TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

МЖ „Транспорт“ доби нов директор, а плата се уште нема

Телма - 26.02.2017

На местото на генералниот директор МЖ „Транспосрт“, Никола Костов кој си даде оставка, владата вчера одлучила за В.Д. директор да го назначи Игор Коруноски. Коруновски е член на управниот одбор и директор за влеча и одржување на влечни средства.

МЖ Транспорт доби в.д. директор; Во најава радикализација на шртајкот

Алсат-М - 26.02.2017

Владата го постави Игор Коруновски за в.д. директор на МЖ Транспорт откако претхoдниот, Никола Костов си поднесе оставка. Вработените и денеска протестираа пред вратите на претпријатието. Најавија дека доколку до вторник не им се исплати целосно ...

МЖ „Транспорт“ доби нов директор, а плата се уште нема

Репортер - 26.02.2017

На местото на генералниот директор МЖ „Транспосрт“, Никола Костов кој си даде оставка, владата вчера одлучила за В.Д. директор да го назначи Игор Коруноски. Коруновски е член на управниот одбор и директор за влеча и одржување на влечни средства.

МЖ Транспорт доби нов директор - Работниците очекуваат исплата на сите плати

Сител - 26.02.2017

Игор Коруновски е поставен за в.д директор на МЖ Транспорт. Владата одлучи тој привремено да го превземе местотот на Никола Костов кој пред неколку дена си поднесе оставка од функцијата генерале директор.

МЖ „Транспорт“ има нов директор, вработените најавуваат радикализирање на протестите

+инфо - 26.02.2017

Возовите во цела земја запреа пред повеќе од една недела. Игор Коруновски е поставен за в.д директор на МЖ „Транспорт“. Владата одлучи тој привремено да го превземе местотот на Никола Костов кој пред неколку дена си поднесе оставка од функцијата ...

МЖ „Транспорт“ доби нов директор, вработените уште протестираат и немаат плата

МКД - 26.02.2017

На местото на генералниот директор МЖ „Транспосрт", Никола Костов кој си даде оставка, владата вчера одлучила за В.Д. директор да го назначи Игор Коруноски. Коруновски доаѓа од позицијата директор на влеча и одржување на влечни средства и е член на ...

МЖ Транспорт има нов директор, платите уште не се исплатени

Слободен Печат - 26.02.2017

Откако Никола Костов си даде оставка од позицијата генерален директор на МЖ Транспорт, на негово место доаша Игор Коруновски, кој досега беше директор на влеча и одржување на влечни средства.

Штрајкот во МЖ транспорт продолжува – нема доволно пари

Слободен Печат - 26.02.2017

70-те милиони денари што Владата ги обезбеди за МЖ транспорт не се доволни за да се исплатат сите заостанати плати на вработените. Според вработените, штрајкот продолжува додека не се исплатат сите плати, а не е исклучена ни можноста истиот да се ...

Нов директор во МЖ Транспорт, работниците очекуваат исплата на јануарската платa

Фактор - 26.02.2017

На местото на генералниот директор МЖ „Транспосрт“, Никола Костов кој си даде оставка, владата вчера одлучила за В.Д. директор да го назначи Игор Коруноски. Тој е член на управниот одбор и директор за влеча и одржување на влечни средства.

Игор Коруновски е новиот директор на МЖ Транспорт

еМагазин - 26.02.2017

Игор Коруновски е поставен за в.д директор на МЖ Транспорт, одлучи Владата. Тој доаѓа на местото на Никола Костов, кој пред неколку дена си поднесе оставка од функцијата генерален директор.

Игор Коруноски е нов директор на „МЖ-Транспорт“

Локално - 26.02.2017

Директорот за влеча и одржување на влечни средства, Игор Коруноски е новиот директор на „Македонски железници-Транспорт“. Владата го назначи на местото на Никола Костов кој пред неколку дена си поднесе оставка.

МЖ „Транспорт“ доби нов директор, а плата се уште нема

Либертас - 26.02.2017

На местото на генералниот директор МЖ „Транспосрт“, Никола Костов кој си даде оставка, владата вчера одлучила за В.Д. директор да го назначи Игор Коруноски. Коруновски е член на управниот одбор и директор за влеча и одржување на влечни средства.

Игор Коруноски е нов директор на „МЖ-Транспорт“

Мета - 26.02.2017

Директорот за влеча и одржување на влечни средства, Игор Коруноски е новиот директор на „Македонски железници-Транспорт“. Владата го назначи на местото на Никола Костов кој пред неколку дена си поднесе оставка.

МЖ Транспорт доби нов директор

Lider - 26.02.2017

Игор Коруновски е поставен за в.д директор на МЖ Транспорт. Владата одлучи тој привремено да го превземе местотот на Никола Костов кој пред неколку дена си поднесе оставка од функцијата генерале директор.

МЖ Транспорт ќе продолжи протестот се до исплата на јануарската плата

Сител - 25.02.2017

Ако не ја добијат јануаркста плата, вработените од МЖ Транспорт не ја исклучуваат можноста од порадикални протести, со излегување на улиците. Велат во прашање е донесено и нивнотот здравствено осигурување.

Железничкиот сообраќај во Македонија се уште во застој

Телма - 24.02.2017

Железничкиот патнички и товарен сообраќај во Македонија осми ден е целосно блокиран поради протестот на вработените во претпријатијата во Македонски железници, кои бараат исплата на јануарската плата.

Парите префрлени од Владата не се доволни за исплата на платите во Македонски железници

Алсат-М - 24.02.2017

На празната каса на Македонски железници не и помогна ниту државтана помош што пред некој ден ја одобри Владата. Седумдесете милиони денари не се доволни за да се исплатат платите на вработените.

Протестот на железничарите ќе се радикализира

Телма - 24.02.2017

Оставката на директорот на МЖ Транспорт Никола Костов, нема да го реши проблемот со исплатата на платите на железничарите. Вработените размислуваат за радикализација на протестите бидејќи два дена по владината одлука со која се обезбедија ...

Железничкиот сообраќај во Македонија се уште во застој

Алсат-М - 24.02.2017

Железничкиот патнички и товарен сообраќај во Македонија седми ден е целосно блокиран поради протестот на вработените во претпријатијата во Македонски железници, кои бараат исплата на јануарската плата.

Железничкиот сообраќај во Македонија во застој

ТВ21 - 24.02.2017

Железничкиот патнички и товарен сообраќај во Македонија е целосно блокиран поради протестот на вработените во претпријатијата во Македонски железници, кои бараат исплата на јануарската плата.

Железничкиот сообраќај во Македонија се уште во застој

Канал5 - 24.02.2017

Железничкиот патнички и товарен сообраќај во Македонија седми ден е целосно блокиран поради протестот на вработените во претпријатијата во Македонски железници, кои бараат исплата на јануарската плата.

Железничкиот сообраќај во Македонија се уште во застој

24 Вести - 24.02.2017

Железничкиот патнички и товарен сообраќај во Македонија седми ден е целосно блокиран поради протестот на вработените во претпријатијата во Македонски железници, кои бараат исплата на јануарската плата.

Состојбата во МЖ се уште статус кво

Слободен Печат - 24.02.2017

Патничките и товарните возила седми ден не сообраќаат поради протестот на вработените во претпријатието „Македонски железници“, кои бараат исплата на јануарската плата. Портпаролот на Владата, Александар Ѓорѓиев, вчера апелираше МЖ да продолжат со ...

Протестот на вработените во железницата и натаму трае

Сител - 24.02.2017

Раководството на МЖ Инфраструктура на иста линија со министерствотот за транспорт и врски. И двете страни бараат работниците во МЖ Транспорт да почнат со работа за да можат да ги достават сработените налози и да ја добијат јануарската плата.

Железничкиот сообраќај во Македонија се уште во застој

Стандард - 24.02.2017

Железничкиот патнички и товарен сообраќај во Македонија седми ден е целосно блокиран поради протестот на вработените во претпријатијата во Македонски железници, кои бараат исплата на јануарската плата.

Железничкиот сообраќај цела недела во прекин

Р.С.Европа - 24.02.2017

Патничкиот и товарен железничкиот сообраќај веќе седми ден е целосно блокиран поради протестот на вработените во претпријатијата во Македонски железници, кои бараат исплата на јануарската и декемвриската плата.

Железничкиот сообраќај во Македонија се уште во застој

А1 On - 24.02.2017

Железничкиот патнички и товарен сообраќај во Македонија седми ден е целосно блокиран поради протестот на вработените во претпријатијата во Македонски железници, кои бараат исплата на јануарската плата.

Штрајкот во Железница продолжува

Нова ТВ - 24.02.2017

Железничкиот патнички и товарен сообраќај во Македонија седми ден е целосно блокиран поради протестот на вработените во претпријатијата во Македонски железници, кои бараат исплата на јануарската плата.

ПРОДОЛЖУВА ПРОТЕСТОТ: Железничкиот сообраќај во Македонија сè уште во застој

Телеграф - 24.02.2017

Од МЖ „Транспорт“ во вторникот најавија дека до крајот на месецов треба да се исплати првиот дел од јануарската плата, а од 10 март и вториот дел, што е неприфатливо за вработените, кои бараат целосна исплата на платата Железничкиот патнички и ...

Железничкиот сообраќај во Македонија се уште во застој

Репортер - 24.02.2017

Железничкиот патнички и товарен сообраќај во Македонија седми ден е целосно блокиран поради протестот на вработените во претпријатијата во Македонски железници, кои бараат исплата на јануарската плата.

Протестот во Железница продолжува

+инфо - 24.02.2017

Вработените ја очекуваат платата, но немаат никаква информација за случувањата во Железница, ниту за платата. Железничкиот патнички и товарен сообраќај во Македонија седми ден е целосно блокиран поради протестот на вработените во претпријатијата во ...

Железничкиот сообраќај во Македонија се уште во застој

Нетпрес - 24.02.2017

Од МЖ Транспорт во вторникот најавија дека до крајот на месецов треба да се исплати првиот дел од јануарската плата, а од 10-ти март и вториот дел, што е неприфатливо за вработените кои бараат целосна исплата на платата.

Железничкиот сообраќај во Македонија една седмица во застој

Макфакс - 24.02.2017

Железничкиот патнички и товарен сообраќај во Македонија седми ден е целосно блокиран поради протестот на вработените во претпријатијата во Македонски железници, кои бараат исплата на јануарската плата.

СЛОБОДЕН УДАР Груевски го чека последниот воз

+инфо - 24.02.2017

Не само железницата, туку Македонија како држава не е во возна состојба и стои заглавена на слеп колосек. Од денешна ПЕРСПЕКТИВА, онаа неверојатна мешаница на железничката станица во Скопје за „Св.

Железничкиот сообраќај во Македонија се уште во застој

Алфа - 24.02.2017

Железничкиот патнички и товарен сообраќај во Македонија седми ден е целосно блокиран поради протестот на вработените во претпријатијата во Македонски железници, кои бараат исплата на јануарската плата.

Седми ден по ред: Возовите уште не возат

еМагазин - 24.02.2017

Железничкиот патнички и товарен сообраќај во Македонија седми ден е целосно блокиран поради протестот на вработените во претпријатијата во Македонски железници, кои бараат исплата на јануарската плата.

Железничкиот сообраќај во Македонија се уште во застој, вработените си ја бараат платата

Либертас - 24.02.2017

Железничкиот патнички и товарен сообраќај во Македонија седми ден е целосно блокиран поради протестот на вработените во претпријатијата во Македонски железници, кои бараат исплата на јануарската плата.

Железничкиот сообраќај во Македонија се уште во застој

Вечер Прес - 24.02.2017

Железничкиот патнички и товарен сообраќај во Македонија седми ден е целосно блокиран поради протестот на вработените во претпријатијата во Македонски железници, кои бараат исплата на јануарската плата.

Возовите и денеска не сообраќаат, состојбата со МЖ останува статус кво

Мета - 24.02.2017

Патничките и товарните возила седми ден не сообраќаат поради протестот на вработените во претпријатието „Македонски железници“, кои бараат исплата на јануарската плата. Портпаролот на Владата, Александар Ѓорѓиев, вчера апелираше МЖ да продолжат со ...

Штрајк! Возовите не возат веќе седми ден!

Локално - 24.02.2017

Железничкиот патнички и товарен сообраќај во Македонија седми ден е целосно блокиран поради протестот на вработените во претпријатијата во Македонски железници, кои бараат исплата на јануарската плата.

Железничкиот сообраќај сѐ уште блокиран

Тера - 24.02.2017

Железничкиот сообраќај во земјава е целосно блокиран, поради протестот на дел од вработените во Македонски железници- Транспорт, кои бараат исплата на јануарската плата. Од иницијативниот одбор на протестот велат дека немаат одговор од надлежните за ...

Железничкиот сообраќај во Македонија сè уште во застој

Канал 77 - 24.02.2017

Ѓоко Илиески од Иницијативниот одбор за спроведување на протестот информира дека три дена немаат повратна информација од раководството на МЖ „Транспорт“, ниту најава за средба и разговори.

Возовите не тргнаа ниту денес

Фактор - 24.02.2017

Поради штрајкот на вработените во Македонски железници Транспорт возовите не тргнаа ниту денес. Веќе една недела трае штрајкот на вработените во ова претпријатие кои бараат целосна исплата на заостанатите плати а не по половина.

СЛОБОДЕН УДАР Груевски го чека последниот воз

Канал 77 - 24.02.2017

Оттогаш на македонските пруги нема воз, на пероните нема патници, а Владата и понатаму се обидува да ги извози железничарите со ветувањата дека ќе има плата. Не само железницата, туку Македонија како држава не е во возна состојба и стои заглавена на ...

Железничкиот сообраќај во Македонија сè уште во застој

Република - 24.02.2017

Железничкиот патнички и товарен сообраќај во Македонија седми ден е целосно блокиран поради протестот на вработените во претпријатијата во Македонски железници, кои бараат исплата на јануарската плата.

Железничкиот сообраќај во Македонија сè уште во застој

Точка - 24.02.2017

Железничкиот патнички и товарен сообраќај во Македонија седми ден е целосно блокиран поради протестот на вработените во претпријатијата во Македонски железници, кои бараат исплата на јануарската плата.

Железничкиот сообраќај во Македонија се уште во застој...

Н.Македонија - 24.02.2017

Железничкиот сообраќај во Македонија се уште во застој Железничкиот патнички и товарен сообраќај во Македонија седми ден е целосно блокиран поради протестот на вработените во претпријатијата во Македонски железници, кои бараат исплата на јануарската ...

Директорот на МЖ Транспорт поднесе оставка

Денар - 24.02.2017

Генералниот директор на „Македонски железници – Транспорт“, Никола Костов, поднесе оставка на функцијата, откако една недела вработените се во штрајк поради неисплатени плати. Поради штрајкот, патничкиот и товарниот железнички сообраќај во ...

Железничкиот сообраќај во Македонија се уште во застој

Lider - 24.02.2017

Железничкиот патнички и товарен сообраќај во Македонија седми ден е целосно блокиран поради протестот на вработените во претпријатијата во Македонски железници, кои бараат исплата на јануарската плата.

Седми ден штрајк во Македонски железници

Денар - 24.02.2017

Седми ден протест на вработените во претпријатијата во Македонски железници, кои бараат исплата на јануарската плата. Од МЖ Транспорт во вторникот најавија дека до крајот на месецов треба да се исплати првиот дел од јануарската плата, а од 10­ти ...

Железничкиот сообраќај во Македонија се уште во застој

Идивиди - 24.02.2017

Железничкиот патнички и товарен сообраќај во Македонија седми ден е целосно блокиран поради протестот на вработените во претпријатијата во Македонски железници, кои бараат исплата на јануарската плата.

ЛДП: Власта во заминување си поигрува со егзистенцијата на вработените во МЖ

Фокус - 23.02.2017

Шести ден патничките и товарните возови во Македонија не сообраќаат поради протестот на вработените во „Македонски железници“, кои бараат исплата на јануарската плата, а штети трпат и патниците и компаниите, реагираат денеска од ЛДП.

Директорот на МЖ – Транспорт си депонирал оставка

Алсат-М - 23.02.2017

Според информации на АЛСАТ, директорот на Македонски Железници – транспорт, Никола Костов денеска си депонирал оставка од ...

Генералниот директор на МЖ Транспорт поднесе оставка

Телма - 23.02.2017

Генералниот директор на МЖ Транспорт Николчо Костов поднесе оставка. Иако засега за оваа информација нема потврда од Владата и од Министерството за транспорт, тоа го потврди неговиот колега, директорот на МЖ Инфраструктура, Ирфан Асани.

Директорот Никола Костов поднесе оставка, продолжува блокадата на железничкиот сообраќај

Канал5 - 23.02.2017

Осми ден патничките и товарните возови во Македонија не сообраќаат поради протестот на вработените кои бараат исплата на јануарската плата. Вработените велат дека единствено од медиумите биле известени дека вчера владата донела одлука дека ќе го ...

Оставка на директорот на МЖ Транспорт

24 Вести - 23.02.2017

Директорот на Македонски железници – транспорт, Никола Костов поднесе оставка, потврдуваат од владата. Епилогот следува откако цела недела вработените во железници протестираат поради неисплатени плати.

Директорот на Македонски железници си даде оставка среде штрајк

Сакам да кажам - 23.02.2017

Никола Костов, генералниот директор на „Македонски железници – Транспорт“, поднел оставка среде штрајкот на неговите вработени, потврдија за САКАМДАКАЖАМ.МК извори од компанијата. Железничкиот сообраќај во земјава е во прекин веќе шести ден поради ...

Директорот на Македонска железница АД Транспорт поднесе оставка

Телма - 23.02.2017

Директорот на Македонска железница АД Транспорт Николчо Костов поднесе оставка. Оставката не е стигната до Владата но информацијата ја потврди директорот на ЈП за Железничка Инфраструктура Ирфан Асани.

Среде штрајк, директорот на Македонски Железници си поднесе оставка

Фокус - 23.02.2017

Железничкиот сообраќај повеќе една недела е во целосен прекин поради штрајкот на вработените кои уште не ги добиле јануарските плати. Директорот на претпријатието пак, Никола Костов денеска си поднесе оставка.

Директорот на МЖ „Транспорт“ си даде оставка среде штрајк

ТВ21 - 23.02.2017

Никола Костов, генералниот директор на „Македонски железници – Транспорт“, поднел оставка среде штрајкот на неговите вработени, оставката за ТВ21 ја потрвди Ирфан Асани Директор на ЈП за железничка инфрастуктура „МАКЕДОНСКИ ЖЕЛЕЗНИЦИ“.

Ѓорѓиев: МЖ да продолжи со работа, оставка од директорот се уште не е доставена

Канал5 - 23.02.2017

Портпаролот на Владата Александар Ѓорѓиев денеска апелираше Македонски железници, каде вработените протестираат веќе шест дена со прекин на сообраќајот, да продолжи со работа за да не се најде во ситуација да им исплаќа пенали на коминтентите и ...

Раководството бега од компанијата, штрајкот во железници продолжува

24 Вести - 23.02.2017

Раководството во оставка, работниците продолжуваат со протестот. Железницата и натаму под блокада. Директорот на Македонски Железници – транспорт, Никола Костов поднел оставка од функцијата, дознава тв 24.

Шести ден не сообраќаат возовите поради протест на вработените

Алсат-М - 23.02.2017

Шести ден патничките и товарните возови во Македонија не сообраќаат поради протестот на вработените кои бараат исплата на јануарската плата. Вработените денеска изјавија дека остануваат на ставот за целосна исплата на јануарската плата, а засега, ...

Шести ден не сообраќаат возовите поради протест на вработените

Канал5 - 23.02.2017

Шести ден патничките и товарните возови во Македонија не сообраќаат поради протестот на вработените кои бараат исплата на јануарската плата. Вработените денеска изјавија дека остануваат на ставот за целосна исплата на јануарската плата, а засега, ...

Шести ден не сообраќаат возовите поради протест на вработените

24 Вести - 23.02.2017

Шести ден патничките и товарните возови во Македонија не сообраќаат поради протестот на вработените кои бараат исплата на јануарската плата. Вработените денеска изјавија дека остануваат на ставот за целосна исплата на јануарската плата, а засега, ...

Шести ден не сообраќаат возовите поради протест на вработените

Телма - 23.02.2017

Шести ден патничките и товарните возови во Македонија не сообраќаат поради протестот на вработените кои бараат исплата на јануарската плата. Вработените денеска изјавија дека остануваат на ставот за целосна исплата на јануарската плата, а засега, ...

Генералниот директор на МЖ-Транспорт поднесе оставка

МКД - 23.02.2017

Генералниот директор на „Македонски железници – Транспорт“, Никола Костов, си поднел оставка, откако цела недела вработените во железници протестираат поради неисплатени плати. Вработените во „Македонски железници“ штрајкуваат веќе шести ден, поради ...

Директорт на МЖ Транспорт поднесе оставка

Нетпрес - 23.02.2017

Директорот на Македонски железници – транспорт, Никола Костов поднесе оставка, потврдуваат од владата. Епилогот следува откако цела недела вработените во железници протестираат поради неисплатени плати.

Директорот на МЖ-Транспорт поднесе оставка од функцијата

Нова ТВ - 23.02.2017

Генералниот директор на „Македонски железници – Транспорт“, Никола Костов, поднесе оставка, откако една недела вработените се во штрајк поради неисплатени плати. Како последица на штрајкот, патничкиот и товарниот железнички сообраќај е шест дена во ...

Оставка на директорот на МЖ по шест дена од штрајкот на железничарите

Радио МОФ - 23.02.2017

Директорот на Македонски железници – транспорт, Никола Костов поднел оставка, потврдиле од Владата, пренесува Телевизија 24. Потегот следува откако шест дена вработените во железници штрајкуваат поради неисплатени плати.

Директорот на „Македонски железници“ поднесе оставка

Кајгана - 23.02.2017

Генералниот директор на „Македонски железници – Транспорт“, Никола Костов, поднесе оставка на функцијата, откако една недела вработените се во штрајк поради неисплатени плати. Поради штрајкот, патничкиот и товарниот железнички сообраќај во ...

Никола Костов поднесе оставка во МЖ Транспорт

+инфо - 23.02.2017

Костов ниту ја потврдува информацијата ниту ја отфрла, бидејќи деновиве не комуницира со новинарите. Директорот на Македонски Железници – Транспорт, Никола Костов денеска депонирал оставка од функцијата. Информацијата ја потврди и Владата.

Директорот на „МЖ – Транспорт“, Никола Костов поднесе оставка

Репортер - 23.02.2017

Генералниот директор на „Македонски железници – Транспорт“, Никола Костов, си поднел оставка, јавува телевизија „Телма“ . Информацијата за овој медиум ја потврдил неговиот колега, директорот на „МЖ – Инфраструктура“, Ирфан Асани.

Генералниот директор на МЖ- Транспорт поднесе оставка

МРТ - 23.02.2017

Патничките и товарните возови и денеска не сообраќаат, вработените бараат целосна исплата на јануарската плата и гаранција дека ќе имаат редовни примања. Генералниот директор на Македонски железници- Транспорт, Никола Костов, ја депонирал својата ...

Ѓорѓиев: МЖ да продолжи со работа, оставка од директорот се уште не е доставена

А1 On - 23.02.2017

Портпаролот на Владата Александар Ѓорѓиев денеска апелираше Македонски железници, каде вработените протестираат веќе шест дена со прекин на сообраќајот, да продолжи со работа за да не се најде во ситуација да им исплаќа пенали на коминтентите и ...

Директорот на МЖ Траспорт поднесе оставка

Макфакс - 23.02.2017

Генералниот директор на „Македонски железници – Транспорт“, Никола Костов, поднесе оставка на функцијата, откако една недела вработените се во штрајк поради неисплатени плати. Поради штрајкот, патничкиот и товарниот железнички сообраќај во ...

Ѓорѓиев: МЖ да продолжи со работа, оставка од директорот се уште не е доставена

Сител - 23.02.2017

Портпаролот на Владата Александар Ѓорѓиев денеска апелираше Македонски железници, каде вработените протестираат веќе шест дена со прекин на сообраќајот, да продолжи со работа за да не се најде во ситуација да им исплаќа пенали на коминтентите и ...

Владата издвоила пари, ама тие уште не стигнале до вработените

Слободен Печат - 23.02.2017

Вработените во Железница велат дека сакаат прво да ги видат парите на сметките, па потоа да запрат со протестот. Од Министерството за транспорт и врски информираа дека на последната владина седница е донесена одлука за зголемување на средствата во ...

Директорот на МЖ Транспорт си поднесе оставка, вработените се уште протестираат

Сител - 23.02.2017

Директорот на МЖ Транспорт, Никола Костов си поднесе оставка. Вработените се уште протестираат, возовите не сообраќаат. Владата вчера донела одлука да се зголемат средствата кои ги добива годишно железница од околу 70 милиони денари, доколку ...

Груевски го чека последниот воз

Слободен Печат - 23.02.2017

Не само железницата, туку Македонија како држава не е во возна состојба и стои заглавена на слеп колосек. Пишува Злате Лозановски Од денешна ПЕРСПЕКТИВА, онаа неверојатна мешаница на железничката станица во Скопје за „Св.

Македонски железници уште во штрајк, директорот си поднесе оставка

Таратур - 23.02.2017

Железничкиот сообраќај повеќе една недела е во целосен прекин поради штрајкот на вработените кои уште не ги добиле јануарските плати. Директорот на претпријатието пак, Никола Костов денеска си поднесе оставка.

Шести ден не сообраќаат возовите поради протест на вработените

А1 On - 23.02.2017

Шести ден патничките и товарните возови во Македонија не сообраќаат поради протестот на вработените кои бараат исплата на јануарската плата. Вработените денеска изјавија дека остануваат на ставот за целосна исплата на јануарската плата, а засега, ...

Штрајкот продолжува, железничкиот сообраќај шести ден во прекин

Слободен Печат - 23.02.2017

Патничките и товарните возови во Македонија веќе шести ден не сообраќаат поради протестот на вработените во „Македонски железници“, кои бараат исплата на јануарската плата. Вработените остануваат на ставот за целосна исплата на јануарската плата, а ...

Шести ден прекин на железничкиот сообраќај, вработените штрајкуваат

МКД - 23.02.2017

Патничките и товарните возови во Македонија веќе шести ден не сообраќаат поради протестот на вработените во „Македонски железници", кои бараат исплата на јануарската плата. Вработените остануваат на ставот за целосна исплата на јануарската плата, а ...

ЛДП: Власта во заминување да не си игра со егзистенцијата на вработените во „Македонски железници“

Стандард - 23.02.2017

„Шести ден патничките и товарните возови во Македонија не сообраќаат поради протестот на вработените во „Македонски железници“, кои бараат исплата на јануарската плата, а штети трпат и патниците и компаниите“, соопштуваат од ЛДП.

Шести ден не сообраќаат возовите во Македонија

Р.С.Европа - 23.02.2017

Во Македонија 6 - ти ден од протестот на вработените во Македонски железници кои бараат исплата на јануарската плата. Вработените остануваат на ставот за целосна исплата на јануарската плата, а засега, како што соопштија, немаат најави за средба со ...

ЛДП: Власта во заминување да не си игра со егзистенцијата на вработените во МЖ

Слободен Печат - 23.02.2017

Шести ден патничките и товарните возови во Македонија не сообраќаат поради протестот на вработените во „Македонски железници“, кои бараат исплата на јануарската плата, а штети трпат и патниците и компаниите, се вели во соопштението на ...

ЛДП: Власта во заминување да не си игра со егзистенцијата на вработените во „Македонски железници“

Репортер - 23.02.2017

Соопштение на ЛДП: Шести ден патничките и товарните возови во Македонија не сообраќаат поради протестот на вработените во „Македонски железници“, кои бараат исплата на јануарската плата, а штети трпат и патниците и компаниите.

Директорот на „Македонски Железници-Транспорт“ си поднесе оставка

Слободен Печат - 23.02.2017

Генералниот директор на „Македонски железници – Транспорт“, Никола Костов, си поднел оставка, јавува телевизија „Телма“. Информацијата за овој медиум ја потврдил неговиот колега, директорот на „МЖ – Инфраструктура“, Ирфан Асани.

Шести ден не сообраќаат возовите поради протест на вработените

Репортер - 23.02.2017

Шести ден патничките и товарните возови во Македонија не сообраќаат поради протестот на вработените кои бараат исплата на јануарската плата. Вработените денеска изјавија дека остануваат на ставот за целосна исплата на јануарската плата, а засега, ...

Ѓорѓиев: Има обид за прикриена политизација во случајот со МЖ

+инфо - 23.02.2017

Имаме информации дека мал број вработени ја попречуваат работата на 3.000 лица кои се вработени во железницата и тоа треба да прекине, рече тој. Портпаролот на Владата Александар Ѓорѓиев денеска апелираше Македонски железници, каде вработените ...

Ѓорѓиев: МЖ да продолжи со работа, оставка од директорот се уште не е доставена

Press24 - 23.02.2017

Портпаролот на Владата Александар Ѓорѓиев денеска апелираше Македонски железници, каде вработените протестираат веќе шест дена со прекин на сообраќајот, да продолжи со работа за да не се најде во ситуација да им исплаќа пенали на коминтентите и ...

Шести ден не сообраќаат возови поради протест на вработените

Нетпрес - 23.02.2017

Шести ден патничките и товарните возови во Македонија не сообраќаат поради протестот на вработените кои бараат исплата на јануарската плата. Вработените денеска изјавија дека остануваат на ставот за целосна исплата на јануарската плата, а засега, ...

Владата вети пари, ама тие не стигнаа до вработените во Железница

+инфо - 23.02.2017

Вработените во Железница, велат дека сакаат прво да ги видат парите на сметките, па да запрат со протестот. Патничките и товарните возови и денеска не сообраќаат поради протестот на вработените кои бараат исплата на јануарската плата и гаранција ...

ЛДП: Власта во заминување да не си игра со егзистенцијата на вработените во „Македонски железници“

А1 On - 23.02.2017

„Шести ден патничките и товарните возови во Македонија не сообраќаат поради протестот на вработените во „Македонски железници“, кои бараат исплата на јануарската плата, а штети трпат и патниците и компаниите.

ЛДП: Да не се игра со егзистенцијата на вработените во „Македонски железници“

+инфо - 23.02.2017

ЛДП бара премиерот Димитриев да исдвои пари од Буџетот за покривање на загубата на МЖ. Либерално демократската партија го повика менаџментот на МЖ да се однесува транспарентно и професионално, да не подлегнува на политички притисоци и да најде начин ...

Ѓорѓиев: МЖ да продолжи со работа, оставка од директорот се уште не е доставена

Курир - 23.02.2017

Портпаролот на Владата Александар Ѓорѓиев денеска апелираше Македонски железници, каде вработените протестираат веќе шест дена со прекин на сообраќајот, да продолжи со работа за да не се најде во ситуација да им исплаќа пенали на коминтентите и ...

ЛДП: Власта да не си игра со вработените во „Македонски железници“

МКД - 23.02.2017

„Шести ден патничките и товарните возови во Македонија не сообраќаат поради протестот на вработените, кои бараат исплата на јануарската плата, а штети трпат и патниците и компаниите. Ова е уште еден доказ како власта во заминување си поигрува со ...

Шести ден не сообраќаат возовите поради протест на вработените

Алфа - 23.02.2017

Шести ден патничките и товарните возови во Македонија не сообраќаат поради протестот на вработените кои бараат исплата на јануарската плата. Шести ден патничките и товарните возови во Македонија не сообраќаат поради протестот на вработените кои ...

ЃОРЃИЕВ: До Владата сè уште нема стигнато оставка од директорот на „МЖ - Транспорт“

Телеграф - 23.02.2017

На вчерашната седница донесовме став со кој се определува дополнителни 70 милиони денари да можат да бидат префрлени преку Министерството за транспорт и врски за потребите на МЖ, но со еден круцијален услов, а тоа е претпријатието да продолжи да ...

Владата апелира Железници да продолжи со работа

Р.С.Европа - 23.02.2017

Портпаролот на Владата, Александар Ѓорѓиев, денеска апелираше Македонски железници, каде вработените протестираат веќе шест дена со прекин на сообраќајот, да продолжи со работа за да не се најде во ситуација да им исплаќа пенали на коминтентите и ...

Никола Костов поднесе одставка во МЖ Транспорт

+инфо - 23.02.2017

Костов ниту ја потврдува информацијата ниту ја отфрла, бидејќи деновиве не комуницира со новинарите. Директорот на Македонски Железници – Транспорт, Никола Костов денеска неофицијално депонирал оставка од функцијата.

Раководството бега од компанијата, штрајкот во железници продолжува

Локално - 23.02.2017

Раководството во оставка, работниците продолжуваат со протестот. Железницата и натаму под блокада. Директорот на Македонски Железници – транспорт, Никола Костов поднел оставка од функцијата, дознава ТВ 24.

Директорт на МЖ Транспорт поднесе оставка

Точка - 23.02.2017

Директорот на Македонски железници – транспорт, Никола Костов поднесе оставка, потврдуваат од владата. Епилогот следува откако цела недела вработените во железници протестираат поради неисплатени плати.

Железничкиот сообраќај сѐ уште во прекин

Тера - 23.02.2017

Патничките и товарните возови и денеска не сообраќаат поради протестот на вработените кои бараат исплата на јануарската плата и гаранција дека наредните плати ќе ги добиваат редовно. Велат дека протестот ќе трае сѐ додека платите не легнат на ...

Шести ден не сообраќаат возовите поради протест на вработените

еМагазин - 23.02.2017

Шести ден патничките и товарните возови во Македонија не сообраќаат поради протестот на вработените кои бараат исплата на јануарската плата. Вработените денеска изјавија дека остануваат на ставот за целосна исплата на јануарската плата, а засега, ...

ЛДП: Власта во заминување да не си игра со егзистенцијата на вработените во МЖ

Мета - 23.02.2017

Шести ден патничките и товарните возови во Македонија не сообраќаат поради протестот на вработените во „Македонски железници“, кои бараат исплата на јануарската плата, а штети трпат и патниците и компаниите, се вели во соопштението на ...

ЛДП: Власта во заминување да не си игра со егзистенцијата на вработените во „Македонски железници“

Либертас - 23.02.2017

Соопштение на ЛДП: Шести ден патничките и товарните возови во Македонија не сообраќаат поради протестот на вработените во „Македонски железници“, кои бараат исплата на јануарската плата, а штети трпат и патниците и компаниите.

Шести ден не сообраќаат возовите поради протест на вработените

Канал 77 - 23.02.2017

Шести ден патничките и товарните возови во Македонија не сообраќаат поради протестот на вработените кои бараат исплата на јануарската плата. Вработените остануваат на ставот за целосна исплата на јануарската плата, а засега, како што соопштуваат, ...

Шести ден не сообраќаат возовите

Вечер Прес - 23.02.2017

Шести ден патничките и товарните возови во Македонија не сообраќаат поради протестот на вработените кои бараат исплата на јануарската плата. Вработените денеска изјавија дека остануваат на ставот за целосна исплата на јануарската плата, а засега, ...

Директорот на Македонски железници-транспорт поднесе оставка

Тера - 23.02.2017

Генералниот директор на Македонски железници- Транспорт, Никола Костов, ја депонирал својата оставка, откако речиси една недела железничкиот сообраќај е блокиран поради протест на вработените.

Директорот на „МЖ – Транспорт“, Никола Костов поднел оставка

Мета - 23.02.2017

Генералниот директор на „Македонски железници – Транспорт“, Никола Костов, си поднел оставка, јавува телевизија „Телма“ . Информацијата за овој медиум ја потврдил неговиот колега, директорот на „МЖ – Инфраструктура“, Ирфан Асани.

Ѓорѓиев: МЖ да продолжи со работа, оставка од директорот се уште не е доставена

Република - 23.02.2017

Портпаролот на Владата Александар Ѓорѓиев денеска апелираше Македонски железници, каде вработените протестираат веќе шест дена со прекин на сообраќајот, да продолжи со работа за да не се најде во ситуација да им исплаќа пенали на коминтентите и ...

Директна помош од 70 милиони денари за Железницата

Вечер Прес - 23.02.2017

Владата на Република Македонија на последната седница донела одлука за зголемување на средствата во висина од околу 70 милиони денари на годишно ниво директна помош за оперативното работење на Железницата, соопшти Министерство за транспорт и врски.

Директорот на МЖ Транспорт поднесе оставка по неколкудневен штрајк на вработените

Фактор - 23.02.2017

По неколку дневен штрајк на вработените во Македонски железници – транспорт, денеска директорот Никола Костов даде оставка. Оваа информација ја пренесе ТВ24 повикувајќи се на извори од владата.

МЖ мора да продолжи со работа, оставка од директорот се уште не е доставена

Пулс24 - 23.02.2017

Портпаролот на Владата Александар Ѓорѓиев денеска апелираше Македонски железници, каде вработените протестираат веќе шест дена со прекин на сообраќајот, да продолжи со работа за да не се најде во ситуација да им исплаќа пенали на коминтентите и ...

Возовите шести ден не сообраќаат

Република - 23.02.2017

Шести ден патничките и товарните возови во Македонија не сообраќаат поради протестот на вработените кои бараат исплата на јануарската плата. Вработените денеска изјавија дека остануваат на ставот за целосна исплата на јануарската плата, а засега, ...

Оставка на директорот на МЖ Транспорт

Локално - 23.02.2017

Директорот на Македонски железници – транспорт, Никола Костов поднесе оставка, потврдуваат од владата. Епилогот следува откако цела недела вработените во железници протестираат поради неисплатени плати.

Директорот на „МЖ – Транспорт“, Никола Костов поднесе оставка

Либертас - 23.02.2017

Генералниот директор на „Македонски железници – Транспорт“, Никола Костов, си поднел оставка, јавува телевизија „Телма“ . Информацијата за овој медиум ја потврдил неговиот колега, директорот на „МЖ – Инфраструктура“, Ирфан Асани.

Директорот на „МЖ – Транспорт“, Никола Костов поднесе оставка

Бриф - 23.02.2017

Генералниот директор на „Македонски железници – Транспорт“, Никола Костов, си поднел оставка, јавува телевизија „Телма“ . Информацијата за овој медиум ја потврдил неговиот колега, директорот на „МЖ – Инфраструктура“, Ирфан Асани.

Директорот на Македонски Железници – Транспорт, Никола Костов поднесе оставка

еМагазин - 23.02.2017

Директорот на Македонски Железници – Транспорт, Никола Костов поднесе оставка од функцијата, а информацијата ја потврдија и од Владата. Оставката е резултат на шетдневниот протест на вработените поради неисплатените плати.

Владата се закани – железничарите да се вратат на работа, ако ги сакаат заостанатите плати

Фактор - 23.02.2017

Владата им се закани на железничарите порачувајќи им да се вратат на работа, доколку сакаат да ги добијат зостанатите плати. Во спротивно, им се посочува дека нема да може да префрлаат пари од буџетот на државата во касата на Железницата, а со тоа ...

Новите возови нема кој да ги вози

еМагазин - 23.02.2017

Трагично е тоа што се случува последниве неколку дена со Македонските железници. Имаме милионски инвестициски циклус во железничкиот транспорт и инфраструктура, а нема плати за вработените во железницата.

Шести ден не сообраќаат возови поради протест на вработените

Точка - 23.02.2017

Шести ден патничките и товарните возови во Македонија не сообраќаат поради протестот на вработените кои бараат исплата на јануарската плата. Вработените денеска изјавија дека остануваат на ставот за целосна исплата на јануарската плата, а засега, ...

Шести ден прекин на железничкиот сообраќај, вработените на штрајк

Мета - 23.02.2017

Патничките и товарните возови во Македонија веќе шести ден не сообраќаат поради протестот на вработените во „Македонски железници“, кои бараат исплата на јануарската плата. Вработените остануваат на ставот за целосна исплата на јануарската плата, а ...

Ѓорѓиев: Мал број вработени ја попречуваат работата на железница и тоа треба да прекине

Фактор - 23.02.2017

Владиниот портпарол Александар Ѓорѓиев не даде конкретен одговор како ќе се реши проблемот на вработените во Македонски железници кои веќе шест дена протестираат поради неисплатените средства за јануари, но затоа пак обвини дека постоеле обиди за ...

Шести ден не сообраќаат возовите поради протест на вработените

Либертас - 23.02.2017

Шести ден патничките и товарните возови во Македонија не сообраќаат поради протестот на вработените кои бараат исплата на јануарската плата. Вработените денеска изјавија дека остануваат на ставот за целосна исплата на јануарската плата, а засега, ...

Шести ден не сообраќаат возовите поради протест на вработените...

Н.Македонија - 23.02.2017

Шести ден не сообраќаат возовите поради протест на вработените Шести ден патничките и товарните возови во Македонија не сообраќаат поради протестот на вработените кои бараат исплата на јануарската плата.

Директорот на МЖ Транспорт поднесе оставка...

Н.Македонија - 23.02.2017

Директорот на МЖ Транспорт поднесе оставка Директорот на Македонски Железници – Транспорт, Никола Костов денеска поднел оставка од функцијата. Оставката на Костов треба да ја прифати Управниот одбор на МЖ Транспорт и Владата која назначува директор ...

Ѓорѓиев: МЖ да продолжи со работа, оставка од директорот се уште не е доставена...

Н.Македонија - 23.02.2017

Ѓорѓиев: МЖ да продолжи со работа, оставка од директорот се уште не е доставена Портпаролот на Владата Александар Ѓорѓиев денеска апелираше Македонски железници, каде вработените протестираат веќе шест дена со прекин на сообраќајот, да продолжи со ...

Шести ден не сообраќаат возовите поради протест на вработените

Lider - 23.02.2017

Шести ден патничките и товарните возови во Македонија не сообраќаат поради протестот на вработените кои бараат исплата на јануарската плата. Вработените денеска изјавија дека остануваат на ставот за целосна исплата на јануарската плата, а засега, ...

Владата ќе исплати дополнителни 70 милиони денари за плати за вработените во Железница

Денар - 23.02.2017

Владата на Република Македонија ќе исплати дополнителни 70 милиони денари се со цел да се разреши состојбата околу штрајкот на вработените во Железницата. Од Владата упатија апел до менаџерскиот тим на Железница и синдикалните организации да ...

Директна помош од 70 милиони денари за Железницата

Lider - 23.02.2017

Владата на Република Македонија на последната седница донела одлука за зголемување на средствата во висина од околу 70 милиони денари на годишно ниво директна помош за оперативното работење на Железницата, соопшти Министерство за транспорт и врски.

Продолжува блокадата на железничкиот сообраќај

Канал5 - 22.02.2017

Железничкиот сообраќај во Македонија петти ден е во целосен прекин поради протестот на вработените кои бараат целосна исплата на јануарската плата. Како што информираат од Железничката станица во Скопје, и денеска не сообраќаат патничките и ...

Продолжува блокадата на железничкиот сообраќај

24 Вести - 22.02.2017

Железничкиот сообраќај во Македонија петти ден е во целосен прекин поради протестот на вработените кои бараат целосна исплата на јануарската плата. Како што информираат од Железничката станица во Скопје, и денеска не сообраќаат патничките и ...

Продолжува блокадата на железничкиот сообраќај

Алсат-М - 22.02.2017

Железничкиот сообраќај во Македонија петти ден е во целосен прекин поради протестот на вработените кои бараат целосна исплата на јануарската плата. Како што информираат од Железничката станица во Скопје, и денеска не сообраќаат патничките и ...

Продолжува блокадата на железничкиот сообраќај

ТВ21 - 22.02.2017

Железничкиот сообраќај во Македонија петти ден е во целосен прекин поради протестот на вработените кои бараат целосна исплата на јануарската плата. Како што информираат од Железничката станица во Скопје, и денеска не сообраќаат патничките и ...

Директна помош од 70 милиони денари за Железницата

Телма - 22.02.2017

Владата на Република Македонија на последната седница донела одлука за зголемување на средствата во висина од околу 70 милиони денари на годишно ниво директна помош за оперативното работење на Железницата, соопшти Министерство за транспорт и врски.

Продолжува блокадата на железничкиот сообраќај

Телма - 22.02.2017

Железничкиот сообраќај во Македонија петти ден е во целосен прекин поради протестот на вработените кои бараат целосна исплата на јануарската плата. Од Железничката станица во Скопје информираат дека и денеска не сообраќаат патничките и товарните ...

Петти ден железничкиот сообраќај во прекин

Канал5 - 22.02.2017

Петти ден железничкиот сообраќај во Македонија е во прекин. Вработените во железници транспорт и инфраструктура протестираат со барања за исплата и на јануарската плата. Надлежните веќе информираа дека половина од декемвриската плата е исплатена, а ...

Седми ден протести на вработените во Македонски железници

Алсат-М - 22.02.2017

Железничкиот сообраќајот веќе седми ден е во прекин бидејќи вработените во Македонски железници Транспорт штрајкуваат и си ја бараат јануарската плата. Тие се жалат и на лошите услови за работа и лошото менаџирање на раководството.

70 милиони евра за деблокада на Железницата

Фокус - 22.02.2017

Неверојатни 70 милиони евра од буџетот за 2017-та година, ќе бидат издвоени за пополнување на дупката во Македонски Железници. Ваква одлука донела Владата на последната седница, а соопшти Министерство за транспорт и врски.

Една недела блокада на железницата, директорите и ја префрлаат вината

ТВ21 - 22.02.2017

Еден по еден се собираат на работно место, но не за да работат, туку да го продолжат штрајкот. Вработените во Македонски железници велат дека се подготвени да истраат, до исполнувањето на нивните барања, пред се исплата на платите за декември и ...

Директна помош од 70 милиони денари за Железницата

Канал5 - 22.02.2017

Владата на Република Македонија на последната седница донела одлука за зголемување на средствата во висина од околу 70 милиони денари на годишно ниво директна помош за оперативното работење на Железницата, соопшти Министерство за транспорт и врски.

Влада на РМ: Директна помош од 70 милиони денари за Железницата

Сител - 22.02.2017

На последната седница на Владата на Република Македонија донесена е одлука за зголемување на средствата во висина од околу 70 милиони денари на годишно ниво директна помош за оперативното работење на Железницата, соопштија денеска од Владата на РМ.

Владата ќе исплати дополнителни 70 милиони денари за плати за вработените во Железница

Макфакс - 22.02.2017

Владата на Република Македонија ќе исплати дополнителни 70 милиони денари се со цел да се разреши состојбата околу штрајкот на вработените во Железницата. Од Владата упатија апел до менаџерскиот тим на Железница и синдикалните организации да ...

Продолжува блокадата на железничкиот сообраќај

Репортер - 22.02.2017

Железничкиот сообраќај во Македонија петти ден е во целосен прекин поради протестот на вработените кои бараат целосна исплата на јануарската плата. Како што информираат од Железничката станица во Скопје, и денеска не сообраќаат патничките и ...

Продолжува блокадата на железничкиот сообраќај

Стандард - 22.02.2017

Железничкиот сообраќај во Македонија петти ден е во целосен прекин поради протестот на вработените кои бараат целосна исплата на јануарската плата. Како што информираат од Железничката станица во Скопје, и денеска не сообраќаат патничките и ...

Директна помош од 70 милиони денари за Железницата

Press24 - 22.02.2017

На последната седница на Владата на Република Македонија донесена е одлука за зголемување на средствата во висина од околу 70 милиони денари на годишно ниво директна помош за оперативното работење на Железницата, соопштија денеска од Владата на РМ.

Продолжува блокадата на железничкиот сообраќај

Нетпрес - 22.02.2017

Како што информираат од Железничката станица во Скопје, и денеска не сообраќаат патничките и товарните возови. Според организаторите на протестот, Независниот синдикат на МЖ, СЖМ-Инфраструктура и АНС – Железничар, прекинот на сообраќајот ќе продолжи ...

Директна помош од 70 милиони денари за Железницата

+инфо - 22.02.2017

Со овие средства дополнително се зголемува финансиска помош која на месечно ниво директно се исплаќа на МЖ Транспорт. Владата на Република Македонија на последната седница донела одлука за зголемување на средствата во висина од околу 70 милиони ...

Директна помош од 70 милиони денари за Железницата

Курир - 22.02.2017

Владата на Република Македонија на последната седница донела одлука за зголемување на средствата во висина од околу 70 милиони денари на годишно ниво директна помош за оперативното работење на Железницата, соопшти Министерство за транспорт и врски.

Директна помош од 70 милиони денари за Железницата

А1 On - 22.02.2017

Владата на Република Македонија на последната седница донела одлука за зголемување на средствата во висина од околу 70 милиони денари на годишно ниво директна помош за оперативното работење на Железницата, соопшти Министерство за транспорт и врски.

Продолжува блокадата на железничкиот сообраќај

Алфа - 22.02.2017

Железничкиот сообраќај во Македонија петти ден е во целосен прекин поради протестот на вработените кои бараат целосна исплата на јануарската плата. Железничкиот сообраќај во Македонија петти ден е во целосен прекин поради протестот на вработените ...

Владата ќе им помогне на Македонски железници со 70 милиони денари

МКД - 22.02.2017

Владата на последната седница донела одлука за зголемување на средствата во висина од околу 70 милиони денари на годишно ниво, директна помош за оперативното работење на „Македонски железници", соопшти Министерство за транспорт и врски.

ВЛАДА НА РМ: Директна помош од 70 милиони денари за Железницата

Телеграф - 22.02.2017

Ваквата одлука треба да придонесе за деблокада на целокупниот железнички систем во земјата Владата на Република Македонија на последната седница донела одлука за зголемување на средствата во висина од околу 70 милиони денари на годишно ниво, како ...

Продолжува блокадата на железничкиот сообраќај

А1 On - 22.02.2017

Железничкиот сообраќај во Македонија петти ден е во целосен прекин поради протестот на вработените кои бараат целосна исплата на јануарската плата. Како што информираат од Железничката станица во Скопје, и денеска не сообраќаат патничките и ...

Продолжува блокадата на железничкиот сообраќај

+инфо - 22.02.2017

Работниците не го прифатија предлогот на менаџерите да ја добијат платата во два дела. Железничкиот сообраќај и денеска е во целосен прекин поради протестот на вработените кои бараат редовна исплата на платите.

Директна помош од 70 милиони денари за Железницата

Нетпрес - 22.02.2017

Со овие средства дополнително се зголемува финансиска помош која на месечно ниво директно се исплаќа на МЖ Транспорт. Со одлуката, како што се наведува во соопштението, се овозможува да се подобри состојбата која изминатиот период се случува во ...

Продолжува блокадата на железничкиот сообраќај

МРТ - 22.02.2017

Од Македонски железници- Транспорт, вчера соопштија дека до крајот на месецот треба да се исплати првиот дел од јануарската плата, а од 10-ти март и вториот. Ова е неприфатливо за организаторите на протестот.

Штрајкот на железничарите продолжува, петти ден без возови во Македонија

МКД - 22.02.2017

Железничкиот сообраќај во Македонија петти ден е во целосен прекин поради протестот на вработените кои бараат целосна исплата на јануарската плата. Патничките и товарните возови и денеска не сообраќаат, а според организаторите на протестот, ...

Продолжува блокадата на железничкиот сообраќај

Телеграф - 22.02.2017

Како што информираат од Железничката станица во Скопје, и денеска не сообраќаат патничките и товарните возови Железничкиот сообраќај во Македонија петти ден е во целосен прекин поради протестот на вработените кои бараат целосна исплата на ...

Железничкиот сообраќај и денес блокиран

Таратур - 22.02.2017

Железничкиот сообраќај во Македонија петти ден е во целосен прекин поради протестот на вработените кои бараат целосна исплата на јануарската плата. Како што информираат од Железничката станица во Скопје, и денеска не сообраќаат патничките и ...

Петти ден штрајк на Железници, најмногу трпат граѓаните

Слободен Печат - 22.02.2017

Вработените во Македонски железници веќе петти ден штрајкуваат, а надлежните остануваат глуви на барањата да им се исплати барем една од двете задоцнети плати. Покрај вработените, најмногу во случајов страдаат патниците кои што секојдневно ги ...

Продолжува блокадата на железничкиот сообраќај

Точка - 22.02.2017

Железничкиот сообраќај во Македонија петти ден е во целосен прекин поради протестот на вработените кои бараат целосна исплата на јануарската плата. Како што информираат од Железничката станица во Скопје, и денеска не сообраќаат патничките и ...

И денеска нема возови, продолжува блокадата на железничкиот сообраќај

Република - 22.02.2017

Железничкиот сообраќај во Македонија петти ден е во целосен прекин поради протестот на вработените кои бараат целосна исплата на јануарската плата. Како што информираат од Железничката станица во Скопје, и денеска не сообраќаат патничките и ...

Железничкиот сообраќај и натаму во блокада

Кумановски м. - 22.02.2017

Веќе петти ден желензичкиот сообраќај во Република Македонија е целосно блокиран поради протестот на вработените во Македонски железници – Транспорт, поради неисплатената јануарска плата. Според Независниот синдикат на Македонски железници, вагоните ...

Продолжува штрајкот на вработените во МЖ, железничкиот сообраќај петти ден во прекин

Мета - 22.02.2017

Поради штрајкот на вработените во „Македонски железници“, кои бараат целосна исплата на платата за јануари, железничкиот сообраќај во Македонија петти ден е во целосен прекин. Патничките и товарните возови и денеска не сообраќаат, а според ...

Помош од 70 милиони денари за Железницата

Пулс24 - 22.02.2017

Владата на Република Македонија на последната седница донела одлука за зголемување на средствата во висина од околу 70 милиони денари на годишно ниво директна помош за оперативното работење на Железницата, соопшти Министерство за транспорт и врски.

Продолжува блокадата на железничкиот сообраќај – вработените и натаму штрајкуваат за платите

Либертас - 22.02.2017

Железничкиот сообраќај во Македонија петти ден е во целосен прекин поради протестот на вработените кои бараат целосна исплата на јануарската плата. Како што информираат од Железничката станица во Скопје, и денеска не сообраќаат патничките и ...

Владата ќе исплати дополнителни 70 милиони денари за плати за вработените во Железница

Точка - 22.02.2017

Владата на Република Македонија ќе исплати дополнителни 70 милиони денари се со цел да се разреши состојбата околу штрајкот на вработените во Железницата. Од Владата упатија апел до менаџерскиот тим на Железница и синдикалните организации да ...

Граѓаните трпат, возовите никако да тргнат, надлежните глуви!

Фактор - 22.02.2017

Возовите никако да тргнат . Сообраќајот веќе пет дена е закочен, граѓаните трпат а надлежните се прават глуви на барањата на вработените кои штрајкуваат поради заостанатите плати. Вработените во Македонски железници Транспорт пет дена штрајкуваат и ...

Продолжува штрајкот

Тера - 22.02.2017

Поради штрајкот на вработените во „Македонски железници“, кои бараат целосна исплата на платата за јануари, железничкиот сообраќај во Македонија е во целосен прекин. Патничките и товарните возови и денеска не сообраќаат, а според организаторите на ...

Петти ден без возови

Тера - 22.02.2017

И денес останаа празни шините на железничката станица во Битола. Вака е од петокот наваму. Возовите никако да тргнат . Сообраќајот веќе пет дена е закочен, граѓаните трпат а надлежните се прават глуви на барањата на вработените кои штрајкуваат ...

Продолжува блокадата на железничкиот сообраќај

Пулс24 - 22.02.2017

Железничкиот сообраќај во Македонија петти ден е во целосен прекин поради протестот на вработените кои бараат целосна исплата на јануарската плата. Како што информираат од Железничката станица во Скопје, и денеска не сообраќаат патничките и ...

Петти ден штрајк на вработените во Македонски железници

Канал 77 - 22.02.2017

Како што информираат од Железничката станица во Скопје, и денеска не сообраќаат патничките и товарните возови. Според организаторите на протестот, Независниот синдикат на МЖ, СЖМ-Инфраструктура и АНС – Железничар, прекинот на сообраќајот ќе продолжи ...

Продолжува штрајкот на железничарите: Петти ден нема возови

еМагазин - 22.02.2017

Железничкиот сообраќај во Македонија петти ден е во целосен прекин поради протестот на вработените кои бараат целосна исплата на јануарската плата. Како што информираат од Железничката станица во Скопје, и денеска не сообраќаат патничките и ...

Владата ќе им помогне на „Македонски железници“ со 70 милиони денари

Мета - 22.02.2017

Владата на последната седница донела одлука за зголемување на средствата во висина од околу 70 милиони денари на годишно ниво, директна помош за оперативното работење на „Македонски железници“, соопшти Министерство за транспорт и врски.

Директна помош од 70 милиони денари за Железницата

Република - 22.02.2017

Владата на Република Македонија на последната седница донела одлука за зголемување на средствата во висина од околу 70 милиони денари на годишно ниво директна помош за оперативното работење на Железницата, соопшти Министерство за транспорт и врски.

Возовите не возат ниту денеска, ШТРАЈК!

Локално - 22.02.2017

Железничкиот сообраќај во Македонија петти ден е во целосен прекин поради протестот на вработените кои бараат целосна исплата на јануарската плата. Како што информираат од Железничката станица во Скопје, и денеска не сообраќаат патничките и ...

Директна помош од 70 милиони денари за Железницата

Локално - 22.02.2017

Владата на Република Македонија на последната седница донела одлука за зголемување на средствата во висина од околу 70 милиони денари на годишно ниво директна помош за оперативното работење на Железницата, соопшти Министерство за транспорт и врски.

Владата ќе им помогне на МЖ со 70 милиони денари за да се одблокира сообраќајот

еМагазин - 22.02.2017

Владата на последната седница донела одлука за зголемување на средствата во висина од околу 70 милиони денари на годишно ниво, директна помош за оперативното работење на „Македонски железници“, соопшти Министерство за транспорт и врски.

Продолжува блокадата на железничкиот сообраќај...

Н.Македонија - 22.02.2017

Продолжува блокадата на железничкиот сообраќај Железничкиот сообраќај во Македонија петти ден е во целосен прекин поради протестот на вработените кои бараат целосна исплата на јануарската плата.

Директна помош од 70 милиони денари за Железницата...

Н.Македонија - 22.02.2017

Директна помош од 70 милиони денари за Железницата Владата на Република Македонија на последната седница донела одлука за зголемување на средствата во висина од околу 70 милиони денари на годишно ниво директна помош за оперативното работење на ...

Продолжува блокадата на железничкиот сообраќај

Lider - 22.02.2017

Железничкиот сообраќај во Македонија петти ден е во целосен прекин поради протестот на вработените кои бараат целосна исплата на јануарската плата. Како што информираат од Железничката станица во Скопје, и денеска не сообраќаат патничките и ...

Се бара решение за Македонски железници, возовите и денеска не возат

Телма - 21.02.2017

Железничкиот сообраќај во Македонија се уште е во целосен прекин поради протестот на вработените кои бараат целосна исплата на јануарската плата. Од Железничката станица во Скопје информираат дека и денеска не сообраќат патничките и товарните возови.

Возовите и денеска не возат, се бара решение за Македонски железници

ТВ21 - 21.02.2017

Железничкиот сообраќај во Македонија се уште е во целосен прекин поради протестот на вработените кои бараат целосна исплата на јануарската плата. Од Железничката станица во Скопје информираат дека и денеска не сообраќат патничките и товарните возови.

Продолжува прекинот на железничкиот сообраќај во Македонија

24 Вести - 21.02.2017

Железничкиот сообраќај во земјава сè уште е во целосен прекин поради протестот на вработените кои бараат целосна исплата на јануарската плата. Од Железничката станица во Скопје информираат дека и денеска не сообраќат патничките и товарните возови.

Се бара решение за Македонски железници, возовите и денеска не возат

Канал5 - 21.02.2017

Железничкиот сообраќај во Македонија се уште е во целосен прекин поради протестот на вработените кои бараат целосна исплата на јануарската плата. Од Железничката станица во Скопје информираат дека и денеска не сообраќат патничките и товарните возови.

Сѐ уште нема решение за Македонски железници, возовите и денеска не возат

Алсат-М - 21.02.2017

Институциите и Владата молчат и не кажуваат како и дали ќе го решат проблемот со неисплатените плати и придонеси за вработените во Македонски железници. По вчерашниот неуспешен договор со кој им беше понудено на работниците да се вратат на работните ...

Блокадата на железничкиот сообраќај продолжува – вработените го одбија предлогот на менаџментот

Канал5 - 21.02.2017

Вработените велат дека се додека не се исплатат платите и не почне редовната исплата на плати до 15 во месецот како што предвидува законот ќе протестираат. Продолжува протестот на вработените во македонски железници транспорт.

Банките и извршителите немаат разбирање за железничарите кои протестираат една седмица

Телма - 21.02.2017

Додека железничарите чекаат плата, долговите и каматите во банките растат. За сметки нема,а многумина од нив очекуваат да останат и без електрична енергија. По една седмица синдикално водство и бојкот на работата, вработните во МЖ „Транспорт“ ...

Шести ден штрајк на железничарите  – Нема да се вратат на работа додека не ги добијат платите

ТВ21 - 21.02.2017

Работниците од „Македонски железници“ шести ден штрајкуваат. Тие денеска се собраа пред гаражите на претпријатието, одбивајќи да одат на нивните работни места. Велат, се додека не им се исплатат платите за декември и јануари немаат намера да го ...

Се бара решение за Македонски железници, возовите и денеска не возат

Алфа - 21.02.2017

Железничкиот сообраќај во Македонија се уште е во целосен прекин поради протестот на вработените кои бараат целосна исплата на јануарската плата. Железничкиот сообраќај во Македонија се уште е во целосен прекин поради протестот на вработените кои ...

Се бара решение за Македонски железници, возовите и денеска не возат

А1 On - 21.02.2017

Железничкиот сообраќај во Македонија се уште е во целосен прекин поради протестот на вработените кои бараат целосна исплата на јануарската плата. Од Железничката станица во Скопје информираат дека и денеска не сообраќат патничките и товарните возови.

Штрајкот продолжува во железничкиот сообраќај во Македонија

Репортер - 21.02.2017

Железничкиот сообраќај во Македонија се уште е во целосен прекин поради протестот на вработените кои бараат целосна исплата на јануарската плата. Од Железничката станица во Скопје информираат дека и денеска не сообраќат патничките и товарните возови.

Железничкиот сообраќај и натаму во прекин

Р.С.Европа - 21.02.2017

Железничкиот сообраќај во Македонија се уште е во целосен прекин поради протестот на вработените кои бараат целосна исплата на јануарската плата, а патничките и товарните возови и денеска не сообраќаат, информираат од железничката станица во Скопје.

Штрајкот во железница продолжува

Сител - 21.02.2017

Вработените во Македонски железници Инфраструктура ја добија во целост декемврсиката плата. Но штрајкот и понатаму продолжува. Двете претпријатија на железници бараат целосно да им биде исплатена јануарската плата.

ВОЗОВИТЕ И ДЕНЕСКА НЕ ВОЗАТ: Се бара решение за вработените од „Македонски железници“

Телеграф - 21.02.2017

„Македонски железници - Транспорт“ денеска соопшти дека до крајот на овој месец ќе изнајде начин да го исплати првиот дел од јануарската плата, а од 10 март и вториот дел од платата Железничкиот сообраќај во Македонија сè уште е во целосен прекин ...

Се бара решение за Македонски железници, возовите и денеска не возат

Сител - 21.02.2017

Железничкиот сообраќај во Македонија се уште е во целосен прекин поради протестот на вработените кои бараат целосна исплата на јануарската плата. Од Железничката станица во Скопје информираат дека и денеска не сообраќат патничките и товарните возови.

И денес нема возови: Продолжува штрајкот во Македонски железници

Таратур - 21.02.2017

Патничките и товарните возови и денеска не сообраќаат поради штрајкот на вработените, информираат од Македонски железници Транспорт. Оттаму велат дека компанијата до крајот на овој месец ќе најде начин да го исплати првиот дел од јануарската плата, ...

Се бара решение за Македонски железници, возовите и денеска не возат

Нетпрес - 21.02.2017

Од Железничката станица во Скопје информираат дека и денеска не сообраќат патничките и товарните возови. „Македонски железници – Транспорт“ денеска соопшти дека до крајот на овој месец ќе изнајде начин да го исплати првиот дел од јануарската плата, ...

Железничкиот сообраќај во прекин, вработените бараат целосна исплата на јануарската плата

МРТ - 21.02.2017

„Македонски Железници- Транспорт“ соопшти дека до крајот на овој месец ќе изнајде начин да го исплати првиот дел од јануарската плата, а од 10-ти март и вториот дел од платата. Ги деманитираат информациите дека на вработените им се должат многу ...

Возовите ќе останат во целофан додека вработените не земат плата

+инфо - 21.02.2017

Се купуваат нови возови, а вработените со месеци не земаат плата поради што продолжува протестот во Железници. Возовите во земјава уште долго ќе останат неподвижни бидејќи протестот на вработените во Македонски железници Транспорт продолжува.

Возовите и денеска не возат

еМагазин - 21.02.2017

Железничкиот сообраќај во Македонија се уште е во целосен прекин поради протестот на вработените кои бараат целосна исплата на јануарската плата. Од Железничката станица во Скопје информираат дека и денеска не сообраќат патничките и товарните возови.

Штрајкот на вработените во МЖ продолжува, возовите и денеска не сообраќаат

Мета - 21.02.2017

Патничките и товарните возови и денеска не сообраќаат поради штрајкот на вработените, информираат од „Македонски железници – Транспорт“. Оттаму велат дека компанијата до крајот на овој месец ќе најде начин да го исплати првиот дел од јануарската ...

Возовите и денеска на штрајк -нема возење без плата!

Локално - 21.02.2017

Железничкиот сообраќај во Македонија се уште е во целосен прекин поради протестот на вработените кои бараат целосна исплата на јануарската плата. Од Железничката станица во Скопје информираат дека и денеска не сообраќат патничките и товарните возови.

Продолжува штрајкот во „Македонски железници“

Канал 77 - 21.02.2017

„Македонски железници – Транспорт“ денеска соопшти дека до крајот на овој месец ќе изнајде начин да го исплати првиот дел од јануарската плата, а од 10 март и вториот дел од платата. Во соопштението се деманитираат информациите дека на вработените ...

Штрајкот продолжува, железничкиот сообраќај во Македонија се уште е во целосен прекин

Либертас - 21.02.2017

Железничкиот сообраќај во Македонија се уште е во целосен прекин поради протестот на вработените кои бараат целосна исплата на јануарската плата. Од Железничката станица во Скопје информираат дека и денеска не сообраќат патничките и товарните возови.

Возовите и денеска не возат, се бара решение за Македонски железници

Република - 21.02.2017

Железничкиот сообраќај во Македонија се уште е во целосен прекин поради протестот на вработените кои бараат целосна исплата на јануарската плата. Од Железничката станица во Скопје информираат дека и денеска не сообраќат патничките и товарните возови.

Железничкиот сообраќај во колапс, работниците во агонија

Фактор - 21.02.2017

Железничкиот сообрајќај во колапс, работниците во агонија Состојбата во Македонски Железници не е од вчера, штрајкот е резултат на лошо спроведените менаџерски политики кои наместо да им обезбедат сигурност и плати на работниците, ги ставаат во ...

Се бара решение за Македонски железници, возовите и денеска не возат

Вечер Прес - 21.02.2017

Железничкиот сообраќај во Македонија се уште е во целосен прекин поради протестот на вработените кои бараат целосна исплата на јануарската плата. Од Железничката станица во Скопје информираат дека и денеска не сообраќат патничките и товарните возови.

Трет ден прекин на железничкиот сообраќај...

Н.Македонија - 21.02.2017

Трет ден прекин на железничкиот сообраќај Македонските возови и вчера мируваа поради штрајкот на вработените во железницата, кои трет ден по ред бараат исплата на заостанатите плати. Од „Македонски железници“ велат дека вториот дел од платата за ...

Се бара решение за Македонски железници, возовите и денеска не возат

Lider - 21.02.2017

Железничкиот сообраќај во Македонија се уште е во целосен прекин поради протестот на вработените кои бараат целосна исплата на јануарската плата. Од Железничката станица во Скопје информираат дека и денеска не сообраќат патничките и товарните возови.

Петти ден блокиран железничкиот сообраќај

24 Вести - 20.02.2017

Вработените во Македонски железници - Транспорт кои се задолжени за одржување на возовите подготвени се да работат прекувремено доколку претпријатието им ги исплати задоцнетите плати. За дополнителните часови нема да побараат никаков надомест.

Возовите уште не сообраќаат, МЖ до крајот на месецов ќе ја исплати платата за јануари

Фокус - 20.02.2017

Патничките и товарните возови веќе трет ден не сообраќаат, бидејќи вработените на „Македонски железници – Инфраструктура“ бараат да им се исплатат заостанатите плати, пренесува МЕТА. Од „Македонски железници – Транспорт“ информираа дека пред ...

Железничкиот сообраќај трет ден во прекин

Канал5 - 20.02.2017

Железничкиот сообраќај во Македонија трет ден е во целосен прекин поради протестот на вработените на Македонски железници Инфраструктура чии синдикати бараат решавање на проблемот со исплатата на платите.

Железничкиот сообраќај трет ден во прекин

Алсат-М - 20.02.2017

Железничкиот сообраќај во Македонија трет ден е во целосен прекин поради протестот на вработените на Македонски железници Инфраструктура чии синдикати бараат решавање на проблемот со исплатата на платите.

Возови ќе нема и денеска – Железничарите го продолжуваат штрајкот

ТВ21 - 20.02.2017

Вработените во Македонски железници – Транспорт и МЖ – Инфраструктура и денеска ќе штрајкуваат поради две неисплатени плати. Возовите и денеска нема да сообраќаат. Од Македонски железници информираат дека денеска ќе почнат преговори со сидникатот за ...

Возови ќе нема и денеска, 2.600 вработени во Македонски железници си ги бараат заостанатите плати

Сакам да кажам - 20.02.2017

Македонски железници – Транспорт и МЖ – Инфраструктура го продолжуваат бојкотот на железничкиот сообраќај. Возовите нема да сообраќаат ни денеска, иако се очекува преговорите со раководството на Македонски железници околу исплатата на заостанатата ...

Трет ден штрајк во Македонски железници

Телма - 20.02.2017

Железничкиот сообраќај, товарен и патнички, веќе трет ден е во прекин, поради штрајкот на железничарите и другите работници во одделот инфраструктура кои бараат плати. Во моментов вработените во одделот инфраструктура ја бараат втората половина од ...

МЖ Транспорт ќе ги исплати заостанатите плати

Телма - 20.02.2017

Од Македонски железници Транспорт АД Скопје денеска информираа дека пред почетокот на овој викенд на вработените ќе им биде исплатен вториот дел од платата за декември 2016, а до крајот на месецов и платата за јануари 2017 година.

Железничкиот сообраќај трет ден во прекин

24 Вести - 20.02.2017

Железничкиот сообраќај во земјава трет ден е во целосен прекин поради протестот на вработените на „Македонски железници - инфраструктура“ чии синдикати бараат решавање на проблемот со исплатата на платите.

Железничкиот сообраќај трет ден во целосен прекин

Канал5 - 20.02.2017

Вработените протестираат поради проблемот со исплата на плати. Дел од нив бараат исплата на декемвриската односно јануарската плата. Ниту патничките ниту товарните возови нема да сообраќаат се додека не бидат исполнети барањата во целост, велат од ...

Продолжува штрајкот во Македонски железници, попладнево средба на менаџментот со владата

Алсат-М - 20.02.2017

Сè додека Македонски железници не ја исплати и јануарската плата возовите нема да тргнат. Ова е ставот на вработените во двете секции на ова јавно претпријатие, односно Транспорт и Инфраструктура.

Бочварски: Менаџментот на железници да ги исплати платите

Канал5 - 20.02.2017

Од СДСМ денеска го повикаа менаџментот на железница да им ги исплати платите на вработените во инфраструктура и ...

6 дена протест на железничарите

Телма - 20.02.2017

Возовите непроверени, пругите напуштени. 6- ти ден вработените во одржување и инфраструктура на македонски железници протестираат за долг од месец и половина за плати и придонеси. Наметнати со старата и дотраена заштитна облека ги напуштија ладните ...

СДСМ побара да се исплатат платите на вработените во Македонски железници

Алсат-М - 20.02.2017

Социјал демократскиот сојуз на Македонија побара од менаџментот на Македонски железници да ги исплати заостанатите плати на вработените. Од таму прашуваат кој ќе ја плати штетата од тридневниот застој на патничкиот и на товарниот железнички ...

Штрајк на вработените во ЈП „Македонски железници“ поради неисплатени плати

Академик - 20.02.2017

Од Синдикатот на „МЖ – Инфраструктура“ и од Независниот синдикат на машинскиот персонал појаснуваат дека лошата состојба во „Македонски железници“ е резултат на долгогодишното лошо менаџирање, нагласувајќи дека раководството на ЈП „Македонски ...

Трет ден нема возови, штрајкот продолжува

Нова ТВ - 20.02.2017

Железничкиот сообраќај, товарен и патнички, веќе трет ден е во прекин, поради штрајкот на железничарите и другите работници во одделот инфраструктура кои бараат плати. Во моментов вработените во одделот инфраструктура ја бараат втората половина од ...

Железничкиот сообраќај трет ден во прекин

МРТ - 20.02.2017

Има најава дека платата треба да биде исплатена денеска попладне, велат во Синдикатот. Веќе трет ден возовите не сообраќаат во земјава. Ова е резултат на штрајкот на вработените во Македонски железници- Инфраструктура кои бараат исплата на платите.

Трет ден штрајк во Македонски железници

Нетпрес - 20.02.2017

Веќе трет ден возовите не сообраќаат во земјава. Ова е резултат на штрајкот на вработените во Македонски железници- Инфраструктура кои бараат исплата на платите. Од Македонски железници- Транспорт велат дека вториот дел од платата за декември ...

Нема мигранти – нема плата во Железници

Р.С.Европа - 20.02.2017

Вработените во Македонски железници четири години имаат проблем со платите. Се жалат дека само во екот на мигрантската криза, кога секојдневно превезуваа мигранти од јужната до северната граница, редовно ги добивале платите.

СДСМ: Веднаш да се исплатат платите на вработените во Македонски железници

МКД - 20.02.2017

Целиот железнички сообраќај веќе трет ден е во прекин поради несовесната власт којашто ги остави вработените во Македонски железници без плати, а граѓаните без превоз, соопшти СДСМ. „Дел од граѓаните не се информирани за штрајкот па не стигнале на ...

(ВИДЕО) Бочварски: Вработените во Железници веднаш да ги добијат платите

А1 On - 20.02.2017

„На Македонија итно и е потребна нова одговорна Влада која вистински ќе се грижи за потребите на граѓаните. Целиот железнички сообраќај веќе трет ден е во прекин поради несовесната власт којашто ги остави вработените во Македонски железници без ...

Бочварски: Вработените во МЖ Транспорт да добијат плата! (ВИДЕО)

+инфо - 20.02.2017

Ночварски смета дека има начини како редовно да се исплатуваат платите. СДСМ бара веднаш да се исплатат платите на вработените во Македонски железници -Транспорт. -Платите во јавното претпријатие постојано доцнат, а раководството на власта во ...

СДСМ: Само со инвестиции во МЖ ќе има рентабилно работење на претпријатието (ВИДЕО)

Макфакс - 20.02.2017

Откако вработените во Македонски железници тред ден се на штрајк и возовите во Македонија не сообраќаат, поради неисплатени плати на работниците, од СДСМ велат дека мора да се инвестира за да се добие рентабилно претпријатие.

Железничкиот сообраќај парализиран поради штрајк

МРТ - 20.02.2017

Исплаќање на јануарската плата за повторно сообраќање на возовите. 2.500 вработени во Македонски железници трет ден се на протест. Менаџментот бара решение за проблемот со претставници од Владата.

(ВИДЕО) Бочварски: Вработените во Железници веднаш да ги добијат платите

Репортер - 20.02.2017

„На Македонија итно и е потребна нова одговорна Влада која вистински ќе се грижи за потребите на граѓаните. Целиот железнички сообраќај веќе трет ден е во прекин поради несовесната власт којашто ги остави вработените во Македонски железници без ...

Една минута вести: Продолжува штрајкот во Железници

Нова ТВ - 20.02.2017

Сè додека раководството на Македонски железници не ја исплати и јануарската плата возовите нема да тргнат. Ова е ставот на вработените во двете секции на ова јавно претпријатие, односно Транспорт и Инфраструктура.

ВМРО-ДПМНЕ: Владата и менаџментот на МЖ ќе изнајдат решение за барањата на железничарите

Курир - 20.02.2017

СДСМ имаше доволно време да покаже грижа за вработените во железницата и целокупно железничката инфраструктура и сообраќај, но наместо тоа СДСМ отпушти голем дел од вработените, ги остави на милост и немилост, ја опустоши цела железница, а ...

Желeзницата и со нови возови се дави во стари проблеми

Слободен Печат - 20.02.2017

Машиновозачите тврдат дека целиот железнички сообраќај се одвива со три до пет локомотиви, дневно. Многу локомотиви стојат и чекаат поправка, од набавените шест нови возови само два се во функција, се укинуваат возни редови, се губат клиенти во ...

СДСМ и ВМРО- ДПМНЕ со обвинувања за Македонски железници

Р.С.Европа - 20.02.2017

Благоја Бочварски, претседател на Комисијата за транспорт и врски на СДСМ, побара денеска да се исплатат неисплатените плати на вработените во Македонски железници. Според него, причина за прекинот на сообраќајот се неодговорните политики на власта ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ отпушти голем дел од вработените во железницата

Макфакс - 20.02.2017

СДСМ имаше доволно време да покаже грижа за вработените во железницата и целокупно железничката инфраструктура и сообраќај. Но наместо тоа СДСМ отпушти голем дел од вработените во железницата, ги остави на милост и немилост ја опустоши цела ...

Од ВМРО–ДПМНЕ нема да дозволеле СДСМ да си поигрува со вработените во железницата

Стандард - 20.02.2017

„СДСМ имаше доволно време да покаже грижа за вработените во железницата и целокупно железничката инфраструктура и сообраќај. Но наместо тоа СДСМ отпушти голем дел од вработените во железницата, ги остави на милост и немилост ја опустоши цела ...

Бочварски: Вработените во Железници веднаш да ги добијат платите!

Стандард - 20.02.2017

„Целиот железнички сообраќај веќе трет ден е во прекин поради несовесната власт којашто ги остави вработените во Македонски железници без плати, а граѓаните без превоз. Денеска е понеделник, работен ден е, а многу граѓани кои платиле месечни билети ...

Трет ден возовите не сообраќаат, вработените во железница си ги бараат платите

Сител - 20.02.2017

Железничкиот сообраќај трет ден во прекин. Ниту еден воз не сообраќа низ државата. Според последните информации вработените во МЖ Транспорт во петокот го добиле вториот дел од декемврсиката плата, но бараат целосна исплата на јануарската.

Бочварски: Вработените во Железници веднаш да ги добијат платите

Слободен Печат - 20.02.2017

Претседателот на комисијата за транспорт и врски на СДСМ, Благој Бочварски, одговара на новинарски прашања во врска со штрајкот во Македонска железница. Целиот железнички сообраќај веќе трет ден е во прекин поради несовесната власт којашто ги остави ...

ВМРО-ДПМНЕ: Владата и менаџментот на МЖ ќе изнајдат решение за барањата на железничарите

Press24 - 20.02.2017

СДСМ имаше доволно време да покаже грижа за вработените во железницата и целокупно железничката инфраструктура и сообраќај, но наместо тоа СДСМ отпушти голем дел од вработените, ги остави на милост и немилост, ја опустоши цела железница, а ...

ВМРО-ДПМНЕ: Владата и менаџментот на МЖ ќе изнајдат решение за барањата на железничарите

Сител - 20.02.2017

СДСМ имаше доволно време да покаже грижа за вработените во железницата и целокупно железничката инфраструктура и сообраќај, но наместо тоа СДСМ отпушти голем дел од вработените, ги остави на милост и немилост, ја опустоши цела железница, а ...

И денес нема да има возови: Продолжува штрајкот на Македонски железници

Таратур - 20.02.2017

Македонски железници Транспорт и Инфраструктура го продолжуваат бојкотот на железничкиот сообраќај. Возовите нема да сообраќаат ни денеска, иако се очекува преговорите со раководството на Македонски железници околу исплатата на заостанатата ...

Железничкиот сообраќај трет ден во прекин

Алфа - 20.02.2017

Железничкиот сообраќај во Македонија трет ден е во целосен прекин поради протестот на вработените на Македонски железници Инфраструктура чии синдикати бараат решавање на проблемот со исплатата на платите.

И денеска ќе нема возови

+инфо - 20.02.2017

Во тек на неделава во соработка со Владата треба да се финализира решението за подолгорочно решавање на состојбите во железниците Железничкиот сообраќај во Македонија трет ден е во целосен прекин поради протестот на вработените на Македонски ...

Железничкиот сообраќај трет ден во прекин

Телеграф - 20.02.2017

Од „Македонски железници - Транспорт“ АД Скопје информираа дека пред почетокот на викендот на вработените ќе им биде исплатен вториот дел од платата за декември 2016, а до крајот на месецов и платата за јануари 2017 година Железничкиот сообраќај во ...

Железничкиот сообраќај трет ден во прекин

Репортер - 20.02.2017

Железничкиот сообраќај во Македонија трет ден е во целосен прекин поради протестот на вработените на Македонски железници Инфраструктура чии синдикати бараат решавање на проблемот со исплатата на платите.

Патничките и товарните возови трет ден не сообраќаат

Слободен Печат - 20.02.2017

Патничките и товарните возови веќе трет ден не сообраќаат, бидејќи вработените на „Македонски железници – Инфраструктура“ бараат да им се исплатат заостанатите плати. Од „Македонски железници – Транспорт“ информираа дека пред почетокот на викендот ...

И денеска нема да сообраќаат возовите, железничарите го продолжуваат штрајкот

МКД - 20.02.2017

Вработените во Македонски железници – Транспорт и МЖ – Инфраструктура и денеска ќе штрајкуваат поради две неисплатени плати. Возовите и денеска нема да сообраќаат. Од Македонски железници инофмираат дека денеска ќе почнат преговори со сидникатот за ...

Железничкиот сообраќај трет ден во прекин

А1 On - 20.02.2017

Железничкиот сообраќај во Македонија трет ден е во целосен прекин поради протестот на вработените на Македонски железници Инфраструктура чии синдикати бараат решавање на проблемот со исплатата на платите.

Штрајк на железничарите, сообраќајот во прекин

МРТ - 20.02.2017

Од Македонски Железници- Транспорт велат дека вториот дел од платата за декември 2016-та ќе им биде исплатен на вработените пред почетокот на викендов, а на крајот на месецов и платата за јануари. Веќе трет ден возовите не сообраќаат во земјава.

Железничкиот сообраќај трет ден во прекин поради протест на вработените

Стандард - 20.02.2017

Железничкиот сообраќај во Македонија трет ден е во целосен прекин поради протестот на вработените на Македонски железници Инфраструктура чии синдикати бараат решавање на проблемот со исплатата на платите.

И денес без возови, продолжува штрајкот на 2.600 вработени во МЖ

Радио МОФ - 20.02.2017

Вработените во Македонски железници – Транспорт и Македонски железници – Инфраструктура и денеска ќе штрајкуваат поради две неисплатени плати. Железничкиот сообраќај во Македонија е во прекин и не се знае кога ќе продолжи.

Железничкиот сообраќај трет ден во прекин

Нетпрес - 20.02.2017

Не сообраќат ниту патничките, ниту товарните возови, информираат од Железничката станица во Скопје. Протестот е во организација на организација на Независниот синдикат на МЖ, СЖМ-Инфраструктура и АНС – Железничари.

Железничкиот сообраќај трет ден во прекин

Точка - 20.02.2017

Железничкиот сообраќај во Македонија трет ден е во целосен прекин поради протестот на вработените на Македонски железници Инфраструктура чии синдикати бараат решавање на проблемот со исплатата на платите.

Бочварски: Граѓаните останаа без превоз поради неодговорноста на власта

Мета - 20.02.2017

Целиот железнички сообраќај веќе трет ден е во прекин поради несовесната власт, која ги остави вработените во „Македонски железници“ без плати, а граѓаните без превоз, изјави на прес-конференција претседателот на комисијата за транспорт и врски на ...

Трет ден возовите не сообраќаат поради штрајк на вработените

Мета - 20.02.2017

Патничките и товарните возови веќе трет ден не сообраќаат, бидејќи вработените на „Македонски железници – Инфраструктура“ бараат да им се исплатат заостанатите плати. Од „Македонски железници – Транспорт“ информираа дека пред почетокот на викендот ...

Железничкиот сообраќај трет ден во прекин

Канал 77 - 20.02.2017

Од Македонски Железници Транспорт АД Скопје информираа дека пред почетокот на викендот на вработените ќе им биде исплатен вториот дел од платата за декември 2016, а до крајот на месецов и платата за јануари 2017 година.

СДСМ: Само со инвестиции во МЖ ќе има рентабилно работење на претпријатието

Точка - 20.02.2017

Откако вработените во Македонски железници тред ден се на штрајк и возовите во Македонија не сообраќаат, поради неисплатени плати на работниците, од СДСМ велат дека мора да се инвестира за да се добие рентабилно претпријатие.

Штрајк на железничарите: Трет ден нема возови

еМагазин - 20.02.2017

Железничкиот сообраќај во Македонија трет ден е во целосен прекин поради протестот на вработените на Македонски железници Инфраструктура чии синдикати бараат решавање на проблемот со исплатата на платите.

Железничкиот сообраќај трет ден во прекин

Вечер Прес - 20.02.2017

Не сообраќат ниту патничките, ниту товарните возови, информираат од Железничката станица во Скопје. Железничкиот сообраќај во Македонија трет ден е во целосен прекин поради протестот на вработените на Македонски железници Инфраструктура чии ...

Штама на железничката во Битола

Тера - 20.02.2017

Празни шини. Возот кој што денеска според возниот ред требаше да пристигне од Скопје во Битола во 10.15 минути не дојде. Трет ден штрајк на вработените од МЖ Транспорт. На ниту едно место на железничката станица во Битола не пишуваше дека ...

СДСМ ја остави „Македонски железници“ на цедило, обвинуваат од ВМРО-ДПМНЕ

Мета - 20.02.2017

СДСМ имаше доволно време да покаже грижа за вработените во железницата и целокупно железничката инфраструктура и сообраќај, но наместо тоа отпушти голем дел од вработените, а компанијата ја остави на цедило, велат од ВМРО-ДПМНЕ како реакција на ...

Нема плата, нема возови!

Фактор - 20.02.2017

Вработените во Македонски железници веќе трет ден излегуваат на протести. Причина за штрајкот во оваа институција се заостанатите плати кои раководството не им ги исплатило на вработените од декември.

Железничкиот сообраќај трет ден во прекин

Локално - 20.02.2017

Железничкиот сообраќај во земјава трет ден е во целосен прекин поради протестот на вработените на „Македонски железници – инфраструктура“ чии синдикати бараат решавање на проблемот со исплатата на платите.

Македонија губи од 50 до 100 милиони евра годишно поради зависноста од Коридорот 10

Либертас - 20.02.2017

Немањето алтернатива во транспортните коридори ја задушува македонската економија. Стопанството алармира, железницата кон исток или запад е ургентно потребна, пишува Дојче веле . Македонија ги отвори граничните премини Дојран и Меџитлија за влез на ...

(ВИДЕО) Возовите втор ден запрени, вработените во МЖ ги бараат своите плати

Бриф - 20.02.2017

Возовите во мирување, а вработените во железницата го продолжуваат протестот кој го почнаа вчера и не остапуваат од барањето да им е исплати платата за декември и јануари, јавува телевизија 21 Како претставник од менаџменот, кај нив дојде ...

(ВИДЕО) Бочварски: Вработените во Железници веднаш да ги добијат платите, од несериозната власт сите трпат штети!

Либертас - 20.02.2017

Прес конференција, Благој Бочварски, претседател на Комисијата за транспорт и врски на СДСМ Скопје, 20.02.2017 Почитувани граѓани, На Македонија итно и е потребна нова одговорна Влада која вистински ќе се грижи за потребите на граѓаните.

ВМРО-ДПМНЕ: Владата и менаџментот на МЖ ќе најдат решение за барањата на железничарите

Пулс24 - 20.02.2017

СДСМ имаше доволно време да покаже грижа за вработените во железницата и целокупно железничката инфраструктура и сообраќај, но наместо тоа СДСМ отпушти голем дел од вработените, ги остави на милост и немилост, ја опустоши цела железница, а ...

СДСМ ја остави „Македонски железници“ на цедило, обвинуваат од ВМРО-ДПМНЕ

Локално - 20.02.2017

СДСМ имаше доволно време да покаже грижа за вработените во железницата и целокупно железничката инфраструктура и сообраќај, но наместо тоа отпушти голем дел од вработените, а компанијата ја остави на цедило, велат од ВМРО-ДПМНЕ како реакција на ...

(ВИДЕО) Бочварски: Вработените во Железници веднаш да ги добијат платите

Локално - 20.02.2017

„На Македонија итно и е потребна нова одговорна Влада која вистински ќе се грижи за потребите на граѓаните. Целиот железнички сообраќај веќе трет ден е во прекин поради несовесната власт којашто ги остави вработените во Македонски железници без ...

БОЈКОТ! Вработени од МАКЕДОНСКИ ЖЕЛЕЗНИЦИ си ги бараат платите!

Локално - 20.02.2017

Товарните и патничките возовите не сообраќајат и денеска. Но, на таблата на железничката станица се кррие за штрајкот и стои возниот ред како да нема застој. Нема информации дека железничкиот сообраќај е стопиран поради бојкот на вработените.

Железничкиот сообраќај и денеска во прекин

Република - 20.02.2017

Железничкиот сообраќај во Македонија трет ден е во целосен прекин поради протестот на вработените на Македонски железници Инфраструктура чии синдикати бараат решавање на проблемот со исплатата на платите.

Железничкиот сообраќај трет ден во прекин...

Н.Македонија - 20.02.2017

Железничкиот сообраќај трет ден во прекин Железничкиот сообраќај во Македонија трет ден е во целосен прекин поради протестот на вработените на Македонски железници Инфраструктура чии синдикати бараат решавање на проблемот со исплатата на платите.

Железничкиот сообраќај трет ден во прекин

Lider - 20.02.2017

Железничкиот сообраќај во Македонија трет ден е во целосен прекин поради протестот на вработените на Македонски железници Инфраструктура чии синдикати бараат решавање на проблемот со исплатата на платите.