TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Се заканува распад на системот: Грција има пари за само уште две недели

МКД - 22.03.2015

Денешното издание на реномираниот весник Франкфуртер алгемајне зонтагсцајтунг јавува дека експертите на Европската комисија ја потврдиле „критичната состојба“ во грчкиот трезор во кој има пари за исплата на платите и пензиите до 8 април.

Грција има пари за само уште две недели

А1 On - 22.03.2015

Експертите на Европската комисија ја потврдија „критичната состојба“ на грчката каса во која има доволно пари за да се исплатат платите и пензиите до 8 април, објави денеска германскиот весник „Франкфуртер алгемајне сонтагсцајтунг“.

Грција има пари за само уште две недели

Локално - 22.03.2015

Експертите на Европската комисија ја потврдија „критичната состојба“ на грчката каса во која има доволно пари за да се исплатат платите и пензиите до 8 април, објави денеска германскиот весник „Франкфуртер алгемајне сонтагсцајтунг“.

Истекува рокот: Грција има пари уште за мартовските плати и пензии

еМагазин - 22.03.2015

Експертите на Европската комисија ја потврдија „критичната состојба“ на грчката каса во која има доволно пари за да се исплатат платите и пензиите до 8 април, објави денеска германскиот весник „Франкфуртер алгемајне сонтагсцајтунг“.

Берлин: Нема конкретен датум за предавање на списокот реформи на Ципрас

Сител - 21.03.2015

Германската влада не очекува од грчкиот премиер Алексис Ципрас да предаде список со реформи на германската канцеларка Ангела Меркел при посетата на Берлин во понеделник, објави грчкиот сајт њуз.ин, повикувајќи се на Кристијане Вирц, портпаролката на ...

Берлин: Нема конкретен датум за предавање на списокот реформи на Ципрас

Алфа - 21.03.2015

Германската влада не очекува од грчкиот премиер Алексис Ципрас да предаде список со реформи на германската канцеларка Ангела Меркел при посетата на Берлин во понеделник, објави грчкиот сајт њуз.ин, повикувајќи се на Кристијане Вирц, портпаролката на ...

Берлин: Нема конкретен датум за предавање на списокот реформи на Ципрас

+инфо - 21.03.2015

Германската влада не очекува од грчкиот премиер Алексис Ципрас да предаде список со реформи на германската канцеларка Ангела Меркел при посетата на Берлин во понеделник, објави грчкиот сајт њуз.ин, повикувајќи се на Кристијане Вирц, портпаролката на ...

Чешка не сака Грција да го напушти еврото

Република - 21.03.2015

Чешка не поддржува излегување на Грција од еврозоната, изјави денеска чешкиот премиер Бохуслав Соботка во Брисел, каде претставници на европските институции дискутираа за економската ситуација на Грција со грчкиот премиер Алексис Ципрас.

Германската влада не очекува Ципрас да предаде список со реформи

Република - 21.03.2015

Германската влада не очекува од грчкиот премиер Алексис Ципрас да предаде список со реформи на германската канцеларка Ангела Меркел при посетата на Берлин во понеделник, објави грчкиот сајт “њуз.ин” На средбата за време на Европскиот совет во Брисел ...

Чешка не сака Грција да го напушти еврото

Вечер Прес - 21.03.2015

Чешка не поддржува излегување на Грција од Еврозоната оти тоа е голем ризик. Како што изјави денеска чешкиот премиер Бохуслав Соботка во Брисел, каде претставници на европските институции дискутираа за економската ситуација на Грција со грчкиот ...

Меркел не очекува Ципрас да предаде список со реформи

Н.Македонија - 21.03.2015

Германската влада не очекува од грчкиот премиер Алексис Ципрас да предаде список со реформи на германската канцеларка Ангела Меркел при посетата на Берлин во понеделник, објави грчкиот сајт "њуз.ин" На средбата за време на Европскиот совет во Брисел ...

Меркел: Грција мора да го почитува секој параграф од договорот

Денар - 21.03.2015

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави во петокот дека Грција мора да се придржува до „секој параграф“ од договорот за продолжување на финансиската помош со еврозоната, иако ќе бидат разгледани и можни нови предлози на грчкиот премиер Алексис ...

Ципрас вети список на реформи

24 Вести - 20.03.2015

Лидерите на Европската унија и грчкиот премиер Алексис Ципрас во текот на ноќта во Брисел разговараа за грчката должничка криза. Евролидерите соопштија дека Ципрас ветил дека во наредните денови ќе достави список на специфични реформи за подобрување ...

Трпението кон Грција е при крај

Deutsche Welle - 20.03.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас се најде изолиран како никогаш досега на мини-самитот на ЕУ посветен на грчката финансиска криза, смета Кристоф Хаселбах. Ципрас повторно се обиде да издејствува повеќе пари од меѓународните кредитори, ама по можност ...

Две милијарди евра од ЕУ за Грција

Фокус - 20.03.2015

Европската унија на денешниот состанок на лидерите на Германија, Франција и клучните тела со грчкиот премиер Ципрас во Брисел, и одобрила на Грција парична помош во износ од 2 милијарди евра за да ги исплати долговите.

Ципрас оптимис по синоќешниот мини самит за Грција

Алсат-М - 20.03.2015

Грција вети дека за неколку дена ќе достави список со сопствени предлози за реформи, изјави рано изутринава германскиот канцелар Ангела Меркел по тричасовната средба на финансиските министри од еврозоната, наменета за Грција.

Ципрас оптимис по синоќешниот мини самит за Грција

Утрински - 20.03.2015

Грција вети дека за неколку дена ќе достави список со сопствени предлози за реформи, изјави рано изутринава германскиот канцелар Ангела Меркел по тричасовната средба на финансиските министри од еврозоната, наменета за Грција.

„Дојче веле“: Ако продолжат така, со Грција е завршено

Вест - 20.03.2015

Полноќната бриселска средба во необичен формат покажа дека Грција се соочува во целосна изолација. Ако Ципрас за неколку дена не поднесе план за реформи и штедење, на Грција веќе никој нема да може да и помогне, коментира Кристоф Хаселбах од „Дојче ...

„Дојче Веле“ : Ако Грција продолжи вака, никој неможе да и помогне

Нетпрес - 20.03.2015

Полноќната бриселска средба во необичен формат покажа дека Грција се соочува во целосна изолација. Ако Ципрас за неколку дена не поднесе план за реформи и штедење, на Грција веќе никој нема да може да и помогне, коментира Кристоф Хаселбах од „Дојче ...

„Дојче веле“: Ако продолжат така, со Грција е завршено!

Press24 - 20.03.2015

Полноќната бриселска средба во необичен формат покажа дека Грција се соочува во целосна изолација. Ако Ципрас за неколку дена не поднесе план за реформи и штедење, на Грција веќе никој нема да може да и помогне, коментира Кристоф Хаселбах од „Дојче ...

Ципрас оптимистичен по средбата со министрите за финансии од еврозоната

Телеграф - 20.03.2015

Мислам дека сите страни ја потврдија намерата да се обидат да го направат најдобро можното за надминување на потешкотииите на грчката економија, колку што е можно побрзо, рече Ципрас Грчкиот премиер, Алексис Ципрас, денеска посочи дека му се ...

Чешка не сака Грција да го напушти еврото

Сител - 20.03.2015

Чешка не поддржува излегување на Грција од еврозоната, изјави денеска чешкиот премиер Бохуслав Соботка во Брисел, каде претставници на европските институции дискутираа за економската ситуација на Грција со грчкиот премиер Алексис Ципрас.

Ципрас вети дека ќе достави список на реформи

Р.С.Европа - 20.03.2015

Лидерите на Европската унија и грчкиот премиер Алексис Ципрас во текот на ноќта во Брисел разговараа за грчката должничка криза. Евролидерите соопштија дека Ципрас ветил оти во наредните денови ќе достави список на специфични реформи за подобрување ...

Ципрас оптимист по синоќешните разговори со лидерите на ЕУ

МРТ - 20.03.2015

Сите страни ќе помогнат во решавањето на проблемот, додаде Ципрас... Сега сум поголем оптимист и мислам дека сите страни ја потврдија желбата да го дадат својот максимум за надминување на должничката криза, изјави грчкиот премиер Алексис Ципрас по ...

Ципрас оптимист по синоќешниот мини самит за Грција

+инфо - 20.03.2015

Грција вети дека за неколку дена ќе достави список со сопствени предлози за реформи, изјави рано изутринава германскиот канцелар Ангела Меркел по тричасовната средба на финансиските министри од еврозоната, наменета за Грција.

Грција вети попис на реформите

Макфакс - 20.03.2015

Грција ќе достави „сеопфатен попис на посебните економски реформи“ во рок од неколку дена за да и бидат одобрени финансиските средства со кои би избегнала стечај, објавија во петокот највисоките европски финкционери по „исрените“ разговори со ...

Европската Унија ѝ понудила две милијарди евра на Грција од фондовите за развој

МКД - 20.03.2015

Европската Унија ѝ понудила на Грција нова помош во износ од дури две милијарди евра. Лидерите на Германија, Франција и клучните тела на ЕУ се согласиле во Брисел итно да ѝ одобрат на Грција неколку милијарди евра за отплата на досепеаните долгови ...

Чешка не сака Грција да го напушти еврото

А1 On - 20.03.2015

Чешка не поддржува излегување на Грција од еврозоната, изјави денеска чешкиот премиер Бохуслав Соботка во Брисел, каде претставници на европските институции дискутираа за економската ситуација на Грција со грчкиот премиер Алексис Ципрас.

Ципрас оптимис по синоќешниот мини самит за Грција

Сител - 20.03.2015

Грција вети дека за неколку дена ќе достави список со сопствени предлози за реформи, изјави рано изутринава германскиот канцелар Ангела Меркел по тричасовната средба на финансиските министри од еврозоната, наменета за Грција.

Меркел: Грција мора да го почитува секој параграф од договорот

Макфакс - 20.03.2015

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави во петокот дека Грција мора да се придржува до „секој параграф“ од договорот за продолжување на финансиската помош со еврозоната, иако ќе бидат разгледани и можни нови предлози на грчкиот премиер Алексис ...

Ципрас оптимис по синоќешниот мини самит за Грција

Алфа - 20.03.2015

Грција вети дека за неколку дена ќе достави список со сопствени предлози за реформи, изјави рано изутринава германскиот канцелар Ангела Меркел по тричасовната средба на финансиските министри од еврозоната, наменета за Грција.

„Дојче веле“: Ако продолжат така, со Грција е завршено!

Курир - 20.03.2015

Полноќната бриселска средба во необичен формат покажа дека Грција се соочува во целосна изолација. Ако Ципрас за неколку дена не поднесе план за реформи и штедење, на Грција веќе никој нема да може да и помогне, коментира Кристоф Хаселбах од „Дојче ...

„Дојче веле“: ако продолжат така, со Грција е завршено

Сител - 20.03.2015

Полноќната бриселска средба во необичен формат покажа дека Грција се соочува во целосна изолација. Ако Ципрас за неколку дена не поднесе план за реформи и штедење, на Грција веќе никој нема да може да и помогне, коментира Кристоф Хаселбах од „Дојче ...

"Дојче Веле": Ако Грција продолжи вака, никој не може да и помогне

Точка - 20.03.2015

Полноќната бриселска средба во необичен формат покажа дека Грција се соочува во целосна изолација. Ако Ципрас за неколку дена не поднесе план за реформи и штедење, на Грција веќе никој нема да може да и помогне, коментира Кристоф Хаселбах од "Дојче ...

Оптимизам во Атина по состанокот во Брисел

Sky - 20.03.2015

Грчката влада е задоволна со исходот од синоќешната средба со клучната шесторка европски лидери во Брисел. Одлуката да се спроведе договорот од 20 февруари, која ја договорија вчера премиерот Алексис Ципрас и германската канцеларка Ангела Меркел, ...

Ципрас оптимист по синоќешниот мини-самит за Грција

Република - 20.03.2015

Грција вети дека за неколку дена ќе достави список со сопствени предлози за реформи, изјави рано изутринава германскиот канцелар Ангела Меркел по тричасовната средба на финансиските министри од еврозоната, наменета за Грција.

„Дојче веле“: Ако продолжат така, со Грција е завршено

Република - 20.03.2015

Полноќната бриселска средба во необичен формат покажа дека Грција се соочува во целосна изолација. Ако Ципрас за неколку дена не поднесе план за реформи и штедење, на Грција веќе никој нема да може да и помогне, коментира Кристоф Хаселбах од „Дојче ...

Грција вети попис на реформите

Точка - 20.03.2015

Грција ќе достави "сеопфатен попис на посебните економски реформи" во рок од неколку дена за да и бидат одобрени финансиските средства со кои би избегнала стечај, објавија во петокот највисоките европски финкционери по "исрените" разговори со ...

Ако продолжат вака, со Грција е свршено

Локално - 20.03.2015

Полноќната бриселска средба во необичен формат покажа дека Грција се соочува во целосна изолација. Ако Ципрас до денес не поднесе план за реформи и штедење на Грција веќе никој не може да и ‘помогне, коментира Кристоф Хаселбах. Ципрас не се умори.

Меркел: Грција мора да го почитува секој параграф од договорот

Република - 20.03.2015

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека Грција мора да се придржува до „секој параграф“ од договорот за продолжување на финансиската помош со еврозоната, иако ќе бидат разгледани и можни нови предлози на грчкиот премиер Алексис Ципрас.

Грција ќе достави список на реформи

Вечер Прес - 20.03.2015

Лидерите на Европската унија и грчкиот премиер Алексис Ципрас во текот на ноќта во Брисел разговараа за грчката должничка криза. Евролидерите соопштија дека Ципрас ветил оти во наредните денови ќе достави список на специфични реформи за подобрување ...

Ципрас оптимист по синоќешниот мини самит за Грција

Вечер Прес - 20.03.2015

Грција вети дека за неколку дена ќе достави список со сопствени предлози за реформи, изјави рано изутринава германскиот канцелар Ангела Меркел по тричасовната средба на финансиските министри од еврозоната, наменета за Грција Грција вети дека за ...

Ципрас оптимис по синоќешниот мини самит за Грција

Локално - 20.03.2015

Грција вети дека за неколку дена ќе достави список со сопствени предлози за реформи, изјави рано изутринава германскиот канцелар Ангела Меркел по тричасовната средба на финансиските министри од еврозоната, наменета за Грција.

„Дојче веле“: Ако продолжат така, со Грција е завршено

Денешен - 20.03.2015

Полноќната бриселска средба во необичен формат покажа дека Грција се соочува во целосна изолација. Ако Ципрас за неколку дена не поднесе план за реформи и штедење, на Грција веќе никој нема да може да и помогне, коментира Кристоф Хаселбах од „Дојче ...

Грција прави детална листа со реформи

Локално - 20.03.2015

Повеќе од три часа трае тркалезната маса по проблемите на Грција. Има одреден напредок, соопшти извор на ДПА. Ова ќе им овозможи на Атина да добие брз пристап до потребните нејзините средства.

Грција прави детална листа со реформи

Фактор - 20.03.2015

Повеќе од три часа траела тркалезната маса за проблемите на Грција. Има одреден напредок, соопштил извор на „ДПА“. Ова ќе им овозможи на Атина да добие брз пристап до потребните средства. Грција се согласила да им даде на доверителите нова листа со ...

Ципрас оптимис по синоќешниот мини самит за Грција

Идивиди - 20.03.2015

Атина, 20 март 2015 (МИА) - Грција вети дека за неколку дена ќе достави список со сопствени предлози за реформи, изјави рано изутринава германскиот канцелар Ангела Меркел по тричасовната средба на финансиските министри од еврозоната, наменета за ...

Грција вети попис на реформите

Денар - 20.03.2015

Грција ќе достави „сеопфатен попис на посебните економски реформи“ во рок од неколку дена за да и бидат одобрени финансиските средства со кои би избегнала стечај, објавија во петокот највисоките европски функционери по „искрените“ разговори со ...

Чешка не сака Грција да го напушти еврото

Lider - 20.03.2015

Чешка не поддржува излегување на Грција од еврозоната, изјави денеска чешкиот премиер Бохуслав Соботка во Брисел, каде претставници на европските институции дискутираа за економската ситуација на Грција со грчкиот премиер Алексис Ципрас.

„Дојче веле“: Ако продолжат така, со Грција е завршено!

Lider - 20.03.2015

Полноќната бриселска средба во необичен формат покажа дека Грција се соочува во целосна изолација. Ако Ципрас за неколку дена не поднесе план за реформи и штедење, на Грција веќе никој нема да може да и помогне, коментира Кристоф Хаселбах од „Дојче ...

Ципрас оптимис по синоќешниот мини самит за Грција

Lider - 20.03.2015

Грција вети дека за неколку дена ќе достави список со сопствени предлози за реформи, изјави рано изутринава германскиот канцелар Ангела Меркел по тричасовната средба на финансиските министри од еврозоната, наменета за Грција.

Ако продолжат така, со Грција е завршено

Идивиди - 20.03.2015

Атина, 20 март 2015 (МИА) - Полноќната бриселска средба во необичен формат покажа дека Грција се соочува во целосна изолација. Ако Ципрас за неколку дена не поднесе план за реформи и штедење, на Грција веќе никој нема да може да и помогне, коментира ...

Грција ќе го исплати долгот на ММФ

Канал5 - 19.03.2015

Грција има доволно пари за да ја исплати и последната рата од кредитот од 350 милиони евра од ММФ, изјави претставник на владата во Брисел, каде премиерот Алексис Ципрас присуствуваше на самитот на ЕУ.

Мини самит за Грција во Брисел

Алсат-М - 19.03.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас вечерва во Брисел ќе има заедничка средба со германската канцеларка Ангела Меркел, францускиот претседател Франсоа Оланд и други функционери од ЕУ. - На барање на премиерот Ципрас, претседателот на ЕУ Доналд Туск ќе ...

Ципрас денеска на средби со Оланд и со Меркел

Телеграф - 19.03.2015

На состанокот, кој ќе се одржи на маргините на самитот на ЕУ, ќе учествуваат и претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер, директорот на Европската централна банка Марио Драги и шефот на еврогрупата Јероен Дијселблоем Грчкиот премиер ...

Мини самит за Грција во Брисел

Сител - 19.03.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас вечерва во Брисел ќе има заедничка средба со германската канцеларка Ангела Меркел, францускиот претседател Франсоа Оланд и други функционери од ЕУ. - На барање на премиерот Ципрас, претседателот на ЕУ Доналд Туск ќе ...

Мини самит за Грција во Брисел

Алфа - 19.03.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас вечерва во Брисел ќе има заедничка средба со германската канцеларка Ангела Меркел, францускиот претседател Франсоа Оланд и други функционери од ЕУ. Грчкиот премиер Алексис Ципрас вечерва во Брисел ќе има заедничка ...

Мини самит за Грција во Брисел

+инфо - 19.03.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас вечерва во Брисел ќе има заедничка средба со германската канцеларка Ангела Меркел, францускиот претседател Франсоа Оланд и други функционери од ЕУ. - На барање на премиерот Ципрас, претседателот на ЕУ Доналд Туск ќе ...

Ципрас:Нема да има буџетски кратења

Макфакс - 19.03.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас порача дека неговата влада ќе го исполни предизборното ветувањер за ставање крај на острите буџетски кастрења. Оваа изјава Ципрас ја даде во парламентот, по што пратениците го одобрија Законот против сиромаштија, прв ...

Грција: Легислатива против сиромаштијата

Глас на Америка - 19.03.2015

Грчкиот парламент усвои закон против сиромаштијата во напор да се справи со тоа што владата го нарекува „хуманитарна криза“ во Грција. Ова е прва легислатива на новата влада на премиерот Алексис Ципрас, кој ветува отстранување на мерките за штедење ...

Мини самит за Грција во Брисел

Вечер Прес - 19.03.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас вечерва во Брисел ќе има заедничка средба со германската канцеларка Ангела Меркел, францускиот претседател Франсоа Оланд и други функционери од ЕУ Грчкиот премиер Алексис Ципрас вечерва во Брисел ќе има заедничка ...

Ципрас на средби со Меркел и со Оланд

Република - 19.03.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас вечерва во Брисел ќе има заедничка средба со германската канцеларка Ангела Меркел, францускиот претседател Франсоа Оланд и други функционери од ЕУ. - На барање на премиерот Ципрас, претседателот на ЕУ Доналд Туск ќе ...

Грчкиот парламент го изгласа Законот за сиромаштијата, Ципрас се фалеше дека не му стигнал по e-mail од Брисел

Локално - 19.03.2015

Со завиднo единство грчкиот парламент усвои доцна синоќа закон за борба со последиците од жестоките штедења, популарно наречен закон за сиромаштијата. Законот беше поддржан и од владејачката коалиција СИРИЗА-Анел, така и од опозициските партии “Нова ...

Грција утре ја плаќа последната рата од долгот на ММФ, и тоа во кеш!

Фактор - 19.03.2015

„Грција има доволно готовина да ја отплати последната рата на кредитот од 350 милиони евра на ММФ“, рекол претставник на владата во Брисел каде грчкиот премиер Алексис Ципрас присуствувал на самитот на ЕУ.

Грција не се плаши од ЕУ: Сиромашните Грци ќе имат бесплатна струја, храна, превоз

еМагазин - 19.03.2015

Грчката влада го усвои првиот закон во својот мандат за пакетот социјални мерки во полза на они коишто се најтешко погодени од долгогодишната финансиска криза, популарно наречен закон за сиромаштија. Законот го изгласаа 149.

Ципрас: Нема да има буџетски кратења

Точка - 19.03.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас порача дека неговата влада ќе го исполни предизборното ветување за ставање крај на острите буџетски кастрења. Оваа изјава Ципрас ја даде во парламентот, по што пратениците го одобрија Законот против сиромаштија, прв ...

Ципрас порача: Нема нови буџетски кратења

Sky - 19.03.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас порача дека неговата влада ќе го исполни предизборното верување и ќе стави крај на острите буџетски кратења. Ципрас изјавата ја даде пред парламентот, непосредно пред пратениците да го одобрат законот против ...

Ципрас: Нема да има буџетски кратења

Денар - 19.03.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас порача дека неговата влада ќе го исполни предизборното ветување за ставање крај на острите буџетски кастрења. Оваа изјава Ципрас ја даде во парламентот, по што пратениците го одобрија Законот против сиромаштија, прв ...

Грчката влада го усвои првиот закон против сиромаштијата

Денар - 19.03.2015

Грчката влада предводена од челникот на радикалната левица Алексис Ципрас во средата со поддршката на коалицискиот партнер националистичката партија Независни Грци го усвои првиот закон во својот мандат за пакетот социјални мерки во полза на оние ...

Грчката влада го усвои првиот закон против сиромаштијата – Атина го отфрли „ветото“ од ЕУ

Канал5 - 18.03.2015

Грчката влада го усвои првиот закон против сиромаштијата. Овој прв пакет мерки за поддршка на сиромашните на левичарската влада на Ципрас беше подржан и од опозициската конзервативна „Нова демократија“.

Кредиторите збеснати од Атина

Алсат-М - 18.03.2015

Грција ги збеснала своите партнери за време на вчерашната телеконференциска врска, одбивајќи да им даде повеќе информации за напредокот на реформите, со образложение дека контактите ќе станат поинтензивни за време на утрешната петстрана средба на ...

Грција ги збесна кредиторите

Нетпрес - 18.03.2015

Грција ги збеснала своите партнери за време на вчерашната телеконференциска врска, одбивајќи да им даде повеќе информации за напредокот на реформите, со образложение дека контактите ќе станат поинтензивни за време на утрешната петстрана средба на ...

КРЕДИТОРИТЕ БЕСНИ: Грција не сака да даде информации за реформите

Телеграф - 18.03.2015

За многумина на средбата телеконференциската врска беше последната капка што ја прелеа чашата, изјави европски претставник Грција ги налутила своите партнери за време на вчерашната телеконференциска врска, одбивајќи да им даде повеќе информации за ...

Ципрас моли за средба со челниците во ЕУ

Нетпрес - 18.03.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас побарал петстрана средба со францускиот претседател Франсоа Оланд, германската канцеларка Ангела Меркел, претседателот на Европската централна банка Марио Драги и претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер, ...

Ципрас во паника- бара средба со сите челници за помош

Курир - 18.03.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас побарал петстрана средба со францускиот претседател Франсоа Оланд, германската канцеларка Ангела Меркел, претседателот на Европската централна банка Марио Драги и претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер, ...

Ципрас во паника- бара средба со сите челници за помош

Press24 - 18.03.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас побарал петстрана средба со францускиот претседател Франсоа Оланд, германската канцеларка Ангела Меркел, претседателот на Европската централна банка Марио Драги и претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер, ...

Дејселблум: Грција останува без пари

А1 On - 18.03.2015

Холандскиот министер за финансии и претседател на Еврогупата, Јерун Дејселблум повторно предпреди дека Грција останува без пари и дека ако сака да добие дополнителна помош ќе мора да работи на спроведување на економските реформи.

Кредиторите збеснати од одбивањето на Атина да им даде информации за реформите

Алфа - 18.03.2015

Грција ги збеснала своите партнери за време на вчерашната телеконференциска врска, одбивајќи да им даде повеќе информации за напредокот на реформите, со образложение дека контактите ќе станат поинтензивни за време на утрешната петстрана средба на ...

Грција одбива ’уцени’, бара состанок со челниците ЕУ

Макфакс - 18.03.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас побара состанок со челниците на земјите членки на Европската унија, вклучително и со германската канцеларка Ангела Меркел, соопшти неименуван грчки функционер.

Грчката влада го усвои првиот закон против сиромаштијата

Макфакс - 18.03.2015

Грчката влада предводена од челникот на радикалната левица Алексис Ципрас во средата со поддршката на коалицискиот партнер националистичката партија Независни Грци го усвои првиот закон во својот мандат за пакетот социјални мерки во полза на они ...

Кредиторите збеснати од одбивањето на Атина да им даде информации за реформите

А1 On - 18.03.2015

Грција ги збеснала своите партнери за време на вчерашната телеконференциска врска, одбивајќи да им даде повеќе информации за напредокот на реформите, со образложение дека контактите ќе станат поинтензивни за време на утрешната петстрана средба на ...

ЕУ е тврдоглава, но САД се уплашени од средбата на Ципрас со Путин

МКД - 18.03.2015

Грчката борба за солвентност и опстанок во еврозоната сѐ повеќе личи на балансирање на тенка жица. Зад кулисите на тензиите меѓу Берлин и Атина, дипломатските игри сѐ веќе на големо во тек.

Кредиторите збеснати од однесувањето на Атина кон реформите

+инфо - 18.03.2015

Грција ги збеснала своите партнери за време на вчерашната телеконференциска врска, одбивајќи да им даде повеќе информации за напредокот на реформите, со образложение дека контактите ќе станат поинтензивни за време на утрешната петстрана средба на ...

Дипломатските игри на ЕУ се тврдоглави, а САД се исплашени по повод состанокот на Ципрас со Путин

Точка - 18.03.2015

Грчката борба за опстанок во еврозоната сè повеќе почнува да личи на чекорење по тенка жица. Зад сцената на конфликтот помеѓу Берлин и Атина, дипломатските игри се веќе во тек и тоа на големо.

Ципрас кон ЕУ: Не ни се заканувајте!

Фактор - 18.03.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас вети дека ќе ги исполни сите предизборни ветувања на партијата во однос на големите буџетски рестрикции. Ципрас зборуваше пред пратениците од Парламентарната група пред гласањето на Законот против сиромаштијата.

Грција во тесно: Нема пари за мартовските плати и пензии?

еМагазин - 18.03.2015

Холандскиот министер за финансии и претседател на Еврогупата, Јерун Дејселблум вчера повторно предпреди дека Грција останува без пари и дека ако сака да добие дополнителна помош ќе мора да работи на спроведување на економските реформи.

Кредиторите лути, Атина не им даде информации за реформите

Република - 18.03.2015

Грција ги збеснала своите партнери за време на вчерашната телеконференциска врска, одбивајќи да им даде повеќе информации за напредокот на реформите, со образложение дека контактите ќе станат поинтензивни за време на утрешната петстрана средба на ...

Кредиторите збеснаа оти Атина не им дава информации за реформите

Вечер Прес - 18.03.2015

Телеконференциската врска на Европската специјална работна група имаше за цел Грција да им ги даде информациите за состојбата со готовите пари, што и се пред завршување, и дека не и останува ништо друго освен да договори нова спогодба и да даде ...

Грција ги збесна кредиторите

Точка - 18.03.2015

Грција ги збеснала своите партнери за време на вчерашната телеконференциска врска, одбивајќи да им даде повеќе информации за напредокот на реформите, со образложение дека контактите ќе станат поинтензивни за време на утрешната петстрана средба на ...

Ципрас утре на тест пред силната европска петорка

Sky - 18.03.2015

Со мала доза оптимизам, но и со резервираност, Алексис Ципрас утре ќе се сретне со силната европска петорка, односно со Ангела Меркел, Франсоа Оланд, Жан-Клод Јункер, Марио Драги и со Доналд Туск.

Кредиторите збеснати од одбивањето на Атина да им даде информации за реформите

Локално - 18.03.2015

Грција ги збеснала своите партнери за време на вчерашната телеконференциска врска, одбивајќи да им даде повеќе информации за напредокот на реформите, со образложение дека контактите ќе станат поинтензивни за време на утрешната петстрана средба на ...

Ципрас моли за средба со челниците во ЕУ

Точка - 18.03.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас побарал петстрана средба со францускиот претседател Франсоа Оланд, германската канцеларка Ангела Меркел, претседателот на Европската централна банка Марио Драги и претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер, ...

Атина го отфрли „ветото“ на ЕУ

Фактор - 18.03.2015

Грчкиот парламент го усвои со голема поддршка законот за надминување на хуманитарната криза, и го отфрли притисокот од ЕУ да ги запре. Првиот пакет мерки за поддршка на сиромашните на левичарската влада на премиерот Алексис Ципрас беше поддржан дури ...

Кредиторите збеснати од недостигот на информации од Атина

Н.Македонија - 18.03.2015

Грција ги збеснала своите партнери за време на вчерашната телеконференциска врска, одбивајќи да им даде повеќе информации за напредокот на реформите, со образложение дека контактите ќе станат поинтензивни за време на утрешната петстрана средба на ...

Грција не дава информации за реформите – кредиторите бесни!

Lider - 18.03.2015

Грција ги збеснала своите партнери за време на вчерашната телеконференциска врска, одбивајќи да им даде повеќе информации за напредокот на реформите, со образложение дека контактите ќе станат поинтензивни за време на утрешната петстрана средба на ...

Грција одбива ’уцени’, бара состанок со челниците на ЕУ

Денар - 18.03.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас побара состанок со челниците на земјите членки на Европската унија, вклучително и со германската канцеларка Ангела Меркел, соопшти неименуван грчки функционер.

Грција останува без пари

Идивиди - 18.03.2015

Амстердам, 17 март 2015 (МИА) - Холандскиот министер за финансии и претседател на Еврогрупата, Јерун Дејселблум денеска повторно предупреди дека Грција останува без пари и дека ако сака да добие дополнителна помош ќе мора да работи на спроведување ...

Ципрас бара петстрана средба со Меркел, Оланд, Драги и Јункер

Утрински - 17.03.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас побарал петстрана средба со францускиот претседател Франсоа Оланд, германската канцеларка Ангела Меркел, претседателот на Европската централна банка Марио Драги и претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер, ...

Дејселблум: Грција останува без пари

Утрински - 17.03.2015

Холандскиот министер за финансии и претседател на Еврогупата, Јерoн Дејселблум, денеска повторно предпреди дека Грција останува без пари и дека ако сака да добие дополнителна помош ќе мора да работи на спроведување на економските реформи.

Грчките кредитори открија буџетска дупка од 2,5 милијради евра

Алсат-М - 17.03.2015

Дупка во буџетот на Грција од над 2,5 милијарди евра откри техничката група на Европската комисија, Европската централна банка, Меѓународниот монетарен фонд и Европскиот фонд за стабилност, што е во Атина на разговори со грчката влада, пишува ...

Грчките кредитори открија буџетска дупка од 2,5 милијради евра

Алфа - 17.03.2015

Дупка во буџетот на Грција од над 2,5 милијарди евра откри техничката група на Европската комисија, Европската централна банка, Меѓународниот монетарен фонд и Европскиот фонд за стабилност.

Грчките кредитори открија буџетска дупка од 2,5 милијради евра

Press24 - 17.03.2015

Дупка во буџетот на Грција од над 2,5 милијарди евра откри техничката група на Европската комисија, Европската централна банка, Меѓународниот монетарен фонд и Европскиот фонд за стабилност, што е во Атина на разговори со грчката влада, пишува ...

Грчките кредитори открија буџетска дупка од 2,5 милијради евра

+инфо - 17.03.2015

Дупка во буџетот на Грција од над 2,5 милијарди евра откри техничката група на Европската комисија, Европската централна банка, Меѓународниот монетарен фонд и Европскиот фонд за стабилност, што е во Атина на разговори со грчката влада, пишува ...

Ципрас бара петстрана средба со Меркел, Оланд, Драги и Јункер

+инфо - 17.03.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас побарал петстрана средба со францускиот претседател Франсоа Оланд, германската канцеларка Ангела Меркел, претседателот на Европската централна банка Марио Драги и претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер, ...

Ципрас бара средба со Меркел, Оланд, Драги и со Јункер

Телеграф - 17.03.2015

Ципрас побарал петстрана средба во телефонски разговор со претседателот на Европскиот совет Доналд Туск Грчкиот премиер Алексис Ципрас побарал петстрана средба со францускиот претседател Франсоа Оланд, германската канцеларка Ангела Меркел, ...

Ципрас бара петстрана средба со Меркел, Оланд, Драги и Јункер

Сител - 17.03.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас побарал петстрана средба со францускиот претседател Франсоа Оланд, германската канцеларка Ангела Меркел, претседателот на Европската централна банка Марио Драги и претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер, ...

Меркел го повика Ципрас во Берлин

Макфакс - 17.03.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас следната седмица ќе отпатува во Берлин со надеж дека кацеларката Ангела Меркел ќе успее да ја одоброволи да го прифати неговиот реформски план и репрограмирањето на големите грчки долгови во рамките на меѓународната ...

Меркел и Ципрас на средба идната недела

Нова ТВ - 17.03.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас и германската канцеларка Ангела Меркел ќе се состанат следната недела во Берлин, во обид да се запре вербална војна меѓу двете влади, соопштуваат од Атина. Посетата ќе се одржи на 23 март и ќе биде прва посета на ...

Дејселблум: Грција останува без пари

Press24 - 17.03.2015

Холандскиот министер за финансии и претседател на Еврогупата, Јерун Дејселблум денеска повторно предпреди дека Грција останува без пари и дека ако сака да добие дополнителна помош ќе мора да работи на спроведување на економските реформи.

Ципрас ќе ја посети Русија еден месец порано од планираното

Р.С.Европа - 17.03.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас, е поканет да ја посети Русија на 9 април, еден месец порано од планираното. Канцеларијата на Ципрас соопшти дека денска тој добил покана од рускиот претседател Владимир Путин да патува во Русија во април, наместо на 9 ...

Дејселблум: Грција останува без пари

+инфо - 17.03.2015

Холандскиот министер за финансии и претседател на Еврогупата, Јерун Дејселблум денеска повторно предпреди дека Грција останува без пари и дека ако сака да добие дополнителна помош ќе мора да работи на спроведување на економските реформи.

ГРЦИЈА ЗАГЛАВИ: Во буџетот откриена дупка од 2,5 милијарди евра

Телеграф - 17.03.2015

Централната банка на Грција вчера објави дека годинава земјата повторно е во дефицит Дупка во буџетот на Грција од над 2,5 милијарди евра откри техничката група на Европската комисија, Европската централна банка, Меѓународниот монетарен фонд и ...

Грчките кредитори открија буџетска дупка од 2,5 милијради евра

А1 On - 17.03.2015

Дупка во буџетот на Грција од над 2,5 милијарди евра откри техничката група на Европската комисија, Европската централна банка, Меѓународниот монетарен фонд и Европскиот фонд за стабилност, што е во Атина на разговори со грчката влада, пишува ...

Грчките кредитори открија буџетска дупка од 2,5 милијарди евра

Курир - 17.03.2015

Дупка во буџетот на Грција од над 2,5 милијарди евра откри техничката група на Европската комисија, Европската централна банка, Меѓународниот монетарен фонд и Европскиот фонд за стабилност, што е во Атина на разговори со грчката влада, пишува ...

Грчките кредитори откриле буџетска дупка од 2,5 милијарди евра

Нетпрес - 17.03.2015

Дупка во буџетот на Грција од над 2,5 милијарди евра откри техничката група на Европската комисија, Европската централна банка, Меѓународниот монетарен фонд и Европскиот фонд за стабилност, што е во Атина на разговори со грчката влада, пишува ...

Меркел го викна Ципрас на „пеење“

Вечер Прес - 17.03.2015

Грчкиот премиер следната недела ќе отпатува во Германија и ќе разговара со канцеларката Меркел за спасувањето на неговата земја од банкрот Германскиот министер за финансии Волфганг Шојбле ја обвини грчката Влада дека е одговорна за целосно уривање ...

Kредиториите на Грција и фатија буџетска дупка од 2,5 милијради евра

Локално - 17.03.2015

Дупка во буџетот на Грција од над 2,5 милијарди евра откри техничката група на Европската комисија, Европската централна банка, Меѓународниот монетарен фонд и Европскиот фонд за стабилност, што е во Атина на разговори со грчката влада, пишува ...

Грчките кредитори откриле буџетска дупка од 2,5 милијарди евра

Точка - 17.03.2015

Дупка во буџетот на Грција од над 2,5 милијарди евра откри техничката група на Европската комисија, Европската централна банка, Меѓународниот монетарен фонд и Европскиот фонд за стабилност, што е во Атина на разговори со грчката влада, пишува ...

Ципрас сака петстрана средба со Меркел, Оланд, Драги и Јункер

Вечер Прес - 17.03.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас побарал петстрана средба со францускиот претседател Франсоа Оланд, германската канцеларка Ангела Меркел, претседателот на Европската централна банка Марио Драги и претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер, ...

Дејселблум: Грција останува без пари

Република - 17.03.2015

Холандскиот министер за финансии и претседател на Еврогупата, Јерун Дејселблум денеска повторно предпреди дека Грција останува без пари и дека ако сака да добие дополнителна помош ќе мора да работи на спроведување на економските реформи.

Грчките кредитори откриле буџетска дупка од 2,5 милијарди евра

Република - 17.03.2015

Дупка во буџетот на Грција од над 2,5 милијарди евра откри техничката група на Европската комисија, Европската централна банка, Меѓународниот монетарен фонд и Европскиот фонд за стабилност, што е во Атина на разговори со грчката влада, пишува ...

Меркел го повика Ципрас во Берлин

Точка - 17.03.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас следната седмица ќе отпатува во Берлин со надеж дека кацеларката Ангела Меркел ќе успее да ја одоброволи да го прифати неговиот реформски план и репрограмирањето на големите грчки долгови во рамките на меѓународната ...

Ципрас и Меркел ќе се состанат следната недела во Берлин

Фактор - 17.03.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас и германската канцеларка Ангела Меркел ќе се состанат следната недела во Берлин, во обид да се запре вербална војна меѓу двете влади, соопштуваат од Атина. Посетата ќе се одржи на 23 март и ќе биде прва посета на ...

Меркел го покани Ципрас на тет-а-тет средба

Бриф - 17.03.2015

Алексис Ципрас ќе има тет-а-тет средба со Ангела Меркел. Грчкиот премиер и германската канцеларка ќе разговараат идниот понеделник во Берлин, на предлог на Меркел. Железната лејди на ЕУ вчера телефонски го побарала Ципрас и предложила тет-а-тет ...

Меркел го покани Ципрас на тет-а-тет средба

Sky - 17.03.2015

Алексис Ципрас ќе има тет-а-тет средба со Ангела Меркел. Грчкиот премиер и германската канцеларка ќе разговараат идниот понеделник во Берлин, на предлог на Меркел. Железната лејди на ЕУ вчера телефонски го побарала Ципрас и предложила тет-а-тет ...

Меркел го повика Ципрас во Берлин

Тера - 17.03.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас следната седмица ќе отпатува во Берлин со надеж дека кацеларката Ангела Меркел ќе успее да ја одоброволи да го прифати неговиот реформски план и репрограмирањето на големите грчки долгови во рамките на меѓународната ...

Дупка од 2,5 милијарди евра во буџетот на Грција

Фактор - 17.03.2015

Дупка во буџетот на Грција за над 2,5 милијарди евра го открил техничкиот тим на Европската комисија, Европската централна банка, Меѓународниот монетарен фонд и Европскиот фонд за стабилност, кој е во Атина на разговори со грчката Влада, јавуваат ...

Ципрас ќе му се жали на Путин од ЕУ

Фактор - 17.03.2015

Премиерот на Грција Алексис Ципрас ќе ја посети Русија на 18 април. Посетата е закажана месец порано од претходно планираното, соопштија владин извор во Атина. Премиерот ќе го посети Кремљ, на покана на рускиот претседател Владимир Путин, која ...

Грчките кредитори открија буџетска дупка од 2,5 милијради евра

Вечер Прес - 17.03.2015

Дупка во буџетот на Грција од над 2,5 милијарди евра откри техничката група на Европската комисија, Европската централна банка, Меѓународниот монетарен фонд и Европскиот фонд за стабилност, што е во Атина на разговори со грчката влада, пишува ...

Ципрас ќе се жали на Путин од ЕУ

Локално - 17.03.2015

Премиерот на Грција Алексис Ципрас ќе ја посети Русија на 18 април. Посетата е со 1 месец порано од претходно планираната, соопшти владин извор во Атина, цитиран од АФП. Премиерот ќе го посети Кремљ, на покана на рускиот претседател Владимир Путин, ...

Путин до Ципрас: Дојди порано во Москва

Вечер Прес - 17.03.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас, е поканет да ја посети Русија на 9 април, еден месец порано од планираното. Канцеларијата на Ципрас соопшти дека денска тој добил покана од рускиот претседател Владимир Путин да патува во Русија во април, наместо на 9 ...

Дејселблум: Грција останува без пари

Локално - 17.03.2015

Холандскиот министер за финансии и претседател на Еврогупата, Јерун Дејселблум денеска повторно предпреди дека Грција останува без пари и дека ако сака да добие дополнителна помош ќе мора да работи на спроведување на економските реформи.

Дејселблум: Без реформи, нема пари за Грција

Sky - 17.03.2015

Грција нема да добие дополнителна парична помош доколку не работи на спроведување на економските реформи, соопшти денеска холандскиот министер за финансии и претседател на Еврогупата, Јерун Дејселблум.

Ципрас бара петстрана средба со Меркел, Оланд, Драги и Јункер

Н.Македонија - 17.03.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас побарал петстрана средба со францускиот претседател Франсоа Оланд, германската канцеларка Ангела Меркел, претседателот на Европската централна банка Марио Драги и претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер, ...

Дејселблум: Грција останува без пари

Lider - 17.03.2015

Холандскиот министер за финансии и претседател на Еврогупата, Јерун Дејселблум денеска повторно предпреди дека Грција останува без пари и дека ако сака да добие дополнителна помош ќе мора да работи на спроведување на економските реформи.

Меркел го повика Ципрас во Берлин

Денар - 17.03.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас следната седмица ќе отпатува во Берлин со надеж дека кацеларката Ангела Меркел ќе успее да ја одоброволи да го прифати неговиот реформски план и репрограмирањето на големите грчки долгови во рамките на меѓународната ...

Грчките кредитори открија буџетска дупка од 2,5 милијради евра

Lider - 17.03.2015

Дупка во буџетот на Грција од над 2,5 милијарди евра откри техничката група на Европската комисија, Европската централна банка, Меѓународниот монетарен фонд и Европскиот фонд за стабилност, што е во Атина на разговори со грчката влада, пишува ...

Ципрас стравува дека Грција ќе остане без пари до крајот на месецов

Фокус - 16.03.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас изразил загриженост пред претседателот на Европскиот Парламент, Мартин Шулц, дека Грција ќе остане без пари до крајот на март. Грчкиот премиер Алексис Ципрас изразил загриженост пред претседателот на Европскиот ...

Ципрас очекува неделава да се постигне договорот со ЕУ за кредитирањето

Утрински - 16.03.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас денеска изрази увереност дека до крајот на неделата Грција ќе го најде решението за краткорочното кредитирање од ЕУ, за кое неговата земја има итни финансиски потреби, пренесоа француските медиуми.

Грција влезе во дефицит

+инфо - 16.03.2015

Платниот биланс на грчката Влада во првите два месеци од оваа година има дефицит од 684 милиони евра, за разлика од суфицитот од 139 милиони евра остварен во јануари и февруари 2014 година, соопшти централната Банка на Грција.

Грција повторно влезе во дефицит

Press24 - 16.03.2015

Платниот биланс на грчката Влада во првите два месеци од оваа година има дефицит од 684 милиони евра, за разлика од суфицитот од 139 милиони евра остварен во јануари и февруари 2014 година, соопшти централната Банка на Грција.

Грција повторно влезе во дефицит

А1 On - 16.03.2015

Платниот биланс на грчката Влада во првите два месеци од оваа година има дефицит од 684 милиони евра, за разлика од суфицитот од 139 милиони евра остварен во јануари и февруари 2014 година, соопшти централната Банка на Грција.

Ципрас: Немаме проблеми со ликвидности

Макфакс - 16.03.2015

Грчката држава не е соочена со недостиг на сретства, порача премиерот Алексис Ципрас, додека министерот за финансии соопшти дека нема проблеми со обезбедувањето на плати и пензии. „Апсолутно нема проблеми со ликвидноста“, рече Ципрас по состанокот ...

Ципрас очекува неделава да се постигне договорот со ЕУ за кредитирање на Грција

Нетпрес - 16.03.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас денеска изрази увереност дека до крајот на неделата Грција ќе го најде решението за краткорочното кредитирање од ЕУ, за кое неговата земја има итни финансиски потреби, пренесува МИА.

Ципрас стравува дека Грција ќе остане без пари до крајот на месецов

МРТ - 16.03.2015

Лидерот на „Сириза“ која е на власт два месеца изразил загриженост пред претседателот на Европскиот парламент, Мартин Шулц за време на состанокот во Брисел... Според германскиот весник „Frankfurter Allgemeine Zeitung“, грчкиот премиер Алексис Ципрас ...

Грција повторно е во дефицит

Телеграф - 16.03.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас ги отфрла шпекулациите дека земјата се соочува со проблеми во исплатата на пензиите и на платите Платниот биланс на грчката влада во првите два месеца од оваа година има дефицит од 684 милиони евра, за разлика од ...

Ципрас патува за Берлин: ќе се согласи ли Меркел на неговиот план за спас на Грција?

МКД - 16.03.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас следната недела ќе отпатува во Берлин со надеж дека ќе успее кацеларката Ангела Меркел да ја натера да се согласи на прифаќање на неговите реформски планови и репрограмирање на големите грчки долгови во рамки на ...

Ципрас очекува неделава да се постигне договорот со ЕУ за кредитирањето на Грција

Сител - 16.03.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас денеска изрази увереност дека до крајот на неделата Грција ќе го најде решението за краткорочното кредитирање од ЕУ, за кое неговата земја има итни финансиски потреби, пренесоа француските медиуми.

Грција денеска треба да плати 560 милиони евра

Телеграф - 16.03.2015

Грција посакува да искористи поповолни услови од Европската централна банка за обезбедување на својата ликвидност Грција денеска на Меѓународниот монетарен фонд треба да му врати 560 милиони евра, по двете реализирани уплати за кредитите кон оваа ...

Ципрас очекува неделава да се постигне договорот со ЕУ за кредитирањето на Грција

+инфо - 16.03.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас денеска изрази увереност дека до крајот на неделата Грција ќе го најде решението за краткорочното кредитирање од ЕУ, за кое неговата земја има итни финансиски потреби.

Ципрас: Немаме проблеми со ликвидности

Тера - 16.03.2015

Грчката држава не е соочена со недостиг на сретства, порача премиерот Алексис Ципрас, додека министерот за финансии соопшти дека нема проблеми со обезбедувањето на плати и пензии. „Апсолутно нема проблеми со ликвидноста“, рече Ципрас по состанокот ...

Ципрас очекува неделава да се постигне договорот со ЕУ за кредитирање на Грција

Република - 16.03.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас денеска изрази увереност дека до крајот на неделата Грција ќе го најде решението за краткорочното кредитирање од ЕУ, за кое неговата земја има итни финансиски потреби, пренесува МИА.

Грција повторно влезе во дефицит

Република - 16.03.2015

Платниот биланс на грчката Влада во првите два месеци од оваа година има дефицит од 684 милиони евра, за разлика од суфицитот од 139 милиони евра остварен во јануари и февруари 2014 година, соопшти централната Банка на Грција.

Грција повторно влезе во дефицит

Локално - 16.03.2015

Платниот биланс на грчката Влада во првите два месеци од оваа година има дефицит од 684 милиони евра, за разлика од суфицитот од 139 милиони евра остварен во јануари и февруари 2014 година, соопшти централната Банка на Грција.

Грција повторно влезе во дефицит

Вечер Прес - 16.03.2015

Платниот биланс на грчката Влада во првите два месеци од оваа година има дефицит од 684 милиони евра, за разлика од суфицитот од 139 милиони евра остварен во јануари и февруари 2014 година, соопшти централната Банка на Грција.

Ципрас стравува дека Грција ќе остане без пари до крајот на март

Фактор - 16.03.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас стравува дека Грција ќе остане без пари во крајот на март, соопштува „AFP“, повикувајќи се на германскиот весник „Frankfurter Allgemeine Zeitung“. Грците треба да бидат подготвени дека платите и пензиите може да не и ...

Грција повторно влезе во дефицит

Денешен - 16.03.2015

Платниот биланс на грчката Влада во првите два месеци од оваа година има дефицит од 684 милиони евра, за разлика од суфицитот од 139 милиони евра остварен во јануари и февруари 2014 година, соопшти централната Банка на Грција.

Ципрас очекува неделава да се постигне договорот со ЕУ за кредитирање на Грција

Точка - 16.03.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас денеска изрази увереност дека до крајот на неделата Грција ќе го најде решението за краткорочното кредитирање од ЕУ, за кое неговата земја има итни финансиски потреби, пренесува МИА.

Ципрас очекува неделава да се постигне договорот со ЕУ за кредитирањето на Грција

Н.Македонија - 16.03.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас денеска изрази увереност дека до крајот на неделата Грција ќе го најде решението за краткорочното кредитирање од ЕУ, за кое неговата земја има итни финансиски потреби, пренесоа француските медиуми Во интервју за ...

Грција повторно влезе во дефицит

Н.Македонија - 16.03.2015

Платниот биланс на грчката Влада во првите два месеци од оваа година има дефицит од 684 милиони евра, за разлика од суфицитот од 139 милиони евра остварен во јануари и февруари 2014 година, соопшти централната Банка на Грција Меѓутоа, и покрај ...

Грција повторно влезе во дефицит

Lider - 16.03.2015

Платниот биланс на грчката Влада во првите два месеци од оваа година има дефицит од 684 милиони евра, за разлика од суфицитот од 139 милиони евра остварен во јануари и февруари 2014 година, соопшти централната Банка на Грција.

Ципрас: Немаме проблеми со ликвидности

Денар - 16.03.2015

Грчката држава не е соочена со недостиг на сретства, порача премиерот Алексис Ципрас, додека министерот за финансии соопшти дека нема проблеми со обезбедувањето на плати и пензии. „Апсолутно нема проблеми со ликвидноста“, рече Ципрас по состанокот ...