TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Џорџ Буш денеска во Македонија?

Вест - 16.06.2001

Агенцијата Танјуг, повикувајќи се на добро информирани дипломатски извори во Љубљана, вчера јави дека американскиот претседател Џорџ Буш денеска може да ја посети Македонија, по состанокот со рускиот претседател Владимир Путин во главниот град на Словенија, Љубљана.

САД ја сака Русија за партнер ако го смени ставот за ракетна одбрана

Вест - 16.06.2001

ДЕНЕСКА НА БРДО КАЈ КРАЊ ПРВА СРЕДБА БУШ-ПУТИН Двајцата лидери ќе се сретнат во дворецот Брдо кај Крањ, а Буш изјави дека едвај чека да ја посети "земјата што покажа што се случува кога е дозволена слободата" ВАРШАВА, 16 јуни, (Ројтерс) - Претседателот на САД Џорџ В.

Прв самит на врвот во 21 век

Дневник - 16.06.2001

ВО ПРЕСРЕТ НА СРЕДБАТА ПУТИН - БУШ ВО ЉУБЉАНА На овој самит едноставно не може да биде прескокната заканата од меѓународниот тероризам, кој практично метастазира на сите континенти Во историјата на односите меѓу Москва и Вашингтон постои единствен случај кога средбите на највисоко ниво завршиле без ...

Нов план на Путин за Балканот

Вест - 15.06.2001

Загреб- Рускиот претседател Владимир Путин има нов план за решавање на кризата на Балканот, што тој, најверојатно, усно ќе му го изложи на американскиот претседател Џорџ Буш на средбата во Љубљана, пишуваат медиумите во Загреб, повикувајќи се на извори блиски на Кремљ.

Елцин го повика Путин да не отстапува пред Буш

Вест - 14.06.2001

Москва, 14 јуни - Поранешниот руски претседател Бори Елцин во Москва го повика својот наследник Владимир Путин да "се покаже силен и да не попушта пред американскиот притисок" за време на средбата со Џорџ Буш, што треба да се одржи на 16 јуни во Љубљана.

Буш на НАТО самитот се заложи за "слободна и широка Европа"

Вест - 14.06.2001

Брисел, 14 јуни - Државите-членки на НАТО мора да бидат подготвени за "новите закани и предизвици на денешницата", изјави вчера во Брисел американскиот претседател Џорџ Буш, на отварањето на Самитот на Алијансата. Брисел, 14 јуни - Државите-членки на НАТО мора да бидат подготвени за "новите закани ...

ВОНРЕДЕН САМИТ НА НАТО

Дневник - 14.06.2001

ВОНРЕДЕН САМИТ НА НАТО Повторно Европската Унија и САД покажаа различно размислување за кризата - Ширак се заложи за испраќање сили на НАТО во Македонија, но тоа Буш го отфрли Генералниот секретар на НАТО, Џорџ Робертсон, денеска ќе допатува во Скопје за да го поддржи планот на претседателот Борис ...

Буш ја почна европската турнеја со гафови на шпански

Вест - 13.06.2001

Мадрид, 13 јуни - Американскиот претседател Џорџ Буш сакајќи да покаже колку го владее шпанскиот јазик во вчерашното интервју за шпанската државна телевизија по неговото пристигнување во Шпанија, направи неколку гафови. Буш во интервјуто истакнал дека треба да се сретне со шпанскиот крал Хуан ...

Ќерките на Буш поканети на пијанка во Канада

Вест - 13.06.2001

ЕДМОНТОН, Алберта, ( Ројтерс) - Канадската радиостаница 100,3 ФМ ги поканила близначките на американскиот претседател Џорџ В. Буш по судирот со тексашкиот закон со кој на малолетниците им се забранува пиењето алкохол. Радиостаницата во Едмонтон, Алберта, им купила авиобилети на 19-годишните ...