК: Македонија напредуваше, но и назадуваше во некои области

Нетпрес - 09.11.2010

Напредок во политичите критериуми, но заостанување во спроведување на реформите во судството и борбата против корупција, ова се основните забелешки на Европската Комисија во извештајот што денеска го ...

Препораката за преговори останува, решавањето на името е од суштинска важност

Курир - 09.11.2010

Еврокомесарот за проширување Штефан Филе попладнево на прес – конференција во Брисел го објави Извештајот на ЕК за напредокот на Македонија за 2010 година.

ЕК за земјите од регионов

Курир - 09.11.2010

Црна Гора доби статус на држава-кандидат за членство во Европската унија, изјави на прес конференција во Брисел, еврокомесарот за проширување Штефан Филе.

ЕК го објавува извештајот за Македонија

Макфакс - 09.11.2010

Годишниот редовен извештај за напредокот на Македонија, како држава кандидат за членство во Унијата, ќе биде објавен денеска од страна на Европска...

МЦЕО: Поголемиот дел од нашите финансии доаѓаат од ФИООМ

Макфакс - 09.11.2010

Извршниот директор на Македонскиот Центар за европско образование (МЦЕО), Лидија Димова, изјави дека поголемиот дел од финансиите на оваа невладина...

ВМРО-ДПМНЕ: МЦЕО исполнува партиска, а не европска агенда

Макфакс - 09.11.2010

Владејачката партија ВМРО-ДПМНЕ денеска повторно обвини дека невладината организација Македонски Центар за европско образование (МЦЕО) исполнува па...

МЦЕО - Задолжителна е дебата за забелешките од Извештајот на напредок

Inpress - 09.11.2010

Скопје, 9. ноември 2010 (ИНПРЕС) Извештајот за напредокот е производ на објективна анализа и следење на реформските процеси на државата, се разбира доколку напредок е постигнат во одделните подрачја.

Филе - Препораката останува, прашањето со името мора да се реши

Inpress - 09.11.2010

Брисел, 9. ноември 2010 (ИНПРЕС) Македонија продолжува задоволително да ги исполнува политичките критериуми. По значајните реформи во 2009 година, забележан е натамошен прогрес, иако со нееднакво ...

Македонија пред затегнување на визната либерализација

А1 - 08.11.2010

Реформите во 2010 во Македонија се одвиваат со нееднакво темпо, констатира годинава Европската Комисија во својот извештај за напредокот на Македонија до кој дојде Дојче Веле.

Позитивен или негативен извештај?

Р.С.Европа - 08.11.2010

Каков ќе биде извештајот на ЕК? Едно е сигурно, велат експертите, без решение за името, нема почеток на преговорите. Проблемот со името меѓу Македонија и Грција е единствената пречка која го кочи ...

Груевски очекува реален извештај

Р.С.Европа - 08.11.2010

Премиерот Никола Груевски денеска изјави дека очекува извештајот на Европската комисија за напредокот на Македонија реално да го рефлектира сработеното и да се потврди ланската препорака за старт на ...

ЕК утре ќе ги објави извештаите за земјите кандидати

Телма - 08.11.2010

Европската комисија, во својот годишен извештај за напредокот на државите што бараат членство во Европската унија, ја пофали Србија заради подобрувањето на односите со Приштина, но ја повика да вложи ...

Уште една гратис година за Македонија

Утрински - 08.11.2010

Европската комисија годинава ни ја прекина главната забава - уште пред да излезе го најави како позитивен извештајот што утре ќе биде објавен во Брисел за прогресот на Македонија.

Година на тапкање во место

Дневник - 08.11.2010

ЕКОНОМСКИТЕ ПАРАМЕТРИ ВО ИЗВЕШТАЈОТ НА ЕВРОПСКАТА КОМИСИЈА Годинашниот извештај на ЕК за напредокот на земјава кон ЕУ, во однос на исполнувањето на економските критериуми, е скоро ист со извештајот ...

Добар или лош

Дневник - 08.11.2010

Утре попладне стасува тазе извештај од Брисел за нашите реформски достигнувања на патот кон ЕУ. Добар или лош? Позитивен или негативен? Не се сомневам дека партиските наддавања на оваа тема ќе почнат ...

Европската комисија утре ќе ги соопшти своите ставови за земјите кандидати за членство во ЕУ

Алфа - 08.11.2010

Европската комисија, во својот годишен извештај за напредокот на државите што бараат членство во Европската унија, ја пофали Србија заради подобрувањето на односите со Приштина, но ја повика да вложи ...

ЕК ќе го објави извештајот за напредокот на Македонија во 2010

Алфа - 09.11.2010

Европската комисија дденеска ќе го објави извештајот за напредокот на Република Македонија во 2010 година. Според најавите од Брисел и очекувањата на македонските власти, извештајот генерално ќе биде ...

ЕК ќе го објави извештајот за напредокот на Македонија во 2010

Алсат-М - 09.11.2010

Европската комисија дденеска ќе го објави извештајот за напредокот на Република Македонија во 2010 година. Според најавите од Брисел и очекувањата на македонските власти, извештајот генерално ќе биде ...

Груевски: Очекувам да се потврди препораката од ЕК за почеток на преговорите

Форум - 08.11.2010

Премиерот Никола Груевски во пресрет на утрешниот извештај на Европската комисија за Македонија, очекува да се потврди препораката од Европската комисија за почеток на преговорите на Македонија со ЕУ ...

Груевски оптимист за извештајот од ЕК

Алсат-М - 08.11.2010

Ден пред објавувањето на извештајот на Европската комисија, премиерот Груевски очекува во него да види рефлексија на сработеното во изминатата година.

ЕК утре ќе ги соопшти ставовите за земјите кандидати за членство во ЕУ

Кирилица - 08.11.2010

Европската комисија, во својот годишен извештај за напредокот на државите што бараат членство во Европската унија, ја пофали Србија заради подобрувањето на односите со Приштина, но ја повика да вложи ...

ЕК ќе го објави извештајот за напредокот на Македонија во 2010

Сител - 09.11.2010

Европската комисија дденеска ќе го објави извештајот за напредокот на Република Македонија во 2010 година. Според најавите од Брисел и очекувањата на македонските власти, извештајот генерално ќе биде ...

Македонија денес го чека извештајот од ЕК

Кирилица - 09.11.2010

Европската комисија денеска ќе го објави извештајот за напредокот на Република Македонија во 2010 година. Според најавите од Брисел и очекувањата на македонските власти, извештајот генерално ќе биде ...

Груевски: Очекувам реален извештај

Кирилица - 08.11.2010

Премиерот Никола Груевски очекува извештајот на Европската комисија за напредокот на Македонија во 2010. реално да го рефлектира сработеното и да се потврди ланската препорака за старт на преговорите ...

Европската комисија ќе го објави годишниот извештај за напредокот на државите аспиранти за членство

МРТ - 09.11.2010

Европската комисија денеска ќе го објави својот годишен извештај за напредокот на државите аспирантиза членство во Европската унија.

Груевски очекува уште една препорака за преговори со ЕУ

Сител - 08.11.2010

Владата очекува повторување на препораката за почеток на преговори со Европската Унија во утрешниот извештај на Европската Комисија.

Груевски очекува уште една позитивна препорака од ЕК

Канал5 - 08.11.2010

Во пресрет на извештајот Европската комисија за напредокот на Македонија во 2010 премиеорт Груевски очекува во него реално да се рефлектира сработеното и да се потврди ланската препорака за старт на ...

Останува препораката за старт на преговорите со ЕУ

Вечер Прес - 08.11.2010

Европската комисија денеска ќе го објави Извештајот за напредокот на Македонија, во кој се очекува потврдување на ланската препорака за отворање на пристапните преговори со ЕУ.

„Влада ДООЕЛ“: 92,3 отсто потфрлување во реформите

Окно - 08.11.2010

Претставен седмиот извештај на ФИООМ и МЦЕО – „Влада ДООЕЛ“: 92,3 отсто потфрлување во реформите Фондацијата Институт отворено општество Македонија (ФИООМ) и Македонскиот центар за европско ...

ЕК утре ќе го соопшти напредокот на земјите кандидати за членство во ЕУ

Курир - 08.11.2010

Во својот годишен извештај за напредокот на државите што бараат членство во Европската унија, Европската комисија ја пофали Србија заради подобрувањето на односите со Приштина, но ја повика да вложи ...

Се очекува генерално позитивен извештај за напредокот на Македонија

Курир - 09.11.2010

Денес ќе биде објавен извештајот за напредокот на Македонија во 2010 година, од страна на Европската комисија. Се очекува извештајот да биде генерално позитивен.

Груевски очекува реален извештај од ЕК и потврда на препораката за преговори

Нетпрес - 08.11.2010

Премиерот Никола Груевски пред утрешното објавување на извештајот на Европската комисија за Македонија очекува дека тоа ќе биде реален показател за тоа што е досега сработено и валоризација на ...

Груевски: Очекувам потврда на препораката за преговорите со ЕУ

Курир - 08.11.2010

Премиерот Никола Груевски очекува новиот извештај на Европската Комисија за напредокот на Македонија во реформскиот процес да даде оценка која ќе содејствува на вложените напори во изминатиот период ...

Груевски: Очекувам да се потврди препораката од ЕК за почеток на преговорите

Макфакс - 08.11.2010

Премиерот Никола Груевски во пресрет на утрешниот извештај на Европската комисија за Македонија, очекува да се потврди препораката од Европската ко...

ЕК денеска ќе го објави извештајот за напредокот на Република Македонија

Inpress - 09.11.2010

Брисел, 8. ноември 2010 (ИНПРЕС) Реформите имаат „непостојано темпо“, има прогрес во функционирањето на јавната администрација, но потребни се значајни идни чекори за да се осигура нејзината ...