TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

КХВ се фали со транспарентост, а продолжува да ја крие постапката во случајот „Макпетрол“

А1 On - 22.09.2017

Не стивнуваат реакциите во јавноста по прес-конференцијата на првиот човек на Макпетрол Андреа Јосифовски и одговорот од Комисијата за хартии од вредност, во кој КХВ уште еднаш докажува дека нема намера да почне да работи транспарентно и да ѝ ги ...

КХВ се фали со транспарентост, но ја крие постапката за „Макпетрол“

Нова ТВ - 22.09.2017

Не стивнуваат реакциите во јавноста по прес-конференцијата на првиот човек на Макпетрол Андреа Јосифовски и одговорот од Комисијата за хартии од вредност, во кој КХВ уште еднаш докажува дека нема намера да почне да работи транспарентно и да ѝ ги ...

КХВ се фали со транспарентност, а продолжува да ја крие постапката во случајот „Макпетрол“

+инфо - 22.09.2017

„Макпетрол“ ќе бара одговорност од КХВ и Централниот депозитар за незаконско постапување и за нанесената штета во работењето на компанијата. Не стивнуваат реакциите во јавноста по прес-конференцијата на првиот човек на „Макпетрол“, Андреа ...

Централен депозитар: Во сите постапки на преземање на акционерски друштва постапуваме законски

Макфакс - 22.09.2017

Централниот депозитар за хартии од вредност АД Скопје во врска со преземањето на Макпетрол АД Скопје соопштува дека во сите постапки на преземање, Депозитарот постапува во границите на неговите овластувања пропишани со Законот за преземање на ...

КХВ се фали со транспарентост, а продолжува да ја крие постапката во случајот „Макпетрол“

еМагазин - 22.09.2017

Не стивнуваат реакциите во јавноста по прес-конференцијата на првиот човек на Макпетрол Андреа Јосифовски и одговорот од Комисијата за хартии од вредност, во кој КХВ уште еднаш докажува дека нема намера да почне да работи транспарентно и да ѝ ги ...

Централен депозитар: Во сите постапки на преземање на акционерски друштва постапуваме законски

еМагазин - 22.09.2017

Централниот депозитар за хартии од вредност АД Скопје во врска со преземањето на Макпетрол АД Скопје соопштува дека во сите постапки на преземање, Депозитарот постапува во границите на неговите овластувања пропишани со Законот за преземање на ...

КХВ се фали со транспарентост, а продолжува да ја крие постапката во случајот „Макпетрол“

Локално - 22.09.2017

Не стивнуваат реакциите во јавноста по прес-конференцијата на првиот човек на Макпетрол Андреа Јосифовски и одговорот од Комисијата за хартии од вредност, во кој КХВ уште еднаш докажува дека нема намера да почне да работи транспарентно и да ѝ ги ...

КХВ се фали со транспарентост, а продолжува да ја крие постапката во случајот „Макпетрол“

Бизнис Вести - 22.09.2017

Не стивнуваат реакциите во јавноста по прес-конференцијата на првиот човек на Макпетрол Андреа Јосифовски и одговорот од Комисијата за хартии од вредност, во кој КХВ уште еднаш докажува дека нема намера да почне да работи транспарентно и да ѝ ги ...

До кога “Макпетрол“ и КХВ ќе се препукуваат со „шифри“?

Фактор - 22.09.2017

Што содржи одлуката на второстепениот орган и дали тоа го разгневи Јосифовски да се заканува со тужби и кривични на раководствата на КХВ и на ЦДХВ? И двете страни излегоа во јавност но не открија ниту еден важен детал...

Централен депозитар: Во сите постапки на преземање на акционерски друштва постапуваме законски

Sky - 22.09.2017

Централниот депозитар за хартии од вредност АД Скопје во врска со преземањето на Макпетрол АД Скопје соопштува дека во сите постапки на преземање, Депозитарот постапува во границите на неговите овластувања пропишани со Законот за преземање на ...

КХВ се фали со транспарентост, а продолжува да ја крие постапката во случајот „Макпетрол“

Либертас - 22.09.2017

Не стивнуваат реакциите во јавноста по прес-конференцијата на првиот човек на Макпетрол Андреа Јосифовски и одговорот од Комисијата за хартии од вредност, во кој КХВ уште еднаш докажува дека нема намера да почне да работи транспарентно и да ѝ ги ...

КХВ и натаму не е транспарентна во случајот „Макпетрол“

Денар - 22.09.2017

Не стивнуваат реакциите во јавноста по прес-конференцијата на првиот човек на Макпетрол Андреа Јосифовски и одговорот од Комисијата за хартии од вредност, во кој КХВ уште еднаш докажува дека нема намера да почне да работи транспарентно и да ѝ ги ...

Препукувања меѓу првиот човек на нафтената компанија Макептрол и Комисијата за хартии од вредност

24 Вести - 21.09.2017

Комисијата за хартии од вредност контра првиот човек на Макпетрол, Андреја Јосифовски. Реагираат на обвинувањата на Јосифовски тврдејќи дека во јавноста биле изречени невистини во врска со понудата за преземање на Макпетрол од страна на Балкан ...

„Макпетрол“ прослави 70 години постоење

Телма - 21.09.2017

Нафтената компанија Макпетрол, синоќа прослави 70 години постоење. Создадена од 1947 со 85 вработени и мрежа од неколку бензински пумнпи денеска Макпетрол е најголемата фирма во бизнисот со нафта во земјава, беше истакнато на прославата.

КХВ: Комисијата постапува целосно одговорно и професионално во понудата за преземање на Макпетрол

А1 On - 21.09.2017

Понудата за преземање на „Макпетрол“ АД Скопје дадена од „Балкан Петролеум“- Холдинг Лимитед уште од самиот почеток се третира и обработува професионално, стручно и одговорно, што е единствено прифатливо за Претседателот и комисионерите, како и за ...

КХВ: „Макпетрол“ објави невистини за постапката за преземање од „Балкан Петролеум“

+инфо - 21.09.2017

Од КХВ додаваат дека засегнатите страни имаат право да го презентираат своето мислење во однос на работењето на КХВ но не и да кажуваат невистини. Во јавноста беа изречени невистини во однос на постапувањето на Комисијата за хартии од вредност (КХВ) ...

Стопанска банка Битола: И со Макпетрол и со Балкан Петролеум соработуваме согласно позитивните законски прописи

Фактор - 21.09.2017

Стопанска Банка АД Битола е основана во 1948 година како Комунална Банка Битола. Наредната година Банката ќе прослави 70 години од нејзиното основање. Наша желба е оваа годишнина да ја прославиме со ист успех и резулатат како најголемиот дел од ...

КХВ: Како во сите предмети, така и со понудата за преземање на „Макпетрол“ работиме професионално и законски

Фактор - 21.09.2017

Целосно професионално и законски работиме во постапките за преземање на акционерските друштва, соопштуваат од Комисијата за хартии од вредност на Република Македонија . Оттаму нагласуваат дека во јавноста биле изречени невистини во однос на ...

КХВ: Постапивме одговорно и професионално во понудата за преземање на Макпетрол

еМагазин - 21.09.2017

Понудата за преземање на „Макпетрол“ АД Скопје дадена од „Балкан Петролеум“- Холдинг Лимитед уште од самиот почеток се третира и обработува професионално, стручно и одговорно, што е единствено прифатливо за Претседателот и комисионерите, како и за ...

Кои се највисоки државни органи што контролираат криминал со нафтени деривати?

Фактор - 21.09.2017

„Фактор“ јавно го прашува Андреја Јосифовски кои се тие органи за кои тој вчера зборуваше на прес конференција на која на „Фактор.мк“ му беше запбранет пристап од страна на официјални лица на „Макпетрол“.

Реакција на Стопанска Банка -Битола

Телма - 20.09.2017

Стопанска Банка- Битола реагира на вчерашното обраќање на претседателот на УО на АД Макпетрол, Андреа Јосифовски во врска со обидот за нелегално преземање на компанијата од страна на офшор фирма.Иако банката во ниту еден момент не беше обвинета дека ...

Јосифовски: Комисијата за хартии од вредност да го реши прашањето со „Балкан петролеум“

МКД - 20.09.2017

Компанијата „Макпетрол" одбележува 70 години од работењето со раст од 31 процент во малопродажбата на нафтени деривати, како и нето добивка по оданочување во износ од 142 милиони денари во првите седум месеци од годината.

Макпетрол објави детали за матни игри во нафтениот бизнис, но и околу загадувањето во Македонија!

Дерби - 20.09.2017

Во годината кога компанијата „Макпетрол“ прославува јубилеј од 70 години постоење, директорот Андреа Јосифовски преку средба со новинарите реферираше за резултатите од работењето, како и за неговите видувања за ситуацијата во Македонија околу ...

Јосифовски бара одговорност за обидот за нелегално преземање на Макпетрол

Канал5 - 19.09.2017

Обидот за преземање на Макпетрол од страна на Балкан Петролеум и по една година, се уште не е разрешен, а нафтената компанија поради тоа трпи блокади, обвини првиот човек на Макпетрол, Андреја Јосифовски.

Фирма без вработени со влог од 1.000 евра сакаше да го преземе Макпетрол, кажа првиот човек на Компанијата

Сакам да кажам - 19.09.2017

Претседателот на управниот одбор на „Макпетрол“ Андреа Јосифовски кажа дека неговата компанија се уште трпи штети од обидот за преземање од страна на офшор компанија без вработени и со основачки капитал од 1.000 евра и најави дека ќе побара правна ...

Јосифовски бара одговорност за обидот за непријателско преземање на Макпетрол

24 Вести - 19.09.2017

Обидот за преземање на Макпетрол од страна на Балкан Петролеум и по една година, се уште не е разрешен, а нафтената компанија поради тоа трпи одредени блокади, ова денеска го изјави првиот човек на Макпетрол, Андреја Јосифовски.

Макпетрол ќе бара одговорност за обидот за непријателско преземање

Телма - 19.09.2017

Обидот за преземање на Макпетрол, кој започна минатата година нема да остане без последици. Раководството на компанијата предупреди дека ќе бара одговорност од КХВ и Централниот депозитар за незаконско постапување во случајот и за нанесената штета ...

Јосифовски бара промени во законите за нафтениот сектор

ТВ21 - 19.09.2017

Компанијата „Макпетрол“ одбележува 70 години од работењето со раст од 31 процент во малопродажбата на нафтени деривати, како и нето добивка по оданочување во износ од 142 милиони денари во првите седум месеци од годината.

Макпетрол :: 70 години предизвици

Авто Магазин - 19.09.2017

Во поствоена Македонија немаше многу возила, но имаше потреба од горива. Затоа и почетоците беа скромни - Макпетрол е основан во 1947 година под името Југопетрол - Скопје со 85 вработени и неколку бензински станици.

Јосифовски бара да се стави ред во хаосот во нафтениот сектор

+инфо - 19.09.2017

Првиот човек на „Макпетрол“ очекува од владата да направи реформи со кои ќе се стави во разумна рамка нафтениот сектор. Промена на законската регулатива со која ќе се стави во разумна ранка хаотичната состојба во секторот продажба на нафта и нафтени ...

Јосифовски бара промени во законите за нафтениот сектор

Стандард - 19.09.2017

Компанијата „Макпетрол“ одбележува 70 години од работењето со раст од 31 процент во малопродажбата на нафтени деривати, како и нето добивка по оданочување во износ од 142 милиони денари во првите седум месеци од годината.

Јосифовски: Претходната власт не направи ништо за гасоводот, а институциите се некоректни

Макфакс - 19.09.2017

Обидот за преземање на „Макпетрол“ е некорекно и непристапно, а Македонија не е правна земја земајќи ги предвид фактите дека понудата за преземање на оваа компанија не беше отфрлена, туку разгледана.

Макпетрол бара законски измени за решавање на хаосот во нафтениот бизнис

Сител - 19.09.2017

Преку измени во повеќе закони, да се стави крај на хаосот во нафтениот бизинис, бара менаџментот на Макпетрол. Компанијата годинава слави 70 години ...

Јосифовски бара промени во законите за нафтениот сектор

А1 On - 19.09.2017

Компанијата „Макпетрол“ одбележува 70 години од работењето со раст од 31 процент во малопродажбата на нафтени деривати, како и нето добивка по оданочување во износ од 142 милиони денари во првите седум месеци од годината.

Јосифовски бара промени во законите за нафтениот сектор

Локално - 19.09.2017

Компанијата „Макпетрол“ одбележува 70 години од работењето со раст од 31 процент во малопродажбата на нафтени деривати, како и нето добивка по оданочување во износ од 142 милиони денари во првите седум месеци од годината.

Јосифовски: Случајот со преземањето на „Макпетрол“ сè уште е заглавен во КХВ

Sky - 19.09.2017

Случајот со компанијата „Макпетрол“ и обидот за преземање од страна на „Балкан петролеум“ е заглавен во Комисијата за хартии од вредност, информираше денеска претседателот на управниот одбор на „Макпетрол“, Андреја Јосифовски, на прес-конференцијата ...

Јосифовски бара одговорност за обидот за непријателско преземање на Макпетрол

Локално - 19.09.2017

Обидот за преземање на Макпетрол од страна на Балкан Петролеум и по една година, се уште не е разрешен, а нафтената компанија поради тоа трпи одредени блокади, ова денеска го изјави првиот човек на Макпетрол, Андреја Јосифовски.

Јосифовски: Случајот со преземањето на „Макпетрол“ сè уште е заглавен во КХВ

Либертас - 19.09.2017

Случајот со компанијата „Макпетрол“ и обидот за преземање од страна на „Балкан петролеум“ е заглавен во Комисијата за хартии од вредност, информираше денеска претседателот на управниот одбор на „Макпетрол“, Андреја Јосифовски, на прес-конференцијата ...

Случајот со преземањето на „Макпетрол“ од страна на „Балкан петролеум“ се уште заглавен во КХВ

еМагазин - 19.09.2017

Случајот со компанијата „Макпетрол“ и обидот за преземање од страна на „Балкан петролеум“ е заглавен во Комисијата за хартии од вредност, информираше денеска претседателот на управниот одбор на „Макпетрол“, Андреја Јосифовски, на прес-конференцијата ...

Јосифовски: Во нафтениот бизнис во државата се прави голем криминал

еМагазин - 19.09.2017

Првиот човек на „Макпетрол“, Андреја Јосифовски на денешната прес-конференција по повод 70 години од компанијата кажа дека во нафтениот бизнис се прави голем криминал и дека тој потекнува од врвот на сите власти до сега.

Јосифовски: Случајот со преземањето на „Макпетрол“ сè уште е заглавен во КХВ

Мета - 19.09.2017

Случајот со компанијата „Макпетрол“ и обидот за преземање од страна на „Балкан петролеум“ е заглавен во Комисијата за хартии од вредност, информираше денеска претседателот на управниот одбор на „Макпетрол“, Андреја Јосифовски, на прес-конференцијата ...

Кој е мотивот на Макпетрол да селектира новинари?

Фактор - 19.09.2017

Макпетрол на денешната прес конференција очигледно имаше селективен пристап кон новинарите, односно само преку потврдена листа одобруваше влез на медиумите. Прашањето е зошто Макпетрол на еден важен настан не сака присуство на новинари кои најдобро ...

Јосифовски: Потребни се промени во законите за нафтениот сектор

Денар - 19.09.2017

Обидот за преземање на „Макпетрол“ е некорекно и непристапно, а Македонија не е правна земја земајќи ги предвид фактите дека понудата за преземање на оваа компанија не беше отфрлена, туку разгледана.