TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Во Албанија за пет дена регистрирани 1.300 земјотреси

Фокус - 01.12.2019

Од утрото на 26 ноември кога во Албанија беше регистриран разорниот земјотрес со јачина од 6,4 степени според Рихтеровата скала до денеска регистрирани се 1.300 помали земјотреси во Драч и другите делови на земјата, изјави албанскиот сеизмолог Рапо ...

Серија земјотреси на Балканот, нов и во Албанија

ТВ21 - 01.12.2019

Нови земјотреси се регистрирани денеска и доцна вечерва во Албанија, Грција и останати земји од регионот. Вечерва регистриран и е по силен земјотрес во Абанија со јачина од 4,3 степени. Некои граѓани повторно ги напуштија домовите, дел од нив ноќта ...

Два силни земјотреси ја погодија Босна и Херцеговина

Курир - 01.12.2019

Два земјотреси рано утрово ја потресоа Босна и Херцеговина. Епицентарот на потресите бил на местото на епицентарот на неодамншениот потрес, кој пред неколку дена ги исплаши жителите на оваа земја.

Уште еден посилен земјотрес ја погоди Албанија

Скопје24 - 01.12.2019

Неколку земјотреси повторно ја погодија Албанија, а најсилниот беше со интензитет од 4,о степени по Рихтер. Земјотресот бил со епицентар на 9 километри западно од Драч со длабочина од 2 километри во 12 часот и 42 минути по локално време.

Два земјотресa ја погодија Босна и Херцеговина

Нетпрес - 01.12.2019

Два земјотресa рано утрото во неделата ја погодија Босна и Херцеговина. Епицентарот на потресите бил на местото на епицентарот на неодамншениот потрес, кој пред неколку дена ги преплаши жителите на оваа земја.

Жељко Самарџиќ откри детали од силниот земјотрес кој се случи пред неколку дена: „Се тресеше цела куќа, веднаш ...

Скопје24 - 01.12.2019

Неколку дена по ред, не се смирува тлото во Албанија и постојано има земјотреси со различен интезитет. Првиот силен земјотрес кој се случи на 26 ноември однесе многу жртви односно починаа 51 лице, има повредени и материјални штети, а истиот беше ...

Уште еден посилен земјотрес ја погоди Албанија

Press24 - 01.12.2019

Неколку земјотреси повторно ја погодија Албанија, а најсилниот беше со интензитет од 4,о степени по Рихтер. Земјотресот бил со епицентар на 9 километри западно од Драч со длабочина од 2 километри во 12 часот и 42 минути по локално време.

Ормени: Во Албанија за пет дена регистрирани 1.300 земјотреси

А1 On - 01.12.2019

Од утрото на 26 ноември кога во Албанија беше регистриран разорниот земјотрес со јачина од 6,4 степени според Рихтеровата скала до денеска регистрирани се 1.300 помали земјотреси во Драч и другите делови на земјата,изјави албанскиот сеизмолог Рапо ...

Нови земјотреси во Албанија и БиХ

Нетпрес - 01.12.2019

Во Албанија по синоќешниот земјотрес кога во 22:36 минути ги потресе со јачина од 4.4 степени според Рихтер, следуваа серија малку послаби кои наликуваа на смирување на тлото. Албанците ја минаа ноќта на нозе, но земјата не ги остави на мира, па ...

Во Албанија за пет дена регистрирани 1.300 земјотреси

Курир - 01.12.2019

Од утрото на 26 ноември кога во Албанија беше регистриран разорниот земјотрес со јачина од 6,4 степени според Рихтеровата скала до денеска регистрирани се 1.300 помали земјотреси во Драч и другите делови на земјата,изјави албанскиот сеизмолог Рапо ...

Во Албанија за пет дена регистрирани 1.300 земјотреси

Нетпрес - 01.12.2019

Од утрото на 26-ти ноември кога во Албанија беше регистриран разорниот земјотрес со јачина од 6,4 степени според Рихтеровата скала до неделата се регистрирани 1.300 помали земјотреси во Драч и другите делови на земјата, изјави албанскиот сеизмолог ...

Ормени: Во Албанија за пет дена регистрирани 1.300 земјотреси

Слободен Печат - 01.12.2019

Тој додаде дека тоа е нормален процес потребен за ослободување на енергија по главниот потрес и дека последователните земјотреси не предизвикале никаква штета. Од утрото на 26 ноември кога во Албанија беше регистриран разорниот земјотрес со јачина ...

Тлото не мирува: Земјотреси на Балканот

Press24 - 01.12.2019

Неколку земјотреси повторно ги погодија земјите на Балканот, ноќта помеѓу 30 ноември и 1 декември. Имено, два земјотреса со јачина од 4.3 степени по Рихтер и 2.9 степени беа почувствувани во Босна и Херцеговина, утрово нешто по 4 часот, а во ...

Не мирува тлото во Албанија

OhridNews - 01.12.2019

Повеќе земјотреси од кои два со појак интензитет се регистрирани синоќа во Албанија во регионот на Драч кој во вторникот беше погоден од разорен потрес кој однесе најмалку 50 животи, стотици луѓе се повредени и предизвика огромна материјална штета.

Повторно се тресеше регионот, земјотрес во Босна ги вознемири и Хрватите и Црногорците

Сител - 01.12.2019

Нов земјотрес од 4,1 степен по Рихтер ја погоди БиХ. Како што наведува Еуромедитеранскиот сеизмолошки центар, земјотресот е забележан нешто по 4 часот, а епицентарот бил на подрачјето на Невесиње, на длабочина од 10 километри.

Албанија повторно без сон серија посилни земјотреси ја тресеа цела вечер-силен Земјотрес и во Босна

Скопје24 - 01.12.2019

Албанија по синојќешниот земјотрес кога во 22 часот и 36 минути ги потресе со јачина од 4.4 степени според Рихтер следуваа серија малку послаби кои наликуваа на смирување на тлото, за утрово пред околу половина час поврторно да ги потресе силен ...

Албанците повторно без сон: Цела ноќ мали потреси, утрово силен земјотрес

Курир - 01.12.2019

Во Албанија по синоќешниот земјотрес кога во 22:36 минути ги потресе со јачина од 4.4 степени според Рихтер, следуваа серија малку послаби кои наликуваа на смирување на тлото. Албанците ја минаа ноќта на нозе, но земјата не ги остави на мира, па ...

Балканот не се смирува: Нов земјотрес ја погоди Албанија, неколку часа подоцна потреси и во БиХ

А1 On - 01.12.2019

Неколку земјотреси повторно ги погодија земјите на Балканот, ноќта помеѓу 30 ноемрви и 1 декемрви. Имено, два земјотреса со јачина од 4.3 степени по Рихтер и 2.9 степени беа почувствувани во Босна и Херцеговина, утрово нешто по 4 часот, а во ...

По Албанија утрово се тресеше и Босна и Херцеговина

Макфакс - 01.12.2019

Два земјотреси рано утрово ја потресоа Босна и Херцеговина. Епицентарот на потресите бил на местото на епицентарот на неодамншениот потрес, кој пред неколку дена ги исплаши жителите на оваа земја.

Каде биле најсилните земјотреси во регионот во последните 100 години?

А1 On - 01.12.2019

По двата силни земјотреси, кои утрото на 26-ти ноември ја погодија Албанија, се уште се бројат жртвите. Според последните информации загинаа најмалку 50 луѓе, оштетени се многу згради и куќи и предизвикана е огромна материјална штета.

Нов земјотрес во Албанија, Тирана и Драч повторно на удар

Сител - 01.12.2019

Нов земјотрес со јачина од 4 степени, ја потресе денеска Албанија во 12.42 часот, објави Европскиот медитерански сеизмолошки центар. Епицентарот на земјотресот бил на 9 километри од Драч и 40 од Тирана, на длабочина од 2 километри.

Земјотресите никако да престанат- регистрирани уште два потреси во Албанија

Press24 - 01.12.2019

И попладнево земјотресите никако да престанат. За неколку минути два земјотреси во Албанија, првиот н а22 километри од Тирана со јачина од 2,9 степени по Рихтер во 14 часот и 53 минути, а вториот сомагнетуда од 2,5 степени по Рихтер во 15 часот на ...

Ормени: Во Албанија за пет дена регистрирани 1.300 земјотреси

Сител - 01.12.2019

Од утрото на 26 ноември кога во Албанија беше регистриран разорниот земјотрес со јачина од 6,4 степени според Рихтеровата скала до денеска регистрирани се 1.300 помали земјотреси во Драч и другите делови на земјата,изјави албанскиот сеизмолог Рапо ...

Земјотрес ја погоди Црна Гора

А1 On - 01.12.2019

Околу 21 часот и 14 минути земјотрес со јачина од 3. 5 степени според Рихтер ја погоди Црна Гора. Епицентарот е 13 километри југоисточно од Подгорица на длабочина од 10 ...

Два силни земјотреси ја погодија Босна и Херцеговина

Пулс24 - 01.12.2019

Два земјотреси рано утрово ја потресоа Босна и Херцеговина. Епицентарот на потресите бил на местото на епицентарот на неодамншениот потрес, кој пред неколку дена ги исплаши жителите на оваа земја.

Во Албанија за пет дена регистрирани 1.300 земјотреси

Пулс24 - 01.12.2019

Од утрото на 26 ноември кога во Албанија беше регистриран разорниот земјотрес со јачина од 6,4 степени според Рихтеровата скала до денеска регистрирани се 1.300 помали земјотреси во Драч и другите делови на земјата,изјави албанскиот сеизмолог Рапо ...

Во Албанија за пет дена регистрирани 1.300 земјотреси

Република - 01.12.2019

Од утрото на 26 ноември кога во Албанија беше регистриран разорниот земјотрес со јачина од 6,4 степени според Рихтеровата скала до денеска регистрирани се 1.300 помали земјотреси во Драч и другите делови на земјата,изјави албанскиот сеизмолог Рапо ...

Во Албанија за пет дена регистрирани 1.300 земјотреси

Либертас - 01.12.2019

Од утрото на 26 ноември кога во Албанија беше регистриран разорниот земјотрес со јачина од 6,4 степени според Рихтеровата скала до денеска регистрирани се 1.300 помали земјотреси во Драч и другите делови на земјата, изјави албанскиот сеизмолог Рапо ...

Црна Гора ја стресе земјотрес

24Инфо - 01.12.2019

Црна Гора ја стресе земјотрес Околу 21 часот и 14 минути земјотрес со јачина од 3. 5 степени според Рихтер ја погоди Црна Гора. Епицентарот е 13 километри југоисточно од Подгорица на длабочина од 10 ...

Нов земјотрес на Балканот: Вечерва се стресе тлото на Црна Гора

Centar - 01.12.2019

Црна Гора ја стресе земјотрес. Околу 21 часот и 14 минути земјотрес со јачина од 3. 5 степени според Рихтер ја погоди Црна Гора. Епицентарот е 13 километри југоисточно од Подгорица на длабочина од 10 ...

Уште еден силен земјотрес ја погоди Албанија

24Инфо - 01.12.2019

Неколку земјотреси повторно ја погодија Албанија, а најсилниот беше со интензитет од 4,0 степени по Рихтер. Земјотресот бил со епицентар на 9 километри западно од Драч со длабочина од 2 километри во 12 часот и 42 минути по локално време.

Нов земјотрес ја погоди Албанија

Тера - 01.12.2019

Вечерва во 21:53 часот регистриран е нов земјотрес со јачина од 4,5 степени според Рихтеровата скала во Албанија. Епицентарот на земјотресот бил кај Драч. Операциите за пребарување и спасување по катастрофалниот земјотрес во Албанија завршија, рече ...

Нов земјотрес во Албанија, Тирана и Драч повторно на удар

4NEWS - 01.12.2019

Нов земјотрес со јачина од 4 степени, ја потресе денеска Албанија во 12.42 часот, објави Европскиот медитерански сеизмолошки центар. Епицентарот на земјотресот бил на 9 километри од Драч и 40 од Тирана, на длабочина од 2 километри.

Албанија повторно се тресе: Силен земјотрес утрово ги разбуди нашите соседи

еМагазин - 01.12.2019

Нова серија од 11 земјотреси имаше вчера и утрово во Албанија, а еден од нив со јачина од 4,4 степени според Рихтеровата скала освен Албанците ги вознемири и граѓаните во соседните земји. Засега нема информации за нови оштетувања.

Нов земјотрес во Босна утрово, почуствуван во Хрватска и Црна Гора

24Инфо - 01.12.2019

Нов земјотрес од 4,1 степен по Рихтер ја погоди БиХ. Како што наведува Еуромедитеранскиот сеизмолошки центар, земјотресот е забележан нешто по 4 часот, а епицентарот бил на подрачјето на Невесиње, на длабочина од 10 километри.

Ормени: Во Албанија за пет дена регистрирани 1.300 земјотреси

24Инфо - 01.12.2019

– Од утрото на 26 ноември кога во Албанија беше регистриран разорниот земјотрес со јачина од 6,4 степени според Рихтеровата скала до денеска регистрирани се 1.300 помали земјотреси во Драч и другите делови на земјата,изјави албанскиот сеизмолог Рапо ...

За пет дена, во Албанија регистрирани 1.300 земјотреси

Локално - 01.12.2019

Од утрото на 26 ноември кога во Албанија беше регистриран разорниот земјотрес со јачина од 6,4 степени според Рихтеровата скала до денеска регистрирани се 1.300 помали земјотреси во Драч и другите делови на земјата, изјави албанскиот сеизмолог Рапо ...

Ормени: Во Албанија за пет дена регистрирани 1.300 земјотреси

Вечер Прес - 01.12.2019

Од утрото на 26 ноември кога во Албанија беше регистриран разорниот земјотрес со јачина од 6,4 степени според Рихтеровата скала до денеска регистрирани се 1.300 помали земјотреси во Драч и другите делови на земјата, изјави албанскиот сеизмолог Рапо ...

Ормени: Во Албанија за пет дена регистрирани 1.300 земјотреси

4NEWS - 01.12.2019

Од утрото на 26 ноември кога во Албанија беше регистриран разорниот земјотрес со јачина од 6,4 степени според Рихтеровата скала до денеска регистрирани се 1.300 помали земјотреси во Драч и другите делови на земјата,изјави албанскиот сеизмолог Рапо ...

Синоќа имаше нов земјотрес во Албанија

MTM - 01.12.2019

Нов земјотрес синоќа ја стресе Албанија. Според податоците, околу 22 часот во Албанија е регистриран потрес од 4,2 степени по Рихтер. Епицентарот на потресот бил на 39 километри северозападно од Тирана на длабочина од 10 километри.

Во Албанија 1.300 земјотреси во последниве 5 дена

iPortal - 01.12.2019

Од утрото на 26 ноември кога во Албанија беше регистриран разорниот земјотрес со јачина од 6,4 степени според Рихтеровата скала до денеска регистрирани се 1.300 помали земјотреси во Драч и другите делови на земјата, изјави албанскиот сеизмолог Рапо ...

Два земјотреса утрово во Босна и Херцеговина

MTM - 01.12.2019

Два земјотреса рано утрово ја потресоа Босна и Херцеговина. Епицентарот на потресите бил на местото на епицентарот на неодамншениот потрес, кој пред неколку дена ги исплаши жителите на оваа земја.

Нов земјотрес од 4,2 степени по Рихтер ја тресе Албанија

24Инфо - 01.12.2019

Нов земјотрес од 4,2 степени по Рихтер ја тресе Албанија Во пет минути до 22 часот повторно имаше земјотрес во Албанија со јачина од 4,2 степени според рихтеровата скала. Епицентарот е на 23 километри од Драч, и со длабочина од 10 километри.

По Албанија утрово се тресеше и Босна и Херцеговина

Точка - 01.12.2019

Два земјотреси рано утрово ја потресоа Босна и Херцеговина. Епицентарот на потресите бил на местото на епицентарот на неодамншениот потрес, кој пред неколку дена ги исплаши жителите на оваа земја.

СЕИЗМОЛОГОТ ОРМЕНИ: Во Албанија за пет дена регистрирани 1.300 земјотреси

Денешен - 01.12.2019

Од утрото на 26 ноември кога во Албанија беше регистриран разорниот земјотрес со јачина од 6,4 степени според Рихтеровата скала до денеска регистрирани се 1.300 помали земјотреси во Драч и другите делови на земјата, изјави албанскиот сеизмолог Рапо ...

По Албанија утрово се тресеше и Босна и Херцеговина

Н.Македонија - 01.12.2019

Два земјотреси рано утрово ја потресоа Босна и Херцеговина. Епицентарот на потресите бил на местото на епицентарот на неодамншениот потрес, кој пред неколку дена ги исплаши жителите на оваа земја.

Во Албанија за пет дена регистрирани 1.300 земјотреси

MakPress - 01.12.2019

Од утрото на 26 ноември кога во Албанија беше регистриран разорниот земјотрес со јачина од 6,4 степени според Рихтеровата скала до денеска регистрирани се 1.300 помали земјотреси во Драч и другите делови на земјата,изјави албанскиот сеизмолог Рапо ...

Утрово земјотреси во Босна и Херцеговина

Скопје1 - 01.12.2019

Два земјотреси рано утрово во Босна и Херцеговина. Првиот во 4 часот утрово со интензитет од 4,1 степени по рихтер на длабочина од 2 километри. Епицентарот му бил на 5 километри од Невесиња, 67 километри од Дубровник и 71 километар од Сараево.

Албанија повторно се тресе, нов земјотрес ги вознемири жителите

Скопје1 - 01.12.2019

Нов земјотрес во Албанија. Според податоците, околу 22 часот во Албанија е регистриран потрес од 4,2 степени по Рихтер. Епицентарот на потресот е на 39 километри северозападно од Тирана на длабочина од 10 километри.

Жељко Самарџиќ откри детали од силниот земјотрес кој се случи пред неколку дена: „Се тресеше цела куќа“

Вистина.мк - 01.12.2019

Неколку дена по ред, не се смирува тлото во Албанија и постојано има земјотреси со различен интезитет. Првиот силен земјотрес кој се случи на 26 ноември однесе многу жртви односно починаа 51 лице, има повредени и материјални штети, а истиот беше ...

Нов земјотрес со јачина од 4,2 степени по рихтер во Албанија

ТВ21 - 30.11.2019

На неколку минути по 22 часот во Албанија регистриран е нов земјотрес со јачина од 4,5 степени по рихтер, јавува репортерот на ТВ21 од Драч. Жителите на Драч се веќе ги напуштија нивните домови.

Земјотрес од 5 степени во Иран, уште посилен во Гватемала

ТВ21 - 30.11.2019

Земјотрес од 5 степени по Рихтер го погоди западот на иранската провинција Масџед Солејман, а силен потрес од 5,6 степени забележан е во Гватемала, соопшти Американскиот геолошки завод. Епицентарот на земјотресот е регистриран на 47 километри ...

Шаленберг за проширувањето на ЕУ: Не смее да се тактизира со одлагање

Deutsche Welle - 30.11.2019

Австрискиот министер за надворешни работи Александер Шаленберг е уверен дека напролет ќе почнат преговори на ЕУ со Северна Македонија и Албанија. Шефот на австриската дипломатија Александер Шаленберг е уверен во почетокот на преговори за ...

Нов земјотрес ја стресе Албанија

+инфо - 30.11.2019

Неколку минути после 22 часот, во Албанија повторно е регистриран нов земјотрес со јачина од 4.5 степени по Рихтер, пренесува ТВ 21 . Земјотресот е почувствуван и во западниот дел на Македонија со послаб интензитет.

Сасоли ја одложи посетата на Албанија

Слободен Печат - 30.11.2019

На Твитер Сасоли напиша дека се уште нема конкретен датум кога ќе допатува во Албанија. Претседателот на Европскиот парламент, Давид Сасоли ја одложи посетата на Албанија, која требаше да ја реализира на 2 и 3 декември, поради катастрофалниот ...

Општина Маврово и Ростуше додели 180.000 денари за настраданите во Албанија

Сител - 30.11.2019

Советот на Општина Маврово и Ростуше на својата 34 – та седница, донесе одлука за доделување финансиска помош во вредност од 180.000 денари за настраданите од катастрофалнот земјотрес во Албанија.

Нови земјотреси во Албанија и Грција, тлото не мирува

Курир - 30.11.2019

После катастрофалниот земјотрес во Албанија, тлото никако да се смири. Утринава беа регистрирани два земјотреси во Албанија, еден со магнитуда од 2,5 степени по Рихтер, со епицентар 37 километри од Тирана во 12 часот и 19 минути, а претходниот во 10 ...

Нови земјотреси во Албанија и Грција, почвата не мирува во целиот регион

Нетпрес - 30.11.2019

После катастрофалниот земјотрес во Албанија, тлото никако да се смири. Утринава беа регистрирани два земјотреси во Албанија, еден со магнитуда од 2,5 степени по Рихтер, со епицентар 37 километри од Тирана во 12 часот и 19 минути, а претходниот во 10 ...

Три замјотреси го потресоа Балканот вечерва – еден почувствуван и во Македонија

Скопје24 - 30.11.2019

Три силни замјотреси го потресоа Балканот вечерва, од кои еден во Грција, а кој се почсутвува и во Македонија. Силен земјотрес ја погоди Грција од 4,2 степени по Рихтер ја погоди Грција околу 21.46 часот, со епицентар на 20 километри од Ламиа и ...

Земјотреси ширум светот создаваат паника: Потрес од 5 степени во Иран, уште посилен во Гватемала

Сител - 30.11.2019

Земјотрес од 5 степени по Рихтер го погоди западот на иранската провинција Масџед Солејман, а силен потрес од 5,6 степени забележан е во Гватемала, соопшти Американскиот геолошки завод. Епицентарот на земјотресот е регистриран на 47 километри ...

Уште една жртва во Албанија: Почина 20- годишна девојка во болница

Press24 - 30.11.2019

Почина уште една жртва од земјотресот во Албанија. Локалните медиуми пренесуваат дека станува збор за 20-годишна девојка, која неколку дена беше во кома. Откако таа им подлегна на повредите, бројот на загинати во катастрофалниот земјотрес што ја ...

Албанија конечно може да здивне, тлото почна да се смирува (ВИДЕО)

МКД - 30.11.2019

Тлото на Албанија вчера, четири дена по катастрофалниот земјотрес, проследен со 1.000 средни и слаби потреси, конечно почна да се смирува. Сеизмологот Едмонд Нуши од албанскиот Институт за геологија вели дека последователните земјотреси стануваат сè ...

Општина Маврово и Ростуше додели 180.000 денари за настраданите во Албанија

Слободен Печат - 30.11.2019

Во исто време од името на жителите на општината изразуваме искрено и длабоко сочувство до семејствата на загинатите од земјотресот а на повредените им посакауваме побрзо закрепнување, стои во соопштението од општината.

Тлото не мирува: Земјотрес во Албанија и Грција

Press24 - 30.11.2019

После катастрофалниот земјотрес во Албанија, тлото никако да се смири. Утринава беа регистрирани два земјотреси во Албанија, еден со магнитуда од 2,5 степени по Рихтер, со епицентар 37 километри од Тирана во 12 часот и 19 минути, а претходниот во 10 ...

Почина уште една повредена во силниот земјотрес во Албанија, бројката на жртви се искачи на 51

Слободен Печат - 30.11.2019

Џесика Бисчику (20) требаше да биде пренесена на лекување во Италија, но поради тешката здравствена состојба, таа не можеше да патува и овој план не беше реализиран. Почина уште една жртва од земјотресот во Албанија.

Нова жртва од разорниот потрес во Албанија, девoјка им подлегна на повредите во болница

Нетпрес - 30.11.2019

Албанските медиумо во саботата пренесуваат дека бројот на жртвите од катастрофалниот земјотрес кој ја погоди земјата во вторникот утрото се зголемил на 51, откако 20-годишна девојка, која неколку дена била во кома, им подлегна на повредите.

Претседателот на ЕП, Сасоли ја одложи посетата на Албанија

А1 On - 30.11.2019

Претседателот на Европскиот парламент, Давид Сасоли ја одложи посетата на Албанија, која требаше да ја реализира на 2 и 3 декември, поради катастрофалниот земјотрес што ја погоди земјата на 26 ноември.

Бројот на загинати во Албанија сеуште расте, нова жртва

Курир - 30.11.2019

Почина уште една жртва од земјотресот во Албанија. Локалните медиуми пренесуваат дека станува збор за 20-годишна девојка, која неколку дена беше во кома. Откако таа им подлегна на повредите, бројот на загинати во катастрофалниот земјотрес што ја ...

Нов СИЛЕН ЗЕМЈОТРЕС ја погоди Албанија

Слободен Печат - 30.11.2019

Земјотресот повторно предизвика паника и во главниот град во Тирана, каде дел од жителите излегле надвор од своите домови. Нов силен земјотрес е регистриран во Албанија. Според податоците земјотресот бил со магнитуда од 4.5 степени според ...

Повторно тресе во Албанија, нов земјотрес од 4,2 степени по Рихтер

А1 On - 30.11.2019

Во пет минути до 22 часот повторно имаше земјотрес во Албанија со јачина од 4,2 степени според рихтеровата скала. Епицентарот е на 23 километри од Драч, и со длабочина од 10 километри. И овој земјотрес предизвика вознемиреност кај жителите на Драч ...

Нов земјотрес во Албанија

Макфакс - 30.11.2019

Нов земјотрес во Албанија. Според податоците, околу 22 часот во Албанија е регистриран потрес од 4,2 степени по Рихтер. Епицентарот на потресот е на 41 километар северозападно од Тирана на длабочина од 10 километри.

Претседателот на ЕП, Сасоли ја одложи посетата на Албанија

Вечер Прес - 30.11.2019

Претседателот на Европскиот парламент, Давид Сасоли ја одложи посетата на Албанија, која требаше да ја реализира на 2 и 3 декември, поради катастрофалниот земјотрес што ја погоди земјата на 26 ноември.

Претседателот на ЕП, Сасоли ја одложи посетата на Албанија поради катастрофалниот земјотрес

Либертас - 30.11.2019

Претседателот на Европскиот парламент, Давид Сасоли ја одложи посетата на Албанија, која требаше да ја реализира на 2 и 3 декември, поради катастрофалниот земјотрес што ја погоди земјата на 26 ноември.

Сасоли ја одложи посетата на Албанија поради катастрофалниот земјотрес

Локално - 30.11.2019

Претседателот на Европскиот парламент, Давид Сасоли ја одложи посетата на Албанија, која требаше да ја реализира на 2 и 3 декември, поради катастрофалниот земјотрес што ја погоди земјата на 26 ноември.

Уште еден силен земјотрес ја погоди Албанија

Република - 30.11.2019

Нов силен земјотрес е регистриран во Албанија. Според податоците земјотресот бил со магнитуда од 4.5 степени според Рихтеровата скала, јавуваат албанските медиуми. Епицентарот на земјотресот бил во Хамалај-Драч.

Нов прилично силен земјотрес во Албанија

Centar - 30.11.2019

Нов земјотрес во Албанија. Според податоците, околу 22 часот во Албанија е регистриран потрес од 4,2 степени по Рихтер. Епицентарот на потресот е на 39 километри северозападно од Тирана на длабочина од 10 километри.

Уште една жртва во Албанија: Почина 20- годишна девојка во болница

Либертас - 30.11.2019

Почина уште една жртва од земјотресот во Албанија. Локалните медиуми пренесуваат дека станува збор за 20-годишна девојка, која неколку дена беше во кома. Откако таа им подлегна на повредите, бројот на загинати во катастрофалниот земјотрес што ја ...

Земјотреси ширум светот создаваат паника: Потрес од 5 степени во Иран, уште посилен во Гватемала

4NEWS - 30.11.2019

Земјотрес од 5 степени по Рихтер го погоди западот на иранската провинција Масџед Солејман, а силен потрес од 5,6 степени забележан е во Гватемала, соопшти Американскиот геолошки завод. Епицентарот на земјотресот е регистриран на 47 километри ...

Општина Маврово и Ростуше додели 180.000 денари за настраданите во Албанија

Вечер Прес - 30.11.2019

Советот на Општина Маврово и Ростуше на својата 34 – та седница, донесе одлука за доделување финансиска помош во вредност од 180.000 денари за настраданите од катастрофалнот земјотрес во Албанија.

Хуманитарна акција за помош на Албанија во градинките во Гостивар

Gostivarpress.mk - 30.11.2019

Јавната установа „ Детска радост” во чиј склоп функционираат детските градинки во Гостивар, спроведе хуманитарната акција за помош на погодените во силниот земјотрес во Албанија. Вработените од работната единица „Цветови“ донираа пакети со средства ...

Земјотресот во Албанија зеде 50 животи и над 2.000 повредени, операцијата за спасување заврши

CivilMedia - 30.11.2019

Вкупно 50 починати и над 2.000 повредени. Ова е билансот на трагичниот земјотрес во Албанија откако спасувачката операција и официјално се прогласи како завршена од премиерот Еди Рама. Потрагата по преживеани во земјотресот официјално е завршена, ...

Маж пронајден жив два дена по земјотресот во Албанија

Опсервер - 30.11.2019

Спасувачките екипи во Албанија, два дена по разорниот земјотрес, успеале да извлечат жив 33-годишен маж од рушевините. Човекот, кој е жител на Туман, место кое беше најблиску до епицентарот, е извлечен во драматична акција, во која специјалните ...

Претседателот на ЕП, Сасоли ја одложи посетата на Албанија

Опсервер - 30.11.2019

Претседателот на Европскиот парламент, Давид Сасоли ја одложи посетата на Албанија, која требаше да ја реализира на 2 и 3 декември, поради катастрофалниот земјотрес што ја погоди земјата на 26 ноември.

Нов земјотрес во Албанија и Грција

Република - 30.11.2019

После катастрофалниот земјотрес во Албанија, тлото никако да се смири. Утринава беа регистрирани два земјотреси во Албанија, еден со магнитуда од 2,5 степени по Рихтер, со епицентар 37 километри од Тирана во 12 часот и 19 минути, а претходниот во 10 ...

Нов земјотрес во Албанија

Н.Македонија - 30.11.2019

Нов земјотрес во Албанија. Според податоците, околу 22 часот во Албанија е регистриран потрес од 4,2 степени по Рихтер. Епицентарот на потресот е на 39 километри северозападно од Тирана на длабочина од 10 километри.

180.000 денари за настраданите во Албанија од Општина Маврово и Ростуше

MakPress - 30.11.2019

Советот на Општина Маврово и Ростуше на својата 34 – та седница, донесе одлука за доделување финансиска помош во вредност од 180.000 денари за настраданите од катастрофалнот земјотрес во Албанија.

Точно на полноќ, нов силен земјотрес во Албанија

ТВ21 - 29.11.2019

Точно на полноќ, нов земјотрес со јачина од 4,5 степени по рихтер ја погоди Албанија. Жителите ги напуштија и вечерва домовите, а условите се отежнати во шаторите каде што се сместени бидејќи има обилни врнежи од дожд, јавува репортерот на ТВ21 од ...

Земјотресот кој ризикува да нѐ помири

Deutsche Welle - 29.11.2019

Потрес, страв, жртви и одеднаш сѐ се менува. Дури и политиката. Тогаш сите се мобилизираат. Во Албанија се обединија поранешните непријатели. Колумна на Ивор Мицковски. По големите природни катастрофи секогаш се има чувство дека човек зборува или ...

Шешов: Објектите во земјава висококвалитетни, може да издржат земјотрес од девет степени

Фокус - 29.11.2019

Земјава може да се пофали со најквалитетна градба во опкружувањето, подобра од Бугарија, Грција, Албанија. Сите објекти се според пропишаните стандарди за армирано-бетонски конструкции и може да издржат земјотрес со интензитет од девет степени или ...

Черних: Да се врши сеизмички мониторинг на сите брани во државата

Алсат-М - 29.11.2019

Стопанската комора за енергетика иницира да се врши сеизмички мониторинг на сите брани во државава со цел да се намали сеизмичкиот ризик. Од Сеизмолошката опсерваторија при Природно математичкиот факултет во Скопје, кои вршат таков мониторинг само ...

Албанија лансира специјално лого за донации

Фокус - 29.11.2019

Албанија лансира специјално лого, со кое бара помош и солидарност по разорниот земјотрес што ја погоди државата. Во земјотресот од 6,4 по Рихтер загинаа 49 лица и нанесена е голема материјална штета.

„Албанија е постојано загрозена од земјотреси“

Deutsche Welle - 29.11.2019

Албанија е дел од сеизмички загрозен регион во Европа. Затоа, при градбата на објекти во земјата мора да се применуваат строги градежни норми, истакнува сеизмологот Фредерик Тилман. ДВ: По земјотресот со сила од 6,4 степени во вторникот во Драч и ...

Сеизмолози: Да се следат земјотресите околу браните!

Алсат-М - 29.11.2019

За да се намали ризикот од земјотреси, потребни се интензивни следења на состојбите на браните, односно вештачките езера во земјава. Стопанската комора за енергетика апелира до властите, час поскоро да се донесе Закон за мониторинг на браните.

Сеизмолошки институт: Новите градби во Македонија може да издржат земјотрес од 7 степени по Рихтер

ТВ21 - 29.11.2019

Институтот за земјотресно инженерство и инженерска сеизмологија следната недела ќе испрати екипи во Драч и Тумане за проверка на издржливоста и безбедноста на објектите дали се или не се безбедни за вселување.

Македонските градби се безбедни при земјотреси, но граѓаните треба да внимаваат со доградбите

24 Вести - 29.11.2019

Внимателно со постарите објекти особено при нивната доградба апелираат од ИЗИИС по серијата на земјотреси кои го зафатија регионот. Првиот човек на институцијата Влатко Шешов уверува дека градбите по земјотресот од 1963 та се стабилни но мора да се ...

Силен земјотрес вечерва во Грција, почувствуван во Македонија и Албанија

ТВ21 - 29.11.2019

Земјотрес со јачина од 4.2 степени, вечерва е регистриран во соседна Грција, јавува репортерот на ТВ21 од Албанија. Епицентарот бил во градот Ламиа, на 171 километар од Атина. Земјотресот со послаб интензитет почувствуван е во Македонија и ...

Нов земјотрес во Грција

Фокус - 29.11.2019

Нов земјотрес со јачина од 4.2 степени по Рихтер вечерва ја погоди Грција. Епицентарот бил во градот Ламиа, на 171 километар од Атина, а земјотресот е почувствуван и во Македонија и ...

Албанија лансираше специјална платформа за донации

ТВ21 - 29.11.2019

Албанија лансираше специјална платформа, со која бара помош и солидарност по разорниот земјотрес што ја погоди државата. Во земјотресот од 6,4 по Рихтер загинаа 49 лица и нанесена е голема материјална штета.

Маж извлечен жив два дена по земјотресот во Албанија

Фокус - 29.11.2019

Спасувачките екипи во Албанија, два дена по разорниот земјотрес, успеале да извлечат жив 33-годишен маж од рушевините. Човекот, кој е жител на Туман, место кое беше најблиску до епицентарот, е извлечен во драматична акција, во која специјалните ...

Градежната комора и Институтот за земјотресно инженерство ќе информираат за квалитетот на градбите

Канал5 - 29.11.2019

– Природните земјотресни појави кои неделава во Албанија беа со катастрофални последици, не може да се контролираат, но она на што може да влијаеме е квалитетот на градбата, велат од Сојузот на стопански комори.

Градежната комора и Институтот за земјотресно инженерство ќе информираат за квалитетот на градбите

24 Вести - 29.11.2019

Градежната комора при Сојузот на стопански комори и Институтот за земјотресно инженерство денеска ќе информираат за квалитетот и сигурноста на градбите во земјава, за важноста од висококвалитетни градежни материјали и за стабилноста и сеизмичката ...

Колку градбите во Македонија се отпорни на земјотрес?

ТВ21 - 29.11.2019

Денеска на заедничката прес конференција на Градежната комора на Македонија и Институтот за земјотресно инженерство и инженерска сеизмологија беше појаснето дека природните катастрофи, како што се земјотресите се појави кои што не може да се ...

Објектите во земјава висококвалитетни, може да издржат земјотрес со интензитет од девет степени

Канал5 - 29.11.2019

Земјава може да се пофали со најквалитетна градба во опкружувањето, подобра од Бугарија, Грција, Албанија. Сите објекти се според пропишаните стандарди за армирано-бетонски конструкции и може да издржат земјотрес со интензитет од девет степени или ...

Северна Македонија може да се пофали со најквалитетна градба во опкружувањето

ТВ21 - 29.11.2019

На денешната заедничка прес конференција меѓу Институтот за сеизмологија и Градежната комора при Сојузот на стопански комори беше констатирано дека земјава може да се пофали со најквалитетна градба во опкружувањето, подобра од Бугарија, Грција, ...

Черних: Да се врши сеизмички мониторинг на сите брани во државата

Канал5 - 29.11.2019

Стопанската комора за енергетика иницира да се врши сеизмички мониторинг на сите брани во државава со цел да се намали сеизмичкиот ризик. Од Сеизмолошката опсерваторија при Природно математичкиот факултет во Скопје, кои вршат таков мониторинг само ...

Черних: Да се врши сеизмички мониторинг на сите брани во државата

24 Вести - 29.11.2019

Стопанската комора за енергетика иницира да се врши сеизмички мониторинг на сите брани во државава со цел да се намали сеизмичкиот ризик. Од Сеизмолошката опсерваторија при Природно математичкиот факултет во Скопје, кои вршат таков мониторинг само ...

Черних: Да се врши сеизмички мониторинг на сите брани во државата

Фокус - 29.11.2019

Стопанската комора за енергетика иницира да се врши сеизмички мониторинг на сите брани во државава со цел да се намали сеизмичкиот ризик. Од Сеизмолошката опсерваторија при Природно математичкиот факултет во Скопје, кои вршат таков мониторинг само ...

Тлото конечно се смирува?

ТВ21 - 29.11.2019

Четири дена по катастрофалниот земјотрес што погоди делови од Албанија, проследено со 1.000 средно-силни и послаби потреси, сеизмологот Едмонд Нуши од албанскиот институт за геологија вели дека тлото конечно започнало да се смирува и ...

Сеизмолизите предвидувале балкански апокалиптичен земјотрес

ММС - 29.11.2019

Одамна, обично после секоја катастрофа како последица од земјотрес се поставува прашањето – Дали е можно да се предвидат земјотресите? Се чини дека тоа е можно, барем според грчкиот сеизмолог Акис Целентис, кој уште пред осум месеци најавил голема ...

Последиците од земјотресите може да бидат стравични: Научниците предупредуваат на појава на цунами во Грција

Press24 - 29.11.2019

Сеизмолозите веруваат дека деструктивните земјотреси се неминовни, откако вчера потреси ги стресоа Босна и Херцеговина и Албанија, а се тресеа и грчките острови и Атина, Посебно Грција е склона на земјотреси, со најмала јачина од 6 степени според ...

Институтот за сеизмологија: Објектите во земјава може да издржат земјотрес со интензитет од девет степени

МКД - 29.11.2019

Земјава може да се пофали со најквалитетна градба во опкружувањето, подобра од Бугарија, Грција, Албанија. Сите објекти се според пропишаните стандарди за армирано-бетонски конструкции и може да издржат земјотрес со интензитет од девет степени или ...

ПО ЗЕМЈОТРЕСОТ СТРАВ ОД ЦУНАМИ: Заканувачките бранови на само неколку километри од Македонија може да достигнат висина ...

Курир - 29.11.2019

Сеизмолозите веруваат дека деструктивните земјотреси се неминовни по потресите кои овие денови го тресат речиси целиот балкански регион. Откако се тресеше Албанија, Јадранското Море, Босна и Херцеговина како и Грција сеизмолозите стравуваат од голем ...

Албанија не престанува да се тресе

Нетпрес - 29.11.2019

Нов земјотрес со јачина од 3,8 степени ја погоди синоќа Албанија, соопшти Европскиот медитерански сеизмолошки центар. Епицентарот на земјотресот, што се случи во 21:37 часот, бил на 28 километри северозападно од Тирана на длабочина од околу 10 ...

Повторно се тресе тлото на Албанија

ММС - 29.11.2019

Епицентарот на земјотресот кој се случил синоќа во 21:37 часот, бил на 28 километри северозападно од Тирана на длабочина од околу 10 километри. Според локалните медиуми, неколку минути подоцна имало уште еден земјотрес со јачина од 3.3 степени, а ...

Черних: Да се врши сеизмички мониторинг на сите брани во државата

Нетпрес - 29.11.2019

Стопанската комора за енергетика иницира да се врши сеизмички мониторинг на сите брани во државава со цел да се намали сеизмичкиот ризик. Од Сеизмолошката опсерваторија при Природно математичкиот факултет во Скопје, кои вршат таков мониторинг само ...

Харадинај: Косово нема да штеди за настраданите во Драч

Слободен Печат - 29.11.2019

Мета му се заблагодари на Косово за укажаната помош, додавајќи дека братската солидарност на Косово го олеснило справувањето со оваа ситуација. Албанскиот претседател Илир Мета и косовскиот премиер во заминување Рамуш Харадинај го посетија Драч, ...

Албанија лансира специјално лого за донации

А1 On - 29.11.2019

Албанија лансира специјално лого, со кое бара помош и солидарност по разорниот земјотрес што ја погоди државата. Во земјотресот од 6,4 по Рихтер загинаа 49 лица и нанесена е голема материјална штета.

Черних: Да се врши сеизмички мониторинг на сите брани во државата

ММС - 29.11.2019

– Стопанската комора за енергетика иницира да се врши сеизмички мониторинг на сите брани во државава со цел да се намали сеизмичкиот ризик. Од Сеизмолошката опсерваторија при Природно математичкиот факултет во Скопје, кои вршат таков мониторинг само ...

Сеизмолозите смируваат, градбите во Македонија се безбедни да издржат земјотреси

Сител - 29.11.2019

Македонија може мирно да спие во случај на земјотрес. Ова се должи на издржливост на градбите за кои сеизмолозите уверуваат, дека се најквалитетни во регионот, а се градат согласно стандардите за армирано-бетонски конструкии.

Алими: „Со Шкупи да се вратиме на победите, публиката да дојде да им помогнеме на жртвите од земјотресот“

SportMedia - 29.11.2019

Натпреварот со Шкупи, за Шкендија ќе има две значења. Првото е да се врати на победничките патеки по поразот од Струга, а исто така ќе има и хуманитарен карактер со оглед дека раководството се реши парите наменети за влезниците да ги донира на ...

Албанија лансира специјално лого за донации

+инфо - 29.11.2019

Албанското лого ги охрабрува сите кои имаат можност да донираат средства на е-albania.al/donate. Албанија лансира специјално лого, со кое бара помош и солидарност по разорниот земјотрес што ја погоди државата.

Регионот се тресе: Земјотреси регистрирани во Грција, Албанија и БиХ

Press24 - 29.11.2019

Во последните денови силен земјотрес ја погоди Албанија каде има над 40 жртви и 700 повредени, но замјотрес имаше и во Грција, а се чини дека тлото никако да се смири и денеска. Пред 25 минути, Ајбанија ја тресе уште едеен земјотрес со јачина од 2,6 ...

Маж извлечен жив после два дена поминати под урнатините

А1 On - 29.11.2019

Два дена по катастрофалниот земјотрес, спасувачките екипи во Албанија успеаја да извлечат жив 33-годишен маж од под урнатините. Бројот на настрадани во земјотресот се зголеми на 49. Нов земјотрес ја погоди Албанија синоќа со интензитет од 4,8 ...

Маж пронајден жив два дена по земјотресот во Албанија

+инфо - 29.11.2019

Спасувачките екипи во Албанија, два дена по разорниот земјотрес, успеале да извлечат жив 33-годишен маж од рушевините. Човекот, кој е жител на Туман, место кое беше најблиску до епицентарот, е извлечен во драматична акција, во која специјалните ...

Чудо во Албанија: После два дена маж извлечен од рушевините (ВИДЕО)

Press24 - 29.11.2019

Спасувачките екипи во Албанија, два дена по разорниот земјотрес успеаа од рушевините да извлече 33- годишен маж. Човекот, кој е жител на Туман, место кое беше најблиску до епицентарот, е извлечен во драматична акција.

Маж извлечен жив по два дена од урнатините во Албанија

МКД - 29.11.2019

Спасувачките екипи во Албанија успеале, два дена по разорниот земјотрес, од урнатините да извлечат жив 33-годишен маж. Бројот на настрадани во земјотресот во Албанија се искачи на 49. Во земјата и синоќа имало тресење на тлото, со јачина од 4,8 ...

Албанија лансира специјално лого за донации

Нетпрес - 29.11.2019

Албанија лансира специјално лого, со кое бара помош и солидарност по разорниот земјотрес што ја погоди државата. Во земјотресот од 6,4 по Рихтер загинаа 49 лица и нанесена е голема материјална штета.

Уште еден посилен земјотрес во Грција

Press24 - 29.11.2019

Предмалку силен земјотрес ја погоди Грција. Имено земјотрес со јачина од 4,2 степени по Рихтер со епицентар на 20 километри од Ламиа и длабочина од 80 километри. Потресот бил почувствуван во 21 часот и 46 ...

Сигурност и квалитет без компромис во градежништвото

Скопје24 - 29.11.2019

29 ноември 2019, Скопје – Природните катастрофи, како што се земјотресите се појави кои што не може да се предвидат, но она што можеме да го предвидиме и да влијаеме е сигурноста и квалитетот на градбите, беше истакнато на денешната прес ...

Повтороно се стресе Албанија: За половина час два земјотреси

Press24 - 29.11.2019

За половина час два земјотреси ја погодија Албанија. Првиот беше во 21 часот и 53 минути по локално грчко време со еприцентар 35 километри од Тирана со јачина од 2,6 степени по Рихтер надлабочина од 2 километри.

Нов силен земјотрес во Грција, почувствуван и во Македонија

Слободен Печат - 29.11.2019

Силен земјотрес ја погоди Грција од 4,2 степени по Рихтер ја погоди Грција околу 21 часот и 46 минути. Земјотресот бил со епицентар на 20 километри од Ламиа и длабочина од 80 километри. Тој бил почувствуван и во Македонија и ...

(ВИДЕО) Харадинај во Драч: Косово ништо нема да штеди за помош на настраданите

А1 On - 29.11.2019

Албанскиот претседател Илир Мета и косовскиот премиер во заминување Рамуш Харадинај го посетија Драч, едно од најпогодените места од катастрофалниот земјотрес. Мета му се заблагодари на Косово за укажаната помош, додавајќи дека братската солидарност ...

Сеизмолози: Да се следат земјотресите околу браните!

Курир - 29.11.2019

За да се намали ризикот од земјотреси, потребни се интензивни следења на состојбите на браните, односно вештачките езера во земјава. Стопанската комора за енергетика апелира до властите, час поскоро да се донесе Закон за мониторинг на браните.

Регионот се тресе: Земјотреси регистрирани во Грција, Албанија и БиХ

Курир - 29.11.2019

Во последните денови силен земјотрес ја погоди Албанија каде има над 40 жртви и 700 повредени, но замјотрес имаше и во Грција, а се чини дека тлото никако да се смири и денеска. Пред 25 минути, Ајбанија ја тресе уште едеен земјотрес со јачина од 2,6 ...

Харадинај во Драч: Косово ништо нема да штеди за помош на настраданите

+инфо - 29.11.2019

Албанскиот претседател Илир Мета и косовскиот премиер во заминување Рамуш Харадинај го посетија Драч, едно од најпогодените места од катастрофалниот земјотрес, јави дописникот на МИА од Тирана.

Земјотреси регистрирани во Грција, Албанија и БиХ

Нетпрес - 29.11.2019

Во последните денови силен земјотрес ја погоди Албанија каде има над 40 жртви и 700 повредени, но замјотрес имаше и во Грција, а се чини дека тлото никако да се смири и денеска. Пред 25 минути, Ајбанија ја тресе уште едеен земјотрес со јачина од 2,6 ...

Маж пронајден жив два дена по земјотресот во Албанија

Нова ТВ - 29.11.2019

Спасувачките екипи во Албанија, два дена по разорниот земјотрес, успеале да извлечат жив 33-годишен маж од рушевините. Човекот, кој е жител на Туман, место кое беше најблиску до епицентарот, е извлечен во драматична акција, во која специјалните ...

КОНЕЧНО ДОБРА ВЕСТ ОД АЛБАНИЈА: Маж извлечен жив од урнатините два дена по земјотресот

Слободен Печат - 29.11.2019

Човекот, кој е жител на Туман, место кое беше најблиску до епицентарот, е извлечен во драматична акција, во која специјалните екипи морале да отстранат неколку тони бетон и ѓубре. Спасувачките екипи во Албанија, два дена по разорниот земјотрес, ...

Преживеал два дена под рушевините во Албанија: Во драматична акција 33- годишен маж извлечен жив

Курир - 29.11.2019

Спасувачките екипи во Албанија, два дена по разорниот земјотрес, успеале да извлечат жив 33-годишен маж од рушевините. Човекот, кој е жител на Туман, место кое беше најблиску до епицентарот, е извлечен во драматична акција, во која специјалните ...

По земјотресите во Албанија, денес информации за квалитетот на градбите во Македонија

Курир - 29.11.2019

Градежната комора при Сојузот на стопански комори и Институтот за земјотресно инженерство денеска ќе информираат за квалитетот и сигурноста на градбите во земјава, за важноста од висококвалитетни градежни материјали и за стабилноста и сеизмичката ...

Преживеал два дена под рушевините во Албанија: Во драматична акција 33- годишен маж извлечен жив

Сител - 29.11.2019

Спасувачките екипи во Албанија, два дена по разорниот земјотрес, успеале да извлечат жив 33-годишен маж од рушевините. Човекот, кој е жител на Туман, место кое беше најблиску до епицентарот, е извлечен во драматична акција, во која специјалните ...

Нов земјотрес во Грција

Курир - 29.11.2019

Нов земјотрес со јачина од 4.2 степени по Рихтер вечерва ја погоди Грција. Епицентарот бил во градот Ламиа, на 171 километар од Атина, а земјотресот е почувствуван и во Македонија и ...

Повторно се стресе Албанија: За половина час два земјотреси

Курир - 29.11.2019

За половина час два земјотреси ја погодија Албанија. Првиот беше во 21 часот и 53 минути по локално грчко време со еприцентар 35 километри од Тирана со јачина од 2,6 степени по Рихтер надлабочина од 2 километри.

Албанија е само почеток: Нови земјотреси се забележани во целиот свет – критични се 10 точки

Скопје24 - 29.11.2019

Веќе два дена е најлошо во Албанија, но Европскиот-медитерански сеизмолошки центар (ЕМСЦ) бележи и нови земјотреси во светот… Поточно, за два и пол часа се случиле повеќе од 10. земјотреси, од кои едниот, со јачина од 5,2 степени, го погодил ...

Објектите во Македонија квалитетни - Може да издржат земјотрес од 9 степени

Press24 - 29.11.2019

Земјава може да се пофали со најквалитетна градба во опкружувањето, подобра од Бугарија, Грција, Албанија. Сите објекти се според пропишаните стандарди за армирано-бетонски конструкции и може да издржат земјотрес со интензитет од девет степени или ...

Објектите во земјава висококвалитетни, може да издржат земјотрес со интензитет од девет степени

А1 On - 29.11.2019

Земјава може да се пофали со најквалитетна градба во опкружувањето, подобра од Бугарија, Грција, Албанија. Сите објекти се според пропишаните стандарди за армирано-бетонски конструкции и може да издржат земјотрес со интензитет од девет степени или ...

Албанија не престанува да се тресе

А1 On - 29.11.2019

Нов земјотрес со јачина од 3,8 степени ја погоди синоќа Албанија, соопшти Европскиот медитерански сеизмолошки центар. Епицентарот на земјотресот, што се случи во 21:37 часот, бил на 28 километри северозападно од Тирана на длабочина од околу 10 ...

Нема простор за паника: Градбите во Македонија може да издржат земјотрес со интензитет од девет степени

Слободен Печат - 29.11.2019

Не треба да се сомневате дека тоа што се гради сега, е неквалитетно, Јаќимовски. Тоа е апсурд- вели Земјава може да се пофали со најквалитетна градба во опкружувањето, подобра од Бугарија, Грција, Албанија.

Нови земјотреси во Албанија

Макфакс - 29.11.2019

Четири дена по катастрофалниот земјотрес, албанското тло сѐ уште не мирува. Нов земјотрес со јачина од 3,8 степени ја погоди синоќа Албанија, соопшти Европскиот медитерански сеизмолошки центар.

Тлото не мирува, нов земјотрес ја погоди Албанија

Курир - 29.11.2019

Нов земјотрес со јачина од 3,8 степени ја погоди синоќа Албанија, соопшти Европскиот медитерански сеизмолошки центар. Епицентарот на земјотресот, што се случи во 21:37 часот, бил на 28 километри северозападно од Тирана на длабочина од околу 10 ...

Градежната комора и Институтот за земјотресно инженерство ќе информираат за квалитетот на градбите

Сител - 29.11.2019

Градежната комора при Сојузот на стопански комори и Институтот за земјотресно инженерство денеска ќе информираат за квалитетот и сигурноста на градбите во земјава, за важноста од висококвалитетни градежни материјали и за стабилноста и сеизмичката ...

Објектите во Македонија може да издржат земјотрес од 9 степени

+инфо - 29.11.2019

Земјава може да се пофали со најквалитетна градба во опкружувањето, подобра од Бугарија, Грција и од Албанија. Сите објекти се според пропишаните стандарди за армирано-бетонски конструкции и може да издржат земјотрес со интензитет од девет степени ...

Во Македонија новите градби можат да издржат земјотрес со интензитет од 9 степени

Курир - 29.11.2019

Во Македонија новите градби се проектирани за да издржат интензитет од 9 степени или јачина од 6,5 до 7 магнитуди по Рихтер. Градбите во Македонија се најквалитени од сите во регионот, а доказ за тоа е и земјотресот од 2016-та година во кој немаше ...

Градбите во Македонија се квалитетни и можат да издржат земјотрес од 9 степени

Нетпрес - 29.11.2019

„Македонија може да се пофали со најквалитетна градба во споредба со опкружувањето, подобра од Бугарија, Грција, Албанија. Сите објекти се според пропишаните стандарди за армирано-бетонски конструкции и можат да издржат земјотрес со интензитет од ...

Само браната Козјак се набљудува за земјотреси, нема увид за другите брани

+инфо - 29.11.2019

Драгана Черних, директорка на Сеизмолошката опсерваторија, потсетува на општото правило во сеизмологијата дека таму каде што имало земјтреси ќе има повторно и порачува не можеме да се заштитиме на друг начин освен објектите што ги градиме да бидат ...

Черних: Да се врши сеизмички мониторинг на сите брани во државата

Сител - 29.11.2019

Стопанската комора за енергетика иницира да се врши сеизмички мониторинг на сите брани во државава со цел да се намали сеизмичкиот ризик. Од Сеизмолошката опсерваторија при Природно математичкиот факултет во Скопје, кои вршат таков мониторинг само ...

Черних: Да се врши сеизмички мониторинг на сите брани во државата

А1 On - 29.11.2019

Стопанската комора за енергетика иницира да се врши сеизмички мониторинг на сите брани во државава со цел да се намали сеизмичкиот ризик. Од Сеизмолошката опсерваторија при Природно математичкиот факултет во Скопје, кои вршат таков мониторинг само ...

Албанија сѐ уште се тресе, досега 47 жртви

+инфо - 29.11.2019

Нов земјотрес со јачина од 3,8 степени ја погоди синоќа Албанија, соопшти Европскиот медитерански сеизмолошки центар. Епицентарот на земјотресот, што се случи во 21:37 часот, бил на 28 километри северозападно од Тирана на длабочина од околу 10 ...

Само браната Козјак подлежи под сеизмички мониторинг

Слободен Печат - 29.11.2019

Како што информира Черних, повеќе од 10 години прават саеизмички мониторинг само на езерото Козјак, каде имаат три сеизмолошки станици. Стопанската комора за енергетика иницира да се врши сеизмички мониторинг на сите брани во државава со цел да се ...

ТЛОТО НЕ МИРУВА: Земјотреси продолжуваат да ја тресат Албанија

Слободен Печат - 29.11.2019

Според последните податоци, во силниот земјотрес што ја погоди Албанија на 26 ноември, загинале 47 лица, а повредени се повеќе од 2.000 луѓе. Нов земјотрес со јачина од 3,8 степени ја погоди синоќа Албанија, соопшти Европскиот медитерански ...

Како штикла на камче се однесуваат доградбите и балконите при земјотрес, вели професорката Елена Думова-Јованоска

Факултети - 29.11.2019

Мора да постои систем на контроли. Во објект во кој сте насадиле уште еден кат од старт треба да се плашите повеќе. Ако сте направиле тераса онаму каде што немало, треба да се плашите повеќе од оној што не ја направил Сликите од срушените згради, ...

Градежната комора и Институтот за земјотресно инженерство ќе информираат за квалитетот на градбите

ММС - 29.11.2019

Градежната комора при Сојузот на стопански комори и Институтот за земјотресно инженерство денеска ќе информираат за квалитетот и сигурноста на градбите во земјава, за важноста од висококвалитетни градежни материјали и за стабилноста и сеизмичката ...

Тлото не се смирува: Многу земјотреси во Албанија - Се тресе и Грција

Press24 - 29.11.2019

Многу земјотреси и ова утро и во текот на ноќта, по разорниот потрес во Албанија од 6.4 степени по Рихтер кој однесе животи, остави 650 лица повредени и многу материјални штети кога цели објекти беа разрушени.

Архитект од Белград објасни зошто се случи катастрофата во Драч

Press24 - 29.11.2019

Српски архитект објаснува што се случи деновиве во aлбанскиот град Драч, каде силен земјотрес уби луѓе и направи големи штети. Белградскиот архитект Небојша Глишиќ е огорчен од глетката на урнати згради по земјотресот што ја погоди Албанија.

Албанија лансира специјално лого за донации

Вечер Прес - 29.11.2019

Албанија лансира специјално лого, со кое бара помош и солидарност по разорниот земјотрес што ја погоди државата. Во земјотресот од 6,4 по Рихтер загинаа 49 лица и нанесена е голема материјална штета.

Објектите во земјава висококвалитетни, може да издржат земјотрес со интензитет од девет степени

24Инфо - 29.11.2019

Земјава може да се пофали со најквалитетна градба во опкружувањето, подобра од Бугарија, Грција, Албанија. Сите објекти се според пропишаните стандарди за армирано-бетонски конструкции и може да издржат земјотрес со интензитет од девет степени или ...

Земјотрес со јачина од 4,2 степени според Рихтер ја погоди Грција

iPortal - 29.11.2019

Вечерва земјотрес со јачина од 4,2 степени според Рихтер ја погоди Грција. Епицентарот бил во градот Ламиа, на 171 километар од Атина, а земјотресот е почувствуван и во Македонија и Албанија.

Имаме ли квалитетни градби кои ќе преживеат земјотреси

еМагазин - 29.11.2019

Природните катастрофи, како што се земјотресите се појави кои што не може да се предвидат, но она што можеме да го предвидиме и да влијаеме е сигурноста и квалитетот на градбите, беше истакнато на денешната прес конференција на Градежната комора на ...

Маж извлечен жив по два дена минати под урнатините во Албанија

Точка - 29.11.2019

Спасувачките екипи во Албанија успеале, два дена по силниот земјотрес, од урнатините да извлечат жив 33-годишен маж. Бројот на настрадани во земјотресот во Албанија се искачил на 49. Во таа земја и вчера имало потреси во земјиштето, со јачина од 4,8 ...

ЧУДО ГО СПАСИЛО: Маж по два дена во земјотресот во Албанија извлечен жив од урнатините

Фактор - 29.11.2019

Два дена по разорниот земјотрес кој ја погоди соседна Албанија, жив маж е пронајден жив, пренесоа локалните медиуми. Како што се наведува, спасувачките екипи успеале да извлечат жив 33-годишен маж од рушевините.

Чудо во Албанија: Спасителите два дена по земјотресот расчистувале, а потоа сите почнале да викаат

Република - 29.11.2019

Спасувачките екипи во Албанија успеаја, два дена после разорниот земјотрес, од рушевините да извлечат жив 33 годишен маж. Бројот на настрадните во земјотресот во Албанија се качи на 49. Во таа земја и синоќа имало тресење на тлото, со јачина од 4.8 ...

Албанија не престанува да се тресе

24Инфо - 29.11.2019

Нов земјотрес со јачина од 3,8 степени ја погоди синоќа Албанија, соопшти Европскиот медитерански сеизмолошки центар. Епицентарот на земјотресот, што се случи во 21:37 часот, бил на 28 километри северозападно од Тирана на длабочина од околу 10 ...

ФОКУС НА ДЕНОТ: Земјотресите ревизор на градбите, Без договор комиисиите за Гоце Делчев

Фактор - 29.11.2019

Вести во фокусот на Фактор овој ден... * Не падна договор меѓу Македонија и Бугарија за Гоце Делчев Нема договор за Гоце Делчев, јавија дбугарските медиуми повикувајќи се на изјавата на копретседавачот на бугарскиот дел од Заедничката ...

Чудо во Албанија: По два дена од урнатините извлечен 33-годишен маж (ВИДЕО)

Локално - 29.11.2019

Спасувачките екипи во Албанија успеаја два дена по силниот земјотрес од урнатините да извлечат жив 33-годишен маж. Бројот на настрадани во земјотресот во Албанија се искачи на 49. Бројни спасувачки екипи од Албанија и регионот меѓу кои и од ...

Објектите во земјава висококвалитетни, може да издржат земјотрес со интензитет од девет степени

Република - 29.11.2019

Природните катастрофи, како што се земјотресите се појави кои што не може да се предвидат, но она што можеме да го предвидиме и да влијаеме е сигурноста и квалитетот на градбите, беше истакнато на денешната прес конференција на Градежната комора на ...

Повторно земјотрес во Албанија

iPortal - 29.11.2019

Нов земјотрес со јачина од 3,8 степени ја погоди синоќа Албанија, соопшти Европскиот медитерански сеизмолошки центар. Епицентарот на земјотресот, што се случи во 21:37 часот, бил на 28 километри северозападно од Тирана на длабочина од околу 10 ...

Нови земјотреси во Албанија

Centar - 29.11.2019

Четири дена по катастрофалниот земјотрес, албанското тло сѐ уште не мирува. Нов земјотрес со јачина од 3,8 степени ја погоди синоќа Албанија, соопшти Европскиот медитерански сеизмолошки центар.

Черних: Да се врши сеизмички мониторинг на сите брани во државата

Либертас - 29.11.2019

Со меморандумот за соработка што го потпишаа денеска првите луѓе на Стопанската комора за енергетика на Македонија и на Сеизмолошката опсерваторија во рамки на 4. Меѓународна конференција за енергетика, треба да се поттикнат активности за сеизмички ...

Земјотрес од 4,2 степени според Рихтер ја погоди Грција

Локално - 29.11.2019

Вечерва земјотрес со јачина од 4,2 степени според Рихтер ја погоди Грција. Епицентарот бил во градот Ламиа, на 171 километар од Атина, а земјотресот е почувствуван и во Македонија и Албанија.

Албанија лансира специјално лого за донации

Локално - 29.11.2019

Албанија лансира специјално лого, со кое бара помош и солидарност по разорниот земјотрес што ја погоди државата. Во земјотресот од 6,4 по Рихтер загинаа 49 лица и нанесена е голема материјална штета.

Албанија лансира специјално лого, со кое бара помош и солидарност по разорниот земјотрес

iPortal - 29.11.2019

Албанија лансира специјално лого, со кое бара помош и солидарност по разорниот земјотрес што ја погоди државата. Во земјотресот од 6,4 по Рихтер загинаа 49 лица и нанесена е голема материјална штета.

Објектите во земјава висококвалитетни, може да издржат земјотрес со интензитет од девет степени

Опсервер - 29.11.2019

Земјава може да се пофали со најквалитетна градба во опкружувањето, подобра од Бугарија, Грција, Албанија. Сите објекти се според пропишаните стандарди за армирано-бетонски конструкции и може да издржат земјотрес со интензитет од девет степени или ...

Албанија сѐ уште се тресе, досега 47 жртви

Либертас - 29.11.2019

Нов земјотрес со јачина од 3,8 степени ја погоди синоќа Албанија, соопшти Европскиот медитерански сеизмолошки центар. Епицентарот на земјотресот, што се случи во 21:37 часот, бил на 28 километри северозападно од Тирана на длабочина од околу 10 ...

Черних: Да се врши сеизмички мониторинг на сите брани во државата

Опсервер - 29.11.2019

Стопанската комора за енергетика иницира да се врши сеизмички мониторинг на сите брани во државава со цел да се намали сеизмичкиот ризик. Од Сеизмолошката опсерваторија при Природно математичкиот факултет во Скопје, кои вршат таков мониторинг само ...

Албанија не престанува да се тресе – пред половина час уште еден земјотрес

Вечер Прес - 29.11.2019

Нов земјотрес со јачина од 3,4 степени е уште еден во низата земјотреси кои како последователни шокови по големиот земјотрес ја тресат Албанија. Синоќа земјотрес од 3,8 степени ја погоди синоќа Албанија, а на полноќ уште еден од 4,5 степени, соопшти ...

Земјава може да се пофали со најквалитетна градба во опкружувањето, велат градежниците

PressingTV - 29.11.2019

Земјава може да се пофали со најквалитетна градба во опкружувањето, подобра од Бугарија, Грција, Албанија. Сите објекти се според пропишаните стандарди за армирано-бетонски конструкции и може да издржат земјотрес со интензитет од девет степени или ...

Харадинај во Драч: Косово ништо нема да штеди за помош на настраданите

Локално - 29.11.2019

Албанскиот претседател Илир Мета и косовскиот премиер во заминување Рамуш Харадинај го посетија Драч, едно од најпогодените места од катастрофалниот земјотрес, јави дописникот на МИА од Тирана.

Илир Мета му се заблагодари на Косово за укажаната помош

iPortal - 29.11.2019

Албанскиот претседател Илир Мета и косовскиот премиер во заминување Рамуш Харадинај го посетија Драч, едно од најпогодените места од катастрофалниот земјотрес, јави дописникот на МИА од Тирана.

Албанија лансира специјално лого за донации

Опсервер - 29.11.2019

Албанија лансира специјално лого, со кое бара помош и солидарност по разорниот земјотрес што ја погоди државата. Во земјотресот од 6,4 по Рихтер загинаа 49 лица и нанесена е голема материјална штета.

Албанија лансира специјално лого за донации

Либертас - 29.11.2019

Албанија лансира специјално лого, со кое бара помош и солидарност по разорниот земјотрес што ја погоди државата. Во земјотресот од 6,4 по Рихтер загинаа 49 лица и нанесена е голема материјална штета.

Нов силен земјотрес во Албанија – вечерва точно на полноќ

Centar - 29.11.2019

Вечерва, точно на полноќ, нов прилично силен земјотрес ја погоди Албанија. Земјотресот според првичните информации бил со јачина од 4.5 степени според рихтер. Граѓаните и натаму не се враќаат во домовите и покрај силното невреме проследено со дожд ...

ДРАГАНА ЧЕРНИХ: Земјотресот е најобјективен ревизор на градбите

Фактор - 29.11.2019

Земјотресот е најобјективен ревизор на градбите, вели д-р Драгана Черних, раководител на Сеизмолошката опсерваторија при Природно – математичкиот факултет во Скопје . Таа вели дека ниту еден сериозен сеизмолог не може да предвиди кога ќе има ...

Харадинај во Драч: Косово ништо нема да штеди за помош на настраданите

Опсервер - 29.11.2019

Албанскиот претседател Илир Мета и косовскиот премиер во заминување Рамуш Харадинај го посетија Драч, едно од најпогодените места од катастрофалниот земјотрес, јави дописникот на МИА од Тирана.

Цела ноќ земјотреси ја тресеа Албанија, но и Грција

Фактор - 29.11.2019

Цела ноќ земјотреси ја тресеа соседна Албанија. Земјотресот имаше на полноќ и според првичните информации бил со јачина од 4.5 степени. Земјотресот бил на 10 км длабочина во Драч. Потрес од 2 степени имало утрово на 16 км од Тирана.

Градежната комора и Институтот за земјотресно инженерство ќе информираат за квалитетот на градбите

Опсервер - 29.11.2019

Градежната комора при Сојузот на стопански комори и Институтот за земјотресно инженерство денеска ќе информираат за квалитетот и сигурноста на градбите во земјава, за важноста од висококвалитетни градежни материјали и за стабилноста и сеизмичката ...

Точно на полноќ – нов силен земјотрес ја погоди Албанија

Република - 29.11.2019

Вечерва, точно на полноќ, нов прилично силен земјотрес ја погоди Албанија. Земјотресот според првичните информации бил со јачина од 4.5 степени според рихтер. Граѓаните и натаму не се враќаат во домовите и покрај силното невреме проследено со дожд ...

ССК: Да се гради согласно стандардни прописи, за објектите да ги преживеат земјотресите

Мета - 29.11.2019

Природните катастрофи, како што се земјотресите се појави кои што не може да се предвидат, но она што можеме да го предвидиме и да влијаеме е сигурноста и квалитетот на градбите, беше истакнато на денешната прес конференција на Градежната комора на ...

Тлото повторно се тресе: Два нови земјотреси ја погодија Албанија! Бројот на жртвите се зголемил на 46, а 2.000 се ...

Точка - 29.11.2019

Епицентарот на земјотресот кој што се случил синоќа со јачина од 3.8 степени ја погодил Албанија, објавиле од Европскиот медитерански сеизмолошки центар - EMSC. Епицентарот на земјотресот кој се случил синоќа во 21:37 часот, бил на 28 километри ...

Објектите во земјава висококвалитетни, може да издржат земјотрес со интензитет од девет степени

Бриф - 29.11.2019

Земјава може да се пофали со најквалитетна градба во опкружувањето, подобра од Бугарија, Грција, Албанија. Сите објекти се според пропишаните стандарди за армирано-бетонски конструкции и може да издржат земјотрес со интензитет од девет степени или ...

АЛБАНИЈА СЕ УШТЕ СЕ ТРЕСЕ: За 24 часа 3 нови земјотреси со јачина од 3,8 друг 3,3 и 4,9 степени

Денешен - 29.11.2019

Нов земјотрес со јачина од 3,8 степени ја погоди синоќа Албанија, соопшти Европскиот медитерански сеизмолошки центар. Епицентарот на земјотресот, што се случи во 21:37 часот, бил на 28 километри северозападно од Тирана на длабочина од околу 10 ...

Маж пронајден жив два дена по земјотресот во Албанија

24Инфо - 29.11.2019

Спасувачките екипи во Албанија, два дена по разорниот земјотрес, успеале да извлечат жив 33-годишен маж од рушевините. Човекот, кој е жител на Туман, место кое беше најблиску до епицентарот, е извлечен во драматична акција, во која специјалните ...

Јаќимовски: Квалитетот на градбите се на високо ниво, направени согласно сите норми и стандарди

Локално - 29.11.2019

Природните катастрофи, како што се земјотресите се појави кои што не може да се предвидат, но она што можеме да го предвидиме и да влијаеме е сигурноста и квалитетот на градбите, беше истакнато на денешната прес конференција на Градежната комора на ...

Албанија не престанува да се тресе

Локално - 29.11.2019

Нов земјотрес со јачина од 3,8 степени ја погоди синоќа Албанија, соопшти Европскиот медитерански сеизмолошки центар. Епицентарот на земјотресот, што се случи во 21:37 часот, бил на 28 километри северозападно од Тирана на длабочина од околу 10 ...

Два дена по земјотресот: Маж изваден жив под неколку тони бетон и ѓубре во Туман во Албанија

Денешен - 29.11.2019

Спасувачките екипи во Албанија, два дена по разорниот земјотрес, успеале да извлечат жив 33-годишен маж од урнатините. Човекот, кој е жител на Туман, место кое беше најблиску до епицентарот, е извлечен во драматична акција, во која специјалните ...

Во Македонија новите градби можат да издржат земјотрес со интензитет од 9 степени

Вечер Прес - 29.11.2019

Во Македонија новите градби се проектирани за да издржат интензитет од 9 степени или јачина од 6,5 до 7 магнитуди по Рихтер. Градбите во Македонија се најквалитени од сите во регионот, а доказ за тоа е и земјотресот од 2016 година во кој немаше ниту ...

Харадинај во Драч: Косово ништо нема да штеди за помош на настраданите

Либертас - 29.11.2019

Албанскиот претседател Илир Мета и косовскиот премиер во заминување Рамуш Харадинај го посетија Драч, едно од најпогодените места од катастрофалниот земјотрес, јави дописникот на МИА од Тирана.

Албанија не престанува да се тресе

Опсервер - 29.11.2019

Нов земјотрес со јачина од 3,8 степени ја погоди синоќа Албанија, соопшти Европскиот медитерански сеизмолошки центар. Епицентарот на земјотресот, што се случи во 21:37 часот, бил на 28 километри северозападно од Тирана на длабочина од околу 10 ...

БИДЕТЕ СПОКОЈНИ - нашите градби се поцврсти од албанските и можат да издржат посилни земјотреси

Фактор - 29.11.2019

Нашата држава има најквалитетни градби во споредба со опкружувањето, уверуваат од Институтот за сеизмологија и Градежната комора при Сојузот на стопански комори. Според нив, нашите објекти се подобри од Бугарија, Грција и Албанија.

Шешов: Објектите во земјава висококвалитетни, може да издржат земјотрес од девет степени

Либертас - 29.11.2019

Земјава може да се пофали со најквалитетна градба во опкружувањето, подобра од Бугарија, Грција, Албанија. Сите објекти се според пропишаните стандарди за армирано-бетонски конструкции и може да издржат земјотрес со интензитет од девет степени или ...

Маж пронајден жив два дена по земјотресот во Албанија

Либертас - 29.11.2019

Спасувачките екипи во Албанија, два дена по разорниот земјотрес, успеале да извлечат жив 33-годишен маж од рушевините. Човекот, кој е жител на Туман, место кое беше најблиску до епицентарот, е извлечен во драматична акција, во која специјалните ...

Маж пронајден жив два дена по земјотресот во Албанија

Вечер Прес - 29.11.2019

Спасувачките екипи во Албанија, два дена по разорниот земјотрес, успеале да извлечат жив 33-годишен маж од рушевините. Човекот, кој е жител на Туман, место кое беше најблиску до епицентарот, е извлечен во драматична акција, во која специјалните ...

Проф. д-р Влатко Шешов: Земјотреси имало и ќе има, но целта е да се работи согласно стандардни прописи

Бизнис Вести - 29.11.2019

Природните катастрофи, како што се земјотресите се појави кои што не може да се предвидат, но она што можеме да го предвидиме и да влијаеме е сигурноста и квалитетот на градбите, беше истакнато на денешната прес конференција на Градежната комора на ...

Преживеал два дена под рушевините во Албанија: Во драматична акција 33- годишен маж извлечен жив

4NEWS - 29.11.2019

Спасувачките екипи во Албанија, два дена по разорниот земјотрес, успеале да извлечат жив 33-годишен маж од рушевините. Човекот, кој е жител на Туман, место кое беше најблиску до епицентарот, е извлечен во драматична акција, во која специјалните ...

Спасувачките екипи во Албанија извлекоа жив 33-годишен маж (ВИДЕО)

iPortal - 29.11.2019

Спасувачките екипи во Албанија успеаја два дена по силниот земјотрес од урнатините да извлечат жив 33-годишен маж. Бројот на настрадани во земјотресот во Албанија се искачи на 49. Бројни спасувачки екипи од Албанија и регионот меѓу кои и од ...

Објавени имињата на жртвите во земјотресот во Албанија

Н.Македонија - 29.11.2019

Албанското министерство за одбрана на својата веб-страница ги објави имињата на 46 лица кои загинаа во катастрофалниот земјотрес што ја погоди Албанија во вторникот наутро. Во соопштението се вели дека списокот е потврден од албанската полиција.

Хуманитарна акција во Кичево за настраданите во Албанија

Н.Македонија - 29.11.2019

Покрај локалната самоуправа на Кичево, која за настраданите од земјотресот во Албанија издвои 12.000 евра од општинскиот буџет, повеќемина доброволци во општината, на повеќе пунктови вклучени се во собирање секаков вид на помош за настраданите во ...

Албанија не престанува да се тресе

MakPress - 29.11.2019

Нов земјотрес со јачина од 3,8 степени ја погоди синоќа Албанија, соопшти Европскиот медитерански сеизмолошки центар. Епицентарот на земјотресот, што се случи во 21:37 часот, бил на 28 километри северозападно од Тирана на длабочина од околу 10 ...

Дали се безбедни браните во Македонија по серијата земјотреси во регионот

Expres - 29.11.2019

Стопанската комора за енергетика иницира да се врши сеизмички мониторинг на сите брани во државава со цел да се намали сеизмичкиот ризик. Од Сеизмолошката опсерваторија при Природно математичкиот факултет во Скопје, кои вршат таков мониторинг само ...

Градбите во Македонија можат да издржат најсилен земјотрес

Expres - 29.11.2019

Земјава може да се пофали со најквалитетна градба во опкружувањето, подобра од Бугарија, Грција, Албанија, велат од Институтот за сеизмологија и Градежната комора при Сојузот на стопански комори.

Градежната комора и Институтот за земјотресно инженерство ќе информираат за квалитетот на градбите

MakPress - 29.11.2019

Градежната комора при Сојузот на стопански комори и Институтот за земјотресно инженерство денеска ќе информираат за квалитетот и сигурноста на градбите во земјава, за важноста од висококвалитетни градежни материјали и за стабилноста и сеизмичката ...

Зградите во Македонија може да издржат земјотрес со интензитет од девет степени

MakPress - 29.11.2019

Земјава може да се пофали со најквалитетна градба во опкружувањето, подобра од Бугарија, Грција, Албанија. Сите објекти се според пропишаните стандарди за армирано-бетонски конструкции и може да издржат земјотрес со интензитет од девет степени или ...

Сигурност и квалитет без компромис во градежништвото

Денар - 29.11.2019

Природните катастрофи, како што се земјотресите се појави кои што не може да се предвидат, но она што можеме да го предвидиме и да влијаеме е сигурноста и квалитетот на градбите, беше истакнато на денешната прес конференција на Градежната комора на ...

Како реагираат јапонските облакодери при земjoтpес (ВИДЕО)

365 - 29.11.2019

По ужacниот земјотрес во вторникот во Албанија, албанските медиуми деновиве цитираа иеден новински извештај од 1943 година, во кој е наведена студија од Италијанецот Карло Морело, кој во книгата „Сеизмичка мапа на Албанија“ напишал дека Албанија е ...

Албанија лансира специјално лого за донации

MakPress - 29.11.2019

Албанија лансира специјално лого, со кое бара помош и солидарност по разорниот земјотрес што ја погоди државата. Во земјотресот од 6,4 по Рихтер загинаа 49 лица и нанесена е голема материјална штета.

Черних: Да се врши сеизмички мониторинг на сите брани во државата

MakPress - 29.11.2019

Стопанската комора за енергетика иницира да се врши сеизмички мониторинг на сите брани во државава со цел да се намали сеизмичкиот ризик. Од Сеизмолошката опсерваторија при Природно математичкиот факултет во Скопје, кои вршат таков мониторинг само ...

НЕМА МИР ЗА ГРАЃАНИТЕ: Многу земјотреси во Албанија – Се тресе и Грција

Магазин - 29.11.2019

Нова серија земјотреси на албанскотот тло, граѓаните не можат да се опорават од шоковите кои екојдневно ги доживуваат. Многу земјотреси и ова утро и во текот на ноќта, по разорниот потрес во Албанија од 6.4 степени по Рихтер кој однесе животи, ...

Бројот на загинатите од земјотресот во Албанија се искачи на 40

Алсат-М - 28.11.2019

Бројот на загинатите во земјотресот во Албанија се искачи на 40 лица. Претходно беше соопштено дека има за 35 загинати и над 650 повредени. Министерката за здравство, Огерта Манастирлиу синоќа рече дека здравствената состојба на осуммина е сериозна, ...

Послаб земјотрес ја стресе и Хрватска

Фокус - 28.11.2019

По Албанија, БиХ, и Црна Гора умерен земјотрес синоќа ја потресе и Хрватска, јавија хрватските медиуми. Потресувањето на тлото било со сила од 2,9 степени според Рихтеровата скала и синоќа можело да се почуствува во Карловац, но и во делови од ...

Бројот на загинати во Албанија се искачи на 35 лица, 45-мина спасени од под урнатините

Фокус - 28.11.2019

Бројката на жртвите од земјотресот во Албанија достигна 35 лица, јави синоќа весникот „Албаниан дејли њуз”, на својот сајт, повикувајќи се на официјални податоци. Бројот на повредени е над 650 граѓани.

Земјотресите во Албанија го разбудија Балканот – се тресе Грција, БиХ, Хрватска…

ТВ21 - 28.11.2019

Сеизмички Балканот е буден. Разорниот земјотрес кој вчера рано утрото направи пустош во Албанија активираше и други центри. По тој голем земјотрес во кој загинаа повеќе од 20 лица, земјотреси се активираа и во Грција, Босна и Херцеговина, Хрватска, ...

Четири земјотреси за половина час, два со јачина од 4,5 и разлика од само 2 минути!

ТВ21 - 28.11.2019

Четири земјотреси за помалку од половина час во Албанија. Првиот од серијата, во 23:50 со јачина од 4,5 степени по рихтер и вториот само 2 минути подоцна со јачина од 4,4 степени. Како што јавува репортерот на ТВ21 од Драч епицентарот е на длабочина ...

Тлото не се смирува – нов земотрес на пладне во Албанија со јачина од 4.9 степени

ТВ21 - 28.11.2019

Во 11:52 минути регистриран е нов земјотрес со магнитуда од 4.9 степен по рихтер. Репортерската екипа на ТВ21 известуваше во живо од Драч. Земјотресот е со епицетар во близина ан Драч, а на длабочина од 20 километри.

Во Јадранот за 60 часа безмалку 80 земјотреси!

Алсат-М - 28.11.2019

За само половина час денеска Албанија ја погодиле два земјотресa со јачина од 4,5 и 4,9 степени по Рихтер. Последниот бил забележан неколку минути пред 12 часот на пладне, што според Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар, бил 77.

Беџет Пацоли -МНР на Косово, заедно со семејството донира 1 милион евра за Албанија

ТВ21 - 28.11.2019

Министерот за надворешни работи на Косово донираше 1 милион евра помош за Албанија. Според информациите на ТВ21, неговата донација е од неговата фамилија. Во разорниот земјотрес во Албанија, досега загинаа 40 лица, а повеќе од 600 се ...

Пронајдени безживотни тела на цело семејство – бројот на загинати во Албанија се искачи на 46

ТВ21 - 28.11.2019

Четири трупови попладнево се извлечени од урнатините по разорниот земјототрес во Албанија, со што бројот на загинати се зголеми на 46. Од Министерството за внатрешни работи информираат дека во 17:15 извлечени се трупови на цело семејство кои спиеле ...

Бројот на жртвите во Албанија се зголеми на 47

Алсат-М - 28.11.2019

На 47 лице се искачи бројот на жртвите од земјотресот кој ја погоди Албанија. Екипите за потрага и спасување во последните часови извадиле од урнатините неколку преживеани, а цело време се прават напор да се воспостави контакт со лицата заглавени ...

Хасани: На жителите погодени од земјотресот во Албанија им е потребен медицински третман

ТВ21 - 28.11.2019

Амбасадорот на Косово во Албанија, Наит Хасани, вели дека сега во Албанија има потреба од психолози и медицински третман за луѓето погодени од земјотресот. Како што вели, луѓето се трауматизирани и треба да се лекуваат, а исто така има потреба и ...

Бројката на загинати во земјотресот во Албанија нарасна на 35

А1 On - 28.11.2019

Бројката на жртвите од земјотресот во Албанија достигна 35 лица, јави синоќа весникот „Албаниан дејли њуз”, на својот сајт, повикувајќи се на официјални податоци. Претходно беше соопштено за 27 загинати и над 650 повредени.

Тлото не престана да се тресе - Многу земјотреси преку ноќта во Албанија

Press24 - 28.11.2019

Тлото во Албанија не се смирува откако разорен земјотрес од 6.4 степени ја погоди земјата, однесе животи, остави многу повредени и материјална штета. Вчера се случи уште еден силен потрес од 5.3 степени по Рихтер кој се почувствува повторно и во ...

Колку земјотреси ја погодиле Македонија годинава?

Факултети - 28.11.2019

Првиот потрес на македонска територија годинава бил на 4 јануари и бил со магнитуда 2. Последниот, пак, бил на 19 ноември со јачина од 2,7 степени. Нашата земја досега ја погодиле 35 земјотреси, покажуваат податоците на Евромедитеранскиот ...

Тлото на Балканот не мирува – 15 нови земјотреси регистрирани од синоќа во регионот

Макфакс - 28.11.2019

Тлото на Балканот не мирува, податоци објавени на страницата на Евро-Медитеранскиот сеизмолошки центар (ЕМСЦ) покажуваат дека од синоќа во 19 часот до изутринава се регистрирани 15 земјотреси во регионот, од кои најголем број се во Јадранското море ...

Бројот на загинатите во земјотресот во Албанија се искачи на 35 лица

Макфакс - 28.11.2019

Бројот на загинатите во земјотресот во Албанија се искачи на 35 лица, објави весникот „Албаниан дејли њуз”, на својот сајт, повикувајќи се на официјални податоци. Претходно беше соопштено дека има за 27 загинати и над 650 повредени.

(ВИДЕО) Драч по земјотресот: 24 часовна потрага по преживеани-досега 40 загинати

Нова ТВ - 28.11.2019

Операциите за потрага и спасување на преживеаните во разорниот земјотрес што пред два дена ја погоди Албанија продолжуваат и денеска. Според официјалните податоци, досега бројката на жртвите достигна 40 лица, а бројот на повредени над 650.

Албанија брои нови загинати во катастрофалниот земјотрес, бројката се искачи на 35

+инфо - 28.11.2019

Бројката на жртвите од земјотресот во Албанија достигна 35 лица, јави синоќа весникот „Албаниан дејли њуз”, на својот сајт, повикувајќи се на официјални ...

Анализа после земјотресот во Албанија: Како настануваат потресите и зошто се добри за животот на планетата

Press24 - 28.11.2019

Од Скадар, преку Драч и Тирана се до јужна Албанија, земјотрес со јачина од 6,4 степени според Рихтерова скала ги затекна луѓето на спиење. Се движеше долж Далмација кон северозапад. Ископувањето на повредените и убиените под рушевините почнува дури ...

Осигурајте го вашиот објект од земјотрес

Макфакс - 28.11.2019

Земјотресите не можеме да ги предвидиме, но затоа можеме да ја предвидиме осигурената сума при евентуална штета од истиот. Осигурувањето од земјотрес ви нуди материјална сигурност за штета којашто може да ја предизвика земјотресот.

Тлото и натаму се тресе: Нов земјотрес во Албанија, почувствуван и во Црна Гора

Сител - 28.11.2019

Тлото во Албанија не се смирува, по разорниот земјотрес во вторникот рано утрото. Ноќеска, десет минути по полноќ, земјотрес со јачина од 4,2 степени по Рихтер ја потресе истата област каде и вчера беа регистрирани повеќе земјотреси, а епицентарот ...

Американски научници: Во Албанија можеше да биде многу полошо

МКД - 28.11.2019

Двајца американски научници објавија анализа на серијата земјотреси кои од вторникот наутро ја тресат Албанија во која истакнуваат дека можело да биде многу полошо. Со потсетување на жртвите и повредени во многуте земјотреси кои во изминатите денови ...

Австрија издвои 600.000 евра како помош за Албанија

Макфакс - 28.11.2019

По силниот земјотрес во Албанија, австриската влада стави на располагање 600.000 евра како помош за Тирана. Со овие средства австриската Агенција за развој (АДА) треба, пред претстојната зима, треба да помогне да се обноват оштетените куќи, соопшти ...

Расте бројот на загинати во земјотресот во Албанија

Press24 - 28.11.2019

Уште една ноќ ја поминаа под отворено небо жителите на албанија погодени од разорниот земјотрес од 6.4 степени по Рихтер, по кој имаше многу афтершокови. Според најновиот извештај, 40-мина се мртви, додека 20 се заробени под урнатините.

Пратеничките прашања започнаа со едноминутно молчење, во чест на загинатите во Албанија

Слободен Печат - 28.11.2019

Бројот на лица кои загинаа од силниот земјотрес во Албанија се зголеми на 40, соопшти министерството за одбрана на Албанија. Со едноминутно молчење за жртвите во страотниот земјотрес во Албанија, започна собраниската седница со едниствена точка на ...

Нов силен земјотрес ја стресе Албанија

Press24 - 28.11.2019

Нов посилен потрес денеска ја стресе Албанија, со јачина од 4 степени по Рихтер. Новиот потрес се случил пред 25 минути, во 11 часот и 25 минути. Потресот почувствуван предмалку бил на длабочина од 10 километри.

Нов силен земјотрес ја стресе Албанија

Курир - 28.11.2019

Нов посилен земјотрес денеска ја стресе Албанија, со јачина од 4,9 степени по Рихтер. Новиот потрес се случил пред 25 минути, во 11 часот и 52 минути. Потресот бил на длабочина од 20 километри, на 18 километри од Драч и 42 километри од ...

Пратеничките прашања почнаа со минута молк за жртвите во Албанија

Press24 - 28.11.2019

Во македонското Собрание како и секој последен четврток во месецот, така и овој, има седница на пратенички прашања. Денешната седница започна со едноминутен молк за жртвите во страотниот земјотрес во Албанија, со 6.4 степени по Рихтер, кој беше ...

Умерен земјотрес ја стресе и Хрватска

+инфо - 28.11.2019

По Албанија, БиХ, и Црна Гора умерен земјотрес синоќа ја потресе и Хрватска, јавија хрватските медиуми. Потресувањето на тлото било со сила од 2,9 степени според Рихтеровата скала и синоќа можело да се почуствува во Карловац, но и во делови од ...

Два силни земјотреси утринава во Албанија - бројот на жртвите се зголемува

Press24 - 28.11.2019

Два нови земјотреси претпладнево ја потресоа Албанија. Првиот бил во 11 часот и 25 минути со јачина од 4,5 степени според Рихтерова скала, а следниот бил во 11:52 часот со јачина од 4,9 степени според Рихтерова скала.

Сликовит приказ на честотата на земјотресите во Албанија последниве денови

МКД - 28.11.2019

Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар, независна научна организација што ги регистрира и во реално време ги објавува земјотресите во Европа и Медитеранот, денеска се извини за бавноста на нејзината апликација и сликовито ја приложи и причината ...

Во Јадранското Море имало 77 земјотреси во последните 63 часа

Макфакс - 28.11.2019

Албанија денеска за половина час ја погодиле два земјотресa со јачина од 4,5 и 4,9 степени според Рихтер. Последниот бил забележан во 11:52 часот, што според Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар, бил 77.

Не убиваат земјотресите, туку корупцијата во градежништвото: Српски архитект објаснува што се случи во Драч

Сител - 28.11.2019

Познатиот белградски архитект Небојша Глишиќ е огорчен од глетката на урнати згради во земјотресот што ја погоди Албанија. Небојша Глишиќ во својата објава на Фејбук потенцира дека во последните десетина година ширум светот „не убиваат земјотресите, ...

Ахмети: На овој ден изразуваме солидарност со семејствата на настраданите во земјотресот

Слободен Печат - 28.11.2019

Претседателот на Демократската унија за интеграција Али Ахмети на свеченоста рече дека денешниот ден е голем ден за сите Албанци. Со положување цвеќе пред споменикот Скендербег денеска беше одбележан Денот на албанското знаме, и воедно им беше ...

Тлото во Албанија не се смирува - Секоја минута нови потреси

Press24 - 28.11.2019

Тлото во Албанија не престанува да се тресе откако имаше разорен земјотрес од 6.4 степени по Рихтер, кој однесе 40 животи, и остави 650 повредени лица. Вчера се случи силен потрес од 5.3 степени по Рихтер, а денеска два силни потреси од 4.5 и 4.9 ...

Четири земјотреси за половина час, два со јачина од 4,5 и разлика од само 2 минути!

Курир - 28.11.2019

Четири земјотреси за помалку од половина час во Албанија, јавува репортерот на Тв21 од Драч, Албанија. Првиот од серијата е во 23:50 со јачина од 4,5 степени по рихтер и вториот само 2 минути подоцна со јачина од 4,4 степени.

Потресите во регионот не престануваат: Во Јадранското море 77 земјотреси во последните 63 часа

Сител - 28.11.2019

Албанија денеска за половина час ја погодија два земјотреси, со јачина од 4,5 и 4,9 степени по Рихтер. Последниот е забележан во 11:52, а тоа е, како што наведува Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар, 77-тиот земјотес во Јадранското море кој ...

Како jапонски облакодер реагира на силен земјотрес

Сител - 28.11.2019

Земјата каде што се случуваат најмногу земјотреси е Јапонија. Токму од таа причина јапонските инжинери креираат згради кои се отпорни на потреси како би избегнале големи катастрофи. Во наредното видео погледнете што се случува со јапонските ...

Албанија се тресе - Тлото никако да се смири

Press24 - 28.11.2019

Многу потреси во Албанија, тлото никако да се смири по разорниот земјотрес од 6.4 степени по Рихтер, како и вчерашниот од 5.3 степени. Денеска потреси со 4.5 степени по Рихтер, како и 4.9 степени. Следеа афтершокови од 2 и 3 степени.

Нов земјотрес од 5,1 степени ја стресе Албанија: Оштетена болница

А1 On - 28.11.2019

Нов земјотрес со јачина од 5,1 степени според Рихтеровата скала ја погоди пошироката област Драч во Албанија. Според косовските медиуми оштетена е една болница. Тоа е еден од најсилните земјотреси во регионот по катастрофалниот земјотрес во кој ...

КК Гостивар со хуманитарна помош за семејствата погодени од земјотресот во Албанија

SportMedia - 28.11.2019

КК Гостивар редовно организира хуманитарни акции. Прволигашот овој пат одлучи да им помогне на семејствата погодени од земјотресот во Албанија. Собраните средства од влезниците за дуелот со Куманово кои ќе чинат 100 денари ќе бидат ...

ВИДЕО: Како jапонски облакодер реагира на силен земјотрес

Курир - 28.11.2019

Земјата каде што се случуваат најмногу земјотреси е Јапонија. Токму од таа причина јапонските инжинери креираат згради кои се отпорни на потреси како би избегнале големи катастрофи. Во наредното видео погледнете што се случува со јапонските ...

Пацоли донираше милион евра за обновување на погодените подрачја од земјотресот

Р.С.Европа - 28.11.2019

Косовски вицепремиер и шеф на дипломатијата во заминување, Беџет Пацоли донираше милион евра за обновување на подрачјата погодени од катастрофалниот земјотрес во Албанија. Тој преку објава на Фејсбук, соопшти дека Пацоли објави дека тоа е најмалку ...

Никако да престане: За помалку од два часа, четири земјотреси во Албанија

Скопје24 - 28.11.2019

Многу потреси во Албанија, тлото никако да се смири по разорниот земјотрес во вторникот рано наутро од 6.4 степени по Рихтер, како и вчерашниот од 5.3 степени. Во текот на денешниот ден беше почувтвуван еден посилен земјотрес од 5.0 степени по ...

АНСА: 47 жртви од земјотресот, извлечено тела на мајка и нејзините три деца

Независен - 28.11.2019

Нов земјотрес со јачина од 5,1 степен според Рихтеровата скала ја погоди пошироката област на Драч во Албанија. Според последните информации има 47 жртви. Тоа е еден од најсилните потреси во тој регион по разорниот потрес кој се случи завчера.

Потресите не стивнуваат: Регистрирани неколку земјотрси во Грција и Албанија

Press24 - 28.11.2019

Во последните денови силен земјотрес ја погоди Албанија каде има над 40 жртви и 700 повредени, но замјотрес имаше и во Грција, а се чини дека тлото никако да се смири. Во 16 часот и 40 минути земјотрес со јачина од 3.0 беше регистриран во Грција на ...

Пратеничките прашања почнаа со минута молк за жртвите во Албанија

Курир - 28.11.2019

Во македонското Собрание како и секој последен четврток во месецот, така и овој, има седница на пратенички прашања. Денешната седница започна со едноминутен молк за жртвите во страотниот земјотрес во Албанија, со 6.4 степени по Рихтер, кој беше ...

Потресите не стивнуваат: И денеска регистрирани неколку земјотреси

Курир - 28.11.2019

Во последните денови силен земјотрес ја погоди Албанија каде до сега има 46 жртви и околу 700 повредени, но земјотрес имаше и во Грција. Во 16 часот и 40 минути земјотрес со јачина од 3.0 беше регистриран во Грција на длабочина од 10 километри, а ...

Албанија е само почеток: Нови земјотреси се забележани во целиот свет – критични се 10 точки!

Сител - 28.11.2019

Веќе два дена е најлошо во Албанија, но Европскиот-медитерански сеизмолошки центар (ЕМСЦ) бележи и нови земјотреси во светот… Поточно, за два и пол часа се случиле повеќе од 10. земјотреси, од кои едниот, со јачина од 5,2 степени, го погодил ...

Десетте најразорни земјотреси во светот

А1 On - 28.11.2019

Вулкани од песок, судири на куќи, исчезнување на патиштата … Земјотресите се една од најпознатите погубни сили на планетата. Човекот против оваа природна непогода не може да стори ништо. Најмалку 46 луѓе го загубија животот по земјотрес со јачина од ...

Во Јадранското Море имало 77 земјотреси во последните 63 часа

Курир - 28.11.2019

Албанија денеска за половина час ја погодиле два земјотресa со јачина од 4,5 и 4,9 степени според Рихтер. Последниот бил забележан во 11:52 часот, што според Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар, бил 77.

Во Јадранското Море имало 77 земјотреси во последните 63 часа

Нетпрес - 28.11.2019

Албанија денеска за половина час ја погодиле два земјотресa со јачина од 4,5 и 4,9 степени според Рихтер. Последниот бил забележан во 11:52 часот, што според Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар, бил 77.

Како да се однесувате со децата во случај на земјотрес?

Студенти - 28.11.2019

Од вчерашниот силен земјотрес што ја погоди Албанија досега се регистрирани 524 земјотреси во таа област, соопштија од Одделот за сеизмологија при Институтот за наука во Тирана. Изутринава во Скопје и околината повторно беше почувствуван земјотрес ...

Пацоли донира милион евра за обновување на разурнатите објекти од земјотрсот во Албанија

А1 On - 28.11.2019

Еден од најбогатите Албанци во светот и косовски вицепремиер и шеф на дипломатијата во заминување,Беџет Пацоли донираше милион евра за обновување на подрачјата погодени од катасрофалниот земјотрес во Албанија,јави тиранската телевизија Ора њуз.

Пацоли донира милион евра за обнова на разорените подрачја во Албанија

+инфо - 28.11.2019

Еден од најбогатите Албанци во светот и косовски вицепремиер и шеф на дипломатијата во заминување, Беџет Пацоли донираше милион евра за обновување на подрачјата погодени од катасрофалниот земјотрес во Албанија, јави тиранската телевизија Ора њуз.

Пацоли донира МИЛИОН ЕВРА за реконструкција на уништените објекти по земјотресот во Албанија

Слободен Печат - 28.11.2019

Преку статус на Фејсбук, Пацоли објави дека тој и неговото семејство се шокирани од ситуацијата создадена во Албанија по силните земјотреси. Еден од најбогатите Албанци во светот и косовски вицепремиер и шеф на дипломатијата во заминување,Беџет ...

Никако да престане: За помалку од два часа, четири земјотреси во Албанија

Press24 - 28.11.2019

Многу потреси во Албанија, тлото никако да се смири по разорниот земјотрес во вторникот рано наутро од 6.4 степени по Рихтер, како и вчерашниот од 5.3 степени. Во текот на денешниот ден беше почувтвуван еден посилен земјотрес од 5.0 степени по ...

Беџет Пацоли донира милион евра за обновување на разурнатите објекти од земјотрсот во Албанија

Нетпрес - 28.11.2019

Еден од најбогатите Албанци во светот и косовски вицепремиер и шеф на дипломатијата во заминување,Беџет Пацоли донираше милион евра за обновување на подрачјата погодени од катасрофалниот земјотрес во Албанија,јави тиранската телевизија Ора њуз.

Никако да престане: За помалку од два часа, четири земјотреси во Албанија

Курир - 28.11.2019

Многу потреси во Албанија, тлото никако да се смири по разорниот земјотрес во вторникот рано наутро од 6.4 степени по Рихтер, како и вчерашниот од 5.3 степени. Во текот на денешниот ден беше почувтвуван еден посилен земјотрес од 5.0 степени по ...

Бројот на настраданите од земјотресот во Албанија се зголеми на 46 жртви

Нетпрес - 28.11.2019

Бројот на загинати во Албанија се искачи на 46. Четири тела попладнево се извлечени од под урнатините. Последните жртви се двајцата близнаци, Диониси и Диониса и нивниот поголем брат Емилијо, кој имал шест години, додека животот го загубила и ...

Потресите не стивнуваат: И денеска регистрирани неколку земјотреси

Сител - 28.11.2019

Во последните денови силен земјотрес ја погоди Албанија каде до сега има 46 жртви и околу 700 повредени, но земјотрес имаше и во Грција. Во 16 часот и 40 минути земјотрес со јачина од 3.0 беше регистриран во Грција на длабочина од 10 километри, а ...

Нови четири земјотреси за половина час, два силни во разлика од само 2 минути!

Скопје24 - 28.11.2019

Четири земјотреси за помалку од половина час во Албанија, јавува репортерот на Тв21 од Драч, Албанија. Првиот од серијата е во 23:50 со јачина од 4,5 степени по рихтер и вториот само 2 минути подоцна со јачина од 4,4 степени.

Умерен земјотрес регистриран и кај Карловац, во Хрватска

А1 On - 28.11.2019

По Албанија, БиХ, и Црна Гора умерен земјотрес синоќа ја потресе и Хрватска, јавија хрватските медиуми. Потресувањето на тлото било со сила од 2,9 степени според Рихтеровата скала и синоќа можело да се почуствува во Карловац, но и во делови од ...

БАЛКАНОТ НЕ МИРУВА: Земјотрес ја стресе и Хрватска

Курир - 28.11.2019

По Албанија, БиХ, и Црна Гора умерен земјотрес синоќа ја потресе и Хрватска, јавија хрватските медиуми. Потресувањето на тлото било со сила од 2,9 степени според Рихтеровата скала и синоќа можело да се почуствува во Карловац, но и во делови од ...

Како да се однесувате со децата во случај на земјотрес?

Курир - 28.11.2019

Од вчерашниот силен земјотрес што ја погоди Албанија досега се регистрирани 524 земјотреси во таа област, соопштија од Одделот за сеизмологија при Институтот за наука во Тирана. Изутринава во Скопје и околината повторно беше почувствуван земјотрес ...

Министерката за одбрана со солзи во очите: Ова е мојот најтежок говор

Курир - 28.11.2019

Какви би биле последиците од разорниот земјотрес доколку владата на Албанија сериозно ги сфатеше предупредувањата на претседателот Илир Мета, кој предупреди за можноста за земјотрес минатото лето? Мета им веруваше на проценките на грчките ...

Умерен земјотрес регистриран и кај Карловац, во Хрватска

Сител - 28.11.2019

По Албанија, БиХ, и Црна Гора умерен земјотрес синоќа ја потресе и Хрватска, јавија хрватските медиуми. Потресувањето на тлото било со сила од 2,9 степени според Рихтеровата скала и синоќа можело да се почуствува во Карловац, но и во делови од ...

Бројката на загинати во земјотресот во Албанија нарасна на 35

Сител - 28.11.2019

Бројката на жртвите од земјотресот во Албанија достигна 35 лица, јави синоќа весникот „Албаниан дејли њуз”, на својот сајт, повикувајќи се на официјални податоци. Претходно беше соопштено за 27 загинати и над 650 повредени.

БАЛКАНОТ НЕ МИРУВА: Умерен земјотрес ја стресе и Хрватска

Слободен Печат - 28.11.2019

По серијата потреси во Албанија кои изминатите два дена можеа да ги почуствуваат жителите од јужните делови на Хрватска, синоќа потреси се почуствувале и во внатрешноста од земјата, пренесе загрепски „Јутарњи лист".

Се стравува дека бројката уште ќе расте: 40 загинати од земјотресот во Албанија

еМагазин - 28.11.2019

Спасувачките тимови продолжуваат да трагаат по преживеани под урнатините на објектите во Албанија. Бројката за загинати лица утрово порасна на 40, а се стравува дека таа може да се зголеми со натамошното пребарување на срушените зданија во Тумане, ...

Тлото на Балканот не мирува - 15 нови земјотреси регистрирани од синоќа во регионот

MTM - 28.11.2019

Тлото на Балканот не мирува, податоците објавени на страницата на Евро-Медитеранскиот сеизмолошки центар (ЕМСЦ) покажуваат дека од синоќа во 19 часот до изутринава се регистрирани 15 земјотреси во регионот, од кои најголем број се во Јадранското ...

Бројот на загинатите во земјотресот во Албанија се искачи на 35 лица

MTM - 28.11.2019

Бројот на загинатите во земјотресот во Албанија се искачи на 35 лица, објави весникот „Албаниан дејли њуз”, на својот сајт, повикувајќи се на официјални податоци. Претходно беше соопштено дека има за 27 загинати и над 650 повредени.

Земјотресот во Албанија ја однесе и 40-тата жртва (ВИДЕО)

iPortal - 28.11.2019

Бројот на лица кои загинаа од силниот земјотрес во Албанија се зголеми на 40, соопшти министерството за одбрана на таа земја. Албанското министерство за здравство и социјална заштита претходно соопшти дека 658 лица се повредени во земјотресот со ...

Четири земјотреси за половина час, два со јачина од 4,5 и разлика од само 2 минути!

Пулс24 - 28.11.2019

Четири земјотреси за помалку од половина час во Албанија, јавува репортерот на Тв21 од Драч, Албанија. Првиот од серијата е во 23:50 со јачина од 4,5 степени по рихтер и вториот само 2 минути подоцна со јачина од 4,4 степени.