TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Двајца загинати во судир на камион и "опел"

Вечер Прес - 06.08.2005

Две лица загинаа, а едно е полесно повредено во сообраќајната несреќа што завчера попладне се случи на автопатот Гостивар -Тетово, кај Тунчевишка клучка. Се судрија камион и автомобил "опел-кадет". Полицијата и истражен судија направија увид и работат на утврдување на причините кои довеле до ...

Оливера Горѓоска победи на "Канео фест 2005"

Вечер Прес - 06.08.2005

Младата и талентирана пејачка Оливера Ѓорѓоска од Прилеп со песната "Не буди ме од сон", на авторот Борче Шабановски, го освои Гран прито на фестивалот "Канео фест", што се одржуваше во Охрид. Оливера ја доби и наградата за најдобра интерпретација.

Во "Парк" Македонци, во "Горица" странци

Вечер Прес - 06.08.2005

ОХРИД.- Големата навала на туристи на Охридското крајбрежје која ја достигна кулминацијата за време на августовскиот празник се намали, но посетеноста на плажите е голема. Дежурната екипа ги посети двата најблиски хотели до градот и регистрира состојба, која им оди на рака на охридските угостители.

Од септември пензиските друштва ќе ја почнат "битката" за осигуренци

Вечер Прес - 06.08.2005

За неполн месец старува моментот во кој потенцијалните членови на двете капитално финансирани пензиски друштва ќе можат да го направат изборот и со тоа да се определат дека влегуваат во новиот пензиски ситем кој праткитчно стартува по Нова година? -Процесот на зачленување почнува во септември и тоа ...

"Мјузик стор" и во Охрид

Вечер Прес - 06.08.2005

Германската компанија "Мјузик стор" од неодамна има свое претставништво и во Охрид, кај паркингот на хотелот Ривиера. Идејата за отворањето на ваква професионална продавница е на Љупчо Стојкоски - Лепи, музичарот кој повеќе години живееше во Германија, но поттикнат од желбата за ваков бизнис се ...

"Вишнова градина" во црковен двор

Вечер Прес - 06.08.2005

Театарското "Охридско лето" продолжува и вечерва (предворје на "Св. Софија), кога публиката ќе може да ги види гостите од Казанскиот државен театар "В.И. Качалова" од Русија со култното класично дело на Чехов "Вишновата градина", во режија на Александар Славутски.

Трифун со "Форца" на избори

Вечер Прес - 06.08.2005

Она што веќе подолг период се најавува како разбистрување на политичката сцена во Македонија, веројатно, ќе се случи есенва. Сигурни извори за "Вечер" тврдат дека актуелниот градоначалник на Скопје Трифун Костовски, веднаш по летните одмори, ќе формира партија за која веќе подолго време се ...

"Царот" ќе го врати мандатот?

Вечер Прес - 06.08.2005

Четириесет дена по парламентарните избори во Бугарија преговорите за состав на новата влада прераснаа во фарса, оценува вчерашен софиски "Дневник". Весникот наведува дека последните денови главна дилема е дали коалицијата Бугарски народен сојуз (БНС) ќе ја поддржи Бугарската социјалистичка партија ...

Фондацијата "Боров" ќе ја финансира флуоризацијата на млекото

Вечер Прес - 06.08.2005

Производството на флуоризирано млеко како една од клучните алки во превентивната забоздравствена заштита ќе биде финансирана преку проект што ќе го финансира реномираната Фондација "Боров" од Велика Британија, која е еден од донаторите со кои на повеќе полиња соработува Светската здравствена ...

Десет години од акцијата "Бура"

Вечер Прес - 06.08.2005

Хрватска вчера со централна прослава во Книн ја одбележи десетгодишнината од воената акција "Бура" со која во 1995 година стави крај на т.н. САО Краина и присуството на српските воени единици на нејзина територија. На централната прослава се одржа смотра на единици на Хрватската војска и аеродефиле ...

"Пионерски" повторно ќе блесне!

Вечер Прес - 05.08.2005

Во Битола се повеќе се зборува дека со денационализацијата на Еврејската заедница треба да и бидат вратени околу 170 дуќани во чаршијата, од кои сега повеќето се наоѓаат под надлежност на ЈП за стопанисување со станбен и деловен простор во градот.

Почна трката за дивизијата "А"

Вечер Прес - 05.08.2005

Завчеравечер, во салата во Градскиот парк, стартуваа подготовките на најдобрата, сениорска, репрезентација на Македонија во кошарка, за трите претстојни квалификациски средби во Дивизијата "Б" - група "Д", која го брка првото место во групата и продолжување на надежта дека може да се врати онаму ...

Пукајте во главата на "сомнителните" самоубијци!

Вечер Прес - 05.08.2005

Меѓународната асоцијација на полициски началници им даде упатства на полицајците да стрелаат во главите на осомничените напаѓачи-самоубијци, пишува во вчерашниот број "Вашингтон пост". Според весникот, ако треба да биде запрен некој што одговара на бараниот профил, полицајците имаат право да ...

Случајот "Вранишковски" стигна и до Стејт департментот

Вечер Прес - 05.08.2005

Заладувањето на македонско-српските односи и приземјувањето на авионот на МАТ од ЈАТ стигнаа и до Стејт департментот. Одговарајќи на новинарско прашање, портпаролот на Стејт департментот Том Кејси изрази надеж дека двете соседни земји на мирен начин ќе ги надминат разликите.

Мисајловски "лета" за Америка!?

Вечер Прес - 05.08.2005

Миодраг Мисајловски, газдата на "Мис проект", "главниот" во даночната пирамида, ќе биде првиот заштитен сведок во Македонија. Тој веќе проговорил во Шутка, а тоа ќе го стори и на судењето што евентуално би почнало во средината на септември.

Валкани луѓе го уништија "Вардар филм"

Вечер Прес - 04.08.2005

"Целиот свет ја почитува и се гордее со традицијата, а ние ја рушиме. "Вардар филм", наместо да прерасне во главен промотор заедно со приватните независни продуценти, жртва е на лично-политички мотивирани, валкани луѓе кои со години ја криеја вистината за реалната состојба и долговите.

"Пензионерите" не попуштаат

Вечер Прес - 04.08.2005

Пратениците во септември пак ќе си ги гласаат привилегиите. Судејќи според нивните изјави, никој не го променил мислењето по непотпишувањето на указот од страна на претседателот Бранко Црвенковски и негативните реакции во јавноста.

За две години "Коменски" во нова зграда

Вечер Прес - 04.08.2005

Дури постои можност во големиот двор на училиштето, државата да ги реализира своите потреби и да изгради ново средно уметничко училиште. За ова веќе разговаравме со Министерот за образование Азис Положани. На тој начин со еден удар би се решиле два проблеми - информираше градоначалникот Андреј ...

Тунелот "Фрежис" повторно работи

Вечер Прес - 04.08.2005

Тунелот "Фрежис"(13 км.), кој ги поврзува Франција и Италија, повторно се отвора, со одредени рестрикции, два месеци по пожарот во кој животите ги загубија двајца мотоциклисти, објави францускиот министер за транспорт. Рестрикциите се однесуваат на возила потешки од 3,5 тони и ним ќе им биде ...

Крадци го "сардисаа" Скопје

Вечер Прес - 04.08.2005

Министерството за внатрешни работи, регистрираше три тешки кражби што за време на викендот и празниците, меѓу петокот и вторникот се случија во Скопје. Полицијата на трите места направи увид и почна истрага за апсење на сторителите.

"Суперхикс" и "Бла, бла, бла" во Валона

Вечер Прес - 04.08.2005

Денеска, во рамките на проектот Отворен плоштад 2005 во организација на Младински Сојуз - Крушево ќе настапи нашата најголема извозна атракција - ска панкерите "Суперхикс". Концертот ќе се одржи во центарот на градот, а пред тоа (од 18 часот) ќе има Уличен театар, Видео Бим Проекција - проекции на ...

"Нашата книга" е наслов на првиот албум

Вечер Прес - 04.08.2005

Ексклузивни фотографии од струмичката пејачко-брачна двојка Боро и Билјана, кои ќе ги искористат како рекламен материјал за нивниот деби-албум, заедно со групата "Мелос". Околу десетина песни ќе бидат застапени на листата, од кои две стари македонски.

"Мобилен" хаос

Вечер Прес - 04.08.2005

Скопје има изгор лето, кочан зима... Дефинитивно точно. На ова спарно време ништо не може да функционира нормално. На плус повеќе од 40 степени тешко е да се вози. Но професија си е професија.. Додека се потев на горештината ми даде знак да застанам една жена, средни години.

"Скапана" железничка станица - музеј на Стоби

Вечер Прес - 04.08.2005

Руинирана зграда на попатна железничка станица - Музеј на Стоби! Тоа може да биде и оригинална идеја, ако се исполнети сите претпоставки за еден ваков објект. За жал, во случајов, објектот, таков каков што е затечен, бил добредојден во него да се смести дел од ископаното археолошко богатство на ...

"Боли кога ви го критикуваат синот"!

Вечер Прес - 04.08.2005

Поранешниот американски претседател Џорџ Буш постариот изјави дека е потешко да се биде татко на претседател отколку да се извршува таа работа и дека многу тешко му паѓаат критиките на сметка на неговиот син. Буш изјави дека го мрази чувството на беспомошност кое го обзема кога слуша критики за тоа ...

"Бучим" најдобар за изворен фолкор

Вечер Прес - 03.08.2005

Од 29 до 31 јули во Битола се одржа 35. Републички фестивал на народни песни и игри "Илиндески денови", каде што настапија 30-тина фолклорни друштва и ансамбли од сите краишта на земјата, како и фолклористи од Грција, Бугарија и СЦГ.

Во хороскоп сум "копиле"

Вечер Прес - 03.08.2005

"Охрид е градот во кој сум ги постигнал најголемите успеси, но и падови. Град каде што ме кренале во облаци, но и максимално ме понижиле. Град без кој не можам да издржам подолго од два месеца, каде и да се наоѓам по светов, и дефинитивно Охрид е градот каде ќе ја дочекам својата смрт", ќе забележи ...

"Гладијаторки" ја палат "Арена"

Вечер Прес - 03.08.2005

Еротски танцувања низ преполниот клуб изведуваат две белграѓанки во костими за капење и по неколку часа, кога атмосферата ќе дојде до точка на топење, се фламбира шанкот со силен оган. Освен еротско танцување, нема перверзии, нема вулгарности, па ниту целосно разголување.

Бучковски: "Парламентарните избори ќе бидат редовни"

Вечер Прес - 03.08.2005

"Нема шанси за предвремени избори. Парламентарните избори ќе се одржат во редовниот термин следната година", ни изјави Владо Бучковски, претседател на Владата на Република Македонија. Со ова тој ги демантираше шпекулациите пласирани во некои медиуми дека владејачката коалиција се подготвува за ...

СЕ ПРЕВРТЕ ЗАГРЕПСКИ "ГОЛФ"

Вечер Прес - 03.08.2005

Возило "голф" со загрепски регистарски таблички, кој се движел со голема брзина кон Куманово, вчера околу пладне излета од патот во близина на скопската рафинерија. За среќа, во незгодата патниците и возачот минале со лесни телесни ...

Мартина се подготвува за "Макфест"

Вечер Прес - 03.08.2005

Мартина по издавањето на своето првенче "Оган и лед" од чија продажба, како што ни кажа, е презадоволна, летово го користи за максимално да се одмори пред претстојните есенски ангажмани. А "батериите ќе ги полни" во Охрид, каде планира да замине со своите другарки.

Јована Груиќ "Езерска убавица 2005"

Вечер Прес - 03.08.2005

Нишлијката Јована Груиќ е езерска убавица за оваа година, избрана минатиот викенд во хотелот "Силекс" во Охрид. За оваа титула во игра беа уште десет други кандидатки, а од нив за нејзини придружнички се прогласени Марија Димитриева и Милена Карачанакова, и двете од Струмица.

"Жена огнена"

Вечер Прес - 03.08.2005

Ова дефинитивно е нејзина година. Елена Велевска, која со право го доби епитетот "Жена огнена" по нејзината песна исполнета на фестивалот "Роса 2004", деновиве сигурно ќе ги зголеми и така високите температури со новиот албум, кој треба да излезе повторно под етикетата на битолски "Сенатор".

Со сајтот "Наша страна" полесно до вработување

Вечер Прес - 03.08.2005

"Мрежниот електронски центар" и Македонски телекомуникации преку Фондацијата "Е -Македонија", деновиве промовираа нова веб-страница "Наша страна", наменет за подобрување на квалитетот на животот на секој граѓанин. Целта на оваа страница, www.nasastrana.org.mk , како што велат претставниците на ...

Барикело го напушта "Ферари"?

Вечер Прес - 03.08.2005

Во Ф-1 кулоарите, деновиве се појави шпекулација дека Бразилецот Рубенс Барикело, следната сезона ќе вози за тимот на БАР. Приказната во јавноста ја пушти неговиот сонародник, поранешниот трикратен светски првак, Нелсон Пике.

Уште еден потпорен ѕид за "Рамина"

Вечер Прес - 03.08.2005

Проблемот со лизгањето на земјиштето и појавата на подземните води во населбата Рамина во Велес е повеќе од критичен. Состојбата уште повеќе се влоши со последните земјотреси, кога 30-тина куќи, посебно од долниот дел на населбата, не само што се испукани, туку се поместени и претставуваат опасност ...