TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Црвен крст донираше храна на 15 стари изнемоштени лица од Крива Паланка

Опсервер - 29.11.2019

Општинската организација на Црвен крст Крива Паланка денеска организираше акција за достава на прехранбени пакети за петнаесет осамени и изнемоштени лица од општината под мотото „Заедно вложуваме, заедно споделуваме“.

„Природата се менува-се менуваме и ние” – завршен проект на ОО Црвен крст финасиран од општина Крива Паланка

iPortal - 29.11.2019

Денес во просториите на ОО Црвен крст од Крива Паланка се одржа настан по повод завршните активности од проектот насловен како „Природата се менува-се менуваме и ние”. Всушност,денес пред градоначалникот на општината, Борјанчо Мицевски и пред голем ...

Црвен крст донираше храна на 15 стари изнемоштени лица од Крива Паланка

Вечер Прес - 29.11.2019

Општинската организација на Црвен крст Крива Паланка денеска организираше акција за достава на прехранбени пакети за петнаесет осамени и изнемоштени лица од општината под мотото „Заедно вложуваме, заедно споделуваме“.

Апел за помош на настраданите во земјотресот во Албанија

Канал5 - 28.11.2019

Скопје е град на солидарноста, затоа и ние денеска да бидеме солидарни, порача заменик градоначалникот на Град Скопје, Енвер Малиќи на денешната иницијатива покрената од Паркленд групацијата „Преј фор Албаниа-донирај".

Собрани 40.000 евра помош за Албанија преку мобилните оператори

Телма - 28.11.2019

Вреќи за спиење, ќебиња монтажни кревети се дел од донациите кои Црвениот Крст на Македонија ги однесе на настраданите од силниот земјотрес во соседна Албанија. Дополнително тие донираа и 10 илјади евра парична помош.

Досега собрани 40.000 евра помош за Албанија преку мобилните оператори

+инфо - 28.11.2019

Граѓаните на Македонија преку трите мобилни оператори на линијата 143 400 собрале 2 милиона и 460.000 денари, односно 40.120 евра, за донација за Албанија за справување со последиците од силниот земјотрес.

Се собираат донации за Албанија

Р.С.Европа - 28.11.2019

Повеќе од 40 илјади евра се собрани преку мобилните оператори од повици на граѓаните, за помош на Албанија, соопштигенералниот секретар на Црвениот крст Саит Саити. Стопанствениците пак собрале над 100 илјади евра, рече претседателот на Стопанската ...

Апел за помош на настраданите во земјотресот во Албанија

Сител - 28.11.2019

Скопје е град на солидарноста, затоа и ние денеска да бидеме солидарни, порача заменик градоначалникот на Град Скопје, Енвер Малиќи на денешната иницијатива покрената од Паркленд групацијата „Преј фор Албаниа-донирај“.

Пошта и Црвен крст организираат собирање основна и неопходна помош за Албанија

Макфакс - 28.11.2019

Пошта на Северна Македонија во соработка со Црвениот крст организира собирање на основна и неопходна помош, во знак на солидарност и помош за настраданите од несреќата што ја погоди Албанија.

Собрани 40 илјади евра од телефонските броеви за настраданите во земјотресот во Албанија

А1 On - 28.11.2019

Скопје е град на солидарноста, затоа и ние денеска да бидеме солидарни, порача заменик градоначалникот на Град Скопје, Енвер Малиќи на денешната иницијатива покрената од Паркленд групацијата „Преј фор Албаниа-донирај“.

Во првите 24 часа собрани над сто илјади евра за Албанија

Слободен Печат - 28.11.2019

Отворена е специјална сметка за солидарност на Црвениот крст. Скопје е град на солидарноста, затоа и ние денеска да бидеме солидарни, порача заменик градоначалникот на Град Скопје, Енвер Малиќи на денешната иницијатива покрената од Паркленд ...

Пошта и Црвен крст организираат собирање основна и неопходна помош за Албанија

24Инфо - 28.11.2019

Пошта на Северна Македонија во соработка со Црвениот крст организира собирање на основна и неопходна помош, во знак на солидарност и помош за настраданите од несреќата што ја погоди Албанија.

ФОТО: Црвен Крст на Македонија ја достави првата пратка со хуманитарна помош во Албанија

4NEWS - 28.11.2019

Црвениот крст на Македонија ја достави првата хуманитарна помош во материјални добра во централниот магацин на Албанскиот Црвен крст. Црвениот крст на РСМ e во постојана комуникација и координација со колегите од Албанскиот Црвен крст со цел ...

Да бидеме солидарни, им помогнеме на настраданите во земјотресот

Вечер Прес - 28.11.2019

Скопје е град на солидарноста, затоа и ние денеска да бидеме солидарни, порача заменик градоначалникот на Град Скопје, Енвер Малиќи на денешната иницијатива покрената од Паркленд групацијата „Преј фор Албаниа-донирај“.

Апел за помош на настраданите во земјотресот во Албанија

Бриф - 28.11.2019

Скопје е град на солидарноста, затоа и ние денеска да бидеме солидарни, порача заменик градоначалникот на Град Скопје, Енвер Малиќи на денешната иницијатива покрената од Паркленд групацијата „Преј фор Албаниа-донирај“.

Малиќи: Да им помогнеме на нашите соседи кои се во неволја

iPortal - 28.11.2019

Скопје е град на солидарноста, затоа и ние денеска да бидеме солидарни, порача заменик градоначалникот на Град Скопје, Енвер Малиќи на денешната иницијатива покрената од Паркленд групацијата „Преј фор Албаниа-донирај“.

Црвен крст: Со телефонски донации за Албанија досега собрани 40.000 евра

CivilMedia - 28.11.2019

„Битен е процесот на рехабилитација на настраданите во земјотресите во Албанија, а тоа најдобро ќе се направи со парична помош“, апелираше генералниот секретар на Црвениот крст Саит Саити.

Апел за помош на настраданите во земјотресот во Албанија

Локално - 28.11.2019

Скопје е град на солидарноста, затоа и ние денеска да бидеме солидарни, порача заменик градоначалникот на Град Скопје, Енвер Малиќи на денешната иницијатива покрената од Паркленд групацијата „Преј фор Албаниа-донирај“.

Апел за помош на настраданите во земјотресот во Албанија

Опсервер - 28.11.2019

Скопје е град на солидарноста, затоа и ние денеска да бидеме солидарни, порача заменик градоначалникот на Град Скопје, Енвер Малиќи на денешната иницијатива покрената од Паркленд групацијата „Преј фор Албаниа-донирај“.

Апел за помош на настраданите во земјотресот во Албанија

24Инфо - 28.11.2019

Скопје е град на солидарноста, затоа и ние денеска да бидеме солидарни, порача заменик градоначалникот на Град Скопје, Енвер Малиќи на денешната иницијатива покрената од Паркленд групацијата „Преј фор Албаниа-донирај”.

Пошта и Црвен крст организираат собирање основна и неопходна помош за Албанија

Точка - 28.11.2019

Пошта на Северна Македонија во соработка со Црвениот крст организира собирање на основна и неопходна помош, во знак на солидарност и помош за настраданите од несреќата што ја погоди Албанија.

Пошта и Црвен крст организираат собирање основна помош за Албанија

Н.Македонија - 28.11.2019

Пошта на Македонија во соработка со Црвениот крст организира собирање на основна и неопходна помош, во знак на солидарност и помош за настраданите од несреќата што ја погоди Албанија. Како што се наведува, помошта треба да се состои од: конзервирана ...

Започнува акција за помош на Албанија: „Преј фор Албаниа-донирај“

MakPress - 28.11.2019

Скопје е град на солидарноста, затоа и ние денеска да бидеме солидарни, порача заменик градоначалникот на Град Скопје, Енвер Малиќи на денешната иницијатива покрената од Паркленд групацијата „Преј фор Албаниа-донирај“.

Саити: Црвен крст до 14 часот собра 80.000 евра за Албанија

ТВ21 - 27.11.2019

Генералниот секретар на Црвен крст во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 вечерва рече дека до 14 часот собрани се вкупно 80.000 евра. Црвен крст има отворено и телефонски броеви преку кои може да се донира.

Хуманитарни акции низ Македонија за настраданите од земјотресот во Албанија

Алсат-М - 27.11.2019

Од Црвениот крст велат дека досега се собрани околу 3.000 евра преку телефонски повици од граѓани и оти се донираат разни артикли во секое време. “Заедно со контингентот за хуманитарна помош, двајца наши волонтерски екипи отидоа да му помогнат на ...

ФОТО: Црвен Крст на Македонија ја достави првата пратка со хуманитарна помош во Албанија

ТВ21 - 27.11.2019

Црвениот крст на Македонија ја достави првата хуманитарна помош во материјални добра во централниот магацин на Албанскиот Црвен крст. Црвениот крст на РСМ e во постојана комуникација и координација со колегите од Албанскиот Црвен крст со цел ...

Првата хуманитарна помош од Црвениот крст пристигна во Албанија

А1 On - 27.11.2019

Црвениот крст на Република Северна Македонија ја испрати првата хуманитарна помош во материјални добра во вредност од 20.000 евра и 10.000 евра парични средства во Албанија и таа веќе раните утрински часови веќе присигнала во градот Драч.

Првата хуманитарна помош од Црвениот крст пристигна во Албанија

+инфо - 27.11.2019

Црвениот крст на Македонија ја испрати првата хуманитарна помош во материјални добра во вредност од 20.000 евра и 10.000 евра парични средства во Албанија и таа веќе во раните утрински часови присигнала во градот Драч.

Во Драч пристигна хуманитарната помош од Црвениот Крст

Слободен Печат - 27.11.2019

Со хуманитарната помош пристигнаа и тимовите за одговор при катастрофи од Црвениот крст на РСМ. Црвениот крст на Република Северна Македонија ја испрати првата хуманитарна помош во материјални добра во вредност од 20.000 евра и 10.000 евра парични ...

Првата хуманитарна помош од Црвениот крст пристигна во Албанија

Сител - 27.11.2019

Црвениот крст на Република Македонија ја испрати првата хуманитарна помош во материјални добра во вредност од 20.000 евра и 10.000 евра парични средства во Албанија и таа веќе раните утрински часови веќе присигнала во градот Драч.

Саити: Црвен крст до 14 часот собра 80.000 евра за Албанија

Press24 - 27.11.2019

Генералниот секретар на Црвен крст во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 вечерва рече дека до 14 часот собрани се вкупно 80.000 евра. Црвен крст има отворено и телефонски броеви преку кои може да се донира.

Првата хуманитарна помош од Црвениот крст пристигна во Албанија

24Инфо - 27.11.2019

Црвениот крст на Република Северна Македонија ја испрати првата хуманитарна помош во материјални добра во вредност од 20.000 евра и 10.000 евра парични средства во Албанија и таа веќе раните утрински часови веќе присигнала во градот Драч.

Првата хуманитарна помош од Црвениот крст пристигна во Албанија

Вечер Прес - 27.11.2019

Црвен крст на Република Северна Македонија ја испрати првата хуманитарна помош во материјални добра во вредност од 20.000 евра и 10.000 евра парични средства во Албанија и таа веќе раните утрински часови веќе присигнала во градот Драч.

Првата хуманитарна помош од Црвениот крст пристигна во Албанија

CivilMedia - 27.11.2019

Црвениот крст на Република Северна Македонија ја испрати првата хуманитарна помош во материјални добра во вредност од 20.000 евра и 10.000 евра парични средства во Албанија и таа веќе раните утрински часови веќе присигнала во градот Драч.

Првата хуманитарна помош од Црвениот крст пристигна во Албанија

Денешен - 27.11.2019

Црвениот крст на Република Северна Македонија ја испрати првата хуманитарна помош во материјални добра во вредност од 20.000 евра и 10.000 евра парични средства во Албанија и таа веќе раните утрински часови веќе присигнала во градот Драч.

Првата хуманитарна помош од Црвениот крст пристигна во Албанија

4NEWS - 27.11.2019

Црвениот крст на Република Македонија ја испрати првата хуманитарна помош во материјални добра во вредност од 20.000 евра и 10.000 евра парични средства во Албанија и таа веќе раните утрински часови веќе присигнала во градот Драч.

Црвен крст до вчера до 14 часот собра 80.000 евра за Албанија

Либертас - 27.11.2019

Генералниот секретар на Црвен крст во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 синоќа рече дека до вчера до 14 часот собрани се вкупно 80.000 евра. Црвен крст има отворено и телефонски броеви преку кои може да се донира.

Саити: Црвен крст до 14 часот собра 80.000 евра за Албанија

4NEWS - 27.11.2019

Генералниот секретар на Црвен крст во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 вечерва рече дека до 14 часот собрани се вкупно 80.000 евра. Црвен крст има отворено и телефонски броеви преку кои може да се донира.

Гостиварскиот Црвен крст собира донации за погодените од земјотресот во Албанија

Gostivarpress.mk - 27.11.2019

Oпштинска организација на Црвениот крст во Гостивар ги повика сите граѓани, институции, компании од Општина Гостивар, Општина Врапчиште и Општина Маврово-Ростуше, да се солидаризираат со албанскиот народ и помогнат во справување со штетите кои ги ...

Првата хуманитарна помош од Црвениот крст пристигна во Албанија

Опсервер - 27.11.2019

Црвениот крст на Република Македонија ја испрати првата хуманитарна помош во материјални добра во вредност од 20.000 евра и 10.000 евра парични средства во Албанија и таа веќе раните утрински часови веќе присигнала во градот Драч.

Куманово се приклучува кон иницијативата за помош на Албанија (ФОТО)

Кумановски м. - 27.11.2019

Граѓаните на Куманово од денеска на градскиот плоштад можат да донираат вода, храна, облека и парични средства за настраданите во катастрофалниот земјотрес во соседна Албанија. На иницијатива на група граѓани преку социјалните мрежи, а во соработка ...

Куманово ќе собира помош за погодените од земјотресот во Драч

Kumanovo News - 27.11.2019

Хуманитарна акција се спроведува во организација на Граѓанската иницијатива - Куманово за Албанија, во соработка со Црвениот Крст во Куманово, здржението Кумановски Акцијаши и Општината Куманово.

Еве на кои сметки и телефонски броеви може да се донира за жртвите од земјотресот во Албанија

ТВ21 - 26.11.2019

Од Црвен крст ги објавија сметките и телефонските броеви за донации. „ 070/075/077 143 400 “ како и бројот на жиро сметката на фондот за солидарност „ 300000001327966 “каде што заинтересираните граѓани може да уплатат парични средства.

Црвениот крст ќе додели 30.000 евра за жртвите од земјотресот во Албанија

Фокус - 26.11.2019

Црвениот крст на Република Северна Македонија преку соопштение изрази сочувство до граѓаните, семејствата и институциите на Албанија, за жртвите од земјотресот. Воедно, изразувајќи надеж и верба дека бројот на жртвите нема да се зголеми, поскоро ...

Отворени телефонски броеви за донации за повредените во земјотресот во Албанија

Press24 - 26.11.2019

Црвениот крст на Република Македонија изразувасочувство до граѓаните, семејствата и институциитена Албанија, за жртвите од земјотресот. Во исто време, сме со мисли, надеж и верба да бројот на жртвите не се зголеми и посакуваме брзо оздравување.

Црвениот крст на РСМ со првична помош во вкупна вредност од 30.000 евра за жртвите од земјотресот во Албанија

ММС - 26.11.2019

Црвениот крст на Република Северна Македонија преку соопштение изрази сочувство до граѓаните, семејствата и институциите на Албанија, за жртвите од земјотресот. Воедно, изразувајќи надеж и верба дека бројот на жртвите нема да се зголеми, поскоро ...

Отворени се телефонски броеви и сметка за донација за помош на Албанија

Факултети - 26.11.2019

Црвениот крст на Македонија со првична помош од 30.000 евра за жртвите од земјотресот во Албанија Црвениот крст на Македонија изрази сочувство до граѓаните, семејствата и институциите на Албанија за жртвите од земјотресот.

Отворени се телефонски броеви и сметка за донација за помош на Албанија

Деца - 26.11.2019

Црвениот крст на Македонија со првична помош од 30.000 евра за жртвите од земјотресот во Албанија. Црвениот крст на Македонија изрази сочувство до граѓаните, семејствата и институциите на Албанија за жртвите од земјотресот.

Овде најдобро се гледа јачината на потресот во Албанија: Се во дуќанот беше на место, а потоа лименките почнаа да ...

Скопје24 - 26.11.2019

Неодамна објавената видео снимка на интернет го покажува моментот кога првиот од четирите земјотреси ја погоди Албанија. На него се гледа како во една продавница сите пијалоци од полиците паѓаат на земја.

Црвениот крст на РСМ со првична помош во вкупна вредност од 30.000 евра за жртвите од земјотресот во Албанија

А1 On - 26.11.2019

Црвениот крст на Република Северна Македонија преку соопштение изрази сочувство до граѓаните, семејствата и институциите на Албанија, за жртвите од земјотресот. Воедно, изразувајќи надеж и верба дека бројот на жртвите нема да се зголеми, поскоро ...

Отворени телефонски броеви за донации за повредените во земјотресот во Албанија! 070/075/077 143 400

Курир - 26.11.2019

Црвениот крст на Република Македонија изразувасочувство до граѓаните, семејствата и институциитена Албанија, за жртвите од земјотресот. Во исто време, сме со мисли, надеж и верба да бројот на жртвите не се зголеми и посакуваме брзо оздравување.

На овие сметки донирајте за настраданите во Албанија

Слободен Печат - 26.11.2019

Воедно објаввени се и телефонските броеви за донации „ 070/075/077 143 400 " како и бројот на жиро сметката на фондот за солидарност „ 300000001327966 "каде што заинтересираните граѓани може да уплатат парични средства.

Црвениот крст на РСМ со првична помош во вкупна вредност од 30.000 евра за жртвите од земјотресот во Албанија

Бриф - 26.11.2019

Црвениот крст на Република Северна Македонија преку соопштение изрази сочувство до граѓаните, семејствата и институциите на Албанија, за жртвите од земјотресот. Воедно, изразувајќи надеж и верба дека бројот на жртвите нема да се зголеми, поскоро ...

Црвениот крст на РМ со првична помош во вкупна вредност од 30.000 евра за жртвите од земјотресот во Албанија

Опсервер - 26.11.2019

Црвениот крст на Република Македонија преку соопштение изрази сочувство до граѓаните, семејствата и институциите на Албанија, за жртвите од земјотресот. Воедно, изразувајќи надеж и верба дека бројот на жртвите нема да се зголеми, поскоро оздравување ...

Црвениот крст на Македонија објави телефони и сметка за донација

CivilMedia - 26.11.2019

Црвениот крст на Република Северна Македонија изрази сочуство до граѓаните, семејствата и институциите за жртвите од земјотресот во Албанија. Оттаму известуваат дека се во постојан контакт со Меѓународната Федерација на Црвен крст и Црвена ...

Црвениот крст донира 600.000 денари за градот Драч

Вечер Прес - 26.11.2019

Во рамки на проектот „Соседите помагаат први“, Црвениот крст на Македонија ќе донира 600.000 денари, како првична помош на градот Драч. – Во контакт сме со Црвениот крст на Албанија од утринските часови. Од нив добивме список за нивните потреби.

Објавени броеви и сметки за донации за помош на настраданите во земјотресите во Албанија

Либертас - 26.11.2019

– Црвениот крст на Република Северна Македонија преку соопштение изрази сочувство до граѓаните, семејствата и институциите на Албанија, за жртвите од земјотресот. Воедно, изразувајќи надеж и верба дека бројот на жртвите нема да се зголеми, поскоро ...

Црвен крст со првична помош од 30 илјади евра за настраданите од земјотресот во Албанија

iPortal - 26.11.2019

Црвениот крст на Република Северна Македонија преку соопштение изрази сочувство до граѓаните, семејствата и институциите на Албанија, за жртвите од земјотресот. Воедно, изразувајќи надеж и верба дека бројот на жртвите нема да се зголеми, поскоро ...

Како и Вие да помогнете: Црвениот крст со првична помош од 30.000 евра за жртвите од земјотресот во Албанија

еМагазин - 26.11.2019

Црвениот крст преку соопштение изрази сочувство до граѓаните, семејствата и институциите на Албанија, за жртвите од земјотресот. Воедно, изразувајќи надеж и верба дека бројот на жртвите нема да се зголеми, поскоро оздравување на повредените, ...

Првична парична и материјална помош во вкупна вредност од 30.000 евра од Црвен крст

Локално - 26.11.2019

Црвениот крст на Република Северна Македонија преку соопштение изрази сочувство до граѓаните, семејствата и институциите на Албанија, за жртвите од земјотресот. Воедно, изразувајќи надеж и верба дека бројот на жртвите нема да се зголеми, поскоро ...

Црвениот крст на Македонија објави телефони и сметка за донација

Скопје инфо - 26.11.2019

Црвениот крст на Република Северна Македонија изрази сочуство до граѓаните, семејствата и институциите за жртвите од земјотресот во Албанија. Оттаму известуваат дека се во постојан контакт со Меѓународната Федерација на Црвен крст и Црвена ...

Црвениот крст на РСМ со првична помош во вкупна вредност од 30.000 евра за жртвите од земјотресот во Албанија

24Инфо - 26.11.2019

Црвениот крст на Република Северна Македонија преку соопштение изрази сочувство до граѓаните, семејствата и институциите на Албанија, за жртвите од земјотресот. Воедно, изразувајќи надеж и верба дека бројот на жртвите нема да се зголеми, поскоро ...

Црвениот крст објави телефони и сметка за донација за Албанија

Н.Македонија - 26.11.2019

Црвениот крст на Македонија изрази сочуство до граѓаните, семејствата и институциите за жртвите од земјотресот во Албанија. Оттаму известуваат дека се во постојан контакт со Меѓународната Федерација на Црвен крст и Црвена полумесечина, Албанскиот ...

30.000 евра од Црвениот крст на Македонија за жртвите од земјотресот во Албанија

MakPress - 26.11.2019

Црвениот крст на Република Македонија преку соопштение изрази сочувство до граѓаните, семејствата и институциите на Албанија, за жртвите од земјотресот. Воедно, изразувајќи надеж и верба дека бројот на жртвите нема да се зголеми, поскоро оздравување ...