TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Семејството на убиецот од Вирџинија се чувствува безнадежно

А1 - 21.04.2007

Безнадежно, беспомошно и изгубено се чувствува семејството на Јужнокореанецот Чо Сунг-хуи, убиецот кој го изврши масакрот на Универзитетот во Вирџинија. „Понижени сме од неговиот мрачен чин. Го натера целиот свет во плач. Преживуваме ноќен кошмар.

Дедото среќен што Чо е мртов

Време - 21.04.2007

ПО МАСАКРОТ ВО ВИРЏИНИЈА Ким Хјанг-сук, дедо на Јужнокореецот Чо Сеунг-хуи, кој го изврши масакрот во универзитетот Вирџинија Тек, изјави дека му е мило што неговиот внук е мртов. - Кучкиниот син заслужува да умре – изјавил Ким (81), откако ја прегледал прошталната порака на Чо, на која тој дава ...

Убиецот од Вирџинија аутист

Вечер - 21.04.2007

Ким Хјанг Сик, 81-годишен дедо на Чо Сенг Хуи одговорен за смртта на 32 студенти и професори на Универзитетот во Вирџинија, вчера изјави дека кај неговиот внук на осум години бил дијагностициран аутизам. МИА пренесува дека родителите и сестрата на Чо биле под полициска заштита.

Семејството на Чо Сун Ху тврди дека тој бил аутист

А1 - 20.04.2007

Ким Хјанг-сик, 81-годишен дедо на Чо Сун-ху одговорен за смртта на 32 студенти и професори на Универзитетот во Вирџинија, денеска изјави дека „мило му е што кучкиниот син е мртов и оти тој ја заслужил смртта“. „Подобро е да немате такво дете во семејството.

„Универзитетот на Минесота“ затворен поради закана со бомба

Време - 20.04.2007

ПО МАСАКРОТ ВО ВИРЏИНИЈА Осум згради од кампусот на Универзитетот на Минесота во истоимената сојузна американска држава биле евакуирани завчера поради писмо со закана за поставена бомба. Специјални полициски сили до доцна вечерта го претресувале кампусот, но не откриле ништо.

Вашите раце се крвави!

Вест - 20.04.2007

УБИЕЦОТ ОД ВИРЏИНИЈА СЕ СНИМАЛ СРЕДЕ МАСАКР БЛЕКСБУРГ, 20 април (АП) - Дури и по смртта, човекот кој го изврши најкрвавото убиство во современата американска историја, нанесе нов удар врз Политехничкиот универзитет во Вирџинија, преку видеоматеријали кои ги пратил на адреса на една телевизија ...

Убиецот од Вирџинија имал ментални проблеми

Утрински - 20.04.2007

Универзитетските власти 17 месеци пред крвавиот настан знаеле за карактерот на Чо БЛЕКСБУРГ - Властите во кампусот пред 17 месеци беа свесни за проблематичната ментална состојба на студентот кој во понеделникот на Политехничкиот институт во Вирџинија уби 32 лица, а неурамнотеженоста можеше да се ...

Чо го репризирал масакрот од Колумбајн

Дневник - 20.04.2007

Убијците обично се самотници со големи тегоби и решителни одмазници, но обично му ги најавуваат своите планови на некој пријател Чо Сеунг-хуи, студентот што уби 32 колеги во „Вирџинија тек“, момче со длабоко ментално растројство, ја покажува снимката што ја испратил како проштално писмо непосредно ...

Семејството на Чо Сун-ху е под полициска заштита - убиецот бил аутист

Канал5 - 20.04.2007

Родителите и сестрата на студентот од јужнокорејско потекло кој уби 32 лица и себе си во Универзитет во Вирџинија, се под полициска заштита, соопшти денеска претставник на јужнокорејското Министерство за надворешни работи. Сеул, 20 април (МИА) - Родителите и сестрата на студентот од јужнокорејско ...

Серија закани во американски колеџи и средни училишта

Канал5 - 20.04.2007

Најмалку 12 лица се уапсени или се под истрага во изминативе два дена заради закани за извршување масовни убиства, пренесува МИА. Серијата закани почна по пукотниците во понеделникот на Универзитетот Вирџинија тех, кога 23-годишник од јужнокорејско потекло смртно застрела 32 лица и себеси.

Чо влегол во филмот "Олдбој"

Вечер - 20.04.2007

Слично како во јужнокорејскиот филм "Олдбој" и Чо Сенг Хуи го почнува својот крвав одмазднички поход против таинствените злосторници кои му го упропастиле животот - е дел од објаснувањето за масакрот врз 32 колеги што го дава видео записот до Ен-Би-Си "Имавте стотици милијарди можности и начини да ...

Ен-Би-Си прикажа изјави на убиецот од Вирџинија

А1 - 19.04.2007

Убиецот од универзитетот во Вирџинија испратил фотографии и видео запис до телевизијата Ен-Би-Си во Њујорк пред да убие 32 лица и себеси во понеделникот навечер. Ен-Би-Си соопшти дека материјалите им ги предала на властите вчера.

Универзитетот бил предупреден за убиецот од Вирџинија

Вест - 19.04.2007

БЛЕКСБУРГ, Вирџинија, 19 април (Би-Би-Си) - Една професорка на студентот кој пукаше во Техничкиот универзитет во Вирџинија и уби 32 студенти изјави дека го предупредила раководството во универзитетот за неговото однесување. Лусинда Рој вели дека се з БЛЕКСБУРГ, Вирџинија, 19 април (Би-Би-Си) - Една ...

Ниту цимерот не го познавал

Време - 19.04.2007

ПОЛИЦИЈАТА ГО ИДЕНТИФИКУВАШЕ СТУДЕНТОТ ШТО УБИ 32 ЛИЦА ВО УНИВЕРЗИТЕТ ВО ВИРЏИНИЈА Чо Сеунг-хуи (23) е извршителот на масакрот во политехничкиот универзитет Вирџинија, кој со 32 убиени и 15 ранети стана најголемиот мирновременски масакр во САД.

Америка ги прераскажува херојствата на жртвите во масакрот

Утрински - 19.04.2007

БЕЛКСБУРГ - Покрај хоророт што се случи на Политехничкиот институт во Вирџинија се слушаат стории за херојски дела за време на пукотниците, во кои бил вклучен еден постар професор, кој го преживеал холокаустот, и кој се жртвувал за да ги заштити своите студенти.

Јужна Кореја шокирана од убиствата што ги изврши нивниот сонародник

Утрински - 19.04.2007

СЕУЛ - Јужнокорејскиот претседател и неговите сонародници беа шокирани и полни со болка дека напаѓачот одговорен за најкрвавата престрелка во американската историја е Јужнокореец, а многумина пак стравуваат од одмазда. Јужнокореецот Чо Сеунг Хуи (23), во вторникот беше идентификуван дека е ...

Се „слика“ темниот портрет на студентот- крвник од Вирџинија

Утрински - 19.04.2007

Чо, син на имигранти кои се занимаваат со хемиско чистење и брат на вработен во Стејт департментот, опишан е како повремено лут, опасен, вознемирен и многу депримиран БЛЕКСБУРГ - Тие се сретнаа преку катедрата на професорот. Еден на еден.

Тивок убиец со пеколни мисли

Дневник - 19.04.2007

Студентот што масакрира 32 колеги во Вирџинија тек бил тивок и повлечен , но често пишувал белешките и песни со впечатливо насилна и бизарна содржина Дваесет и тригодишниот Чо Сеунг-хуи бил повлечен и тивок студент на политехничкиот универзитет „Вирџинија“, но неговите белешки и состави, преполни ...

Ен-Би-Си ги прикажа изјави од убиецот од Вирџинија

Канал5 - 19.04.2007

Убиецот од универзитетот во Вирџинија испратил фотографии и видео запис до телевизијата Ен-Би-Си во Њујорк пред да убие 32 лица и себеси во понеделникот навечер, пренесува МИА. Вашингтон, 19 април (МИА) - Убиецот од универзитетот во Вирџинија испратил фотографии и видео запис до телевизијата ...

Чо прашал: Здраво, како сте?

Вечер - 19.04.2007

По масакрот во кој Чо Сенг-Хуи уби 32 колеги, а потоа се самоуби, во САД е прогласена четиридневна жалост. Мотивите за грозоморното убиство се уште не се доразјаснети "Здраво, како сте?", гласно прашал убиецот од Универзитетот во Вирџинија пред да отвори оган во една од училниците, вели ...

„Здраво, како сте?“, прашал убиецот во Вирџинија пред да пука

А1 - 18.04.2007

„Здраво, како сте?“, гласно прашал убиецот од Универзитетот во Вирџинија пред да отвори оган во една од училниците, вели јужнокорејски студент кој ги преживеал пукотниците. Парк Чанг-Мин даде изјави за јужнокорејски новинари во САД од болница каде се лекува од раните здобиени во пределот на градите ...

Студент уби 32 колеги

Вест - 18.04.2007

МАСАКР ВО ВИРЏИНИЈА БЛЕКСБУРГ, Вирџинија, 18 април (Ројтерс) - Најмалку 32 луѓе загинаа, а повеќе од дваесетина беа ранети вчера во Техничкиот универзитет во Вирџинија во најкрвавиот напад во една образовна установа во историјата на САД.

Америка во шок

Време - 18.04.2007

ПО МАСАКРОТ ВО УНИВЕРЗИТЕТ ВО ВИРЏИНИЈА САД завчера го претрпеа својот досега најтежок масакр во мирнодопски услови во својата историја, откако напаѓач уби 32 студенти и предавачи во Политехничкиот универзитет во Вирџинија, по што се самоуби.

Американска трагедија

Утрински - 18.04.2007

Околу 55 отсто Американци се против законот за поседување и носење оружје, но се немоќни пред лобистите Димитар Чулев На Америка одново и' се случи масовно убиство на студенти, 19. по ред само во последните десет години, заземајќи го првото место на листата на масовни убиство во американската ...

Хорор во Вирџинија, убиени 32 лица во студентски кампус

Утрински - 18.04.2007

Масакрот во Политехничкиот институт во Блексбург е најкрвав во историјата на САД БЛЕКСБУРГ - Триесет и две лица се убиени, заедно со убиецот, а најмалку 15 повредени во двете престрелки во понеделникот во Политехничкиот институт во Вирџинија за време на тричасовниот хорор и хаос во овој голем ...

Студент масакрира 32 колеги

Дневник - 18.04.2007

Преплашените деца врескале и се криеле под клупите - некои скокнале низ прозорците за да избегаат од сигурна егзекуција Разгневен поради невозвратена љубов, вооружен студент масакрира 32 колеги во американскиот Политехнички универзитет „Вирџинија тек“.

Здраво како сте?, прашал убиецот од Универзитетот во Вирџинија пред да почне со убиствата

Канал5 - 18.04.2007

„Здраво, како сте?“, гласно прашал убиецот од Универзитетот во Вирџинија пред да отвори оган во една од училниците, вели јужнокорејски студент кој ги преживеал пукотниците. Сеул, 18 април (МИА) - Здраво, како сте? , гласно прашал убиецот од Универзитетот во Вирџинија пред да отвори оган во една од ...

Убиецот од Вирџинија Тек бил „принуден“ на масакр од општеството во кое живеел

Канал5 - 18.04.2007

Чо Сенг - Хуи, кој изврши масакр во универзитетот Вирџинија тех, се родил во Јужна Кореја, а на 8-годишна возраст, во 1992 година, со родителите се доселил во Детроит. Неговите родители имаат работилница за хемиско чистење, а една од неговите сестри го посетувала угледниот универзитет Принстон.

Убил 33 колеги поради љубомора?

Вечер - 18.04.2007

Први жртви биле поранешната девојка на убиецот и нејзиното момче, а по два часа уследил и вториот уште покрвав напад. Студентите ја обвинуваат полицијата како неажурна Напаѓачот кој завчера уби 33 и рани 29 лица на Технолошкиот универзитет во американската држава Вирџинија, е студент на тој колеџ, ...

Америка во шок од масакрот во Вирџинија

А1 - 17.04.2007

Невозвратена љубов, ова е првичната претпоставка за мотивот што го натерало 23-годишниот јужно корејски студент Чо Сенг Хуи да изврши масакр и убие над 30 луѓе на Универзитетот во Вирџинија. Хуи вчера со два пиштоли влегол на кампусот и се претпоставува дека прво ја застрелал својата поранешна ...

Најмалку 33 убиени при пукотниците ма Универзитетот во Вирџинија

Канал5 - 17.04.2007

Најмалку 33 лица се убиени, а 15 се ранети при вчерашните пукотници во кампусот на Технолошкиот факултет на Универзитетот Вирџинија во Блексбург, соопшти денеска ректотот на Универзитетот, Чарлс Стегар. Њујорк, 16 април (МИА) - Најмалку 33 лица се убиени, а 15 се ранети при вчерашните пукотници во ...

Напаѓач уби 32 и рани 29 лица во универзитет во САД

А1 - 16.04.2007

32 лица се убиени, а 29 ранети во пукотница што денеска се случи во кампусот на Универзитетот Вирџинија Теч во Блексбург, САД. Во кампусот имало две пукотници што се случиле во временски интервал од два часа. Првата во зграда од студентскиот дом, во која биле сместени 895 студенти, околу 13:15 по ...