TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Талибанците порачуваат дека ќе го победат НАТО во Авганистан

А1 - 20.09.2009

Лидерот на талибанците во Авганистан Мула Омар им порача синоќа на западните народи да не го слушаат оправдувањето на американскиот претседател Барак Обама за ...

Талибанците порачуваат дека ќе го победат НАТО во Авганистан

Канал5 - 20.09.2009

Лидерот на талибанците во Авганистан Мула Омар им порача синоќа на западните народи да не го слушаат оправдувањето на американскиот претседател Барак Обама за ...

Талибанците порачуваат дека ќе го победат НАТО во Авганистан

Сител - 20.09.2009

Лидерот на талибанците во Авганистан Мула Омар им порача синоќа на западните народи да не го слушаат оправдувањето на американскиот претседател Барак Обама за ...

Талибанците му порачаа на НАТО дека ќе го победат во Авганистан

Inpress - 20.09.2009

Кабул, 20. август (ИНПРЕС) Лидерот на талибанците во Авганистан, Мула Омар, им порача на западните народи, да не ги слушаат оправдувањата на американскиот ...

Авганистански американци осомничени за тероризам

Р.С.Европа - 20.09.2009

Тројца Авганистанци осомничени за тероризам беа уапсени цо САД. Татко и син, вчера беа уапсени во државата Колорадо, а еден човек е уапсен во Њујорк.

Талибаните најавуваат победа над НАТО

Форум - 20.09.2009

Во пресрет на мислиманскиот празник Рамазан Бајрам, лидерот на талибаните во Авганистан, Мула Омар им порача на западните нации да не го слушаат оправдувањето ...

Италија обвиена во жалост

Форум - 20.09.2009

Телата на шестмината италијански војници, кои загинаа во четвртокот во Авганистан, биле пренесени во Рим, јавува BBC Смртта на војниците претставува ...

Талибанците порачаа: ќе го победиме НАТО во Авганистан

Алфа - 20.09.2009

Лидерот на талибанците во Авганистан Мула Омар им порача синоќа на западните народи да не го слушаат оправдувањето на американскиот претседател Барак Обама за ...

Обама: Нема краен рок за повлекување од Авганистан

Р.С.Европа - 20.09.2009

Американскиот претседател Барак Обама вели дека нема краен рок за повлекување на американските војници од Авганистан, но дека нивното присуство во таа земја не ...

Берлускони ги повлекува војниците од Авганистан

Утрински - 19.09.2009

КАБУЛ - Шест италијански војници загинаа во бомбашки напад врз воен конвој што се случи во авганистанскиот главен град Кабул.

Берлускони се повлекува од Авганистан

Време - 19.09.2009

Италијанскиот премиер Силвио Берлускони изјави дека ќе биде најдобро италијанските војници да го напуштат Авганистан што е можно побрзо.

80 македонски војници ќе бидат дел од американската мисија во Авганистан

Канал5 - 19.09.2009

80 македонски војници ќе бидат дел од американската мисија во Авганистан. Веста носи политичка порака зашто за прв пат земја што не е членка на НАТО ќе биде ...

Загина дански војник во Авганистан

Р.С.Европа - 19.09.2009

Еден дански војник загина, а еден е повреден, откако милитантите пукале кон нив додека патролирале во провинцијата Хелманд во јужен Авганистан, соопштува ...

Берлускони најави повлекување на италијанските војници од Авганистан

Канал5 - 18.09.2009

Италијанскиот премиер Силвио Берлускони изјави дека што е можно побрзо ќе ги повлече италијанските војници од Авганистан, но оти треба да го координира ...

Западот ги има состојките, но не и формулата за успех во Авганистан

Дневник - 18.09.2009

Западните сили во Авганистан ги имаат „сите неопходни состојки“ за да ги поразат талибанците, но се' уште не ја пронашле вистинската формула за успех на ...

За крај на конфликтот, разговори со талибанците?

Р.С.Европа - 18.09.2009

Британскиот командант во Авганистан, генерал полковник Грем Лемб изјави дека клучот за завршување на конфликтот во таа земја е разговор со талибанците.

Талибанците убија најмалку шест италијански војници

Inpress - 18.09.2009

Кабул, 18. септември (ИНПРЕС) Најмалку шест италијански војници и 10 цивили загинаа во масивен самоубиствен бомбашки напад во главниот град на Авганистан, ...

Ариведерчи Авганистан

Оn.net - 18.09.2009

По загинувањето на шесте италијански војници во Северен Авганистан, премиерот Силвио Берлускони се најде под притисок на јавноста и планира целосно да ја ...

Берлускони најави повлекување на италијанските трупи од Авганистан

Кајгана - 18.09.2009

Италијанскиот премиер Силвио Берлускони изјави дека што е можно побрзо ќе ги повлече италијанските војници од Авганистан, но дека треба да го координира ...

Победата во Авганистан е од витално значење

Кирилица - 18.09.2009

Новиот началник на Генералштабот на британската армија Дејвид Ричардс изјави дека победата на меѓународните коалициски сили во Авганистан има „витално значење, ...

Берлускони е за повлекување од Авганистан

Р.С.Европа - 18.09.2009

Италијанскиот премиер Силвио Берлускони изјави дека за меѓународните трупи би било најдобро наскоро да го напуштат Авганистан, откако во експлозија на бомба во ...

Берлускони најави повлекување на италијанските трупи од Авганистан

Сител - 18.09.2009

Италијанскиот премиер Силвио Берлускони изјави дека што е можно побрзо ќе ги повлече италијанските војници од Авганистан, но дека треба да го координира ...

Авганистан - загинаа Шест италијански војници

Телма - 17.09.2009

Шест италијански војници се убиени, а тројца се тешко ранети во денешниот самоубиствен бомбашки напад во центарот на Кабул, изјави претставник на италијанското ...

Шест италијански војници убиени во самоубиствен напад во Кабул

Канал5 - 17.09.2009

Шест италијански војници се убиени, а тројца се тешко ранети во денешниот самоубиствен бомбашки напад во центарот на Кабул, изјави претставник на италијанското ...

Трoјца загинати при бомбашки напад во Кабул

Алфа - 17.09.2009

Најмалку три лица агинаа во денешниот бомбашки напад во главниот град на Авганистан, Кабул. Меѓу загинатите еден е италијански војник и двајца авганистански ...

6 загинати во Кабул

Р.С.Европа - 17.09.2009

Во силна екплозија во Кабул загинаа најмалку 6 лица. Според непотврден извештај на патот кон меѓународниот аеродром автомобил бомба се втурнала во италијанско ...

Шест италијански војници убиени во експлозија во Кабул

Нетпрес - 17.09.2009

Најмалку шест италијански војници биле убиени во силна експлозија денеска, која се случила недалеку од американската амбасада во Кабул, објави министерството ...

Шест италијански војници убиени во самоубиствен напад во Кабул

Кирилица - 17.09.2009

Шест италијански војници се убиени, а тројца се тешко ранети во денешниот самоубиствен бомбашки напад во центарот на Кабул, изјави претставник на италијанското ...

Автомобил-бомба во Кабул уби шест Италијанци и десет Авганистанци

Форум - 17.09.2009

Самоубиец со автомобил-бомба нападнал италијански воен конвој во близината на авганистанскиот главен град, при што загинаа шест италијански војници и десет ...

Во насилства во Авганистан убиени 22. лица

Inpress - 17.09.2009

Кабул, 17. септември (ИНПРЕС) Во Авганистан, во последните 24. часа, во повеќе напади, убиени се 22.

Нема брза одлука за нови војници во Авганистан

Р.С.Европа - 17.09.2009

Американскиот претседател Барак Обама изјавил дека нема да донесе брза одлука дали да испрати уште американски трупи во Авганистан.

Обама не предвидува скоро да објави решение за дополнителен број војници во Авганистан

Кирилица - 17.09.2009

Американскиот претседател Барак Обама изјави вчера дека нема намера во следните неколку дена да објави дали во Авганистан ќе бидат испратени дополнителен број ...

Апатурај: НАТО се уште нема предвидено кога ќе се повлече од Авганистан

Кирилица - 17.09.2009

НАТО нема вечно да остане во Авганистан, но и не предвидува рокови за повлекување на војската, изјави синоќа портпаролот на Северноатлантската алијанса, Џејмс ...

Во изминативе 24 часа, во Авганистан загинале 22 лица

Нетпрес - 17.09.2009

Во повеќе напади извршени во Авганистан во последниве 24 часа се убиени 22 лице, додека петмина се ранети, а меѓу загинатите се и тројца американски војници.

Експлозија и жртви во Авганистан

Р.С.Европа - 17.09.2009

Силна екплозија го погоди Кабул предизвикувајки жртви. Според непотврден извештај, најмалку 2 лица загинале на патот кон меѓународниот аеродром.

САД испраќаат нови трупи во Авганистан

Inpress - 16.09.2009

Вашингтон, 16. август (ИНПРЕС) Началникот на Здружениот генералштаб на американските вооружени сили, Мајк Мален, изјави дека САД најверојатно ќе мораат да ...

Во напад на НАТО убиени 30 авганистански цивили

Форум - 15.09.2009

Триесет цивили биле убиени во нападот на НАТО во северната авганистанска провинција Кундуз, од минатиот петок Дефинитивно бројката од убиени 30 цивили и девет ...

Борби со Талибанците во Кандахар

Р.С.Европа - 15.09.2009

Убиени се 27 милитанти во талибанско упориште во провинцијата Кандахар, соопштуваат авганистанските власти.

Билт сака конференцијата за Авганистан да се одржи во Кабул

Р.С.Европа - 15.09.2009

Шведскиот министер за надворешни работи Карл Билт вели дека Европската унија се надева дека планираната меѓународна конференција за Авганистан може да се одржи ...

Канада ќе ги повлече војниците од Авганистан за две години

Р.С.Европа - 15.09.2009

Канада нема да ја продолжи својата мисија во Авганистан, се вели во официјалното соопштение од кабинетот на канадскиот премиер Стивен Харпер.

Загинаа над 50 бунтовници во Авганистан

Дневник - 14.09.2009

Најмалку 50 талибански бунтовници загинаа вчера во судир во западен Авганистан, соопшти портпаролот на авганистанската армија, јави МИА.