TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ексдиректорката на УЈП осудена на три години затвор

Утрински - 23.02.2008

Петра Митева ќе мора да ја исплати 35 милиони денари поради несовесното работење за „Тифани“ Горан Адамовски Три години затвор за Петра Митева, ексдиректорката на Управата за јавни приходи (УЈП), поради несовесното работење при купувањето на станбено-деловниот објект „Тифани“, пресуди вчера ...

За Петра Митева три години затвор

Дневник - 23.02.2008

Поранешната директорка на Управата за јавни приходи со одлука на Судот ќе треба да плати 35 милиони денари отштета за несовесно работење при купувањето деловен објект за УЈП Петра Митева (52), поранешна директорка на Управата за јавни приходи, вчера доби три години затвор за несовесно работење при ...

Три години затвор за Петра Митева

Вечер Прес - 23.02.2008

Покрај затворската казна Митева треба да ја врати сумата од направената штета од 35 милиони денари, а куќниот притвор кој во декември лани и беше изречен е укинат По само три одржани рочишта судењето за екс директорката на УЈП, Петра Митева заврши.

Три години затвор за Петра Митева

А1 - 22.02.2008

Петра Митева е казнета на три години затвор поради несовесно работење. Судот смета дека е виновна, затоа што на инвеститорот Љупчо Палевски му уплатила аванс за новиот деловен простор на УЈП во „Тифани“, а никогаш не добила имотен лист.

Три години затвор за Петра Митева

Канал5 - 22.02.2008

Три години затвор за поранешната директорка на управата за јавни приходи Петра Митева. Бранителите на Митева се шокирани од одлуката на судијката Лилјана Шопова. Покрај жалбата за високата казна, ќе приговараат и за начинот на кој е водена истрагата против Митева.

Екдиректорката на УЈП бара ослободителна пресуда

Утрински - 21.02.2008

Ослободителна пресуда вчера побараа адвокатите на ексдиректорката на Управата за јавни приходи Петра Митева на завршницата на судскиот процес.Таа е обвинета дека со несовесно работење го оштетила државниот буџет за 35 милиони денари.

Петра Митева донела одлука наместо Владата?!

Вечер Прес - 21.02.2008

Во завршниот збор обвинителот наведе дека Митева склучила договор со продавачот Љупчо Палевски, кој бил познат како несовесен партнер, притоа запрашувајќи се дали било совесно екс-директорката да му исплатила пари аванс на лице кое и должело пари на државата Судењето против ексдиректорката на УЈП, ...