TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

(ФОТО) Православните верници го слават Велигден

Утрински - 05.05.2013

Воскресението Христово на полноќ беше објавено во сите храмови на Македонската православна црква, а денеска се одржуваат воскресенски литургиии Православните верници денеска го слават најголемиот ...

Велигденска честитка од ВМРО-ДПМНЕ до православните верници

Канал5 - 05.05.2013

ВМРО-ДПМНЕ им го честита Воскресението Христово - Велигден на православните христијани во Македонија. - Овој светол празник е ден кога доброто победува над злото, а животот ја победува смртта.

Велигденска порака од Иванов: Да им се посветиме на семејствата

Канал5 - 05.05.2013

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска на сите православни верници им го честита големиот празник Христовото воскресение - Велигден. - Христос Воскресе-Навистина Воскресе.

Иванов повика на единство во земјата и на семејна слога

Телма - 05.05.2013

Претседателот на Македонија Ѓорге Иванов денеска на сите православни верници им го честита големиот празник Христовото воскресение - Велигден. - Христос Воскресе-Навистина Воскресе.

Православните верници го слават Велигден

Канал5 - 05.05.2013

Православните верници денеска го слават најголемиот христијански празник Велигден – Христовото воскресение, ден кога Исус Христос ја докажал својата божествена моќ и воскреснал од мртвите.

Вељаноски со велигденска порака за сплотување на политичарите

Канал5 - 05.05.2013

Претседателот на Собранието Трајко Вељановски присуствуваше на централната полноќна богослужба во Охрид во Светиклиментовиот храм на Плаошник, од каде упати честитки до православните христијани за ...

Груевски на Велигденска молитва во Охрид

Канал5 - 05.05.2013

Премиерот Никола Груевски денеска на утринска Велигденска молитва во Охрид. Во црквата Света Богородица Каменско беше со сопругата и во придружба на охридскиот градоначалник.

Вељаноски со велигденска порака за сплотување на политичарите

Сител - 05.05.2013

Претседателот на Собранието Трајко Вељановски присуствуваше на централната полноќна богослужба во Охрид во Светиклиментовиот храм на Плаошник, од каде упати честитки до православните христијани за ...

Вељаноски со велигденска порака за сплотување на политичарите

Курир - 05.05.2013

Претседателот на Собранието Трајко Вељаноски присуствуваше на централната полноќна богослужба во Охрид во Светиклиментовиот храм на Плаошник, од каде упати честитки до православните христијани за ...

Велигден или Ден на Воскресението Христово е најважниот верски празник во православниот календар

Факултети - 05.05.2013

Православните верници го слават најголемиот христијански празник Велигден - Христовото Воскресение, ден кога Исус Христос ја докажал својата божествена моќ и воскреснал од мртвите.

Православните верници го слават Велигден

Р.С.Европа - 05.05.2013

Православните верници денеска го слават најголемиот христијански празник Велигден - Христовото Воскресение, ден кога Исус Христос ја докажал својата божествена моќ и воскреснал од мртвите.

Православните верници денеска слават втор ден Велигден

Алфа - 05.05.2013

Овој празник е спој на верата и традицијата, негувана од памтивек, а почнува на Велики четврток уште пред изгрејсонце кога домаќинките ги бојадисуваат првите црвени велигденски јајца.

Христос воскресе – Вистина воскресе!

Хитпортал - 05.05.2013

Д енот на Христовото воскресение Велигден е не само најголем, туку и најстар христијански празник што се празнува од вториот век.

Велигденско послание на Архиепископот г.г. Стефан

Нова ТВ - 05.05.2013

Да Му благодариме на Бога што и годинава се удостоивме да го дочекаме и прославиме Празникот над празниците – Христовото Воскресение.

Симболиката на Велигден - Пат до вечниот живот

Press24 - 05.05.2013

Православните верници денеска го слават најголемиот христијански празник Велигден - Христовото Воскресение, ден кога Исус Христос ја докажал својата божествена моќ и воскреснал од мртвите.

Свечена велигденска литургија во Соборниот храм во Скопје

Press24 - 05.05.2013

На велигденската литургија заедно со бројните верници беа претседателот Ѓорѓе Иванов со сопругата, скопскиот градоначалник Коце Трајановски и претседателката на Комисијата за верски заедници ...

Свечена велигденска литургија во соборниот храм „Св.Климент Охридски“

Алфа - 05.05.2013

Во соборниот храм „Св.Климент Охридски“ во Скопје во рамки на чествувањето на Христовото воскресение - Велигден претпладнето се одржа Света Златоустова литургија, со која богослужеше Архиепископот ...

Православните христијани го празнуваат Велигден

Кајгана - 05.05.2013

Веста за Христовото воскресениe во Македонија точно на полноќ беше објавена во сите храмови на Македонската православна црква.

Свечена велигденска литургија во соборниот храм „Св.Климент Охридски“

А1 On - 05.05.2013

Во соборниот храм „Св.Климент Охридски“ во Скопје во рамки на чествувањето на Христовото воскресение – Велигден претпладнето се одржа Света Златоустова литургија, со која богослужеше Архиепископот ...

Честитка од ВМРО-ДПМНЕ по повод Велигден

Press24 - 05.05.2013

ВМРО-ДПМНЕ на сите православни христијани во Република Македонија им го честита најголемиот и најсветлиот христијански празник, Воскресение Христово - Велигден.

Свечена литургија во соборниот храм

Курир - 05.05.2013

Во соборниот храм „Св.Климент Охридски“ во Скопје во рамки на чествувањето на Христовото воскресение - Велигден претпладнето се одржа Света Златоустова литургија, со која богослужеше Архиепископот ...

Честит Велигден Христoс воскресе – навистина воскресе

Економски - 05.05.2013

Православните верници денеска го слават најголемиот христијански празник Велигден – Христовото Воскресение, ден кога Исус Христос ја докажал својата божествена моќ и воскреснал од мртвите.

Симболиката на Велигден - Пат до вечниот живот

Сител - 05.05.2013

Православните верници денеска го слават најголемиот христијански празник Велигден - Христовото Воскресение, ден кога Исус Христос ја докажал својата божествена моќ и воскреснал од мртвите.

Иванов со порака до верниците: Да има многу добрини и убавини

Курир - 05.05.2013

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска на сите православни верници им го честита големиот празник Христовото воскресение - Велигден. - Христос Воскресе-Навистина Воскресе.

Православните верници го слават Велигден

Сител - 05.05.2013

Православните верници денеска го слават најголемиот христијански празник Велигден – Христовото воскресение, ден кога Исус Христос ја докажал својата божествена моќ и воскреснал од мртвите.

Иванов: Да им се посветиме на семејствата

Нова ТВ - 05.05.2013

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска на сите православни верници им го честита големиот празник Христовото воскресение - Велигден. - Христос Воскресе-Навистина Воскресе.

Претседателот Иванов со велигденска порака за здравје среќа и радост

Економски - 05.05.2013

Претседателот на Македонија Ѓорге Иванов денеска на сите православни верници им го честита големиот празник Христовото воскресение – Велигден.

Честитка од Иванов за Велигден: Да им се посветиме на нашите семејства

Press24 - 05.05.2013

Денеска претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов на сите православни верници им го честита големиот празник Христовото воскресение - Велигден. - Христос Воскресе-Навистина Воскресе.

Свечена велигденска литургија во соборниот храм „Св.Климент Охридски“

Сител - 05.05.2013

Во соборниот храм „Св.Климент Охридски“ во Скопје во рамки на чествувањето на Христовото воскресение - Велигден претпладнето се одржа Света Златоустова литургија, со која богослужеше Архиепископот ...

Велигденска честитка од ВМРО-ДПМНЕ до православните верници

Сител - 05.05.2013

ВМРО-ДПМНЕ им го честита Воскресението Христово - Велигден на православните христијани во Македонија. - Овој светол празник е ден кога доброто победува над злото, а животот ја победува смртта.

Велигденска порака од Иванов: Да им се посветиме на семејствата

Сител - 05.05.2013

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска на сите православни верници им го честита големиот празник Христовото воскресение - Велигден. - Христос Воскресе-Навистина Воскресе.

Велигденска порака од Иванов: Да им се посветиме на семејствата

Алфа - 05.05.2013

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска на сите православни верници им го честита големиот празник Христовото воскресение - Велигден. - Христос Воскресе-Навистина Воскресе.

Велигденска порака на претседателот Иванов: Да има многу добрини и убавини

Макфакс - 05.05.2013

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов во неделата на сите православни верници им го честитaше големиот празник Христовото воскресение - Велигден. „Христос Воскресе - Навистина Воскресе.

Архиепископ Стефан: Застанете храбро и спротиставете и' се на белата чума

Макфакс - 05.05.2013

Какво ни е семејството, такво ќе ни биде и општеството, смета поглаварот на МПЦ. „Ако ни е семејството побројно, такво ќе ни биде и општеството.

Обама: Христос воскресе

Курир - 05.05.2013

Американскиот претседател Барак Обама упати честитка до сите христијани кои слават Велигден од своето и името на неговата сопруга.

Велигденска порака од Иванов: Да им се посветиме на семејствата

МРТ - 05.05.2013

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска на сите православни верници им го честита големиот празник Христовото воскресение - Велигден. - Христос Воскресе-Навистина Воскресе.

Велигденска честитка од ВМРО-ДПМНЕ до православните верници

МРТ - 05.05.2013

ВМРО-ДПМНЕ им го честита Воскресението Христово - Велигден на православните христијани во Македонија. - Овој светол празник е ден кога доброто победува над злото, а животот ја победува смртта.

Свечена велигденска литургија во соборниот храм „Св.Климент Охридски“

МРТ - 05.05.2013

Во соборниот храм „Св.Климент Охридски“ во Скопје во рамки на чествувањето на Христовото воскресение - Велигден претпладнето се одржа Света Златоустова литургија, со која богослужеше Архиепископот ...

Вељаноски со велигденска порака за сплотување на политичарите

МРТ - 05.05.2013

Претседателот на Собранието Трајко Вељановски присуствуваше на централната полноќна богослужба во Охрид во Светиклиментовиот храм на Плаошник, од каде упати честитки до православните христијани за ...

Христос Воскресна!

Курир - 05.05.2013

Православните и католичките верници го слават Христовото воскресение, најголемиот и најрадосниот празник, кој според христијанското учење ја симболизира победата на животот над смртта.

Христос воскресна! Честит Велигден

+инфо - 05.05.2013

Православните верници во земјава на полноќ го прославија Христовото воскресение, со воскликот на свештениците и архиереите на богослужбите што се одржаа во црквите и манастирите на ММПЦ-ОА.

ФОТО: Три круга околу црква и свеќа в рака за Велигден, Христос Воскресе!

Нетпрес - 05.05.2013

Соборниот храм во центарот на Скопје вечерва беше премал за да ги собере сите граѓани, и стари и млади, кои се собраа со свеќи в рака да го дочекаат големиот христијански празник, Велигден.

Животот уште еднаш ја победи смртта - Христос Воскресе, за многу години Велигден

Inpress - 05.05.2013

Скопје, 20. април 2014 (ИНПРЕС) Христијански верници го слават најголемиот празник Велигден - Христовото воскресение, денот кога Христос ја докажал својата божествена моќ и воскреснал од мртвите.

Симболиката на Велигден, победа на животот над смртта

Нетпрес - 05.05.2013

Поздравот, кој од ноќеска на полноќ одекнува во сите православни домови е „Христос Воскресе- Навистина Воскресе“, ја носи целата смисла за најрадосниот христијански празник.

ГАЛЕРИЈА Звуците на камбаните на „Свети Димитрија“ се одбиваа од Филип Втори

+инфо - 05.05.2013

Голем број православни верници објавата на свештеникот „Христос воскресна, Христос воскресна, Христос воскресна!“ ја чуја ноќеска во скопската црква „Свети Димитрија“.

Православните верници го слават Велигден

А1 On - 05.05.2013

Православните верници денеска го слават најголемиот христијански празник Велигден – Христовото Воскресение, ден кога Исус Христос ја докажал својата божествена моќ и воскреснал од мртвите.

Христос Воскресе - Вистина Воскресе

Курир - 05.05.2013

Православните верници денеска го слават најголемиот христијански празник Велигден - Христовото Воскресение, ден кога Исус Христос ја докажал својата божествена моќ и воскреснал од мртвите.

Православните Христијани го слават Велигден

Нова ТВ - 05.05.2013

Православните верници денеска го слават Велигден, кој го сметаат за најголем христијански празник, или Христовото Воскресение, кога според легендата, Исус Христос ја докажал својата божествена моќ и ...

Денеска е Воскресение Христово - Втор ден

Press24 - 05.05.2013

Велигден, или празникот на Христовото воскресение е дефинитивно најголемиот христијански празник. Страдалната седмица заврши со новиот ден, денот на воскресението.

Велигден - Пат до вечниот живот

Курир - 05.05.2013

Денот на Христовото воскресение Велигден е не само најголемиот туку и најстар христијански празник што се празнува од вториот век.

Kако се пресметува датумот за Велигден?

Курир - 05.05.2013

Сите знаеме дека Велигден е празник со непостојана дата за празнување. Празник неврзан за датум. Тој е секогаш во недела, но која недела и на кој датум? Денот не го менува, а датумот го менува.

Вељановски: Сплотување на политичарите за доброто на Македонија

Press24 - 05.05.2013

Претседателот на Собранието Трајко Вељановски присуствуваше на централната полноќна богослужба во Охрид во Светиклиментовиот храм на Плаошник.

Христос Воскресе!

Макфакс - 05.05.2013

Веста за Христовото воскресени во Македонија точно на полноќ беше објавена во сите храмови на Македонската православна црква.

ФОТО: Иванов со семејството во Бигорскиот манастир го дочека Велигден

Курир - 05.05.2013

Претседателот Иванов, придружуван од сопругата Маја и синот Иван, ноќеска присуствуваше на Свечената Воскресна литургија во Бигорскиот манастир „Свети Јован Крстител“ по повод големиот христијански ...

Велигденско обраќање на Кирил

Руска реч - 05.05.2013

По повод најголемиот православен празник Христовото Воскресение, Велигден ви пренесуваме дел од честитката на Поглаварот на Руската православна Црква, Патријархот Московски и серуски, Кирил: „Христос ...

Вељаноски со велигденска порака за сплотување на политичарите

А1 On - 05.05.2013

Претседателот на Собранието Трајко Вељановски присуствуваше на централната полноќна богослужба во Охрид во Светиклиментовиот храм на Плаошник, од каде упати честитки до православните христијани за ...

ГАЛЕРИЈА Иванови за Велигден во Бигорскиот манастир

+инфо - 05.05.2013

Претседателот Ѓорѓе Иванов заедно со сопругата Маја и синот Иван, ноќеска присуствуваа на свечената воскресна литургија во Бигорскиот манастир „Св. Јован Крстител“.

Заев: Бог да нè чува сите

+инфо - 05.05.2013

Градоначалникот на Струмица, Зоран Заев, на неговиот профил на Фејсбук им го честиташе празникот Велигден на сите верници.

Честитка за Велигден од ВМРО-ДПМНЕ

+инфо - 05.05.2013

ВМРО-ДПМНЕ на сите православни христијани во Република Македонија им го честита најголемиот и најсветлиот христијански празник, Воскресение Христово - Велигден.

Велигденска честитка од ВМРО-ДПМНЕ до православните верници

А1 On - 05.05.2013

ВМРО-ДПМНЕ им го честита Воскресението Христово – Велигден на православните христијани во ...

Велигденска честитка од Заев на Фејсбук

А1 On - 05.05.2013

Градоначалникот на Струмица, Зоран Заев, преку својот профил на Фејсбук им го честиташе Велигден на сите ...

Иванов: Да им се посветиме на семејствата

А1 On - 05.05.2013

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска на сите православни верници им го честита големиот празник Христовото воскресение – Велигден.

Иванов порача да му се посветиме на семејството

+инфо - 05.05.2013

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска на сите православни верници им го честита празникот Велигден. - Христос воскресе - навистина воскресе. За многу години да ни е Велигден.

Иванов со порака за здравје, среќа и радост за Велигден

Р.С.Европа - 05.05.2013

Претседателот на Македонија Ѓорге Иванов денеска на сите православни верници им го честита големиот празник Христовото воскресение - Велигден.

Вељаноски: Празничната сплотеност да биде поттик за политичарите

+инфо - 05.05.2013

Претседателот на Собранието Трајко Вељаноски апелираше на сплотеност во интерес на државата ноќеска при присуството на централната полноќна богослужба на Плаошник, во Охрид.

Велигденска честитка на Владимир Путин

Руска реч - 05.05.2013

Владимир Путин на сите православни христијани и на сите граѓани на Русија им го честита Светлото Христово Воскресение. „Пасхата Христова нека на сите луѓе им даде радост и надеж и да ги вдахнови на ...

Христос Воскресна – Честиташе Груевски од Струга

А1 On - 05.05.2013

На прв ден Велигден Премиерот Никола Груевски од светиот храм Св Ѓорѓија во Струга утрово им ги честиташе велигденските празници на граѓаните на Струга.

Путин: Христос воскресна

А1 On - 05.05.2013

Претседателот на Русија, Владимир Путин денес на православните христијани им го честиташе празникот Велигден и на сите Руси кои што го слават и посака здравје и се најдобро.

Обама го честиташе најголемиот христијански празник Велигден

Press24 - 05.05.2013

Американскиот претседател Барак Обама упати честитка до сите христијани кои слават Велигден од своето и името на неговата сопруга.

Христос Воскресе, ваистина Воскресе

Сител - 05.05.2013

Точно на полноќ архиепископот Охридски и Македонски господин господин Стефан го објави воскреснувањето Христово. Илјадници верници се собраа пред соборниот храм во Скопје да ја слушнат радосната вест.

Охрид за Велигден

Алфа - 05.05.2013

Со мир во душата и љубов во срцето, со верба во Бога и слава на Христос да се радуваме, простуваме, да се сакаме и почитуваме - Христос воскресе.

Верниците масовно го дочекаа Велигден во верските храмови

Алфа - 05.05.2013

Илјадници верници со свеќа в рака, дури два часа пред одбележувањето на Велигден, се собраа во дворот на Соборниот храм Св. Климент Охридски.

Честитка од ВМРО-ДПМНЕ за денешниот празник

Денешен - 05.05.2013

ВМРО-ДПМНЕ им го честита Воскресението Христово – Велигден на православните христијани во Македонија. - Овој светол празник е ден кога доброто победува над злото, а животот ја победува смртта.

Велигденска честитка од ВМРО-ДПМНЕ до православните верници

Република - 05.05.2013

ВМРО-ДПМНЕ им го честита Воскресението Христово – Велигден на православните христијани во Македонија. - Овој светол празник е ден кога доброто победува над злото, а животот ја победува смртта.

Христос Воскресе!

Тера - 05.05.2013

Веста за Христовото воскресени во Македонија точно на полноќ беше објавена во сите храмови на Македонската православна црква.

Свечена велигденска литургија во соборниот храм „Св.Климент Охридски“

Денешен - 05.05.2013

Во соборниот храм „Св.Климент Охридски“ во Скопје во рамки на чествувањето на Христовото воскресение – Велигден претпладнето се одржа Света Златоустова литургија, со која богослужеше Архиепископот ...

Велигденска порака на претседателот Иванов: Да има многу добрини и убавини

Тера - 05.05.2013

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов во неделата на сите православни верници им го честитaше големиот празник Христовото воскресение - Велигден. „Христос Воскресе - Навистина Воскресе.

Велигденска честитка од Заев на Фејсбук

Либертас - 05.05.2013

Градоначалникот на Струмица, Зоран Заев, преку својот профил на Фејсбук им го честиташе Велигден на сите ...

Архиепископ Стефан: Благодарност до бога што чекаме и славиме овој празник

Скопје инфо - 05.05.2013

Какво ни е семејството, такво ќе ни биде и општеството, смета поглаварот на МПЦ. „Ако ни е семејството побројно, такво ќе ни биде и општеството.

Претседателот Иванов на литургија во соборниот храм „Св.Климент Охридски“

Република - 05.05.2013

Во Соборниот храм „Св. Климент Охридски“ во Скопје штотуку заврши утринската велигденска литургија со која чиноначалствуваше архиепископот охридски и македонски Г.Г. Стефан.

Иванов: Да им се посветиме на семејствата

Либертас - 05.05.2013

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска на сите православни верници им го честита големиот празник Христовото воскресение – Велигден. - Христос Воскресе-Навистина Воскресе.

Вељаноски со велигденска порака за сплотување на политичарите

Денешен - 05.05.2013

Претседателот на Собранието Трајко Вељановски присуствуваше на централната полноќна богослужба во Охрид во Светиклиментовиот храм на Плаошник, од каде упати честитки до православните христијани за ...

Христос ВОСКРЕСЕ !!!

МК News - 05.05.2013

Денот на Христовото воскресение Велигден е не само најголем, туку и најстар христијански празник што се празнува од вториот век.

Свечена велигденска литургија во соборниот храм „Св.Климент Охридски“

Бриф - 05.05.2013

Во соборниот храм „Св.Климент Охридски“ во Скопје во рамки на чествувањето на Христовото воскресение – Велигден претпладнето се одржа Света Златоустова литургија, со која богослужеше Архиепископот ...

Премиерот Никола Груевски на Велигденска молитва во Охрид

Република - 05.05.2013

Премиерот Никола Груевски денеска присуствуваше на утринска Велигденска молитва во црквата „Св. Богородица Каменско“ во Охрид.

Православните верници го слават Велигден

Фактор - 05.05.2013

Православните верници денеска го слават најголемиот христијански празник Велигден – Христовото Воскресение, ден кога Исус Христос ја докажал својата божествена моќ и воскреснал од мртвите.

Црвенковски им го честита Велигден на верниците

Либертас - 05.05.2013

Претседателот на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија Бранко Црвенковски, по повод големиот христијански празник Воскресение Христово Велигден, упати честитка до Поглаварот на Македонската ...

Христос Воскресе - Вистина Воскресе!

Вечер Прес - 05.05.2013

Православните верници го слават најголемиот христијански празник Велигден - Христовото Воскресение, ден кога Исус Христос ја докажал својата божествена моќ и воскреснал од мртвите Воскресението Христово на полноќ беше објавено во сите храмови на ...

Велигденски приказни: Велигден – обичаи и верувања

Скопје инфо - 05.05.2013

Велигден е најголем христијански празник, ден на Христовото воскреснување. Дознајте повеќе за обичаите и верувањата кои се поврзани со овој празник.

Вељаноски со велигденска порака за сплотување на политичарите

Вечер Прес - 05.05.2013

Претседателот на Собранието Трајко Вељановски присуствуваше на централната полноќна богослужба во Охрид во Светиклиментовиот храм на Плаошник, од каде упати честитки до православните христијани за ...

Христос воскресна, навистина воскресна – Честит Велигден!

Скопје инфо - 05.05.2013

Православните верници денеска го празнуваат Велигден, симболот на победата на животот над смртта во спомен на воскреснувањето на Господ Исус Христос од мртвите.

Иванов со семејството во Бигорскиот манастир го дочека Велигден (ФОТО)

Вечер Прес - 05.05.2013

Претседателот Иванов, придружуван од сопругата Маја и синот Иван, ноќеска присуствуваше на Свечената Воскресна литургија во Бигорскиот манастир "Свети Јован Крстител" по повод големиот христијански ...

Велигденска честитка на Владимир Путин: Пасхата Христова на сите луѓе да им даде радост и надеж

Република - 05.05.2013

Владимир Путин на сите православни христијани и на сите граѓани на Русија им го честита Светлото Христово Воскресение. „Пасхата Христова нека на сите луѓе им даде радост и надеж и да ги вдахнови на ...

Православните верници го слават Велигден

Бриф - 05.05.2013

Православните верници денеска го слават најголемиот христијански празник Велигден – Христовото Воскресение, ден кога Исус Христос ја докажал својата божествена моќ и воскреснал од мртвите.

Честит Велигден, Христос Воскресе!

Точка - 05.05.2013

Православните Христијани денес го прославуваат најголемиот христијански празник Велигден, Христовото воскресение! Покрај преполна празнична трпеза, во присуство на најблиските, православните ...

Христос Воскресна! Честит Велигден!

Република - 05.05.2013

Велигден е празник на Воскресението на Господ Исус Христос и Ден на нашето спасение. Затоа Воскресението Христово е Празник над празниците, Торжество над торжествата и Слава на Бога Воскреснатиот.

Празнување на Велигден – некогаш и сегa

Скопје инфо - 05.05.2013

Верските празнувања поврзани со Велигден не се забораваат, но за жал исчезнуваат некои поранешни обичаи и празнувања. Пред празнувањето на најголемиот христијански празник Велигден во минатото со ...

Православните верници го слават Велигден

Либертас - 05.05.2013

– Православните верници денеска го слават најголемиот христијански празник Велигден – Христовото воскресение, ден кога Исус Христос ја докажал својата божествена моќ и воскреснал од мртвите.

Воскресение Христово

МК News - 05.05.2013

Евангелие според Лука 24, 1-47 А во првиот ден на седмицата, многу рано, жените дојдоа на гробот, носејќи ги мирисите што ги приготвија. И го најдоа каменот одвален од гробот.

Фото: Централна велигденска богослужба во Соборниот храм

Скопје инфо - 05.05.2013

Соборниот храм во центарот на Скопје вчера вечер беше премал за да ги собере сите граѓани, и стари и млади, кои се собраа со свеќи в рака да го дочекаат големиот христијански празник, Велигден.

Христос Воскресна! Навистина Воскресна

Sky - 05.05.2013

Велигден или Ден на Воскресението Христово е најважниот верски празник во православниот календар. Христијанските верници со овој празник го прославуваат воскреснувањето на нивниот бог Исус Христос по неговата смрт со распнување околу 27-33 година ...

Велигденска порака од Иванов: Да им се посветиме на семејствата

Денешен - 05.05.2013

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска на сите православни верници им го честита големиот празник Христовото воскресение – Велигден. - Христос Воскресе-Навистина Воскресе.

Можеме ли да ја победиме смртта

Денешен - 05.05.2013

Речиси две илјади години нашиот народ го слави Христовото Воскресение. Денот кога воскреснал нашиот спасител, мудриот народ го нарекол Велигден. Народот знаел тогаш, а знае и денес дека нема поголем ...

Поглаварот на МПЦ со честитка за Велигден

Тера - 05.05.2013

„ Бог се роди за нас, умре за нас и воскресна за нас денеска е најголемиот празник над сите празници Воскресение Христово Велигден."- вели г.г.

Воскресна Исус Христос

Тера - 05.05.2013

Денеска се радува црквата, денеска се радува и празнува целиот православен свет, денеска е разбиен секој сомнеж дека Христовата вера е лажна, денеска Воскресна Исус Христотс нашиот спасител.Дотерани ...

(ФОТО) Заев со честитка за Велигден до граѓаните

Бриф - 05.05.2013

Зоран Заев градоначалникот на општина Струмица преку социјалната мрежа Фејсбук на сите граѓани им го честиташе празникот ...

Новак Ѓоковиќ Велигден го посвети на своите браќа (фото)

Република - 05.05.2013

Честит Велигден на сите! Многу здравје, мир, љубов и среќа ви посакувам! Христос Воскресе – ова е велигденската честитка од еден од најдобрите тенисери во светот, Србинот Новак Ѓоковиќ.

Црвенковски им го честита Велигден на верниците

Sky - 05.05.2013

Претседателот на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија Бранко Црвенковски, по повод големиот христијански празник Воскресение Христово Велигден, упати честитка до Поглаварот на Македонската ...

Претседателот Иванов порача да се посветиме на семејствата

Н.Македонија - 05.05.2013

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска на сите православни верници им го честита големиот празник Христовото воскресение - Велигден - Христос Воскресе- Навистина Воскресе.

Вељаноски: Сплотеноста да ни биде поттик

Н.Македонија - 05.05.2013

Претседателот на Собранието Трајко Вељановски присуствуваше на централната полноќна богослужба во Охрид во Светиклиментовиот храм на Плаошник, од каде упати честитки до православните христијани за ...

Утринска велигденска литургија во Соборниот храм „Св. Климент Охридски“

Н.Македонија - 05.05.2013

Во соборниот храм „Св.Климент Охридски“ во Скопје во рамки на чествувањето на Христовото воскресение- Велигден денеска се одржа Света Златоустова литургија, со која богослужеше Архиепископот охридски ...

(ФОТОГАЛЕРИЈА) Велигден го дочекаа илјадници верници пред Соборниот храм

Н.Македонија - 05.05.2013

Илјадници верници вчера беа собрани пред Соборниот храм „Св. Климент Охридски“, по повод големиот христијански празник, Христовото воскресение- Велигден.

Православните верници денеска го слават Велигден

Н.Македонија - 05.05.2013

Православните верници денеска го слават најголемиот христијански празник Велигден - Христовото Воскресение, ден кога Исус Христос ја докажал својата божествена моќ и воскреснал од мртвите.

Велигден – обичаи и верувања

Дневник - 04.05.2013

Велигден е најголем христијански празник, ден на Христовото воскреснување. Кај верниците, кои Велигден го слават по Јулијанскиот календар, Велигден се нарекува и Воскрес.

Велигден - симбол на победата над смртта

Утрински - 04.05.2013

Правилата по кои денес се одредува Велигден се дефинирани дури во 526 година, иако уште византискиот цар Константин во 325 година на собирот во Никеја, иницирал расправа по ова прашање и донел некои ...

Верниците го слават Велигден

Утрински - 04.05.2013

Православните христијани вчера го одбележаа Велики петок, ден на страдањата и умирањето на Исус. Според преданието, Исус Христос починал на крст во „шестиот час на денот, а завесата на ерусалимскиот ...

Велика Сабота - ден пред Христовото воскресение

Канал5 - 04.05.2013

Денот на Христовото воскресение Велигден е не само најголем, туку и најстар христијански празник што се празнува од вториот век.

Велика Сабота, ден меѓу смртта и воскресението - Литургија со г.г Стефан

Канал5 - 04.05.2013

Света Василиева литургија со која чиноначалствуваше поглаварот на МПЦ г.г. Стефан собра и млади и стари во манастирот св. Наум Охридски во скопско Радишани.

Православните храмови ги отворија вратите за верниците

Канал5 - 04.05.2013

Вечерва ќе се означи Христовото воскресение, верниците ќе ја поздрават новата надеж која Исус со воскреснувањето ја одржува секогаш жива во нас! Воскресната литургија почнува во 23 часот во сите ...

Честитка од претседателот Иванов по повод Велигден

Дневник - 04.05.2013

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, упати честитка до христијанските верници по повод празникот Воскресение Христово - Велигден.

(ФОТОГАЛЕРИЈА) Верниците за Велики петок ги наполнија храмовите

Дневник - 04.05.2013

Бројни верници од рано утрово почнаа да ги полнат православните храмови во земјава, а по повод Велики петок, кој се смета и за најтежок празник во годината, зашто тогаш не се работи дури и не се ...

Велика Сабота - меѓу смртта и воскресението

Нетпрес - 04.05.2013

Велика Сабота е посветена на споменот на пребивањето на Господ Исус Христос во гробот, и Неговото слегување во адот. Христос е присутен во гробот со телото, а со духот е присутен во адот, истовремено ...

Велигденски обичаи и верувања

Сител - 04.05.2013

Велигден е најголем христијански празник, ден на Христовото воскреснување. Дознајте повеќе за обичаите и верувањата кои се поврзани со овој празник.

Иванов Велигден ќе го дочека во Свети Јован Бигорски

+инфо - 04.05.2013

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, вечерва ќе присуствува на Свечената Воскресна литургија што ќе се одржи во Бигорскиот манастир „Свети Јован Крстител“ по повод големиот ...

Претседателот Иванов Велигден ќе го дочека во манастирот „Свети Јован Крстител“

Press24 - 04.05.2013

Вечерва претседателот на Република Македонија, Ѓорѓе Иванов, ќе присуствува н а Свечената Воскресна литургија што ќе се одржи во Бигорскиот манастир „ Свети Јован Крстител“ по повод големиот ...

Иванов на Воскресната литургија во Бигорски

Макфакс - 04.05.2013

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, ноќта во саботата ќе присуствува на свечената Воскресна литургија којашто ќе се одржи во Бигорскиот манастир „Свети Јован Крстител".

Иванов за Велигден во Бигорскиот манастир

Нетпрес - 04.05.2013

Претседателот Ѓорге Иванов за Велигден ќе биде во Бигорскиот манастир „Св. Јован Крстител“. Тој вечер ќе присуствува на Свечената Воскресна литургија што ќе се одржи во Бигорскиот манастир по повод ...

Бакрачески испрати Велигденска честитка до митрополитот Тимотеј

Нетпрес - 04.05.2013

Градоначалникот на општина Охрид, Никола Бакрачески денеска испрати честитка до митрополитот дебарско-кичевски господин Тимотеј по повод Велигден.

Собранискиот спикер Вељановски ќе го дочека Велигден во Охрид

Press24 - 04.05.2013

Претседателот на Собранието на Република Македонија, Трајко Вељаноски, вечерва ќе присуствува на Свечената Воскресна литургија што ќе се одржи во Свети Климентовиот храм, Св.

Велигденска честитка на градоначалникот Бакрачески по повод празникот

OhridNews - 04.05.2013

Во пресрет на големиот христијански празник Воскресение Христово - Велигден, градоналачникот на Охрид Никола Бакрачески, на целото свештенство од Дебарско-Кичевската Епархија и на сите православни ...

Велика Сабота - голем ден пред Христовото воскресение

Таратур - 04.05.2013

Пред полноќ верниците ќе ги наполнат храмовите во очекување на радосната вест за Христовото воскресение. Денеска е Велика Сабота, посветена на споменот на пребивањето на Господ Исус Христос во гробот ...

Охрид полн со туристи во пресрет на празникот

Сител - 04.05.2013

Балканскиот Ерусалим познат по многубројните цркви и манастири масовно посетен за велигденските празници. Православната црква и верниците денеска ја одбележуваат велика сабота ден пред христовото ...

Велигденска честитка на градоначалникот Бакрачески до Митрополитот Тимотеј

Press24 - 04.05.2013

Во пресрет на големиот Христијански празник ВОСКРЕСЕНИЕ ХРИСТОВО-ВЕЛИГДЕН, дозволете ми Вам, на целото свештенство од Дебарско-Кичевската Епархија и на сите православни верници да им го честитам ...

Верниците се упатуваат кон црквите за прослава на Воскресението

+инфо - 04.05.2013

Воскресението Христово, на кое му претходела смртта, е темелот на христијанската вера, велат црковните канони. Затоа Велигден е најголемиот христијански празник, празник над празниците, ...

Христос воскресе

РК Металург - 04.05.2013

На сите луѓе на Металург, на нашите пријатели и на верните навивачи, им го честитаме најголемиот христијански празник, Христовото Воскреснување. Нека на сите ни е среќен и благословен.

Православните денеска во исчекување на Велигден

+инфо - 04.05.2013

Велигден е најголем христијански празник, ден на Христовото воскреснување. Кај верниците, кои Велигден го слават по Јулијанскиот календар, Велигден се нарекува и Воскресение Христови.

Велика Сабота - ден за молк и мир

Факултети - 04.05.2013

Велика Сабота, е посветена на споменот на пребивањето на Господ Исус Христос во грбот, и Неговото слегување во адот. Христос е присутен во гробот со телото, а со духот е присутен во адот, истовремено бивајќи на престолот со Отецот и Духот, поради ...

Верниците се подготвуваат за Христовото Воскресение – Велигден

Бриф - 04.05.2013

Православните христијани вчера го одбележаа Велики петок, ден на страдањата и умирањето на Исус. Според преданието, Исус Христос починал на крст во „шестиот час на денот, а завесата на ерусалимскиот ...

Велигден – обичаи и верувања

Бриф - 04.05.2013

Велигден е најголем христијански празник, ден на Христовото воскреснување. Дознајте повеќе за обичаите и верувањата кои се поврзани со овој празник.

Попусто го чуваш гробот, стражо, тој не може да го задржи самиот Живот – Велика сабота

МК News - 04.05.2013

Денот на Христовото воскресение Велигден е не само најголем, туку и најстар христијански празник што се празнува од вториот век. Тој е суштината на христијанството, потврда и на самата вера зашто како што рекол Свети апостол Павле: „Ако Христос не ...

Велика Сабота – ден за молк и мир

Либертас - 04.05.2013

Денот на Христовото воскресение Велигден е не само најголем, туку и најстар христијански празник што се празнува од вториот век.

Иванов Велигден ќе го дочека во Свети Јован Бигорски

Либертас - 04.05.2013

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, вечерва ќе присуствува на Свечената Воскресна литургија што ќе се одржи во Бигорскиот манастир „Свети Јован Крстител“ по повод големиот ...

Иванов на Воскресната литургија во Бигорски

Тера - 04.05.2013

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, ноќта во саботата ќе присуствува на свечената Воскресна литургија којашто ќе се одржи во Бигорскиот манастир „Свети Јован Крстител".

Симбол на победата над смртта- Велигден

Локално - 04.05.2013

Правилата по кои денес се одредува Велигден се дефинирани дури во 526 година, иако уште византискиот цар Константин во 325 година на собирот во Никеја, иницирал расправа по ова прашање и донел некои ...

Велика Сабота – ден пред Христовото воскресение

Република - 04.05.2013

Денот на Христовото воскресение Велигден е не само најголем, туку и најстар христијански празник што се празнува од вториот век. Тој е суштината на христијанството, потврда и на самата вера зашто како што рекол Свети апостол Павле: „Ако Христос не ...

Црквите и манастирите ги пречекуваат верниците

Република - 04.05.2013

Вечерва на полноќ ќе се означи Христовото воскресение, а вратите во сите православни цркви и манастири се отворени за сите верници кои ќе го прослават воскресувањето на Исус Христос.

Претседателот Иванов на велигденска литургија во манастирот „Свети Јован Крстител“

Sky - 04.05.2013

Вечерва претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов ќе присуствува на Свечената Воскресна што ќе се одржи во Бигорскиот манастир „Свети Јован Крстител“ по повод големиот христијански празник ...

Велика Сабота – денот меѓу смртта и воскресението

Скопје инфо - 01.05.2021

Денеска е Велика Сабота. Сабота, значи покој. Велика Сабота е ден на покојот, ден на Покојникот, ден на Најголемиот покој и на Најголемиот Покојник. Велика Сабота е денот меѓу смртта и воскресението, меѓу Петок и Велигден, денот што ги спојува ...

Велика Сабота - меѓу смртта и воскресението

Точка - 04.05.2013

Велика Сабота е посветена на споменот на пребивањето на Господ Исус Христос во гробот, и Неговото слегување во адот. Христос е присутен во гробот со телото, а со духот е присутен во адот, истовремено ...

Распнувањето на Исус Христос најтажниот ден во Христијанството

Канал5 - 03.05.2013

Велики петок одбележан со богослужби во црквите. Со посета на верските храмови, учество на богослужбите и на поставувањето на плаштеницата , православните верници ширум земјава го одбележуваат ...

Велигденско послание на архиепископот г.г.Стефан

Утрински - 03.05.2013

Возљубени чеда во Господа, Да Му благодариме на Бога што и годинава се удостоивме да го дочекаме и прославиме Празникот над празниците – Христовото Воскресение.

Претседателот Иванов им го честиташе Велигден на сите христијански верници

24 Вести - 03.05.2013

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, денеска упати честитка до христијанските верници по повод најголемиот христијански празник Велигден.

Послание на архиепископот г.г.Стефан по повод Велигден

Дневник - 03.05.2013

Архиепископот г.г. Стефан, заедно со Светиот архиерејски синод испрати послание по повод празнувањето на Празникот над празниците – Христовото Воскресение, Велигден.

Честитка од премиерот Груевски по повод Велигден

Дневник - 03.05.2013

Претседателот на Владата на Република Македонија, Никола Груевски, по повод големиот христијански празник Воскресение Христово - Велигден, упати честитка до поглаварот на Македонската Православна ...

Го отворив срцето за радост

Утрински - 03.05.2013

Со Васил Зафирчев разговаравме за велигденските празнувања во време кога мирува и закрепнува по повредата и операцијата - За мене, најголем, најзначаен и најубав христијански празник, со најсилната и ...

Денеска е Велики петок-најтежок празник во годината

24 Вести - 03.05.2013

Велики петок се смета за најтежок празник во годината, бидејќи на овој ден Исус Христос бил распнат. Според обичаите и верувања на овој ден ден не се работи, не се готви и не треба да се јаде.

Денеска е Велики петок

Канал5 - 03.05.2013

Православните христијани денеска го слават Велики петок, ден на страдањата и смртта на Исус Христос. Според преданието, Исус Христос починал распнат на крст во „шестиот час од денот, а завесата на ...

Премиерот Груевски со честитка по повод Велигден

Курир - 03.05.2013

Претседателот на Владата на Република Македонија, Никола Груевски, по повод големиот христијански празник Воскресение Христово - Велигден, упати честитка до поглаварот на Македонската Православна ...

Честитка на Груевски до г.г.Стефан по повод Велигден

Макфакс - 03.05.2013

Претседателот на Владата на Република Македонија во петокот упати честитка по повод Велигден до Поглаварот на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија Архиепископ Охридски и ...

Честитка од премиерот Груевски по повод Велигден

Алфа - 03.05.2013

Претседателот на Владата на Република Македонија, Никола Груевски, по повод големиот христијански празник Воскресение Христово - Велигден, упати честитка до поглаварот на Македонската Православна ...

Груевски: Нека е честит и за многу години Велигден!

МКД - 03.05.2013

Велигден е денот што му дава значење на нашето создание, нашето постоење и нашата иднина, вели премиерот Никола Груевски во велигденската честитка посакуваќи радост, среќа и духовен мир.

Страсна Седмица - Велики Петок

Inpress - 03.05.2013

Скопје, 3. мај 2013 (ИНПРЕС) Денешниот ден се смета за најтежок празник кај христијаните, затоа што на денешен ден е распнат Исус Христос. Познат е како Велики петок, Велипеток или Распет петок.

Велики петок - Најтежок празник во христијанската религија

Факултети - 03.05.2013

Велики петок, освен Велипеток уште се вика и Распет петок, зашто на тој ден е распнат Исус Христос. Поради тоа овој ден се смета за најтежок празник во христијанската религија. Велики петок, наспроти вообичаеното одбележување на верските празници со ...

Претседателот Иванов го честита Велигден

Press24 - 03.05.2013

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, упати честитка до христијанските верници по повод празникот Воскресение Христово - Велигден.

Претседателот Иванов го честиташе Велигден

Курир - 03.05.2013

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, упати честитка до христијанските верници по повод празникот Воскресение Христово - Велигден.

Иванов: И овој Велигден да го исполниме со љубов и дарување

Нетпрес - 03.05.2013

Претседателот Ѓорге Иванов, упати честитка до христијанските верници по повод празникот Воскресение Христово - Велигден. Во продолжние ви ја пренесуваме интегрално честитката од претседателот Иванов.

Груевски: Велигден е денот што му дава значење на нашето создание, нашето постоење и нашата иднина

Нетпрес - 03.05.2013

Премиерот Никола Груевски денеска по повод големиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден испрати честитка до поглаварот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, ...

Денес е Велики петок - најтажниот ден и најтешкиот празник во христијанството

Таратур - 03.05.2013

Велики петок, освен Велипеток уште се вика и Распет петок, зашто на тој ден е распнат Исус Христос. Поради тоа овој ден се смета за најтежок празник во христијанската религија.

Во црквата „Св. Никола“ се оддбележа споменот на христовите страдање

OhridNews - 03.05.2013

Православните христијани, во текот на вчерашниот ден масовно ги посетија охридските верски храмови, каде што се одбележа споменот на христовите страдања, неговото судење и распнување.

Велики Петок - распнување на Христос

Макфакс - 03.05.2013

Велики Петок е посветен на спомнувањето на осудувањето на смрт, Крстните страдања и смртта на Спасителот. Тој ден е распнат Исус Христос откако народот решил да не го спаси.

Обичаи и верувања за Велики петок

Сител - 03.05.2013

Велики петок освен Велипеток уште се вика и Распет петок зашто на овој ден е распнат Исус Христос. Поради тоа овој ден се смета за најтежок празник во годината, тогаш не се работи дури и не се готви ...

Вељаноски го честита големиот христијански празник Велигден

Press24 - 03.05.2013

Претседателот на Собранието на Република Македонија, Трајко Вељаноски, по повод големиот христијански празник Воскресение Христово - Велигден, упати честитка до поглаварот на Македонската Православна ...

Честитка од претседателот на Собранието Вељаноски по повод Велигден

Сител - 03.05.2013

Претседателот на Собранието на Република Македонија, Трајко Вељаноски, по повод големиот христијански празник Воскресение Христово - Велигден, упати честитка до поглаварот на Македонската Православна ...

Денеска е Велики петок

+инфо - 03.05.2013

Денеска е Велики петок и во христијанството се смета за најтежок и најтажен ден во годината, бидејќи на овој ден Исус Христос бил распнат.

Велигденско послание на архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан

Нетпрес - 03.05.2013

Подолу интегрално ви го пренесуваме Велигденското послание на поглаварот на Македонската православна црква архиепископот охридски и македонски г.г Стефан Да Му благодариме на Бога што и годинава се ...

Сити Парк Бојс не сакаат дерби пред Велигден

Екипа - 03.05.2013

Навивачите на КК Работнички, „Сити Парк Бојс“ нема да присуствуваат на утрешното вечно дерби против МЗТ Скопје Аеродром, што ќе се одигра во СЦ „Борис Трајковски“, поради тоа што е закажано пред ...

Груевски: Велигден му дава значење на нашето постоење и нашата иднина

Press24 - 03.05.2013

Дозволете ми, во мое лично име и во името на Владата на Република Македонија, Вам, на членовите на Синодот, на ценетото свештенство и монаштво, како и на сите православни верници во Македонија и ...

Иванов им го честита Велигден на верниците

Макфакс - 03.05.2013

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов во петокот упати честитка до христијанските верници по повод празникот Воскресение Христово - Велигден.

Груевски им го честиташе Велигден на православните верници

+инфо - 03.05.2013

Премиерот Никола Груевски денеска по повод големиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден испрати честитка до поглаварот на Македонската православна црква – ОА, г.г.

Вељановски: Велигден е најсветол ден

Нетпрес - 03.05.2013

Претседателот на Собранието Трајко Вељановски денеска по повод големиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден испрати честитка до сите верници.

Груевски испрати честитка до верниците на Евангелско-методистичката црква

Нетпрес - 03.05.2013

Премиерот Никола Груевски по повод празникот Велигден испрати честитка до претседателот на Евангелско-методистичката црква, Емил Заев и до сите верници на оваа црква.

Ахмети на православните верници им го честита Велигден

Макфакс - 03.05.2013

Претседателот на ДУИ Али Ахмети во петокот упати честитка до православните верници по повод големиот празник Велигден. „Почитувани православни верници, по повод големиот празник на православната ...

Велигденска честитка од премиерот Груевски до верниците од Eвангелско-методистичката црква

Сител - 03.05.2013

По повод големиот христијански празник Воскресение Христово - Велигден, денеска премиерот Никола Груевски упати честитка до претседателот на Eвангелско - методистичката црква Емил Заев.

Денеска е Велики Петок - на овој ден е распнат Исус

Press24 - 03.05.2013

Велики петок освен Велипеток уште се вика и Распет петок зашто на овој ден е распнат Исус Христос. Поради тоа овој ден се смета за најтежок празник во годината, тогаш не се работи дури и не се готви ...

Честитики од Вељаноски и од Иванов по повод Велигден

+инфо - 03.05.2013

Претседателот Ѓорге Иванов, упати честитка до христијанските верници по повод празникот Воскресение Христово - Велигден.

Честитка од Вељановски до верниците од Евангелско-методистичката црква

Сител - 03.05.2013

Претседателот на Собранието Трајко Вељановски по повод големиот христијански празник, Воскресение Христово – Велигден денеска упати честитка до верниците на Евангелско - методистичката црква во ...

Велики Петок во Прилеп

Сител - 03.05.2013

Велики Петок – ден на строг пост, денеска спасителот Исус Христос, по распетието, е положен за погребение. Страсната, според Библијата, а Страшната, според народот, седмица – привршува.

Велики Петок – ден на страдањето на Исус Христос

Алфа - 03.05.2013

Денеска е Велики петок. Во христијанството се смета за најтежок и најтажен ден во годината, бидејќи на овој ден Исус Христос во Ерусалим бил распнат на крст.

Велигденска честитка од државниот врв

Алфа - 03.05.2013

По повод најголемиот христијански празник Воскресение Христово - Велигден, денеска државниот врв упати честитка до православните верници и до поглаварот на МПЦ, г.г. Стефан.

Велигден низ пораките и честитките

Глас на Америка - 03.05.2013

„Познавајќи ја и сакајќи ја својата вера, ние ги почитуваме и оние кои припаѓаат на друга вероисповед“, кажа поглаварот на МПЦ-ОА. „Личноста и семејството се основните клетки на општеството.

Вељановски со честитка за Велигден

Макфакс - 03.05.2013

Претседателот на Собранието на Република Македонија, Трајко Вељановски во петокот упати честитка до Македонската православна црква-Охридската Архиепископија и неговото блаженство Архиепископ Охридски ...

Честитка од Иванов по повод Велигден

Алфа - 03.05.2013

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, упати честитка до христијанските верници по повод празникот Воскресение Христово - Велигден.

Честитка од Вељаноски по повод Велигден

Курир - 03.05.2013

Претседателот на Собранието на Република Македонија, Трајко Вељаноски, по повод големиот христијански празник Воскресение Христово - Велигден, упати честитка до поглаварот на Македонската Православна ...

Ахмети го честита големиот христијански празник - Велигден

Press24 - 03.05.2013

-По повод големиот празник на православната заедница, Велигден, во името на Демократската Унија за Интеграција како и во мое лично име имам посебна чест да упатам честитка до сите верници, со ...

Груевски со велигденска честитка до Евангелско-методистичката црква

Курир - 03.05.2013

По повод големиот христијански празник Воскресение Христово - Велигден, денеска премиерот Никола Груевски упати честитка до претседателот на Eвангелско - методистичката црква Емил Заев.

Велигденска чест. од премиерот Груевски до верниците од Eвангелско-метод. црква

МРТ - 03.05.2013

По повод големиот христијански празник Воскресение Христово - Велигден, денеска премиерот Никола Груевски упати честитка до претседателот на Eвангелско - методистичката црква Емил Заев.

Велигден е доказ дека не постојат ограничувања

МКД - 03.05.2013

„Со верба, надеж и љубов да продолжиме во градењето на просперитетна иднина за нашата татковина. Најсрдечно Ви посакувам Велигден да го поминете во мир, здравје, радост и хармонија.

Груевски им го честита Велигден на верниците од Евангелско-методистичката црква

Press24 - 03.05.2013

По повод големиот христијански празник Воскресение Христово - Велигден, денеска премиерот Никола Груевски упати честитка до претседателот на Eвангелско - методистичката црква Емил Заев.

Груевски со честитка и до Евангелско-методистичката црква

Макфакс - 03.05.2013

Претседателот на владата на Република Македонија, Никола Груевски во петокот упати честитка по повод Велигден и до верниците на Евангелско-методистичката црква.

Честитка од претседателот Иванов по повод Велигден

МРТ - 03.05.2013

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, упати честитка до христијанските верници по повод празникот Воскресение Христово - Велигден.

Честитка од премиерот Груевски по повод Велигден

МРТ - 03.05.2013

Претседателот на Владата на Република Македонија, Никола Груевски, по повод големиот христијански празник Воскресение Христово - Велигден, упати честитка до поглаварот на Македонската Православна ...

Вељаноски им го честита Велигден на верниците на Евангелско-методистичката црква

Press24 - 03.05.2013

Претседателот на Собранието Трајко Вељановски по повод големиот христијански празник, Воскресение Христово – Велигден денеска упати честитка до верниците на Евангелско - методистичката црква во ...

Честитка од претседателот на Собранието Вељаноски по повод Велигден

МРТ - 03.05.2013

Претседателот на Собранието на Република Македонија, Трајко Вељаноски, по повод големиот христијански празник Воскресение Христово - Велигден, упати честитка до поглаварот на Македонската Православна ...

Чест. од прет. на Собранието по повод Велигден до верниците од Еванг.-метод. црква

МРТ - 03.05.2013

Претседателот на Собранието Трајко Вељановски по повод големиот христијански празник, Воскресение Христово – Велигден денеска упати честитка до верниците на Евангелско - методистичката црква во ...

Обичаи и верувања за Велики петок

Курир - 03.05.2013

Велики петок освен Великипеток уште се вика и Распет петок зашто на овој ден е распнат Исус Христос. Поради тоа овој ден се смета за најтежок празник во годината, тогаш не се работи дури и не се готви храна.

Велигденско послание на г.г.Стефан

Курир - 03.05.2013

Да му благодариме на Бога што и годинава се удостоивме да го дочекаме и прославиме Празникот над празниците – Христовото Воскресение, се вели во посланието на архиепископот Охридски и Македонски ...

Денес е Велики Петок - распнување на Христос

Кајгана - 03.05.2013

Велики Петок е посветен на спомнувањето на осудувањето на смрт, страдањата на крстот и смртта на Спасителот. Богослужбите на Велики Петок почнуваат од вечерта на Велики Четврток, кога се исполнуваат ...

Велики Петок – најтешкиот христијански празник

Нетпрес - 03.05.2013

Велики Петок уште се вика и Распет петок, зашто на тој ден е распнат Исус Христос. Поради тоа овој ден се смета за најтешкиот празник во христијанската религија.

Велигденско послание на архиепископот Охридски и Македонски г.г.Стефан

Inpress - 03.05.2013

Скопје, 3. мај 2013 (ИНПРЕС) Возљубени чеда во Господа, Да Му благодариме на Бога што и годинава се удостоивме да го дочекаме и прославиме Празникот над празниците – Христовото Воскресение.

Од календарот на МПЦ -што е Велики Петок ?

Локално - 03.05.2013

Настанот кој е поврзан со овој празник е Христовото распнување. Поради тоа што Христовата личност е божествена, тој единствен меѓу лу­ѓето немаше никаков грев, или поинаку кажано се одликува­ше со ...

Велигденско послание на архиепископот Охридски и Македонски г.г.Стефан

Република - 03.05.2013

† СТЕФАН ПО МИЛОСТА БОЖЈА АРХИЕПИСКОП ОХРИДСКИ И МАКЕДОНСКИ, ЗАЕДНО СО СВЕТИОТ АРХИЕРЕЈСКИ СИНОД, ДО СВЕШТЕНОСЛУЖИТЕЛИТЕ, МОНАШТВОТО И ДО СИТЕ ЧЕДА НА МАКЕДОНСКАТА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА, А ПО ПОВОД ...

Честитка на Груевски до г.г.Стефан по повод Велигден

Тера - 03.05.2013

Претседателот на Владата на Република Македонија во петокот упати честитка по повод Велигден до Поглаварот на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија Архиепископ Охридски и ...

Иванов им го честита Велигден на верниците

Тера - 03.05.2013

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов во петокот упати честитка до христијанските верници по повод празникот Воскресение Христово - Велигден.

Велики Петок - распнување на Христос

Тера - 03.05.2013

Велики Петок е посветен на спомнувањето на осудувањето на смрт, Крстните страдања и смртта на Спасителот. Тој ден е распнат Исус Христос откако народот решил да не го спаси.

Премиерот Груевски го честиташе Велигден

Република - 03.05.2013

Премиерот Никола Груевски упати честитка до поглаварот на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија, г.г.

Премиерот Груевски упати честитка по повод Велигден

Денешен - 03.05.2013

Претседателот на Владата на Република Македонија, Никола Груевски, по повод големиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден, упати честитка до поглаварот на Македонската Православна ...

Претседателот Иванов им го честиташе Велигден на православните верници

Денешен - 03.05.2013

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, упати честитка до христијанските верници по повод празникот Воскресение Христово – Велигден.

Вељановски: Велигден е најсветол ден

Точка - 03.05.2013

Претседателот на Собранието Трајко Вељановски денеска по повод големиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден испрати честитка до сите верници.

Велики петок – најтежок христијански празник “Оче, прости им, не знаат што прават”

МК News - 03.05.2013

Православните христијани денеска го одбележуваат Велики петок, ден на страдањата и умирањето на Исус на крстот. Според преданието, Исус Христос починал на крст во „шестиот час на денот, а завесата на ерусалимскиот храм во истиот тој час се ...

Иванов: И овој Велигден да го исполниме со љубов и дарување

Точка - 03.05.2013

Претседателот Ѓорге Иванов, упати честитка до христијанските верници по повод празникот Воскресение Христово - Велигден. Во продолжние ви ја пренесуваме интегрално честитката од претседателот Иванов.

Груевски: Велигден е денот што му дава значење на нашето создание, нашето постоење и нашата иднина

Точка - 03.05.2013

Премиерот Никола Груевски денеска по повод големиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден испрати честитка до поглаварот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, ...

Велики Петок- Денот на Христовото распетие

Тера - 03.05.2013

Велики Петок е стожерната точка во Страдалната седмица, тогаш Богочовекот Кој невино пострада за спасението на човечкиот род ја стекна благодатта на искупувањето од прародителскиот грев, со што се ...

Вељаноски упати честитка по повод велигденските праници

Денешен - 03.05.2013

Претседателот на Собранието на Република Македонија, Трајко Вељаноски, по повод големиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден, упати честитка до поглаварот на Македонската Православна ...

Денеска е Велики петок-Денот на Христовото распетиe

Денешен - 03.05.2013

Велики петок, освен Велипеток уште се вика и Распет петок, зашто на тој ден е распнат Исус Христос . Поради тоа овој ден се смета за најтежок празник во христијанската религија.

Православните христијани го слават Велики петок- денот на Христовото распетие

Република - 03.05.2013

Велики петок, освен Велипеток уште се вика и Распет петок, зашто на тој ден е распнат Исус Христос. Поради тоа овој ден се смета за најтежок празник во христијанската религија.

Велики петок е, најтажен ден на христијанството

Локално - 03.05.2013

Православната црква утре го одбележува Велики петок, ден кога Исус Христос во Ерусалим бил осуден на смрт со распнување. Велики петок се смета за најтажен ден на христијанството и е ден на строг пост.

ФОТОГАЛЕРИЈА: Прославен Велики петок

Н.Македонија - 03.05.2013

Православните христијани денеска го прославија големиот празник Велик петок, со богослужби во сите православни ...

Кога сме повеќебројни вложуваме во опстанокот

Н.Македонија - 03.05.2013

„Какво ни е семејството, такво ќе ни биде и општеството. Ако ни е семејството повеќебројно, такво ќе ни биде и општеството Г.г.

Велигден – Благослов за Вашето семејство…

Попара - 03.05.2013

Уште еден силен и емотивен ден… Уште една прилика да бидеме најсреќни што сме опкружени со луѓето кои ги сакаме, оние кои нé воспитале за големината на овој свет ден, оние кои ќе ги следат нашите ...

Велики петок - Ден на жалост во христијанскиот свет

Идивиди - 03.05.2013

Во сите храмови на православните во светот денес се одбележува Велики петок, Ден на страдањата и смртта на Исус Христос. Велики петок, наспроти вообичаеното одбележување на верските празници со свети литургии и пренесување на таканаречената бескрвна ...

Манифестација „Подарете книга за Велигденско јајце“

24 Вести - 02.05.2013

Традиционалната седма по ред манифестација насловена „Подарете книга за Велигденско јајце - симбол на Христовото Воскресение“ ќе се одржи денеска во Домот на културата „Илинден“ во општина Илинден.

Велигденска традиција - Црвено јајце за Христос воскресе

Утрински - 02.05.2013

Кога Марија Магдалена излегла пред царот Тиберие, му подала црвено јајце и рекла „Христос воскресе“. Оттогаш, христијаните, спроти Велигден, ги вапсуваат јајцата и со тоа го одбележуваат Христовото ...

Велики Четврток

Канал5 - 02.05.2013

Почнуваат Велигденските чествувања. Денеска е Велики Четврток или денот на Тајната вечера, на која се востановила Светата причест. Тогаш од рацете на Исус Христос Светите апостоли ја примиле причеста.

Книга за велигденско јајце во општина Илинден

Канал5 - 02.05.2013

Во седмата манифестација „Подарете книга за Велигденско јајце-симбол на Христовото Воскресение“ што ја организира општина Илинден годинава се обезбедени 5.000 книги.

Велигденска честитка до поглаварот на МПЦ-ОА

+инфо - 02.05.2013

По повод празникот Воскресение Христово-Велигден, директорката на Комисијата за односи со верски заедници и религиозни групи Валентина Божиновска денеска до архиепископот охридски и македонски г.г.

„Подарете книга за Велигденско јајце“ во Илинден обезбеди 4.500 книги

Курир - 02.05.2013

Општина Илинден успешно ја реализираше традиционалната седма по ред Манифестација ,,Подарете книга за Велигденско јајце- симбол на Христовото Воскресение”.

Манифестација „Подарете книга за Велигденско јајце“

А1 On - 02.05.2013

Традиционалната седма по ред манифестација насловена „Подарете книга за Велигденско јајце – симбол на Христовото Воскресение“ ќе се одржи денеска во Домот на културата „Илинден“ во општина Илинден.

„Подари книга за Велигденско јајце“ во Илинден собра 5.000 книги

+инфо - 02.05.2013

Општина Илинден успешно ја реализираше традиционалната 7-ма по ред Манифестација ,,Подарете книга за Велигденско јајце - симбол на Христовото Воскресение”.

5.000 книги ќе ја збогатат Општинската библиотека Илинден

Press24 - 02.05.2013

Општина Илинден успешно ја реализираше традиционалната 7-ма по ред Манифестација ,,Подарете книга за Велигденско јајце - симбол на Христовото Воскресение ” .

Со „Подарете книга за Велигденско јајце" Општина Илинден обезбеди 5.000 книги

Макфакс - 02.05.2013

Општина Илинден успешно ја реализираше традиционалната 7-ма по ред Манифестација „Подарете книга за Велигденско јајце - симбол на Христовото Воскресение".

Денес е Велики Четврток, првото вапсано јајце има голема моќ

Таратур - 02.05.2013

Православните христијани денес го слават Велики четврток со што ќе отпочнат и Велигденските празници. Првите три јајца се вапсуваат на Велики четврток пред изгрејсонце за да не ги види сонцето и ...

Страсна Седмица - Велики Четврток

Inpress - 02.05.2013

Скопје, 2. мај 2013 (ИНПРЕС) На Велики Четврток, Господ Исус Христос се враќа во Ерусалим каде ја востановува Новозаветната Пасхална жртва.

Како се пресметува датумот за Велигден?

Факултети - 02.05.2021

Временското растојание од кога до кога може да се падне Велигден е определено и се движи од 4 април до 8 мај, односно најрано може да биде три дена пред Благовец, а најдоцна два дена по Ѓурѓовден.

„Подарете книга за Велигденско јајце - симбол на Христовото Воскресение“

Press24 - 02.05.2013

Традиционалната седма по ред манифестација насловена „Подарете книга за Велигденско јајце - симбол на Христовото Воскресение“ ќе се одржи денеска во Домот на културата „Илинден“ во општина Илинден.

„Подарете книга за Велигденско јајце“ - манифестација во општина Илинден

+инфо - 02.05.2013

Во Домот на култура „Илинден“, во Општина Илинден, денеска од 9 до 14 часот ќе се одржи традиционалната 7-ма по ред Манифестацијата со наслов ,,Подарете книга за Велигденско јајце - симбол на ...

Денеска е Велики Четврток. Почнуваат големите Велигденски празнувања

МРТ - 02.05.2013

Со вечерната богослужба на Велика Среда завршуваат великоипосните богослуженија, а продолжуваат посебни богослужби, со друг состав и со особено значење.

Честитка по повод Велигден од Комисијата за односи со верски заедници и религиозни групи

Алфа - 02.05.2013

По повод празникот Воскресение Христово-Велигден, директорката на Комисијата за односи со верски заедници и религиозни групи Валентина Божиновска денеска до архиепископот охридски и македонски г.г.

Во Општина Илинден обезбедени 4.500 книги со акцијата "Подарете книга за Велигденско јајце"

Сител - 02.05.2013

Општина Илинден успешно ја реализираше традиционалната 7-ма по ред Манифестација ,,Подарете книга за Велигденско јајце - симбол на Христовото Воскресение”.

Велигденско јајце – симбол на големиот празник Велигден

Хитпортал - 02.05.2013

Х ристовото Воскресение – Велигден е најрадосниот христијански празник за кој православните христијани почнувајќи од денес интензивно се подготвуваат.

Манифестација „Подарете книга за Велигденско јајце“

МРТ - 02.05.2013

Традиционалната седма по ред манифестација насловена „Подарете книга за Велигденско јајце - симбол на Христовото Воскресение“ ќе се одржи денеска во Домот на културата „Илинден“ во општина Илинден.

Книга за велигденско јајце во општина Илинден

А1 On - 02.05.2013

Во седмата манифестација „Подарете книга за Велигденско јајце-симбол на Христовото Воскресение“ што ја организира општина Илинден годинава се обезбедени 5.000 книги.

Утре е Велики петок

А1 On - 02.05.2013

Православната црква утре го одбележува Велики петок, ден кога Исус Христос во Ерусалим е осуден на смрт со распнување. Велики петок се смета за најтажен ден на христијанството, се пости, се јаде сув ...

Утре е Велики петок, најтажен ден на христијанството

+инфо - 02.05.2013

Православната црква утре го одбележува Велики петок, ден кога Исус Христос во Ерусалим бил осуден на смрт со распнување. Велики петок се смета за најтажен ден на христијанството и е ден на строг пост.

Денес е Велики Четврток, првото црвено јајце има голема моќ

Курир - 02.05.2013

Според календарот на МПЦ, Јулијанскиот календар денеска е 19 април- Велики Четврток. Со вапцувањето на првото црвено јајце кое го симболизира новиот живот по Христовото воскреснување, православните ...

Почнуваат големите Велигденски празнувања

Сител - 02.05.2013

Со вечерната богослужба на Велика Среда завршуваат великоипосните богослуженија, а продолжуваат посебни богослужби, со друг состав и со особено значење.

Честитка по повод Велигден од Комисијата за односи со верски заедници и рел. групи

МРТ - 02.05.2013

По повод празникот Воскресение Христово-Велигден, директорката на Комисијата за односи со верски заедници и религиозни групи Валентина Божиновска денеска до архиепископот охридски и македонски г.г.

Честитка за Велигден од Комисијата за односи со верски заедници и религиозни групи

Курир - 02.05.2013

По повод празникот Воскресение Христово-Велигден, директорката на Комисијата за односи со верски заедници и религиозни групи Валентина Божиновска денеска упати честитка до архиепископот охридски и ...

Честитка по повод Велигден од Комисијата за односи со верски заедници и религиозни групи

Сител - 02.05.2013

По повод празникот Воскресение Христово-Велигден, директорката на Комисијата за односи со верски заедници и религиозни групи Валентина Божиновска денеска до архиепископот охридски и македонски г.г.

Кое е значењето на Велики Четврток?

Скопје инфо - 02.05.2013

Денес е Велики Четврток. Главно за овој значаен ден од Страдалната седмица е дека Господ тогаш ги востанови двете суштествени тајни за нашето спасение: Светата евхаристија (на Тајната вечера: ...

Денес е Велики четврток - почеток на Велигденските празници

Скопје инфо - 02.05.2013

Православните христијани денес го слават Велики четврток со што ќе отпочнат и Велигденските празници.Првите три јајца се вапсуваат на Велики четврток пред изгрејсонце за да не ги види сонцето и ...

Денеска е Велики Четврток

Локално - 02.05.2013

Денешниот празник е еден од базичните настани за Црквата. Сега се наоѓаме во средината на Страдалната седмица, седмица која е полна со важни настани за спасението на човекот. Во четвртокот од таа последна недела на Христовиот живот на земјата беше ...

Честитка за Велигден од Комисијата за односи со верски заедници

Република - 02.05.2013

„Голема радост завладеа кога на денешниот ден младиот пастир во долга бела облека ги изговори следниве зборови пред гробот Исусов: „Не бојте се! Вие Го барате распнатиот Исус Назареецот.

Со „Подарете книга за Велигденско јајце“ „Илинденци“ собраа 4,500 книги

Денешен - 02.05.2013

Општина Илинден успешно ја реализираше традиционалната седма по ред Манифестација ,,Подарете книга за Велигденско јајце- симбол на Христовото Воскресение”.

Почна 7-та традиционална манифестација „Подарете книга за Велигденско јајце - симбол на Христовото Воскресение“

Локално - 02.05.2013

Во Домот на култура „Илинден“ утрово почна 7-та традиционална манифестација „Подарете книга за Велигденско јајце - симбол на Христовото Воскресение “.

Денеска православните христијани го празнуваат Велики Четврток

Бриф - 02.05.2013

Денес е Велики Четврток, денот кога православните христијани рано наутро, уште пред изгревањето на сонцето, ги вапцуваат првите велигденски јајца.

Велики Четврток, почнуваат Велигденските празници – што вели адетот

МК News - 02.05.2013

Уште пред изгрејсонце домаќинките ги бојадисуваат првите три црвени велигденски јајца. Црвените јајца во христијанството се симбол на воскресението Христово и на самиот празник Велигден.

Веелигден ,датум менува ама денот останува !

Локално - 02.05.2013

Велигден и празниците кои се поврзани со него се подвижни празници, тие не паѓаат на ист датум секоја година според грегоријанскиот календар или јулијанскиот календар (кои го следат движењето на ...

Денес е Велики Четврток, првото црвено јајце има голема моќ

Идивиди - 02.05.2013

Православните христијани денес го слават Велики Четврток со што ќе отпочнат и Велигденските празници. Првите три јајца, кои домаќинките ги извапцаа утрово, односно пред изгрејсонце за да не ги види ...

Денес е Велики Четврток, првото црвено јајце има голема моќ

Нетпрес - 01.05.2013

Православните христијани денес го слават Велики Четврток со што ќе отпочнат и Велигденските празници. Првите три јајца, кои домаќинките ги извапсаа утрово, односно пред изгрејсонце за да не ги види ...

Денес е Велики Четврток, почнуваат Велигденските празници

Курир - 01.05.2013

Православните христијани денес го слават Велики четврток со што ќе отпочнат и Велигденските празници. Уште пред изгрејсонце домаќинките ги бојадисаа првите три црвени велигденски јајца, а црквата на ...

Денеска е Велики четврток, ден кога Православните христијани бојадисуваат црвени јајца

Република - 01.05.2013

Според традицијата пред изгрејсонце на Велики четврток домаќинките ги бојадисуваат првите три црвени велигденски јајца, а црквата на овој ден споменува за светото миење на нозете, тајната вечера и ...

Подарете книга за велигденско јајце

Утрински - 30.04.2013

В четврток од 9 до 14 часот, во Домот на култура „Илинден“, во општина Илинден, ќе се одржи традиционалната седма по ред манифестација „Подарете книга за велигденско јајце - симбол на Христовото ...

Манифестација „Подарете книга за Велигденско јајце“ во општина Илинден

Курир - 30.04.2013

Во Домот на култура „Илинден“, во Општина Илинден на 2 мај во периодот од 09 до 14 часот ќе се одржи традиционалната 7-ма по ред Манифестацијата со наслов ,,Подарете книга за Велигденско јајце - ...

Во Илинден традиционално манифестацијата - „Подарете книга за велигденско јајце“

+инфо - 30.04.2013

Во четврток на 2 мај, од 9 до 14 часот, во општина Илинден ќе се одржи манифестацијата „Подарете книга за велигденско јајце - симбол на Христовото воскресение“.

Манифестација за Велигден во Илинден

Н.Македонија - 30.04.2013

Традиционалната седма по ред манифестација со наслов „Подарете книга за велигденско јајце - симбол на Христовото воскресение“ ќе се одржи в четврток со почеток од 9 до 14 часот, во домот на култура ...

Книга за велигденско јајце

Дневник - 29.04.2013

По повод христијанскиот празник Велигден, во Домот на културата „Илинден“ во истоимената општина в четврток ќе се одржи манифестацијата ,,Подарете книга за велигденско јајце - симбол на Христовото ...

Велики Понеделник, започнува Страсната седмица

Inpress - 29.04.2013

Скопје, 29. април 2013 (ИНПРЕС) Од денес, Великиот Понеделник, започнува Страсната седмица, востановена заради најсветите Господови страдања, претрпени заради нас, коишто претставуваат круна на ...

Весели првомајски и велигденски празници

Вечер Прес - 29.04.2013

Пред нас се празнични денови. Едниот трудбенички, другиот верски а двата неработни. За сите граѓани на Македонија слободни се среда 1 мај и првиот ден по Велигден понеделник 6 мај, а пак Велики петок ...