TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Израел ги прекина односите со палестинската Влада

А1 - 09.04.2006

Израелскиот Кабинет за безбедност денеска препорача формален прекин на сите врски со новата палестинска Влада, предводена од радикалното Исламско движење на отпорот (ХАМАС), јави кинеската агенција Ксинхуа. „Израел ќе ги прекине сите контакти со палестинската Влада предводена од ХАМАС, која ја ...

Газа:Хамас негира дека складира оружје во Јордан

Макфакс - 09.04.2006

Газа Хамас го отфрли обвинувањето на Јордан дека складира оружје на негова територија и изрази жалење за одлуката на Аман да ја откаже посетата на палестинскиот министер за надворешни работи. “Овие обвинувања се лажни и контрадикторни со ставот на Хамас да не се меша во внатрешните работи на друга ...

Двајца палестински милитанти загинаа при израелски напад во Газа

А1 - 08.04.2006

Двајца палестински милитанти загинаа денеска во градот Газа, кога автомобилот со кој патувале бил погоден од израелска ракета, јави кинеската агенција Ксинхуа. Како што пренесува МИА, убиените биле припадници на радикалната група „Бригади на мачениците од Ал Акса“, милитантно крило на Движењето за ...

Израелците и Палестинците разменија бомби и проектили

Време - 08.04.2006

НОВИ НАПАДИ ВО ПОЈАСОТ ГАЗА Израелската војска во северниот дел на појасот Газа извршила три воздушни напади со проектили против цели на палестинските терористички групи Исламски џихад и Маченичките бригади на Ал акса, јави новинската агенција АФП.

Нема европски пари за Хамас

Утрински - 08.04.2006

ЕК ја сопре помошта за Палестинците БРИСЕЛ - Европската комисија вчера потврди дека привремено ги сопира исплатите на помош за палестинската влада предводена од Хамас до донесувањето одлука што треба да се случи следната недела од страна на ЕУ министрите за надворешни работи за идна помош.

ЕУ ги секна парите за Палестина

Вест - 08.04.2006

БРИСЕЛ, 8 април (Ројтерс) - Еврокомисијата вчера соопшти дека ја прекина исплатата на финансиска помош за палестинската влада предводена од Хамас зашто новиот кабинет не го признава правото на Израел да постои и не се откажува од насилството.

Норвешката влада ќе се сретне со делегација на Хамас

Макфакс - 08.04.2006

Осло Норвешката влада соопшти дека е подготвена да се сретне со претставници на палестинското движење Хамас следниот месец, и покрај тоа што многу земји ја критикуваат оваа радикална организација оти не го признава Израел. “Владата верува во дијалог, вклучително и со групи со чие однесување не се ...

Израелските власти нема да преземат воени дејствија против Хамас

Макфакс - 08.04.2006

Ерусалим Израелската влада реши да ја смета за одговорна Палестинската автономија за вчерашниот напад во Тел Авив, но нема да преземе воени дејствија против владата на Хамас, изјави политички извор. “Премиерот Ехуд Олмерт донесе одлука да го ограничи израелскиот одговор во оваа фаза“, дополнува ...

Во израелски воздушен напад убиени двајца палестински активисти

Макфакс - 08.04.2006

Газа Двајца членови на вооружената група Бригадите на мачениците на Ал-Акса се убиени, денеска во израелски воздушен напад на нивниот автомобил во источниот дел на градот Газа. Во нападот се ранети четири лица, соопштија болнички, како и извори од вооружената група.

Хамас предложи примирје

Вечер Прес - 08.04.2006

Палестинското радикално движење Хамас му предложи на Изреал постојано примирје во замена за гаранции дека израелската армија нема да ги напаѓа палестинските екстремисти на Западниот брег и во Појасот Газа, пишува вчера весникот "Ааерец".

Израел го одбил понуденото примирје на Хамас

А1 - 07.04.2006

Исламистичкото движење Хамас му предложил на Израел обостран прекин на огнот, пишува денеска израелскиот дневен весник „Хаарец“. Според весникот, Хамас предлага прекин на огнот на својот вооружен огранок, како и на другите групи, а Израел за возврат да се воздржи од воени операции на Западниот брег ...

“Ааерец”: Хамас му предложи примирје на Израел

Канал5 - 07.04.2006

Палестинското радикално движење Хамас му предложи на Израел постојано примирје во замена за гаранции дека израелската армија нема да ги напаѓа палестинските екстремисти на Западниот брег и во Појасот Газа, пишува денеска весникот “Ааерец”.

Уапсен, па ослободен палестински министер

Време - 07.04.2006

ВО ЕРУСАЛИМ Израелските безбедносни сили вчера во Ерусалим го уапсиле палестинскиот министер за ерусалимски прашања Калед Абу Арафех. Министерот бил ослободен по неколку часа јави новинската агенција АФП. Абу Арафех, кој е еден од 24-те министри на новиот палестински владин кабинет предводен од ...

Израелците уапсија палестински министер

Утрински - 07.04.2006

Израел ја предизвикува новата палестинска влада Абу Арафа бил притворен, бидејќи како жител на арапскиот источен Ерусалим му е забрането од страна на Израел да влегува во области во Западниот Брег ГАЗА - Израелските безбедносни сили вчера уапсија член на новиот палестински кабинет предводен од ...

ЕУ тактизира во поглед на односите со Хамас

Утрински - 07.04.2006

За да избегне прекин на соработка со палестинската влада Целта на ЕУ е да ги зачува и да продолжи со демократското функционирање и развој на институциите на палестинските власти БРИСЕЛ - Европската унија е подготвена да игра навреме и да избегне моментален прекин на целата соработка со ...

Парична помош за Хамас

Макфакс - 07.04.2006

Катар Катар објави денеска дека со 50 милиони долари ќе и помогне на палестинската влада, раководена од радикалната група ХАМАС. Ваквата одлука следи, откако претходно Европската унија и САД објавија дека ќе ги прекинат финансиските фондови за палестинските власти, затоа што ХАМАС не се откажува од ...

Хамас ја повика ЕК да не ја сопира помошта

Макфакс - 07.04.2006

Ерусалим Палестинската радикална организација Хамас ја повика Европската комисија да не ја сопира помошта за палестинската автономија, оти тоа би било “колективна казна за палестинскиот народ“. “Ги повикуваме Европејците да го применат јазикот на дијалог без претходни услови.

Убиен Палестинец во израелски воздушен напад

Макфакс - 07.04.2006

Ерусалим Еден Палестинец е убиен во воздушниот напад што го извршија израелски воени авиони, соопшти денеска извор од палестинските безбедносни сили. Според истиот извор, израелски авион истрелал ракета врз автомобил што бил полн со ракети.

Абаз ја повика ЕУ да продолжи да дава помош за Палестинците

Макфакс - 07.04.2006

Хелсинки Палестинскиот лидер Махмуд Абаз ја повика денеска Европската унија да продолжи со пружањето финансиска помош на Палестинците “на начин што и одговара“. “Европската унија е важен донатор на палестинците. На палестинскиот народ му е потребна оваа помош и она треба да продолжи да се дава на ...

Донаторска средба за Палестина

Макфакс - 07.04.2006

Лондон Состанок на земји донатори ќе се одржи денеска во Лондон во обид да се пронајдат начини за помош на палестинскиот народ, и покрај бојкотот на владата на Хамас. Британското Министерство за меѓународен развој соопшти дека неформалниот состанок го организира Канада, не наведувајќи кои се земји ...

„Хаарец“: Хамас предложил обострано примирје – Израел одбил

Макфакс - 07.04.2006

Ерусалим Исламистичкото движење Хамас му предложил на Израел обостран прекин на огнот, пишува денеска израелскиот дневен весник “Хаарец“. Според весникот, Хамас предлага прекин на огнот на својот вооружен огранок, како и на другите групи, а Израел за возврат да се воздржи од воени операции на ...

Абас ја презеде контролата врз граничните премини

А1 - 06.04.2006

Палестинскиот претседател Махмуд Абас ја презеде безбедносната контрола врз граничните премини во појасот Газа, што новата Влада на Хамас го окарактеризира како нарушување на договорот за поделба на власта. Хамас, кој на јануарските избори ја победи партијата Фатах на Абас, побара од Абас ...

Израелски граничари притвориле палестински министер

А1 - 06.04.2006

Израелската гранична полиција денеска го притвори палестинскиот министер задолжен за ерусалимски прашања Калед Абу Арфа, додека возел кон Азарија, соопштија официјални претставници на Хамас и додадоа дека е притворен и неговиот телохранител.

Хамас го призна Израел, меѓу редови во писмо

Дневник - 06.04.2006

Новиот шеф на палестинската дипломатија од редовите на Хамас, во писмо до генералниот секретар на Обединетите нации индиректно го признал Израел. Така барем тврди канцеларијата на Кофи Анан во седиштето на ОН во Њујорк. Махмуд Захар, еден од лидерите на Хамас, вели дека таквата констатација била ...

Прва седница на новата палестинска влада во Газа

Вест - 06.04.2006

Газа, 6 април - Новата палестинска Влада вчера ја одржа првата седница во Газа, а некои од министрите учествуваа во работата на Кабинетот преку видео-линк од Рамалах на Западниот брег затоа што израелските власти не им дозволуваат да патуваат меѓу двете територии.

Хание - Абас може да преговора со Израел во свое име

Макфакс - 06.04.2006

Газа Новиот палестински премиер Исмаил Хание изјави денеска дека палестинскиот претседател Махмуд Абас може слободно да преговора со Израел во свое име, а оти новата влада на Хамас ќе ја презеде контролата над палестинските безбедносни сили.

Палестински министер уапсен од израелска полиција

Макфакс - 06.04.2006

Ерусалим Палестинскиот министер по прашањата за Ерусалим, Халед Абу Арафех, е уапсен од израелската полиција во пограничните делови на светиот град, соопштија денеска претставници на Хамас. Абу Арафех е уапсен на граничниот премин на влезот во предградието на Источен Ерусалим, кое е дел од ...

Захар се вади?

Вечер Прес - 06.04.2006

Палестинскиот министер за надворешни работи Махмуд Захар демантира дека во писмото до Кофи Анан, за решавање на кризата на Блискиот Исток меѓу двете држави, споменал формула која би значела дека "Хамас" правно го признава постоењето на Израел.

ПАЛЕСТИНСКИОТ МИНИСТЕР ЗА НАДВОРЕШНИ РАБОТИ ЗА ПРВПАТ ГО ПРИЗНА ПРАВОТО НА ПОСТОЕЊЕ НА ИЗРАЕЛ

Канал5 - 05.04.2006

Палестинскиот министер за надворешни работи и еден од лидерите на Хамас, Махмуд Захар, во писмото испратено до генералниот секретар на ОН Кофи Анан, го призна индиректно и за првпат правото на постоење на Израел. Рамала, 5 април (МИА) - Палестинскиот министер за надворешни работи и еден од лидерите ...

Израел го ракетираше седиштето на Абас

Вест - 05.04.2006

ГРАДОТ ГАЗА, 5 април (АП) - Израелски авион вчера испука три ракети во претседателскиот комплекс на палестинскиот лидер Махмуд Абас при што двајца беа ранети, и беа предизвикани големи кратери во земјата. Израелскиот воздушен напад беше реакција на палестинските напади со самоделски ракети во јужен ...

Хамас со план за финансирање

Макфакс - 05.04.2006

Тел Авив Заменик палестинскиот премиер Насер Един Схаер изјави денеска дека новата палестинска влада, која ја предводи Хамас, подготвила тримесечен план за вонредни ситуации за да го надмине очекуваниот прекин на помошта од меѓународната заедница.

Штрајк на палестинските полицајци поради плати

Макфакс - 05.04.2006

Тел Авив Повеќе десетици палестински полицајци ја блокираа денеска главната магистрала во секторот Газа и влегоа во административната зграда во градот Хан-Јунис, барајќи од новата палестинска влада исплата на платите. Вооружени и маскирани полицајци истовремено протестираа по улиците стрелајќи, ...

Оној што го признава Хамас, го поддржува екстремизмот

Макфакс - 04.04.2006

Ерусалим Израел денеска изрази жалење поради поканата до првите луѓе на Хамас да ја посетат Кина, јавуваат израелските медиуми. “Оној што ќе ја признае владата на Хамас додека тоа движење не се прилагоди со барањата на Меѓународната заедница во признавањето на Израел и додека не се откаже од ...

Израел го бомбардираше седиштето на палестинскиот претседател

Макфакс - 04.04.2006

Рамала Резиденцијата на палестинскиот претседател Махмуд Абаз попладнево беше бомбардирана од израелската авијација, при што се ранети две лица. Израелскиот воздушен напад, официјално е оправдан како одговор на палестински ракетен напад на јужен Израел, иако, Абаз остро го критикуваше тој напад и ...

Палестинскиот министер за надворешни на арапска турнеја

Макфакс - 04.04.2006

Газа Палестинскиот министер за надворешни работи Махмуд Захар денеска тргна на арапска турнеја за да добие политичка и финансиска поддршка, откако Европската унија престана да ја финансира владата на Хамас. Во текот на двонеделната турнеја Захар ќе ги посети Египет, Јордан, Саудиска Арабија, ...

Прва седница на палестинската влада

Макфакс - 03.04.2006

Газа Нова палестинска влада утре ќе ја одржи првата седница, објави денеска канцеларијата на премиерот Исмаил Ханија. На дневен ред ќе биде и разговорот за планот на сегашниот израелски премиер Ехуд Олмерт за едностраното израелско повлекување од деловите на Западниот брег, на што се противат ...