TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Во Кина најголем број на новозаразени со Ковид-19 од средината на април

Телма - 14.06.2020

Во Кина потврдени се 57 случаи на Ковид-19, од кои 36 во Пекинг, соопшти денеска кинеската Национална здравствена комисија. Тоа е најголем број на новозаболени од средината на април. Во Пекинг вчера беше затворен пазар за храна и беа ставени во ...

Речиси 8 милиони луѓе заразени со корона во светот, починале над 400.000

Фокус - 14.06.2020

Според последните податоци, во светот со коронавирусот досега се заразени 7.929.659 лица. Од нив починале 433.602, а оздравеле 4.076.120 луѓе. Во Србија во последните 24 часа се регистрирани 59 нови случаи на зараза со коронавирус, а едно лице ...

Кина со најголем број новозаразени во последните два месеца

Канал5 - 14.06.2020

Кина објави 57 нови потврдени случаи на ковид-19 за 13 јуни, што е највисок број за последните два месеци. Националната здравствена комисија во изјавата соопшти дека 38 нови потврдени случаи се пренесени локално и дека 36 од нив биле во Пекинг.

Иран забележа најголем број починати од коронавирусот за последните два месеца

Канал5 - 14.06.2020

Иранските власти објавија дека повеќе од 100 луѓе починале од коронавирусот во последните 24 часа, што е најголем број смртни случаи во еден ден за последните два месеци. Иранското Министерство за здравство објави дека 107 луѓе починале во еден ден ...

Рекорден број новозаразени во Индија , укинати се голем дел од мерките

Канал5 - 14.06.2020

Индија објави досега најголем дневен раст на бројот на нови заразени со коронавирус. Во текот на изминатите 24 часа, потврдени се 11.929 нови случаи на коронавирус. Во Индија досега се потврдени вкупно 320.922 случаи на „Ковид-19“, а од инфекцијата ...

Зголемен бројот на лица од Тетовскиот Регион кои сакаат да се тестираат за КОВИД-19, ама заразените кријат контакти

Сакам да кажам - 14.06.2020

Со вчерашните 45 новозаболени лица од КОВИД-19, Тетово и околните општини се искачија на самиот врв по број на заразени лица во државата. Во петокот имаше 18 новозаразени, во саботата тој број нарасна дури на 45, а за денес од Центарот за јавно ...

Денеска се потврдени 162 нови случаи на Ковид-19, 5 оздравени, 9 починати пациенти

24 Вести - 14.06.2020

Во последните 24 часа се направени 778 тестирања, а регистрирани се 162 нови случаи на ковид-19. - Скопје 92 - Куманово 3 - Дебар 5 - Штип 1 - Прилеп 2 - Тетово 32 - Струга 3 - Охрид 4 - Гостивар 2 - Гевгелија 1 - Струмица 1 - Крива Паланка 1 - ...

Лабораторијата Жан Митрев денеска не пријавилa тестирања за Ковид -19

Фокус - 14.06.2020

Во последните 24 часа се направени 778 тестирања, а регистрирани се 162 нови случаи на Ковид-19. До овој момент лабораторијата на Жан Митрев (Филип Втори) не пријави тестирања во Институт за јавно здравје.

14 нови случаи на коронавирус во Ресен

ТВ21 - 14.06.2020

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 778 тестирања, а регистрирани се 162 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-92, Куманово-3, Дебар-5, Штип-1, Прилеп-2, Тетово-32, Струга-3, Охрид-4, Гостивар-2, Гевгелија-1, ...

Општина Струга под клуч, администрацијата во самоизолација поради заразен службеник

24 Вести - 14.06.2020

Општина Струга оди во карантин најмалку до следниот понеделник.Вработениот кај кој е потврден вирусот ковид 19 работел на европски проекти и последнава недела работните обврски ги извршувал повеќе од дома, но имал блиски контакти со околу шестмина ...

Нов црн биланс - деветмина починати, 162 позитивни случаи на Ковид-19

Канал5 - 14.06.2020

Нови поразителни бројки и рекордни 9 починати пациенти од корона вирусот.. Во последново деноноќие регистрирани се 162 позитивни случаи на ковид 19, од кои над 90 се во Скопје.. Нови 162 потврдени на КОВИД 19 од 778 тестирани, рекордни 9 смртни ...

Бројот на нови случаи со Ковид-19 во Албанија и Косово и денеска расте

Алсат-М - 14.06.2020

Албанија денес забележа висок број на ново заразени. 57 лица од 362 тестови направени за Ковид-19 резултираа позитивни. Денеска, стапката на инфекција од 15,7%. Активни случаи во 18 градови во Албанија.

Кина, Русија, Бразил, Мексико со нови случаи на Ковид-19

Алсат-М - 14.06.2020

Кинеските медиуми известуваат за 57 нови случаи на коронавирус, што е неколку пати повеќе од вчера. Штом луѓето во Кина почнаа да чувствуваат дека можат да се вратат во нормалниот живот, во Пекинг е забележано ново жариште.

КОВИД-19, денеска најмногу починати досега (9), нови 162 заразени

Алсат-М - 14.06.2020

Во последните 24 часа се регистрирани 162 нови случаи со корона вирус, од вкупно 778 тестови. Процентот на позитивни денес е 20,8%. Најголем број, како и веќе неколку недели, се регистрирани во Скопје, односно 92.

Бројот на заразени од коронавирус во Африка надмина 230 000

Канал5 - 14.06.2020

Повеќе од 6.000 смртни случаи поврзани со коронавирус се регистрирани од почетокот на пандемијата во африканските земји, а вкупниот број на потврдени случаи е повеќе од 230.000. Вкупниот број на случаи со ковид- 19 во Африка моментно е 230.454.

Во Иран за еден ден регистирирани 107 смртни случаи од Ковид-19

Сител - 14.06.2020

Иранските здравствени власти соопштија дека во изминатите 24 часа регистрирани се 107 починати лица од последици од Ковид-19. Тоа е најголема бројка на починати во последните два месеца. Во Иран со новиот коронавирус вкупно се инфицирале 187.427 ...

Индија во вагони ќе ги лекува заразените, во Хрватска само еден новозаболен

Слободен Печат - 14.06.2020

Во Иран првпат по два месеца се забележани повеќе од 100 смртни случаи од Ковид-19 за едно деноноќие. Според последните податоци, во светот со коронавирусот досега се заразени 7.929.659 лица. Од нив починале 433.602, а оздравеле 4.076.120 луѓе.

Од коронавирус досега се заразени 7.929.659 лица, од нив починаа 433.602

Курир - 14.06.2020

Според последните податоци, во светот со коронавирусот досега се заразени 7.929.659 лица. Од нив починале 433.602, а оздравеле 4.076.120 луѓе. – Во Србија во последните 24 часа се регистрирани 59 нови случаи на зараза со коронавирус, а едно лице ...

Дневен преглед Ковид-19: Во Србија 59 нови случаи, во Албанија 57, во Хрватска еден

А1 On - 14.06.2020

Според последните податоци, во светот со коронавирусот досега се заразени 7.929.659 лица. Од нив починале 433.602, а оздравеле 4.076.120 луѓе. – Во Србија во последните 24 часа се регистрирани 59 нови случаи на зараза со коронавирус, а едно лице ...

Играч на Норич кој играл на пријателскиот меч против Тотнем е позитивен на Ковид-19

МКД - 14.06.2020

Премиерлигата потврди дека при последното тестирање на фудбалерите има два позитивни случаи на коронавирус. Од 1200 тестови кои се направени при последното тестирање на фудбалерите и стручните штабови на екипите од Премиерлигата, двајца се позитивни.

Фудбалер на Норич кој играше на пријателскиот меч против Тотнем е позитивен на коронавирус

24Фудбал - 14.06.2020

Премиерлигата потврди дека при последното тестирање на фудбалерите има два позитивни случаи на коронавирус. Од 1200 тестови кои се направени при последното тестирање на фудбалерите и стручните штабови на екипите од Премиерлигата, двајца се позитивни.

Норич имал играч позитивен на тест на мечот со Тотенхем пред два дена

Спортманија - 14.06.2020

Во петокот двете екипи одиграа пријателски меч, а еден фудбалер на Канаринците ќе мора во самоизолација и на ново тестирање Фудбалер на Норич кој не е именуван играл против Тотенхем пред два дена на пријателскиот меч меѓу двете екипи, а е позитивен ...

Два нови позитивни теста на коронавирус во Премиер лигата

Спортклуб - 14.06.2020

Нова серија тестирања на Ковид-19 беше направена вчера во англиските клубови. Неколку дена пред продолжението на сезоната во друштвото на најдобрите англиски клубови беше направена осмаа серија на тестирања, а примероци беа земени од 1.200 лица.

Премиерлигата објави за двајца нови фудбалери позитивни на коронавирус, но лигата ќе продолжи

Екипа - 14.06.2020

Англиската Премиерлига објави дека по последните тестирања утврдени се двајца нови фудбалери, од два различни клуба, позитивни на коронавирусот. „Од вкупно тестирани 1.200 играчи и членови на стручните штабови на клубовите утврдено се два позитивни ...

Во Кина најголема дневна бројка на новозаразени во последните два месеца

Макфакс - 14.06.2020

Кина пријави 57 нови случаи на Ковид-19 за 13 јуни, што е највисока дневна бројка во последните два месеца. Националната здравствена комисија соопшти дека 38 нови потврдени случаи се пренесени локално и дека 36 од нив биле во Пекинг.

Во Кина најголем број на новозаразени со Ковид-19 од средината на април

Сител - 14.06.2020

Во Кина потврдени се 57 случаи на Ковид-19, од кои 36 во Пекинг, соопшти денеска кинеската Национална здравствена комисија. Тоа е најголем број на новозаболени од средината на април. Во Пекинг вчера беше затворен пазар за храна и беа ставени во ...

Последните тестирања донесоа два позитивни случаи меѓу фудбалерите во Премиер лигата

Gol.mk - 14.06.2020

Наскоро и Премиер лигата ќе се врати на терените, а тестирањата за коронавирусот на сите прволигаши донесоа лоши вести во последната фаза. На 11 и 12 јуни беа извршени над 1.200 тестови, од кои беше потврдено дека има позитивни случаи на двајца ...

Кина повторно се соочува со заболени од коронавирус

Нетпрес - 14.06.2020

Во текот на изминатото деноноќие кинеските здравствени власти откриле нови 57 случаи на зараза со коронаворусот а регистрирани се и девет асипмтоматски случаи, двајца пациенти се опоравиле од болеста а нема починати, соопшти во неделата Државната ...

Двајца играчи од Премиер лигата имаат коронавирус

Сител - 14.06.2020

Новите позитивни тестови по осмата рунда тестирање на фудбалери и вработени од Премиер лигата се два. – Премиер лигата објавува дека 1.200 фудбалери и вработени поминале тестови за КОВИД-19 на 11 и 12 јуни.

Коронавирусот се врати во Кина, земјата повторно се соочува со заболени

Курир - 14.06.2020

Во текот на изминатото деноноќие кинеските здравствени власти откриле нови 57 случаи на зараза со коронаворусот а регистрирани се и девет асипмтоматски случаи, двајца пациенти се опоравиле од болеста а нема починати, соопшти во неделата Државната ...

Пораст на смртни случаи од ковид-19 во Иран

Р.С.Европа - 14.06.2020

Бројот на смртни случаи од ковид -19 во Иран во изминатите 24 часа надмина 100, за првпат во изминатите два месеци, соопшти денеска Министерството за здравство на Иран. Од Министерството објавија дека 107 луѓе починале од коронавирусот во изминатите ...

Коронавирусот не запира – новозаразени над 170, a СДСМ форсира избори

Нетпрес - 14.06.2020

Според неофицијални информации до кои дојде Нетпрес, денеска се регистрирани над 170 новозаболени од Ковид 19, а над 90 случаи се од Скопје. Вчерашната статистика беше рекордни 196 нови случаи и осум лица починати.

Кина има најмногу новозаразени во последните два месеца

МКД - 14.06.2020

Кина извести за 57 ново потврдени случаи на ковид-19 за 13 јуни, што е најмногу во последните два месеца. Националната здравствена комисија во изјава наведе дека 38 од ново потврдените случаи се локално пренесени и дека 36 од нив се во Пекинг.

Во Кина најголем број на новозаразени со Ковид-19 од средината на април

Слободен Печат - 14.06.2020

Досега со Ковид-19 во Кина се инфицирале 83.132 луѓе, од кои 4.634 починале. Во Кина потврдени се 57 случаи на Ковид-19, од кои 36 во Пекинг, соопшти денеска кинеската Национална здравствена комисија.

Македонија на врвот по бројот на новозаразени во Европа

Press24 - 14.06.2020

Македонија е на врвот по бројот на новозаразени од коронавирусот во Европа на еден милион жители. Според податоците на „ Worldometers “, Македонија има 93,1 случај на еден милион жители. Веднаш зад нас се Молдавија и Белорусија со 90,7, односно ...

Кина ќе обезбеди 30 милиони комплети за тестирање за Ковид-19 за Африка

Сител - 14.06.2020

Африканските лидери изјавија дека Кина ќе обезбеди 30 милиони комплети за тестирање и 10.000 респиратори секој месец за да се запре ширењето на новиот коронавирус на африканскиот континент.

Кина ќе обезбеди 30 милиони комплети за тестирање за ковид-19 за Африка

+инфо - 14.06.2020

Африканските лидери изјавија дека Кина ќе обезбеди 30 милиони комплети за тестирање и 10.000 респиратори секој месец за да се запре ширењето на новиот коронавирус на африканскиот континент.

Во Кина најголем број на новозаразени со Ковид-19 од средината на април

А1 On - 14.06.2020

Во Кина потврдени се 57 случаи на Ковид-19, од кои 36 во Пекинг, соопшти денеска кинеската Национална здравствена комисија. Тоа е најголем број на новозаболени од средината на април. Во Пекинг вчера беше затворен пазар за храна и беа ставени во ...

Коронавирусот се врати во Кина, земјата повторно се соочува со заболени

Press24 - 14.06.2020

Во текот на изминатото деноноќие кинеските здравствени власти откриле нови 57 случаи на зараза со коронаворусот а регистрирани се и девет асипмтоматски случаи, двајца пациенти се опоравиле од болеста а нема починати, соопшти во неделата Државната ...

Девет починати од коронавирус за еден ден, рекорден број досега

Р.С.Европа - 14.06.2020

Нови 162 заразени со ковид-19 се регистрирани во изминатите 24 часа, соопшти Министерството за здравство. Во изминатото деноноќие биле направени 778 тестови. До објавувањето на овие податоци не се стигнати податоците од лабораторијата на Жан Митрев ...

Во Индија за еден ден регистирирани приближно 12.000 новозаболени лица од Ковид-19

Сител - 14.06.2020

Во изминатите 24 часа во Индија регистрирани се рекордни 11.929 нови случаи на Ковид-19, што е најголема бројка на дневно ниво. Во Индија досега потврдени се 320.922 случаи на новиот коронавирус, од кои 9.195 починати.

Србија се бори со коронавирусот, има 59 нови сличаи и еден починат

Слободен Печат - 14.06.2020

Во изминатите 24 часа во Србија од коронавирус се тестирани 1.802 лица, а од нив 59 биле позитивни, односно 3,2 отсто од тестираните, што е најголем процентен раст на бројот на заразени во последните неколку недели. Едно лице почина.

Македонија е лидер на новозаразени од коронавирус

Курир - 14.06.2020

Македонија е лидер на новозаразени од коронавирус во Европа. И покрај ваквата статистика, власта во државава не се одткажува од идејата за брзи избори. Денес во Македонија има 162 новозаразени, а имаме и 9 починати за едно деноноќие, што е највисока ...

Три нови случаи на коронавирус во Словенија, нема починати од вирусот

Макфакс - 14.06.2020

Во последните 24 часа се потврдени три нови случаи на коронавирус во Словенија, а не се регистрирани нови смртни случаи, објави владата на Твитер. Пријавени се два нови случаи во Нова Горица, град на границата со Италија и еден во Јесенице на ...

Повторно високи бројки на новозаболени од КОВИД-19 во земјава - 162 нови случаи и 9 починати

Сител - 14.06.2020

162-ца новозаразени и 9 починати од Ковид-19 изминатите 24 часа во Македонија. Продолжува трендот на високи бројки на инфицирани и смртни случаи. Од направени 778 тестирања, кај 20,9 проценти бил утврден вирусот.

Еден заболен од коронавирус во Хрватска

Макфакс - 14.06.2020

Во последните 24 часа е регистриран еден пациент со коронавирус во Хрватска, со што вкупниот број на пациенти е на 2.252, соопшти Националниот штаб за цивилна заштита. Како што се наведува, заболеното лице е од Загреб, јавуваат хрватските медиуми.

Рекорден број на заразени од COVID-19 во Бразил

Кајгана - 14.06.2020

Во последните 24 часа се регистрирани нови 20.894 случаи на коронавирус во Бразил. Исто така, Чиле, Аргентина, Перу и Колумбија пријавија рекорден број на новозаразени од COVID-19. Поради големиот број на заразени, Јужна Америка е епицентар на ...

Двајцата играчи од Премиер лигата имаат коронавирус

А1 On - 14.06.2020

Новите позитивни тестови по осмата рунда тестирање на фудбалери и вработени од Премиер лигата се два. – Премиер лигата објавува дека 1.200 фудбалери и вработени поминале тестови за КОВИД-19 на 11 и 12 јуни.

Во Индија за еден ден околу 12.000 новозаболени од ковид-19

+инфо - 14.06.2020

Индија е на четврто место по бројот на заразени во светот, по САД, Бразил и Русија. Во изминатите 24 часа во Индија регистрирани се рекордни 11.929 нови случаи на ковид-19, што е најголема бројка на дневно ниво.

Двајцата играчи од Премиер лигата имаат коронавирус

Sport M - 14.06.2020

Новите позитивни тестови по осмата рунда тестирање на фудбалери и вработени од Премиер лигата се два. – Премиер лигата објавува дека 1.200 фудбалери и вработени поминале тестови за КОВИД-19 на 11 и 12 јуни.

Кина ќе обезбеди 30 милиони комплети за тестирање за Ковид-19 за Африка

А1 On - 14.06.2020

Африканските лидери изјавија дека Кина ќе обезбеди 30 милиони комплети за тестирање и 10.000 респиратори секој месец за да се запре ширењето на новиот коронавирус на африканскиот континент.

Во Индија за еден регистирирани приближно 12.000 новозаболени лица од Ковид-19

А1 On - 14.06.2020

Во изминатите 24 часа во Индија регистрирани се рекордни 11.929 нови случаи на Ковид-19, што е најголема бројка на дневно ниво. Во Индија досега потврдени се 320.922 случаи на новиот коронавирус, од кои 9.195 починати.

Состојба со ковид-19: Скоро 8 милиони заразени во светот

+инфо - 14.06.2020

Според последните податоци, во светот со коронавирусот досега се заразени 7.929.659 лица. Од нив починале 433.602, а оздравеле 4.076.120 луѓе. – Во Србија во последните 24 часа се регистрирани 59 нови случаи на зараза со коронавирус, а едно лице ...

Во Иран за еден ден регистирирани 107 смртни случаи од Ковид-19

А1 On - 14.06.2020

Иранските здравствени власти соопштија дека во изминатите 24 часа регистрирани се 107 починати лица од последици од Ковид-19. Тоа е најголема бројка на починати во последните два месеца. Во Иран со новиот коронавирус вкупно се инфицирале 187.427 ...

Првпат во два месеци повеќе од 100 мртви од коронавирус во Иран во еден ден

Слободен Печат - 14.06.2020

Техеран во неделата објави дека од ковид-19 во последните 24 часа во земјата починале повеќе од 100 луѓе, што не се случило во последните два месеци. Здравствените власти пријавија 107 нови смртни случаи поврзани со коронавирусот од саботата до ...

Најмал број смртни случаи од 22 март во Велика Британија

Макфакс - 14.06.2020

Во Велика Британија е регистриран најмал број на смртни случаи од 22 март, јавува Би-би-си, но забележува дека бројките се пониски за време на викендите поради одложените извештаи.Во последните 24 часа во земјата починале 36 лица, што го зголемило ...

Во Индија за еден регистирирани приближно 12.000 новозаболени лица од Ковид-19

Либертас - 14.06.2020

Во изминатите 24 часа во Индија регистрирани се рекордни 11.929 нови случаи на Ковид-19, што е најголема бројка на дневно ниво. Во Индија досега потврдени се 320.922 случаи на новиот коронавирус, од кои 9.195 починати.

Во Индија за еден регистирирани приближно 12.000 новозаболени лица од Ковид-19

24Инфо - 14.06.2020

Во изминатите 24 часа во Индија регистрирани се рекордни 11.929 нови случаи на Ковид-19, што е најголема бројка на дневно ниво. Во Индија досега потврдени се 320.922 случаи на новиот коронавирус, од кои 9.195 починати.

Кина ќе обезбеди 30 милиони комплети за тестирање за Ковид-19 за Африка

4NEWS - 14.06.2020

Африканските лидери изјавија дека Кина ќе обезбеди 30 милиони комплети за тестирање и 10.000 респиратори секој месец за да се запре ширењето на новиот коронавирус на африканскиот континент.

Во Кина најголема дневна бројка на новозаразени во последните два месеца

Centar - 14.06.2020

Кина пријави 57 нови случаи на Ковид-19 за 13 јуни, што е највисока дневна бројка во последните два месеца. Националната здравствена комисија соопшти дека 38 нови потврдени случаи се пренесени локално и дека 36 од нив биле во Пекинг.

Премиер лига: Двајца фудбалери имаат коронавирус

Денешен - 14.06.2020

Новите позитивни тестови по осмата рунда тестирање на фудбалери и вработени од Премиер лигата се два. – Премиер лигата објавува дека 1.200 фудбалери и вработени поминале тестови за КОВИД-19 на 11 и 12 јуни.

Во Кина најголем број на новозаразени со Ковид-19 од средината на април

Опсервер - 14.06.2020

Пекинг, 14 јуни 2020 () – Во Кина потврдени се 57 случаи на Ковид-19, од кои 36 во Пекинг, соопшти денеска кинеската Национална здравствена комисија. Тоа е најголем број на новозаболени од средината на април.

Кина ќе обезбеди 30 милиони комплети за тестирање за Ковид-19 за Африка

Опсервер - 14.06.2020

Јоханесбург, 14 јуни 2020 ( ) – Африканските лидери изјавија дека Кина ќе обезбеди 30 милиони комплети за тестирање и 10.000 респиратори секој месец за да се запре ширењето на новиот коронавирус на африканскиот континент.

За 24 часа во Индија регистрирани се рекордни 12.000 новозаболени лица од Ковид-19

Локално - 14.06.2020

Во изминатите 24 часа во Индија регистрирани се рекордни 11.929 нови случаи на Ковид-19, што е најголема бројка на дневно ниво. Во Индија досега потврдени се 320.922 случаи на новиот коронавирус, од кои 9.195 починати.

Во Индија за еден регистирирани приближно 12.000 новозаболени лица од Ковид-19

Опсервер - 14.06.2020

Њу Делхи, 14 јуни 2020 () – Во изминатите 24 часа во Индија регистрирани се рекордни 11.929 нови случаи на Ковид-19, што е најголема бројка на дневно ниво. Во Индија досега потврдени се 320.922 случаи на новиот коронавирус, од кои 9.195 починати.

Нови случаи на Ковид 19 во Кина

Тера - 14.06.2020

Во Кина потврдени се 57 случаи на Ковид-19, од кои 36 во Пекинг, соопшти кинеската Национална здравствена комисија. Тоа е најголем број на новозаболени од средината на април. Во Пекинг вчера беше затворен пазар за храна и беа ставени во карантин 11 ...

Двајца играчи од Премиер лигата имаат коронавирус

iPortal - 14.06.2020

Новите позитивни тестови по осмата рунда тестирање на фудбалери и вработени од Премиер лигата се два. – Премиер лигата објавува дека 1.200 фудбалери и вработени поминале тестови за КОВИД-19 на 11 и 12 јуни.

Кина ќе обезбеди 30 милиони комплети за тестирање за Ковид-19 за Африка

24Инфо - 14.06.2020

Африканските лидери изјавија дека Кина ќе обезбеди 30 милиони комплети за тестирање и 10.000 респиратори секој месец за да се запре ширењето на новиот коронавирус на африканскиот континент.

Во Кина најголем број на новозаразени со Ковид-19 од средината на април

Либертас - 14.06.2020

Во Кина потврдени се 57 случаи на Ковид-19, од кои 36 во Пекинг, соопшти денеска кинеската Национална здравствена комисија. Тоа е најголем број на новозаболени од средината на април. Во Пекинг вчера беше затворен пазар за храна и беа ставени во ...

Во Иран за еден ден регистирирани 107 смртни случаи од Ковид-19

Опсервер - 14.06.2020

Техеран, 14 јуни 2020 () – Иранските здравствени власти соопштија дека во изминатите 24 часа регистрирани се 107 починати лица од последици од Ковид-19. Тоа е најголема бројка на починати во последните два месеца.

Во Иран за еден ден регистирирани 107 смртни случаи од Ковид-19

24Инфо - 14.06.2020

Иранските здравствени власти соопштија дека во изминатите 24 часа регистрирани се 107 починати лица од последици од Ковид-19. Тоа е најголема бројка на починати во последните два месеца. Во Иран со новиот коронавирус вкупно се инфицирале 187.427 ...

Во Иран за еден ден регистирирани 107 смртни случаи од Ковид-19

Либертас - 14.06.2020

Иранските здравствени власти соопштија дека во изминатите 24 часа регистрирани се 107 починати лица од последици од Ковид-19. Тоа е најголема бројка на починати во последните два месеца. Во Иран со новиот коронавирус вкупно се инфицирале 187.427 ...

Во Кина најголема дневна бројка на новозаразени во последните два месеца

Точка - 14.06.2020

Кина пријави 57 нови случаи на Ковид-19 за 13 јуни, што е највисока дневна бројка во последните два месеца. Националната здравствена комисија соопшти дека 38 нови потврдени случаи се пренесени локално и дека 36 од нив биле во Пекинг.

Коронавирусот се врати во Кина, земјата повторно се соочува со заболени

Република - 14.06.2020

Во текот на изминатото деноноќие кинеските здравствени власти откриле нови 57 случаи на зараза со коронаворусот а регистрирани се и девет асипмтоматски случаи, двајца пациенти се опоравиле од болеста а нема починати, соопшти во неделата Државната ...

Пенс вели дека пандемијата ослабнува, статистиката го демантира

Локално - 14.06.2020

Бројот на случаи на КОВИД-19 и смртни случаи во Соединетите Американски Држави постојано се намалува, рече потпретседателот на САД, Мајк Пенс, додека статистиката покажува дека се зголемил бројот на хоспитализирани во неколку американски држави, а ...

Бројот на случаи на КОВИД-19 во Романија се приближува до 22.000

Локално - 14.06.2020

Регистрираните случаи на заразени со коронавирус во Романија се зголемија за 320 во последните 24 часа и нивниот вкупен број достигна 21.999, објави телевизијата „Диги 24“, повикувајќи се на информации на владата.

Ќе почне ли Премиер лигата: Двајца играчи позитивни на корона

Република - 14.06.2020

Новите позитивни тестови по осмата рунда тестирање на фудбалери и вработени од Премиер лигата се два. – Премиер лигата објавува дека 1.200 фудбалери и вработени поминале тестови за КОВИД-19 на 11 и 12 јуни.

Во Иран за еден ден регистирирани 107 смртни случаи од Ковид-19

Бизнис Вести - 14.06.2020

Техеран, 14 јуни 2020 (МИА) – Иранските здравствени власти соопштија дека во изминатите 24 часа регистрирани се 107 починати лица од последици од Ковид-19. Тоа е најголема бројка на починати во последните два месеца.

Нов рекорд во Албанија на дијагностицирани со Коронавирус

Либертас - 14.06.2020

Денеска албанското министерство за здравство информираше дека во последните 24 часа во земјата има нов негативен рекорд на болни од Ковид 19. За прв пат во земјата се регистрирани 57 новозаболени од Коронавирус.

Во Иран за еден ден регистирирани 107 смртни случаи од Ковид-19

Денешен - 14.06.2020

Иранските здравствени власти соопштија дека во изминатите 24 часа регистрирани се 107 починати лица од последици од Ковид-19. Тоа е најголема бројка на починати во последните два месеца. Во Иран со новиот коронавирус вкупно се инфицирале 187.427 ...

Над 4000 лица заболени од коронавирус во земјава: Голем број новодијагностицирани и 9 починати

Женски магазин - 14.06.2020

И денес големи бројки на ново заразени од Ковид-19 во земјава. Во последните 24 часа се направени 778 тестирања, а се регистрирани нови 162 случаи на коронавирус. Со овие бројки има вкупно над 4000 заболени од Коронавирус во Македонија.

Три нови случаи на коронавирус во Словенија, нема починати од вирусот

Точка - 14.06.2020

Во последните 24 часа се потврдени три нови случаи на коронавирус во Словенија, а не се регистрирани нови смртни случаи, објави владата на Твитер. Пријавени се два нови случаи во Нова Горица, град на границата со Италија и еден во Јесенице на ...

Повторно високи бројки на новозаболени од КОВИД-19 во земјава – 162 нови случаи и 9 починати

4NEWS - 14.06.2020

162-ца новозаразени и 9 починати од Ковид-19 изминатите 24 часа во Македонија. Продолжува трендот на високи бројки на инфицирани и смртни случаи. Од направени 778 тестирања, кај 20,9 проценти бил утврден вирусот.

Еден заболен од коронавирус во Хрватска

MTM - 14.06.2020

Во последните 24 часа е регистриран еден пациент со коронавирус во Хрватска, со што вкупниот број на пациенти е на 2.252, соопшти Националниот штаб за цивилна заштита. Како што се наведува, заболеното лице е од Загреб, јавуваат хрватските медиуми.

Секој четврти тестиран е позитивен на корона

Република - 14.06.2020

Поразителни се денешните резултати со корона вирусот. Она што е најважно е дека се зголемува бројката на починати и таа изнесува дури девет лица. Но, загрижувачки е и соодносот помеѓу бројот на направени тестови и заразени.

Три нови случаи на коронавирус во Словенија, нема починати од вирусот

MTM - 14.06.2020

Во последните 24 часа се потврдени три нови случаи на коронавирус во Словенија, а не се регистрирани нови смртни случаи, објави владата на Твитер. Пријавени се два нови случаи во Нова Горица, град на границата со Италија и еден во Јесенице на ...

Три нови случаи на коронавирус во Словенија

24Инфо - 14.06.2020

Во последните 24 часа се потврдени три нови случаи на коронавирус во Словенија, а не се регистрирани нови смртни случаи, објави владата на Твитер. Пријавени се два нови случаи во Нова Горица, град на границата со Италија и еден во Јесенице на ...

Тетово има повеќе заболени од Ковид 19 отколку Куманово

24Инфо - 14.06.2020

По Скопје, Тетово и во изминатово деноноќие има најмногу нови заболени од Ковид 19, па во моментов има повеќе активни случаи отколку Куманово. Според последната статистика, вчера во земјава се регистрирани 162 нови случаи на коронавирус од кои во ...

Еден заболен од коронавирус во Хрватска

24Инфо - 14.06.2020

Во последните 24 часа е регистриран еден пациент со коронавирус во Хрватска, со што вкупниот број на пациенти е на 2.252, соопшти Националниот штаб за цивилна заштита. Како што се наведува, заболеното лице е од Загреб, јавуваат хрватските медиуми.

Бројот на нови случаи со Ковид-19 во Албанија и Косово и денеска расте

24Инфо - 14.06.2020

Албанија и денес забележа висок број на новозаразени- 57 од 362 тестови направени за Ковид-19, што е нов рекорд по вчерашните 48, исто така рекордни заболени. -Поради фактот дека во некои претпријатија, трговски субјекти или разни јавни и приватни ...

Кина ќе обезбеди 30 милиони комплети за тестирање за Ковид-19 за Африка

Либертас - 14.06.2020

Африканските лидери изјавија дека Кина ќе обезбеди 30 милиони комплети за тестирање и 10.000 респиратори секој месец за да се запре ширењето на новиот коронавирус на африканскиот континент.

Во Кина најголем број на новозаразени со Ковид-19 од средината на април

24Инфо - 14.06.2020

Во Кина потврдени се 57 случаи на Ковид-19, од кои 36 во Пекинг, соопшти денеска кинеската Национална здравствена комисија. Тоа е најголем број на новозаболени од средината на април. Во Пекинг вчера беше затворен пазар за храна и беа ставени во ...

Двајцата играчи од Премиер лигата имаат коронавирус

Опсервер - 14.06.2020

Норвич, 14 јуни 2020 () – Новите позитивни тестови по осмата рунда тестирање на фудбалери и вработени од Премиер лигата се два. – Премиер лигата објавува дека 1.200 фудбалери и вработени поминале тестови за КОВИД-19 на 11 и 12 јуни.

Коронавирусот се врати во Кина, земјата повторно се соочува со заболени

Пулс24 - 14.06.2020

Во текот на изминатото деноноќие кинеските здравствени власти откриле нови 57 случаи на зараза со коронаворусот а регистрирани се и девет асипмтоматски случаи, двајца пациенти се опоравиле од болеста а нема починати, соопшти во неделата Државната ...

Ресен трет по број на новозаразени од корона

Република - 14.06.2020

Во последните 24 часа се направени 778 тестирања, а регистрирани се 162 нови случаи на ковид-19. – Скопје 92 – Куманово 3 – Дебар 5 – Штип 1 – Прилеп 2 – Тетово 32 – Струга 3 – Охрид 4 – Гостивар 2 – Гевгелија 1 – Струмица 1 – Крива Паланка 1 – ...

Бројот на заразени со Ковид-19 во светот речиси 8 милиони

Вечер Прес - 14.06.2020

Според последните податоци, во светот со коронавирусот досега се заразени 7.929.659 лица. Од нив починале 433.602, а оздравеле 4.076.120 луѓе. – Во Србија во последните 24 часа се регистрирани 59 нови случаи на зараза со коронавирус, а едно лице ...

Скоро 8 милиони заразени во светот

Република - 14.06.2020

Според последните податоци, во светот со коронавирусот досега се заразени 7.929.659 лица. Од нив починале 433.602, а оздравеле 4.076.120 луѓе. – Во во последните 24 часа се регистрирани 59 нови случаи на зараза со коронавирус, а едно лице почина.

Во Индија за еден регистирирани приближно 12.000 новозаболени лица од Ковид-19

Вечер Прес - 14.06.2020

Во изминатите 24 часа во Индија регистрирани се рекордни 11.929 нови случаи на Ковид-19, што е најголема бројка на дневно ниво. Во Индија досега потврдени се 320.922 случаи на новиот коронавирус, од кои 9.195 починати.

Африка: Бројот на заразени надмина 230.000

Локално - 14.06.2020

Повеќе од 6.000 смртни случаи поврзани со коронавирус се регистрирани од почетокот на пандемијата во африканските земји, а вкупниот број потврдени случаи се повеќе од 230.000. Вкупниот број на Ковид 19 случаи во Африка моментно е 230.454.

Во Кина потврдени нови 57 случаи на Ковид-19

Локално - 14.06.2020

Во Кина потврдени се 57 случаи на Ковид-19, од кои 36 во Пекинг, соопшти денеска кинеската Национална здравствена комисија. Тоа е најголем број на новозаболени од средината на април. Во Пекинг вчера беше затворен пазар за храна и беа ставени во ...

„Ми ќе бидемо прва држава сас колективан имунитет“: Твитер реакции за растот на заразени со корона вирусот

еМагазин - 14.06.2020

Не престанува растот на новозаразени со Ковид-19 во Македонија. Вчера беше регистрирана највисоката бројка од почетокот на епидемијата, од 196 заразени, а уште осум пациенти починаа поради компликации од вирусот, а меѓу нив и трудница.

Кина: Регистрирани 57 случаи на Ковид-19, најголем број новозаразени од средината на април

Денешен - 14.06.2020

Во Кина потврдени се 57 случаи на Ковид-19, од кои 36 во Пекинг, соопшти денеска кинеската Национална здравствена комисија. Тоа е најголем број на новозаболени од средината на април. Во Пекинг вчера беше затворен пазар за храна и беа ставени во ...

Повеќе од 100 мртви од коронавирус во Иран во еден ден, во Кина нови 57 случаи

24Инфо - 14.06.2020

Техеран објави дека од Ковид-19 во последните 24 часа во Иран починале повеќе од 100 луѓе, што не се случило во последните два месеци. Здравствените власти пријавија 107 нови смртни случаи поврзани со коронавирусот од саботата до неделата, рече ...

Над 4 милиони излечени од коронавирусот ширум светот

Локално - 14.06.2020

Повеќе од четири милиони луѓе во светот се излечиле од коронавирусот, пренесува „Worldometers“. Во моментов има значително повеќе опоравени од активни случаи во светот. Според сајтот, 7.898.392 луѓе биле заразени со коронавирус ширум светот, 432.901 ...

Во Кина најголема дневна бројка на новозаразени во последните два месеца

Н.Македонија - 14.06.2020

Кина пријави 57 нови случаи на ковид-19 за 13 јуни, што е највисока дневна бројка во последните два месеца. Националната здравствена комисија соопшти дека 38 нови потврдени случаи се пренесени локално и дека 36 од нив биле во Пекинг.

Рекорден број на новозаразени во Индија

Н.Македонија - 14.06.2020

Во текот на изминатите 24 часа, потврдени се 11.929 нови случаи на коронавирус во Индија. Во земјата досега се потврдени вкупно 320.922 случаи на вирусот, а од инфекцијата починале 9.195 луѓе, пренесува Си-ен-ен, повикувајќи се на податоци на ...

Во време на пандемија 2020 година Македонија бележи намален број починати во однос на 2019 година

Мак. Весник - 14.06.2020

Според податоците од последниот извештај на Завод за статистика до кој дојде Медицина и Здравје , може да се забележи интересен тренд, а тоа е дека бројот на починати по сите основи во Март за 2019 година бил 1.903 од кои 9 биле новороденчиња, за ...

Во Индија за еден регистирирани приближно 12.000 новозаболени лица од Ковид-19

MakPress - 14.06.2020

Во изминатите 24 часа во Индија регистрирани се рекордни 11.929 нови случаи на Ковид-19, што е најголема бројка на дневно ниво. Во Индија досега потврдени се 320.922 случаи на новиот коронавирус, од кои 9.195 починати.

Коронавирус: Македонија за 24 часа има поголем број на новоинфицирани пациенти отколку во Германија, Шведска, Белгија, ...

MakPress - 14.06.2020

Според последните податоци, во светот со коронавирусот досега се заразени 7.808.005 лица. Од нив починале 430.113, а оздравеле 4.006.148 луѓе. - Според податоците на worldometers.info во последните 24 часа во Република Македонија се регистрирани ...

Во Кина најголем број на новозаразени со Ковид-19 од средината на април

MakPress - 14.06.2020

Во Кина потврдени се 57 случаи на Ковид-19, од кои 36 во Пекинг, соопшти денеска кинеската Национална здравствена комисија. Тоа е најголем број на новозаболени од средината на април. Во Пекинг вчера беше затворен пазар за храна и беа ставени во ...

Кина ќе обезбеди 30 милиони комплети за тестирање за Ковид-19 за Африка

MakPress - 14.06.2020

Африканските лидери изјавија дека Кина ќе обезбеди 30 милиони комплети за тестирање и 10.000 респиратори секој месец за да се запре ширењето на новиот коронавирус на африканскиот континент.

Двајцата играчи од Премиер лигата имаат коронавирус

MakPress - 14.06.2020

Новите позитивни тестови по осмата рунда тестирање на фудбалери и вработени од Премиер лигата се два. – Премиер лигата објавува дека 1.200 фудбалери и вработени поминале тестови за КОВИД-19 на 11 и 12 јуни.

Во Иран за еден ден регистирирани 107 смртни случаи од Ковид-19

MakPress - 14.06.2020

Иранските здравствени власти соопштија дека во изминатите 24 часа регистрирани се 107 починати лица од последици од Ковид-19. Тоа е најголема бројка на починати во последните два месеца. Во Иран со новиот коронавирус вкупно се инфицирале 187.427 ...

Денес 778 тестови, 162 нови случаи на ковид-19, во Битола нема новозаболен

Битола Њуз - 14.06.2020

Според информациите на Министерството за здравство објавени на нивната официјална “фејс-бук“ страница во последните 24 часа се направени 778 тестирања, а регистрирани се 162 нови случаи на ковид-19.

Пекинг затвори 11 градски окрузи , откако коронавирусот се појави на пазар

Канал5 - 13.06.2020

Неколку десетици жители на Пекинг се позитивни на коронавирусот, што потврдува дека се појави нов бран на инфекцијата во кинеската престолнина, поради што итно е воведен карантин во 11 градски окрузи.

Нови рекордни бројки во Македонија – 196 новозаразени и 8 починати од КОВИД-19

Сакам да кажам - 13.06.2020

На денот кога по три месеци завршува вонредната состојба, Македонија бележи рекордна бројка новозаразени и починати од ...

Рекордни 196 новозаразени и осуммина починати пациенти во последново деноноќие

Канал5 - 13.06.2020

Пандемијата на Ковид -19 во земјава го испиша најцрниот ден досега.. Рекордни 196 нови случаи и осуммина починати пациенти се регистрирани во последново деноновиќие, информираат од Министерството за здравство..

КОВИД 19 – Денеска црн рекорд, 196 нови случаи и осум починати!

Алсат-М - 13.06.2020

Денеска рекорден број на новозаразени со коронавирус, како и на починати, од почетокот на пандемијата. Во последните 24 часа, од 1.213 тестови, 196 позитивни. Најголем број во Скопје 90, потоа 45 во Тетово и 17 во Куманово.

Нема доволно епидемиолози по напливот на нови заболени од КОВИД-19

Сакам да кажам - 13.06.2020

Со напливот на нови заболени од КОВИД-19 веќе нема доволно епидемиолози за работа на терен, но и за телефонски контакти со заразени или лица во изолација, иако напомош дојдоа четворица техничари од војската.

Рекорден број на заразени и починати – за 24 часа регистрирани 8 смртни случаи и 196 новозаразени од ковид-19

ТВ21 - 13.06.2020

Македонија денеска урива рекорди по бројот на починати и заразени од корона вирусот. Новиот број на потврдени случаи во земјата е 196. Само во Скопје се регистрирани 90 заболени, а висока бројка бележи и Тетово, 45.

Драматичен раст на бројот на починати во Русија по воведувањето на новиот метод на броење

Канал5 - 13.06.2020

Русија регистрирала 2.712 смртни случаи од коронавирус во април, над двојно повеќе од претходно утврдениот број, според статистиката заснована врз новиот метод на броење објавен од државната агенција Ростат.

Осуммина починати пациенти, од кои четворица од Скопје

Фокус - 13.06.2020

Регистрирани се осуммина починати пациенти од Ковид-19 во изминатите 24 часа, од кои четворица од Скопје, информираат од Министерството за здравство. Кривата на заразени од коронавирусот никако да се добие надолен тек.

Еден починат, 76 нови заразени со Ковид 19 во Србија

Фокус - 13.06.2020

Во последните 24 часа во Србија за Ковид-19 биле тестирани примероци од 3.328 лица, од кои 76 биле позитивни за коронавирус, а едно лице починало, пренесува „Блиц“ и потсетува дека вчера имало 73 новозаразени за 24 часа од 5.793 тестирани лица, а ...

Нови случаи на корона во Кина, некои се поврзани со пазарот во Пекинг

Фокус - 13.06.2020

Пекинг објави дека ќе го одложи враќањето на учениците во основните училишта откако се појавија нови случаи во кинеската престолнина – први по два месеци без заразени, по што пазарот на големо поврзан со новите случаи вчера е затворен.

Бразил на второ место по бројот на смртни случаи од Ковид-19

24 Вести - 13.06.2020

Бразил ја престигна Велика Британија по бројот на смртни случаи од последици од новиот коронавирус и сега е на втор место, зад САД. Вкупниот број на починати луѓе се искачи на 41.828, од кои во 909 лица во изминатите 24 часа.

Бразил е на второ место по бројот на смртни случаи од Ковид-19

Канал5 - 13.06.2020

Бразил ја надмина Велика Британија по бројот на смртни случаи од последици од новиот коронавирус и сега е на второ место, зад САД.. Вкупниот број на починати луѓе се искачи на 41.828, од кои во 909 лица во изминатите 24 часа..

Денеска се регистрирани 196 нови случаи на Ковид-19

24 Вести - 13.06.2020

Во последните 24 часа се направени 1213 тестирања, а регистрирани се 196 нови случаи на ковид-19. - Скопје 90 - Куманово 17 - Штип 5 - Прилеп 1 - Тетово 45 - Струга 8 - Велес 1 - Битола 4 - Охрид 11 - Гостивар 8 - Крива Паланка 1 - Пехчево 2 - Свети ...

Потврдени 196 новозаразени од Kовид – 19 во земјава

Фокус - 13.06.2020

Бранот од пандемијата на Ковид -19 зема се поголем замав во земјава, рекордни досега 196 нови случаи на ковид – 19 во последното деноноќие, информираат од Министерството за здравство. Кривата на заразени од коронавирусот никако да се добие надолен ...

Нови случаи на корона во Кина , некои се поврзани со пазарот во Пекинг

Канал5 - 13.06.2020

Пекинг објави дека ќе го одложи враќањето на учениците во основните училишта откако се појавија нови случаи во кинеската престолнина - први по два месеци без заразени и пазарот на големо, поврзан со новите случаи вчера е затворен.

Индија бележи нов дневен рекорд на бројот на заболени со коронавирус

Канал5 - 13.06.2020

Индија вчера објави најголем дневен пораст на бројот на случаи со коронавирус, вкупно 11.458 нови инфекции, со што вкупниот број заразени достигнува повеќе од 300.000, соопшти Федералното Министерство за здравство.

Нова епидемија на Ковид – 19 во Пекинг, 11 станбени квартови во карантин

Телма - 13.06.2020

Кинеските власти ставија во карантин 11 станбени квартови, девет училишта и градинки во близина на мега маркетот за храна во Пекинг со цел да се спречи ширењето на новата епидемија на Ковид – 19.

Рекордни 196 новозаразени од Kовид – 19, осуммина починати пациенти

Канал5 - 13.06.2020

Бранот од пандемијата на Ковид -19 зема се поголем замав во земјава, рекордни досега 196 нови случаи на ковид – 19 во последното деноноќие.. Регистрирани се и осуммина починати пациенти, од кои четворица од Скопје, информираат од Министерството за ...

Алармантна бројка на нови случаи со Ковид 19 во Тетово – регистрирани 45

Телма - 13.06.2020

Дури 45 нови случаи со Ковид 19 се регистрирани во изминатото деноќие во Тетово и околните општини. Вкупната бројка достигна 381 случај, од кои 210 активни болни лица, а од почетокот на пандемијата досега во овој регион починаа 26 пациенти.

Рекордни 196 позитивни на Ковид-19, Скопје со 90 заболени

Телма - 13.06.2020

Вториот бран од епидемијата со Ковид-19 го има новиот рекорден број на дневни потврдени слуачи во земјава – 196. Со овие бројки вкупниот број на заболени со ковид-19 во змејава се приближува кон 4.

Индија бележи нов дневен рекорд на бројот на заболени со коронавирус

Курир - 13.06.2020

Индија вчера објави најголем дневен пораст на бројот на случаи со коронавирус, вкупно 11.458 нови инфекции, со што вкупниот број заразени достигнува повеќе од 300.000, соопшти Федералното Министерство за здравство.

Епидемијата во Индија не стивнува: Рекорден број на новозаболени во еден ден

Слободен Печат - 13.06.2020

Главниот град Њу Делхи, каде што здравствениот систем е преоптоварен, забележа дополнителни 2.000 нови случаи на зараза. Индија, која е четврта најпогодена земја во светот со пандемијата од Ковид-19, вчера објави најголем дневен пораст на бројот на ...

Ново жариште на коронавирусот: Украина трет ден по ред бележи најголем број пациенти со ковид-19

Слободен Печат - 13.06.2020

Во Украина се регистрирани 30.506 пациенти и 880 смртни случаи како резултат на ковид-19. Украина бележи најголем пораст на бројот на заразени со коронавирусот веќе трет ден по ред, објави денеска украинското Министерство за здравство.

Премиерлигата потврди два нови случаи на Ковид-19 при тестирањето

Sport 1 - 13.06.2020

Изминатите два дена беше спроведено осмото тестирање за Ковид-19 во клубовите од Премиерлигата и резултатите велат дека две лица се позитивни. Едниот позитивен тест доаѓа од таборот на Норич, од каде го потврдија случајот, но не е откриено од каде ...

Норич потврди дека има фудбалер со позитивен тест на коронавирусот

Дерби - 13.06.2020

Премиерлигашот Норич вечерва потврди дека еден од двата позитивни тестови за коронавирусот доаѓа од неговиот состав. Серијата тестирања продолжи со нови 1.200 тестови, а Премиер лигата потврди дека имало два позитивни теста во последната рунда.

Најцрниот ден во корона кризата: Над 200 новозаразени, Заев токми избори, а Филипче крахира

Курир - 13.06.2020

Денеска веројатно е и најцрниот ден во корона статистиката во Македонија. Според неофицијални информации, до кои дојде Нетпрес , бројот на новозаболени од Ковид 19 денеска е над 200, а од нив околу 81 се регистрирани во Скопје.

Во Турција 1.195 новoзаразени со коронавирус

Макфакс - 13.06.2020

Бројот на нови случаи на коронавирус во Турција во последните 24 часа е поголем од илјада, за прв пат од 29 мај, соопшти Министерството за здравство. Изјавата доаѓа откако се олеснија рестриктивните мерки воведени поради пандемијата.

Бразил на второ место по бројот на смртни случаи од Ковид-19

А1 On - 13.06.2020

Бразил ја престигна Велика Британија по бројот на смртни случаи од последици од новиот коронавирус и сега е на втор место, зад САД. Вкупниот број на починати луѓе се искачи на 41.828, од кои во 909 лица во изминатите 24 часа.

Нови случаи на коронавирус во Кина, некои се поврзани со пазар во Пекинг

МКД - 13.06.2020

Пекинг објави дека ќе го одложи враќањето на учениците во основните училишта откако во кинеската престолнина се појавија нови случаи, први по два месеци без инфекции, а денес е затворен и пазар поврзан со новите случаи.

Бразил: Се умира побрзо од коронавирус откако на кое било друго место во светот

Макфакс - 13.06.2020

Бразил ја надмина Велика Британија по бројот на смрти случаи од Ковид-19 во светот. Во однос на бројот на смртни случаи од коронавирусот, Бразил сега е на второто место во светот. Вкупниот број на починати достигна 41.828, бидејќи уште 909 луѓе ...

Бразил на второ место по бројот на смртни случаи од ковид-19

+инфо - 13.06.2020

Вкупниот број на починати луѓе се искачи на 41.828, од кои во 909 лица во изминатите 24 часа. Бразил ја престигна Велика Британија по бројот на смртни случаи од последици од новиот коронавирус и сега е на втор место, зад САД.

Најцрниот ден во корона кризата – над 200 новозаразени, Филипче крахира, а Заев упорно бара избори

Нетпрес - 13.06.2020

Денеска веројатно е и најцрниот ден во корона статистиката во Македонија. Според неофицијални информации, до кои дојде Нетпрес, бројот на новозаболени од Ковид 19 денеска е околу 200, а од нив околу 81 се регистрирани во Скопје..

Карантин во 11 квартови на Пекинг поради повторна појава на коронавирусот

Нетпрес - 13.06.2020

Неколку десетици жители на Пекинг се позитивни на новиот коронавирус, што потврдува дека се појавило ново жариште на заразата во кинеската престолнина, поради што е итно воведен карантин во 11 градски квартови.

Бразил на второ место во светот по бројот на смртни случаи од Ковид-19

Слободен Печат - 13.06.2020

Вкупниот број на починати луѓе се искачи на 41.828, од кои во 909 лица во изминатите 24 часа. Бразил ја престигна Велика Британија по бројот на смртни случаи од последици од новиот коронавирус и сега е на втор место, зад САД.

Тешка ситуација во Бразил: Стана втора земја во светот по бројот на мртви

МКД - 13.06.2020

Бразил вчера зазеде позиција на втора земја во светот по бројот на смртни случаи од коронавирус зад Соединетите Држави, каде неколку држави обавија рекордни нови случаи на ковид-19, што сигнализира дека кризата сè уште е далеку од крајот.

Турција: 1.195 новозаразени со Ковид-19 во последните 24 часа

Слободен Печат - 13.06.2020

Бројот на нови случаи на коронавирус во Турција во последните 24 часа е поголем од илјада, за прв пат од 29 мај, соопшти Министерството за здравство. Оваа информација доаѓа откако се олеснија рестриктивните мерки воведени поради пандемијата.

Во Србија 2.500 помалку тестирани, но повеќе заразени од вчера

Слободен Печат - 13.06.2020

Во последните 24 часа во Србија се тестирани 3.328 лица, од кои 76 се позитивни за коронавирусот, а едно лице починало, пренесува „Блиц“ и потсетува дека вчера имало 73 новозаразени за 24 часа од 5.793 тестирани лица, а немало смртни случаи.

Состојбата со ковид-19 во светот: Речиси 8 милиони заразени, во Тајланд собираат 300 лилјаци за тестирање на вирусот

+инфо - 13.06.2020

Во последното деноноќие во Албанија забележан е најголем број новозоразени од почетокот на пандемијата. Од тестираните 270 сомнителни случаи позитивни на ловид -19 биле 48 лица, со што вкупната бројка се зголеми на 1.464 заразени лица.

Во Србија 2.500 помалку тестирани, но повеќе заразени во споредба со вчера

Курир - 13.06.2020

Во последните 24 часа во Србија за Ковид-19 биле тестирани примероци од 3.328 лица, од кои 76 биле позитивни за коронавирус, а едно лице починало, пренесува „Блиц“ и потсетува дека вчера имало 73 новозаразени за 24 часа од 5.793 тестирани лица, а ...

Во Србија 76 заразени од Ковид-19, почина едно лице

А1 On - 13.06.2020

Во Србија во последниве 24 часа има нови 76 случаи на лица заразени со Ковид-19, а почина едно лице. Во последниот ден тестирани се 3.328 луѓе, а вкупниот број заразени во земјата е 12.251. Од нив, активни случаи се 533.

Во Словенија двајца заразени од Ковид-19 во последните 24 часа

А1 On - 13.06.2020

Во Словенија се потврдени два нови случаи на коронавирусот во последниве 24 часа, со што вкупниот број на случаи се искачи на 1.492. Новите заболени се од Нова Горица и од Марибор и се уште не е познато дали се поврзани со некои од постоечките ...

Коронавирусот се појави на пазар во Пекинг, во карантин се 11 градски окрузи

Макфакс - 13.06.2020

Неколку десетици жители на Пекинг се позитивни на коронавирусот, што потврдува појава на ново жариште на инфекцијата во кинеската престолнина, поради што итно е воведен карантин во 11 градски окрузи.

Бразил на второ место по бројот на смртни случаи од Ковид-19

Сител - 13.06.2020

Бразил ја престигна Велика Британија по бројот на смртни случаи од последици од новиот коронавирус и сега е на втор место, зад САД. Вкупниот број на починати луѓе се искачи на 41.828, од кои во 909 лица во изминатите 24 часа.

Драматичен раст на бројот на починати во Русија по воведувањето на новиот метод на броење

Курир - 13.06.2020

Русија регистрирала 2.712 смртни случаи од коронавирус во април, над двојно повеќе од претходно утврдениот број, според статистиката заснована врз новиот метод на броење објавен од државната агенција Ростат.

Во Србија 2.500 помалку тестирани, но повеќе заразени во споредба со вчера

Макфакс - 13.06.2020

Во последните 24 часа во Србија за Ковид-19 биле тестирани примероци од 3.328 лица, од кои 76 биле позитивни за коронавирус, а едно лице починало, пренесува „Блиц“ и потсетува дека вчера имало 73 новозаразени за 24 часа од 5.793 тестирани лица, а ...

Бразил на второ место по бројот на смртни случаи од Ковид-19

Курир - 13.06.2020

Бразил ја престигна Велика Британија по бројот на смртни случаи од последици од новиот коронавирус и сега е на втор место, зад САД. Вкупниот број на починати луѓе се искачи на 41.828, од кои во 909 лица во изминатите 24 часа.

Во Бразил се умира побрзо од коронавирусот отколку на кое било друго место во светот

Press24 - 13.06.2020

Бразил ја престигна Велика Британија по бројот на смртни случаи од последици од новиот коронавирус и сега е на втор место, зад САД. Вкупниот број на починати луѓе се искачи на 41.828, од кои во 909 лица во изминатите 24 часа.

Дневен преглед Ковид-19: Во Хрватска двајца новозаболени, во Австрија 14

А1 On - 13.06.2020

Според последните податоци, во светот со коронавирусот досега се заразени 7.808.005 лица. Од нив починале 430.113, а оздравеле 4.006.148 луѓе. – Во последното деноноќие во Албанија забележан е најголем број новозоразени од почетокот на пандемијата.

Во Русија поради промена на методот на броење, зголемен бројот починати од Covid-19 во април

Нетпрес - 13.06.2020

Русија во април забележала 2.712 починати кои може да се доведат во некаква поврзаност со зараза со новиот коронавирус, што е повеќе од двојно повеќе од претходно утврдениот број, покажува статистиката која се заснива на нов метод на потврдување на ...

Нов метод на броење: Двојно повеќе мртви од коронавирус во април во Русија

Локално - 13.06.2020

Русија регистрирала 2.712 смртни случаи од коронавирус во април, што е двојно повеќе од претходно утврдениот број, според статистиката заснована врз новиот метод на броење, објавен од државната агенција „Росстат“.

Најцрниот ден во корона кризата: Над 200 новозаразени, Филипче крахира, а Заев упорно бара избори

Република - 13.06.2020

Денеска веројатно е и најцрниот ден во корона статистиката во Македонија. Според неофицијални информации, до кои дојде Нетпрес , бројот на новозаболени од Ковид 19 денеска е над 200, а од нив околу 81 се регистрирани во Скопје.

Бразил на второ место по бројот на смртни случаи од Ковид-19

Опсервер - 13.06.2020

Бразилија, 13 јуни 2020 () – Бразил ја престигна Велика Британија по бројот на смртни случаи од последици од новиот коронавирус и сега е на втор место, зад САД. Вкупниот број на починати луѓе се искачи на 41.828, од кои во 909 лица во изминатите 24 ...

Во Тетово вчера 45 нови заболени, а во претходните четири дена 44 вкупно

24Инфо - 13.06.2020

Тетово повторно е потенцијално жариште на Ковид 19 со регистрирани 45 новозаразени во изминативе 24 часа, или за еден позитивен повеќе отколку што имаше вкупно во претходните четири дена. Во изминатото деноноќие потврдени се 196 нови случаи од кои ...

Во Турција 1.195 новoзаразени со коронавирус

MTM - 13.06.2020

Бројот на нови случаи на коронавирус во Турција во последните 24 часа е поголем од илјада, за прв пат од 29 мај, соопшти Министерството за здравство. Изјавата доаѓа откако се олеснија рестриктивните мерки воведени поради пандемијата.

Во последните 24 часа се регистрирани 196 новозаболени, 8 починати и 11 оздравени од Ковид-19

CivilMedia - 13.06.2020

Во последните 24 часа се направени 1213 тестирања, а регистрирани се 196 нови случаи на ковид-19. – Скопје 90 – Куманово 17 – Штип 5 – Прилеп 1 – Тетово 45 – Струга 8 – Велес 1 – Битола 4 – Охрид 11 – Гостивар 8 – Крива Паланка 1 – Пехчево 2 – Свети ...

Во Турција 1.195 новoзаразени со коронавирус

24Инфо - 13.06.2020

Бројот на нови случаи на коронавирус во Турција во последните 24 часа е поголем од илјада, за прв пат од 29 мај, соопшти Министерството за здравство. Изјавата доаѓа откако се олеснија рестриктивните мерки воведени поради пандемијата.

Бразил на второ место по бројот на смртни случаи од Ковид-19

Вечер Прес - 13.06.2020

Бразил ја престигна Велика Британија по бројот на смртни случаи од последици од новиот коронавирус и сега е на втор место, зад САД. Вкупниот број на починати луѓе се искачи на 41.828, од кои во 909 лица во изминатите 24 часа.

Коронавирусот се појави на пазар во Пекинг, во карантин се 11 градски окрузи

24Инфо - 13.06.2020

Неколку десетици жители на Пекинг се позитивни на коронавирусот, што потврдува појава на ново жариште на инфекцијата во кинеската престолнина, поради што итно е воведен карантин во 11 градски окрузи.

Еден починат, 76 нови заразени со Ковид 19 во Србија

24Инфо - 13.06.2020

Во последните 24 часа во Србија за Ковид-19 биле тестирани примероци од 3.328 лица, од кои 76 биле позитивни за коронавирус, а едно лице починало, пренесува „Блиц“ и потсетува дека вчера имало 73 новозаразени за 24 часа од 5.793 тестирани лица, а ...

196 нови случаи, од нив 4 во Битола, 2 во Ресен

Тера - 13.06.2020

Во последните 24 часа се направени 1213 тестирања, а регистрирани се 196 нови случаи на ковид-19. – Скопје 90 – Куманово 17 – Штип 5 – Прилеп 1 – Тетово 45 – Струга 8 – Велес 1 – Битола 4 – Охрид 11 – Гостивар 8 – Крива Паланка 1 – Пехчево 2 – Свети ...

Нови 196 случаи на коронавирус во последното деноноќие, 90 позитивни во Скопје

Frontline - 13.06.2020

Досега во земјата се направени вкупно 42.262 тестирања на ковид -19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот. Министерот за здравство, Венко Филипче информира за последните измени со бројот на заразени од коровнавирус кај нас, состојбата со ...

Коронавирусот зема замав во Преспа: Едно лице почина, а пет се заразени

Centar - 13.06.2020

За три дена откако во Преспа се бележи првиот заразен од коронавирус, бројката се зголеми на вкупно 5 лица, од кои едно лице почина. Првиот случај беше регистриран завчера, а вчера нови 2 случаи.

Дневен преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

4NEWS - 13.06.2020

Според последните податоци, во светот со коронавирусот досега се заразени 7.665.033 лица. Од нив починале 425.646, а оздравеле 3.882.040 луѓе. – Лек, кој може успешно да го лекува и спречи Ковид-19, се тестира на пациенти во неколку американски ...

Бразил: Се умира побрзо од коронавирус откако на кое било друго место во светот

24Инфо - 13.06.2020

Бразил ја надмина Велика Британија по бројот на смрти случаи од Ковид-19 во светот. Во однос на бројот на смртни случаи од коронавирусот, Бразил сега е на второто место во светот. Вкупниот број на починати достигна 41.828, бидејќи уште 909 луѓе ...

Во Албанија рекордни 48 заболени од Ковид 19, во Хрватска 2, во Австрија 14 позитивни

24Инфо - 13.06.2020

Според последните податоци, во светот со коронавирусот досега се заразени 7.808.005 лица. Од нив починале 430.113, а оздравеле 4.006.148 луѓе. – Во последното деноноќие во Албанија забележан е најголем број новозоразени од почетокот на пандемијата.

Над 2000 активни случаи на Ковид-19 во земјава: Голем број новодијагностицирани и 8 починати

Женски магазин - 13.06.2020

Близу 4000 лица во земјава се позитивни на Ковид-19, од нив над 2000 се активни случаи. А, во изминатото деноноќие според министерот за здравство Венко Филипче се направени 1213 тестирања од кои дури 196 лица се позитивни на коронавирус.

Бразил сè поалармантно, стигна на второ место по бројот на смртни случаи

Република - 13.06.2020

Бразил ја престигна Велика Британија по бројот на смртни случаи од последици од новиот коронавирус и сега е на втор место, зад САД. Вкупниот број на починати луѓе се искачи на 41.828, од кои во 909 лица во изминатите 24 часа.

Страв од втор бран на коронавирус: Преголемо опуштање во Европа, во Пекинг ги затвораат продавниците – расте ризикот од ...

Точка - 13.06.2020

Стравот од втор бран на коронавирус доведе до затворање на прехранбените објекти во Пекинг, Индија бележи рекорден број заболени, во Европа предупредуваат против преголемото опуштање, а половина од сојузните американски држави пријавиле дека нивните ...

Скопје повторно на врвот, страшна бројка на новозаразени од Covid19

Скопје инфо - 13.06.2020

Во изминатото деноноќие потврдени се 196 нови случаи на КОВИД-19, осум починати и 11 оздравени лица. Од новозаразените 90 се во Скопје, по што следат Куманово-17, Штип-5, Прилеп-1, Тетово-45, Струга-8, Велес-1, Битола-4, Охрид-11, Гостивар-8, Крива ...

76 новозаразени во Србија, едно лице почина

Локално - 13.06.2020

За последните 24 часа во Србија биле тестирани примероци од 3.328 лица, од кои 76 биле позитивни за коронавирус, а едно лице починало, пренесува „Блиц“ и потсетува дека вчера имало 73 новозаразени за 24 часа од 5.793 тестирани лица, а немало смртни ...

Во Турција 1.195 новoзаразени со коронавирус

Точка - 13.06.2020

Бројот на нови случаи на коронавирус во Турција во последните 24 часа е поголем од илјада, за прв пат од 29 мај, соопшти Министерството за здравство. Изјавата доаѓа откако се олеснија рестриктивните мерки воведени поради пандемијата.

Рекорден број на заразени и починати – за 24 часа регистрирани 8 смртни случаи и 196 новозаразени од ковид-19

4NEWS - 13.06.2020

Македонија денеска урива рекорди по бројот на починати и заразени од корона вирусот. Новиот број на потврдени случаи во земјата е 196. Само во Скопје се регистрирани 90 заболени, а висока бројка бележи и Тетово, 45.

Бразил: Се умира побрзо од коронавирус откако на кое било друго место во светот

MTM - 13.06.2020

Бразил ја надмина Велика Британија по бројот на смрти случаи од Ковид-19 во светот. Во однос на бројот на смртни случаи од коронавирусот, Бразил сега е на второто место во светот. Вкупниот број на починати достигна 41.828, бидејќи уште 909 луѓе ...

Бразил: Се умира побрзо од коронавирус отколку на кое било друго место во светот

Centar - 13.06.2020

Бразил ја надмина Велика Британија по бројот на смрти случаи од Ковид-19 во светот. Во однос на бројот на смртни случаи од коронавирусот, Бразил сега е на второто место во светот. Вкупниот број на починати достигна 41.828, бидејќи уште 909 луѓе ...

Во Турција 1.195 новoзаразени со коронавирус

Centar - 13.06.2020

Бројот на нови случаи на коронавирус во Турција во последните 24 часа е поголем од илјада, за прв пат од 29 мај, соопшти Министерството за здравство. Изјавата доаѓа откако се олеснија рестриктивните мерки воведени поради пандемијата.

Бразил на второ место по бројот на смртни случаи од Ковид-19

24Инфо - 13.06.2020

Бразил ја престигна Велика Британија по бројот на смртни случаи од последици од новиот коронавирус и сега е на втор место, зад САД. Вкупниот број на починати луѓе се искачи на 41.828, од кои во 909 лица во изминатите 24 часа.

Најцрниот ден во корона кризата: Над 200 новозаразени во Македонија

Пулс24 - 13.06.2020

Денеска веројатно е и најцрниот ден во корона статистиката во Македонија. Според неофицијални информации, до кои дојде Нетпрес, бројот на новозаболени од Ковид 19 денеска е над 200, а од нив околу 81 се регистрирани во Скопје.

КОРОНАВИРУСОТ ВРТОГЛАВО СЕ ШИРИ: Регистриран најголем број заразени од почетокот на пандемијата

Локално - 13.06.2020

Во петокот во светот се регистрирани 141.973 нови случаи на коронавирус, што е намногу за еден ден од почетокот на пандемијата. Најголем број, 27.221, имало во САД, Бразил пријавил 24.253, а Индија 11.458 нови случаи, според веб-страницата на ...

Бразил на второ место по бројот на смртни случаи од Ковид-19

Либертас - 13.06.2020

Бразил ја престигна Велика Британија по бројот на смртни случаи од последици од новиот коронавирус и сега е на втор место, зад САД. Вкупниот број на починати луѓе се искачи на 41.828, од кои во 909 лица во изминатите 24 часа.

Коронавирусот во Бразил коси сè пред себе: Ја престигна Велика Британија по бројот на починати и е на второ место во ...

Точка - 13.06.2020

Бразил ја престигна Велика Британија по бројот на починати од коронавирусот и сега се наоѓа на второто место во светот, по Соединетите Американски Држави. Вкупниот број на починати достигна 41.828, а во последните 24 часа починале 909 лица, ...

Во Турција 1.195 новoзаразени со коронавирус

Н.Македонија - 13.06.2020

Бројот на нови случаи на коронавирус во Турција во последните 24 часа е поголем од илјада, за прв пат од 29 мај, соопшти Министерството за здравство. Изјавата доаѓа откако се олеснија рестриктивните мерки воведени поради пандемијата.

Денес во Битола 4 нови случаи на ковид-19 од вкупно 196

Битола Њуз - 13.06.2020

Според информациите на Министерството за здравство објавени на нивната “фејс бук“ страница во врска со ковид-19, во последните 24 часа се направени 1213 тестирања, а регистрирани се 196 нови случаи на ковид-19, од кои во Битола се регистрирани 4 ...

Бразил на второ место по бројот на смртни случаи од Ковид-19

MakPress - 13.06.2020

Бразил ја престигна Велика Британија по бројот на смртни случаи од последици од новиот коронавирус и сега е на втор место, зад САД. Вкупниот број на починати луѓе се искачи на 41.828, од кои во 909 лица во изминатите 24 часа.

Станува загрижувачки: Нема доволно епидемиолози по наловиот на позитивни од Ковид-19

Скопје1 - 13.06.2020

Со напливот на нови заболени од КОВИД-19 веќе нема доволно епидемиолози за работа на терен, но и за телефонски контакти со заразени или лица во изолација, иако напомош дојдоа четворица техничари од војската.

Во светот се заразени 7.410.510 луѓе од коронавирус

AKO - 13.06.2020

Последните податоци на СЗО говорат дека до овој момент во светот има 7.410.510 заразени луѓе од коронавиру, а од последици на овој вирус поч инале 418.294 . Најмногу заразени има во САД, дури 3.560.591, додека во Европа таа бројка достигна 2.358.953 ...

Два нови кластери на КОВИД 19 во тетовско

Телма - 12.06.2020

Два нови кластери и 18 нови случаи со Ковид 19 се регистрирани на подрачјето на Тетово и околината. Дури 12 од нив се од општина Тетово, 3 се од општина Теарце и по еден случај од општина Јегуновце и општина Брвеница, како и пациентка на 60-годишна ...

Бројот на новозаразени повисок од бројот на оздравени луѓе од опасниот КОВИД 19

Телма - 12.06.2020

Бројот на новозаразени повисок од бројот на оздравени луѓе од опасниот КОВИД 19 . Се полнат болничките капацитети , само денеска 32 пациенти хоспитализирани на Инфективна и во 8 септември.

Пораст на бројот на новозаболени од Ковид-19 во Тетово

Алсат-М - 12.06.2020

Новите случаи на заболени во тетовскиот регион се главно во општина Теарце, додека нови заразени се регистрирани и во Јегуновце, Брвеница и Желино. Повеќето се на возраст меѓу 20 и 30 години.

Бројот на заразени со Ковид-19 продолжува да расте

Алсат-М - 12.06.2020

И понатаму се алармантни бројките на дијагностицирани со Ковид -19 во земјава. Во последните 24 часа 164 граѓани резултираа позитивни, додека 2 пациенти починаа. 53-годишна жена од Скопје и 60-годишна тетовчанка ја загубија битката со вирусот со што ...

Русија не може да го запре вирусот, бројот на новозаразени и понатаму висок

Канал5 - 12.06.2020

Рускиот кризен штаб за борба против коронавирусот соопшти дека во последните 24 часа бројот на заразени од коронавирус пораснал за 8.987. Вкупно до денес во таа земја се регистрирани 511.423 случаи на Ковид-19, пренесува „ТАС“.

Индија ја надмина Британија според бројот на заболени од коронавирус

Канал5 - 12.06.2020

Индија ја надмина Велика Британија по бројот на заразени со ковид-19 и стана четврта најпогодена земја со коронавирус, покажуваат податоците на тамошното Министерство за здравство. Според овие податоци, Индија има 295.772 заразени.

Во Турција 1.195 новозаразени , олабавени се рестриктивните мерки

Канал5 - 12.06.2020

Бројот на нови случаи на коронавирус во Турција во последните 24 часа е поголем од илјада, за прв пат од 29 мај, соопшти денеска Министерството за здравство. Изјавата доаѓа по олеснувањето на рестриктивните мерки воведени поради пандемијата.

Бројат стотици новозаразени дневно ,а предизборната кампања не запира

Канал5 - 12.06.2020

Во последните 24 часа во Белорусија се потврдени 704 нови случаи на коронавирус, со што вкупниот број на заразени изнесува 52.520. Ова е најнизок дневен број на нови случаи во последниот месец и половина.

Владата на Танзанија прогласи крај на епидемијата на коронавирус

Канал5 - 12.06.2020

Танзанската влада престана да ги објавува податоците за бројот на случаи на заболени и починати од коронавирус и инсистира на тоа дека епидемијата завршила. Во некои африкански земји едноставно нема доволно тестирања за да се добие јасна слика за ...

Во Италија нови 56 жртви на коронавирус, вкупно 34.233 починати

Канал5 - 12.06.2020

Во Италија денеска се регистрирани уште 56 смртни случаи како резултат на коронавирус, што е мало намалување во однос на вчера, кога тој број изнесуваше 53. Така, вкупниот број жртви достигна 34.233.

Млади лица на возраст од 20 до 40 години најбројни меѓу новите случаи со Ковид-19 во тетовско

Алсат-М - 12.06.2020

Најголем број од 18-те новозаболени со Ковид-19 во тетовското подрачје се млади лица на возраст од 20 до 30 и од 30 до 40 години, информираа од Центарот за јавно здравје во Тетово. Од 18-те случаи најголем број се во општина Тетово, каде има 12, ...

Канал 5 неофицијално дознава дека бројот на новозаболени денеска е 148 лица

Канал5 - 12.06.2020

Неофицијално, Канал 5 дознава дека во последните 24 часа во нашата земја има 148 новозаболени од Ковид -19 Канал 5 неофицијално дознава дека денешната бројка на нови случаи на заболени од Ковид -19 е најверојатно е 148 новозаболени, од нив во Скопје ...

Во Хрватска само девет активни случаи на коронавирус

Сакам да кажам - 12.06.2020

Хрватска падна на само девет активни случаи на коронавирус, откако и во изминатите 24 часа не е регистриран ниеден позитивен тест. Шестмина заразени се на болничко лекување, но ниеден не е приклучен на респиратор.

Последното деноноќие 164 новозаразени и два смртни случаи

Канал5 - 12.06.2020

Последното деноноќие 164 новозаразени и два смртни случаи од спроведени илјада и 45 тестови. И денеска троцифрен број на нови заболени од КОВИД-19. Регистрирани се 164 случаи од направени 1045 теста, односно 15,7 отсто од тестираните се позитивни.

Расте бројот на новозаразени- Балканот стравува од втор бран

Телма - 12.06.2020

Непочитувањето на веќе постоечките мерки за заштита од корона вирусот, го зголеми бројот на заболени во речиси целиот Балкан. Албанија денеска ја регистрираше 36 жртва, што беше доволно за премиерот Рама да и се обрати на јавноста им се закани на ...

20 нови случаи на коронавирус во Грција

Макфакс - 12.06.2020

Во Грција во последните 24 часа се регистрирани 20 нови случаи на коронавирус, соопшти Националната организација за јавно здравје во земјата. Вкупниот број заразени во Грција е 3.088, од кои 692 се заразени во странство, јавува агенцијата АНА.Од ...

Опаѓа бројот на починати од коронавирус во Велика Британија

Макфакс - 12.06.2020

Во Велика Британија, 151 лице починало од коронавирус во изминатите 24 часа, во болниците и старечки домови, со што вкупната бројка на починати е 41.227, соопшти Министерството за здравство на земјата.

Германија: 8 починати и 258 нови случаи за коронавирус

Курир - 12.06.2020

Во последните 24 часа во Германија како последица од коронавирус починале осум лица. Вкупниот број за починати од Ковид-19 во оваа земја се 8.763, пренесува Ројтерс. Според податоците на Институтот за заразни болести, заразени се 185.674 лица, а во ...

„Асошиетед прес“: Македонија и три други балкански земји западнаа во проблеми поради коронавирусот

Макфакс - 12.06.2020

Четири земји од Западен Балкан бележат скок на бројот на новозаразени со коронавирус, по олеснувањето на рестриктивните мерки, пишува американската агенција „Асошиејтед Прес“ (АП). Станува збор за Србија, Босна и Херцеговина, Северна Македонија и ...

Во Германија осум починати и 258 новозаболени во последните 24 часа

Макфакс - 12.06.2020

Во последните 24 часа во Германија, осум лица починаа како последица на коронавирусот. Вкупно 8.763 луѓе починале од Ковид-19 во земјата. Според Институтот за заразни болести Роберт Кох, заразени се 185.674 лица, додека во последните 24 часа се ...

Индија на четврто место во светот по бројот на заразени со коронавирус

Слободен Печат - 12.06.2020

Со вкупно 297.535 заболени, Индија го достигна четвртото место во светот по бројот на заразени со коронавирус. На прво место се САД, второ Бразил, на трето Русија, наведува Би-Би-Си. Во последните 24 часа во Индија се пријавени нови 10.596 случаи.

Четворица новозаразени од Ковид-19 во МВР и исто толку во државен карантин

А1 On - 12.06.2020

Четворица припадници на Министерството за внатрешни работи вчера се новорегистрирани случаи со коронавирус, потврдуваат оттаму за „А1он“. Станува збор за еден вработен во Одделот за обезбедување на објекти и личности, двајца во Секторот за ...

НЕОФИЦИЈАЛНО: Денеска над 140 новозаразени, Заев распишува избори

Курир - 12.06.2020

Како што неофицијално дознава Курир од свои извори во Институтот за јавно здравје досега се регистрирани 144 новозаболени, од кои 69 се од Скопје, a се очекуваат резултатите од уште една приватна лабораторија со што се очекува бројката на ...

Неофицијално, денеска над 150 новозаболени од коронавирусот

Нетпрес - 12.06.2020

Според неофицијални информации од Институтот за јавно здравје досега се регистрирани 144 новозаболени, од кои 69 се од Скопје, a се очекуваат резултатите од уште една приватна лабораторија, со што бројката на новозаразените во изминатото деноноќие ...

Коронавирусот и животните: не се само лилјаците

Р.С.Европа - 12.06.2020

Лилјаците можеби го држат клучот за најголемата мистерија на коронавирусот: потеклото. Но, изненадувачки број на животни, исто така, може да и помогнат на науката да ги откријат тајните на ефективниот третман, па дури и лекот.

Индија ја мина Британија, стана четвертата најпогодена земја од коронавирусот

Нетпрес - 12.06.2020

Индија ја мина Велика Британија според бројот на заразените со новиот коронавирус и стана четвртата најпогодена земја во светот, покажуваат податоците објавени во петокот од тамошното министерство за здравство.

Најголем дел од новозаразените во тетовско се млади

Press24 - 12.06.2020

Најголем број од 18-те новозаболени со Ковид-19 во тетовското подрачје се млади лица на возраст од 20 до 30 и од 30 до 40 години, информираа од Центарот за јавно здравје во Тетово. Од 18-те случаи најголем број се во општина Тетово, каде има 12, ...

Во Прилеп и Пласница по еден, во Долнени уште двајца новозаразени со коронавирус

Press24 - 12.06.2020

Едно лице е заболено од коронавирус во Прилеп, двајца во општина Долнени и еден во Пласница, информираа денеска од прилепскиот Центар за јавно здравје. Денеска се регистрирани и шест оздравени лица, па моментално во Прилеп се активни 24 случаи.

Рашковски треба да оди во изолација, нов кластер на Ковид 19 во Влада?

Курир - 12.06.2020

Треба ли Рашковски да оди во изолација и дали Владата на Македонија е новиот кластер на заболени од коронавирусот. Според наши информации вработена во Владата по потекло од гостиварско е позитивна на коронавирусот.

Загрижувачка статистика: Најголем дел од новозаразените во тетовско се многу млади лица

Курир - 12.06.2020

Најголем број од 18-те новозаболени со Ковид-19 во тетовското подрачје се млади лица на возраст од 20 до 30 и од 30 до 40 години, информираа од Центарот за јавно здравје во Тетово. Од 18-те случаи најголем број се во општина Тетово, каде има 12, ...

Најголем дел од новозаразените во тетовско се млади лица

Нетпрес - 12.06.2020

Најголем број од 18-те новозаболени со Ковид-19 во тетовското подрачје се млади лица на возраст од 20 до 30 и од 30 до 40 години, информираа од Центарот за јавно здравје во Тетово. Од 18-те случаи најголем број се во општина Тетово, каде има 12, ...

Состојбата со ковид-19 во светот: Лек коктел со антитела на вирусот се тестира во САД

+инфо - 12.06.2020

Клиничките испитувања почнаа во средата, а компанијата најавува дека лекот ќе се тестира врз четири групи пациенти: хоспитализирани со ковид-19, оние кои имаат симптоми на болеста, но не се хоспитализирани, на здрави лица кои се во групата на ризик ...

Четворица новозаразени од Ковид-19 во МВР

Press24 - 12.06.2020

Четворица припадници на Министерството за внатрешни работи вчера се новорегистрирани случаи со коронавирус, потврдуваат оттаму за „А1он“. Станува збор за еден вработен во Одделот за обезбедување на објекти и личности, двајца во Секторот за ...

Четири нови случаи на коронавирус во МВР

Сител - 12.06.2020

Четворица припадници на Министерството за внатрешни работи вчера се новорегистрирани случаи со коронавирус. Станува збор за еден вработен во Одделот за обезбедување на објекти и личности, двајца во Секторот за компјутерски криминал и дигитална ...

Над 140 нови случаи на коронавирус во земјава

Сител - 12.06.2020

Во Институтот за јавно здравје досега се регистрирани 144 новозаболени, од кои 69 се од Скопје, a се очекуваат резултатите од уште една приватна лабораторија со што се очекува бројката на новозаразени да расте, пишува Курир .

Четири нови случаи на коронавирус во МВР

Курир - 12.06.2020

Четворица припадници на Министерството за внатрешни работи вчера се новорегистрирани случаи со коронавирус, потврдуваат оттаму за „А1он“. Станува збор за еден вработен во Одделот за обезбедување на објекти и личности, двајца во Секторот за ...

Четири нови случаи на коронавирус во МВР

Нетпрес - 12.06.2020

Четворица припадници на Министерството за внатрешни работи вчера се новорегистрирани случаи со коронавирус, потврдуваат оттаму за „А1он“. Станува збор за еден вработен во Одделот за обезбедување на објекти и личности, двајца во Секторот за ...

Демне „втор бран“ на ковид-19 во речиси цел регион

360 степени - 12.06.2020

Македонија и денеска забележа ден со над 150 нови случаи на ковид-19. Вкупниот број на болни веќе е двојно поголем од врвот на заразата во април, а само во Скопје сега има повеќе активни случаи отколку што тогаш имаше во цела држава.

Расте бројот на заразени во Охрид

Сител - 12.06.2020

Охридската болница ги прифаќа заболените од Ковид-19 откако битолската е со полни капацитети. Во Инфективното одделение се примаат пациенти со лесна клиничка слика. Дополнително на располагање е и геријатриското одделение каде е предвидено да се ...

Рашковски треба да оди во изолација, дали се јавува нов кластер на коронавирусот во Владата?

Нетпрес - 12.06.2020

Треба ли Рашковски да оди во изолација и дали Владата на Македонија е новиот кластер на заболени од коронавирусот. Според наши информации вработена во Владата по потекло од гостиварско е позитивна на коронавирусот.

И денеска пораст на новозаразени со Ковид-19, 164 нови случаи

Сител - 12.06.2020

И денеска висока е бројката на новозаразени со коронавирус. Изминатото деноноќие регистрирани се 164 инфицирани, 12 оздравени, а две жени починаа на 54 и 60-годишна возраст. За 24 часа направени се 1045 теста, а 15,7 проценти од тестираните го имале ...

Заразен со коронавирус е вработен во македонската Влада, повеќе колеги во изолација

Курир - 12.06.2020

Утринава до редакцијата на Инфомакс приситигнаа информации за случај на Ковид 19 во Владата на Република Македонија. Попладнево по неколку часа порталот добил и официјална потврда за случајот.

Шират корона на свадби и мекици

Р.С.Европа - 12.06.2020

Растот на бројот на заболени од коронавирус во земјава е главна тема во сите медиуми. Многу заразени има на свадба во Скопје со 100 гости и на мекици во Охрид со 200 гости. Паралелно со ова се разговара за датумот за избори.

Со коронавирус досега се заразени 7.665.033 лица, од нив починале 425.646

Курир - 12.06.2020

Според последните податоци, во светот со коронавирусот досега се заразени 7.665.033 лица. Од нив починале 425.646, а оздравеле 3.882.040 луѓе. – Лек, кој може успешно да го лекува и спречи Ковид-19, се тестира на пациенти во неколку американски ...

Во Грција 20 нови случаи на коронавирус

Сител - 12.06.2020

Во Грција во последните 24 часа се регистрирани 20 нови случаи на коронавирус, соопшти Националната организација за јавно здравје во земјата. Вкупниот број заразени во Грција е 3.088, од кои 692 се заразени во странство, јавува агенцијата АНА.Од ...

Млади лица на возраст од 20 до 40 години најбројни меѓу новите 18 случаи со Ковид-19 во тетовско

Сител - 12.06.2020

Најголем број од 18-те новозаболени со Ковид-19 во тетовското подрачје се млади лица на возраст од 20 до 30 и од 30 до 40 години, информираа од Центарот за јавно здравје во Тетово. Од 18-те случаи најголем број се во општина Тетово, каде има 12, ...

Африка на удар на коронавирусот – починати над 5.600 лица, расте бројот на заболени

Курир - 12.06.2020

Бројот на потврдени случаи на коронавирус во Африка достигна 206.617, откако во последните 24 часа се регистрирани нови 5.460 заболени лица, соопшти огранокот на Светската здравствена организација за Африка, Од коронавирус во Африка починале 5.642 ...

Рашковски не демантира дека во Владата има заболен од корона, од денеска ќе почнеле со превентивни мерки

Република - 12.06.2020

Генералниот секретар на Владата, Драги Рашковски реагира на текстот објавен во „Република“ дека вработена во Генералниот секретаријат е заболена од Ковид 19. Рашковски не демантира дека имаат заболена од корона ниту дека таа во периодот пред да ги ...

Турција: Најголем дневен пораст на новозаразени во последните две недели

Локално - 12.06.2020

За првпат во две недели, повеќе од 1.000 луѓе биле заразени за еден ден во Турција! Турција денес регистрирала најголем број нови случаи на инфекција со коронавирус за еден ден, две недели откако владата ги ублажи многуте мерки што ги презеде за ...

Заразен со коронавирус е вработен во македонската Влада, повеќе колеги во изолација

Пулс24 - 12.06.2020

Во одговорот од Владата потенцираат дека сите вработени кои имале непосреден контакт со заболениот вработен се во изолација. -Владата на Република Македонија уште од самиот почеток на појавата на Коронавирусот Covid-19 во земјава ги презеде сите ...

Опаѓа бројот на починати од коронавирус во Велика Британија

Точка - 12.06.2020

Во Велика Британија, 151 лице починало од коронавирус во изминатите 24 часа, во болниците и старечки домови, со што вкупната бројка на починати е 41.227, соопшти Министерството за здравство на земјата.

Дневен преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

Опсервер - 12.06.2020

Според последните податоци, во светот со коронавирусот досега се заразени 7.665.033 лица. Од нив починале 425.646, а оздравеле 3.882.040 луѓе. – Лек, кој може успешно да го лекува и спречи Ковид-19, се тестира на пациенти во неколку американски ...

Катастрофа во Бразил: Повеќе од 30.000 нови случаи за 24 часа

Локално - 12.06.2020

Бројот на заразени со коронавирусот во Бразил надмина 802.000, откако во последните 24 часа се регистрирани 30.412 нови случаи. Само САД бележат повеќе заразени. Во истиот период починале 1.239 лица, така што вкупниот број на жртви е 40.919, соопшти ...

Во Хрватска нема нови случаи на Ковид-19, од 15 јуни спортски настани со публика

Република - 12.06.2020

Во последните 24 часа во Хрватска нема нови случаи на коронавирус, а од почетокот на епидемијата се заразени вкупно 2.249 лица, објави Штабот за цивилна заштита. Досега се тестирани 69.606 лица, од кои 257 во последните 24 часа.

АП: Македонија и три други балкански земји западнаа во проблеми поради коронавирусот

MTM - 12.06.2020

Четири земји од Западен Балкан бележат скок на бројот на новозаразени со коронавирус, по олеснувањето на рестриктивните мерки, пишува американската агенција „Асошиејтед Прес“ (АП). Станува збор за Србија, Босна и Херцеговина, Северна Македонија и ...

Опаѓа бројот на починати од коронавирус во Велика Британија

MTM - 12.06.2020

Во Велика Британија, 151 лице починало од коронавирус во изминатите 24 часа, во болниците и старечки домови, со што вкупната бројка на починати е 41.227, соопшти Министерството за здравство на земјата.

Германија: Осум починати и 258 новозаболени во последните 24 часа

24Инфо - 12.06.2020

Во последните 24 часа во Германија, осум лица починаа како последица на коронавирусот. Вкупно 8.763 луѓе починале од Ковид-19 во земјата. Според Институтот за заразни болести Роберт Кох, заразени се 185.674 лица, додека во последните 24 часа се ...

Македонија и три други балкански земји западнаа во проблеми поради коронавирусот, пишува агенцијата АП

Република - 12.06.2020

Четири земји од Западен Балкан бележат скок на бројот на новозаразени со коронавирус, по олеснувањето на рестриктивните мерки, пишува американската агенција „Асошиејтед Прес“ (АП). Станува збор за Србија, Босна и Херцеговина, Македонија и Албанија.

Германија: Осум починати и 258 новозаболени во последните 24 часа

Точка - 12.06.2020

Во последните 24 часа во Германија, осум лица починаа како последица на коронавирусот. Вкупно 8.763 луѓе починале од Ковид-19 во земјата. Според Институтот за заразни болести Роберт Кох, заразени се 185.674 лица, додека во последните 24 часа се ...

Германија: Осум починати и 258 новозаболени во последните 24 часа

MTM - 12.06.2020

Во последните 24 часа во Германија, осум лица починаа како последица на коронавирусот. Вкупно 8.763 луѓе починале од Ковид-19 во земјата. Според Институтот за заразни болести Роберт Кох, заразени се 185.674 лица, додека во последните 24 часа се ...

Опаѓа бројот на починати од коронавирус во Велика Британија

Centar - 12.06.2020

Во Велика Британија 151 лице починале од коронавирус во изминатите 24 часа, во болниците и старските домови, со што вкупната бројка на починати е 41.227, соопшти Министерството за здравство на земјата.

Во Германија осум починати и 258 новозаболени во последните 24 часа

Centar - 12.06.2020

Во последните 24 часа во Германија осум лица починаа како последица на коронавирусот. Вкупно 8.763 луѓе починале од Ковид-19 во земјата. Според Институтот за заразни болести „Роберт Кох“, заразени се 185.674 лица, а во последните 24 часа пријавени ...

20 нови случаи на коронавирус во Грција

Centar - 12.06.2020

Во Грција во последните 24 часа регистрирани се 20 нови случаи на коронавирус, соопшти Националната организација за јавно здравје во земјата. Вкупниот број заразени во Грција е 3.088, од кои 692 се заразени во странство, јавува агенцијата АНА.

НЕОФИЦИЈАЛНО: Денеска над 140 новозаразени

Скопје инфо - 12.06.2020

Како што неофицијално дознава Курир од свои извори во Институтот за јавно здравје досега се регистрирани 144 новозаболени, од кои 69 се од Скопје, a се очекуваат резултатите од уште една приватна лабораторија со што се очекува бројката на ...

Африка на удар на коронавирусот – починати над 5.600 лица, расте бројот на заболени

Пулс24 - 12.06.2020

Бројот на потврдени случаи на коронавирус во Африка достигна 206.617, откако во последните 24 часа се регистрирани нови 5.460 заболени лица, соопшти огранокот на Светската здравствена организација за Африка, Од коронавирус во Африка починале 5.642 ...

Неофицијално: Околу 150 новозаразени со Ковид 19

24Инфо - 12.06.2020

Како што неофицијално дознава Курир од свои извори во Институтот за јавно здравје, досега се регистрирани 144 новозаболени, од кои 69 се од Скопје, a се очекуваат резултатите од уште една приватна лабораторија со што се очекува бројката на ...

20 нови случаи на коронавирус во Грција

Република - 12.06.2020

Во Грција во последните 24 часа се регистрирани 20 нови случаи на коронавирус, соопшти Националната организација за јавно здравје во земјата. Вкупниот број заразени во Грција е 3.088, од кои 692 се заразени во странство, јавува агенцијата АНА.Од ...

20 нови случаи на коронавирус во Грција

24Инфо - 12.06.2020

Во Грција во последните 24 часа се регистрирани 20 нови случаи на коронавирус, соопшти Националната организација за јавно здравје во земјата. Вкупниот број заразени во Грција е 3.088, од кои 692 се заразени во странство, јавува агенцијата АНА.Од ...

20 нови случаи на коронавирус во Грција

MTM - 12.06.2020

Во Грција во последните 24 часа се регистрирани 20 нови случаи на коронавирус, соопшти Националната организација за јавно здравје во земјата. Вкупниот број заразени во Грција е 3.088, од кои 692 се заразени во странство, јавува агенцијата АНА.Од ...

164 нови случаи, во Битола нема, а во Ресен два позитивни пациенти

Тера - 12.06.2020

Во последните 24 часа се направени 1045 тестирања, а регистрирани се 164 нови случаи на ковид-19 во: – Скопје 85 – Куманово 24 – Дебар 3 – Штип 5 – Прилеп 3 – Тетово 18 – Струга 5 – Охрид 9 – Гостивар 2 – Гевгелија 1 – Крива Паланка 1 – Кочани 1 – ...

Центар и Аеродром со ист број заразени од коронавирус, Чаир е на врвот

Република - 12.06.2020

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 3.701, бројката на оздравени пациенти е 1.694, на починати е 171, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 1.836.

Хрватска без новозаразени од коронавирус

Локално - 12.06.2020

Националниот штаб за цивилна заштита ги објави најновите информации за коронавирусот во Хрватска. „Во последните 24 часа нема нови случаи, па досега се евидентирани вкупно 2.249 позитивни лица за вирусот„ Ковид-19 “. Закрепнати се 2.133 лица досега.

Млади лица на возраст од 20 до 40 години најбројни меѓу новите 18 случаи со Ковид-19 во тетовско

Либертас - 12.06.2020

Најголем број од 18-те новозаболени со Ковид-19 во тетовското подрачје се млади лица на возраст од 20 до 30 и од 30 до 40 години, информираа од Центарот за јавно здравје во Тетово. Од 18-те случаи најголем број се во општина Тетово, каде има 12, ...

Русија не може да го заузда вирусот: Бројот на новозаразени сè уште е многу голем

Локално - 12.06.2020

Рускиот кризен штаб за борба против коронавирусот објави дека бројот на заразени со коронавирус е зголемен за 8.987 во последните 24 часа. Вкупниот број до денес е 511.423, објави ТАС. Споредено со претходниот ден, бројот на заразени лица е зголемен ...

За само 24 часа: Над 140 новозаразени од коронавирус во Македонија

Centar - 12.06.2020

Во Институтот за јавно здравје досега се регистрирани 144 новозаболени, од кои 69 се од Скопје, a се очекуваат резултатите од уште една приватна лабораторија со што се очекува бројката на новозаразени да расте, пишува Курир.

Четири нови случаи на коронавирус во прилепскиот регион

Тера - 12.06.2020

Од Центарот за јавно здравје Прилеп информираат дека денеска во општина Прилеп има еден новозаболен од коронавирус, двајца во општина Долнени и еден во Пласница. Од заразната болест оздравеле 6 лица.

Вработена кај Рашковски позитивна на Ковид 19, тој крие од вработените, не ги презема потребните мерки

Република - 12.06.2020

Вработена од Генералниот секретаријат на Владата е заболена од Ковид 19, а во периодот пред да ги добие првите симптоми доаѓала на работа во канцеларија со 15 вработени. Се работи за тетовчанката Х.Ј.

Опаѓа бројот на починати од коронавирус во Велика Британија

24Инфо - 12.06.2020

Во Велика Британија, 151 лице починало од коронавирус во изминатите 24 часа, во болниците и старечки домови, со што вкупната бројка на починати е 41.227, соопшти Министерството за здравство на земјата.

Четири нови случаи на корона вирус во МВР

Скопје инфо - 12.06.2020

Четворица припадници на Министерството за внатрешни работи вчера се новорегистрирани случаи со коронавирус. Станува збор за еден вработен во Одделот за обезбедување на објекти и личности, двајца во Секторот за компјутерски криминал и дигитална ...

И денес се очекува над 100 заболени од Коронавирус во нашата земја

Порта - 12.06.2020

Во Институтот за јавно здравје досега се регистрирани 144 новозаболени, од кои 69 се од Скопје, a се очекуваат резултатите од уште една приватна лабораторија со што се очекува бројката на новозаразени да расте, пишува Курир.

Во Србија евидентирани 73 новозаразени од коронавирусот

24Инфо - 12.06.2020

Во последните 24 часа во Србија се тестирани 5.793 лица од кои на корона вирусот се позитивни 73 лица додека починати не се евидентирани. Во моментов во Србија се заразени 512 лица од кои во критична состојба се 14.

Заразени 73, а нема починати денеска во Србија

Република - 12.06.2020

Во последните 24 часа регистрирани се нови 73 случаи на зараза со Ковид-19, а нема починати во соседна Србија. Ова е повторно благо зголемување на бројот на заразени за разлика од вчера кога имаше 71 нов случај.

Во Прилеп и Пласница по еден, во Долнени уште двајца новозаразени со коронавирус

Опсервер - 12.06.2020

Прилеп, 12 јуни 2020 () – Еден лице е заболено од коронавирус во Прилеп, двајца во општина Долнени и еден во Пласница, информираа денеска од прилепскиот Центар за јавно здравје. Денеска се регистрирани и шест оздравени лица, па моментално во Прилеп ...

Во Прилеп и Пласница по еден, во Долнени уште двајца новозаразени со коронавирус

Либертас - 12.06.2020

Еден лице е заболено од коронавирус во Прилеп, двајца во општина Долнени и еден во Пласница, информираа денеска од прилепскиот Центар за јавно здравје. Денеска се регистрирани и шест оздравени лица, па моментално во Прилеп се активни 24 случаи.

Рекорден број на новозаразени во Шведска

Centar - 12.06.2020

Бројот на нови случаи на коронавирус во Шведска денеска достигна рекордни 1.474, а властите тврдат дека зголемувањето се должи на зголемениот обем на тестирања. Вкупниот број на заразени изнесува 48.300, а бројот на смртни случаи, кој денеска се ...

АП: Македонија и три други балкански земји западнаа во проблеми поради коронавирусот

24Инфо - 12.06.2020

Четири земји од Западен Балкан бележат скок на бројот на новозаразени со коронавирус, по олеснувањето на рестриктивните мерки, пишува американската агенција „Асошиејтед Прес“ (АП). Станува збор за Србија, Босна и Херцеговина, Северна Македонија и ...

Млади лица на возраст од 20 до 40 години најбројни меѓу новите 18 случаи со Ковид-19 во тетовско

Опсервер - 12.06.2020

Тетово, 12 јуни 2020 () – Најголем број од 18-те новозаболени со Ковид-19 во тетовското подрачје се млади лица на возраст од 20 до 30 и од 30 до 40 години, информираа од Центарот за јавно здравје во Тетово.

Во Грција 20 нови случаи на коронавирус

4NEWS - 12.06.2020

Во Грција во последните 24 часа се регистрирани 20 нови случаи на коронавирус, соопшти Националната организација за јавно здравје во земјата. Вкупниот број заразени во Грција е 3.088, од кои 692 се заразени во странство, јавува агенцијата АНА.Од ...

АП: Македонија и три други балкански земји западнаа во проблеми поради коронавирусот

Точка - 12.06.2020

Четири земји од Западен Балкан бележат скок на бројот на новозаразени со коронавирус, по олеснувањето на рестриктивните мерки, пишува американската агенција „Асошиејтед Прес“. Станува збор за Србија, Босна и Херцеговина, Северна Македонија и ...

Бројот на заразени е трицифрен на дневна основа, а изборната кампања е во полн ек

Локално - 12.06.2020

Во последните 24 часа во Белорусија биле потврдени 704 нови случаи на коронавирус, со што вкупниот број на заразени изнесува 52.520. Ова е најнизок дневен пораст на нови случаи во последниот месец и половина.

Млади лица на возраст од 20 до 40 години најбројни меѓу новите 18 случаи со Ковид-19 во тетовско

еМагазин - 12.06.2020

Најголем број од 18-те новозаболени со Ковид-19 во тетовското подрачје се млади лица на возраст од 20 до 30 и од 30 до 40 години, информираа од Центарот за јавно здравје во Тетово. Од 18-те случаи најголем број се во општина Тетово, каде има 12, ...

Млади лица се скоро сите новозаболени во тетовско

Република - 12.06.2020

Најголем број од 18-те новозаболени со Ковид-19 во тетовското подрачје се млади лица на возраст од 20 до 30 и од 30 до 40 години, информираа од Центарот за јавно здравје во Тетово. Од 18-те случаи најголем број се во општина Тетово, каде има 12, ...

20 нови случаи на коронавирус во Грција

Точка - 12.06.2020

Во Грција во последните 24 часа се регистрирани 20 нови случаи на коронавирус, соопшти Националната организација за јавно здравје во земјата. Вкупниот број заразени во Грција е 3.088, од кои 692 се заразени во странство, јавува агенцијата АНА.

АП: Македонија и три други балкански земји западнаа во проблеми поради корона вирусот

Скопје инфо - 12.06.2020

Четири земји од Западен Балкан бележат скок на бројот на новозаразени со коронавирус, по олеснувањето на рестриктивните мерки, пишува американската агенција „Асошиејтед Прес“ (АП). Станува збор за Србија, Босна и Херцеговина, Северна Македонија и ...

Најголем дел од новозаразените во тетовско се многу млади лица

Пулс24 - 12.06.2020

Најголем број од 18-те новозаболени со Ковид-19 во тетовското подрачје се млади лица на возраст од 20 до 30 и од 30 до 40 години, информираа од Центарот за јавно здравје во Тетово. Од 18-те случаи најголем број се во општина Тетово, каде има 12, ...

Во Прилеп и Пласница по еден, во Долнени уште двајца новозаразени со коронавирусот

еМагазин - 12.06.2020

Еден лице е заболено од коронавирусот во Прилеп, двајца во општина Долнени и еден во Пласница, информираа денеска од прилепскиот Центар за јавно здравје. Денеска се регистрирани и шест оздравени лица, па моментално во Прилеп се активни 24 случаи.

Третиот новозаразен од ковид-19 од Македонски Брод е жител на село Пласница

Н.Македонија - 12.06.2020

И третиот новозаразен случај од ковид-19 евидентиран во епидемиолошката карта на Македонски Брод е од село Пласница. Се работи за лице на 52-годишна возраст, која од матичниот лекар била упатена на инфективното одделение во Прилеп, од каде била ...

По еден заболен во Прилеп и во Пласница, двајца во Долнени

Н.Македонија - 12.06.2020

Од Центарот за јавно здравје Прилеп информираат дека денеска во општина Прилеп има еден новозаболен од коронавирус, двајца во општина Долнени и еден во Пласница. Од заразната болест оздравеле 6 лица.

Опаѓа бројот на починати од коронавирус во Велика Британија

Н.Македонија - 12.06.2020

Во Велика Британија, 151 лице починало од коронавирус во изминатите 24 часа, во болниците и старечки домови, со што вкупната бројка на починати е 41.227, соопшти Министерството за здравство на земјата.

Дваесет нови случаи на коронавирус во Грција

Н.Македонија - 12.06.2020

Во Грција во последните 24 часа се регистрирани 20 нови случаи на коронавирус, соопшти Националната организација за јавно здравје во земјата. Вкупниот број заразени во Грција е 3.088, од кои 692 се заразени во странство, јавува агенцијата АНА.Од ...

Дали се предолги протоколите за прогласување на пациентот за оздравен

Н.Македонија - 12.06.2020

Македонија во моментов има 1.536 активни случаи на заболени од ковид-19 и се наоѓа на врвот на листата држави во регионот и во Европа, со 77 случаи на 100 илјади жители. Сите други држави од регионот и од Европа имаат во просек од пет до 20 активни ...