TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Без датум ништо не сме сториле

Утрински - 17.10.2009

Да ја искористиме препораката! Ако останеме со препорака, а во декември не добиеме датум за почеток на преговори - ништо не сме сториле.

Македонија да се подготви за преговори со ЕУ

Н.Македонија - 17.10.2009

Земјава треба што е можно поскоро да има тим од експерти и дипломати што ќе работат на преговорите со ЕУ, смета словенечкиот амбасадор во земјава, Ален ...

Препорака за преговори или за пораз

Утрински - 16.10.2009

Од нашиот дописник Брисел - Препораката на Европската комисија да почнат преговори за членство со Македонија не наиде вчера на којзнае каков одек во европските ...

Груевски им се заблагодари на Баросо, Рен и Солана

Канал5 - 16.10.2009

До крајот на годинава Македонија ќе го добие датумот за преговори со Европската унија, се надева премиерот Груевски .

Познати се преговарачките тимови

Утрински - 16.10.2009

Позната е структурата на работните групи, учесниците и експертите, кои ќе бидат вклучени во преговорите со Европската унија во сите 35 поглавја, информираше ...

Обврските посилни од славеничкиот елан

Утрински - 16.10.2009

Иако го поттикнаа евроентузијазмот кај македонските граѓани, позитивните сигнали од Брисел може да бидат причина за главоболки кај за македонските власти, пред ...

Оли Рен сака нова значајна функција во ЕУ

А1 - 15.10.2009

Еврокомесарот за проширување Оли Рен изјави дека сака да остане во Европската комисија во следните пет години, како задолжен за надворешната политика или ...

Оли Рен: Препораката е охрабрување за сериозно ангажирање околу името

Алсат-М - 15.10.2009

Да се преговара сериозно за името. Затоа во препораката подвлековме дека добрососедските односи и решавањето на името е од суиштинско значење – изјави во ...

Препорака со Јасна порака

Утрински - 15.10.2009

Премиерот Никола Груевски несомнено мора да донесе важни одлуки во наредниoт период. Вчера објавениот извештај на Европската комисија за прогресот на ...

Македонија доби две препораки од Рен

Утрински - 15.10.2009

Од нашиот дописник Брисел - Македонија вчера доби две препораки место една од Европската комисија во Брисел.

Наумовски: "имаме капацитет за преговори со ЕУ"

Телма - 15.10.2009

Вицепремиерот задолжен за европски прашања Васко Наумовски денеска изјави дека Република Македонија, според капацитетите и проценките на домашните експерти и ...

Македонија - Македонското сонце станува ѕвезда

Време - 15.10.2009

Стојна Тодоровска Европската комисија вчера препорача отворање на преговорите за членство на Македонија со Европската унија, со посебен апел до македонската ...

Рен: Поитно да се реши прашањето за името

Канал5 - 15.10.2009

Само еден ден откако ги претстави извештаите за напредокот на земјите кандидати за членство и годишната стратегија за проширувањето на ЕУ, комесарот Оли Рен ...

Владата решението на спорот за името не го гледа како критериум за ЕУ

Алсат-М - 15.10.2009

Пораките од странските политичари и дипломати дека се очекува решение на спорот со името со Грција дадени по вчерашното добивање на препораката за почеток на ...

Наумовски: Македонија е подготвена да започне преговори за влез во ЕУ

Нетпрес - 15.10.2009

Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Васко Наумовски, денеска изјави, Македонија, според капацитетите и проценките на домашните експерти и на Европската ...

Дневен печат - Позитивен извештај од Брисел

Р.С.Европа - 15.10.2009

Најактуелно во дневните весници е објавувањето на извештајот од ЕК за Македонија. Се прават анализи за ,,пораката" од Брисел, односно поврзаноста на решавањето ...

Премиерот Груевски телефонски разговараше со Рен и Солана

Кирилица - 15.10.2009

ЕК смета дека земјата ги задоволува политичките критериуми од Копенхаген и затоа препорача старт на преговорите, рече Рен Претседателот на Владата на Република ...

Телефонски разговор на премиерот Груевски со Оли Рен и Солана

Кајгана - 15.10.2009

Претседателот на Владата на Република Македонија Никола Груевски денеска во телефонски разговор со еврокомесарот за проширување Оли Рен и со високиот ...

Името 10-ти бенчмарк за Скопје кон Брисел

Алфа - 15.10.2009

Оли Рен испорача десетти бенчмарк – името, Брисел, преку извештајот, ја притиска Македонија за конечно затворање на ова прашање.

Наумовски: Македонија подготвена да почне преговори со ЕУ

Макфакс - 15.10.2009

/ 15.10.09 / 15:19 Вицепремиерот за евроинтеграции, Васко Наумовски денеска го промовираше новото мото на Секторот за европски прашања-„Едно семејство, еден ...

Наумовски – Македонија има капацитет за влез во ЕУ

Сител - 15.10.2009

Македонија има капацитетет и е подготвена што побрзо да започне преговори за влез во ЕУ. Да не беше така, ЕК немаше да препорача преговори, вели вицепремиерот ...

Одиме!

Форум - 15.10.2009

ЕУ ни ги отвори вратите за преговори Ако Чешка до средината на ноември ја ратификува Лисабонската спогодба, извесно е дека Македонија ќе почне со преговорите ...

Груевски телефонски им се заблагодарил на Рен и Солана

Макфакс - 15.10.2009

Скопје / 15.10.09 / 14:21 Премиерот Никола Груевски во четврток имал телефонски разговор со еврокомесарот за проширување Оли Рен, и со специјалниот претставник ...

Премиерот Груевски телефонски разговараше со Рен и Солана

Сител - 15.10.2009

Претседателот на Владата на Република Македонија Никола Груевски денеска во телефонски разговор со еврокомесарот за проширување Оли Рен и со високиот ...

„Сакај ја Македонија, живеј ја Европа“

Форум - 15.10.2009

Вицепремирот за евроинтеграции, Васко Наумовски денеска во просториите на Инфо центарот за Европска Унија го промовираше новото мото на Секторот за европски ...

Груевски телефонски им се заблагодарил на Рен и Солана

Форум - 15.10.2009

Премиерот Груевски утринава имал телефонски разговор со Оли Рен, еврокомесар за проширување на ЕУ, и со Хавиер Солана, специјален претставник на Унијата за ...

Наумовски: Македонија има капацитет да започне преговори со ЕУ

Кирилица - 15.10.2009

По вчерашната чиста препорака за почеток на преговорите, Република Македонија влегува во една нова фаза и е подготвена да започне да преговара со ЕУ за ...

Препорака

Н.Македонија - 15.10.2009

И покрај шпекулациите дека спорот за името може да ја услови препораката на Европската комисија за почеток на преговори, нашата држава доби чист и позитивен ...

Рен посакува да задржи „значајна“ улога во ЕК

Идивиди - 15.10.2009

Брисел, 14 октомври (МИА) - Комесарот за проширување на ЕУ Оли Рен изјави дека сака да остане во Европската комисија во следните пет години при што би бил ...

Како Македонија ја виде денешната европска порака

А1 - 14.10.2009

За пратениците не беше провокација да ги следат позитивните сигнали од Оли Рен. Вообичаената фреквенција низ собраниските ходници ја немаше.

Македонија доби препорака за преговори со ЕУ

А1 - 14.10.2009

Македонија конечно ја доби долгоочекуваната препорака за почеток на преговори. Не само како награда за реформите, но исто така како поттик и охрабрување да и ...

EК препорача почеток на преговори со Македонија

Deutsche Welle - 14.10.2009

Европската комисија препорача отворање на пристапните преговори меѓу ЕУ и Македонија, соопшти еврокомесарот за проширување Оли Рен во Брисел при презентацијата ...

Македонија доби препорака за почеток на преговори со ЕУ

Deutsche Welle - 14.10.2009

Еврокомесарот за проширување Оли Рен, денеска (14.10.09) во Брисел соопшти дека Европската комисија препорача отворање на пристапните преговори меѓу ЕУ и ...

Како напредуваше Македонија од денот на добивање статус кандидат за член во ЕУ?

Канал5 - 14.10.2009

- Заклучокот за Македонија беше усогласен. Се надеваме дека Европа ќе ја видиме повторно обединета во сите нејзини аспекти и Македонија е важен дел од таа ...

Невладиниот сектор задоволен од забелешките во Извештајот на ЕК

Канал5 - 14.10.2009

Невладиниот сектор во Македонија е задоволен и охрабрен што еврокомесарот за проширување Оли Рен ги споменал нивните заслуги во напредокот на Македонија кон ЕУ.

СДСМ: "ek упати сериозна порака до Владата"

Телма - 14.10.2009

СДСМ ја поздрави одлуката на Европската Комисија со која се препорачува отпочнување на преговорите за членство на Република Македонија во Европската Унија.

За датум за почеток на преговорите решаваат министрите

Канал5 - 14.10.2009

Шведска е таа која ќе треба да предложи кога ќе се расправа за датум за почеток на преговори на Република Македонија за членство во ЕУ.

Време е за танго

Дневник - 14.10.2009

Грција и натаму е членка на Европската Унија, а Македонија доби препорака за почнување преговори за членство.

ЕК препорача старт на преговорите за членство во ЕУ

Телма - 14.10.2009

Европската комисија препорача отворање на пристапните преговори меѓу ЕУ и Македонија, соопшти еврокомесарот за проширување Оли Рен на денешната прес - ...

СДСМ: Ја поздравуваме одлуката на ЕК со која покажа дека европската иднина на Македонија и е важна

Кирилица - 14.10.2009

Нема дилема дека постои директна врска помеѓу одредувањето на датум за преговори со решение на спорот за името Социјалдемократите на денешната конференција за ...

ЕК даде виза за отворање на преговоите за членство на Македонија во ЕУ

Кајгана - 14.10.2009

- По дискусиите што ги имавме во Европската Комисија може да препорачаме отворање на пристапните преговорите за членство на Македонија во Европската Унија – ...

ЕК препорача старт на преговорите за членство на Македонија во ЕУ

Кирилица - 14.10.2009

Сега можеме да препорачаме отворање на преговори за членство со ПЈРМ. Земјата оствари уверлив напредок и суштински се осврна на клучните реформски приоритети ...

Македонија во очекување на извештајот на Европската комисија

Нетпрес - 14.10.2009

Граѓаните и власта денеска со нетрпение го очекува објавувањето на извештајот за напредокот на земјава во процесот на пристапување во Европската Унија.

Европската комисија препорача процес за преговори на Македонија

Inpress - 14.10.2009

Брисел, 14. октомври (ИНПРЕС) „Можеме да препорачаме отварање процес за преговори за влез на Поранешната Југословенмска Република Македонија во Европската ...

Македонија доби препорака за преговори

Алфа - 14.10.2009

Македонија доби препорака за почеток на преговори. Четири години откако предложи кандидатски статус за земјава, Европската комисија процени дека Македонија е ...

Ек даде виза за отворање на преговорите за членство на Македонија во ЕУ

Сител - 14.10.2009

- По дискусиите што ги имавме во Европската Комисија може да препорачаме отворање на пристапните преговорите за членство на Македонија во Европската Унија – ...

СДСМ ја поздрави одлуката на ЕК

Кајгана - 14.10.2009

СДСМ ја поздрави одлуката на Европската Комисија со која се препорачува отпочнување на преговорите за членство на Република Македонија во Европската Унија.

Европската Комисија препорача отворање на преговорите со Македонија

Р.С.Европа - 14.10.2009

Евро комесарот за проширување Оли Рен пред малку во Брисел соопшти дека Европската Комисија, во извештајот за напредокот на Македонија во 2009 година, ...

Македонија доби препорака за почеток на преговори за членство во ЕУ

Макфакс - 14.10.2009

/ 14.10.09 / 13:26 Автор GC/rc Македонија доби препорака за почеток на преговори за членство во Европската Унија.

ЕК препорача почнување на пристапните прeговори со Македонија за влез во ЕУ

Нетпрес - 14.10.2009

Македонија и официјално доби препорака од Европската Комисија за отпочнување на пристапните преговори за влез во Европската Унија.

Европската комисија препорача старт на преговорите за членство на Македонија во ЕУ

Алфа - 14.10.2009

Европската комисија препорача отворање на пристапните преговори меѓу ЕУ и Македонија, соопшти еврокомесарот за проширување Оли Рен на денешната прес - ...

Оли Рен - спорот за името пречка на македонскиот евро-пат

Inpress - 14.10.2009

Брисел, 14. октомври (ИНПРЕС) Денешните препораки на Европската комисија треба да се разберат како силно поттикнување, да се реши прашањето околу спорот со ...

ЕК препорача отпочнување на преговорите

Р.С.Европа - 14.10.2009

Европската комисија во денеска објавениот извештај препорача отворање на претпристапните преговори меѓу ЕУ и Македонија, соопшти еврокомесарот за проширување ...

СДСМ ја поздрави одлуката на Европската Комисија

Макфакс - 14.10.2009

Скопје / 14.10.09 / 14:51 СДСМ ја поздравува одлуката на Европската Комисија со која се препорачува отпочнување на преговорите за членство на Република ...

СДСМ ја поздрави одлуката на Европската комисија

Inpress - 14.10.2009

Скопје, 14. октомври (ИНПРЕС) СДСМ, од прес конференција на потпретседателот Гордан Георгиев, ја поздрави одлуката на Европската Комисија со која се ...

СДСМ ја поздрави одлуката на ЕК да даде препорака за отпочнување преговори за членство во еу

Сител - 14.10.2009

СДСМ ја поздрави одлуката на Европската Комисија со која се препорачува отпочнување на преговорите за членство на Република Македонија во Европската Унија.

Денеска добиваме препорака за преговори

Н.Македонија - 14.10.2009

Ваква гаранција од Оли Рен во Брисел добил шефот на дипломатијата Антонио Милошоски, тврдат дипломатски извори Спорот за името со Грција нема да ја спречи ...

ЕУ утре со препорака за почеток на преговорите

А1 - 13.10.2009

Утре официјално Македонија ќе ја добие препораката за почеток на преговори со Европската Унија. Од 2005-та наваму Македонија не напредуваше по европскиот пат.

Македонија чекор поблиску до Европската унија

BBC - 13.10.2009

Македонија доби препорака од Европската комисија за почеток на преговорите за полноправно членство во Европската унија.

Милошоски во тајна посета на Брисел

Утрински - 13.10.2009

Од нашиот дописник Брисел- Министерот Антонио Милошоски вчера престојуваше во фантомска посета во Брисел и работеше во илегала од причини што можат да ги ...

Рен: Во Извештајот на ЕК не се споменува спорот со Грција

Канал5 - 13.10.2009

Спорот за името не е дел од извештајот за напредокот на Македонија - потврдил еврокомесарот за проширување Оли Рен на вчерашната средба во Европската комисија ...

Македонија има реална шанса за исчекор во европските интеграции

Deutsche Welle - 13.10.2009

Македонија не може петта година по ред да остане без почеток на преговори со ЕУ, или барем препорака, оценуваат европските дипломати.

Средба на вицепремиерот Наумовски со Оли Рен

Кирилица - 13.10.2009

На средбата, вицепремиерот Наумовски и министерот Антонио Милошоски го информираа Рен за најновиот напредок на Република Македонија Во рамки на своите редовни ...

Македонија утре го очекува извештајот од ЕК

Алфа - 13.10.2009

Извештајот на Европската комисија за напредокот на Македонија, во кој е можна препорака за започнување преговори со Европската унија, ќе биде објавен во среда ...

Наумовски и Милошоски се сретнале со Рен

Нетпрес - 13.10.2009

Вицепремиерот задолжен за европски прашања Васко Наумовски и шефот на дипломатијата Антонио Милошоски синоќа во Брисел се сретнале со еврокомесарот за ...

Милошоски и Наумовски се сретнаа со Оли Рен

Форум - 13.10.2009

Во рамки на своите редовни активности, заменикот на претседателот на Владата на Република Македонија задолжен за европски прашања Васко Наумовски вчера во ...

Македонија утре го очекува извештајот од ЕК

Макфакс - 13.10.2009

Скопје / 13.10.09 / 13:56 Извештајот на Европската комисија за напредокот на Македонија, во кој е можна препорака за започнување преговори со Европската унија, ...

Извесен почетокот на преговорите?

А1 - 12.10.2009

На 48 часа пред објавувањето на извештајот на Европската комисија за Македонија, се по извесно е дека препорака за почеток на преговори ќе има.

Македонија добива препорака за пристапни преговори со ЕУ

А1 - 12.10.2009

Антонио Милошоски, два дена пред круцијалниот извештај за Македонија, тајно се среќава со функционерите во Европската комисија.

Европската комисија ќе препорача отпочнување преговори со Македонија

Канал5 - 12.10.2009

Европската комисија во среда ќе препорача отпочнување преговори со Македонија, без да го постави проблемот за името како услов за тоа, дознава Канал 5.

Не бараме ЕУ да ни прогледа низ прсти, само да биде фер!

Форум - 12.10.2009

Интервју: Васко Наумовски, вицепремиер за евроинтеграции Комисијата или препорачува, или не препорачува почеток на преговорите.

Македонија во очекување на препорака за старт на преговорите со еу

Сител - 12.10.2009

Четири години по стекнувањето на кандидатскиот статус за членство, Македонија очекува Европската комисија да препорача старт на преговорите со Унијата.