TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

На европските закони им тргна балкански

Време - 18.07.2009

Четирите клучни европски закони, кои се услов за позитивен извештај од ЕУ, ќе заглават во Собранието зашто пратениците од ...

Пратениците недопирливи

Време - 18.07.2009

Дури 59,2 проценти од испитаните граѓани негативно ги оцениле работата и дискусиите на пратениците, и на пленарните седници и ...

Пратениците не ја контролираат Владата

Вест - 18.07.2009

На телефонската анкета испитаниците работата на Собранието ја оценија со тројка, а на спикерот Трајко Вељаноски со четворка ...

Граѓаните дадоа тројка за работата на парламентот

Утрински - 18.07.2009

Тројка доби парламентот од граѓаните за својата работа. Оваа оценка произлегува од телефонската анкета што овој месец ја ...

Граѓаните му дадоа тројка на Собранието

Дневник - 18.07.2009

Граѓаните не се задоволни од работата на пратениците, сметајќи ги народните избраници неефикасни, а работата на Собранието ја ...

За 73 отсто од граѓаните пратеникот е недостапен

Н.Македонија - 18.07.2009

Собранието на Македонија за својата работа доби тројка од граѓаните, но и забелешка дека е намалена ефикасноста при носењето на ...

Ќе има нов деловник ако опозицијата ги каже забелешките

Н.Македонија - 18.07.2009

Ние сме подготвени да разговараме и за деловникот, но прво од СДСМ нека ги кажат забелешките.

Пратениците заборавија кога е петок?!

Вечер - 18.07.2009

Над 72 отсто од испитаниците во телефонската анкета одговориле дека не се случило пратеник од нивната изборна единица да ...

Граѓаните дадоа тројка за работата на Парламентот

А1 - 17.07.2009

Тројка доби македонскиот Парламентот од граѓаните за неговата работа. Оваа оценка произлегува од телефонската анкета што овој ...

Мачни репризи во Собранието

Утрински - 17.07.2009

Вчера не беше „свечен ден за Собранието“, така како што посакуваше шефицата на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ.

Пратениците се скараа за законот за Собрание

Утрински - 17.07.2009

Законот за парламент вчера го помина првото собраниско читање само со гласовите на парламентарното мнозинство, опозицијата не ...

Тројка за работата на Собранието

Телма - 17.07.2009

Далиборка ДЕМЈАНСКА Собранието доби тројка од граѓаните за својата работа. Анкетата, спроведена од Институтот за демократија, ...

Деловникот го кутна кревкиот дијалог

Дневник - 17.07.2009

Недостигот од политички дијалог доби најслаба оцена во Извештајот на ЕК од минатата година, особено поради тоа што владеја ...

Анкета: Граѓаните дадоа тројка за работата на Парламентот

Алфа - 17.07.2009

Тројка доби македонскиот Парламентот од граѓаните за неговата работа. Оваа оценка произлегува од телефонската анкета што овој ...

Граѓаните незадоволни од пратениците

Алфа - 17.07.2009

Пратениците не комуницираат со граѓаните, имаат мала контролна врз Владата, а нивните дискусии се доминантно негативни.

Презентација на Резултатите за работата на Собранието

Сител - 17.07.2009

Резултатите од истражувањето за работата на Собранието на Република Македонија денеска ќе бидат соопштени во законодавниот дом.

Анкета: Граѓаните дадоа тројка за работата на Парламентот

Кирилица - 17.07.2009

Тројка доби македонскиот Парламентот од граѓаните за неговата работа Оваа оценка произлегува од телефонската анкета што овој ...

Пратениците незаинтересирани за проблемите на граѓаните

МРТ - 17.07.2009

Пратениците генерално се незаинтересирани за проблемите на граѓаните што ги претставуваат, а и ретко наоѓаат време да се ...

Тројка за Собранието од Институтот за демократија

Канал5 - 17.07.2009

Едвај тројка од граѓаните за работата на Собранието. Ова го покажуваат резултатите од јулската анкета на Институтот за ...

Пратениците незаинтересирани за проблемите на граѓаните

Макфакс - 17.07.2009

Пратениците генерално се незаинтересирани за проблемите на граѓаните што ги претставуваат, а и ретко наоѓаат време да се ...

Законот за Собрание без поддршка од опозицијата

А1 - 16.07.2009

Лекции по танцување и секс, по демократија и диктатура, обвинување кој тероризира мнозинството или малцинството, кој се грижи ...

Законот за Собранието пред пратениците

Р.С.Европа - 16.07.2009

Денеска ќе продолжи расправата по Предлог законот за Собранието на Република Македонија во рамки на 65-тата седница.

Законот бил лош, ама доби поддршка

Време - 16.07.2009

Измените во Законот за финансирање на политичките партии се „козметички“ и нема да ги запрат злоупотребите, но опозицијата ќе ...

Големо „уа“ за законот за парламент

Утрински - 16.07.2009

Наместо аплауз, законот за Собрание, кој првпат се носи по 19 години парламентарна демократија, и како документ се однесува на ...

ВМРО-ДПМНЕ не сака пазар со Деловникот

Дневник - 16.07.2009

Со жестоки кавги, навреди и извици „уа“ вчера почна собраниската расправа за законот за Собрание, чие донесување е услов за ...

Собранието расправата по законот за Собранието

Алсат-М - 16.07.2009

Во Парламентот денеска ќе продолжи расправата по Предлог законот за Собранието на Република Македонија (прво читање), во рамки ...

СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ не се договорија за Деловникот

Н.Македонија - 16.07.2009

ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ не можат да се договорат што треба да се смени во Деловникот за работа на Собранието.

Нова демократија бара почитување на Законот за јазиците во Собранието

Форум - 16.07.2009

Нова демократија бара од ДУИ да го спроведе Законот за употреба на јазиците и во Собранието, што според нив не е направено со ...

Опозицијата нема да го поддржи законот за Собрание

Алсат-М - 16.07.2009

Пратениците од македонскиот опозициски блок нема да го поддржат предлог законот за Собрание, бидејќи според нив тој бил ставен ...

Пратениците се скараа за Законот за собрание

Алфа - 16.07.2009

По дводневна жестока расправа Законот за Собрание го помина првото читање. Продолжената собраниска седница помина во отворен ...

Законот за Собрание чека одобрување

Вечер - 16.07.2009

И натаму нема договор за законот за Собрание. Еден од клучните законски проекти според кои Европската Комисија ќе го оценува ...

Во Собранието расправа за Деловникот за работа

Кирилица - 16.07.2009

Координаторката на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ Силвана Бонева изјави оти се уште го очекува дефинитивниот став на СДСМ во ...

Собранието ќе ја продолжи расправата по законот за Собранието

Сител - 16.07.2009

Во Парламентот денеска ќе продолжи расправата по Предлог законот за Собранието на Република Македонија (прво читање), во рамки ...

Собранието ја продолжи расправата по законот за Собранието

Сител - 16.07.2009

Во Парламентот денеска продолжи расправата по Предлог законот за Собранието на Република Македонија (прво читање), во рамки на ...

Пратениците ја утврдија потребата за донесување Закон за Собранието на Република Македонија

Кирилица - 16.07.2009

Пратениците денеска со 55 гласа „за“ и ниту еден против и воздржан ја утврдија потребата од донесување Предлог на законот за ...

Пратениците ја утврдија потребата за донесување Закон за Собранието на Република Македонија

МРТ - 16.07.2009

Пратениците денеска со 55 гласа „за“ и ниту еден против и воздржан ја утврдија потребата од донесување Предлог на законот за ...

Закон за собрание без консензус

Канал5 - 16.07.2009

Без консензус за потребата за нов Закон за собрание – проект што го бара Брисел. Помина само со гласовите на мнозинството.

Расправа за законот за Собрание

Макфакс - 16.07.2009

Македонското Собрание денеска ја продолжи расправата за Предлог законот за Собранието (прво читање), опозицијата поддршката за ...

Нема консензус за законот за Собрание без измени на Деловникот

Вест - 15.07.2009

Опозицијата вчера ја услови поддршката за законот за Собранието со измени на собранискиот Деловник.

СДСМ бара контрола за црните пари на избори

Вест - 15.07.2009

Опозицијата не верува дека законот за финансирање на политичките партии ќе ја спречи корупцијата, но ќе го гласа затоа што тој ...

Само власта го поддржа законот за парламент

Утрински - 15.07.2009

Опозицијата вчера не успеа да издејствува паралелно со законот за парламент во собраниска процедура да одат и измените на ...

Партиските финансиери заштитени со закон

Дневник - 15.07.2009

Нема дилема дека Владата и парламентарното мнозинство ќе успеат навреме да го донесат законот за финансирањето на политичките ...

Власта во клинч за европските

Дневник - 15.07.2009

закони За да го поддржат законот за Собрание, кој е услов за позитивен извештај од ЕК, СДСМ и ЛДП бараат измена и на Деловникот ...

И со измените финансиерите остануваат голема партиска тајна

Дневник - 15.07.2009

Ни предложените измени на Законот не гарантираат дека ќе се дознае кои се финансиерите на политичките партии.

Партиите нашле "поштени" спонзори

Вечер - 15.07.2009

За пет години откако е изгласан законот не е изречена казна за ниту една партија.

Собранието ќе ја одржи 65-та седница

Сител - 15.07.2009

Собранието на Република Македонија денеска ќе ја оддржи 65-та седница, на чиј дневен ред е Предлог-законот за ратификација на ...

Бонева - очекувам СДСМ да дефинира кои одредби од Деловникот треба да се корегираат

Сител - 15.07.2009

Координаторката на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ Силвана Бонева денеска изјави оти се уште го очекува дефинитивниот став на ...

Жестока дебата за Законот за собрание

Канал5 - 15.07.2009

За мнозинството свечен, за опозицијата срамен ден за Парламентот – остра дебата за Законот за собрание.

Натегања во парламентот за Законот за собрание

Сител - 15.07.2009

Прекројување на новиот Деловник за работа на парламентот, или нема согласност за Законот за Собрание, порача уште еднаш ...

Продажбата на алкохол ќе се продолжува

Време - 14.07.2009

Измените на Законот за трговија, со кои се дозволува алкохолот да се продава до девет часот навечер, го поминаа првиот ...

Жерновски: Владата му мачка очи на Брисел

Вест - 14.07.2009

Пратеникот на ЛДП Андреј Жерновски тврди дека Законот за финансирање на политичките партии се изигрува и не се спроведува ...

Тешко до договор за европските закони

Н.Македонија - 14.07.2009

Поради сериозни разлики меѓу партиите, подолго време се блокирани предлог-законите за државна администрација, за внатрешни ...

Законот за Собрание помина на комисија

Алфа - 14.07.2009

Жестоки обвинувања на опозицијата и власта со влегувањето на Законот за собрание во процедура.

Мнозинството го усвои предлог законот за финансирање на партиите

Алсат-М - 14.07.2009

Измените и дополнувања на законот за финансирање на политичките партии и законот за Собранието, преминаа во втора фаза на ...

Законот за финансирање партии во собрание

Канал5 - 14.07.2009

Едногласни само во потребата да се донесе зашто го бара Брисел - за се друго во Законот за финансирање на политичките партии ...

Нов деловник во замена за законот за Собрание

Сител - 14.07.2009

Собраниската Комисија за политички систем на денешната седница ја потврди потребата од донесување на измените и дополнувањата ...

Деловникот произведува пратеници-безделници

Време - 13.07.2009

Дел од пратениците ги користат дупките во Деловникот и не си ја вршат работата за која земаат плата, обвинуваат нивните колеги ...

Пратениците преку секретарките се спасуваат од казни

Н.Македонија - 13.07.2009

Системот на оправдување на отсуствата функционира по старо, пратеникот и се јавува на секретарката на пратеничката група, а таа ...

Македонското собрание ќе ја продолжи 64-тата седница

Сител - 13.07.2009

Собранието на Република Македонија денеска ќе ја продолжи работата по 64-та седница со расправа по Предлог законот за ...