TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Австралиски општини му нуделе приклонување на Вранишковски

А1 - 24.07.2005

Да не беше извршувањето на затворската казна, 5 црковни општини ќе пристапеа кон мојата Архиепископија, а контактите траат подолго време. Од овие причини нема да откријам кои се, рече денеска расчинетиот владика Зоран Вранишковски. Кирил Циревски, член на црковниот совет на црквата Св.

Вранишковски да не оди в затвор

Време - 23.07.2005

СРПСКИ ФУНКЦИОНЕР БАРА Одлуката на македонските власти Јован Вранишковски да биде упатен на издржување затворска казна од две и пол години заслужува осуда и е за секакво жалење, изјавил Владе Јанковиќ, советник на српскиот премиер Воислав Коштуница за надворешна политика, пренесува МИА.

Советникот на Коштуница бара ослободување на Вранишковски

Утрински - 23.07.2005

Изјава Белград - Владе Јанковиќ, советник на српскиот премиер Воислав Коштуница за надворешна политика, вчера оцени дека одлуката на македонските власти Јован Вранишковски да биде упатен на издржување затворска казна од две и пол години "заслужува осуда и е за секакво жалењееи.

Вранишковски да не лежи в затвор

Вечер Прес - 23.07.2005

"Одлуката на македонските власти Јован Вранишковски да биде упатен на издржување затворска казна од две и пол години заслужува осуда и е за секакво жалење", оценува Владе Јанковиќ, советник за надворешна политика на српскиот премиер Воислав Коштуница.

Вранишковски не доби одложување на казната

Време - 20.07.2005

ОСНОВЕН СУД-БИТОЛА Претседателот на Основниот суд во Битола вчера ја отфрли молбата на расчинетиот владика Јован Вранишкоски за одложување на извршувањето на затворската казна од 1,5 година, на која е осуден поради поттикнување национална и верска омраза.

Вранишковски мора да оди во Идризово

Дневник - 20.07.2005

ОДЛУКА НА БИТОЛСКИОТ ОСНОВЕН СУД Основниот суд во Битола вчера го одби барањето на осуденикот Јован Вранишковски да го одложи одлежувањето на затворската казна додека не докторира на Теолошкиот факултет во Солун и додека не завршеле вонредните правни лекови за неговата пресуда, потврди вчера ...

Поголема затворска казна за Вранишковски

Вест - 20.07.2005

ОДЛУКА НА СУДОТ ВО БИТОЛА Кривичниот судски совет на Основниот суд Битола денеска ја преиначи условната казна на расчинетиот владика на МПЦ Јован Вранишковски во траење од една година во ефективна затворска казна. Тој пред две години беше осуден на една година затвор условно поради самовластие, ...

Вранишковски ќе одлежи вкупно 2,5 години затвор

Утрински - 20.07.2005

Поради непочитување на условната казна БИТОЛА - Кривичниот совет на Основниот суд во Битола вчера го прифати барањето на Основното јавно обвинителство врз казната затвор во ефективно траење од 18 месеци на осудениот ексвладика на Македонската православна црква, Зоран Вранишковски, да му биде ...

Проширена затворската казна за Вранишковски

Вечер Прес - 20.07.2005

Кривичниот совет на Основниот суд Битола ја преиначи условната казна на расчинетиот владика на МПЦ Јован Вранишковски во траење од една година во ефективна затворска казна. Со ова затворот за Јован е проширен од година ипол на 2 и пол години.

Одбиена молбата на Вранишкоски за одложување на казната

А1 - 19.07.2005

Денеска во Основниот суд во Битола беше отфрлена молбата на расчинетиот Владика Зоран Вранишковски, за одлагање на затворската казна по правосилната пресуда од 1 и пол година, заради кривичното дело поттикнување на национална и верска омраза, раздор и нетрпеливост.

Вранишковски доби уште една година затвор

А1 - 18.07.2005

Денеска кривичниот совет на Оосновниот суд во Битола го прифати предлогот на основниот Јавен обвинител против Зоран Вранишковски, за повлекување на условната казна од 1 година, заради сторено кривично дело самовластие и истата е пренасочена во ефективна затворска казна.

Вранишкоски бара одложување на затворската казна

Време - 18.07.2005

БИТОЛА Утре ќе одам во Скопје, а со мојот адвокат ќе побараме одложување на затворската казна и ќе чекаме Врховниот суд да се изјасни за мојата жалба - изјави Вранишкоски, по вчерашната богослужба во својата викендичка во Нижеполе.

Приведен расчинетиот владика Јован Вранишковски

Утрински - 18.07.2005

Во саботата, на граничниот премин Меџитлија Вранишковски до утре на полноќ ќе мора да се јави на издржување на казната, а ако не го направи тоа, во затвор ќе биде сместен присилно ГОЦЕ КАРЕВСКИ БИТОЛА - Во саботата напладне, на преминот Меџитлија на македонско-грчката граница, македонската гранична ...

Вранишковски во викендицата во Нижполе чека да биде однесен во затвор

Вест - 18.07.2005

НА ГРАНИЧНИОТ ПРЕМИН МЕЏИТЛИЈА, КАЈ БИТОЛА ПРИВЕДЕН ЕКС ВЛАДИКАТА ЈОВАН Покрај одлежување 18-месечна казна на екс владиката Јован му се подготвува уште еден обвинителен предлог со кој битолското обвинителство од кривичниот совет на Основниот суд во Битола бара изречената пресуд Завчера напладне на ...

Вранишковски утре мора да оди в затвор

Дневник - 18.07.2005

РАСКОЛНИКОТ УАПСЕН ВО МЕЏИТЛИЈА Зоран очекувал поглаварот Павле да му го врачи томосот за охридска архиепископија Битолската полиција во саботата напладне, на граничниот премин Меџитлија, го приведе Зоран Вранишковски во моментот кога тој се враќаше од Лерин, Грција.

На Вранишковски врачена поканата за затвор

Вечер Прес - 18.07.2005

По дводневен престој во Грција таканаречениот српски егзарх во Македонија, Јован Вранишковски во саботата од граничниот премин Меџитлија беше приведен во битолската полиција, каде му беше предаден упатниот акт за отслужување на затворската казна од 18 месеци.