TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Пат позиција меѓу КФОР и Србите на Косово

Deutsche Welle - 23.10.2011

Пат позицијата меѓу КФОР и српското население на северот на Косово продолжува. Претставници на српските општини вечерва ќе се сретнат со претседателот на Србија, Борис Тадиќ.

НАТО го продолжи до утре рокот за отстранување на барикадите на двата гранични пунктa на Косово

24 Вести - 22.10.2011

Командантот на силите на НАТО во Косово, генерал Ерхард Древс, синоќа го продолжи до вторник рокот, даден на Србите во Северно Косово да ги отстранат барикадите, кои го блокираа пристапот до ...

Дачиќ: Апел до КФОР да не употребат насилни мерки

24 Вести - 22.10.2011

Заменикот српски премиер и министер за внатрешни работи Ивица Дачиќ упати денеска апел до КФОР да не преземаат насилни мерки на север во Косово.

КФОР ја презеде барикадата на преминот Брњак

24 Вести - 22.10.2011

Француските припадници на КФОР во текот на ноќта ја преземаа барикадата пред граничниот премин Брњак, во северниот дел на Косово.

Осум војници на КФОР повредени од солзавец при отстранувањето на барикадите

24 Вести - 22.10.2011

Осум војници од силите на НАТО во Косово настрадаа од солзавецот за време на операцијата за отстранување на барикадите подигнати од Србите во северниот дел на земјата.

КФОР добиваат поддршка, се слушаат сирени во Зубин Поток

24 Вести - 22.10.2011

Ноќта на барикадите по патиштата во Северно Косово измина мирно, но утрово околу десет часот по локално време се слушнаа сирените во Зубин Поток, по што силите на КФОР донесоа водени топови кај ...

КФОР се обиде да ги деблокира патиштата кон Брњак

Утрински - 22.10.2011

КФОР синоќа по вторпат во три дена се обиде да ги деблокира патните правци во општината Зубин Поток кон граничниот премин Брњак.

Барикадите на границата со Србија ќе бидат отстранети

24 Вести - 22.10.2011

Српските барикади во северно Косово ќе бидат укинати, изјави денеска косовскиот министер за внатрешни работи Бајрам Реџепи и вети дека косовските институции нема да преземаат еднострани дејствија.

Советот за безбедност на ОН повторно без заеднички став за Косово

24 Вести - 22.10.2011

Консултациите во Советот за безбедноста на Обединетите нации утринава завршија без заеднички став за ситуацијата на северот на Косово, изјавија дипломатски извори од Њујорк за Танјуг.

Хенде: Не постојат услови за намалување на бројот на војници на КФОР

24 Вести - 22.10.2011

Безбедносната состојба во Косово е кревка и се уште не се создадени услови за намалување на бројот на војници на КФОР, изјави унгарскиот министер за одбрана Чаба Хенде.

КФОР воспостави контрола на алтернативниот пат кон Јариње

24 Вести - 22.10.2011

Единиците на меѓународните Сили на Косово (КФОР) изутринава кај местото Чирковиќ поставија контролен пункт на новиот алтернативен пат, кој преку преминот Јариње на косовско-српската граница, води до ...

КФОР со ултиматум до косовските Срби за деблокирање на Јариње и Брњак

24 Вести - 22.10.2011

КФОР дадоа ултиматум на косовските Срби да ги повлечат барикадите со кои е блокиран пристапот кон граничните пунктови Јариње и Брњак на границата со Србија.

Игра на нерви меѓу Србите и КФОР

Телма - 22.10.2011

КФОР синоќа по вторпат во три дена се обиде да ги деблокира патните правци во општината Зубин Поток кон граничниот премин Брњак.

„Игра на нерви“ на северот на Косово

Канал5 - 22.10.2011

Продолжува „играта на нерви“ на северот на Косово. Силите на КФОР во текот на ноќта повторно се обидоа да ги отстранат блокадите на три локации на патиштата кон административните премини Јариње и ...

Неуспешен состанок за северно Косово

Дневник - 22.10.2011

Состанокот меѓу претседателите на општините во северниот дел на Косово и претставниците на меѓународните мисии во земјата попладнево заврши без договор, а претседателот на општината Звечан Драгиша ...

КФОР се должни да обезбедат слобода на движење во цело Косово

Дневник - 22.10.2011

Командантот на силите на НАТО во Косово Ерхард Древс изјави пред насобраните Срби во селото Зупче во северно Косово, дека согласно резолуцијата 1244 на Советот за безбедност на ОН, КФОР се должни да ...

КФОР се обиде да ги деблокира патиштата кон преминот Брњак

МРТ - 22.10.2011

КФОР синоќа по вторпат во три дена се обиде да ги деблокира патните правци во општината Зубин Поток кон граничниот премин Брњак.

КФОР повторно наиде на отпор од Србите

+инфо - 22.10.2011

Единиците на меѓународните сили на Косово (КФОР) почнаа со отстранувањето на српските барикади, но повторно наидоа на отпор од стотина Срби, јавија српските агенции.

КФОР и косовските Срби се подготвени на дијалог

Inpress - 22.10.2011

Косовска Митровица, 22. октомври 2011 (ИНПРЕС) Силите на НАТО во Косово (КФОР) и Србите од северно Косово демонстрираа подготвеност да го обноват дијалогот.

КФОР прави нов обид да ги отстрани српските барикади

Inpress - 22.10.2011

Косовска Митровица, 22. октомври 2011 (ИНПРЕС) Воениот контингент на КФОР, постапувајќи под команда на НАТО на Косово, започна со отстранувањето на српските барикади, но повторно наиде на отпор од ...

Можни нови преговори меѓу КФОР и косовските срби за барикадите

Р.С.Европа - 22.10.2011

Командантот на НАТО на Косово, германскиот генерал Ерхард Древс изрази готовност денеска да разговара со локалните срби за отстранување на барикадите во северниот дел на Косово.

Фијаско на состанокот за деблокирање на преминот Брњак

Сител - 22.10.2011

Состанокот меѓу претседателите на општините во северниот дел на Косово и претставниците на меѓународните мисии во земјата попладнево заврши без договор, а претседателот на општината Звечан Драгиша ...

Нов обид на КФОР за остранување на барикадите во северно Косово

Кајгана - 22.10.2011

Ноќеска КФОР по втор пат за три дена се обиде да ги деблокира патните правци во косовската општина Зубин Поток кон административниот премин Брњак, јавуваат српските медиуми.

КФОР повторно се обиде да ги отстрани барикадите

Нетпрес - 22.10.2011

КФОР, минатата ноќ, се обиде по втор пат да ги деблокира патните правци преку Зупче и Јагњеници во општината Зубин Поток кон административниот пат Брњак.

КФОР повторно се обиде да ги тргне барикадите кај Брњак

Курир - 22.10.2011

КФОР синоќа по вторпат во три дена се обиде да ги деблокира патните правци во општината Зубин Поток кон граничниот премин Брњак.

Уште еден состанок за Северно Косово без решение

Р.С.Европа - 22.10.2011

Состанокот на српските претставници на општините во Северно Косово и челниците на КФОР и ЕУЛЕКС и денеска заврши без договор, соопштија локалните власти.

КФОР се обиде да ги деблокира патиштата кон преминот Брњак

Сител - 22.10.2011

КФОР синоќа по вторпат во три дена се обиде да ги деблокира патните правци во општината Зубин Поток кон граничниот премин Брњак.

Нов обид на КФОР за отстранување на барикадите во северно Косово

Алфа - 22.10.2011

Ноќеска КФОР по втор пат за три дена се оби­де да ги деблокира патните правци во косовската општина Зубин Поток кон ад­ми­ни­стра­тив­ни­от премин Брњак, јавуваат српските медиуми.

КФОР повторно се обиде да ги отстрани барикадите

Точка - 22.10.2011

КФОР, минатата ноќ, се обиде по втор пат да ги деблокира патните правци преку Зупче и Јагњеници во општината Зубин Поток кон административниот пат Брњак.

КФОР пред барикадите со водени топови и механизација

Телма - 21.10.2011

КФОР отстрани една помала барика која се наоѓала пред мостот кој ги разводјува селата Зупче и селото Коштурево, населено со Албанци. Веста ја потврди портпаролот на КФОР.

КФОР добиваат поддршка, се слушаат сирени во Зубин Поток

МРТ - 21.10.2011

Ноќта на барикадите по патиштата во Северно Косово измина мирно, но утрово околу десет часот по локално време се слушнаа сирените во Зубин Поток, по што силите на КФОР донесоа водени топови кај ...

КФОР е должен да обезбеди слоободно движење на Косово

Р.С.Европа - 21.10.2011

Командантот на силите на НАТО во Косово Ерхард Древс изјави денеска пред насобраните Срби во селото Зупче во северно Косово, дека согласно резолуцијата 1244 на Советот за безбедност на ОН, КФОР се ...

Ерхард Древс: КФОР ќе обезбеди слобода на движење во Косово

Курир - 21.10.2011

Командантот на силите на НАТО во Косово Ерхард Древс изјави денеска пред насобраните Срби во селото Зупче во северно Косово дека КФОР се должни да обезбедат слобода на движење за сите во Косово.

КФОР се должни да обезбедат слобода на движење во цело Косово

МРТ - 21.10.2011

Командантот на силите на НАТО во Косово Ерхард Древс изјави денеска пред насобраните Срби во селото Зупче во северно Косово, дека согласно резолуцијата 1244 на Советот за безбедност на ОН, КФОР се ...

КФОР добиваат поддршка, се слушаат сирени во Зубин Поток

Сител - 21.10.2011

Ноќта на барикадите по патиштата во Северно Косово измина мирно, но утрово околу десет часот по локално време се слушнаа сирените во Зубин Поток, по што силите на КФОР донесоа водени топови кај ...

КФОР добива поддршка, се слушаат сирени во Зубин Поток

+инфо - 21.10.2011

Ноќта на барикадите по патиштата во Северно Косово помина мирно, но утрово околу 10 часот по локално време се слушнаа сирени во Зубин Поток, по што силите на КФОР донесоа водени топови кај ...

Србите ја поминаа ноќта на барикадите

Нетпрес - 21.10.2011

Србите на барикадите во селата Јагњеница и Зупче во општината Зубин Поток ја поминаа ноќта во автомобили, шатори и околу огновите запалени на неколку локации, јавува “Танјуг“.

Мирна ноќ на северот на Косово

Алфа - 21.10.2011

По вчерашните инциденти, ноќта на северот на Косово помина мирно, а најмногу локални Срби се собраа во Ибарски Колашин во селата Јагњеница и Зупче.

КФОР со водени топови ќе ги растерува Србите на Косово

Курир - 21.10.2011

Ноќта на барикадите по патиштата во Северно Косово измина мирно, но утрово околу десет часот по локално време се слушнаа сирените во Зубин Поток, по што силите на КФОР донесоа водени топови кај ...

Србите ја поминаа ноќта на барикадите

Точка - 21.10.2011

Србите на барикадите во селата Јагњеница и Зупче во општината Зубин Поток ја поминаа ноќта во автомобили, шатори и околу огновите запалени на неколку локации, јавува “Танјуг“.

Србите на Косово ќе се растеруваат со водени топови, одлучи КФОР

Sky - 21.10.2011

Сирените повторно се огласија во Зубин Поток, тоа беше аларм за силите на КФОР да донесат водени топови кај барикадите за растерување на Српското население.

КФОР донел стотина возила!?

Вечер Прес - 21.10.2011

Веќе се распоредени во Северно Косово Според "Блиц", ова докажува дека меѓународните сили не се откажуваат од акцијата за уривање на барикадите и ослободување на сите патни правци кон ...

КФОР ги отстранува барикадите во северно Косово

Н.Македонија - 21.10.2011

Српскиот претседател Борис Тадиќ ги повика КФОР и ЕУЛЕКС да се воздржат од насилства, а косовските Срби да останат мирни.

Да се воспостави почитување на законот во Северно Косово

Идивиди - 21.10.2011

Приштина, 20 октомври 2011 (МИА) - Целта на операцијата за отстранување на барикадите во Северно Косово е да се воспостави почитување на законот во овој дел од земјата, истакнаа во заедничката ...

Повредени Срби и војници на КФОР во отстранување на барикадите

Deutsche Welle - 20.10.2011

Граѓаните на барикадата на патот во Јагњенци, кој води кон преминот Брњак, седат со завртени грбови кон војниците на КФОР.

Со солзавец растерани српските демонстранти на северот на Косово

Канал5 - 20.10.2011

Десетина Срби побарале помош, поради реакции од солзавецот што силите на КФОР го пуштија за да ги растераат демонстрантите од барикадите на северот на Косово.

КФОР ги отстрани српските блокади во Косово

Deutsche Welle - 20.10.2011

КФОР и ЕУЛЕКС ги отстраниле барикадите во близина на преминот Брњак и поставиле контролни пунктови за проверка на возилата, соопштува мисијата на ЕУ, а пренесува агенцијата Бета.

КФОР почна со отстранување на барикадите во северно Косово

Канал5 - 20.10.2011

Војниците на КФОР изутринава почнаа со отстранување на барикадите поставени од Срби во селото Јагненица во северниот дел на Косово.

КФОР ги отстранува српските барикади во Косово

Телма - 20.10.2011

Француските припадници на КФОР во текот на ноќта ја преземаа барикадата пред граничниот премин Брњак, во северниот дел на Косово.

КФОР ја презеде барикадата на преминот Брњак

Вест - 20.10.2011

Француските припадници на КФОР во текот на ноќта ја преземаа барикадата пред граничниот премин Брњак, во северниот дел на Косово.

Осум војници на КФОР повредени од солзавец при отстранување на барикадите

Утрински - 20.10.2011

Според српски извори делумно се отстранети барикадите на патот во близина на селото Јагненица, во близина на граничниот премин Брнак .

КФОР ги расчистува барикадите на Косово, се закани со употреба на сила

Дневник - 20.10.2011

Напната ситуација од рано утрово владее на северот на Косово. Единиците на КФОР околу четири часот утринава почнаа акција за отстранување на барикадите кај селото Јагненици, што водат кон преминот ...

КФОР ги отстранува српските барикади

Deutsche Welle - 20.10.2011

По одлуката на српските општини да не дозволат слободен проток на сообраќајот, припадници на КФОР од утринава (20.10.2011) ги тргаат барикадите на северот на Косово.

Повредени 8 војници на КФОР на Косово

Курир - 20.10.2011

Осум војници од силите на НАТО во Косово настрадаа од солзавецот за време на операцијата за отстранување на барикадите подигнати од Србите во северниот дел на земјата.

Осум војници на КФОР повредени од солзавец при отстранувањето на барикадите

МРТ - 20.10.2011

Осум војници од силите на НАТО во Косово настрадаа од солзавецот за време на операцијата за отстранување на барикадите подигнати од Србите во северниот дел на земјата.

КФОР започна со отстранување на барикадите во северниот дел на Косово

МРТ - 20.10.2011

Војниците на КФОР изутрунава почнаа со отстранување на барикадите поставени од Срби во селото Јагненица во северниот дел на Косово.

Тадиќ: КФОР и Еулекс да покажат воздржаност

Алфа - 20.10.2011

Српскиот претседател Борис Тадиќ побара денеска од КФОР и Еулекс да се воздржат од употреба на сила, а од локалните лидери на Србите во Косово да одлучат во интерес на граѓаните.

КФОР започна со отстранување на барикадите во северниот дел на Косово

Сител - 20.10.2011

Војниците на КФОР изутрунава почнаа со отстранување на барикадите поставени од Срби во селото Јагненица во северниот дел на Косово.

КФОР во обид да отстрани барикади на северот на Косово

Р.С.Европа - 20.10.2011

Со над десетина возила, припадници на КФОР во текот на изминатата ноќ тргнале од базата во Ново Село кај Вучитрн кон Ибарски Колашин и кон преминот Брњак.

КФОР ги остранувале барикадите, a со солзавец ги растерувале демонстрантите

Нетпрес - 20.10.2011

НАТО силите почнале да отстрануваат една српска барикада на северот на Косово, претходно употребувајќи солзавец да ги растераaт демонстрантите.

КФОР ја презеде барикадата на преминот Брњак

Кирилица - 20.10.2011

Француските припадници на КФОР во текот на ноќта ја преземаа барикадата пред граничниот премин Брњак, во северниот дел на Косово КФОР ја прошири безбедносната зона околу преминот преку линијата на ...

КФОР започна со отстранување на барикадите на Косово

Inpress - 20.10.2011

Косовска Митровица, 20. октомври 2011 (ИНПРЕС) Силите на НАТО во Косово (КФОР) започнаа со отстранување на барикада, која беше поставена од косовските Срби крај граничниот премин со Србија.

КФОР започна со отстранување на барикадите на северот на Косово

Алфа - 20.10.2011

Единиците на КФОР рано утрото започнаа со отстранување на барикадите кои Србите од северно Косово пред повеќе од еден месец ги поставија на патот кон граничниот премин Брњак.

Во Општина Зубин Поток КФОР не ги отстранува српските барикади

Сител - 20.10.2011

Силите на КФОР изутринава почнаа со отстранување на барикадите во северниот дел на Косово. Припадниците на КФОР по пристигнувањето кај местото Жупче, во Општина Зубин Поток не преземаа акции за ...

Тадиќ: КФОР и Еулекс да покажат воздржаност

МРТ - 20.10.2011

Српскиот претседател Борис Тадиќ побара денеска од КФОР и Еулекс да се воздржат од употреба на сила, а од локалните лидери на Србите во Косово да одлучат во интерес на граѓаните.

Тадиќ: КФОР и Еулекс да покажат воздржаност

+инфо - 20.10.2011

Српскиот претседател Борис Тадиќ побара денеска од КФОР и Еулекс да се воздржат од употреба на сила, а од локалните лидери на Србите во Косово да одлучат во интерес на граѓаните.

КФОР започна со отстранување на барикадите на северот на Косово

Кајгана - 20.10.2011

Силите на НАТО во Косово, КФОР изутрината започнаа со отстранување на барикадите поставени од косовските Срби, при што беше употребен и солзавец.

КФОР започна да ги отстранува барикадите

Р.С.Европа - 20.10.2011

КФОР денеска употреби солзавец во почетокот на акцијата за отстранување на барикадите на северот на Косово. Околу 150 косовски срби се обиделе кај преминот Брњак да ги спречат војниците на НАТО во ...

Во Општина Зубин Поток КФОР не ги отстранува српските барикади

МРТ - 20.10.2011

Силите на КФОР изутринава почнаа со отстранување на барикадите во северниот дел на Косово. Припадниците на КФОР по пристигнувањето кај местото Жупче, во Општина Зубин Поток не преземаа акции за ...

Повредени осум војници на КФОР при отстранувањето на барикадите

Кајгана - 20.10.2011

Осум војници на КФОР се повредени во акцијата за отстранување на барикадите што Србите ги поставија на северот на Косово, соопшти денеска прес службата на меѓународните сили.

Осум војници на КФОР повредени од солзавец

Сител - 20.10.2011

Осум војници од силите на НАТО во Косово настрадаа од солзавецот за време на операцијата за отстранување на барикадите подигнати од Србите во северниот дел на земјата.

Осуммина војници на КФОР повредени при отстранување на барикадите

+инфо - 20.10.2011

Осуммина војници од силите на НАТО во Косово настрадаа од солзавец за време на операцијата за отстранување на барикадите подигнати од Србите во северниот дел на земјата.

Тадиќ: КФОР и Еулекс да покажат воздржаност

Сител - 20.10.2011

Српскиот претседател Борис Тадиќ побара денеска од КФОР и Еулекс да се воздржат од употреба на сила, а од локалните лидери на Србите во Косово да одлучат во интерес на граѓаните.

Косовар застрелал тројца соседи - Срби

Inpress - 20.10.2011

Белград, 20. октомври 2011 (ИНПРЕС) Со акцијата на КФОР која започна ноќеска со распоредување на силите по северот на Косово и првите конкретни мерки во 4 часот, воените сили ја прошириле зоната за ...

КФОР ги отстранува барикадите на Косово

Курир - 20.10.2011

Војниците на КФОР изутринава почнаа со отстранување на барикадите поставени од Срби во селото Јагненица во северниот дел на Косово.

КФОР и ЕУЛЕКС ги отстранија барикадите кај Брњак

Алфа - 20.10.2011

КФОР и ЕУЛЕКС ги отстранија барикадите во близина на преминот Брњак - и поставија контролни пунктови за проверка на возилата, што ја минуваат границата.

КФОР и ЕУЛЕКС: Отстранувањето на барикадите е за да се воспостави почитување на законот

+инфо - 20.10.2011

Целта на операцијата за отстранување на барикадите во северно Косово е да се воспостави почитување на законот во овој дел од земјата, истакнаа во заедничката декларација силите на НАТО (КФОР) и ...

Осум војници на КФОР повредени во Косово

Sky - 20.10.2011

Повредени се осум лица од силите на КФОР при остранувањето на српските барикади во северниот дел на Косово КФОР не соопшти колку барикади се отстранети.

Тешко на држава на која и од север и од југ и' гори!

Вечер Прес - 20.10.2011

По улиците на главниот град на Грција, Атина владее вистинска војна,а се протестира низ цела држава против мерките на владата на Папандреу.

КФОР ги отстранува барикадите на Србите во Косово

Sky - 20.10.2011

Силите на КФОР изутринава почнаа со отстранување на барикадите во северниот дел на Косово. Француските припадници на КФОР во текот на ноќта ја преземаа барикадата пред граничниот премин Брњак, во ...

КФОР ги остранувале барикадите, a со солзавец ги растерувале демонстрантите

Точка - 20.10.2011

НАТО силите почнале да отстрануваат една српска барикада на северот на Косово, претходно употребувајќи солзавец да ги растераaт демонстрантите.

Започна отстранувањето на барикадите кај Јагненица

Канал 77 - 20.10.2011

Војниците на КФОР изутринава почнаа со отстранување на барикадите поставени од Срби во селото Јагненица во северниот дел на Косово.

Косовските Срби нема да ги отстранат барикадите

Н.Македонија - 20.10.2011

Блокадите на патиштата во северно Косово остануваат, а на КФОР ќе му биде овозможено да минува низ барикадите и да ги снабдува своите војници, но под контрола на граѓаните, порачаа вчера ...

КФОР ја презеде барикадата на преминот Брњак

Идивиди - 20.10.2011

Зубин Поток, 20 октомври 2011 (МИА) - Француските припадници на КФОР во текот на ноќта ја преземаа барикадата пред граничниот премин Брњак, во северниот дел на Косово.

КФОР и Еулекс да покажат воздржаност

Идивиди - 20.10.2011

Белград, 20 октомври 2011 (МИА) - Српскиот претседател Борис Тадиќ побара денеска од КФОР и Еулекс да се воздржат од употреба на сила, а од локалните лидери на Србите во Косово да одлучат во интерес ...

Србите со нејасна одлука за отстранување на блокадите

Deutsche Welle - 19.10.2011

Советниците од четирите општини на северот од Косово денеска побараа Србија да ја повлече согласноста за распоредување на ЕУЛЕКС на Косово и повторно да се активира мисијата на УМНИК.

Состојбата во Северно Косово по состанокот „статус кво“

Р.С.Европа - 19.10.2011

Состанокот на лидерите на српските лидери на општините во Северно Косово и претставници на КФОР заврши без договор, јавуваат српските медиуми.

Среда е денот Д за Косово

Кајгана - 19.10.2011

Барикадите што ги поставија косовските Срби кој водат до граничните премини Јариње и Брњак во северниот дел од Косово кон Србија, не се тргнати ниту по истeкот на вториот рок што го одреди КФОР, ...

Денот Д за Косово

Алфа - 19.10.2011

Во исчекување е исходот од средбата на општинските одбори за блокадите на патиштата на северот од Косово. Претставници на четири општини денеска ќе одржат седница во Зубин поток, на која ќе ги ...

Србите ќе го разгледаат барањето за отстранување на барикадите

Нетпрес - 19.10.2011

Членовите на собранијата на четирите општини од северот на Косово денеска во Зубин Поток ќе одржат седница на која ќе го разгледаат барањето на КФОР да им се овозможи на неговите војници слобода на ...

Белград „контра“ барикадите на Косово

Р.С.Европа - 19.10.2011

Дали официјален Белград игра двојна политика со косовските Срби и проблемот со барикадите? И покрај тоа што нема сомневање дека КФОР ќе ги отстрани барикадите на северот на Косово, доколку локалните ...

Денеска истекува рокот за отстранување на блокадите во Северно Косово

Р.С.Европа - 19.10.2011

Српските лидери од општините во Северно Косово денеска разговарат дали ќе продолжат со блокадите на премините и ќе им се спротивстават на барањата на КФОР или доброволно ќе ги отстранат.

КФОР ќе го чека исходот од состанокот на Србите од северот на Косово

Р.С.Европа - 19.10.2011

Командантот на КФОР генерал Ерхард Древс изјави дека ќе ги почека резултатите од денешниот состанок на претставници на општините од северот на Косово со мнозинско српско население и оти доколку нема ...

Локалните власти со КФОР ќе го решаваат снабдувањето на неговите војници

+инфо - 19.10.2011

Претставниците на општините од северно Косово денеска претпладне ги овластија и ги задолжија претседателите на тие општини со КФОР да најдат решение за снабдување на меѓународните сили во северниот ...

КФОР ќе проаѓа во договорено време!

Вечер Прес - 19.10.2011

На вчерашниот состанокот во Зубин Поток, претставниците на српските општини од северот на Косово одлучија да дозволат само делумно пропуштање на припадниците на КФОР, а барикадите да останат.

Србите ќе го разгледаат барањето за отстранување на барикадите

Точка - 19.10.2011

Членовите на собранијата на четирите општини од северот на Косово денеска во Зубин Поток ќе одржат седница на која ќе го разгледаат барањето на КФОР да им се овозможи на неговите војници слобода на ...

Србите останаа на барикадите, КФОР се врати во базите

Телма - 18.10.2011

Војниците на КФОР побараа денеска од Србите собрани пред барикадите на главниот Ибарски мост во Косовска Митровица да го пропуштат нивниот конвој, но биле одбиени.

Дачиќ - Апел до КФОР да не се употребуваат насилни мерки

Утрински - 18.10.2011

Заменикот српски премиер и министер за внатрешни работи Ивица Дачиќ упати денеска апел до КФОР да не се преземаат насилни мерки на северот на Косово.

КФОР повторно го одложи уривањето на барикадите

Deutsche Welle - 18.10.2011

КФОР третпат го одложи транспортот на оружје и храна преку блокираните премини Брљак и Јариње на северот од Косово. Србите му нудат компромис на НАТО, по заканите за отстранување на барикадите ...

Силите на КФОР повторно се откажаа да ги остранат барикадите во северно Косово

Press24 - 18.10.2011

Косовските Срби уште во текот на јули поставија барикади на сите главни патишта во северно Косово во обид да ја спречат косовската влада да ја преземе контролата врз граничните премини Барњак и ...

КФОР потврди дека почнал со операцијата за снабдување

+инфо - 18.10.2011

КФОР денеска почна со снабдување на своите војници во северно Косово, во обид да ја истестира слободата на движење, а во согласност со барањето на мисијата за отстранување на барикадите од патиштата.

Србите одбиле да ги пропуштат војниците на КФОР

+инфо - 18.10.2011

Војниците на КФОР побараа денеска од Србите собрани пред барикадите на главниот мост на реката Ибар во Косовска Митровица да го пропуштат нивниот конвој, но биле одбиени.

Дачиќ: Апел до КФОР да не употребат насилни мерки

МРТ - 18.10.2011

Заменикот српски премиер и министер за внатрешни работи Ивица Дачиќ упати денеска апел до КФОР да не преземаат насилни мерки на север во Косово.

Силите на КФОР повторно се откажаа да ги остранат барикадите

МРТ - 18.10.2011

Силите на НАТО во Косово (КФОР) избегнаа нов конфликт со Србите од северно Косово, откако се откажаа да ги остранат барикадите и покрај завршувањето на рокот, што самите го поставија, пренесоа ...

Истекува рокот за отстранување на барикадите во северно Косово

Р.С.Европа - 18.10.2011

КФОР ги предупреди Србите од северно Косово да ги тргнат барикадите до крајниот рок кој истекува денеска, бидејќи доколку тие не го сторат тоа војниците ќе бидат принудени да дејствуваат.

Истече рокот на КФОР, Србите остануваат на барикадите

Нетпрес - 18.10.2011

Припадниците на КФОР од утрово не преземаат никакви акции на северот на Косово, иако на полноќ истече рокот што овие меѓународни сили го поставија за отстранување на барикадите на административните ...

Косово - и натаму блокади

Р.С.Европа - 18.10.2011

Речиси три месеци етничките Срби ги блокираат главните патишта за да ја попречат контролата врз граничните премини од страна на косовските власти и КФОР.

КФОР тргна кон Брњак

Алфа - 18.10.2011

Возилата со припадниците на КФОР стигнаа до барикадите во местото Јагњеница. Во моментов, се водат преговори со претседателот на општината Зубин Поток, кој треба да ги убеди косовските Срби да ги ...

Анализа: Поделбата на Косово не и’ оди во прилог на Македонија!

Нетпрес - 18.10.2011

Јавноста во земјава прилично незаинтересирано го следи драматичниот развој на настаните во северно Косово, ако се има во предвид дека станува збор за наш непосреден сосед, а не некоја далечна руска ...

Уште еден ден на барикадите на северот од Косово

Алфа - 18.10.2011

Припадниците на КФОР се вратија во својата база, откако изутринава дојдоа до барикадите во селото Јагњеница. Ова е резултатот од договорот меѓу претстедателот на општината Зубин Поток и ...

Дачиќ: КФОР да не употребува насилни мерки во Косово

Курир - 18.10.2011

Ивица Дачиќ, заменик српски премиер и министер за внатрешни работи денеска упати апел до КФОР да не преземаат насилни мерки во Косово.

Конвој на КФОР стопиран во Брњак

Р.С.Европа - 18.10.2011

Конвој на КФОР беше вратен назад на блокадите во северниот дел на Косово поставени од локалните Срби на премините. КФОР има даде рок до денеска на жителите доброволно да ги отстранат блокадите.

Дачиќ апелира до КФОР да не преземаат насилни мерки

Р.С.Европа - 18.10.2011

Српскиот министер за внатрешни работи Ивица Дачиќ денеска упати апел до КФОР да не преземаат насилни мерки на Северно Косово.

Силите на КФОР повторно се откажаа да ги остранат барикадите во северно Косово

+инфо - 18.10.2011

Силите на НАТО во Косово (КФОР) избегнаа нов конфликт со Србите од северно Косово, откако се откажаа да ги остранат барикадите и покрај завршувањето на рокот, што самите го поставија, пренесоа ...

Рокот за кревање на блокадите во Косово помина КФОР не реагира

Sky - 18.10.2011

Иако крајниот рок кој што беше поставен од КФОР за кревање на блокадите од страна на србското население на северот од Косово помина, КФОР сеуште не реагира.

Истече рокот на КФОР, Србите остануваат на барикадите

Точка - 18.10.2011

Припадниците на КФОР од утрово не преземаат никакви акции на северот на Косово, иако на полноќ истече рокот што овие меѓународни сили го поставија за отстранување на барикадите на административните ...

Поделбата на Косово не и’ оди во прилог на Македонија!

Точка - 18.10.2011

Јавноста во земјава прилично незаинтересирано го следи драматичниот развој на настаните во северно Косово, ако се има во предвид дека станува збор за наш непосреден сосед, а не некоја далечна руска ...

Косовските Срби протестираат против отстранување на барикадите

Н.Македонија - 18.10.2011

Косовските Срби вчера протестираа во селото Зупче против намерата на КФОР да ги отстрани барикадите на северот КФОР го продолжи до денеска рокот во кој Србите треба сами да ги отстранат блокадите на ...

КФОР дели летоци на жителите во Косовоска Митровица

Дневник - 17.10.2011

КФОР денеска делеше летоци на граѓаните кои го минуваа мостот од јужниот во северниот дел на Косовоска Митровица, повикувајќи ги да не учествуваат во активностите кои може да ја загрозат безбедноста ...

Уште еден ден за отстранување на српските барикади

Deutsche Welle - 17.10.2011

Србите на Косово добија уште еден ден да ги отстранат барикадите од локалните патишта на северот на земјата. КФОР соопшти дека претставниците на српските општини побарале дополнително време за да ги ...

КФОР го одложи отстранувањето на барикадите за утре

Канал5 - 17.10.2011

КФОР го одложи отстранувањето на блокадите на северот од Косово поставени од локалните Срби за 24 часа, нудејќи му на локалното население доброволно да го стори тоа.

Одложено отстранувањето на српските барикади

Алфа - 17.10.2011

Командантот на КФОР синоќа го одложи отстранувањето на блокадите на северот од Косово поставени од локалните Срби. Во соопштението од КФОР се вели дека отстранувањето на барикадите е одложено до ...

До утре рокот за Србите од Северно Косово да ги отстранат барикадите

+инфо - 17.10.2011

Командантот на силите на НАТО во Косово, генерал Ерхард Древс, синоќа го продолжи до вторник рокот, даден на Србите во Северно Косово да ги отстранат барикадите, кои го блокираа пристапот до ...

НАТО го продолжи до утре рокот што го постави на Србите од Северно Косово

МРТ - 17.10.2011

Командантот на силите на НАТО во Косово, генерал Ерхард Древс, синоќа го продолжи до вторник рокот, даден на Србите во Северно Косово да ги отстранат барикадите, кои го блокираа пристапот до ...

КФОР го одложи отстранувањето на барикадите

Нетпрес - 17.10.2011

Командантот на КФОР, Ерхард Древс, го одложи отстранувањето на барикадите на административните премини на северот на Косово за утре, јавува “Танјуг“.

КФОР ги снабдува своите бази со транспортни хеликоптери

МРТ - 17.10.2011

КФОР денеска продолжи да ги снабдува своите бази во северниот дел на Косово, превезувајќи транспортни хеликоптери. Во базата над граничниот премин Јариње претпладне слетаа повеќе транспортни ...

Одложено отстранувањето на српските барикади во северно Косово

Р.С.Европа - 17.10.2011

Командантот на КФОР го одложи отстранувањето на блокадите на северот од Косово поставени од локалните Срби, нудејќи им доброволно да го сторат тоа.

Одложено отстранувањето на српските барикади

Курир - 17.10.2011

КФОР го одложи отстранувањето на барикадите на Косово поставени од локалните Срби, за 24 часа односно до вторник. Во нивното соопштение се вели дека отстранувањето на барикадите е одложено до ...

КФОР го одложи отстранувањето на барикадите

Точка - 17.10.2011

Командантот на КФОР, Ерхард Древс, го одложи отстранувањето на барикадите на административните премини на северот на Косово за утре, јавува “Танјуг“.

Одложено отстранувањето на српските блокади

Канал 77 - 17.10.2011

КФОР го одложи отстранувањето на барикадите на Косово поставени од локалните Срби, за 24 часа односно до вторник. Во нивното соопштение се вели дека отстранувањето на барикадите е одложено до ...

КФОР: Блокадите на Косово ќе се отстрануваат утре

Sky - 17.10.2011

КФОР утре ќе ги отстранува блокадите на северот од Косово поставени од локалните Срби за 24 часа, нудејќи му на локалното население доброволно да го стори тоа.

Рокот продолжен до утре

Идивиди - 17.10.2011

За отстранување на барикадите на двата гранични пункта Приштина, 17 октомври 2011 (МИА) - Командантот на силите на НАТО во Косово, генерал Ерхард Древс, синоќа го продолжи до вторник рокот, даден на ...