TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Правобранителството не ги одбрани интересите на државата

А1 - 06.08.2006

Бачило, УПА Ентерпрајс, Скопски пазар и уште десетина афери во кои Правобранителството не успеа да ги одбрани интересите на државата, иако е нејзин застапник. Исплата на милионски суми и продажба на државен имот преку сомнителни зделки. Парите од даноците на граѓаните одлеани во приватни џебови.

Правобранителството првпат ја гледа пресудата за дивоградбите на Палевски

Макфакс - 06.08.2006

(Вест) – сабота, 05.08.2006 Јавното правобранителство на Македонија воопшто не знаело дека постои пресуда од Врховниот суд дека биле дивоградба двата ката на зградата во сопственост на УПА Ентерпрајз, односно на Љупчо Палевски во скопско Дебар Маало, кои ги урна Градежната инспекција и за кои ...

Не сум човек на Бучковски

Макфакс - 06.08.2006

(Време) – вторник, 01.08.2006 ПОРАНЕШНИОТ ЗАМЕНИК-ПРАВОБРАНИТЕЛ СТЕВАНОВИЌ ТВРДИ Стојанка Митреска Јавното правобранителство ги презеде сите законски мерки што се во негова надлежност во случаите „Бачило“ и „УПА Ентерпрајз“ и непотребно се крена прав во јавноста, а одговорност се бара на погрешно ...

„УПА“ и го расипа одморот на правобранителката

Макфакс - 06.08.2006

(Дневник) – четврток, 03.08.2006 (Дневник) – четврток, 03.08.2006 Зоја Лега Станоевска го разгледува предметот и постапувањето на заменикот Миодраг Стефановиќ, а веднаш по завршувањето на летната судска ферија ќе испитува има ли одговорност на судиите Јавната правобранителка Зоја Лега Станоевска го ...

Правобранителката ќе ги добие документите за „УПА“

Макфакс - 06.08.2006

(Време) – понеделник, 07.08.2006 МИНИСТЕРСТВО ЗА ТРАНСПОРТ Министерството за транспорт и врски денеска ќе му ја испрати на Јавното правобранителство целокупната документација за случајот „УПА ентерпрајс“ во која ќе биде и последната пресуда на Врховниот суд со која на оваа фирма и било укинато ...

Правобранителството првпат ја гледа пресудата за дивоградбите на Палевски

Вест - 05.08.2006

Јавното правобранителство на Македонија воопшто не знаело дека постои пресуда од Врховниот суд дека биле дивоградба двата ката на зградата во сопственост на УПА Ентерпрајз, односно на Љупчо Палевски во скопско Дебар Маало, кои ги урна Градежната инспекција и за кои државата го обештети за милион и ...

Разрешен судијата што пресудил отштета за „УПА Ентерпрајс“

Дневник - 05.08.2006

Републичкиот судски совет му предложил, а Собранието на 22 мај годинава го разрешил Дејан Костовски од судската функција оти тој седум месеци не доаѓал на работа Судијата од скопскиот Основен суд 1, Дејан Костовски, кој пресудил дека на фирмата „УПА Ентерпрајс“ треба да и' се плати отштета од околу ...

Се бара жртва за отштетата на Палевски

Време - 04.08.2006

ПРАВОБРАНИТЕЛСТВОТО ГО ЧЕКА КЛУЧНИОТ ДОКУМЕНТ ЗА СЛУЧАЈОТ „УПА“ Кој ќе одговара затоа што од државниот буџет незаконски и биле исплатени 1,1 милион евра отштета на фирмата „УПА Ентерпрајс“ поради уривање на објектите на улицата Пиринска во 2000 година во Скопје ќе се знае дури по завршување на ...

Правобранителството ја немало клучната пресуда за „УПА“

Дневник - 04.08.2006

Во предметот на Јавното правобранителство ја нема пресудата на Врховниот суд од 2002 година, со која се потврдува дека фирмата „УПА Ентерпрајс“ нема одобрение за градба за објектите на улица Пиринска во Скопје. Ова било констатирано со увидот во предметот што го извршиле јавната правобранителка ...

Лега ја бара на увид пресудата за дивоградбите на Палевски

Вест - 04.08.2006

Јавната правобранителка Зоја Лега - Станоевска во понеделникот испратила допис до Министерството за транспорт и врски со кој побарала да и биде дадена пресудата од Врховниот суд за дивоградбите на Љупчо Палевски во Дебар Маало, за чие уривање тој доби милион и сто илјади евра од државата.

Антикорупциската ги обвинува Владата и УПА ентерпрајс за криминални зделки

Макфакс - 04.08.2006

(Дневник) – четврток, 27.07.2006 Станува збор за тужбата против државата за бесправно уривање на зградите во Дебар Маало Антикорупциската комисија се сомнева дека постои корупција при обесштетувањето на компанијата „УПА ентерпрајс", која минатата година доби повеќе од еден милион евра надомест на ...

Државни службеници и бизнисмен го оштетиле Буџетот со над милион евра

Макфакс - 04.08.2006

(Вест) – четврток, 27.07.2006 АНТИКОРУПЦИСКАТА КОМИСИЈА ПОСОЧУВА НА КРИМИНАЛ ВО ИСПЛАТЕНАТА ОТШТЕТА НА ФИРМАТА "УПА ЕНТЕРПРАЈЗ" Државната комисија за спречување на корупцијата ќе поднесе иницијатива за казнено гонење на лица во Јавното правобранителство и во Министерството за транспорт и врски ...

Антикорупционерите бараат да се замрзне имотот на УПА и на Секулов

Макфакс - 04.08.2006

(Утрински весник) – петок, 28.07.2006 Не е коинциденција ист заменик-јавен правобранител да се јавува во два сомнителни случаја – „Бачило" и УПА Антикорупционерите сугерираат дека надлежните институции, Обвинителството, Врховниот суд и Републичкиот судски совет, пред заминување на летен одмор, кој ...

Милион евра незаконска отштета

Макфакс - 04.08.2006

(Дневник) – четврток, 27.07.2006 АНТИКОРУПЦИСКА ОТКРИ „БАЧИЛО“ ВО ЦЕНТАРОТ НА СКОПЈЕ Истиот заменик-јавен правобранител, како и во „Бачило“ не поднесол жалба на пресудата за обесштетување на фирмата на Љупчо Палевски Државата неосновано му исплатила повеќе од еден милион евра на Љупчо Палевски, ...

Зоја Лега ја чека пресудата на Врховен суд

Вечер Прес - 04.08.2006

Јавното правобранителство се уште ја нема добиено пресудата на Врховниот суд за случајот"Упа Ентерпрајз". Во вторникот правобранителството испратило барање до Министерството за транспорт и врски да им ја достави пресудата, по што како што велат од таму ќе се произнесат за целиот случај и ќе можат ...

Стопанствениците бараат кривична пријава за јавната правобранителка Зоја Лега

Утрински - 03.08.2006

Со случаите „Бачило", „УПА ентерпрајз" и „Агрон Бајрами", државата е оштетена за неколку десетици милиони евра Сојузот на стопанските комори на Македонија од идниот премиер Никола Груевски бараат да се поведе кривична постапка за јавниот правобранител Зоја Лега Станоевска и за нејзините соработници ...

„УПА“ и го расипа одморот на правобранителката

Дневник - 03.08.2006

Зоја Лега Станоевска го разгледува предметот и постапувањето на заменикот Миодраг Стефановиќ, а веднаш по завршувањето на летната судска ферија ќе испитува има ли одговорност на судиите Јавната правобранителка Зоја Лега Станоевска го прекратила годишниот одмор за да го преиспита предметот и улогата ...

Хаосот во правобранителството да се расчисти итно

Време - 03.08.2006

СТОПАНСТВЕНИЦИТЕ МУ ПИШАА НА МАНДАТАРОТ Зоја Лега - Станоевска Венко Глигоров Кривично да одговараат правобранителката Зоја Лега-Станоевска и нејзините соработници од Јавното правобранителство, кои со сомнителни постапки само ја оштетуваат државата, побараа стопанствениците од Сојузот на стопански ...

Не сум човек на Бучковски

Време - 01.08.2006

ПОРАНЕШНИОТ ЗАМЕНИК-ПРАВОБРАНИТЕЛ СТЕВАНОВИЌ ТВРДИ Стојанка Митреска Јавното правобранителство ги презеде сите законски мерки што се во негова надлежност во случаите „Бачило“ и „УПА Ентерпрајз“ и непотребно се крена прав во јавноста, а одговорност се бара на погрешно место, вели Миодраг Стевановиќ, ...

Сојузот на стопанските комори бара да се покрене судска постапка против јавниот правобранител

Канал5 - 01.08.2006

Сојузот на стопанските комори бара да се покрене судска постапка против јавниот правобранител Зоја Лега и нејзините соработници од јавното правобранителство. Барање го оправдуваат со фактот дека не реагирале за случаите како што се Бачило, Упа енетрпрајз, и Агрон Бајрами во кои државата изгуби ...

Лесна исплата на буџетски пари за отштета и здравството - најматни во јули

Макфакс - 01.08.2006

Скопје Лесна исплата на пари од Буџетот на приватни сметки на име отштета и недостигот на лекови за деца заболени од малигни заболувања, се „најматните“ корупциски настани во јули годинава. За истиот месец, како „најбистар“ настан во областа на борбата против корупцијата, е оценета работата на ...

Разрешена правобранителката Лега, Мијалков директор на УБК

Макфакс - 01.08.2006

(Дневник) – среда, 30.08.2006 Нема непотизам во назначувањето на Сашо Мијалков, братучед на премиерот Никола Груевски, за директор на Управата за безбедност и контраразузнавање Нема непотизам во назначувањето на Сашо Мијалков, братучед на премиерот Никола Груевски, за директор на Управата за ...

Стопанствениците бараат од Груевски расчистување во Правобранителството

Макфакс - 01.08.2006

Скопје „Решително расчистување“ на состојбите во Јавното правобранителство од страна на новата Влада побара денеска Сојузот на стопанските комори на Македонија. „Ви се обраќаме како мандатор за составување на новата Влада на Република Македонија со барање за решително расчистување на состојбите во ...

Јавното правобранителство го разгледува случајот УПА Ентерпрајс

А1 - 31.07.2006

Оние што дозволија бесправно државни пари да се одлеат во приватни џебови сега ќе испитуваат каде е грешката. Јавното правобранителство мобилизирано. Тимски го разгледува случајот УПА Ентерпрајс и одштетата од 1,1 милион евра што фирмата ја добила за уривање на диво изградените објекти.

Случајот Упа Ентерпрајс во кој беа исплатени милион евра на име оштета сеуште без толкување

Канал5 - 31.07.2006

Јавното правобранителство сеуште е без одговор има ли вина кај заменикот правобранител Миодраг Стефановиќ за случајот Упа Ентерпрајс Јавното правобранителство сеуште е без одговор има ли вина кај заменикот правобранител Миодраг Стефановиќ за случајот Упа Ентерпрајс.

Палчо незаконски земал милион и сто илјади евра

Вечер Прес - 31.07.2006

Љупчо Палевски незаконски ја зел отштетата од милион и сто илјади евра. Ова го констатирал Врховниот суд, откако ги разгледал документите кои им ги даде антикорупција. Дозволата за градба на објектите била незаконита. Врховниот суд, најверојатно, ќе бара одговорност од инволвираните судии во ...