TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Бројот на заразени со коронавирус 760 лица, МАНУ прогнозира пикот да биде на почеток на мај со 1.100

24 Вести - 12.04.2020

Бројот на лица заразени со вирусот Ковид-19 во земјава се зголеми на 760 лица, откако вчера беа регистрирани 49 нови случаи, додека две лица починаа. Од новозаболените, 13 се во Скопје, 14 во Куманово, шест во Штип, осум во Прилеп, шест во Велес и ...

Канада: Во дом за стари лица 31 починат од коронавирус, од персоналот ни трага, ни глас

ТВ21 - 12.04.2020

Франсоа Лего, премиер на најголемата провинција во Канада, се обрати пред јавноста и објави дека 31 жител на дом за стари лица со медицинска нега, починале во Монтреал откако се појавил во него новиот коронавирус.

Свет/Ковид-19: САД со најголем број смртни случаи

24 Вести - 12.04.2020

Од денеска, САД се држава со најголем број починати лица од коронавирусот – 20.580. Италија сега е на второто место со 19.468, по што следат Шпанија со 16.480 и Франција со 13.832 жртви. Во САД, најголем број дневни жртви се регистрирани во ...

Јапонските медицински служби предупредија: Ургентната медицината пред колапс поради заразените од Ковид-19

24 Вести - 12.04.2020

Јапонските медицински служби предупредија денеска дека ургентната медицината во земјата се соочува со колапс поради големиот број на луѓе кои се заразени од коронавирусот, што исто така би можело да доведе до колапс на целиот здравствен систем.

За 24 часа нови 2.821 случаи, 129 починати од корона вирус во Германија

Фокус - 12.04.2020

Бројот на потврдени инфекции со корона вирус во Германија се зголеми денеска од 2.821 на 120.479, според податоците на Институтот за заразни болести, „Роберт Кох“. Тоа е намалување од 4.133 случаи регистрирани вчера.

Канада/Ковид-19: Во дом за стари лица 31 починат, персоналот „исчезнал“

24 Вести - 12.04.2020

Франсоа Лего, премиер на најголемата провинција во Канада, се обрати пред јавноста и објави дека 31 жител на дом за стари лица со медицинска нега, починале во Монтреал откако се појавил во него новиот коронавирус.

Германија/Ковид-19: За 24 часа нови 2.821 случаи, 129 починати

24 Вести - 12.04.2020

Бројот на потврдени инфекции со коронавирус во Германија се зголеми денеска од 2.821 на 120.479, според податоците на Институтот за заразни болести, „Роберт Кох“. Тоа е намалување од 4.133 случаи регистрирани вчера.

САД со најголем број смртни случаи од корона вирус

Фокус - 12.04.2020

Од денеска, САД се држава со најголем број починати лица од корона вирусот – 20.580. Италија сега е на второто место со 19.468, по што следат Шпанија со 16.480 и Франција со 13.832 жртви. Во САД, најголем број дневни жртви се регистрирани во ...

Во Бугарија од Ковид-19 заразени вкупно 675 лица, починати 29

Телма - 12.04.2020

Во Бугарија вкупниот број заразени лица со Ковид-19 изнесува 675, соопшти Националниот оперативен штаб. Во текот на денешниот ден потврдени се шест нови случаи, од кои четири во Софија и два во Стара Загора, јави БГНЕС.

Во Италија опаѓа бројот на починати и заразени од корона вирус

Фокус - 12.04.2020

Во Италија денеска починаа 431 лице како последица на вирусот Ковид-19, што е најмал број во еден ден од 19 март. Како што пренесуваат светските агенции, тоа е значителен пад во однос на претходниот ден кога починаа 619 лица.

Во Италија опаѓа бројот на починати и заразени од коронавирус

Телма - 12.04.2020

Во Италија во последните 24 часа починаа 431 лице како последица на вирусот Ковид-19, што е најмал број во еден ден од 19 март. Тоа е значителен пад во однос на претходниот ден кога починаа 619 лица.

Коронавирус во Светот: Пола милион заразени во САД, рекорден број заболени во Русија, Саудиска Арабија воведе 24 часа ...

ТВ21 - 12.04.2020

Во Светот регистирани се преку 1.780.000 случаи на коронавирусот, а починаа повеќе од 108 илјади. САД сега се на водечката позиција по бројот на жртви – 20.500. Италија е сега на второто место со 19.468 починати, додека Шпанија е трета со 16.600.

САД од денес е земја со најголем број жртви од Ковид-19

Канал5 - 12.04.2020

Соеднитите Американски Држави од денес се држава со најголем број на починати од коронавирус, со повеќе од 20.000 смртни случаи, јавува „Ројтерс“. Италија за сега е на второ место со 19.468, а следна е Шпанија со 16.480 и Франција со 13.832 жртви.

Германија успешно се справува со коронавирусот: За првпат бројот на излекувани поголем од бројот на заразени

ТВ21 - 12.04.2020

За првпат од избувнувањето на епидемијата, бројот на излекувани од коронавирусот во Германија го надмина бројот на заразени. Тоа го соопшти денеска берлинскиот институт за вирологија „Роберт Кох“.

Нови 68 заразени од корона вирус

Фокус - 12.04.2020

Нови 68 заболени од корона вирус се регистрирани во последното деноноќие дознава „Фокус. Со тоа вкупната бројка достигна над 800 заразени. Најмногу заразени има во Скопје и ...

Куманово достигна бројка од 200 заразени од корона вирус и најмногу смртни случаи

Фокус - 12.04.2020

Како што веќе објавивме, нови 68 заразени од корона вирус се регистрирани во земјава во последните 24 часа, со што вкупната бројка достигна 828 заразени. Најголем дел од заболените, 312, се од Скопје.

После три дена пад, повторно порасна бројот на починати од Ковид-19 во Шпанија

Канал5 - 12.04.2020

Во Шпанија во последните 24 часа од Ковид-19 починале 619 лица, тој број повторно порасна откако три последователни дена опаѓаше, покажува новиот биланс кој го објави Владата на таа земја.

САД со најголем број смртни случаи повеќе од 20.500, ја надмина Италија

Телма - 12.04.2020

Италија сега е на второто место со 19.500, по што следат Шпанија со 16.500 и Франција со 13.800 жртви. Во САД, најголем број жртви се регистрирани во изминатите четири дена, од кои со најголем број во градот и државата Њујорк.

Коронавирус во светот

24 Вести - 12.04.2020

Коронавирусот ги ограничи велигденските празнувања ширум светот. Традиционалните прослави се отакажани, а порано, полните цркви, сега се празни. Велигденска миса на плоштадот Свети Петар во Ватикан, на кој вообичаено се собираат околу 80 илјади ...

Нови 68 случаи на заразени со Kовид-19 во изминатите 24 часа

Канал5 - 12.04.2020

Нови 68 случаи на заразени со Kовид-19 се регистрирани во изминатите 24 часа, информира Министерството за здравство. Најголем број од новите случаи повторно се регистрирани во Куманово – 18 новозаболени, потоа во Скопје каде има 15 нови случаи и ...

Британија ја надмина бројката од 10.000 мртви од КОВИД-19, Италија на чекор до 20.000

Сакам да кажам - 12.04.2020

Велика Британија ја надмина бројката од 10.000 мртви од КОВИД-19, откако во последните 24 часа во тамошните болници починале 737 пациенти. „Иднината на вирусот е непозната бидејќи зависи од однесувањето на милиони луѓе.

Во последниве 24 часа нема починати, но има 68 нови заразени

Алсат-М - 12.04.2020

Бројот на заразени со Ковид-19 во земјава се искачи на 828. Во последните 24 часа регистрирани се 68 нови случаи од извршени 404 тестови. Во Куманово се регистрирани 18 новозаразени лица, во Скопје 15, Прилеп 14, Струга 10, Велес 6, Тетово 2 и по ...

Сите кои зимава имаа грип, ќе се проверуваат за Ковид-19, можеби го прележале

Алсат-М - 12.04.2020

По сомнежите покренати во Алсат пред неколку дена за случајот со жената од Велес која беше пронајдена мртва и имаше позитивен посмртен тест со Ковид-19, надлежните најавуваат дека сите анализи на граѓаните кои зимава биле погодени од сезонскиот грип ...

Бројот на починати во САД надмина 21.000, прогласена состојба на голема катастрофа

Телма - 12.04.2020

Со 1.830 починати во последните 24 часа САД ја надминаа Италија во бројот на смртни случаи од Ковид-19. Забележувајќи по 30-тина илјади случаи дневно во изминативе 10 денови, бројот на заболени во САД надминува 530.000, четири пати повеќе од втората ...

Состојбата со корона вирусот во светот до 19 часот

Фокус - 12.04.2020

Според најновите податоци, во светот досега се регистрирани 1.826.245 лица заразени со новиот корона вирус. Од нив починати се 112.371, а излекувани се 416.127 луѓе. Подгорица – Во Клиничкиот центар во Подгорица од Ковид-19 се лекуваат 21 пациент, ...

Конечно ДОБРИ ВЕСТИ од Италија: Денеска најмалку жртви од 19-ти март

ТВ21 - 12.04.2020

Во Италија , 431 лица починаа денес како резултат на коронавирусот, што е најмал број на жртви во еден ден од 19 март. Ова е исто така значително намалување од претходниот ден, кога загинаа 619 лица.

Во Италија во последните 24 часа починале 431 лице

Канал5 - 12.04.2020

Вкупно во таа земја до сега починале 19.899 лица. Во Италија во последните 24 часа починале 431 лице а новозаразени се 4.092. Вчера имало 619 смртни случаи, а ден претходно 570. Италија по САД е најзагрозена држава од пандемијата од коронавирусот.

КОД: Кој е злосторникот што го праќал списокот на заболени од Ковид 19 по социјални мрежи- трагите во два правци, кон ...

Телма - 12.04.2020

Ексел документ пресликан во две фотографии. На него имиња, адреси, телефонски броеви, возраст и забелешка каде се сместени. Вкупно 44 графи што означуваа колку пациенти во Куманово се заразени со Ковид 19.

Германија/Ковид-19: За првпат бројот на излекувани поголем од бројот на заразени

Сител - 12.04.2020

За првпат од избувнувањето на епидемијата, бројот на излекувани од коронавирусот во Германија го надмина бројот на заразени. Тоа го соопшти денеска берлинскиот институт за вирологија „Роберт Кох“.

Во Германија за првпат бројот на излекувани поголем од бројот на заразени

А1 On - 12.04.2020

За првпат од избувнувањето на епидемијата, бројот на излекувани од коронавирусот во Германија го надмина бројот на заразени. Тоа го соопшти денеска берлинскиот институт за вирологија „Роберт Кох“.

Коронавирусот влезе во дом за стари лица во Монтреал: Починаа 31 лице, а персоналот „исчезнал“

Press24 - 12.04.2020

Франсоа Лего, премиер на најголемата провинција во Канада, се обрати пред јавноста и објави дека 31 жител на дом за стари лица со медицинска нега, починале во Монтреал откако се појавил во него новиот коронавирус.

Повторно зголемен бројот на починати во Шпанија

Слободен Печат - 12.04.2020

Вчера според официјалните податовци во Шпанија починаа 514 луѓе. Во Шпанија во последните 24 часа од ковид-19 починаа 919 луѓе, а тој број повторно покажува пораст, по три дена пад, објави Владата.

Расте бројот на заразени во Турција: За 24 часа се регистрирани преку 5.000 нови случаи

Press24 - 12.04.2020

Турција пријавила повеќе од 5.000 нови случаи заразени од коронавирус, со што бројот на заболени во таа земја моментално надминува 50.000. Министерот за здравство, Фахретин Коџа, рекол дека во претходните 24 часа биле регистрирани 5.138 нови случаи, ...

После три дена пад, повторно порасна бројот на починати од Ковид-19 во Шпанија

Курир - 12.04.2020

Во Шпанија во последните 24 часа од Ковид-19 починале 619 лица, тој број повторно порасна откако три последователни дена опаѓаше, покажува новиот биланс кој го објави Владата на таа земја.

Во Бугарија од Ковид-19 заразени вкупно 675 лица, починати 29

А1 On - 12.04.2020

Во Бугарија вкупниот број заразени лица со Ковид-19 изнесува 675, соопшти Националниот оперативен штаб. Во текот на денешниот ден потврдени се шест нови случаи, од кои четири во Софија и два во Стара Загора, јави БГНЕС.

Во Бугарија од ковид-19 заразени вкупно 675 лица, починати 29

+инфо - 12.04.2020

Во Бугарија вкупниот број заразени лица со Ковид-19 изнесува 675, соопшти Националниот оперативен штаб. Во текот на денешниот ден потврдени се шест нови случаи, од кои четири во Софија и два во Стара Загора, јави БГНЕС.

Во Бугарија од Ковид-19 заразени вкупно 675 лица, починати 29

Сител - 12.04.2020

Во Бугарија вкупниот број заразени лица со Ковид-19 изнесува 675, соопшти Националниот оперативен штаб. Во текот на денешниот ден потврдени се шест нови случаи, од кои четири во Софија и два во Стара Загора, јави БГНЕС.

Велика Британија ја надмина бројката од 10.000, додека пак Италија е на чекор до 20.000 починати од пандемијата

Сител - 12.04.2020

Велика Британија ја надмина бројката од 10.000 мртви од Ковид-19, откако во последните 24 часа во тамошните болници починале 737 пациенти. „Иднината на вирусот е непозната бидејќи зависи од однесувањето на милиони луѓе.

Во Бугарија од Ковид-19 заразени вкупно 675 лица, починати 29

Независен - 12.04.2020

Во Бугарија вкупниот број заразени лица со Ковид-19 изнесува 675, соопшти Националниот оперативен штаб. Во текот на денешниот ден потврдени се шест нови случаи, од кои четири во Софија и два во Стара Загора, јави БГНЕС.

Живи и здрави сме- штипјанката Стефани Јовановска изнервирана од муабетите откако нејзиниот сопруг Бојан е позитивен на ...

Курир - 12.04.2020

Короната ќе ја надминеме, но нашата простотија и злоба тешко, ова е една од речениците која кај нас најмногу се кажува откако светот го зафати пандемија со Коронавирусот. Дека ова реченица не е за џабе кажана, на свој грб почувствува семејството на ...

Британија ја надмина бројката од 10.000 починати, Италија на чекор до 20.000 починати од Ковид-19

Курир - 12.04.2020

Велика Британија ја надмина бројката од 10.000 мртви од КОВИД-19, откако во последните 24 часа во тамошните болници починале 737 пациенти. „Иднината на вирусот е непозната бидејќи зависи од однесувањето на милиони луѓе.

Коронавирусот разболе 1.826.245 луѓе, а починаа 112.371

+инфо - 12.04.2020

Според најновите податоци, во светот досега се регистрирани 1.826.245 лица заразени со новиот коронавирус. Од нив починати се 112.371, а излекувани се 416.127 луѓе. Подгорица – Во Клиничкиот центар во Подгорица од Ковид-19 се лекуваат 21 пациент, од ...

Во Германија за 24 часа нови 2.821 заболени и 129 починати од коронавирусот

А1 On - 12.04.2020

Бројот на потврдени инфекции со коронавирус во Германија се зголеми денеска од 2.821 на 120.479, според податоците на Институтот за заразни болести, „Роберт Кох“. Тоа е намалување од 4.133 случаи регистрирани вчера.

Во Италија опаѓа бројот на починати и заразени од коронавирус

А1 On - 12.04.2020

Во Италија денеска починаа 431 лице како последица на вирусот Ковид-19, што е најмал број во еден ден од 19 март. Како што пренесуваат светските агенции, тоа е значителен пад во однос на претходниот ден кога починаа 619 лица.

Недостасува заштитна опрема за лекарите во Британија

А1 On - 12.04.2020

Медицинскиот персонал во Велика Британија се уште нема доволно заштитна опрема потребна при лекување пациенти со коронавирусот, соопшти синоќа Британското медицинско здружение (БМА). Од БMA наведуваат дека лекарите ги ризикуваат своите животи ...

Во Италија опаѓа бројот на починати и заразени од коронавирус

Сител - 12.04.2020

Во Италија денеска починаа 431 лице како последица на вирусот Ковид-19, што е најмал број во еден ден од 19 март. Како што пренесуваат светските агенции, тоа е значителен пад во однос на претходниот ден кога починаа 619 лица.

Јапонските медицински служби предупредија: Ургентната медицината пред колапс поради заразените од коронавирусот

А1 On - 12.04.2020

апонските медицински служби предупредија денеска дека ургентната медицината во земјата се соочува со колапс поради големиот број на луѓе кои се заразени од коронавирусот, што исто така би можело да доведе до колапс на целиот здравствен систем.

Трамп првпат во историја прогласи состојба на катастрофа во сите 50 држави

Нова ТВ - 12.04.2020

Според најновите податоци, во светот досега се регистрирани 1.826.245 лица заразени со новиот коронавирус. Од нив починати се 112.371, а излекувани се 416.127 луѓе. САД ја надминаа Италија по бројот на починати од корона вирусот.

Повеќе од 10.000 заразени со коронавирус во Шведска

МКД - 12.04.2020

Според официјалните податоци, во Шведска, која се одлучи за поблаг пристап во борбата против епидемијата, заразени се повеќе од 10.000 луѓе со коронавирус, при што се бележи голема смртност кај заболените.

Озборувачи и паразити, живи и здрави сме- штипјанката Стефани Јовановска изнервирана од муабетите откако нејзиниот ...

ММС - 12.04.2020

Короната ќе ја надминеме, но нашата простотија и злоба тешко, ова е една од речениците која кај нас најмногу се кажува откако светот го зафати пандемија со Коронавирусот. Дека ова реченица не е за џабе кажана, на свој грб почувствува семејството на ...

Кина потврди 99 новозаразени со коронавирус, ниту еден починат

МКД - 12.04.2020

Во Кина во саботата имало 99 новозаразени лица со коронавирус, без смртни случаи поврзани со ковид-19, објави Националната здравствена комисија. Од 99 нови случаи, 97 потекнуваат надвор од подрачјето на Кина.

„Ројтерс“: САД од денеска се земја со најголем број починати од ковид-19

Нова ТВ - 12.04.2020

Соединетите Американски Држави од денеска се земја со најголем број починати лица од ковид-19, јавува агенцијата „Ројтерс“. Вкупниот број на регистрирани смртни случај од вирусот ја надмина границата од 20.000.

Канада/Ковид-19: Во дом за стари лица 31 починат, персоналот „исчезнал“

Сител - 12.04.2020

Франсоа Лего, премиер на најголемата провинција во Канада, се обрати пред јавноста и објави дека 31 жител на дом за стари лица со медицинска нега, починале во Монтреал откако се појавил во него новиот коронавирус.

Јапонија: Ургентната медицината пред колапс поради заразените од Ковид-19

Слободен Печат - 12.04.2020

Предупредуваат и за недостиг на заштитна опрема, пренесуваат локалните медиуми. Јапонските медицински служби предупредија денеска дека ургентната медицината во земјата се соочува со колапс поради големиот број на луѓе кои се заразени од ...

САД со најголем број смртни случаи од коронавирусот

А1 On - 12.04.2020

Од денеска, САД се држава со најголем број починати лица од коронавирусот – 20.580. Италија сега е на второто место со 19.468, по што следат Шпанија со 16.480 и Франција со 13.832 жртви. Во САД, најголем број дневни жртви се регистрирани во ...

Коронавирус имаат 760 македонски граѓани, дознајте од кои градови се заразените

Курир - 12.04.2020

Бројот на лица заразени со вирусот Ковид-19 во земјава се зголеми на 760 лица, откако вчера беа регистрирани 49 нови случаи, додека две лица починаа. Од новозаболените, 13 се во Скопје, 14 во Куманово, шест во Штип, осум во Прилеп, шест во Велес и ...

По три дена, повтроно зголемен број починати во Шпанија

Независен - 12.04.2020

Во Шпанија во последните 24 часа од ковид-19 починаа 919 луѓе, а тој број повторно покажува пораст, по три дена пад, објави Владата. Вкупно од ковид-19 во Шпанија починаа 16.972 со што земјата се змета за најтешко погодена од пандемијата од кроона ...

САД со најголем број смртни случаи од Ковид-19

Независен - 12.04.2020

Фото: Б. Грданоски САД- Од денеска, САД се држава со најголем број починати лица од коронавирусот – 20.580. Италија сега е на второто место со 19.468, по што следат Шпанија со 16.480 и Франција со 13.832 жртви.

Персоналот избегал од страв кога во дом за стари лица починале 31 пациент од коронавирусот

+инфо - 12.04.2020

Франсоа Лего, премиер на најголемата провинција во Канада, се обрати пред јавноста и објави дека 31 жител на дом за стари лица со медицинска нега, починале во Монтреал откако се појавил во него новиот коронавирус.

МАНУ конечно излезе од интелектуалниот карантин

Алфа - 12.04.2020

По жестоките реакции на јавноста, МАНУ конечно излезе од „интелектуалниот карантин“. Се огласи претседателот Љупчо Кацаров кој преку анализа на два математички модели од Велика Британија за пресметка на вкупниот број заразени, споредувајќи ги со ...

Во дом за стари лица во Канада 31 починат, персоналот избегал

Независен - 12.04.2020

Франсоа Лего, премиер на најголемата провинција во Канада, се обрати пред јавноста и објави дека 31 жител на дом за стари лица со медицинска нега починале во Монтреал откако се појавил во него новиот коронавирус.

Дали здравствениот систем доцни со дијагностицирањето на болните од Ковид 19?!

Алфа - 12.04.2020

Најмалку 6-7 лица во Македонија починале во своите домови а посмртно биле дијагностицирани со Ковид 19, а други пак битката со вирусот ја губат само што ќе бидат примени во болница. Ова го вклучува алармот зошто луѓето не се тестираат навреме, а и ...

Руските воени стручњаци им помагаат на српските лекари во повеќе од 50 медицински установи

Руска реч - 12.04.2020

„Одредите на Министерството за одбрана за недела дена престој во Србија извршија дезинфекција на 25 медицински објекти во главниот град и околината. Дезинфицирано е повеќе од 50 згради со вкупна површина од 380 илјади квадратни метри и повеќе од 20 ...

Поблагиот пристап во борбата со корона вирусот донесе 10.000 заразени во Шведска

Сител - 12.04.2020

Според официјалните податоци, во Шведска, која се одлучи за поблаг пристап во борбата против епидемијата, заразени се повеќе од 10.000 луѓе со коронавирус, при што се бележи голема смртност кај заболените.

САД со најголем број смртни случаи – 20.580

+инфо - 12.04.2020

Од денеска, САД се држава со најголем број починати лица од коронавирусот – 20.580. Италија сега е на второто место со 19.468, по што следат Шпанија со 16.480 и Франција со 13.832 жртви. Во САД, најголем број дневни жртви се регистрирани во ...

Во Бугарија од Ковид-19 заразени вкупно 675 лица, починати 29

Слободен Печат - 12.04.2020

Во Бугарија вкупниот број заразени лица со Ковид-19 изнесува 675, соопшти Националниот оперативен штаб. Во текот на денешниот ден потврдени се шест нови случаи, од кои четири во Софија и два во Стара Загора, јави БГНЕС.

Британија со црн рекорд: Бројката на починати од Ковид-19 е над 10.000 луѓе

А1 On - 12.04.2020

Бројот на смртни случаи од коронавирусот во Велика Британија порасна на 10.612 лица, откако денеска починале 737 лица, соопшти Министерството за здравство. Во оваа бројка не се вклучени луѓето кои починале во домовите за стари лица или пак во своите ...

Канада: Во дом за стари лица 31 починат, персоналот „исчезнал“

Курир - 12.04.2020

Франсоа Лего, премиер на најголемата провинција во Канада, се обрати пред јавноста и објави дека 31 жител на дом за стари лица со медицинска нега, починале во Монтреал откако се појавил во него новиот коронавирус.

Како руските вирусолози помагаат во борбата против коронавирусот во Србија

Руска реч - 12.04.2020

Речиси 90 лекари од Русија работат на спасување на пациенти во Белград и околните градови. Во вторникот, 7 април, руските воени вирусолози започнаа да лекуваат пациенти со коронавирус во Медицинскиот клинички центар „Драгиша Мишовиќ“ во Белград ...

Паѓа бројот на жртвите во Италија, вчера починати 431, нови 4092 заразени

Слободен Печат - 12.04.2020

Италијанската влада до 5 мај ги продолжи вонредните мерки воведени пред месец дена поради спречување на коронавирусот. Во Италија во последниве 24 часа починаа 431 лице, а новозаразени има 4092. Вчера имаше 619 смртни случаи, а ден претходно 570.

„САД од денеска се земја со најголем број починати од ковид-19“

Курир - 12.04.2020

Соединетите Американски Држави од денеска се земја со најголем број починати лица од ковид-19, јавува агенцијата „Ројтерс“. Вкупниот број на регистрирани смртни случај од вирусот ја надмина границата од 20.000.

Вo Велика Британија повеќе од 10 илјади лица починаа од коронавирусот

Макфакс - 12.04.2020

Во Англија, во последните 24 часа починаа 657 лица, со што се очекува вкупниот број на починати во Велика Британија од коронавирус да ја надмине бројката од 10.000, соопштија здравствените власти.

Бројот на заразени со коронавирус 760 лица, МАНУ прогнозира пикот да биде на почеток на мај

Press24 - 12.04.2020

Бројот на лица заразени со вирусот Ковид-19 во земјава се зголеми на 760 лица, откако вчера беа регистрирани 49 нови случаи, додека две лица починаа. Од новозаболените, 13 се во Скопје, 14 во Куманово, шест во Штип, осум во Прилеп, шест во Велес и ...

Британскиот министер за здравство смирува: Имаме над 2.000 слободни кревети за интензивна нега

Слободен Печат - 12.04.2020

Смртта на 657 луѓе во британските болници во саботата го зголеми бројот на починатите на 9.875. Британскиот систем на јавно здравство (НХС) ја издржа пандемијата од коронавирус и има слободни 2295 кревети за интензивна нега, рече министерот за ...

Пад на бројот на жртви во Италија, 431 лице почина, 4.092 нови случаи на инфекција

МКД - 12.04.2020

Во Италија, во последните 24 часа починале 431 лице, а новозаразени има 4.092. Вчера имало 619 смртни случаи, а претходниот ден 570. Италија по Соединетите Држави е најпогодената држава. Досега починале вкупно 19.899 луѓе во земјата, а досега се ...

Во дом за стари лица починале 31 лице, персоналот „исчезнал“

Нетпрес - 12.04.2020

Франсоа Лего, премиер на најголемата провинција во Канада, се обрати пред јавноста и објави дека 31 жител на дом за стари лица со медицинска нега, починале во Монтреал откако се појавил во него новиот коронавирус.

САД од денеска се земја со најголем број починати од ковид-19

Нетпрес - 12.04.2020

Соединетите Американски Држави од денеска се земја со најголем број починати лица од ковид-19, јавува агенцијата „Ројтерс“. Вкупниот број на регистрирани смртни случај од вирусот ја надмина границата од 20.000.

ВИДЕО: Починале 31 жител на старечки дом во Канада, персоналот исчезнал

А1 On - 12.04.2020

Франсоа Лего, премиер на најголемата провинција во Канада, се обрати пред јавноста и објави дека 31 жител на дом за стари лица со медицинска нега, починале во Монтреал откако се појавил во него новиот коронавирус.

Во светот речиси 1,8 милиони заболени од коронавирус, починале 110.075 лица

Макфакс - 12.04.2020

Вкупниот број на заразени со коронавирус ширум светот е 1.797.805, додека 110.075 луѓе починале како резултат на инфекцијата, според веб-страницата на Worldometer. Најголем број смртни случаи, 20.637 се потврдени во САД, а следуваат Италија со ...

Британскиот министер за здравство: Имаме над 2.000 слободни кревети за интензивна нега

МКД - 12.04.2020

Британскиот систем за јавно здравје (НХС) ја издржа пандемијата на коронавирусот и има на располагање 2.295 легла за интензивна нега, рече министерот за здравство Мет Ханкок. „Денес е мрачен ден, што се однесува до влијанието на оваа болест, бидејќи ...

Свет/Ковид-19: САД со најголем број смртни случаи

Слободен Печат - 12.04.2020

Италија сега е на второто место со 19.468, по што следат Шпанија со 16.480 и Франција со 13.832 жртви. Од денеска, САД се држава со најголем број починати лица од коронавирусот – 20.580. Италија сега е на второто место со 19.468, по што следат ...

Канада/Ковид-19: Во дом за стари лица 31 починат, персоналот „исчезнал”

Слободен Печат - 12.04.2020

Инспекцијата утврдила дека во меѓувреме, голем дел од персоналот едноставно престанал да се пријавува на работа заради наводниот страв од коронавирусот. Франсоа Лего, премиер на најголемата провинција во Канада, се обрати пред јавноста и објави дека ...

Oд Здравствениот дом или од полицијата – кој е човекот што ги објави списоците со заболени во Куманово?

Република - 12.04.2020

Пред неколку дена беше поднесена кривична пријава за злоупотреба на лични податоци, заради неовластено објавување на списоци со наслов Корона вирус -КОВИД 19 за граѓани на кои се објавени имиња, датум на раѓање и адреса на живеење.

Во Бугарија од Ковид-19 заразени вкупно 675 лица, починати 29

Вечер Прес - 12.04.2020

Во Бугарија вкупниот број заразени лица со Ковид-19 изнесува 675, соопшти Националниот оперативен штаб. Во текот на денешниот ден потврдени се шест нови случаи, од кои четири во Софија и два во Стара Загора, јави БГНЕС.

КОД: Кој е злосторникот што го праќал списокот на заболени од Ковид 19 по социјални мрежи- трагите во два правци, кон ...

24Инфо - 12.04.2020

Ексел документ пресликан во две фотографии. На него имиња, адреси, телефонски броеви, возраст и забелешка каде се сместени. Вкупно 44 графи што означуваа колку пациенти во Куманово се заразени со Ковид 19.

Во Италија опаѓа бројот на починати и заразени

Денешен - 12.04.2020

Во Италија денеска починаа 431 лице како последица на вирусот Ковид-19, што е најмал број во еден ден од 19 март. Како што пренесуваат светските агенции, тоа е значителен пад во однос на претходниот ден кога починаа 619 лица.

САД ја надмина Италија по бројот на починати лица од коронавирус: Еве колку луѓе починале вчера

Бизнис Вести - 12.04.2020

Бројот на Американци убиени од коронавируси надмина 20.500 вчера, што е најголем во светот, според сајтот „Worldometer“, кој собира официјални податоци од властите за бројот на починати „Ковид-19“ од сите земји и територии во светот.

Германија/Ковид-19: За 24 часа нови 2.821 случаи, 129 починати

Опсервер - 12.04.2020

Берлин, 12 април 2020 () – Бројот на потврдени инфекции со коронавирус во Германија се зголеми денеска од 2.821 на 120.479, според податоците на Институтот за заразни болести, „Роберт Кох“. Тоа е намалување од 4.133 случаи регистрирани вчера.

Канада/Ковид-19: Во дом за стари лица 31 починат, персоналот „исчезнал“

Опсервер - 12.04.2020

Монтреал, 12 април 2020 () – Франсоа Лего, премиер на најголемата провинција во Канада, се обрати пред јавноста и објави дека 31 жител на дом за стари лица со медицинска нега, починале во Монтреал откако се појавил во него новиот коронавирус.

Недостасува заштитна опрема за лекарите во Британија

Опсервер - 12.04.2020

Лондон, 12 април 2020 () – Медицинскиот персонал во Велика Британија се уште нема доволно заштитна опрема потребна при лекување пациенти со коронавирусот, соопшти синоќа Британското медицинско здружение (БМА).

Германија/Ковид-19: За првпат бројот на излекувани поголем од бројот на заразени

24Инфо - 12.04.2020

– За првпат од избувнувањето на епидемијата, бројот на излекувани од коронавирусот во Германија го надмина бројот на заразени. Тоа го соопшти денеска берлинскиот институт за вирологија „Роберт Кох”.

Свет/Ковид-19: САД со најголем број смртни случаи

Опсервер - 12.04.2020

Њујорк, 12 април 2020 () – Од денеска, САД се држава со најголем број починати лица од коронавирусот – 20.580. Италија сега е на второто место со 19.468, по што следат Шпанија со 16.480 и Франција со 13.832 жртви.

Јапонските медицински служби предупредија: Ургентната медицината пред колапс поради заразените од Ковид-19

Опсервер - 12.04.2020

Токио, 12 април 2020 () – Јапонските медицински служби предупредија денеска дека ургентната медицината во земјата се соочува со колапс поради големиот број на луѓе кои се заразени од коронавирусот, што исто така би можело да доведе до колапс на ...

Поблагиот пристап во борбата со корона вирусот донесе 10.000 заразени во Шведска

4NEWS - 12.04.2020

Според официјалните податоци, во Шведска, која се одлучи за поблаг пристап во борбата против епидемијата, заразени се повеќе од 10.000 луѓе со коронавирус, при што се бележи голема смртност кај заболените.

САД со најголем број смртни случаи од Ковид-19

Локално - 12.04.2020

Од денеска, САД се држава со најголем број починати лица од коронавирусот – 20.580. Италија сега е на второто место со 19.468, по што следат Шпанија со 16.480 и Франција со 13.832 жртви. Во САД, најголем број дневни жртви се регистрирани во ...

Канада/Ковид-19: Во дом за стари лица 31 починат, персоналот „исчезнал“

Либертас - 12.04.2020

Франсоа Лего, премиер на најголемата провинција во Канада, се обрати пред јавноста и објави дека 31 жител на дом за стари лица со медицинска нега, починале во Монтреал откако се појавил во него новиот коронавирус.

Најголем дел од починатите од коронавирусот во Македонија се на возраст над 60 години

еМагазин - 12.04.2020

Според последните податоци, објавени вчера, во Македонија се регистрирани 760 случаи на заболени од коронавирусот, а бројот на починати изнесува 34. “Според исходот од заболувањето, кај 685 лица се активни случаи, 41 случаи се испишани од болница со ...

Од денес во САД има најголем број смртни случаи од Ковид-19

Frontline - 12.04.2020

Од денеска, САД се држава со најголем број починати лица од коронавирусот – 20.580. Италија сега е на второто место со 19.468, по што следат Шпанија со 16.480 и Франција со 13.832 жртви. Во САД, најголем број дневни жртви се регистрирани во ...

Германија/Ковид-19: За првпат бројот на излекувани поголем од бројот на заразени

CivilMedia - 12.04.2020

За првпат од избувнувањето на епидемијата, бројот на излекувани од коронавирусот во Германија го надмина бројот на заразени. Тоа го соопшти денеска берлинскиот институт за вирологија „Роберт Кох“.

Свет/Ковид-19: САД со најголем број смртни случаи

Либертас - 12.04.2020

Од денеска, САД се држава со најголем број починати лица од коронавирусот – 20.580. Италија сега е на второто место со 19.468, по што следат Шпанија со 16.480 и Франција со 13.832 жртви. Во САД, најголем број дневни жртви се регистрирани во ...

Расте бројот на заразени во Турција: За 24 часа се регистрирани преку 5.000 нови случаи

Точка - 12.04.2020

Турција пријавила повеќе од 5.000 нови случаи заразени од коронавирус, со што бројот на заболени во таа земја моментално надминува 50.000. Министерот за здравство, Фахретин Коџа, рекол дека во претходните 24 часа биле регистрирани 5.138 нови случаи, ...

Во Бугарија од Ковид-19 заразени вкупно 675 лица, починати 29

24Инфо - 12.04.2020

– Во Бугарија вкупниот број заразени лица со Ковид-19 изнесува 675, соопшти Националниот оперативен штаб. Во текот на денешниот ден потврдени се шест нови случаи, од кои четири во Софија и два во Стара Загора, јави БГНЕС.

Состојба со Ковид-19 во светот до 12 часот

CivilMedia - 12.04.2020

Според најновите податоци, во светот досега се регистрирани 1.787.242 лица заразени со новиот коронавирус. Од нив починати се 109.288, а оздравеле 406.138 луѓе. а – Во Јужна Кореја, во последните 24 часа се пријавени 32 нови случаи на инфицирани со ...

НЕОФИЦИЈАЛНО: Драстично e зголемен бројот на заболени од коронавирус со 68 нови случаи, најмногу во Скопје и Куманово

Денешен - 12.04.2020

Нови 68 заболени од корона вирус се регистрирани во последното деноноќие, објави Фокус од свои извори. Со тоа вкупната бројка достигна 828 заразени. Најмногу заразени има во Скопје и Куманово.

Нови 68 заразени од корона вирус, вкупно 828

Frontline - 12.04.2020

Најмногу заразени има во Скопје и Куманово. Нови 68 заболени од корона вирус се регистрирани во последното деноноќие дознава Фокус ...

Во Бугарија од Ковид-19 заразени вкупно 675 лица, починати 29

Опсервер - 12.04.2020

Софија, 12 април 2020 () – Во Бугарија вкупниот број заразени лица со Ковид-19 изнесува 675, соопшти Националниот оперативен штаб. Во текот на денешниот ден потврдени се шест нови случаи, од кои четири во Софија и два во Стара Загора, јави БГНЕС.

Коронавирусот влегол во дом за стари лица: Починал 31 штитеник - персоналот едноставно исчезнал!

Точка - 12.04.2020

Франсоа Лего, премиерот на најголемата провинција Квебек, вчеравечер соопштил дека во еден дом за стари лица со медицински персонал во Монтреал, починал 31 штитеник, откако во домот се појавил коронавирус, а голем дел од вработените едноставно ...

Недостасува заштитна опрема за лекарите во Британија

Локално - 12.04.2020

Медицинскиот персонал во Велика Британија се уште нема доволно заштитна опрема потребна при лекување пациенти со коронавирусот, соопшти синоќа Британското медицинско здружение (БМА). Од БMA наведуваат дека лекарите ги ризикуваат своите животи ...

Само 675 заразени: Бугарија добро се справува со короната

Република - 12.04.2020

Во Бугарија вкупниот број заразени лица со Ковид-19 изнесува 675, соопшти Националниот оперативен штаб. Во текот на денешниот ден потврдени се шест нови случаи, од кои четири во Софија и два во Стара Загора, јави БГНЕС.

ТРАГИЧНО ВО КАНДА: 31 починат во дом за стари лица, а персоналот од страв ги напуштил

Денешен - 12.04.2020

Франсоа Лего, премиер на најголемата провинција во Канада, се обрати пред јавноста и објави дека 31 жител на дом за стари лица со медицинска нега, починале во Монтреал откако се појавил во него новиот коронавирус.

Како раснеше бројот на заразени и починати од КОРОНА ВИРУСОТ во Македонија неделава

Пулс24 - 12.04.2020

Подолу во 7 слајда, за секој ден поединечно, кои се официјално издадени од Министерството за Здравство погледнете како раснеше бројот на заразени, починати, излечени и активни случаи . Последниот слајд се однесува на денешниот ден.

Канада: Во дом за стари лица 31 починат, персоналот „исчезнал“

Пулс24 - 12.04.2020

Франсоа Лего, премиер на најголемата провинција во Канада, се обрати пред јавноста и објави дека 31 жител на дом за стари лица со медицинска нега, починале во Монтреал откако се појавил во него новиот коронавирус.

Бројот на заразени со коронавирус 760 лица, МАНУ прогнозира пикот да биде на почеток на мај со 1.100

Локално - 12.04.2020

Бројот на лица заразени со вирусот Ковид-19 во земјава се зголеми на 760 лица, откако вчера беа регистрирани 49 нови случаи, додека две лица починаа. Од новозаболените, 13 се во Скопје, 14 во Куманово, шест во Штип, осум во Прилеп, шест во Велес и ...

Десет светски стручњаци имаат потполно поинакво мислење за пандемијата: Тоталната блокада не е решение, еве и зошто

Локално - 12.04.2020

Дури десет светски експерти, искажувајќи го своието мислење, го доведуваат во прашање официјалниот став на многу влади во врска со појавата на пандемија на коронавирус. На пример, д-р Сунетра Гупта, професорка по теоретска епидемиологија на ...

15: Нема регистрирано смртен случај од Ковид-19 новозаболени се 68, на врвот сме по број на тестови во регионот, САД со ...

Frontline - 12.04.2020

Преглед на вести од 12 до 15 часот Нови 68 заболени од корона вирус се регистрирани во последното деноноќиe. Во изминатите 24 часа се регистрирани 68 нови случаи на Ковид-19. Од денеска, САД се држава со најголем број починати лица од коронавирусот ...

Ситуацијата со коронавирусот ескалираше во Србија: заразени 3.380 лица, досега починаа 74

Centar - 12.04.2020

Во Србија, потврдени се уште 274 нови случаи на коронавирус во изминатите 24 часа, што значи дека вкупната бројка на досега заразени изнесува 3.380 случаи. Од вчера во оваа земја од Ковид-19 починале уште три лица, така што вкупниот број на починати ...

Во дом за стари лица во Монтреал, 31 починат, персоналот „исчезнал“

Република - 12.04.2020

Франсоа Лего, премиер на најголемата провинција во Канада, се обрати пред јавноста и објави дека 31 жител на дом за стари лица со медицинска нега, починале во Монтреал откако се појавил во него новиот коронавирус.

Пропагандно видео полно со дезинформации и лаги против министерот за здравство Филипче

CivilMedia - 12.04.2020

Додека цел свет, вклучувајќи ја и нашата држава се бори со ширењето на пандемијата КОВИД-19 и секојдневно се прават напори да се најде лек за нејзино уништување, опозицијата очигледно се подготвува за парламентарни избори.

Велика Британија ја надмина бројката од 10.000, додека пак Италија е на чекор до 20.000 починати од пандемијата

4NEWS - 12.04.2020

Велика Британија ја надмина бројката од 10.000 мртви од Ковид-19, откако во последните 24 часа во тамошните болници починале 737 пациенти. „Иднината на вирусот е непозната бидејќи зависи од однесувањето на милиони луѓе.

Сите кои зимава имаа грип, ќе се проверуваат за Ковид-19, можеби го прележале

24Инфо - 12.04.2020

Надлежните најавуваат дека сите анализи на граѓаните кои зимава биле погодени од сезонскиот грип ќе бидат испитани уште еднаш за да се докаже дали има присуство на Ковид-19 во нивните резултати.

Во Канада во дом за стари лица 31 починат, персоналот „исчезнал“

iPortal - 12.04.2020

Франсоа Лего, премиер на најголемата провинција во Канада, се обрати пред јавноста и објави дека 31 жител на дом за стари лица со медицинска нега, починале во Монтреал откако се појавил во него новиот коронавирус.

Свет/Ковид-19: САД со најголем број смртни случаи

Бриф - 12.04.2020

Од денеска, САД се држава со најголем број починати лица од коронавирусот – 20.580. Италија сега е на второто место со 19.468, по што следат Шпанија со 16.480 и Франција со 13.832 жртви. Во САД, најголем број дневни жртви се регистрирани во ...

Во Италија опаѓа бројот на починати и заразени од коронавирус

Либертас - 12.04.2020

Во Италија денеска починаа 431 лице како последица на вирусот Ковид-19, што е најмал број во еден ден од 19 март. Како што пренесуваат светските агенции, тоа е значителен пад во однос на претходниот ден кога починаа 619 лица.

Германија/Ковид-19: За првпат бројот на излекувани поголем од бројот на заразени

Опсервер - 12.04.2020

Берлин, 12 април 2020 () – За првпат од избувнувањето на епидемијата, бројот на излекувани од коронавирусот во Германија го надмина бројот на заразени. Тоа го соопшти денеска берлинскиот институт за вирологија „Роберт Кох“.

Во Италија опаѓа бројот на починати и заразени од коронавирус

24Инфо - 12.04.2020

– Во Италија денеска починаа 431 лице како последица на вирусот Ковид-19, што е најмал број во еден ден од 19 март. Како што пренесуваат светските агенции, тоа е значителен пад во однос на претходниот ден кога починаа 619 лица.

Вo Велика Британија повеќе од 10 илјади лица починаа од коронавирусот

24Инфо - 12.04.2020

Во Англија, во последните 24 часа починаа 657 лица, со што се очекува вкупниот број на починати во Велика Британија од коронавирус да ја надмине бројката од 10.000, соопштија здравствените власти.

Бројот на заразени со коронавирус 760 лица, МАНУ прогнозира пикот да биде на почеток на мај со 1.100

Либертас - 12.04.2020

Бројот на лица заразени со вирусот Ковид-19 во земјава се зголеми на 760 лица, откако вчера беа регистрирани 49 нови случаи, додека две лица починаа. Од новозаболените, 13 се во Скопје, 14 во Куманово, шест во Штип, осум во Прилеп, шест во Велес и ...

Живи и здрави сме- штипјанката Стефани Јовановска изнервирана од муабетите откако нејзиниот сопруг Бојан е позитивен на ...

Пулс24 - 12.04.2020

Короната ќе ја надминеме, но нашата простотија и злоба тешко, ова е една од речениците која кај нас најмногу се кажува откако светот го зафати пандемија со Коронавирусот. Дека ова реченица не е за џабе кажана, на свој грб почувствува семејството на ...

ОПТИМИЗАМ ОД ГЕРМАНИЈА: Првпат повеќе излекувани од новозаразени од коронавирус

Денешен - 12.04.2020

За првпат од избувнувањето на епидемијата, бројот на излекувани од коронавирусот во Германија го надмина бројот на заразени. Тоа го соопшти денеска берлинскиот институт за вирологија „Роберт Кох“.

Вo Велика Британија повеќе од 10 илјади лица починаа од коронавирусот

MTM - 12.04.2020

Во Англија, во последните 24 часа починаа 657 лица, со што се очекува вкупниот број на починати во Велика Британија од коронавирус да ја надмине бројката од 10.000, соопштија здравствените власти.

Во светот речиси 1,8 милиони заболени од коронавирус, починале 110.075 лица

MTM - 12.04.2020

Вкупниот број на заразени со коронавирус ширум светот е 1.797.805, додека 110.075 луѓе починале како резултат на инфекцијата, според веб-страницата на Worldometer. Најголем број смртни случаи, 20.637 се потврдени во САД, а следуваат Италија со ...

Коронавирус: САД со најголем број смртни случаи – 20.580

iPortal - 12.04.2020

Од денеска, САД се држава со најголем број починати лица од коронавирусот – 20.580. Италија сега е на второто место со 19.468, по што следат Шпанија со 16.480 и Франција со 13.832 жртви. Во САД, најголем број дневни жртви се регистрирани во ...

Јапонските медицински служби предупредија: Ургентната медицината пред колапс поради заразените од Ковид-19

Либертас - 12.04.2020

Јапонските медицински служби предупредија денеска дека ургентната медицината во земјата се соочува со колапс поради големиот број на луѓе кои се заразени од коронавирусот, што исто така би можело да доведе до колапс на целиот здравствен систем.

Во Италија опаѓа бројот на починати и заразени од коронавирус

Опсервер - 12.04.2020

Рим, 12 април 2020 () – Во Италија денеска починаа 431 лице како последица на вирусот Ковид-19, што е најмал број во еден ден од 19 март. Како што пренесуваат светските агенции, тоа е значителен пад во однос на претходниот ден кога починаа 619 лица.

Повеќе од 10,000 луѓе починаа во Велика Британија, загрижува малиот број на излечени

Локално - 12.04.2020

Велика Британија е петта земја во светот каде што повеќе од 10.000 луѓе починале од коронавирус, а по бројот на заболени, денеска ја надмина Кина. Во изминатите 24 часа, во Велика Британија починаа 737 луѓе, 180 помалку од претходниот ден, а 10.612 ...

Во Италија опаѓа бројот на починати и заразени од коронавирус

4NEWS - 12.04.2020

Во Италија денеска починаа 431 лице како последица на вирусот Ковид-19, што е најмал број во еден ден од 19 март. Како што пренесуваат светските агенции, тоа е значителен пад во однос на претходниот ден кога починаа 619 лица.

КОД: Кој е злосторникот што го праќал списокот на заболени од Ковид 19 по социјални мрежи- трагите во два правци, кон ...

Либертас - 12.04.2020

Ексел документ пресликан во две фотографии. На него имиња, адреси, телефонски броеви, возраст и забелешка каде се сместени. Вкупно 44 графи што означуваа колку пациенти во Куманово се заразени со Ковид 19.

Опаѓа бројот на починати и заразени во Италија

Република - 12.04.2020

Во Италија денеска починаа 431 лице како последица на вирусот Ковид-19, што е најмал број во еден ден од 19 март. Како што пренесуваат светските агенции, тоа е значителен пад во однос на претходниот ден кога починаа 619 лица.

Србија: 250 нови случаи на заболени од коронавирус за 24 часа, 6 починати

Локално - 12.04.2020

Во Србија потврдени се уште шест смртни случаи од КОВИД-19 во последните 24 часа, со кои вкупно 80 лица се починати, а по тестирањето на 1.930 лица од саботата во 15 часот, потврдени се 250 новозаболени, објавија српските здравствени власти денеска.

Во светот речиси 1,8 милиони заболени од коронавирус, починале 110.075 лица

Н.Македонија - 12.04.2020

Вкупниот број на заразени со коронавирус ширум светот е 1.797.805, додека 110.075 луѓе починале како резултат на инфекцијата, според веб-страницата на Worldometer. Најголем број смртни случаи, 20.637 се потврдени во САД, а следуваат Италија со ...

Вo Велика Британија повеќе од 10 илјади лица починаа од коронавирусот

Н.Македонија - 12.04.2020

Во Англија, во последните 24 часа починаа 657 лица, со што се очекува вкупниот број на починати во Велика Британија од коронавирус да ја надмине бројката од 10.000, соопштија здравствените власти.

Недостасува заштитна опрема за лекарите во Британија

MakPress - 12.04.2020

Медицинскиот персонал во Велика Британија се уште нема доволно заштитна опрема потребна при лекување пациенти со коронавирусот, соопшти синоќа Британското медицинско здружение (БМА). Од БMA наведуваат дека лекарите ги ризикуваат своите животи ...

Коронавирус: Британија ја надмина Италија во број на најмногу дневни смртни случаеви

MakPress - 12.04.2020

Според најновите податоци, во светот досега се регистрирани 1.725.126 лица заразени со новиот коронавирус. Од нив починати се 104.878, а оздравеле 390.107 луѓе. Бугарија – Во државата заразени се вкупно 648 луѓе, од кои 24 нови.

Германија/Ковид-19: За првпат бројот на излекувани поголем од бројот на заразени

MakPress - 12.04.2020

За првпат од избувнувањето на епидемијата, бројот на излекувани од коронавирусот во Германија го надмина бројот на заразени. Тоа го соопшти денеска берлинскиот институт за вирологија „Роберт Кох“.

Состојба со Ковид-19: 1.826.245 заразени, 416.127 оздравени, 112.371 починати

MakPress - 12.04.2020

Според најновите податоци, во светот досега се регистрирани 1.826.245 лица заразени со новиот коронавирус. Од нив починати се 112.371, а излекувани се 416.127 луѓе. Подгорица – Во Клиничкиот центар во Подгорица од Ковид-19 се лекуваат 21 пациент, од ...

Во Италија опаѓа бројот на починати и заразени од коронавирус

MakPress - 12.04.2020

Во Италија денеска починаа 431 лице како последица на вирусот Ковид-19, што е најмал број во еден ден од 19 март. Како што пренесуваат светските агенции, тоа е значителен пад во однос на претходниот ден кога починаа 619 лица.

МАНУ прогнозира 1.100 заразени, здравствените власти околу 2.000

MakPress - 12.04.2020

Бројот на лица заразени со вирусот Ковид-19 во земјава се зголеми на 760 лица, откако вчера беа регистрирани 49 нови случаи, додека две лица починаа. Од новозаболените, 13 се во Скопје, 14 во Куманово, шест во Штип, осум во Прилеп, шест во Велес и ...

Во Бугарија од Ковид-19 заразени вкупно 675 лица, починати 29

MakPress - 12.04.2020

Во Бугарија вкупниот број заразени лица со Ковид-19 изнесува 675, соопшти Националниот оперативен штаб. Во текот на денешниот ден потврдени се шест нови случаи, од кои четири во Софија и два во Стара Загора, јави БГНЕС.

Жената од Велес била почината повеќе од една недела но не повеќе од месец дена, се прави обдукција на телото

MakPress - 12.04.2020

По наодот дека велешанката, која со својот син беше пронајдена мртва во нивниот дом пред два дена, е позитивна на коронавирус, Министерството за здравство информира дека ја проширува истрагата во која се вклучуваат повеќе институции, посочувајќи ...

Канада/Ковид-19: Во дом за стари лица 31 починат, персоналот „исчезнал“

MakPress - 12.04.2020

Франсоа Лего, премиер на најголемата провинција во Канада, се обрати пред јавноста и објави дека 31 жител на дом за стари лица со медицинска нега, починале во Монтреал откако се појавил во него новиот коронавирус.

Свет/Ковид-19: САД со најголем број смртни случаи

MakPress - 12.04.2020

Од денеска, САД се држава со најголем број починати лица од коронавирусот – 20.580. Италија сега е на второто место со 19.468, по што следат Шпанија со 16.480 и Франција со 13.832 жртви. Во САД, најголем број дневни жртви се регистрирани во ...

Италија/Ковид-19: Повторно зголемен бројот на заразени и починати

MakPress - 12.04.2020

Бројот на смртни случаи од новиот коронавирус во еден ден во Италија повторно се зголеми – во изминатите 24 часа има 619 нови смртни случаи, додека вчера беа – 570. Дневниот број на нови случаи е исто така зголемен за 4.694, во однос на 3.951 ...

Јапонските медицински служби предупредија: Ургентната медицината пред колапс поради заразените од Ковид-19

MakPress - 12.04.2020

Јапонските медицински служби предупредија денеска дека ургентната медицината во земјата се соочува со колапс поради големиот број на луѓе кои се заразени од коронавирусот, што исто така би можело да доведе до колапс на целиот здравствен систем.

Германија/Ковид-19: За 24 часа нови 2.821 случаи, 129 починати

MakPress - 12.04.2020

Бројот на потврдени инфекции со коронавирус во Германија се зголеми денеска од 2.821 на 120.479, според податоците на Институтот за заразни болести, „Роберт Кох“. Тоа е намалување од 4.133 случаи регистрирани вчера.

49 нови случаи со корона вирус, вкупно 760, двајца починати

Канал5 - 11.04.2020

Уште две жртви на КОВИД-19 во земјава. Едниот е 73-годишник од Прилеп кој на 1 април бил хоспитализиран на Инфективниот оддел во Скопје. Другиот починал во Куманово на Клиниката за хематологија на 76 години.

МАНУ прогнозира максимум 1 100 заразени од корона вирусот на почетокот на мај

Телма - 11.04.2020

Со масимален број од околу 1100 заразени, на почетокот на мај, Македонија ќе го достигне пикот на епидемијата со Ковид 19. Вакви се прелиминарните истражувања на МАНУ за сотојбата со корона-вирусот во земјава.

Се истражува случајот со велешанката, се вклучуваат повеќе институции

ТВ21 - 11.04.2020

По наодот дека починатата велешанка е позитивна на коронавирус, која со својот син беше пронајдена мртва пред два дена, Министерството ја проширува истрагата во која се вклучуваат повеќе институции.

Експерти од МАНУ: Пикот на корона вирусот на почеток на мај со 1.100 заразени

Фокус - 11.04.2020

Претседателот на МАНУ, Љупчо Коцарев информира дека заедно со м-р Петар Јовановски изучувале модел преку кој ја добиле речиси истата слика со која сега се соочуваме во реалноста за бројот на заболени со КОВИД-19 и на смртни случаи, при што посочува ...

Во светот 1,7 милиони заболени од Ковид-19, 100.000 починати

Алсат-М - 11.04.2020

Од вчера до денес бројот на заболени од Ковид 19 низ светот се зголеми за 100.000 лица. Денешната статистика покажа дека станува збор за вкупно над 1,7 милиони луѓе. 100.000 лица починаа, а близу 400.000 се излекувале од опасната зараза.

Се прави уште една анализа и обдукција на починатата велешанка, не е точно дека починала во јануари, вели ...

Сакам да кажам - 11.04.2020

Во Институтот за јавно здравје во Скопје денес се прави уште една анализа на материјалот кој е земен од трахеата на телото на починатата 79-годишна велешанка, за да се потврди позитивниот резултат на коронавирус, вели Министерството за здравство.

За смртта на велешанката ќе биде известена и СЗО

Фокус - 11.04.2020

Во истрагата за смртта на велешанката се вклучуваат експерти од судска медицина, МАНУ и тимот на епидемилозите од Институтот за јавно здравје. За случајот ќе биде известена и Светската здравствена организација која доколку има потреба ќе се вклучи ...

САД ја надминаа Италија во бројот на починати од КОВИД-19, во Британија над 900 мртви трет ден по ред

Сакам да кажам - 11.04.2020

Велика Британија се ближи кон бројката од 10.000 мртви од КОВИД-19 откако во последните 24 часа починале 917 пациенти во тамошните болници. Ова е трет ден по ред на островот да има над 900 починати, а вкупната бројка сега порасна на 9.875.

За месец и половина, 760 заразени, 34 починати и 41 заздравен од КОВИД-19 во Македонија

Сакам да кажам - 11.04.2020

Уште две лица починаа од КОВИД-19 во Македонија, додека на сила е најдолгиот полициски час ...

Во Иран од Ковид-19 починале повеќе од 4.000, заразени се над 70.000

Канал5 - 11.04.2020

Во иран од коронавирус починале 4.357 лица додека заразени се 70.029, соопштија денес тамошните власти. Властите наведуваат дека во последните 24 часа починале 125 луѓе а забележани се и 1.837 новозаразени.

Во Италија бројот на мртви повторно расте, преку 600 за еден ден

Канал5 - 11.04.2020

Бројот на почината од коронавирус во еден ден во Италија повторно порасна, во последните 24 часа забележани се 619 смртни случаи, додека вчера имало 570. Како што е соопштено пораснат е и дневниот број на нови случаи тој изнесува 4.694, додека ...

Во Велика Британија во последните 24 часа од коронавирус починале 917 лица

Канал5 - 11.04.2020

Според последните информации, вкупно починале скоро 10 илјади лица. Велика Британија објави денс дека во таа земја од коронавирус во последните 24 часа починаче 917 лица. Според последните информации, починале вкупно скоро 10 илјади лица, а бројот ...

Повеќе од 20.000 Американци починале од Ковид-19

Канал5 - 11.04.2020

Бројот на Американци починати од коронавирус денес премина 20.000, највеќе на светот. Тоа го покажуваат податоците од страницата „Worldometer“ која собира службени податоци од властите за бројот на починари од Ковид-19 од сите земји и територии на ...

Во САД повеќе од половина милион заразени од коронавирус

ТВ21 - 11.04.2020

Бројот на заразени со коронавирус во САД надмина половина милион, иако постојат индиции дека тоа што Американците остануваат дома помага во борбата против инфекцијата. Како што пренесуваат странските агенции, бројот на потврдени случаи на Ковид-19 ...

САД надмина 500.000 заразени

Телма - 11.04.2020

Бројот на заразени со коронавирус во САД надмина половина милион, иако постојат индиции дека тоа што Американците остануваат дома помага во борбата против инфекцијата. Како што пренесуваат странските агенции, бројот на потврдени случаи на Ковид-19 ...

Во Шпанија трети ден по ред опаѓа бројот на починати од коронвирус

Телма - 11.04.2020

Трети ден по ред Шпанија бележи пад на бројот на жртви од коронавирус. Во изминатите 24 часа починаа 510 лица, соопшти Министерството за здравство, додавајќи дека досега се починати вкупно 16.353 лица.

МЗ: Велешанката позитивна на корона вирус сигурно била почината повеќе од една недела

Фокус - 11.04.2020

По наодот дека починатата велешанка е позитивна на коронавирус, која со својот син беше пронајдена мртва пред два дена, Министерството ја проширува истрагата во која се вклучуваат повеќе институции.

МЗ: Се истражува случајот со велешанката, се вклучуваат повеќе институции

Канал5 - 11.04.2020

По наодот дека починатата велешанка е позитивна на коронавирус, која со својот син беше пронајдена мртва пред два дена, Министерството ја проширува истрагата во која се вклучуваат повеќе институции.

Состојбата со корона вирусот во светот до 17 часот

Фокус - 11.04.2020

Според најновите податоци, во светот досега се регистрирани 1.725.126 лица заразени со новиот корона вирус. Од нив починати се 104.878, а оздравеле 390.107 луѓе. Бугарија – Во државата заразени се вкупно 648 луѓе, од кои 24 нови.

Во Италија повторно зголемен бројот на заразени и починати

ТВ21 - 11.04.2020

Бројот на смртни случаи од новиот коронавирус во еден ден во Италија повторно се зголеми – во изминатите 24 часа има 619 нови смртни случаи, додека вчера беа – 570. Дневниот број на нови случаи е исто така зголемен за 4.694, во однос на 3.951 ...

Во Италија повторно скокна бројот на заразени и починати од корона вирусот

Фокус - 11.04.2020

Бројот на смртни случаи од новиот корона вирус во еден ден во Италија повторно се зголеми – во изминатите 24 часа има 619 нови смртни случаи, додека вчера беа – 570. Дневниот број на нови случаи е исто така зголемен за 4.694, во однос на 3.951 ...

Експерти од МАНУ: Пикот на КОВИД-19 на почеток на мај со 1.100 заразени

24 Вести - 11.04.2020

Претседателот на МАНУ, Љупчо Коцарев информира дека заедно со м-р Петар Јовановски изучувале модел преку кој ја добиле речиси истата слика со која сега се соочуваме во реалноста за бројот на заболени со КОВИД-19 и на смртни случаи, при што посочува ...

Ковид-19 ја зеде и 100.000-тата жртва

Фокус - 11.04.2020

Бројот на жртви на светско ниво од вирусот ковид-19 надмина 100.000 починати, покажува една од најажурните страници која го следи развојот на епидемијата – worldmeters.info. Според истиот извор, уште близу 50.

Во САД повеќе од половина милион заразени од коронавирус

24 Вести - 11.04.2020

Бројот на заразени со коронавирус во САД надмина половина милион, иако постојат индиции дека тоа што Американците остануваат дома помага во борбата против инфекцијата. Како што пренесуваат странските агенции, бројот на потврдени случаи на Ковид-19 ...

Во САД над 2.000 мртви од КОВИД-19 во еден ден, наскоро ќе го надминат трагичниот биланс на Италија

Сакам да кажам - 11.04.2020

САД станаа прва држава на светот во која во еден ден починале повеќе од 2.000 луѓе од КОВИД-19. Според податоците на Универзитетот Џонс Хопкинс, во последните 24 часа починале 2.108 пациенти, додека бројката заразени надмина половина милион.

Вкупно 10 полицајци се заразени со коронавирус

Алсат-М - 11.04.2020

Во последните 24 часа во територијата на Северна Македонија, 61 лице не го почитувале полицискиот час, имено 10 лица од скопскиот регион, тројца од Тетово, девет од Битола, 11 од Штип, 18 од Струмица, четворица од Охрид и шест од Велес.

Вкупно 10 полицајци се заразени со корона вирус

Фокус - 11.04.2020

Вкупно 10 полицајци се заразени со корона вирус, информираат од МВР. Според информациите, досега 42-ца полицајци се изолирани со одлука на државата, додека 11 полицајци се изолирани со изјава. Тројца полицајци се во државен карантин.

Повеќе од 2.000 починати за само еден ден во САД

ТВ21 - 11.04.2020

Најголем број на заразени и натаму е САД кој има вкупно 502.876 случаи, а земјате е рекордер и по бројот на смртни случаи за само 24 часа. Според податоците од Универзитетот „Џон Хопкинс“, во последните 24 часа починале 2.108 луѓе, што е најголем ...

Над 100.000 починати од коронавирус во светот

Deutsche Welle - 11.04.2020

Бројот на починати од коронавирус во светот се зголеми на над 100.000 луѓе. Само во Европа има повеќе од 70.000 починати. Италија го продолжи карантинот. Бројот на починати од инфекција со коронавирус во светот се искачи на над 100.000 лица.

Во Шпанија ден со најниска смртност после долго време, но властите предупредуваат – рано е за оптимизам

ТВ21 - 11.04.2020

Во Шпанија се регистрирани 510 нови случаи на починати од коронавирус, што е најмала бројка од 23 март кога бројот на починати беше 462 лица. Вкупниот број на жртви така се искачи на 16.353 лица, додека бројот на заразени со вирусот изнесува 161.852 ...

Ковид-19, двајца починати и 49 нови позитивни случаи

Алсат-М - 11.04.2020

Двајца пациенти позитивни на Ковид-19 починаа од компликации поради инфекцијата, дознава Алсат. Согласно информациите со кои располагаме, едниот од починатите е од Куманово, а другиот од Прилеп.

Во Албанија 16 деца заразени со коронавирус

ТВ21 - 11.04.2020

Во Албанија, од вкупно 433 заразени со Ковид-19, 16 се деца, кои се во добра состојба, изјави Мира Ракацоли, заменик министерка за здравство и социјална заштита. – До сега има 16 деца заразени од коронавирус, за среќа на ниту едно од нив досега не ...

Двајца починати и 49 новозаразени од корона вирус

Фокус - 11.04.2020

Нови 49 новозаболени пациенти од корона вирус се регистрирани во последното денононоќие и двајца починати, дознава Фокус од извори во министерството за здравство. Според нашите информации, Куманово повторно ја предводи листата со уште 14 нови ...

Експерти од МАНУ: Пикот на ковид-19 на почеток на мај со 1.100 заразени

МКД - 11.04.2020

Претседателот на МАНУ, Љупчо Коцарев информира дека заедно со м-р Петар Јовановски изучувале модел преку кој ја добиле речиси истата слика со која сега се соочуваме во реалноста за бројот на заболени со ковид-19 и на смртни случаи, при што посочува ...

Вкупно 10 полицајци се заразени со коронавирус

Press24 - 11.04.2020

Во последните 24 часа во територијата на Македонија, 61 лице не го почитувале полицискиот час, имено 10 лица од скопскиот регион, тројца од Тетово, девет од Битола, 11 од Штип, 18 од Струмица, четворица од Охрид и шест од Велес.

САД ја преминаа Италија по бројот на смртни случаи од Ковид-19

Макфакс - 11.04.2020

Бројот на Американци починати од коронавирус денеска премина 19.600 што сега е највисок смртен биланс во светот, пренесува „Ројтерс“, со индикација дека епидемијата е блиску до својот врв.

Зголемен бројот на починати во Италија, за едно деноноќие 619 смртни случаи

360 степени - 11.04.2020

Во последниве 24 часа во Италија повторно се зголеми бројот на починати лица. За последново деноноќие има 619 нови смртни случаи, додека вчера беа 570. Според податоците на „ Ворлд о метер “, дневниот број на новодијагностоцирани случаи е исто така ...

Еве според МАНУ колку заболени ќе има Македонија и кога се очекува пикот

Курир - 11.04.2020

Максималниот број на инфицирани од коронавирус во земјава се очекува да се случи во почеток на мај со околу 1.100 заразени, предвидува истражувањето на Македонската академија на науките и уметностите што го изработиле претседателот на Академијата ...

Хенкок: Рано е за намалување на вонредните мерки во Британија

А1 On - 11.04.2020

Епидемијата на коронавирусот се уште не го достигна врвот во Велика Британија и поради тоа вонредните мерки не може да бидат намалени, изјави британскиот министер за здравство Мет Хенкок. Со вчерашните 980 смртни случаи, Велика Британија ја надмина ...

САД има повеќе починати од Италија, во Велика Британија 917 жртви на коронавирусот, меѓу нив и дете

Слободен Печат - 11.04.2020

Речиси 1,7 милиони луѓе ширум светот се заразени со коронавирус, а повеќе од 100.000 починаа, според Универзитетот Џонс Хопкинс. Над 2000 починати од новиот коронавирус забележани се изминативе 24 часа во САД, а според податоците на Универзитетот ...

Во светот досега се регистрирани 1.710.172 лица заразени со новиот коронавирус, починати се 103.506 а оздравеле 382.049 ...

А1 On - 11.04.2020

Во светот до денеска во 13 часот се регистрирани 1.710.172 лица заразени со новиот коронавирус. Од нив починати се 103.506, а оздравеле 382.049 луѓе. Подгорица – За последните 24 часа во Црна Гора од тестирани 160 лица има пет новозаболени од ...

Расте бројот на заболени и починати од коронавирусот во Македонија

Курир - 11.04.2020

Двајца пациенти позитивни на Ковид-19 починаа од компликации поради инфекцијата, дознава Алсат. Согласно информациите со кои располагаме, едниот од починатите е од Куманово, а другиот од Прилеп.

Во Шпанија трети ден по ред опаѓа бројот на починти од коронвирус

А1 On - 11.04.2020

Трети ден по ред Шпанија бележи пад на бројот на жртви од коронавирус. Во изминатите 24 часа починаа 510 лица, соопшти Министерството за здравство, додавајќи дека досега се починати вкупно 16.353 лица.

Трети ден по ред опаѓа бројот на починти од коронвирус во Шпанија

Слободен Печат - 11.04.2020

Трети ден по ред Шпанија бележи пад на бројот на жртви од коронавирус. Во изминатите 24 часа починаа 510 лица, соопшти Министерството за здравство, додавајќи дека досега се починати вкупно 16.353 лица.

Два нови смртни случаи од коронавирусот

Нетпрес - 11.04.2020

Двајца пациенти позитивни на Ковид-19 починаа од компликации поради инфекцијата, објави Алсат. Согласно информациите со кои располагаме, едниот од починатите е од Куманово, а другиот од Прилеп. Со ова, вкупниот број на починати лица достигна 34 лица.

Во Албанија 16 деца заразени со коронавирус

Слободен Печат - 11.04.2020

Во Албанија, од вкупно 433 заразени со Ковид-19, 16 се деца, кои се во добра состојба, изјави Мира Ракацоли, заменик министерка за здравство и социјална заштита. – Досега има 16 деца заразени од коронавирус, за среќа на ниту едно од нив досега не му ...

Во Шпанија трети ден по ред опаѓа бројот на починати од коронвирус

Курир - 11.04.2020

Трети ден по ред Шпанија бележи пад на бројот на жртви од коронавирус. Во изминатите 24 часа починаа 510 лица, соопшти Министерството за здравство, додавајќи дека досега се починати вкупно 16.353 лица.

Во Шпанија трети ден по ред опаѓа бројот на починати од коронвирус

Нетпрес - 11.04.2020

Трети ден по ред Шпанија бележи пад на бројот на жртви од коронавирус. Во изминатите 24 часа починаа 510 лица, соопшти Министерството за здравство, додавајќи дека досега се починати вкупно 16.353 лица.

Во САД повеќе од половина милион заразени од коронавирус, секојдневно нови 30.000

А1 On - 11.04.2020

Бројот на заразени со коронавирус во САД надмина половина милион, иако постојат индиции дека тоа што Американците остануваат дома помага во борбата против инфекцијата. Како што пренесуваат странските агенции, бројот на потврдени случаи на Ковид-19 ...

Рекорден број смртни случаи од коронавирус за еден ден во САД

Слободен Печат - 11.04.2020

Според експертите, во САД неделава треба да се достигне пикот на пандемијата и се очекува постепено „исправање на кривата”. Во изминатото деноноќие во САД се регистрирани повеќе од две илјади смртни случаи од Ковид-19, највисок број за еден ден ...

Во САД над 2000 мртви во еден ден од коронавирусот

Курир - 11.04.2020

САД станаа прва држава на светот во која во еден ден починале повеќе од 2.000 луѓе од КОВИД-19. Според податоците на Универзитетот Џонс Хопкинс, во последните 24 часа починале 2.108 пациенти, додека бројката заразени надмина половина милион.

Се истражува случајот со велешанката, земен уште еден примерок за анализа

Слободен Печат - 11.04.2020

Што се однесува до останатите првични информации за случајот, засега се знае само дека жената била сигурно почината повеќе од една недела. По наодот дека починатата велешанка е позитивна на коронавирус, која со својот син беше пронајдена мртва пред ...

Проширена е истрагата за починатите мајка и син во Велес заразени со коронавирус

+инфо - 11.04.2020

По наодот дека починатата велешанка е позитивна на коронавирус, која со својот син беше пронајдена мртва пред два дена истрагата во која се вклучуваат повеќе институции се проширува. Во истрагата на овој случај се вклучуваат експерти од судска ...

Бројот на заразени со коронавирус 760 лица, МАНУ прогнозира пикот да биде на почеток на мај со 1.100

Независен - 11.04.2020

Фото: Б. Грданоски Бројот на лица заразени со вирусот Ковид-19 во земјава се зголеми на 760 лица, откако вчера беа регистрирани 49 нови случаи, додека две лица починаа. Од новозаболените, 13 се во Скопје, 14 во Куманово, шест во Штип, осум во ...

Состојба со коронавирусот во светот до 17 часот

Слободен Печат - 11.04.2020

Бројот на починати од коронавирусот во Швајцарија се зголеми за 26 на 831 денеска, соопшти Министерството за здравство. Бројот на потврдени случаи се зголемил од 24.308 на 24.900. Според најновите податоци, во светот досега се регистрирани 1.725.126 ...

Експерти од МАНУ: Пикот на КОВИД-19 на почеток на мај со 1.100 заразени

Слободен Печат - 11.04.2020

Моделите кои се користеле во МАНУ се предложени од Империјал колеџот во Лондон и Универзитетот „Оксфорд“. Претседателот на МАНУ, Љупчо Коцарев информира дека заедно со м-р Петар Јовановски изучувале модел преку кој ја добиле речиси истата слика со ...

Состојба со Ковид-19 во светот до 17 часот

Сител - 11.04.2020

Според најновите податоци, во светот досега се регистрирани 1.725.126 лица заразени со новиот коронавирус. Од нив починати се 104.878, а оздравеле 390.107 луѓе. Бугарија – Во државата заразени се вкупно 648 луѓе, од кои 24 нови.

Бројот на заразени со коронавирус е 760 лица

А1 On - 11.04.2020

Бројот на лица заразени со вирусот Ковид-19 во земјава се зголеми на 760 лица, откако вчера беа регистрирани 49 нови случаи, додека две лица починаа. Од новозаболените, 13 се во Скопје, 14 во Куманово, шест во Штип, осум во Прилеп, шест во Велес и ...

Проширена е истрагата за починатите мајка и син во Велес

Нетпрес - 11.04.2020

По наодот дека починатата велешанка е позитивна на коронавирус, која со својот син беше пронајдена мртва пред два дена истрагата во која се вклучуваат повеќе институции се проширува. Во истрагата на овој случај се вклучуваат експерти од судска ...

Ковид-19 ја зеде и 100 000-тата жртва

360 степени - 11.04.2020

Бројот на жртви на светско ниво од вирусот ковид-19 надмина 100 000 починати, покажува една од најажурните страници која го следи развојот на епидемијата – worldmeters.info . Според истиот извор, уште близу 50 000 луѓе се наоѓаат во сериозна или ...

Коронавирус: Бројот на заразени во светот речиси 1.700.000, а на починати надмина 100.000

ММС - 11.04.2020

Според последните синоќешни податоци, бројот на заболени од коронавирус во светот е речиси 1.700.000, на починатите 102.000, а излекувани од Ковид-19 се околу 380.000 луѓе. Повеќе од 500.000 од заразените се во САД, кои, со околу 19.000 починати, се ...

Бројот на починати од коронавирус во светот надмина 100.000

OhridNews - 11.04.2020

Во светот заклучно со 10 април, од коронавирусо Ковид 19 заразени се над 1.69 милиони луѓе, оздравеле 376.106, додека бројот на починати според порталот „Ворлдметер“ кој ја следи состојбата со пандемијата од час во час, надмина 102.000.

Љупчо Коцарев, претседател на МАНУ: На добар пат сме да ја сузбиеме и намалиме епидемијата во нашата држава

Факултети - 11.04.2020

Во моделот се внесени податоци до 8 април 2020 година и за 9 април моделот предвидува вкупно 669 заразени, додека според реалните податоци, тој број изнесува 663 Пишува: проф. д-р Љупчо Коцарев , претседател на МАНУ Појавата на вирусот Ковид-19 ...

Бројот на заразени со коронавирус 760 лица, МАНУ прогнозира пикот да биде на почеток на мај со 1.100

Сител - 11.04.2020

Бројот на лица заразени со вирусот Ковид-19 во земјава се зголеми на 760 лица, откако вчера беа регистрирани 49 нови случаи, додека две лица починаа. Од новозаболените, 13 се во Скопје, 14 во Куманово, шест во Штип, осум во Прилеп, шест во Велес и ...

Половина милион заразени во САД, само за еден ден починале над 2000 лица

Макфакс - 11.04.2020

Половина милион луѓе се заразени со коронавирус во САД, а само за еден ден починале над 2000 лица. Според податоците на Универзитетот Џонс Хопкинс, во последните 24 часа починале 2.108 пациенти, со што САД наскоро ќе ја надминат Италија како земја ...

Над 100.000 жртви од коронавирусот ширум светот

Р.С.Европа - 11.04.2020

Велигденскиот викенд за многу христијани низ целиот свет започна со мрачна пресвртница од над 100.000 смртни случаи од новиот коронавируос, во услови кога тековните забрани драстично го ограничија празникот.

МАНУ: Пикот на почетокот на мај со 1.100 заразени од коронавирус

Нова ТВ - 11.04.2020

Претседателот на МАНУ, Љупчо Коцарев информира дека заедно со м-р Петар Јовановски изучувале модел преку кој ја добиле речиси истата слика со која сега се соочуваме во реалноста за бројот на заболени со Ковид-19 и на смртни случаи, при што посочува ...

МЗ:Не е точно дека мајката и синот од Велес биле починати повеќе од месец

ММС - 11.04.2020

По наодот дека починатата велешанка е позитивна на коронавирус, која со својот син беше пронајдена мртва пред два дена, Министерството за здравсво соопшти дека ја проширува истрагата ,во која се вклучуваат повеќе институции.

САД: Рекорден број смртни случаи за еден ден од Ковид-19

А1 On - 11.04.2020

Во изминатото деноноќие во САД се регистрирани повеќе од две илјади смртни случаи од Ковид-19, највисок број за еден ден досега. Досега, од коронавирусот во САД починале речиси 19 илјади лица, повеќе и од Италија, земја која на почетокот на ...

Охрабрувачко сценарио од МАНУ: Врвот на епидемијата на почетокот на мај со 1100 заразени

360 степени - 11.04.2020

Во текст за fakulteti.mk, претседателот на МАНУ, проф. д-р Љупчо Коцарев, обзнанува дека во изминатиот месец, заедно со м-р Петар Јовановски, изучувале модел преку кој ја добиле речиси истата слика со која сега се соочуваме во реалноста – бројката ...

Повеќе од половина милион заразени од коронавирус во САД

Слободен Печат - 11.04.2020

Експертите за заразни болести предупредуваат дека е прерано да се ублажат мерките воведени за спречување на коронавирусот. Бројот на заразени со коронавирус во САД надмина половина милион, иако постојат индиции дека тоа што Американците остануваат ...

Експерти од МАНУ пресметаа: Пикот на Ковид-19 на почеток на мај со 1.100 заразени

+инфо - 11.04.2020

Максималниот број на инфицирани од коронавирус во земјава се очекува да се случи во почеток на мај со околу 1.100 заразени, предвидува истражувањето на Македонската академија на науките и уметностите што го изработиле претседателот на Академијата ...

Британија не размислува за намалување на вонредните мерки, синоќа 980 лица починаа од коронавирусот

Слободен Печат - 11.04.2020

Епидемијата на коронавирусот се уште не го достигна врвот во Велика Британија и поради тоа вонредните мерки не може да бидат намалени, изјави британскиот министер за здравство Мет Хенкок. Со вчерашните 980 смртни случаи, Велика Британија ја надмина ...

Состојба со Ковид-19 во светот до 13 часот: Во Кина се регистрирани 46 нови случаи

+инфо - 11.04.2020

Според најновите податоци, во светот досега се регистрирани 1.710.172 лица заразени со новиот коронавирус. Од нив починати се 103.506, а оздравеле 382.049 луѓе. Подгорица – За последните 24 часа во Црна Гора од тестирани 160 лица има пет ...

МЗ: Не се точни информациите дека мајката и синот од Велес се починати повеќе од еден месец

Сител - 11.04.2020

По наодот дека велешанката, која со својот син беше пронајдена мртва во нивниот дом пред два дена, е позитивна на коронавирус, Министерството за здравство информира дека ја проширува истрагата во која се вклучуваат повеќе институции, посочувајќи ...

МЗ: Не се точни информациите дека мајката и синот од Велес се починати повеќе од еден месец

МКД - 11.04.2020

По наодот дека велешанката, која со својот син беше пронајдена мртва во нивниот дом пред два дена, е позитивна на коронавирус, Министерството за здравство информира дека ја проширува истрагата во која се вклучуваат повеќе институции, посочувајќи ...

ФОТО: Покрај лошата ситуација со коронавирусот, Италијанците оптимисти, наскоро ќе продолжи Серија А?!

Sport M - 11.04.2020

Италија е земја која е најмногу погодена со пандемијата од коронавирусот. Според последните информации има над 147 илјади заразени и над безмалку 19 илјади смртни случаи. Вонредната состојба и карантинот ќе траат до 3-ти мај, иако почна да се ...

МЗ: Не е вистина дека мајката и синот од Велес се починати повеќе од еден месец

Press24 - 11.04.2020

По наодот дека велешанката, која со својот син беше пронајдена мртва во нивниот дом пред два дена, е позитивна на коронавирус, Министерството за здравство информира дека ја проширува истрагата во која се вклучуваат повеќе институции, посочувајќи ...

Во Шпанија 510 починати, најмалку во последниве 19 дена

Независен - 11.04.2020

Мадрид – Бројот на смртни случаи од корона вирусот во Шпанија опадна за трет последователен ден во саботата, со 510 смртни случаи пријавени во изминатите 24 часа – најмалиот пораст во текот на ноќта од 23 март.

Во САД повеќе од половина милион заразени од коронавирус

Независен - 11.04.2020

Бројот на заразени со коронавирус во САД надмина половина милион, иако постојат индиции дека тоа што Американците остануваат дома помага во борбата против инфекцијата. Како што пренесуваат странските агенции, бројот на потврдени случаи на Ковид-19 ...

Експерти од МАНУ истражиле: Кога ќе биде пикот на коронавирусот во Македонија и до колку заразени ќе стигнеме?

Курир - 11.04.2020

Претседателот на МАНУ, Љупчо Коцарев информира дека заедно со м-р Петар Јовановски изучувале модел преку кој ја добиле речиси истата слика со која сега се соочуваме во реалноста за бројот на заболени со КОВИД-19 и на смртни случаи, при што посочува ...

Две лица починаа од коронавирус, прв смртен случај во Прилеп

360 степени - 11.04.2020

Во последните 24 часа починаа две лица од коронавирус од Куманово и од Прилеп, информираат од министерството за здравство. Ова е и првиот смртен случај од новиот вирус во Прилеп каде бројката на дијагностицирани достигна до 58.

Во Србија со коронавирус се заразени 3.380 лица, досега починаа 74

Макфакс - 11.04.2020

Во Србија, потврдени се уште 274 нови случаи на коронавирус во изминатите 24 часа, што значи дека вкупната бројка на досега заразени изнесува 3.380 случаи. Од вчера во оваа земја од Ковид-19 починале уште три лица, така што вкупниот број на починати ...

И СЗО ќе се извести за починатите мајка и син во Велес

Независен - 11.04.2020

По наодот дека велешанката, која со својот син беше пронајдена мртва во нивниот дом пред два дена, е позитивна на коронавирус, Министерството за здравство информира дека ја проширува истрагата во која се вклучуваат повеќе институции, посочувајќи ...

Ковид-19 во светот до 17 часот: Борис Џонсон брзо се опоравува

+инфо - 11.04.2020

Според најновите податоци, во светот досега се регистрирани 1.725.126 лица заразени со новиот коронавирус. Од нив починати се 104.878, а оздравеле 390.107 луѓе. Бугарија – Во државата заразени се вкупно 648 луѓе, од кои 24 нови.

Тешки 24 часа за Велика Британија: Починаа 917 пациенти

Независен - 11.04.2020

Во Велика Британија во текот на последните 24 часа починаа 917 луѓе, објави Канцеларијата за здравје и социјална заштита. Тестирани се 18.091, а новозаразени има 5.234. До сега во земјата регистрирани се 334.974 заболени од ковид-19, а починаа 9.875 ...

Истрагата проширена: Обдукцијата ќе покаже кога точно починала велешанката која посмртно е позитивна на коронавирус

Курир - 11.04.2020

По наодот дека починатата велешанка е позитивна на коронавирус, која со својот син беше пронајдена мртва пред два дена, Министерството ја проширува истрагата во која се вклучуваат повеќе институции.

Повторно зголемен бројот на заразени и починати во Италија

+инфо - 11.04.2020

Бројот на смртни случаи од новиот коронавирус во еден ден во Италија повторно се зголеми – во изминатите 24 часа има 619 нови смртни случаи, додека вчера беа – 570. Дневниот број на нови случаи е исто така зголемен за 4.694, во однос на 3.951 ...

Повторно зголемен бројот на заразени и починати во Италија

А1 On - 11.04.2020

Бројот на смртни случаи од новиот коронавирус во еден ден во Италија повторно се зголеми – во изминатите 24 часа има 619 нови смртни случаи, додека вчера беа 570. Дневниот број на нови случаи е исто така зголемен за 4.694, во однос на 3.951 ...

Во САД повеќе од половина милион заразени од коронавирус

Курир - 11.04.2020

Бројот на заразени со коронавирус во САД надмина половина милион, иако постојат индиции дека тоа што Американците остануваат дома помага во борбата против инфекцијата. Како што пренесуваат странските агенции, бројот на потврдени случаи на COVID-19 ...

Обдукцијата ќе покаже кога точно починала велешанката која посмртно е позитивна на Ковид-19

Макфакс - 11.04.2020

По наодот дека починатата велешанка, која со својот син беа пронајдени мртви во стан, е позитивна на коронавирус , Министерството за здравство ја проширува истрагата и во неа се вклучуваат повеќе институции.

Повеќе од половина милион заразени од Ковид-19 во САД

+инфо - 11.04.2020

Бројот на заразени со коронавирус во САД надмина половина милион, иако постојат индиции дека тоа што Американците остануваат дома помага во борбата против инфекцијата. Како што пренесуваат странските агенции, бројот на потврдени случаи на Ковид-19 ...

Во Италија повторно зголемен бројот на заразени и починати

Слободен Печат - 11.04.2020

Досега 3.534 лица се опоравиле од Ковид-19 во Италија. Бројот на смртни случаи од новиот коронавирус во еден ден во Италија повторно се зголеми – во изминатите 24 часа има 619 нови смртни случаи, додека вчера беа – 570.

Италија/Ковид-19: Повторно зголемен бројот на заразени и починати

Сител - 11.04.2020

Бројот на смртни случаи од новиот коронавирус во еден ден во Италија повторно се зголеми – во изминатите 24 часа има 619 нови смртни случаи, додека вчера беа – 570. Дневниот број на нови случаи е исто така зголемен за 4.694, во однос на 3.951 ...

САД/Ковид-19: Рекорден број смртни случаи за еден ден – повеќе од 2 илјади

Либертас - 11.04.2020

Во изминатото деноноќие во САД се регистрирани повеќе од две илјади смртни случаи од Ковид-19, највисок број за еден ден досега. Досега, од коронавирусот во САД починале речиси 19 илјади лица, повеќе и од Италија, земја која на почетокот на ...

Се истражува случајот со велешанката, се вклучуваат повеќе институции

Бизнис Вести - 11.04.2020

По наодот дека починатата велешанка е позитивна на коронавирус, која со својот син беше пронајдена мртва пред два дена, Министерството ја проширува истрагата во која се вклучуваат повеќе институции.

Србија: 27 деца заразени од коронавирус

Локално - 11.04.2020

Уште три лица починаа во Србија во последните 24 часа, беше соопштено денеска на прес-конференција во српската влада. Министерот за здравство Златибор Лончар објави дека вкупно 441 здравствени работници во Србија се заразени, а 228 се ...

Бројот на жртви од коронавирус во Велика Британија е близу 10.000

Локално - 11.04.2020

Смртните случаи од коронавирус во Велика Британија се зголемија за 917 на 9.875, соопштија официјалните лица. Во соопштението се вели дека се заразени 78.991 лица. Официјалните лица во Велика Британија се надеваат дека наскоро ќе кулминира бројот на ...

И СЗО ќе биде известена за починатите мајка и син во Велес

Република - 11.04.2020

По наодот дека велешанката, која со својот син беше пронајдена мртва во нивниот дом пред два дена, е позитивна на коронавирус, Министерството за здравство информира дека ја проширува истрагата во која се вклучуваат повеќе институции, посочувајќи ...

Вкупно 10 полицајци се заразени со корона вирус

Скопје инфо - 11.04.2020

Во последните 24 часа во територијата на Македонија, 61 лице не го почитувале полицискиот час, имено 10 лица од скопскиот регион, тројца од Тетово, девет од Битола, 11 од Штип, 18 од Струмица, четворица од Охрид и шест од Велес.

ОПТИМИЗАМ ОД МАНУ: Врвот на коронавирусот во Македонија ќе биде во мај со 1.100 заразени

Денешен - 11.04.2020

Истражувањето на МАНУ е пооптимистичко во однос на предвидувањата на здравствените власти за ширењето и врвот на епидемијата од коронавирусот во Македонија. Претседателот на МАНУ, Љупчо Коцарев информира дека заедно со м-р Петар Јовановски изучувале ...

Половина милион заразени во САД, само за еден ден починале над 2000 лица

Точка - 11.04.2020

Половина милион луѓе се заразени со коронавирус во САД, а само за еден ден починале над 2000 лица. Според податоците на Универзитетот Џон Хопкинс, во последните 24 часа починале 2.108 пациенти, со што САД наскоро ќе ја надминат Италија како земја со ...

Во Италија повторно зголемен бројот на заразени и починати

Frontline - 11.04.2020

Вкупниот број на смртни случаи достигна 19.468, а заразени се 152.271. Бројот на смртни случаи од новиот коронавирус во еден ден во Италија повторно се зголеми – во изминатите 24 часа има 619 нови смртни случаи, додека вчера беа – 570.

САД ја преминаа Италија по бројот на смртни случаи од Ковид-19

MTM - 11.04.2020

Бројот на Американци починати од коронавирус денеска премина 19.600 што сега е највисок смртен биланс во светот, пренесува „Ројтерс“, со индикација дека епидемијата е блиску до својот врв.

Во Шпанија трети ден по ред опаѓа бројот на починти од коронвирус

Либертас - 11.04.2020

– Трети ден по ред Шпанија бележи пад на бројот на жртви од коронавирус. Во изминатите 24 часа починаа 510 лица, соопшти Министерството за здравство, додавајќи дека досега се починати вкупно 16.353 лица.

18: Пикот на КОВИД-19 на почеток на мај со 1.100 заразени, штетно однесувањето на опозицијата, не е точно дека мајката ...

Frontline - 11.04.2020

Блок актуелни вести од 15 до 18 часот. Експерти од МАНУ : Пикот на КОВИД-19 на почеток на мај со 1.100 заразени. Според нивното истражување, овие резултати се пооптимистички во однос на предвидувањата на здравствените власти дека врвот на ...

Во Албанија 16 деца заразени со коронавирус

Либертас - 11.04.2020

Во Албанија, од вкупно 433 заразени со Ковид-19, 16 се деца, кои се во добра состојба, изјави Мира Ракацоли, заменик министерка за здравство и социјална заштита. – До сега има 16 деца заразени од коронавирус, за среќа на ниту едно од нив досега не ...

Коцарев: На добар пат сме да ја сузбиеме и намалиме епидемијата

Локално - 11.04.2020

Претседателот на МАНУ, проф. д-р Љупчо Коцарев во текст објавен на „Факултети“ пишува за моделот кој е направен за ширењето на Ковид-19 во нашата земја. „Во МАНУ повеќе од 10 години се изучуваат различни епидемиолошки модели.

Коцарев: На добар пат сме да ја сузбиеме и намалиме епидемијата во нашата држава

Бриф - 11.04.2020

Пишува Љупчо Коцарев, претседател на МАНУ. Појавата на вирусот Ковид-19 (SARS-CoV-2) и неговото ширење надвор од Кина иницира воведување интервенции/мерки во многу држави, па и во Македонија, од невидени размери, вклучувајќи изолација на поединци, ...

Љупчо Коцарев, претседателот на МАНУ: На добар пат сме да ја намалиме епидемијата во нашата држава

24Инфо - 11.04.2020

Во моделот се внесени податоци до 8 април 2020 година и за 9 април моделот предвидува вкупно 669 заразени, додека според реалните податоци, тој број изнесува 663 Пишува: проф. д-р Љупчо Коцарев, претседател на МАНУ Појавата на вирусот Ковид-19 ...

Србија се бори со короната: 274 нови случаи, 3 починати, заразени 441 здравствени работници

Република - 11.04.2020

Во Србија, потврдени се уште 274 нови случаи на коронавирус во изминатите 24 часа, што значи дека вкупната бројка на досега заразени изнесува 3.380 случаи. Од вчера во оваа земја од Ковид-19 починале уште три лица, така што вкупниот број на починати ...

Коронавирус во светот: Починаа повеќе од 106.000 луѓе, над 390 илјади оздравеле

Локално - 11.04.2020

Во моментов, бројот на заразени со коронавирусот е 1.741.616, а над 106.662 починале. Според податоците на Worldometer, 393.443 лица закрепнале од инфекцијата. Најголем број на заразени се во САД, околу 508.000, а скоро 20.000 починале.

Во Србија со коронавирус се заразени 3.380 лица, досега починаа 74

Точка - 11.04.2020

Во Србија, потврдени се уште 274 нови случаи на коронавирус во изминатите 24 часа, што значи дека вкупната бројка на досега заразени изнесува 3.380 случаи. Од вчера во оваа земја од Ковид-19 починале уште три лица, така што вкупниот број на починати ...

Во Италија нови 619 починати

Локално - 11.04.2020

Во Италија, до петок биле заразени 147.577 лица, а 18.849 починале. Денес, тие бројки се зголемија на 152.227 заразени и на 19.468 починати. Значи, во последните 24-часа загинаа уште 619 луѓе, а 4.694 се новозаразени, јавува Кориере Дела Сера.

ДЕТАЛНО СЕ ИСТРАЖУВА: Треба да се утврди кога починала жената во Велес

Фактор - 11.04.2020

Се проширува истрагата за починатите мајка и син во Велес. Во истрагата се вклучуваат експерти од судска медицина, МАНУ и тимот на епидемилозите од Институтот за јавно здравје. За случајот ќе биде информирана и Светската здравствена организација.

САД/Ковид-19: Рекорден број смртни случаи за еден ден

Опсервер - 11.04.2020

Вашингтон, 11 април 2020 () – Во изминатото деноноќие во САД се регистрирани повеќе од две илјади смртни случаи од Ковид-19, највисок број за еден ден досега. Досега, од коронавирусот во САД починале речиси 19 илјади лица, повеќе и од Италија, земја ...

Во САД повеќе од половина милион заразени од коронавирус

CivilMedia - 11.04.2020

Бројот на заразени со коронавирус во САД надмина половина милион, иако постојат индиции дека тоа што Американците остануваат дома помага во борбата против инфекцијата. Како што пренесуваат странските агенции, бројот на потврдени случаи на Ковид-19 ...

Половина милион заразени во САД, само за еден ден починале над 2000 лица

Centar - 11.04.2020

Половина милион луѓе се заразени со коронавирус во САД, а само за еден ден починале над 2000 лица. Според податоците на Универзитетот Џонс Хопкинс, во последните 24 часа починале 2.108 пациенти, со што САД наскоро ќе ја надминат Италија како земја ...

Бројот на заразени со коронавирус 760 лица, МАНУ прогнозира пикот да биде на почеток на мај со 1.100

Опсервер - 11.04.2020

Скопје, 12 април 2020 () – Бројот на лица заразени со вирусот Ковид-19 во земјава се зголеми на 760 лица, откако вчера беа регистрирани 49 нови случаи, додека две лица починаа. Од новозаболените, 13 се во Скопје, 14 во Куманово, шест во Штип, осум ...

Повеќе од 10 000 заразени во Шведска и 887 починати

Денешен - 11.04.2020

Според официјалните податоци, во Шведска која се одлучи за поблаг пристап кон епидемијата, заразени се над 10 000 лица, а починати се 887 лица. Со оглед на тоа дека Шведска има 10 милиони жители, тоа значи дека има 1 000 заразени и 88 починати на ...

Бројот на заразени со коронавирус 760 лица, МАНУ прогнозира пикот да биде на почеток на мај со 1.100

Вечер Прес - 11.04.2020

Бројот на лица заразени со вирусот Ковид-19 во земјава се зголеми на 760 лица, откако вчера беа регистрирани 49 нови случаи, додека две лица починаа. Од новозаболените, 13 се во Скопје, 14 во Куманово, шест во Штип, осум во Прилеп, шест во Велес и ...

Дали во голема мерка е преценета стапката на смртност од коронавирус?

Локално - 11.04.2020

Eпидемиологијата е наука за пресметување за да се спречи болест и да се промовира здравјето. Ние броиме нови случаи на одредена болест и ова се нарекува инциденца. Потоа пресметуваме колку се шири болеста кај популацијата и ова се нарекува ...

Повеќе од 20.000 Американци починаа од КОВИД-19

Локално - 11.04.2020

Бројот на Американци кои починаа од коронавирус надмина 20.000 во саботата, што е најмногу во светот, според сајтот „Worldometer“, кој собира официјални податоци од властите за бројот на починати од „КОВИД-19“ од сите земји и територии во светот.

Во САД повеќе од половина милион заразени од коронавирус

Опсервер - 11.04.2020

Вашингтон, 11 април 2020 () – Бројот на заразени со коронавирус во САД надмина половина милион, иако постојат индиции дека тоа што Американците остануваат дома помага во борбата против инфекцијата.

Хенкок: Рано е за намалување на вонредните мерки во Британија

Либертас - 11.04.2020

– Епидемијата на коронавирусот се уште не го достигна врвот во Велика Британија и поради тоа вонредните мерки не може да бидат намалени, изјави британскиот министер за здравство Мет Хенкок.

Ковид-19 во светот до 17 часот: Борис Џонсон брзо се опоравува, но короната коси во Британија

Република - 11.04.2020

Според најновите податоци, во светот досега се регистрирани 1.725.126 лица заразени со новиот коронавирус. Од нив починати се 104.878, а оздравеле 390.107 луѓе. Бугарија – Во државата заразени се вкупно 648 луѓе, од кои 24 нови.

МЗ: Се прави уште една анализа за починатата велешанка, уште не се знае кога точно починала, ако треба ќе се вклучи и ...

Либертас - 11.04.2020

По наодот дека починатата велешанка е позитивна на коронавирус, која со својот син беше пронајдена мртва пред два дена, Министерството ја проширува истрагата во која се вклучуваат повеќе институции.

Експерти од МАНУ: Пикот на КОВИД-19 на почеток на мај со 1.100 заразени

24Инфо - 11.04.2020

– Претседателот на МАНУ, Љупчо Коцарев информира дека заедно со м-р Петар Јовановски изучувале модел преку кој ја добиле речиси истата слика со која сега се соочуваме во реалноста за бројот на заболени со КОВИД-19 и на смртни случаи, при што ...

Над 100.000 починати од коронавирус во светот

Либертас - 11.04.2020

Бројот на починати од коронавирус во светот се зголеми на над 100.000 луѓе. Само во Европа има повеќе од 70.000 починати. Италија го продолжи карантинот, пишува Дојче веле . Бројот на починати од инфекција со коронавирус во светот се искачи на над ...

Хенкок: Рано е за намалување на вонредните мерки во Британија

Опсервер - 11.04.2020

Лондон, 11 април 2020 () – Епидемијата на коронавирусот се уште не го достигна врвот во Велика Британија и поради тоа вонредните мерки не може да бидат намалени, изјави британскиот министер за здравство Мет Хенкок.

Повеќе институции се вклучуваат во истражувањето на смртта на велешанката во чие што распаднато тело се откри корона ...

еМагазин - 11.04.2020

По наодот дека починатата велешанка е позитивна на корона вирус, која со својот син беше пронајдена мртва пред два дена, Министерството ја проширува истрагата во која се вклучуваат повеќе институции, информираат од Министерство за здравство.

Коцарев: На добар пат сме да ја сузбиеме и намалиме епидемијата

Фактор - 11.04.2020

Во моделот се внесени податоци до 8 април 2020 година и за 9 април моделот предвидува вкупно 669 заразени, додека според реалните податоци, тој број изнесува 663, пишува: проф. д-р Љупчо Коцарев, претседател на МАНУ во колумна објавена на Факултети ...

Се истражува случајот со починатат велешанка, земен уште еден примерок за анализа

Frontline - 11.04.2020

Засега се знае само дека жената била сигурно почината повеќе од една недела По наодот дека починатата велешанка е позитивна на корона вирус, која со својот син беше пронајдена мртва пред два дена, Министерството ја проширува истрагата во која се ...

МАНУ направи модел за ширењето на Ковид-19, Коцарев вели: На добар пат сме да ја сузбиеме и намалиме епидемијата

Либертас - 11.04.2020

Проф. д-р Љупчо Коцарев, претседател на МАНУ во текст објавен на порталот Факултети.мк пишува за моделот кој е направен за ширењето на Ковид-19 во нашата земја. „Во МАНУ повеќе од 10 години се изучуваат различни епидемиолошки модели.

Повеќе од половина милион заразени со корона вирусот во САД, за еден ден починале 18.600 лица

еМагазин - 11.04.2020

Бројот на заразени со коронавирус во САД надмина половина милион, иако постојат индиции дека тоа што Американците остануваат дома помага во борбата против инфекцијата. Како што пренесуваат странските агенции, бројот на потврдени случаи на Ковид-19 ...

Во Шпанија трети ден по ред опаѓа бројот на починти од коронвирус

Република - 11.04.2020

Трети ден по ред Шпанија бележи пад на бројот на жртви од коронавирус. Во изминатите 24 часа починаа 510 лица, соопшти Министерството за здравство, додавајќи дека досега се починати вкупно 16.353 лица.

МАНУ прогнозира пикот во земјава да биде на почеток на мај со 1.100 заразени од Ковид-19

Frontline - 11.04.2020

Претседателот на МАНУ, Љупчо Коцарев информира дека заедно со м-р Петар Јовановски изучувале модел преку кој ја добиле речиси истата слика со која сега се соочуваме во реалноста за бројот на заболени со КОВИД-19 и на смртни случаи.

По бројните реакции: Се истражува случајот со велешанката, земен уште еден примерок за анализа

Република - 11.04.2020

По наодот дека починатата велешанка е позитивна на коронавирус, која со својот син беше пронајдена мртва пред два дена, Министерството ја проширува истрагата во која се вклучуваат повеќе институции, соопштија од Министерството за здравство.

Во САД повеќе од половина милион заразени од коронавирус

iPortal - 11.04.2020

Бројот на заразени со коронавирус во САД надмина половина милион, иако постојат индиции дека тоа што Американците остануваат дома помага во борбата против инфекцијата. Како што пренесуваат странските агенции, бројот на потврдени случаи на Ковид-19 ...

Состојба со Коронавирусот во светот до 13:00 часот, во Кина нови 46 случаи

Порта - 11.04.2020

Според најновите податоци, во светот досега се регистрирани 1.710.172 лица заразени со новиот коронавирус. Од нив починати се 103.506, а оздравеле 382.049 луѓе. Подгорица – За последните 24 часа во Црна Гора од тестирани 160 лица има пет ...

Во САД повеќе од половина милион заразени од коронавирус

24Инфо - 11.04.2020

– Бројот на заразени со коронавирус во САД надмина половина милион, иако постојат индиции дека тоа што Американците остануваат дома помага во борбата против инфекцијата. Како што пренесуваат странските агенции, бројот на потврдени случаи на Ковид-19 ...

Во Шпанија трети ден по ред опаѓа бројот на починти од коронвирус

Вечер Прес - 11.04.2020

Трети ден по ред Шпанија бележи пад на бројот на жртви од коронавирус. Во изминатите 24 часа починаа 510 лица, соопшти Министерството за здравство, додавајќи дека досега се починати вкупно 16.353 лица.

САД/Ковид-19: Рекорден број смртни случаи за еден ден

Вечер Прес - 11.04.2020

Во изминатото деноноќие во САД се регистрирани повеќе од две илјади смртни случаи од Ковид-19, највисок број за еден ден досега. Досега, од коронавирусот во САД починале речиси 19 илјади лица, повеќе и од Италија, земја која на почетокот на ...

10 полицајци се заразени со коронавирус

Либертас - 11.04.2020

Вкупно 10 полицајци се заразени со корона вирус, информираат од МВР. Според информациите, досега 42-ца полицајци се изолирани со одлука на државата, додека 11 полицајци се изолирани со изјава. Тројца полицајци се во државен карантин.

Експерти од МАНУ: Пикот на КОВИД-19 на почеток на мај со 1.100 заразени

Република - 11.04.2020

Претседателот на МАНУ, Љупчо Коцарев информира дека заедно со м-р Петар Јовановски изучувале модел преку кој ја добиле речиси истата слика со која сега се соочуваме во реалноста за бројот на заболени со КОВИД-19 и на смртни случаи, при што посочува ...

Во Шпанија трети ден по ред опаѓа бројот на починти од коронвирус

24Инфо - 11.04.2020

– Трети ден по ред Шпанија бележи пад на бројот на жртви од коронавирус. Во изминатите 24 часа починаа 510 лица, соопшти Министерството за здравство, додавајќи дека досега се починати вкупно 16.353 лица.