TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Викенд-средби на кандидатите за наследник на Црвенковски

Алфа - 19.05.2013

Зоран Заев, Зоран Јовановски и Игор Ивановски вчера на средба во еден хотел на влезот на Скопје се обиделе да се договорат како ќе настапат во трката за лидер на СДСМ-дали секој со својата ...

Кире Наумов, Зоран Заев и ...!?

Локално - 19.05.2013

Зоран Заев, Зоран Јовановски и Игор Ивановски на средба во еден хотел на влезот на Скопје се обиделе да се договорат како ќе настапат во трката за лидер на СДСМ-дали секој со својата кандидатура или ...

Петар Арсовски: На СДСМ му треба ребрендирање по примерот на ВМРО-ДПМНЕ со Груевски

Press24 - 19.05.2013

Дали СДСМ ќе остане столбот на опозициското дејствување или пак тој простор ќе го пополни некој друг политички субјект, најмногу ќе зависин од моментот дали Социјалдемократите ќе успеат да понудат ...

Кандидатите за претседател на СДСМ на „баци рака“ кај Црвенковски

Република - 19.05.2013

Незадоволни од партиската процедура за избор на ново раководство членови на највисокото раководство на опозициониот Социјалдемократски сојуз брифираат дека во моментов во СДСМ се одвива интензивна ...

Прво на “амин“ кај Црвенковски, па на Конгрес

Курир - 19.05.2013

Наместо делегатите, Бранко Црвенковски ќе си одбере свој наследник. Оваа теза секојдневно ја потврдуваат случувањата во опозициската партија.

Прво на “амин“ кај Црвенковски, па на Конгрес

БезПардон - 19.05.2013

Наместо делегатите, Бранко Црвенковски ќе си одбере свој наследник. Оваа теза секојдневно ја потврдуваат случувањата во опозициската партија.

Петар Арсовски: На СДСМ му треба ребрендирање по примерот на ВМРО-ДПМНЕ со Груевски

Maxim - 19.05.2013

Дали СДСМ ќе остане столбот на опозициското дејствување или пак тој простор ќе го пополни некој друг политички субјект, најмногу ќе зависин од моментот дали Социјалдемократите ќе успеат да понудат ...

СДСМ ќе се обединува околу еден кандидат

Утрински - 18.05.2013

Извршниот одбор на СДСМ одлучи Заев, Јовановски и Ивановски да изнајдат решение како да се намали бројот на кандидатите за наследник на Црвенковски Кандидатите за наследник на Бранко Црвенковски на ...

Усогласувањето на програмите ги збуни и социјалдемократите

Дневник - 18.05.2013

Игор Ивановски, Зоран Заев и Зоран Јовановски се очекува кон средината на следната недела да се договорат како ќе настапат и ќе се знае дали целата трка ќе се сведе на еден кандидат плус Наумов и ...

Изборна трка за лидер на СДСМ со еден кандидат

Н.Македонија - 18.05.2013

Разбирлив е стравот од поделби, поради кои се бара тројцата кандидати (Игор Ивановски, Зоран Јовановски и Зоран Заев) да се договорат да остане само еден од нив, сметаат аналитичарите Одбројувањето ...

СДСМ утврди 4 кандидатури и нова неизвесност

Deutsche Welle - 17.05.2013

Тројца од четирите кандидати се подготвени да ги усогласат концептите, со цел да се намали бројот на кандидати за претседател на СДСМ, велат од партијата До почетокот на следната седмица би можело да ...

Никој од кандидатите за лидер на СДСМ засега не најавува повлекување

24 Вести - 17.05.2013

Молк во СДСМ по синоќешната одлука на партијата да се направи обид да се редуцира бројот на кандидати за лидер што ќе се појават на Конгресот закажан за 2 јуни.

СДСМ: Да се откаже еден од кандидатите за лидер

Нова ТВ - 17.05.2013

СДСМ бара еден од тројцата кандидати за лидер да се откажат, а изборот е помеѓу Зоран Заев, Зоран Јовановски и Игор Ивановски, кои со заеднички договор би го намалиле бројот на кандидати, односно ...

Кој зад кого ќе застане во СДСМ?

Утрински - 17.05.2013

Се шират групите кои кружат околу кандидатите за наследник на Црвенковски Радмила Шекеринска го поддржува Зоран Заев, а потпретседателите Гордан Георгиев и Ана Павлова Данева во трката за наследник ...

Четири кандидати за лидер, за Црвенковски ќе се знае на Конгресот

Утрински - 17.05.2013

Извршниот одбор констатирал дека во досегашната претконгресна процедура се покажало дека Заев, Јовановски и Ивановски понудиле компатибилни концепти Зоран Заев, Зоран Јовановски, Игор Ивановски и ...

Наумов е кандидат за лидер на СДСМ, Заев, Јовановски и Ивановски треба да се договорат кој да отпадне

МКД - 17.05.2013

Прифатена е кандидатурата на Кире Наумов за лидер на СДСМ за претстојниот Конгрес на партијата на 2 јуни. Извршниот одбор на СДСМ ја прифати кандидатурата на Наумов, а реши официјалното претставување ...

Kандидатура во сенка на Црвенковски

Дневник - 17.05.2013

Игор Ивановски, Зоран Заев, Зоран Јовановски, Kире Наумов, а и актуелниот претседател на СДСМ, Бранко Црвенковски, се единствените, од вкупно 13 члена на партијата што беа предлагани по партиските ...

Кире Наумов влезе во трката за лидер на СДСМ

А1 On - 17.05.2013

Кире Наумов на на средбата со секретарот на СДСМ, Андреј Петров, во просториите на СДСМ бил известен дека Извршниот одбор донел одлука со која ја прифатил неговата кандидатура за претседател на СДСМ ...

До понеделник ќе се знае дали некој ќе се откаже од трката

Алфа - 17.05.2013

До понеделник ќе се знае дефинитивната бројка на кандидати за нов партиски шеф на СДСМ што ќе ја бараат довербата од делегатите.

Какви стратегии се плетат на Бихаќка?

Н.Македонија - 17.05.2013

Кандидатите за лидер на СДСМ, молчат и не откриваат ништо по синоќешната одлука да се направи обид за намалување на бројот на кандидати кои ќе се тркаат за лидер на партијата Зоран Заев, Игор ...

СДСМ ќе добие нов модел на раководење

+инфо - 17.05.2013

По најавата дека Зоран Заев, Зоран Јовановски и Игор Ивановски практично ќе ги спојат кандидатурите за претседател на СДСМ, дел од порталите сѐ погласно шпекулираат дека Заев ќе биде новиот ...

Кире Наумов не е отпишан

+инфо - 17.05.2013

Кире Наумов, кандидатот за лидер на СДСМ, денеска имал средбата со генералниот секретар на партијата, Андреј Петров, кој го известил дека кандидатурата за лидер на партијата е прифатена од страна на ...

Зоран против Зоран или три во едно за смена на Црвенковски

Локално - 17.05.2013

Заев, Ивановски Јовановски да се обединат зад еден кандидат, Наумов исто така оди на конгрес како и иницијативата за Црвенковски.

Заев, Јовановски и Ивановски ги здружуваат кандидатурите?

МК News - 17.05.2013

Зоран Заев, Зоран Јовановски и Игор Ивановски најверојатно ќе настапт со заедничка кандидатура. Кој ќе биде новиот кандидат за претседател кој ќе ја бара поддршката на Конгресот ќе треба да се реши ...

И Кире Наумов ќе биде дел од претседателската трка во СДСМ

Либертас - 17.05.2013

Кандидатот за претседател на СДСМ, Кире Наумов, известува дека на средба со генералниот секретар на СДСМ, Андреј Петров, во просториите на партијата, бил известен дека Извршниот одбор донел одлука со ...

И Кире Наумов ќе биде дел од претседателската трка во СДСМ

Локално - 17.05.2013

Кандидатот за претседател на СДСМ, Кире Наумов, известува дека на средба со генералниот секретар на СДСМ, Андреј Петров, во просториите на партијата, бил известен дека Извршниот одбор донел одлука со ...

Наумов контра Заев, Ивановски и Јакимовски се повлекуваат

Сител - 17.05.2013

Заев ќе биде претседател, Игор Ивановски генерален секретар, Зоран Јовановски премиер во сенка. Ова ќе биде епилогот од Конгресот на СДСМ на 2 јуни.

Кој ќе отпадне од трката за наследник на Црвенковски?

Канал5 - 17.05.2013

Се бара јунак кој ќе се откаже од трката за претседател на СДСМ. Извршниот одбор во име на единството, им порачал на Заев, Јовановски и Ивановски селекцијата да ја направат самите, а неофицијално, со ...

Ем им се иска ем им стиска за претседател на СДСМ

Вечер - 17.05.2013

ЗАЕВ, ИВАНОВСКИ И ЈОВАНОВСКИ ДА СЕ ДОГОВОРАТ МЕЃУ СЕБЕ КОЈ ЌЕ БИДЕ КАНДИДАТ Тројца од сите четворица кандидати се подготвени да ги усогласат своите програми и да се договорат само еден од нив да ...

Заев, Ивановски и Јовановски да се обединат зад еден кандидат, Наумов и иницијативата за Црвенковски одат на конгрес

Таратур - 17.05.2013

Зоран Заев, Игор Ивановски, Кире Наумов и Зоран Јовановски добија зелено светло да ја бијат битката за наследник на Црвенковски, но тоа не значи дека сите четворица ќе истрчаат на конгрес.

Заев нов претседател на СДСМ - тројката против Кире Наумов

Press24 - 17.05.2013

Заев, Јовановски и Ивановски ги спојуваат кандидатурите. Ова стана извесно по вчерашната седница на Извршниот одбор на СДСМ, каде од нив, јасно беше побарано, заеднички да му се спротивстават на Кире ...

Пресс24: Заев нов претседател на СДСМ?!

БезПардон - 17.05.2013

Заев, Јовановски и Ивановски ги спојуваат кандидатурите. Ова стана извесно по вчерашната седница на Извршниот одбор на СДСМ, каде од нив, јасно беше побарано, заеднички да му се спротивстават на Кире ...

Кире Наумов бара средба со противкандидатите

Република - 17.05.2013

Кире Наумов, кандидатот за лидер на СДСМ ги кани противкандидатите Зоран Заев, Игор Ивановски и Зоран Јовановски на неформална средба на која би разговарале за новите случувања по синоќешниот Извршен ...

Кире Наумов останува дел од претседателската трка во СДСМ

Sky - 17.05.2013

Кире Наумов еден од кандидатите за претседател на СДСМ вели дека на средба со генералниот секретар на СДСМ, Андреј Петров бил известен дека Извршниот одбор донел одлука со која ја прифатил неговата ...

Заев, Јовановски и Ивановски прво сами на кафе, а потоа на кафе со Наумов

Република - 17.05.2013

Кандидатите за претседатели на СДСМ ќе седнат на заедничка маса, но откако ќе се дефинира колку од нив ќе останат во трка по претседателската фотелја.

Четири кандидати за претседател на СДСМ, ИО бара да се обединат три кандидатури

Макфакс - 17.05.2013

Зоран Заев, Зоран Јовановски, Игор Ивановски и Кире Наумов поднесоа кандидатури за избор на функцијата претседател на СДСМ.

Нова неизвесност во СДСМ - утврдени 4 кандидатури

Inpress - 17.05.2013

Скопје, 17. мај 2013 (ИНПРЕС) Тројца од четирите кандидати се подготвени да ги усогласат концептите, со цел да се намали бројот на кандидати за претседател на СДСМ, велат од партијата.

Заев нов претседател на СДСМ - тројката против Кире Наумов

Maxim - 17.05.2013

Заев, Јовановски и Ивановски ги спојуваат кандидатурите. Ова стана извесно по вчерашната седница на Извршниот одбор на СДСМ, каде од нив, јасно беше побарано, заеднички да му се спротивстават на Кире ...

Наумов: Останувам на заложбите за фер избори во СДСМ

Maxim - 17.05.2013

Поранешниот советник на Бранко Црвенковски, Кире Наумов информира дека на денешната средба со секретарот на СДСМ, Андреј Петров, бил информиран дека неговата кандидатура за претседател на СДСМ биле ...

Заев, Ивановски и Јовановски да се обединат зад еден кандидат, Наумов оди на конгрес како и иницијативата за ...

24 Вести - 16.05.2013

Зоран Заев, Игор Ивановски, Кире Наумов и Зоран Јовановски добија зелено светло да ја бијат битката за наследник на Црвенковски, но тоа не значи дека сите четворица ќе истрчаат на конгрес.

ИО на СДСМ: Кандидатурите на четворицата се уредни

Нова ТВ - 16.05.2013

Членовите на Извшниот одбор на СДСМ, вечерва само по два часа одлучиле дека кандидатурите на четворицата кандидати дека се уредни и имаат свои програми и ги исполнуваат условите да учествуваат во ...

Ќе се намали бројот на кандидати за претседател на СДСМ

Нова ТВ - 16.05.2013

Зоран Јовановски, Зоран Заев и Игор Ивановски според информации кои, како неофицијални, се објавуваат во македонските медиуми, ќе настапат со заедничка кандидатура.

Какви визии имаат кандидатите за нов лидер на СДСМ

Утрински - 16.05.2013

Кандидатите се разликуваат во своите идеи, но сите се потпираат врз една точка – враќање на социјалдемократскиот идентитет на партијата Извршниот одбор на СДСМ денеска треба да им даде зелено светло ...

СДСМ оди со 3+1 кандидати?

МКД - 16.05.2013

Зоран Заев, Зоран Јовановски и Игор Ивановски имаат компатибилни концепти, подготвени се да се има успешен Конгрес, а тоа би можело да значи и помал број на кандидати за лидер на партијата за ...

Заев, Јовановски и Ивановски да се договорат кој ќе биде кандидат за претседател

Телма - 16.05.2013

Еден од тројцата кандидати, Зоран Заев,Зоран Јовановски и Игор Ивановски, ќе продолжи да ја трча трката за претседател на СДСМ.

Црвенковски со најголема поддршка меѓу членството

Дневник - 16.05.2013

Пред вечерашниот Извршен одбор на СДСМ, кога се очекува списокот со кандидати да биде сведен на минимум, евидентно е дека актуелниот лидер, во 71 од 76 општински разграноци низ земјата, ужива ...

Заев, Јовановски, Ивановски, Наумoв и Црвенковски во трка за претседател за СДСМ

Н.Македонија - 16.05.2013

Зоран Заев, Зоран Јовановски, Игор Ивановски и Кире Наумов поднесоа кандидатури за нов лидер на СДСМ. Бранко Црвенковски е предложен од Иницијативниот одбор на партијата, со поддршка од околу 20.000 ...

СДСМ денеска избира можни кандидати за претседател

Н.Македонија - 16.05.2013

Претендентите за наследник на Бранко Црвенковски на функцијата претседател на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија денеска ќе треба да го поминат првиот филтер - извршниот одбор на партијата да ...

СДСМ ги утврдува кандидатите за лидер

Алфа - 16.05.2013

Зоран Заев, Зоран Јовановски, Игор Ивановски и Кире Наумов вечерва треба да ја минат последната селекција пред и формално од Конгресот да ја побараат довербата да го водат СДСМ во следниот период.

Лидерот на СДСМ ќе се бира меѓу Заев, Јовановски и Ивановски

А1 On - 16.05.2013

Зоран Заев, Зоран Јовановски и Игор Ивановски се тројцата кандидати кои според Извршниот одбор на СДСМ ќе ги предложи за лидер на опозициската партија.

Четворката кандидати утврдена, за Црвенковски на конгрес

Алфа - 16.05.2013

Зоран Заев, Зоран Јовановски, Игор Ивановски и Кире Наумов вечерва ја поминаа последната селекција пред и формално од Конгресот да ја побараат довербата да го водат СДСМ во следниот период.

Ќе се намали бројот на кандидати за претседател на СДСМ

Н.Македонија - 16.05.2013

Зоран Јовановски, Зоран Заев и Игор Ивановски според неофицијални информации, ќе настапат со заедничка кандидатура, а кој кандидат ќе ја бара поддршката на Конгресот ќе треба да се одлучи во ...

Лидер ќе се бира меѓу Заев, Јовановски и Ивановски

+инфо - 16.05.2013

Извршниот одбор на СДСМ на вечерашната седница констатираше дека во досегашната предконгресна процедура, до Кандидациската комисија, во согласност со Статутот и со правилникот, доставени се четири ...

Вечерва Извршниот одбор на СДСМ ќе ги разгледува кандидатурите за претседател на партијата

Либертас - 16.05.2013

Извршниот одбор на СДСМ вечерва ќе ги разгледува кандидатурите за претседател на оваа партија. Ќе се утврдува дали сите се уредно доставени и дали имаат програма за раководење со партијата.

Црвенковски до 2 јуни ќе ги држи сите во неизвесност

Сител - 16.05.2013

Црвенковски го скокна извршниот одбор на СДСМ. Неговата кандидатура ќе оди директно на Конгресот на СДСМ. Информацијата за Сител ја потврди генреалниот секретар на СДСМ, Андреј Петров кој рече дека ...

Тројца кандидати за претседател на СДСМ Заев, Ивановски и Јовановски со слични концепти ќе ги усогласуваат програмите

Канал5 - 16.05.2013

Социјалдемократскиот сојуз вечерва информираше дека Извршниот одбор на партијата на вечерашната седница констатирал дека во досегашната предконгресна процедура кандидационата комисија во согласност ...

Новиот претседател на СДСМ ќе се бира помеѓу Заев, Јовановски и Ивановски

Либертас - 16.05.2013

Извршниот одбор на СДСМ одлучи - Зоран Заев, Зоран Јовановски и Игор Ивановски се тројцата кандидати кои влегуваат во изборот за претседател на партијата, a, како што велат од таму, тројцата ...

Сепак 4 кандидати во трката за лидер + Бранко со акламативен раздор..!?

Локално - 16.05.2013

Зоран Заев, Зоран Јовановски , Кире Наумов и Игор Ивановски се кандидатите кои според Извршниот одбор на СДСМ ќе ги предложи за лидер на опозициската партија.

Утврдени четворица кандидати, Црвенковски право на конгрес

Вечер - 16.05.2013

Струмичкиот градоначалник Зоран Заев, координаторот на пратеничката група Игор Ивановски и партискиот потпретседател Зоран Јовановски и Кире Наумов се кандидатите кои го минаа филтерот на Извршниот ...

Бранко ем ги упропасти, ем оди директно во финале?

Вечер - 16.05.2013

Се до Конгресот на партијата, останува отворено прашањето дали сето ова е игра во режија на Црвенковски и дали тој сепак планира да остане на чело на партијата со изговор пред јавноста "Членовите не ...

Заев, Јовановски и Ивановски подготвени да се намали бројот на кандидати за претседател на СДСМ

Бриф - 16.05.2013

Извршниот одбор на СДСМ на вечерашната седница констатирал дека во досегашната предконгресна процедура, до Извршниот одбор односно Кандидационата комисија, во согласност со Статутот и правилникот, ...

Кој ќе го помине денешниот филтер во СДСМ?!

Република - 16.05.2013

Извршниот одбор денеска ќе ги „филтрира“ кандидатите за претседатели на СДСМ. Се очекува извршниот одбор на партијата вечерва да ги прогласи за можни кандидати, откако ќе разгледа дали сите ...

Извршниот одбор на СДСМ денеска ќе ги разгледува доставените кандидатури

Фама - 16.05.2013

Кандидатурите за претседател на СДСМ денеска ќе поминат низ првиот филтер. Извршниот одбор на партијата вечерва ќе ги разгледува за да утврди дали сите се уредно доставени и дали имаат програма за ...

Кандидатурата на Црвенковски ќе го „скокне“ Извршниот на СДСМ и ќе оди директно на Конгресот

Press24 - 16.05.2013

Кандидатурата на актуелниот лидер на СДСМ, Бранко Црвенковски само информативно ќе се разгледува на вечерашниот Извршен одбор на СДСМ.

Кандидатурата на Црвенковски ќе оди директно на Конгрес

БезПардон - 16.05.2013

андидатурата на актуелниот лидер на СДСМ, Бранко Црвенковски само информативно ќе се разгледува на вечерашниот Извршен одбор на СДСМ.

Конечна одлука: СДСМ ќе бира меѓу Заев, Јовановски и Ивановски

Република - 16.05.2013

Извршниот одбор на СДСМ на вечерашната седница констатираше дека во досегашната предконгресна процедура, до Кандидациската комисија, во согласност со Статутот и со правилникот, доставени се четири ...

Извршен на СДСМ: Заев, Јовановски и Ивановски ги здружуваат кандидатурите?

Press24 - 16.05.2013

Зоран Заев, Зоран Јовановски и Игор Ивановски најверојатно ќе настапт со заедничка кандидатура. Кој ќе биде новиот кандидат за претседател кој ќе ја бара поддршката на Конгресот ќе треба да се реши ...

Лидерот на СДСМ ќе се бира меѓу Заев, Јовановски и Ивановски

БезПардон - 16.05.2013

Зоран Заев, Зоран Јовановски и Игор Ивановски се тројцата кандидати кои според Извршниот одбор на СДСМ ќе ги предложи за лидер на опозициската партија.

Заев, Јовановски или Ивановски - кој ќе биде новиот лидер на СДСМ?

Sky - 16.05.2013

Зоран Заев, Зоран Јовановски и Игор Ивановски се кандидатите кои ќе бидат предложени за лидери на најголемата опозициска партија.

Заев, Ивановски и Јовановски се согласиле да се намали бројот на кандидати за претседател на СДСМ?

Фама - 16.05.2013

Извршниот одбор на СДСМ на вечерашната седница констатирал дека до Кандидациската комисија, во согласност со Статутот и со правилникот, се доставени четири уредни кандидатури - на Зоран Заев, Зоран ...

Да не беше смешно, ќе беше трагично-вака СДСМ избира нов лидер

Курир - 16.05.2013

Изборот за нов лидер на СДСМ од почетокот беше чуден, но вечерва стана смешен. Сите карти се поставија на маса, кога и се откри фарсата од спроведување на избор за нов партиски претседател.

Да не беше смешно, ќе беше трагично-вака СДСМ избира нов лидер

БезПардон - 16.05.2013

Изборот за нов лидер на СДСМ од почетокот беше чуден, но вечерва стана смешен. Сите карти се поставија на маса, кога и се откри фарсата од спроведување на избор за нов партиски претседател.

Кандидатурата на Црвенковски ќе го „скокне“ Извршниот на СДСМ и ќе оди директно на Конгресот

Maxim - 16.05.2013

Кандидатурата на актуелниот лидер на СДСМ, Бранко Црвенковски само информативно ќе се разгледува на вечерашниот Извршен одбор на СДСМ.

Извршен на СДСМ: Заев, Јовановски и Ивановски ги здружуваат кандидатурите?

Maxim - 16.05.2013

Зоран Заев, Зоран Јовановски и Игор Ивановски најверојатно ќе настапт со заедничка кандидатура. Кој ќе биде новиот кандидат за претседател кој ќе ја бара поддршката на Конгресот ќе треба да се реши ...

Заев, Наумов и Јовановски влегоа со десна нога

МКД - 15.05.2013

Зоран Заев и Кире Наумов ги поднелe кандидатурите за лидер на СДСМ, а тоа до вечерва на полноќ кога истекува рокот планира да го направи и Зоран Јовановски Зоран Заев и Кире Наумов ги поднелe ...

Тивка војна меѓу кандидатите за претседател

Дневник - 15.05.2013

Иако во СДСМ во текот на организацијата на Kонгресот имало договор за молк и коректност, речиси никој од кандидатите не го почитува неофицијалното ракување и не се избира начин за стигнување до ...

ОБНОВЕНО Заев и Наумов поднесоа кандидатури во СДСМ

+инфо - 15.05.2013

Градоначалникот на Струмица, Зоран Заев и поранешниот директор на Агенцијата за разузнавање Кире Наумов ги поднесоа кандидатурите за лидер на СДСМ, а потпретседателот на партијата Зоран Јовановски ...

ЕКСКЛУЗИВНО: Заев и Шекеринска ги имаат симпатиите од Црвенковски?!

Либертас - 15.05.2013

Како што се ближи конгресот на опозициската СДСМ, така во партијата расте возбудата, а провладините медиуми секојдневно шпекулираат и се обидуваат да направат раскол во најголемата опозициска ...

ЕКСКЛУЗИВНО: Заев и Шекеринска ги имаат симпатиите од Црвенковски?!

Локално - 15.05.2013

Како што се ближи конгресот на опозициската СДСМ, така во партијата расте возбудата, а провладините медиуми секојдневно шпекулираат и се обидуваат да направат раскол во најголемата опозициска ...

Заев и Наумов поднесоа кандидатури за претседателското место во СДСМ, рокот истекува на полноќ

Либертас - 15.05.2013

Градоначалникот на Струмица, Зоран Заев, и поранешниот директор на Агенцијата за разузнавање, Кире Наумов, ги поднесоа кандидатурите за лидер на СДСМ, а потпретседателот на партијата, Зоран ...

Поднесени пет кандидатури за претседател на СДСМ

Бриф - 15.05.2013

Вечерва на полноќ истекува рокот за поднесување кандидатури за лидер на СДСМ. Кандидатури поднеле Зоран Заев, Кире Наумов, Зоран Јовановски, Игор Ивановски, а Иницијативниот одбор составен од ...

Заев, Наумов и Јовановски ги поднесоа кандидатурите за претседател на СДСМ

Република - 15.05.2013

Зоран Заев и Кире Наумов ги поднелe кандидатурите за лидер на СДСМ, а тоа до вечерва на полноќ кога истекува рокот планира да го направи и Зоран Јовановски.

Заев поднесе кандидатура за лидер на СДСМ

Фама - 15.05.2013

Струмичкиот градоначалник и потпретседател на СДСМ, Зоран Заев, и официјално ја доставил својата кандидатура за претседател на партијата.

Кире Наумов и официјално ја поднесе својата кандидатура за претсдател на СДСМ

Maxim - 15.05.2013

Кире Наумов и официјално ја поднесе својата кандидатура за претседател на СДСМ. Пред неколку минути, канидатурата на Наумов пристигнала во централата на Бихаќка.

Го критикуваат Заев, а целат на Шекеринска

Утрински - 14.05.2013

Шпекулациите дека Заев имал средба со Бучковски и Јакимовски се обид да се ослабат неговите позиции, но и на Шекеринска, коментираат партиски извори Има ли вистина во тврдењата изнесени во ...

Игор Ивановски ја договори поддршката од Црвенковски?

Press24 - 14.05.2013

Кандидатот за претседател на СДСМ ја договрил поддршката на Бранко Црвенковски, се шпекулира меѓу членството на СДСМ. Според информациите, членовите на СДСМ сметаат дека Ивановски добил „амин“ од ...

Игор Ивановски ја договори поддршката од Црвенковски?

Maxim - 14.05.2013

Кандидатот за претседател на СДСМ ја договрил поддршката на Бранко Црвенковски, се шпекулира меѓу членството на СДСМ. Според информациите, членовите на СДСМ сметаат дека Ивановски добил „амин“ од ...

Петров: Раководството не собира потписи, паранојата од Црвенковски да си ја лечат

24 Вести - 13.05.2013

Социјалдемократите не се откажувваат од Бранко Црвенковски, на неколку дена пред извршниот одбор на кој треба да се пресече кои кандидати ќе одат на Конгрес, Црвенковски стигнал како единствен ...

Koj ќе го помине партискиот филтер пред Конгресот

Утрински - 13.05.2013

Во партиското раководство доминира ставот дека на Конгрес може да одат најмногу тројца кандидати за претседател, бидејќи се' што е над таа бројка остава несериозен впечаток Бранко Црвенковски, Зоран ...

Не се вознемирувам од тенденциозни квалификации!

МКД - 13.05.2013

Квалификациите дека сум и нанел штета на партијата се тенденциозни и воопшто не ме вознемируваат со оглед на тоа што се појавува еден извор, кој исто така е кандидат за лидер, вели поранешниот ...

Заев не се повлекува, знае како СДСМ да ја порази ВМРО-ДПМНЕ

Телма - 13.05.2013

Зоран Заев не се повлекува од изборната трка во СДСМ. На својот фејсбук – профил Заев напиша дека во три изборни циклуси по ред го декласирал „овој монструозен режим на ВМРО ДПМНЕ“.

Кандидатите за претседател на СДСМ повикуваат на единство

Телма - 13.05.2013

Jас, Зоран Заев, во три изборни циклуси по ред го декласирам овој моструозен режим на вмро дпмне. Точно знам како да се изборам и да ги поразам гнасотиите на системот на Груевски, порача еден од ...

Општините го сакаат Црвенковски, Шекеринска ја предлагаат без Заев

Дневник - 13.05.2013

Освен официјализираните кандидати, на списоците од општинските организации фигурираат и имиња што се во локалната власт.

Кире Наумов ќе биде исклучен од лидерската трка во СДСМ?

А1 On - 13.05.2013

Во Извршниот одбор на СДСМ доминира ставот дека на Конгрес може да одат најмногу тројца кандидати за претседател, бидејќи како што велат, сè што е над таа бројка ќе остави несериозен впечаток за ...

В четврток дефитивната листа со кандидати за лидер

Алфа - 13.05.2013

В четврток навечер треба да биде позната дефитивната листа на претенденти за нов шеф во СДСМ. За тогаш е закажана седница на Извршниот одбор, кој ја има улогата партиска кадровска комисија, на која ...

Наумов: Не може вината да се стави само на грбот на Црвенковски

Н.Македонија - 13.05.2013

Очигледно дека досегашната политика на СДСМ не даде резултати. Денот на Конгресот ќе биде или почеток на крајот на Груевски и неговото владеење или почеток на темелно менување на односите во рамките ...

Кире Наумов ќе „лета“ од лидерската трка во СДСМ?

+инфо - 13.05.2013

„Сè погласни се информациите дека од изборната трка ќе биде исклучен поранешниот разузнавач и близок соработник на Црвенковски, Кире Наумов, кој всушност меѓу првите најави дека ќе се кандидира за ...

Зоран Заев преку Фејсбук повика на единство и на победа

Локално - 13.05.2013

Зоран Заев, кандидатот за претседател на СДСМ преку Фејсбук се обрати до јавноста и официјалнои најави дека не се повлекува од трката за лидер на партијата и дека е подготвен партијата да ја направи ...

Централата на СДСМ ќе дозволи само 3 кандидати – Кире Наумов испаѓа од игра?

МК News - 13.05.2013

Централата на Бихаќка преку медиумите под опозициско влијание најавува дека на Конгресот на 2 јуни за претседателската функција ќе се борат само тројца кандидати.

Кире Наумов ќе биде исфрлен од претседателската трка во СДСМ?!

Либертас - 13.05.2013

Високи партиски извори за Утрински весник брифираат дека во Извршниот одбор на СДСМ доминира ставот дека на Конгрес може да одат најмногу тројца кандидати за претседател, бидејќи како што велат, се’ ...

СДСМ пред најсериозниот тест за демократски избор на нов лидер

Сител - 13.05.2013

Под знак прашалник е демократскиот капацитет во СДСМ да се спроведат фер внатрепартиски избори. Иако Општинските одбори на партијата своите предлози требаше да ги достават до 9 мај, кандидатури за ...

СДСМ ќе го исфрли од игра Кире Наумов?!

Вечер - 13.05.2013

КАНДИДАТИТЕ СО РАЗЛИЧНИ ПРОГРАМИ, НО СО ИСТО МИНАТО На само неколку денови пред истекот на рокот за поднесување на кандидатурите за нов лидер, се вжештува атмосферата на Бихаќкаа.

Централата на Бихаќка ќе пушти само 3 кандидати за Претседател на СДСМ

Press24 - 13.05.2013

Централата на Бихаќка преку медиумите под опозициско влијание најавува дека на Конгресот на 2 јуни за претседателската функција ќе се боат само тројца кандидати.

СДСМ ќе ја отфрли кандидатурата на Кире Наумов?!

Република - 13.05.2013

Бранко Црвенковски, Зоран Заев, Игор Ивановски, Зоран Јовановски, Кире Наумов, Стево Пендаровски, Тања Томиќ, Александар Наумовски, Миле Зечевиќ се дел од имињата кои општинските организации на СДСМ ...

Кире Наумов ќе биде исклучен од лидерската трка во СДСМ?

Sky - 13.05.2013

- Сè погласни се информациите дека од изборната трка ќе биде исклучен поранешниот разузнавач и близок соработник на Црвенковски, Кире Наумов, кој всушност меѓу првите најави дека ќе се кандидира за ...

Црвенковски „го држи во раце“ Зоран Заев

Курир - 13.05.2013

Четворица кандидати се во игра за наследници на лидерот на СДСМ. На конгресот во јуни ќе се одлучува дали Зоран Заев, Зоран Јовановски, Игор Ивановски или Кире Наумов ќе го заменат Бранко Црвенковски.

Црвенковски „го држи в раце“ Зоран Заев

Нетпрес - 13.05.2013

Четворица кандидати се во игра за наследници на лидерот на СДСМ. На конгресот во јуни ќе се одлучува дали Зоран Заев, Зоран Јовановски, Игор Ивановски или Кире Наумов ќе го заменат Бранко ...

Црвенковски „го држи во раце“ Зоран Заев

еВести - 13.05.2013

Четворица кандидати се во игра за наследници на лидерот на СДСМ. На конгресот во јуни ќе се одлучува дали Зоран Заев, Зоран Јовановски, Игор Ивановски или Кире Наумов ќе го заменат Бранко Црвенковски.

Заев во рацете на Црвенковски

Република - 13.05.2013

Четворица кандидати се во игра за наследници на лидерот на СДСМ. На конгресот во јуни ќе се одлучува дали Зоран Заев, Зоран Јовановски, Игор Ивановски или Кире Наумов ќе го заменат Бранко Црвенковски.

Црвенковски „го држи во раце“ Заев

Денешен - 13.05.2013

Четворица кандидати се во игра за наследници на лидерот на СДСМ. На конгресот во јуни ќе се одлучува дали Зоран Заев, Зоран Јовановски, Игор Ивановски или Кире Наумов ќе го заменат Бранко Црвенковски.