TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Американскиот сенат бара од ЦИА извештај за тајните затвори

Вест - 12.11.2005

Вашингтон, 12 ноември - Американскиот Сенат побара од Централната разузнавачка агенција (ЦИА) да го достави доверливиот извештај за постоење на тајни американски затвори во некои земји од источна Европа. Одлуката на Сенатот е донесена по написот во весникот "Вашингтон пост" дека ЦИА држи затворени ...

Американскиот Сенат бара извештај за затворите на ЦИА

Утрински - 12.11.2005

По откривањето дека постои тајна затворска мрежа ВЕТО Белата куќа се закани дека ќе стави вето на легислативата, бидејќи мерките бараат похуман третман на осомничените за тероризам: затворот во базата Гвантанамо во Куба ВАШИНГТОН - Американскиот Сенат во четвртокот бараше да му се проследи доверлив ...

ЦИА бара истрага за текстот во „Вашингтон пост“

Утрински - 10.11.2005

По информациите за затвори за терористи низ Европа ВАШИНГТОН - ЦИА побара од Министерството за правда повторно да го разгледа можното обелоденување на доверливи информации за весникот "Вашингтон пост", за написот за тајниот глобален затворски систем на ЦИА.

Советот на Европа ќе бара затвори на ЦИА во Европа

Утрински - 09.11.2005

По многуте информации во медиумите Стразбур - Парламентарното собрание на Советот на Европа ќе спроведе истрага за да утврди дали навистина постојат тајни затворски центри на ЦИА во земјите- членки на организацијата. Комисијата за правни прашања на Парламентарното собрание на Советот на Европа, на ...

ЦИА ќе почне истрага за наводите за тајни затвори во Источна Европа

Макфакс - 09.11.2005

Вашингтон Американската разузнавачка служба ЦИА ќе започне истрага за откривање на изворот на весникот “Вашингтон пост“, кој објави дека ЦИА има тајни затвори во земјите од источна Европа. Според “Си-ен-ен“, ЦИА веќе го информирала Министерството за правда дека постои можност некој на весникот да ...

Во Македонија нема затвори за членови на Ал Каеда

Утрински - 08.11.2005

По информациите на „Сандеј тајмс“ дека нашата држава е можна дестинација на терористи на Ал Каеда Во земјава нема доволно ниту јавни затвори, а за тајни не станува ни збор, велат надлежните Во Македонија нема доволно ниту јавни затвори, а за некакви тајни во кои би се сместувале припадници на Ал ...

Државите на ЕУ со тајни затвори на ЦИА може да изгубат право на глас

Макфакс - 08.11.2005

Брисел Предупредување до државите-членки на Европската унија (ЕУ) дека ќе го изгубат правото на глас во Унијата доколку се утврди дека на своја територија имале тајни затвори на ЦИА, упати денеска еврокомесарот за правда и внатрешни прашања Франко Фратини.

“Вашингтон пост“-ЦИА има бази во 20-тина земји

Макфакс - 08.11.2005

Вашингтон ЦИА изградила бази во повеќе од 20 земји, заедно со агенти од странските разузнавачки служби, во кои биле чувани осомничени терористи, пишува денеска весникот “Вашингтон пост“. ЦИА заеднички оперира со разузнавачите во Европа, Блискиот Исток и Азија, пишува весникот, повикувајќи се на ...

Владата негира дека кај нас има логори на ЦИА

Време - 07.11.2005

ПО ПИШУВАЊЕТО НА „ВАШИНГТОН ПОСТ“ Во Македонија нема логори во кои американската централна информативна агенција (ЦИА) ги држи уапсените припадници на Ал каеда, вели Горан Павловски, портпаролот на министерот за внатрешни работи.

Тајни затвори во Албанија и во Македонија под контрола на ЦИА?

Утрински - 07.11.2005

Лондонски "Сандеј тајмс" открива нови локации за земји каде што има американски тајни затвори За „Сандеј тајмс“, кој ја продолжува приказната на "Вашингтон пост“, неименуван американски разузнувачки извор изјавил дека доверливите информации ги доставиле службеници на ЦИА затоа што веќе им се ...

Албанија или Македонија ги помагала тајните затвори на ЦИА?

Дневник - 07.11.2005

БРИТАНСКИОТ "САНДЕЈ ТАЈМС" ОБЈАВУВА Албанија или Македонија, покрај Полска и Романија, можеби соработувале со ЦИА во одржувањето на тајните американски затвори во источна Европа, пишува лондонскиот весник "Сандеј тајмс", јави МИА.