TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ципрас: Грција е подготвена за компромис со кредиторите

Утрински - 12.07.2015

Грција е подготвена за компромис и пореди тоа договорот со кредиторите може да се постигне уште денеска, изјави грчкиот премиер Алексис Ципрас при пристигнувањето на Самитот на еврозоната. - Подготвен сум за уште еден компромис.

Ципрас: Грција е подготвена за компромис со кредиторите

24 Вести - 12.07.2015

Грција е подготвена за компромис и пореди тоа договорот со кредиторите може да се постигне уште денеска, изјави грчкиот премиер Алексис Ципрас при пристигнувањето на самитот на еврозоната. - Подготвен сум за уште чесен компромис.

Нема договор за Грција, недовербата меѓу Атина и Брисел зголемена

Фокус - 12.07.2015

Во нашата анализа нашишавме дека политичкиот капита од грчкото НЕ може и пет пари да не му вреди на Ципрас, доколку во следните неколку денови(веќе часови) не покаже вистинска волја за решавање на должничката криза Иако денешниот ден е предложен ...

Ципрас: Грција е подготвена за компромис со кредиторите

Телма - 12.07.2015

Грција е подготвена за компромис и пореди тоа договорот со кредиторите може да се постигне уште денеска, изјави грчкиот премиер Алексис Ципрас при пристигнувањето на самитот на еврозоната, пренесува ТАСС. - Подготвен сум за уште еден компромис.

Оланд: Грција мора да остане; Меркел: Не по секоја цена

Deutsche Welle - 12.07.2015

Самитот на еврозоната треба да реши дали Грција останува или ќе треба да ја напушти еврозоната. Министрите за финансии не се договорија. Франција и Германија со спротивставени ставови. Самитот на шефови на држави или на влади на земјите од ...

Ципрас оптимист, Меркел загрижена, Јункер ќе се бори до крај – започна критичниот состанок за Грција

Канал5 - 12.07.2015

Ципрас подготвен за компромис, за Меркел изгубена е довербата, Јункер ќе се бори за решение - започна самитот на земјите членки на еврозоната, во следните часови ќе се решава за иднината на Грција.

Во Брисел уште се преговара

Deutsche Welle - 12.07.2015

Грчката влада притисната до ѕид: помош од ЕУ и’ е неопходна, но условите ги смета за „монструозни“. На Самитот во Брисел и натаму трае, Ципрас наводно, сакал да ги напушти преговорите. Што содржи каталогот од барања? На Грција во наредните три ...

Ципрас : Денеска е можен чесен компромис

Репортер - 12.07.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас пристигна на разговорите во Брисел по прашањето за решавање на должничката криза на Атина, објави Дејли телеграф. По пристигнувањето Ципрас истакна пред новинарите дека бил “подготвен на чесен компромис”.

Ципрас - Грција подготвена за компромис

Р.С.Европа - 12.07.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас при пристигнувањето попладнево на самитот на еврозоната изјавил дека е подготвена за компромис и поради тоа договорот со кредиторите може да се постигне уште денеска. „Подготвен сум за уште еден компромис.

Ципрас: Грција е подготвена за компромис со кредиторите

Сител - 12.07.2015

Грција е подготвена за компромис и пореди тоа договорот со кредиторите може да се постигне уште денеска, изјави грчкиот премиер Алексис Ципрас при пристигнувањето на самитот на еврозоната, пренесува ТАСС. - Подготвен сум за уште еден компромис.

Демонстрации во Атина против новите барања

Кирилица - 12.07.2015

Центарот на Атина е преполн со луѓе дојдени да демонстрираат против најновите барања на еврозоната. Демонстрантите бараат премиерот категорично да ги одбие новите барања и какви било остри мерки на штедење.

Во Атина вечерва почнаа да се собираат демонстранти, Ципрас ќе мора на вонредни избори? (ФОТО)

Репортер - 12.07.2015

Во центарот на Атина се собираат демонстранти за да протестираат за најновите барања на еврозоната од Грција, а сè погласни се шпекулациите дека Ципрас може да биде принуден да свика предвремени избори ако сака да добие мандат за најновиот пакет ...

Нема договор за грчкиот долг, разговорите продолжуваат

Р.С.Европа - 12.07.2015

Разговорите во Брисел меѓу грчкиот министер за финансии и неговите скептични колеги од 19-те земји од еврозоната, планирано е да продолжат денеска во 11 часот, во обид да постигнат договор кој ќе ја обезбеди иднината на Грција во еврозоната.

Ципрас подготвен на компромис: Договорот со кредиторите може да се постигне уште денеска

Кирилица - 12.07.2015

Грција е подготвена за компромис, договорот со кредиторите може да се постигне уште денеска, изјави грчкиот премиер Алексис Ципрас при пристигнувањето на самитот на еврозоната, пренесува ТАСС. - Подготвен сум за уште еден компромис.

Цела ноќ состанчење, никаков заклучок за Грција, откажана средбата на лидерите на ЕУ

МКД - 12.07.2015

Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск го откажа самитот на 28-те лидери на ЕУ што требаше да се одржи вечерва, на кој лидерите требаше да разговараат за заминување на Грција од еврозоната.

Бунт во СИРИЗА, пратениците се закануваат дека нема да ги поддржат мерките за штедење

МКД - 12.07.2015

Алексис Ципрас се соочува со растечки јаз во рамките на неговата владејачка партија СИРИЗА откако левичарските бунтовници рекоа дека нема да ги поддржат новите мерки на штедење. На гласањето во парламентот вчера во раните утрински часови, Ципрас ...

Голема неизвесност на опстанокот на Грција во еврозоната

Нова ТВ - 12.07.2015

Претседателот на Европската унија Доналд Туск го откажа денешниот самит на 28 лидери на ЕУ. Туск рече дека само 19-те лидери на еврозоната ќе ги одржат разговорите за кризата во Грција, кои ќе започнат во Брисел во 16 часот по локално време.

Ципрас: Грција е подготвена за компромис со кредиторите

+инфо - 12.07.2015

Грција е подготвена за компромис и пореди тоа договорот со кредиторите може да се постигне уште денеска, изјави грчкиот премиер Алексис Ципрас при пристигнувањето на самитот на еврозоната, пренесува ТАСС. - Подготвен сум за уште еден компромис.

Грција сега моли да не ја исфрлат од еврозоната

Репортер - 12.07.2015

Погледите во Грција остануваат завртени кон Брисел. Надежите се дека сценариото за излез од еврозоната полека избледува, пред сè, поради откажувањето на самитот на 28 членки на ЕУ, на чие место ќе се одржи само самит на лидерите на еврозоната.

Криза на доверба кон Атина

Телеграф - 12.07.2015

Според Меркел земјите од еврозоната засега немаат изнесено единствена позиција за почетокот на нови преговори за доделување на помош на Грција Грција е подготвена за компромис и поради тоа договорот со кредиторите може да се постигне уште денеска, ...

Грција пред свршен чин: прифатете што бараме или излез од Еврозоната

Алфа - 12.07.2015

Грчкиот премиер Ципрас сега од петни сили се обидува да постигне договор со кредиторите бидејќи втората опција значи напуштање ан ЕВрозоната и прогласување банкрот. Земјите членки на Еврозоната го одржуваат клучниот самит на кој се одредува ...

На Ципрас му е даден невозможен избор, еврогрупата сака да направи колонија од Грција!

МКД - 12.07.2015

Алексис Ципрас ќе мора да смени неколку министри во својата влада, а можеби и да распише нови избори, јави Гардијан откако во Брисел му бил даден невозможен избор - или да лета од еврозоната или да се согласи Грција практично да стане колонија на ...

Во Атина се собираат демонстранти, Ципрас ќе мора на вонредни избори? (ФОТО)

МКД - 12.07.2015

Во центарот на Атина се собираат демонстранти за да протестираат за најновите барања на еврозоната од Грција, а сè погласни се шпекулациите дека Ципрас може да биде принуден да свика предвремени избори ако сака да добие мандат за најновиот пакет ...

DW: Оланд вели Грција мора да остане – Меркел: Не по секоја цена

Репортер - 12.07.2015

Самитот на еврозоната треба да реши дали Грција останува или ќе треба да ја напушти еврозоната. Министрите за финансии не се договорија. Франција и Германија со спротивставени ставови. Самитот на шефови на држави или на влади на земјите од ...

Гардијан: Европа му се одмаздува на Ципрас, Твитер: Ципрас, напушти го самитот

МКД - 12.07.2015

Грција деновиве ретко кога се симнува од насловните страници на светските медиуми, но сега реакциите се сè поинтензивни и пожестоки. Британски Гардијан на својата насловна страница на утрешното издание има текст со наслов „Европа ѝ се одмаздува на ...

Ципрас: Денеска е можен чесен компромис

Локално - 12.07.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас пристигна на разговорите во Брисел по прашањето за решавање на должничката криза на Атина, објави “Дејли телеграф”. По пристигнувањето Ципрас истакна пред новинарите дека бил “подготвен на чесен компромис”.

На Ципрас му е даден невозможен избор, еврогрупата сака да направи колонија од Грција!

Тера - 12.07.2015

Алексис Ципрас ќе мора да смени неколку министри во својата влада, а можеби и да распише нови избори, јави Гардијан, откако денеска во Брисел му бил даден невозможен избор - или да лета од еврозоната или да се согласи Грција практично да стане ...

Ципрас: Грција е подготвена за компромис со кредиторите

Вечер Прес - 12.07.2015

Грција е подготвена за компромис и пореди тоа договорот со кредиторите може да се постигне уште денеска, изјави грчкиот премиер Алексис Ципрас при пристигнувањето на Самитот на еврозоната. - Подготвен сум за уште еден компромис.

Ципрас: Подготвен сум на компромис

Фактор - 12.07.2015

Грција е подготвена за компромис и поради тоа аранжманот со кредиторите може да биде постигнат уште денес. Ова го изјави грчкиот премиер Алексис Ципрас во неговото пристигнување на средбата на врвот на еврозоната, пренесоа агенциите.

Ципрас: Подготвен сум за компромис

Sky - 12.07.2015

Грчкиот премиер изрази оптимизам дека може да се постигне компромисно решение со европските кредитори. Алексис Ципрас, пред почетокот на денешниот Самит на лидери на еврозоната, истакна дека е подготвен за компромис.

ЕУ ја условија Грција: Или реформи или привремен излез од еврозоната

Sky - 12.07.2015

Самитот на еврозоната продолжи по кратката пауза на која грчкиот премиер Алексис Ципрас имаше одвоени средби со лидерите за новите предлог-мерки, јавува Би-Би-Си. Ципрас се сретна со германската канцеларка, францускиот претседател и претседателот на ...

Ципрас оптимист, Меркел загрижена, Јункер ќе се бори до крај

Република - 12.07.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас е подготвен за компромис, за германската канцеларка Ангела Меркел е изгубена довербата, а Претседателот на Европската Комисија Жан Клод Јункер ќе се бори за решение – започна самитот на земјите членки на еврозоната.

Бунт во СИРИЗА, се ниша Ципрас

Локално - 12.07.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас освои импресивно мнозинство за последните предлози кон доверителите, но почна да ја губи поддршката , не од другите туку од сопствената партија СИРИЗА. Најмногу левите од екстремнолевичарската формација одбија да го ...

Атина во метаморфоза-Политичката бура во Грција отсега е програмирана!

Фактор - 12.07.2015

Под притисок на реалноста Алексис Ципрас нагло ја смени тактиката на преговорите со кредиторите и одговори на нивните барања, иако резултатите од грчкиот референдум беа други. Ризично решение, смета во својот коментар Спирос Москову.

Грција се надева дека нема да ја исфрлат од еврозоната

Sky - 12.07.2015

Погледите во Грција остануваат завртени кон Брисел. Надежите се дека сценариото за излез од еврозоната полека избледнува, пред се поради откажувањето на Самитот на 28 членки на ЕУ, на чие место ќе се одржи само Самит на лидерите на еврозоната.

Ципрас: Грција е подготвена за компромис со кредиторите

Либертас - 12.07.2015

Грција е подготвена за компромис и пореди тоа договорот со кредиторите може да се постигне уште денеска, изјави грчкиот премиер Алексис Ципрас при пристигнувањето на самитот на еврозоната, пренесува ТАСС. – Подготвен сум за уште еден компромис.

Ципрас: Грција е подготвена за компромис со кредиторите

Н.Македонија - 12.07.2015

Грција е подготвена за компромис и поради тоа договорот со кредиторите може да се постигне уште денеска, изјави грчкиот премиер Алексис Ципрас при пристигнувањето на самитот на еврозоната - Подготвен сум за уште еден компромис.

Нова ера во грчката политика!

Deutsche Welle - 11.07.2015

„Од оваа ноќ Грција стана поинаква земја од онаа што досега ја познававме“ - вака медиумите ја оценуваат новата атмосфера во грчката политика. Веќе нема непремостливи јазови помеѓу парламентарните фракции.

Кредиторите позитивно го оценија предлогот на грчката Влада

Телма - 11.07.2015

Кредиторите на Грција (Европската унија, Европската централна банка и Меѓународниот монетарен фонд) го разгледаа новиот предлот на Владата на грчкиот премиер Алексис Ципрас и го оценија како позитивен, јави БТА.

Позитивна оценка од кредиторите за предлогот на грчката Влада

Утрински - 11.07.2015

Кредиторите на Грција (Европската унија, Европската централна банка и Меѓународниот монетарен фонд) го разгледаа новиот предлот на Владата на грчкиот премиер Алексис Ципрас и го оценија како позитивен.

Кредиторите позитивно го оценија предлогот на грчката Влада

Алсат-М - 11.07.2015

Кредиторите на Грција (Европската унија, Европската централна банка и Меѓународниот монетарен фонд) го разгледаа новиот предлот на Владата на грчкиот премиер Алексис Ципрас и го оценија како позитивен, јави БТА.

Парламентот застана зад Ципрас зашто „нема друг избор“

Deutsche Welle - 11.07.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас доби големо мнозинство гласови во парламентот во Атина за своите реформски планови. И кредиторите се во основа согласни. Наредна пречка: како ќе одлучи Еврогрупата? Грчкиот парламент денеска рано изутрина ја ...

Ципрас доби поддршка од опозицијата, но не и од сите негови пратеници

Канал5 - 11.07.2015

Со 251 гласа ЗА, 32 против, и 8 воздржани грчката влада го доби овластувањето од парламентот да замине за Брисел на преговара за грчкиот предлог. Она што остави впечаток е дека Ципрас доби поддршка од опозициските партии Неа димократија, ПАСОК и ...

Во Грција воздржан оптимизам пред конечната одлука на Брисел

Телма - 11.07.2015

Во Грција со воздржан оптимизам се следи одлучувачкиот состанок на Еврогрупата во Брисел. Грчкиот министер за финансии Евклидис Цакалотос седна на маса со неговите европски колеги со пакет мерки одобрен од мнозинство од грчкиот парламент.

Грчка должничка криза: Пратениците го поддржаа планот за спас на реформите

Нова ТВ - 11.07.2015

По извојувањето подршка од партиите во ноќешното гласање, премиерот Алексис Ципрас рече дека има "силен мандат" да ги заврши преговорите со кредиторите на Грција. Сепак, некои од неговите сопствени пратеници ја задржуваат нивната поддршка во знак на ...

Ципрас: Отсега натаму сме пред миниран терен, полн со стапици

Репортер - 11.07.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас ги заштити направените од неговата Влада предлози на доверителите на Грција и истовремено призна дека тие содржат тешки мерки и се далеку од предизборните ветувања на екстремната левица , пренесоа Франс прес и Ројтерс, ...

Кредиторите позитивно го оценија предлогот на грчката Влада

Алфа - 11.07.2015

Тие во предлогот гледаат основа за преговори за трет спасувачки пакет во износ од 74 милијарди евра, изјави европски извор. Кредиторите на Грција (Европската унија, Европската централна банка и Меѓународниот монетарен фонд) го разгледаа новиот ...

Грчкото референдумско „не“ се претвори во Ципрасово „да“

МКД - 11.07.2015

Предлогот на грчката влада што треба да послужи како основа за преговорите со меѓународните кредитори рано утрово беше одобрен од грчкиот парламент, а синоќа до доцна траеше дебатата на пратениците пред гласањето.

Кредиторите позитивно го оценија предлогот на Грција

Кирилица - 11.07.2015

Кредиторите на Грција (ЕУ, ЕЦБ и ММФ) го разгледаа новиот предлот на Владата на грчкиот премиер Алексис Ципрас за излез од кризата и го оценија како позитивен. Кредиторите на Грција во предлогот гледаат основа за преговори за трет спасувачки пакет ...

Кредиторите дадоа позитивна оценка на грчките предлози

Нетпрес - 11.07.2015

Кредиторите на Грција (Европската унија, Европската централна банка и Меѓународниот монетарен фонд) го разгледаа новиот предлот на Владата на грчкиот премиер Алексис Ципрас и го оценија како позитивен, јави БТА.

Кредиторите позитивно го оценија предлогот на грчката Влада

Сител - 11.07.2015

Кредиторите на Грција (Европската унија, Европската централна банка и Меѓународниот монетарен фонд) го разгледаа новиот предлот на Владата на грчкиот премиер Алексис Ципрас и го оценија како позитивен, јави БТА.

Предлогот на Ципрас оценет позитивно, влева надеж за спогодба со кредиторите

Телеграф - 11.07.2015

Трите институции се договорија да дадат позитивна оценка за предлогот за реформите, доставен во четвртокот вечерта од грчката Влада Кредиторите на Грција (Европската унија, Европската централна банка и Меѓународниот монетарен фонд) го разгледаа ...

Ципрас доби зелено светло од собранието, но црвен картон од пратенците на СИРИЗА

Кирилица - 11.07.2015

Грчкото собрание застана зад пакетот мерки и му даде зелено светло на премиерот Алексис Ципрас да ги продолжи преговорите за постигнување договор со кредиторите. Ципрас и пакетот реформи добија поддршка од 250 , против беа 32, а воздржани гласаа 8.

Единството во СИРИЗА на стаклени нозе

Sky - 11.07.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас викендов ќе ги направи последните напори да се избегне влошување на европската перспектива за Грција и можно исклучување од еврозоната. Со поддршка од 251 од 300 грчки пратеници, преседан и мнозинство како никое до ...

Кредиторите позитивно го оценија предлогот на грчката Влада

Вечер Прес - 11.07.2015

Кредиторите на Грција (Европската унија, Европската централна банка и Меѓународниот монетарен фонд) го разгледаа новиот предлот на Владата на грчкиот премиер Алексис Ципрас и го оценија како позитивен, јави БТА.

Ципрас призна дека неговите предлози се во спротивност со ветувања на СИРИЗА

Локално - 11.07.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас ги заштити направените од неговата Влада предлози на доверителите на Грција и истовремено призна дека тие содржат тешки мерки и се далеку од предизборните ветувања на екстремната левица , пренесоа Франс прес и Ројтерс, ...

Кредиторите позитивно го оценија предлогот на грчката Влада

Локално - 11.07.2015

Кредиторите на Грција (Европската унија, Европската централна банка и Меѓународниот монетарен фонд) го разгледаа новиот предлот на Владата на грчкиот премиер Алексис Ципрас и го оценија како позитивен, јави БТА.

Одобрена програмата на Ципрас: 251 грчки пратеници гласаа ЗА

еМагазин - 11.07.2015

Во грчкиот парламент поминаа новите предлози на грчката влада за преговорите со кредиторите. Вкупно 251 пратеници гласаа "Да", 32 гласаа "Не" и осум беа воздржани. Девет пратеници беа отсутни меѓу кои и поранешниот министер за финансии Јанис ...

Единството во СИРИЗА на стаклени нозе

Локално - 11.07.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас викендов ќе ги направи последните напори да се избегне влошување на европската перспектива за Грција и можно исклучување од еврозоната. Со поддршка од 251 од 300 грчки пратеници, преседан и мнозинство како никое до ...

Протести во Атина: СИРИЗА го поддржува капитализмот (ВИДЕО)

Локално - 11.07.2015

Околу 8.000 Грци излегоа на демонстрации во главниот град Атина против Ципрас за да се откаже од договорот со ЕУ. Организатори на демонстрациите се левиот синдикат Панелинистичкото борбениот фронт и Комунистичката партија на Грција.

Парламентот во Атина ги усвои предлозите за реформи на Ципрас

Фактор - 11.07.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас освои една битка во борбата против заканувачкиот банкрот на земјата. Со јасно мнозинство во ноќта на петок спроти сабота пратениците во грчкиот парламент му дадоа мандат на Ципрас да преговара со доверителите за новите ...

Ципрас доби зелено светло од собранието, но црвен картон од пратенците на СИРИЗА

Sky - 11.07.2015

Грчкото собрание застана зад пакетот мерки и му даде зелено светло на премиерот Алексис Ципрас да ги продолжи преговорите за постигнување договор со кредиторите. Ципрас и пакетот реформи добија поддршка од 250 , против беа 32, а воздржани/присутни ...

Илјадници Грци протестираа против одобрување на предлозите на кредиторите

Фактор - 11.07.2015

Над 8.000 лица протестираа во Атина, недалеку од плоштад „Синтагма“ во петокот вечерта со барање премиерот Алексис Ципрас да не ги гази нивните гласови „против“ предлозите на меѓународните кредитори на референдумот од минатата недела.

Кредиторите позитивно го оценија предлогот на грчката Влада

Република - 11.07.2015

Кредиторите на Грција (Европската унија, Европската централна банка и Меѓународниот монетарен фонд) го разгледаа новиот предлот на Владата на грчкиот премиер Алексис Ципрас и го оценија како позитивен, јави БТА.

Кредиторите позитивно го оценија предлогот на грчката Влада

Либертас - 11.07.2015

Кредиторите на Грција (Европската унија, Европската централна банка и Меѓународниот монетарен фонд) го разгледаа новиот предлот на Владата на грчкиот премиер Алексис Ципрас и го оценија како позитивен, јави БТА.

Грчки професор: Ципрас ќе плати скапо за предлозите

Локално - 11.07.2015

Алексис Ципрас ќе плати висока политичка цена за предлогот. Така проф. Јоргос Плиос од Атинскиот универзитет ја коментира кризната ситуација во татковината по референдумот, одржан на 5 јули.

Ципрас: Народот не ни кажа да излеземе од еврозоната

Н.Македонија - 11.07.2015

Аналитичарите се оптимисти дека ќе има решение и договор што постепено би ја нормализирал ситуацијата во Грција, но не и дека компромисот автоматски би ги укинал воведените лимитирани трансакции ОТКАКО ГИ ПРИФАТИ УСЛОВИТЕ И ПОБАРА УШТЕ ПАРИ ОД ...

Грција: Нова демократија го поддржува Ципрас, Путин ја прашува ЕК каде била досега

Денар - 11.07.2015

Главната грчка опозициска партија на десниот центар Нова Демократија во петокот објави дека ја поддржува левичарската влада на премиерот Алексис Ципрас за да се гарантира договорот со реформите во замена за пари со меѓународните доверители кој ќе ја ...

Кредиторите позитивно го оценија предлогот на грчката Влада

Lider - 11.07.2015

Кредиторите на Грција (Европската унија, Европската централна банка и Меѓународниот монетарен фонд) го разгледаа новиот предлот на Владата на грчкиот премиер Алексис Ципрас и го оценија како позитивен, јави БТА.

Ципрас: Имаме мандат за подобар договор со кредиторите

Телма - 10.07.2015

Добивме мандат од народот да постигнеме подобар договор со кредиторите, а не добивме мандат за да ја извадиме Грција од еврозоната, изјави грчкиот премиер и лидер на Сириза Алексис Ципрас на седница на парламентарната група на владејачката партија, ...

Ципрас: Имаме мандат за подобар договор, но не и за излез од еврозоната

Алсат-М - 10.07.2015

Добивме мандат од народот да постигнеме подобар договор со кредиторите, а не добивме мандат за да ја извадиме Грција од еврозоната, изјави грчкиот премиер и лидер на Сириза Алексис Ципрас на седница на парламентарната група на владејачката партија, ...

Грција на чекор до договор, ќе избегне ли Grexit?

Канал5 - 10.07.2015

Промени во пензискиот систем, зголемување на границата за пензионирање, приватизација, укинување на намаленото ДДВ на богатите острови, зголемени даноци за бродосопствениците, за телевизиските реклами, борба со затајувачите на данок, примарен ...

Балканска вртелка

Фокус - 10.07.2015

На Македонија, благодарение на политиките на Груевски и Ахмети, ѝ „успеа“ да стане слепо црево. Должничката криза во Грција, државната криза во Македонија, популизмот во Србија, институционалната криза во БиХ, надополнети со потенцијалот за ...

Ципрас ги предложи мерките што Грците ги одбија на референдумот!

Deutsche Welle - 10.07.2015

Во замена за натамошна финансиска помош од ЕУ, Грција сега предлага реформи кои претходно народот ги одби на референдум. Во Германија воздржаност, во Франција силна поддршка за грчкиот предлог.

Ципрас потклекна - го прифати штедењето

Утрински - 10.07.2015

За неколку часа целата динамика во грчката криза се промени, од апокалиптични предупредувања до нов оптимизам дека основите на договорот може да се разработат АТИНА - Само еден ден по мрачните предвидувања за финансиски и социјален колапс во Грција, ...

Грција бара 53,3 милијарди евра до крајот на 2018 година

Телма - 10.07.2015

Во грчкото собрание се води жестока дискусија за новиот пакет мерки кој владата вчера го достави до Брисел. Во пратеничкото јадро на СИРИЗА се случува вистински раздор поради предложените мерки и реформи кои се смета дека се на иста линија со ...

Демонстрации во Грција: Ципрас да го почитува референдумското НЕ на мерките за штедење

Канал5 - 10.07.2015

Меѓу 7 000 и 8 000 Грци излегоа на протест со барање да се почитува одлуката од референдумот додека во грчкото собрание се расправа за предлогот кој владата до доверителите го поднесе во четвртокот - јавуваат агенциите.

Ципрас: Имаме мандат за подобар договор, но не и за излез од еврозоната

Утрински - 10.07.2015

Добивме мандат од народот да постигнеме подобар договор со кредиторите, а не добивме мандат за да ја извадиме Грција од еврозоната, изјави грчкиот премиер и лидер на Сириза, Алексис Ципрас, на седница на парламентарната група на владејачката ...

Ципрас: Грчкиот народ не ни даде мандат да ја извадиме земјата од евозоната!

Капитал - 10.07.2015

Вредноста на европските акции и еврото денес порасна откако инвеститорите како позитивен чекор го поздравија новата листа на реформи која ја достави грчкиот премиер Алексис Ципрас до кредиторите.

Ципрас капитулира пред кредиторите, но бара 53 милијарди евра за возврат

Алфа - 10.07.2015

Грчката влада попушти пред ултиматумот на кредиторите и во својот предлог за пакет реформи ги прифати речиси сите нивни барања Грчката влада попушти пред ултиматумот на кредиторите и во својот предлог за пакет реформи ги прифати речиси сите нивни ...

Алексис Ципрас потпиша капитулација ги усвои суровите реформи!

Репортер - 10.07.2015

Атина го претстави речиси истиот пакет, кој граѓаните го отфрлија на референдумот. Грчкиот премиер Алексис Ципрас крена бело знаме и им предложи на кредиторите план за реформи во замена за пари, кој е многу суров од овој, отфрлен масовно од Грците ...

Грција: Нова демократија го поддржува Ципрас, Путин ја прашува ЕК каде била досега

Макфакс - 10.07.2015

Главната грчка опозициска партија на десниот центар Нова Демократија во петокот објави дека ја поддржува левичарската влада на премиерот Алексис Ципрас за да се гарантира договорот со реформите во замена за пари со меѓународните доверители кој ќе ја ...

Ципрас: Имаме мандат за подобар договор со кредиторите, но не и за излез од еврозоната

Алфа - 10.07.2015

Ципрас ги повика пратениците во парламентот да го поддржат пакетот мерки за реформи во замена за нов кредит на земјата. Добивме мандат од народот да постигнеме подобар договор со кредиторите, а не добивме мандат за да ја извадиме Грција од ...

Ципрас ги предложи мерките за штедење што грците ги одбија на референдумот

Сител - 10.07.2015

Пензиски и даночни реформи, буџетски кратења, приватизација на пристаништата и железницата, аероромите.…..Предлогот на Ципрас е горе долу ист со планот на кредиторите кој Грците во неделата го одбија на реферндум.

Ципрас ќе го менува коалициониот партнер

Нетпрес - 10.07.2015

По одбивањето на партијата „Независни Грци“ да ги поддржи новите мерки за штедење, грчкиот премиер Алексис Ципрас планира промена на својот коалициски партнер, пишува грчкиот портал њуз.ин, повикувајќи се на на сценарија објавени од германскиот ...

Ципрас побара поддршка за реформите

Р.С.Европа - 10.07.2015

Добивме мандат од народот да постигнеме подобар договор со кредиторите, а не добивме мандат за да ја извадиме Грција од еврозоната, изјави грчкиот премиер и лидер на Сириза Алексис Ципрас на седница на парламентарната група на владејачката партија, ...

„Билд“: Ципрас планира „Потами“ да ги замени „Независни Грци“ во владината коалиција

Сител - 10.07.2015

По одбивањето на партијата „Независни Грци“ да ги поддржи новите мерки за штедење, грчкиот премиер Алексис Ципрас планира промена на својот коалициски партнер, пишува грчкиот портал њуз.ин, повикувајќи се на на сценарија објавени од германскиот ...

Ципрас: Добивме мандат за подобар договор со кредиторите, не за излез од еврозоната

Нетпрес - 10.07.2015

Добивме мандат од народот да постигнеме подобар договор со кредиторите, а не добивме мандат за да ја извадиме Грција од еврозоната, изјави грчкиот премиер и лидер на Сириза Алексис Ципрас на седница на парламентарната група на владејачката партија, ...

Ципрас: Се обидувам да постигнам најповолен договор

Кирилица - 10.07.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас пред пратениците во грчкиот парламент изјави дека се обидува да постигне најповолен договор со кредиторите кој не вклучува излегување на Грција од еврозоната.

ПОРАДИ МЕРКИТЕ ЗА ШТЕДЕЊЕ: Раскол во коалицијата на СИРИЗА

Телеграф - 10.07.2015

„Потами„ ќе ги замени „Независни Грци“ во владината коалиција По одбивањето на партијата „Независни Грци“ да ги поддржи новите мерки за штедење, грчкиот премиер Алексис Ципрас планира промена на својот коалициски партнер, пишува грчкиот портал ...

Монд: Ципрас капитулира

Кирилица - 10.07.2015

Синоќе пред 22 часот меѓународните кредитори ги добија грчките предлози, со кои практично премиерот Алексис Ципрас ги прифати сите барања на ЕУ, ЕЦБ и ММФ, пишува француцки „Монд“. Со тој документ од 13 страници, насловен „Приоритетни активности и ...

Ципрас попушти, Грција се согласи на условите на кредиторите

МКД - 10.07.2015

Алексис Ципрас попуштил пред условите на меѓународните кредитори и се согласил речиси на сите мерки што до неодамна жестоко ги одбиваше. Новиот пакет мерки напишани на 13 страници што грчката влада синоќа ѝ ги предала на еврогрупата, ги исполнува ...

„Билд“: Ципрас планира „Потами“ да ги замени „Независни Грци“

+инфо - 10.07.2015

По одбивањето на партијата „Независни Грци“ да ги поддржи новите мерки за штедење, грчкиот премиер Алексис Ципрас планира промена на својот коалициски партнер, пишува грчкиот портал њуз.ин, повикувајќи се на на сценарија објавени од германскиот ...

Ципрас: Имаме мандат за подобар договор со кредиторите, но не и за излез од еврозоната

Сител - 10.07.2015

Добивме мандат од народот да постигнеме подобар договор со кредиторите, а не добивме мандат за да ја извадиме Грција од еврозоната, изјави грчкиот премиер и лидер на Сириза Алексис Ципрас на седница на парламентарната група на владејачката партија, ...

ГРЦИЈА НАВЕДНА ГЛАВА: Ципрас прифати и поостри мерки за штедење

Телеграф - 10.07.2015

Ќе се намалат трошоците за војската, а воедно се нудат и нови построги мерки за пензискиот систем. Се зголемуваат пеналите за порано заминување во пензија, а старосната граница за пензионирање се поместува на 67 години Грчката влада доцна синоќа, ...

Туск: Во понеделник би можеле да се разбудиме во поинаква Европа

Макфакс - 10.07.2015

Откако целиот викенд во Европската унија (ЕУ) преку низа состаноци ќе биде посветен на Грција, претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск изјавил дека „во понеделник би можеле да се разбудиме во поинаква Европа“, доколку не се постигне решение ...

Ципрас: Имаме мандат за подобар договор со кредиторите

+инфо - 10.07.2015

Добивме мандат од народот да постигнеме подобар договор со кредиторите, а не добивме мандат за да ја извадиме Грција од еврозоната, изјави грчкиот премиер и лидер на Сириза Алексис Ципрас на седница на парламентарната група на владејачката партија, ...

Ципрас ја бара поддршката на Сириза по острите отстапки

Макфакс - 10.07.2015

Откако ненадејно, како и што го закажа референдумот со кој на 5-ти јули Грците ги отфрлија предлозите на доверителите за продолжување на финансиската помош на нивната земја по неуспехот да постигне договор кој го карактеризираше како „ултиматум“, ...

Раздор во Сириза – Грција сепак ја подви опашката, моли за 53,3 милијарди евра до 2018 г.

Репортер - 10.07.2015

Во грчкото собрание се води жестока дискусија за новиот пакет мерки кој владата вчера го достави до Брисел. Во пратеничкото јадро на СИРИЗА се случува вистински раздор поради предложените мерки и реформи кои се смета дека се на иста линија со ...

Финансиската кома на Грција го избриша резултатот од референдумот

Нова ТВ - 10.07.2015

Алексис Ципрас синоќа, во договорениот рок, им го достави планот за реформи за да може Грција да добие 50 милијарди евра од Европскиот механизам за стабилност (ЕМС) за период од три години.

Ципрас попушти: Грција се согласи на условите на кредиторите

Вечер Прес - 10.07.2015

Новиот пакет мерки кои грчката влада и ги предаде на Еврогрупата им излегува во пресрет на меѓународните кредитори - Атина ќе ги зголеми даноците и ќе го намали државниот трошок на пензии Новиот пакет мерки кои грчката влада и ги предаде на ...

Ципрас: Целта не ми е „Grexit“, туку фер договор

Фактор - 10.07.2015

Премиерот на Грција Алексис Ципрас изјавил пред пратениците од парламентарната фракција на неговата партија Сириза дека неговата цел е да склучи аранжман со кредиторите со максимално поволни услови, а не да ја извади земјата од еврозоната.

Ципрас: Имаме мандат за подобар договор со кредиторите, но не и за излез од еврозоната

Република - 10.07.2015

Добивме мандат од народот да постигнеме подобар договор со кредиторите, а не добивме мандат за да ја извадиме Грција од еврозоната, изјави грчкиот премиер и лидер на Сириза Алексис Ципрас на седница на парламентарната група на владејачката партија, ...

Алексис Ципрас капитулира пред кредиторите, ги усвои суровите реформи!

Фактор - 10.07.2015

Атина го претстави речиси истиот пакет, кој граѓаните го отфрлија на референдумот. Грчкиот премиер Алексис Ципрас крена бело знаме и им предложи на кредиторите план за реформи во замена за пари, кој е многу суров од овој, отфрлен масовно од Грците ...

Туск: Во понеделник би можеле да се разбудиме во поинаква Европа

Точка - 10.07.2015

Откако целиот викенд во Европската унија (ЕУ) преку низа состаноци ќе биде посветен на Грција, претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск изјавил дека "во понеделник би можеле да се разбудиме во поинаква Европа", доколку не се постигне решение ...

Грција капитулираше пред доверителите- еве го планот!

Локално - 10.07.2015

На крајот грчката коалициска влада на СИРИЗА и “Независни Грци” капитулираа пред барањата од меѓународните кредитори (Меѓународниот монетарен фонд, Европската централна банка и Европската комисија) .

Ципрас ќе го менува коалициониот партнер

Точка - 10.07.2015

По одбивањето на партијата "Независни Грци" да ги поддржи новите мерки за штедење, грчкиот премиер Алексис Ципрас планира промена на својот коалициски партнер, пишува грчкиот портал њуз.ин, повикувајќи се на на сценарија објавени од германскиот ...

Шефовите на ЕК, ММФ и ЕЦБ ќе разговараат по телефон за предлозите на Грција

Фактор - 10.07.2015

Шефовите на Европската комисија, Меѓународниот монетарен фонд и Европската централна банка денеска ќе разговараат за последниот план за грчки реформи поднесен од Атина, во обид да се избегне финансиски колапс, соопштија извори од ЕУ.

Ципрас ја бара поддршката на Сириза по острите отстапки

Точка - 10.07.2015

На состанокот со пратеничката група во парламентот, премиерот Алексис Ципрас бил дочекан со силен аплауз, а потоа пратениците на Сириза ги повикал да гласаат во парламентот и да ги поддржат новите предлози на неговата влада и да го помогнат грчкото ...

Шефовите на ЕК, ММФ и ЕЦБ ќе разговараат по телефон за предлозите на Грција

Локално - 10.07.2015

Шефовите на Европската комисија, Меѓународниот монетарен фонд и Европската централна банка денеска ќе разговараат за последниот план за грчки реформи поднесен од Атина, во обид да се избегне финансиски колапс, соопштија извори од ЕУ.

Ципрас попушти, Грција ги прифати условите на кредиторите

Бриф - 10.07.2015

Алексис Ципрас потклекна пред условите на меѓународните кредитори и се согласи на речиси сите мерки кои одбиваше да ги спроведе. Новиот пакет мерки, напишан на 13 страни грчката влада и го предаде на еврогрупата, а во него се напишани истите обврски ...

Грција: Нова демократија го поддржува Ципрас, Путин ја прашува ЕК каде била досега

Точка - 10.07.2015

Главната грчка опозициска партија на десниот центар Нова Демократија во петокот објави дека ја поддржува левичарската влада на премиерот Алексис Ципрас за да се гарантира договорот со реформите во замена за пари со меѓународните доверители кој ќе ја ...

Туск: Во понеделник би можеле да се разбудиме во поинаква Европа

Република - 10.07.2015

Откако целиот викенд во Европската унија (ЕУ) преку низа состаноци ќе биде посветен на Грција, претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск изјавил дека „во понеделник би можеле да се разбудиме во поинаква Европа“, доколку не се постигне решение ...

Туск: В понеделник би можеле да се разбудиме во поинаква Европа

Вечер Прес - 10.07.2015

Откако целиот викенд во Европската унија (ЕУ) преку низа состаноци ќе биде посветен на Грција, претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск изјавил дека „во понеделник би можеле да се разбудиме во поинаква Европа", доколку не се постигне решение ...

Ципрас: Имаме мандат за подобар договор со кредиторите, но не и за излез од еврозоната

Lider - 10.07.2015

Добивме мандат од народот да постигнеме подобар договор со кредиторите, а не добивме мандат за да ја извадиме Грција од еврозоната, изјави грчкиот премиер и лидер на Сириза Алексис Ципрас на седница на парламентарната група на владејачката партија, ...

Туск: Треба да ѝ се помогне на Грција да го реструктуира својот долг

Денар - 10.07.2015

Претседателот на Европската унија (ЕУ) Доналд Туск се придружи во четврток на меѓународните повици да и се помогне на Грција да го реструктуира нејзиниот долг во рамки на новите преговори за договор со кој би се избегнал стечај на оваа држава.

Туск: Во понеделник би можеле да се разбудиме во поинаква Европа

Денар - 10.07.2015

Откако целиот викенд во Европската унија (ЕУ) преку низа состаноци ќе биде посветен на Грција, претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск изјавил дека „во понеделник би можеле да се разбудиме во поинаква Европа“, доколку не се постигне решение ...

Ципрас ја бара поддршката на Сириза по острите отстапки

Денар - 10.07.2015

Откако ненадејно, како и што го закажа референдумот со кој на 5-ти јули, Грците ги отфрлија предлозите на доверителите за продолжување на финансиската помош на нивната земја по неуспехот да постигне договор кој го карактеризираше како „ултиматум“, ...

Не` претворивте во лабораторија за штедење

Дневник - 09.07.2015

Болните реформи на штедење кои се водат кон Грција не биле применети никаде на друго место. Тие беа долги и тешки. Мојата земја стана поле за експеримент на штедењето. Треба да ја погледнеме реалноста право во очи: овој експеримент не успеа, порача ...

Говорот кој го посрами грчкиот премиер (видео)

Канал5 - 09.07.2015

Лидерот на групацијата на либералните европски партии во ЕП и поранешен премиер на Белгија Ги Верхофштат предупреди дека Европа “месечари кон Grexit“, односно излезот на Грција од еврозоната и го нападна Ципрас поради тоа што до сега не претставил ...

Ципрас со конкретен предлог во Брисел

Телма - 09.07.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас синоќа имаше средба со претседателот на земјата Прокопис Павлопулос кого го информираше дека Грција поднесе барање за помош до Европскиот механизам за стабилност.

Фараж му порача на Ципрас: Напуштете ја ЕУ, вратете си ја демократијата (видео)

Канал5 - 09.07.2015

Лидерот на „UKIP” Најџел Фараж изјави дека е време Грција “да ја врати контролата врз својата земја“ и да излезе од еврозоната. Зборувајќи за време на посетата на парламентот на грчкиот премиер Алексис Ципрас, Фараж му се обрати на грчкиот лидер со ...

ЕУ до полноќ очекува предлози од Атина

Алсат-М - 09.07.2015

До крајот на денов Атина треба да даде „конкретни и реални“ предлози за реформи, изјави на прес-конференција претседателот на ЕУ, Доналд Туск по телефонскиот разговор со грчкиот премиер Алексис Ципрас.

Туск: До полноќ од Атина се очекуваат конкретни и реални предлози

24 Вести - 09.07.2015

До крајот на денов Атина треба да даде „конкретни и реални“ предлози за реформи, во замена за нова програма за финансиска помош изјави на прес-конференција претседателот на ЕУ, Доналд Туск по телефонскиот разговор со грчкиот премиер Алексис Ципрас.

Ципрас на средба со претседателот и лидерите на некои политички партии

Сител - 09.07.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас синоќа имаше средба со претседателот на земјата Прокопис Павлопулос кого го информираше дека Грција поднесе барање за помош до Европскиот механизам за стабилност (ЕСМ).

ДО ПОЛНОЌ: Атина треба да даде конкретни и реални предлози

Телеграф - 09.07.2015

Реалните предлози на Грција треба да бидат проследени од исто толку реални предлози од кредиторите за решавање на должничката криза, истакна претседателот на ЕУ, Доналд Туск До крајот на денов Атина треба да даде „конкретни и реални“ предлози за ...

Грција треба да даде конкретни предлози до крајoт на денов

Нетпрес - 09.07.2015

До крајот на денов Атина треба да даде „конкретни и реални“ предлози за реформи, изјави на прес-конференција претседателот на ЕУ, Доналд Туск по телефонскиот разговор со грчкиот премиер Алексис Ципрас, пренесе МИА.

Ципрас: предлог-реформи за чесен компромис

Р.С.Европа - 09.07.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас синоќа имаше средба со претседателот на земјата Прокопис Павлопулос, кого го информираше дека Грција поднесе барање за помош до Европскиот механизам за стабилност, јави МИА од Атина.

ВИДЕО: Ципрас доби жестока лекција во Европарламентот

Нетпрес - 09.07.2015

Дел од европарламентарците во рамки на вчерашната дебата во Европскиот Парламент го критикуваа премиерот на Грција Алексис Ципрас, затоа што не дава „конкретни предлози“ во преговорите со кредиторите.

Туск: До полноќ од Атина се очекуваат конкретни и реални предлози

Репортер - 09.07.2015

До крајот на денов Атина треба да даде „конкретни и реални“ предлози за реформи, во замена за нова програма за финансиска помош изјави на прес-конференција претседателот на ЕУ, Доналд Туск по телефонскиот разговор со грчкиот премиер Алексис Ципрас.

Грција има време до полноќ да понуди прифатлив план за спас од банкрот

Алфа - 09.07.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас, според светските медиуми, е свесен дека ќе мора да попушти пред барањата на кредиторите Грција има рок до вечерва на полноќ да им поднесе нови прифатливи предлози за реформи на меѓународните кредитори, доколку сака да ...

АНАЛИЗА: Ципрас – рицарот на „левичарската“ округла маса

Нетпрес - 09.07.2015

Колку Брисел да го прекорува кабинетот на Алексис Ципрас, реалноста е дека Атина сепак е затрупана со телеграми со честитки од Латинска Америка. Даниел Ортега, Николас Мадуро, Кристина Киршнер, Ево Моралес… дури и легендарниот кубански лидер Фидел ...

Европратениците му се нафрлиле на Ципрас: Покажете дека сте лидер, а не лажен проповедник! (ВИДЕО)

МКД - 09.07.2015

Бурно било вчера во Европскиот парламент, за време на расправата за понатамошната судбина на Грција во еврозоната и Европската Унија. Европарламентарците го дочекале Ципрас со голем аплауз, а грчкиот премиер во говорот истакнал дека парите кои до ...

Грчкиот премиер работи на планот за реформи во „минута до дванаесет“

Глас на Америка - 09.07.2015

Судбината на најновото грчко барање ќе се знае по самитот на ЕУ во недела. Грчкиот премиер Алексис Ципрас во четврток се среќава со претставници на министерството за финансии, еден ден откако задолжената држава побара од европските соседи нов ...

Верхофштат до Ципрас: Излезете со конкретен предлог, бидете вистински лидер

Нова ТВ - 09.07.2015

За време на вчерашната расправа во Европскиот парламент, за понатамошната судбина на Грција во еврозоната и Европската Унија, грчкиот премиер Алексис Ципрас од европарламентарците бил дочекан со аплауз.

Грција денес мора да претстави план за реформи, последна шанса за договор со кредиторите (ВИДЕО)

МКД - 09.07.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас и неговата делегација ветиле дека до полноќ на 9 јули, односно вечерва, по месеци натегање и преговори, ќе го претстават конечниот план на реформи и отплата на долговите на кредиторите, кој би ги задоволил двете страни.

Туск: Треба да ѝ се помогне на Грција да го реструктуира својот долг

Макфакс - 09.07.2015

Претседателот на Европската унија(ЕУ) Доналд Туск се придружи во четврток на меѓународните повици да и се помогне на Грција да го реструктуира нејзиниот долг во рамки на новите преговори за договор со кој би се избегнал стечај на оваа држава.

Грчката влада го одобри пакетот „реформи за кеш“, на потег е Европа

Нетпрес - 09.07.2015

Грчката влада одобри пакет мерки што вечерва ќе ги претстави пред меѓународните кредитори со цел постигнување договор, што би значело дека земјата ќе се спаси од банкрот и од излегување од еврозоната.

ВИДЕО: Жестока лекција за Ципрас во Европскиот Парламент

Press24 - 09.07.2015

Намалете ја јавната администрација, трансформирајте ги јавните банки, отворете ги пазарите и понудете повеќе професии за младите луѓе, ставете крај на привилегиите за сопствениците на бродови, војската, православната црква, привилегиите на грчките ...

Грција бара помош од ЕУ, нуди план за останување во еврозоната

Кирилица - 09.07.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас синоќа имаше средба со претседателот на земјата Прокопис Павлопулос кого го информираше дека Грција поднесе барање за помош до Европскиот механизам за стабилност.

ЕУ до полноќ очекува предлози од Атина

Р.С.Европа - 09.07.2015

До крајот на денов Атина треба да даде „конкретни и реални“ предлози за реформи, изјави на прес-конференција претседателот на ЕУ, Доналд Туск по телефонскиот разговор со грчкиот премиер Алексис Ципрас.

До полноќ од Атина се очекуваат конкретни и реални предлози

+инфо - 09.07.2015

До крајот на денов Атина треба да даде „конкретни и реални“ предлози за реформи, изјави на прес-конференција претседателот на ЕУ, Доналд Туск по телефонскиот разговор со грчкиот премиер Алексис Ципрас.

Конкретни и реални предлози од Грција се очекуваат до крајот на денот

Курир - 09.07.2015

До крајот на денов Атина треба да даде „конкретни и реални“ предлози за реформи, изјави на прес-конференција претседателот на ЕУ, Доналд Туск по телефонскиот разговор со грчкиот премиер Алексис Ципрас, пренесе МИА.

До полноќ од Атина се очекуваат конкретни и реални предлози

Вечер Прес - 09.07.2015

До крајот на денов Атина треба да даде „конкретни и реални" предлози за реформи, изјави на прес-конференција претседателот на ЕУ, Доналд Туск по телефонскиот разговор со грчкиот премиер Алексис Ципрас.

Ципрас на средба со претседателот и лидерите на некои политички партии

Локално - 09.07.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас синоќа имаше средба со претседателот на земјата Прокопис Павлопулос кого го информираше дека Грција поднесе барање за помош до Европскиот механизам за стабилност (ЕСМ), јави дописникот на МИА од Атина.

Ципрас пред истекот на рокот ќе изнесе конкретен предлог за реформи

Република - 09.07.2015

Премиерот на Грција, Алексис Ципрас, како што најави, денеска во Брисел ќе изнесе конкретен предлог за реформи пред кредиторите, што подразбира и реструктуирање на грчкиот долг. Тој вчера пред пратениците на Европскиот парламент порача дека сака ...

Му објаснил: Говорот кој го посрамил грчкиот премиер

Точка - 09.07.2015

Лидерот на групацијата на либерални европски партии во ЕП и поранешен премиер на Белгија, Гај Верхофштат, предупредил дека Европа "месечари кон "Grexit"", односно излез на Грција од еврозоната, и го нападнал Ципрас затоа што досега не претставил ...

Ципрас губи влијание во кабинетот и во партијата

Локално - 09.07.2015

Поддршката кон грчкиот премиер Алексис Ципрас во неговата сопствена партија почна да се топи. Пратениците од СИРИЗА веќе повикуваат на нов референдум во врска со плановите за штедење, а радикалното лево крило на владата најверојатно ќе одбие да ...

Туск: До полноќ од Атина се очекуваат конкретни и реални предлози

Република - 09.07.2015

До крајот на денов Атина треба да даде „конкретни и реални“ предлози за реформи, изјави на прес-конференција претседателот на ЕУ, Доналд Туск по телефонскиот разговор со грчкиот премиер Алексис Ципрас.

Грција треба да даде конкретни предлози до крајoт на денов

Точка - 09.07.2015

До крајот на денов Атина треба да даде „конкретни и реални“ предлози за реформи, изјави на прес-конференција претседателот на ЕУ, Доналд Туск по телефонскиот разговор со грчкиот премиер Алексис Ципрас, пренесе МИА.

Атина го достави новиот предлог до Брисел

Вечер Прес - 09.07.2015

Грчкиот предлог пристигна во Брисел речиси два часа пред истекот на рокот, јавуваат агенциите. Ако европските партнери се задоволни, пакетот мерки на грчкиот премиер Алексис Ципрас може да се усвои во вонредни самитот на лидерите на ЕУ во неделата.

Грција нема да го пропушти рокот на ЕУ

Sky - 09.07.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас, по вчерашниот самит во Брисел, се упати кон Стразбур, каде се обрати пред Европскиот парламент и го образложи ставот на неговата земја. Ципрас порача дека неговата држава станала „лабораторија за мерките за штедење“.

Атина: Ќе има договор со доверителите

Локално - 09.07.2015

Грчката влада на Алексис Ципрас е убедено дека парламентот на земјата ќе го одобри договорот со Тројката (Европската комисија, Европската централна банка и Меѓународниот монетарен фонд), пренесоа агенциите.

Туск: До полноќ од Атина се очекуваат конкретни и реални предлози

Либертас - 09.07.2015

До крајот на денов Атина треба да даде „конкретни и реални“ предлози за реформи, изјави на прес-конференција претседателот на ЕУ, Доналд Туск по телефонскиот разговор со грчкиот премиер Алексис Ципрас.

Ципрас го губи влијанието во грчкиот кабинет и СИРИЗА

Фактор - 09.07.2015

Поддршката кон грчкиот премиер Алексис Ципрас во неговата сопствена партија почна да се топи. Пратениците од СИРИЗА веќе повикуваат на нов референдум во врска со плановите за штедење, а радикалното лево крило на владата најверојатно ќе одбие да ...

Владата на Грција е убедена во одобрувањето на договорот со Тројката

Бизнис Вести - 09.07.2015

Грчката влада на Алексис Ципрас е убедена дека парламентот на земјата ќе го одобри договорот со Тројката (Европската комисија, Европската централна банка и Меѓународниот монетарен фонд). Според претставник на владата во Атина, парламентарната група ...

Ципрас – рицарот на "левичарската" округла маса

Точка - 09.07.2015

Колку Брисел да го прекорува кабинетот на Алексис Ципрас, реалноста е дека Атина сепак е затрупана со телеграми со честитки од Латинска Америка. Даниел Ортега, Николас Мадуро, Кристина Киршнер, Ево Моралес… дури и легендарниот кубански лидер Фидел ...

Атина чека зелено светло од кредиторите

Н.Македонија - 09.07.2015

Конечната одлука за Грција ќе биде донесена в недела на новиот самит на ЕУ, на кој ќе присуствуваат претставници од сите 28 членки на Унијата. Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, предупреди дека ситуацијата е особено сериозна и ништо не ...

Грција треба да даде конкретни предлози до крајoт на денов

Идивиди - 09.07.2015

До крајот на денов Атина треба да даде „конкретни и реални“ предлози за реформи, изјави на прес-конференција претседателот на ЕУ, Доналд Туск по телефонскиот разговор со грчкиот премиер Алексис Ципрас, пренесе МИА.

Ципрас во ЕП ги обвини претходните влади и најави борба против олигархијата

Денар - 09.07.2015

Преку програмите за штедење минаа и друг земји, но ниту една како Грција којашто стана лабораторија за политиката на штедење којашто се покажа безуспешна, изјави во средата грчкиот премиер Алексис Ципрас во Европскиот парламент во Стразбур, но за ...

Ципрас на средба со претседателот и лидерите на некои политички партии

Lider - 09.07.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас синоќа имаше средба со претседателот на земјата Прокопис Павлопулос кого го информираше дека Грција поднесе барање за помош до Европскиот механизам за стабилност (ЕСМ), јави дописникот на МИА од Атина.

Туск: Оваа недела е краен рок за договор за грчката криза

24 Вести - 08.07.2015

Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск пред Европскиот парламент денеска истакна дека оваа недела е краен рок за постигнување договор и за ставање крај на грчката криза. Ние сме во трка со времето за да се врати довербата, додаде тој.

Ципрас: Грција се стреми конечно да излезе од кризата

24 Вести - 08.07.2015

Со своите предлози за реформи во замена за помош, Атина се стреми за конечен излез од кризата, изјави грчкиот премиер Алексис Ципрас, според кого предлозите ќе им бидат претставени на партнерите до крајот на неделата, пренесоа британските медиуми.

Европските лидери очекуваат предлог-мерки од Ципрас

Телма - 08.07.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас денеска ќе се обрати пред Европскиот парламент. Неговото обраќање следува еден ден по ултиматумот кој го поставија лидерите на еврозоната со кој се бара донесување на нов предлог на реформи за можно продолжување на ...

Еврозоната на чекор да стане смешна

Deutsche Welle - 08.07.2015

Недела е повторно грчкиот ултимо (последен деловен ден за банките во месецот, н.з.). На нов самит на ЕУ конечно треба да се донесе одлука како да се постапува со земјата пред банкрот. Планот е смел, оценува Бернд Ригерт.

Ципрас во ЕП: Не искористија за експеримент!

Канал5 - 08.07.2015

Грчкиот премиер изјави денеска дека неговата земја е претворена во експеримент и лабораторија за штедење. Ципрас во Европскиот парламент рече дека грчката криза не е само проблем на Грција туку европски проблем на кој му треба европско решение.

Ципрас: Сакаме комромис за да се избегне поделба во ЕУ

Алсат-М - 08.07.2015

Сакаме компромис за да се избегне поделба во ЕУ, истакна грчкиот премиер Алексис Ципрас пред европратениците, јави дописникот ...

Ципрас ги обвини претходните Влади за кризата

Телма - 08.07.2015

Не се виновни злобните странци за економската криза во Грција. Нашите влади беа клиентелистички и ја јакнеа корупцијата. Сега е време тоа да го исправиме. Изјави грчкиот премиер Алексис Ципрас во Европскиот Парламент во Стразбур каде е во тек ...

Ципрас: Грците дојдоа „до границите на издржливоста“

Deutsche Welle - 08.07.2015

Грчкиот премиер во говорот во Европскиот парламент најави дека владата побарала помош од фондот ЕСМ. Комисијата на ЕУ симулирала во подробности грексит-сценарио. Транспортот во Грција пред колапс.

Еуфорија во Европскиот Парламент - Ципрас дочекан со извици на одобрување „ОХИ“

Канал5 - 08.07.2015

Грчкиот премиер Ципрас верува дека компромис ќе се постигне – тој денеска говореше во Европскиот парламент, каде беше еуфорично пречекан од пратениците од крајната левица и десница кои за време на неговиот говор истакнаа пароли со натпис Охи – во ...

Ципрас вети уверливи реформи во утрешниот предлог

Вест - 08.07.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас денеска во Стразбур најави дека Атина утре ќе претстави конкретни предлози со уверливи реформи до своите доверители. „Утре ќе поднесеме конкретни предлози, уверливи реформи за праведно и издржано решение“, изјави ...

Ципрас растргнат меѓу ЕУ и народното „не“

Телма - 08.07.2015

Договор за пет дена или грчко збогување со еврото. Алексис Ципрас го очекуваат најинтензивните пет дена во неговата петмесечна премиерска кариера. Грчкиот премиер е растргнат меѓу европските ултиматуми и закани од една страна, гласното народно „не“ ...

Ципрас – од лажен пророк до револуционерен реформатор?

Канал5 - 08.07.2015

Грчкиот премиер Ципрас кој денеска говореше во Европскиот парламент доби подршка од од европската десница - Марин Ле Пен и Фараж го охрабруваат Ципрас да ја напушти еврозоната. „Европскиот проект почнува да умира.

Последна шанса за Грција да се договори со ЕУ

24 Вести - 08.07.2015

Грција има време до недела да дојде до договор со меѓународните кредитори, во спротивно се соочува со банкрот. Ова е заклучокот од вонредниот самит на Европската унија, кој беше соопштен и отворен за дебата и во Европскиот парламент.

Ципрас вети економски раст и нови вработувања

Телма - 08.07.2015

Грчкиот пречиер Алексис Ципрас утрово се заложи пред Европскиот Парламент дека неговата држава ќе го испочитува рокот за поднесување на предлог-мерки за излез од кризата и ги образложи барањата на грчката влада за реформи кои ќе донесат економски ...

Ципрас се соочува со европратениците

Р.С.Европа - 08.07.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас во неговиот говор пред Европскиот парламентрече дека сакаат компромис за да се избегне поделба во ЕУ. „Ние добивме мандат за да најдеме трајно и праведно решение со избегнување на замките од минатото, кои ја осудија ...

Грција беше претворена во лабораторија за тестирање на мерките за штедење

Капитал - 08.07.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас денес одржа говор во Европскиот парламент во Стразбур во кој уште еднаш ја потврди решителноста на неговата влада се постигне одржлив договор со кредиторите, инсистирајќи дека тој договор треба да вклучува и отпис на ...

Ципрас во ЕП: Сакаме компромис за да се избегне расцепот во ЕУ

МРТ - 08.07.2015

Грција, тема и во Европскиот парламент. Обраќање на премиерот Ципрас. Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, рече дека неделава е крајниот рок за постигнување договор и за ставање крај на грчката криза...

Британски Телеграф: Ципрас се надевал дека ќе изгуби на референдумот, сакал да даде оставка

МКД - 08.07.2015

Алексис Ципрас наводно не се надевал на победа на грчкиот референдум за мерките на штедење. Тој дури се надевал на пораз, тврди Емброуз Еванс-Причард, новинар на британски Телеграф, кој пишува и дека Ципрас сега веќе не знае што да прави.

Грциja доби време до недела – Јункер: ова е дефинитвно последен рок

Алфа - 08.07.2015

Грчкиот премиер ги засили напорите во обидот да ги убеди сите заинтересирани страни да ја поддржат неговата влада за да добие што подобри услови при евентуалниот договор. Тој денеска се обрати и во Европскиот парламент каде беше пречекан со овации ...

Ципрас со нови предлози за реформи до крајот на неделата

Нетпрес - 08.07.2015

Со своите предлози за реформи во замена за помош Атина се стреми за конечен излез од кризата, изјави грчкиот премиер Алексис Ципрас, според кого предлозите ќе им бидат претставени на партнерите до крајот на неделата, пренесоа британските медиуми.

Ципрас: Европа не знае да ја реши сопствената должничка криза

Макфакс - 08.07.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас е уверен оти во наредните два до три дена ќе се испочитуваат обврските кои се во најдобар интерес на Грција и еврозоната, до кога истекува и рокот кои го поставија лидерите на еврозоната, пренесуваат светските агенции.

Ципрас за утре најави нови предлози за доверителите

А1 On - 08.07.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас денеска најави дека Атина ќе претстави конкретни предлози до своите доверители, јави дописникот на МИА од Стразбур. – Утре ние ќе поднесеме конкретните предлози за праведен договор и сигурни реформи, изјави Цироас пред ...

Ципрас: Грција се стреми конечно да излезе од кризата

Алфа - 08.07.2015

Со своите предлози за реформи во замена за помош Атина се стреми за конечен излез од кризата, изјави грчкиот премиер Алексис Ципрас, според кого предлозите ќе им бидат претставени на партнерите до крајот на неделата, пренесоа британските медиуми.

Ципрас ќе достави нови предлози

Р.С.Европа - 08.07.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас денеска најави дека Атина утре ќе претстави конкретни предлози до своите доверители. Ципрас ова го изјави пред европратениците во Стразбур, каде повеќе од три часа се водеше расправа за ситуацијата во Грција.

Грчкиот лидер „убеден“ дека ќе има договор

Глас на Америка - 08.07.2015

Алексис Ципрас во среда зборуваше пред Европскиот парламент Грчкиот премиер Алексис Ципрас во среда кажа дека е уверен оти ќе одговори на „конечниот рок“ што му е даден од европските лидери за постигнување договор за помошта за излегување од кризата.

Алексис Ципрас пред Европскиот парламент во Стразбур

Сител - 08.07.2015

Неколку часови по неуспешниот самит во Брисел, грчкиот премиер Алексис Ципрас денеска учествува во дебатата на пленараната сесија на Европскиот парламент, јави дописникот на МИА од Стразбур.

Ципрас денес на дебата во Европски парламент

Нетпрес - 08.07.2015

Неколку часови по неуспешниот самит во Брисел, грчкиот премиер Алексис Ципрас денеска учествува во дебатата на пленараната сесија на Европскиот парламент, јави дописникот на МИА од Стразбур.

Ципрас: Грција се стреми конечно да излезе од кризата

Сител - 08.07.2015

Со своите предлози за реформи во замена за помош Атина се стреми за конечен излез од кризата, изјави грчкиот премиер Алексис Ципрас, според кого предлозите ќе им бидат претставени на партнерите до крајот на неделата, пренесоа британските медиуми.

Ципрас пред Европскиот парламент во Стразбур

Телеграф - 08.07.2015

Ципрас на влезот во салата беше поздравен со аплаузи од негови приврзаници, кои излегоа во холот за да се поздрават со него, но и со свирежи, што доволно зборува за поделеноста меѓу европратениците по прашањето на грчката криза Неколку часа по ...

Ципрас во ЕП ги обвини претходните влади и најави борба против олигархијата

Макфакс - 08.07.2015

Преку програмите за штедење минаа и друг земји, но ниту една како Грција којашто стана лабораторија за политиката на штедење којашто се покажа безуспешна, изјави во средата грчкиот премиер Алексис Ципрас во Европскиот парламент во Стразбур, но за ...

Ципрас: Сакаме комромис за да се избегне поделба во ЕУ

+инфо - 08.07.2015

Сакаме компромис за да се избегне поделба во ЕУ, истакна грчкиот премиер Алексис Ципрас пред европратениците, јави дописникот на МИА од Сразбур. - Ние добивме мандат за да најдеме трајно и праведно решение со избегнување на замките од минатото, кои ...

АНАЛИЗА: Ако Грција падне на колена – пропаднавме сите

Репортер - 08.07.2015

ЕУ ја предупреди Атина дека остануваат 5 дена до банкрот. Најнови преговори во неделата Грција поднесе официјално барање за 3-годишен спасувачки заем од Европскиот механизам за стабилност (ЕМС), кој ги поддржува еврозоната, пренесоа агенциите.

Доналд Туск: Оваа недела е краен рок за договор за грчката криза

А1 On - 08.07.2015

Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск пред Европскиот парламент денеска истакна дека оваа недела е краен рок за постигнување договор и за ставање крај на грчката криза, јави дописникот на МИА од Стразбур.

Ципрас: Сакаме комромис за да се избегне поделба во ЕУ

Сител - 08.07.2015

Сакаме компромис за да се избегне поделба во ЕУ, истакна грчкиот премиер Алексис Ципрас пред европратениците, јави дописникот на МИА од Сразбур. - Ние добивме мандат за да најдеме трајно и праведно решение со избегнување на замките од минатото, кои ...

ЦИПРАС: Грција стана поле за експериментирање, мора да има компромис

Телеграф - 08.07.2015

Мојата земја во последниве години стана поле за експериментирање со штедењето. Мора да се соочиме со реалноста дека експериментот не успеа, нагласи Ципрас Сакаме компромис за да се избегне поделба во ЕУ, истакна грчкиот премиер Алексис Ципрас пред ...

Ципрас за утре најави нови предлози за доверителите

+инфо - 08.07.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас денеска најави дека Атина ќе претстави конкретни предлози до своите доверители, јави дописникот на МИА од Стразбур. - Утре ние ќе поднесеме конкретните предлози за праведен договор и сигурни реформи - изјави Цироас ...

Ципрас ќе ги претстави новите предлози за доверителите

Телеграф - 08.07.2015

За в недела е закажан нов самит на ЕУ каде ќе треба да се донесе одлука за тоа дали ќе продолжи програмата на помош за Грција Грчкиот премиер Алексис Ципрас денеска најави дека Атина ќе претстави конкретни предлози до своите доверители.

Ципрас за утре најави нови предлози за доверителите

Press24 - 08.07.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас денеска најави дека Атина ќе претстави конкретни предлози до своите доверители, јави дописникот на МИА од Стразбур. - Утре ние ќе поднесеме конкретните предлози за праведен договор и сигурни реформи, изјави Цироас пред ...

Грција ги брои последните моменти пред банкрот

МРТ - 08.07.2015

Владата на Ципрас, до четврток треба да ги соопшти новите предлози. Грција има само пет дена да го избегне најлошото сценарио... Европските лидери и го дадоа последниот рок на Грција за спас од кризата.

Ципрас: Парите им беа дадени на странските банки во Грција, а не на народот! (ВО ЖИВО)

МКД - 08.07.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас се обратил денес во Европскиот парламент, еден ден откако лидерите на еврозоната ѝ поставија на Грција ултиматум до крајот на неделата да донесе нов предлог за реформи за евентуално продолжување на преговорите за ...

Ципрас: Грција стана експеримент за политиките на штедење

Макфакс - 08.07.2015

Грција последните години стана експериментална лабораторија за спроведувањето на жестоките мерки на штедење, но опитот не успеа, изјави грчкиот премиер Алексис Ципрас на заседанието на Европскиот парламент.

За судбината на Грција во Европа, на самитот на ЕУ во недела

Р.С.Европа - 08.07.2015

Грција треба во наредните денови да понуди конкретен план за реформи за да добие финансиска помош и да избегне банкрот. Брисел има план и за евентуален излез на Грција од евро-зоната. Земјите членки на евро-зоната и дадоа рок на Грција до крајот на ...

Ципрас: Експериментот штедење во Грција не успеа

Нова ТВ - 08.07.2015

“Одлуката на грчкиот народ не е прекин туку враќање на основачките принципи на Европската унија, принципи на демократија, солидарност, заедничка почит и еднаквост”, им рече денес грчкиот премиер Алексис Ципрас на европските пратеници во Европскиот ...

Пречекан како херој во ЕП, Ципрас повика на фер договор за Грција (ВИДЕО+ГАЛЕРИЈА)

Репортер - 08.07.2015

Пречекан како херој од леви и антиевропски партии во Европскиот парламент, Алексис Ципрас ги повика европските партнери за фер договор кој ќе ја остави неговата земја во еврозоната. Во страстниот говор грчкиот премиер сепак ја призна и одговорноста ...

Ципрас: Грција се стреми конечно да излезе од кризата

Курир - 08.07.2015

Со своите предлози за реформи во замена за помош Атина се стреми за конечен излез од кризата, изјави грчкиот премиер Алексис Ципрас, според кого предлозите ќе им бидат претставени на партнерите до крајот на неделата, пренесоа британските медиуми, ...

Ципрас: Грција се стреми конечно да излезе од кризата

+инфо - 08.07.2015

Со своите предлози за реформи во замена за помош Атина се стреми за конечен излез од кризата, изјави грчкиот премиер Алексис Ципрас, според кого предлозите ќе им бидат претставени на партнерите до крајот на неделата, пренесоа британските медиуми.

Жесток говор на Ципрас во ЕП: Парите од кредиторите завршија кај странските банки, а не кај народот!

Кирилица - 08.07.2015

Грчкиот прмиер Алексис Ципрас се обрати денес во Европскиот парламент во Стразбур, еден ден откако лидерите на еврозоната и поставија ултиматум на Грција до крајот на неделата да достави нови предлог реформи за можно продолжување на преговорите за ...

ГАЛЕРИЈА: „Охи“ за Ципрас во Европскиот Совет

Press24 - 08.07.2015

„Сакам да ме разберете – предлозите на нашата влада нема да донесат нов товар за даночните обврзници во Европа. Да бидеме искрени, парите кои ги добиваше Грција, никогаш не дојдоа до грчкиот народ.

Ципрас: Грција беше користена како експеримент на штедење

Вечер Прес - 08.07.2015

Грчкиот премиер изјавил пред европратениците дека ќе претстави детали на предлогот од страна на Грција во следните 2-3 дена. Референдумот во Грција ми даде мандат да најдам социјално и економски одржливо решение за да се заврши кризата, изјавил ...

Одлуката за грчката криза повторно се одложува, овој пат за во недела

Фактор - 08.07.2015

Одлуката за грчката криза повторно се одложува – овој пат за недела. Тогаш Европската комисија свикува нова вонредна седница на врвот, но веќе во Брисел ќе заседаваат лидерите на 28-те земји-членки на Европската унија.

Недела, денот "Д" за Грција!

Вечер Прес - 08.07.2015

Одлуката за грчката криза повторно се одложува – овој пат за недела. Тогаш Европската комисија свикува нова вонредна седница на врвот, но веќе во Брисел ќе заседаваат лидерите на 28-те земји-членки на Европската унија.Петок наутро е крајниот рок во ...

Ципрас: Сакаме комромис за да се избегне поделба во ЕУ

Република - 08.07.2015

Сакаме компромис за да се избегне поделба во ЕУ, истакна грчкиот премиер Алексис Ципрас пред европратениците, јави дописникот на МИА од Сразбур. ­ – Ние добивме мандат за да најдеме трајно и праведно решение со избегнување на замките од минатото, ...

Недела е денот "Д" за Грција!

Вечер Прес - 08.07.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас пред европратениците рече дека денеска ќе претстави детали на предлогот од страна на Грција. Според премиерот на Грција и Европа се наоѓа на крстопат. Тој потенцираше дека "она што ние сега го нарекуваме грчка криза е ...

Ципрас: Грците дојдоа до границите на издржливоста, мојата татковина стана тест-лабораторија за политика за штедење

Либертас - 08.07.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас во говорот во Европскиот парламент повторно ја критикуваше политиката на европските партнери во однос на неговата земја. „Ве уверувам дека грчкиот народ се трудеше да се прилагоди на барањата, но сега дојдовме до ...

Ципрас: Европа не знае да ја реши сопствената должничка криза

Точка - 08.07.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас е уверен оти во наредните два до три дена ќе се испочитуваат обврските кои се во најдобар интерес на Грција и еврозоната, до кога истекува и рокот кои го поставија лидерите на еврозоната, пренесуваат светските агенции.

Грција се стреми конечно да излезе од кризата изјави Ципрас

Канал 77 - 08.07.2015

Расправата мина во позитивна атмосфера. Процесот ќе биде брз, тој почнува во следните неколку часа со цел да заврши најдоцна до крајот на неделата, рече Ципрас пред новинарите по завршувањето на средбата на лидерите од еврозоната.

Ципрас: Грција беше користена како експеримент на штедење

Фактор - 08.07.2015

Мојата земја беше користена како експеримент на економиите. Експериментот, мора да признаеме пропадна. Ова го изјавил грчкиот премиер Алексис Ципрас, за време на говорот во Европскиот парламент (ЕП).

Ципрас: Грција беше лабораторија на ЕУ !

Локално - 08.07.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас, изрази уверување дека неговата земја ќе гo почитува последниот нејзин рок за постигнување договор со кредиторите до крајот на неделава, пренесе Франс прес. “Уверен сум дека во наредните два или три дена ќе ги ...

Туск: Сите ќе настрадаат поради пропаднатите преговори со Грција

Sky - 08.07.2015

Пропаднатите преговори со Грција ќе се одразат врз сите, изјави денеска претседателот на Европската комисија, Доналд Туск. Тој потврди дека неделава истече крајниот рок до кога Грција требаше да го претстави новиот план за реформи.

Ципрас со нови предлози за реформи до крајот на неделата

Точка - 08.07.2015

Со своите предлози за реформи во замена за помош Атина се стреми за конечен излез од кризата, изјави грчкиот премиер Алексис Ципрас, според кого предлозите ќе им бидат претставени на партнерите до крајот на неделата, пренесоа британските медиуми.

(ФОТО) Бурни реакции во Европскиот парламент, по говорот на Ципрас

Фактор - 08.07.2015

Говорот на грчкиот премиер Алексис Ципрас во Европскиот парламент предизвика жестоки спорови и емоции. За време на својот говор конзервативниот пратеник од Европската народна партија Манфред Вебер упатил сериозни критики кон Ципрас и го обвинил дека ...

Доналд Туск: Оваа недела е краен рок за договор за грчката криза

Денешен - 08.07.2015

Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск пред Европскиот парламент денеска истакна дека оваа недела е краен рок за постигнување договор и за ставање крај на грчката криза, јави дописникот на МИА од Стразбур.

Ципрас за утре најави нови предлози за доверителите

Република - 08.07.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас денеска најави дека Атина ќе претстави конкретни предлози до своите доверители, јави дописникот на МИА од Стразбур. – Утре ние ќе поднесеме конкретните предлози за праведен договор и сигурни реформи, изјави Цироас пред ...

Ципрас: Грција стана експеримент за политиките на штедење

Точка - 08.07.2015

Грција последните години стана експериментална лабораторија за спроведувањето на жестоките мерки на штедење, но опитот не успеа, изјави грчкиот премиер Алексис Ципрас на заседанието на Европскиот парламент.

Ципрас во ЕП ги обвини претходните влади и најави борба против олигархијата

Точка - 08.07.2015

Преку програмите за штедење минаа и друг земји, но ниту една како Грција којашто стана лабораторија за политиката на штедење којашто се покажа безуспешна, изјави во средата грчкиот премиер Алексис Ципрас во Европскиот парламент во Стразбур, но за ...

Ципрас може да побара нов заем и привремена покуса програма

Sky - 08.07.2015

Грчките и италијанските медиуми јавуваат дека премиерот Алексис Ципрас ќе побара еден почетен заем, како што го именуваат „заем-мост“, за да се надминат моменталните критични проблеми во Грција.

Ципрас: Грција се стреми конечно да излезе од кризата

Вечер Прес - 08.07.2015

Со своите предлози за реформи во замена за помош Атина се стреми за конечен излез од кризата, изјави грчкиот премиер Алексис Ципрас, според кого предлозите ќе им бидат претставени на партнерите до крајот на неделата Со своите предлози за реформи во ...

Овој човек ќе ја урне Европа!

Вечер Прес - 08.07.2015

Тој е критичар на ЕУ и веќе поголго време се залага и Велика Британија да излезе од ЕУ.Еве што им кажа Фараж на членовите на ЕУ парламентот, поради што тој, освен Ципрас, одамна не е омилен лик во европскиот парламент.

ИНТЕРВЈУ КЕКЕНОВСКИ: Грција е во криза, но тврдиот став за името останува!

Фактор - 08.07.2015

Мислам дека повлекувањето на оние политичари кои имаа ,,тврди” ставови по однос на името, нема ништо посебно да промени на овој план. После оваа втора голема победа на левицата се работи за неизбежна промена на внатрепартиските с т руктури и ...

Ципрас: Грција се стреми конечно да излезе од кризата

Локално - 08.07.2015

Со своите предлози за реформи во замена за помош Атина се стреми за конечен излез од кризата, изјави грчкиот премиер Алексис Ципрас, според кого предлозите ќе им бидат претставени на партнерите до крајот на неделата, пренесоа британските медиуми.

Ципрас: Обид за решение до крајот на неделата

Sky - 08.07.2015

Премиерот Алексис Ципрас е одлучен да се дојде до решение до крајот на неделата кое ќе ја задржи Грција во еврозоната. По завршувањето на Самитот на ЕУ, премиерот образложи дека европските лидери слушнале грчки предлози односно националната ...

(ВИДЕО) Пречекан како херој во ЕП, Ципрас повика на фер договор за Грција

Локално - 08.07.2015

Пречекан како херој од леви и антиевропски партии во Европскиот парламент, Алексис Ципрас ги повика европските партнери за фер договор кој ќе ја остави неговата земја во еврозоната. Во страстниот говор грчкиот премиер сепак ја призна и одговорноста ...

Гардијан: Ципрас и Меркел, поларни спротивности кои комплетно зависат еден од друг

Точка - 08.07.2015

Грчкиот премиер и германската канцеларка се заглавени во битка на волја и нерви за грчката иднина во еврозоната, која ќе ги одреди судбините на нивните земји и нивната политичка иднина. Тие се контраст, јингот и јангот на епската битка на Европа за ...

За судбината на Грција во Европа, на самитот на ЕУ во недела

Тера - 08.07.2015

Грција треба во наредните денови да понуди конкретен план за реформи за да добие финансиска помош и да избегне банкрот. Брисел има план и за евентуален излез на Грција од евро-зоната. Земјите членки на евро-зоната и дадоа рок на Грција до крајот на ...

Никогаш досега не си биле потребни еден на друг толку многу!

Вечер Прес - 08.07.2015

Грчкиот премиер и германската канцеларка се заглавени во битка на волја и нерви за грчката иднина во еврозоната, која ќе ги одреди судбините на нивните земји и нивната политичка иднина. Тие се контраст, јингот и јангот на епската битка на Европа за ...

Ципрас денес на дебата во Европски парламент

Точка - 08.07.2015

Неколку часови по неуспешниот самит во Брисел, грчкиот премиер Алексис Ципрас денеска учествува во дебатата на пленараната сесија на Европскиот парламент, јави дописникот на МИА од Стразбур.

Ципрас пред судбински 48 часа

Sky - 08.07.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас го очекуваат најинтензивните 48 часа во нeговата премиерска кариера. Растргнат меѓу грчкото „не“ за строги мерки, притисоците од екстремното крило на СИРИЗА да не се прифатат европски притсоци, договорот и ветувањето ...

Туск: Оваа недела е краен рок за договор за грчката криза

Република - 08.07.2015

­ Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск пред Европскиот парламент денеска истакна дека оваа недела е краен рок за постигнување договор и за ставање крај на грчката криза, јави дописникот на МИА од Стразбур.

Алескис Ципрас пред Европскиот парламент во Стразбур

Н.Македонија - 08.07.2015

Неколку часови по неуспешниот самит во Брисел, грчкиот премиер Алексис Ципрас денеска учествува во дебатата на пленараната сесија на Европскиот парламент, јави дописникот на МИА од Стразбур На дебатата за заклучоците од европскиот самит, покрај ...

Ципрас: Сакаме компромис за да се избегне поделба во ЕУ

Lider - 08.07.2015

Сакаме компромис за да се избегне поделба во ЕУ, истакна грчкиот премиер Алексис Ципрас пред европратениците, јави дописникот на МИА од Сразбур. – Ние добивме мандат за да најдеме трајно и праведно решение со избегнување на замките од минатото, кои ...

Ципрас: Грција се стреми конечно да излезе од кризата

Lider - 08.07.2015

Со своите предлози за реформи во замена за помош Атина се стреми за конечен излез од кризата, изјави грчкиот премиер Алексис Ципрас, според кого предлозите ќе им бидат претставени на партнерите до крајот на неделата, пренесоа британските медиуми.

Ципрас: Грците дојдоа „до границите на издржливоста“

Идивиди - 08.07.2015

ЕУ СЕ ПОДГОТВУВА ЗА ГРЕКСИТ-СЦЕНАРИО!? Грчкиот премиер во говорот во Европскиот парламент најави дека владата побарала помош од фондот ЕСМ. Комисијата на ЕУ симулирала во подробности грексит-сценарио. Транспортот во Грција пред колапс.

Народот проговори, настапи часот на Ципрас

Lider - 08.07.2015

Грчкиот народ со големо мнозинство му даде можност на премиерот Алексис Ципрас да започне преговори за нов договор со кредиторите, кој ќе биде заснован ветувањата што тој ги даде. Грчките граѓани ги игнорираа оние кои ги предупредуваа за ризиците ...

Ципрас за утре најави нови предлози за доверителите

Lider - 08.07.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас денеска најави дека Атина ќе претстави конкретни предлози до своите доверители, јави дописникот на МИА од Стразбур. – Утре ние ќе поднесеме конкретните предлози за праведен договор и сигурни реформи, изјави Цироас пред ...

Ципрас: Грција стана експеримент за политиките на штедење

Денар - 08.07.2015

Грција последните години стана експериментална лабораторија за спроведувањето на жестоките мерки на штедење, но опитот не успеа, изјави грчкиот премиер Алексис Ципрас на заседанието на Европскиот парламент.

Ципрас: Европа не знае да ја реши сопствената должничка криза

Денар - 08.07.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас е уверен оти во наредните два до три дена ќе се испочитуваат обврските кои се во најдобар интерес на Грција и еврозоната, до кога истекува и рокот кои го поставија лидерите на еврозоната, пренесуваат светските агенции.

Еврозоната на чекор да стане смешна

Идивиди - 08.07.2015

Недела е повторно грчкиот ултимо (последен деловен ден за банките во месецот, н.з.). На нов самит на ЕУ конечно треба да се донесе одлука како да се постапува со земјата пред банкрот. Планот е смел, оценува Бернд Ригерт.

Нова ера за Грција

Deutsche Welle - 07.07.2015

Јазот кој е создаден меѓу Атина и ЕУ сега треба да се надмине и околу тоа треба да се потрудат и двете страни, истакнува поранешниот претседател на Грција, Карлос Папуљас во гостинскиот коментар за ДВ.

Два дена за нови предлози од Ципрас, пет дена за спас од банкрот

Вест - 07.07.2015

БЕЛГИЈА (АП, Си-Ен-Ен) - Европските лидери во Брисел се договориле пак да се сретнат в недела на уште еден состанок за грчката криза. До тогаш грчкиот премиер Алексис Ципрас треба да им даде детални повеќегодишни предлози за излез од ситуацијата.

Грчки дебакл на светските прогнозери

Дневник - 07.07.2015

Ниту едно друго прашање одамна не предизвикало толку голем интерес во светот како што беше референдумот во Грција. Ниту, пак, таква поделеност. Гласањето заврши, резултатот е познат, иако ги надмина сите очекувања.

Kога народот се прашува

Дневник - 07.07.2015

Kога премиерот на Македонија, Никола Груевски, кажа дека секое прифатливо решение за името ќе треба да се стави на национален референдум, на Европејците им се крена коса на глава. Но, бидејќи референдумот е една од основните букви во азбуката на ...

Кризен самит на еврозоната – Атина сака простување на 30% од долгот?!

Канал5 - 07.07.2015

Министрите за финансии на вонреден самит во Брисел денеска ќе ги одредат следните чекори, по грчкото референдумско „не“ со кое Грците го одбија пакетот мерки за штедење на меѓународните кредитори.

Ципрас ќе побара простување на 30 отсто од долгот на Грција

Телма - 07.07.2015

Грчките медиуми пренесоа дека премиерот Ципрас од лидерите на земјите членки на еврозоната ќе побара долгот на неговата држава да биде намален за околу 30%, откако гласачите ги отфрлија барањата на кредиторите, кои беа предуслов за доделувањето на ...

Од Грција зависи дали ќе остане во еврозоната

+инфо - 07.07.2015

Грција денеска се соочува со последна шанса да остане во еврозоната, кога премиерот Алексис Ципрас ќе поднесе предлог на итниот самит на еврозоната, откако грчките гласачи убедливо ги отфрлија условите за штедењеа.

Од Грција зависи дали ќе остане во еврозоната

А1 On - 07.07.2015

Грција денеска се соочува со последна шанса да остане во еврозоната, кога премиерот Алексис Ципрас ќе поднесе предлог на итниот самит на еврозоната, откако грчките гласачи убедливо ги отфрлија условите за штедење, јави дописникот на МИА од Атина.

Од Грција зависи дали ќе остане во еврозоната

Press24 - 07.07.2015

Грција денеска се соочува со последна шанса да остане во еврозоната, кога премиерот Алексис Ципрас ќе поднесе предлог на итниот самит на еврозоната, откако грчките гласачи убедливо ги отфрлија условите за штедење, јави дописникот на МИА од Атина.

Од Грција зависи дали ќе остане во еврозоната

Алфа - 07.07.2015

Лидерите на Германија и Франција, двете главни сили во еврозоната, соопштија дека вратата за договор се уште е отворена, со цел Грција да се спаси од економска криза и да не го напушти еврото.

Грција молчи, ЕУ чека конкретен предлог од Атина

Репортер - 07.07.2015

Премиерот на Грција Алексис Ципрас утре ќе се обрати пред Европскиот парламент. “Ројтерс” цитира извор, според кого е можно утре Грција да го претстави својот предлог за нова спасувачка програма.

Фидел Кастро му ја честиташе на Ципрас „брилијантната политичка победа“

Курир - 07.07.2015

Поранешниот кубански претседател Фидел Кастро вчера му честиташе на грчкиот премиер Алексис Ципрас на неговара „брилијантна политичка победа“ на референдумот што беше одржан во неделата, а на кој грчките гласачи решително ги одбија барањата на ...

Грчкиот премиер денес ќе презентира нов план

Репортер - 07.07.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас денес се очекува да презентира нови предлози за време на итниот самит на лидери на земјите од еврозоната, пишува Би-Би-Си. За планот се вели дека содржи барање грчкиот долг да се намали за 30 проценти откако гласачите ...

Грција ќе бара отпишување на 30 проценти од долгот

Макфакс - 07.07.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас во вторник во Брисел ќе се обиде да ја искористи победата на референдумот за да се договори со лидерите на Европската унија (ЕУ), а како што се очекува на состанокот на шефовите на државите и владите на земјите од ...

Кастро е воодушевен од политиката на Ципрас

Телеграф - 07.07.2015

Кастро истакнува дека на Грција „ѝ се воодушевуваат народите од Латинска Америка и Карибите“ заради начинот на кој „го брани својот идентитет и својата култура од надворешна агресија“ и на крајот од писмото на својот „ценет колега“ му посака ...

ГРЦИЈА ГЛАВНА ТЕМА: Клучен Самит на ЕУ за судбината на еврото

Телеграф - 07.07.2015

Во Брисел сите се согласни дека исходот на грчкиот референдум дополнително ја искомпликува ситуацијата и дека дополнително се создал јаз помеѓу Грција и ЕУ Денеска во Брисел ќе се одржи Самит што може да биде одлучувачки и на кој европските лидери ...

Ципрас бара отпишувње на дури 1/3 од долгот

Правдико - 07.07.2015

Се очекува грчкиот премиер Алексис Ципрас, на денешниот вонреден самит на еврозоната да го претстави новиот предлог за решавање на грчката должничка криза, со барање за отпишување на 30 проценти од долгот на Грција, јавува Би-Би-Си.

Премиерите од еврозоната се спремни да ја исфрлат Грција, Ципрас сака простување на 30 отсто од долгот

МКД - 07.07.2015

За денес е најавено одржување итен состанок на лидерите на еврозоната во Брисел, на кој ќе се разговара за „грчкото прашање“. Простор за разговор има, кажала вчера германската канцеларка Ангела Меркел, и покрај многубројните критики што на Ципрас ...

Фидел Кастро му ја честиташе на Ципрас „брилијантната политичка победа“

А1 On - 07.07.2015

Поранешниот кубански претседател Фидел Кастро вчера му честиташе на грчкиот премиер Алексис Ципрас на неговара „брилијантна политичка победа“ на референдумот што беше одржан во неделата, а на кој грчките гласачи решително ги одбија барањата на ...

Ципрас бара отпис на скоро третина од долгот?

Алфа - 07.07.2015

Во Брисел денеска се одржува вонреден самит на лидерите на 19 земји од еврозоната откако Грците на референдумот кажаа „НЕ“ на мерките за штедење кои ги предложија кредиторите. Во Брисел денеска се одржува вонреден самит на лидерите на 19 земји од ...

Ципрас и македонските политичари

Нетпрес - 07.07.2015

Минатата колумна ја завршив со реченицата дека денес премиерот на Грција Алексис Ципрас ни’ одржува предавање на тема достоинство. По референдумот во неделата можам да додадам дека такво предавање ни’ одржа и грчкиот народ.

ЕУ одлучува што ќе прави со Грција – Меркел на потег

Алфа - 07.07.2015

Во исчекување на одлуките од самитот во Брисел сите очи се вперени во германската канцеларка Ангела Меркел која би можела да го прифати главното барање на Ципрас, за простување на дел од грчкиот долг.

Создавањето на Сириза е процес туркан од барикадите на улиците низ Атина, предизвикани од енормната корупција на ...

Сител - 07.07.2015

Создавањето на Сириза е процес туркан од барикадите на улиците низ Атина, предизвикани од енормната корупција на грчките власти поврзани со коруптивните политичари и банки од Европа кои во Грција свесно пласираа 300 милијарди евра без цврсти ...

Кастро му пиша на Ципрас: Брилијантна победа, храброста на Грција предизвикува восхит

МКД - 07.07.2015

Поранешниот кубански лидер Фидел Кастро му изрази поддршка на грчкиот премиер Алексис Ципрас, кој се обидува да издејствува отстапки од заемодавците, велат кубанските медиуми. Во писмото до Ципрас, кое го објавија кубанските државни медиуми, Кастро ...

Ципрас е гениј или е луд оти во практика бега од проблемот

Репортер - 07.07.2015

“Кој ќе ја повлече змијата од дупката” е грчки израз кој значи: “Кој будала ќе ја подаде раката кон непознатото? Кој ќе го преземе ризик наместо мене?” Грција е дефинитивно во дупка – во голема мера, иако не целосно – поради сопствените одлуки.

Ципрас ги претстави грчките предлози на Обама

Кирилица - 07.07.2015

Премиерот на Грција Алексис Ципрас денеска разговараше на телефон со претседателот на САД Барак Обама, на кој му ги претставил предлозите на грчката влада, пишуваат грчките медиуми. Обама на грчкиот премиер му ја пренел силната желба на САД ...

ЕУ одлучува што ќе прави со Грција – Меркел: нема подлога за почеток на преговори

Алфа - 07.07.2015

Грчкиот премиер се сретна со лидерите на Германија и Франција како и со претседателот на ЕК Жан Клод Јункер а претходно разговарал и со американскиот претседател Барак Обама кој побарал исходот на вечерашниот самит да биде успешен.

Заврши самитот на ЕУ-лидерите и Ципрас, донеле одлука да почекаат до недела (ФОТО)

МКД - 07.07.2015

Состанокот во Брисел заврши, а лидерите се договориле повторно да се сретнат в недела на уште еден состанок на темата „Грција“. Италијанскиот премиер Матео Ренци за новинарите изјави дека денешната одлука е да се почека до недела, кога грчката влада ...

Доналд Туск: Ципрас се согласи на строги услови за новата помош

МКД - 07.07.2015

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, по денешниот самит на ЕУ-лидерите и Грција соопшти дека Ципрас се согласил да поднесе барање за нова помош за земјата, кое ќе содржи строги услови.

Фидел Кастро му ја честиташе на Ципрас „брилијантната политичка победа“

Сител - 07.07.2015

Поранешниот кубански претседател Фидел Кастро вчера му честиташе на грчкиот премиер Алексис Ципрас на неговара „брилијантна политичка победа“ на референдумот што беше одржан во неделата, а на кој грчките гласачи решително ги одбија барањата на ...

Ципрас: Сакаме засекогаш да излеземе од кризата

МКД - 07.07.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас на пресот по денешниот самит рече дека тој поднел предлози чија цел е да овозможат „социјална правда и економски одржлив договор“. Предлозите содржат „веродостојни реформи“ во замена за финансиски фондови.

Фидел Кастро му ја честиташе на Ципрас „брилијантната политичка победа“

+инфо - 07.07.2015

Поранешниот кубански претседател Фидел Кастро вчера му честиташе на грчкиот премиер Алексис Ципрас на неговара „брилијантна политичка победа“ на референдумот што беше одржан во неделата, а на кој грчките гласачи решително ги одбија барањата на ...

Народот проговори, настапи часот на Ципрас

Сител - 07.07.2015

Грчкиот народ со големо мнозинство му даде можност на премиерот Алексис Ципрас да започне преговори за нов договор со кредиторите, кој ќе биде заснован ветувањата што тој ги даде. Грчките граѓани ги игнорираа оние кои ги предупредуваа за ризиците ...

Фидел Кастро му ја честиташе на Ципрас „брилијантната политичка победа“

Алфа - 07.07.2015

Кастро, преку венецуелската ТВ станица „Теле Сур“, на Ципрас му порача дека „внимателно ја следел неговата победа“, се наведува во соопштението од кабинетот на Ципрас, што го пренесуваат француските медиуми.

Ципрас телефонски разговарал со Драги и Лагард

Курир - 07.07.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас синоќа телефонски разговарал со шефот на Европската централна банка Марио Драги и на Меѓународниот монетарен фонд Кристин Лагард, јави дописникот на МИА од Атина.

Народот проговори, настапи часот на Ципрас

Алфа - 07.07.2015

Грчкиот народ со големо мнозинство му даде можност на премиерот Алексис Ципрас да започне преговори за нов договор со кредиторите, кој ќе биде заснован ветувањата што тој ги даде. Грчкиот народ со големо мнозинство му даде можност на премиерот ...

Кастро му ја честиташе победата на Ципрас

Нетпрес - 07.07.2015

Поранешниот кубански претседател Фидел Кастро вчера му честиташе на грчкиот премиер Алексис Ципрас за неговата „брилијантна политичка победа“ на референдумот што беше одржан во неделата, а на кој грчките гласачи решително ги одбија барањата на ...

Ципрас ќе побара простување на 30 отсто од долгот на Грција

Тера - 07.07.2015

Грчките медиуми пренесоа дека премиерот Ципрас од лидерите на земјите членки на еврозоната ќе побара долгот на неговата држава да биде намален за околу 30%, откако гласачите ги отфрлија барањата на кредиторите, кои беа предуслов за доделувањето на ...

Ципрас телефонски разговарал со Драги и Лагард

Локално - 07.07.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас синоќа телефонски разговарал со шефот на Европската централна банка Марио Драги и на Меѓународниот монетарен фонд Кристин Лагард, јави дописникот на МИА од Атина.

Ципрас ќе бара отпишување третина од долгот

Вечер Прес - 07.07.2015

На денешниот вонреден самит на земјите членки на еврозоната во Брисел се очекува грчкиот премиер Алексис Ципрас да го претстави новиот предлог за решавање на грчката должничка криза, а како што јавува Би Би Си, неговото барање е на Грција да и бидат ...

Ципрас од ЕУ лидерите ќе бара „заем-мост“ од 7 милијарди евра

Локално - 07.07.2015

Грчките и италијанските медиуми јавуваат дека премиерот Алексис Ципрас ќе побара еден почетен заем, како што го именуваат „заем-мост“, за да се надминат моменталните критични проблеми во Грција.

Што си рекоа Путин и Ципрас по телефон?

Бизнис Вести - 07.07.2015

“Ако Грција има потреба од финансиска помош, таа треба да замоли за неа. Досега, сепак кон Русија такво барање не е побарано”, изјави денеска портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков. Во Кремљ се однесуваат со почит кон резултатите од референдумот за ...

Грција не дала конкретен предлог на средбата на Еврогрупата

Локално - 07.07.2015

Премиерот на Грција Алексис Ципрас утре ќе се обрати пред Европскиот парламент. “Ројтерс” цитира извор, според кого е можно утре Грција да го претстави својот предлог за нова спасувачка програма.

Фидел Кастро му ја честиташе на Ципрас „брилијантната политичка победа“

Локално - 07.07.2015

Поранешниот кубански претседател Фидел Кастро вчера му честиташе на грчкиот премиер Алексис Ципрас на неговара „брилијантна политичка победа“ на референдумот што беше одржан во неделата, а на кој грчките гласачи решително ги одбија барањата на ...

ИНТЕРВЈУ ПАПАДАКИС: Потезите на Ципрас се надвор од здравиот разум!

Фактор - 07.07.2015

Грчкиот аналитичар и новинар Јоргос Пападакис за Фактор оценува дека последиците од кризата во неговата земја ќе бидат големи. Според него, грчките граѓани не беа толку против мерките за штедење колку што се револтирани од однос на Европа кон ...

Десет причини зошто Грција е на ова „дереџе“

еМагазин - 07.07.2015

Има причини зошто нај славната античка држава западна во долгови по обврските кон ММФ и банкротира, претворајќи се во економска пропаст во светот во 21-тиот век. Откако долготрајната настојчивост на Тројката за штедење помогна во создавањето на ...

Од Грција зависи дали ќе остане во еврозоната

Република - 07.07.2015

Грција денеска се соочува со последна шанса да остане во еврозоната, кога премиерот Алексис Ципрас ќе поднесе предлог на итниот самит на еврозоната, откако грчките гласачи убедливо ги отфрлија условите за штедење, јави дописникот на МИА од Атина.

АНАЛИЗА: 15 држави сакаат да ја видат Грција надвор од Еврозоната

Фактор - 07.07.2015

Атина без нов предлог на средбата во Брисел, ги повторува старите барања. Четири земји од еврозоната само го поддржуваат останувањето на Атина во вкупната монетарна унија, а 15 се против. Во кампот на Грција се уште Франција, Италија и Кипар, напиша ...

Народот си кажа, сега е време на Ципрас

Вечер Прес - 07.07.2015

Очигледно е дека меѓу голем дел од општеството во Грција опаднала довербата кон Европа и нејзините институции. Драматичните последици врз животниот стандард на Грците во последниве години силно влијаеше врз нивниот избор и психолошките состојби, ...

Фидел Кастро му ја честиташе на Ципрас „брилијантната политичка победа"

Вечер Прес - 07.07.2015

Кастро, преку венецуелската ТВ станица „Теле Сур", на Ципрас му порача дека „внимателно ја следел неговата победа", се наведува во соопштението од кабинетот на Ципрас Поранешниот кубански претседател Фидел Кастро вчера му честиташе на грчкиот ...

Фидел Кастро му ја честиташе „брилијантната политичка победа“ на Ципрас

Република - 07.07.2015

Поранешниот кубански претседател Фидел Кастро вчера му честиташе на грчкиот премиер Алексис Ципрас на неговара „брилијантна политичка победа“ на референдумот што беше одржан во неделата, а на кој грчките гласачи решително ги одбија барањата на ...

Кастро му ја честиташе победата на Ципрас

Точка - 07.07.2015

Поранешниот кубански претседател Фидел Кастро вчера му честиташе на грчкиот премиер Алексис Ципрас за неговата "брилијантна политичка победа" на референдумот што беше одржан во неделата, а на кој грчките гласачи решително ги одбија барањата на ...