TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Најави за масовни 7дневни протести во Грција

Р.С.Европа - 16.10.2011

Синдикатите во Грција најавија штрајкови за нареднава недела против предложените владини антикризни мерки со кои се предвидува намалување на платите и пензиите и отпуштање на државни службеници, ...

Од утре повторно затворени границите на Грција

Телма - 16.10.2011

Министерството за внатрешни работи соопшти дека при остварен контакт со пограничните служби на Република Грција, најавено е оти нивните царински служби од утре ќе стапат во петдневен штрајк.

Нови блокади кон Грција

Алфа - 16.10.2011

Стотици илјади тони стоки на македонски компании се заглавени во Солунското пристаниште и не можат да се испорачаат поради штрајкот на грчката царина.

Грчките граници наредните пет дена под блокада

+инфо - 16.10.2011

Грчките царински служби од утре ќе стапат во петдневен штрајк, кој ќе се состои од прекин на работата на цариниците од 06 часот до 06 часот на 21 овој месец, што значи дека во прекин ќе биде ...

Грчките цариници одлучија да го откажат штрајкот

МРТ - 16.10.2011

Царинските службеници во Грција одлучија да го откажат штрајкот против мерките за штедење на Владата, откако судот во Атина го прогласи за незаконски, предупредувајќи ги синдикатите дека за секое ...

Од утре повторно се спуштаат рампите кон Грција

Канал5 - 16.10.2011

Грчките цариници играат топло – ладно. Од МВР соопштуваат дека од пограничните служби на соседна Грција добиле информација дека од утре од 6 часот наутро царинските служби повторно ќе стапат во ...

Патничкиот и товарниот сообраќај кон Грција од утре во прекин поради штрајк

МРТ - 16.10.2011

Министерството за внатрешни работи соопшти дека при остварен контакт со пограничните служби на Република Грција, најавено е оти нивните царински служби од утре ќе стапат во петдневен штрајк.

Од утре во Грција недела на штрајкови

МРТ - 16.10.2011

Претстојната недела во Грција ќе биде недела на штрајкови, по најавите на нови протести од страна на синдикатите против предложените владини антикризни мерки со кои се предвудува намалување на ...

Грчките цариници се откажа од штрајкот

Press24 - 16.10.2011

Судот во Атина го прогласи за незаконски, предупредувајќи ги синдикатите дека за секое нивно кршење на судска одлука ќе бидат парично казнети со 1.000 евра Царинските службеници во Грција одлучија да ...

Грчките цариници го откажаа штрајкот

Курир - 16.10.2011

Царинските службеници во Грција одлучија да го откажат штрајкот против мерките за штедење на Владата, откако судот во Атина го прогласи за незаконски, предупредувајќи ги синдикатите дека за секое ...

Нов штрајк, нова блокада на граничните премини со Грција

Курир - 16.10.2011

Министерството за внатрешни работи соопшти дека при остварен контакт со пограничните служби на Република Грција, најавено е дека нивните царински служби од утре ќе стапат во петдневен штрајк.

Патничкиот и товарниот сообраќај кон Грција од утре повторно во прекин

Нетпрес - 16.10.2011

Министерството за внатрешни работи соопшти дека при остварен контакт со пограничните служби на Република Грција, најавено е оти нивните царински служби од утре ќе стапат во петдневен штрајк.

Грците утре на штрајк - Македонската граница блокирана до петок

eReporter - 16.10.2011

Македонската полиција соопшти дека од пограничните служби на Грција, добила најава најаваоти нивните царински служби ќе стапат во штрајк во периодот од 06,00 часот на 17.10.2011год.

Границите кон Грција од утре повторно затворени, ќе може да се мине само пеш

Sky - 16.10.2011

Грчките царински служби од утре ќе стапат во петдневен штрајк. Прекинот на работата на цариниците ќе почне утре во 06 часот и ќе трае до 06 часот на 21 овој месец, при што во прекин ќе биде ...

Недела на штрајкови во Грција

Курир - 16.10.2011

По најавите на нови протести од страна на синдикатите против предложените владини антикризни мерки со кои се предвидува намалување на платите и пензиите и отпуштање на државни службеници, ...

Од утре повторно затворени граници кон Грција

Inpress - 16.10.2011

Скопеј, 16. октомври 2011 (ИНПРЕС) Министерството за внатрешни работи соопшти дека грчките царински служби од утре ќе стапат во петдневен штрајк.

Грција во политички и во граѓански хаос

Утрински - 15.10.2011

Државата парализирана од штрајкови кои ќе ескалираат на 19 и 20-ти со генерален штрајк на работничките синдикати Од нашиот дописник Атина - Македонските компании ќе останат без роба, граѓаните без ...

Грчката блокада скапо ја чини Македонија

Утрински - 15.10.2011

Досегашните блокади македонското стопанство го чинат околу 15 милиони евра Досегашните блокади на грчката граница го чинат македонското стопанство околу 15 милиони евра, додека приближно два милиона ...

Отворени граничните премини кон Грција

Утрински - 15.10.2011

Грчките цариници го прекинаа штрајкот, по што патничкиот и товарниот сообраќај на граничните премини Дојран, Богородица и Меџитлија се нормализирани и се одвиваат без застои .

Грција пак ни удри трговско ембарго

Дневник - 15.10.2011

Нашето стопанство годинава од досегашните штрајкови и блокади на Грците загуби околу 15 милиони евра, но бројките допрва ќе растат бидејќи нашите компании ќе мора сами да ги надоместат штетите од ...

Грчката царина го прекина штрајкот

Алфа - 15.10.2011

Грчката царина денеска го прекина штрајкот поради кој од вчера изутрина беа блокирани граничните премини со Македонија. Како што дознава Алфа, штрајкот е прекинат откако Уставниот суд на Грција ја ...

Сообраќајот кон Грција се одвива нормално, без застои

Идивиди - 15.10.2011

Според информациите добиени утринава од граничните служби, штрајкот на грчките цариници е прекинат и сега патничкиот и товарниот сообраќај на Дојран, Богородица и Меџитлија се нормализирани и се ...

Деблокада на граничните премини кон Грција

+инфо - 15.10.2011

Штрајкот на грчките царинции е прекинат, па патничкиот и товарниот сообраќај на гранични премини - Дојран, Богородица и Меџитлија, изутринава е нормализиран и се одвива без застои, информираат ...

Штрајкот на грчките цариници е незаконски, пресече првостепениот суд во Атина

Канал5 - 15.10.2011

Незаконски е штрајкот на цариниците. Првостепениот суд од Атина, на барање на министерството за финансии заклучи дека најавениот десетдневен штрајк на цариниците е во спротивност со законот.

Отворена границата кон Грција

Кирилица - 15.10.2011

Сообраќајот кон Грција се одвива нормално, без застои Според информациите добиени утринава од граничните служби, штрајкот на грчките цариници е прекинат и сега патничкиот и товарниот сообраќај на ...

Проодни граничните премини кон Грција

Канал5 - 15.10.2011

Кренати се рампите на граничните премини кон Грција. Грчките цариници го прекинаа штрајкот што започна вчера. Од синоќа по 20 часот се деблокирани граничните премини кон Грција кои беа затворени ...

48 часовен штрајк со глад за спас на името

Канал5 - 15.10.2011

Со штрајк со глад во борба за спас на името Македонија. Дваесетина активисти ќе штрајкуваат 48 часа за да му упатат на светот порака дека народот во Македонија нема да се откаже од своето име и ...

Отворени граничните премини на Грција

Курир - 15.10.2011

Грчките цариници го прекинаа штрајкот, по што патничкиот и товарниот сообраќај на граничните премини Дојран, Богородица и Меџитлија се нормализирани и се одвиваат без застои.

Прекинат штрајкот на Грчките царинарници

Sky - 15.10.2011

Царинарниците на Грчката граница го прекинаа десетдневниот штрајк, по што патничкиот и товарниот сообраќај на граничните премини Дојран, Богородица и Меџитлија се нормализирани и се одвиваат без ...

Грчките цариници ги дигнаа рампите кон Македонија

eReporter - 15.10.2011

Граничните премини на Македонија кон Грција се повторно отворени за товарен и патнички сообраќај.Штрајкот на грчките царински служби, кој што ја предизвика блокадата,е прекинат вчераво 21 часот, ...

Отворени граничните премини на Грција

Inpress - 15.10.2011

Скопје, 15. октомври 2011 (ИНПРЕС) Грчките цариници го прекинаа штрајкот, по што патничкиот и товарниот сообраќај на граничните премини Дојран, Богородица и Меџитлија се нормализирани и се одвиваат ...

Штрајк на грчките царински служби

Р.С.Европа - 14.10.2011

Поради штрајк на грчките царински служби, од денеска се затворени за сообраќај сите три гранични премини меѓу Македонија и Грција.

Атина блокирана поради штрајкот на вработените во јавниот превоз

Р.С.Европа - 14.10.2011

Целиот јавен транспорт во Атина, вклучувајки ги и таксистите, и денеска не работи поради протестит на вработените против мерките за штедење. Блокирани се и зградите на грчките министерства.

Во Грција само пеш

Вест - 14.10.2011

Граничните премини кон Грција од петок во шест часот се целосно затворени за сообраќај поради штрајкот на грчките царински служби, што е најавен да трае до 24 овој месец.

Зошто Македонија не бара отштета од ЕУ?

Вест - 14.10.2011

Македонската влада досега не побарала отштета од Европската унија за огромните штети што ги трпи македонското стопанство од честите блокади на македонско-грчката граница.

Во Грција може да се влезе само пеш

Телма - 14.10.2011

Целосен застој на товарниот сообраќај и патничките возила кон Грција на граничните премини кон Грција настапи денеска од шест часот изутрина со почетокот на најавениот десетдневен штрајк на грчките ...

Грчките премини блокирани наредните десет дена

Утрински - 14.10.2011

Грчките цариници од утринава повторно го блокираа патничкиот и товарниот сообраќај на трите гранични премини на Македонија со Грција, со почнувањето на нивниот нов штрајк, кој според најавите се ...

Вработените во ТВ „Алфа“пред штрајк

Дневник - 14.10.2011

Вработените во телевизија „Алфа“ денеска од својот менаџмент ќе побараат да им одговори зошто не им се исплатени платите за август и за септември.

Во Грција од денес нема влегување со автомобили

БркајРабота - 14.10.2011

Грчките царински служби од денеска стапија во штрајк кој ќе трае до 24 овој месец, соопшти Министерството за внатрешни работи.

Во Грција од денеска само пеш

Идивиди - 14.10.2011

Скопје, 14 октомври 2011 (МИА) - Грчките царински служби од денеска стапија во штрајк кој ќе трае до 24 овој месец, соопшти Министерството за внатрешни работи.

Границата кон Грција денес блокирана

Кајгана - 14.10.2011

Грчките царински службеници утрово започнаа штрајк, поради што целосно е блокиран патничкиот и железничкиот сообраќај кон јужниот сосед. Границата кон Грција единствено може да се помине пеш.

Цариниците штрајкуваат: Само пешки во Грција!

Здраво - 14.10.2011

Од утринава во 6 часот сите гранички премини меѓу Македонија и Грција се затворени, а така ќе биде и во наредните 10 дена, колку ќе трае штрајкот на грчките цариници.

Тенисерите презафатени за да штрајкуваат

Н.Македонија - 14.10.2011

Тенисерите не можат да го почнат планираниот штрајк за менување на натпреварувачкиот календар поради неможноста да се договорат меѓусебно Незаинтересираноста, па дури и презафатеноста како последица ...

Во Грција само пешки

Н.Македонија - 14.10.2011

Грчките погранични органи од денеска стапуваат во штрајк. Штрајкот почнува денеска и ќе заврши на 24 октомври во 6 часот наутро Во овој период, како што стои во соопштението на МВР, за влез и за ...

Целосна блокада на сообраќајот кон Грција

Дневник - 14.10.2011

Целосен застој на товарниот сообраќај и патничките возила кон Грција на граничните премини кон Грција настапи денеска од шест часот изутрина со почетокот на најавениот десетдневен штрајк на грчките ...

Грчките премини блокирани наредните десет дена

+инфо - 14.10.2011

Грчките цариници од утринава повторно го блокираа патничкиот и товарниот сообраќај на трите гранични премини на Македонија со Грција, со почнувањето на нивниот нов штрајк, кој според најавите се ...

Новинарите од Алфа земаа плата

+инфо - 14.10.2011

Немаше штрајк во телевизија „Алфа“. Новинарите денеска ја добија платата за август, а им било најавено дека онаа за септември ќе им биде исплатена следната недела.

Во Грција од денеска само пеш

МРТ - 14.10.2011

Граничните премини кон Грција од изутрината во шест часот се целосно затворени за сообраќај поради штрајкот на грчките царински служби, што е најавен да трае до 24 овој месец.

Блокирана границата со Грција

Канал5 - 14.10.2011

Штрајкот на цариниците во Грција почна. Од уртово па во следните 10 дена границата ќе биде блокирана, ќе може да се помине само пеш. Нова блокада на македонско - грчките гранични премини.

Блокирана границата кон Грција

Кирилица - 14.10.2011

Од утрово само пешаци ќе можат да ја поминуваат македонско – грчката граница Од утрово во шест часот, грчките царински служби стапија во штрајк кој ќе трае до 24 овој месец.

Во Грција од денеска само пеш

Сител - 14.10.2011

Граничните премини кон Грција од изутрината во шест часот се целосно затворени за сообраќај поради штрајкот на грчките царински служби, што е најавен да трае до 24 овој месец.

Целосен застој на товарните и патнички возила кон Грција

МРТ - 14.10.2011

Целосен застој на товарниот сообраќај и патничките возила кон Грција на граничните премини кон Грција настапи денеска од шест часот изутрина со почетокот на најавениот десетдневен штрајк на грчките ...

Целосен застој на товарните и патнички возила кон Грција

Сител - 14.10.2011

Целосен застој на товарниот сообраќај и патничките возила кон Грција на граничните премини кон Грција настапи денеска од шест часот изутрина со почетокот на најавениот десетдневен штрајк на грчките ...

Влез во Грција само преку Бугарија - таму нема штрајк

Канал5 - 14.10.2011

Празен е најфрекветниот премин кон Грција, Богородица - Евзони. Почна десетдевниот штрајк на грчката царина. Единствено врева прават гевгелиските таксисти кои ја минуваат македонската граница за да ...

Како ќе ја надоместиме штетата од блокадите кон Грција?!

Сител - 14.10.2011

Од 700 илјади до над милион евра ќе ги чини македонските траспортери 10-дневниот штрајк на грчките цариници. Ако се земе во предвид дека во просек дневно влегуваат и излегуваат по околу 350 камиони, ...

Рампите спуштени, во Грција виа Бугарија

Вечер - 14.10.2011

ПОЧНА ДЕСЕТДНЕВНИОТ ШТРАЈК НА ГРЧКИТЕ ЦАРИНИЦИ На граничниот премин Богородица нема возила, само неколку десетици македонски граѓани кои имаат неодложни потреби да патуваат во Грција ја преминале ...

Нема штрајк во “Алфа“ – вработените добија плата

Точка - 14.10.2011

Вработените во телевизија “Алфа“ нема да штрајкуваат затоа што денеска им е исплатена платата за месец август, а за септември се очекува да ја добијат наредната недела.

Целосен застој на товарните и патнички возила кон Грција

Точка - 14.10.2011

Целосен застој на товарниот сообраќај и патничките возила кон Грција на граничните премини кон Грција настапи денеска од шест часот изутрина со почетокот на најавениот десетдневен штрајк на грчките ...

Во Алфа нема да се штрајкува

Sky - 14.10.2011

Новинарите од Алфа, децидно ги отфрлаат информациите дека денес ќе се штрајкува. Вработените се децидни дека нема да има прекин на програмата, туку дека еден или двајца претставници од секој сектор ...

АМС: состојба на патиштата

Sky - 14.10.2011

Сообраќајот на сите магистрални и регионални патни правци низ државата се одвива тековно без забрани, по наместа влажни коловози поради врнежите од дожд во текот на изминатата ноќ.

Во Грција од денеска нема влегување со коли

Курир - 14.10.2011

Грчките царински служби од денеска стапија во штрајк кој ќе трае до 24 овој месец, соопшти Министерството за внатрешни работи.

Во Грција само пеш!

Press24 - 14.10.2011

Граничните премини кон Грција ќе бидат непроодни од денеска до 24 октомври. Од 6 часот утринава па се до 24.10 односно цели 10 дена, грчките цариници не пропуштаат ни патнички ни товарни возила на ...

Блокирана границата со Грција

Sky - 14.10.2011

Поради штрајкот на вработените на грчката граница повторно се блокирани граничните премини. Нова блокада на македонско - грчките гранични премини.

Зошто Македонија не бара отштета од ЕУ поради штрајковите во Грција?

eReporter - 14.10.2011

Македонската влада досега не побарала отштета од Европската унија за огромните штети што ги трпи македонското стопанство од честите блокади на македонско-грчката граница , пишува денеска весникот ...

Нема штрајк во “Алфа“ – вработените добија плата

Нетпрес - 14.10.2011

Вработените во телевизија “Алфа“ нема да штрајкуваат затоа што денеска им е исплатена платата за месец август, а за септември се очекува да ја добијат наредната недела.

Целосен застој на сообраќајот кон Грција

Курир - 14.10.2011

Целосен застој на товарниот сообраќај и патничките возила кон Грција на граничните премини кон Грција настапи денеска од шест часот изутрина со почетокот на најавениот десетдневен штрајк на грчките ...

Целосен застој на товарните и патнички возила кон Грција

Нетпрес - 14.10.2011

Целосен застој на товарниот сообраќај и патничките возила кон Грција на граничните премини кон Грција настапи денеска од шест часот изутрина со почетокот на најавениот десетдневен штрајк на грчките ...

Граничните премини со Грција од утрово празни

Press24 - 14.10.2011

Од утрово на граничниот премин Богородица, кај Гевгелија, нема возила, ниту товарни, ниту патнички, само неколку десетина македонски граѓани ја имаат преминато границата, оние кои имаа неодложни ...

Застој на сообраќајот за Грција - преку граница само пешки

Sky - 14.10.2011

Целосен застој на товарниот сообраќај и патничките возила кон Грција на граничните премини кон Грција настапи денеска од шест часот изутрина со почетокот на најавениот десетдневен штрајк на грчките ...

Сите вработени во Алфа добија плата

Sky - 14.10.2011

Вработените во телевизија “Алфа“ нема да штрајкуваат затоа што денеска им е исплатена платата за месец август, а за септември се очекува да ја добијат наредната недела.

Блокирана границата со Грција

Канал 77 - 14.10.2011

Патничкиот и товарниот сообраќај кон Грција од утринава е целосно блокиран поради штрајк на грчките царински службенициВлезот во Грција е целосно забранет за возила а преминот, барем до овие моменти ...

Започна штрајкот на грчките цариници - 10 дена затворена границата со Грција

Inpress - 14.10.2011

Скопје, 14. октомври 2011 (ИНПРЕС) Рано утрово започна селективниот штрајк на грчките цариници. Штрајкуваат само оние на границите со Република Македонија кои 10 дена нема да пропуштаат возила на ...

Атина тоне во ѓубре и во штрајкови

Утрински - 13.10.2011

Атинските и солунските населби повторно личи на мали депонии. Причина е девет-дневниот штрајк на вработените во јавни комуналии кој на шок на граѓаните ќе трае уште една цела недела, до 19 октомври, ...

Само пеш ќе може да се влезе во Грција

Утрински - 13.10.2011

Грчките царински служби од утре во 6 часот ќе стапат во штрајк што ќе трае до 24 овој месец, соопшти Министерството за внатрешни работи.

Штрајкови ја парализираа Грција

Телма - 13.10.2011

Животот во соседна Грција е парализиран. Штрајкуваат сите - грчките царински служби од утре во 6 Часот ќе стапат во штрајк кој ќе трае до 24 октомври. За време на штрајкот од грчка страна ќе...

Границата со Грција блокирана една недела!

Капитал - 13.10.2011

Според најавите, царинските работници ќе ја запрат работата од 7.00 часот изутрина во петок до вторник, 18 октомври, во 7.00 часот. Станува збор за два дополнителни штрајкови од по 48 часa.

Грчките гранични премини блокирани во следните десет дена

Дневник - 14.10.2011

Грчките царински служби од денеска стапија во штрајк кој ќе трае до 24 овој месец, соопшти Министерството за внатрешни работи.

Од утре само пешаци ќе ја поминуваат македонско – грчката граница

Кајгана - 13.10.2011

Од утре шест часот, грчките царински служби ќе стапат во штрајк кој ќе трае до 24 овој месец. Вакво известување добиле македонските погранични органи од граничните премини „Богородица“, „Меџитлија“ и ...

Во Грција од утре до 24 октомври само пеш

+инфо - 14.10.2011

Поради десетдневен штрајк на грчките цариници, од утре во 6 часот па до 24 октомври, граничните премини кон соседна Грција - Богородица, Дојран и Меџитлија ќе бидат затворени за сите видови возила.

Новинарите на Алфа утре ќе штрајкуваат поради неисплатени плати

+инфо - 13.10.2011

Околу 130 вработени во телевизија Алфа, новинари, сниматели, техничари и останатиот персонал во телевизијата, за утре наутро планираат бојкот на работните обврски, неофицијално дознава Плусинфо.

Новинарите на Алфа утре ќе се договараат дали ќе протестираат

+инфо - 13.10.2011

Вработените во телевизија Алфа предмалку испратија допис до Плусинфо како реакција на објавената вест дека утре наутро се подготвува штрајк, односно дека ќе ги бојкотираат работните обврски поради ...

Од утре во Грција само пеш

Сител - 13.10.2011

Грчките цариници од утре почнуваат 10-дневен штрајк за што уредно ги известиле македонските гранични власти на премините „Богородица“, „Меџитлија“ и „Стар Дојран“.

Граничните премини со Грција блокирани во следните десет дена

Канал5 - 13.10.2011

Граничните премини кон Грција ќе бидат непроодни од утре до 24 октомври. Грчките гранични органи официјално ги известиле македонските колеги дека од 6 часот утре па во следните десет дена граничните ...

Штрајкови: Атина се дави во ѓубре, Акропол затворен за туристите

Канал5 - 13.10.2011

Во Грција денеска се блокирани канцелариите на службите кои треба да собираат нови даноци на имот, вработените во градската чистота не го собираат сметот, адвокатите не се појавиле во судовите а не ...

Во Грција само пешки

Вечер - 13.10.2011

Грчките царински служби од утрово во 6 часот стапуваат во штрајк што ќе трае до 24 октомври, соопшти Министерството за внатрешни работи.

Десет дена грчката граница ќе се поминува само пешки

Точка - 13.10.2011

Граничните премини кон Грција десет дена, почнувајќи од утре, ќе бидат затворени поради штрајк на грчките цариници. Границата ќе може да се помине само пешки.

Македонците губат милиони заради штрајковите во Грција

Точка - 13.10.2011

Повремените блокади на грчко- македонската граница од страна на Грците, кои го изразуваат своето незаводоство од политичката и економска ситуација во својата земја, доведува до големи загуби за ...

Штрајковите во Грција го блокираа и Акропол

Точка - 13.10.2011

Во последно време во Грција штрајкуваат сите, а незадоволните службеници не го поштедија нути најголемиот антички споменик во Атина, Акропол, кој денеска беше затворен за туристи.

Од утре на границите со Грција ќе може да поминуваат само пешаци

Press24 - 13.10.2011

Грчките цариници од утре во 6:00 часот стапуваат во 10 дневен штрајк Од утре во 6 часот наутро, грчките погранични органи стапуваат во штрајк.

Десет дена грчката граница ќе се поминува само пешки

Нетпрес - 13.10.2011

Граничните премини кон Грција десет дена, почнувајќи од утре, ќе бидат затворени поради штрајк на грчките цариници. Границата ќе може да се помине само пешки.

Само пеш можете да влезете во Грција

Курир - 13.10.2011

Министерството за внатрешни работи соопшти дека грчките цариници од утре во 6 часот ќе стапат во штрајк кој ќе трае до 24 октомври.

Македонците губат милиони заради штрајковите во Грција

Нетпрес - 13.10.2011

Повремените блокади на грчко- македонската граница од страна на Грците, кои го изразуваат своето незаводоство од политичката и економска ситуација во својата земја, доведува до големи загуби за ...

11-дневна блокада на македонско-грчката граница

eReporter - 13.10.2011

Грчката царина утре започнува 11 дневен штрајк, за време на кој ќе биде блокирана македонско-грчката граница, а ќе може да се мине само пеш.

Штрајк во Алфа телевизија!

Sky - 13.10.2011

Новинарите и вработените во Алфа телевизија два месеци немаат земено плата и утре многу е веројатно дека ќе одржат предупредувачки штрајк.

Штрајковите во Грција го блокираа и Акропол

Нетпрес - 13.10.2011

Во последно време во Грција штрајкуваат сите, а незадоволните службеници не го поштедија нути најголемиот антички споменик во Атина, Акропол, кој денеска беше затворен за туристи.

Во Грција штрајкуваат и кошаркарите

Оn.net - 12.10.2011

Ова лето беше одбележано со штрајковите на фудбалерите во Италија и Шпанија, локаутот во НБА, а сега одложено е кошаркарското првенство и во ...

Железницата ниту се продава ниту се дава под концесија

Н.Македонија - 12.10.2011

Во моментот кога товарниот сообраќај ќе се најде на продажба, тој треба да се олабави од сите баласти, а еден од нив е патничкиот сообраќај, тврдат експертите Кинески компании изразија отворена ...

Генерален штрајк на грчката царина

Алфа - 12.10.2011

Грчките царински службеници од петок стапуваат во генерален штрајк. Според најавите, царинските работници ќе ја запрат работата од 7 часот изутрина во петок, до вторник 18 октомври во 7 часот.

Нов штрајк со глад за неменување на името Македонија

Кајгана - 12.10.2011

Здружението за неменливост на името Македонија викендов организира 48-часовен штрајк со глад, со цел зачувување на уставното име на Република Македонија.

Нов бран штрајкови во Грција - ќе штрајкува и царината

+инфо - 12.10.2011

Вработените во јавните служби во Грција најавуваат нови штрајкови што би можело неповолно да се одрази на напорите на Владата да го намали дефицитот во државниот буџет.

Кај споменикот на Александар ќе никнат шатори и ќе се штрајкува со глад

+инфо - 12.10.2011

Здружението за неменливост на името, предводено од биоенергетичарот Ѓорѓи Филев повторно со штрајк со глад ќе испрати порака до македонскиот народ - Македонија има едно име.

Грчките царински службеници најавија нови штрајкови

Сител - 12.10.2011

Нови штрајкови во Грција. Царинските службеници ќе запрат со работа од 7 часот изутрината во петок, до вторник 18 октомври.

Со штрајк за зачувување на името и идентитетот

Сител - 12.10.2011

Четириесет и осум часа штрајк со глад за зачувување на името, идентитетот, честа и достоинството. Здружението за неменливост на името, предводено од биоенергетичарот Ѓорѓи Филев уште еднаш со ...

Нов бран штрајкови во Грција

Точка - 12.10.2011

Вработените во јавните служби во Грција најавуваат нови штрајкови што би можело неповолно да се одрази на напорите на владата да го намали дефицитот во државниот буџет.

Нов бран штрајкови во Грција

Нетпрес - 12.10.2011

Вработените во јавните служби во Грција најавуваат нови штрајкови што би можело неповолно да се одрази на напорите на владата да го намали дефицитот во државниот буџет.

Цела недела ќе бидат блокирани премините со Грција

Press24 - 12.10.2011

Од 14.10 до 21.10 грчките цариници повторно ќе бидат во штрајк. Овој штрајк кој ќе трае цела една недела, според извори на Пресс 24 ќе го оневозможи патничкиот и товарниот сообраќај.

Седумдневна блокада на граничните премини со Грција

Курир - 12.10.2011

Царинските служби на Грција најавија нов штрајк, а со тоа и нови блокади на граничните премини. Според информациите кои биле испратени до Министерството за внатрешни работи, грчките царински служби ...

10 дена блокирани граничните премини со Грција

Sky - 13.10.2011

Поради штрајк на грчките цариници, патничкиот и товарниот сообраќај на граничните премини со Грција ќе биде оневозможен.

Штрајк за зачувување на името на Македонија

Sky - 12.10.2011

Здружението за зачувување на името, предводено од биоенергетичарот Ѓорѓи Филев уште еднаш со гладување ќе испрати порака до македонскиот народ - Македонија има едно име.

Генерален штрајк на грчката царина

Inpress - 12.10.2011

Атина, 12. октомври 2011 (ИНПРЕС) Грчките царински службеници од петок стапуваат во генерален штрајк. Според најавите, царинските работници ќе ја запрат работата од 7 часот изутрина во петок, до ...

Штрајк на железничарите во Франција

Sky - 11.10.2011

Денеска во Франција дојде до пореметување на возниот ред на железниците откако дојде до штрајк на незадоволните железничари.

Јавниот сообраќај во Атина блокиран поради штрајк

Алфа - 10.10.2011

Јавниот сообраќај во Атина денеска ќе биде блокиран поради штрајкот на вработените во овој сектор, кои не се согласуваат со владините мерки за штедење.

Македонските бизниси трпат штета поради грчките гранични блокади

SETimes - 10.10.2011

Честите штрајкови и прекини на сообраќајот во соседството, ги принудуваат македонските претпријатија да ја разгледаат можноста за алтернативни патни правци.

Јавниот сообраќај во Атина блокиран поради штрајк

Сител - 10.10.2011

Јавниот сообраќај во Атина денеска ќе биде блокиран поради штрајкот на вработените во овој сектор, кои не се согласуваат со владините мерки за штедење.

Јавниот сообраќај во Атина блокиран поради штрајк

МРТ - 10.10.2011

Јавниот сообраќај во Атина денеска ќе биде блокиран поради штрајкот на вработените во овој сектор, кои не се согласуваат со владините мерки за штедење.

Јавниот сообраќај во Атина блокиран поради штрајк

Inpress - 10.10.2011

Атина, 10. октомври 2011 (ИНПРЕС) Јавниот сообраќај во Атина денеска ќе биде блокиран поради штрајкот на вработените во овој сектор, кои не се согласуваат со владините мерки за штедење.