TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Преговорите за спас на Кипар продолжуваат во Брисел

24 Вести - 24.03.2013

Наспроти информациите за договор меѓу Кипар и Тројката меѓународни кредитори од Никозија пристигнуваат нови пораки дека продолжуваат преговорите, пренесува ДПА.

Сите банки на Кипар наложија ограничување од 100 евра дневно за повлекување од банкомат

24 Вести - 24.03.2013

Сите кипарски банки наложија ограничување до 100 евра дневно за сумата која може да биде повлечена од нивните банкомати, соопшти владин претставник.

Жилави преговори за иднината на Кипар

Deutsche Welle - 24.03.2013

Кој колку треба да придонесе? Преговорите меѓу Кипар и донаторите за пакетот мерки финансиска помош се тешки. Времето притиска, но на Никозија се чини не и‘ се брза.

Рен: Кипар мора да направи тежок избор

Канал5 - 24.03.2013

На Кипар не му преостанува ништо друго освен да направи тежок избор и да ги прифати условите за финансиски спас на земјата, порача еврокомесарот за економски прашања Оли Рен, пред најавеното денешно ...

Кипар: Сигурна е само несигурноста

Deutsche Welle - 24.03.2013

Тешки времиња за Кипар. Многумина мали претприемачи стравуват од парализа на стопанството. Дел од граѓаните, пак, се убедени дека имаат смелост и сила да ја издржат кризата.

Специјална улога на православната црква на Кипар

Deutsche Welle - 24.03.2013

На Кипар му се заканува државен банкрот. Православната христијанска црква се нуди да помогне со пари, дури и ставање хипотека врз својот имот.

Кипар чека спас од ЕУ

Вест - 24.03.2013

БЕЛГИЈА - Висок европски претставник ја водеше денешната средба, во последните обиди за помош на Кипар да изготви план за да добие меѓународен заем од 10 милијарди евра, што е неопходен за да избегне ...

Кипарскиот претседател пристигна во Брисел

Економски - 24.03.2013

Претседателот на Кипар, Никос Анастасиадис пристигна во Брисел за да учествува на преговорите за спасувањето на кипарската економија, соопшти официјалниот претставник на владата на Кипар, Христос ...

Црквата ќе го спасува Кипар од банкрот

Економски - 24.03.2013

На Кипар му се заканува државен банкрот. Православната христијанска црква се нуди да помогне со пари, дури и ставање хипотека врз својот имот.

Сите банки на Кипар наложија ограничување од 100 евра дневно за повлекување од банкомат

Сител - 24.03.2013

Сите кипарски банки наложија ограничување до 100 евра дневно за сумата која може да биде повлечена од нивните банкомати, соопшти владин претставник.

Оли Рен: Иднината на Кипар ќе биде многу тешка

Економски - 24.03.2013

За властите на Кипар не останаа оптимални варијанти за решение на тешката финансиска ситуација во банкарскиот сектор на земјата.

Преговорите за спас на Кипар продолжуваат во Брисел

Сител - 24.03.2013

Наспроти информациите за договор меѓу Кипар и Тројката меѓународни кредитори од Никозија пристигнуваат нови пораки дека продолжуваат преговорите, пренесува ДПА.

Од кипарските банки можат да се повлечат само по 100 евра дневно

Курир - 24.03.2013

Од автоматите на кипарски банки можат да бидат повлечени до 100 евра дневно, соопшти владин претставник. Сите банки во земјата се затворени од 16 март со одлука на владата поради опасноста луѓето ...

Во Кипар само до 100 евра дневно повлекување од банкомат

+инфо - 24.03.2013

Сите кипарски банки наложија ограничување до 100 евра дневно за сумата која може да биде повлечена од нивните банкомати, соопшти владин претставник.

Министрите од еврозоната ќе расправаат за планот за помош на Кипар

Макфакс - 24.03.2013

Министрите за финансии на 17 држави од еврозоната во недела ќе разговараат за изменетиот план за помош на Кипар. Состанокот се совпаѓа со изјавата на кипарските лидери дека се блиску до договорот што ...

Оли Рен - За Кипар не останаа многу варијанти за решение

Inpress - 24.03.2013

Софија, 24. март 2013 (ИНПРЕС) За властите на Кипар не останаа многу оптимални варијанти за решение на тешката финансиска ситуација во банкарскиот сектор на земјата.

Преговорите за спас на Кипар продолжуваат во Брисел

Алфа - 24.03.2013

Наспроти информациите за договор меѓу Кипар и Тројката меѓународни кредитори од Никозија пристигнуваат нови пораки дека продолжуваат преговорите, пренесува ДПА.

ЕУ сака да ја реши кипарската криза без Русија

Руска реч - 24.03.2013

Еврогрупата се противи на директно учество на Русија во програмата за финансиска стабилизација на Кипар, соопшти министерот за финансии на Малта, Едвард Шиклун.

Оли Рен: За Кипар не останаа оптимални варијанти

Нетпрес - 24.03.2013

За властите на Кипар не останаа оптимални варијанти за решение на тешката финансиска ситуација во банкарскиот сектор на земјата.

Продолжуваат преговорите за спас на Кипар

Курир - 24.03.2013

Наспроти информациите за договор меѓу Кипар и Тројката меѓународни кредитори од Никозија пристигнуваат нови пораки дека продолжуваат преговорите, пренесува ДПА.

Преговорите за Кипар продолжуваат во Брисел

Р.С.Европа - 24.03.2013

Преговорите околу спасувачкиот пакет за Кипар се наоѓаат во многу деликатна фаза и ќе продолжат денеска во Брисел, се наведува во соопштението на кипарската влада.

Оли Рен: На Кипар не му остануваат многу можности

Нетпрес - 24.03.2013

За властите на Кипар не остануваат оптимални варијатни за решение на тешката финансиска ситуација во банкарскиот систем на земјата.

Кипарскиот претседател во Брисел на нови разговори за спас на земјата

Сител - 24.03.2013

Претседателот на Европскиот совет, Херман ван Ромпуј денеска ќе претседава со средбата на високо ниво, кој има за цел да го олесни изнаоѓањето решение за Кипар, во кое ќе учествува и кипарскиот ...

Преговорите за спас на Кипар продолжуваат во Брисел

А1 On - 24.03.2013

Наспроти информациите за договор меѓу Кипар и Тројката меѓународни кредитори од Никозија пристигнуваат нови пораки дека продолжуваат преговорите, пренесува ДПА.

Претседателот на Кипар пристигна во Брисел

Нетпрес - 24.03.2013

Претседателот на Кипар, Никос Анастасиадис пристигна во Брисел за да учествува на преговорите за спасувањето на кипарската економија, соопшти официјалниот претставник на владата на Кипар, Христос ...

Никозија не се приближува кон договор со кредиторите

Нетпрес - 24.03.2013

Висок претставник на Кипар вели дека кипарската влада не е блиску до договор со тројката кредитори за мерките што треба да се преземат за да добие земјата спасувачката финансиска помош од 10 ...

Оли Рен: Блиската иднина на Кипар ќе е особено тешка

А1 On - 24.03.2013

Кипар нема многу оптимални варијанти за решавање на тешката финансиска ситација во банкарскиот сектор, сметаат властите. Според Рен, Европската комисија постојано бара решение за помош на Кипар.

Институтот за меѓународни финансии смета дека одлуката на Еврогрупата за Кипар ги крши законите на ЕУ

Нетпрес - 24.03.2013

Институтот за меѓународни финансии смета одлуката за Кипар на Еврогрупата е неуспех, изјави Ханг Тран, првиот заменик-извршен директор на Институтот, за кипарскиот весник "Филелевтерос".

Русија може да преземе мерки против оданочувањето на банкарските депозити во Кипар

Нетпрес - 24.03.2013

Додека европските власти се обидуваат да постигнат консензус за условите за доделување на финансиска помош за Кипар, меѓу кои е и наметнување на 25-процентен данок на банкарските депозити во износ ...

Преговорите во Кипар продолжија до раните утрински часови без договор

Нетпрес - 24.03.2013

Преговорите во Кипар, насочени кон спречување на колапс на банкарскиот систем, продолжија до денешните рани утрински часови без договор за планот за набавувањето на средствата потребни на Никозија, ...

Преговорите за Кипар се префрлаат во ЕУ

Економски - 24.03.2013

Преговорите околу спасувачкиот пакет за Кипар се наоѓаат во многу деликатна фаза и ќе продлжат денеска во Брисел, се наведува во соопштението на кипарската влада.

ММФ покрена нови барања во преговорите со Кипар

Нетпрес - 24.03.2013

Преговорите меѓу владата на Кипар и меѓународните кредитори (Европската комисија, Европската централна банка и Меѓународниот монетарен фонд) стануваат се потешки, изјави висок учесник во преговорите ...

Оли Рен: Кипар го чека тежок избор

+инфо - 24.03.2013

Комесарот за финансиски прашања на Европската унија, Оли Рен изјави дека власта на Кипар мора да се соочи со тежок избор и денеска мора да ги усогласи условите за добивање финансиска подршка од ...

Ограничување: Од банкомат може да се повлечат најмногу 100 евра

Економски - 24.03.2013

Сите кипарски банки наложија ограничување до 100 евра дневно за сумата која може да биде повлечена од нивните банкомати, соопшти владин претставник.

Од банкоматите во Кипар може да се подигнат најмногу 100 евра

Макфакс - 24.03.2013

Централната банка на Кипар одреди во неделата од банкоматите на сите кипарски банки да може да се подигне најмногу износ од 100 евра, со цел да се спречи одлив на парите.

ЕУ сака да ја реши кипарската криза без Русија

Економски - 24.03.2013

Еврогрупата се противи на директно учество на Русија во програмата за финансиска стабилизација на Кипар, соопшти министерот за финансии на Малта, Едвард Шиклун.

Кипар се повеќе тоне, а ги бојкотира и германските производи

Нетпрес - 24.03.2013

Мрачно расположение ја зафати бучната престолнина Никозија, а тоа се приметува дури и во спортот. Тоа е кризен индикатор од посебен вид.

После неуспешните преговори со Москва, Кипар се враќа кон идејата за воведување данок на влоговите

Руска реч - 24.03.2013

Властите на Кипар сакаат повторно да го воведат данокот на влогови после неуспешните преговори во Москва. Притоа, еднократното одземање на средства од сметките може да изнесува дури 25%.

Кипарските Грци и Турци треба да ги делат нафтените резерви

Вечер Прес - 24.03.2013

САД бараат Кипар да има право да ги користи резервите на нафта и гас во кипарските територијални води, но очекуваат да видат и договор за обединување на грчкиот и турскиот дел на островот и делење на ...

Одлуката на Еврогрупата за Кипар ги крши законите на ЕУ

Локално - 24.03.2013

Одлуката на Еврогрупата за Кипар е неуспех, посочи Хјанг Транша, првиот заменик-извршен директор на Институтот за меѓународни финансии, за кипарскиот весник „Филелевтерос".

Депозитите над 100.000 долари ќе се даночат со 20%

Вечер Прес - 24.03.2013

Според договорот, депозитите во водечката кипарска банка "Банк од Кипар" треба да бидат оданочени со 20-процентен данок, депозитите во останатите банки во земјата со 4-процентен данок Преговорите за ...

Русија може да преземе мерки против оданочувањето на банкарските депозити во Кипар

Точка - 24.03.2013

Додека европските власти се обидуваат да постигнат консензус за условите за доделување на финансиска помош за Кипар, меѓу кои е и наметнување на 25-процентен данок на банкарските депозити во износ ...

ЕУ се противи на мешањето на Русија во кипарскиот проблем

Република - 24.03.2013

Еврогрупата се противи на директно учество на Русија во програмата за финансиска стабилизација на Кипар, соопшти министерот за финансии на Малта, Едвард Шиклун.

Оли Рен: За Кипар не останаа оптимални варијанти

Точка - 24.03.2013

За властите на Кипар не останаа оптимални варијанти за решение на тешката финансиска ситуација во банкарскиот сектор на земјата.

Постигнат договор за данок на кипарските депозити над 100 илјади евра

Либертас - 24.03.2013

Синоќа претставниви на Кипар и на тројката меѓународни кредитори постигнаа договор за еднократно оданочување на депозитите во кипарските банки во вредност од над 100 илјади евра.

Кипар: Преговорите продолжуваат во Брисел

Локално - 24.03.2013

Судбината на Кипар, сеуште е неизвесна. Најново е дека и покрај информациите за договорот меѓу Кипар и таканаречената Тројка кредитори, тамошните медиуми информираат дека преговорите ќе продолжат.

Претседателот на Кипар пристигна во Брисел

Точка - 24.03.2013

Претседателот на Кипар, Никос Анастасиадис пристигна во Брисел за да учествува на преговорите за спасувањето на кипарската економија, соопшти официјалниот претставник на владата на Кипар, Христос ...

Кипарските банкомати лимитиранани на 100 евра

Локално - 24.03.2013

Сите кипарски банки наложија ограничување до 100 евра дневно за сумата која може да биде повлечена од нивните банкомати, соопшти владин претставник.

Оли Рен: Тешки времиња доаѓаат за Кипар

Фактор - 24.03.2013

Сите решенија за спас на Кипар од тешката финансиска ситуација во банкарскиот сектор на земјата ќе бидат тешки за тамошните власти.

Судбината на Кипар ќе се решава денеска во Брисел

Фактор - 24.03.2013

Преговорите околу спасувачкиот пакет за Кипар ќе продолжат денеска во Брисел и се наоѓаат во многу деликатна фаза, се наведува во соопштението на кипарската влада.

Од кипарските банки можат да се повлечат до 100 евра дневно

Денешен - 24.03.2013

Сите кипарски банки наложија ограничување до 100 евра дневно за сумата која може да биде повлечена од нивните банкомати, соопшти владин претставник.

Кипар: Банките наложија ограничување од 100 евра дневно за повлекување од банкомат

Бриф - 24.03.2013

Сите кипарски банки наложија ограничување до 100 евра дневно за сумата која може да биде повлечена од нивните банкомати, соопшти владин претставник.

Кипарските пари сепак настрадаа – одобрен данокот за парите на штедачите

МК News - 24.03.2013

Кипар и тројката меѓународни кредитори вечерва постигнаа договор за еднократно оданочување на депозитите во кипарските банки во вредност од над 100 илјади евра, соопшти анонимен висок претставник на ...

Кипарските банки наложија ограничување од 100 евра дневно повлекување од банкомат

Либертас - 24.03.2013

Сите кипарски банки наложија ограничување до 100 евра дневно што може да биде повлечена од банкоматите на островската медитеранска земја.

Оли Рен: Кипар се соочува со тешки одлуки

Локално - 24.03.2013

Заменик-претседателот на Европската комисија Оли Рен предупреди дека за Кипар е исклучително важно да постигне договор денеска во Брисел, ако сака да ја спаси економијата од банкрот.

До 100 евра од банкомат, нови ограничувања за Кипарците

Фактор - 24.03.2013

Од банкоматите на сите кипарски банки ќе може да се подигне износ од најмногу 100 евра за да се спречи одлив на парите, одлучи денеска Централната банка на ...

Никозија не успеа, Кипар ќе се спасува во Брисел

Република - 24.03.2013

И покрај најавите од НИкозија дека кипарската влада постогнала договор со меѓународните кредитори сепак најверојатно договор нема и тој ќе мора да биде постигнат во Брисел Според западните агенции ...

Банките на Кипар ќе ограничуваат 100 евра дневно за повлекување од банкомат

Н.Македонија - 24.03.2013

Сите кипарски банки наложија ограничување до 100 евра дневно за сумата која може да биде повлечена од нивните банкомати, соопшти владин претставник, пренесува МИА Сите банки во земјата се затворени ...

Банките на Кипар наложија ограничување од 100 евра дневно за повлекување од банкомат

Денар - 24.03.2013

Сите кипарски банки наложија ограничување до 100 евра дневно за сумата која може да биде повлечена од нивните банкомати, соопшти владин претставник.

Никозија не се откажува од данокот на депозитите

Утрински - 23.03.2013

Новиот план за спас на Кипар, сепак предвидува воведување 15-процентен данок на заштедите во кипарските банка поголеми од 100.000 евра Новиот „план Б“ за спас на Кипар, што кипарските власти го ...

САД сметаат дека кипарските Грци и Турци треба да ги делат нафтените резерви

24 Вести - 23.03.2013

САД бараат Кипар да има право да ги користи резервите на нафта и гас во кипарските територијални води, но очекуваат да видат и договор за обединување на грчкиот и турскиот дел на островот и делење на ...

Кипар: Усвоени три од осум мерки поставени како услов од ЕУ

24 Вести - 23.03.2013

Парламентот на Кипар ги одобри првите три од осум мерки на Владата во настојувањето да се исполнат условите кои ги постави Европската унија за спасување на кипарската економија.

САД сметаат дека кипарските грци и турци треба да ја делат нафтата

Телма - 23.03.2013

САД бараат Кипар да има право да ги користи резервите на нафта и гас во кипарските територијални води, но очекуваат да видат и договор за обединување на грчкиот и турскиот дел на островот и делење на ...

Кипар почна да ги усвојува барањата на ЕУ

Утрински - 23.03.2013

Парламент во Никозија усвои три од осумте мерки, кои Брисел ги постави како услов за спасување на кипарската економија Парламентот на Кипар ги одобри првите три од осум мерки на владата во ...

Кипарскиот архиепископ ја обвинува комунистичката влада за ситуацијата во земјата

Канал5 - 23.03.2013

Комунистичката влада е виновна за ситуацијата на Кипар, изјави во интервју за грчката телевизија „Скај“ архиепископот на Кипар Хризостом.

„Мудис“ го намали кредитниот рејтинг на три кипарски банки

24 Вести - 23.03.2013

Американската бонитетна агенција „Мудис“ го намали кредитниот рејтинг на три големи кипарски банки поради ризикот од губење на нови депозити по отворањето на банките во вторник, идната недела.

Кипар: Постигнат договор за данок на депозитите поголеми од 100 илјади евра

Канал5 - 23.03.2013

Кипар и тројката меѓународни кредитори вечерва постигнаа договор за еднократно оданочување на депозитите во кипарските банки во вредност од над 100 илјади евра, соопшти анонимен висок претставник на ...

Кипар: Постигнат договор за данок на депозитите поголеми од 100 илјади евра

24 Вести - 23.03.2013

Кипар и тројката меѓународни кредитори вечерва постигнаа договор за еднократно оданочување на депозитите во кипарските банки во вредност од над 100 илјади евра, соопшти анонимен висок претставник на ...

Времето работи против Kипар

Дневник - 23.03.2013

ЕУ е подготвена да го исклучи островот од својот состав поради верувањата дека би можел да ~ предизвика штета на пошироката европска економија Откако кипарските лидери во четвртокот се обидоа да ...

Кој го има лекот за Кипар?

Утрински - 23.03.2013

Димитар Чулев На крајот Кипар ќе излезе во ќар од кипарската банкарска криза: претседателот Анастијадис и не мора да се вознемирува дали парламeнтот ќе одобри Б-план или Ц витаминска терапија за ...

Кипар усвои три од осумте услови на ЕУ

Канал5 - 23.03.2013

Парламентот на Кипар ги одобри првите три од осум мерки на Владата во настојувањето да се исполнат условите кои ги постави Европската унија за спасување на кипарската економија.

Банката „Пиреја“ ќе ги апсорбира грчките филијали на двете најголеми кипарски банки

24 Вести - 23.03.2013

Грчката банка „Пиреја“ ќе изврши апсорпција на грчките филијали на „Банката на Кипар“ и „Кипарската Популарна банка“, одлучи грчкиот Фонд за финансиска стабилност (ХФСФ), со што ќе се заштитат ...

Кипар ги донесе првите одлуки

Deutsche Welle - 23.03.2013

Првите одлуки со кои треба да се избегне државен банкрот се донесени - парламентот во Никозија изгласа Фонд на солидарност, како и ограничување на протокот на капитал.

Кипарскиот претседател во Брисел по спас

Канал5 - 23.03.2013

Како да се продолжи со круцијалното финансирање од Европската унија, како да се избегне банкротот. Кипарскиот претседател Никос Анастасиадес заедно со партиските лидери попладнево во Брисел на ...

„Мудис“ го намали кредитниот рејтинг на три кипарски банки

Канал5 - 23.03.2013

Американската бонитетна агенција „Мудис“ го намали кредитниот рејтинг на три големи кипарски банки поради ризикот од губење на нови депозити по отворањето на банките во вторник, идната недела.

Кипарскиот архиепископ ја обвинува комунистичката влада за ситуацијата во земјата

Сител - 23.03.2013

Комунистичката влада е виновна за ситуацијата на Кипар, изјави во интервју за грчката телевизија „Скај“ архиепископот на Кипар Хризостом.

Кипар воведува вонредна финансиска состојба

+инфо - 23.03.2013

Владата на Кипар воведе ограничување на движење на капиталот поради „вонредната состојба “ во економијата. Законот за кој гласаше парламентот синоќа опфаќа повеќе од десет слични мерки.

Гневен Кипранец застрела едно и рани три лица

Макфакс - 23.03.2013

Разјарен 33-годишен Кипранец убил еден и ранил уште тројца луѓе, соопшти во саботата кипарската полиција. Разјарен 33-годишен Кипранец убил еден и ранил уште тројца луѓе, соопшти во саботата ...

Кипар: Усвоени три од осум мерки поставени како услов од ЕУ

Курир - 23.03.2013

Парламентот на Кипар ги одобри првите три од осум мерки на Владата во настојувањето да се исполнат условите кои ги постави Европската унија за спасување на кипарската економија.

Кипар одобри три од осум мерки за спас на економијата

Сител - 23.03.2013

Кипарскиот претседател во Брисел последен пат ќе се обиде да разговара за избегнување на финасискиот колапс на земјата. Кипар има уште два дена да најде план за спас.

Кипар: Постигнат договор за данок на депозитите поголеми од 100 илјади евра

Алфа - 23.03.2013

Кипар и тројката меѓународни кредитори вечерва постигнаа договор за еднократно оданочување на депозитите во кипарските банки во вредност од над 100 илјади евра, соопшти анонимен висок претставник на ...

Кипар постигна договор со меѓународните кредитори

Нова ТВ - 23.03.2013

Кипар и тројката меѓународни кредитори вечерва постигнаа договор за еднократно оданочување на депозитите во кипарските банки во вредност од над 100 илјади евра, соопшти анонимен висок претставник на ...

Кипар се согласи за отпис на 20 отсто од најголемите депозити во Bank of Cyprus

Макфакс - 23.03.2013

Кипарските власти се согласија со ЕУ и ММФ за воведување данок од 20 отсто на депозитите над 100 илјади евра во најголемата банка во земјата Bank of Cyprus, и 4 отсто од влоговите од над 100 илјади ...

Кипар прогласи вонредна финансиска состојба, пари ќе даваат црквата и фондовите

Економски - 23.03.2013

Првите одлуки со кои треба да се избегне државен банкрот се донесени – парламентот во Никозија изгласа Фонд на солидарност, како и ограничување на протокот на капитал.

Кипарскиот архиепископ ја обвинува комунистичката влада за ситуацијата во земјата

А1 On - 23.03.2013

Комунистичката влада е виновна за ситуацијата на Кипар, изјави во интервју за грчката телевизија „Скај“ архиепископот на Кипар Хризостом.

Комунистите се криви за состојбата на Кипар

Економски - 23.03.2013

Комунистичката влада е виновна за ситуацијата на Кипар, изјави во интервју за грчката телевизија „Скај“ архиепископот на Кипар Хризостом.

Владејачката партија во Кипар соопшти дека е близу до решение на кризата

МРТ - 23.03.2013

Решение за кипарската криза е можно да се постигне „во следните неколку часа“, изјави денеска потпретседателот на владејачката партија Демократски собир (ДИСИ), Авероф Неофиту.

Банката „Пиреја“ ќе ги апсорбира грчките филијали на двете најголеми кипарски банки

Сител - 23.03.2013

Грчката банка „Пиреја“ ќе изврши апсорпција на грчките филијали на „Банката на Кипар“ и „Кипарската Популарна банка“, одлучи грчкиот Фонд за финансиска стабилност (ХФСФ), со што ќе се заштитат ...

„Мудис“ го намали кредитниот рејтинг на три кипарски банки

Сител - 23.03.2013

Американската бонитетна агенција „Мудис“ го намали кредитниот рејтинг на три големи кипарски банки поради ризикот од губење на нови депозити по отворањето на банките во вторник, идната недела.

Мудис го намали кредитниот рејтинг на три кипарски банки

Економски - 23.03.2013

Американската бонитетна агенција „Мудис“ го намали кредитниот рејтинг на три големи кипарски банки поради ризикот од губење на нови депозити по отворањето на банките во вторник, идната недела.

Кипар: Усвоени три од осум мерки поставени како услов од ЕУ

А1 On - 23.03.2013

Парламентот на Кипар ги одобри првите три од осум мерки на Владата во настојувањето да се исполнат условите кои ги постави Европската унија за спасување на кипарската економија.

САД сметаат дека кипарските Грци и Турци треба да ги делат нафтените резерви

А1 On - 23.03.2013

САД бараат Кипар да има право да ги користи резервите на нафта и гас во кипарските територијални води, но очекуваат да видат и договор за обединување на грчкиот и турскиот дел на островот и делење на ...

Кипар усвои три од осум мерки поставени како услов од ЕУ

+инфо - 23.03.2013

Кипарските власти конечно направија чекор напред во решавањето на проблемите со тешката финансиска криза која го зафати Кипар.

Кипар постигна договор за данок на депозитите поголеми од 100 илјади евра

+инфо - 23.03.2013

Кипар и тројката меѓународни кредитори вечерва постигнаа договор за еднократно оданочување на депозитите во кипарските банки во вредност од над 100 илјади евра, соопшти анонимен висок претставник на ...

Кипар: Постигнат договор за данок на депозитите поголеми од 100 илјади евра

Економски - 23.03.2013

Кипар и тројката меѓународни кредитори вечерва постигнаа договор за еднократно оданочување на депозитите во кипарските банки во вредност од над 100 илјади евра, соопшти анонимен висок претставник на ...

САД: Кипар да ги користи енергетските ресурси во територијалните води

Курир - 23.03.2013

САД бараат Кипар да има право да ги користи резервите на нафта и гас во кипарските територијални води, но очекуваат да видат и договор за обединување на грчкиот и турскиот дел на островот и делење на ...

Грчка банка ги апсорбира грчките филијали на најголемите кипарски банки

Р.С.Европа - 23.03.2013

Грчката банка „Пиреја“ ќе изврши апсорпција на грчките филијали на „Банката на Кипар“ и „Кипарската Популарна банка“, одлучи грчкиот Фонд за финансиска стабилност (ХФСФ), со што ќе се заштитат ...

Банката „Пиреја“ ќе ги преземе грчките филијали на двете најголеми кипарски банки

Економски - 23.03.2013

Грчката банка „Пиреја“ ќе изврши апсорпција на грчките филијали на „Банката на Кипар“ и „Кипарската Популарна банка“, одлучи грчкиот Фонд за финансиска стабилност (ХФСФ), со што ќе се заштитат ...

Новиот план за спас на Кипар предвидува 15-процентен данок

МРТ - 23.03.2013

Новиот „план Б“ за спас на Кипар, што кипарските власти го разгледуваат со кредиторите од еврозоната, предвидува воведување данок на заштедите во кипарските банка поголеми од 100.000 евра во висина ...

Кипар усвои три од осумте мерки наложени од ЕУ

Економски - 23.03.2013

Кипарскиот парламент усвои три законски мерки, за реструктуирање на втората по големина кипарска банка Лаики (Народна банка), за создавање инвестиционен Фонд на солидарноста и контрола над движењето ...

САД сметаат дека кипарските Грци и Турци треба да ги делат нафтените резерви

Економски - 23.03.2013

САД бараат Кипар да има право да ги користи резервите на нафта и гас во кипарските територијални води, но очекуваат да видат и договор за обединување на грчкиот и турскиот дел на островот и делење на ...

Кипарскиот парламент усвои закон за заздравување на финансискиот сектор

Макфакс - 23.03.2013

Кипарскиот парламент ги усвои доцна ноќта кон саботата законот за заздравување на банкарскиот сектор на земјата надевајќи се дека ќе ги убеди доверителите од Европската унија и Меѓународниот ...

Кипарскиот парламент го усвои законот за реструктуирање на банките

Нетпрес - 23.03.2013

Кипарскиот парламент синоќа на итна седница го усвои законот за реструктуирање на банките со што се предвидува поделба на банките на добри и лоши со цел Кипар да може да добие меѓународен кредит и да ...

Не плачете за Кипар, плачете за сите нас

Оn.net - 23.03.2013

Банкарскиот слом на Кипар открива дека ниту пет години од почетокот на светската финансиска криза, банкарскиот систем не е реформиран, пишува нобеловецот Пол Кругман.

САД сметаат дека кипарските Грци и Турци треба да ги делат нафтените резерви

Сител - 23.03.2013

САД бараат Кипар да има право да ги користи резервите на нафта и гас во кипарските територијални води, но очекуваат да видат и договор за обединување на грчкиот и турскиот дел на островот и делење на ...

Банката „Пиреја“ ќе ги апсорбира грчките филијали на двете најголеми кипарски банки

Алфа - 23.03.2013

Грчката банка „Пиреја“ ќе изврши апсорпција на грчките филијали на „Банката на Кипар“ и „Кипарската Популарна банка“, одлучи грчкиот Фонд за финансиска стабилност (ХФСФ), со што ќе се заштитат ...

САД сметаат дека кипарските Грци и Турци треба да ги делат нафтените резерви

Алфа - 23.03.2013

САД бараат Кипар да има право да ги користи резервите на нафта и гас во кипарските територијални води, но очекуваат да видат и договор за обединување на грчкиот и турскиот дел на островот и делење на ...

Анастасиадис на разговори во Брисел со челниците на ЕУ

Нова ТВ - 23.03.2013

Кипарскиот претседател Никос Анастасиадес во сабота попладне во Брисел ќе разговара со челниците на Европската унија за планот за спасување на Кипар, објави државната кипарска агенција CNA.

Анастасиадес напладне во Брисел со челниците на ЕУ

Макфакс - 23.03.2013

Кипарскиот претседател Никос Анастасиадес во сабота попладне во Брисел ќе разговара со челниците на Европската унија за планот за спасување на Кипар, објави државната кипарска агенција CNA.

Кругман: Не плачете за Кипар

Нетпрес - 23.03.2013

Кипарскиот банкарски крах открива дека ни пет години од почетокот на светската финансиска криза банкарскиот систем не е реформиран, пишува Пол Кругман, добитник на Нобелова награда за економија.

Кипар сè уште размислува за оданочување на банкарските депозити

Р.С.Европа - 23.03.2013

Се очекува кипарските пратеници да повторно да расправаат за воведување данок на банкарските депозити поголеми од 100 илјади евра.

Сите очи вперени во Кипар

Нетпрес - 23.03.2013

Кипар и кризата што го зафати неговиот банкарски систем е во фокус на интерес на светската јавност и лидерите на големите европски земји.

Утре состанок на Министрите за финансии од еврозоната за кипарската криза

Економски - 23.03.2013

Министрите за финансии на земјите од еврозоната утре на состанокот се очекува да разговараат за кипарската криза и неисполнување на обврските од условот за помош на земјата.

Кипар: Усвоени три од осум мерки поставени како услов од ЕУ

Сител - 23.03.2013

Парламентот на Кипар ги одобри првите три од осум мерки на Владата во настојувањето да се исполнат условите кои ги постави Европската унија за спасување на кипарската економија.

Во Никозија средба на Владата со Тројката

Сител - 23.03.2013

Во Никоја се одржува средба меѓу Владата и претставниците на Тројката меѓународни кредитори, од која зависи дали претседателот Никос Анастасиадис ќе отпатува во Брисел, соопштува весникот ...

Крајот на приказната

Фактор - 23.03.2013

Веројатно некои од нас ќе се сетат на воведните стихови од песната „Дупла вотка“ на Дарио. Иако песната се појави во деведесеттите години од минатиот век, јас сеуште се сеќавам на неа.

Кипар бара излез: Или ќе штеди или ќе банкротира!

Фактор - 23.03.2013

Кипарските власти направија шекор напред во решавањето на проблемите со тешката финансиска криза која го зафати Кипар. Властите ги одобрија првите три од осум мерки на Владата со цел да се исполнат ...

Кипар размислува за данок до 25% на депозити над 100 илјади евра

Локално - 23.03.2013

Кипарската влада размислува за наметнување на данок помеѓу 22 и 25 проценти за депозитите од над 100 илјади евра во „Банк оф Саипрус“, потврди денеска министерот за финансии, Михалис Сарис, пишува ...

Кипар под притисок, се воведува данокот на банкарски депозити!

Фактор - 23.03.2013

Постигнат е договор меѓе владата на Кипар и тројката меѓународни кредитори за еднократно оданочување на депозитите во кипарските банки во вредност од над 100 илјади евра, соопшти вечерва анонимен ...

Дали лидерите извлекуваат поука од криза?

Локално - 23.03.2013

Нобеловецот Пол Кругман пишува дека ниту пет години од почетокот на светската финансиска криза, банкарскиот систем не е реформиран.

Кипар: Постигнат договор за данок на депозитите поголеми од 100 илјади евра

Локално - 23.03.2013

Кипар и тројката меѓународни кредитори вечерва постигнаа договор за еднократно оданочување на депозитите во кипарските банки во вредност од над 100 илјади евра, соопшти анонимен висок претставник на ...

Фаворити за кипарските банки

Бизнис Вести - 23.03.2013

Двете водечки грчки банки – Алфа банк и Пиреос Банка, се фаворити за стекнување на филијалите на кипарските банки во Грција, пишува весникот “Та неа”.

Парламентот во Никозија изгласа Фонд за солидарност

Република - 23.03.2013

Првите одлуки со кои треба да се избегне државен банкрот се донесени – парламентот во Никозија изгласа Фонд на солидарност, како и ограничување на протокот на капитал.

Старата идеја во игра, сепак ќе се оданочуваат банкарските депозити во Кипар?!

Фактор - 23.03.2013

Кипарската влада доцна синоќа го разгледуваше новиот „план Б“ за спас на земјата кој предвидува воведување данок на заштедите во кипарските банка поголеми од 100.000 евра во висина од 15 проценти.

Препорака од САД: Кипарските Грци и Турци да ги делат нафтените резерви

Фактор - 23.03.2013

САД бараат Кипар да има право да ги користи резервите на нафта и гас во кипарските територијални води, но очекуваат да видат и договор за обединување на грчкиот и турскиот дел на островот и делење на ...

„Пиреја“ ги презема кипарските банки!

Фактор - 23.03.2013

За да се заштитат депозитите во двете банки, грчката банка „Пиреја“ ќе изврши апсорпција на грчките филијали на „Банката на Кипар“ и „Кипарската Популарна банка“.

Нема друга опција - ќе се оданочуваат депозитите?

Вечер Прес - 23.03.2013

Еврогрупата го отфрли планот Б" на кипарската влада кој предвидуваше национализација на приватните пензиски фондови и инсистираат на прифаќање на предлогот на ЕУ и ММФ за воведување данок на ...

Времето не му е сојузник на Кипар

Локално - 23.03.2013

Кипар се соочува со најтешкиот период од постоењето до сега. ЕУ се мисли дали да го исклучи островот поради верувањата дека би можел да предизвика штета на пошироката европска економија.

Кругман: Не плачете за Кипар

Точка - 23.03.2013

Кипарскиот банкарски крах открива дека ни пет години од почетокот на светската финансиска криза банкарскиот систем не е реформиран, пишува Пол Кругман, добитник на Нобелова награда за економија.

Сите очи вперени во Кипар

Точка - 23.03.2013

Кипар и кризата што го зафати неговиот банкарски систем е во фокус на интерес на светската јавност и лидерите на големите европски земји.

Кипар ќе ги оданочува депозитите од над 100.000 евра

Н.Македонија - 23.03.2013

Кипар и тројката меѓународни кредитори вечерва постигнаа договор за еднократно оданочување на депозитите во кипарските банки во вредност од над 100 илјади евра, соопшти анонимен висок претставник на ...

Само уште 48 часа за Кипар

Н.Македонија - 23.03.2013

На Никозија ѝ е даден рок до понеделник да го договори спасувачкиот план со ЕУ и со ММФ, инаку Европската централна банка ќе ја укине финансиската поддршка за земјата Највеќе стравуваат ситните ...

Банката „Пиреја“ ќе ги апсорбира грчките филијали на двете најголеми кипарски банки

Денар - 23.03.2013

Грчката банка „Пиреја“ ќе изврши апсорпција на грчките филијали на „Банката на Кипар“ и „Кипарската Популарна банка“, одлучи грчкиот Фонд за финансиска стабилност (ХФСФ), со што ќе се заштитат ...

Новиот план за спас на Кипар предвидува 15-процентен данок за банкарските заштеди

Денар - 23.03.2013

Новиот „план Б“ за спас на Кипар, што кипарските власти го разгледуваат со кредиторите од еврозоната, предвидува воведување данок на заштедите во кипарските банка поголеми од 100.000 евра во висина ...

Русија му нуди спас на Kипар

Дневник - 22.03.2013

Kипар од петни жили се труди да ја спаси економијата и да ги заштити банките, кои се затворени, но и полни со пари од Русија, која пак стравувајќи за нив, се закани дека ќе го преиспита учеството на ...

Довербата на штедачите - сензитивна како стакло, но моќна како торнадо

Дневник - 22.03.2013

Дел од последиците на големата депресија од минатиот век се припишуваат на масовното повлекување депозити. Од поблиското минато, масовно повлекување депозити имаат искусено шпанската банка „Banesto” ...

Никозија се договара со Москва

Утрински - 22.03.2013

Еврогрупата би можела да разгледа понатамошни планови за Кипар со учество на сите заинтересирани држави, вклучително и Русија Лондон - Рускиот премиер Медведев смета дека еврогрупата би можела да ...

Загрозен ли е имиџот на даночна оаза на Кипар?

Deutsche Welle - 22.03.2013

По пропаѓањето на планот за принудно одданочување на банкарските заштеди, Кипар сега се обидува со „план Б“, да го обезбеди сопствениот придонес во пакетот за спас од банкрот.

Светот во исчекување - дали малиот Кипар ќе предизвика колапс на еврозоната?

24 Вести - 22.03.2013

Никому не му се верува дека малиот Кипар со нешто повеќе од милион жители и придонес во економијата на еврозоната од само 0,2 проценти може да претставува ризик по заедничката валута.

Финална фаза за решавање на кипарската криза

Канал5 - 22.03.2013

Во следните неколку часа ќе биде одредена иднината на државата, изјави портпаролот на кипарската Влада Христос Стилианидис.

Еврогрупата го отфрли планот предложен од Кипар

Утрински - 22.03.2013

Еврогрупата го отфрли стабилизацискиот план, предложен вчера од Кипар, изјавија анонимни извори. Европските лидери изразиле силно негодување во однос на предлогот за национализација на приватните ...

Eврогрупата го отфрли планот на Кипар

Канал5 - 22.03.2013

Европските лидери изразиле најголемо негодување во однос на предлогот за национализација на приватните пензиски фондови.

Кипар на работ на неконтролиран банкрот

Дневник - 22.03.2013

Портпаролот на кипарскиот претседател Никос Анастасиадис за телевизијата Мега денеска изјави дека државниот врв не ја разгледува можноста за излез на земјата од еврозоната.

ЕК повика за брз алтернативен предлог од страна на Кипар

Канал5 - 22.03.2013

Европската комисија го повика Кипар брзо да ги достави предлозите за изнаоѓање алтернативен начин за покривање на својот дел од финансиските потреби на земјата во рамки на меѓународниот план за спас.

Анастасиадис: Државниот врв не разгледува излез од еврозоната

Канал5 - 22.03.2013

Портпаролот на кипарскиот претседател Никос Анастасиадис за телевизијата Мега денеска изјави дека државниот врв не ја разгледува можноста за излез на земјата од еврозоната.

Седум милијарди евра би биле повлечени од Кипар ако се отворат банките?

Канал5 - 22.03.2013

Седум милијарди евра ќе бидат повлечени од Кипар ако банките на островот почнат со работа во вторник, пишува весникот Катимерини.

„Катимерини“: Седум милијарди евра би биле повлечени од Кипар ако во вторник отворат банките

Канал5 - 22.03.2013

Седум милијарди евра ќе бидат повлечени од Кипар ако банките на островот почнат со работа во вторник. Брисел бара од Никозија да замрзне секакво движење на капитал, вложен во кипарски банки за да ...

Берлин: Проектот на Никозија не напредува во правилна насока

Канал5 - 22.03.2013

Предлогот на Кипар да создаде фонд за солидарност не оди во правилна насока и земјата „си игра со оган“, изјави Фолкер Каудер, парламентарен лидер на партијата на германската канцеларка Ангела ...

ЕК повика за брз алтернативен предлог од страна на Кипар

Сител - 22.03.2013

Европската комисија го повика Кипар брзо да ги достави предлозите за изнаоѓање алтернативен начин за покривање на својот дел од финансиските потреби на земјата во рамки на меѓународниот план за спас.

Шојбле скептичен во однос на кипарските предлози за собирање средства

Алфа - 22.03.2013

Германскиот министер за финансии Волфганг Шојбле изрази скептичност во однос на предлогот на кипарската Влада за собирање милијарди евра, неопходни на земјата за склучување на спасувачки договор.

Берлин: Кипар си игра со оган

Алфа - 22.03.2013

Министерот за финансии Волфганг Шојбле веќе изјави дека не може да ја прифати точката за користење на пензиите, рече Каудер.

Кипар може да доведе до конфликт меѓу Русија и Турција

А1 On - 22.03.2013

Идејата економската криза во Кипар да се санира со помош на кипарското богатство во нафта и природен гас може да предизвика тензии меѓу Турција и Русија, смета Булет Алириза од Центарот за ...

Шојбле скептичен во однос на кипарските предлози за собирање средства

МРТ - 22.03.2013

Германскиот министер за финансии Волфганг Шојбле изрази скептичност во однос на предлогот на кипарската Влада за собирање милијарди евра, неопходни на земјата за склучување на спасувачки договор.

ЕК повика за брз алтернативен предлог од страна на Кипар

МРТ - 22.03.2013

Европската комисија го повика Кипар брзо да ги достави предлозите за изнаоѓање алтернативен начин за покривање на својот дел од финансиските потреби на земјата во рамки на меѓународниот план за спас.

Анастасиадис: Државниот врв не разгледува излез од еврозоната

МРТ - 22.03.2013

Портпаролот на кипарскиот претседател Никос Анастасиадис за телевизијата Мега денеска изјави дека државниот врв не ја разгледува можноста за излез на земјата од еврозоната.

Седум милијарди евра ќе се повлечат од Кипар ако во вторник отворат банките

МРТ - 22.03.2013

Седум милијарди евра ќе бидат повлечени од Кипар ако банките на островот почнат со работа во вторник. Брисел бара од Никозија да замрзне секакво движење на капитал, вложен во кипарски банки за да ...

Кипарскиот државен врв не разгледува излез од еврозоната

Кирилица - 22.03.2013

Портпаролот на кипарскиот претседател Никос Анастасиадис за телевизијата Мега денеска изјави дека државниот врв не ја разгледува можноста за излез на земјата од еврозоната.

Шојбле: Козметичките промени на Кипар нема да бидат доволни

Капитал - 22.03.2013

Германскиот министер за финансии Волфганг Шојбле изрази скептичност во однос на предлогот на кипарската Влада за собирање милијарди евра, неопходни на земјата за склучување на спасувачки договор.

Кипар ќе доведе до конфликт меѓу Русија и Турција?

+инфо - 22.03.2013

Идејата економската криза во Кипар да се санира со помош на кипарското богатство во нафта и природен гас може да предизвика тензии меѓу Турција и Русија, смета Булет Алириза од Центарот за ...

Отчукува часовникот за Кипар?!

Капитал - 22.03.2013

Во следните неколку часа ќе биде одредена иднината на државата, изјави портпаролот на кипарската Влада Христос Стилианидис.

Еврогрупата го отфрли стабилизацискиот план за Кипар

Капитал - 22.03.2013

Еврогрупата го отфрли стабилизацискиот план, предложен вчера од Кипар, изјавија анонимни извори, јави БТА. Европските лидери изразиле најголемо негодување во однос на предлогот за национализација на ...

Еврогрупата го отфрли стабилизацискиот план, предложен од Кипар

Сител - 22.03.2013

Еврогрупата го отфрли стабилизацискиот план, предложен вчера од Кипар, изјавија анонимни извори. Европските лидери изразиле најголемо негодување во однос на предлогот за национализација на приватните ...

Еврогрупата го отфрли стабилизацискиот план, предложен од Кипар

Економски - 22.03.2013

Еврогрупата го отфрли стабилизацискиот план, предложен вчера од Кипар, изјавија анонимни извори, јави БТА. Европските лидери изразиле најголемо негодување во однос на предлогот за национализација на ...

Шојбле изрази скептичност во однос на кипарските предлози за собирање средства

Курир - 22.03.2013

Волфганг Шојбле, германскиот министер за финансии, изрази скептичност во однос на предлогот на кипарската Влада за собирање милијарди евра, неопходни на земјата за склучување на спасувачки договор.

Кипар повтроно размислува за оданочување на банкарските заштеди

А1 On - 22.03.2013

Владата на Кипар повторно размислува за оданочување на заштедите во кипарските банки, како дел од мерките за излез на земјата од финансиската криза, најави пратеникот од редовите на владејачкиот ...

Кипар може да доведе до конфликт меѓу Русија и Турција

Економски - 22.03.2013

Идејата економската криза во Кипар да се санира со помош на кипарското богатство во нафта и природен гас може да предизвика тензии меѓу Турција и Русија, смета Булет Алириза од Центарот за ...

Берлин: Проектот на Никозија не напредува во правилна насока

МРТ - 22.03.2013

Предлогот на Кипар да создаде фонд за солидарност не оди во правилна насока и земјата „си игра со оган“, изјави Фолкер Каудер, парламентарен лидер на партијата на германската канцеларка Ангела ...

Финална фаза за решавање на кипарската криза

МРТ - 22.03.2013

Во следните неколку часа ќе биде одредена иднината на државата, изјави портпаролот на кипарската Влада Христос Стилианидис.

Државниот врв на Кипар не разгледува излез од еврозоната

Р.С.Европа - 22.03.2013

Портпаролот на кипарскиот претседател Никос Анастасиадис денеска изјави дека државниот врв не ја разгледува можноста за излез на земјата од еврозоната.

Парламентот во Кипар ќе дебатира за новите банкарски мерки

Р.С.Европа - 22.03.2013

Парламентот во Кипар денеска треба да расправа за новите привремени рестриктивни мерки кои без усвоени синоќа,меѓу кои контролата врз банките , формирање Инвестициски Солидарен Фонд,мерки за ...

Еврогрупата го отфрли стабилизацискиот план, предложен од Кипар

МРТ - 22.03.2013

Еврогрупата го отфрли стабилизацискиот план, предложен вчера од Кипар, изјавија анонимни извори, јави БТА. Европските лидери изразиле најголемо негодување во однос на предлогот за национализација на ...

ЕК побара алтернативен прелог од Кипар

Економски - 22.03.2013

Европската комисија го повика Кипар брзо да ги достави предлозите за изнаоѓање алтернативен начин за покривање на својот дел од финансиските потреби на земјата во рамки на меѓународниот план за спас.

Шојбле скептичен во однос на кипарските предлози за собирање средства

Сител - 22.03.2013

Германскиот министер за финансии Волфганг Шојбле изрази скептичност во однос на предлогот на кипарската Влада за собирање милијарди евра, неопходни на земјата за склучување на спасувачки договор.

Кризата на Кипар би можела да излезе од контрола

Нетпрес - 22.03.2013

Аналитичарите, кои чуле коментари дека Кипар би можел да биде исфрлен од евро зоната, денеска предупредуваат на последиците од проблемите меѓу Брисел и Москва во трка за одредување на условите за ...

Грција со 600 милиони евра за ќе ги рекапитализира кипарските банки

Нетпрес - 22.03.2013

Грчката влада ќе одвои 600 милиони евра за рекапитализација на кипарските банки во Грција, пренесуваат тамошните медиуми.

Нови турбуленции со цената на нафтата

Нетпрес - 22.03.2013

Цената на сировата нафта се зголемила поради податоците кои биле подобри од очекуваните во врска со економската активност на Кина.

Анастасиадис: Државниот врв не разгледува излез од еврозоната

Сител - 22.03.2013

Портпаролот на кипарскиот претседател Никос Анастасиадис за телевизијата Мега денеска изјави дека државниот врв не ја разгледува можноста за излез на земјата од еврозоната.

Берлин загрижен од идејата на Кипар за создавање на заеднички фонд

Нетпрес - 22.03.2013

Член на партијата на германската канцеларка Ангела Меркел, изјави дека предлогот на Кипар за создавање на фонд "не е чекор во вистинската насока", а земјата "си игра со оган".

На Волстрит пад на цените поради кипарските проблеми

Макфакс - 22.03.2013

Во четвртокот на Влострит цените на акциите паднаа, бидејќи инвеститорите се обесхрабрија од кипарските финансиските проблеми и лошите макроекономски податоци од еврозоната.

Турција се спротивстави на истражувањата на Кипар

Нетпрес - 22.03.2013

Турција се противи на секакви дејствија од страна на Кипар за истражување на наоѓалишта на гас во територијалните води на островот, со цел привлекување на инвестиции и спасување на економијата.

Шојбле скептичен кон кипарскиот предлог

Нетпрес - 22.03.2013

Германскиот министер за финансии Волфганг Шојбле гледа со скептицизам на предлогот на кипарската влада за начините за собирање на неколку милијарди евра.

Седум милијарди евра би биле повлечени од Кипар ако се отворат банките?

Р.С.Европа - 22.03.2013

Седум милијарди евра ќе бидат повлечени од Кипар ако банките на островот почнат со работа во вторник, пишува весникот Катимерини.

„Катимерини“: Седум милијарди евра би биле повлечени од Кипар ако во вторник отворат банките

Сител - 22.03.2013

Седум милијарди евра ќе бидат повлечени од Кипар ако банките на островот почнат со работа во вторник. Брисел бара од Никозија да замрзне секакво движење на капитал, вложен во кипарски банки за да ...

Кој нема пари на Кипар, нема од што да се плаши

Р.С.Европа - 22.03.2013

Банкарската криза во Кипар нема да има директни последици во Македонија, но може да се очекуваат индиректни ефекти, сметаат упатените.

Во Кипар средба на претседателот со Тројката

Сител - 22.03.2013

Кипарскиот претсеадтел Никос Анастасиадис е на среедба во Никозија со тим на т.н. Тројка меѓународни кредитори (ЕК, ЕЦБ и ММФ).

Дали малиот Кипар може да предизвика колапс на еврозоната?

Сител - 22.03.2013

Беше објаснето како еднократно однаночување - граѓанска донација за финансиската стабилност на државата. Но народот на Кипар го знае тоа под друго име: експроријација.

Берлин: Проектот на Никозија не напредува во правилна насока

Сител - 22.03.2013

Предлогот на Кипар да создаде фонд за солидарност не оди во правилна насока и земјата „си игра со оган“, изјави Фолкер Каудер, парламентарен лидер на партијата на германската канцеларка Ангела ...

Финална фаза за решавање на кипарската криза

Сител - 22.03.2013

Во следните неколку часа ќе биде одредена иднината на државата, изјави портпаролот на кипарската Влада Христос Стилианидис.

Владата на Кипар со апел до Парламентот да ги усвои анти - банкрот мерките

Р.С.Европа - 22.03.2013

Владата на Кипар побара од Парламентот на Кипар денеска да ги изгласа новите привремени рестриктивни мерки за да биде избегнат финансиски колапс.

Продавниците на Кипар имаат производи за уште два-три дена

Алфа - 22.03.2013

Во продавниците на Кипар има проидукти за уште два до три дена, изјави денеска претседателот на кипарската Асоцијација на супермаркетите Андреас Хаџиадаму.

Еврогрупата го отфрли планот за стабилизација на Кипар

Нетпрес - 22.03.2013

Еврогрупата го отфрли планот за стабилизација на владата на Кипар, што вчера беше предложен од страна на Наркозија, пренесуваат извори од Европската комисија.

Еврогрупата го отфрли стабилизацискиот план предложен од Кипар

Алфа - 22.03.2013

Еврогрупата го отфрли стабилизацискиот план, предложен вчера од Кипар, јави БТА. Европските лидери изразиле најголемо негодување во однос на предлогот за национализација на приватните пензиски ...

Standard&Poor's го снижи рејтингот на Кипар

Макфакс - 22.03.2013

Агенцијата за кредитен рејтинг Standard&Poor's го намали рејтингот на Кипар за едно ниво, на CCC, наведувајќи ги како причина актуелните проблеми во кипарскиот банкарски сектор.

ЕП: Има потреба од европско, а не надворешно решение за Кипар

Нетпрес - 22.03.2013

Конференцијата на претседателите е длабоко вознемирена од настаните во Кипар и смета дека депозитите во износ од помалку од 100.000 евра треба да бидат ослободени од секакво оданочување.

Русија сака да „купи“ членка на ЕУ?

МКД - 22.03.2013

Москва го предупредила Брисел поради блокираните сметки на руските владини агенции на Кипар. Германскиот печат прашува: Купува ли Русија членка на ЕУ? Формирањето на Фонд за солидарност е по сѐ ...

Кудрин: одговорноста за ситуацијата на Кипар лежи врз ЕУ и регулаторите

Руска реч - 22.03.2013

Рускиот поранешен министер за финансии, Алексеј Кудрин, смета дека основната одговорност за ситуацијата на Кипар лежи врз Европската Унија и нејзините регулатори, кои навреме не успеаја да донесат ...

Цените на нафтата стабилизирани на 107 долари, се чека расплетот на Кипар

Макфакс - 22.03.2013

Цената на нафтата се стабилизираше во петокот на меѓународните берзи на ниво над 107 долари за барел, притиснати од загриженоста поради изостанување на договор за решавање на кипарската финансиска ...

Продавниците на Кипар имаат производи за уште два-три дена

Сител - 22.03.2013

Во продавниците на Кипар има проидукти за уште два до три дена, изјави денеска претседателот на кипарската Асоцијација на супермаркетите Андреас Хаџиадаму.

Најголемите кипарски банки повикаа на воведување на данокот за банкарски депозити

Макфакс - 22.03.2013

Двете најголеми банки на Кипар го повикаа во петокот кипарскиот парламент да го прифати предлогот на еврогрупата кој предвидува оданочување на банкарските депозити поголеми од 100 илјади евра за да ...

Грција со Кипар договори купување на грчките филијали на кипарските банки

Макфакс - 22.03.2013

Грција и Кипар објавија во петокот дека постигнале договор според кој грчките банки ќе ги откупат локалните филијали на паднатите кипарски банки, кои така би ги добиле потребните средства што беше ...

Европските берзи позитивно реагираа на кипарско-грчкиот договор за банките

Макфакс - 22.03.2013

Европските инвеститори ги одоброволи во петокот договорот помеѓу Грција и Кипар за откуп на грчките подружници на кипарските банки, што ја отстрани неизвесноста во поглед на нивната судбина, а ...

Владејачката партија во Кипар соопшти дека е близу до решение на кризата

Сител - 22.03.2013

Решение за кипарската криза е можно да се постигне „во следните неколку часа“, изјави денеска потпретседателот на владејачката партија Демократски собир (ДИСИ), Авероф Неофиту.

Кипар има уште неколку часови да се спаси

Сител - 22.03.2013

Следните неколку часови ја одредуваат иднината на нашата земја, алармираше гувернерот на кипарската народна банка во обид да ги натера политичките субјекти да прифатат оданочување само на депозитите ...

Атина е со Кипар

А1 On - 22.03.2013

Пратениците и симпатизери на грчката партија Златна зора денес демонстрираа пред амбасадата на Германија, поради условите кои што ги предложија ЕУ и ММФ, за спас од финансиската криза на Кипар.

Рокот за Кипар истекува в понеделник - се бара план Б

Нова ТВ - 22.03.2013

Европска централна банка му даде рок на Кипар до понеделник да обезбеди 5,8 милијарди евра за ја добие помошта од 10 милијарди евра.

Кипар повтроно размислува за оданочување на банкарските заштеди

МРТ - 22.03.2013

Владата на Кипар повторно размислува за оданочување на заштедите во кипарските банки, како дел од мерките за излез на земјата од финансиската криза, најави пратеникот од редовите на владејачкиот ...

Продавниците на Кипар имаат производи за уште два-три дена

МРТ - 22.03.2013

Во продавниците на Кипар има проидукти за уште два до три дена, изјави денеска претседателот на кипарската Асоцијација на супермаркетите Андреас Хаџиадаму.

Владејачката партија во Кипар соопшти дека е близу до решение на кризата

А1 On - 22.03.2013

Решение за кипарската криза е можно да се постигне „во следните неколку часа“, изјави денеска потпретседателот на владејачката партија Демократски собир (ДИСИ), Авероф ...

Новиот план за спас на Кипар предвидува 15-процентен данок за банкарските заштеди

А1 On - 22.03.2013

Новиот „план Б“ за спас на Кипар, што кипарските власти го разгледуваат со кредиторите од еврозоната, предвидува воведување данок на заштедите во кипарските банка поголеми од 100.000 евра во висина ...

ЕП: Има потреба од европско, а не надворешно решение за Кипар

Точка - 22.03.2013

Конференцијата на претседателите е длабоко вознемирена од настаните во Кипар и смета дека депозитите во износ од помалку од 100.000 евра треба да бидат ослободени од секакво оданочување.

Планот на Кипар доби “корпа“ од Еврогрупата

Фактор - 22.03.2013

Стабилизацискиот план на Кипар го отфрли Еврогрупата со најголемо негодување во однос на предлогот за национализација на приватните пензиски фондови.

Властите најавија дека Кипар е близу до решение на кризата

Фактор - 22.03.2013

Вечерва би можело да се постигне договор за решавање на кризата во Кипар, изјави потпретседателот на владејачката партија Демократски собир (ДИСИ), Авероф Неофиту.

Парите во банка не се сигурни – покажува случајот Кипар (Видео)

МК News - 22.03.2013

Глобалната елита докажа дека маските паднаа и дека ќе тргнат на големите купчиња на пари мислејќи дека полагаат право на тоа.

Планот за спас на Кипар не оди во вистинска насока

Либертас - 22.03.2013

Предлогот на Кипар да создаде фонд за солидарност не оди во правилна насока и земјата „си игра со оган“, изјави Фолкер Каудер, парламентарен лидер на партијата на германската канцеларка Ангела ...

Берлин загрижен од идејата на Кипар за создавање на заеднички фонд

Точка - 22.03.2013

Член на партијата на германската канцеларка Ангела Меркел, изјави дека предлогот на Кипар за создавање на фонд "не е чекор во вистинската насока", а земјата "си игра со оган".

Кризата на Кипар би можела да излезе од контрола

Точка - 22.03.2013

Аналитичарите, кои чуле коментари дека Кипар би можел да биде исфрлен од евро зоната, денеска предупредуваат на последиците од проблемите меѓу Брисел и Москва во трка за одредување на условите за ...

Финална фаза за решавање на кипарската криза

Фактор - 22.03.2013

Во следните неколку часа ќе биде одредена иднината на државата, изјави портпаролот на кипарската Влада Христос Стилианидис.

Седум милијарди евра ќе бидат повлечени од Кипар

Денешен - 22.03.2013

Седум милијарди евра ќе бидат повлечени од Кипар ако банките на островот почнат со работа во вторник. Брисел бара од Никозија да замрзне секакво движење на капитал, вложен во кипарски банки за да ...

Турција се спротивстави на истражувањата на Кипар

Точка - 22.03.2013

Турција се противи на секакви дејствија од страна на Кипар за истражување на наоѓалишта на гас во територијалните води на островот, со цел привлекување на инвестиции и спасување на економијата.

Шојбле скептичен кон кипарскиот предлог

Точка - 22.03.2013

Германскиот министер за финансии Волфганг Шојбле гледа со скептицизам на предлогот на кипарската влада за начините за собирање на неколку милијарди евра.

Грција со 600 милиони евра за ќе ги рекапитализира кипарските банки

Точка - 22.03.2013

Грчката влада ќе одвои 600 милиони евра за рекапитализација на кипарските банки во Грција, пренесуваат тамошните медиуми.

Кипар повторно размислува за оданочување на банкарските заштеди

Фактор - 22.03.2013

Владата на Кипар повторно размислува за оданочување на заштедите во кипарските банки, како дел од мерките за излез на земјата од финансиската криза, најави пратеникот од редовите на владејачкиот ...

Со 600 милиони евра Грција ќе ги рекапитализира кипарските банки

Фактор - 22.03.2013

600 милиони евра ќе одвои Грчката влада за рекапитализација на кипарските банки во Грција, пренесуваат тамошните медиуми.

„Катимерини“: Седум милијарди евра би биле повлечени од Кипар ако во вторник отворат банките

Фактор - 22.03.2013

Седум милијарди евра ќе бидат повлечени од Кипар ако банките на островот почнат со работа во вторник. Брисел бара од Никозија да замрзне секакво движење на капитал, вложен во кипарски банки за да ...

Нови турбуленции со цената на нафтата

Точка - 22.03.2013

Цената на сировата нафта се зголемила поради податоците кои биле подобри од очекуваните во врска со економската активност на Кина.

Идејата на Кипар за создавање на заеднички фонд го загрижи Берлин

Sky - 22.03.2013

Предлогот на Кипар за создавање на фонд не е чекор во вистинската насока токму затоа Кипар си игра со оган, изјави изјави Волкер Каудер, претседател на парламентарната група на Христијанската унија и ...

Ќе излезе ли кризата на Кипар од контрола?

Фактор - 22.03.2013

Аналитичарите, кои чуле коментари дека Кипар би можел да биде исфрлен од евро зоната, денеска предупредуваат на последиците од проблемите меѓу Брисел и Москва во трка за одредување на условите за ...

Меркел и ЕУ го губат трпението со Кипар

Н.Македонија - 22.03.2013

Германската канцеларка Ангела Меркел предупреди дека трпението на европските партнери во врска со напорите за обезбедување на меѓународна финансиска помош за Кипар е ограничено Меркел го предупреди ...

Кипар се спасува со 15 проценти данок за банкарските заштеди

Н.Македонија - 22.03.2013

Новиот „план Б“ за спас на Кипар, што кипарските власти го разгледуваат со кредиторите од еврозоната, предвидува воведување данок на заштедите во кипарските банка поголеми од 100.000 евра во висина ...

Кипар:Данок на банкарските заштеди во висина од 15%

Н.Македонија - 22.03.2013

Новиот „план Б“ за спас на Кипар, што кипарските власти го разгледуваат со кредиторите од еврозоната, предвидува воведување данок на заштедите во кипарските банка поголеми од 100.000 евра во висина ...

Продавниците во Кипар имаат производи за уште три дена

Н.Македонија - 22.03.2013

Во продавниците на Кипар има продукти за уште два до три дена, изјави денеска претседателот на кипарската Асоцијација на супермаркетите Андреас Хаџиадаму, пренесува МИА - Ако не се најде решение за ...

Кипар основа инвестициски фонд за солидарност

Н.Македонија - 22.03.2013

Кипар ќе основа инвестициски фонд за солидарност, преку кој ќе се соберат потребните 5,8 милијарди евра, за земјата да може да склучи договор за финансиска поддршка од Европскиот стабилизациски ...

Standard & Poor’s го намали рејтингот на Кипар

Денар - 22.03.2013

Агенцијата „Standard & Poor’s“ го намали кредитниот рејтинг на Кипар за едно ниво, на „CCC“, наведувајќи ги како причина актуелните проблеми во кипарскиот банкарски сектор.

Продавниците на Кипар имаат производи за уште два-три дена

Денар - 22.03.2013

Во продавниците на Кипар има проидукти за уште два до три дена, изјави денеска претседателот на кипарската Асоцијација на супермаркетите Андреас Хаџиадаму.

Кипар повтроно размислува за оданочување на банкарските заштеди

Денар - 22.03.2013

Владата на Кипар повторно размислува за оданочување на заштедите во кипарските банки, како дел од мерките за излез на земјата од финансиската криза, најави пратеникот од редовите на владејачкиот ...

Еврогрупата го отфрли стабилизацискиот план, предложен од Кипар

Денар - 22.03.2013

Еврогрупата го отфрли стабилизацискиот план, предложен вчера од Кипар, изјавија анонимни извори, јави БТА. Европските лидери изразиле најголемо негодување во однос на предлогот за национализација на ...

Седум милијарди евра ќе се повлечени од Кипар во вторник

Идивиди - 22.03.2013

Ако се отворат банките Никозија, 22 март 2013 (МИА) – Седум милијарди евра ќе бидат повлечени од Кипар ако банките на островот почнат со работа во вторник.

Грција со план Б за кипарските банки

Утрински - 21.03.2013

Кипарските банки не можат долго да останат затворени, затоа што во спротивно економијата на Кипар ќе биде уништена. Решение мора да се најде во наредните неколку часа, или Грција ќе го направи она ...

Кипарското „охи“ нова главоболка за Грција?

Утрински - 21.03.2013

Што ќе се случува со парите на Грците во кипарските банки Од нашиот дописник Кипарското „охи“ му создава нови брчки на грчкото чело.

Европа мора да се соочи со реалноста

Дневник - 21.03.2013

ЕУ реши дека Kипар мора да наметне данок од 6,75 отсто на депозитите од 20.000 до 100.000 евра, и од 9,9 отсто на депозитите повисоки од 100.000 евра. Ова не ги усреќи Русите.

Даночна амнестија

Дневник - 21.03.2013

Зденка ПАВКОВИЌ Во Kипар можеби уште утре банките нема да работат. Така барем најавуваат европските министри за финансии како реакција на неизгласувањето на спорниот закон со кој меѓународната ...

Заштедите во банките засега нечепнати

Дневник - 21.03.2013

Kипарскиот парламент го отфрли нацрт-законот за оданочување на банкарските депозити. Претседателот на кипарскиот парламент Јанакис Омиру претходно ги повика пратениците да гласаат против планот ...

Грција се тресе поради поврзаноста со Кипар

Deutsche Welle - 21.03.2013

Кипар трепери, а Грција се тресе, бидејќи двете земји се економски многу блиски, па многумина Грци стравуваат за своите заштеди.

Кипарските власти ќе го разгледуваат „Планот Б“ за спас на банките

24 Вести - 21.03.2013

Претседателот на Кипар денеска пред политичките лидери во земјата ќе го презентира "Планот Б" за финансирање за спас на банките, објави државната телевизија.

Ќе се спаси ли Кипар со „планот Б“?

Deutsche Welle - 21.03.2013

Владата на презадолжената земја од еврозоната подготви алтернативен план за спас од кризата. Тој треба да опфаќа финансиска помош од Русија, но и спорниот принуден данок на банкарските депозити- во ...

Пазарот во Кипар гасне, бензиските точат само за кеш

Дневник - 21.03.2013

Затворените банки во Кипар поради финансиската криза почнаа да создаваат проблеми на пазарот, продавниците не се снабдуваат нормално со стоки, целосно замре продажбата на облека, обувки и автомобили, ...

ЕЦБ со помош за Кипар до понеделник

24 Вести - 21.03.2013

Европската централна банка гарантира вонредна финансиска помош за кипарските банки само до 25 март. По тој датум, кипарските финансиски институции ќе добиваат средства само под услов дека се ...

На Кипар блокирани куп сметки на руските државни органи

Канал5 - 21.03.2013

Русија е загрижена поради блокадата на сметките на владините агенции во кипарските банки, соопшти премиерот Дмитриј Медведев, пренесе Гласот на Русија.

Денови на хаос во еврозоната

Deutsche Welle - 21.03.2013

Девет месеци се преговараше за спас на Кипар. И само што е пронајдено решение, кипарскиот парламент олучи да го одбие. Економистите сметаат оти политиката на земјите во еврозоната делумно е виновна ...

Постигнат нов план за спас на Кипар

24 Вести - 21.03.2013

Политичките партии во Кипар постигнаа договор за воспоставување на Инвестициски фонд за солидарност како дел од новиот план за спас на земјата.

Кипар се откажа од оданочување на банкарските заштеди

Канал5 - 21.03.2013

Кипарските лидери по средбата која траеше неколку часа се согласија да се откажат од оданочувањето на банкарските депозити.

Гаспром со приватен план за спас на Кипар

Канал5 - 21.03.2013

Енергетската компанија според американските медиуми на Кипар му понудла кеш под услов да им се дадат правата за експлоатација на нафта и гас.

Кипар одби да воведе данок на банкарските депозити

24 Вести - 21.03.2013

Кипар одби да воведе данок на банкарските депозити. Оваа одлука, која може да значи свесно паѓање во амбис според кипарските власти ќе се амортизира со нов план за спас.

ЕЦБ: Или план за штедење до понеделник или крај на финансирањето

Канал5 - 21.03.2013

Европската централна банка им даде рок на кипарските власти до понеделник да смислат план со кој ќе биде обезбедена меѓународна помош за земјата.

Бугарски правни и физички лица имаат 100 милиони евра во кипарски банки

24 Вести - 21.03.2013

Бугарски правни и физички лица, без банките, имаат депозити во износ од вкупно 100 милиони евра во кипарски банки, покажува статистиката на Европската централна банка (ЕЦБ), јави БТА.

Грција има план Б за кипарските банки

Канал5 - 21.03.2013

Кипарските банки не можат долго да останат затворени, затоа што во спротивно економијата на Кипар ќе биде уништена. Решение мора да се најде во наредните неколку часа, или Грција ќе го направи она ...

Граѓаните масовно подигнуваат пари од банкоматите на Кипар

Дневник - 21.03.2013

Вознемирени граѓани на Кипар денеска во редови чекаа пред банкоматите на „Кипарската народна банка“ за да подигнат пари од сметките, по зголемениот страв од колапс на банкарскиот систем во земјата.

Кипар основа инвестициски фонд за солидарност

Канал5 - 21.03.2013

Кипар ќе основа инвестициски фонд за солидарност, преку кој ќе се соберат потребните 5,8 милијарди евра, со цел земјата да може да склучи договор за финансиска поддршка од Европскиот стабилизациски ...

Грција има план „Б“ за Кипар

Телма - 21.03.2013

Кипарските банки не можат долго да останат затворени, затоа што во спротивно економијата на Кипар ќе биде уништена. Решение мора да се најде во наредните неколку часа, или Грција ќе го направи она ...

Во кипарските банки останаа заробени српски милијарди

А1 On - 21.03.2013

Официјални податоци за износот на депозити на српски државјани и фирми на Кипар, се уште нема. Се претпоставува дека во банките во Кипар се блокирани од пет до осум милијарди евра, на граѓаните на ...

Атина има "план Б" за кипарските банки во Грција

Нетпрес - 21.03.2013

Министерот за финансии на Грција, Јанис Стурнарас истакна дека земјата има преземено мерки за можните последици од евентуалниот колапс на кипарскиот банкарски систем и располага со доволно средства ...

Кипар го разгледува планот Б за спас од банкрот

Р.С.Европа - 21.03.2013

Кипарските лидери денеска ќе разговараат за алтернативен план за штедење со цел да го избегнат банкротот откако ги отфрлија условите од Европската Унија за добивање финансиска помош.

Неизвесноста на Кипар ја намали цената на нафтата

Нетпрес - 21.03.2013

Цената на сировата нафта утрово паднала во очекување на решение на финансиската криза на Кипар, која ги поттикна стравовите за излез на земјата од евро зоната.

Кипарските банки затворени до вторник, како работат бизнисите кога на врата чука банкрот?

Капитал - 21.03.2013

Банките во Кипар ќе останат затворени најмалку до следниот вторник бидејќи нема услови да продолжат со работа, официјално изјави претставник на кипарската централна банка.

Медведев: ЕУ по прашањето на Кипар како “слон во продавница со стакло“

Нетпрес - 21.03.2013

Рускиот премиер Дмитриј Медведев ги оцени европските предлози за решавање на кипарската криза како апсурдни. Медведев, на отворена заедничка конференција во Москва со претседателот на Европската ...

Пазарот во Кипар во плен на банките, бензиските пумпи точат само за готовина

МРТ - 21.03.2013

Затворените банки во Кипар поради финансиската криза почнаа да создаваат проблеми на пазарот, продавниците не се снабдуваат нормално со стоки, целосно замре продажбата на облека, обувки и автомобили, ...

Руски предлог: Депозитите во Кипар да станат хартии од вредност

Сител - 21.03.2013

Замената на депозитите во кипарските банки со хартии од вредност „е единствениот и алтернативен план за спас на банкарскиот систем во Кипар“, смета Сергеј Дубинин, поранешен претседател на руската ...

ЕЦБ во понеделник ја прекинува помошта на кипарскиот банкарски систем

Макфакс - 21.03.2013

Европската централна банка(ЕЦБ) ќе ја прекине вонредната помош на кипарскиот банкарски систем во понеделник, ако не почне примената на планот за спасување на банките, јавува АП.

Медведев се закани Русија ќе отстапи од еврото

Нова ТВ - 21.03.2013

Рускиот претседател Димитри Медведев се закани дека Русија можеби ќе мора да го ревидира уделот на своите девизни резерви, ако ЕУ и понатаму се обидува да ја реши финансиската криза во Кипар на штета ...

Кипар одлучува за планот Б

Макфакс - 21.03.2013

Кипарските челници во четврток треба да донесат одлука за планот Б за спречување на банкроо на државата, откако парламентот во вторникот го одби пакетот европска помош кој предвидуваше воведување ...

Еврогрупа: Кипар е „системски ризик“ по еврозоната

Сител - 21.03.2013

Шефот на Еврогрупата Јерун Дајселблум изјави дека кипарската должничка криза претставува системски ризик кој се заканува да ја загрози целата еврозона.

Кипарската берза затворена до вторник

Сител - 21.03.2013

Финансиската криза во Кипар зема замав, а кипарската берза објави дека ќе остане затворена во следните два дена. Тоа значи дека кипарската берза нема да работи до вторник, бидејќи понеделник е ...

На Кипар замре пазарот

+инфо - 21.03.2013

Финансиската криза во Кипар, поради која банките и берзите не работат, ја чуствуваат и во трговијата. Продавниците не се снабдуваат нормално со стоки, целосно замре продажбата на облека, обувки и ...

Европската Централна Банка му даде рок на Кипар до понеделник

Р.С.Европа - 21.03.2013

Европската централна банка им даде рок на кипарските власти до понеделник да смислат план со кој ќе биде обезбедена меѓународна помош за земјата.

Кипар се откажа законот за данок на депозитите

Алфа - 21.03.2013

Најавата за воведување данок на банкарските депозити предизвика гнев ширум Европа. Банките на Кипар, и покрај оваа одлука, остануваат затворени до следниот вторник, за да го спречат повлекувањето на ...

Дијселблом: Кипар претставува системски ризик

Макфакс - 21.03.2013

Челникот на еврогрупата (министрите за финансии на 17-те земји членки на еврозоната), Јероен Дијсеблом изјави во четвртокот дека должничката криза на Кипар претставува системски ризик кој би можел да ...

Не работат банкоматите на Кипарската народна банка

Нетпрес - 21.03.2013

Финансиската криза во Кипар се продлабочува. Кипарската берза објави дека нема да работи до следната недела. Од рано утринава неколку десетици луѓе се собираат пред филијалите на Кипарската народна ...

Кипар со нов план за спас на земјата

Р.С.Европа - 21.03.2013

Кипарскиот претседател Никос Анастасиадис изјави дека е постигнат договор меѓу политичките партии за воспоставување на Инвестициски фонд за солидарност како дел од новиот план за спас на земјата.

ЕЦБ со помош за Кипар до понеделник

Сител - 21.03.2013

Европската централна банка гарантира вонредна финансиска помош за кипарските банки само до 25 март, јави ДПА. По тој датум, кипарските финансиски институции ќе добиваат средства само под услов дека ...

ЕЦБ со помош за Кипар до понеделник

А1 On - 21.03.2013

Европската централна банка гарантира вонредна финансиска помош за кипарските банки само до 25 март, јави ДПА. По тој датум, кипарските финансиски институции ќе добиваат средства само под услов дека ...

Кипар припреми алтернативен пакет антикризни мерки

Руска реч - 21.03.2013

Владата на Кипар направи алтернативен антикризен пакет, кој ќе биде утрово претставен на лидерите на парламентарните партии. Покасно тој ќе биде даден на гласање во парламентот.

ЕЦБ нуди помош на Кипар до 25 март

Курир - 21.03.2013

Европската централна банка гарантира вонредна финансиска помош за кипарските банки само до 25 март, јави ДПА. По тој датум, кипарските финансиски институции ќе добиваат средства само под услов ако се ...

Српските богаташи нема парите од Кипар да ги враќаат во Србија

Макфакс - 21.03.2013

Кипарската финансиска криза индиректно се одразува и на Србија, односно на илјадници нејзини граѓани и деловни луѓе чиишто своите банкарски сметки и штедни влогови се наоѓаат во кипарските банки, а ...

Нов ултиматум за Кипар

Економски - 21.03.2013

ЕЦБ со нов ултиматум за Кипар. Банката му даде краен рок ​на Кипар до понеделник да ја реши актуелната криза и проблемот со ММФ и ЕУ заканувајќи се дека во спротивно ќе ги забрани сите итни заеми за ...

Кипар основа инвестициски фонд, граѓаните чекаат ред пред банкоматите

Капитал - 21.03.2013

Кипарските политичари се договорија да основаат инвестициски фонд во рамките на алтернативниот план за добивање спасувачки пакет за помош од меѓународните кредитори.

Граѓаните масовно подигнуваат пари од банкоматите на Кипар

Сител - 21.03.2013

Вознемирени граѓани на Кипар денеска во редови чекаа пред банкоматите на „Кипарската народна банка“ за да подигнат пари од сметките, по зголемениот страв од колапс на банкарскиот систем во земјата.

Кипарските лидери договорија нов план

+инфо - 21.03.2013

Постигнат е договор меѓу политичките партии за воспоставување на Инвестициски фонд за солидарност како дел од новиот план за спас на земјата, изјави Кипарскиот претседател Никос Анастасиадис, без да ...

На Кипар се блокирани сметки на руските државни органи

Руска реч - 21.03.2013

Русија е загрижена поради блокирањето на сметките на руските владини агенции во кипарските банки, соопшти премиерот Дмитриј Медведев. „Ние имаме голем број јавни институции кои работат и на Кипар.

Гаспром му нуди кеш на Кипар во замена за експлоатационите права врз нафтата

Економски - 21.03.2013

Откако Кипар го одби предлогот на ЕУ за оданочување на банкарските депозити, веројатно е да се сврти кон помошта од Русија, пишува Њујорк Тајмс. Њујорк Тајмс пишува дека сега во игра е Газпром.

Медведев: Парите секако ќе избегаат од Кипар

Нетпрес - 21.03.2013

Рускиот премиер Дмитриј Медведев предвиде проток на средства од банките во Кипар без зависност од идните решенија за заздравување на економијата на островот и претпостави дека за враќање на довербата ...

ЕЦБ ќе продолжи да го финансира Кипар до понеделник

Нетпрес - 21.03.2013

Европската централна банка (ЕЦБ) денеска изјави дека ќе продолжи да обезбедува вондредно финансирање на кипарски банки до следниот понеделник.

Кипар основа инвестициски фонд за солидарност

Сител - 21.03.2013

Кипар ќе основа инвестициски фонд за солидарност, преку кој ќе се соберат потребните 5,8 милијарди евра, со цел земјата да може да склучи договор за финансиска поддршка од Европскиот стабилизациски ...

Гаспром му нуди на Кипар кеш во замена за експлоатациски права

МКД - 21.03.2013

Кипар, по кажаното не на ЕУ за оданочување на банкарските депозити како услов за помошта во вредност од десет милијарди евра, е подготвен да ѝ каже „да“ на Русија.

Русија има план за Кипар

Економски - 21.03.2013

Замената на депозитите во кипарските банки со хартии од вредност „е единствениот и алтернативен план за спас на банкарскиот систем во Кипар“, смета Сергеј Дубинин, поранешен претседател на руската ...

Грижите околу Кипар и еврозоната ја притиснаа цената на нафтата

Макфакс - 21.03.2013

Цената на нафтата во четвртокот на меѓународните берзи паднаа притиснати од стравувањата од натамошни превирања во еврозоната додека Кипар настојува да ја отстрани заканата од банкрот, а дополнителни ...

ЕЦБ со помош за Кипар до понеделник

Економски - 21.03.2013

Европската централна банка гарантира вонредна финансиска помош за кипарските банки само до 25 март, јави ДПА. По тој датум, кипарските финансиски институции ќе добиваат средства само под услов дека ...

Кипарските банки затворени до вторник, се пазари само со кеш,

Економски - 21.03.2013

атворените банки во Кипар поради финансиската криза почнаа да создаваат проблеми на пазарот, продавниците не се снабдуваат нормално со стоки, целосно замре продажбата на облека, обувки и автомобили, ...

Кипарската берза затворена до вторник

Капитал - 21.03.2013

Финансиската криза во Кипар зема замав, а кипарската берза објави дека ќе остане затворена во следните два дена. Тоа значи дека кипарската берза нема да работи до вторник, бидејќи понеделник е ...

До понеделник ќе се знае судбината на Кипар

Алфа - 21.03.2013

Брисел со нов ултиматим до Кипар- или да најде 6 милијарди евра до понеделник, или нема да добие уште 10 од Брисел. Ако не успее, веќе во вторник банкрот ќе биде извесен.

Светот преокупиран со Кипар, ние со изборите

Р.С.Европа - 21.03.2013

Светската јавност е преокупирана со банкротот на Кипар, домашната, пак, јавност и партиите се преокупирани со локалните в недела.